Уряд дав старт системі ЄДозвіл

08 липня 2024

Підприємці зможуть отримувати ліцензії та дозвільні документи в електронній формі. Рішення про запуск експериментального проєкту із запровадження Єдиної державної електронної системи дозвільних документів (єДозвіл) Уряд ухвалив на засіданні 5 липня 2024 року.

«Ми очікуємо, що єДозвіл спростить роботу підприємців, зменшить корупційні ризики й в підсумку позитивно вплине на розвиток економіки. На першому етапі проєкту для бізнесу будуть доступні п’ять послуг. Поступово їх перелік доповнюватиметься. Завдяки цьому ІТ-інструменту підприємці зможуть  онлайн подавати документи, відновлювати чи анулювати ліцензії, відстежувати прогрес в обробці документів, оплачувати надання адмінпослуг, подавати скарги. Перша послуга буде доступною вже наприкінці липня.  Уряд працює над створенням бізнес-ландшафту, в якому підприємець витрачатиме на отримання дозвільної документації мінімум ресурсу та часу», – зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Експериментальний проєкт передбачає цифровізацію повного циклу процедур видачі дозвільних документів. Підприємці, які долучаться до участі в проєкті матимуть змогу, зокрема:

подавати заяви та відповідні документи в електронній формі на отримання, відновлення, зупинення чи анулювання ліцензій, розширення чи звуження господарської діяльності і т.ін.

інформувати про зміни в документах та відомостях, які долучалися до заяви

створювати та подавати декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;

отримувати інформацію про стан чи результати розгляду електронних документів;

сплачувати за надання адмінпослуг;

скаржитись на дії (бездіяльність) органу ліцензування щодо порушення ним вимог законодавства у сфері ліцензування.

Подані в єДозвіл заяви та документи автоматично перевірятимуться засобами електронної системи за спеціальним алгоритмом. За результатами перевірки система визначить рівень ризику та обере тип процедури реєстрації електронних документів.  Якщо ризик визначено як низький, реєстрація відбувається автоматично. В іншому випадку, до перевірки поданої інформації долучаються представники відповідних державних органів. Рішення про видачу ліцензії вони мають ухвалити протягом 10 днів.

Важливо, що єДозвіл взаємодіятиме з електронними інформаційно-комунікаційними системами  держорганів, а замовлення послуг буде здійснюватися через Єдиний державний веб-портал електронних послуг. Отже, від бізнесу не вимагатимуть документи, які містяться в цих системах.

На першому етапі експериментального проєкту надаватимуться наступні послуги:

ліцензія на провадження господарської діяльності з туроператорської діяльності;

ліцензія на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики;

ліцензія на провадження господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;

ліцензія на провадження освітньої діяльності за рівнем дошкільної освіти;

декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Наприкінці липня через єДозвіл можна буде подати декларацію з охорони праці.

У вересні планується запустити послугу з отримання ліцензії на ветеринарну діяльність. Інші послуги заплановано запустити з жовтня 2024 року.

«Команда Мінцифри активно працює над впровадженням цифрових послуг для бізнесу. Нещодавно ми запустили комплексний сервіс е-Підприємець, який дає змогу розпочати власну справу чи розширити наявний бізнес. Отримання ліцензії онлайн є наступним логічним кроком, який значно спрощує взаємодію підприємців з державою. Адже скористатися сервісом можна буде в кілька кліків на порталі Дія. Система автоматично перевірить документи, що робить отримання послуги більш зручним та прозорим», — зазначив Михайло Федоров, Віцепремʼєр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації.

Розробка та запуск системи єДозвіл здійснюється у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та фінансується компонентом 2 проєкту міжнародної технічної допомоги EU4DigitalUA, що впроваджується FIIAPP та фінансується ЄС. Консультаційна підтримка щодо розробки нормативно-правових актів для системи здійснюється проєктом EU4Business: SME Policies and Institutions Support (SMEPIS), що реалізується Ecorys у консорціумі з GIZ, BRDO та Civitta за фінансової підтримки Європейського Союзу. Створення Єдиної державної електронної системи дозвільних документів здійснюється на виконання, зокрема, Плану заходів з виконання Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки та є компонентою I Плану для Ukraine Facility.

За матеріалами сайту Міністерства економіки України