За перший місяць року від отруєння чадним газом постраждали 76 українців: як уберегтися?

07 лютого 2024

В Україні збільшилась кількість випадків отруєння людей чадним газом і продуктами згорання. Так, у грудні, минулого, 2023 року було зафіксовано 56 випадків отруєння чадним газом, серед яких 3 – летальні (загинули одна дитина та двоє дорослих).

У січні 2024 року постраждало 76 українців, з них 7 (одна дитина та шестеро дорослих) – загинули. Про це повідомляють на офіційних інформаційних ресурсах Міністерства охорони здоровя України.

Серед причин трагедій – отруєння чадним газом.

Чадний газ абсолютно невідчутний для людини, але впливає на організм навіть у невеликій концентрації та може призвести до смерті.

В умовах браку кисню та у разі неповного згоряння палива у нагрівальних приладах утворюється монооксид вуглецю (СО) або чадний газ. Коли людина піддається його впливу, молекули СО витісняють кисень з організму і призводять до отруєння.

Найбільша небезпека полягає в тому, що чадний газ не має кольору, запаху чи смаку. Саме тому іноді його називають «тихим убивцею». Без спеціальних детекторів його неможливо визначити, але він може бути смертельним і впливає на організм людини навіть у невеликих концентраціях.

Щоби вчасно зреагувати у випадку отруєння ним, слід запамʼятати основні симптоми: головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми і запаморочення.

Якщо ви або ваші близькі підозрюєте у себе отруєння чадним газом, вимкніть усі прилади, крім електричних, та відкрийте вікна. Вийдіть або винесіть потерпілого на свіже повітря, покладіть під голову подушку, розстебніть комір і пояс.

Викличте рятувальників (ДСНС) за номером 101 або 112, аварійну газову службу за номером 104 та швидку допомогу за номером 103.

Здебільшого до отруєння людей чадним газом та продуктами горіння взимку призводять порушення правил влаштування й експлуатації генераторів, печей та обігрівальних приладів.

Від об’єму та часу, впродовж якого людина вдихає чадний газ, залежить ступінь отруєння та вираженість симптомів. Проте реакція на отруєння чадним газом може розвинутися й упродовж дуже короткого проміжку часу (навіть кількох хвилин). Люди, які сплять або перебувають у стані алкогольного сп’яніння, можуть отримати смертельне отруєння СО ще до появи симптомів.

Найкраща допомога у разі отруєння чадним газом – довготривале вдихання кисню. Але таку терапію проводять в умовах медичного закладу, зазначають у МОЗ.