Вимоги безпеки праці під час обрізання дерев
18 лютого 2025Виконання робіт з обрізки дерев, чагарників та корчування пеньків регламентовані «Правилами охорони праці під час проведення робіт з видалення дерев і пеньків у населених пунктах України».
Роботи з обрізання високих дерев та підстригання чагарників повинні проводитися під керівництвом особи, що відповідає за проведення робіт.
Забороняється обрізати дерева та чагарники з приставних драбин із застосуванням електрифікованих та механізованих пилок, а також вилазити з цією метою на дерево.
Під час обрізання дерев забороняється приставляти драбину з боку руху транспорту, поблизу проїжджої частини вулиці. У деяких випадках, у разі необхідності, зона проведення робіт
огороджується, і біля драбини, для страхування, повинен перебувати другий працівник.
Працівники, котрі працюють з боку проїжджої частини, повинні бути одягнуті спеціальному одязі яскравих кольорів. Зони проведення робіт повинні бути огороджені та встановлені спеціальні знаки.
Знаки слід знімати тільки після закінчення робіт з обрізання дерев та чагарників, корчування пеньків, зона проведення робіт яких поширюється на проїжджу частину вулиці, і приведення
шляхового полотна до стану, що забезпечує безпечний рух транспорту.
Інструменти, що застосовуються для лікування ран і дупел дерев, повинні зберігатися у спеціальних сумках. Зберігання інструментів у кишенях, на майданчику, щаблях драбин забороняється. Перебування сторонніх осіб під деревами, що обрізаються, категорично заборонено.
Обрізання крони дерева необхідно починати з нижніх гілок, не допускаючи падіння зрізаних гілок на працівника.
Для обрізання дерев та високих чагарників необхідно пристосовувати підйомно-транспортні механізми або пересувні підмостки.
Для підмощування не можна використовувати ящики, бочки тощо. Під час обрізання гілля з високих дерев поблизу ліній електромереж останні необхідно відключати від джерела живлення, а в разі необхідності – зняти.
Підключати або знімати дроти повинна організація, що експлуатує електромережі.
Якщо під час спилювання дерев частинами гілка впала на лінії електропередач, проводити будь-які роботи до прибуття експлуатаційної обслуги і наближатися до місця аварії на відстань ближче 10 м забороняється.
Після закінчення робіт необхідно: всі машини і механізми поставити на спеціально
відведені місця, вимкнути двигуни, перекрити подачу пального і вжити заходів, що виключають можливість запуску двигуна сторонніми особами; очистити і привести в порядок робоче місце, прибрати інструменти, зняти огородження і шляхові знаки; зняти спецодяг, почистити його від пилу та інших забруднювачів і помістити у відведене для зберігання місце. Доповісти керівнику робіт, майстру про несправності, що виникли у процесі роботи.
Рекомендації, як працювати безпечно: https://pratsia.in.ua/