Внесено зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у частині проведення перевірок щодо вчинення мобінгу

01 липня 2025

Президент України підписав Закон України про внесення зміни до частини першої статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування).

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через три місяці з дня його опублікування.

Після введення його в дію посадові особи Державної служби України з питань праці матимуть право проводити заходи державного контролю з питань вчинення мобінгу.

Можливість перевірок з боку Держпраці стимулюватиме роботодавців до розробки та впровадження внутрішніх політик з протидії мобінгу, проведення просвітницької роботи та створення атмосфери нетерпимості до будь-яких проявів дискримінації та цькування.

Державна служба України з питань праці інформує: мобінг (цькування) – це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових та обов’язків.

Як його розпізнати?

Мобінг проявляється у формі психологічного та/або економічного тиску. Формами психологічного та економічного тиску, зокрема, є:

створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);

безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі і наради, в яких працівник, відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);

нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;

нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;

безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень);

необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

Актуальна інформація, як протидіяти дискримінаційним проявам у робочому середовищі за посиланням: https://pratsia.in.ua