Про права ВІЛ-інфікованих осіб: трудові гарантії і відповідальність на робочих місцях
09 червня 2025Південно – Західне міжрегіональне управління Держпраці інформує:
відповідно до Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь та гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.
Люди, які живуть з ВІЛ, та особи, які належать до груп підвищеного ризику, наділені всіма правами та свободами, передбаченими Конституцією та законами України, іншими нормативно-правовими актами.
Держава має досить розвинуте антидискримінаційне законодавство у сфері ВІЛ/СНІДу, що відповідає міжнародним стандартам та створює міцне правове підґрунтя для ефективного захисту від дискримінації за ознакою ВІЛ-статусу шляхом вжиття конкретних заходів, спрямованих на боротьбу з дискримінацією та зниженням стигми, зокрема у сферах праці, охорони здоров’я та освіти.
У статті 2-1 Кодексу законів про працю України вказано, що будь-яка дискримінація у сфері праці залежно від стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД заборонена.
У статті 16 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» від 12.12.1991 року №1972-XII більш детально визначено, яких саме обмежень не повинні зазнавати люди, котрі живуть з ВІЛ.
У Рекомендації Міжнародної організації праці від 02.06.2010 року №200 щодо ВІЛ/СНІДу та сфери праці визначено, що не повинна мати місця дискримінація або стигматизація працівників, зокрема шукачів роботи й претендентів на робочі місця на підставі їхнього фактичного або приписуваного статусу ВІЛ-інфікованих осіб чи на підставі їхньої належності до регіонів світу або верств населення, які вважаються більшою мірою підданими ризику інфікування ВІЛ або більш уразливими до ВІЛ- інфекції.
Основні права людей, які живуть із ВІЛ:
Право на медичну допомогу. Особи з ВІЛ мають право на безкоштовне тестування, антиретровірусну терапію (АРТ) і супутню медичну допомогу.
Право на конфіденційність. Інформація про ВІЛ-статус є конфіденційною. Лікарі, роботодавці та інші особи не мають права розголошувати її без згоди пацієнта.
Право на працю. Людина з ВІЛ не може бути звільнена або відсторонена від роботи через свій статус, якщо її стан здоров’я дозволяє виконувати посадові обов’язки.
Право на освіту. Діти та дорослі з ВІЛ мають рівні права на навчання в школах, університетах та інших освітніх закладах.
Право на сім’ю та батьківство. Особи з ВІЛ можуть створювати сім’ю, народжувати дітей (сучасне лікування дозволяє уникнути передачі ВІЛ дитині) та виховувати їх без обмежень.
Захист від дискримінації. Будь-яка дискримінація на основі ВІЛ-статусу заборонена законодавством.
Якщо людина стикається з утисками, вона має право звернутися до суду, правозахисних організацій або омбудсмена.
Передусім на підставі ВІЛ-позитивного статусу особи забороняється:
відмовляти у прийнятті на роботу;
звільняти з роботи;
відмовляти у прийомі до освітніх, медичних закладів, до закладів соціальної опіки і піклування та соціальних служб;
відмовляти у наданні медичної допомоги та соціальних послуг.
Забороняється також обмежувати права рідних і близьких цієї категорії осіб. У разі неправомірних дій посадових осіб, хворі на ВІЛ люди та їхні рідні можуть захистити свої права у судовому порядку.
Якщо роботодавець наполягає на проведенні таких обстежень перед прийомом на роботу, відмовляє особі у працевлаштуванні через підозру або наявність у неї ВІЛ/СНІДу або звільняє з цих підстав з роботи – його дії незаконні й можуть бути оскаржені у суді.
Беручи до уваги такі фактори як кількість часу, який людина проводить на роботі, а також зростання кількості хворих на ВІЛ/СНІД серед працівників – сфера праці сьогодні розглядається як один з основних майданчиків протидії поширення епідемії. Відповідальні особи на робочих місцях, як роботодавці, так і представники трудових колективів – мають можливості і потенціал, який можна протиставити проблемі ВІЛ/СНІДу.
Роботодавцям рекомендовано під час укладання колективних договорів і угод включати до них положення щодо профілактики ВІЛ/СНІДу у виробничому середовищі та недопущення випадків дискримінації працівників із таким захворюванням відповідно до Закону України «Про колективні договори і угоди».
Більше інформації з питань праці, трудового законодавства: http://pratsia.in.ua/.