На семінарі для будівельних підприємств Чернівців наголошено на посиленні безпеки праці та належному дотриманні трудового законодавства

28 червня 2023

Розширений робочий семінар для представників будівельних компаній  та підприємств Чернівців провели сьогодні фахівці Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Південно – Західного міжрегіонального управління Держпраці.

Захід організовано за безпосередньою  участю керівництва департаменту  інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради.

Участь у зібранні взяли представники 15 місцевих підприємств будівельної галузі.

Територіальний орган  Держпраці на форумі представляли: заступниця начальника відділу з питань праці Валентина Панчишина, заступниця начальника відділу з питань безпеки праці Регіна Задоровська,  головна державна інспекторка відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Надія Бурла, головна спеціалістка відділу надання адміністративних послуг Олена Дорош.

«Організація семінару викликана необхідністю  додаткового інформування суб’єктів господарювання про зміни в організації  трудових відносин в умовах воєнного стану та посиленні безпеки праці на виробництві. Адже будівництво залишається однією із провідних економічних галузей Буковинського регіону , в якій працюють значна кількість працівників», –  підкреслила  під час виступу заступниця начальника відділу з питань праці Валентина Панчишина.

Фахівчиня  наголосила на найактуальніших питаннях організації трудових відносин в складних  умовах сьогодення, належній оплаті праці, забезпеченні соціальних гарантій, зокрема, у наданні відпусток, дотриманні умов колективних договорів.

Водночас  виокремила той факт, що значна частина працівників, задіяних на будівництві, працюють у рамках цивільно-правових угод.

«Кількість таких працівників на підприємствах різна – загалом від 40 до 100% персоналу. Наголошую  на тому факті, що  цивільно-правова угода укладається для  одноразового виконання робіт. Якщо ж виконання робіт працівником відбувається щодня, тобто, системно, такі трудові відносини мають бути належно оформлені. Інакше  це   – факт незадекларованої праці з усіма наслідками», – підкреслила Валентина Панчишина.

У цьому ж контексті учасників форуму повідомлено про  відновлення заходів державного нагляду (контролю) Держпраці та роз’яснено за якими підставами відбуватимуться перевірки інспекторів праці.

Ще один важливий блок питань, обговорених під час зустрічі, – належна організація безпеки праці  на підприємствах. На цьому акцентувала  заступниця начальника відділу з питань безпеки праці Регіна Задоровська.

Наголошено, насамперед, на виконанні робіт підвищеної небезпеки, зокрема, робіт на висоті.

Зазначено, що  порядок організації і виконанні такого виду робіт регламентують «Правила охорони праці при роботі на висоті», затверджені Наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 року за №62.

Представниця Держпраці ґрунтовно зупинилася на виконанні  такого виду робіт з використанням будівельних лісів, акцентувала на належній підготовці персоналу, забезпеченні його засобами індивідуального та колективного захисту, спецодягом, спецвзуттям.

Зазначалося на належній організації будівельних майданчиків до початку робіт та  при спорудженні котлованів новобудов.

У свою чергу, інспекторка відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Надія Бурла зазначила на необхідності проходження працівниками медоглядів.

«Медичні огляди є обов’язковою законодавчою умовою, дотримання якої вимагає стаття 17 Закону України  «Про охорону праці»», – підкреслила фахівчиня відділу.

Надано грутновні роз’яснення щодо проходження персоналом психофізіологічної експертизи.

Акцентовано також на окремих питання організації виробничого процесу в умовах високих температур та надано практичні рекомендації, як убезпечити  належне самопочуття та здоров’я працівників .

На необхідності виконання суб’єктами господарювання  Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107   «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», наголосила учасникам зустрічі головна спеціалістка відділу надання адміністративних послуг Олена Дорош.

Респондентів поінформовано щодо  порядку отриманням дозволів  і подання декларацій на виконання робіт та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в умовах воєнного стану.

Надано також консультаційну допомогу у питаннях реєстрації технологічних транспортних засобів.