Легальна праця – запорука дотримання трудових прав та соціальних гарантій для працівників

23 жовтня 2024

У базі даних Чернівецької обласної служби зайнятості зареєстровано понад 630 пропозицій роботи, із оплатою від мінімальної до 43,6 тисячі гривень. Заробітну плату 25 тисяч і більше пропонують на 20 вакансій.

Найбільшу заробітну плату 43 662 гривень неурядова організація пропонує на дві вакансії асистента.

Роботодавцям регіону потрібні: головні інженери, головні механіки, водії автотранспортних засобів, водії тролейбусів, офіцери (військові формування з правоохоронними функціями), бухгалтери, закрійники, маляри з оброблення декорацій, менеджери (управителі) із зовнішньоекономічної діяльності, модельєри – конструктори, офіціанти та працівники інших спеціальностей.

Ознайомитися із вакансіями, які знаходяться у базі даних Чернівецької обласної служби зайнятості можна за посиланням: https://chn.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy….

Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Південно – Західного міжрегіонального управління Держпраці нагадує: лише легальна праця є запорукою дотримання трудових прав та соціальних гарантій для працівників.

У рамках реалізації заходів інформаційної кампанії «Виходь на світло», інформуємо про переваги офіційної праці та недопустимості нелегальної зайнятості.

Адже незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

економічна діяльність без державної реєстрації;

наймана праця без оформлення трудових відносин;

приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно – правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

У будь-якому випадку незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

гарантованого державою розміру заробітної плати;

виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

соціального страхування.

До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.

Лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.

Кожен, хто працює сьогодні легально, підтримує свою державу та Збройні Сили України у боротьбі з російськими загарбниками.