Кроки впровадження політики психосоціальної підтримки на робочому місці
24 жовтня 2024Унаслідок збільшення повсякденних фізичних і психічних навантажень, особливо в період війни, відбувається загострення почуття страху, тривоги, розгубленості та розчарування. Вагомий вплив на особистість мають інформаційні потоки, що негативно позначається на здоров’ї людини загалом та на її психічному стані, спричиняють погіршення ментального здоров’я. А це в свою чергу може впливати, як на працездатність і продуктивність, так і на сферу праці загалом.
Наразі в Україні впроваджується Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
Державна служба України з питань праці реалізує програму щодо збереження та зміцнення ментального здоров’я та як створити безпечне і здорове робоче місце.
Важливим аспектом у цьому є психосоціальна підтримка на робочому місці, яка має ґрунтуватися на письмовій політиці.
Психосоціальна підтримка співробітників повинна стати пріоритетною частиною загальної політики безпеки і здоров’я на роботі, про що наголошують роботодавцям інспектори Держпраці при проведенні інформаційно-роз’яснювальних відвідувань.
На сьогодні політику психосоціальної підтримки на робочому місці впроваджено на шести підприємствах Чернівецької області.
Роботодавці, в яких впроваджена Політика психосоціальної підтримки, зазначають, що це практичний алгоритм, який реально працює. Це нескладно, витрати можуть бути мінімальними, а ефективність – високою: спостерігається підвищення продуктивності праці, зменшення випадків та тривалості лікарняних, покращення самопочуття, відсутня плинність кадрів, покращення взаєморозуміння між колегами, позитивна комунікація.
Наслідки війни матимуть тривалий вплив на ментальне здоров’я працюючого населення, а також на молоде покоління, яке ще має вийти на ринок праці.
Тому підприємствам і організаціям потрібно буде не тільки забезпечити підтримку психологічно здорового робочого середовища, а й постійно вдосконалювати й посилювати її. І тільки спільні дієві кроки можуть вплинути на ситуацію.
Рекомендації роботодавцям щодо впровадження Політики психосоціальної підтримки на робочому місці:
Оцінюємо потреби (створення ініціативної групи, анкетування, збір і аналіз інформації, визначення проблем, ресурсів, можливостей).
Визначаємося з форматом та змістом політики (окремий документ, складова існуючої політики, колективний договір).
Розробляємо план заходів (програму) (форми та методи інформування і навчання, способи підтримки).
Ознайомлюємо працівників з політикою/програмою (де і як?).
Проводимо моніторинг та оцінювання (форма, метод, періодичність).
Додаткові роз’яснення й інформацію щодо впровадження «Політики психосоціальної підтримки на робочому місці» можна отримати у секторі з питань впровадження та реалізації програм психосоціальної підтримки Південно – Західного міжрегіонального управління Держпраці за телефоном: (0342) 75-22-29.
Актуальна інформація з питань психосоціальної підтримки на робочому місці, безпеки та гігієни праці, трудового законодавства – на інформаційному порталі: https://pratsia.in.ua