Безпека праці на підприємствах  – відповідальність і роботодавців, і працівників

16 серпня 2024

Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання Буковини й  нагадує!

Кожен із роботодавців зобов’язаний  створити на підприємстві, в установі, організації , на кожному робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці» – «Управління охороною праці».

Управління інспекційної діяльності  у Чернівецькій області підкреслює!

Роботодавець несе повну відповідальність за створення належних безпечних і здорових умов праці.

За недотримання  чинного нормативного законодавства у галузі безпеки та охорони праці , згідно із статтею 44 Закону України «Про охорону праці» – «Відповідальність за порушення вимог щодо охорони праці»,  передбачено наступні види відповідальності: дисциплінарна  адміністративна, матеріальна, кримінальна.

Роботодавець несе адміністративну відповідальність відповідно до статті 41 частини 2, статті 57, 58, 93 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Кримінальна відповідальність роботодавця  (передбачена статтею 272 Кримінального кодексу України) настає у разі

порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, –

карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років,

або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, –

карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Звертаємося також до працівників підприємств, установ, організацій !

Чинним законодавством України, а саме статтею 14 Закону України «Про охорону праці» – «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно – правових актів з охорони праці», працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.

Працівник зобов’язаний:

дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Детально про безпеку праці – на інформаційному порталі: https://pratsia.in.ua