Як вберегтися від чадного газу?
15 грудня 2023У зимовий сезон, у період інтенсивного опалення приватних помешкань та громадських будівель, зростають ризики отруєння чадним газом.
Оксид вуглецю (CO) – токсичний газ, який утворюється, якщо горіння відбувається в умовах браку кисню. Його називають чадним газом.
Підступність чадного газу в тому, що він не має кольору, запаху, чи смаку, але він може бути смертельним для людини.
Чадний газ з’єднується з гемоглобіном, внаслідок чого кров втрачає здатність переносити кисень до тканин, організм швидко відчуває його нестачу. Гіпоксія (сильний дефіцит кисню) внаслідок гострого отруєння чадним газом може призвести до незворотних змін у мозку або серці.
Симптоми ураження чадним газом наступні: головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми, запаморочення, сплутаність свідомості.
Від роботи яких приладів виділяється чадний газ? Це – двигуни внутрішнього згорання автомобілів та суден; газові, вугільні та інші печі; портативні бензинові генератори; каміни; вугільні грилі; газові водонагрівачі тощо.
Як уберегтися від отруєння чадним газом у побуті?
Забезпечувати надійну вентиляцію приміщень: відчиняти кватирки вікон, не закривати отвори та решітки вентиляційних каналів, забезпечити постійне провітрювання приміщень;
перевірити наявність тяги; при відсутності чи слабій тязі не користуватися газовими приладами, адже це може бути смертельно небезпечно; подальше користування газом можливе тільки після перевірки і прочистки димоходів та вентиляційних каналів працівниками спеціалізованих організацій;
не дозволяється встановлювати в приміщенні, де є газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димові канали, примусову витяжну вентиляцію;
не користуватися газовими приладами при несправній автоматиці безпеки;
не залишати без нагляду прилади у робочому стані:
не використовувати для сну та відпочинку приміщення, де встановлено газові прилади;
не використовувати газові плити для обігріву приміщення;
перекривати крани після користування газовим обладнанням.
Наразі у складних обставинах аварійних відключень доволі часто доводиться використовувати генераторне обладнання, що є устаткуванням підвищеної небезпеки.
Важливо знати: не слід використовувати генератори, чи будь які бензинові двигуни на відстані менше 6 метрів від вікон, дверей, вентиляційних отворів. Це убезпечить від непоправних наслідків та потенційних ризиків!
Додатково Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області повідомляє!
втручання у систему вентиляції та систему відведення продуктів згорання у житлових приміщеннях;
порушення вимог безпеки під час користування побутовими газовими приладами;
несправність автоматики безпеки побутових газових приладів.
Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області наголошує!