5 травня – Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю
05 травня 2025У світі понад 1,3 млрд людей з інвалідністю, в Україні після початку повномасштабного вторгнення – понад 3 мільйони.
Україна бʼється та змінюється — ми стаємо сильнішими та водночас, переосмислюємо, що таке повага і підтримка для кожного, хто цього потребує.
Формуємо суспільство без бар’єрів, де справжня інклюзія починається з рівних можливостей – у навчанні, працевлаштуванні, в повсякденному житті. Де люди з інвалідністю можуть розраховувати на підтримку держави на всіх етапах — від відновлення здоров’я до повернення до активного життя.
На цьому шляху Уряд України, Міністерство економіки України, Міністерство соціальної політики України реалізують низку програм та послуг для людей з інвалідністю.
Соціальні послуги: раннє втручання, денний догляд для дітей з інвалідністю, супровід під час інклюзивного навчання, підтримка батьків дітей з інвалідністю, підтримане проживання, реабілітація та інші. Більше: https://bit.ly/4d5jDRt
Засоби реабілітації: відкрито прозорий ринок допоміжних засобів реабілітації. Наразі держава безоплатно забезпечує понад 100 видів ДЗР. Перелік та інструкції — на платформі protez.msp.gov.ua
Цифровізація процесів: на Соціальному порталі Мінсоцполітики soc.gov.ua можна подати онлайн-заяву на отримання соціальних послуг та засобів реабілітації.
Також функціонує оновлений Електронний кабінет особи з інвалідністю: в е-кабінеті (ek-cbi.msp.gov.ua) можна подати заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) або його заміну, якщо є така потреба. Крім того, сервіс дозволяє подати заявку на ремонт засобу реабілітації, а також оновити раніше подані документи.
Рівні можливості працевлаштування: з 1 січня 2026 року набирає чинності ухвалений закон, що відповідає стандартам ЄС — сприяє створенню безбар’єрного середовища та спрощує працевлаштування людей з інвалідністю.
Наближення до європейських стандартів: ухвалено Національну стратегію деінституціалізації догляду за повнолітніми особами з інвалідністю та особами старшого віку.
Щоби створити дійсно доступний простір для кожного, Урядом затверджено Національну стратегію із створення безбар’єрного простору до 2030 року та План заходів на 2025-2026 роки з її реалізації.
Інформацію опубліковано у рамках реалізації заходів Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.
Актуальна інформація, як роботодавцям забезпечити соціальні гарантії та трудові права осіб з інвалідністю: https://pratsia.in.ua