UP
Фільтр
 • Вітання з Новим, 2019, роком

  Вітання з Новим, 2019, роком

  Шановні буковинці!

  Сердечно вітаю вас з Новим, 2019, роком.

  Яким буде прийдешній рік, залежить від кожного з нас: від нашої наполегливої праці, націленої на результат,

  бажання допомогти тому, хто цього потребує,

  проявити милосердя там, де цього чекають.

  З нагоди чудового свята бажаю вам та вашим родинам у прийдешньому році  здоровя, добробуту, злагоди.

  Нехай розпогодиться небо над Україною, ми здобудемо перемогу й на нашій землі настане такий очікуваний мир.

  З Новим роком!

  Іван Луцак,

  начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

 • Про вихідні дні 2019 року

  Про вихідні дні 2019 року

  Кількість святкових і неробочих днів в календарі українців регламентовано статтею 73 Кодексу законів про працю України.

  Так, святковими і неробочими днями у 2019 році в Україні є:

  1 січня - Новий рік;

  7 січня - Різдво Христове для християн східного обряду;

  8 березня - Міжнародний жіночий день;

  28 квітня -  Світле Христове Воскресіння (вихідний перенесено на понеділок 29 квітня);

  1 травня - День праці;

  9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні (День перемоги);

  16 червня - Свято Трійці (вихідний перенесено на 17 червня);

  28 червня - День Конституції України;

  24 серпня - День Незалежності України (вихідний перенесено на понеділок 26 серпня);

  14 жовтня - День захисника України;

  25 грудня - Різдво Христове для християн західного обряду.

  Варто додати, що наразі Кабінетом Міністрів України розроблено проект розпорядження «Про перенесення робочих днів у 2019 році».

  Проектом документа передбачено, що вівторок, 30 квітня, стане вихідним днем. Таким чином, на Великдень (Пасху) можуть утворитися чотири вихідні дні з 27 по 30 квітня.

  На святкування нового, 2020, року пропонується утворити чотириденні канікули з 29 грудня 2019 по 1 січня 2020 року. Проект передбачає 30 та 31 грудня 2019 року зробити вихідними днями.

  Згідно з проектом документа,  робочими мають стати суботи 11 травня, 21 та 28 грудня 2019 року.

  Варто зауважити, що графіки вихідних днів розраховані для працівників з п’ятиденним робочим тижнем.

  Саме ж розпорядження про перенесення робочих днів носить рекомендаційний характер.

  Згідно з Кодексом законів про працю України, остаточне рішення про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві приймає власник або уповноважений ним орган (керівник) підприємства шляхом видання наказу чи іншого розпорядчого документа.

  Очікується, що рішення Кабміну про перенесення робочих днів у 2019-му, буде ухвалено вже незабаром.


   

   

   

 • Відбулася колегія Держпраці України (оновлюється)

  Відбулася колегія Держпраці України (оновлюється)

  Колегія Державної служби України з питань праці відбулася під головуванням керівника державного відомства Романа Чернеги.

  Участь у роботі колегії взяв начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Під час засідання узагальнено судову практику, сформовану Верховним судом України щодо справ, учасниками яких є Держпраці та їх територіальні органи; обговорено виконання вимог порядку проведення технічного розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних із використанням газу в побуті, ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.

  Також обговорено стан державного нагляду на підприємствах гірничо-рудної промисловості, повідомляє сайт Івано-Франківської обласної державної адміністрації. 

  Ключове питання розгляду колегії - обговорення низки комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.

  За словами Голови Держпраці Романа Чернеги, територіальними органами відомства досягнуто вагомих результатів зі збільшення кількості застрахованих осіб, котрі офіційно працевлаштувалися та почали сплачувати єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду України.

  Акцентувалося на тому, що на початок листопада 2018 року кількість таких осіб в Україні склала майже 400 тисяч. Відрахування до ПФУ становили майже один мільярд гривень.

  Підкреслено: робота щодо детінізації ринку праці триватиме й наступного, 2019, року. 


   

 • У Держпраці винесли постанову про накладення на суб’єкта господарювання штрафної санкції у понад шість з половиною мільйонів гривень за порушення трудових прав понад 170 працівників

  Винесено постанову про накладення на суб’єкта господарювання штрафної санкції у понад шість з половиною мільйонів гривень за порушення трудових прав понад 170 працівників

  Штраф за порушення законодавства про працю  у розмірі 6 589 710 гривень (шість мільйонів п’ятсот вісімдесят дев’ять тисяч сімсот десять гривень) накладено на суб’єкта господарювання агропромислового комплексу у Кіцманському районі.

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області під час інспекційного відвідування встановили на агропідприємстві грубі порушення законодавства про працю.

  Виявлено, що у порушення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року за  №1078 та статті 33 Закону України «Про оплату праці» - «Індексація заробітної плати», частини шостої статті  95 Кодексу законів про працю України - «Мінімальна заробітна плата. Індексація заробітної плати» - роботодавець не нараховував та не виплачував працівникам трудового колективу індексацію заробітної плати.

  Не оплачувалася належним чином робота трудового персоналу у святкові та неробочі дні, а саме не в подвійному розмірі, як того вимагає чинне законодавство.

  Також окремим працівникам роботодавець  не виплачував  належні доплати за шкідливі і небезпечні умови праці.

  Загалом на агропідприємстві було порушено трудові права понад 170 працівників.

  Як наслідок, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладення на суб’єкта господарювання штрафної санкції, що наразі є найвищою серед штрафних санкцій, накладених Держпраці упродовж нинішнього, 2018, року.

  Довідково: за порушення законодавства про працю та зайнятість населення за 11 місяців 2018 року посадовими особами  Управління Держпраці винесено 357 постанов щодо накладення  на роботодавців штрафних санкцій на суму  у понад 44 мільйони гривень.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області доводить до відома роботодавців Буковини:

  із зростанням з 1 січня 2019 року мінімальної заробітної плати (до 4 173 гривень)  зростуть і штрафні санкції за порушення законодавства про працю.

  За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься штрафна санкція у розмірі  - 125 190 гривень;

  за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі - 12 519 гривень;

  за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 41 730 гривень;

  за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 41 730 гривень;

  за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 12 519 гривень;

  за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 417 300 гривень;

  за порушення інших вимог трудового законодавства - 4 173 гривні.


   

   

 • В освітніх закладах Чернівців та області плануються тематичні лекції щодо безпеки та охорони здоров’я молодих працівників

  В освітніх закладах Чернівців та області плануються тематичні лекції щодо  безпеки та охорони здоровя молодих працівників

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області розробляється цикл тематичних лекцій, під час яких висвітлюватимуться  питання поліпшення безпеки та охорони здоровя молодих працівників.

  Планується, що такий цикл лекцій має відбутися у вищих, середніх, профорієнтаційних навчальних закладах Чернівців та області. 

  Передбачається, що під час спілкування фахівців територіального органу Державної служби України з питань праці зі студентськими та учнівськими аудиторіями наголошуватиметься на факторах, що загрожують безпеці та здоров’ю молодих працівників  та  на необхідності участі молоді у формуванні превентивної культури безпеки та гігієни праці.

  Адже за даними Міжнародної організації праці через нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання щорічно у світі помирає понад  2 мільйони 780 тисяч осіб, із них понад 2 мільйони чотириста тисяч - через професійні захворювання. Від несмертельного виробничого травматизму щороку у світі потерпає понад 374 мільйони працівників. Рівень виробничого травматизму серед молодих осіб фактично на 40%  вищий, ніж серед людей старшого віку.

  Студентів та учнів навчальних закладів ознайомлюватимуть з нормами міжнародних стандартів праці, що забезпечують безпеку та захищають здоров’я молодих працівників, висвітлюватимуть питання законодавства про працю та надаватимуть практичні поради щодо втілення норм і гарантій чинного законодавства на забезпечення гідних, безпечних та здорових умов праці.

  Адже значна частина студентів вже має досвід підробітку, хтось працює у вільний від навчання час, хтось задіяний у виробничому процесі  під час проходження практики. Тому  інформація для них, вважають у відомстві, буде актуальною.

  Окремо під час тематичних лекцій та бесід студентам роз’яснюватимуть необхідність дотримання власної безпеки при використанні газу у побуті.

  Це зумовлено тим, що в області стався нещасний випадок при використанні газу у побуті, в якому загинуло двоє студентів місцевих вишів.    

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області вже підготовлено відповідні листи до департаменту освіти та науки Чернівецької обласної державної адміністрації та управління освіти Чернівецької міської ради з пропозиціями щодо сприяння в організації даних  просвітницьких заходів.    


   

   

 • Роз’яснення для роботодавців щодо збільшення фінансової відповідальності за порушення трудового законодавства у 2019 році

  Розяснення для роботодавців  щодо збільшення фінансової відповідальності за порушення трудового законодавства у 2019 році

  Із зростанням з 1 січня 2019 року мінімальної заробітної плати (до 4 173 гривень)  зростуть і штрафні санкції за порушення законодавства про працю.

  До відома суб’єктів господарської діяльності Буковини!  

  За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься штрафна санкція у розмірі  - 125 190 гривень;

  за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі - 12 519 гривень;

  за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 41 730 гривень;

  за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 41 730 гривень;

  за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 12 519 гривень;

  за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 417 300 гривень;

  за порушення інших вимог трудового законодавства - 4 173 гривні.

  Роботодавцям варто зауважити!

  До прикладу, за використання нелегальної праці, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України   - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника і  з січня  2019 року вона становитиме 125 тисяч 190 гривень.

  Субєктам господарювання  слід звернути увагу: при виявленні одного нелегального працівника,  їм доведеться заплатити штраф, якого б вистачило на сплату єдиного соціального внеску за цього ж працівника більше, ніж на 11 років.

  Довідково: з метою недопущення порушень трудового законодавства, фахівці Держпраці України  у 2018 році здійснили більше 36 тисяч відвідувань інформаційного характеру,  під час яких роботодавців та працівників було поінформовано  про найбільш ефективні  способи дотримання законодавства про працю.


   

   

   

   

 • Створюється комісія з розслідування нещасного випадку при користуванні газом у побуті

  Створюється комісія з розслідування нещасного випадку при користуванні газом у побуті

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія технічного розслідування нещасного випадку при використанні газу у побуті, в якому смертельно постраждали двоє осіб.

  Нещасний випадок мав місце у Чернівцях у приватному помешканні.

  За попередніми даними, трагедія сталася  унаслідок порушення правил безпеки під час користування опалювальними приладами  й через ймовірне виділення продуктів згорання у житлове приміщення. 

  Загиблі - 2000  та 1998 року народження.

  Комісія технічного розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області встановить остаточні обставини та технічні причини групового нещасного випадку зі смертельним наслідком.

  Довідково: у нинішньому, 2018, році в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області зареєстровано одну аварію при користуванні газом у побуті (постраждалих не було).

  Відділом нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці проведено технічне розслідування даної аварії.


   

 • На вимогу Держпраці майже 500 підприємств - боржників виплатили заборговану заробітну плату своїм працівникам

  На вимогу Держпраці  майже 500 підприємств - боржників виплатили заборговану заробітну плату своїм працівникам

  Питання своєчасної оплати праці в Україні досі актуальне. Адже на завершення 2018 року 861 підприємство не розрахувалося зі своїми працівниками і  загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати склала 2,3 млрд  грн., повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  Найвищі темпи зростання заборгованості упродовж року  у Сумській області. Регіон у трійці лідерів з найбільшою заборгованістю з виплати заробітної плати в Україні разом з Донецькою та Харківською областями. Тоді як, наприклад, у Луганській області з початку року заборгованість зменшилась на понад 70%, уточнюють у Держпраці.

  63,8% від загальної суми заборгованості припадає на 513 економічно активних підприємства, а це майже 1,5 млрд грн.

  У порівнянні з січнем 2018 року їхні борги зросли на 224,1 млн грн, або на 17%. 

  Працівники не отримали свою зарплатню через відсутність державного фінансування, неповні розрахунки між постачальниками та споживачами, скорочення обсягів виробництва, відсутність коштів місцевого бюджету, складнощі з реалізацією продукції, переорієнтацію ринків збуту та низку інших причин.

  263 підприємства-банкрути заборгували своїм працівникам майже 800 млн грн, це 34% від загального боргу.

  Третю частку від загальної заборгованості виплат із заробітної плати становлять економічно неактивні підприємства: це ті, що призупинили виробничо-господарську діяльність у 2017 та попередніх роках. Їхній борг на кінець 2018 року становить 54,2 млн грн, або 2,2 %.

  Фахівці Держпраці впродовж  року проводили інспекційні відвідування на підприємствах-боржниках, які не виплачували заробітну плату. Завдяки роботі інспекторів праці майже 500 суб’єктів господарювання  погасили борги по заробітній платі перед 94 тис. працівниками на загальну суму близько 600 млн грн.

  Роботодавцям варто звернути увагу на те, що згідно із вимогами Кодексу Законів про працю України стаття «Оплата праці працівників» є захищеною, тобто виплати здійснюються у першочерговому порядку.

   У разі порушення прав працівників з боку роботодавця, передбачених законодавством про оплату праці, працівник може звернутися до Держпраці з метою захисту своїх трудових прав. Адже вжиття заходів щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати є одним з пріоритетних напрямів роботи Служби.


   

 • Актуальна інформація для користувачів побутовим газом

  Актуальна інформація для користувачів побутовим газом

  Управління Держпраці  у Чернівецькій області звертається до споживачів побутового газу та роз’яснює:

  для того, аби використання цього блага було безпечним, абоненти мають дотримуватися наступних вимог.

  У жодному разі не проводити самочинну  газифікацію житлового помешкання, перестановку, заміну і ремонт газового обладнання.

  Не проводити перепланування приміщень, де встановлено газові прилади  без узгодження з підприємствами газового постачання.

  Не вносити зміни у конструкцію газових приладів, не змінювати димові і вентиляційні системи, не заклеювати та не замуровувати вентиляційні канали.

  Не відмикати автоматику безпеки і регулювання на газових приладах.

  Не користуватися газом при несправності газових приладів, автоматики, арматури та газових балонів.

  Не користуватися газом при порушенні щільності кладки газифікованих печей і димоходів.

  Не користуватися газом при засміченні димоходів і вентиляційних каналів, відсутності  їх щільності, обмерзанні і закупорці оголовків димоходів.

  Не проводити прочистку, перевірку димових та вентиляційних каналів, заміну балонів, газобалонних установок без проходження навчання і одержання дозволу від підприємства газового господарства.

  Не користуватися газовими приладами при перекритих квартирках, жалюзійних решітках, решітках вентиляторів, щілинах під дверима ванних кімнат і кухонь, відсутності тяги у димоходах та вентиляційних каналах.

  Не залишати увімкненими без нагляду газові прилади, окрім розрахованих  на безперервну роботу і обладнаних для цього відповідною автоматикою.

  Не допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, котрі не контролюють свої дії та не пройшли відповідний інструктаж на спеціалізованих підприємствах газового господарства.

  Не прив’язувати до газопроводів мотузки та не навантажувати газопроводи.

  Не використовувати газ і газові прилади не за призначенням.

  Не застосовувати відкритий вогонь для виявлення витоків газу.

  Не зберігати у приміщеннях і підвалах житлових будинків  порожні і наповнені зрідженим газом балони.

  Не розміщувати у газифікованому приміщенні більше одного балону місткістю 50 (55) літрів, або двох балонів місткістю 27 літрів кожний. Балони не повинні знаходитися у тому ж приміщенні, що й газові прилади.

  Не встановлювати балони з газом у газифікованому приміщенні на віддалі менше одного метра від радіатора опалення або печі. Не розміщувати  балони навпроти печей на віддалі менше двох метрів.

  Не вмикати та не вимикати електроосвітлення, не користуватися відкритим вогнем, електронагрівальними приладами і опалювальними печами під час заміни, встановлення балона у приміщенні.

  Не замінювати балони у присутності осіб, котрі не пов’язані з виконанням роботи.

  Управління Держпраці  у Чернівецькій області звертається до споживачів побутового газу та нагадує!

  При виявленні запаху газу у приміщенні необхідно:

  закрити крани перед газовими приладами і на приладах, вентиль на балонах зі  зрідженим газом, чи на трубопроводах, через які до помешкання постачається газ;

  відчинити двері та вікна, створивши протяг для провітрювання приміщення;

  не допускати у приміщенні відкритого вогню, куріння, не вимикати та не вмикати електроприлади та освітлення;

  негайно повідомити про витік газу аварійну службу за номером 104.


   

    

 • Порушено норми законодавства про працю: замість трудових угод роботодавець уклав з працівниками цивільно - правові

  Порушено норми законодавства про працю: замість трудових угод роботодавець уклав з працівниками цивільно - правові

  Це встановлено у ході інспекційного відвідування суб’єкта господарювання (виробника м’яса  у Кіцманському районі) головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Інспектори Держпраці виявили, що на підприємстві порушувалися норми чинного законодавства про працю, зокрема, у частині належно оформлених трудових відносин.

  Встановлено, що на підприємстві не дотримувалися установленого чинним законодавством порядку прийняття та оформлення працівників на роботу, натомість окремих осіб персоналу працевлаштували на підставі цивільно-правових угод.

  Таким чином,  роботодавець порушив вимоги статті 21 Кодексу законів про працю  України - «Трудовий договір» та статті 24 - «Укладення трудового договору».

  Суб’єкт господарювання допустив до роботи  без  належного оформленого трудових відносин та без повідомлення про їхнє працевлаштування  територіального органу Державної фіскальної служби 18 осіб.

  За порушення законодавства про працю у частині зайнятості на суб’єкта господарювання накладено штраф у розмірі   2 010 420 гривень (два мільйони десять тисяч чотириста двадцять гривень).

  Окрім того на підприємство накладено ще дві штрафні санкції у розмірі 11 169 гривень та 3 723 гривні – за фінансові порушення при виплаті індексації заробітної плати окремим працівникам та за інші порушення трудового законодавства.

  Довідково:  головними державними інспекторами  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінням Держпраці у Чернівецькій області  за 11 місяців 2018 року  виявлено 431 працівника, котрі працювали без належного оформлення:

  108 працівників - працювали без оформлення трудових відносин;

  292 працівники - без належного оформлення трудових відносин (на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових);

  двох працівників, у випадку працевлаштування котрих роботодавці підмінили трудові відносини  оформивши їх як фізичних осіб - підприємців;

  29 працівників було допущено до виконання трудових обов’язків роботодавцями  без повідомлення територіального органу Державної фіскальної служби.

  За порушення законодавства про працю та зайнятість населення за 11 місяців 2018 року посадовими особами  Управління Держпраці винесено 357 постанов щодо накладення  на роботодавців штрафних санкцій на суму  у понад 44 мільйони, з них за неоформлених працівників на суму  у понад 32 мільйони 950 тисяч гривень.


   

   

 • Суб’єктам господарської діяльності: виконання робіт на висоті має здійснюватися відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці

  Субєктам господарської діяльності: виконання робіт на висоті має здійснюватися відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці

  Згідно з Правилами охорони праці,  до виконання робіт на висоті допускаються особи, не молодші 18 років, та які пройшли професійний добір, медичний огляд,  спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці,  навчання та перевірку знань з протипожежної безпеки, якщо виконуються вогневі роботи.

  Щодо створення безпечних умов під час виконання робіт на висоті відповідальним особам  необхідно:

  забезпечити наявність, міцність і стійкість огороджень, риштувань, настилів, драбин тощо;

  забезпечити працівників необхідними засобами захисту та використовувати їх за призначенням;

  виконувати у повному обсязі організаційні та технічні заходи;

  застосовувати технічно справні машини, механізми і пристрої, укомплектовані необхідною технічною документацією;

  забезпечити необхідну освітленість на робочих місцях та безпечні проходи до них;

  уживати заходи щодо усунення або зменшення впливу шкідливих та/або небезпечних факторів;

  ураховувати метеорологічні умови, а також стан здоров`я працівників, які виконують роботи на висоті.

  У разі виникнення у процесі роботи небезпечних,  або шкідливих виробничих факторів, роботи припиняються і можуть бути продовжені тільки після усунення зазначених факторів.

  Під час цільового інструктажу виконавцям робіт має бути роз’яснено:

  способи безпечного виконання робіт;

  порядок підходу до робочого місця та виходу з нього;

  стан робочого місця;

  порядок користування засобами страхування;

  порядок і місце установки вантажопідіймальних засобів;

  способи безпечного переходу з одного робочого місця на інше;

  методи установки або знімання елементів конструкції, будівлі тощо;

  забезпечення необхідними умовами праці на робочому місці (освітленість, температура, вологість повітря, шум, вібрація тощо);

  стан риштувань, площадок, драбин, огороджень, опорних та страхувальних канатів тощо;

  необхідність застосування засобів індивідуального захисту (касок, запобіжних поясів, тощо);

  порядок застосування верхолазного спорядження та страхувальних засобів під час виконання робіт у безопорному просторі.

  Обсяг і зміст цільового інструктажу визначаються залежно від видів робіт, що виконуються.

  Роботодавець зобов’язаний на кожному робочому місці забезпечити проведення профілактичних медичних оглядів, щорічне навчання і щорічні перевірки знань працівників, які виконують роботи на висоті;

  забезпечити працівників необхідними засобами захисту, технологічного оснащення, спеціальним одягом та спеціальним взуттям;

  забезпечити своєчасне проведення ремонтів, випробувань засобів захисту і технологічного оснащення, технічних оглядів машин і механізмів, які використовуються в роботі на висоті;

  призначити працівників, відповідальних за організацію і безпечне виконання робіт на висоті.

  Працівники, які виконують роботу на висоті, зобов’язані:

  знати і виконувати вимоги Правил, інших нормативно-правових актів та інструкцій з охорони праці, що стосуються їх робіт чи професій;

  дбати про особисту безпеку, а також про безпеку оточуючих під час виконання будь-яких робіт;

  виконувати роботи із застосуванням касок, запобіжних поясів, інших засобів індивідуального та колективного захисту;

  проходити в установленому порядку медичний огляд.

  Не дозволяється виконувати роботи на висоті у відкритих місцях при швидкості вітру 10 м/с і більше, при ожеледиці, грозі або тумані, який ускладнює видимість в межах фронту робіт, а також у нічний час при недостатній освітленості та якщо температура повітря вище плюс 35 градусів за Цельсієм, нижче мінус 20 .

  Невідкладні роботи на висоті в більш складних погодних умовах (при інших температурах тощо), виконуються за рішенням роботодавця. При цьому слід передбачити додаткові заходи безпеки.


   

   

   

 • Щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту на виробництві

  Щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту на виробництві

  Цю норму регламентує стаття  8 Закону України «Про охорону праці».

  Зокрема, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби.

  Працівники, які залучаються до разових робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором, повинні бути забезпечені зазначеними засобами.

  Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

  У разі передчасного зношення цих засобів не з вини працівника роботодавець зобов'язаний замінити їх за свій рахунок.

  У разі придбання працівником спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів за свої кошти роботодавець зобов'язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором.

  Згідно з колективним договором роботодавець може додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їх застосування.


   

   

   

 • Пересувну експозицію кращих творчих робіт на тему охорони праці презентовано у Чернівецькій гімназії №5

  Пересувну експозицію кращих творчих робіт на тему охорони праці презентовано у Чернівецькій гімназії №5   

  Пересувну експозицію, в якій виставлено кращі творчі роботи учасників регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей - 2018» (організатори -  Управління Держпраці у Чернівецькій області  та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці»)  представлено у Чернівецькій гімназії №5 у рамках проходження Всеукраїнського тижня права.

  Відбулася також відкрита лекція - бесіда з учнями загальноосвітнього навчального закладу, під час якої школярам розповіли про основне у законодавстві про працю, охорону та гігієну праці і про те, чому культуру охорони праці слід виховувати з раннього віку.

  «За останніми даними Міжнародної організації праці через нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання щорічно у світі помирає понад  2 мільйони 780 тисяч осіб, із них понад 2 мільйони чотириста тисяч - через професійні захворювання. Від несмертельного виробничого травматизму щороку у світі потерпає понад 374 мільйони працівників. Рівень виробничого травматизму серед молодих працівників значно вищий, ніж серед їхніх колег старшого віку.

  Через певний час ви закінчите навчання у школі, здобудете фах і почнете реалізовувати норму статті 43 Конституції України - Основного Закону, який  гарантує кожному громадянину держави право на працю. Ви зобов’язані знати свої трудові права і обов’язки. Саме з цією метою фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області започаткували відкритий курс лекцій для школярів та студентської молоді міста з набуття правових знань законодавства про працю, охорону та гігієну праці», - зазначили представники Управління на зустрічі перед учнями та викладачами гімназії.

  Зустріч у Чернівецькій гімназії № 5 відбулася невипадково, адже вихованці цього навчального закладу були активними учасниками  конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей». Роботи учнів гімназії увійшли до числа кращих.

  Тому у рамках відкритої лекції-бесіди двом ученицям гімназії - Мацалковській Софії та Гаврилюк Анастасії організатори вручили символічні відзнаки.


   

 • Пріоритетний напрям роботи Держпраці - легалізація трудових відносин громадян

  Пріоритетний напрям роботи Держпраці - легалізація трудових відносин громадян

  Державна служба з питань праці спільно із зацікавленими органами  провела низку заходів,  спрямованих на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення  по всій Україні.

  У результаті кількість застрахованих осіб з початку 2018 року зросла більш, як на 428 тисяч, повідомляє сайт Держпраці.

  За видами економічної діяльності найбільше зростання спостерігається у сфері роздрібної торгівлі.

  За даними Державної фіскальної служби України,  у листопаді 2018 року надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 18,6 мільярдів гривень. Порівняно з листопадом 2017 року цей показник зріс на 2,7 мільярда гривень, або на   17%.

  Упродовж  січня - листопада 2018 року надходження  єдиного внеску становили 202,3 мільярда гривень - це на 41,4 мільярда гривень, або на 25,7% більше за аналогічний період минулого року.

  Пріоритетним напрямом роботи Держпраці і надалі залишається легалізація трудових відносин громадян.

  Адже офіційне працевлаштування - це право на соціальне забезпечення у разі тимчасової втрати працездатності, нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання,  а в майбутньому - гідна пенсія.

  Як свідчить статистика, роботодавці теж усвідомлюють переваги офіційного працевлаштування найманих працівників у законодавчому полі і роблять свій вибір на користь легальної праці.


   

   

 • На семінарі - навчанні обговорено корупційні ризики, пов’язані з виконанням посадових обов’язків державними службовцями

  На семінарі -  навчанні обговорено корупційні ризики, пов’язані з виконанням посадових обов’язків державними службовцями

  Участь у семінарі - навчанні взяли фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області та державного підприємства «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці».

  До роботи долучився завідувач сектору з питань запобігання та виявлення корупції Чернівецької ОДА Юрій Манастирський.

  Під час зібрання обговорено, зокрема, питання запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушення; корупційні ризики та чинники корупційного ризику; запобігання конфлікту інтересів.

  Головний   спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці у Чернівецькій області Яна Яковчук наголосила, найперше,  на корупційних ризиках та чинниках корупційного ризику в діяльності посадових осіб державного відомства.

  "Одним із основних напрямів у сфері запобігання корупції є виявлення корупційних ризиків, які можуть виникнути у діяльності державних службовців, а також усунення умов та причин виникнення цих ризиків. При цьому, за поширеністю корупційні ризики у діяльності державних службовців можна розташувати в наступному порядку: недоброчесність державних службовців; виникнення конфлікту інтересів; безконтрольність з боку вищого керівництва; наявність дискреційних повноважень» - підкреслила головний спеціаліст Управління.

  Обговорено також про потенційний конфлікт інтересів, адже саме виникнення конфлікту інтересів є суттєвим корупційним ризиком.

  Під час навчання окремо наголошено на обмеженнях щодо отримання подарунків державними службовцями та заходах, пов'язаних із цим та передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

  Ще одна визначальна тема семінару для службовців Держпраці - початок кампанії декларування доходів та питання, пов’язані із застосуванням електронного цифрового підпису.


   

   

 • Щодо термінів виплати заробітної плати працівникам

  Щодо термінів виплати заробітної плати працівникам

  Строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам закріплено  статтею 115 Кодексу законів про працю України і статтею  24 Закону України  «Про оплату праці».

  Зарплата виплачується працівникам регулярно у робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а у разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

  Якщо  день виплати зарплати збігається з вихідним, святковим aбо неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
  Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою, і не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу працівника). Тобто розмір авансу повинен складати не менше 50% тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць. При нарахуванні авансу не враховуються надбавки, премії та інші доплати, передбачені законодавством, виплата яких має здійснюватися у строки, установленні для виплати заробітної плати за підсумками місяця.

  Законодавством визначено вимогу щодо мінімальної кількості виплат заробітної плати на місяць (не менше двох), якої роботодавець зобов’язаний дотримуватись при встановленні строків виплати зарплати.
  Виплата заробітної плати мінімум двічі на місяць є обов’язком роботодавця, який він повинен виконувати незалежно від згоди працівника отримувати заробітну плату один раз на місяць.

  Встановлення роботодавцем у документах, що регламентують періодичність та строки виплати заробітної плати, умови про виплату зарплати один раз на місяць є неправомірним, адже згідно зі статті 97 Кодексу законів про працю власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, установлені законодавством.

  Навіть за наявності заяв працівників з проханням виплачувати заробітну плату один раз на місяць, виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства.

  Наразі фактично на всіх підприємствах, в установах, організаціях заробітна плата працівникам  перераховується на зарплатні картки. Роботодавець зобов’язаний перераховувати її працівникам, як мінімум, двічі на місяць у дні, встановлені для виплати авансу та заробітної плати, незалежно від бажання працівника.
  Порушенням буде і виплата в аванс усієї суми заробітної плати, що належить працівнику за поточний місяць, оскільки вимогу про виплату не рідше двох разів на місяць через проміжок, що не перевищує 16 календарних днів, буде порушено.

  За порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам більше,  нiж за один місяць та виплату коштів не в повному обсязі, чинним законодавством передбачено накладання штрафної санкції у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 11 169 гривень.


   

   

 • За результатами роботи Держпраці між роботодавцями та працівниками в області укладено понад 4 800 трудових угод

  За результатами роботи Держпраці між роботодавцями та працівниками в області укладено понад 4 800 трудових угод

  Головними державними інспекторами  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінням Держпраці у Чернівецькій області  за 11 місяців 2018 року  виявлено 431 працівника, котрі працювали без належного оформлення:

  108 працівників, котрі працювали без оформлення трудових відносин;

  292 працівники, котрі працювали без належного оформлення трудових відносин (на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових);

  двох працівників, у випадку працевлаштування котрих роботодавці підмінили трудові відносини  оформленням їх як фізичних осіб - підприємців;

  29 працівників було допущено до виконання трудових обов’язків роботодавцями  без повідомлення територіального органу Державної фіскальної служби.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області  між роботодавцями та найманими працівниками укладено 4838 трудових угод.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює роботодавцям та працівникам: 

  задекларована праця - оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні гарантії та права працівників.

  Не задекларована праця - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.

  Використання не задекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом.

  Роботодавець  використовує незадекларовану працю, якщо:

  він не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його працевлаштування до органів Державної фіскальної служби;

  якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах;

  якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці, і отримує за це винагороду на постійній основі;

  якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників. 

  Шановні роботодавці  Буковини!

  Всі вищенаведені пункти є грубим порушенням чинного законодавства про працю, а саме:

  здійснення фактичного допуску до роботи працівників без укладання з ним трудового договору (контракту);

  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування та податків;

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  підміна трудових відносин цивільними - використання праця працівника без укладання з ним трудового договору (контракту).

  Дані порушення статті 265 Кодексу законів про працю передбачають накладення на роботодавців штрафних  санкцій у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (111 690 гривень) за кожного нелегально працюючого працівника.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на відповідальності роботодавців  перед Законом  за недопущення інспекторів Держпраці до перевірки  з питань використання нелегальної зайнятості:

  за такі дії передбачена штрафна санкція   у розмірі ста мінімальних заробітних плат - 372 300 гривень.

  За створення перешкод або недопущення до перевірки інспектора з питань дотримання норм трудового законодавства роботодавцям загрожує штраф  у розмірі трьох мінімальних заробітних плат - 11 690 гривень.


   

   

 • Актуальна інформація для суб’єктів декларування!

  Актуальна інформація для суб’єктів декларування!

  Національне агентство з питань запобігання корупції зазначає: розпочинається період новорічно-різдвяних свят й саме у цей час у суб’єктів декларування можуть з’явитися подарунки, про котрі вони повинні повідомити НАЗК.

  Якщо суб’єкт декларування отримав подарунок, вартість якого перевищує 8 810 гривень, він повинен  вказати про це у декларації за 2018 рік.

  Національне агентство з питань запобігання корупції наголошує:

  повідомлення про суттєві зміни у майновому стані повинні бути подані до 29 грудня 2018 року тими заявниками, котрі отримали подарунки, вартість яких перевищує суму у понад 88 100 гривень.

  Подарунки у вигляді цінного рухомого майна на суму понад 176 200 гривень заявники повинні зазначити  у розділі «Цінне рухоме майно».


   

 • Про не задекларовану зайнятість можна повідомити у режимі онлайн

  Про не задекларовану зайнятість можна повідомити у режимі онлайн

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: 

  про випадки неофіційного працевлаштування осіб слід  повідомляти органи державного нагляду (контролю).

  У регіоні таким органом є територіальний підрозділ Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Тому заявнику  у разі виникнення  питань щодо неофіційної зайнятості слід звернутися до відомства.

  Це можна зробити у різний спосіб, зокрема, й через онлайн - повідомлення.

  Таку можливість запровадила Державна служба України з питань праці.  

  Для цього заявнику  необхідно на сайті Державної служби України з питань праці  http://dsp.gov.ua/ , або на сайті  Управління Держпраці у Чернівецькій області   http://cv.dsp.gov.ua/   віднайти розділ «Повідомити про не задекларовану працю».

  Заявник має заповнити відповідну форму, в якій вказати на конкретні факти неофіційного працевлаштування.

  Надана скаржником інформація не підлягатиме розголошенню при проведенні  фахівцями Держпраці  (на підтвердження отриманих даних) інспекційних відвідувань .

  Довідково:  головними державними інспекторами  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінням Держпраці у Чернівецькій області  за 11 місяців 2018 року  виявлено 431 працівника, котрі працювали без належного оформлення:

  108 працівників, які працювали без оформлення трудових відносин;

  292 працівники, котрі працювали без належного оформлення трудових відносин (на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових);

  двох працівників, котрі підмінили трудові відносини через оформлення їх як фізичних осіб - підприємців;

  29 працівників було допущено до виконання трудових обов’язків роботодавцями  без повідомлення територіального органу Державної фіскальної служби.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної фахівцями Держпраці,  між роботодавцями та найманими працівниками укладено 4838 трудових угод.


   

 • Рекомендації роботодавцям щодо продовження дії дозволів

  Рекомендації роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  Фахівці відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг  Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснюють:

  Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

  З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

  Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

  законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

  при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

  чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

  чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

  Важливо!

  Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


   

   

 • Держпраці наголошує: при складних погодних умовах підвищуються ризики виробничого травматизму

  Держпраці наголошує: при складних погодних умовах підвищуються ризики виробничого травматизму   

  Зокрема, підвищується ризик виникнення нещасних випадків у дорожньо-транспортних пригодах, травмування працівників під час пересування. Основними причинами  травмування може стати падіння потерпілих.

  З метою запобігання виробничого травматизму, Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує суб’єктів господарювання щодо необхідності вжиття відповідних заходів для організації безпечного виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації.

  Керівникам підприємств, установ, організацій рекомендується, при виробничій можливості, обмежити відрядження працівників на період погіршення погодних умов.

  Відповідальні посадові особи зобов’язані організувати та провести заходи щодо:

  утримання в належному стані територій, будівель та споруд, інженерних мереж відповідно до діючих стандартів, норм і правил з охорони праці;

  організації роботи з прибирання снігу та льоду з дахів будівель та споруд виробничих приміщень;

  забезпеченню необхідним для прибирання ручним інвентарем у справному стані та достатнім запасом матеріалів для посипання.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на необхідності організувати проведення з працівниками підприємств позапланових інструктажів з охорони праці та виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації.


   

 • Боротьба з не задекларованою працею має на меті захист прав громадян та відновлення економіки України

  Боротьба з не задекларованою працею має на меті захист прав громадян та відновлення економіки України

  На цьому наголосила Перший заступник Міністра соціальної політики України Ольга Крентовська на засіданні Наглядової ради Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» за участі Представників Європейського Союзу в Україні, Міжнародної організації праці, Верховної Ради, Державної служби України з питань праці, сторони профспілок та роботодавців, повідомляється на сайті Мінсоцполітики.

  «Практика доводить, що у нас є вірне розуміння шляхів вирішення тих проблем, які заважають встановленню ефективної системи контролю за трудовим законодавством та системи соціально-трудових відносин, які повинні захищати працюючих людей і сприяти розвитку економіки України», - зазначила Ольга Крентовська.

  В ході засідання було представлено ключові результати Проекту, здійснено огляд проекту Національного плану дій з подолання незадекларованої праці. Визначено плани роботи на 2019 рік та розглянуто концепцію наступного проекту.

  Перший заступник Міністра зазначила про те, що Урядом поставлено важливі завдання перед Держпраці, а позитивом є спільні напрацювання, які дозволяють злагоджено боротися з нелегальною працею.

  «Заходи проекту допомагають нам удосконалювати ту методологію і практичну роботу яку ми проводимо щодо боротьби з тіньовою зайнятістю. Ми розуміємо, що перед нами багато викликів, тому сьогодні потрібно закласти дієвий фундамент розробивши стратегію роботи. Це дозволить консолідувати зусилля для серйозного прогресу»,- резюмувала Перший заступник Міністра.


   

 • Здійснено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Гюнсел»

  Здійснено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавства з охорони  праці та промислової безпеки ТОВ «Гюнсел»

  Комісія Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснила планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки товариства з обмеженою відповідальністю «Гюнсел», регіональний підрозділ якого працює у Чернівцях.

  Підприємство здійснює технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів.

  Комісію Управління очолював начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович.

  У ході роботи фахівці Держпраці встановили порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки. Загалом комісія виявила вісім порушень.

  Суб’єкта господарювання зобов’язано усунути виявлені недоліки. За результатами перевірки йому видано відповідний акт.

  Довідково: загалом в області у нинішньому, 2018, році фахівцями Управління Держпраці заплановано охопити заходами державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки понад 490 суб’єктів господарювання.


   

 • Голова Держпраці про переваги легального працевлаштування в ефірі телеканалу UA:1

  Голова Держпраці про переваги легального працевлаштування в ефірі телеканалу UA:1

  Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега  відповів на запитання журналістів телеканалу "UA:Перший" у програмі "Доброго ранку, країно".

  Керівник державного відомства розповів про результати роботи Держпраці, спрямованої на подолання такого негативного соціального явища, як незадекларована зайнятість в країні та наголосив на тому, що реалізацію заходів у цьому напрямі буде продовжено.

  Адже за результатами спільних зусиль, кількість застрахованих осіб станом на 01.11.2018 року (з початку року) зросла на 428 тис. 162 осіб. У розрізі видів економічної діяльності, найбільше зростання кількості працівників спостерігається у сфері роздрібної торгівлі.

   

 • До уваги суб’єктів декларування!

  До уваги суб’єктів декларування!

  12 грудня через електронні засоби комунікації на адреси державних службовців було розіслано листа (адреса відправника yumiko@hamaichi.co.jp), який містить логотип Національного агентства і прохання пройти анкетування.

  З цього приводу повідомляємо, що Національне агентство з питань запобігання корупції не складало та не розсилало листа з опитуванням державних службовців, та просить у разі надходження такого повідомлення не відкривати його, не завантажувати та не переходити за запропонованими посиланнями.

  Звертаємо увагу, що усі повідомлення від Національного агентства надходять виключно з домену gov.ua.

  Про факт вірусної розсилки листів від імені Національного агентства уповноважені особи НАЗК повідомлять відповідні правоохоронні органи.


   

 • Схвалено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні

  Схвалено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні

  Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію реформування системи управління охороною праціта затвердження плану заходів щодо її реалізації.

  Зазначене рішення ухвалено з метою створення національної системи запобігання виробничим ризикам для забезпечення ефективної реалізації права працівників на безпечні та здорові умови праці, повідомляється на сайті Держпраці України.

  Реалізація Концепції забезпечить створення механізму формування та функціонування національної системи запобігання виробничим ризикам і заохочення до створення безпечних і здорових умов праці, яка ґрунтується на принципах усунення небезпек, оцінювання, контролю та управління ризиками, а також імплементацію в національне законодавство норм Директиви Ради №89/391/ЄЕС від 12 червня 1989 року про впровадження заходів для заохочення вдосконалень у сфері безпеки та охорони здоров’я працівників під час роботи.

  Проект розпорядження розроблено на виконання статті 424 Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.


   

 • Проведено нараду з територіальними органами Держпраці про результати боротьби з нелегальним працевлаштуванням

  Проведено нараду з територіальними органами Держпраці про результати боротьби з нелегальним працевлаштуванням

  Відбулася робоча нарада із заступниками начальників Головних управлінь (Управлінь) Держпраці в областях, до повноважень яких належить організація здійснення контролю за додержанням законодавства про працю, повідомляє сайт державного відомства.

  Участь у нараді взяла заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Тема наради - реалізація  розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року за № 649-р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення».

  У ході робочого засідання обговорено результати роботи інспекторського складу органів Держпраці, проаналізовано найбільш успішні практики боротьби із не задекларованою працею та шляхи підвищення ефективності діяльності інспекторів праці.

  За результатами спільних заходів,  кількість застрахованих осіб станом на 01.11.2018 зросла на 428 тис. 162 осіб щодо початку нинішнього року. У розрізі видів економічної діяльності, найбільше зростання спостерігається у сфері роздрібної торгівлі.

  На завершення наради визначено завдання для подальшої роботи інспекторів праці, зокрема, наголошено на посиленні діяльності з питань легалізації трудових відносин з найманими працівниками.


   

 • За неоформлену трудову зайнятість - штрафна санкція у 2 мільйони 680 тисяч гривень

  За неоформлену трудову зайнятість - штрафна санкція у 2 мільйони 680 тисяч гривень

  Нелегальну зайнятість виявлено у товаристві з обмеженої відповідальністю у Вижницькому районі.

  Підприємство надає послуги з монтажу водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.

  Нелегальну зайнятість виявлено під час інспекційного відвідування на підставі інформації органів Пенсійного фонду, яке здійснили головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області спільно з  інспекторами праці Вижницької міської ради.

  Фахівці Держпраці встановили, що у порушення вимог статті 24 Кодексу законів про працю України – «Укладення трудового договору» - працівники були допущені до роботи без оформлення трудових договорів, оформлених  наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та без повідомлення про їхнє прийняття на роботу територіального органу Державної фіскальної служби.

  Натомість суб’єкт господарювання уклав з працівниками цивільно - правові угоди, що можуть укладатися лише при виконанні разових робіт.  

  При інспекційному відвідуванні  головні державні інспектори Держпраці  встановили, що дані  цивільно-правові угоди містять усі  ознаки трудових відносин.

  Загалом роботодавець допустив до роботи без належного оформлення 24 працівники.

  За порушення законодавства про працю на товариство з обмеженою відповідальністю накладено штрафну санкцію у розмірі  2 680 560 гривень (два мільйони шістсот вісімдесят тисяч п’ятсот шістдесят гривень).

  До відома суб’єктів господарювання!

  Працівник не може бути допущений до роботи без офіційного працевлаштування!

  Допуск працівника до роботи без оформлення трудових відносин - заборонено!

  Штраф за порушення становить 111 690 гривень за кожного нелегально працюючого.

  Тільки офіційне працевлаштування забезпечує гідні умови праці, достойну заробітну плату, належну пенсію в майбутньому та добробут в державі. 


   

   

   

   

   

 • Представник Держпраці взяв участь у роботі комісії з перевірки об’єктів хлорного господарства КП «Чернівціводоканал»

  Представник Держпраці взяв участь у роботі  комісії з перевірки об’єктів хлорного господарства КП «Чернівціводоканал»

  Перевірку об’єктів хлорного господарства КП «Чернівціводоканал» на відповідність нормативним вимогам до їх влаштування та експлуатації  проведено комісією Чернівецької міської ради.

  Від Управління Держпраці у Чернівецькій області до складу комісії увійшов заступник начальника відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці Костянтин Соболевич.   

  Комісія, створена на розпорядження керівництва Чернівецької міської ради №534-р від 9.11.2018 року та на виконання протоколу №8 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій  від 12.10.2018 року, обстежила об’єкти хлорного господарства, що використовуються на чотирьох  насосних станціях КП «Чернівціводоканал»  - «Вікно», «Шубранець», «Біла», «Магала».

  Обстеживши дані об’єкти, комісія визнала об’єкти хлорного господарства такими, що відповідають нормативним вимогам до їх влаштування та експлуатації.

  Водночас комісія рекомендувала керівникам підприємства вжити необхідних заходів з облаштування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення громадян у разі виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах збереження рідкого хлору та запропонувала адміністрації підприємства прискорити  роботу щодо заміни у технологічному процесі використання рідкого хлору на альтернативні методи знезараження води, які не нестимуть потенційної небезпеки населенню і довкіллю.


   

 • Про стан виробничого травматизму у листопаді 2018 року

  Про стан виробничого травматизму у листопаді 2018 року

  Сектор розслідування, аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє:

  у листопаді 2018 року на підприємствах, в установах та організаціях Буковини сталося три нещасні випадки, один із яких - зі смертельним наслідком.

  Випадки виробничого травматизму мали місце у лісовому господарстві, на інших видах транспорту, у соціально-культурній сфері (смертельний випадок унаслідок дорожньо-транспортної пригоди).

  Загалом за одинадцять місяців 2018 року зареєстровано  34 нещасних випадки, пов’язаних з виробництвом, п’ять із яких - зі смертельним наслідком.

  Варто зазначити, що за аналогічний період минулого, 2017, року в області було зареєстровано 29 нещасних випадків, три із яких -  зі смертельним наслідком.

  Збільшення кількості нещасних випадків у 2018 році зареєстровано в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, на  інших видах транспорту, на підприємствах пошти та зв’язку,  здаванні в оренді, у харчовій промисловості.

  Натомість певне зменшення виробничого травматизму реєструється на автодорожньому транспорті, в сільському господарстві, соціально-культурній сфері, на підприємствах з виробництва деревини та виробів з деревини.


   

 • Про не задекларовану зайнятість - через онлайн-повідомлення

  Про не задекларовану зайнятість  -  через онлайн-повідомлення

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до мешканців Буковини!  

  Якщо вам відомі випадки неофіційного працевлаштування осіб, аби особисто потерпаєте від недобросовісних роботодавців, то ви вправі повідомити про це органи державного нагляду(контролю).

  Зробити це можна через онлайн - повідомлення.

  Таку можливість запровадила Державна служба України з питань праці.  

  Для цього заявнику  необхідно на сайті Державної служби України з питань праці  http://dsp.gov.ua/ , або на сайті  Управління Держпраці у Чернівецькій області   http://cv.dsp.gov.ua/   віднайти розділ  «Повідомити про не задекларовану працю».

  Заявник має заповнити відповідну форму, в якій вказати на конкретні факти неофіційного працевлаштування.

  Надана скаржником інформація не підлягатиме розголошенню у разі проведення  фахівцями Держпраці  (на підтвердження отриманих даних) інспекційних відвідувань.


   

 • У рамках Тижня права організовано роботу громадської приймальні з надання правової допомоги

  Надання безкоштовної правової допомоги!

  У рамках Всеукраїнського тижня права

  Управління  Держпраці у Чернівецькій області з 10 по 14 грудня 2018 року організовує громадську приймальню для надання громадянам фахової юридичної допомоги з питань реалізації законодавства про працю, промислову безпеку, охорону та гігієну праці.

  Для отримання відповідних  консультаційних послуг, мешканцям Буковини необхідно звернутися до Управління Держпраці у Чернівецькій області за адресою: м. Чернівці, вул.Зелена, 3.

  Консультації надаватимуться з 10.30 до 16.30.

  Крім того, свої запитання заявники можуть надсилати на електронну адресу територіального органу Державної служби України з питань праці: chern.tu.op@ukr.net з поміткою «Для отримання правової допомоги».

  Довідково: Всеукраїнський тиждень права проводиться в Україні щорічно відповідно до Указу Президента від 8 грудня 2008 р. № 1149 «Про Всеукраїнський тиждень права» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2018 р. № 681-р. «Про затвердження плану заходів з проведення у 2018 р. Всеукраїнського тижня права».


   

   

   

   

 • Суб’єкт господарювання не проіндексував заробітну платню 52 працівникам

  Суб’єкт господарювання не проіндексував заробітну платню 52 працівникам

  Порушення в оплаті праці  на підприємстві, що здійснює  оптову торгівлю продуктами харчування, виявили головні  державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  під час проведення інспекційного відвідування.

  Товариство з обмеженою відповідальністю зареєстроване й працює у Хотинському районі.

  Під час інспекційного відвідування, головні державні інспектори Держпраці, аналізуючи розрахункові відомості з нарахування заробітної плати  за сім місяців минулого, 2017, року, встановили: роботодавець не нараховував і не виплачував індексацію заробітної плати. 

  Загалом індексація  не нараховувалася і не виплачувалася 52 працівникам.

  Це є порушенням законодавства про працю, зокрема статті  95 Кодексу законів про працю України - «Мінімальні заробітна плата. Індексація заробітної плати» та  статті 33 Закону України «Про оплату праці» - «Індексація заробітної плати».

  Згідно із нормами чинного трудового законодавства, за таке порушення на роботодавця накладається  фінансова санкція  у розмірі 10 мінімальних заробітних плат  за кожного працівника щодо якого виявлено порушення, тобто 37 230 гривень.

  Оскільки встановлено порушення щодо 52 осіб, то штрафна санкція, накладена на підприємство, становить суму у  1 935 960 гривень (один мільйон дев’ятсот тридцять п’ять тисяч дев’ятсот шістдесят гривень).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує суб’єктам господарювання області,що вони зобов’язані дотримуватися законодавчих вимог щодо нарахування та виплати індексації заробітної плати, яка є мінімальною державною гарантією  в оплаті праці та підлягає обов’язковому проведенню в установленому порядку.

  Шановні роботодавці Буковини!

  Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

  Роботодавець  зобов’язаний пам’ятати: згідно із Законом України «Про оплату праці», при обчисленні розміру заробітної плати працівника  для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоровя, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

  Якщо нарахована заробітна плата працівника, котрий виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець  зобов’язаний провести  доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.


   

   

   

 • Нарада - навчання з фахівцями освітньої галузі Буковини: обговорено виконання заходів, спрямованих на зниження виробничого травматизму

  Нарада - навчання з фахівцями освітньої галузі Буковини: обговорено виконання заходів, спрямованих  на зниження виробничого травматизму

  Відбулася розширена нарада - навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, профілактики дитячого травматизму та медичного обслуговування.

  Участь у нараді взяли відповідальні працівники органів управління освітою райдержадміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад, керівники закладів обласного підпорядкування.

  Серед учасників зібрання - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Одним із основних питань порядку денного розглядалося та обговорювалося  впровадження заходів, спрямованих на зниження виробничого травматизму  на підприємствах регіону, зокрема, мінімізація ризиків їх настання у соціально-культурній сфері, до якої, власне, належить й освітянська галузь.

  Виступаючи перед учасникам форуму, керівник Держпраці, зокрема, зазначив, що  відповідальність посадових осіб за охорону життя і здоров’я працівників  закладів освіти законодавчо окреслена Законом України «Про освіту», Законом України «Про охорону праці» та Положенням про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 26 грудня 2017 року за №1669.

  Аналізуючи стан промислової безпеки та охорони праці у галузі, Іван Луцак підсумував результати роботи фахівців Управління Держпраці у Чернівецькій області, зазначивши, що упродовж нинішнього, 2018, року головними державними інспекторами територіального органу Державної служби України з питань праці проведено сімнадцять  перевірок стану промислової безпеки та охорони праці закладів загальної шкільної освіти, коледжів, ліцеїв, профорієнтаційних училищ.

  Підкреслено, що за результатами перевірок виявлено низку порушень.

  Найтиповішими серед них є наступні: несвоєчасний перегляд інструкцій з охорони праці, відсутність контролю за проведенням навчань та перевірки знань з питань охорони праці, неналежне ведення відповідної документації, зокрема, журналів реєстрації інструктажів з питань охорони праці, відсутність медичних оглядів в окремих працівників.

  При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) фахівці Держпраці встановили й інші значно суттєвіші порушення.

  Так, в деяких закладах відсутні дозволи на експлуатацію систем газопостачання природним газом, експлуатацію устаткування деревообробного, харчового, швейного обладнання, котлів парових, водогрійних.

  Водночас відповідальні особи низки освітніх установ не подали  для реєстрації Управлінням декларації відповідності матеріально-технічних баз згідно із вимогами законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці (зокрема, виконання робіт на висоті, в колодязях, зберігання балонів, зварювальні роботи).

  «Відсутність, зокрема, дозволу -  це, як правило, не своєчасне проведення регламентних робіт, відсутність кваліфікованого персоналу, договорів на сервісне обслуговування обладнання, що може призвести у кінцевому результаті до експлуатації обладнання у несправному стані», - акцентував на нараді начальник Управління Держпраці.

  Як наслідок, за рішеннями наради - навчання керівників освітніх установ та осіб відповідальних за стан охорони праці зобов’язано взяти під особистий контроль проведення інструктажів з охорони праці, поновити та затвердити (якщо є така потреба) їхні програми, створити постійно діючі комісії з навчання та перевірки знань з питань охорони праці.

  Вчергове керівник Держпраці Іван Луцак наголосив перед керівництвом департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації на доцільності створення в закладах освіти (районних відділах освіти) служб охорони праці.


   

 • Оголошується початок Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей -2019»

  Оголошується початок Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей -2019»

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці» оголошують про початок Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей -2019».

  Мета творчого заходу -  виховання у школярів та студентської молоді культури безпеки праці; привернення уваги суспільства до наявних проблем у сфері охорони праці, зокрема щодо небезпек і ризиків, які супроводжують трудову діяльність дорослих, а також сприяння розвитку дитячої творчості, виявлення, відбір та підтримка талановитої молоді.

  Конкурс складається з двох етапів:
  І етап Конкурсу: грудень 2018 року - березень 2019 року - відбіркові регіональні тури;
  ІІ етап Конкурсу: березень - квітень 2019 року - фінал та оголошення переможців.

  Учасниками Конкурсу є учні, вихованці, слухачі середніх загальноосвітніх шкіл, коледжів, училищ, зокрема й художніх, позашкільних навчальних закладів, трьох вікових груп:

  перша група – автори робіт віком від 6 до 10 років;

  друга група – автори робіт віком від 11 до 14 років;

  третя група – автори робіт віком від 15 до 18 років.

  Конкурсні роботи мають бути виконані за тематикою охорони праці та промислової безпеки, а саме безпечного ведення робіт у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, медичній сфері, будівництві, на транспорті тощо.

  Вимоги до малюнків:
  На Конкурс подають малюнки у довільній графічній, живописній формах, виконані олівцями, олійними, акварельними фарбами чи гуашшю.
  Розмір роботи не має бути більшим за формат А-2.
  Роботи не потрібно оформлювати рамкою, наклейками тощо.
  На зворотному боці кожної конкурсної роботи (або як додаток до неї) потрібно зазначити розбірливо українською мовою:
  назву роботи;
  прізвище, ім’я, по батькові та дату народження автора;
  місце проживання (повну адресу) автора, контактний телефон, електронну адресу;
  сферу діяльності батьків;
  назву навчального закладу;
  прізвище, ім’я, по батькові методичного керівника.

  Конкурсні роботи для підбиття підсумку Конкурсу на регіональному рівні надсилати не пізніше першого березня 2019 року на адресу:

  Управління Держпраці у Чернівецькій області

  58003,

  м. Чернівці, вул. Зелена, 3.


   

 • Оприлюднено План здійснення заходів державного нагляду на 2019 рік

  Оприлюднено План здійснення заходів державного нагляду на 2019 рік

  Державна регуляторна служба України наказом від 15.11.2018 року за №152 затвердила План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік, у тому числі, й Державною службою України з питань праці.

  Даний документ оприлюднено на сайті державного відомства.

  Відповідно Управлінням Держпраці у Чернівецькій області розроблено, затверджено та оприлюднено План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік.

  Документ розміщено на сайті територіального органу Держпраці України у рубриці "Плани роботи".

  Планом здійснення заходів державного нагляду (контролю) передбачено проведення комплексних перевірок у наступному, 2019, році 306 суб'єктів господарювання регіону.

   Суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

  допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого Законом;

  виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

  надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до Закону;

  одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.


   

   

 • Про трудові права осіб з обмеженими фізичними можливостями

  Про трудові права осіб з обмеженими фізичними можливостями

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:  на підприємствах, в установах та організаціях, у фізичних - осіб підприємців, котрі використовують найману працю, має бути створено робочі місця для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями.

  Законодавством встановлено, що для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування таких категорій громадян у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

  Працівників, котрі за станом здоров’я  потребують легшої роботи, власник або уповноважений ним орган повинен перевести, за їх згодою, на таку роботу у відповідності з медичним висновком на тимчасовий період  або без обмеження строку.

  При переведенні за станом здоров’я на легшу, нижче оплачувану роботу, за працівниками зберігається попередній середній заробіток упродовж двох тижнів з дня переведення, а у випадках, передбачених законодавством України, попередній середній заробіток зберігається на весь час виконання раніше  оплачуваної роботи або надається матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

  Роботодавці зобов’язані пам’ятати!

  Залучення осіб з обмеженими фізичними можливостями  до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається.

  Довідково: 3 грудня в Україні відзначається Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.

  День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1982 році.

  Цього дня Асамблея закликала держави-члени ООН проводити заходи, спрямовані на подальшу інтеграцію людей з особливими потребами у життя суспільства.


   

   

 • Вітання з Новим, 2018, роком

  Шановна буковинська громадо!

  Ми - на порозі Нового, 2018, року.

  Ще кілька годин і нинішній 2017 - й стане історією, але назавжди залишиться у долі і серці кожного з нас. Адже  саме у цьому році кожен із нас переживав драматичні  і хвилюючі моменти.

  Це був рік наших великих спільних надій, сподівань і перемог: Україна стала  ближчою світові і світ став ближчим Україні – вільній, незалежній і соборній державі.

  Щиро вірю, що ціна, яку заплачено за волю і незалежність країни, не буде марною.

  Від усього серця бажаю, аби у  році, що наближається, ми усі разом і надалі спільно долали перепони, здобували нові перемоги і виборювали нові звершення.

  Шановні буковинці, зичу вам, вашим родинам здоровя, радості, достатку, здійснення заповітних мрій, злагоди і  миру - у кожному домі і в усій Україні.

  З Новим, 2018, роком !

  Іван Луцак – начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


     

 • З першого січня розпочинається черговий етап електронного декларування

  З першого січня розпочинається черговий етап електронного декларування

  Шановні суб’єкти декларування! З метою завчасної підготовки до чергового етапу електронного декларування в Україні, який розпочинається з 01.01.2018, необхідно виконати такі дії, а саме перевірити адресу електронної поштової скриньки, яка вказана у Вашому персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр).

  Звертаємо увагу на те, що відповідно до Указу Президента України від 15.05.2017 №133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» доступ до окремих поштових серверів у домені .ru обмежений.

  У зв’язку з цим для роботи з Реєстром (отримання повідомлень, підтвердження зміни електронного цифрового підпису тощо) слід використовувати поштові скриньки, які не підпадають під зазначені обмеження (наприклад: ukr.net, i.ua, email.ua, gmail.com тощо).

  Якщо Ваша електронна поштова скринька підпадає під обмеження, то для її зміни у персональному кабінеті Реєстру необхідно створити (або використовувати іншу) особисту поштову скриньку. Після цього слід авторизуватися в Реєстрі за адресою: https://portal.nazk.gov.ua за допомогою власного електронного цифрового підпису, перейти у вкладку «Мій профіль», натиснути кнопку «Змінити контактні дані», у полі «Новий E-mail» вказати нову поштову скриньку та натиснути кнопку «Змінити E-mail».

  На нову поштову скриньку надійде лист «Зміна E-mail | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни E-mail перейдіть за посиланням у листі,  повторно здійсніть вхід у Ваш персональний кабінет та перевірте вкладку «Мій профіль». У полі «E-mail» повинна бути зазначена вже змінена електронна поштова скринька.

  Звертаємо увагу! Для зміни електронної поштової скриньки у Вашому персональному кабінеті Реєстру не потрібно отримувати новий ЕЦП.

  Необхідно також перевірити термін дії та працездатність Вашого електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) для роботи з Реєстром.

  Для отримання інформації про термін дії ЕЦП треба завантажити посилений сертифікат особистого ЕЦП з веб-сайту акредитованого центру сертифікації ключів (далі - АЦСК), в якому Ви отримали ЕЦП. Після цього натиснути на сертифікат подвійним кліком лівої кнопки миші та у вікні, яке відкрилось, переглянути термін дії сертифікату ЕЦП. Необхідно, щоб на дату подання електронних документів до Реєстру сертифікат ЕЦП був діючий. У разі, якщо термін дії сертифікату сплинув, Ви не зможете користуватись ЕЦП, в тому числі подавали електронні документи до Реєстру. Тоді Вам необхідно звернутись до АЦСК та отримати новий ЕЦП. Зазначаємо, що Національне агентство не є АЦСК. З переліком АЦСК Ви можете ознайомитись на сторінці https://portal.nazk.gov.ua у полі: “АЦСК”.   

  Після отримання нового ЕЦП Вам необхідно зайти на сторінку входу до Реєстру https://portal.nazk.gov.ua  і скористатись посиланням: «Я загубив/змінив свій приватний ключ». У полі «Поточна електронна адреса» вказати електронну поштову скриньку, з якою Ви зареєстровані в Реєстрі, та натиснути кнопку «Вислати код для відновлення». На вказану поштову скриньку надійде лист «Зміна ЕЦП | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни ЕЦП необхідно перейти за посиланням у листі, після цього у полі АЦСК обрати акредитований центр сертифікації ключів, в якому Ви отримали новий ЕЦП, обрати файл нового ЕЦП, вказати пароль від нового ЕЦП та натиснути кнопку «Змінити ЕЦП». Після успішного виконання вказаних дій з’явиться повідомлення про розгляд Вашої заявки. Заявки на зміну ЕЦП розглядаються протягом 1 доби у робочий час. Ви можете здійснити спробу входу до Реєстру з новим ЕЦП через вказаний час та не очікувати листа з подальшими інструкціями.

  Для перевірки працездатності ЕЦП Ви можете скористатись online-сервісом накладання ЕЦП на електронні документи за посиланням: https://ca.informjust.ua/sign. Результатом успішної перевірки буде повідомлення: «ПІДПИС НАКЛАДЕНО УСПІШНО, ЦІЛІСНІСТЬ ДАНИХ ПІДТВЕРДЖЕНО».

  Якщо при накладанні електронного цифрового підпису виникає помилка, слід звернутись до акредитованого центру сертифікації ключів, який Вам видав ЕЦП.

  Виконавши запропоновані дії, Ви завчасно підготуєтесь до чергового етапу декларування в Україні, чим полегшите собі роботу з Реєстром.

  Також нагадуємо, що на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції https://nazk.gov.ua у розділі «Декларування» Ви можете ознайомитись із Рекомендаціями при роботі з Реєстром.

  У разі виникнення проблем технічного характеру Ви можете звернутись до служби технічної підтримки за тел.: +38(044)200-06-94. або на відповідну електронну пошту при цьому:

  направляйте електронний лист з Вашої персональної електронної поштової скриньки, яка зазначена при реєстрації;

  у темі листа зазначайте суть Вашого питання;

  у листі необхідно зазначити Ваше П.І.Б., реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН) та викласти суть питання, за необхідності до листа додати скріншоти (зображення екрана) з Вашою помилкою.


   

 • На агропромислове підприємство через не проіндексовану заробітну плату працівникам накладено штрафну санкцію у 640 тисяч гривень

  На агропромислове підприємство через не проіндексовану заробітну плату працівникам накладено штрафну санкцію у 640 тисяч гривень

  У ході здійснення інспекційного відвідування на одному з агропромислових підприємств Кіцманського району  головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області встановлено значні порушення законодавства про працю, а саме Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Постанови Кабінету Міністрів України щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Порушення виявлено у частині не нарахування  і невиплати індексації заробітної плати працівникам підприємства  упродовж значного часу.

  Як наслідок, за порушення чинного законодавства про працю на підприємство  накладено штрафну санкцію у розмірі 640 тисяч гривень.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців Буковини й наголошує на тому, що нарахування та виплата індексації заробітної плати працівникам  підприємств, установ, організацій регіону є державною мінімальною гарантією в оплаті праці.

  Юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у разі порушення цих гарантій.

  Так, при  недотриманні роботодавцями мінімальних державних гарантій в оплаті праці застосовується штрафна санкція  у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом  на момент виявлення порушення за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  Варто зазначити: з 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата нараховувалася у сумі 3200 гривень, тому дана штрафна санкція становила 32 000 гривень за кожного працівника щодо якого виявлено порушення.

  З першого січня 2018 року штрафна санкція зросте, адже Законом про Державний бюджет України на 2018 рік встановлено підвищення мінімальної заробітної плати  до 3 723 гривень. Відповідно штрафна санкція  становитиме  37 230 гривень за кожного працівника щодо якого буде встановлено порушення мінімальних державних гарантій в оплаті його праці.


   

 • Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад області проведено семінар - навчання

  Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад області проведено семінар - навчання

  Організатором семінару - навчання для інспекторів праці виступило Управління Держпраці у Чернівецькій області. Участь у форумі взяли інспектори праці  Сокирянської, Сторожинецької, Мамалигівської, Недобоївської, Вижницької, Тереблечанської, Вашковецької, Рукшинської та ще низки місцевих об’єднаних територіальних громад краю.

  Розпочинаючи роботу семінару, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак наголосив на завданнях, що стоять перед Державною службою України з питань праці, територіальними органами державного відомства та інспекторами праці, що почали працювати у місцевих територіальних громадах, зокрема, й  Буковини.

  «На інспекторів праці покладено велику відповідальність, адже саме ви, як посадовці, утверджуватимете право контролю органів місцевого самоврядування за додержанням законодавства про працю, зокрема, у частині своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, дотриманні мінімальних гарантій при її нарахуванні, належному оформленні між роботодавцем та працівником трудових відносин» - підкреслив у зверненні до учасників  Іван Луцак.

  Керівник відомства побажав посадовцям органів місцевого самоврядування  плідної роботи та вручив відповідні посвідчення, зокрема, інспектору праці Рукшнинської ОТГ Ірині Ліхановій та інспектору праці Сокирянської ОТГ Оксані Кучерявій.

  Під час роботи форуму (координували його роботу заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Юрій Пуріч)  інспекторам праці було ретельно роз’яснено вимоги чинного законодавства про працю, зокрема, Постанови  Кабінету Міністрів України №295 – «Деякі питання реалізації статті 295 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України  «Про місцеве самоврядування» та, зокрема, Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  У ході роботи семінару посадовцям органів місцевого самоврядування розтлумачено низку інших чинних законодавчих актів, що регламентують  дотримання законодавства про працю, у тому, числі Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

  «Місія інспектора праці полягає не лише у тому, аби виявити у роботодавців  порушення  законодавства про працю і накласти за неправомірні дії штрафні санкції, а насамперед у тому, аби роз’яснити  роботодавцям необхідність дотримання законодавства про працю, надати повне методично-інформаційне сприяння  і цим самим допомогти уникнути порушення трудових та соціальних прав працівників», - акцентувала заступник начальнику Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч підкреслив перед інспекторами праці на тому, що при виконанні професійних обов’язків виникають чимало вагомих корупційних ризиків.

  «Закликаю вас працювати лише у правовому полі, уникати будь яких дій, які можуть суперечити чинному законодавству, - зазначив Юрій Пуріч. – Взаємодія з роботодавцями має відбуватися у рамках соціального діалогу, пріоритетом для інспекторів праці мають стати особливо вразливі категорії працівників – інваліди, неповнолітні. Особлива увага -  роботі з мобілізованими  та призваними на військову службу працівниками».

  Фахівці Держпраці підготували та розповсюдили у ході семінару - навчання пакет чинних правових документів, що регламентують роботу інспекторів праці.         


   

 • На семінарі-нараді з роботодавцями Новоселицького району роз’яснено зміни до чинного законодавства про працю

  На семінарі-нараді з роботодавцями Новоселицького району роз’яснено зміни до чинного законодавства про працю

  Участь у семінарі - нараді, що відбулася днями у залі засідань Новоселицької районної ради, взяли роботодавці та головні бухгалтери підприємств, установ, організацій  Новоселицького району.

  Під час зібрання одним із основних питань обговорювалися зміни до чинного законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування.

  З учасниками форуму спілкувалася заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина.

  Зокрема, посадовець  деталізувала всі нововведення чинного законодавства про працю, виокремивши питання штрафних санкцій за порушення роботодавцями діючих законодавчих норм. Особливу увагу аудиторії вона звернула на необхідність легалізації найманої праці.

  «Використання незадекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом, - зазначила на форумі Валентина Панчишина. - Роботодавець повинен пам’ятати: він використовує не задекларовану працю, якщо не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби; якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах; якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі; якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників».

  Фахівець Управління Держпраці повідомила, що у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України головного кошторису країни –  Закону про Державний бюджет на 2018 рік , зросли соціальні стандарти, а саме - Законом встановлено підвищення мінімальної заробітної плати.  З першого січня 2018 року мінімальна заробітна плата виплачуватиметься у розмірі 3723 гривні, а у погодинному розмірі – 22, 41 гривні. Відповідно зросте і відповідальність роботодавців за порушення цих стандартів.

  Під час роботи семінару-наради Валентина Панчишина наголосила також на необхідності пожвавлення роботи з боку органів місцевого самоврядування щодо створення при об’єднаних територіальних громадах району посад інспекторів праці, або ж делегуванням обов’язків державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю іншим посадовим особам.  Заступник керівника відділу наголосила, це питання перебуває на особливому контролі керівництва Держпраці України, а відповідно керівників Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Участь у семінарі - нараді взяли представники Новоселицького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області,Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі, управління праці та  соціального захисту населення Новоселицької районної державної адміністрації, Новоселицького районного центру зайнятості.


   

 • Погашення заборгованості із заробітної плати – на постійному контролі

  Погашення заборгованості із заробітної плати – на постійному контролі

  На засіданні Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат 18 грудня 2017 року за участі представників органів виконавчої влади, державних підприємств, соціальних партнерів обговорено стан виплати заробітної плати на підприємствах державної форми власності, в бюджетних організаціях, а також проблемні питання погашення заборгованості зі сплати ЄСВ та платежів до Пенсійного фонду України, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  Міністр соціальної політики Андрій Рева, охарактеризувавши загальну ситуацію щодо заборгованості із заробітної плати на підприємствах та в організаціях, що належать до сфери управління центральних органів державної влади, акцентував на тому, що проблему погашення заборгованості не можуть вирішити лише перевірки контролюючих органів. Потрібні грамотні, ефективні управлінські рішення, що сприятимуть покращенню економічної діяльності підприємства, або, наприклад, про ліквідацію у зв’язку з недоцільністю подальшої діяльності.

  Про стан заборгованості із заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях державної форми власності та результати інспекційної роботи Держпраці доповів Голова Держпраці Роман Чернега. Він надав розгорнуту статистичну інформацію в розрізі галузей економіки і регіонів та аналіз причин виникнення заборгованості.

  За даними щотижневого моніторингу Держпраці, загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати станом на 11.12.2017 становила 2 млрд 151, 7 млн грн. Порівняно з даними Держпраці на початок року заборгованість зросла на 305,9 млн грн, або на 20,1 %.

  У структурі боргу із заробітної плати найбільші суми припадають на економічно активні підприємства – 1 млрд 356 млн грн, або 63,0 % від загальної суми. Підприємства-банкрути заборгували працівникам 726,2 млн грн, або 33,8 %,  економічно неактивні підприємства – 69,5 млн грн, або 3,2 %.

  За інформацією, що надійшла до Держпраці від центральних органів виконавчої влади, заборгованість із заробітної плати на підприємствах, що належать до сфери їх управління, на 11.12.2017 становила 957,1 млн грн, або 44,5 % від загальної заборгованості із заробітної плати в Україні. З початку поточного року заборгованість зросла на 355,3 млн грн, або на 59,0 %.

  Найбільша заборгованість на підприємствах: ДК „Укроборонпром” – 311,0 млн грн; Міненерговугілля – 247,3 млн грн; Фонду держмайна – 116,9 млн грн; Укравтодору – 80,0 млн грн; Державного космічного агентства – 54,5 млн грн; Мінекономрозвитку – 34,1 млн грн;  Мінагрополітики – 31,4 млн грн; Мінрегіону – 25,2 млн грн; Міноборони – 13,6 млн грн; Мінінфраструктури – 9,2 млн грн; Держрезерву – 7,0 млн грн; Держгеокадастру – 6,7 млн грн; Держгеонадр – 5,9 млн гривень.

  Суттєве зростання заборгованості протягом року зафіксовано на підприємствах: Мінерговугілля – на 191,7 млн грн, або на 344,8 %; Укравтодору – на 63,3 млн грн, або на 377,9 %; ДК „Укроборонпром” – на 53,3 млн грн, або на 20,7 %; Мінекономрозвитку – на 13,8 млн грн, або на 67,9 %; Мінагрополітики – на 13,0 млн грн, або на 70,3 %;  Державного космічного агентства – 5,4 млн грн, або на 10,9 %.

  Втім, зменшилася заборгованість на підприємствах Держгеонадра (на 4,0 млн грн), Держгеокадастру (на 2,7 млн грн), Національної академії аграрних наук України (на 430,9 тис. грн), Держрибагентства (на 142,6 тис. грн).

  Заборгованість із заробітної плати працівникам установ бюджетної сфери становила 25,5 млн гривень. Найбільшу заборгованість мають Івано-Франківська, Закарпатська, Черкаська, Тернопільська, Київська, Житомирська, Львівська та Чернігівська області.

  Такий стан погашення заборгованості із заробітної плати, як зазначив Роман Чернега, свідчить про невиконання центральними органами виконавчої влади графіків погашення заборгованості із заробітної плати. План-графік погашення заборгованості із заробітної плати виконано тільки одним органом – Державним агентством електронного урядування.

  Голова Держпраці поінформував Комісію про вжиті заходи за результатами інспектування. Загалом за вказаний період було перевірено 708 підприємств-боржників, які мали заборгованість у сумі 1 812,3 млн гривень. Складено та передано до суду 381 протокол про адміністративне правопорушення, винесено 83 постанови за невиконання вимог інспекторів праці, винесено 242 подання керівникам та власникам підприємств про притягнення до дисциплінарної відповідальності, матеріали 319 перевірок передано до правоохоронних органів. Винесено 936 постанов відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України про накладення штрафних санкцій у сумі 8,7 млн гривень. На вимоги інспекторів праці повністю чи частково погашено заборгованість із заробітної плати 173 тис. 252 працівникам на суму 950 млн 187 тис. гривень.

  Заслухавши також інформацію відповідних тимчасових комісій, створених при центральних та місцевих органах виконавчої влади, Державної фіскальної служби, інших органів державної виконавчої влади, керівників підприємств-боржників, Комісія прийняла рішення визнати недостатньою роботу центральних органів виконавчої влади у розв’язанні питання погашення заборгованості із заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску, розглянути питання доцільності перебування деяких керівників підприємств на посадах, забезпечити дотримання графіків погашення заборгованості, своєчасне інформування Держпраці про стан заборгованості із заробітної плати та інші рішення, що сприятимуть суттєвим позитивним змінам в даному питанні.


   

 • Мораторій на перевірки має бути виваженим

  Мораторій на перевірки має бути виваженим

   «Сьогодні надзвичайно важливо ухвалити необхідні рішення, щоби змінити систему державного контролю і нагляду, що дозволить створити належні умови для розвитку бізнесу», - зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи засідання Кабінету Міністрів України, яке було присвячено питанням дерегуляції. На засідання було також запрошено керівників контролюючих органів. У заході взяв участь Голова Держпраці Роман Чернега.

  За словами Прем’єр-міністра, система державного нагляду має функціонувати за новими принципами. «Мене штрафи не цікавлять! Мене цікавить безпека, благополуччя громадян і нормальний діловий клімат», - акцентував Володимир Гройсман.

  Наголосивши на неприпустимості блокування роботи підприємств з формальних ознак, Глава Уряду окреслив першочергові завдання в контексті дерегуляції. Йшлося про встановлення чітких критеріїв, за якими здійснюватиметься інспекційна діяльність, створення системи запобігання ризикам і запровадження чек-листів. «У кожному контролюючому органі має бути запроваджено систему оцінки та запобігання ризикам і чек-листи», – сказав Володимир Гройсман.

  Пріоритетним завданням Уряд визначив зростання економіки. На це спрямовано ключові програми підтримки цілих галузей промисловості та напрямів діяльності підприємців. У зв’язку з цим, Урядом було схвалено пакет документів щодо дерегуляції та зміни системи державного нагляду і контролю та скасовано близько 300 регуляторних актів, що створювали перешкоди для розвитку підприємництва і збільшували витрати на ведення господарської діяльності.

  Варто зазначити, що у 2018 році на Держпраці не поширюватиметься мораторій на здійснення інспекційної діяльності. Адже, окрім інших, питання подолання незадекларованої праці є одним із шляхів зростання економіки, повідомляється на сайті Держпраці.