UP

«Все про відпустки»: на запитання  газети «Молодий буковинець» відповіла фахівець Держпраці

У сьогоднішньому номері популярного видання «Молодий буковинець» у рубриці «Право» вийшла друком стаття журналістки Людмили Осадчук «Чи можуть відмовити у відпустці?».

На запитання автора відповіла заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина. 

У яких випадках працівника можуть не пустити у відпустку?

Найперше, варто зазначити, що державні гарантії та відносини пов’язані з відпустками працівників, регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Законом України «Про відпустки» та іншими законодавчими та нормативно-правовими актами держави.

Право на відпустки мають громадяни, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності. виду діяльності, а також ті особи, хто працює за договором у фізичної особи - підприємця.

право на щорічну відпустку повної тривалості (тобто, не менше, ніж 24 календарні дні) у перший рік роботи виникає після закінчення шести місяців безперервної роботи на цьому підприємстві. Відпустка надається з таким розрахунком, щоб вона була використана, як правило до закінчення робочого року, який відлічується з дня укладання трудового договору.

Необхідно знати: громадяни, котрі працюють за договором цивільно-правового характеру, права на відпустки не мають.

Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілками, чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективним органом і доводиться до відома всіх працівників.

При складанні графіка враховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.

Як правило, у графіку не встановлюються конкретні дати початку й закінчення відпустки, а визначається лише місяць або орієнтовні дні. Якщо ж у графіку вказано конкретні дати, працівник має право піти у відпустку в обумовлений термін без подання заяви. Законодавство про працю не вимагає подавати заяву, оскільки підставою для надання відпустки може бути сам графік.

Якщо роботодавець погодив дату початку і тривалість відпустки, однак відмовляється її надати, наводячи різні причини (наприклад, багато роботи, термінові завдання), пам’ятайте, що такі причини не можуть бути підставою для відмови у наданні відпустки. Графік відпусток для того і складають, щоб заздалегідь спланувати роботу підприємства й розподілити навантаження між працівниками.

Таким чином, відмовляючи у наданні відпустки в передбачені у графіку строки, роботодавець прямо порушує трудове законодавство, за що передбачено фінансову та адміністративну відповідальність. Йдеться про фінансову відповідальність згідно з абзацом 8 частиною 2 статті 265 Кодексу законів про працю України - за порушення інших вимог трудового законодавства у розмірі 3 723 гривень. 

Інша річ, що відпустка працівника може бути перенесена з низки причин, зокрема, через:

тимчасову непрацездатність працівника;

виконання працівником державних або громадських обов'язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати;

настання строку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами;

збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв'язку з навчанням.

Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд.

Як нараховуються відпускні?

Розраховують тривалість щорічних відпусток у календарних днях незалежно від режимів і графіків роботи підприємства.

При визначеності тривалості щорічної відпустки святкові та неробочі дні не обліковуються. А саме:

1 січня - Новий рік, 7 січня і 25 грудня - Різдво Христове, 8 березня - Міжнародний жіночий день, 1 травня - День праці, 9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги), 28 червня - День Конституції України, 24 серпня - День незалежності України, 14 жовтня - День захисника України, один день (неділя) - Пасха (Великдень) один день (неділя) - Трійця.

На ці дні відпустка подовжується, але не оплачується.

Обчислення середньої заробітної плати  для   оплати працівникові  часу щорічної  відпустки,  додаткових  відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей,  або  для  виплати  компенсації  за невикористані відпустки, обчислюється з виплат за останні  12  календарних  місяців роботи,  що передують  місяцю  надання  відпустки  або  виплати компенсації за невикористані відпустки.

Працівникові, який пропрацював на підприємстві,  в  установі, організації  менше  року,  середня  заробітна  плата  обчислюється із суми виплат за фактичний час роботи,  тобто з першого  числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається  відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

Також слід підкреслити, що заробітна плата, відпускні виплати працівникові повинні бути виплачені роботодавцем не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.

Чи може адміністрація підприємства, установи, організації відмовитися виплачувати працівникові відпускні? Чи можуть їх нараховувати менше, ніж зобов’язані?

Такі гарантії для працівників, як оплата щорічних відпусток, є мінімальними державними гарантіями.

Штрафна санкція, яка у перспективі може бути накладена нашим відомством – територіальним органом Державної служби України з питань праці на юридичну особу чи фізичну особу-підприємця,  який використовує найману працю,  щодо недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці становить десятикратний розмір мінімальної заробітної плати встановленої на момент виявлення порушення Законом, на сьогодні це - 37 230 гривень за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

За порушення термінів виплат заробітної плати, інших виплат, передбачених чинним законодавством, більше, ніж на один місяць, виплата їх не повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати - 11 169 гривень.

Роботодавці не мають права порушувати соціальні й трудові права працівників. 

Якщо людина не йде у відпустку, чи мають надаватися компенсації?

У статті 83 Кодексу законів про працю України  - «Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки» - вказано у яких випадках надається  компенсація за невикористані відпустки.

Тільки у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства відповідної групи.

За бажанням працівника можлива оплата частини щорічної відпустки грошовою компенсацією, але за умови, що тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути меншою, ніж 24 календарні дні.

У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, установи, організації, куди перейшов працівник.

Особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

"Не беру відпустку на дітей". Чи компенсують за це кошти? Чи можна взяти таку відпустку наступного року?

Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка.

Тривалість зазначеної соціальної відпустки становить 10 календарних днів, а у разі наявності права на неї за двома або більше підставами - 17 календарних днів.

Ті, хто має право претендувати на таку додаткову відпустку, мають знати, що відпустка не підлягає поділу на частини.

Проте якщо працівник має право на соціальну відпустку на дітей за двома підставами, то варіант поділу на частини все ж передбачено:  спочатку можна скористатися 10 календарними днями, потім - сімома.

Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на соціальну відпустку на дітей.

Якщо працівник з якихось причин не скористався правом на соціальну відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку, а у разі звільнення (незалежно від підстав) йому має бути виплачена грошова компенсація за всі невикористані дні цієї відпустки.

Куди можна поскаржитися, якщо у працівника виникають проблеми із відпусткою?

Нагляд за додержанням законодавства про відпустки здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю - Державною службою України з питань праці та її територіальним підрозділом - Управління Держпраці у Чернівецькій області.  

Контроль за додержанням законодавства про відпустки здійснюють у межах своєї компетенції центральні та місцеві органи виконавчої влади, профспілки.

Чи часто отримуєте скарги щодо відпусток? Якщо так, на що зазвичай скаржаться?

Кількість скарг, яка надходять на адресу Управління Держпраці у Чернівецькій області з цього приводу - незначна.  У цифрах це  - 4-5 % від загальної кількості звернень. В основному, заявники скаржаться на ненадання відпусток,  не нарахування та невиплату компенсації за невикористані відпустки при їх звільненні з роботи.


 

 


 

 

Ми на YouTube

Важливо