UP
Фільтр
 • З прийдешнім, 2020, роком!

  З прийдешнім, 2020, роком!

  Шановна буковинська громадо!

  Щиро вітаю вас з Новим, 2020, роком.

  У ці передсвяткові дні бажаю всім міцного здоровя, довгих років життя, віри у завтрашній день.

  2019 - й, що минає, був для кожного з нас різним.

  То ж нехай рік, що наближається, буде кращим, ніж попередній, нехай принесе в наші домівки мир і спокій, добробут і затишок.

  З повагою  Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • Актуально! Щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Актуально! Щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  Порядок подання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2011 № 1401.

  Порядок визначає механізм подання суб’єктами господарювання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду та випадки, коли таке повідомлення не подається.

  Якщо виробникам або розповсюджувачам продукції стало відомо або повинно бути відомо на підставі наявної в них інформації, що продукція, яку вони ввели в обіг/розповсюдили, становить ризики для споживачів (користувачів), несумісні із загальною вимогою щодо безпечності продукції, вони зобов’язані упродовж двох робочих днів повідомити про це відповідний орган державного ринкового нагляду, в тому числі про вжиті заходи із забезпечення безпечності такої продукції, за формою згідно з додатком до Постанови.

  Відповідно до статті 7 Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції” споживачі (користувачі) мають право звертатися до органів державного ринкового нагляду за захистом порушеного права на безпечність продукції.

  Звернення громадян повинні бути оформлені відповідно до статті 5 Закону України „Про звернення громадян”.

  Звернення, оформлене без дотримання вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями не пізніше, ніж  через десять днів від дня його надходження.

  Разом з цим, споживачі (користувачі) не позбавлені права повідомляти органи державного ринкового нагляду про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки (зокрема, відсутність знаку відповідності технічним регламентам).

  Повідомлення, що містить інформацію про вид продукції та її виробника або розповсюджувача дає змогу ідентифікувати продукцію, що не відповідає встановленим вимогам безпеки.

  Повідомлення про нехарчову продукцію, що не відповідає встановленим вимогам слід надсилати на електронні адреси:

  24cv@dsp.gov.ua,  chern.tu.op@ukr.net

  Згідно Переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року за №1069, до сфери відповідальності Держпраці належать наступні види продукції:

  машини та устаткування;

  прості посудини, що працюють під тиском;

  обладнання, що працює під тиском;

  рухоме обладнання, що працює під тиском;

  ліфти і компоненти безпеки для ліфтів;

  канатні дороги для перевезення пасажирів, їх вузли та пристрої безпеки;

  обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах;

  знаки безпеки і захисту здоровя працівників;

  вибухові матеріали промислового призначення;

  засоби індивідуального захисту.


   

 • При складних погодних умовах суттєво підвищуються ризики виробничого травматизму

  При складних погодних умовах  суттєво підвищуються ризики виробничого травматизму

  Зокрема, підвищується ризик виникнення нещасних випадків у дорожньо-транспортних пригодах, травмування працівників під час пересування.

  Основними причинами травмування може стати падіння потерпілих.

  З метою запобігання виробничого травматизму, Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує суб’єктів господарювання щодо необхідності вжиття відповідних заходів для організації безпечного виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації.

  Керівникам підприємств, установ, організацій рекомендується, при виробничій можливості, обмежити відрядження працівників на період погіршення погодних умов.

  Відповідальні посадові особи зобов’язані організувати та провести заходи щодо утримання в належному стані територій, будівель та споруд, інженерних мереж відповідно до діючих стандартів, норм і правил з охорони праці;

  організації роботи з прибирання снігу та льоду з дахів будівель та споруд виробничих приміщень;

  забезпеченню необхідним для прибирання ручним інвентарем у справному стані та достатнім запасом матеріалів для посипання.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на необхідності організувати проведення з працівниками підприємств позапланових інструктажів з охорони праці та виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації.


   

 • Уряд ухвалив законопроект "Про працю"

  Уряд ухвалив законопроект «Про працю»

  Сьогодні, 27 грудня, Кабінет Міністрів України ухвалив законопроект про підвищення зайнятості населення, розроблений фахівцями Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Про це повідомляє офіційний сайт державного відомства. 

  Законопроект має на меті підвищити офіційну зайнятість та рівень зарплат в країні.  Документ  на практиці реалізовує урядову реформу ринку праці.

  Розробка нового закону була на часі, адже Кодекс законів про працю давно не захищає працівників. Діючий документ датований 1971 роком, тому не передбачає офіційної фіксації сучасних форм праці - фрілансу, дистанційної, домашньої або тимчасової роботи та іншого. Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою для багатьох різновидів сьогочасних трудових відносин стала нелегальна зайнятість. Тому зростає робота в «тіні», зарплати у конвертах, складність у пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу. 

  За словами Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофія Милованова,  законопроект дозволить збалансувати ринок робочої сили, вивести із тіні заробітні платні та пришвидшити економічне зростання. 

  “Регулювання сфери праці нарешті буде приведено до реалій та відображатиме сучасні відносини роботодавець-працівник. Водночас, ми захищаємо українців та створюємо умови для підвищення конкуренції між роботодавцями, а відтак - підґрунтя для зростання заробітних плат”, - наголосив Міністр.

  Головні п’ять переваг, що створить нове законодавство про зайнятість для українців:

  зберегти та розширити соціальні права та гарантії працівників через легалізацію праці;

  збільшити кількість легальних робочих місць;

  забезпечити рівні можливості чоловіків та жінок у сфері праці;

  підвищити доходи працівників;

  гармонізувати законодавство з ЄС.

  Підготовка законопроекту тривала з вересня поточного року. До обговорення і внесення пропозицій залучалися галузеві асоціації працівників, представники великого та малого бізнесу, а також профспілкових організацій.

  Закон вступить в силу за 6 місяців після розгляду та ухвалення парламентом. Ще протягом року буде діяти так званий перехідний період.

  За цей час відбудеться адаптація трудових відносин і кадрових документів до нововведень. 

  За матеріалами сайту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 


   

   

   

   

 • З першого січня зросте мінімальна заробітна плата

  З першого січня зросте мінімальна заробітна плата

  Згідно зі статтею 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік», мінімальна заробітна плата з першого січня 2020 року становитиме 4 723 гривні.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці  інформує: кожен роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату працівникові не менше мінімальної.

  Згідно статті 3 Закону України «Про оплату праці», мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

  Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

  Дана стаття  Закону України «Про оплату праці» також  регламентує гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати.

  Роботодавці зобов’язані знати, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

  При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

  Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

  Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати.

  У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

  Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує: за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на роботодавця накладається штрафна санкція у розмірі 10 мінімальних заробітних плат.


   

   

   

 • Вчасні медичні огляди працівників убезпечать від виникнення випадків смертей на виробництві

  Вчасні медичні огляди працівників убезпечать від виникнення випадків смертей на виробництві

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє,що за одинадцять місяців 2019 року, в регіоні мали місце 33 нещасні випадки, п’ять із яких - зі смертельним наслідком.   

  Водночас за даний період на окремих підприємствах, в установах, організаціях Буковини мали місце випадки смертей на виробництві, які не пов’язані  безпосередньо з виробничим процесом, а настали унаслідок природних причин.

  Найчастіше - через раптове погіршення стану  здоров’я працівників.  

  Уникнення випадків виникнення смертей на виробництві унаслідок природних причин забезпечить проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками.

  Так, у статті 17 Закону України «Про охорону праці» - «Обовязкові медичні огляди працівників певних категорій» зазначено:

  роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

  За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів.

  Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров'я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

  Роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов'язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов'язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати.

  Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників:

  за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами праці;

  за своєю ініціативою, якщо стан здоров'я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов'язки.

  За час проходження медичного огляду за працівниками зберігаються місце роботи і середній заробіток.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці наголошує:

  своєчасне проходження медичних оглядів працівниками забезпечить від виникнення  випадків смертей на виробництві.


   

 • Інспекторами Держпраці здійснено понад 290 інспекційних відвідувань

  Інспекторами Держпраці здійснено понад 290 інспекційних відвідувань

  За 11 місяців 2019 року інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області  здійснено 292 інспекційних відвідування, 38 перевірок підприємств з питань працевлаштування осіб з інвалідністю та низку інших заходів державного контролю за додержанням законодавства про працю суб’єктами господарювання.

  За результатами здійснених контрольних заходів керівникам видано 176 приписів на усунення порушень трудового законодавства, складено та передано до суду 89 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності. Щодо 13 субєктів господарювання матеріали передано  до правоохоронних органів.

  Головними державними інспекторами праці  на підставі пункту 33 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року за № 295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та пункту 33 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року за № 823 - «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», проводилися відвідування суб’єктів господарювання  з метою інформування керівника та працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю.

  За звітний період проведено 2085 таких відвідувань.


   

   

 • На засіданні колегії Держпраці обговорено результати роботи Служби за 2019 рік

  На засіданні колегії Держпраці обговорено результати роботи Служби за 2019 рік

  Відбулося засідання колегії Державної служби України з питань праці.

  Участь у роботі колегії взяли: Юрій Піжук - голова Профспілки працівників державних установ України, Юрій Кузовой - генеральний директор Директорату норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики, Михайло Волинець - народний депутат України, заступник Голови Спільного представницького органу об’єднань профспілок, Голова Конфедерації вільних профспілок України,  Андрій Зимін - заступник Голови ЦК Профспілки працівників вугільної промисловості України, Сергій Українець - заступник Голови профспілки працівників нафтової і газової  промисловості  України.

  Під час засідання члени колегії, посадовці центрального апарату Держпраці та соціальні партнери проаналізували підсумки роботи Служби за 11 місяців 2019 року, визначили пріоритетні напрями діяльності на 2020 рік та обговорили план роботи колегії Держпраці на І півріччя 2020 року, повідомляє сайт державного відомства.

  Особливу увагу у 2019 році Держпраці приділяла питанням легалізації трудових відносин, детінізації заробітної плати та зниження виробничого травматизму.

  Під час доповіді керівників структурних підрозділів було відзначено, що у 2019 році на виконання законних вимог інспекторів праці 449 підприємств виплатили заборгованість із заробітної плати на загальну суму понад 800 млн гривень.

  У результаті легалізації трудових відносин кількість застрахованих осіб за 10 місяців 2019 року зросла на понад 80 тисяч.

  Аналіз стану виробничого травматизму в Україні свідчить, що за 11 місяців  2019 року  кількість  нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, порівняно з аналогічним періодом 2018 року зменшилась на 5 %, проте зі смертельним наслідком  – зросла на 2%. З метою попередження нещасних випадків на виробництві було здійснено 21 695 перевірок суб’єктів господарювання.

  На завершення заходу учасники засідання колегії обговорили та визначили напрями подальшої роботи для удосконалення діяльності Служби у наступному, 2020, році.


   

   

 • Працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями має відбуватися відповідно до медичних рекомендацій

  Працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями має відбуватися відповідно до медичних рекомендацій  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право на працю.

  «Кожен має право на працю, що включає  можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується», - зазначено в Основному Законі.

  Право на працю осіб з обмеженими фізичними можливостями гарантовано також Кодексом законів про працю України.

  Зокрема, статтею 172 КЗпП - «Застосування праці осіб з інвалідністю», регламентовано, що у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.

  Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається - такими є норми статті 55 Кодексу законів про працю.

  Встановлено на законодавчому рівні й квоту, яку мають виконувати роботодавці при прийомі на роботу людей з інвалідністю.

  Так, відповідно до статті 19 Закону  України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств громадських організацій людей з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, з чисельністю працюючих восьмеро  і більше осіб, норматив робочих місць встановлюється в розмірі 4 % від чисельності штатних працівників.

  Якщо ж на підприємстві працює від восьми до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснює постійний контроль за додержанням законодавства про працю на місцевих підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі, й щодо дотримання трудових прав людей з обмеженими фізичними можливостями.

  З початку року інспекторами праці територіального органу державної служби України з питань праці здійснено 38 перевірок з питань працевлаштування осіб з інвалідністю.  

  Основні порушення виявлені інспекторами Держпраці такі:  суб’єкти господарювання (роботодавці) не виконують норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю; залучають таких працівників  до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди; не створюють належні умови праці, відповідно до рекомендацій МСЕК;  за станом здоров’я  не переводять їх  на легшу роботу у відповідності до медичного висновку; окремі роботодавці залучають  осіб з інвалідністю до виконання  важких робіт, а також зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.

  За результатами контрольних заходів , роботодавцям вноситься припис для усунення порушень законодавства про працю.

  У разі грубого порушення трудових прав осіб з інвалідністю на посадових осіб  суб’єктів господарювання складається протокол про адміністративне правопорушення і скеровується до суду; або матеріали контрольного заходу направляються в правоохоронні органи для порушення кримінального провадження.

  Також на роботодавця, відповідно до вимог статті 265 Кодексу законів про працю України – «Відповідальність за порушення законодавства про працю», накладається штраф.  


   

   

   

   

   

   

   

 • На місцевому підприємстві тяжко травмувався працівник

  На місцевому підприємстві тяжко травмувався працівник

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, в якому постраждав  працівник місцевого підприємства.

  Суб'єкт господарювання займається виготовленням конструкцій, технічним обслуговуванням транспортних засобів.

  За попередніми даними, працівник  під час знімання тенту вантажного автомобіля втратив рівновагуі впав з висоти.

  При падінні потерпілий 1979 року народження  отримав струс головного мозку та забійну рану голови.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці розпочинає спеціальне розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком відповідно до  Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337.

  Відповідно до пункту 10 даної Постанови, спеціальному розслідуванні органами Держпраці підлягають нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки.  

  Для довідки: з початку 2019 року (за 11 місяців) на підприємствах, в установах та організаціях Буковини зареєстровано 33 нещасних випадки виробничого травматизму, п'ять із них - зі смертельним наслідком.


   

 • Увага! З першого січня 2020 року - зміни в декларуванні

  Увага! З першого січня 2020 року - зміни в декларуванні

  З першого січня 2020 року вводяться в дію зміни, внесені Законом України від  другого жовтня 2019 року № 140-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» до Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ «Про запобігання корупції» із змінами та доповненнями.

  Відповідно до внесених змін, особами, уповноваженими на виконання функцій держави додатково декларується інформація про банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї) або зберігаються кошти, інше майно.

  Такі відомості включають дані про тип та номер рахунку, дані про банківську або іншу фінансову установу, осіб, які мають право розпоряджатися таким рахунком або мають доступ до індивідуального банківського сейфа, осіб, які відкрили рахунок на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї;

  змінено визначення фінансових зобов’язань суб’єкта декларування або членів його сім’ї, до яких віднесено отримані кредити, позики, зобов’язання за договорами лізингу; розмір сплачених коштів у рахунок основної суми позики (кредиту) та процентів за позикою (кредитом); залишок позики (кредиту) станом на кінець звітного періоду; зобов’язання за договорами страхування та недержавного пенсійного забезпечення.

  Одночасно слід зазначити, що відомості зазначаються лише у разі, якщо розмір зобов’язання перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на перше січня звітного року.

  Якщо розмір зобов’язання не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на перше січня звітного року, загальний розмір такого фінансового зобов’язання декларувати не потрібно;

  у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на перше січня відповідного року, повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про такі зміни здійснюється у десятиденний строк суб’єктами декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 Закону № 1700 (стосується державних службовців категорії А та Б; державні службовці категорії В повідомлення не подають).

  Відповідно до статті 7 Закону про держбюджет на 2020 рік розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць планується в розмірі з 1 січня 2020 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2189 гривень.

  Повідомлення про відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ї валютного рахунка в установі банку – нерезидента подають усі державні службовці;

  помилки у декларації можна виправити упродовж семи днів тричі. Помилки в повідомлені про суттєві зміни виправленню не підлягають.

  Слід зазначити, що за несвоєчасне подання декларації, несвоєчасне подання або неподання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, відкриття валютного рахунку в установі банку – нерезединті, декларування недостовірної інформації (в розмірі понад 100 прожиткових мінімумів) суб’єкти декларування несуть адміністративну відповідальність за  ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  За неподання декларації або декларування недостовірної інформації (в розмірі понад 250 прожиткових мінімумів) суб’єкти декларування несуть кримінальну відповідальність за ст. 366¹ Кримінального кодексу України.

  За інформаційними матеріалами НАЗК


   

 • Обговорено координацію дій, спрямованих на подолання не задекларованої зайнятості

  Обговорено координацію дій, спрямованих на подолання не задекларованої зайнятості

  У Державній службі України з питань праці  відбулося перше засідання робочої групи щодо координації дій центральних органів виконавчої влади, спрямованих на подолання незадекларованої зайнятості та напрацювання змін у законодавство з питань зниження ризиків її виникнення. Про це повідомляє сайт державного відомства.

  На заході були присутні заступник Голови Держпраці, голова робочої групи, Алла Горбатюк, заступник директора департаменту з питань праці - начальник відділу з питань трудових відносин Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці - начальник відділу з питань державного нагляду за додержанням законодавства про працю Володимир Гончарук, представники Держпраці, Мінсоцполітики, Міністерства охорони здоров’я, Державного агентства водних ресурсів, Державної податкової служби, Державного центру зайнятості, Державного комітету телебачення та радіомовлення, Державної міграційної служби, Федерації роботодавців, Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини та інші соціальні партнери.

  Під час засідання обговорено можливість запровадження на рівні нормативно-правових актів системних інструментів, спрямованих на запобігання використанню незадекларованої праці, зокрема, при ліцензуванні та/або видачі дозволів на виконання окремих видів робіт та послуг тощо.

  Також розглянуто план заходів щодо впровадження вищезазначених інструментів.

  На завершення робочого форуму учасники підбили підсумки першого засідання та узгодили подальші дії робочої групи.


   

   

 • Про перенесення робочих днів

  Про перенесення робочих днів

  Кількість святкових і неробочих днів у році регламентовано статтею 73 Кодексу законів про працю України - «Святкові і неробочі дні».

  Так, на святкування нового, 2020, року українці матимуть чотириденні вакації з 29 грудня 2019 по 1 січня 2020 року.

  Натомість робочий день 30 грудня переноситься на суботу 21 грудня, а робочий день 31 грудня - на суботу 28 грудня.

  Слід зауважити, що графіки вихідних днів розраховані для працівників з п’ятиденним робочим тижнем.

  Розпорядження про перенесення робочих днів носить рекомендаційний характер.

  Згідно з Кодексом законів про працю України, остаточне рішення про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві приймає власник або уповноважений ним орган (керівник) підприємства шляхом видання наказу чи іншого розпорядчого документу.

  Сама ж робота працівників у святковий i неробочий день має оплачуватися у подвійному розмірі  згідно зі статтею 107 Кодексу законів про працю України - «Оплата роботи у святкові та неробочі дні».

  За бажанням працівника,  котрий виконуватиме роботу у святковий і неробочий день, йому може бути надано роботодавцем інший день відпочинку.


   

   

   

 • Організація інструктажів з питань охорони праці

  Організація інструктажів з питань охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:  

  згідно зі статтею 18 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов’язаний забезпечити проведення  з працівниками інструктажів з питань промислової безпеки та охорони праці.

  Вступний

  Вступний інструктаж проводиться:

  з усіма працівниками, котрі приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;

  з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі, або виконують інші роботи на підприємстві;

  з учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження виробничої практики;

  у разі екскурсії на підприємство.

  Вступний інструктаж проводить спеціаліст служби охорони праці з записом у журнал реєстрації вступного інструктажу.

  Первинний

  Первинний інструктаж проводиться:

  до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником;

  з новоприйнятим на роботу фахівцем;

  з працівником, котрий переводиться з одного цеху виробництва до іншого;

  у випадку, якщо працівник виконуватиме нову для нього роботу;

  з працівником, котрий прибув у відрядження і бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві.

  Такий інструктаж проводитися індивідуально або з групою осіб одного фаху за діючими на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт, а також з урахуванням вимог орієнтованого переліку питань первинного інструктажу.

  Повторний

  Повторний інструктаж проводять з працівником на робочому місце не рідше 1 разу на 3 місяці  на роботах з підвищеною небезпекою, на інших видах робіт - 1 раз на 6 місяців.

  Інструктаж проводиться індивідуально з окремим працівником або з групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом  і змістом  переліку питань первинного інструктажу.

  Позаплановий

  Проводиться при введенні в дію  нових або переглянутих нормативних актів про охорону праці, а також при внесенні  змін та доповнень до них;

  при зміні технологічного процесу та інших факторів, що впливають на стан охорони праці та промислової безпеки;

  при  порушенні працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що можуть призвести  або вже  призвели до травм, аварій, пожеж, тощо;

  при виявленні фахівцями, котрі здійснюють державний нагляд та контроль за охороною праці, незнання  вимог безпеки щодо робіт, які виконують працівники;

  при перерві в роботі працівників  більше, ніж на 30 календарних днів для робіт з підвищеною небезпекою, для інших видів робіт - 60 календарних днів.

  Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються у кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу проведення інструктажу.

  Цільовий

  Проводиться з працівниками при виконанні разових робіт, не передбачених трудовою угодою;

  при ліквідації аварій, стихійного лиха;

  при проведенні робіт, на які оформлюються наряд - допуск, розпорядження або інші документи.

  Проводиться індивідуально з окремим працівником, або з групою працівників.

  Обсяг і зміст інструктажів визначається залежно  від виду робіт, що їх має виконувати працівник.

  Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі проводить безпосередньо керівник робіт (начальник виробництва, цеху, дільниці, майстер).

  Інструктажі завершуються перевіркою знань працівників у вигляді усного опитування, або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці.

  Знання працівників перевіряє відповідальна особа, котра проводила інструктаж.   


   

 • На онлайн - прийомі фахівці Держпраці надали заявникам кваліфіковані відповіді

  На онлайн - прийомі фахівці Держпраці надали заявникам кваліфіковані відповіді

  Відповідно до графіку онлайн-прийому громадян, 18 грудня 2019 року фахівці Державної служби України з питань праці за допомогою скайп-зв’язку відповіли на запитання чернігівців – представників підприємств, установ і організацій області, які попередньо оформили свій запит в Управлінні Держпраці у Чернігівській області та отримали запрошення на онлайн-прийом.

  Так, заступник Голови Держпраці Алла Горбатюк надала кваліфіковану відповідь на запитання головного спеціаліста юридичного відділу по роботі з персоналом та зверненнями громадян апарату Чернігівської райдержадміністрації Лілії Богданович щодо нараховування та виплати вихідної допомоги відповідно до статті 44 Кодексу законів про працю України керівникам та заступникам керівників місцевих державних адміністрацій при звільненні згідно зі статтею 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації в Україні».

  Посадовець роз’яснила, що Закон України «Про місцеві державні адміністрації» є спеціальним законом, який визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.

  Так, частиною 2 статті 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що перший заступник та заступники голови районної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою районної державної адміністрації за погодженням з головою обласної державної адміністрації.

  Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» перші заступники та заступники голів місцевих державних адміністрацій заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій у день їх призначення.

  Умови надання та розмір вихідної допомоги у разі припинення трудового договору визначено статтею 44 Кодексу законів про працю України, відповідно до якої підстави для виплати вихідної допомоги у разі припинення трудового договору за статтею 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не передбачено.

  Головний інженер ТОВ «Пальміра Оіл» (м. Чернігів) Володимир Кудря звернувся до начальника відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці Василя Лісовика з питанням щодо необхідності розробки нової декларації безпеки придбаного об’єкта підвищеної небезпеки (автомобільної заправної станції) при наявності старої розробленої та зареєстрованої в органах Держпраці попереднім власником декларації.

  Василь Лісовик зазначив, що згідно з абзацом 3 пункту 13 Порядку декларування об’єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 956 від 11.07.2002 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки», у разі відчуження об’єкта підвищеної небезпеки оригінал декларації безпеки та висновку експертизи, а також копії документів, що підтверджують передачу зазначених документів уповноваженим органам, передаються його новому власнику.

  Одночасно, згідно з абзацом 3 пункту 27, у зв’язку із списанням з балансу об’єкта підвищеної небезпеки попередній власник об’єкта повинен звернутись до територіального органу Держпраці про виключення об’єкта підвищеної небезпеки з Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки.

  Після отримання повідомлення про виключення об’єкта з державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки новий власник об’єкта відповідно до абзацу 4 пункту 19 Порядку ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки (зміна власника об’єкта) у 6 місячний термін повинен провести повторну ідентифікацію і, згідно з пунктом 20 Порядку ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки, повідомити у двотижневий термін уповноважені органи про зміни порівняно з попередньою ідентифікацією. Інформація подається тільки за тими розділами повідомлення форми ОПН-1, в які вносилися зміни.

  Далі, відповідно до пунктів 3, 8 Порядку декларування об’єктів підвищеної небезпеки суб’єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об’єкта підвищеної небезпеки і разом з позитивним висновком експертизи подає їх відповідним територіальним органам Держпраці. Відповідно до пункту 15 територіальний орган Держпраці проводить реєстрацію декларації безпеки з присвоєнням реєстраційного номера (коду), що зазначається на титульному аркуші декларації.

  Тобто, якщо суб’єкт господарювання придбав у власність та експлуатує об’єкт підвищеної небезпеки, зокрема, автомобільну заправну станцію, він повинен скласти та зареєструвати в органах Держпраці декларацію об’єкта підвищеної небезпеки. Одночасно, декларація безпеки об’єкта підвищеної небезпеки, що була складена попереднім власником, використовується як наглядний посібник з даного питання.


   

   

   

   

   

 • На семінарі - навчанні наголошено на необхідності правової самоосвіти

  На семінарі - навчанні  наголошено на необхідності правової самоосвіти   

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області організовано семінар - навчання посадових осіб  відомства за участю завідувача сектору Державної регуляторної служби у Чернівецькій області Державної регуляторної служби України Ніни Порайко.

  Ключове питання, що розглядалося у ході заходу, - основні вимоги щодо формування єдиних справ посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області та внесення ними даних до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (ІАС ДНК) за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю) відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

  Під час семінару проаналізовано також результати даної роботи у нинішньому, 2019, році.

  Зазначено, що цього річ автоматизована система державного нагляду працювала у так званому тестовому режимі. Але вже з січня 2020 року почне працювати повноцінно. Тому вносити  дані до системи ІАС ДНК головні державні інспектори мають фахово і відповідально.

  Як організовувати та проводити перевірки суб’єктів господарювання, уникаючи найменших  порушень чинного законодавства, - на цьому акцентувала увагу учасників семінару - навчання посадовець Державної регуляторної служби у Чернівецькій області.

  Ніна Порайко наголосила, найперше, на якісній підготовці матеріалів ще до здійснення заходів державного нагляду (контролю), на абсолютному дотриманні процедури перевірок, ретельному опрацюванні нормативно-правової  бази.

  Окремо наголошено на підготовці головними державними інспекторами актів перевірок.     

  Фахівцям рекомендовано здійснювати заходи контролю у складі груп, до яких входить не менше двох осіб. Це  виключить виникнення будь - яких корупційних ризиків.

  Акцентовано на необхідності правової самоосвіти інспекторів, що дозволить підвищувати їхній професійний рівень.

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак зазначив, що проведення таких семінарів - навчань і має на меті підвищення кваліфікаційного рівня фахівців територіального органу Державної служби України з питань праці та наголосив на подальшій роботі у цьому напрямі у прийдешньому році.     


   

 • Відбувся Форум з охорони праці -2019

  Відбувся Форум з охорони праці -2019

  У Києві відбувся Форум з охорони праці – 2019, який організував журнал «Охорона праці» за підтримки Міжнародної організації праці, Європейського співтовариства з охорони праці.

  У дискусії взяли участь т.в.о. Голови Держпраці Ігор Дегнера, голова Комітету ВР України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова, генеральний директор Директорату норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики Юрій Кузовой, представники Конфедерації роботодавців, науковці, фахівці з охорони праці підприємств, лікарі-гігієністи, експерти з країн ЄС.

  Під час Форуму учасниками заходу озвучено комплекс питань, які потребують швидкого вирішення, зокрема з боку органів виконавчої та законодавчої влади.

  Проведено дві панельні дискусії, які було присвячено реформі у сфері охорони праці та професійному зростанню інженерів з охорони праці.

  Т.в.о. Голови Держпраці Ігор Дегнера під час виступу зазначив, що Україна давно потребує змін у трудовому законодавстві. Після тривалої роботи над проєктом нового Трудового Кодексу нарешті настає час його втілення.

  Посадовець також наголосив на важливості оновлення законодавства щодо безпеки і гігієни праці та підкреслив: «Охорона праці – це й гідна зарплата, відпочинок, профілактичний медичний огляд».

  Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова акцентувала на належній компенсації постраждалим у разі нещасного випадку на виробництві.

  На Форумі представлено збірник статей «Керування ризиками в системах управління безпекою та гігієною праці: теорія і практика».

  Проведено майстер-класи з надання першої медичної допомоги постраждалим на виробництві, повідомляє сайт Держпраці України.


   

 • Роботодавець не може допустити до роботи працівників, котрі не пройшли навчання та перевірку знань з охорони праці

  Роботодавець не може допустити до роботи працівників, котрі не пройшли навчання та перевірку знань з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  згідно зі статтею 18 Закону України «Про охорону праці», працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

  Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

  Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

  Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

  Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

  Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

  У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.

  Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об'єктів економіки забезпечується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.


   

 • Проходження навчань з питань охорони праці убезпечить від виникнення нещасних випадків на виробництві

  Проходження навчань з  питань охорони праці убезпечить від виникнення нещасних випадків на виробництві

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак днями взяв участь в оцінюванні знань працівників місцевих підприємств, установ, організацій, які проходили навчання з охорони праці у Чернівецькому обласному навчально-курсовому комбінаті.

  Виступаючи перед учасниками перевірки знань, керівник територіального органу Державної служби України з питань праці, зокрема, наголосив на тому, що проходження навчання з охорони праці є прямим виконанням статті 18 Закону України «Про охорону праці».

  «Саме цією статтею регламентовано, що під час прийняття на роботу, чи в процесі її виконання, працівники зобов’язані проходити інструктаж, навчання та перевірку з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків на виробництві та правил поведінки у разі виникнення аварій», - зазначив Іван Луцак.

  Керівник Управління акцентував перед слухачами навчальних груп на безумовному виконанні фахівцями статті 14 Закону України «Про охорону праці».

  «Законодавчими нормами даної статті закріплено, що кожен працівник на підприємстві, в установі, організації зобов'язаний дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

  Виконання цих норм працівниками забезпечить мінімізацію виникнення нещасних випадків на виробництві та створить безпечні на здорові умови праці», - підсумував у виступі посадовець Держпраці.

  Учасникам перевірки знань з охорони праці повідомлено також, що загалом за одинадцять місяців 2019 року на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області зареєстровано 33 нещасних випадки виробничого травматизму, п’ ять із них - зі смертельним наслідком.


   

 • Працівник вправі відмовитися від дорученої роботи, якщо існує небезпечна виробнича ситуація

  Працівник вправі відмовитися від дорученої роботи, якщо існує небезпечна  виробнича ситуація

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює:

  умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

  Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля.

  Працівник зобов'язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця.

  Факт наявності такої ситуації за необхідності підтверджується спеціалістами з охорони праці підприємства за участю представника профспілки, членом якої він є, або уповноваженої працівниками особи з питань охорони праці , а також страхового експерта з охорони праці.

  За період простою з причин, передбачених частиною другою цієї статті, які виникли не з вини працівника, за ним зберігається середній заробіток.

  Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавства про охорону праці, не додержується умов колективного договору з цих питань. У цьому разі працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного заробітку.

  Працівника, який за станом здоров'я відповідно до медичного висновку потребує надання легшої роботи, роботодавець повинен перевести за його згодою на таку роботу на термін, зазначений у медичному висновку. У разі потреби встановити скорочений робочий день та організувати проведення навчання з набуття іншої професії відповідно до законодавства.

  На час зупинення експлуатації підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва або устаткування органом державного нагляду за охороною праці чи службою охорони праці за працівником зберігаються місце роботи, а також середній заробіток.


    • Виробничий травматизм на Буковині за одинадцять місяців 2019 року

  Виробничий травматизм на Буковині за одинадцять місяців 2019 року

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  у листопаді 2019 року в регіоні мали місце два нещасні випадки виробничого травматизму.

  Один із них - у галузі сільського господарства, інший - у соціально-культурній сфері.

  Нещасний випадок у сільському господарстві стався у результаті контакту працівника з тваринами. Причина - невиконання інструкцій з охорони праці. 

  Нещасний випадок у соціально-культурній сфері трапився внаслідок дорожньо -транспортної пригоди, у результаті якої потерпілий отримав тяжкі травми.   

  Загалом за одинадцять місяців 2019 року на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області зареєстровано 33 нещасних випадки виробничого травматизму, пять із них- зі смертельним наслідком.

  Нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце на підприємстві з виробництва деревини, на автомобільному транспорті, в енергетичній галузі, у сільському господарстві.  

  За матеріалами розслідувань, основними причинами їх настання є невиконання вимог інструкцій з охорони праці працівниками та порушення правил безпеки руху.


   

 • У бібліотеках Чернівців фахівці Держпраці провели низку заходів, приурочених Тижню права

  У бібліотеках Чернівців фахівці Держпраці провели низку заходів, приурочених Тижню права

  У рамках Всеукраїнського тижня права фахівці сектору юридичного забезпечення Управління Держпраці у Чернівецькій області  Василь Бабчук та Ксенія Фадєєва  провели низку просвітницьких заходів.

  Так, окремі із них було організовано головним юрисконсультом Василем Бабчуком  у Центральній дитячій бібліотеці Чернівців, Центральній міській бібліотеці, на базі філій №3, №4, №5, №8, №21 та №22.

  В установах відбулися відеолекторії,  правові години, уроки права, диспути , відео-презентації на теми: «Право і справедливість», «Хто попереджений, той захищений», «Закон і право», «Я - дитина, я - людина, яка має свої права», «Молодь у правовому суспільстві», «Жити за основним законом», «Молодь. Суспільство. Закон», «Молодь і право: розуміти, знати, дотримуватись».

  Особливо цікаво було організовано цикл заходів «Подорож країнами Закону, Права, Моралі».

  Під час спілкування з учнями чернівецьких загальноосвітніх навчальних закладів обласного центру, юними відвідувачами бібліотек  Василь Бабчук окреслив, найперше, мету, задля якої проводиться Тиждень права.

  Особливо докладно фахівець розповів про права і обов’язки молоді, зокрема, на працю.

  «Ви маєте знати, що  відповідно до чинного законодавства неповнолітні особи, тобто ті, хто не досяг 18 років, у трудових правах прирівнюються до повнолітніх. Водночас у галузі охорони праці,  робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці неповнолітні працівники користуються пільгами», - підкреслив юрист територіального органу Державної служби України з питань праці.  

  Обговорили також тривалість робочого часу учнів, котрі працюють упродовж навчального року у вільний від навчання час та надали перелік робіт, на яких забороняється працювати тим, хто не досяг 18 років.

  «Такими є важкі роботи, роботи зі шкідливими або небезпечними умовами праці; підземні роботи, або такі, що передбачають підіймання і переміщення важких речей,  нічні, надурочні роботи, праця у вихідні дні», - наголосив фахівець Держпраці.

  У ході зустрічей школярам було надано відповіді на їхні запитання.

  Директор комунальної бюджетної установи «Централізовано бібліотечна система м. Чернівці» Галина Пухальська подякувала представнику відомства за співпрацю та висловила  сподівання на спільне втілення у майбутньому нових цікавих проектів.  


   

 • Суб’єкт господарювання не має права переводити працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я

  Суб’єкт господарювання не має права переводити працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  переведення працівника на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 Кодексу законів про працю України  та в інших випадках, передбачених законодавством.

  Не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві, в установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором.

  Власник або уповноважений ним орган не має права переводити працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я.

  У зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою.

  Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше, ніж за два місяці.

  Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 Кодексу законів про працю України.


   

 • Роботодавець зобов’язаний оформити трудові відносини з працівниками належним чином

  Роботодавець зобов’язаний оформити трудові відносини з працівниками належним чином

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює:

  працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

  Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року № 413.

  Зокрема, Постановою № 413 визначено, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи ФОП-СГД до територіальних органів ДПС за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

  Норми статті 24 КЗпПУ та Постанови № 413 поширюються на всі випадки, коли працівник виконує роботу на умовах трудового договору.

  При цьому працівник не може бути допущений до роботи без повідомлення до Державної податкової служби та її територіальних органів.

  Роботодавець зобов’язаний забезпечити працівникам на підприємстві, в установі, організації виконання трудового розпорядку, належну оплату праці, загальнообов’язкове державне соціальне страхування,  оскільки це - гарантія належних умов праці, зокрема, виплата допомоги у разі настання безробіття, нещасного випадку на виробництві, інших соціальних виплат.


   

   

 • Збереження трудових гарантій для працівників з інвалідністю обговорено на Всеукраїнському форумі

  Збереження трудових гарантій для працівників з інвалідністю обговорено на Всеукраїнському форумі

  У Києві в рамках реалізації міжнародного проєкту «Підприємства людей з інвалідністю: від викликів бізнесу до рішення. Створення мережі соціальних підприємств осіб з інвалідністю в Україні» відбувся Всеукраїнський форум підприємств громадських організацій людей з інвалідністю - «Соціальні підприємства в Україні: зміна парадигми».

  У заході взяли участь представники Державної служби України з питань праці, Мінсоцполітики, Державної служби зайнятості, Фонду соціального захисту інвалідів, інших органів об’єднання роботодавців, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, директори понад 100 підприємств громадських організацій, міжнародні соціальні партнери.

  На форумі обговорено сучасний стан діяльності підприємств, на яких трудяться люди з обмеженими фізичними можливостями; нові підходи запровадження компенсаторної підтримки зайнятості та працевлаштування на соціальних підприємствах; залучення підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю до виконання державного та місцевих замовлень; збереження трудових соціальних гарантій для працівників з інвалідністю в новій редакції Трудового кодексу, повідомляє сайт Держпраці.


   

 • Фахівці Держпраці здійснили превентивні заходи у медичних закладах області

  Фахівці Держпраці здійснили превентивні заходи у медичних закладах області   

  Напередодні головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснили заходи державного нагляду (контролю) у медичних закладах регіону.

  Так, плановими перевірками було охоплено структурний підрозділ ДУ «ТМО МВС по Чернівецькій області» та КМП «Міська лікарня №1».

  Участь у заходах взяли фахівці структурних підрозділів Управління, зокрема, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук, головні державні інспектори відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Олег Матвєєв та Дмитро Костюк, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці, Микола Бербенюк, головні державні інспектори сектору з питань  умов праці Володимир Морозевич та Василь Сагалюк.

  До проведення заходів державного нагляду (контролю) долучилася також начальник відділу  з питань гігієни праці Надія Бурла.

  За результатами планових перевірок, які здійснили фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці, у медичних закладах проведено робочі зустрічі та наради.

  Під час нарад здійснено аналіз стану організації та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці, керівникам установ та фахівцям з охорони праці надано практичні рекомендації.

  Це зроблено з метою покращення  системи управління охороною праці  у медичних установах області.  

  Так, адміністраціям установ рекомендовано дотримуватися вимог чинного законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці, вимог безпеки під час виконання лікувально - діагностичних  процесів; утримувати у належному технічному стані електрогосподарства, ліфтові механізми, виробничі приміщення та споруди.

  Особливо наголошено на дотриманні правил охорони праці під час експлуатації посудин, що працюють під тиском, кисневого обладнання.

  Водночас акцентовано на відповідній роботі, спрямованій  на безпечне проходження опалювального сезону.

  «Безпека опалювального періоду залежить від абсолютного дотримання законодавчих актів з охорони праці з боку суб’єкта господарювання, - підкреслив на зустрічах головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук. - Безпечне проходження опалювального сезону напряму залежить від навиків та умінь персоналу. Своєчасне виконання регламентних робіт, забезпечення трудової дисципліни, навчанням персоналу, проходженням попередніх та періодичних медичних органів мінімізує виникнення  нещасних випадків, аварій та пожеж», - підкреслив посадовець Держпраці.


   

   

 • У прийдешньому році - зміни при заповненні декларації

  У прийдешньому році - зміни при заповненні декларації

  З 1 січня 2020 року суб’єктам декларування при заповненні декларації необхідно буде зазначити відомості про свій унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР) та вказати відповідні номери членів сім’ї.

  Такі зміни до статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» набули чинності у жовтні нинішнього року.

  Національне агентство наразі готує пропозиції щодо приведення підзаконних нормативно-правових актів у відповідність до нових положень Закону.

  Зокрема, передбачається, що Форма декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, міститиме окреме поле для зазначення УНЗР суб’єкта декларування (розділ 2.1 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації) та членів його сім’ї (розділ 2.2 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації).

  У разі відсутності у суб’єкта декларування або членів його сім’ї УНЗР передбачається можливість обрання суб’єктом декларування відповідного значення цього поля.

  Звертаємо увагу, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру визначаються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», а Порядок ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб’єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 року за  № 784.

  Відповідно до заяви-анкети для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.11.2014 року за  № 1279 (у редакції наказу МВС від 10.07.2017 року за № 582), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.12.2014 року за № 1586/26363, УНЗР представлений двома послідовностями з восьми та п’яти цифр, розділених текстовим символом «-».

  Також пунктами 8 та 9 Порядку передбачено, що внесення до Реєстру інформації про особу та видані їй документи здійснюється уповноваженими суб’єктами у разі:

  оформлення документів, якщо на цей час зазначена інформація не внесена до Реєстру або змінилася;

  реєстрації місця проживання чи місця перебування;

  реєстрації актів цивільного стану;

  за бажанням особи, якщо інформація про неї не внесена до Реєстру.

  Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним.

  Заявник для внесення інформації до Реєстру за власним бажанням звертається до територіального органу/територіального підрозділу розпорядника Реєстру за зареєстрованим місцем проживання.

  За повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції


   

 • Опалювальний сезон може бути безпечним лише за умови дотримання законодавства про промислову безпеку та охорону праці

  Опалювальний сезон може бути безпечним лише за умови дотримання законодавства про промислову безпеку та охорону праці

  Державна служба України з питань праці повідомляє: під час опалювального сезону  у закладах та установах соціально-культурного спрямування різко зростає ймовірність виникнення  нещасних випадків, аварій, пожеж, у тому числі, під час експлуатації котелень, газовикористовуючого обладнання, нагрівальних електричних приладів.

  Основними причинами настання таких ситуацій є:

  експлуатація приладів та обладнання з несправними засобами захисту і сигналізації; 

  самовільне втручання в їх конструкцію;

  не проведення своєчасного  технічного обслуговування;

  експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки без проведення технічного огляду чи експертного обстеження;

  недотримання  вимог нормативно-правових актів з охорони праці, у тому числі, без присвоєння відповідної групи з електробезпеки;

  порушення проектних рішень щодо експлуатації систем димовідведення та вентиляції приміщень.

  Ймовірність настання ризиків негативних ситуацій посилюється практикою установки  у приміщеннях громадських будівель герметичних пластикових  вікон і дверей. Встановлення таких конструкцій унеможливлює вільний доступ повітря в приміщеннях без встановлення  додаткових вентиляційних систем.

  Особливої уваги вимагає експлуатація теплових пунктів, у яких проведено реконструкцію обладнання. З метою економії енергоресурсів власники замінюють газовикористовуюче  обладнання на твердопаливні котли, чи додаткового встановлюють агрегати у  тому ж приміщенні.

  При цьому характерними порушеннями, які при проведенні заходів державного нагляду (контролю), фіксують фахівці Держпраці є:

  монтаж зазначеного обладнання без проекту;

  не проведення додаткових розрахунків систем повітрообміну;

  експлуатація змонтованого обладнання без приєднання його до контуру захисного заземлення;

  відсутність додаткових інструкцій з технічного обслуговування і ремонту такого обладнання, а також інструкцій з охорони праці під час його експлуатації;

  допуск працівників до обслуговування додатково змонтованого обладнання без проведення їхнього спеціального навчання та інструктажів з питань охорони праці;

  експлуатація устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт підвищеної небезпеки без одержання відповідних документів, необхідність одержання яких передбачено статтею 21 Закону України «Про охорону праці».

  Шановні суб’єкти господарювання Буковини!

  Державна служба України з питань праці та її територіальний орган - Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошують на необхідності дотримання  чинного законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці. Це убезпечить виробничий процес, а відповідно, життя і здоровя працівників.   • Стартував Тиждень права - 2019

  Стартував Тиждень права

  У рамках проходження Всеукраїнського тижня права Управління  Держпраці у Чернівецькій області з 9 по 13 грудня 2019 року організовує громадську приймальню для надання громадянам фахової юридичної допомоги з питань реалізації законодавства про працю, промислову безпеку, охорону та гігієну праці.

  Для отримання відповідних  консультаційних послуг, мешканцям Буковини необхідно звернутися до Управління Держпраці у Чернівецькій області за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена, 3.

  Крім того, свої запитання заявники можуть надсилати на електронну адресу територіального органу Державної служби України з питань праці з поміткою «Для отримання правової допомоги».

  Довідково: Всеукраїнський тиждень права проводиться в Україні щорічно відповідно до Указу Президента від 8 грудня 2008 р. № 1149 «Про Всеукраїнський тиждень права» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 року за № 568 -р. «Про затвердження плану заходів з проведення у 2019 році Всеукраїнського тижня права».


   

   

 • Підстави проведення інспекційних відвідувань інспекторами

  Підстави проведення інспекційних відвідувань інспекторами Держпраці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє суб’єктам господарської діяльності Буковини щодо підстав проведення інспекційних  відвідувань.

  Так, згідно з Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року за №823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», інспекційні відвідування роботодавців фахівцями Держпраці проводяться з наступних підстав:

  1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;

  2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

  3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством;

  4) за рішенням суду;

  5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин;

  6) за інформацією:

  Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;

  Державної податкової служби та її територіальних органів про:

  невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності;

  факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень;

  факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб’єкта господарювання;

  Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:

  роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;

  роботодавців, в яких упродовж місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків;

  фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився;

  роботодавців, в яких упродовж року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;

  роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів;

  роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;

  7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю;

  8) за дорученням Прем’єр-міністра України;

  9) за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;

  10) за запитом народного депутата;

  11) у разі невиконання вимог припису.


   

   

   

   

   

 • Учням училища нагадали правила безпечного використання газу у побуті та поводження з опалювальними приладами

  Безпечне проходження опалювального сезону залежить від абсолютного дотримання законодавчих актів з охорони праці

  Як забезпечити безперешкодне та безпечне проходження опалювального сезону та уникнути аварійних ситуацій -  про це йшлося під час відкритої зустрічі  головного державного інспектора відділу нагляду в АПК та СКС  територіального органу Державної служби України з питань праці Ігоря Пантело з керівництвом та студентським колективом Чернівецького професійного ліцею залізничного транспорту.

  Під час зустрічі проаналізовано стан організації та дотримання вимог  нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, обговорено заходи, спрямовані на упередження аварій і пожеж при експлуатації газового обладнання та нагрівальних приладів в освітньому закладі.

  Водночас Ігор Пантело надав  практичні рекомендації щодо покращення роботи системи управління охороною праці у навчальному закладі в цілому.

  У ході спілкування з освітянами та учнями  установи особливо наголошено на дотриманні правил безпеки  праці під час проведення навчальних та практичних занять в учбових майстернях училища - слюсарних, санітарно - технічних, електрозварювальних.

  Акцентовано на належному використанні котельного обладнання відповідно  до вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Конкретизовано основне - безпечне проходження опалювального сезону напряму залежить від навиків та умінь обслуговуючого персоналу котелень.

  «Експлуатація з найменшими порушеннями нормативно-правових актів з охорони праці може створити умови для виникнення певних ризиків або надзвичайних ситуацій. Управління Держпраці у Чернівецькій області акцентує на постійному контролі за технічним станом опалювальних приладів, своєчасним виконанням регламентних робіт, трудовою дисципліною операторів котелень, їх навчанням та проходженням попередніх та періодичних медичних органів», - підкреслив посадовець Держпраці.

  Учням училища нагадали правила безпечного використання газу у побуті та поводження з електричними опалювальними приладами.  


   

 • Розширюється перелік підстав для подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані

  З наступного року - суттєві зміни у декларуванні майнового стану

  З першого січня 2020 року буде розширено коло підстав для подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані.

  Так. у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на перше січня відповідного року, зазначений суб'єкт у 10-денний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов'язаний повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.

  Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції" внесені зміни до частини 2 статті 52 Закону України "Про запобігання корупції".

  Положення частини другої цієї статті застосовуються до суб'єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне  та особливо відповідальне становище, а також суб'єктів декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків відповідно до  статті 50 цього Закону.

  За повідомленням НАЗК


   

 • Дотримання трудових прав працівників - обов’язкова умова для роботодавця

  Дотримання трудових прав працівників - обов’язкова умова для роботодавця

  Про особливості ведення документації  при оформлені  трудових відносин з найманими працівниками, які потребують особливих гарантій у працевлаштуванні, порядок нарахування та виплати заробітної плати, компенсаційних та інших заохочувальних виплат - ці та інші теми учасникам круглого столу детально роз’яснила головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Попович.

  Захід відбувався у Кельменецькій районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості у рамках проведення декади зайнятості для учасників АТО.

  Подію приурочили також висвітленню законодавчих трудових норм для людей з фізичними обмеженнями. Адже третього грудня спільнота відзначала Міжнародний день людей з інвалідністю.

  До участі у заході організатори запросили керівників підприємств, установ, організацій району, суб’єктів господарювання приватного бізнесу, представників державної виконавчої влади.

  Обговорювалися проблемні питання сфери зайнятості осіб з інвалідністю, які потребують спільного вирішення, зокрема, створення робочих місць, гідних умов та оплати праці, подолання упередженого ставлення роботодавців до використання праці даної категорії громадян, необхідність розвитку системи надомної праці для людей з обмеженими можливостями.  


   

               

 • Випадок зі смертельним наслідком розслідуватиме спеціальна комісія

  Випадок зі смертельним наслідком розслідуватиме спеціальна комісія Держпраці

  У державному підприємстві «Берегометське лісомисливське господарство» Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства третього грудня стався нещасний випадок зі смертельним наслідком.

  У результаті нещасного випадку загинув тракторист підприємства.

  За попередніми даними, трактор рухався трелювальним волоком по схилі гори. Тракторист виконував роботи з переміщення деревини.

  З невідомих причин  працівник 1982 року народження випав з кабіни трелювального  трактора й отримав смертельні травми голови.

  Трагедія сталася на території Чемернарського лісництва.

  Територіальним органом Державної служби України з питань праці – Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створено комісію спеціального розслідування, яка має встановити остаточні обставини й причини даного нещасного випадку.

  Довідково: за одинадцять  місяців 2019 року на підприємствах, в установах та організаціях області зареєстровано 33 нещасних випадки виробничого травматизму, у тому числі, п’ять  із них - зі смертельним наслідком. Загинуло п’ятеро осіб.

  Нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце на підприємствах з виробництва деревини, на автомобільному транспорті, в енергетичній галузі, у сільському та рибному господарствах.


   

 • Забезпечити не лише отримання теоретичних знань, але й практичні навички майбутніх працівників

  Безпечні та здорові умови праці неможливі без відповідального ставлення до питань промислової безпеки та охорони  праці

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак днями взяв участь у відкритті навчально-практичного центру електротехнічних робіт Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки.

  У майбутньому на базі центру готуватимуть фахівців робітничих спеціальностей, зокрема, електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування, електромонтажників з освітлення та освітлювальних мереж, електромонтажників силових мереж та устаткування.

  Створення такого центру продиктоване необхідністю якісної професійної підготовки кваліфікованих робітників, впровадженням у навчальний процес новітніх виробничих технологій із застосуванням сучасного обладнання, інструментів та матеріалів. 

  «Створення центру забезпечить не лише отримання теоретичних знань, але й практичні навички майбутніх працівників. Думаю, що учні, які опановуватимуть нові знання, завжди пам’ятатимуть про те, що створення гідних, здорових та безпечних умов праці залежить від відповідального ставлення до питань промислової безпеки та охорони праці», - зазначив у своєму вітальному слові  на відкритті центру керівник територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Довідково: за даними департаменту освіти та науки Чернівецької обласної державної адміністрації на базі освітніх установ в області функціонують шість навчально-практичних центрів професійного спрямування.


   

   

   

 • На онлайн - прийомі фахівці Держпраці відповіли на запитання заявників Чернівецької області

  На онлайн - прийомі фахівці Держпраці відповіли на запитання заявників Чернівецької області

  Сьогодні, четвертого грудня, фахівці Державної служби України з питань праці провели онлайн - прийом для мешканців Буковини.

  Так, можливістю взяти участь в онлайн - спілкуванні, аби поставити запитання й отримати вичерпну відповідь скористалася Надія Букач, фахівець з кадрової роботи інтернет-компанії.

  Заявницю цікавило наступне: «Які наслідки загрожують роботодавцю, якщо повідомлення про прийняття на роботу подано до ДПС у день прийому працівника?».

  Відповіла на запитання заступник директора департаменту з питань праці, начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці Олена Коновалова.

  Посадовець Держпраці зазначила:"Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове  державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

  Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року № 413.

  Зокрема, Постановою № 413 визначено, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи ФОП-СГД до територіальних органів ДПС за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

  Норми статті 24 КЗпПУ та Постанови № 413 поширюються на всі випадки, коли працівник виконує роботу на умовах трудового договору. При цьому працівник не може бути допущений до роботи без повідомлення до Державної податкової служби та її територіальних органів, оскільки в названих законодавчих актах чітко визначено, що повідомлення до ДПС подається до початку роботи працівника.

  У додатку до Постанови № 413 у графах № 8 і 9 форми повідомлення про прийняття працівника на роботу подається інформація про дату видання наказу й дату виходу на роботу та зазначається дата формування повідомлення.

  Тож повідомлення про прийняття на роботу є частиною укладання трудового договору.

  Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:

  засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;

  на паперових носіях разом з копією в електронній формі;

  на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше, аніж  із п’ятьма особами.

  Таким чином, чинне законодавство не передбачає необхідності подання повідомлення напередодні, або за кілька днів до дня початку роботи.

  Достатньо  виконати вимогу подання такого повідомлення до початку роботи по часу.  Наприклад, працівник починає свою роботу о 16 годині, а повідомлення надано о 9 годині.

  Таким чином, вимоги статті 24 КЗпП України будуть виконані.

  У разі подання повідомлення засобами електронного зв’язку із використанням електронного цифрового підпису працівник може бути допущений до роботи одразу після відправлення такого повідомлення.

  У разі допущення з будь яких причин працівника до роботи одночасно із напра