UP
Фільтр
 • Презентовано навчальний курс для інспекторів праці з питань протидії торгівлі людьми

  Презентовано навчальний курс для інспекторів праці з питань протидії торгівлі людьми

  Торгівля людьми у сучасному світі є одним із найгрубіших масових порушень прав і свобод людини. Суспільна загроза торгівлі людьми, як надзвичайно небезпечного злочину, полягає в посяганні на невід’ємні права людини – право на повагу, на свободу та особисту недоторканність, свободу пересування і вільний вибір місця проживання, а інколи і право на життя.

  Оскільки примусова праця і торгівля людьми є важкими кримінальними злочинами, то протидіяти їм необхідно шляхом кримінального правозастосування і кримінальних процедур. Проте є багато причин того, чому цими проблемами мають опікуватися інспектори праці у співробітництві із правоохоронними органами.

  Інспектори праці з урахуванням наданих їм повноважень можуть відігравати важливу роль у запобіганні примусової праці та у захисті її жертв. Тому важливість ролі інспекцій праці у цьому процесі беззаперечна. Саме інспектори праці під час проведення інспекційних відвідувань можуть найбільш оперативно виявити ознаки торгівлі людьми з метою трудової експлуатації та передати цю інформацію для подальшого опрацювання та реагування компетентним органам.

  З метою належної підготовки інспекторів праці з питань протидії торгівлі людьми Координатором проектів ОБСЄ в Україні із залученням провідних науковців України, Державної служби України з питань праці та за технічної підтримки Державної установи «Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці» розроблено курс дистанційного навчання для інспекторів праці, який презентовано 23.06.2020 на онлайн семінарі за участі керівництва Держпраці та Координатора проектів ОБСЄ в Україні Посла Генріка Вілладсена.

  Цей курс має на меті допомогти інспекторам праці у реалізації політики з питань протидії торгівлі людьми шляхом удосконалення практик виявлення та попередження трудової експлуатації. Запропоновані у рамках курсу настанови та інструкції, будуть корисними для інспекторів праці під час здійснення їхньої основної діяльності, та, водночас, сприятимуть боротьбі із торгівлею людьми з метою трудової експлуатації. Вони також зорієнтовані на поглиблення міждисциплінарної співпраці у протидії торгівлею людьми, подальшому удосконаленню механізму протидії на основі комплексного підходу до подолання цього явища та підвищення ролі інспекторів праці у цій співпраці.

  Хоча цей курс розроблено у контексті протидії торгівлею людьми з метою трудової експлуатації, багато його положень можуть бути використані для боротьби із іншими формами експлуатації.

  Цей курс ґрунтується на аналізі знань та досвіду зарубіжних та національних експертів, які працюють у цій галузі.

  За інформаційними матеріалами сайту Держпраці України


 • Торгівля людьми - ганебне явище, яке існує у сучасному світі

  Торгівля людьми - ганебне явище, яке існує у сучасному світі

  На сьогодні одним із найганебніших явищ, які існують у сучасному світі є торгівля людьми. Це явище, яке порушує права людини, принижує її честь та гідність.

  Щороку по всьому світу мільйони людей, які шукають кращої долі, потрапляють у трудове рабство. Торгівля людьми є проблемою для більшості країн світу, і Україна - не виключення.

  Про це йдеться у щорічній Доповіді про торгівлю людьми, оприлюдненій Державним департаментом США 25 червня 2020 року. Доповідь охоплює 140 країн світу і є оглядом зусиль урядів країн світу у сфері боротьби з торгівлею людьми. Метою доповіді є підвищення розуміння проблеми, задля спонукання країн до ефективних рішучих дій, задля подолання цього явища.

  Зусилля урядів класифіковані у Доповіді по групах на основі дій різних країн світу, які вжито упродовж року. Так Україна залишається у 2 рівні, оскільки докладає значних зусиль з подолання протидії торгівлі людьми.

  Серед основних досягнень України в 2019 році з питань протидії торгівлі людьми є:

  - запровадження гарячої лінії за номером телефону 15-47 для осіб, які постраждали від торгівлі людьми;

  - удосконалення національного механізму взаємодії субʼєктів, які протидіють торгівлі людьми, підвищення кадрового потенціалу державних установ;

  - сприяння у міжнародних розслідуваннях;

  - внесення зміни до Кримінального кодексу України, які привели визначення торгівлі людьми у відповідність до вимог Європейської конвенції;

  -  передбачено кримінальну відповідальність за торгівлю людьми;

  -  підвищення рівня ідентифікації постраждалих осіб та надання їм допомоги.

  За матеріалами сайту Міністерства соціальної політики України


   

   

 • Вітання з Днем Конституції України

  Шановні буковинці!

  28 червня українська спільнота відзначатиме День Конституції  України - Основного Закону, що є дороговказом і для країни в цілому, і для кожного з нас особисто.

  Документ, що утверджує загальнолюдські цінності - честь, гідність, недоторканність, безпеку, гарантує кожному громадянину держави його права і свободи.

  З нагоди Дня Конституції України, від імені та за дорученням колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області вітаю усіх нас з цим знаменним днем.

  Бажаю міцного здоров’я,  непохитної віри у майбутнє своєї рідної країни, добробуту і процвітання.

  Слава Україні!

  Героям слава!

  З повагою - Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

 • «Заходи контролю, які проводить Держпраці, спрямовані, найперше, на легалізацію зайнятості»

  «Заходи контролю, які проводить Держпраці, спрямовані, найперше, на легалізацію зайнятості»

  Про це заявила заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір на засіданні круглого столу з обговорення ефективності проведених заходів, націлених на легалізації заробітної плати та зайнятості у регіоні.

  Зібрання відбувалося  у форматі відео конференції. Його учасниками стали фахівці Головного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Державної податкової служби в області, департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Чернівецької облпрофради, Федерації роботодавців Чернівецької області.

  Організатори - Головне управлінням Пенсійного фонду України в області.

  У своєму виступі під час засідання круглого столу заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці наголосила на тому, що упродовж року Управлінням здійснено низку заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання законодавства про працю, під час яких інспекторами праці виявлено 46 неналежно оформлених працівників. Як наслідок, винесено 15 постанов про накладення штрафних санкцій на суму у  понад три мільйони гривень.

  Посадовець підкреслила, що за результатами проведеної роботи з працівниками укладено 1061 трудову угоду.

  «Цілком зрозуміло, що результати інспекційної діяльності Держпраці у цьому напрямі були би значно вищими, однак  складна епідемічна ситуація з поширенням корона вірусу в області не могла не вплинути на роботу Управління, - підкреслила Галина Кушнір. -  З 14 березня в регіоні введено карантинні обмеження і наші зусилля були спрямовані на надання методичної допомоги та роз’яснень суб’єктам господарювання у дистанційному режимі,  Управління  не здійснювало заходи контролю.

  З 25 травня інспектори Держпраці почали здійснювати інспекційні відвідування роботодавців за зверненнями громадян. З 9 червня розпочалися позаплановий контроль у лікувальних установах Буковини щодо належного нарахування  та виплати  заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.  Перевірками буде охоплено 41 заклад охорони здоров’я».

  Повідомлено, що  на виконання відповідного доручення Голови Держпраці України, з метою запобігання використання не задекларованої праці, нещасним випадкам на виробництві, забезпечення роботодавців і працівників технічною інформацією та консультаціями щодо найбільш ефективних способів дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці в регіоні  розпочалися інформаційні відвідування роботодавців.

  У ході роботи круглого столу Галина Кушнір також  детально акцентувала на актуальних змінах у трудовому законодавстві, зокрема, у частині  здійснення заходів державного нагляду (контролю), зміні Порядку накладення штрафних санкцій та, власне,  їх помякшенні. 

  У підсумку учасники зібрання учасники випрацювали низку раціональних пропозицій щодо подальшої взаємодії між територіальними органами державних відомств та соціальними партнерами.


 • Обговорено взаємодію відомств в умовах ускладненої епідемічної ситуації

  У Чернівецькій ОДА обговорено взаємодію відомств в умовах ускладненої епідемічної ситуації

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь у розширеній нараді щодо актуальних питань співпраці в умовах ускладненої епідемічної ситуації в регіоні, що відбулася у Чернівецькій ОДА.

  Нарада відбулася під головуванням заступника голови ОДА Наталії Гусак.

  Участь у зібранні взяли представники територіальних органів державних відомств, які забезпечують контроль за виконанням карантинних заходів в області, керівники профільних департаментів та закладів охорони здоровя. 

  Оскільки нарада відбулася в онлайн-режимі, то до участі долучилися посадовці медичних установ районів краю.

  Серед основних питань, що обговорювалося у ході зібрання - забезпечення виплати у повному обсязі заробітної плати медичним працівникам, задіяним у подоланні наслідків захворювання на  COVID-19.

  У своєму виступі Іван Луцак зазначив, що посадовці  Управління Держпраці вже здійснюють позапланові заходи державного нагляду (контролю) у лікувальних установах регіону щодо належного нарахування  та виплати  заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

  Наразі заходи контролю тривають в 11 медичних установах, перевірки чотирьох із них вже завершено.

  «На особливому контролі  у Держпраці  - своєчасність подання повідомлень лікувальними закладами про факти захворювання медичних працівників  на коронавірусну інфекцію, - підкреслив керівник територіального органу Державної служби України з питань праці. - На превеликий жаль, Чернівецька область залишається одним із регіонів, де медиків захворіло найбільше. Згідно з оперативною інформацією щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ Чернівецької  області,  до Управління (станом на ранок 25.06.2020 року) надійшло 401  повідомлення. Тому хотів би наголосити, що вчасність та оперативність подання повідомлень - беззаперечна відповідальність посадових осіб медичних закладів. Натомість повна відповідальність Держпраці - належне розслідування випадків професійних захворювань працівників».

  У ході наради обговорено заходи, які дозволять якісно посилити взаємодію Держпраці з  департаментом охорони здоровя Чернівецької ОДА, Чернівецьким обласним лабораторним центром Міністерства охорони здоровя України, медичними закладами регіону.

  Іван Луцак також ґрунтовно відповів на запитання учасників наради.


   

 • Увага! Графік роботи Управління Держпраці змінено

  Увага! Графік роботи Управління Держпраці змінено

  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 року за  № 500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області на період дії карантину встановлено наступний графік роботи:

  понеділок –  четвер – з 08 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв.;

  п’ятниця – з 08 год. 00 хв. до 15 год. 45 хв.;

  обідня перерва – з 12 год. 00 хв. до 12 год. 45 хв.


   

 • Управління посилює співпрацю з Держпродспоживслужбою

  Управління посилює співпрацю з Держпродспоживслужбою

  Відбулася робоча зустріч - нарада начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака з виконувачем обов’язків начальника Головного управління Держпродспоживслужби в області Лазара Фіалковського.

  Очільники територіальних органів державних відомств обговорили віхи подальшої співпраці в регіоні, зокрема, щодо здійснення інформаційно - роз’яснювальної  роботи.

  Під час зустрічі керівник територіального органу Державної служби України з питань праці підкреслив, що інформаційно-роз’яснювальна робота на підприємствах, в установах та організаціях краю проводитиметься з метою забезпечення виконання пункту 2 протоколу позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 13.06.2020 року за №10 щодо посилення контролю за здійсненням протиепідеміологічних заходів на виробництвах з великою кількість працівників та на виконання окремого доручення т.в.о. Голови Держпраці України Віталія Сажієнка.

  Іван Луцак підкреслив, що наразі інспектори Держпраці вже відновили інформаційні відвідування суб’єктів господарювання Буковини щодо належного дотримання трудового законодавства,  нормативно - правових актів з охорони та гігієни праці.

  Так, лише у червні (станом на 23.06.2020 року) головні державні інспектори Держпраці та інспектори праці об’єднаних територіальних громад Буковини здійснили 36 інформаційних відвідувань роботодавців, а з початку року загалом -  понад 6 800.

  У ході робочої наради напрацьовано низку заходів, зокрема, визначено перелік суб’єктів господарювання на яких необхідно провести інформаційно-роз’яснювальну  роботу щодо забезпечення безпечних умов праці з урахуванням усіх протиепідемічних норм.


 • Привітання з Днем державної служби

  Шановні колеги!

  Сьогодні, 23 червня,  в Україні відзначається День державної служби.

  Щоденна,  наполеглива, самовіддана праця, соціальна відповідальність, принциповість, професійність державних службовців є, певною мірою, запорукою процвітання та успіху  громади.

  Кожен із нас, представників державних відомств та установ причетний до цієї символічної дати.

  Від імені колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро вітаю вас з цієї нагоди.

  Бажаю усім нам міцного здоровя, енергії у справах, нових звершень та здобутків.

  З повагою - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак  


   

 • Держпраці інспектує лікувальні установи Буковини щодо вчасного надання повідомлень про інфікування медиків

  Держпраці інспектує лікувальні установи Буковини щодо вчасного надання повідомлень  про інфікування медиків  

  Фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснюють позапланові заходи державного нагляду (контролю) у лікувальних установах краю щодо належного нарахування  та виплати  заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

  У ході проведення заходів посадовці територіального органу Державної служби України з питань праці перевіряють своєчасність подання повідомлень про встановлені факти інфікування медичних працівників корона вірусною інфекцією, адже  лабораторно підтверджені випадки інфікування на COVID-19 медичних та інших працівників, які пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID -19, розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за №337 від  17.04.2019 року.

  Посадовці Держпраці здійснюють перевірки з метою виконання  доручення Прем’єр-міністра України  від 25.05.2020 року щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за своєчасністю подання повідомлень про кожний встановлений факт інфікування медичних працівників гострою респіраторною хворобою   COVID – 19, а також окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці.

  Згідно з оперативною інформацією щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ Чернівецької  області,  до територіального органу Державної служби України з питань праці (станом на ранок 22.06.2020 року) надійшло 378 таких повідомлень.

  Принагідно Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити  територіальний орган Державної служби України з питань праці, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на корона вірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.


   

   

   

   

   

   

 • Незадекларована зайнятість позбавляє працівників усіх соціальних та трудових прав

  Неоформлені трудові відносини - ризики для працівників та роботодавців

  Одним із пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

 • Інспектори Держпраці відновили інформаційні відвідування роботодавців регіону

  Інспектори Держпраці відновили інформаційні відвідування роботодавців регіону

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують здійснювати інформаційно  - роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання Буковини щодо належного дотримання трудового законодавства, зокрема, у частині легального оформлення трудових відносин.

  Робота триває на виконання відповідного доручення Голови Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери та з метою запобігання використання не задекларованої праці та нещасним  випадкам на виробництві, забезпечення роботодавців і працівників технічною інформацією та консультаціями щодо найбільш ефективних способів дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці.

  Оскільки, Чернівецька область була та залишається однією із найбільш неблагополучних в епідемічному плані через поширення небезпечної корона вірусної інфекції  COVID- 19 (станом на 18.06.2020 року чисельність хворих мешканців області від першого встановленого випадку – 4211 осіб), то інспектори Держпраці здійснюють відповідну інформаційну роботу  з урахуванням усіх карантинних обмежень.

  При безпосередньому відвідуванні суб’єктів господарювання інспекторами Держпраці виконуються усі санітарно - гігієнічні норми, в обов’язковому порядку забезпечується масковий режим, зберігається соціальна дистанція.

  У ході ділового спілкування серед роботодавців розповсюджуються інформаційні пам’ятки, детально наголошується на неприпустимості використання неофіційної праці, порушення законодавства з оплати праці, промислової безпеки та охорони праці.

  Головні державні інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці охоплюють інформаційними заходами,  у першу чергу, суб’єктів господарювання соціально-культурної сфери регіону: заклади оптової та роздрібної торгівлі, надання сфери різноманітних послуг; підприємства агропромислового виробництва, будівельної сфери.

  До проведення інформаційної кампанії також долучено інспекторів праці органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад Буковини, фахівців територіальних органів інших державних відомств, зокрема, Державної служби зайнятості, Пенсійного фонду України, Державної податкової служби та інших.    

   


 • У 2020 – му вже зареєстровано десять нещасних випадків виробничого травматизму

  У 2020 – му вже  зареєстровано десять нещасних випадків виробничого травматизму

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє:

  станом на 17.06.2020 року на підприємствах, в установах, організаціях  Буковини мали місце десять нещасних випадків виробничого травматизму (чотири з яких - зі смертельним наслідком).

  Так, нещасні випадки зі смертельним наслідком сталися на підприємстві залізничного транспорту, в установах соціально-культурної сфери, зокрема, у медичній галузі (від гострої респіраторної хвороби COVID - 19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 померло двоє медичних працівників).     

  Випадки загального виробничого травматизму зареєстровано  на підприємствах будівельної галузі, торгівлі, автомобільного транспорту, пошти та зв’язку, соціальної сфери.

  Найбільшу кількість нещасних випадків зафіксовано у Чернівцях - загалом вісім , по одному нещасному випадку сталося у Глибоцькому  та Новоселицькому районах.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області - звертається до керівників підприємств, установ, організацій регіону з вимогою повного дотримання чинних нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці.

  Належне дотримання законодавства про охорону праці забезпечить мінімізацію ризиків травмувань на виробництві.


   

 • Інформація щодо надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення буде оновлюватися щотижня

  Інформація щодо надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення буде оновлюватися щотижня

  За дорученням Голови Державної служби України з питань праці на офіційному вебсайті Держпраці, відповідно до вимог статті 17 Кодексу України про надра та пункту 22 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 (зі змінами), в розділі «Діяльність» → «Гірничий нагляд» щотижня  буде публікуватися інформація щодо видачі територіальними органами Держпраці гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.

  Станом на 17.06.2020 року територіальними органами Держпраці видано 5 актів про надання гірничих відводів у низці областей, які зареєстровано в Держпраці та видано довідки про їх реєстрацію.

  Інформація щодо наданих гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення


 • Актуально! Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Із настанням літнього періоду зростає інтенсивність ремонтних, земляних і очисних робіт, робіт у колодязях, котлованах, траншеях, закритих просторах, що в свою чергу збільшує ймовірність настання нещасних випадків під час їх виконання.

  Загалом основними причинами виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України, за даними Державної служби України з питань праці є: виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;  незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки; незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;  низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує суб’єктам господарювання основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства.

  Працівники, які виконують роботи з обслуговування споруд систем водопостачання та водовідведення, зобов’язані пройти відповідне навчання, перевірку знань  та інструктажі відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

  На всі професії і види робіт роботодавцем повинні бути розроблені інструкції з охорони праці.

  Під час виконання робіт  працівникам необхідно дотримуватися інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт.

  Працівники мають бути забезпечені спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту.

  Роботи на виробничих об’єктах мають виконуватися бригадою, до складу якої має входити щонайменше по двоє осіб.                                                                         

  Оскільки, роботи у  водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, є газонебезпечними, то при їх виконанні  необхідно дотримуватися наступних  вимог:

  на підприємствах має  бути розроблено інструкцію щодо виконання газонебезпечних робіт;

  до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодшим 18 років, котрі пройшли в установленому порядку медичний огляд, навчання, та перевірку знань;.

  роботи виконуються з наряду-допуску та під керівництвом відповідального керівника;

  роботи  у колодязях, підземних  комунікаціях, резервуарах та інших спорудах  виконується бригадою  у складі щонайменше трьох осіб.

  При цьому якщо один із працівників перебуває у закритому просторі, інші спостерігають за роботою та у разі потреби мають бути готовими надати допомогу.

  Працівники мають бути належним чином забезпечені засобами індивідуального захисту. 

  Перед початком робіт з працівниками має бути проведено інструктаж з охорони праці та ретельно (за допомогою газосигналізатора) перевірено на загазованість робочий простір.

  Усі працівники, зайняті на роботах,  мають пройти медичний огляд.


   

 • Будівельна галузь має динаміку зростання виробничого травматизму

  Будівельна галузь має динаміку зростання виробничого травматизму

  Державна служба України з питань праці інформує: у минулому, 2019, році в Україні майже 15% від загальної кількості травмувань на виробництві зі смертельним наслідком сталося саме у будівельній галузі.

  До того ж, будівництво це одна з найбільш ризикових сфер, де використовується незадекларована праця та відбувається травмування працівників і саме будівельна галузь має динаміку зростання травматизму, в порівнянні з іншими галузями, в яких кількість травмованих майже не змінилася до попередніх років, або навіть зменшилася.

  Під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у галузі будівництва у 2019 році спостерігається тенденція щодо характерних виявлених порушень, які мали місце на підприємствах чисельністю до 50 працівників (1 група) та підприємствах чисельністю більше 50 працівників (2 група).

  Характерні порушення, що найбільш часто виявляються на підприємствах 1 групи

  Недостатнє забезпечення цих підприємств будівельними технікою, механізмами та вантажопідіймальними кранами, що приводить до використання ними та експлуатації цих механізмів, техніки на правах оренди. Через відсутність відповідних кваліфікованих працівників, та посадових осіб, що забезпечують безпечну експлуатацію цих механізмів та техніки часто ці функції договорами оренди переадресовуються на орендодавця, які територіально часто розташовуються на значних віддалях від об’єктів будівництва, часто в інших областях держави, що не дає змогу забезпечити належний регулярний відомчий нагляд за безпечною експлуатацією цих механізмів та техніки на об’єктів будівництва і нерідко призводить до аварій та нещасних випадків з працівниками малих підприємств під час експлуатації та демонтажу механізмів та техніки.

  Через відсутність постійних об’ємів робіт на цих підприємствах налічується мала кількість постійних штатних працівників, які часто протягом короткого періоду часу залучаються до виконання часто різних видів будівельно-монтажних робіт, не володіючи, як правило, відповідними кваліфікаційними навиками та не маючи відповідного рівня кваліфікаційної підготовки. А це призводить до використання працівниками спрощених методів виконання робіт, порушення технології і в кінцевому результаті до порушення вимог безпеки та нещасних випадків.

  Для виконання функцій служби охорони праці на таких підприємствах часто залучаться за сумісництвом особи підприємства, які не мають відповідної підготовки щодо організації та контролю за безпечним виконання будівельно-монтажних робіт у будівництві (менеджери, бухгалтери та інші).

  Характерні порушення на підприємствах 2 групи

  Невчасне направлення до територіального органу Держпраці інформації про початок ведення будівельно-монтажних робіт на об’єктах будівництва підприємства.

  Невчасне призначення координаторів з питань охорони праці під час залучення субпідрядних організацій на об’єкт будівництва та одночасного виконання робіт на об’єкті двома і більше підприємствами.

  На цих підприємствах, як правило, одночасно виконуються значні обсяги будівельно-монтажних робіт, особливо в період завершення будівництва об’єктів. Це приводить до частого залучення під час виконання будівельно-монтажних робіт фізичних осіб, в тому числі на умовах цивільно-правових угод. Характерним порушенням під час укладання таких угод та виконанні робіт фізичними особами є відсутність (не проходження) навчання з питань охорони праці цими фізичними особами.

  На жаль, статистичні дані щодо травматизму на малих підприємствах в Україні відсутні. Але, як відзначають фахівці Фонду соціального страхування України, значна більшість таких підприємств питаннями забезпечення безпеки та гігієни праці працівників взагалі не переймаються.

  Роботодавці малих підприємств не виконують вимоги статті 19 Закону України «Про охорону праці» щодо фінансування охорони праці роботодавцем. Разом з тим, слід наголосити, що ці вимоги поширюються на всі підприємства, незалежно від форми власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, інформують у Державній службі України з питань праці.


   

 • COVID- 19: триває робота комісій з розслідувань гострих професійних захворювань у працівників медичних установ

  COVID- 19: триває робота комісій з розслідувань гострих професійних захворювань у працівників медичних установ

  Посадовці відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області беруть активну участь у роботі комісій з розслідувань гострих професійних захворювань у працівників медичних установ, які захворіли гострою респіраторною хворобоюCOVID - 19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 у регіоні.

  Наразі згідно з оперативною інформацією щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ області,  до територіального органу Державної служби України з питань праці (станом на 16.06.2020 року) надійшло 360 таких повідомлень.

  Водночас Управлінням Держпраці у Чернівецькій області утворено дві спеціальні комісії з розслідування випадків смерті медичних працівників, спричинених коронавірусною інфекцією

  Слід зазначити, що лабораторно підтверджені випадки інфікування на COVID-19 медичних та інших працівників, які пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID -19, розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за №337 від  17.04.2019 року.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці (станом на 16.06) надійшло 3 855 повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість хворих працівників лікувальних закладів  у Києві, Чернівецькій, Рівненській, Львівській, Дніпропетровській областях.

  Найбільша кількість хворих серед медичних сестер та молодшого медичного персоналу.

  Довідково: загальна чисельність інфікованих мешканців у  Чернівецькій  області  на коронавірусну інфекцію станом на учора, 16 червня - 4089 осіб.


   

 • Обговорено можливість початку літньої оздоровчої кампанії -2020

  Обговорено можливість початку літньої оздоровчої кампанії -2020

  Начальник відділу нагляду в АПК та СКС  Управління Держпраці у Чернівецькій області Микола Остапович взяв участь у засіданні  оперативного штабу із координування організації проведення оздоровлення та відпочинку дітей, яке відбулося учора в Чернівецькій обласній державній адміністрації.

  У ході засідання вирішено звернутися до регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій не розпочинати цьогоріч кампанію масового оздоровлення та відпочинку дітей у регіоні через епідеміологічну ситуацію з поширенням COVID-19. Водночас вивчатиметься можливість відпочинку юних буковинців у регіонах, де епідеміологічна ситуація дозволяє це робити.

  Також планується підготувати відповідні звернення до Міністерства соціальної політики України щодо збільшення квот на відпочинок буковинських дітей пільгових категорій у таборах «Артек» та «Молода гвардія».

  Слід відзначити, що постійний контроль за станом охорони праці у дитячих таборах під час підготовки та проведення  літної оздоровчої кампанії в області повсякчас здійснювали головні державні інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Так, за період проведення літньої оздоровчої кампанії - 2019 інспекторським складом територіального органу Державної служби України з питань праці було проведено десять позапланових перевірок  закладів оздоровлення та відпочинку, зазначив головний державний інспектор Дмитро Паламарчук.

  Керівникам перевірених стаціонарних установ було видано відповідні розпорядчі документи з вимогою усунення виявлених порушень. Повторні заходи державного нагляду (контролю) за станом охорони праці свідчили, що виявлені порушення  відповідальні особи усували у встановлений термін.

  При проведенні підсумкової  обласної координаційної ради з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей - 2019 Управління  Держпраці напрацювало та внесло низку раціональних  пропозиції  щодо покращення стану охорони праці у дитячих закладах області на наступні оздоровчі періоди.  


   

 • Держпраці продовжує інформування роботодавців

  Держпраці продовжує інформування роботодавців

  Після послаблення карантинних обмежень інспектори праці повертаються до інформаційних відвідувань роботодавців. Наразі, головними темами таких відвідувань є недопущення використання незадекларованої праці та профілактика нещасних випадків з працівниками під час роботи. В першу чергу, увага інспекторів праці концентрується на найбільш ризикованих для використання незадекларованої праці та травмонебезпечних сферах господарювання (будівництво, сільське господарство, торгівля, організація харчування, тимчасове розміщування, АЗС тощо).

  Метою проведення таких заходів є доведення до роботодавця та працівників вимог законодавства та ризиків, які виникають внаслідок порушень законодавства. Крім того, під час інформаційних відвідувань і підприємці, і їх працівники мають можливість одержати відповіді на питання, що їх турбують, при безпосередньому спілкуванні з інспектором праці, проконсультуватися з питань праці та охорони праці.

  Криза COVID-19 вкотре оголила вразливість мільйонів, які заробляють засоби для існування неформально або у неформальній економіці, і служить нагадуванням про вирішальну необхідність зробити перехід від неформальної до формальної зайнятості.

  Натомість, працівники, трудові відносини з якими оформлені відповідно до чинного законодавства, мають гарантії у таких випадках, та є більш захищеними.

  Роботодавець, який використовує повністю задекларовану працю, також має цілу низку переваг, зокрема, центрами зайнятості надається допомога по частковому безробіттю застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

  Зазначена допомога надається роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також упродовж 30 календарних днів після завершення карантину та у разі сплати ним єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.

  В черговий раз звертаємо увагу роботодавців на недопущення використання незадекларованої праці. Якщо вважаєте, що використання незадекларованої праці спрощує ведення бізнесу та зменшує фінансові витрати, Ви помиляєтеся. Фінансові ризики і наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства (http://dsp.gov.ua/podolannia-nelehalnoi-zainiatosti/#videos).

  Незадекларована праця наносить шкоду суспільству, державі та працівнику. Будьте свідомими громадянами, дотримуйтесь законодавства про працю.


   

   

 • Неофіційні трудові відносини - ризики для роботодавця і працівника

  Неофіційні трудові відносини - ризики для роботодавця і працівника

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


 • Дотримання правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві - обов’язкове

  Дотримання правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві - обовязкове

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах з метою запобігання нещасним випадкам під час виробничого процесу зокрема, при хімічній обробці полів, внесенню пестицидів та  мінеральних добрив.

  Так. транспортування, зберігання та застосування пестицидів необхідно здійснювати з дотриманням вимог Закону України «Про пестициди і агрохімікати», Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

  Доставку пилоподібних мінеральних добрив на поле з подальшим їх внесенням у ґрунт необхідно здійснювати на спеціальному транспортному засобі, обладнаному устаткуванням для вивантаження. Кузов транспортного засобу повинен бути без щілин і накритий брезентом.

  Перевозити аміачну селітру з іншими мінеральними добривами на одному транспортному засобі не дозволяється.

  Не дозволяється у темний час доби виконання робіт, пов’язаних з транспортуванням аміаковмісних мінеральних добрив, приготуванням розчинів, змішуванням їх та внесенням у ґрунт.

  Не дозволяється транспортувати разом різні види пестицидів, хімічна взаємодія яких, у разі порушення упаковки, може спричинити їх займання.

  Не дозволяється перевозити пестициди та протруєне насіння разом з біологічними засобами захисту рослин, харчовими і кормовими продуктами та іншими вантажами.

  Не дозволяється використовувати для зберігання продуктів, фуражу, води тощо тару від мінеральних добрив, навіть після її знешкодження.

  Виконання авіаційно-хімічних робіт із застосування пестицидів і агрохімікатів необхідно здійснювати відповідно до вимог Правил безпеки праці під час виконання авіаційно-хімічних робіт.

  У машинах, які застосовуються для роботи з пестицидами, усі з’єднання магістралей переміщення пестицидів (фланці, затички, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнювальні прокладки. Не дозволяється використовувати машини з недостатнім ущільненням з’єднань.

  Вимоги щодо безпеки під час обробітку ґрунту, сівби, садіння і догляду за посівами

  Роботи, пов’язані з підготовкою мінеральних добрив до внесення у ґрунт, необхідно здійснювати за допомогою механізмів, оснащених пристроями для зниження пилоутворення.

  Не дозволяється готувати розчини пестицидів безпосередньо в полі без засобів механізації.

  Працівникам не дозволяється перебувати у зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.

  Під час руху агрегату не допускається одночасне обслуговування одним працівником двох або більше сівалок.

  Завантаження сівалок і садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами повинно бути механізованим.

  Ручне завантаження допускається лише за умови зупинення посівного або садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора.

  Замінювати, очищати і регулювати робочі органи навісних машин і знарядь, які перебувають у піднятому стані, дозволено після вжиття заходів, що запобігають їх самовільному опусканню.

  Працівникам заборонено підніматися або спускатись з машин під час їх руху.

  Дотримання нормативно - правових актів з охорони праці мінімізує ризики виробничого травматизму.


   

 • Про звернення громадян, які не підлягають розгляду

   

  Про звернення громадян, які  не підлягають розгляду

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює:  зверненнями, що не підлягають розгляду та вирішенню є :

  письмове звернення без зазначення місця проживання або не підписане автором, тобто анонімне звернення;

  звернення, з якого неможливо визначити суть порушеного питання;

  повторні звернення від однієї і тієї ж особи до одного і того ж органу (посадової особи) з одного і того ж питання, яке вже було вирішено даним органом (посадовою особою) по суті;

  звернення-скарга, яка подана із пропущенням зазначених вище строків;

  звернення, подане особами, які визнані недієздатними у судовому порядку.

  Якщо громадянин використовує своє конституційне право й направляє індивідуальне чи колективне письмове звернення до органів державної влади, то, найперше, має належним чином його оформити.  

  У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

  Звернення може бути усним (викладеним громадянином і записаним посадовою особою на особистому прийомі) чи письмовим, надісланим поштою або переданим громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до чинного законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).

  Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне). Письмове звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням  дати. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. Електронне звернення має відповідати всім вимогам письмового звернення, у тому числі містити підпис заявника (заявників) крім електронного цифрового підпису. Отже, електронне звернення може бути виготовлене за допомогою оргтехніки у вигляді сканованої копії чи фотографії (у тому числі із відображенням підпису заявника) та надіслано з використанням  мережі Інтернет.

  Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями не пізніше як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 Закону України “Про звернення громадян”.

  Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов’язковому прийняттю та розгляду (ст.7). Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

  Такий вид звернення як скарга на рішення певного органу або посадової особи має бути подана до органу або посадової особи вищого рівня протягом року з моменту прийняття рішення, яке оскаржується, але в жодному разі не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина, який звертається зі скаргою, з таким рішенням.

  Термін розгляду звернення

  Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду,про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п’яти днів.

  На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну (ст.20).
  Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

  Відповідальність громадян при поданні звернень

  Пам’ятайте! Подання громадянином звернення, яке містить наклеп і образи, дискредитацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, та їхніх посадових осіб, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій, тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством (ст.26).


   

 • Увага! Рекомендації для роботодавців щодо запобігання коронавірусу COVID -19

   

  Увага! Рекомендації для роботодавців щодо запобігання коронавірусу COVID -19

  Відділ  з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області надає рекомендації для роботодавців на випередження поширенню небезпечної недуги:

  необхідно забезпечити (за можливістю) моніторинг стану здоров’я працівників на наявність симптомів захворювання у вигляді підвищення температури тіла, утруднення дихання;

  надати необхідну кількість миючих та антисептичних засобів для рук працівників та захисних медичних масок;

  регулярно провітрювати приміщення та здійснювати вологе прибирання;

  проводити щоденну дезінфекцію обладнання та робочої зони.

  Відділ з питань гігієни праці інформує роботодавців щодо дій у разі виявлення працівників з підозрою на небезпечну недугу.

  У такому разі працівник відразу ж має бути направлений до медичного закладу.

  На робочому місці, де працівник виконував свої обов’язки, має бути  проведено дезінфекцію поверхонь за допомогою хлоровмісних або спиртовмісних засобів. 


   

 • Міністерство цифрової трансформації запустило національну онлайн-платформу з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта»

   

  Міністерство цифрової трансформації запустило національну онлайн-платформу з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта»

  Міністерство цифрової трансформації запустило національну онлайн-платформу з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта», цілі якої: «Українець, який хоче мати цифрові навички, може їх вільно набути».

  На онлайн-платформі кожен громадянин може безкоштовно опанувати цифрові навички за новим сучасним форматом – освітні серіали.

  Наразі, на онлайн-платформі доступний новий онлайн-курс «Кіберняні». З цього курсу можна дізнатися, як мінімізувати ризики втрати приватної, чутливої інформації. Як попередити кібератаку або кібершахрайство та як швидко відновитися після них, у випадку якщо вони все ж таки сталися.

   


   

 • Актуально! Для кого випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням

   

  Для кого випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням

  Державна служба України з питань праці інформує  для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням, а саме для:

  медичних та інших працівників, що виконують професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб;

  працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні захворювання;

  працівників, котрі проводять роботу з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, а також проводять дезінфекційні заходи тощо.

  Алгоритм отримання страхових виплат у разі захворювання на COVID-19 у медичних працівників

  Покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити територіальний орган Держпраці, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на корона вірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.

  Довідково: Держпраці України запровадила гарячу телефонну лінію для працівників, котрі захворіли на COVID -19:  044 279 03 28.


   

 • Рекомендації, яких слід дотримуватися працівникові, аби уникнути захворювання коронавірусом

  Рекомендації, яких слід дотримуватися працівникові, аби уникнути захворювання коронавірусом

  Відділ з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснює, яких рекомендацій мають дотримуватися працівники у трудових колективах, установах, організаціях краю, аби уникнути небезпечного захворювання.

  Необхідно дотримуватися правил загальної гігієни, а саме, часто і ретельно мити руки з милом, чи обробляти їх антисептичними засобами;

  регулярно провітрювати приміщення та робити вологе прибирання;

  уникати місць масового скупчення людей та тісного контакту з тими, хто має симптоми грипу чи застуди (включаючи торкання руками очей, носа чи рота);

  спостерігати за станом власного здоровя, щоденно вимірювати температуру тіла;

  уникати незахищеного контакту з тваринами та дезінфікувати руки після такого контакту.

  При появі симптомів хвороби  у вигляді підвищення температури тіла, утруднення дихання, кашлю, необхідно відразу ж надягнути захисну маску та звернутися до лікаря.

  Довідково: станом на 08.06.2020 року загальна чисельність мешканців Буковини, котрі захворіли на коронавірусну недугу (від першого встановленого випадку) - 3729 осіб.


   

   

 • За період карантину фахівці Держпраці надали понад 3 000 консультацій та роз’яснень

  За період карантинних заходів фахівці Держпраці надали понад 3 000 консультацій та роз’яснень

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області з початку карантинних заходів (станом на 02.06.2020 року) надали суб’єктам господарювання регіону 3 283 консультації.  Із них з питань трудового законодавства - 2037 розяснень , з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці - 1143 , щодо надання адміністративних послуг - 103 методичні допомоги.

  Найчастіше заявники зверталися до територіального органу Державної служби України з питань праці щодо роз’яснень про оплату праці працівників;  надання відпусток, у тому числі, вимушених; належного оформлення трудових відносин.

  Суб’єктам господарювання Буковини була необхідна методична допомога щодо  порядку організації медичних оглядів персоналу;  проведення атестації робочих місць, наданні пільг та компенсацій за роботу у шкідливих та небезпечних умовах праці; забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту; порядку допуску працівників  до робіт підвищеної небезпеки та низка інших консультацій.

  Наразі Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжує надавати роботодавцям та працівникам трудових колективів Буковини методичну та консультаційну допомогу у дистанційному режимі.

  Для отримання консультацій заявники мають можливість звернутися до відомства за телефонами, оприлюдненими на головній сторінці сайту Управління;

  на електронну пошту 24cv@dsp.gov.ua;

  листом, направивши його на наступну адресу: 58003, Управління Держпраці у Чернівецькій області, вул. Зелена, 3, м. Чернівці.

  А також іншими наявними у заявника засобами комунікації.


   

 • Уряд схвалив законопроект щодо електронного обліку трудової діяльності та призначення пенсій

   

  Уряд схвалив законопроект щодо електронного обліку трудової діяльності та призначення пенсій

  Кабінет Міністрів України  пропонує запровадити облік трудової діяльності працівників в електронній формі. Відповідний законопроект схвалено на засіданні учора, 3 червня, повідомляє Урядовий портал.

  «Ми хочемо пропонувати зміни, які дозволять запускати повноцінно роботу електронних трудових книжок. Це означає менше паперу, менше бюрократії, менше потрібно документообігу. Пенсії будуть нараховуватись автоматично. Це фактично певний прорив, певна реформа», - наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

  Пропонується запровадження ведення трудових книжок в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Також передбачене законодавче врегулювання питання щодо автоматичного призначення пенсії за віком. З прийняттям закону пенсію можна буде оформити через особистий електронний кабінет особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

  «Через 3 місяці будуть запроваджені нові соціальні сервіси», - наголосила Міністр соціальної політики Марина Лазебна, зазначивши, що при досягненні відповідного віку пропонований розмір пенсії буде нараховано автоматично. При цьому працівник матиме змогу внести, за потреби, уточнення до цих розрахунків.

  Водночас Марина Лазебна наголосила, що заплановано наповнювати реєстр відповідною інформацією упродовж 5 років. Оригінал трудової книжки зберігатиметься у працівника. До паперового варіанту трудової на вимогу працівника також можуть вноситися відповідні записи про звільнення, призначення  тощо

  Довідково: реформа обліку трудової діяльності працівника полягає у поступовій відмові від паперових трудових книжок, що в перспективі дасть можливість підприємцям зекономити кошти на їх адміністрування та зробить більш легким процес прийому та звільнення працівників та запровадити сервісну послугу автоматичного призначення пенсій за віком за умови наявності повної історії про трудову діяльність особи. 

  Здійснюється формування та ведення Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, який зараз містить інформацію про понад 30 мільйонів громадян України.


   

 • Держпраці проінспектує лікувальні заклади щодо належної оплати праці працівників, задіяних у подоланні COVID-19

  Держпраці проінспектує лікувальні заклади щодо належної оплати праці працівників, задіяних у подоланні  COVID-19

  Головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області спільно з представниками органів місцевого самоврядування, яким делеговані повноваження щодо здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість, проведуть низку позапланових заходів державного нагляду (контролю) у медичних установах краю.

  У ході проведення таких заходів  перевірятиметься додержання законодавства про працю при нарахуванні та виплаті заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

  Також головними державними інспекторами територіального органу Державної служби України з питань праці будуть проведені позапланові заходи державного нагляду (контролю) за своєчасністю подання повідомлень про встановлені факти інфікування медичних працівників коронавірусною інфекцією.  

  Такі перевірки відбуватимуться з метою виконання  доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля від 25.05.2020 року щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю)  упродовж червня-липня 2020 року, а також окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери.

  Загалом заходами державного нагляду (контролю) інспектори Держпраці охоплять всі медичні установи області , які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню коронавірусної хвороби та лікуванням пацієнтів  із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19.


   

 • Заробітна плата в області зменшилася на понад 8%

  Заробітна плата в області зменшилася на понад 8%

  Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ, організацій Чернівецької області (з кількістю найманих працівників десять і більше осіб) у квітні нинішнього року становила 7 560 гривень, що на 8,7% менше, ніж у березні 2020-го.

  Водночас це в 1,6 рази вище рівня мінімальної заробітної плати, яка з початку року становить 4 723 гривні.

  Про це повідомляють у Головному управлінні статистики у Чернівецькій області.

  За звітний період найвищі заробітні плати були на підприємствах з постачання електроенергії, газу,  пари та кондиційованого повітря (13 612 гривень), у сферах державного управління й оборони, обов’язкового  соціального страхування (12 870 гривень), фінансовій та страховій діяльності (12 781 гривня).

  Найнижчі заробітні плати зафіксовано на підприємствах з тимчасового розміщування та організації харчування, а також з надання різноманітних послуг.    


           

 • Роботи підвищеної небезпеки мають виконуватися лише кваліфікованим персоналом

   

  Роботи підвищеної небезпеки  мають виконуватися лише кваліфікованим персоналом 

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує суб’єктів господарювання  щодо необхідності належного проведення робіт підвищеної небезпеки, у тому числі, й робіт у замкненому просторі.

  Роботи у замкненому просторі, зокрема,  у колодязях, люках та відстійниках,  мають проводитись винятково  кваліфікованим персоналом, укомплектованим для цього всіма необхідними засобами індивідуального захисту.

  До таких робіт можуть допускатися лише ті працівники, котрі пройшли навчання та перевірку знань з їх безпечного виконання;

  пройшли медичний огляд та не мають протипоказань до виконання даного виду робіт;

  забезпечені засобами індивідуального захисту (ізолюючими протигазами, рятувальними поясами,  спецодягом тощо), засобами колективного захисту (газосигналізаторами, ліхтарями тощо).

  Обладнання має бути у справному стані.

  Перед початком робіт у каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах необхідно протестувати стан загазованості, наявність шкідливих та небезпечних речовин.

  При необхідності, забезпечити  вентиляцію простору.  

  Виконувати такі роботи повинна виробнича бригада, до складу якої входять не менше, ніж  троє працівників.

  Під час робіт всередині споруд каналізаційної мережі категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь, палити, запалювати сірники, перевіряти у такий спосіб наявність газу.

  Роботи, пов’язані з можливим виділенням вибухонебезпечних газів, повинні виконуватись із застосуванням інструментів і пристроїв, які не дають іскру.

  Необхідно пам’ятати:  під час проведення робіт, особливо під дією високих температур  можливе виділення вибухонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння, шкідливу дію на організм людини, недостатній вміст кисню.

  Керівникам підприємств, установ, організацій, котрі здійснюють роботи, зокрема, на об’єктах водопровідно-каналізаційного господарства необхідно: 

  забезпечити отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки у територіальному органі Державної служби України з питань праці;

  чітко розподілити функції, обов’язки, відповідальність інженерно-технічних працівників та обслуговуючого персоналу при експлуатації, ремонті, обслуговуванні технологічного устаткування та обладнання;

  здійснювати контроль за своєчасним проведенням інструктажу робітникам на робочому місці;

  здійснювати контроль щодо проведення щорічного навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки для працівників, залучених до їх виконання;

  забезпечити працівників спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального та колективного захисту;

  забезпечити постійний контроль повітряного середовища під час виконання газонебезпечних робіт, обмежити виконання цих робіт у разі високих температур повітря тощо.


   

   

 • Держпраці інформує: забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту в умовах карантинних заходів - обов’язкове

  Забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту в умовах карантинних заходів - обовязкове

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: виробничий процес  на підприємствах, в установах, організаціях  під час карантинних заходів має відбуватися  із повним  забезпеченням працівників засобами індивідуального та колективного захисту.

  Роботодавець зобов’язаний  безоплатно забезпечити працівників  засобами індивідуального захисту, мийними, антисептичними, дезинфікуючими засобами.

  Працівники мають бути проінформовані про небезпеки корона вірусної хвороби та профілактичні заходи,  інформація про які розміщена на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України.

  Субєкт  господарювання також зобов’язаний  організувати максимально безпечне доправлення працівників до місця роботи та у зворотньому напрямку тощо.

  Водночас територіальний орган Державної служби України з питань праці нагадує роботодавцям Буковини щодо необхідності дотримання статті 8 Закону України «Про охорону праці».

  Так, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Працівники, які залучаються до разових робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором, повинні бути забезпечені зазначеними засобами.

  Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

  У разі передчасного зношення цих засобів не з вини працівника роботодавець зобов'язаний замінити їх за свій рахунок. У разі придбання працівником спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів за свої кошти роботодавець зобов'язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором.

  Згідно з колективним договором роботодавець може додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їх застосування.


   

 • Визначено переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей». У списку найкращих - учениця з Чернівців

   

  Визначено переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей». У списку найкращих - учениця з Чернівців

  29 травня журі Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей», представники журналу «Охорона праці», Міністерства культури, молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки України, Державної служби України з питань праці, АРТ академії сучасного мистецтва імені Сальвадора Далі, зібралися у редакції журналу «Охорона праці». Щоб відповідально і неупереджено оцінити усі 216 робіт, що перемогли у першому регіональному турі та обрати кращих з поміж кращих.
  Переможців - дев’ять. По три у трьох вікових групах. З дев’яти різних областей України.

  Надзвичайно приємно, що у списку найкращих є робота учениці Вищого професійного художнього училища №5 м. Чернівці Гапюк Надії.

  Робота юної художниці з Чернівців здобула третє місце у номінації «Третя група: від 15 до 18 років».

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці», як організатори, оприлюднюють імена найкращих у регіональному турі конкурсу.

  Переможцями найменшої вікової категорії стали:

  перше місце – Бечка Діана (Чорногузівська ЗОШ);

  друге місце – Попель Назар (Чернівецький міський палац дітей та юнацтва);

  третє місце – Ходоровська  Даря (Чернівецький міський палац дітей та юнацтва).

  Переможці середньої шкільної вікової категорії:

  перше місце – Лугомирська Таміла (Старожадівський НВК);

  друге місце – Сувейка Валентина (Герцаївський районний ліцей імені Георгія Асакі);

  третє місце – Мартиненко Даніїл (Чернівецький міський центр науково - технічної творчості учнівської молоді).

  Переможці найстаршої  вікової категорії:

  перше місце – Лиховоля Сергій (Вижницька спеціалізована школа);

  друге місце – Гапюк Надія (Вище професійне художнє училище №5 м. Чернівці);

  третє місце – Ворожбитюк Анастасія (Бабинська ЗОШ).

  Організатори конкурсу – Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці» відзначать спеціальними грамотами «За кращу творчу роботу» таких авторів малюнків:

  Унгурян Степан (Путильська гімназія);

  Мацьків Давид (Старожадівська гімназія);

  Гук Владислав (Чернівецька ЗОШ №38);

  Фокшек Назар (Малокучурівський НВК);

  Палкіна Аліна (Чернівецький міський палац дітей та юнацтва);

  Підлубна Вікторія (Малокучурівський НВК);

  Довга Марія (Чуньківський НВК);

  Підлубний Олег (Малокучурівський НВК);

  Кучерява Емануела (Черленівська ЗОШ);

  Гайдук Катерина (Чернівецька гімназія №7);

  Заїць Юлія (Хряцьківецький НВК);

  Заводя Наталія (Чернівецька гімназія №7);

  Ткачук Микола (Старожадівський НВК);

  Савчук Ніна (Старожадівський НВК);

  Апетрі Анастасія (Куликівський НВК);

  Мафтей Діана (Чернівецький міський палац дітей та юнацтва);

  Барановський Богдан (Старожадівський НВК);

  Бугай Надія (Киселівський ОЗЗСО І – ІІІ ступеня);

  Ковалюк Іванна (Чорногузівська ЗОШ);

  Сороцька Ангеліна (Старожадівський НВК);

  Федорюк Ілона (Росошанівський навчально-виховний комплекс);

  Шевчук Катерина (Чернівецьке ВПХУ №5);

  Недялкова Владислава (Чернівецьке ВПХУ №5);

  Кіянчук Маріана (ЧОЦЕВ «Юність Буквоини»);

  Писарчук Ангеліна (Новодністровська ЗОШ);

  Дудчак Анастасія (Чернівецька ЗОШ №16);

  Козак Василь ((Чернівецьке ВПХУ №5);

  Тунь Ангеліна (Бабинський НВК);

  Тунь Вікторія (Бабинський НВК);

  Гаврилюк Інна (Верхньостановецький ЗНЗ);

  Савчук Ніколь (Глиницький ЗЗСО);

  Лівшіць Анастасія (Старожадівська гімназія);

  Довга Олена (Чуньківський НВК);

  Довга Ганна  (Чуньківський НВК);

  Мартинюк Марія (Чуньківський НВК);

  Логош Олександра (Фошківський НВК);

  Ончул Дмитро (Яблунівський НВК);

  Крохмалюк Єлизавета (Вашковецька ЗОШ);

  Підлубна Адріана (Малокучурівський НВК);

  Писарюк Анна – Марія (Малокучурівський НВК);

  Сороцька Вікторія (Старожадівський НВК);

  Семенко Максим (Малокучурівський НВК);

  Лагуткіна Світлана (Шишківецька ЗОШ);

  Гелич Анастасія (Шишківецька ЗОШ);

  Даневич Христина (Стрілецькокутський ЗНЗ);

  Турецька Олександра (Заставнівська гімназія);

  Буліга Габріела (Тарасовецька ЗОШ);

  Тома Андріан (НВК «Боянська гімназія»);

  Пашалик Катерина (Костичанівська ЗОШ);

  Зілько Олександра (Чернівецьке ПТУ №8);

  Мельничук Дмитро (Старожадівський НВК);

  Пуюл Олексій (Старожадівський НВК);

  Чорна Альона (Чернівецька гімназія №7);

  Палагнюк Василь (Чернівецька гімназія №7);

  Підлубна Яна (Малокучурівський НВК);

  Петришина Антоніна (Малокучурівський НВК);

  Китарюк Юлія (Малокучурівський НВК).

  Подяками за участь у регіональному турі конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей – 2020» будуть нагороджені:

  Кондрюк Владислава, Кіряк Дмитро, Колісник Дмитро - учні Старожадівського НВК;

  Столяр Крістіна, Василинчук Юлія, Бобильчук Марина  (Замостянська ЗОШ);

  Кочерган Катерина, Кузик Юрій (Банилівська ЗОШ);

  Белей Анастасія (Чернівецький міський палац дітей та юнацтва);

  Петришина Альона (Малокучурівський НВК);

  Гавка Аліна (Чернівецька ЗОШ №5);

  Гажук Ірина (Маморницький Вама НВК);

  Косован Андрій (Лопушнянська ЗОШ);

  Марполь Єгор, Коваль Анастасія (Новодністровська ЗОШ);

  Руснак Даря, Сокол Софія (Новодністровська гімназія);

  Міроник Ольга, Колесник Руслан (Новодністровський будинок дитячої творчості);

  Кулик Ксенія (Чернівецький міський центр науково - технічної творчості учнівської молоді).

  Вітаємо переможців та учасників регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей – 2020».

  Памятні дипломи та грамоти номінантам і призерам будуть вручені відразу ж, як у навчальних закладах Буковини повноцінно відновиться освітній процес.


   

   

   

   

 • Які категорії працівників старші 60 років можуть виходити на роботу під час карантину

  Які категорії працівників старші 60 років можуть виходити на роботу під час карантину

  Постанова Уряду про адаптивний карантин передбачає, що особи від 60 років підлягають обов’язковій самоізоляції. Це категорія з групи ризику, і 70% летальних випадків внаслідок коронавірусної інфекції в Україні складають представники саме цієї групи.

  Втім, є перелік професій, представникам яких у віці 60+ дозволено виходити на роботу навіть під час карантину. Про це Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив на своєму брифінгу 29 травня.

  “Всі протиепідемічні обмеження і заходи встановлені постановою Уряду. Люди, які входять до групи ризику і підлягають самоізоляції – це, серед інших, і особи, старші 60 років. Це робиться заради здоров’я і життя цих людей. Утім, у документі є винятки. Певні категорії 60+ можуть не перебувати у самоізоляції і працювати, але з дотриманням правил, встановлених у країні. Це, зокрема, масковий режим, користування антисептиками тощо”, - пояснив Максим Степанов.

  За словами Міністра охорони здоров’я, понад 70% летальних випадків від COVID-19 в Україні припали на хворих, які входили до групи ризику, зокрема, осіб старші 60 років. Тому дотримання правил карантину є дуже важливим, зазначається на Урядовому порталі.

  Щодо винятків, які стосуються категорії 60+, то дозвіл на роботу під час карантину мають:

  державні службовці і працівники державних органів та органів місцевого самоврядування;

  народні депутати України та депутати місцевих рад;

  судді;

  військовослужбовці та працівники Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

  особи, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які:

  провадять діяльність та надають послуги в галузях енергетики, хімічної промисловості, транспорту, у сферах інформаційно-комунікаційних технологій, електронних комунікацій, у банківському та фінансовому секторах, оборонній промисловості;

  надають послуги у сферах життєзабезпечення населення, зокрема у сферах централізованого водопостачання, водовідведення, постачання електричної енергії і газу, виробництва продуктів харчування, сільського господарства, охорони здоров’я;

  є комунальними, аварійними та рятувальними службами, службами екстреної допомоги населенню;

  включені до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;

  є об’єктами потенційно небезпечних технологій і виробництв.


   

   

   

   

 • Привітання з Днем Конституції

  Шановна буковинська громадо!

  28 червня 1996 року Верховна Рада України ухвалила Основний Закон держави - Конституцію України.

  Цим надважливим документом затверджено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, а людину і її права визнано найвищою цінністю. 

  І сьогодні ці найвищі принципи свободи і справедливості, на яких базується Конституція  нашої великої і могутньої держави, спонукають кожного із нас  до наполегливої  праці, активної громадянської  позиції, віри у прийдешній день.

  Шановні буковинці!

  Від імені колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області  щиро вітаю з Днем Конституції.

  Бажаю здоровя і достатку, миру і злагоди.

  З повагою - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак


   

 • Виконання робіт підвищеної небезпеки – лише за умови отримання відповідного дозволу

  Виконання робіт підвищеної небезпеки – лише за умови отримання відповідного дозволу

  Відповідно до частини третьої статті 837 Цивільного кодексу України для виконання окремих видів  робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник)  зобов’язаний одержати спеціальний дозвіл.

  Згідно із частиною третьою статті 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець  повинен одержати  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл).

  Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, анулюванні дозволів визначає Порядок видачі  дозволів на виконання  робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 р. за №1107 (далі - Порядок №1107).

  Виконання робіт підвищеної небезпеки може відбуватися на підставі договору  підряду лише тим підрядником, який має відповідний дозвіл, одержаний згідно з Порядком №1107.

  Залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , є порушенням вимог законодавства про охорону праці та промислову безпеку.

  Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 затверджено уніфіковану форму акта перевірки  суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), у розділі ІV якого наведено перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.

  Факти залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки, на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , належать  до порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, визначених пунктом 2.5 розділу  ІV уніфікованої форми Акта перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), а саме: до порушень вимог правил безпеки, інструкцій з безпечного ведення робіт, будівельних норм і правил, правил технічної експлуатації, інших галузевих норм і правил, технологій.


   

 • Оприлюднено проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо гнучких форм організації праці)

  Оприлюднено проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо гнучких форм організації праці)

  На сайті Міністерства соціальної політики України оприлюднено проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо гнучких форм організації праці)".

  Документ опубліковано у рубриці «Проекти нормативно-правових актів» .

  Обговорення проекту розпочалося з 25 червня. Триватиме до 25 липня, тобто пропозиції до проекту документа можна подавати упродовж місяця.

  Подаємо текст проекту Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо гнучких форм організації праці).

  «…Верховна Рада України постановляє:

  І. Внести зміни до Кодексу законів про працю України (Відомості Верховної Ради УРСР, 1971 р., додаток до № 50, ст. 375, із наступними змінами):

  1)  частину першу статті 24 після пункту 6 доповнити новим пунктом такого змісту:

  „7) при укладенні трудового договору про дистанційну роботу;”.

  У зв’язку з цим пункт 7 вважати пунктом 8;

  2)  статтю 60 викласти в такій редакції:

  „Стаття 60. Гнучкий режим робочого часу

  За погодженням між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом для працівника може встановлюватись гнучкий режим робочого часу на визначений строк або безстроково як при прийнятті на роботу так і згодом.

  Гнучкий режим робочого часу – це форма організації праці, якою допускається встановлення режиму роботи, що є відмінним від визначеного правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи на певний обліковий період (два тижні, місяць тощо) норми тривалості робочого часу.

  Гнучкий режим робочого часу може передбачати:

   1) фіксований час, протягом якого працівник обов’язково повинен бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов’язки; при цьому може передбачатись поділ робочого дня на частини;

  2) змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої норми тривалості робочого часу;

  3) час перерви для відпочинку і харчування.

  Облік робочого часу забезпечується власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом.

  Гнучкий режим робочого часу, як правило, не застосовується на  безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, при багатозмінній організації роботи, а також в інших випадках, обумовлених специфікою діяльності, коли виконання обов’язків працівником потребує його присутності в чітко визначені правилами внутрішнього трудового розпорядку години роботи (торгівля, побутове обслуговування населення, вантажно-розвантажувальні роботи, робота транспорту, інше) або коли такий режим є несумісним з вимогами щодо безпечних умов праці.

  У разі виробничо-технічної необхідності та / або для виконання невідкладних чи непередбачуваних завдань власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган може тимчасово (на термін до одного місяця протягом календарного року) застосовувати до працівників, яким установлено гнучкий режим робочого часу, загальновстановлений на підприємстві, в установі, організації графік роботи. При цьому норми частини третьої статті 32 цього Кодексу не застосовуються.

  У разі відрядження на працівника поширюється режим робочого часу того підприємства (установи, організації), до якого (якої) його відряджено.

  Застосування  гнучкого режиму робочого часу не тягне за собою змін в нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників.”;

  3)    доповнити статтями 601–603 такого змісту:

   „Стаття 601. Дистанційна (надомна) робота

  Сторони трудового договору можуть домовитись про виконання роботи дистанційно. Умови такої роботи встановлюються у трудовому договорі.

  Якщо домовленість про дистанційну (надомну) роботу досягнута під час дії трудового договору, укладеного у письмовій формі, така умова роботи оформляється шляхом внесення до нього змін. Якщо трудовий договір було укладено в усній формі, він переоформляється у письмовій формі.

  Дистанційна (надомна) робота – це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.

  Дистанційний (надомний) працівник – це особа, з якою укладено трудовий договір про дистанційну роботу.

  Дистанційні працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених статтями 50 і 51 цього Кодексу.

  Виконання роботи дистанційно не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

  Стаття 602. Переважне право на виконання роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу та дистанційної роботи

  Батькам особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, працівникам, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, працівникам похилого віку та особам з інвалідністю надається переважне право на виконання роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу та дистанційної роботи (статті 60, 601 цього Кодексу).

  Стаття 603. Працівники, які самостійно планують свій робочий час

   Керівники юридичних осіб та відокремлених підрозділів, а також інші категорії працівників, визначені колективним договором, можуть планувати свій робочий час самостійно, за умови дотримання строків виконання робіт, щодо яких встановлено строк.

  Облік робочого часу таких працівників не ведеться, якщо інше не передбачено колективним або трудовим договором. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених статтями 50 і 51 цього Кодексу.”;

  4)  у частині першій статті 66 слова „тривалістю не більше двох годин” виключити.

  ІІ. Прикінцеві положення

  1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.

  2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

  привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

  забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.»

  Довідково: проект акта розроблено Міністерством соціальної політики на виконання пункту 92 Плану пріоритетних дій Уряду на 2019 рік, затвердженого  розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1106-р, стосовно визначення особливостей регулювання трудових відносин на умовах дистанційної роботи; застосування праці осіб, які працюють вдома; запровадження гнучких умов праці та збільшення можливостей для зайнятості, зокрема з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

  Трудові правовідносини в Україні регламентовані в цілому Кодексом законів про працю України, прийнятим ще в 1971 році, який не відповідає сучасним вимогам та реаліям ринку праці. Тенденцією сучасного ринку праці є застосування таких форм організації трудової діяльності, які б дозволили підвищити ефективність праці, сприяти збільшенню прибутку роботодавців та водночас задовольнити життєві потреби працівника. До таких форм можна віднести гнучкий та дистанційний режими роботи, що створюють додаткові можливості для забезпечення належного поєднання працівниками сімейних та трудових обов’язків, сприяють зростанню зайнятості серед окремих верств населення – осіб з інвалідністю, неповнолітніх, працівників похилого віку тощо.

  Потенційною перевагою гнучких форм організації праці є можливість оптимізації виконання трудових функцій в межах свого робочого місця та вивільнення у зв’язку з цим часу для ведення домашнього господарства, вирішення побутових питань, відпочинку тощо.


   

   

   

 • Про основні причини настання нещасних випадків на підприємствах з водопостачання

  Про основні причини настання нещасних випадків на підприємствах з водопостачання

  За даними Державної служби України з питань праці, основними причинами  виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України є:

  виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;

  незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки;

  незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;

  низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

  Державна служба України з питань праці звертає увагу на вимоги до забезпечення безпечного виконання робіт, контролю газоповітряного середовища під час виконання газонебезпечних робіт, забезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту, наявності та справності вентиляційних систем і технологічного обладнання, а також своєчасність проведення медичних оглядів працівників, які допускаються до виконання робіт підвищеної небезпеки та стан виробничої дисципліни на підприємствах.


   

 • Рівень травматизму на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Про рівень травматизму на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Державна служба України з питань праці інформує: загалом у 2018 році в Україні на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства травмувалося 59 осіб, з них двоє осіб загинули.

  Упродовж п’яти місяців 2019 року травмовано 16 осіб, з них троє працівників загинули.

  За видами подій значна кількість нещасних випадків пов’язана з отруєнням газами під час виконання робіт в колодязях та інших закритих просторах – грабельних відділеннях каналізаційних насосних станцій.

  Довідково: водопровідно-каналізаційне господарство України є однією з найважливіших систем життєзабезпечення населених пунктів.

  У 1406 суб’єктів господарювання водопровідно-каналізаційного господарства працює 94932 працівники.
  Загальна протяжність водопровідних мереж в Україні становить понад 100 тисяч кілометрів, кількість насосного обладнання у системах водопостачання країни майже 15 тисяч одиниць, загальна протяжність каналізаційних мереж – 35 тисяч кілометрів.

  Значна частина водопровідних та каналізаційних мереж України знаходяться в аварійному стані і підлягають заміні та ремонту.


   

 • Роботодавець зобов'язаний створити здорові та безпечні умови праці на виробництві

  На підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства мають бути створені здорові та безпечні умови праці

  Із настанням літнього періоду зростає інтенсивність ремонтних, земляних і очисних робіт, робіт у колодязях, котлованах, траншеях, закритих просторах, що в свою чергу збільшує ймовірність настання нещасних випадків під час їх виконання.

  Загалом основними причинами виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України, за даними Державної служби України з питань праці, є: виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;  незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки; незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;  низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує суб’єктам господарювання основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства.

  Працівники, які виконують роботи з обслуговування споруд систем водопостачання та водовідведення, зобов’язані пройти відповідне навчання, перевірку знань  та інструктажі відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

  На всі професії і види робіт роботодавцем повинні бути розроблені інструкції з охорони праці.

  Під час виконання робіт  працівникам необхідно дотримуватися інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт.

  Працівники мають бути забезпечені спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту.

  Роботи на виробничих об’єктах мають виконуватися бригадою, до складу якої має входити щонайменше по двоє осіб.                                                                

  Оскільки, роботи у  водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, є газонебезпечними, то при їх виконанні  необхідно дотримуватися наступних  вимог:

  на підприємствах має  бути розроблено інструкцію щодо виконання газонебезпечних робіт;

  до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодшим 18 років, котрі пройшли в установленому порядку медичний огляд, навчання, та перевірку знань;.

  роботи виконуються з наряду-допуску та під керівництвом відповідального керівника;

  роботи  у колодязях, підземних  комунікаціях, резервуарах та інших спорудах  виконується бригадою  у складі щонайменше трьох осіб.

  При цьому якщо один із працівників перебуває у закритому просторі, інші спостерігають за роботою та у разі потреби мають бути готовими надати допомогу.

  При цьому працівники мають бути належним чином забезпечені засобами індивідуального захисту.  

  Перед початком робіт з працівниками має бути проведено інструктаж з охорони праці та ретельно (за допомогою газосигналізатора) перевірено на загазованість робочий простір.

  Усі працівники, зайняті на роботах, мають пройти медичний огляд.


   

   

 • Анульовано дію низки дозволів, виданих місцевим суб’єктам господарювання

  Анульовано дію низки дозволів, виданих місцевим суб’єктам господарювання

  Відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці» та пункту 17 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107, на підставі заяв суб’єктів господарювання, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області анульовано дію дозвільних документів.

  Відповідними наказами територіального органу Державної служби України з питань праці  анульовано:

  дозвіл від  06.06.2019 року за  №0039.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Беженар Яні Дмитрівні;

  дозвіл від  06.06.2019 року за  №0038.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Беженар Яні Дмитрівні;

  дозвіл від 15.02.2019 року за №0020.19.77, виданий фізичній особі-підприємцю Яровому Вячеславу Валерійовичу;

  дозвіл від 15.02.2019 року за №0019.19.77, виданий фізичній особі-підприємцю Яровому Вячеславу Валерійовичу;

  дозвіл від 09.10. 2018 року за №0182.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Луківському Івану  Георгійовичу;

  дозвіл від 09.10. 2018 року за №0181.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Луківському Івану  Георгійовичу;

  дозвіл від 09.10. 2018 року за №0180.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Луківському Івану  Георгійовичу;

  дозвіл від 09.10. 2018 року за №0179.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Луківському Івану  Георгійовичу;

  дозвіл від 09.10. 2018 року за №0178.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Луківському Івану  Георгійовичу;

  дозвіл від 09.10. 2018 року за №0177.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Луківському Івану  Георгійовичу;

  дозвіл від 31.10. 2018 року за №0191.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Кушнірюку Івану Степановичу;

  дозвіл від 31.10. 2018 року за №0190.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Кушнірюку Івану Степановичу;

  дозвіл від 31.10. 2018 року за №0189.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Кушнірюку Івану Степановичу;

  дозвіл від 26.12. 2018 року за №0226.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Орищуку Нікіті Михайловичу;

  дозвіл від 26.12. 2018 року за №0225.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Орищуку Нікіті Михайловичу;

  дозвіл від 26.12. 2018 року за №0224.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Орищуку Нікіті Михайловичу;

  дозвіл від 26.12. 2018 року за №0223.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Орищуку Нікіті Михайловичу;

  дозвіл від 06.06. 2019 року за №0041.19.77, виданий товариству з обмеженою відповідальністю «Ніагара»;

  дозвіл від 06.06. 2019 року за №0040.19.77, виданий товариству з обмеженою відповідальністю «Ніагара».


   

   

 • При підвищеній температурі повітря графік роботи на підприємствах може бути змінено

  При підвищеній температурі повітря графік роботи на підприємствах може бути змінено

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  застерігає роботодавців та працівників щодо організації раціонального режиму роботи на підприємствах, в установах та організаціях у період підвищеної температури повітря.

  При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря плюс 35 за Цельсієм і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15 - 20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджувальних приміщеннях.

  При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4 - 5 годин і 1,5 - 2 години для осіб  без спеціального одягу.

  Робота при температурі зовнішнього повітря більше +37ºС за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною).

  За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.  Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

  В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодших 25 і не старших 40 років.

  В охолоджувальних приміщеннях, щоб уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні +24 -25ºС .

  Для захисту від надмірного теплового випромінювання працівникам необхідно використовувати спеціальний одяг, або одяг з натуральних тканин.

  З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму.

  Фахівці рекомендують вживання мінеральної лужної води, молочно - кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, кисневих коктейлів.

  <