UP
Фільтр
 • Увага! Для кого випадок інфікування COVID -19 є професійним захворюванням

  Увага! Для кого випадок інфікування COVID-19 є професійним захворюванням

  Державна служба України з питань праці інформує  для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням, а саме для:

  медичних та інших працівників, що виконують професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб;

  працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні захворювання;

  працівників, котрі проводять роботу з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, а також проводять дезінфекційні заходи тощо.

  Алгоритм отримання страхових виплат у разі захворювання на COVID-19 у медичних працівників

  Покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити  територіальний орган Держпраці, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на корона вірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.

  Нагадаємо, що Держпраці України запровадила гарячу телефонну лінію для працівників, котрі захворіли на COVID -19: 

  044 279 03 28.

  Довідково: на позачерговому засіданні Державної комісії ТЕБ та НС ухвалено рішення щодо нового епідемічного зонування Чернівецької області.

  Так звана червона зона: Чернівці, Герцаївський, Кельменецький, Кіцманський, Новоселицький,  Сторожинецький райони;

  помаранчева - Новодністровськ, Вижницький, Глибоцький, Заставнівський, Путильський, Сокирянський, Хотинський райони.

  Відповідні умови адаптивного карантину почнуть діяти з 14 вересня.


   

   

 • Трудовий договір - гарантія задекларованої праці

  Трудовий  договір - гарантія задекларованої праці   

  Державна служба України з питань праці інформує:

  праця будь кого із працівників задекларована лише у тому разі, якщо роботодавець уклав із працівником трудовий договір;

  роботодавець повідомив про працевлаштування працівника Державну фіскальну службу;

  роботодавець сплачує за працівника єдиний соціальний внесок;

  працівник отримує заробітну плату  офіційно у повному обсязі.

  Переваги задекларованої праці:

  безпечні умови праці;

  регулярна заробітна плата;

  страхування на випадок тимчасової непрацездатності;

  страхування  від нещасного випадку на виробництві;

  страхування на випадок безробіття.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

   

 • В області завершуються перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру

  В області завершуються перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру

  Головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області завершують позапланові заходи державного нагляду (контролю) на підприємствах Буковини, де зберігається та використовується аміачна селітра. Загалом проінспектовано  16 підприємств. Заходи контролю відбувалися  спільно з фахівцями управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернівецькій області.

  У ході перевірок встановлено факти відсутності аміачної селітри на окремих підприємствах, оскільки технологічними процесами передбачено внесення речовини ще на ранніх стадіях вирощування сільськогосподарських культур. Тобто, суб’єкти  господарювання вже використали хімічну речовину.

  Однак, при здійсненні заходів державного контролю у місцях потенційного зберігання селітри виявлено низку порушень законодавства з охорони праці. Зокрема, на окремих підприємствах не проведено, відповідно до вимог Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки», ідентифікацію об’єктів підвищеної небезпеки; не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань охорони праці; не визначено клас вибухонебезпечності приміщень.

  Посадовими особами Управління складено акти перевірок суб’єктів господарювання та видані обов’язкові до виконання приписи. До адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці та безпечного ведення робіт притягнено четверо посадових осіб, у тому числі, трьох  керівників.

  Під час здійснення заходів державного нагляду  Управлінням проведена  інформаційно-роз’яснювальна робота серед працівників суб’єктів господарювання щодо дотримання температурного режиму, вологості, вентиляції в складських приміщеннях, а також  щодо вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки".

  Відповідальних осіб детально поінформовано про вимоги Правил охорони  праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом.

  Також роботодавцям надано методичну допомогу щодо удосконалення (відповідно до змін законодавства з охорони праці) нормативних актів, які діють на підприємстві, підвищення ефективності проведення спеціального навчання, а також організації безпечної роботи в умовах дії карантинних заходів.


   

   

 • Анонс! У студії «Суспільного - Буковина» фахівці Держпраці проінформують про хід інспекційної кампанії

  Анонс! У студії «Суспільного - Буковина» фахівці Держпраці проінформують про хід інспекційної кампанії

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Пуріч сьогодні, 9 вересня,  візьме участь у радіопрограмі «Прайм - тайм», що вийде на хвилях  Українського радіо - Буковина о 17.20.

  Посадовець територіального органу Державної служби України з питань праці  та журналістка Маргарита Олійник говоритимуть про хід інспекційної кампанії Держпраці, що триває в області, чому та як відбуваються заходи державного контролю.

  Програма «Прайм – тайм» одночасно транслюватиметься в телеефірі «Суспільного - Буковина».

  Трансляцію програми також можна буде дивитися на офіційному ю-туб каналі суспільного мовника.

  Глядачі та слухачі матимуть можливість поставити свої запитання фахівцеві Держпраці  за наступними номерами телефонів: 099 228 57 65; (0372) 55 09 00.


   

   

 • До уваги суб’єктів господарювання: щодо проведення технічних оглядів технологічних транспортних засобів

  До уваги суб’єктів господарювання: щодо проведення технічних оглядів технологічних транспортних засобів

  Державна служба України з питань праці інформує:

  Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 року за №617 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (набрала чинності  23.07.2020 року) внесено зміни, зокрема, до Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010 року за №8.

  На сьогодні, відповідно до абзацу другого пункту 9 Порядку, технічний огляд технологічних транспортних засобів проводиться експертними організаціям, які мають підтверджену компетенцію для провадження інспекційної діяльності як третя сторона відповідно до законодавства.

  Отже, акти технічного огляду, які оформлені за результатами технічного огляду, проведеного зазначеними експертними організаціями  з 23.07.2020 року, є підставою для здійснення реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації та зняття з обліку технологічних транспортних засобів.

  Водночас подання заяви власником  технологічного транспортного засобу, зокрема, разом з актом технічного огляду, складеного за результатами технічного огляду, проведеного експертно-технічними центрами, що належали до сфери управління Держпраці до 23.07.2020 року (до набрання чинності Постанови №617), але подані до центру надання адміністративних послуг після 23.07.2020 року, не є підставою для відмови у здійсненні реєстрації, перереєстрації тимчасової реєстрації та зняття з обліку технологічних транспортних засобів.


   

   

 • Уряд офіційно розпочав створення Національної економічної стратегії-2030

  Уряд офіційно розпочав створення Національної економічної стратегії-2030

  Днями під головуванням Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка відбулося  установче засідання робочої групи з розробки Національної економічної стратегії-2030.

  Згідно із дорученням голови Уряду, Центр економічного відновлення є платформою та координатором з  її розробки, повідомляється на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. 

  “Україні невідкладно треба відійти від моделі розвитку, в якій конкурентні переваги зумовлені переважно використанням природних ресурсів та дешевої робочої сили. Натомість  ми маємо побудувати інноваційну модель, пріоритетами якої є розвиток виробництва та торгівлі продукцією з вищою доданою вартістю, високий технологічний рівень виробництва, кваліфікована високооплачувана робоча сила, економія енергії та інших видів природних ресурсів і новаторський стиль управління. Саме на такий шлях розвитку й має бути направлена наша стратегія”, - заявив Міністр. 

  Офіційному старту передувала відповідна робота експертних організацій, наукових установ і урядових інституцій. Сама робота над Стратегією розпочнеться з визначення конкретних економічних показників, яких потрібно буде досягти країні.   

  Національна економічна стратегія - це головні вектори, за якими буде розвиватися Україна: стимули для промисловості, стимули для агросектору, стимули для видобування, транспортні коридори, стимули для IT та R&D, стимули для інфраструктури та внутрішніх перевезень, стимули для енергетичного сектору. 

  Ініціативи, закладені у стратегії, будуть виділені у державні цільові програми і почнуть реалізовуватися вже з 2021 року.

  Акселераторами переходу до інноваційної моделі мають стати:

  зміни у підходах до державного управління. Необхідно забезпечити чіткий розподіл відповідальності, усунути дублювання повноважень, викорінити корупцію, забезпечити верховенство права;

  зміни у якості економічного зростання. Без економічного зростання неможливо подолати бідність та забезпечити підвищення рівня життя широких верств населення. Необхідними є зміни саме у якості економічного зростання - воно має стати інноваційним, інклюзивним та стійким;

  зміни у політиці зайнятості – зайнятість із гідною оплатою праці скорочує як абсолютну, так і відносну бідність, зменшуючи завдяки цьому нерівність;

  зміни у сферах охорони здоров’я і освіти. Освітні процеси сьогодні мають враховувати тенденції майбутнього. Мають оновлюватися освітні стандарти, освітній процес повинен будуватися на основі інклюзивності та цифровізації, формуватися та розвиватись освітньо-наукові кластери.

  “Економічне благополуччя країни напряму залежить від сфери охорони здоров’я. Пандемія коронавірусу засвідчила: необхідно вкладати ресурси як у побудову сильної системи охорони здоров’я та забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, так і налагодження власного виробництва критично необхідної продукції”, - зауважив Ігор Петрашко.

  Задля успішної розробки Стратегії на платформі Центру економічного відновлення  буде створене 20 робочих груп із залученням фахівців Уряду, Міністерств, аналітичних центрів, інститутів, міжнародних організацій, бізнесу та бізнес-асоціацій.

  За матеріалами сайту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства


   

   

 • Оперативна інформація щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків

  Оперативна інформація щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків

  Станом на 07.09.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області скеровано 576 повідомлень про захворювання працівників медичних установ гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Про це повідомляють у відділі з питань гігієни праці територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці  надійшло 9 850 повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість хворих працівників у Львівській області (1 750), Києві (797), Рівненській (858), Закарпатській (807) областях.

  Найбільше на недугу захворіло медичних сестер (3250 осіб) та молодшого медичного персоналу (1988 осіб).


   

 • Посилено контроль за оформленням трудових відносин

  Посилено контроль  за оформленням трудових відносин

  Криза COVID-19 вкотре оголила вразливість тих, хто вимушений працювати неофіційно, заробляти засоби для існування без гарантій і належного захисту. З початку 2020 року до травня включно спостерігалась тенденція до зменшення кількості офіційно зайнятого населення. Так, кількість працівників у травні цього року була майже на півмільйона меншою, ніж у травні минулого року.

  Це стало викликом для держави і вимагає зробити перехід від неформальної до формальної зайнятості пріоритетним напрямом національної політики.

  Тому, у червні 2020 року після пом’якшення карантинних заходів інспектори праці розпочали інформаційну роботу з роботодавцями щодо недопущення використання незадекларованої праці. В ході цієї роботи інспектори праці відвідували роботодавців і розповідали їм та працівникам про ризики і наслідки не укладення трудових договорів. Такими відвідуваннями у межах України охоплено майже 160 тис. роботодавців.

  В результаті кількість офіційних працівників упродовж червня зросла на 59 тис. осіб.

  Наразі на виконання доручення Кабінету Міністрів України Держпраці розпочала за участі та сприяння інших органів (Державної податкової служби, Пенсійного фонду, центрів зайнятості, органів місцевого самоврядування, Національної поліції тощо) проведення  контрольних заходів з питань виявлення неоформлених працівників.

  У першу чергу заходи контролю проводяться  у тих роботодавців, які мають високі ризики використання найманої праці без укладення трудових договорів. Виявлення таких роботодавців здійснюється шляхом аналізу інформації, наявної у різних органів державної влади та місцевого самоврядування.

  Шановні роботодавці, якщо ви вважаєте, що використання незадекларованої праці спрощує ведення бізнесу та зменшує фінансові витрати, Ви помиляєтеся.

  Фінансові ризики та наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства.

  Зрештою, навантаження щодо забезпечення виплати пенсій, лікарняних, утримання шкіл, лікарень, ремонту доріг тощо лягає на плечі відповідальних роботодавців та працівників, що сплачують податки.

  Розмір штрафу за використання одного незадекларованого працівника може скласти 141 тис. грн. Тобто, замість сплати штрафу за 1 неоформленого працівника роботодавець може сплачувати єдиний соціальний внесок цілий рік за 11 працівників із розрахунку мінімальної заробітної плати або ж за 4 працівників із розрахунку середньої заробітної плати по Україні.

  Будьте свідомими! Якщо у вас є неоформлені працівники – терміново укладіть з ними трудові договори.

  Пам’ятайте, що незадекларована праця – не захищає від штрафу!


   

 • Отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки - обов’язок суб’єкта господарювання

  Отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки - обов’язок суб’єкта господарювання

  Статтею 21 Закону України «Про охорону праці» регламентовано обов’язок роботодавця одержати  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну  політику у сфері охорони праці, видає  дозволи на безоплатній основі.

  Дозволи видаються  на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки  промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

  Дозволи суб’єкту господарювання також можуть видаватися на підставі висновку експертизи, проведеної незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну  підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107 затверджено Порядок видачі дозволів  на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Додатком 4 до Порядку №1107 затверджено форму заяви на одержання дозволів.

  Відповідно до вимог Порядку №1107 роботодавець з метою одержання дозволу подає до територіального органу  Держпраці - Управління Держпраці у Чернівецькій області  заяву та відповідний висновок експертизи.

  Наказом Міністерства соціальної політики України від 07.11.2018 року за №1654, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.12.2018 року за №1384/32836, затверджено розроблені Державною службою України з питань праці форми висновків експертиз.

  Наказ оприлюднений в Офіційному віснику України 18.01.2019 та набрав чинності 18.07.2019.

  Починаючи з 18.07.2019, висновки  експертизи охорони праці та безпеки промислового виробництва повинні складатися у відповідності до форм, затверджених Наказом.

  Висновки експертиз стану охорони праці та безпеки промислового виробництва, затверджені до набрання чинності даного Наказу, подаються  для одержання дозволу не пізніше одного року від дати їх затвердження.   


   

   

 • На колегії департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА проаналізовано порушення, виявлені при перевірках

  На колегії департаменту охорони здоровя Чернівецької ОДА проаналізовано порушення, виявлені при перевірках

  Представники територіального органу Державної служби України з питань праці взяли участь у засіданні колегії департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації, що відбулося днями.

  Зібрання проходило  за участю директора департаменту Оксани Андрієць, заступників Марії Поліщук та Юрія Лесюка, виконуючої обов’язки  директора ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України»  Наталії Гопко, членів колегії.

  Виступаючи перед учасниками зібрання, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області Дмитро Паламарчук зазначив, що в закладах охорони здоров’я відділом здійснюється постійний контроль за станом промислової безпеки та охорони праці.

  Посадовець Управління наголосив на тому, що сучасні медичні установи забезпечені широким асортиментом високотехнологічного обладнання, у тому числі, устаткуванням підвищеної небезпеки.

  «Мовиться про парові стерилізатори, кисневі станції з відповідними балонами, медичні ліфти, - підкреслив у своєму виступі перед членами колегії Дмитро Паламарчук. - До того ж на утриманні багатьох медичних закладів перебувають такі інфраструктурні об'єкти підвищеної небезпеки, як котельні та електропідстанції. Усі вони повинні функціонувати у належному технічному стані, адже йдеться, насамперед, про безпеку пацієнтів та обслуговуючого персоналу".   

  У ході колегії проаналізовано типові порушення, що виявляються фахівцями Держпраці у ході планових перевірок. Також визначено шляхи покращення стану охорони праці та промислової безпеки у медичних закладах області. 

  Водночас Дмитро Паламарчук підкреслив, що адміністрації лікувально-профілактичних закладів, відповідальні за стан охорони праці у медичних установах посадові особи,  в цілому, відповідально ставляться до виконання вимог чинного законодавства з охорони праці.

  У свою чергу, завідувач сектору розслідування, аналізу та обліку аварій та виробничого травматизму Алла Грубляк звернула увагу присутніх на вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві». Зокрема  щодо надання закладами охорони здоров’я екстрених повідомлень про звернення потерпілих з посиланням на нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) на виробництві.

  Підкреслено, що такі повідомлення повинні надаватися за формою згідно з додатком №1 Порядку. Наголошено на тому, що переважна більшість повідомлень, які надавалися медичними установами з часу набуття Постанови законної сили (від 01.07.2019 року), не відповідали встановленій формі. 


   

 • За підсумками планової перевірки у дитячому протитуберкульозному санаторії «Садгора» відбулася зустріч з трудовим колективом

  За підсумками планової перевірки у дитячому протитуберкульозному санаторії «Садгора» відбулася зустріч з трудовим колективом

  Головний державний інспектор відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Дмитро Паламарчук, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Мирослав Шарлай, головний державний інспекторі сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Чернівецькій області Василь Сагалюк взяли участь у зустрічі з трудовим колективом обласної клінічної медичної установи  «Обласний дитячий  протитуберкульозний санаторій «Садгора», що функціонує у Чернівцях.

  Зустріч відбулася за результатами проведеної фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці планової перевірки.

  На зібранні були присутні усі члени трудового колективу.

  Найперше, посадовці Держпраці проаналізували стан організації та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці в установі  та надали практичні рекомендації задля покращення роботи системи управління охороною праці.

  Так, керівникам санаторію та відповідальним особам рекомендовано  дотримуватися основних вимог Закону України «Про охорону праці» та низки типових положень, зокрема, щодо питань організації охорони праці, ведення первинної документації, дотримання вимог безпеки під час виконання лікувального процесу пацієнтів, утримання у належному технічному стані електро господарства, будинків та споруд.

  Особливу увагу персоналу було звернуто на дотримання правил охорони праці під час експлуатації  посудин, що працюють під тиском.

  Відповідальним особам медичного закладу також рекомендовано контролювати надання  працівникам пільг та компенсацій, а саме додаткових щорічних відпусток, доплат до посадового окладу і таке інше та забезпечувати права працівників на пільги і компенсації за роботу з важкими та шкідливими умовами праці.

  Увагу персоналу також було звернуто на необхідність проходження у відповідні терміни  медичних  оглядів  та виконання заходів  щодо запобігання виникнення професійних  захворювань.


   

   

 • В ефірі «Суспільне: Буковина» обговорено проблему нелегальної зайнятості в регіоні

  В ефірі «Суспільне: Буковина»  обговорено проблему нелегальної зайнятості в регіоні

  Заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір взяла участь у програмі «Тема дня» в ефірі телеканалу «Суспільне: Буковина».

  Тема програми -  «Детінізація зайнятості населення: як це відбувається на Буковині». Ведуча програми -  журналістка Лілія Дутка.

  В ефірі програми заступник керівника органу Державної служби України з питань праці повідомила про останні новації трудового законодавства, зокрема, щодо набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2019 року за №823 - «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю». 

  Посадовець Держпраці розтлумачила нову редакцію Порядку здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю та Порядку  здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  Галина Кушнір також повідомила про зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2013 року за №509.

  «Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує : відповідальність суб’єктів господарювання  за порушення норм чинного законодавства про працю залишається  незмінною,- наголосила в телеефірі Галина Кушнір. - Підкреслюю: це стосується, зокрема, накладення штрафних фінансових санкцій.  Роботодавцям слід пам’ятати, що  за використання, до прикладу,  нелегальної праці, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України   - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника».

  У програмі «Тема дня» також обговорено статистику Держпраці щодо нелегальної зайнятості в області  та діяльність фахівців Управління, спрямовану на подолання проблеми неоформлених трудових відносин.


   

   

   

 • Стартує ІХ Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей -2020»

  Стартує ІХ Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей -2020»  

  Організатори регіонального туру творчого змагання - Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці» повідомляють:

  стартує ІX Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей – 2020».

  Запрошуємо до участі у ньому  учнів загальноосвітніх навчальних закладів, закладів позашкілля, вихованців творчих студій та майстерень, творчих гуртків, студентів професійних училищ, технікумів, коледжів, ліцеїв області.

  Тематика цьогорічного конкурсу -  безпечне ведення робіт у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, у медичній сфері, будівництві, на транспорті тощо.

  Як і в попередні роки, конкурс відбуватиметься у два етапи.

  Перший етап (регіональний).

  Учасники повинні  надіслати свої творчі роботи до регіонального органу Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області не пізніше 15 лютого 2020 року.

  Роботи слід надсилати на адресу: 58003, Управління Держпраці у Чернівецькій області, м. Чернівці, вулиця Зелена,3.

  Компетентне журі визначатиме переможців у трьох вікових групах:

  перша група – від 6 до 10 років;

  друга група – від 11 до 14 років;

  третя група – від 15 до 17 років.

  Другий етап (фінальний).

  Фінальний тур конкурсу організовує ТОВ «Редакція журналу «Охорона праці» з 1 по 28 квітня 2020 року в Києві.

  До участі у фіналі творчого змагання будуть направлені малюнки переможців трьох вікових груп регіонального туру конкурсу.


   

   

 • З інспекторами праці органів місцевого самоврядування Буковини проведено черговий навчальний семінар

  З інспекторами праці органів місцевого самоврядування Буковини проведено черговий навчальний семінар

  Управлінням  Держпраці у Чернівецькій області організовано семінар - навчання для інспекторів праці органів місцевого самоврядування регіону.

  Семінар - навчання організовано у зв’язку з останніми правовими новаціями, а саме набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2019 року за №823 - «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю».  

  Саме цим документом затверджено нові Порядок здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю та Порядок  здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  У ході роботи також  детально обговорено  внесення змін до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2013 року за №509.

  Участь у семінарі взяли заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч.

  До участі також було запрошено  начальника управління - начальника відділу виконання бюджету та бюджетно - фінансової звітності фінансово - економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Майю Філіпець та заступника начальника відділу контрольно - перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області Оксану Шинкар.

  Посадовці територіального органу Державної служби України з питань праці детально роз’яснили представникам об’єднаних територіальних громад Буковини щодо підстав проведення інспекційних відвідувань; щодо організації та проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, виокремивши, зокрема, проведення заходів контролю з питань не задекларованої зайнятості.

  Під час семінару учасникам наголошено на тому, що відповідальність для суб’єктів господарювання  за порушення норм чинного законодавства про працю продовжує залишатися  значною, зокрема, у частині накладення штрафних фінансових санкцій.  Тому роботодавцям слід пам’ятати, що  за використання нелегальної праці, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України   - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника.

  Довідково: інспекторами праці органів місцевого самоврядування Буковини на підставі пункту 33 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року за №295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»», проводяться відвідування суб’єктів господарювання.

  Відвідування роботодавців проводяться з метою інформування щодо найбільш ефективних способів дотримання законодавства про працю. За півроку 2019 -го інспектори праці об’єднаних територіальних громад провели 223 таких відвідувань.

  Також інспектори праці з початку року здійснили 29 інспекційних відвідувань з питань дотримання законодавства про працю.

  За результатами проведеної роботи, з найманими працівниками роботодавці уклали  267 трудових угод.

  Загалом на Буковині в органах місцевого самоврядування працюють 28 інспекторів праці.  


   

 • Організовано превентивний захід за участі освітян Хотинщини

  Організовано превентивний захід за участі освітян Хотинщини

  Головний державний інспектор відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально - культурній сфері Управління Держпраці у Чернівецькій області Регіна Задоровська взяла участь у   зустрічі з трудовим колективом Хотинської загальноосвітньої школи - інтернату №2. 

  Фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці організувала роботу круглого столу  на тему:  «Культура безпеки праці. Ризики діяльності і заходи щодо профілактики нещасних випадків».    

  Участь у заході взяли заступники директора навчального закладу, педагоги, адміністративно-господарський персонал.

  У ході зібрання обговорювалися стан промислової безпеки та охорони праці в даній освітній установі, забезпечення рівня дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

  Головний державний інспектор наголосила на сучасному підході, який нині активно запроваджується Держпраці, а саме на впровадженні ризикоорієнтованої системи управління охороною праці.

  Дана Концепція ухвалена Кабінетом Міністрів України від 12.12.2018 року  і є основою запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої  на принципах запобігання виробничим ризикам.

  «Ризикоорієнтована система управління безпекою та гігієною праці ґрунтується на відповідальності роботодавців за забезпечення безпеки та здоров’я працівників на їхніх робочих місцях. А також на визначенні виробничих ризиків й запобіганню виробничому травматизму на підприємствах, в установах, організаціях», - підкреслила Регіна Задоровська.

  Посадовець також наголосила на відповідальності самих працівників за дотриманням  чинного законодавства України, а саме статті 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно - правових актів з охорони праці». Наголошено на тому, що кожен працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку  на виробництві.


   

 • У Держпраці проходить тренінг зі стратегічного планування інспекційної діяльності

  У Держпраці проходить тренінг зі стратегічного планування інспекційної діяльності

  У рамках Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» 24-25 вересня у Держпраці проходить тренінг зі стратегічного планування інспекційної діяльності Державної служби України з питань праці, повідомляє сайт державного відомства.

  У заході беруть участь заступники Голови Держпраці - Ігор Шумелюк, Алла Горбатюк, Віталій Сажієнко, представники Мінсоцполітики, Держпраці та Міжнародної організації праці.

  Тренером заходу виступає менеджер Проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш.

  Під час тренінгу учасники освоюють  сучасні підходи до стратегічного планування, що сприятиме підвищенню ефективності та результативності інспекційної діяльності Держпраці.

  Антоніу Сантуш представив досвід планування діяльності інспекцій праці країн Європейського Союзу, зокрема, систему планування Органу з питань умов праці Португалії.

  Також менеджер Проекту надав рекомендації щодо стратегічного планування інспекційної діяльності Держпраці.

  Сьогодні  день тренінгу буде присвячено практичній роботі.

  Учасники заходу визначатимуть стратегічні цілі Держпраці, орієнтовані на результат.


   

   

 • Суб’єктам господарювання Кіцманщини акцентовано на належному оформленні трудових відносин з найманими працівниками

  Суб’єктам господарювання Кіцманщини акцентовано на належному оформленні трудових відносин  з найманими працівниками

  Перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно –правових актів Юрій Пуріч взяли участь у розширеній робочій нараді за участю суб’єктів господарювання Кіцманського району.

  Зібрання відбулося в залі Кіцманської районної державної адміністрації. Участь у ньому взяли також очільник районної державної адміністрації Юрій Косар, заступника голови Галина Мельничук та керівник апарату Надія Попович.

  На зустрічі обговорювалося дотримання чинного трудового законодавства, найперше, у частині належного оформлення трудових відносин між роботодавцями  та найманими працівниками.

  Представники територіального органу Державної служби України з питань праці акцентували на необхідності дотримання усіх соціальних та трудових прав працівників й підкреслили, що запорукою цьому можуть стати лише офіційні трудові відносини.

  «Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування територіальний підрозділ Державної податкової службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок, - підкреслив у виступі заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці. - Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:  згідно зі статтею 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору», роботодавець не вправі допустити до роботи працівника без укладення  з ним  трудового договору та відповідного повідомлення про факт працевлаштування територіального органу Державної податкової служби. Допуск працівника до роботи без належного оформлення  - грубе порушення законодавства про працю, що тягне за собою накладення на роботодавця фінансової, адміністративної, а в окремих випадках  кримінальної відповідальності».

  У свою чергу начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Юрій Пуріч повідомив присутнім про те, що  головними державними інспекторами праці відомства з початку року виявлено в області  172 працівників, допущених роботодавцями до роботи без належного оформлення трудових відносин.

  Водночас, підкреслив Юрій Пуріч, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України за №649 -р «Про заходи, спрямовані на детінізацію у сфері зайнятості населення», територіальним підрозділом Державної служби України з питань праці, спільно з представниками  Державної податкової служби у Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України, іншими органами  виконавчої влади  за участю представників  органів місцевого самоврядування в регіоні проведено  масштабні комплексні заходи.

  За півроку проведено 245 заходів, під час яких виявлено 298 працівників, котрі були допущені до роботи без належного оформлення,  а саме без оформлення трудових договорів, або на підставі цивільно-правових угод. У рамках проведення даних заходів легалізовано працю 450 осіб.

  «З початку року за результатами роботи Держпраці між роботодавцями та працівниками в області укладено 2260 угод. Трудові угоди укладено за результатами інспекційної, інформаційно - роз’яснювальної роботи інспекторів Держпраці та інспекторів праці органів місцевого самоврядування», - підкреслив фахівець Управління.

  У ході робочої наради представники Держпраці надали вичерпні відповіді на всі поставлені їм запитання.


   

   

   

   

   

   

 • Держпраці інформує: про підстави припинення трудових договорів між роботодавцем та працівником

  Держпраці інформує: про підстави припинення трудових договорів між роботодавцем та працівником

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області  інформує щодо випадків, в яких трудові відносини між працівником та роботодавцем можуть бути припинені.

  Підставами припинення трудового договору є:

  -  угода сторін;

  - закінчення строку трудового договору, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення;

  - призов або вступ працівника або власника - фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до частин третьої та четвертої статті 119 Кодексу законів про працю України;

  - розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39 КЗпП), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41 КЗпП) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45 КЗпП);

  - переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;

  - відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці;

  - набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи;

  - укладення трудового договору (контракту), всупереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції», встановленим для осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року з дня її припинення;

  - з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади»;

  - з підстав, передбачених контрактом;

  - з підстав, передбачених іншими законодавчими актами України.


   

   

 • Суб’єкт декларування зобов’язаний повідомити про зміни у своєму майновому стані

  Субєкт декларування зобов’язаний повідомити про зміни у своєму майновому стані

  Відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.

  Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2019 рік» прожитковий мінімум на 1 січня 2019 року для працездатних осіб становить 1921 гривень, тобто, суб’єкт декларування у 2019 році повідомляє НАЗК у разі, якщо сума доходу або придбаного майна перевищує 96050 грн (1921 х 50).

  Порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (далі – Порядок).

  Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр) через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна.

  Виправлені повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування до Реєстру не подаються. Тож під час заповнення їх необхідно бути максимально уважним, щоб не допустити помилок, які в подальшому виправити не можливо.

  Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подаються винятково в електронній формі, його паперова копія не подається.

  Національне агентство з питань запобігання корупції акцентує увагу на тому, що до доходів, які необхідно вказати у повідомленні, належать такі: заробітна плата (грошове забезпечення), отримана як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари та інші виплати згідно з цивільно-правовими правочинами, дохід від зайняття підприємницькою або незалежною професійною діяльністю, дохід від надання майна в оренду, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, спадщина, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи. Під заробітною платою розуміється основна заробітна плата, а також будь-які заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) особі у зв’язку з відносинами трудового найму.

  Отже, суб’єкт декларування повинен подавати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані лише в тому разі, коли розмір нарахованої заробітної плати за половину місяця, виплачений йому на певну дату перевищує суму в розмірі 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (рішення Національного агентства від 02.02.2018 № 118).

  Також потрібно звернути увагу, якщо вартість майна перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня, але була сплачена частинами, то повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подається після переходу права власності на таке майно.

  Повідомлення про дохід, який був нарахований, але не сплачений (не отриманий), подавати не потрібно.

  Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подається окреме повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування.

  Національне агентство з питань запобігання корупції у рішенні від 10.06.2016 № 3 зазначає, що інформація про отримання доходу або придбання майна членом сім’ї суб’єкта декларування не повідомляється.

  Варто зауважити, що подання інформації про суттєві зміни в майновому стані не звільняє суб’єкта декларування від обов’язку подати декларацію та зазначити в ній відомості, передбачені статтею 46 Закону.

  Однак потрібно звернути увагу на відмінність у порогах декларування, встановлених законодавством для відображення інформації у декларації та повідомленні про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування. У повідомленні про суттєві зміни в майновому стані вказується інформація про отримання доходу або придбання майна на суму більше 50 прожиткових мінімумів. Цей поріг поширюється також на цінне рухоме майно, яке було придбано суб’єктом декларування. Водночас, відповідно до пункту 3 частини першої статті 46 Закону, у декларації зазначається інформація про цінне рухоме майно (крім транспортних засобів), якщо його вартість перевищує 100 прожиткових мінімумів. Відповідно, у разі придбання цінного рухомого майна (крім транспортних засобів) вартістю більше 50 прожиткових мінімумів, але менше 100, інформація про придбання такого майна буде відображена в декларації лише в розділі «Видатки та правочини», оскільки поріг декларування в цьому розділі також становить 50 прожиткових мінімумів.

  Також необхідно звернути увагу на те, коли саме у суб’єкта декларування припиняється обов’язок подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. НАЗК наголошує, що відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов’язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію за минулий рік. Відповідно до пункту 4 Правил заповнення форми повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування (далі – Правила заповнення форми повідомлення) інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації, яку такий суб’єкт декларування подає відповідно до Закону.

  Враховуючи зазначене, особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до Закону), є суб’єктами декларування, які згідно з положеннями частини другої статті 52 Закону у разі суттєвої зміни у їхньому майновому стані зобов’язані письмово повідомити про це Національне агентство.

  За інформаційними матеріалами Національного агентства з питань запобігання корупції

   


   

   

   

 • На онлайн-прийомі представники підприємств цікавилися актуальними питаннями охорони праці

  На онлайн-прийомі представники підприємств цікавилися актуальними питаннями охорони праці

  Під час онлайн-прийому до фахівців Державної служби України з питань праці звернулись представники підприємств Тернопільщини.

  Так, заступника директора ПП «Магістр» Тараса Шкварка цікавило питання: чи потрібно отримувати дозвіл на експлуатацію резервуарів з пальним, у зв’язку із запровадженням ліцензування діяльності усіх суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним?

  Начальник відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Державної служби України з питань праці Василь Лісовик роз’яснив, що дозвіл видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Є дві позиції, по яких можна розглядати резервуар з пальним щодо необхідності отримання дозволу: устаткування, пов’язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, розподілом, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас. Відповідно до стандартів, які поширюються на паливо автомобільне, наприклад ДСТУ 7688:2015 «Паливо дизельне Євро. Технічні умови», у розділі «Вимоги щодо безпеки» зазначено, що дизельне паливо – це горюча легкозаймиста рідина 4-го класу небезпеки. Оскільки  дизельне паливо і бензин не належать до небезпечних речовин  1-го і 2-го класів небезпеки та зберігаються в ємностях при атмосферному тиску меншому 0,05 МПа, крім ємностей для зберігання газового моторного палива, то одержання дозволу на експлуатацію таких ємностей не вимагається.

  Чи дозволяється виконувати роботи в діючих електроустановках з усунення несправностей устаткування без оформлення наряд-допуску? - таке запитання поставив інженер з охорони праці ТОВ «Світлоцентр» Юрій Крикавський.

  Заступник директора департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці Олександр Ігнатов зазначив, що усі роботи, які проводяться в електроустановках, що не вимагають оформлення наряду, виконуються: за розпорядженнями осіб, уповноважених на це відповідно до пункту Правил, з попереднім оформленням у журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями або в оперативному журналі; в порядку поточної експлуатації.

  Організаційними заходами, якими досягається безпека робіт в електроустановках, у тому числі, є затвердження переліку робіт, що виконуються за розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації.

  Також згідно з Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів у виняткових випадках короткочасні роботи, що не терплять зволікань, з усунення несправностей устаткування, які можуть призвести до аварії, допускається виконувати без наряду –  за розпорядженням із записом в оперативний журнал. В усіх випадках під час робіт мають виконуватися всі організаційно-технічні заходи, що убезпечують працівників під час робіт.

  Із запитанням про доцільність складання тимчасових актів форми Н-1, у розділах якого зазначається інформація, встановлена на час складання акта, найменування органу, що проводить досудове розслідування, відомості про внесення події до Єдиного реєстру досудових розслідувань, якщо по них Фонди соціального страхування не проводять відшкодування потерпілим звернувся Сергій Шумський, інженер з охорони праці ТОВ «Технобудцентр».

  Заступник начальника управління інспекційної діяльності Держпраці Олег Гнатюк відповів: у разі продовження строку спеціального розслідування нещасного випадку, спеціальною комісією протягом 10 робочих днів після продовження строку спеціального розслідування у разі потреби можуть бути складені та підписані тимчасові акти за формою Н-1 на потерпілого для здійснення страхових виплат, що затверджуються керівником органу, який утворив спеціальну комісію. Після завершення спеціального розслідування складається акт за формою Н-1, у розділі 8 якого зазначається про скасування тимчасового акта за формою Н-1 і втрату ним чинності. Складання тимчасових актів може проводитися за наявності обставин, за яких нещасний випадок визнається пов’язаним з виробництвом, у разі неможливості завершити розслідування в повному обсязі (зі складанням актів за формою Н-1 на всіх потерпілих), з метою своєчасного здійснення страхових виплат потерпілим та членам їх сімей.

  На онлайн-прийом до фахівців Держпраці також звернувся Дмитро Грішин, який просив провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався із ним ще у 1998 році.

  Тоді заявник, що перебував у ліфті у будинку, через обрив підіймального механізму отримав травму хребта.

  Заступник начальника управління інспекційної діяльності Держпраці Олег Гнатюк роз’яснив, що оскільки судово-медична експертиза встановила, що травма не має зв’язку із виробництвом і визнана такою, що не була набута внаслідок нещасного випадку, на підставі цього фахівці Держгірпромнагляду визнали випадок невиробничим.

  Є також рішення Верховного Суду України, в якому заявнику відмовлено у задоволенні позовних вимог. Відтак Держпраці не може повторно провести розслідування.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

   

 • Інформаційні системи Держпраці та шляхи їх модернізації

  Інформаційні системи Держпраці та шляхи їх модернізації

  У рамках проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» в Держпраці відбулась робоча зустріч з питань інформаційних систем Державної служби України з питань праці та шляхів їх модернізації, повідомляється на сайті державного відомства.

  У заході взяли участь: Голова Держпраці України Роман Чернега, менеджер Проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш, технічний радник Інспекції праці і соціального забезпечення Іспанії Карбахо Аміго Мануель, представники Мінсоцполітики, Держпраці, МОП, Інституту промислової безпеки та охорони праці, профспілкових об’єднань.

  Нині керівництво країни впроваджує проект «Держава у смартфоні», що передбачає діджиталізацію державних послуг. Існуючі інформаційні системи Держпраці застарілі та потребують суттєвої модернізації.

  У вітальному слові Роман Чернега зазначив: «Модернізація інформаційної системи Держпраці була актуальним питанням від самого початку заснування Служби. Дуже складно йти в ногу з країнами ЄС, маючи застарілу інформаційну систему. Держпраці повинна надавати ефективні сервіси на високому рівні, проте нині без застосування новітніх ІТ-систем це неможливо».

  Під час зустрічі присутні ознайомилися з інформаційною системою Інспекції праці і соціального забезпечення Іспанії, яка вважається однією з кращих серед країн-членів ЄС.

  Карбахо Аміго Мануель представив звіт про стан інформаційної системи Держпраці, який попередньо було напрацьовано у консультаціях з фахівцями Держпраці та на основі матеріалів, наданих Інститутом промислової безпеки та охорони праці. Іспанський колега озвучив рекомендації щодо модернізації інформаційної системи в Україні.

  Присутні мали змогу висловити власні пропозиції до концепції проекту, націленого на підтримку модернізації ІТ-системи Держпраці.

  Роман Чернега подякував іноземним колегам за співпрацю, завдяки якій модернізація інформаційної системи Держпраці стає реальною та зазначив, що усі пропозиції будуть надані Уряду країни, оскільки вирішення цього питання потребує державної підтримки.


   

   

   

 • Інформація для роботодавців: про підстави проведення інспекційних відвідувань фахівцями Держпраці

  Інформація для роботодавців:про підстави проведення інспекційних відвідувань фахівцями Держпраці

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє суб’єктів господарської діяльності Буковини щодо підстав проведення інспекційних  відвідувань.

  Так згідно з Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року за №823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», інспекційні відвідування проводяться з наступних підстав:

  1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;

  2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

  3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством;

  4) за рішенням суду;

  5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин;

  6) за інформацією:

  Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;

  Державної податкової служби та її територіальних органів про:

  невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності;

  факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень;

  факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб’єкта господарювання;

  Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:

  роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;

  роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків;

  фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився;

  роботодавців, в яких упродовж року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;

  роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів;

  роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;

  7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю;

  8) за дорученням Прем’єр-міністра України;

  9) за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;

  10) за запитом народного депутата;

  11) у разі невиконання вимог припису.


   

   

   

   

 • Управлінням розпочато спеціальне розслідування нещасного випадку

  Управлінням розпочато спеціальне розслідування нещасного випадку

  До Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло відповідне повідомлення про настання нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався з рибоводом  ТДВ «Чернівецький рибокомбінат».

  Працівника підприємства 1964 року народження було виявлено утопленим на ставку у Кіцманському районі.

  Відповідно до вимог пункту 10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337, Управлінням Держпраці ухвалено рішення про проведення  спеціального розслідування даного нещасного випадку.

  Територіальним органом Державної служби України з питань праці утворено комісію спеціального розслідування.

  Комісія Держпраці вже розпочала роботу.

  Довідково: у першому півріччі 2019 року в регіоні зареєстровано  25 нещасних випадків, у тому числі, два із них - зі смертельним наслідком.

  Нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце на підприємствах з виробництва деревини та автомобільного транспорту.

  Загалом виробничий травматизм в області збільшився.

  Так, збільшення виробничого травматизму зареєстровано на підприємствах автодорожнього транспорту, хімічної промисловості , сільського господарства, газової промисловості, торгівлі та соціально-культурній сфері.

  Зменшення виробничого травматизму зафіксовано на підприємствах машинобудування, легкої текстильної промисловості, будівництва, інших видах транспорту, пошти, харчової промисловості, на підприємствах з виробництва деревини.

  Щодо нещасних випадків зі смертельним наслідком, то їх кількість збільшилася у деревообробній галузі, натомість зменшилася  у будівництві та машинобудуванні.


   

         

   

   

   

 • Упродовж оздоровчої кампанії Держпраці здійснювала нагляд за дотриманням нормативно-правових актів з охорони праці у закладах оздоровлення та відпочинку дітей

  Упродовж  оздоровчої кампанії Держпраці здійснювала нагляд за дотриманням нормативно-правових актів з охорони праці у закладах оздоровлення та відпочинку дітей

  Перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей  взяв участь у роботі обласної Координаційної ради з питань організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2019 році.

  Загалом участь в засіданні взяли члени Координаційної ради, представники департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, Головного управління Держпродспоживслужби , Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Чернівецької обласної ради профспілок, представники районних державних адміністрацій, Чернівецької міської ради, об’єднаних територіальних громад та дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

  У ході роботи Координаційної  ради обговорено низку питань, зокрема й  щодо роботи закладів у частині  дотримання охорони праці та промислової безпеки.

  Так, представник територіального органу Державної служби України з питань праці у ході засідання  зазначив , що станом на 11.09.2019 року  фахівцями Управління Держпраці в області було проведено десять позапланових перевірок дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

  Іван Гордей підкреслив, що за результатами заходів державного нагляду (контролю), головними державними інспекторами виявлено  100 порушень нормативно-правових актів з охорони праці. 98 порушень оперативно усунено.

  Акцентовано на тому, що фахівці Держпраці й надалі здійснюватимуть  ефективний нагляд за дотриманням норм чинного законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку Буковини.

  Довідково: упродовж оздоровчого сезону 2019 року в регіоні функціонували  110 пришкільних таборів  з денним перебуванням, три заклади праці та відпочинку, дев’ять  наметових містечок, одинадцять стаціонарних дитячих оздоровчих закладів.

  Загалом під час проведення оздоровчої кампанії різними формами оздоровлення та відпочинку в регіоні було охоплено 86 220 юних буковинців.


   

   

 • У рамках міжнародної конференції делегація Держпраці спільно з колегами з Литовської Республіки відвідали АТ «Одеський припортовий завод»

  У рамках міжнародної конференції делегація Держпраці спільно з колегами з Литовської Республіки відвідали АТ «Одеський припортовий завод»   

  В Одесі у залі засідань АТ «Одеський припортовий завод» відбулася тематична конференція з питань дотримання нормативно-правових актів з охорони праці та законодавства про працю в хімічній галузі.

  У заході взяли участь Голова Держпраці Роман Чернега, очільник Державної інспекції праці Литовської республіки Йонас Гріціус, фахівці Головного управління територіального органу Держпраці в Одеській області, керівника  та працівники АТ «Одеський припортовий завод», повідомляє сайт Держпраці України.

  Відкриваючи конференцію, Голова Держпраці Роман Чернега підкреслив, що візит представників відомства на АТ «Одеський припортовий завод» передусім є дружнім, мета якого - поділитися досвідом з питань охорони праці та перейняти передовий досвід з питань безпеки на виробництві АТ «Одеський припортовий завод».

  Роман Чернега представив учасникам конференції литовського колегу - очільника Державної інспекції праці Литовської республіки Йонаса Гріціуса, котрий виступив з презентацією діяльності інспекції щодо питань праці.

  Під час виступу Йонас Гріціус зазначив, насамперед, про постійний обмін досвідом щодо питань охорони праці та промислової безпеки між відомствами обох країн.

  Упродовж презентації діяльності інспекції праці Литви, Йонас Гріціус наголосив на тому, що однією із основних функцій Служби є превентивна робота.  Литовські фахівці систематично бувають на підприємствах, в навчальних закладах, навіть дитячих садочках, де роз’яснюють необхідність додержання вимог законодавства з питань охорони праці.

  У свою чергу, начальник Управління нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної безпеки Головного управління  Держпраці в Одеській області Юрій Миронюк розповів про стан охорони праці в регіоні.

  Посадовець зазначив, що минулого року Головним управлінням було проведено планову перевірку Одеського припортового заводу щодо дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

  Під час перевірки було виявлено 97 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. На сьогодні на підприємстві усунено всі виявлені порушення.

  У ході заходу зазначено, що важливим напрямом діяльності територіальних органів Держпраці залишається захист трудових прав працівників та профілактика травматизму на робочих місцях.


   

   

   

   

   

 • Порушення чинного трудового законодавства - фінансова відповідальність суб’єктів господарювання

  Порушення чинного трудового законодавства - фінансова відповідальність субєктів господарювання

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці – Управління Держпраці у Чернівецькій області - нагадує субєктам господарювання Буковини про фінансову  відповідальність за порушення трудового законодавства.  

  За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься штрафна санкція у розмірі  - 125 190 гривень;

  за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі - 12 519 гривень;

  за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 41 730 гривень;

  за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 41 730 гривень;

  за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 12 519 гривень;

  за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 417 300 гривень;

  за порушення інших вимог трудового законодавства - 4 173 гривні.


   

 • З працівниками лісосічної бригади Заставнівського лісництва обговорено результати планової перевірки

  З працівниками  лісосічної бригади Заставнівського лісництва обговорено результати  планової перевірки  

  Головний державний інспектор відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Управління Держпраці у Чернівецькій області Ігор Пантело та начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла організували робочу зустрічі - нараду  з членами лісосічної бригади на підприємстві «Заставнівське державне спеціалізоване лісництво агропромислового комплексу».

  Підприємство здійснює виробничу діяльність у Заставнівському районі Чернівецької області.

  Зустріч організовано за результатами планової перевірки з питань дотримання законодавства з промислової безпеки, охорони праці та інших нормативно-правових актів.

  Від підприємства учасниками робочої  наради були  головний лісничий Георгій Поповецький та члени  лісосічної бригади: майстри лісу, вальники, трактористи, обрубники гілок.

  Ключовим питанням порядку денного розглянуто стан промислової безпеки та охорони праці на підприємстві, обговорено виконання заходів щодо запобіганню виробничому травматизму.

  «Лісова галузь в області залишається однією з найбільш травмонебезпечних, - наголосив у ході зустрічі головний інспектор Ігор Пантело. - Загалом найбільш травмонебезпечною  у лісовій галузі є  професія лісоруба, а  переважна більшість нещасних випадків стається під час виконання лісосічних робіт. Необхідно підкреслити, що найчастіше травм у лісовій галузі зазнають  працівники зі значним стажем роботи (від 15 до 30 років), котрі не зважаючи на свій професійний досвід, все ж порушують  вимоги інструкцій з охорони праці, технологію виробничого процесу». 

  Фахівець Держпраці акцентував  на тому, що повне дотримання вимог технологічних карт при здійсненні лісосічних робіт - запорука уникнення випадків травмувань працівників галузі.

  «Запобігання виробничим ризикам, виконання переліку технічних правил - ці питання мають бути відображені  у картках технологічного процесу. Адже їхній зміст базується на вимогах «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості». Карти регламентують безпечне ведення робіт, враховують особливість  робочого об’єкту, виділених бригаді знарядь праці, технологію виробництва і таке інше», - підкреслив Ігор Пантело.  

  Учасників повідомлено також про набуття чинності  нового Порядку  розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337. Роз’яснено нововведення у документі. 

  Водночас у ході робочої зустрічі начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла детально проаналізувала фактори виробничого середовища, важкість та напруженість трудового процесу.  

  Посадовець територіального органу Державної служби України з питань праці  наголосила на необхідності проведення лабораторних досліджень умов праці на підприємстві та на необхідності забезпечення погодження поіменних списків працівників для проходження медичного огляду.


   

   

   

   

   

 • Заступник Голови Держпраці Ігор Шумелюк провів онлайн - прийом громадян Сумської області

  Заступник Голови Держпраці Ігор Шумелюк провів онлайн - прийом громадян Сумської області

  До фахівців Держпраці із проблемними питаннями звернулися заступник начальника Сумського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Іван Дзекілєв та начальник відділу профілактики страхових випадків – страховий експерт з охорони праці відділення Сергій Метельов.

  Представників Фонду цікавило, чи є правомірним перенесення до санітарно-гігієнічних характеристик інформації про шкідливі виробничі фактори з Картки умов праці працівника, а не з первинного документу, який визначає ГДК шкідливих виробничих факторів, а саме протоколу санітарно-гігієнічних досліджень.

  Відповідь учасникам онлайн-прийому надав заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Шумелюк.

  Посадовець зазначив, що для складення санітарно-гігієнічної характеристики роботодавцем подаються завірені в установленому порядку та узгоджені з робочим органом Фонду матеріали до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом. А саме копії протоколів та Карт умов праці (за результатами вимірювань (досліджень)), складені санітарними лабораторіями підприємств, установ, організацій, закладів, що атестовані установами МОЗ України в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 “Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці”.

  Утім існують випадки, коли роботодавцем надається на узгодження інформація із зазначенням результатів замірів без надання копій протоколів, якими повинні підтверджуватися ці заміри. Заступник Голови Держпраці зауважив, що немає підстав не довіряти даним з Карток умов праці, зокрема враховуючи те, що термін зберігання протоколів нормативними документами не визначений.

  У разі потреби при складанні санітарно-гігієнічних характеристик строк надання документів може бути продовжено з метою проведення роботодавцем додаткових лабораторних, інструментальних, хронометражних та інших вимірювань умов праці. Інформаційні ж довідки можуть складатися за даними, отриманими на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах.

  Також до участі в онлайн-прийомі долучився інженер з охорони праці ТОВ «ДАСК ОЙЛ» Олександр Коробков, якого цікавило питання: «Чи потрібно суб’єкту господарювання отримувати дозвіл на експлуатацію систем газопостачання, якщо ним укладений «Договір на експлуатацію складових газорозподільних систем», який визначено Додатком 3 до Кодексу газорозподільних систем (пункт 2 глави 1 розділу ІІІ)?»

  У Сумах такі договори укладаються із Акціонерним товариством оператором газорозподільної системи «Сумигаз».

  Відповідно до них суб’єкти господарювання передають в експлуатацію АТ «Сумигаз» складові газорозподільної системи, які безпосередньо підключені (приєднані) до газових мереж Оператора ГРМ, та використовуються для забезпечення розподілу природного газу споживачам, підключеним (приєднаним) до складових газорозподільної системи суб’єкта господарювання.

  Ігор Шумелюк зауважив на тому, що процедуру видачі або відмови у видачі, анулювання дозволів визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений Кабінетом Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (далі – Порядок).

  Пунктом 6 Порядку визначено, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2 до Порядку, та/або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку. Відповідно до вимог пункту 1 глави 1 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно Оператори ГРМ.

  Отже, у разі передачі суб’єктом господарювання за зазначеним договором АТ «Сумигаз» не лише права на обслуговування систем газопостачання, але й права на їх експлуатацію, дозвіл має одержати той роботодавець, який безпосередньо експлуатує газорозподільні системи та допускає своїх працівників до їх експлуатації, тобто Оператор ГРМ.

  Таким чином, у ході онлайн-прийому  учасники отримали вичерпні відповіді на свої питання та практичні поради в частині дотримання вимог чинного законодавства, зазначається на сайті Державної служби України з питань праці.


   

   

   

 • Фахівці Держпраці продовжують виявляти факти неналежно оформлених трудових відносин

  Фахівці Держпраці продовжують виявляти факти неналежно оформлених трудових відносин

  Фахівцями відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області з початку року виявили 172 працівників, допущених роботодавцями до роботи без належного оформлення трудових відносин.

  Інспектори Держпраці виявили 110 працівників із загальної кількості, котрі працювали  без оформлення декларованої зайнятості, 49 осіб - без належного оформлення трудових відносин, 13 працівників, з якими  роботодавці уклали трудові договори, але допустили до роботи без повідомлення про факт працевлаштування територіального органу  Державної податкової служби.

  Водночас на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України за №649 -р «Про заходи, спрямовані на детінізацію у сфері зайнятості населення», територіальним підрозділом Державної служби України з питань праці, спільно з представниками  Державної податкової служби у Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України, іншими органами  виконавчої влади  за участю представників  органів місцевого самоврядування в регіоні проведено  масштабні комплексні заходи.

  За півроку проведено 245 заходів, під час яких виявлено 298 працівників, котрі були допущені до роботи без належного оформлення,  а саме без оформлення трудових договорів, або на підставі цивільно-правових угод.

  У рамках проведення даних заходів у звітному періоді легалізовано працю 450 осіб.

  На підставі матеріалів органів Пенсійного фонду України фахівцями Держпраці здійснено інспекційні відвідування у 97 суб’єктів господарювання,  під час яких виявлено 51 неналежно оформленого працівника.

  Водночас на підставі матеріалів Державної фіскальної служби здійснено п’ять інспекційних відвідувань місцевих роботодавців: виявлено четверо нелегально працевлаштованих осіб.

  З початку року за результатами роботи Держпраці між роботодавцями та працівниками в області укладено 2260 угод

  Трудові угоди укладено за результатами інспекційної, інформаційно - роз’яснювальної роботи фахівців відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Довідково: згідно зі статтею 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору»-, роботодавець не вправі допустити до роботи працівника без укладення  з ним  трудового договору та відповідного повідомлення про факт працевлаштування територіального органу Державної податкової служби.

  Як уже неодноразово повідомлялося Управлінням Держпраці у Чернівецькій області, допуск працівника до роботи без належного оформлення  - грубе порушення законодавства про працю, що тягне за собою накладення на роботодавця фінансової, адміністративної, а в окремих випадках  кримінальної відповідальності.

  Так, суб’єкти господарювання, котрі використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві,

  виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення, а саме 111 690 гривень.


   

   

    

 • Актуальна інформація для роботодавців, котрі бажають працювати у правовому полі

  Актуальна інформація для роботодавців, котрі бажають працювати у правовому полі

  Державна служба України з питань праці інформує:

  у виданні «Урядовий кур’єр»  опубліковано текст Постанови Кабінету Міністрів України  від 21. 08. 2019 року за  № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю».

  Зазначеною Постановою Уряд затвердив Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  Даний документ відновлює право органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за своєчасною  та у повному обсязі оплатою  праці на підприємствах, в установах. організаціях; дотриманням роботодавцями мінімальних державних гарантій в оплаті праці; оформленням трудових відносин.

  Метою прийняття Постанови є забезпечення ефективної реалізації посадовими особами Державної служби України з питань праці, її територіальних органів та виконавчими органами міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад своїх повноважень щодо здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

  Варто наголосити, що зазначена Постанова є черговим кроком назустріч роботодавцям, що бажають працювати у правовому полі.

  Так, зокрема,  Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю передбачає, що штрафні санкції за порушення законодавства про працю, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України – «Відповідальність за порушення законодавства про працю»-, застосовуються тільки у тих випадках, коли роботодавець не бажає усувати виявлені порушення або використовує незадекларовану працю.

  Таким чином, визначено основний пріоритет у роботі інспекторів праці та  окреслено чітку позицію щодо необхідності зниження рівня неофіційної праці в Україні.


   

   

 • Визначено шляхи співробітництва між Держпраці, службою у справах дітей Чернівецької ОДА та підрозділом ювенальної превенції Головного управління Нацполіції

  Визначено шляхи співробітництва між Держпраці, службою у справах дітей Чернівецької ОДА та підрозділом ювенальної превенції Головного управління Нацполіції

  З метою  забезпечення ефективного виконання заходів, передбачених  Державною соціальною програмою «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини», в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області проведено спільну тристоронню зустріч, під час якої обговорено механізми та напрями співпраці між територіальним органом Державної служби України з питань праці, службою у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації та підрозділом ювенальної превенції Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області.

  Взаємодію державних відомств започатковано  в метою дотримання законодавства про працю та охорону праці неповнолітніх у регіоні.

  У заході взяли участь начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч, заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Валентина Панчишина,  заступник начальника служби –завідувач  сектору профілактичної роботи та соціального захисту дітей служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації Інна Савісько, капітан поліції сектору ювенальної превенції Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області  Ігор Думич, старший лейтенант Шевченківського ВП ЧВП ГУНП у Чернівецькій області Тетяна Бєлокуренко.

  Сторони домовилися підписати тристоронній меморандум про співпрацю між Управлінням Держпраці, Службою у справах дітей ОДА та СЮП УПД ГУНП в Чернівецькій області.

  Присутні визначили напрями співпраці, відповідно, проведення спільних заходів та обміну інформацією, обговорили питання вивчення і узагальнення практики застосування законодавства з питань, що є компетенцією установ, аналіз найбільш поширених видів порушень, опрацювання  пропозицій щодо вдосконалення законодавства про працю та охорону праці неповнолітніх.

  Представники відомств домовились проводити спільні інформаційні заходи, всебічну роз’яснювальну роботу з питань недопущення порушень трудових прав та дискримінації неповнолітніх, взаємодіяти щодо запобігання використанню дитячої праці на Буковині.


   

   

 • За результатами роботи Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 2260 угод

  За результатами роботи Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 2260 угод

  2260 трудових угод укладено між роботодавцями та найманими працівниками у регіоні у першому півріччі 2019 року.

  Трудові угоди укладено за результатами інспекційної, інформаційно - роз’яснювальної роботи фахівців відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  З початку року фахівці Держпраці здійснили 187 інспекційних відвідувань та низку заходів державного нагляду (контролю).

  За результатами контрольних заходів видано 129 приписів на усунення порушень трудового законодавства.

  Водночас інспекторами праці на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26. 04.2017 року за №295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”» проводилися відвідування суб’єктів господарювання з метою інформування  керівників та працівників щодо найбільш ефективних способів дотримання законодавства про працю.

  Загалом  фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці проведено понад 880 відвідувань.


   

 • Збільшення виробничого травматизму зареєстровано у п’яти галузях

  Збільшення виробничого травматизму зареєстровано у п’яти галузях

  Виробничий травматизм в області  у першому півріччя 2019 року збільшився.

  Про це інформують у секторі розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Так, з початку року у регіоні зареєстровано  25 нещасних випадків, у тому числі, два із них - зі смертельним наслідком.

  Нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце на підприємствах з виробництва деревини та автомобільного транспорту.

  Зростання смертельного виробничого травматизму  допущено на підприємствах Вижницького та Сторожинецького районів.

  Зростання загального виробничого травматизму сталося на підприємствах Кіцманського, Сокирянського, Сторожинецького, Вижницького районів.

  Найбільше кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, сталася у Чернівцях - 16.

  У Вижницькому, Сторожинецькому та Сокирянському районах - по два нещасних випадки. У Герцаївському, Кіцманському та Путильському районах - по одному нещасному випадку.

  Випадки виробничих травмувань сталися через:

  травми, заподіяні потерпілим іншими особами (6 випадків);

  у результаті дорожньо - транспортних пригод (5);

  падіння потерпілих під час пересування (5);

  падіння потерпілих з висоти (3);

  через дію рухомих і таких, що обертаються деталей обладнання, машин, механізмів (3);

  наїзду транспортних засобів (1);

  внаслідок дії предметів, деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються (1);

  через ушкодження внаслідок контакту з тваринами (1).

  За матеріалами розслідувань, проведених фахівцями Управління Держпраці, основними причинами настання нещасних випадків є:

  організаційні - 14 (невиконання вимог інструкцій з охорони праці -6, порушення правил безпеки руху - 5, невиконання посадових обов’язків - 2, порушення безпеки під час експлуатації транспортних засобів - 1);

  психофізіологічні - 8 (травмування внаслідок протиправних дій інших осіб - 6, особиста необережність потерпілих - 2);

  технічні - 2 (недостатня надійність засобів виробництва, незадовільний технічний стан території).

  Загалом збільшення виробничого травматизму зареєстровано на підприємствах автодорожнього транспорту (на 3 випадки), хімічної промисловості (3), сільського господарства (2), газової промисловості, торгівлі та соціально-культурній сфері (по одному нещасному випадку).

  Зменшення виробничого травматизму зафіксовано на підприємствах машинобудування, легкої текстильної промисловості, будівництва, інших видах транспорту, пошти, харчової промисловості, на підприємствах з виробництва деревини.

  Щодо нещасних випадків зі смертельним наслідком, то їх кількість збільшилася у деревообробній галузі (на один випадок), натомість зменшилася  у будівництві та машинобудуванні (по одному випадку).


        

   

   

   

 • Безпека на виробництві: спільна відповідальність роботодавців і працівників

  Безпека на виробництві: спільна відповідальність роботодавців і працівників

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання Буковини й  нагадує!

  Кожен із роботодавців  зобов’язаний  створити на підприємстві, в установі, організації , на кожному робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  Такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці».

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює!

  Роботодавець несе повну відповідальність за створення належних безпечних і здорових умов праці.

  За недотримання  чинного нормативного законодавства у галузі безпеки та охорони праці , згідно із статтею   44 Закону України «Про охорону праці» - «Відповідальність за порушення вимог щодо охорони праці»,  передбачено наступні види відповідальності: дисциплінарна, адміністративна та кримінальна.

  Роботодавець несе адміністративну відповідальність відповідно до статті 41 частини 2, статті 57, 58, 93, а також статті 118-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  Кримінальна відповідальність роботодавця  ( вона передбачена статтею 272 Кримінального кодексу України) настає у разі встановлення осіб, дії, або бездіяльність яких призвели  до настання нещасного випадку на виробництві.

  Роботодавець карається штрафом у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів,

  виправними роботами до двох років,

  обмеження волі  на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до восьми років з позбавленням  займати посади  чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області  звертається до працівників підприємств, установ, організацій !

  Чинним законодавством України, а саме статтею 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно - правових актів з охорони праці», працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.

  Працівник зобов'язаний:

  дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

  знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

  проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

  Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.


   

 • Про виробничий травматизм у 2019 році

  Про виробничий травматизм у 2019 році

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує про стан виробничого травматизму в області.

  У першому півріччі 2019 року у регіоні зареєстровано  25 нещасних випадків, у тому числі, два із них- зі смертельним наслідком.

  Нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце на підприємствах з виробництва деревини  та автомобільного транспорту.

  Загалом виробничий травматизм в області збільшився.

  Так, допущено зростання смертельного виробничого травматизму на підприємствах Вижницького та Сторожинецького районів.

  Зростання загального виробничого травматизму сталося на підприємствах Кіцманського, Сокирянського, Сторожинецького, Вижницького районів.

  Найбільше кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, сталася у Чернівцях - 16.

  У Вижницькому, Сторожинецькому та Сокирянському районах - по два нещасних випадки. У Герцаївському, Кіцманському та Путильському районах - по одному нещасному випадку.

  Фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області проведено спеціальні розслідування даних випадків виробничого травматизму. Встановлено остаточні обставини та причини їх настання, визначено першочергові заходи щодо їх усунення.

  Роботодавців зобов’язано виконати у зазначені терміни усі розроблені заходи.

  Крім того, підприємства, на яких зареєстровано випадки виробничого травматизму, будуть внесені до плану перевірок стану промислової безпеки та охорони праці у наступному плановому періоді.

  Водночас територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області - звертається до керівників підприємств, установ, організацій регіону з вимогою повного дотримання чинних нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці на виробництві.


   

 • Неоформлені трудові відносини: ризики для працівників та роботодавців

  Неоформлені трудові відносини: ризики для працівників та роботодавців

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, котрий матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • На семінарах з питань ринкового нагляду йшлося про необхідність забезпечення працівників якісними засобами індивідуального захисту

  На семінарах з питань ринкового нагляду йшлося про необхідність забезпечення працівників якісними засобами індивідуального захисту

  Фахівці відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення , експертної роботи, ринкового нагляду та адміністративних послуг провели низку семінарів  з питань ринкового нагляду за участю посадових осіб Заставнівської, Новоселицької, Кіцманською районних державних адміністрацій. Аналогічні семінари також відбулися для  працівників окремих закладів охорони здоров’я області.

  Під час зібрань наголошувалося на тому, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням становить загрозу суспільним інтересам. Тому надзвичайну роль у збереженні життя і здоров’я працюючих відіграють засоби індивідуального захисту.

  Зокрема, відповідно до статті 80 Закону України «Про охорону праці» на роботах з шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливих умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби.

  Суб’єкт господарювання, що виробляє або реалізує продукцію відповідно до чинного законодавства виключно за умови, що ЗІЗ мають позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікат відповідності чи свідоцтво про визнання відповідності та відповідають вимогам Технічного регламенту «Про затвердження технічного регламенту засобів індивідуального захисту», затвердженого  Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 року за №761.

  А саме: кожний засію повинен мати інструкцію з експлуатації, збереження, очищення, обслуговування та дезінфекції.

  Крім цього, кожен виріб засобу індивідуального захисту повинен бути промаркований національним знаком відповідності.


   

   

 • Якими мають бути належно оформлені трудові відносини

  Якими мають бути належно оформлені трудові відносини

  Кожен працівник повинен пам’ятати: укладення трудових відносин є гарантією дотримання його соціальних та трудових прав.

  Офіційна зайнятість передбачає:

  укладення трудового договору (контракту) оформленого наказом , або розпорядженням  власника, або уповноваженого з ним органу та ознайомлення потенційного працівника з його умовами;

  повідомлення органу Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу в установленому законодавством порядку;

  внесення відповідного запису до трудової книжки працівника;

  інформування роботодавцем працівника про умови праці, ознайомлення з посадовою інструкцією, правилами внутрішнього трудового розпорядку, визначення робочого місця працівника та проведення інструктажу з техніки безпеки;

  при використанні праці іноземних громадян, або осіб без громадянства - отримання дозволу відповідно до чинного законодавства.

  Дотримання цих умов – запорука офіційних та належно оформлених трудових відносин.   


   

 • Обговорено хід інформаційно - роз’яснювальних заходів, направлених на подолання не задекларованої зайнятості в регіоні

  Обговорено хід  інформаційно - розяснювальних заходів, направлених на подолання  не задекларованої зайнятості в регіоні

  Відбулося розширене засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення.

  Участь у заході взяли представники Чернівецької обласної державної адміністрації, Управління Держпраці у Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України та Головного управління ДФС в області, об’єднаних територіальних громад Буковини.

  Головував на засіданні робочої групи перший заступник голови Чернівецької ОДА Михайло Павлюк.

  Участь у роботі зібрання взяв начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  У ході виступу Іван Луцак зазначив, що територіальним органом Державної служби України з питань праці проведено роботу, спрямовану на дотримання роботодавцями чинного законодавства про працю в регіоні.    

  Керівник Управління Держпраці, зокрема, повідомив, що за вісім місяців нинішнього року  фахівцями відомства здійснено 271 захід контролю з питань дотримання законодавства про працю, якими охоплено 249 роботодавців.

  За результатами інспекційної роботи складено та передано до суду 183 протоколи щодо притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності, на підставі яких, за рішенням судів оштрафовано 60 посадових осіб.

  «Одним із пріоритетних напрямів роботи фахівців  Держпраці залишається запобігання використанню не задекларованої зайнятості. За вісім місяців  початку року головними державними інспекторами виявлено 269 осіб, котрі працювали без належного оформлення трудових відносин. У вересні  інспекторами праці виявлено майже 40 осіб, котрі працювали без оформлення трудових відносин, або без належного оформлення трудових відносин», - підкреслив начальник Управління.

  Посадовець також повідомив, що за результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи між роботодавцями та найманими працівниками укладено за вісім місяців нинішнього року  2172 трудові угоди.

  У ході засідання детально обговорювалися заходи інформаційно - роз’яснювальної кампанії, пов’язаної з ухваленим Кабінетом Міністрів України Розпорядженням «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення».

  В області намічено проведення комплексу заходів, включаючи виїзди спільних робочих груп до районів Буковини з метою інформування роботодавців та посилення контролю за оформленням трудових відносин.


   

   

 • Голова Держпраці наголосив на ефективності контрольних та превентивних заходів державного нагляду, які дали позитивні результати для росту економіки

  Голова Держпраці наголосив на ефективності контрольних та превентивних заходів державного нагляду, які дали позитивні результати для росту економіки

  Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега взяв участь у дводенному семінарі «Європейсько-Грузинський діалог Праця, Зайнятість і Соціальні питання: трудові стандарти й інспекція».

  Захід відбувся 19-20 вересня в Тбілісі, за підтримки Європейської комісії та Міжнародної організації праці. Загальна мета заходу полягала у наступному: підвищити рівень обізнаності про важливість покращення трудових стандартів та умов праці;  підтримувати створення ефективних систем контролю та нагляду відповідно до міжнародних та європейських стандартів, повідомляє сайт державного відомства.

  Учасниками діалогу були соціальні партнери, представники міністерств соціальної політики та трудових інспекцій Грузії, Франції, Іспанії, Польщі, Латвії, Фінляндії, Норвегії, Чорногорії, України,  МОП, Європейської комісії, Європейської агенції з охорони праці, Європейської бізнес асоціації.

  Роман Чернега поділився досвідом  реорганізації та становлення нової Служби, принципово новими підходами в організації та здійсненні державного контролю за додержанням законодавства про працю наближеними до стандартів і практик ЄС. На прикладі зростання чисельності з початку року більш як на 200 тисяч застрахованих осіб, продемонстрував ефективність поєднання контрольних і превентивних заходів, що  дає позитивні результати  для росту економіки держави.

  В своєму виступі Голова Держпраці наголосив, що превентивні, інформаційно-роз’яснювальні заходи повинні й надалі бути в пріоритеті над накладенням штрафних санкцій, зокрема у боротьбі з незадекларованою працею. У той же час, без інструменту притягнення до відповідальності справа щодо детінізації зайнятості в Україні, в Грузії чи інших країнах Європи, прогресу не матиме.

  Учасниками семінару неодноразово акцентувалась увага на  важливості дотримання міжнародних стандартів МОП, зокрема Конвенцій 81 та 129, при проведенні наглядових заходів. Адже, сучасні стандарти праці та гідні умови праці мають велике  значення для сталого бізнесу.