UP

Працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями має відбуватися відповідно до медичних рекомендацій  

Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право на працю.

«Кожен має право на працю, що включає  можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується», - зазначено в Основному Законі.

Право на працю осіб з обмеженими фізичними можливостями гарантовано також Кодексом законів про працю України.

Зокрема, статтею 172 КЗпП - «Застосування праці осіб з інвалідністю», регламентовано, що у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.

Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається - такими є норми статті 55 Кодексу законів про працю.

Встановлено на законодавчому рівні й квоту, яку мають виконувати роботодавці при прийомі на роботу людей з інвалідністю.

Так, відповідно до статті 19 Закону  України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств громадських організацій людей з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, з чисельністю працюючих восьмеро  і більше осіб, норматив робочих місць встановлюється в розмірі 4 % від чисельності штатних працівників.

Якщо ж на підприємстві працює від восьми до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснює постійний контроль за додержанням законодавства про працю на місцевих підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі, й щодо дотримання трудових прав людей з обмеженими фізичними можливостями.

З початку року інспекторами праці територіального органу державної служби України з питань праці здійснено 38 перевірок з питань працевлаштування осіб з інвалідністю.  

Основні порушення виявлені інспекторами Держпраці такі:  суб’єкти господарювання (роботодавці) не виконують норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю; залучають таких працівників  до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди; не створюють належні умови праці, відповідно до рекомендацій МСЕК;  за станом здоров’я  не переводять їх  на легшу роботу у відповідності до медичного висновку; окремі роботодавці залучають  осіб з інвалідністю до виконання  важких робіт, а також зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.

За результатами контрольних заходів , роботодавцям вноситься припис для усунення порушень законодавства про працю.

У разі грубого порушення трудових прав осіб з інвалідністю на посадових осіб  суб’єктів господарювання складається протокол про адміністративне правопорушення і скеровується до суду; або матеріали контрольного заходу направляються в правоохоронні органи для порушення кримінального провадження.

Також на роботодавця, відповідно до вимог статті 265 Кодексу законів про працю України – «Відповідальність за порушення законодавства про працю», накладається штраф.  


 

 

 

 

 

 

 

Актуально

Ми на YouTube

Важливо

Конкурс дитячого малюнка