UP

На онлайн-прийомі представники підприємств цікавилися актуальними питаннями охорони праці

Під час онлайн-прийому до фахівців Державної служби України з питань праці звернулись представники підприємств Тернопільщини.

Так, заступника директора ПП «Магістр» Тараса Шкварка цікавило питання: чи потрібно отримувати дозвіл на експлуатацію резервуарів з пальним, у зв’язку із запровадженням ліцензування діяльності усіх суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним?

Начальник відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Державної служби України з питань праці Василь Лісовик роз’яснив, що дозвіл видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Є дві позиції, по яких можна розглядати резервуар з пальним щодо необхідності отримання дозволу: устаткування, пов’язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, розподілом, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас. Відповідно до стандартів, які поширюються на паливо автомобільне, наприклад ДСТУ 7688:2015 «Паливо дизельне Євро. Технічні умови», у розділі «Вимоги щодо безпеки» зазначено, що дизельне паливо – це горюча легкозаймиста рідина 4-го класу небезпеки. Оскільки  дизельне паливо і бензин не належать до небезпечних речовин  1-го і 2-го класів небезпеки та зберігаються в ємностях при атмосферному тиску меншому 0,05 МПа, крім ємностей для зберігання газового моторного палива, то одержання дозволу на експлуатацію таких ємностей не вимагається.

Чи дозволяється виконувати роботи в діючих електроустановках з усунення несправностей устаткування без оформлення наряд-допуску? - таке запитання поставив інженер з охорони праці ТОВ «Світлоцентр» Юрій Крикавський.

Заступник директора департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці Олександр Ігнатов зазначив, що усі роботи, які проводяться в електроустановках, що не вимагають оформлення наряду, виконуються: за розпорядженнями осіб, уповноважених на це відповідно до пункту Правил, з попереднім оформленням у журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями або в оперативному журналі; в порядку поточної експлуатації.

Організаційними заходами, якими досягається безпека робіт в електроустановках, у тому числі, є затвердження переліку робіт, що виконуються за розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації.

Також згідно з Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів у виняткових випадках короткочасні роботи, що не терплять зволікань, з усунення несправностей устаткування, які можуть призвести до аварії, допускається виконувати без наряду –  за розпорядженням із записом в оперативний журнал. В усіх випадках під час робіт мають виконуватися всі організаційно-технічні заходи, що убезпечують працівників під час робіт.

Із запитанням про доцільність складання тимчасових актів форми Н-1, у розділах якого зазначається інформація, встановлена на час складання акта, найменування органу, що проводить досудове розслідування, відомості про внесення події до Єдиного реєстру досудових розслідувань, якщо по них Фонди соціального страхування не проводять відшкодування потерпілим звернувся Сергій Шумський, інженер з охорони праці ТОВ «Технобудцентр».

Заступник начальника управління інспекційної діяльності Держпраці Олег Гнатюк відповів: у разі продовження строку спеціального розслідування нещасного випадку, спеціальною комісією протягом 10 робочих днів після продовження строку спеціального розслідування у разі потреби можуть бути складені та підписані тимчасові акти за формою Н-1 на потерпілого для здійснення страхових виплат, що затверджуються керівником органу, який утворив спеціальну комісію. Після завершення спеціального розслідування складається акт за формою Н-1, у розділі 8 якого зазначається про скасування тимчасового акта за формою Н-1 і втрату ним чинності. Складання тимчасових актів може проводитися за наявності обставин, за яких нещасний випадок визнається пов’язаним з виробництвом, у разі неможливості завершити розслідування в повному обсязі (зі складанням актів за формою Н-1 на всіх потерпілих), з метою своєчасного здійснення страхових виплат потерпілим та членам їх сімей.

На онлайн-прийом до фахівців Держпраці також звернувся Дмитро Грішин, який просив провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався із ним ще у 1998 році.

Тоді заявник, що перебував у ліфті у будинку, через обрив підіймального механізму отримав травму хребта.

Заступник начальника управління інспекційної діяльності Держпраці Олег Гнатюк роз’яснив, що оскільки судово-медична експертиза встановила, що травма не має зв’язку із виробництвом і визнана такою, що не була набута внаслідок нещасного випадку, на підставі цього фахівці Держгірпромнагляду визнали випадок невиробничим.

Є також рішення Верховного Суду України, в якому заявнику відмовлено у задоволенні позовних вимог. Відтак Держпраці не може повторно провести розслідування.

За матеріалами сайту Держпраці України


 

 

Актуально

Ми на YouTube

Важливо

Конкурс дитячого малюнка