UP

Трудове законодавство гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці

Які права мають задекларовані працівники?

Гідні та безпечні умови праці

Кожен працівник, з яким трудові відносини укладено належним чином, має право на безпечні та здорові умови праці.

Роботодавець зобов’язаний перевіряти робочі місця, надавати спецодяг і взуття, засоби індивідуального захисту, організовувати навчання з охорони праці та медичні огляди.

Якщо ж умови праці шкідливі, працівник отримує додаткову відпустку, підвищену оплату, ранній вихід на пенсію та інші пільги.

Виконання посадових обов’язків

Роботодавець не може змусити працівника виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією. Працівник вправі відмовитися від виконання такої роботи.

Нормований робочий час

Закон забороняє працювати більше 40 годин на тиждень. Якщо найманий працівник працює у шкідливих умовах або він молодший 18 років, робочий тиждень для них − 36 годин.

При п’ятиденному робочому тижні працівник має право відпочивати два дні. Якщо вихідний всього один, робочий день має тривати до 7 годин.

Працівника  не можуть змусити працювати у надурочні години чи вихідні дні. Хіба що це потрібно для оборони країни, усунення наслідків стихійного лиха, аварії чи недопущення псування майна. Ще одна перевага задекларованої праці – скорочений робочий день напередодні святкових і неробочих днів.

Оплачувані та неоплачувані відпустки

За трудовим договором працівник має право на щорічні оплачувані відпустки. Станом на січень 2020 року, мінімальна тривалість такої відпустки - 24 календарних дні за робочий рік. Якщо працівник молодший 18 років, він може відпочивати 31 день.

Крім основної відпустки, дозволено оплачувані навчальні та творчі відпустки (для написання дисертації чи підручника, для участі у всеукраїнських і міжнародних спортивних змаганнях). Працівник став донором крові? Він має право відпочити наступного дня, або додати цей день до щорічної відпустки. Зарплата при цьому зберігається.

Працівник  може взяти відпустку за власний рахунок у силу різних життєвих обставин.

Також передбачені додаткові відпустки для працівників з дітьми, учасників бойових дій та чорнобильців.

Регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної

Місячна зарплата за повністю виконану роботу не може бути менше мінімальної: у 2020 році – 4 723 гривень.

Працівник трудиться понаднормово? За трудовим законодавством робота у надурочні години та вихідні дні оплачується в подвійному розмірі. За роботу на свято можна взяти день відпочинку.

Роботодавець не може виплачувати зарплату, коли заманеться. Працівник повинен  отримувати її регулярно, не рідше двох разів на місяць та не пізніше семи днів після закінчення періоду роботи. Якщо день виплати збігається з вихідними чи святами, зарплата виплачується напередодні.

Захист від необґрунтованих штрафів

Працівника штрафують за запізнення чи неефективну роботу? Задекларована праця захищає від зловживань з боку роботодавця.

За порушення трудової дисципліни закон передбачає лише два покарання: догану або звільнення.

Матеріальна відповідальність стягується в разі суттєвої шкоди внаслідок протиправних дій або бездіяльності. А відрахування не можуть перевищувати 20% зарплати.

Можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію

Працюючи офіційно, працівник може поєднувати роботу з навчанням у школі, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, в аспірантурі, підвищенням кваліфікації. Закон передбачає оплачувані відпустки чи можливість взяти вільні від роботи дні без оплати або з частковою оплатою під час сесії.

Захист від незаконного звільнення

Не задекларованого працівника можуть звільнити в будь-який день. А якщо є трудовий договір, роботодавець має попередити про звільнення за два місяці.

Страхові виплати в разі непрацездатності

За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.

Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо працівник трудиться неофіційно, на таку  допомогу не можна розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.

За інформаційними матеріалами Держпраці України


 

Ми на YouTube

Важливо

Конкурс дитячого малюнка