UP
Фільтр
 • Путильщина: з роботодавцями Конятинської громади - про актуальні зміни у трудовому законодавстві

  Путильщина: з роботодавцями Конятинської громади  - про актуальні зміни у трудовому законодавстві

  Інспектор праці Управління Держпраці Параска Митрофан організувала та провела семінар з актуальних питань чинного трудового законодавства щодо врегулювання трудових відносин між суб’єктами господарювання та найманим персоналом.

  Учасниками семінару стали роботодавці, які здійснюють свою господарську діяльність на території Конятинської громади Путильщини.  

  Фахівець Держпраці детально проаналізувала останні зміни законодавства про працю, надала актуальні роз’яснення окремих норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» та відповіла на низку запитань учасників зібрання.

  Окремими тезами на семінарі наголошено  на правових наслідках для роботодавців у разі порушення ними чинного трудового законодавства.

  Під час спілкування із підприємцями та представниками органу місцевого самоврядування громади, останні виявили ініціативу  подання народному депутату нинішнього скликання Верховної Ради України  Максиму Заремському (саме він є обраним по даному виборчому округу) звернення щодо внесення відповідних коректив  до Закону України ««Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», зокрема, у частині надання відпусток працівникам, котрі наразі перебувають за кордоном , а також щодо трудової діяльності працівників, котрі працюють за сумісництвом.

  Ініціативу висловив голова  Конятинської громади Олексій Скрипчук.


   

   

 • Понад 460 суб’єктів господарювання проінформовано інспекторами праці про неприпустимість неоформлених трудових відносин

  Понад 460 суб’єктів господарювання проінформовано інспекторами праці про неприпустимість неоформлених трудових відносин

  У рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло» інспектори  праці Управління Держпраці у Чернівецькій області провели інформаційно – роз’яснювальну  роботу із понад 460 роботодавцями.

  Під час інформаційних заходів суб’єктам господарювання роз’яснено про те, чому на сьогодні надважливо декларувати трудові відносини з найманим персоналом; наголошувалося, що тільки офіційне працевлаштування гарантує працівникам гідні умови праці, захист трудових прав та соціальних гарантій,  передбачених чинним законодавством.

  Окремо мовилося, чого слід очікувати у зв’язку із відміною мораторію на інспекторські перевірки Держпраці  та чому сумлінним роботодавцям не варто остерігатися візитів інспекторів праці.

  Посадовці також інформували учасників зустрічей про зміни, які відбулися у законодавстві у зв’язку із введенням у дію воєнного стану саме у частині декларування трудових відносин.

  Оскільки кампанія «Виходь на світло» наразі триває, то інспектори праці територіального органу Держпраці продовжують проводити серед суб’єктів господарювання інформаційні заходи.

  Більше про трудові відносини  на порталі Держпраці - https://pratsia.in.ua/ .


   

   

   

   

 • Держпраці роз’яснює щодо дії окремих норм трудового законодавства в умовах воєнного стану

  Держпраці  роз’яснює щодо дії окремих норм трудового законодавства в умовах воєнного стану

  Як здійснюється оплата праці у разі збільшення норми тривалості робочого часу?

  У разі встановлення нормальної тривалості робочого часу понад 40 годин на  тиждень, оплата праці здійснюється у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці.

  Чи можна збільшити норму тривалості робочого часу для неповнолітніх працівників, які працюють на об’єктах критичної інфраструктури?

  Ні, не можна. Тривалість робочого часу неповнолітніх визначена статтею 51 Кодексу законів про працю України і не може перевищувати для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.

  Підприємство працює за п’ятиденним робочим тижнем. Роботодавець пропонує запровадити шестиденний робочий тиждень з метою зменшення тривалості робочого дня. Чи треба таке рішення погоджувати з військовою адміністрацією?

  Ні, погоджувати таке рішення з військовою адміністрацією не потрібно.

  П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється виключно роботодавцем (частина третя статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

  Чи потрібно повідомляти працівника про зміни істотних умов праці в умовах воєнного часу?

  Так, потрібно. Таке повідомлення має бути здійснено до запровадження змінених умов, повідомлення про зміну істотних умов праці за два місяці під час дії воєнного стану не застосовується.

  Працівник виїхав з місця проживання у зв’язку із бойовими діями. Чи може роботодавець відмовити йому у наданні відпустки без збереження заробітної плати?

  Ні, роботодавець не може відмовити працівнику, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, у наданні відпустки без збереження заробітної плати, але її тривалість не може перевищувати 90 календарних днів.

  Чи може роботодавець видати працівникам трудові книжки?

  Ні, не може. Роботодавець може видати працівникові трудову книжку:

  у  разі звільнення (стаття 47 Кодексу законів про працю України);

  після завершення включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників (пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі»);

  під час дії воєнного стану (стаття 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

  Видача трудової книжки працівникові здійснюється під підпис.

  Чи можна повідомити працівника про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів за допомогою електронних засобів зв’язку (наприклад, шляхом направлення повідомлення на електронну пошту)?

  Ні, не можна. Інформація про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах, відповідно до законодавства і колективного договору, доводиться працівнику під підпис.

  Більше інформації на інформаційному порталі Держпраці - https://pratsia.in.ua/


   

 • Внаслідок бойових дій в Україні вже постраждали майже півтисячі працівників

  Внаслідок бойових дій в Україні вже постраждали майже півтисячі працівників

  З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 235 випадків травмування та смерті працівників, більшість з яких групові.

  Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 489 працівників, 147 з них загинули. Про це повідомляють у Фонді соціального страхування України.

  Найбільша кількість потерпілих зареєстрована  у Києві,  Миколаївській, Дніпропетровській, Донецькій,  Харківській, Вінницькій областях.  

  Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовано роботу комісій зі спеціального розслідування. Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

  Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності.

  Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

  У Фонді соціального страхування України зазначають, що до відомостей про кількість постраждалих не внесено військовослужбовців, працівників поліції, рядовий та начальницький склад органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та інші категорії працівників оперативних служб. 


   

 • До уваги роботодавців: у яких випадках інспектори праці можуть здійснювати інспектування

  До уваги роботодавців: у яких випадках інспектори праці можуть здійснювати інспектування

  19 липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин». Цим Законом внесені зміни до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про оплату праці», «Про відпустки» та «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.

  Зокрема, внесені зміни передбачають, що у період дії воєнного стану інспектори праці можуть здійснювати інспектування роботодавців з питань:

  - додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
  -  законності припинення трудових договорів;
  - виявлення неоформлених трудових відносин.

  Саме в таких випадках інспектори Держпраці реагуватимуть  на кожне з таких порушень.

  Державна служба України з питань праці наголошує! Дотримання законодавства та недопущення порушень прав працівників  - гарантія відсутності перевірок і штрафів!

  Актуальна інформація з питань трудового законодавства та з питань охорони та гігієни праці  на порталі  - pratsia.in.ua


   

 • З Днем Незалежності!

  Шановна буковинська громадо!

  Щиро, від усієї душі вітаю вас з Днем Незалежності.

  «Незалежність - не та, яка отримана, а та, яка здобута», - гасло відважних українських воїнів-повстанців сьогодні, як ніколи, наповнене реальним змістом.

  На полях героїчних боїв у війні із російським агресором кується незалежність і воля Української держави.

  Ми свідомі, якою тяжкою ціною завойовується її  свобода.

  Ми вклоняємося світлій пам’яті тих, хто віддав за неї найдорожче, - своє життя.

  Ми схиляємо голови у скорботі разом із рідними і близькими, хто втратив на війні своїх дітей, батьків, братів, друзів, бойових побратимів. Ми ніколи їх не забудемо.

  Нам залишається  бути гідними їхньої світлої пам’яті.  І усім разом творити історію нескореної випробуваннями країни.

  Здоровя вам, сили волі і духу, усіх земних гараздів.

  Слава Україні!

  Слава Героям!

  З повагою та за дорученням колективу  - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак


   

 • Колектив Управління долучився до відзначення Дня Державного прапора України

  Колектив Управління долучився до відзначення Дня Державного прапора України

  З нагоди відзначення Дня Державного прапора та 26-ої річниці Незалежності України  в області розпочалися урочисті заходи.

  На Центральному майдані Чернівців зібралася велелюдна  громада. У центрі майдану розгорнули синьо-жовтий стяг. Серед тих, хто тримав полотнище, - громадські активісти, волонтери, котрі з початку війни допомагають захисникам, військові, що повернулися з фронту. У кожного з них у руках -фотографії загиблих на війні з російськими окупантами героїв - буковинців.

  «Памятаємо про кожного, хто віддав своє життя за Україну. Ніколи  не забудемо ціну, яку заплатила держава за волю і незалежність держави», - кажуть активісти.

  Урочистості розпочалися з покладання до пам’ятника Кобзареві квітів від представників влади, релігійних конфесій, інтелігенції, науковців, активістів культурологічних товариств, національних меншин, місцевих осередків політичних партій.

  Потім відбулося урочисте підняття Державного прапора України.

  Серед велелюдного  гурту, що долучився до відзначення  Дня Державного прапора й колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області.  Це вже традиційно щоразу, коли відбуваються відзначення державних свят, працівники Управління беруть участь у таких заходах.


   

 • Положення про розробку інструкцій з охорони праці - відтепер у новій редакції

  Положення про розробку інструкцій з охорони праці -  відтепер  у новій редакції

  Міністерство соціальної політики України виклало у новій редакції Положення про розробку інструкцій з охорони праці.

  Такі зміни передбачені наказом Мінсоцполітики від 30.03.2017 р. №526 (зареєстрований в Мінюсті 21.06.2017 р.) Положення встановлює вимоги до змісту, побудови і викладення інструкцій з охорони праці, що діють в межах підприємства, установи, організації.

  Інструкція є актом з охорони праці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності, що містить обов′язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням роботодавця чи уповноваженого ним органу, виконуються ці роботи, трудові чи службові обов′язки.

  Крім того Положенням встановлено, що такі інструкції:

  розробляються на основі нормативно-правових актів з охорони праці, технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств - виготовлювачів устаткування, що використовується на цьому підприємстві;

  затверджуються роботодавцем і є обов′язковими для дотримання працівниками відповідних професій або виконавцями відповідних робіт на цьому підприємстві;

  мають відповідати законодавству про охорону праці;

  повинні містити тільки ті вимоги щодо охорони праці, дотримання яких самими працівниками є обов′язковим. Порушення працівником цих вимог розглядається роботодавцем як порушення нормативно-правових актів з охорони праці та актів з охорони праці, що діють у межах підприємства.

  Інструкції, які вводяться в дію (переглядаються) на підприємстві, реєструються службою охорони праці в журналі реєстрації інструкцій з охорони праці на підприємстві у порядку, встановленому роботодавцем.

  Перегляд інструкцій проводиться в строки, передбачені нормативно-правовими актами з охорони праці, на основі яких їх розроблено, але не рідше ніж один раз на 5 років, а для робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, - не рідше ніж один раз на 3 роки.

  Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування, повідомляється на одному із українських інформаційних сайтів.


   

 • Уряд вніс зміни до Положення про Держпраці України

  Уряд вніс зміни до Положення про Держпраці України

  Постановою Кабінету Міністрів України  «Про внесення змін до Положення  про Державну службу України з питань праці» приведено у відповідність до чинного законодавства України Положення про Державну службу України з питань праці, затверджене Постановою Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96.

  Виконання норм цієї Постанови Кабміну сприятиме усуненню проблем у практичній реалізації Держпраці своїх функцій і повноважень у сферах компетенції, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09. 2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», про це повідомляється на офіційному веб-порталі Міністерство соціальної політики України.


   

 • Створено комісії спеціального розслідування

  Створено комісії спеціального розслідування  

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію з розслідування  випадку смерті працівника Заставнівського райавтодору ДП «Чернівецький облавтодор».

  Як засвідчують попередні дані, під час ямкового ремонту на автошляху напрямком Чернівці - Заставна  робітнику, задіяному на роботах, стало погано. Оперативно викликана на місце події бригада швидкої медичної допомоги констатувала смерть. Померлий - 1960 року народження.

  Комісію спеціального розслідування причин та обставин смерті працівника підприємства очолив начальник відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці Микола Остапович.

  Відомством також створено комісію спеціального розслідування випадку смерті майстра виробничого навчання Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки.

  Під час перебування на робочому місці у навчальному закладі, у працівника різко погіршився стан здоровя, він знепритомнів. Колеги намагалися надати йому первинну медичну допомогу. Оперативно викликали службу швидкої медичної допомоги. Але чоловік 1973 року народження помер на місці, не повертаючись до свідомості.

  Комісію  cпеціального розслідування Управління Держпраці очолила головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу і обліку аварій і виробничого травматизму Алла Грубляк.


   

 • При високих температурних показниках у роботі слід організовувати додаткові перерви

  При високих температурних показниках у роботі слід організовувати додаткові перерви  

  Аномальна спека, яка спостерігається останні дні, вимагає від роботодавців відкоригувати робочий графік працівників.

  Про це неодноразово нагадувало Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Роботодавці зобов’язані забезпечити на підприємствах належні умови праці працівникам на виробничих об’єктах в умовах дії високих температур, зокрема:

  - обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі, робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;

  - відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалості робочої зміни та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв, а саме:

  запровадити ранній початок робочого дня і, відповідно його закінчення, зменшити тривалість робочих змін, збільшити обідню перерву;

  -  провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного, теплового удару, запаморочення;

  - доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;

  - проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.

  Слід також організовувати у роботі підприємств, установ, організацій  додаткові перерви.

  Фахівці  відділу гігієни праці Державної служби України з питань праці наголошують на тому, що на кожні два градуси перевищення температурної норми, регламентовані перерви в роботі мають становити не менше 10% від загального робочого часу.

  Встановлення  додаткових, або спеціальних перерв у роботі передбачено  також і колективними договорами, які регламентують умови праці,  зокрема щодо встановлення режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку.


   

 • Експлуатацію обладнання на підприємстві, де стався нещасний випадок, призупинено

  Експлуатацію обладнання на підприємстві, де стався нещасний випадок, призупинено

  Таким є рішення Чернівецького окружного адміністративного суду, до якого із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду  (контролю) до ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Балакком» звернулося Управління Держпраці  у Чернівецькій області.

  Управління Держпраці вимагало повної зупинки експлуатації універсальної пакувальної машини марки ПМ -1, яка використовувалася на виробництві.

  Попередньо головним державним інспектором  відділу нагляду в АПК та СКС Іваном Мохнатим  було проведено позапланову перевірку підприємства, під час якої виявлено порушення вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці.

  Зокрема, з працівниками не проведено інструктаж на першу групу електробезпеки, не представлено перелік робіт підвищеної небезпеки, не розроблено декларацію матеріально-технічної бази, не представлено заключний акт проходження періодичних медичних оглядів, не на всіх працівників цеху представлено протоколи перевірки знань з питань охорони праці.

  Також  перевіркою було встановлено відсутність на універсальну пакувальну машину відповідного паспорта  та акта введення  обладнання в експлуатацію.

  Дані порушення норм охорони праці класифікуються як такі, що створюють загрозу життю і здоровю  працюючим.

  Суд постановив адміністративний позов, поданий Управлінням Держпраці, задовольнити повністю.  

  Довідково:  нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, мав місце на підприємстві «Виробничо-комерційна фірма «Балакком» 23 червня 2017 року. Тоді тяжкі травми лівої руки отримала пакувальниця підприємства 1996 року народження.


   

 • За ганебні факти корупційних діянь - сувора кримінальна відповідальність

  За ганебні факти корупційних діянь - сувора кримінальна відповідальність

  Відповідно до статті 368 Кримінального кодексу України прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди карається:

  штрафом від однієї тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,

  або арештом на строк від трьох до шести місяців,

  або позбавленням  волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк  до трьох років.

  Діяння, предметом якого було отримання неправомірної вигоди у значному розмірі, карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Діяння, предметом якого було отримання неправомірної вигоди у великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.  

  Діяння, предметом якого було отримання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

  Останні події, що відбулися у системі Держпраці (затримання при отриманні неправомірної вигоди головних державних інспекторів Головного Управління Держпраці у Одеській області) демонструють небажання деяких посадовців Держпраці працювати чесно та дотримуватися законів України, що є неприпустимим.

  Державна служба України з питань праці висловлює нульову толерантність до корупції та вкотре наголошує:  інспектори праці не мають жодного права перевищувати свої повноваження, а особливо вимагати від роботодавців і підприємців «винагороди» за ті чи інші неправомірні дії!

  Пріоритетом у своїй роботі Держпраці визначає кадрову політику, одним із найголовніших завдань якої є підбір професійних державних службовців, які доброчесно виконуватимуть свої посадові обов’язки. Корупціонерам в системі відомства місця немає!

  Керівництво Держпраці постійно наголошує на дотриманні правил етичної поведінки державного службовця, неприпустимості перевищення посадових обов’язків, кримінальній відповідальності за отримання неправомірної вигоди!


   

 • Комісія Держпраці встановить обставини і причини тяжкого травмування працівника ТОВ «Енергетично - дорожнє будівництво»

  Комісія Держпраці встановить обставини і причини тяжкого травмування працівника ТОВ «Енергетично - дорожнє будівництво»

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію спеціального розслідування нещасного випадку з тяжкими наслідками, в якому постраждав працівник ТОВ «Енергетично -дорожнє будівництво». Нещасний випадок стався на території ремонтної бази  підприємства, що розташована  у місті Новодністровську.

  Потерпілий - 1962 року народження. На підприємстві працював електрогазозварником. 

  За попередніми даними, нещасний випадок трапився при виконанні ним газорізальних робіт. Чоловік отримав тяжкі травми черевної порожнини, переломи ребер, значні  опіки частин тіла.

  Потерпілого оперативно було доставлено до Сокирянської центральної районної лікарні. Наразі він перебуває там на стаціонарному лікуванні. 

  Комісія спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області  почала роботу. Очолив комісію головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук.  


   

 • На змаганнях у Берегометському лісгоспі учасники продемонстрували високу професійність й повне дотримання норм охорони праці

  На змаганнях  у  Берегометському лісгоспі учасники продемонстрували високу професійність й повне дотримання норм охорони праці   

  У  державному підприємстві «Берегометське лісомисливське господарство» на території лісових  угідь Лопушнянського лісництва відбулись змагання вальників лісу. Участь у них взяли представники девяти  лісництв, що входять до складу підприємства.

  «Вдосконалення професійної майстерності  неможливо  без повного дотримання законодавчих норм у сфері промислової безпеки та охорони праці, - наголосив у своєму вітальному слові перед учасниками змагань начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак. - Такі змагання для працівників лісової галузі краю є вже традиційними. Щороку участь у них беруть кращі фахівці лісництв, демонструючи вправний хист у своїй  роботі. Хотів би зазначити, що одним із основних критеріїв визначення кращих, є дотримання норм охорони праці. Це потрібно пам’ятати не лише, коли відбуваються такі змагальні заходи, але щодня, як тільки розпочався новий робочий день. Дотримуватися норм охорони праці  - означає дбати за своє здоровя і життя».

  Лісоруби змагалися у п’яти видах вправ, зокрема, звалюванні дерев, підготовці пили до роботи, комбінованому та точному розкряжуванні колод та обрізанні гілок.

  За підсумками змагань, перемогу виборов лісоруб Чемернарського лісництва Костянтин Жолован. На почесному другому місці опинився  Ілля Понич з Вашківецького лісництва, третім став  Василь Андрійчук - працівник Берегометського лісництва.

  Визначили кращих і в окремих видах вправ.

  Всі  учасники були нагороджені грошовими преміями та почесними відзнаками.

  До слова, головний переможець змагань Костянтин Жолован представлятиме Буковину на Всеукраїнських змаганнях. У загальному підсумку він набрав 1531 бал. Цікаво, що минулого року на Всеукраїнських змаганнях переможець зумів набрати 1550 балів

 • З початку року на виробництві в області сталося сімнадцять нещасних випадків

  З початку року на виробництві в області  сталося сімнадцять нещасних випадків

  За сім місяців нинішнього, 2017, року на підприємствах області мали місце 17 нещасних випадків, в яких постраждали сімнадцятеро осіб, двоє із них – смертельно.

  Так, один нещасний випадок зі смертельним наслідком стався у лісовому господарстві, ще один - на підприємствах автодорожнього транспорту.   

  По одному нещасному випадку зафіксовано  у галузі будівництва та промисловості будівельних матеріалів, енергетики, виробництва деревини та виробів з дерева, на підприємствах пошти та звязку. У кожному з них травмувалося по одному працівнику.

  Два нещасні випадки мали місце у сільському господарстві. Потерпіло двоє робітників.

  Найбільша кількість нещасних випадків - вісім - сталася у соціально-культурній сфері - травмувалося восьмеро осіб.

 • Стан виплати заробітної плати у регіоні обговорено на апаратній нараді в Чернівецькій ОДА

  Стан виплати заробітної плати у регіоні обговорено на апаратній нараді в Чернівецькій ОДА

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Луцак взяв участь у роботі апаратної наради, що відбулася учора у Чернівецькій обласній державній адміністрації.

  Під час наради розглянуто стан виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій області.  

  «Це питання повсякчас  залишається пріоритетним в роботі Управління Держпраці у Чернівецькій області, - підкреслює начальник відомства Іван Луцак. - Хотів би наголосити: із 742 порушень законодавства про працю та державне соціальне страхування , які виявлені у ході проведення заходів державного нагляду, зокрема, інспекторських перевірок у січні-червні 2017 року, 369 порушень стосуються оплати праці, а саме:  заборгованості із виплати заробітної плати, недотриманні роботодавцями мінімальних гарантій в оплаті праці, невиплати компенсацій у зв’язку з порушенням термінів виплати заробітної плати і таке інше».

  За результатами перевірок, матеріали на 174 керівників - порушників трудового законодавства було направлено до суду на предмет притягнення до адміністративної відповідальності.

  За рішеннями  судів, у першому півріччі оштрафовано 135 посадових осіб. За невиконання законних вимог державних інспекторів п’ятьох роботодавців притягнуто до адміністративної відповідальності. Направлено подання щодо притягнення дев’ятьох посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.  

  За січень-червень 2017 року головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління проінспектували вісім підприємств-боржників.  На виконання вимог приписів інспекторів, роботодавці погасили  працівникам заборгованість по заробітній платі на суму у понад 440 тисяч гривень.      

   

   

 • Експлуатація кисневого обладнання та посудин, що працюють під тиском, має відбуватися за умов неухильного дотримання законодавства з охорони праці

  Експлуатація кисневого обладнання та посудин, що працюють під тиском, має відбуватися за умов неухильного дотримання законодавства з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу відповідальних осіб, зокрема,  медичних закладів регіону на необхідність дотримання  правил охорони праці під час експлуатації у лікувально-профілактичних  установах  посудин, що працюють під тиском  (автоклавів) та кисневого обладнання (балонів, киснепроводів).

  Дані види  медичного обладнання  належать  до категорії устаткування підвищеної небезпеки та вимагають  особливої  уваги з боку керівництва за організацією їх безпечного застосування.

  Управління Держпраці наголошує: нехтування вимогами нормативно-правових документів з цих питань  може призвести до нещасних випадків з тяжкими наслідками.

  Згідно з вимогами статті 21 Закону України «Про охорону праці» - «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об’єктів і засобів виробництва»   та Постанови Кабінету Міністрів України за  №1107  - «Про затвердження Порядку видачі   дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» - експлуатація такого типу обладнання має відбуватися лише після отримання в Управлінні Держпраці відповідного дозвільного документа.

  Персонал медичних закладів, який залучається  до робіт з даним видом  медичного обладнання, в обовязковому порядку  перед початком робіт  має пройти навчання  та перевірку знань з питань охорони праці.

  На перспективу фахівці, котрі працюватимуть з таким обладнанням, повинні періодично підтверджувати свій фаховий рівень знань з питань промислової безпеки та охорони праці.     

 • Про трудові права жінок

  Про трудові права жінок

   

  Згідно зі статтею 184 Кодексу законів про працю України, звільнення вагітних жінок і жінок, котрі мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини - інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

  Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення дії строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але терміном не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору. 

  Також забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату у зв'язку із вагітністю, або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.

  При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок, власник або уповноважений ним орган зобов'язані повідомляти їм причини у письмовій формі. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена у судовій інстанції. 

 • З підприємцями Кельменеччини проведено низку превентивних заходів щодо належного дотримання законодавства про працю

  З підприємцями Кельменеччини проведено низку превентивних заходів щодо належного дотримання законодавства про працю

  Відбулася робоча поїздка начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака до Кельменецького та Сокирянського районів. Під час поїздки відбулася низка зустрічей, зокрема, й з керівниками органів місцевого самоврядування.

  Так, на зустрічі із Кельменецьким селищним головою Сергієм Буняком  начальник Управління Держпраці  акцентував на необхідності посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед суб’єктів господарювання району щодо дотримання законодавства про працю, зокрема, у частині легалізації найманої праці.

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Алла Попович відзвітувала, що лише за останній місяць у районі серед суб’єктів господарювання  проведено 26 превентивних заходів, на яких роз’яснено новації у законодавстві про працю та наголошено на відповідальності за порушення законодавчих норм.

  «Щоразу на зустрічах з підприємцями, як представник Управління Держпраці, звертаю увагу  на те, що цивільно-правові договори, що мають ознаки трудових, які вони укладають з працівниками, зобов’язують нести повну відповідальність у разі їх порушення» , - додала головний державний інспектор.    

  У свою чергу Кельменецький селищний голова Сергій Буняк зазначив: на теренах району підприємницьку діяльність здійснюють майже 500 суб’єктів господарювання. 


   

 • Суд задовольнив позовні вимоги Держпраці до ТОВ «Чернівецький завод залізобетонних виробів»

  Суд задовольнив позовні вимоги Держпраці до ТОВ «Чернівецький завод залізобетонних виробів»

  Чернівецький окружний адміністративний суд  своїм рішенням задовольнив позов Управління Держпраці у Чернівецькій області щодо застосування заходів реагування  у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівецький завод залізобетонних виробів».

   У позові Держпраці  наголошувалося на необхідності  зупинення  робіт, що проводилися на підприємстві, а саме:

  монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; 

  зберігання балонів, контейнерів, цистерни та інших ємностей із стисненим, зрідженим,отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом , їх заповнення, спорожнення і ремонт;

  роботи в діючих електроустановках напругою понад  1000 В та в зонах дії струму високої частоти; 

  зварювальні, газополумяні, наплавні роботи.    

  Підставою цьому стали дані позапланової перевірки виконання вимог припису, проведеної головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві, котлонагляді на транспорті  та зв’язку. За її результатами було зафіксовано порушення вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці, зокрема:

  роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

  посадові особи та члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці;

  працівники не повністю забезпечені  спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту;

  зафіксовано порушення технологічного процесу робіт.

  У ході судового засідання підтверджено: роботодавець не виконав вимог  припису й дані порушення, що створюють загрозу життю й здоровю працюючих, не усунув. Тому Чернівецький окружний адміністративний суд задовольнив даний позов Управління Держпраці повністю й постановив застосувати до роботодавця заходи реагування  у сфері державного нагляду.


   

 • З початку року в Україні на виробництві смертельних травм зазнали 198 працівників

  З початку року в Україні на виробництві  смертельних травм зазнали 198 працівників

  За перший тиждень серпня 2017 - го  на підприємствах України смертельно травмувалося шестеро осіб.

  Троє осіб - на підприємствах Львівської області;

  двоє осіб - на підприємствах Донецької області;  

  одна особа - на підприємствах Чернігівської області

  Випадки травмування сталися:

  в агропромисловому комплексі (загинуло двоє працівників);

  у котлонагляді, металургійній промисловості, на підприємствах транспорту та у житлово-комунальному господарстві – по одній особі.

  За липень 2017 року на підприємствах України смертельно травмовано  41особу,  за липень 2016 року  травмовано 34 особи (збільшення на  сім випадків або на 21%).

  За 7 місяців 2017 року на підприємствах України смертельно травмовано  198 осіб,  за аналогічний період  2016 року  травмовано 203 особи (зменшення на   п’ять випадків або на 2%).

  Основні  види подій, які призвели до нещасних випадків на виробництві за останні сім місяців:

  внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, наїзду транспортного засобу та події на залізничному транспорті загинуло 64 особи (32 % від загальної кількості загиблих);

  внаслідок падіння, обрушення предметів, матеріалів, породи, грунту - 38 осіб (19%);

  при  падінні потерпілого - 24 особи (12%);

  через дію предметів та деталей, що рухаються - 19 осіб (10%);

  через ураження електричним струмом – 16 осіб (8%),

  вибух – 16 осіб (8%).


   

 • Рекомендації щодо реалізації делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю

  Головам міських рад міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад

  Державна служба України з питань праці на додаток до листа від 22.06.2017 № 6827/1/4-ДП-17 надає рекомендації щодо реалізації делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю.

  І. Організація реалізації повноважень

  Статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад належать здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством та накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством.

  З метою забезпечення реалізації зазначених повноважень міські ради міст обласного значення, сільські, селищні, міські ради об’єднаних територіальних громад (далі - ОМС) можуть прийняти, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення:

  - про створення структурного підрозділу, на який покладатиметься обов’язок здійснення контролю за додержанням законодавства про працю, визначити його чисельність та структуру;

  -  про введення посади (посад) з повноваженнями інспектора праці;

  - про покладання обов’язків інспектора праці на одну (кілька) із існуючих посад (за умови можливості виконання інших повноважень без шкоди для виконання контрольних функцій).          .

  Рішення про створення структурного підрозділу чи введення окремої (додаткової) посади приймається на сесії відповідної ради з дотриманням вимог статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

  Після прийняття відповідного рішення про створення структурного підрозділу необхідно розробити положення про підрозділ, визначити його структуру, чисельність, розподіл обов’язків, посадові інструкції працівників після чого вживаються заходи щодо призначення на відповідні посади.

  У разі введення окремої (додаткової) посади розробляється посадова інструкція.

  Рішення про покладання обов’язків на існуючий структурний підрозділ або посаду приймається головою органу місцевого самоврядування чи об’єднаної територіальної громади з дотриманням, вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні.

  У разі покладання обов’язків інспектора праці на існуючий структурний підрозділ чи особу вносяться зміни до існуючого положення чи посадової інструкції працівника з урахуванням вимог статті 32 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України). Наголошуємо на необхідність попередження посадової особи ОМС про внесення змін до посадової інструкції за два місяці відповідно до статті 32 КЗпП України.

  II. Видача посвідчень інспекторам праці

  Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 (далі - Порядок), підставою для видачі посвідчення інспектора праці посадовій особі виконавчого органу ради є лист сільського, селищного, міського голови, до якого додається заповнена картка обліку даних інспектора праці відповідно до форми, затвердженої Мінсоцполітики.

  Заповнена картка обліку даних інспектора праці з фотокарткою інспектора праці розміром 3x4 см (для посвідчення) направляється до Держпраці (01025, м. Київ, вул. Десятинна, 14). Інформація про видане посвідчення вноситься до реєстру посвідчень інспекторів праці, який ведеться Держпраці. Держпраці забезпечує передачу посвідчення до ОМС через територіальні органи Держпраці.

  3 інформацією щодо виданих посвідчень інспекторам праці можна ознайомитися на сайті Держпраці у розділі Здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю — Інформація щодо виданих посвідчень інспекторам праці або за телефоном (044) 288-10-00. В інформації зазначається номер посвідчення, місце роботи інспектора праці, посада та його фото.

  Оформлене посвідчення видається інспектору праці, після чого він може здійснювати інспекційні відвідування (невиїзні інспектування) відповідно до Порядку. Методологічне забезпечення та координація дій інспекторів праці покладається на відповідний територіальний орган Держпраці відповідної області.

  III. Прийняття рішення про інспекційне відвідування

  Підстави для здійснення інспекційних відвідувань визначені пунктом 5 Порядку. Здійснення контрольних заходів з інших підстав не допускається.

  Рішення про доцільність проведення відповідних заходів з підстав, визначених підпунктами 5-7 пункту 5 та пунктом 31 Порядку, приймає керівник органу контролю, його заступник. Також керівник органу контролю може прийняти рішення на підставі підпункту 3 пункту 5 Порядку про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 пункту 5 Порядку.

  Рішення керівника органу контролю оформлюється відповідно до підрозділу «Накази (розпорядження)» розділу «Складення деяких видів документів» Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242 шляхом видання наказу.

  IV Внесення відомостей про повідомну реєстрацію

  Після прийняття рішення про інспекційне відвідування, інспектор праці . здійснює повідомну реєстрацію. Повідомна реєстрація проводиться шляхом внесення відповідним територіальним органом Держпраці відомостей про інспектора праці, що здійснює відвідування, та об’єкт відвідування до Реєстру інспекційних відвідувань та рішень інспектора праці про відвідування роботодавця.

  Подання інформації про відвідування подається шляхом службового листування. В листі на повідомну реєстрацію повинна міститися інформація, передбачена Порядком повідомної реєстрації, що затверджений наказом Держпраці № 76 від 22.06.2017, викладена у формі таблиці, встановленій вказаним наказом. З порядком повідомної реєстрації та формою таблиці для подання інформації можна ознайомитися на офіційному сайті Держпраці.

  Перед присвоєнням інспекційному відвідуванню номеру, інспектор праці, що реєструє відвідування, повідомляється про наявні у Реєстрі записи щодо . відвідувань, проведених упродовж попередніх 12 календарних місяців.

  Якщо до Реєстру вноситься запис про інспекційне відвідування роботодавця щодо якого упродовж попередніх 6 календарних місяців здійснювались інспекційні відвідування, керівник територіального органу (інша уповноважена ним посадова особа) вивчає питання про доцільність його проведення та приймає відповідне рішення.

  Підтвердження повідомної реєстрації відвідування здійснюється шляхом надання відповідним територіальним органом Держпраці листа про здійснення повідомної реєстрації з номером відвідування. Інспекційне відвідування може бути розпочате лише після отримання інспектором праці вказаного листа.

  V. Здійснення інспекційного відвідування

  Під час підготовки до проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування інспектор праці, якщо тільки він не вважатиме, що це завдасть шкоди інспекційному відвідуванню або невиїзному інспектуванню, може одержати (шляхом письмового запиту) інформацію та/або документи, що стосуються предмета інспекційного відвідування чи невиїзного інспектування, від об’єкта відвідування, державних органів, а також шляхом проведення аналізу наявної (загальнодоступної) інформації про стан додержання законодавства про працю.

  Документи, отримані під час підготовки до проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, що містять інформацію про порушення об’єктом відвідування вимог законодавства про працю, долучаються до матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

  Інспектори праці можуть проводити інспекційні відвідування або невиїзні Інспектування. Інспекційні відвідування проводяться за місцем знаходження роботодавця. Невиїзні інспектування можуть проводитися у приміщенні органу контролю на підставі рішення керівника органу контролю, погодженого із об’єктом відвідування, якщо підставою для контрольного заходу стали звернення працівника, рішення суду, повідомлення правоохоронного органу, інформація державних органів, профспілкових організацій тощо (підпункти 1, 4-7 пункту 5 Порядку). Контроль за оформленням трудових відносин незалежно від підстав здійснюється виключно шляхом інспекційних відвідувань.

  Наголошуємо, що відповідно до Порядку інспектори праці ОМС здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про працю з питань:

  - своєчасної та у повному обсязі оплати праці;

  - додержання мінімальних гарантій в оплаті праці;

  - оформлення трудових відносин.

  Відповідно до пункту 8 Порядку про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі. Про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин Інспектор праці повідомляє об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.

  Тривалість інспекційного відвідування, невиїзного інспектування не може перевищувати 10 робочих днів, для суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва – двох робочих днів. Час початку і закінчення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування зазначається інспектором праці в акті.

  Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб’єктами мікропідприємництва є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи – підприємці, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро.

  Суб’єктами малого підприємництва є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи – підприємці, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро.

  У разі встановлення під час інспекційного відвідування обставин, які перешкоджають його здійсненню (наявність судового рішення або розгляд справи у суді з питань, що є предметом інспекційного відвідування), складається акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування), у якому фіксується факт розгляду справи у суді або наявність судового рішення по кожному питанню, що підлягає розгляду.

  За результатами інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) складається акт, у а разі виявлення порушень – акт і припис про усунення порушень. Матеріали, зафіксовані засобами аудіо-, фото- та відеотехніки в ході інспекційних відвідувань, долучаються до акта у паперовому або електронному вигляді на дисках для лазерних систем зчитування, на яких проставляється номер акта. Про долучення таких матеріалів робиться відмітка в акті.

  У разі виявлення фактів використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування вживаються заходи щодо притягнення роботодавців та винних посадових осіб до кримінальної, адміністративної, фінансової та дисциплінарної відповідальності.

  У разі виявлення ознак кримінальних злочинів, відповідальність за які передбачена статтями 172, 173, 175 Кримінального кодексу України, матеріали інспекційного відвідування (акт з додатками) направляються до правоохоронних органів для прийняття рішення щодо початку досудового розслідування. Матеріали направляються із супровідним листом за підписом керівника органу контролю.

  У разі виявлення порушень, що містять ознаки адміністративного правопорушення (частини перша-четверта статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення) складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого додаються копії акту перевірки та підтверджуючих документів.   

  При складанні протоколу слід врахувати, що у випадку повторного протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, (тобто наявне рішення суду про притягнення до відповідальності) або вчинення порушення щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, протокол складається за частиною другою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.        

  У випадку фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуску до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства, складається протокол за частиною третьою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  Протокол із додатками направляється до місцевого суду за місцем вчинення правопорушення із супровідним листом за підписом голови міської ради міста обласного значення, сільської, селищної, міської ради об’єднаних територіальних громад (далі – керівник органу контролю) із проханням повідомити про прийняте рішення.

  Якщо за виявлені порушення передбачена фінансова відповідальність (стаття 265 КЗпП України) інспектор праці передає акт на розгляд керівнику виконавчого органу міської ради міста обласного значення, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади або його заступнику (відповідно до розподілу повноважень). Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509.

  За результатами контрольного заходу може бути направлена пропозиція щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника об’єкта відвідування, який своїми діями або бездіяльністю вчинив порушення законодавства про працю, але не може бути притягнутий до кримінальної або адміністративної відповідальності. Така пропозиція із проханням повідомити про прийняте рішення направляється за підписом керівника органу контролю до посадової особи, наділеної правом притягнення такого працівника до дисциплінарної відповідальності.

  Припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці.

  У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня надходження відповіді від керівника чи заступника керівника територіального органу Держпраці до керівника або заступника керівника Держпраці.

  Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги.

  Скарга розглядається у 30-денний строк з дати її надходження, якщо інше не встановлено законом.

  За результатами розгляду скарг вимоги, приписи можуть бути скасовані повністю або в окремій частині.

  Процедуру здійснення Держпраці та її територіальними органами державного нагляду за додержанням законодавства про працю затверджено Порядком здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 04 ?017 № 295.

  У разі систематичного невиконання або неналежного виконання інспектором праці без поважних причин контрольних повноважень, Держпраці на підставі відповідних висновків уповноважених посадових осіб скасовує службове посвідчення такого інспектора праці.

  Голова Р. Чернега


   

 • Робочий день 25 серпня роботодавцям рекомендовано перенести на один із вихідних днів

  Робочий день 25 серпня роботодавцям рекомендовано перенести на один із вихідних днів

  Кабінет Міністрів України своїм Розпорядженням від  16.11. 2016 року №850-Р рекомендував графік перенесення робочих днів у 2017 році з урахуванням встановлених законодавством святкових і неробочих днів в Україні.

  Так, 23 серпня - передсвятковий скорочений робочий день.

  24 серпня - День Незалежності України - вихідний день.

  25 серпня, яке припадає цьогоріч на п’ятницю, роботодавцям рекомендується  перенести на одну із вихідних субот місяця.

  Подібні перенесення робочих днів відбуваються з метою створення сприятливих умов для використання святкових та неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу.


   

 • Середньомісячна заробітна плата в області зросла

  Середньомісячна заробітна плата  в області зросла

  За останніми статистичними даними, середньомісячна заробітна плата на одного штатного працівника області становить 6 124 гривні, що на 47, 9% більше, ніж за аналогічний період минулого, 2016, року.

  Найвищий рівень середньомісячної заробітної плати спостерігається у працівників державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування (9745 грн), фінансової та страхової діяльності (7391 грн), освіти (7063 грн), будівництва (6243 грн),  промисловості  (5827 грн).

  Збільшення середньомісячної заробітної плати в останні місяці відбулося  за такими видами діяльності: тимчасове розміщування й організація харчування, державне управління й оборона, обов'язкове соціальне страхування, у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування, наданні інших видів послуг.

  Загалом середньомісячна заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника економіки області у 1,9 рази перевищує розміри соціальних гарантій, а саме, суми мінімальної заробітної плати, встановленої за новими соціальними стандартами, тобто 3 200 гривень.

 • Щодо особливостей законодавчого регулювання зайнятості тимчасових та сезонних працівників, зайнятих на виробництві в регіоні

  Щодо особливостей законодавчого регулювання зайнятості тимчасових та сезонних працівників, зайнятих на виробництві в регіоні

  Статтею 7 Кодексу Законів про працю України передбачено: особливості регулювання праці тимчасових і сезонних працівників встановлюються законодавством.

  Відповідно до чинного законодавства,  сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише протягом певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців.

  Сезонними вважаються роботи, які характеризуються наступними ознаками:

  - містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 року № 278;

  - їх тривалість не перевищує шести місяців.

  Таким чином, під час приймання на сезонні роботи трудовий договір з працівником можна укласти на строк, який не перевищує тривалості сезону, тобто 6 місяців.

  При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи (п. 3 Указу № 310), що відображається в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу, у якому зазначається, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу.

  Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також необхідно мати на увазі, що при укладенні сезонного договору не встановлюється випробувальний термін (п. 5 Указу № 310). Важливо знати, що на сезонних працівників розповсюджуються умови і положення, передбачені Правилами внутрішнього  трудового розпорядку та колективного договору, що діють на підприємстві - тривалість робочого часу  і відпочинку, умови оплати праці, матеріальне стимулювання і таке інше. 

  Слід звернути увагу, що відповідно до ч. 9 ст. 6 Закону України «Про відпустки» сезонним працівникам відпустка надається пропорційно відпрацьованому часу. Тому, оскільки п. 10 Указу № 310 право на відпустку та грошову компенсацію взамін невикористаних днів відпустки сезонним працівникам не передбачено, така норма не підлягає застосуванню, позаяк суперечить Закону.

  Працівники, зайняті на сезонних роботах, після закінчення таких робіт звільняються з підстави, передбаченої п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю, - закінчення строку. При цьому днем звільнення вважатиметься останній день сезонної роботи. Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати або тривалість такої роботи перевищить шість місяців, трудовий договір із цим працівником буде вважатися таким, що укладений на невизначений строк. 

  Разом з тим, відповідно до п. 6 Указу № 310 сезонні працівники за наявності умов, визначених у ст. 39 КЗпП (в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених ч. 1 ст. 38 КЗпП України) мають право достроково з власної ініціативи розірвати трудовий договір. При цьому про своє звільнення сезонні працівники попереджають роботодавця письмово за 3 дні. 

  Роботодавець з власної ініціативи має право звільнити працівника, зайнятого на сезонних роботах, до закінчення строку трудового договору, крім загальних підстав, передбачених трудовим законодавством України, також за додатковими підставами, установленими в п. 7 Указу № 310. Зокрема, у разі: припинення робіт на підприємстві на строк понад два тижні з причин виробничого характеру чи скорочення робіт на цьому підприємстві; нез’явлення працівника на роботу безперервно протягом більше одного місяця внаслідок тимчасової непрацездатності.


   

 • Про важливі аспекти при проведенні перевірок Інтерв ‘ю Голови Держпраці України Романа Чернеги виданню «Довідник кадровика»

  Про важливі аспекти при проведенні перевірок

  Інтерв ‘ю Голови Держпраці України Романа Чернеги виданню «Довідник кадровика»


  У шостому номері журналу ми детально розглянули норми Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295. Проте в наших читачів виникають нові запитання, зокрема щодо перевірок, до яких готуються й наші передплатники. Редакції журналу випала нагода поспілкуватися з Головою Державної служби України з питань праці Романом Чернегою про важливі аспекти, на які варто звернути увагу при проведенні перевірок.

  - Пане Романе, насамперед дякуємо вам за те, що віднайшли час, аби відповісти на запитання наших читачів. Зокрема декого з них бентежать такі питання. Як відомо, 16 червня набув чинності Наказ  Міністерства соціальної політики України від 26 травня 2017 року за №866, яким затверджена форма нового посвідчення  державного інспектора. Це важливий документ, адже саме він підтверджує повноваження особи, котра проводить перевірку. Чи передбачена "нова" форма посвідчення для інспекторів праці, що вже давно виконують свої повноваження, чи "нове" посвідчення дійсне лише для щойно прийнятих державних інспекторів?

  - Нагадаю, постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 26 квітня 2017 року № 295, якою були затверджені нові порядки державного контролю і нагляду за додержанням законодавства про працю, набула чинності 16 травня.

  Отже, на сьогодні контрольні повноваження інспектора праці підтверджуються службовим посвідченням, що видається Державною службою України з питань праці. Посвідчення видаватимуться як інспекторам праці, які працюють в Держпраці та її територіальних органах, так і новопризначеним інспекторам праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад, які перевірятимуть питання праці виплати заробітної плати, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин.

  - У працівників кадрових служб часто виникають запитання щодо легітимності посвідчення контролюючих органів. Так, у Постанові № 295 йдеться про те, що форми службового посвідчення інспектора праці оприлюднюються на офіційному веб-сайті Держпраці. Чи потрібно зареєструватися на сайті, чи ця інформація перебуває в загальному доступі? Що має бути у посвідченні, аби переконатися, що воно не підроблене та яким чином зможе перевірити посвідчення інспектора праці роботодавець?

  - На сьогодні Держпраці отримала інформацію щодо посадових осіб, які матимуть повноваження інспекторів праці, для заповнення бланків посвідчень. Готові посвідчення передані уповноваженим особам для видачі інспекторам праці.

  Посвідчення інспектора праці має вигляд книжечки розміром 60 × 90 мм у твердій палітурці темно-червоного кольору. Ліва та права внутрішні сторінки службового посвідчення виготовлені із захищеного паперу з фоновою сіткою червоного кольору. Документ підписується Головою Держпраці, а фотокартка інспектора праці скріплюється гербовою печаткою Держпраці.

  У зв’язку із суттєво збільшеними штрафами за порушення роботодавцем законодавства про працю ми фіксуємо непоодинокі випадки шахрайства осіб, які представляються інспекторами праці територіальних органів Держпраці і вимагають від роботодавців кошти, погрожуючи штрафами.

  Для того щоб не стати жертвою «псевдо-інспекторів», потрібно звертатися до такого джерела, як офіційний веб-сайт Держпраці, де оприлюднюється інформація про всі видані Держпраці бланки посвідчень із зазначенням номера посвідчення, прізвища, ім’я, по батькові, посади, місця роботи і фотокарткою інспектора. Інформація постійно оновлюється.

  - І насамкінець хотілося поговорити про відповідальність, адже це чи не найголовніше питання при проведенні перевірок. У Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю не дуже чітко виписана норма щодо складання протоколу інспектором у разі порушення роботодавцем вимог статті 41 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Хто має складати такий протокол?

  - У пункті 27 зазначеного Порядку визначено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об’єкта відвідування, якщо такі були, інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис чи вживає інших заходів до притягнення винної посадової особи до відповідальності.

  Згідно зі статтею 254 Кодексу України про адміністративне правопорушення протокол про вчинення адміністративного правопорушення складається уповноваженою посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

  Стаття 255 цього Кодексу передбачає, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218–221, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

  - А яка відповідальність передбачена статтею 265 Кодексу законів про працю України? Яким чином інспектор документує таку відповідальність?

  - Стаття 265 Кодексу законів про працю України визначає відповідальність юридичної і фізичної особи - підприємця у разі порушення законодавства про працю. За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складається акт і в разі виявлення порушень законодавства про працю — припис про їх усунення.

  В акті перевірки описується виявлене порушення законодавства про працю із посиланнями на документи, інформацію, пояснення, отримані в результаті інспекційного відвідування.

  Далі акт інспекційного відвідування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» передається уповноваженій особі для прийняття рішення про накладення фінансової санкції.

  Важливою новацією є те, що відповідно до пункту 28 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються. Ця норма не стосується порушень, пов’язаних з використанням праці неоформлених працівників, несвоєчасною та не у повному обсязі виплатою заробітної плати, недодержанням мінімальних гарантій в оплаті праці.

  - Яка передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або створення перешкод для діяльності цього органу та який порядок притягнення до відповідальності?

  - У разі недопущення інспектора праці до інспектування, створення перешкод під час інспекційного відвідування, наприклад ненадання документів, такі дії посадових осіб документуються інспектором праці в акті, складається протокол про адміністративне правопорушення за ознаками статті 188/6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і приймається постанова про накладення адміністративного стягнення.

   Стаття 283 цього Кодексу встановлює вимоги до складання постанови, зокрема в ній мають бути відомості про особу, стосовно якої розглядається справа: прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, місце проживання чи перебування. Траплялися випадки, коли посадові особи об’єктів перевірок відмовляли інспекторам праці у наданні відомостей про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, що дозволяло уникнути відповідальності.

   Слід зазначити, що нинішній механізм притягнення до відповідальності дозволяє ефективніше впливати на порушників законодавства про працю, що намагаються ухилитися від відповідальності за вчинені порушення, оскільки інформація щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є у вільному доступі.

  - Дякуємо Вам, Романе Тарасовичу, за таке змістовне і цікаве інтерв’ю. Сподіваємося, наші читачі отримали вичерпні відповіді на свої запитання і ваші поради та рекомендації будуть корисними для роботодавців, бо завдяки ним можна уникнути штрафів та відповідальності. А головне, досягати у веденні бізнесу належного ладу.


   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№8/2017)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№8/2017)

  У ньому, як завжди, цікава й корисна інформація для спеціалістів з охорони праці, профспілкових активістів та працівників наглядових органів. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Віталій Цопа. Ризик-орієнтоване мислення: основи, навчання та впровадження. Частина I. Яку модель і концепцію ризик-орієнтованого мислення сформувати і почати впроваджувати

  Олександр Фандєєв. Ефективні комунікації від МОП. Спілкування – це інструмент, яким обов’язково має володіти кожний працівник Держпраці

  Сергій Колесник. Вінниччина. Про стан охорони праці у Вінницькій області

  Зінаїда Купира. Корисне інтерв’ю. Що спільного у китайців та українців у сфері охорони праці та чому голландці - найкращі працівники

  Олеся Цибульська. По-новому про відоме, або Читаючи Закон… Про управління охороною праці та обов’язки роботодавця відповідно до ЗУ «Про охорону праці» і Директиви Ради 89/391/ЄЕС

  Володимир Потебешко. Куди ми йдемо? Про поточний стан нормативної бази з охорони праці в Україні та напрями її ефективного розвитку

  Дмитро Селявін. Один у полі не воїн, або Народження системи. У рубриці «Людина та її справа»: про життя та досягнення почесного енергетика України Віталія Хлопоніна

  Дмитро Матвійчук. Лідер той, хто рухається вперед. За результатами семінару з ОП для підприємств енергетичної галузі, організованого на базі ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго»

  Олександр Фандєєв. Безпека - справа захоплива. Неформально і творчо підходять до охорони праці на київській фабриці «Імперіал Тобакко Продакшн Україна»

  Сергій Колесник. Сам собі не газовик. Про порушення, які допускають господарі під час установлення, заміни чи експлуатації газових приладів, та вимоги, яких потрібно дотримуватися

  Сергій Колесник. Нічого особистого, або OHSAS 18001:2007 з «вітчизняними відхиленнями». З яких причин підприємство, на якому впроваджено європейські стандарти ОП, заперечує факт смертельного нещасного випадку на виробництві

  Зінаїда Купира. В «Астарті» завжди на старті. Агропромхолдинг ділиться досвідом щодо відпрацювання дій у небезпечних ситуаціях

  Володимир Потебешко. Установи основну причину нещасного випадку. Навчальний практикум журналу

  Збережемо жінок! Меморандум проти наміру МОЗ урівняти права жінок і чоловіків на роботу в шкідливих і небезпечних умовах праці

  Наталія Сільвай. Дежавю? Вилікує суд. Правова допомога: якщо потерпілий через роки хоче пов’язати травмування з виробництвом

  У додатку " На допомогу фахівцю з охорони праці"

  Новини законодавства
  Зінаїда Купира. Про перевірки і не тільки. Докладно розглянуто питання, що стосуються проведення перевірок як суб’єктів господарювання, так і наглядових органів, що уповноважені на здійснення таких перевірок

  Проекти регуляторних актів Держпраці
  За період з 15.06.2017 до 15.07.2017

  Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці станом на 10 липня 2017 року

  Запитували – відповідаємо. Матеріали з онлайн-прийомів голови Держпраці та відповіді фахівців служби на запитання громадян

 • При профільному департаменті Чернівецької міської ради створять посади інспекторів праці

  При профільному департаменті Чернівецької міської ради створять посади інспекторів праці

  Відбулася робоча зустріч начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака з Чернівецьким міським головою Олексієм Каспруком.

  У ході зустрічі обговорено хід виконання Чернівецькою міською радою Постанови Кабінету Міністрів України  №295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України  «Про місцеве самоврядування в Україні», якою  затверджено новий порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  «Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснює нагляд за тим, як на місцях виконується дана Постанова, - підкреслив  у ході робочої зустрічі Іван Луцак. - Хотів би насамперед акцентувати увагу на тому, що така законодавча норма розширює повноваження органів місцевого самоврядування і, думаю, не лише  в Держпраці зацікавлені у створенні таких посад, але, у першу чергу, в територіальних громадах».

  Керівник Управління деталізував на тому, що фахівці, котрі працюватимуть на цих посадах, здійснюватимуть державний нагляд (контроль) за додержанням  законодавства про працю, зокрема, з питань своєчасної виплати заробітної праці працівникам, додержанні мінімальних гарантій в оплаті праці, оформленні трудових відносин.

  «Це дозволить посилити  державний контроль за забезпеченням  роботодавцями конституційних трудових прав працівників»,- підсумував керівник територіального органу Держпраці.

  Натомість Чернівецький міський голова Олексій Каспрук повідомив, що питання організації виконання Порядку здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю перебуває у процесі розгляду.

  Очільник територіальної громади міста констатував: департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради готується на розгляд сесії Чернівецької міської ради відповідний проект рішення. 


   

 • Завдяки заходам державного контролю Держпраці за півроку в області погашено заборгованість по заробітній платі на понад 400 тисяч гривень

  Завдяки заходам державного контролю Держпраці за півроку в області погашено заборгованість по заробітній платі на понад 400 тисяч гривень  

  Заступник міністра соціальної політики Микола Шамбір в своєму коментарі про суть пенсійної реформи під час ефіру на одному із всеукраїнських телеканалів торкнувся проблеми заборгованості із заробітної плати на українських підприємствах.

  На запитання журналіста про заходи, які вживаються урядом щодо зменшення заборгованості ( за даними служби статистики, на 01.07.2017 заборгованість становить майже 2,4 мільярда гривень), посадовець  відповів, що на сьогодні 28 % від загальної суми заборгованості припадає на економічно активні підприємства державної форми власності.

  Щодо державних підприємств, уряд розглядатиме це питання з точки зору ефективності роботи керівництва і ухвалюватиме відповідні кадрові рішення.

  «На ситуацію із заборгованістю заробітної плати в приватному секторі економіки, - акцентував заступник міністра, - Уряд може вплинути через Державну службу України з питань праці, до повноважень якої належить здійснення контролю щодо виплати заборгованості із заробітної плати суб’єктів господарювання усіх форм власності».

  Відзначивши результативність роботи Держпраці, Микола Шамбір навів показник 2016 року: завдяки контрольним заходам Держпраці було погашено більше 844 мільйони гривень заборгованості, про це повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.

  Водночас питання дотримання трудового законодавства у частині виплати заробітної плати  працівникам підприємств, установ, організацій залишається одним із пріоритетних напрямів у роботі  Управління Держпраці у Чернівецькій області.  

  Головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області, проведено десять перевірок на восьми підприємствах боржниках.

  За результатами проведених перевірок  та на виконання вимог приписів, упродовж півріччя працівникам регіону  погашено заборгованість по заробітній платі у сумі понад 420 тисяч гривень.

  Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», Управлінням Держпраці упродовж звітного періоду винесено постанови щодо накладення  штрафних санкцій на керівництво підприємств - боржників. Щодо шести керівників матеріали було передано на розгляд судових інстанцій.


   

 • Через підвищенням температури повітря на підприємствах, в установах та організаціях необхідно відкоригувати робочий час працівників

  Через підвищенням температури повітря на підприємствах, в установах та організаціях необхідно відкоригувати робочий час працівників

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до керівників підприємств, установ, організацій Буковини щодо вжиття заходів з попередження нещасних випадків на виробництві при підвищенні температури повітря, яке спостерігається в останні дні.

  Зокрема, будівельним організаціям в умовах підвищення температури повітря необхідно змістити графік робочого часу.

  Обмежити роботу працівників, які виконають кладку зовнішніх стін у піковий час. Збільшити технологічні перерви будівельним бригадам. Провести позаплановий інструктаж працівникам, котрі виконують роботи на висоті.

  Підприємствам водопровідно-каналізаційного та сільського господарства в умовах підвищеної температури навколишнього середовища звернути особливу увагу та посилити контроль відносно виконання газонебезпечних робіт та робіт у замкнутих просторах (люках, колекторах, відстійниках тощо).

  Особливу увагу рекомендується звернути на: забезпечення працівників засобами індивідуального захисту; стан каналізаційних та очисних споруд, забезпечення проведення робіт в колодязях під особистим контролем керівників та спеціалістів підприємств, а також робіт у кабінах машин та механізмів, не обладнаних кондиціонерами.

  Роботодавці зобов’язані забезпечити на підприємствах належні умови праці працівникам на виробничих об’єктах в умовах дії високих температур:

  - обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі, робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;

  - відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалості робочої зміни та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв, а саме:

  запровадити ранній початок робочого дня і, відповідно його закінчення, зменшити тривалість робочих змін, збільшити обідню перерву;

  -  провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного, теплового удару, запаморочення;

  - доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;

  - проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.


   

 • За останній тиждень липня 2017-го на українських підприємствах загинуло дванадцятеро працівників

  За останній тиждень липня 2017-го на українських підприємствах загинуло дванадцятеро працівників

  У період з 24 по 30 липня на підприємствах України смертельно травмовано дванадцятеро осіб: 
  троє  осіб - на підприємствах Київської області;
  двоє осіб - на підприємствах Полтавської області;
  по одній особі - на підприємствах Волинської, Донецької, Запорізької, Луганської, Львівської, Черкаської та Чернігівської областей.

  Випадки смертельного травмування сталися:

  в агропромисловому комплексі (загинуло семеро осіб);
  у будівництві (двоє осіб);
  в енергетиці, металургійній промисловості, соціально-культурній сфері  (по одній особі).


   

 • Основні причини виробничого травматизму у транспортній галузі - несвоєчасне проведення технічного огляду, порушення вимог технологічного процесу та інструкцій з охорони праці

  Основні причини виробничого травматизму у транспортній галузі - несвоєчасне проведення технічного огляду, порушення вимог технологічного процесу та інструкцій з охорони праці

  На цьому наголосив начальник Управління Держпраці Іван Луцак місцевим перевізникам на розширеному зібранні в Управлінні Укртрансбезпеки у Чернівецькій області.

  Участь у розширеній нараді взяли три десятки представників місцевих автомобільних компаній, підприємств, фізичних осіб - підприємців, які надають послуги з пасажирських перевезень в області.

  Виступаючи перед учасниками наради, керівник Управління Держпраці детально проаналізував стан виробничого травматизму в галузі за останні роки.

  Іван Луцак підкреслив, що два нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце у 2013 та 2014 роках. У 2015 році на автотранспорті мав місце один нещасний випадок зі смертельним наслідком.

  Статистики виробничого травматизму на автомобільному транспорті за останні сім місяців 2016 року дещо інша: не зафіксовано жодного нещасного випадку зі смертельним, чи тяжким наслідком.

  «Детальний аналіз травматизму в галузі засвідчує низку причин, внаслідок яких стаються нещасні випадки, а саме: відсутність контролю з боку керівників підприємств за своєчасним проведенням технічного огляду автотранспорту, нехтуванням проведенням планових регламентних робіт, порушення вимог технологічного процесу, вимог інструкцій з охорони праці, або їхнє невиконання, відсутність проведення навчання з питань охорони праці», - підсумував начальник Управління Держпраці.

  Перевізників також було детально поінформовано про окремі новації у законодавстві ,зокрема, щодо накладання нових штрафних санкцій за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

  Наголошувалося на необхідності укладання з працівниками трудових договорів, гідної оплати їхньої праці.

  При спілкуванні з учасниками наради, Іван Луцак відповів на низку актуальних запитань.


   

 • Про надання відпустки без збереження заробітної плати

  Про надання відпустки без збереження заробітної плати

  Статтею 26 Закону України «Про відпустки» визначено відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін.

  Через певні сімейні обставини та з будь яких інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше, ніж на 15 календарних днів на рік.

  Працівник у заяві на імя роботодавця необхідно зазначити причину, яка спричинила потребу у надані такої відпустки.

  Рішення надання такої відпустки належить винятково до компетенції роботодавця.

  Законодавством не передбачено поділу відпустки без збереження заробітної плати на частини.

  Водночас, враховуючи , що законодавством обмежено підсумовану тривалість відпустки без збереження заробітної плати 15–а календарними днями упродовж року, така відпустка може бути надана частинами.


   

   

 • Оголошено конкурс на заміщення посади державної служби категорії «Б»

  Оголошено конкурс на заміщення посади державної служби категорії «Б»

  - головного бухгалтера - начальника відділу бухгалтерського обліку, фінансового, господарського та інформаційного забезпечення

  Наказ про оголошення конкурсу



 • Управління Держпраці надає інформацію щодо переліку суб’єктів господарювання, які можуть здійснювати роботи з обстеження, ремонту та чищенню димарів, повітропроводів

  Управління Держпраці надає інформацію щодо переліку суб’єктів господарювання, які можуть здійснювати роботи з обстеження, ремонту та чищенню димарів, повітропроводів

  Перелік суб’єктів господарювання, які можуть здійснювати роботи з обстеження, ремонту та чищенню димарів, повітропроводів


   

 • З Днем Незалежності України!

  Шановні буковинці!

  Шановні колеги, дорогі друзі!

  Щиро вітаю вас із Днем Незалежності України - найбільшим державним святом.

  Сьогодні ми живемо з вами в історичні часи, бо саме сьогодні Україна по - справжньому здобуває свою незалежність. 

  Здобуває її подвигом українських воїнів – гордих нащадків учасників двох світових воєн, національно-визвольних змагань, 

  жертовною діяльністю волонтерів, 

  молитвами матерів, сестер, дружин, доньок, котрі чекають вдома з війни українських героїв.

  «Боже, великий, єдиний! Нам Україну храни», - ці слова духовного гімну держави якнайповніше засвідчують сьогодні єдине й найбільше бажання усієї української нації.

  У ці урочисті дні вітаю вас, дорогі буковинці, шановні колеги, друзі зі святом.

  Бажаю миру на нашій благословенні землі, доброго здоров’я усім, довгих років життя, достатку й віри у світле майбутнє рідної країни.

  З повагою – Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

 • Колектив Управління Держпраці взяв участь в урочистостях з нагоди Дня Державного прапора

  Колектив Управління Держпраці взяв участь в урочистостях з нагоди Дня Державного прапора

  Колективи Управління Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецького експертно-технічного центру взяли участь у загальноміських урочистостях з нагоди Дня Державного прапора.

  Урочистості відбулися за участю представників влади, громадських активістів, волонтерів, воїнів АТО та  їхніх родин, молоді, студенства. 

  На велелюдному Центральному майдані Чернівців представники Управління Держпраці та Чернівецького експертно-технічного центру під урочисті мелодії розгорнули державні стяги й у такий спосіб долучилися до флеш-мобу, в якому сьогодні беруть участь колеги з територіальних управлінь Держпраці та експертно-технічних центрів усіх регіонів України.

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак, вітаючи колективи, зокрема, сказав: 
  "Шановні колеги, відзначаючи найбільші державні свята - День Незалежності та День Державного прапора, думаю, кожен із нас усвідомлює, якою великою і тяжкою ціною здобута й утверджена незалежність нашої держави. У ці святкові й по-справжньому урочисті дні бажаю усім нам миру, здоров'я, довгих років життя, гідних здобутків у праці, наснаги й віри у майбутнє".


   

 • Висловлюємо глибокі та щирі співчуття

  Колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області висловлює щирі співчуття сім'ї та колективу Управління Держпраці у Тернопільській області з приводу важкої втрати – смерті начальника Управління Михайла Петровича Лаби.

  Розділяємо разом з Вами біль втрати. Нехай світла пам'ять про померлого назавжди залишиться в серцях родини, колег, близьких та знайомих. Вічна йому пам'ять...

  Колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

 • У липні головні державні інспектори Управління Держпраці перевірили дотримання законодавства про працю у 35 суб‘єктів господарювання

  У липні головні державні інспектори Управління Держпраці перевірили дотримання законодавства про працю у 35 суб‘єктів господарювання

  Головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області  упродовж  липня  нинішнього року здійснили 40 перевірок  з питань дотримання законодавства про працю. Перевірено 35 суб’єктів господарювання області.
   
  За результатами перевірок, керівникам підприємств та фізичним особам-підприємцям внесено 33 приписи на усунення виявлених порушень законодавства про працю.
   
  Матеріали перевірок на двадцятьох керівників-порушників трудового законодавства направлено до суду щодо  притягнення до адміністративної відповідальності.
   
  За невиконання законних вимог державних інспекторів, п’ятьох  роботодавців притягнуто до адміністративної відповідальності.
  Направлено  подання щодо притягнення чотирьох посадових осіб до дисциплінарної відповідальності. Всі подання задоволено.


   

 • Володимир Гройсман: «Уряд розробляє рішення, які дозволять забезпечити достойну заробітну плату і збільшення пенсій

  Володимир Гройсман: «Уряд розробляє рішення, які дозволять забезпечити достойну заробітну плату і збільшення пенсій

  «Уряд працює над реформою системи оцінки праці та пенсійної системи, що дозволить забезпечити достойну заробітну плату для українських громадян та збільшення пенсій в Україні», - про це заявив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи засідання Уряду учора, восьмого серпня.
   
  "Наші два найважливіші завдання сьогодні - питання оцінки праці українців. Я вважаю, що  робота і оплата праці українських громадян є недооцінена. Тому наше завдання сьогодні - реформувати систему оплати праці таким чином, щоби кожен український громадянин отримував достойну заробітну плату, це перше. По-друге, щоб вона була білою, і по-третє, щоби людина, яка сьогодні працює, отримала і нормальну заробітну плату, з одного боку, і з іншого боку, на майбутнє, захист пенсійної системи", - заявив Володимир Гройсман.
   
  Голова Уряду також підкреслив, що потребує змін пенсійна система України, у зв’язку з цим на порядку денному стоїть питання забезпечення сучасних пенсій.
  "Це буде означати, що нам потрібно в межах можливостей нашої економіки і Пенсійного фонду прийняти усі необхідні рішення для того, щоби пенсія в Україні зростала. У нас є думки з цього приводу, ми над цим питанням працюємо, ми зараз зважуємо усі можливості економіки, що ми можемо запропонувати українським громадянам, і обов'язково це запропонуємо", - повідомив Володимир Гройсман.
   
  За словами Прем'єр-міністра, Уряд презентує такі "не популістичні, а дуже конкретні кроки" у найкоротші терміни, що будуть відповідати можливостям Бюджету та економічної ситуації у країні.

  "Для нас важливо забезпечити економічне зростання, - наголосив Володимир Гройсман. - Від економічного зростання ми можемо мати достатньо інвестицій в підвищення рівня життя людей", - повідомляє «Урядовий портал».

 • В області у розпалі – жнивна кампанія. Управління Держпраці звертається до керівників та працівників агропромислових формувань, селянських колективних спілок, фермерських господарств щодо належного дотримання норм законодавства з охорони праці

  В області у розпалі – жнивна кампанія. Управління Держпраці звертається до керівників та працівників агропромислових формувань, селянських колективних спілок, фермерських господарств щодо належного дотримання норм законодавства з охорони праці

  Відповідальним особам необхідно забезпечити серед працівників, задіяних  у жнивах,   проведення інструктажів з питань охорони праці та промислової безпеки;

   -  до роботи на тракторах, зернозбиральній техніці  допускати осіб віком від 18 років, які мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;

  - організувати ланки технічного обслуговування;

  - обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;

  - перевірити провисання проводів ліній електропередач;

   - забезпечити огородження всіх обертових частин сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
   
   - технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

  - укомплектувати всі робочі місця, трактори та зернозбиральні комбайни медичними аптечками першої допомоги;

  - забезпечити всіх працівників, котрі зайняті на жнивах, спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;

  - провести перевірку опору ізоляції та контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;

  -  трактори, які задіяні на транспортних роботах, перевести на максимальну ширину колії коліс;

  - обладнати всі трактори, комбайни та сільськогосподарські машини  пожежним інвентарем згідно з нормативними вимогами;

  - не допускати до експлуатації трактори, що не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

 • Затверджено План невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати

  Затверджено План невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати

  Відповідне розпорядження Кабінету Міністрів №517-р ухвалено 22 липня.
   
  План передбачає розгляд питання про притягнення до відповідальності керівників підприємств, що належать до сфери управління органів виконавчої влади, які допустили порушення вимог законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати.
   
  Уряд зобов’язав Державну службу України з питань праці  посилити контроль за додержанням вимог трудового законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати.
   
  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців області й наголошує, що саме роботодавці несуть відповідальність:
   
  дисциплінарну:  згідно з пунктом 1-1 статті 41 КЗпП, якщо внаслідок дій керівника (інших посадових осіб) підприємства, установи, організації заробітна плата виплачується не своєчасно або в розмірах, нижчих від установленого законодавством її мінімального розміру – трудовий договір з винними особами  може бути розірваний з ініціативи власника, або уповноваженого ним органу.
   
  адміністративну: згідно зі статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю – тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
   
  кримінальну:  згідно зі статтею 175 Кримінального кодексу України, безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності,карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певного діяльністю на строк до трьох років.

 • З початку року на підприємствах України смертельно травмувалося понад 200 осіб

  З початку року на підприємствах України смертельно травмувалося понад 200 осіб

  У липні на підприємствах України  смертельно травмовано 30 осіб (за аналогічний період 2015 року травмовано 35 осіб).
   
  За сім місяців 2016 року смертельно травмовано 201 особу, за сім місяців 2015 року – 205 осіб.
   
  Смертельні травмування на виробництві відбулися внаслідок :
  дорожньо-транспортної пригоди та наїзду транспортного засобу ( загинуло 62 особи  фактично 30% від загальної кількості

  потерпілих);
   
  при падінні потерпілого – 35 осіб (17%);
   
  внаслідок падіння, обрушення предметів, матеріалів, породи, ґрунту – 31 особа (16%);
   
  при дії предметів та деталей, що рухаються – 28 осіб (13%);
   
  при дії шкідливих і токсичних речовин – 12 осіб (6%);
   
  через ураження електричним струмом  – 11 осіб (5%).

 • На ТОВ «Розма» тяжко травмувався вальцювальник

  На ТОВ «Розма» тяжко травмувався вальцювальник

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування обставин та причин  настання нещасного випадку з  важкими наслідками, в якому постраждав  працівник підприємства «Розма».
   
  Вальцювальник  гумових сумішей під час виробничого процесу  (виготовлення та доопрацювання гумових сумішей) на підготовчо-закрійній дільниці отримав тяжкі травми правої руки.
   
  За попередніми даними,  це сталося внаслідок порушення  вимог інструкцій з охорони праці  при доопрацювання на вальцях СМ 2130 гумової суміші.
   
  Потерпілому 1965 року народження було оперативно надано  медичну допомогу. Наразі він перебуває на лікуванні в лікарні швидкої медичної допомоги обласного центру.

  Довідково: за шість місяців 2016 року на підприємствах Буковини сталося 18 нещасних випадків, в яких смертельно травмувалося шестеро осіб.

 • Заборгованість із виплати заробітної плати в області зменшується

  Заборгованість із виплати заробітної плати в області зменшується

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь у роботі обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій, соціальних виплат та орендної плати за земельні і майнові паї.
   
  Під час роботи комісії  зазначалося, що у липні в області вдалося суттєво  зменшити заборгованість із виплати заробітної плати.
   
  Так, впродовж місяця ліквідовано борги на 12 підприємствах, зокрема, КП "Міжнародний аеропорт «Чернівці» – на 352,6 тис. грн, ПрАТ «Авіакомпанія "Буковина» – на 164,3 тис. грн, філії ДП «Облавтодор» «Чернівецька дорожньо-експлуатаційна дільниця» – на 147,2 тис. грн, філії «Вижницький райавтодор» – на 81,5 тис. грн,  філії «Глибоцький райавтодор» – на 49,1 тис. грн, філія «Заставнівський райавтодор» – на 50,8 тис. грн, філії «Новоселицький райавтодор» – на 85,5 тис. грн, філії «Кіцманський райавтодор» – на 56,1 тис. грн, філія «Путильський райавтодор» – на 144,1 тис. грн, філії «Сторожинецький райавтодор» – на 126,4 тис. грн, філії «Сокирянський райавтодор» – на 55,2 тис. грн, філії «Хотинський райавтодор» – на 10,6 тис. грн.
   
  За оперативними даними, станом на 27.07. 2016 р. загальна сума боргу з виплати зарплати  в області, становить понад два мільйони 230 тисяч гривень. Це на  один мільйон 395 тисяч гривень менше, аніж було станом на початок місяця.


   

 • Міністр соціальної політики Андрій Рева: «Щоби забезпечити радикальне зростання заробітної плати, потрібно принципово інші рішення»

  Міністр соціальної політики Андрій Рева: «Щоби забезпечити радикальне зростання заробітної плати, потрібно принципово інші рішення»

  Соціальні стандарти, за словами Міністра соціальної політики Андрія Реви, мають  зрости з першого грудня нинішнього року. Економічний фон такий, що інфляція планувалась на рівні 12,5%, а зростання соціальних стандартів – на 16%.  Рівень мінімальних зарплат має піднятись з 1450 гривень до 1600 гривень, а пенсій - з 1130 до 1247 гривень.
   
  „Звичайно, нас ці темпи зростання соціальних стандартів задовольняти не мають, - заявив Міністр соціальної політики Андрій Рева. – … Особистий досвід підказує, що, якщо  будемо працювати в рамках цієї системи, ніколи не досягнемо європейських  стандартів.  Тому потрібні принципово інші рішення, що дозволять нам забезпечити радикальне зростання заробітної плати, в першу чергу, для працюючих людей з тим, щоб мати фінансовий ресурс уже для підвищення соціальних стандартів тих, хто не працює. Ми працюємо над такими пропозиціями щоденно. І, коли в нас будуть готові опрацьовані, прораховані пропозиції, ми їх винесемо на розгляд Прем’єр – міністра й Кабміну. Їх схвалять, сподіваюсь, і тоді можна буде говорити публічно, в ЗМІ  про дати й розміри тих соціальних стандартів, що їх ми пропонуємо”.
   

  За повідомленням  сайту Міністерства соціальної політики України


   

 • Президент підписав Закон щодо додаткових гарантій працевлаштування учасників АТО

  Президент підписав Закон щодо додаткових гарантій працевлаштування учасників АТО

  Президент Петро Порошенко підписав Закон України № 1436-VIII «Про внесення зміни до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» щодо додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
   
  Закон, прийнятий Верховною Радою України 7 липня 2016 року, спрямований на поліпшення соціального захисту учасників антитерористичної операції.
   
  Зміни до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» розширюють перелік категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, та включають в нього учасників бойових дій, зазначених у пунктах 19 та 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
   
  Зміни стосуються лише осіб, які зареєстровані в державній службі зайнятості та перебувають на обліку як безробітні.
   
  Реалізація положень Закону сприятиме працевлаштуванню учасників антитерористичної операції, оскільки відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавцю, який працевлаштує на нове робоче місце, за направленням Державної служби зайнятості, зазначених осіб, строком не менше ніж на два роки, щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

  Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування, - повідомляється на сайті Глави держави.


   

Інформкампанія

Актуально

Конкурс дитячого малюнку