UP
Фільтр
 • На колегії Держпраці керівники місцевих підприємств, де сталися нещасні випадки з тяжкими наслідками, відзвітували про функціонування системи управління охороною праці

  На колегії Держпраці керівники місцевих підприємств, де сталися нещасні випадки з тяжкими наслідками, відзвітували про функціонування системи управління охороною праці    

  Серед питань порядку денного колегії, що відбулася в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області,  розглянуто та детально проаналізовано стан виробничого травматизму в регіоні, а також обговорено функціонування системи управління охороною праці  на підприємствах, на яких у першому півріччі сталися нещасні випадки з тяжкими наслідками.

  До участі у колегії було запрошено представників цих підприємств, а саме  ТОВ «Машзавод», ТОВ «Буковинська будівельна компанія», ТОВ «Автокомбінат -1».

  У ході засідання колегії Держпраці загалом  констатовано:за звітній період на підприємствах краю  зареєстровано 21 нещасний випадок, три із яких - зі смертельним наслідком.

  Зростання кількості нещасних випадків зі смертельним наслідком мали місце у будівельній галузі та машинобудуванні.

  Нещасні випадки, в яких працівники зазнали травм на виробництві відбулися у соціально-культурній сфері (4 випадки), легкій текстильній промисловості (2), будівництві (2), виробництві деревини (2), на підприємствах пошти та зв’язку (2), на автомобільному транспорті (1), у лісовому господарстві (1)  та в інших сферах.       

  Начальник Управління Держпраці Іван Луцак підкреслив, що допущено зростання виробничого травматизму в області.

  «Саме тому ми запросили до участі у колегії представників підприємств, на яких, на жаль, мали місце нещасні випадки зі смертельним наслідком, - підкреслив керівник відомства. - Ми чекаємо детального звіту про виконання заходів, визначених Управлінням Держпраці задля покращення стану промислової безпеки та охорони, гігієни праці на виробництві».

  Так, начальник служби охорони праці підприємства «Машзавод» Галина Бондар  (на виробництві через падіння з висоти смертельно травмувався слюсар-ремонтник), відповідальна за стан промислової безпеки та охорони праці ТОВ «Автокомбінат -1» Лілія Беженарь (під час ДТП загинув водій підприємства), заступник директора ТОВ «Буковинська будівельна компанія» Олег Звір (  результаті автодорожньої пригоди смертельно травмувався водій компанії) детально відзвітували про проведені на підприємствах заходи.

  Водночас начальник Управління Держпраці Іван Луцак у ході роботи колегії підкреслив, що на всіх підприємствах, де мали місце нещасні випадки зі смертельним наслідком, відбудуться позапланові перевірки стану промислової безпеки та охорони праці.   


   

   

   

 • В Управлінні Держпраці відбулася підсумкова колегія: підведено підсумки роботи, визначено пріоритети (оновлюється)

  В Управлінні Держпраці відбулася підсумкова колегія: підведено підсумки роботи, визначено пріоритети (оновлюється)

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області відбулася підсумкова колегія, на якій розглянуто низку, питань, зокрема, про підсумки роботи відомства у першому півріччі 2018 року та шляхи підвищення ефективності державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та охорону праці; про стан реалізації органами місцевого самоврядування функцій державного контролю за додержанням законодавства про працю, а також про стан виробничого травматизму та функціонування системи управління охороною праці на підприємствах області.

  Головував на засіданні начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Участь у колегії взяли фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області, державного підприємства «Чернівецький експертно-технічний центр», представники окремих суб’єктів господарювання та запрошені, зокрема, начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Чернівецькій області Андрій Шевченко та голова Чернівецької обласної ради профспілок Володимир Шкварковський.

  У ході колегії зазначалося, що упродовж першого півріччя 2018 року серед низки пріоритетних напрямів роботи  особлива увага приділялася здійсненню державного контролю за дотриманням законодавства  про працю та зайнятість. 

  Як наслідок, за шість місяців нинішнього року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів  здійснено 198 заходів контролю з питань дотримання законодавства про працю, якими охоплено 185 роботодавців. При проведенні  контрольних заходів  виявлено 451 порушення трудового законодавства, видано 115 приписів, складено та передано до судових інстанцій 127 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності; на підставі Постанови Кабміну України за №295 з початку року фахівцями Держпраці проведено 217 інспекційних відвідувань роботодавців.

  Під час засідання наголошувалося, що упродовж першого півріччя Управлінням Держпраці проведено заходи державного нагляду щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог чинного законодавства з охорони праці. Заходи державного нагляду  здійснювалися у всіх галузях економіки за винятком підприємств нерудної промисловості. За результатами роботи  фахівців Держпраці у суб’єктів господарювання виявлено 1736 порушень нормативно-правових актів з охорони праці.

  Про результати роботи відомства на колегії  доповів перший заступник начальника Управління Держпраці Іван Гордей.

  Прозвітували про проведену структурними підрозділами Управління Держпраці роботу заступник начальника Галина Кушнір, начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович, начальник відділу гігієни праці Надія Бурла,  начальник сектору  з питань експертизи умов праці Ярослав Савко.   

  При визначені пріоритетних напрямів на друге півріччя голова колегії, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак зазначив, що забезпечення  належного державного нагляду (контролю) за дотримання суб’єктами господарювання  в області трудового законодавства, законодавства з  охорони та гігієни праці залишається одним із ключових у роботі.


   

   

 • На колегії Заставнівської райдержадміністрації обговорено результати роботи, спрямованої на подолання не задекларованої зайнятості в районі

  На колегії Заставнівської  райдержадміністрації обговорено результати роботи, спрямованої  на подолання не задекларованої зайнятості в районі

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області спільно з інспекторами праці об’єднаних територіальних громад посилюватимуть серед роботодавців та працівників Заставнівського району  інформаційно-роз’яснювальну роботу, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості.

  Таким є одне із рішень колегії Заставнівської районної державної адміністрації, що відбулася учора.   

  Участь у колегії взяв начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Луцак.

  Під час засідання керівник відомства поінформував членів колегії про результати  державного  нагляду за дотриманням законодавства про працю суб’єктами господарювання району.

  Увагу присутніх було зосереджено на тому, що за результатами заходів контролю, проведених у десяти суб’єктах господарювання, виявлено 27 порушень вимог чинного законодавства  про працю та виявлено 28 працівників, котрі працювали  без належного оформлення.

  За наслідками інспекційних відвідувань, за порушення законодавства про працю  винесено  17 постанов щодо накладення  штрафних санкцій на загальну суму понад 310 тисяч гривень.

  Іван Луцак підкреслив, у результаті проведених фахівцями Держпраці інформаційно-роз’яснювальних заходів (відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю), з 34 громадянами роботодавці уклали трудові договори, 11 осіб набути статусу фізичних осіб - підприємців.

  У ході  колегії вирішено: у серпні у районі буде організовано семінар - навчання з питань легальної зайнятості для представників сільськогосподарських підприємств Заставнівщини. Участь у семінарі візьмуть фахівці з питань праці та охорони праці Управління Держпраці.    


   

 • 30 липня - Всесвітній день протидії торгівлі людьми

  30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми

  У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.

  Торгівля людьми - це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від  якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують. 

  Відповідно до законодавства, торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

  Метою торгівлі людьми може бути:

  трудова експлуатація;

  сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;

  примусове жебрацтво;

  примусове втягнення у злочинну діяльність;

  примусове вилучення органів;

  продаж дитини;

  сурогатне материнство.

  Однак, не дивлячись на значну кількість інформації стосовно цього явища у засобах масової інформації та підвищення обізнаності серед широкого загалу, багато осіб, які постраждали від торгівлі людьми, не свідомі того, що те, що з ними трапилось, є злочином, а вони – потерпілими. Вони не знають про можливості захисту своїх прав та інтересів та відшкодування шкоди, завданої їм цим злочином.

  Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли шляхом обману, шантажу, шахрайства або погроз Вас примушували:

  працювати на відробляння невизначених „боргів”, яких Ви буцімто набули, коли Вам обіцяли підшукати роботу (наприклад, за кордоном, або просто у „кращому місці”);

  займатись проституцією або надавати інші сексуальні послуги;

  зніматись у порнографічних фільмах, фотозйомках, або показах через Інтернет;

  виконувати роботу, про яку Ви не домовлялися, від якої не мали змоги відмовитися, і яка вимагалася від вас під загрозою покарання;

  або піддавали іншим формам експлуатації в Україні або за кордоном, імовірно, ви є жертвою  і постраждали від торгівлі людьми.

  За оцінками МОМ, Агентства ООН з питань міграції, з 1991 року від торгівлі людьми постраждали понад 230 000 українців.

  Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги потерпілим.

  Міністерство соціальної політики України  визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно – просвітницькі  акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми та надання допомоги таким особам.

  Упродовж І півріччя 2018 року Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, 112 громадянам України. У 2017 році такий статус встановлено 102 особам.

  У І півріччі 2018 року Мінсоцполітики виявлено більше осіб, які постраждали від сексуальної експлуатації  (51 особа), порівняно з 2017 роком - 46 осіб.

  Основні країни, в яких у  різний спосіб експлуатуються громадяни України, - Російська Федерація, Республіка Польща, Республіка Туреччина, ОАЕ тощо.

  Національна поліція України відповідно до своїх повноважень та чинного законодавства здійснює заходи, що в рамках протидії торгівлі людьми, спрямовані на виявлення злочину торгівлі людьми, у тому числі незакінченого (підготовка до злочину); осіб, які від цього постраждали; встановлює фізичних/юридичних осіб - торгівців людьми та притягнення їх до відповідальності.

  За 6 місяців 2018 року, підрозділами Національної поліції України виявлено 186 фактів, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками ст. 149 КК України, що на 29% більше ніж за аналогічний період 2017 року (144 факти).

  За вказані кримінальні правопорушення оголошено 122 підозри у вчиненні злочину 66 особам, з яких 27 заарештовані.

  Крім цього, досудове розслідування закінчено за 100 кримінальними провадженнями, обвинувальні акти по яких скеровано до суду.

  У ході документування зазначених злочинів, за 5 місяців поточного року установлено та надано допомогу 140 потерпілим від торгівлі людьми, з яких 85 жінкам, у тому числі 5 неповнолітнім та 7 малолітнім дітям.

  Кілька прикладів:

  1.У Рівненській області  працівники відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в співпраці з УСБУ Рівненщини та прокуратурою Рівненської області, затримали молодика, який транспортував двох дівчат до Словаччини з метою сексуальної експлуатації.

  Затриманий займався вербуванням молодих жінок на території України, обіцяв безтурботне життя, а як тільки вони перетинали кордон - потрапляли в справжнє рабство та нескінченні борги.

  2. У Вінницькій області під приводом роботи будівельниками було завербовано 14 чоловіків та 2 жінки з метою трудової експлуатації. Під час телефонної розмови «роботодавець» повідомив, що чоловіки-будівельники отримуватимуть по 1000 доларів в кінці кожного місяця, а жінкам-кухарям, яким потрібно буде також допомагати чоловікам-будівельникам, оплата  праці становитиме 800 доларів на місяць. Об’єкт, на який привезли українців, був огороджений парканом висотою 3,5 м. Відкрито, не приховуючи зброї, з автоматами стояли охоронці. «Роботодавець» пояснив роботу: чоловіки повинні  виконувати штукатурні та малярні роботи, жінки - готувати їжу та працювати поруч з чоловіками. У  них відібрали паспорти, про їх повернення взагалі мови не було, а стосовно мобільних телефонів сказали: «Телефонів не буде, попрощайтеся з ними».

  Заробітчани працювали по 16 годин і більше без права на відпочинок з повним обмеженням пересування: не дозволялося покинути місце роботи. Періодично працювали протягом доби. Охоронці постійно погрожували не виплатою коштів.

  3. Працівниками управлінь по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Національної поліції Дніпропетровської області і м. Києва встановлена група осіб, яка у період з 2014 до 2016 років на території Дніпропетровської, Київської та інших областей України здійснювали вербування потерпілих з метою експлуатації, а саме залучення до злочинної діяльності на території Російської Федерації. Свою злочинну діяльність здійснювали через всесвітню мережу Інтернет, а також за допомогою рекламних листівок, які розміщувалися в громадських місцях. Для роботи кур'єрами-експедиторами фасованого товару з відрядженням за кордон запрошувалися особи у віці від 20 років. Далі, після прибуття завербованих осіб до Російської Федерації, їх залучали до незаконного збуту наркотиків, в тому числі із застосуванням погроз. У подальшому їх затримували правоохоронні органи Російської Федерації.

  За аналогічною схемою діяло інше злочинне угруповання, яке було викрито оперативниками управління по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми. До складу його входили чотири жителя м. Києва та Київської області, які займалися вербуванням молодих людей, переважно студентів, які перебувають у скрутному матеріальному становищі і мали бажання заробити гроші за кордоном.  Упродовж двох років  організатори угруповання відправили з України в Бразилію вісім осіб, через шахрайську схему наших громадян змусили стати міжнародними наркокур'єрами і перевозити в валізах кокаїн з Бразилії у Таїланд. У результаті наші співвітчизники були затримані правоохоронними органами цих країн.

  4. У Вінницькій області під приводом роботи волонтерами у Республіці Білорусь було завербовано подружжя з метою використання їх у жебракуванні. Вербувальник обіцяв виплачувати по 10 доларів щоденно. Кошти повинен був видавати ввечері після робочого дня. Обіцяв укласти трудовий договір, видати офіційні посвідчення волонтерів. Натомість заробітчан змушували жебракувати по 12 і більше годин.

  5. Працівниками Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Національної поліції України, рамках кримінального провадження, розпочатого розслідування злочину за ознаками статті 149 КК України: встановлено групу осіб, з числа жителів м. Києва та Полтавської області, які здійснювали пошук, вербування та переміщення молодих осіб, які перебували у скрутному матеріальному становищі, для подальшого вилучення органів з метою трансплантації.

  Вказане угруповання завербувало чотирьох осіб, які були визначені потенційними донорами для подальшого вилучення органів (у тому числі трьох неповнолітніх).

  Оскільки процедура трансплантації між громадянами без родинних зв’язків в Україні заборонена, фігуранти підшуковували реципієнтів та клініки, що здатні провести відповідну операцію за кордоном.

  У ході проведення оперативної комбінації працівниками Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми під процесуальним керівництвом прокуратури Київської області, на залізничному вокзалі м. Києва затримано трьох учасників вказаної злочинної групи, які намагались здійснити переміщення завербованої молодої жінки до м. Москва Російської Федерації для подальшого вилучення органів.

  Жінці-донору обіцяли грошову винагороду у розмірі 250 000 доларів США за вилучення частини печінки, при цьому 10% грошей планували залишити собі за «посередництво та організацію» заходу. На кишенькові витрати «донору» було видано 10 000 грн. у борг до виплати вказаної суми.

  Державна служба зайнятості розширює форми роботи, направлені на здійснення допомоги громадянам у вирішенні питань зайнятості.

  У центрах зайнятості забезпечено безбар’єрний доступ до всіх джерел інформації, встановлено тач-скріни з базою даних про вакансії, комп’ютери з вільним доступом до Інтернет-сайтів з пошуку роботи, у тому числі до Інтернет-ресурсу Державної служби зайнятості «Єдине соціальне середовище зайнятості».

  З грудня 2017 року у службі зайнятості діє «гаряча лінія» 0-800-50-99-66, зателефонувавши на яку можна отримати консультації фахівців, зокрема з питань, пов’язаних із запобіганням нелегальній трудовій міграції та торгівлі людьми.

  У кожному випадку потрапляння громадян України в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми, Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи у взаємодії з українськими та іноземними компетентними органами вживають комплекс заходів щодо забезпечення належного реагування на факти вчинення злочинів у сфері торгівлі людьми проти наших співвітчизників за кордоном з метою захисту їхніх прав та інтересів, надання наявної інформації для кримінального переслідування винних осіб, забезпечення безпеки постраждалих під час перебування за кордоном та їх безперешкодного повернення в Україну.

  З ухваленням Закону України „Про протидію торгівлі людьми”,  Міністерство соціальної політики як національний координатор, проводить інформаційно-просвітницькі акції з протидії торгівлі людьми з метою інформування громадян України про цю проблему.

  Звільнившись з тенет торгівців людьми, постраждалі, як правило, повертаються на батьківщину в незадовільному фізичному, психічному та психологічному станах. На додаток, вдома на них часто чекає  низка нових проблем: особисті документи зникли, вони «виписані із помешкання», тобто зняті з реєстраційного обліку за місцем колишнього мешкання, позбавленні батьківських прав тощо.

  Крім того, люди, котрі обманули їх з працевлаштуванням чи продали у боргову кабалу, не тільки не повертають заплаченого завдатку, але й погрожують розправою.

  Більшість постраждалих від торгівлі людьми вважають, що їхнє рішення мігрувати у пошуках кращого працевлаштування - це підконтрольний їм процес. Вони не усвідомлюють, що від самого початку їх обманюють або шантажують, аби лише створити ситуацію, в якій тих можна буде експлуатувати. Втім, після застосування таких засобів, як обман, шахрайство чи зловживання владою з метою експлуатації чиєїсь праці чи послуг, початкова згода, яку могла дати жертва, втрачає чинність, оскільки ніхто не став би з власної волі погоджуватися на експлуатацію, перебування в підневільному стані чи жорстокість. Крім того, обман або шахрайство можуть стосуватися не тільки суті роботи, але й умов, у яких цю роботу чи послуги доводиться виконувати чи надавати.

  Звичайно, логічно було б спочатку повернути собі права на втрачене за час перебування у неволі, а також інше майно, відновити батьківські права, добитися відшкодування шкоди, завданої кривдниками, подбати про здоров’я.

  Постраждалі від торгівлі людьми заслуговують на повагу і допомогу незалежно від форми експлуатації. Для успішного попередження торгівлі людьми надзвичайно важливо захищати їхні права і надавати підтримку. Це передбачає захист їхнього особистого життя, а також низку адміністративних заходів для оформлення їхнього перебування у країні призначення із наданням безпечного житла та доступу до психологічної, медичної, юридичної та соціальної допомоги. 

  Підтримка у буденних справах і визначення нових перспектив допомагає постраждалим створити стабільне оточення і налагодити життя. Тільки ті, хто відчувають стабільність, зможуть бути корисними в якості надійних свідків, але допомогу і захист необхідно надавати незалежно від готовності потерпілого давати свідчення.

  Ми доносимо до вас цю інформацію, тому що хочемо, щоб ви знали: кожному гарантуються права і свободи, вони гарантуються чинним законодавством.  Свобода - фундаментальне право кожної людини.

  З нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми - 30 липня, Міністерство соціальної політики України анонсує старт загальнонаціональної інформаційної кампанії, метою якої є привернення уваги до проблеми торгівлі людьми, так званого сучасного рабства.

  Метою просвітницької кампанії є об’єднання зусиль для подолання цього негативного явища, боротьба  зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, надання підтримки і допомоги потерпілим та профілактичної роботи.

  Вчасне отримання інформації може убезпечити когось із потенційних жертв, адже проблема стосується не лише жертв сучасного рабства, але і кожного громадянина, котрий може потрапити у тенета кримінальних осіб чи організацій. Висвітлюватимуться також питання підтримки та реабілітації жертв торгівлі людьми та ефективної співпраці всіх державних та неурядових організацій з метою подолання цього негативного явища.

  Номер гарячої лінії з питань міграції та протидії торгівлі людьми:0 800 505 501.

  За матеріалами Міністерства соціальної політики України


   

 • Фахівці Держпраці взяли участь у роботі виїзної комісії, що атестує дитячі заклади оздоровлення та відпочинку

  Фахівці Держпраці взяли участь у роботі виїзної комісії,  що атестує дитячі заклади оздоровлення та відпочинку 

  Фахівці відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері  Управління Держпраці у Чернівецькій області, зокрема, начальник відділу Микола Остапович та головний державний інспектор Дмитро Паламарчук взяли участь у  виїзних  засіданнях комісії з проведення  державної атестації  дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, утвореною  Чернівецькою обласною державною адміністрацією.  

  Участь представників Держпраці у роботі засідань виїзної комісії відбувається на виконання пункту 4  розділу ІІ Типового положення про атестаційну комісію з проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 23 травня 2016 року №545 та  зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 09 червня 2016 року за №834/28964.

  Днями такі виїзні засідання відбулися на базах дитячого пансіонату «Вербиченька», дитячого оздоровчого табору «Водограй»,  позашкільного оздоровчо - виховного закладу «Лунка».

  Так, фахівцями Держпраці під час відвідування дитячого пансіонату  «Вербиченька»  виявлено низку порушень законодавства України про охорону праці, зокрема,  посадові особи закладу не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці та не отримали відповідні посвідчення, у закладі не створено комісію з   навчання і перевірки знань з питань охорони праці, низка інструкцій потребує перегляду та затвердження.

  При інспектуванні дитячого оздоровчого табору «Водограй» виявлено, що в установі  не розроблено Положення про службу охорони праці, не призначено відповідального за стан охорони праці , посадові особи не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці та не отримали відповідні посвідчення,  журнали вступного  інструктажу ведуться з порушеннями,  журнал «Реєстрації та видачі інструкцій  з охорони праці» відсутній.

  Фахівці Держпраці зобов’язали адміністрацію табору усунути й інші порушення, зафіксовані, зокрема,  при  експлуатації окремих інструментів та засобів, а також  посилити електробезпеку. 

  Усунути виявлені недоліки  зобов’язано й адміністрацію  спортивно - оздоровчого табору відпочинку «Здоровя».  У закладі виявлено наступні порушення:  не організовано проведення інструктажів з охорони праці для працівників інших організацій, які виконують роботи для табору;  не розроблено Положення про порядок навчання з працівниками табору, не розроблено  програми стажування для новоприйнятих працівників та інші.

  Водночас під час відвідування позашкільного оздоровчо - виховного закладу «Лунка» підтверджено, що всі виявлені  під час позапланової перевірки  порушення  (захід  державного нагляду проведено у червні 2018 року) адміністрація усунула повністю. 

  Слід підкреслити, що Управлінням Держпраці у Чернівецькій області підготовлено на розміщено на офіційному веб-ресурсі відомства  Методичні  рекомендації щодо забезпечення дотримання основних вимог законодавства з охорони праці у дитячих оздоровчих закладах (підприємствах).

  Відповідну інформацію розміщено у рубриці «Роз’яснення».


   

 • «Ви - гідний приклад для наслідування»: Держпраці привітала учасників регіонального туру спартакіади «Сила духу»

  «Ви - гідний приклад для наслідування»: Держпраці привітала учасників регіонального туру спартакіади «Сила духу»   

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван  Луцак привітав учасників регіонального туру шостої Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу» під час урочистого відкриття заходу.

  У вітальному слові Іван Луцак зазначив:

  «Від імені Управління Держпраці щиро вітаю вас з участю у регіональних змаганнях Всеукраїнської спартакіади «Сила духу». Назва цих  змагань говорить сама за себе. Усі ви - люди з надзвичайною силою духу. Пережити в житті надзвичайні обставини, тяжкі випробування, фізичний біль і не здатися можуть тільки мужні, сильні й тверді духом люди.

  Незалежно від того, якими будуть результати змагань, ви всі вже - переможці і гідний приклад для наслідування, як не здаватися, окреслити для себе мету і твердо йти  по життю».

  Керівник відомства також підкреслив, що проведення таких заходів - чергова можливість звернутися до всіх, хто щодня трудиться на підприємствах, в будь - якій  установі, організації. Іван Луцак наголосив, що безпека на виробництві залежить від багатьох факторів: сумлінності керівників, професійності посадових осіб відповідальних за стан охорони праці і, безперечно, від кожного працівника, котрий зобов’язаний дбати про свою безпеку на виробництві.

  Спортивна спартакіада відбулася учора у Чернівцях. Мета заходу - залучення потерпілих на виробництві до активного громадського життя, допомога у психологічній та соціальній реабілітації.   

  Програма передбачала змагання у п’яти видах спорту: баскетболі, дартсі, настільному тенісі, шахах, силових видах.  До участі зголосилися вісім команд  учасників  з Чернівців, Сторожинецького, Кіцманського,  Вижницького, Глибоцького, Хотинського, Сокирянського,  Новоселицького районів.

  Організаторами змагань  виступили управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області  та  Чернівецька обласна рада фізкультурно-спортивного товариства «Спартак».  


   

   

 • Не уклавши трудових договорів, роботодавець допустив до роботи 23 працівників

  Не уклавши трудових договорів,роботодавець допустив до роботи 23 працівників

  23 робітники були допущені до роботи без укладання з ними трудових договорів,  оформлених  наказами чи розпорядженням власника  або уповноваженого ним  органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівників на роботу.

  Факти не задекларованої зайнятості виявлено у суб’єкта господарювання, що здійснює виробничу  діяльність  в будівельній галузі: працівники були допущені до виконання будівельних робіт при зведенні житлового комплексу у Чернівцях.

  Факти порушення вимог статті 21 Кодексу законів про працю України - «Трудовий договір» та статті 24 КЗпПУ «Укладення трудового договору» встановили керівник та головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області .

  Інспекційне відвідування фахівців Держпраці  на підприємство відбулося спільно з працівниками Управління захисту економіки у Чернівецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

  У ході здійснення заходу контролю посадовими особами Держпраці  встановлено  також, що роботодавець допустив  до роботи іншу частину працівників  на підставі  не трудових договорів, як того вимагає Закон, а на підставі цивільно-правових угод.

  Представники територіального органу  Державної служби України з питань праці  вказали роботодавцю на це грубе порушення трудового законодавства.

  Адже фактичні трудові відносини з робітниками і надання трудовим договорам форми цивільно-правових перешкоджає реалізації працівників права на працю, гарантованого статтею 2 Кодексу законів про працю України.

  Своїми діями (укладанням цивільно- правових  угод, а не трудових договорів) роботодавець  перешкодив реалізації  права  працівників на соціальний захист у разі  тимчасової втрати працездатності, при настанні нещасного випадку на виробництві або внаслідок професійного захворювання, права на відпочинок,щорічну оплачувану відпустку, тощо.

  За грубі порушення трудового законодавства посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладення на суб’єкта господарювання штрафної санкції  у розмірі    2 568 870  гривень (два мільйони п’ятсот шістдесят вісім тисяч вісімсот сімдесят гривень).


   

 • Отримання державним службовцем неправомірної вигоди або подарунка - корупційні діяння, за які настає відповідальність перед Законом

  Отримання державним службовцем неправомірної вигоди або подарунка - корупційні діяння, за які настає відповідальність перед Законом

  Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов’язані невідкладно вжити  заходів:

  відмовитися від пропозиції;

  за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;

  залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі, й серед співробітників;

  письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

  Цю норму регламентує стаття 24 Закону України «Про запобігання корупції» - «Запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними».

  Якщо особа, на яку поширюються обмеження щодо використання службового становища та щодо одержання подарунків, виявила у своєму службовому приміщенні чи отримала майно, що може бути неправомірною вигодою, або подарунок, вона зобов’язана невідкладно, не пізніше одного робочого дня, письмово повідомити про цей факт свого безпосереднього керівника або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації.

  Про виявлення майна, що може бути неправомірною вигодою, або подарунка складається акт, який підписується особою, яка виявила неправомірну вигоду або подарунок, та її безпосереднім керівником або керівником відповідного органу, підприємства, установи, організації.

  У разі якщо майно, що може бути неправомірною вигодою, або подарунок виявляє особа, яка є керівником органу, підприємства, установи, організації, акт про виявлення майна, що може бути неправомірною вигодою, або подарунка підписує ця особа та особа, уповноважена на виконання обов’язків керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації у разі його відсутності.

  Предмети неправомірної вигоди, а також одержані чи виявлені подарунки зберігаються в органі до їх передачі спеціально уповноваженим суб’єктам у сфері протидії корупції.

  У випадку наявності в особи, зазначеної у пунктах 1,2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», сумнівів щодо можливості одержання нею подарунка, вона має право письмово звернутися для одержання консультації з цього питання до територіального органу Національного агентства, який надає відповідне роз’яснення.


   

   

   

 • Трудовий договір - задекларовані трудові відносини між роботодавцем та працівником

  Трудовий договір - задекларовані трудові відносини між роботодавцем та працівником

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює:

  відповідно до вимог статті 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір  між роботодавцем та працівником укладається у письмовій формі.

  Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, або уповноваженого ним  органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

  У наказі про прийняття на роботу роботодавець зобов’язаний зазначити  дату прийняття на роботу, назву посади (професії), за якою працюватиме працівник, розмір основної заробітної плати.

  При укладенні трудового договору може бути обумовлено угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі  про прийняття на роботу. Проведення випробування без видання наказу про прийняття на роботу не допускається. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

  При влаштуванні на роботу працівник зобов'язаний подавати трудову книжку.

  До початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець зобов'язаний:

  роз'яснити працівникові його права і обов'язки;

  проінформувати про умови праці, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров'я;

  про права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;

  ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором, якщо такий існує;

  визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;

  проінструктувати працівника щодо необхідності дотримання ним нормативно-правових актів з  охорони та гігієни праці.  

  Роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, за іншою професією (посадою).

  Працівнику повинна гарантуватися:

  відповідна тривалість робочого дня (не більше 40 годин на тиждень);

  заробітна плата, її виплата має відбуватися регулярно у встановлені на підприємстві строки, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

  Працівники також мають знати, що вони  вправі звернутись до місцевого суду в порядку цивільно-процесуального судочинства з позовом  про оформлення трудових відносин у разі виконання ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи.

  При винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу, у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації, суд, який розглядає трудовий спір, одночасно ухвалює рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.

   


   

   

 • Про результати роботи сектору з питань експертизи умов праці

  Про результати роботи сектору з питань експертизи умов праці

  Працівниками сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Чернівецькій області  з початку  2018 року надано методично-консультативну допомогу та здійснено превентивні заходи з питань соціального захисту працівників, зайнятих на роботах з шкідливими та важкими умовами праці на 95 підприємствах, із них під час проведення планових перевірок з питань дотримання статті 7 Закону України „Про охорону праці” та статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” здійснено превентивні заходи з питань атестації робочих місць за умовами праці на 63 підприємствах.

  Надано методичну та консультативну допомогу на 32 підприємствах у проведенні атестації робочих місць за умовами праці з метою правильності встановлення пільгових пенсій та надання додаткових відпустокі доплат за роботу у шкідливих умовах праці.

  Фахівці сектору брали  участь у підготовці та проведенні засідань Комісії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України у Чернівецькій області  щодо призначення пенсій за віком на пільгових умовах, на яких розглянуто 47 заяв громадян.

  У 2018 році до сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці звернулося  133 громадян з питань  пільгового пенсійного забезпечення, правильності проведення атестації робочих місць за умовами праці та надання пільг і компенсацій (додаткові щорічні відпустки, доплати до посадового окладу, скорочена тривалість робочого тижня, спецхарчування) за роботу у шкідливих та важких умовах праці. Усім їм фахівцями надано відповідну кваліфіковану допомогу.


   

   

 • Роботодавці Буковини можуть отримати фахову методичну допомогу з питань трудового законодавства

  Роботодавці  Буковини можуть отримати фахову методичну допомогу  з питань трудового законодавства  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: юридичні та фізичні особи - підприємці, котрі використовують найману працю, несуть відповідальність  за порушення законодавства про працю у вигляді штрафу якщо:

  здійснили фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);

  оформили працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  виплачують заробітну плату  (винагороду) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та податків.

  Дані порушення караються штрафною санкцією у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника щодо якого скоєно порушення  - 111 690 гривень.

  Якщо роботодавець  порушив встановлені строки виплати заробітної плати працівникам, інших  виплат, передбачених законодавством про працю більше, аніж на один місяць, або ж виплатив їх не в повному обсязі - накладається штрафна санкція у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 11 169 гривень.

  Недотримання роботодавцем мінімальних державних гарантій в оплаті праці карається штрафом у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника щодо якого скоєно правопорушення - 37 230 гривень.

  Через недотримання роботодавцем встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», штрафна санкція складе суму рівнозначну десятикратному розміру мінімальної заробітної плати - 37  230 гривень.

  Порушення роботодавцем інших вимог трудового законодавства тягне фінансову відповідальність у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, тобто,   3 723 гривні.

  Через недопущення головних державних інспекторів до здійснення заходів державного нагляду (контролю) з питань додержання законодавства про працю на роботодавця накладається штрафна санкція у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати - 11 169 гривень.

  У разі вчинення роботодавцями  перешкоджання при проведенні заходів державного нагляду (контролю) щодо виявлення порушень законодавства про працю,  штрафна санкція нараховуватиметься  у стократному розмірі мінімальної заробітної плати - 372 300 гривень.     

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців Буковини й наголошує:

  у разі необхідності отримання фахової консультації щодо дотримання законодавства  про працю, юридичним та фізичним особам - підприємцям, котрі використовують найману працю, необхідно звернутися до фахівців відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  за адресою:

  м. Чернівці, вул. Поповича, 2, або зателефонувати за номером: (0372) 52 56 67.


   

 • Управління Держпраці надає рекомендації суб'єктам господарювання щодо продовження дії дозволів

  Управління Держпраці надає  рекомендації суб'єктам господарювання щодо продовження дії дозволів

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз'яснює:

  Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

  З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

  Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

  законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

  при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

  чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

  чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

  Важливо!

  Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


   

   

 • Наголошено на посиленні роботи територіальних органів Держпраці у питанні легалізації трудових відносин

  Наголошено на посиленні роботи територіальних органів Держпраці у питанні легалізації трудових відносин

  Голова Держпраці Роман Чернега провів нараду з керівниками територіальних органів Держпраці з питань ефективності роботи в частині легалізації трудових відносин та погашення заборгованості із заробітної плати, на якій підведено підсумки роботи за І півріччя 2018 року та визначено пріоритетні напрями роботи на ІІ півріччя, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  На нараді проаналізовано результати інспекційних відвідувань щодо виявлення неоформлених працівників. За січень - червень 2018 року інспекторами праці проведено 3 тис. 487 інспекційних відвідувань з цих питань, виявлено 9 тис. 541 працівника, які працювали без належного оформлення трудових відносин, зокрема 2 тис. 811 працівників, які працювали без оформлення трудового договору, 4 тис. 666 працівників працювали за цивільними-правовими  договорами, що мали ознаки трудового та 2 тис. 64 працівника, допущених до роботи без повідомлення органів Державної фіскальної служби.

  Винесено 477 постанов про накладення штрафі відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України на суму 435 млн. 809 тис. гривень.

  З метою профілактики правопорушень трудового законодавства фахівцями Держпраці проведено 11 тис. 568 інформаційно-роз’яснювальних заходів з питань легалізації трудових відносин.

  У результаті взаємодії Держпраці з Пенсійним фондом України кількість застрахованих осіб зросла на 156 тис.133 особи порівняно з початком року.

  Крім того, Держпраці ведеться активна робота в напрямі погашення заборгованості із заробітної плати.

  Упродовж січня-червня 2018 року інспекторами праці проведено інспекційні відвідування 487 підприємств-боржників, які мали заборгованість із виплати заробітної плати у сумі 1 млрд. 163 млн. грн. перед 89 тис. 70 працівниками.

  На вимогу інспекторів праці, 263 підприємства - боржники погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму 324 млн. 867 тис. грн., тобто підприємства повністю чи частково розрахувалися з 58 тис. 302 працівниками.

  Голова Держпраці акцентував увагу на необхідності активізації зусиль інспекторів праці щодо легалізації трудових відносин найманих працівників за результатами інспекційних відвідувань та масштабної роз’яснювальної роботи з роботодавцями та найманими працівниками для досягнення високої результативності у вирішенні проблеми не задекларованої праці в Україні.

  Крім того Роман Чернега вкотре наголосив на недопущенні проявів корупції у територіальних органах Держпраці.


   

   

 • На перемогу у Всеукраїнському конкурсі «Краще підприємство з охорони праці» претендують два підприємства з Буковини

  На перемогу у Всеукраїнському конкурсі «Краще підприємство з охорони праці» претендують два підприємства з Буковини

  За рішенням Конкурсної комісії Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» за результатами роботи у 2017 році учасниками Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» визначено 28 підприємств.

  Серед них:

  ПАТ «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод»

  ПрАТ «Нафтогазвидобування»

  ВП «Атомремонтсервіс» ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»

  ДП «Український державний центр радіочастот»

  ПП «Віктор і К»

  ПАТ «Галичфарм»

  ДП «Білгород – Дністровський морський торговельний порт»

  ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна»

  Медичний центр «Нові Санжари» Національної гвардії України

  Представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед»

  ТОВ «Кусум Фарм»

  ПрАТ «А/Т Тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки»

  НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта»

  Товариство з додатковою відповідальністю «Трембіта»

  ПП «Артон»

  ПП «АгроНіка»

  Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Ренет»

  Приватне мале підприємство виробнича фірма «Панда»

  ТОВ «Вінницький комбінат хлібопродуктів №2»

  ТОВ «Устя»

  ТОВ фірма «Констракшн Груп Інтернешнл»

  ПрАТ «Волиньхолдінг»

  ТОВ «Спецмонтажгруп»

  Приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма «Роднічок»

  ТОВ «ПРОМБУД 2»

  ПАТ по газопостачанню та газифікації «Рівнегаз»

  ТОВ «Рівненський домобудівний комбінат»

  ТОВ «КВАС БЕРЕДЖИЗ».

  Перелік підприємств розміщено на сайті Державної служби України з питань праці.

  Серед претендентів на перемогу й підприємства з Буковини, зокрема, ТДВ «Трембіта» та ПП «Артон».

  Так, ТДВ «Трембіта» є одним із лідерів на ринку України з пошиття чоловічого класичного одягу.

  Продукція ТДВ «Трембіта» відповідає міжнародним і європейським стандартам якості та експортується до Італії, Німеччини, Франції, Англії, Нідерландів, США, Канади та інших країн.

  Підприємство успішно співпрацює з  відомими  брендами, зокрема, Armand Thiery, Scherrer, Mario Dessuti, Celio, Gianni Ferrucci, Galeries Lafaytte, Burton, Villa Vasari, Prado, Benetton, Fellini та іншими.

  За рік на підприємстві виготовляється понад 500 тисяч одиниць одягу.

  За вагомі досягнення у галузі легкої промисловості ТДВ "Трембіта" нагороджено низкою вагомих відзнак.

  Серед них - відзнаками  «Найкраща торговельна марка»,  «Золота торговельна марка»,  «Вища проба» «Найкращий вітчизняний виробник»,  «Європейська якість», дипломом «100 найкращих товарів України» та іншими.

  Приватне підприємство «Артон» засноване у 1998 році. Воно є виробником приладів пожежної та охоронної сигналізації (оптичні димові, теплові, комбіновані, автономні, лінійні, ручні сповіщувачі, пожежні приймально-контрольні прилади, допоміжні прилади та аксесуари, охоронні сповіщувачі). Щорічно асортимент продукції поповнюється новими розробками.  

  70% продукції ПП «Артон» експортує в інші країни світу. 

  Продукція відповідає  вимогам європейських стандартів, а система управління якістю, введена на підприємстві в 2003 році, сертифікована компанією TUV Rheinland на відповідність міжнародному стандарту ISO 9001:2008 та гарантує споживачеві відмінну якість продукції.

  У 2007 році ПП «Артон» нагороджено пам'ятним знаком Міжнародної організації інтелектуальної власності для інноваційних підприємств у сфері винаходів та інновацій.

  Підприємство неодноразово визнано переможцем Всеукраїнського конкурсу «Винахід року». Перемогу колектив здобував тричі: у 2003-у, 2004-у, 2006 роках.

  У 2010 році на цьому конкурсі  ПП «Артон» посіло друге місце за кращий винахід року.

  На кожному із цих підприємств вагому увагу керівників та відповідальних осіб  приділено стану промислової безпеки, охорони та гігієни праці. На регіональному рівні підприємства є взірцевими у плані впровадження передового досвіду з охорони праці.

  На підприємствах  розроблено та впроваджено заходи щодо поліпшення умов праці, зокрема, вдосконалено технологічні процеси та модернізовано обладнання. На реалізацію профілактичних заходів з охорони праці щодо поліпшення стану безпеки, гігієни  праці та виробничого середовища виділяються відповідні кошти.

  Працівники проходять навчання та перевірку знань з охорони праці своєчасно та у відповідність з розробленими графіками. Посадові особи проходять навчання та перевірку знань з охорони праці у галузевих навчальних закладах у встановлені законодавством терміни.

  Технічне обладнання на підприємствах постійно модернізується та оновлюється. Будівлі, споруди, устаткування перебувають у належному технічному стані.

  Тут впроваджено дієвий контроль за додержанням працівниками технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва.

  Упродовж останнього десятиліття на підприємствах - номінантах на перемогу у Всеукраїнському конкурсі не зафіксовано жодного випадку виробничого травматизму чи професійного захворювання.


   


   

   

   

 • Праця неповнолітніх: що повинен знати юний працівник і як має діяти роботодавець

  Праця неповнолітніх: що повинен знати юний працівник і як має діяти роботодавець

  Триває сезон літніх канікул, який чимало молодих людей спробують використати не лише для відпочинку, але й для користі. Для цього вони спробують знайти роботу, або ж тимчасову зайнятість.

  Що повинен знати працівник?

  Особи, молодші 16 років до роботи не допускаються.

  Як виняток, за згодою одного із батьків або тих, хто їх замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

  Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14 - річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Норми відпрацьованого робочого часу для осіб віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень;

  Для осіб віком від 15 до 16 років та учнів віком від 14 до 15 років, котрі працюють у період канікул – 24 години на тиждень.

  Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної  тривалості  робочого часу для осіб  відповідного  віку.

  Заробітна плата  працівникам, котрі молодші вісімнадцяти  років  при скороченій  тривалості  щоденної  роботи виплачується у такому ж розмірі, як і працівникам при  повній тривалості щоденної роботи.

  Роботодавець не має права застосовувати працю неповнолітніх на:

  важких  роботах та роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці;

  підземних роботах;

  роботах, що передбачають підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх  граничні норми;

  нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.

  Підлітків забороняється призначати на роботи, які пов'язані виключно з підійманням, утриманням  або  переміщенням важких речей.

  До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються підлітки, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним  лікарським  свідоцтвом. До тривалої роботи по підійманню та переміщенню важких речей підлітки до 15 років не допускаються.

  Роботодавець повинен забезпечити обов'язкове проходження працюючими у нього підлітками попереднього та наступних періодичних медичних оглядів.

  Обов'язковим повинен бути рівномірний розподіл тижневого робочого часу за днями п'яти - або шестиденного робочого тижня.

  Робота підлітків з вантажами не повинна становити більше 1/3 робочого часу.


   

 • У буковинських ОТГ вже працюють 22 інспектори праці

  У буковинських ОТГ вже працюють 22 інспектори праці

  Станом на початок липня 2018 року інспектори праці органів місцевого самоврядування працюють у 22 обєднаних територіальних громадах області. 

  Відповідні фахівці працюють у  Вижницькій, Великокучурівській, Селятинській  ОТГ;

  у Сторожинецькій, Вашківецькій та Сокирянській міських радах;

  у Кострижівській та Глибоцькій селищних радах;

  у Тереблеченській, Волоківській, Чудейській, Вашковецькій, Недобоївській, Конятинській, Клішковецькій,  Юрківецькій, Магальській, Мамалигівській, Усть-Путильській, Рукшинській сільських радах.  

  Фахівці отримали посвідчення інспекторів праці. Документ видано Державною службою України з питань праці.

  Інформацію про видані посвідчення розміщено на сайті відомства у розділі «Здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», підрозділі «Інформація про службові посвідчення інспекторів праці органів місцевого самоврядування».


   

   

 • Порушень щодо недотримання мінімальної заробітної плати не виявлено

  Порушень щодо недотримання мінімальної заробітної плати не виявлено

  Моніторинг ситуації з виплатою мінімальної заробітної плати та оперативного реагування на скарги громадян щодо порушення керівниками підприємств, установ, організацій трудових прав працівників, в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області перебуває на постійному контролі.

  У ході здійснення заходів фахівцями відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів за п’ять місяців  2018 року порушень щодо недотримання роботодавцями виплати мінімальної заробітної плати у встановленому законодавством розмірі (3723 гривні) не виявлено.

  Однак, у девяти роботодавців області головні державні інспектори Держпраці виявили низку порушень щодо недотримання мінімальних гарантій (невиплата заробітної плати працівникам за роботу у нічний час, понаднормовий час, за роботу у святкові дні, тощо).

  За звітній період у 16 роботодавців виявлено невиплату індексації заробітної плати.

  Варто підкреслити, що штрафна санкція для роботодавців за кожного працівника щодо котрого не дотримано умов мінімальних державних гарантій в оплаті праці складає суму у десять мінімальних заробітних плат, тобто 37230 гривень.


   

   

   

   

   

 • В області триває жнивна кампанія : суб’єкти господарювання агропромислового комплексу зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  В області триває жнивна кампанія : субєкти господарювання агропромислового комплексу зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах,  а з метою запобігання нещасним випадкам під час проведення жнивної кампанії - 2018 керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та об’єднань мають взяти під особистий контроль стан охорони праці та виконати низку першочергових заходів:

  до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, котрі мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;
  розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;
  закінчити ремонт та підготовку  транспортних агрегатів;
  організувати ланки технічного обслуговування;
  обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;
  перевірити провисання проводів ліній електропередач;
  встановити огородження на всіх обертових частинах сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
  очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;
  укомплектувати робочі місця, зернозбиральну техніку аптечками медичної допомоги;
  забезпечити всіх працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;
  провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та опору контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;
  особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;
  під час скиртування забезпечити працівників страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;
  не допускати до експлуатації трактори, які не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  Слід зазначити, що аналізуючи стан виробничого травматизму в агропромисловій галузі, встановлено: виробничі травми стаються через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів та порушення Правил дорожнього руху.

  Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт, важливо не допускати експлуатацію несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами.

  Варто пам’ятати! Усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки агрегатів.

  Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.

  Перед початком робіт працівники повинні пройти відповідний інструктаж, а ті, хто виконують роботи та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки (механізатори, водії, працівники зернотоків) - спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці.


   

 • Держпраці та Федерація профспілок України підписали Угоду про співпрацю

  Держпраці та Федерація профспілок України підписали Угоду про співпрацю

  Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега та Голова Федерації професійних спілок України Григорій Осовий підписали Угоду про співпрацю між Державною службою України з питань праці та Федерацією професійних спілок України.

  Угода, зокрема, передбачає обмін публічною інформацією про стан охорони праці, рівень виробничого травматизму і профзахворювань, здійснення спільних заходів, спрямованих на вдосконалення нормативно-правової бази з питань праці, соціального захисту працівників.

  Сторони Угоди зобов’язалися ефективно виконувати основоположні конвенції Міжнародної організації праці,  ратифіковані Україною, та декларації МОП щодо основних принципів та прав у сфері праці.

  Окрім того, сторони домовилися про проведення спільних заходів, зокрема конференцій, навчань і тренінгів для інспекторів праці Держпраці і представників профспілкових організацій, а також інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо вимог законодавства про працю та охорону праці, надання роботодавцям і працівникам необхідних консультацій. 

  «Цей крок – результат великої спільної роботи щодо створення гідних умов праці в Україні», - зазначив Голова Держпраці Роман Чернега, подякувавши представникам профспілок за конструктивну позицію і підтримку ініціатив Держпраці.

  Голова Федерації профспілок України наголосив на здобутках Технічної інспекції праці, важливості застосування багатого досвіду технічних експертів у формуванні сучасної системи охорони праці, відзначив масштабну роботу Держпраці в питанні детінізації трудових відносин та вдосконалення нормативно-правової бази у сфери праці і охорони праці.

  У розвиток підписаної Угоди будуть підготовлені робочі плани та організовуватися спільні наради та колегії, зазначається на сайті Державної служби України з питань праці.


   

   

 • За результатами контрольних заходів Держпраці підприємства - боржники погасили понад 248 мільйонів гривень заборгованості із заробітної плати

  За результатами контрольних заходів Держпраці підприємства - боржники погасили понад 248 мільйонів гривень заборгованості із заробітної плати

  Упродовж січня - травня 2018 року інспекторами праці Держпраці України проведено інспекційні відвідування 402 підприємств-боржників, які мали заборгованість із виплати заробітної плати на суму 1 млрд. 16 млн. грн. перед 72 тис. 119 працівниками, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  На вимоги інспекторів праці 221 підприємство - боржник погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму 248 млн. 114 тис. грн, тобто підприємства повністю чи частково розрахувалися з 47 тис. 257 працівниками.

  За результатами перевірок підприємств-боржників складено та передано до суду 179 протоколів про адміністративне правопорушення, на підставі яких на посадових осіб накладено штрафів на загальну суму 26,7 тис. гривень.

  Окрім того, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України за порушення строків виплати заробітної плати посадовими особами Держпраці винесено 637 постанов про накладення фінансових санкцій у сумі 6,7 млн гривень.

  Держпраці нагадує, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, а їх посадові особи - кримінальну або адміністративну відповідальність.


   

 • У Держпраці створюється комісія спеціального розслідування нещасного випадку, в якому постраждала бригада «швидкої медичної допомоги»

  Створюється комісія спеціального розслідування нещасного випадку, в якому постраждала бригада «швидкої медичної допомоги»

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області розпочато створення комісії спеціального розслідування групового нещасного випадку, в якому постраждала бригада (троє осіб) швидкої медичної допомоги обласної комунальної установи «Чернівецький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

  Виїзна бригада швидкої медичної допомоги  у складі лікаря, фельдшера та водія, прямуючи на виклик до хворого, потрапила у дорожньо-транспортну аварію о 23.40 учора, десятого липня.  Це сталося у Чернівцях на перетині вулиць Винниченка та Комунальників.

  У результаті  ДТП лікар  виїзної бригади (1987 року народження) отримала струс головного мозку, перелом кісток носа та забій коліна; фельдшер (1997 року народження) та водій (1961 року народження) отримали струс головного мозку та забої чола.

  Потерпілим оперативно було надано медичну допомогу. Наразі травмована лікар перебуває на стаціонарному лікуванні у медичному закладі, фельдшер та водій - на амбулаторному лікуванні.

  Комісія спеціального розслідування групового нещасного випадку Управління Держпраці у Чернівецькій області розпочне роботу відразу ж після створення.  


   

 • Що повинен знати працівник, аби його трудові права не були порушені роботодавцем

  Що повинен знати працівник, аби його трудові права не були порушені роботодавцем

  Офіційне оформлення трудових відносин забезпечує працівнику стабільну заробітну плату та сплачений із заробітної плати страховий (єдиний) внесок.

  Власне, це  є  беззаперечною запорукою гідної пенсії в майбутньому, гарантією отримання виплат у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю, або ж  настанням нещасного випадку на виробництві, у випадку безробіття тощо.

  Працівнику варто пам’ятати: розмір соціальних і пенсійних виплат напряму залежать від набутого страхового стажу та розміру офіційно задекларованої заробітної плати. Відповідно до чинного законодавства, для зарахування працівнику повного місяця до страхового стажу роботодавець повинен сплатити єдиний внесок в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати (на сьогодні - 3723 грн.) та розміру внеску (22%).

  Легальне працевлаштування забезпечує працівнику гарантії з боку роботодавця щодо дотримання ним  норм трудового законодавства; дає можливість реалізувати свої здібності до продуктивної  праці, закріпити за собою  добру репутацію, досягти кар’єрного росту.

  Для роботодавців, котрі забезпечують легальні умови праці, - це  можливість встановлення матеріальної відповідальності працівників при прийнятті їх на роботу; забезпечення у колективі трудової дисципліни; можливість відстоювання у судовому порядку своїх прав.

  Офіційна зайнятість - гарантія соціального захисту найманих працівників та успішного бізнесу роботодавця.


   

 • Середня заробітна плата в Україні зросла до 8 725 гривень

  Середня заробітна плата в Україні зросла до 8 725 гривень

  Загалом середня заробітна плата в Україні у травні  нинішнього року зросла до 8725 гривень. Такі дані оприлюднила Державна служба статистики України.

  Серед регіонів - лідерів, де в державі зафіксовано найбільшу заробітну плату  - Донецька область та місто Київ. Розмір середньої заробітної плати тут перевищив десять тисяч гривень.  Окрім Києва та Донеччини, серед регіонів - лідерів -  Київська (8783 гривні), Дніпропетровська (8724 гривні), Запорізька (8565 гривень) та Полтавська (8161 гривня) області.

  Серед регіонів, в яких  заробітна плата працівників є найнижчою серед українських областей - Чернівецька (6775 гривень), Тернопільська (6870 гривень), Чернігівська (6997 гривень) області.

  У порівнянні з показниками січня 2018 року, найінтенсивнішими темпами зросла зарплата у Донецькій (21,19%), Тернопільській (17,12%), Закарпатській (17,05%), Херсонській (15,86%), Черкаській (15,69%) областях.

  Найнижча динаміка - у  Київській (7,83%), Одеській (9,84%), Рівненській (10,22%),  Харківській (10,62%) областях.


   

 • На нараді в Чернівецькій ОДА відзвітовано про роботу Держпраці щодо подолання неофіційної зайнятості в регіоні

  На нараді в Чернівецькій ОДА відзвітовано про роботу Держпраці щодо подолання неофіційної зайнятості в регіоні

  Під керівництвом голови Чернівецької обласної державної адміністрації Олександра Фищука відбулася апаратна нарада,  участь у якій взяв начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Під час наради керівник територіального органу Держпраці відзвітував про результати роботи головних державних інспекторів відомства, зокрема, щодо подолання не задекларованої зайнятості  в регіоні за останній тиждень.   

  «Фахівці Управління Держпраці охопили інспекційними відвідуваннями 12 суб’єктів господарювання. За результатами заходів винесено 14 постанов, на порушників трудового законодавства накладено суттєві штрафні санкції, - підкреслив у своєму виступі Іван Луцак. - Загалом в активній співпраці Управління Держпраці, Головного управління Державної фіскальної служби, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області виявлено у травні-червні нинішнього року 82 працівників, котрі працювали без належного оформлення трудових відносин».

  Начальник Управління Держпраці зазначив, що лише за першу декаду липня 2018 року на підприємствах різної форми власності в області виявлено 30 випадків не задекларованої зайнятості.           

  Підкреслено, що зусилля фахівців Держпраці, Головного управління ДФС у Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області спрямовано на відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу серед роботодавців краю. Під час заходів за участю представників місцевих підприємств, установ, організацій різних форм власностіакцентується на тому, що за порушення законодавства про працю суб’єкти господарювання можуть нести вагому відповідальність, у тому числі, й через накладення державним органом суттєвих фінансових санкцій.

  Голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук натомість наголосив на тому,що діяльність  з виявлення фактів  нелегальної зайнятості повинні активізувати й органи місцевого самоврядування, зокрема, інспектори праці, що працюють в об’єднаних територіальних громадах.

  Наразі відповідні посвідчення інспекторів праці органів місцевого самоврядування видано 22 посадовцям об’єднаних територіальних громад Буковини.


   

 • Буковинці можуть повідомити про факти не задекларованої праці через онлайн - повідомлення

  Буковинці можуть повідомити про факти не задекларованої праці через онлайн - повідомлення

  Цю можливість запровадила Державна служба України з питань праці.  

  Для цього необхідно на сайті державного відомства, або на сайті Управління Держпраці у Чернівецькій області,  чи на інформаційному веб - ресурсі  Чернівецької обласної державної адміністрації у розділі «Повідомити про не задекларовану працю» надати факти неофіційного працевлаштування працівників.

  Уся надана у повідомленні заявником інформація використовуватиметься виключно з метою аналізу стану поширення не задекларованої праці та не підлягатиме розголошенню у разі проведення інспекційних відвідувань фахівцями Держпраці.

  В краї інспекційні відвідування суб'єктів господарювання щодо дотримання ними трудового законодавства здійснюють головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість там інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

 • До уваги роботодавців! Дотримання законодавства про працю – запорука уникнення штрафних санкцій

  До уваги роботодавців! Дотримання законодавства про працю – запорука уникнення штрафних санкцій

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців Буковини й повідомляє: за порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, котрі використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність.

  30 мінімальних зарплат за кожного працівника (111 690 гривень) у разі:

  фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;

  виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

  10 мінімальних зарплат  за кожного працівника (37 230 гривень) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

  10 мінімальних зарплат за кожного працівника  (37 230 гривень) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

  3 мінімальні зарплати (11 690 гривень), якщо зафіксовано порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як на один місяць, виплата їх не в повному обсязі.

  1 мінімальна зарплата (3 723 гривень) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.


   

 • Через не задекларовану зайнятість роботодавець зобов’язана заплатити понад один мільйон сімсот тисяч гривень штрафу

  Через не задекларовану зайнятість  роботодавець зобов’язана заплатити понад один мільйон сімсот тисяч гривень штрафу

  Не задекларовану зайнятість виявлено головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  у ФОП Черватюк І.В.

  Фізична особа - підприємець здійснює підприємницьку діяльність (роздрібна торгівля продуктами харчування, напоями, тютюновими виробами)у місті Новодністровську Чернівецької області.

  Здійснюючи інспекційне відвідування, фахівці Держпраці виявили, що суб’єкт господарювання здійснює свою діяльність з грубими порушеннями законодавства про працю. Зокрема,  встановлено, що наймані підприємцем працівники  були допущені до роботи без укладання трудових договорів, оформлених наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  Без укладання трудових договорів до роботи було допущено понад півтора десятка осіб. Штрафна санкція за порушення трудового законодавства (неофіційна зайнятість), накладена посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області на підприємця, -  1 787 040гривень (один мільйон сімсот вісімдесят сім тисяч сорок гривень).

  Роботодавець у своїй діяльності допустила інші порушення трудового законодавства, зокрема в оплаті праці, організації режиму роботи у торгових закладах.  За це на підприємця накладено штраф у розмірі 3723 гривні (три тисячі сімсот двадцять три гривні).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців з вимогою дотримання законодавства про працю й нагадує про сувору відповідальність перед Законом у разі його порушення.


   

   

   

 • Державні інспектори продовжують здійснювати перевірки об'єктів з масовим перебуванням людей

  Державні інспектори продовжують здійснювати перевірки об'єктів з масовим перебуванням людей

  Так, головними державними інспекторами відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Управління  Держпраці у Чернівецькій області  перевірено наступні заклади: комунальну міську установу «Міська клінічна лікарня №1» та обласну дитячу клінічну лікарню.

  Під час здійснення заходів державного нагляду у КМУ «Міська клінічна лікарня №1» (м.Чернівці, вул. Героїв Майдану, 226) виявлено такі порушення: положення про службу охорони праці, положення про порядок навчання з питань охорони праці, програми стажування для новоприйнятих працівників потребують перегляду. Також перегляду потребує положення про розробку інструкцій з охорони праці та програми вступного інструктажу.

  У медичній установі не організовано  проведення інструктажів з охорони праці для працівників інших організацій, які виконують роботи для закладу. Технічних працівників не забезпечено спецодягом та миючими засобами в повному обсязі.

  В обласній дитячій клінічній лікарні (м. Чернівці, вулиця Руська 207-А) головні державні інспектори Держпраці теж виявили низку порушень.

  Зокрема, встановлено, що положення про службу охорони праці, положення про порядок навчання з питань охорони праці, програми стажування для новоприйнятих працівників потребують перегляду. Положення про розробку інструкцій з охорони праці потребує перегляду. Відсутній наказ на затвердження переліку безкоштовно виданого спецодягу та засобів індивідуального захисту, відсутні особисті картки обліку спецодягу та спецвзуття, дно оглядової канави не повністю облаштовано дерев’яними решітками.

  Фахівцями Держпраці видано відповідні приписи. Адміністрації медичних закладів доведено, що  виконання приписів має відбутися в обов’язковому порядку.  


   

 • У дитячих закладах оздоровлення та відпочинку надано повну методичну допомогу з питань охорони праці

  У дитячих закладах оздоровлення та відпочинку надано повну методичну допомогу з питань охорони праці

  Про це на засіданні оперативного штабу з питань організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2018 році, що відбувся у Чернівецькій обласній державній адміністрації, зазначив начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак. 

  Засідання оперативного штабу відбулося під керівництвом заступника голови Чернівецької ОДА Ігоря Богатирця.

  Питання про організацію роботи закладів оздоровлення та відпочинку дітей у частині дотримання охорони праці та промислової безпеки було одним із ключових у порядку денному засідання.

  Начальник Управління підкреслив, що на даний час  в регіоні фахівці Держпраці продовжують здійснювати перевірки місць масового перебування людей.

  Посадовець також зазначив, що на виконання доручення Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана (№18688/1/3-18 від 06.06.2018 року) головні державні інспектори територіальних органів Державної служби України з питань праці проводять у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку  вибіркові перевірки. Це відбувається перед початком кожної оздоровчої зміни.

  Так, упродовж червня 2018 року головні державні інспектори  відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері та відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці  Управління Держпраці у Чернівецькій області перевірили стан охорони праці та промислової безпеки у  дитячих закладах «Буковинське орлятко», «Буковинка», «Лунка».

  Адміністрації, відповідальним за стан охорони праці та промислової безпеки  посадовим особам  дитячих закладів фахівці Управління надають повну методичну допомогу.


   

   

   

 • На суб’єкта господарювання накладено штраф за використання неофіційної праці

  На субєкта господарювання  накладено штраф за використання неофіційної праці

  Нелегальну зайнятість  працівників виявлено у ході інспекційного відвідування начальником та головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства  про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області у  фізичної особи підприємця Мацкан Н.С., що здійснює підприємницьку діяльність у смт. Путила (Путильський район, Чернівецька область).

  Під час проведення інспекційного відвідування у приміщення ресторанного комплексу (підприємницьку діяльність суб’єкт господарювання здійснює у ресторанному бізнесі) інспекторами Держпраці виявлено трьох осіб, котрі виконували обов’язки працівників кухні.

  Їх було допущено до виконання роботи у порушення вимог  статті  24 КЗпП України - «Укладення трудового договору»,  а саме без укладення трудових договорів.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області неодноразово наголошувало: використання не задекларованої праці є грубим порушення законодавства про працю. Штрафна санкція, накладена органами Держпраці за використання  одного неофіційно влаштованого працівника, - 111 690 гривень.

  Оскільки головні державні інспектори  встановили факт неофіційного працевлаштування фізичною особою-підприємцем  трьох осіб, то штрафну санкцію накладено у сумі 335 070 гривень (триста тридцять п’ять тисяч сімдесят гривень).

  Інспектори Держпраці встановили у ФОП Мацкан Н.С.  інші порушення трудового законодавства.  Зокрема, роботодавець своїми діями  порушила норми  Закону України «Про оплату праці».

  Як наслідок, за порушення при нарахуванні та оплаті праці працівників винесено постанову про накладення  на суб’єкта господарювання штрафу у розмірі 74 460  гривень (сімдесят чотири тисячі чотириста шістдесят гривень).

  Додатково за інші порушення законодавства про працю роботодавця оштрафовано на 3 723 гривні (три тисячі сімсот двадцять три гривні).


   

   

 • Зріс прожитковий мінімум

  Зріс прожитковий мінімум

  З першого липня нинішнього року прожитковий мінімум збільшився і становитиме на одну особу 1 777 гривень.

  Для дітей віком до 6 років  прожитковий мінімум становитиме 1 559 грн;

  дітей віком від 6 до 18 років - 1 944 грн;

  для працездатних осіб - 1 841 грн;

  осіб, які втратили працездатність - 1 435 грн.

  Водночас мінімальна заробітна плата станом на початок липня 2018 року не змінилася й становить:

  у місячному розмірі - 3 723 грн;

  у погодинному розмірі - 22,41 грн.

  Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.


   

 • Захист людини праці та легалізація трудових відносин - пріоритети Уряду у трудовій сфері

  Захист людини праці та легалізація трудових відносин - пріоритети Уряду у трудовій сфері

  Зустріч Міністра соціальної політики України Андрія Реви з представниками Міжнародної організації праці стала своєрідним продовженням обговорення, презентованого Організацією 3-го липня, проекту “Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні” за участі представників Мінсоцполітики, соціальних партнерів, експертів МОП та Королівства Данія, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.

  Проект стартував з метою реалізації пріоритету 1 „Сприяння зайнятості та розвитку сталих підприємств задля стабільності та зростання”. Мета проекту – зміцнення соціального діалогу та тристоронніх механізмів для забезпечення структурної зайнятості та подолання викликів ринку праці на національному та регіональному рівнях. Термін реалізації – 2017-2022 роки.

  Базові пріоритети

  Підсумовуючи презентацію проекту, Андрій Рева зазначив: “Прийнявши рішення звернутись до МОПу щодо надання допомоги в реалізації проекту реформи ринку праці, ми перед усім керувались тим, що організація має чималий досвід та авторитет у світі. Враховуючи декотрі негативні процеси, що мають місце в нашій країні, участь фахівців Організації буде сприяти прозорості й абсолютній публічності впровадження проекту”.

  Крім того, Міністр поінформував про розширення діяльності Державної служби праці шляхом залучення  до виконання функцій служби праці  органів місцевого самоврядування.

  Перший заступник Міністра Ольга Крентовська повідомила, що Міністерство достатньо підготовлене до реалізації проекту.

  Крім того, мова на зустрічі йшла про продовження реалізації Програми гідної праці для України на  2016-2019 роки, що була підписана 7 квітня 2016 року у Києві.

  Програма гідної праці на 2016-2019 роки є рамковою програмою і базується на 3-х пріоритетах:

  – сприяння зайнятості та розвитку сталих підприємств задля стабільності та зростання;

  – сприяння ефективному соціальному діалогу;

  – покращення соціального захисту і умов праці.

  Варто зазначити, що МОП надає масштабну технічну допомогу й  у приведенні системи інспекції праці України до вимог конвенцій МОП №81/129 про інспекцію.

  Продовжується робота в напрямку подальшого зміцнення адміністрації праці та її ключової ролі в забезпеченні додержання законодавства про працю, зайнятість та охорону праці.

  З метою реалізації пріоритетів 2 та 3 „Сприяння ефективному соціальному діалогу” та „Покращення соціального захисту і умов праці” з липня 2017 року розпочато реалізацію проекту „Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання не задекларованої праці”.

  Метою проекту є поліпшення умов праці в Україні і подолання не задекларованої праці. Термін реалізації 2017-2019 роки.

  Імплементація Конвенції МОП №102 про мінімальні норми соціального забезпечення

  16 березня 2016 року Україна ратифікувала Конвенцію МОП № 102 про мінімальні норми соціального забезпечення, яка набула чинності у червні 2017 року.

  У лютому 2018 року за підтримки МОП було проведено семінар з метою обговорення першого проекту доповіді Уряду України щодо реалізації положень ратифікованої Конвенції МОП № 102 про мінімальні норми соціального забезпечення. За результатами семінару підготовлено остаточний варіант проекту доповіді, який наразі узгоджується.

  Мінсоцполітики отримало листа від Міжнародного бюро праці щодо надання технічної допомоги МОП з метою імплементації Конвенції № 102 та допомоги у вирішенні питання виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам на території, непідконтрольній Уряду України.

  Також Україна розраховує на технічну допомогу з боку МОП у підготовці до ратифікації наступних конвенцій Міжнародної організації праці:  „Про організацію служби зайнятості” – № 88 та „Про приватні агентства зайнятості” – № 181.

  Пріоритети Міністерства соціальної політики на 2018 рік

  Основними пріоритетами у соціальній сфері, визначеними середньостроковим планом пріоритетних дій Уряду до 2020 року (розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.04.2017 № 275-р) є:

  – сприяння продуктивній зайнятості, реформа ринку праці;

  – створення справедливої системи пенсійного страхування;

  – забезпечення ефективної державної соціальної підтримки населення;

  – розвиток соціальних та реабілітаційних послуг у територіальних громадах;

  – забезпечення захисту прав дітей.

  Пропозиції до співпраці

  Враховуючи багаторічну плідну співпрацю з МОП Україна розраховує на технічну допомогу МОП щодо:

  – продовження імплементації Конвенції №102 та проведення спільних заходів з метою імплементації розділу ІІ „Медичне обслуговування” за участі експертів МОП, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Мінсоцполітики та Міністерства охорони здоров’я.

  – проведення заходів щодо гендерної рівності та протидії домашньому насильству, враховуючи, що МОП готує новий міжнародний стандарт у цій сфері (107-ма сесія МКП).


   

   

   

   

 • Зусилля фахівців Управління спрямовано на подолання не задекларованої зайнятості в області

  Зусилля фахівців Управління спрямовано на подолання не задекларованої зайнятості в області

  Про результати роботи головних державних інспекторів, зокрема, відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області доповів на апаратній нараді у Чернівецькій обласній державній адміністрації начальник територіального відомства Держпраці Іван Луцак.

  Серед низки робочих питань, що розглядалися у ході наради під керівництвом голови Чернівецької ОДА Олександра Фищука, обговорено хід виконання розпорядження від 26.06.2017 року № 466-р «Про затвердження плану заходів щодо підвищення рівня заробітної плати на підприємствах, установах і організаціях усіх форм власності та легалізації зайнятості населення».

  Керівник територіального органу Державної служби України з питань праці повідомив про результати роботи з питань здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю.

  Так, за п’ять місяців 2018 року фахівцями Держпраці  здійснено   156 заходів контролю з питань дотримання законодавства про працю, якими охоплено 149 роботодавців, із них:93 - юридичні особи, 43 - фізичні особи-підприємці та інші.

  У ході проведення контрольних заходів  виявлено 354 порушення трудового законодавства. Із них майже 70 % порушень  зафіксовано на  підприємствах приватної власності та у фізичних-осіб підприємців.  Із загальної кількості порушень  53% -  порушення в оплаті праці. За результатами інспекційної роботи керівникам підприємств, установ, організацій  видано 88 приписів на їх усунення.

  Під час доповіді начальник Управління зазначив, що питання подолання не задекларованої зайнятості  є одним із пріоритетних напрямів роботи, тому значні зусилля фахівців Держпраці спрямовано саме на запобігання використання роботодавцями області неофіційної праці.

  Довідково:з початку року (статистика 5 місяців) головними державними інспекторами Управління виявлено 176 осіб, котрі працювали без належного оформлення, а саме: 31 працівник  без оформлення трудових відносин; 138 працівників без належного оформлення трудових відносин (цивільно-правові угоди мали ознаки трудових), 2 працівники - підміна трудових відносин оформленням ФОП, 5 працівників прийнято на роботу без повідомлення органів ДФС.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної територіальним органом Держпраці України, укладено 512 трудових угод.

  З початку 2018 року винесено 97 постанов щодо накладення штрафних санкцій за порушення трудового законодавства на суму  5041,206 тис. грн., з них за неоформлених працівників - 12 постанов на суму 3 352,560 тис. грн.


   

 • У Держпраці розпочато розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком

  У Держпраці розпочато розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію зі спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався  29 червня нинішнього року з водієм ТОВ «Буковинська будівельна компанія».

  У результаті дорожньо-транспортної пригоди, що сталася на ділянці автошляху між селами Остриця (Герцаївський район) та Магала (Новоселицький район), водій 1970 року народження через перекидання  вантажного транспорту загинув на місці.

  Комісія  зі спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком розпочала роботу.

  Довідково: у першому кварталі 2018 року на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області зареєстровано 16 нещасних випадків, 6 із них - зі смертельним наслідком.

  Упродовж минулого, 2017, року в краї на виробництві мали місце 34 нещасні випадки. Спостерігалося істотне зменшення смертельного виробничого травматизму, зокрема, у будівельній галузі, на підприємствах житлово-комунального господарства, в закладах торгівлі.


   

 • Прем’єр - міністр України Володимир Гройсман про підвищення мінімальної заробітної плати

  Прем’єр - міністр України Володимир Гройсман про підвищення мінімальної заробітної плати

  Можливості економіки були і будуть ключовою передумовою підвищення мінімальної зарплати в Україні, про це в інтерв’ю одному із українських видань  сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, повідомляється на Урядовому порталі.

  «Це дуже чутливе питання. Ви знаєте, що я є ініціатором і прихильником підвищення заробітної плати в Україні. Взагалі вважаю, що людей перетримали на мінімальній зарплаті, і це величезна проблема. Щойно економіка нам дозволить, обов’язково піднімемо, - сказав Глава Уряду. - Коли мінімалка була 1450 гривень, я взяв на себе відповідальність і підняв її до 3200 гривень, а згодом і до 3723-х. Коли я це робив, чимало політиків і експертів мене критикували. Тепер навпаки! Тому щойно з’явиться можливість рухатися далі, я зроблю цей крок».

  Прем’єр-міністр пояснив, що саме по собі збільшення мінімальної зарплати впливає й на державний сектор.

  «А для підвищення зарплат у державному секторі треба перебалансувати сам бюджет. Це також навантаження для невеликих підприємств. Тут необхідно розмовляти мовою цифр», - додав Володимир Гройсман.


   

   

 • Представник Держпраці взяв участь у 25-у Всесвітньому Гірничому Конгресі

  Представник Держпраці взяв участь у 25-у Всесвітньому Гірничому Конгресі  

  З 19 по 21 червня у м. Астана (Республіка Казахстан) відбувався 25-й Всесвітній Гірничий Конгрес.

  На Конгресі були присутні делегації майже 50 країн світу.

  На запрошення та за сприяння Проекту «Поліпшення стану безпеки та гігієни праці у гірничодобувній промисловості України», а також Групи технічної підтримки з питань гідної праці та бюро Міжнародної організації праці для країн Центральної та Східної Європи від Держпраці у складі української делегації у вказаному заході брав участь Анатолій Петров - головний спеціаліст відділу геолого - маркшейдерських робіт управління гірничого нагляду, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.             

  Провідні інститути гірничо-металургійного комплексу разом з ключовими постачальниками та сервісними компаніями продемонстрували передові розробки у гірничодобувній промисловості.

  У рамках Конгресу проводились тематичні сесії, які охоплювали усі напрями гірничо-металургійного комплексу : від геологорозвідки до видобутку та збагачення корисних копалин; від оцінки ризиків впровадження діяльності, пов’язаною з розробкою корисних копалин, до залучення міжнародного фінансування.

  З доповідями на Всесвітньому Гірничому Конгресі виступили провідні експерти гірничодобувної промисловості та представники суміжних галузей  зі всього світу.

  Відповідно до програми перебування, у рамках запланованих виступів на сесії «Промислова безпека», представник Держпраці презентував доповідь «Актуальні питання функціонування гірничодобувної галузі України. Правові основи та структура державного гірничого нагляду».

  Програма перебування передбачала технічну екскурсію на шахту «Саранская», власником якої є міжнародна компанія «Арселор Міттал».

  Участь у засіданнях Конгресу надала можливість ознайомитися із світовими тенденціями охорони та гігієни праці, підвищення рівня промислової безпеки та покращення заходів з охорони довкілля.


   

 • У фізичної особи-підприємця виявлено факти неналежного оформлення працівників

  У фізичної особи-підприємця виявлено факти неналежного оформлення працівників   

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  провели інспекційне відвідування ФОП Ярмолик Г.І., що здійснює підприємницьку діяльність у Чернівцях (суб’єкт господарювання працює у сфері ресторанного бізнесу).

  Інспекційне відвідування фізичної особи-підприємця проведено за матеріалами перевірки працівників Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, якими було встановлено: у своїй господарській діяльності роботодавець використовує  працю неоформлених осіб.      

  Під час проведення інспекційного відвідування фізичної особи-підприємця фахівцями Держпраці у закладі  перебували працівники, однак,  відповідно до наданих адміністрацією документів, належним чином оформлені на роботу вони не були.

  Фахівцями Держпраці встановлено: фізична особа - підприємець здійснила фактичний допуск до роботи працівників без належного укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомленням центрального органу виконавчої  влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  Цим  суб’єкт господарювання порушив вимоги статті 24 Кодексу законів про працю  України -  «Укладення трудового договору». 

  За дане порушення посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області  на роботодавця накладено штрафну санкцію у сумі 111 690 гривень.

  У ході інспекційного відвідування у фізичної особи-підприємця також встановлено порушення в оплаті праці працівників, зокрема, у частині забезпечення достовірного обліку виконаної працівниками роботи і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці. За це порушення підприємцю доведеться сплатити штраф у розмірі 3 723 гривень.

  Загальна штрафна санкція, накладена на підприємця за грубі порушення законодавства про працю, становить  115 413 гривень (сто п'ятнадцять тисяч чотириста тринадцять гривень).


   

   

 • Виплату заробітної плати перевірено на восьми підприємствах-боржниках

  Виплату заробітної плати перевірено на восьми підприємствах-боржниках

  Дотримання трудового законодавства у регіоні у частині виплати заробітної плати  та погашення заборгованості, у разі якщо така існує, залишається одним із пріоритетних напрямів роботи Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Головними державними інспекторами Управління з початку нинішнього, 2017,  року проведено десять перевірок на восьми підприємствах-боржниках.

  Матеріали щодо шести керівників передано на розгляд судових інстанцій.

  За результатами проведених перевірок та на виконання вимог приписів головних державних інспекторів Управління Держпраці у Чернівецькій області,  упродовж  січня-червня погашено заборгованість по заробітній платі у Хотинському технікумі Подільського ДАТУ, ПРАТ «Авіакомпанія «Буковина», ТзОВ «Захід -  СГЕМ», КП «Новодністровський житловик».

  Також згідно Постанови Кабінету Міністрів України  №509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» головними державними інспекторами Управління  винесено низку постанов щодо накладення штрафних санкцій на підприємства, де існувала заборгованість по заробітній платі.

  Згідно чинних законодавчих норм, якщо порушено встановлені строки виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більше, як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - розмір штрафу складає 9 600 гривень.


   

 • За минулий тиждень на підприємствах України смертельно травмовано десятеро осіб

  За минулий тиждень на підприємствах України  смертельно травмовано десятеро осіб

  По двоє осіб - на підприємствах Житомирської та Київської областей;

  по одній особі - на підприємствах Волинської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Харківської та Черкаської областей.

  Випадки травмування сталися:

  на підприємствах транспорту та в агропромисловому комплексі (загинуло по 3 особи);
  у будівництві (2 особи);
  у машинобудуванні та у житлово-комунальному господарстві (по 1 особі).

  За даними оперативного обліку, з початку року, на підприємствах України смертельно травмовано 186 осіб. За аналогічний період 2016 року загинуло 194 особи (зменшення на 8 випадків або на 4%).


   

 • Підсумовано результати пріоритетних напрямів роботи Управління Держпраці у першому півріччі 2017 року

  Підсумовано результати пріоритетних напрямів  роботи Управління  Держпраці у першому півріччі 2017 року

  В Управлінні  Держпраці у Чернівецькій області відбулася підсумкова колегія за результатами роботи відомства у першому півріччі 2017 року.

  У роботі колегії взяв участь  заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Шумелюк, котрий перебував на Буковині з робочою поїздкою.  

  Під час зібрання детально проаналізовано  діяльність інспекторського складу щодо державного нагляду за дотриманням законодавства  про оплату праці в регіоні;  дотриманням законодавства про працю неповнолітніх; впровадження заходів щодо підвищення ефективної діяльності у сфері охорони праці та низки інших важливих питань.

  На засіданні зазначалося, що за січень-червень 2017 року головними державними інспекторами Управління Держпраці проведено 240 перевірок з питань додержання законодавства про працю у 228 субєктів господарювання краю.

  Порушення законодавства про працю виявлено у 185 місцевих роботодавців, тобто у понад  80%.  І цей факт свідчить про необхідність посилення, зокрема,  ефективності заходів державного нагляду  та контролю за своєчасністю виплати заробітної плати працівникам, дотриманням роботодавцями мінімальних гарантій в оплаті праці, а також забезпечення заходів державного нагляду та контролю з питань додержання законодавства про працю у частині виявлення працівників, котрі трудяться без укладання трудових  договорів, або виконують роботу на підставі цивільно-правових договорів, що мають ознаки трудових.  

  Під час роботи колегії зазначено: в регіоні окреслилися певні позитивні тенденції щодо зменшення виробничого травматизму. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, рівень смертельного   травматизму зменшився утричі, а рівень загального травматизму - майже на 20%.  

  Цьому сприяли заходи державного нагляду за дотриманням законодавства про промислову безпеку та охорону праці, проведені  Управлінням Держпраці, а також превентивна інформаційно=роз’яснювальна кампанія. Так, з початку року на піднаглядових підприємствах області виявлено понад 2600 порушень законодавчих та нормативно-правових актів  з охорони праці. Хоча слід зауважити, що перевірками Управління Держпраці було охоплено менше 1% виробничих об’єктів області.    

  До активної  співпраці з органами місцевого самоврядування задля реалізації Постанови Кабінету Міністрів України №295 «Деякі питання реалізації статті 295 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закликав заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Шумелюк.

  «Діяльність Управління у напрямі створення при органах місцевого самоврядування відповідних структурних підрозділів чи посад інспекторів праці має проводитися у Чернівецькій області значно активніше, - наголосив заступник Голови Держпраці України. - В об’єднаних територіальних громадах має бути створено посади  інспекторів праці. Але хочу наголосити: завдання інспектора не карати, а попередити, проконсультувати і таким чином запобігти  порушенням законодавства про працю з боку роботодавців, чи працівників. Підкреслюю: необхідно апелювати до свідомості очільників територіальних громад, адже спільне завдання органів державної влади та Державної служби України з питань праці - забезпечити працівникам гідний соціальний захист та реалізацію їхніх конституційних прав на забезпечення здорових і безпечних умов праці».


   

 • На Буковині з робочою поїздкою перебував заступник Голови Держпраці України Ігор Шумелюк

  На Буковині з робочою поїздкою перебував заступник Голови Держпраці України Ігор Шумелюк

  У рамках робочої поїздки на Буковину  заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Шумелюк провів низку зустрічей, зокрема, з  першим заступником голови Чернівецької обласної державної адміністрації Михайлом Павлюком.

  Під час спілкування з посадовцем крайової влади, заступник Голови Держпраці України  обговорив низку питань, зокрема, впровадження Постанови Кабінету Міністрів України №295 «Деякі питання реалізації статті 295 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою затверджено новий Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  Участь у зустрічі взяли начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак та директор ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці України» Степан Радукан.

  При зустрічі мовилося про те, що на виконання даної Постанови у кожному виконавчому органі місцевого самоврядування  необхідно створити структурні підрозділи з праці та ввести посади інспекторів праці, котрі здійснюватимуть контроль за додержанням законодавства про працю у частині оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформленні трудових відносин.

  «В обласному центрі, об’єднаних територіальних громадах повинні бути створені посади з інспекторів праці. Але хочу запевнити: завдання інспектора не карати, а попередити, проконсультувати і таким чином запобігти  порушенням законодавства про працю з боку роботодавців, чи працівників. Підкреслюю: необхідно апелювати до свідомості очільників територіальних одиниць, адже спільне завдання органів державної влади та Державної служби України з питань праці – забезпечити працівникам гідний захист їхнього  здоров'я і майбутнього», - підкреслив  заступник Голови Держпраці України.

  У ході зустрічі обговорювалися й інші актуальні для регіону питання, зокрема, проблеми у сфері промислової безпеки, охорони й гігієни праці на місцевих підприємствах, дотримання розміру виплати мінімальної заробітної плати роботодавцями, а також легалізації трудових відносин. 

 • При впровадженні заходів державного нагляду, порушення трудового законодавства виявляють у 80% роботодавців

  При впровадженні заходів державного нагляду, порушення трудового законодавства виявляють  у 80% роботодавців

  Цю тезу виголосив на засіданні Чернівецької обласної тристоронньої  соціально-економічної ради начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Керівник відомства прозвітував на зібранні про результати роботи Держпраці щодо дотримання роботодавцями чинного законодавства  у частині нарахувань  мінімальної заробітної плати працівникам.

  Іван Луцак зазначив, що  одним із основних визначених для Управління  завдань є контроль за дотриманням законодавства про праці юридичними та фізичними особами, які використовують найману працю.

  Загалом з початку 2017 року державними інспекторами праці Управління проведено 240 перевірок  228 суб’єктів  господарювання. Серед перевірених суб’єктів – 70% - підприємства різних форм власності, понад 20% - фізичні особи підприємці.

  Констатовано, що у 80% роботодавців виявлено порушення трудового законодавства. Понад половина із виявлених порушень - у частині з оплати праці, а саме: заборгованість із виплати заробітної плати, недотримання мінімальних гарантій, невиплата індексації заробітної плати, невиплата компенсації у зв’язку із порушеннями термінів виплати заробітної плати.

  На виконання вимог приписів інспекторів відомства, працівникам підприємств області донараховано індексації заробітної плати, зарплати за святкові та робочі дні, роботу в надурочний і нічний час, компенсації за невикористану відпустку - суму у понад  два мільйони гривень.

  Іван Луцак також наголосив на  суттєвих штрафних санкціях за порушення чинного трудового законодавства і на тому, що вони спонукають роботодавців привести у відповідність до нормативних актів оплату праці та трудові відносини на підприємствах, в установах та організаціях Буковини.

  Цю тенденцію підтверджують і статистичні дані, зокрема, той факт, що за чотири місяці нинішнього року чисельність працюючих в області зросла на 6,5 тисяч осіб, а фізичних осіб  - підприємців - на понад чотири тисячі осіб.

  Роботу засідання тристоронньої  соціально-економічної ради очолив співголова ради, перший заступник голови Чернівецької обласної державної адміністрації Михайло Павлюк.

  Участь у засіданні взяли представники Федерації роботодавців Чернівецької області, Чернівецької обласної ради профспілок, державних відомств та інші.   


   

 • Дії Управління Держпраці у Чернівецькій області визнано правомірними: сільськогосподарське підприємство зобов’язане заплатити штраф за грубе порушення трудового законодавства

  Дії Управління Держпраці у Чернівецькій області визнано правомірними: сільськогосподарське підприємство зобов’язане заплатити штраф за грубе порушення трудового законодавства 

  Позапланова перевірка головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Свіженька- Мілк» (підприємство займається розведенням великої рогатої худоби),  здійснювалася на підставі колективного звернення п’ятьох громадян, скерованого до Управління прокуратурою Чернівецької області.    

  Перевіркою Держпраці встановлено факти використання найманої праці працівників  без відповідного оформлення  - видачі наказу про прийом на роботу, укладання з найманими працівниками  трудових договорів, що є грубим порушенням частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю -  «Укладення трудового договору».

  Як наслідок, на підприємство за нелегальне працевлаштування  громадян було накладено фінансові санкції на суму  87 тисяч гривень.

  Постанова про накладання зазначеного штрафу оскаржувалася у Чернівецькому окружному адміністративному суді. Рішенням судової інстанції було підтверджено правомірність дій Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Вінницьким  апеляційним адміністративним судом  постанова суду першої  інстанції залишено без змін.

  Наразі матеріали щодо примусового стягнення з підприємства фінансової санкції - 87 тисяч гривень - скеровано до органів виконавчої служби.


   

 • До уваги роботодавців

  До уваги роботодавців

  Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 ( далі – Порядок), запроваджено нові підходи у відносинах держави та бізнесу, згідно з якими головними пріоритетами інспекторів  праці визначені профілактична робота та консультування роботодавців.

   

  Запроваджується також можливість проведення, за бажанням роботодавця, аналізу стану  дотримання законодавства  про працю  та надання рекомендацій  щодо його застосування.

  Відповідно до Порядку, контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється інспекторами праці.

  Інспектори праці мають контрольні повноваження, які підтверджуються службовим посвідченням встановленої форми, затвердженої наказом Мінсоцполітики  від 24.05.2017 № 866.

  Інформацію щодо виданих посвідчень інспекторам праці можна перевірити на сайті Держпраці у розділі «Здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю» - «Інформація щодо виданих посвідчень інспекторам праці» або за телефоном (044) 288-10-00.


   

 • На об’їзді - нараді сільськогосппідприємств Кіцманщини обговорено стан охорони праці в агропромисловій галузі

  На об'їзді - нараді сільгосппідприємств Кіцманщини обговорено стан охорони праці в агропромисловій галузі

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь в об’їзді - нараді сільськогосподарських підприємств Кіцманського району з підготовки та успішного проведення збирання ранніх  зернових та зернобобових культур жнивної кампанії -2017.

  Захід відбувся під головуванням керівника Чернівецької обласної державної адміністрації Олександра Фищука за участі посадовців структурних підрозділів Чернівецької ОДА, Кіцманської РДА, органів місцевого самоврядування, керівників сільськогосподарських підприємств, голів колективних спілок, агропромислових формувань, фермерських господарств.

  Начальник  Управління  Держпраці детально проаналізував стан охорони праці в галузі, акцентувавши  на тому, що у першому півріччі 2017 року головними державними інспекторами Управління проведено 364 перевірки суб’єктів господарювання з дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці і кожна шоста із цих перевірок відбулася  на підприємствах сільськогосподарської галузі Буковини.

  Загалом при заходах державного нагляду було виявлено понад півтисячі порушень, понад 90 порушень - на агропромислових підприємствах.

  Як наслідок, серед 27 посадових осіб притягнутих до адміністративної відповідальності, 14 – керівники агроформувань.

  «Перед аграріями області постає надважливе завдання:   своєчасно і без втрат провести  жнивну кампанію, але не менш важливе завдання - не допустити при цьому виробничого травматизму, - наголосив  на зібранні Іван Луцак. - Слід підкреслити: завдяки технічному переоснащенню, модернізації технічних процесів на сільгосппідприємствах Буковини упродовж останніх чотирьох років випадків смертельного виробничого травматизму не зареєстровано».   

  Керівникам агропідприємств вказано на необхідність проведення навчань та інструктажів з питань охорони праці, своєчасних медичних оглядів, забезпечення працівників засобами індивідуального захист, а також на належну організацію виробничого процесу у польових умовах - місць обслуговування техніки, відпочинку.    

  Підкреслено, що за останні роки  в агропромисловому секторі області експлуатується значна кількість сільськогосподарських машин імпортного виробництва. Аграріям вчергове наголошено, що відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»,  технологічні процеси , машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, хімічні речовини і їх сполуки та інша небезпечна продукція, що придбана за кордоном, допускається до експлуатації (застосування) лише за умови проведення експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці.


   

 • Управління Держпраці звертається до сільськогосподарських підприємств, колективних спілок, агропромислових формувань, фермерських господарств щодо дотримання Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві

  На Буковині -  жнивна кампанія

  Управління Держпраці звертається до керівників та працівників сільськогосподарських підприємств, колективних спілок, агропромислових формувань, фермерських господарств щодо дотримання Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві

  Роботодавці, які залучають працівників до робіт  з вирощування, збирання, оброблення продукції рослинництва та тваринництва зобов’язані:

  -          забезпечити безпечні і нешкідливі умови праці працівникам;

  -          створити службу з охорони праці;

  -          за власні кошти організувати проведення медичних оглядів працівників під час прийняття на роботу ( попередній медичний огляд)  та протягом трудової діяльності (періодичні медичні огляди);

  -          не допускати залучення жінок до робіт, визначених у Переліку  важких робіт та робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці;

  -          не допускати залучення праці неповнолітніх.

       Роботодавці зобов’язані забезпечити безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд  відповідно до Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд та забезпечити  працівників засобами  індивідуального захисту – спеціальними одягом та взуттям, іншими засобами індивідуального захисту, що повинні відповідати вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту.

  Роботодавці і працівники повинні виконувати вимоги щодо безпеки до виробничого обладнання та організації робочих місць, безпечної експлуатації сільськогосподарської техніки.

  Категорично забороняється експлуатація несправних машин та обладнання, а також експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  Працівники, котрі залучені до робіт  з вирощування, збирання, оброблення продукції рослинництва та тваринництва зобов’язані  неухильно дотримуватися посадових інструкцій та інструкцій з охорони праці, а також пройти перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.


   

   

   

 • Методичні рекомендації органам місцевого самоврядування щодо здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю

  Методичні рекомендації органам місцевого самоврядування щодо здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю

  Головам міських рад міст обласного значення, сільських селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад

  Державна служба України з питань праці на виконання повноважень, визначених підпунктом 541   пункту 4 Положення про Державну службу України  з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 11.02.2015 року №96, підпунктом 3 пункту 12 Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 ( далі – Порядок), та з метою забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад організації ефективного здійснення делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю повідомляє наступне:

  Повноваження, визначені частиною третьою статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – контрольні повноваження), здійснюються відповідно до Порядку та Порядку накладеняі штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509.

  Для здійснення контрольних повноважень міським радам міст обласного значення чи об’єднаним територіальним громадам рекомендується забезпечити створення нового  або покладення контрольних повноважень на діючий виконавчий орган.

  При прийнятті рішення доцільно врахувати чисельність виконавчого органу, достатню для ефективного здійснення контрольних повноважень, яку рекомендується встановлювати  у розрахунку 1 інспектор праці на 20 000 чисельності населення, що проживає на території відповідної міської ради міста обласного значення чи об’єднаної територіальної громади.

  При визначенні виконавчого органу, відповідального за реалізацію контрольних повноважень, необхідно також враховувати:

  1). Обсяг обов’язків, які покладаються на виконавчий орган;

  2). Кількість, тип, розмір і розташування роботодавців, які підлягають інспектуванню.

  В об’єднаних територіальних громадах, які налічують до 20 000 жителів, за рішенням ради такої громади контрольні повноваження можуть покладатись на уповноважену посадову особу, що повинна мати вищу юридичну або економічну освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче молодшого бакалавра або бакалавра.

  До посадових інструкцій інспекторів праці включаються наступні обов’язки:

  1).  Забезпечує у межах своїх повноважень захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб;

  2).  Здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі, їх структурними  чи відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;

  3).  Здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи ; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з  посередництва та працевлаштування;

  4).  Складає у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення;

  5). Видає в установленому порядку юридичним особам, та фізичним особам, які використовують найману працю, обов’язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства з питань, які належать до компетенції виконавчого органу, та вносить пропозиції щодо накладення дисциплінарних стягнень  на посадових осіб, винних у порушенні законодавства;

  6).  Забезпечує роботодавців і працівників інформацією та роз’ясненнями щодо ефективних засобів дотримання законодавства, у межах повноважень, визначених положенням про виконавчий орган, та запобігання можливим його порушенням;

  7).  Накладає у порядку, визначеному законодавством, штрафи за порушення законодавства, повноваження зі здійснення державного контролю за яким віднесені до повноважень виконавчого органу;

  8).  Здійснює фіксацію процесу інспекційного відвідування з використанням засобів аудіо-, фото- та  відеотехніки;

  9).  Звітує про виконання покладених на виконавчий орган завдань за формою та у строки, визначені Держпраці;

  10).  Подає до Держпраці чи її територіальних органів матеріали та організаційно-розпорядчі документи, що складаються при проведенні та за результатами інспекційних відвідувань, невиїзних інспектувань;

  11).  Бере участь в організації проведення та /або проведенні навчання, підвищення кваліфікації, підготовки та перепідготовки з питань щодо здійснення повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю;

  12).  Проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, що належать до його компетенції, у тому числі, з питань недопущення дискримінації на робочих місцях ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД;

  13).  Аналізує стан та тенденції додержання законодавства про працю у межах території відповідної ради та вживає заходів до усунення недоліків;

  14).  Розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян;

  15).  Постійно інформує населення про стан здійснення делегованих повноважень;

  16).  Організовує роботу з укомплектування, зберігання, обліку та використання документів, створених у ході здійснення своїх повноважень;

  17).  Забезпечує у межах своїх повноважень реалізацію державної політики стосовно захисту інформації з обмеженим доступом;

  18).  Забезпечує захист персональних даних, доступ до яких отримано у ході здійснення повноважень;

  19).  Готує та подає в установленому порядку аналітичні матеріали і статистичну звітність з питань реалізації делегованих повноважень у сфері здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, керівнику виконавчого органу та Держпраці;

  20).  Проводить моніторинг проблемних питань реалізації державної політики у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю, готує та подає Держпраці пропозиції щодо його врегулювання;

  21).  Проводить моніторинг стану дотримання законодавства про працю, у тому числі у сфері оплати праці в частині своєчасної  і не нижче визначеного державою мінімального розміру оплати праці;

  22).  Бере участь в інформаційно-роз’яснювальних кампаніях щодо найбільш ефективних способів дотримання норм законодавства про працю, захисту і поновлення трудових прав працівників;

  23).  Співпрацює з іншими виконавчими органами відповідних рад щодо забезпечення реалізації завдань і повноважень, що входять до їхньої компетенції.

  Крім того, у посадовій інструкції інспектора праці виконавчого органу рекомендується передбачити наступні повноваження:

  1)      Безперешкодно, без попереднього повідомлення здійснювати інспекційні відвідування;

  2)      Під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 Порядку, самостійно і в будь – яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь – яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;

  3)      Ознайомлюватися з будь – якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію / відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об’єктом відвідування їх копії або витяги;

  4)      Наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та /або працівникам об’єкта відвідування запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/ або письмові пояснення;

  5)      За наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози його безпеці залучати працівників правоохоронних органів;

  6)      На надання робочого місця з можливістю ведення конфеденційної розмови з працівниками щодо предмета  інспекційного відвідування;

  7)      Отримувати від державних органів інформацію, необхідну  для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування;

  8)      Проводити аналіз стану дотримання законодавства про працю та надавати рекомендації щодо його застосування.

  При прийнятті рішень щодо кола повноважень виконавчого органу чи уповноваженої особи, необхідно враховувати, що обов’язки, які можуть бути на них покладені, не повинні заважати їм ефективно виконувати  контрольні повноваження або якимось чином завдавати шкоди авторитетові та неупередженості, які потрібні інспекторам праці у їхніх відносинах з роботодавцями та працівниками.

  Після вжиття відповідних організаційних заходів щодо реалізації зазначених вище рішень голова відповідної міської, селищної, сільської  ради згідно з абзацом четвертим пункту 3 Порядку, направляє Держпраці листа з наданням  у додатках до нього картки обліку даних інспектора праці та фотокартки інспектора 3 см на 4 см, якому пропонується видати посвідчення.

  При надсиланні зазначеного листа вперше, в ньому зазначається інформація про вжиті заходи щодо забезпечення здійснення повноважень виконавчими органами міських рад міст обласного значення, об’єднаними територіальними громадами повноважень, передбачених частиною третьою статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема, щодо:

  1)      Рішення відповідної ради про уповноваження діючого або створення нового виконавчого органу міської ради міст обласного значення, об’єднаної територіальної громади (далі – виконавчий орган), уповноваження посадової особи на здійснення контрольних повноважень;

  2)      Структури та штатного розпису виконавчого органу міської ради міста обласного значення чи об’єднаної територіальної громади, до повноважень якого віднесено здійснення контрольних повноважень;

  3)      Положення про виконавчий орган, до повноважень якого віднесено здійснення контрольних повноважень, посадової інструкції інспектора праці;

  4)      Кількості юридичних та фізичних осіб, що на території відповідної ради використовують найману працю, чисельність населення;

  5)      Матеріального забезпечення інспекторів праці (приміщення, офісна техніка, доступ усіх категорій громадян для його відвідування, оплата праці).  

  При внесені змін до положення діючого виконавчого органу чи покладених повноважень на уповноважену посадову особу необхідно враховувати вимоги статті 32 КЗпП України.

  Так, після затвердження радою змін до положення про відповідний виконавчий орган його працівники, істотні умови праці яких підлягають зміні, персонально під підпис попереджаються про дату таких змін (не пізніше, ніж за два місяці до змін).

  Таким чином, при  прийнятті рішення про набрання чинності внесених до положень змін необхідно враховувати двомісячний термін завчасного попередження.

  Крім того, протягом двох місяців від усіх відповідних працівників доцільно одержати письмову заяву про згоду продовжувати роботу після зміни істотних умов праці або про їхню відмову працювати в нових умовах. При цьому необхідно врахувати, що працівник має право будь – коли змінити своє рішення.

  Безпосередньо перед початком робіт при змінених істотних умовах праці необхідно ознайомити  працівників з новими інструкціями та іншими документами, що визначають змінені посадові обов’язки.

  Працівники, що відмовилися продовжувати роботу у зв’язку зі змінами істотних умов праці, підлягають звільненню на підставі пункту  6 статті 36 КЗпП. До трудової книжки працівника вноситься запис відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.03.1993 р. №58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110.


   

     

         

              

       

   

      

 • Виробничий травматизм на Буковині зменшився

  Виробничий травматизм на Буковині  зменшився

  З початку року на підприємствах Чернівецької області сталося 15 нещасних випадків, два з яких  - зі смертельним наслідком.

  У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, виробничий травматизм в регіоні зменшився:  у січні-червні  2016 року сталося 18 нещасних випадків, у тому числі, шість із них - зі смертельним наслідком 

  Найбільша кількість травмувань  на виробництві цьогоріч  мала місце  у  Чернівцях (7 випадків) та Вижницькому районі (4 випадки).

  По одному нещасному випадку зареєстровано у Хотинському, Заставнівському та Глибоцькому районах.

  Не було зареєстровано жодного нещасного випадку на підприємствах, в установах та організаціях Герцаївського, Кіцманського, Кельменецького, Новоселицького,  Путильського, Сокирянського, Сторожинецького районів.    

  Найбільше випадків  травмувань працівників - на підприємствах соціально-культурної сфери (7);

  на підприємствах автомобільного транспорту - (2);

  по одному випадку -  на підприємствах пошти та зв’язку, енергетики, будівництва, виробництві деревини та виробів з деревини, лісозаготівлі, сільського господарства.

  Найчастіше випадки травмувань працівників стаються через організаційні причини , зокрема, через  невиконання працівниками  посадових інструкцій, інструкцій  з охорони праці, внаслідок  порушення технологічних процесів,  трудової дисципліни.  


   

 • Керівник Держпраці області Іван Луцак взяв участь у роботі міжнародної конференції на тему: «Протидія торгівлі людьми з метою трудової експлуатації»

  Керівник Держпраці області Іван Луцак взяв участь у міжнародній конференції на тему: "Протидія торгівлі людьми з метою трудової експлуатації"

  За сприяння Організації з безпеки та співробітництва в Європі, урядів Канади та Німеччини у Києві проходить  міжнародна конференція на тему «Протидія торгівлі людьми з метою трудової експлуатації».

  Участь у заході взяли представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Генеральної прокуратури України, Верховного Суду України, члени парламенту, представники ОБСЄ, координатори проектів ОБСЄ в Україні, фахівці центрального апарату Державної служби України з питань праці та  територіальних управлінь Держпраці, Федерації профспілок України, міжнародні експерти.

  Від Управління Держпраці у Чернівецькій області на цьому представницькому заході перебував начальник відомства Іван Луцак.

  У своїй доповіді заступник Міністра соціальної політики, національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми Наталія Федорович озвучила дані досліджень Міжнародної організації праці. Зокрема, до примусової праці залучений 21 мільйон осіб, з яких 11,5 млн – жінки. Примусова праця приносить дохід у 150 млрд доларів США щороку, прибуток від усіх форм експлуатації – майже 218 млрд доларів США; 10 % становить примусова праця в державному секторі економіки, включаючи дітей-солдатів.

  Доповідач назвала основні причини потрапляння громадян у ситуацію торгівлі людьми, серед яких бідність, слабкі соціальні та економічні структури, безробіття, збройні конфлікти, а також групи ризику та основні країни призначення «живого» товару.

  Наталія Федорович поінформувала учасників конференції і про те, як реалізуються Україною міжнародні зобов’язання у сфері торгівлі людьми.

  Міжнародні експерти акцентували увагу на тенденціях в даному питанні, статистиці в різних регіонах світу, законодавчій базі і способах переслідування злочинців.

  Представник Директорату соціальної інспекції Бельгії Пітер ван Ховермайрен докладно охарактеризував актуальні індикатори проблеми, пояснив механізм взаємодії ключових партнерів у боротьбі з цим явищем: прокуратури, поліції і Інспекції Національного бюро соціального захисту. Він зазначив, що в країні діють 500 загальних інспекторів і 35 – спеціальних, основною сферою інспектування яких є торгівля людьми з метою трудової експлуатації.

  Заступник директора департаменту з питань праці Держпраці Олена Коновалова повідомила присутніх про новий порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю і пілотний проект з виявлення незадекларованої праці, що запроваджено у чотирьох областях держави. Це, за словами фахівця, має сприяти ефективному виявленю неоформлених працівників.

  Олена Коновалова зазначила, що для виявлення подібних фактів трудової експлуатації необхідна тісна співпраця з  правоохоронними органами, що передбачає постійний обмін інформацією.

  Представник Генеральноїпрокуратури і Міністерства внутрішніх справ розповіли про ситуацію в Україні з розслідуванням злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.

  Йшлося також про досвід країн-учасниць ОБСЄ у вирішенні зазначеної проблеми: роль інсппекторів контролю умов праці у виявленні жерт трудоваої експлуатації, їхню співпрацю з іншими структурами під час розслідування випадків торгівлі людьми.


   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№7/2017)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№7/2017)

  У ньому, як завжди, цікава й корисна інформація для спеціалістів з охорони праці, профспілкових активістів та працівників наглядових органів. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Сергій Колесник. Шахтарі подають сигнал SOS. Про проблеми вугільних підприємств унаслідок недостатнього фінансування заходів з охорони праці

  Зінаїда Купира. Хто винен? Результати розслідування аварії на шахті «Степова» у Львівській області, що сталася на початку березня

  Олег Малихін, Ярослав Величко. І знову про дистанційне навчанняПро можливості електронної системи дистанційного навчання у сфері охорони праці

  Олена Нагайчук. Не пасербиці, а дочки. Досвід використання системи дистанційного навчання MOODLE під час викладання у ВНЗ дисциплін БЖД і ООП

  Олександр Садовий. Контроль охорони праці. Види й порядок проведення. У Запорізькому машинобудівному конструкторському бюро «Прогрес» контроль ОП – постійний процес

  Дмитро Матвійчук. Безпека в АПК – у центрі уваги. Представники Держпраці, Мінагрополітики