UP
Фільтр
 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№6/2018)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№6/2018)

  У номері – найактуальніші теми та найважливіші події очима наших кореспондентів і провідних українських експертів у різних галузях охорони праці. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Ольга Богданова. Міжнародна освіта з охорони праці. Що може перейняти Україна? Де навчатися і як застосувати здобуті знання на батьківщині

  Сергій Колесник. На чиєму боці правда? Слідами страйку на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»

  Зінаїда Купира. «Надзвичайна ситуація» у Львові. До Всесвітнього дня охорони праці

  Олег Моісеєнко. Що стоїть за комою? Про результати звертання редакції журналу в Інститут української мови по роз’яснення фрази нормативно-правового акта

  Олександр Фандєєв. Охорона праці на Київщині. Як працює механізм управління охороною праці в Києві та області

  Вікторія Скриннік. Дбати про себе – значить дотримуватися закону. Працівник має право відмовитися від роботи у шкідливих і небезпечних умовах праці

  Володимир Потебешко. Для встановлення факту трудових відносин – до суду. Хто і в який спосіб має право встановлювати такий факт

  Журнал виступив – що зроблено. Міністерство оборони повідомляє. Офіційна відповідь на запит журналу

  Сергій Колесник. Такий небезпечний дорожній ремонт. Як убезпечити працю дорожніх робітників

  Зінаїда Купира. Дбаєш про ліс – думай про людей. Про роботу державних лісогосподарських підприємств Волині

  Сергій Колесник. Головне завдання – повернутися живим. Ситуація у водопровідно-каналізаційному господарстві України

  Микола Федоренко. Депутати також потерпають. Нормативна база

  Володимир Потебешко. Про припинення розслідування нещасних випадків. Автор пропонує внести зміни до Порядку розслідування нещасних випадків

  Микола Федоренко. Уроки державної мови: терміни «припинення» та «зупинення». Особливості вживання термінів «припинення» та «зупинення» в чинному нормативно-правовому полі

  Людмила Харчук. Спочатку – лабораторні дослідження, потім – медогляди. Ще раз про порядок проведення медоглядів

  Тамара Білько, Євгенія Марчишина. Стрес на робочому місці: знати, діяти, запобігати. Про запобігання випадкам знущань на роботі

  Зінаїда Купира. Історія одного розслідування. Працівник отримав травму в результаті дій правоохоронців           

  У ДОДАТКУ «НА ДОПОМОГУ СПЕЦІАЛІСТУ З ОХОРОНИ ПРАЦІ» (№ 6/2018)

  Моніторинг законодавства

  Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями. Повний текст нормативно-правового акта, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 14.02.2018 № 207, на заміну НПАОП 0.00-1.28-10 «Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин»

  Зінаїда Купира. Дотримуватися чи не дотримуватися? Деякі думки стосовно Вимог щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями

  Микола Федоренко. Експертна думка. Автор проаналізував і конкретизував низку положень вищезазначених Вимог

  Олег Моисеенко. Делимся первыми впечатлениями. Критический взгляд на Требования безопасности и защиты здоровья при использовании производственного оборудования работниками

  Микола Федоренко. Організація утримання будівель і споруд. Частина 11. Утримання прибудинкових об’єктів благоустрою. Заключна стаття з циклу матеріалів щодо утримання будівель житлового та нежитлового призначення

  Володимир Потебешко. Зварювальні роботи. Частина 3. Вимоги безпеки до газозварювального обладнання. Порядок випробування. Експлуатація газозварювальних гумотканинних рукавів. Допомагаємо фахівцям з ОП орієнтуватися в мінливому нормативно-правовому полі щодо умов виробничої діяльності та безпечної експлуатації засобів виробництва

  Запитували – відповідаємо. Відповіді фахівців Держпраці на запитання громадян і роз’яснення Фонду соціального страхування України.


   

 • Між Управлінням Держпраці та Головним управлінням Національної поліції укладено Угоду про співпрацю

  Між Управлінням Держпраці та Головним управлінням Національної поліції укладено Угоду про співпрацю

  Угоду між відомствами укладено з метою посилення ефективності державного нагляду  за додержанням законодавства  про працю, зайнятість населення, охорону праці і промислову безпеку, безпеки дорожнього руху  та профілактики нещасних випадків на виробництві та дорожньо-транспортних пригод на підприємствах, в установах та організаціях, у фізичних осіб-підприємців, котрі, використовують найману працю.

  Предметом угоди між укладачами є  порядок взаємодії з питань реалізації повноважень і прав, визначених законодавством, здійснення обміном інформації, виявлення порушень та вжиття заходів щодо їх усунення.

  Сторони Угоди зобов’язуються обмінюватися відповідною інформацією, здійснювати аналітичну та інформаційно-роз’яснювальну роботу, організовувати спільні публічні заходи та інформувати громаду регіону через місцеві ЗМІ  про стан охорони праці, а також обставини та причини нещасних випадків на виробництві, що сталися внаслідок дорожньо-транспортних пригод.   

  Від імені Управління Держпраці у Чернівецькій області  Угоду підписав начальник відомства Іван Луцак, від імені Головного управління Національної поліції - заступник керівника Тарас Крилюк.


   

 • У спекотний період на підприємствах слід змінити режим роботи

  У спекотний період на підприємствах слід змінити режим роботи

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  застерігає роботодавців області  щодо організації раціонального режиму роботи у період підвищеної температури повітря.

  При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря плюс 35 за Цельсієм і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15 - 20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджувальних приміщеннях.

  При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4 - 5 годин і 1,5 - 2 години для осіб  без спеціального одягу.

  Робота при температурі зовнішнього повітря більше +37ºС за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною).

  За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.  Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

  В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодших 25 і не старших 40 років.

  В охолоджувальних приміщеннях, щоб уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні +24 -25ºС .

  Для захисту від надмірного теплового випромінювання працівникам необхідно використовувати спеціальний одяг, або одяг з натуральних тканин.

  З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму.

  Фахівці рекомендують вживання мінеральної лужної води, молочно - кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

  Вживати  воду слід часто і в невеликих кількостях. При температурі повітря понад +30ºС і виконанні фізичних робіт,  потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину.

  Працівникам слід переглянути свій харчовий раціон й наповнити його фруктами й овочами.


   

 • Вагомі штрафні санкції за порушення трудового законодавства накладено ще на одну фізичну особу - підприємця

  Вагомі штрафні санкції за порушення трудового законодавства накладено ще на одну фізичну особу - підприємця

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області встановили факт допуску до роботи найманого працівника без укладання з ним трудових відносин  у ФОП (фізичної особи - підприємця) Білецької В.І.

  Працівника було допущено до роботи (виконання обов’язків  офіціанта у закладі громадського харчування)  без укладання з ним трудового договору та без повідомлення про його працевлаштування територіального органу Державної фіскальної служби.

  Штрафна санкція, накладена на роботодавця за дане  порушення (використання нелегальної праці) - 111 690 (сто одинадцять тисяч шістсот дев’яносто)  гривень.  

  У ході інспекційного відвідування у роботодавця  фахівцями Держпраці  було встановлено факти   несвоєчасного нарахування та невиплати  індексації заробітної плати окремим працівникам, порушення термінів виплати заробітної плати, відпускних та інших виплат.

  За це порушення на суб’єкта господарювання  накладено штрафну санкцію у розмірі 11 169 (одинадцяти тисяч сто шістдесяти дев’яти)  гривень.

  Головні державні інспектори Держпраці виявили у підприємця інші порушення законодавства про працю. Як наслідок, накладено штрафну санкцію у розмірі 3 723 (трьох тисяч семисот  двадцяти трьох) гривень.


   

 • Голова Держпраці доповів делегатам 107-ї сесії Міжнародної конференції праці про виконання Україною конвенцій Міжнародної організації праці про інспекцію праці

  Голова Держпраці доповів делегатам 107-ї сесії Міжнародної конференції  праці про виконання Україною конвенцій Міжнародної організації праці про інспекцію праці  

  Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега у складі тристоронньої української делегації взяв  участь у 107-й сесії Міжнародної конференції праці, яка проходить у ці дні у Женеві (Швейцарія).

  Роман Чернега доповів делегатам конференції про виконання Україною 81-ї і 129-ї конвенцій Міжнародної організації праці. Зокрема, Голова Держпраці зазначив, що Уряд України всебічно сприяє забезпеченню гідних умов праці для всіх працюючих чоловіків і жінок, що закріплено у зазначених конвенціях МОП про інспекцію праці, ратифікованих Україною у 2004 році. Зобов’язання України виконувати положення конвенцій також підтверджено в Угоді про асоціацію між Європейським Союзом та Україною й Угоді про вільну торгівлю між Україною та Канадою.

  Насамперед Урядом було ухвалено постанову, що набрала чинності з 16 травня 2017 року, якою затверджено нову процедуру здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства про працю, принципово змінено підходи до організації та виконання функцій інспекції праці. Скасовано мораторій на інспекційні відвідування суб’єктів господарювання з питань праці. Триває інтенсивна робота щодо адаптації національного законодавства з питань безпеки, гігієни праці та трудових відносин до міжнародних стандартів, вдосконалення системи управління охороною праці на підприємствах на основі кращих світових практик та щодо підготовки кваліфікованих кадрів інспекції праці.

  Також Роман Чернега відзначив позитивні результати загальнонаціональної кампанії з подолання незадекларованої праці.


   

   

 • Фізичну особу - підприємця зобов’язано заплатити штраф за порушення трудового законодавства

  Фізичну особу - підприємця зобов’язано заплатити штраф за порушення трудового законодавства

  Посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області винесено відповідну постанову про накладання штрафних санкцій на ФОП (фізичну особу - підприємця) Манчука В.І через допущення ним, як суб’єктом господарювання,  низки грубих порушень законодавства про працю.

  Так, роботодавець, ігноруючи норми чинного трудового законодавства, зокрема, у частині декларування  зайнятості, допустив до виконання роботи працівника, не уклавши з ним трудового договору. Працівник здійснював ремонтні роботи автотранспорту, а потім працював у суб’єкта господарювання  водієм.

  Факт не задекларованої зайнятості  працівника було виявлено у процесі інспекційного відвідування головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.  За дане порушення на суб’єкта господарювання накладено штраф у розмірі  111 690 гривень.

  У ході інспекційного відвідування фахівцями Держпраці виявлено й інші вагомі порушення трудового законодавства.  Зокрема,  інспекторам не було представлено жодних підтверджуючих документів щодо виплати заробітної плати даному працівнику (невиплата заробітної плати становить суму у більш, ніж 22 тисячі гривень).  Також роботодавець не провів відповідну індексацію заробітної плати.

  Як наслідок, недотримання роботодавцем мінімальних державних гарантій в оплаті праці покарано штрафом у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати - 37 230 гривень.

  Головними державними інспекторами зафіксовано також невиплату компенсації за невикористані дні відпустки працівника, що потягнуло  фінансову відповідальність у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, тобто, 3 723 гривні.

  Загальна сума штрафних санкцій,  накладених на підприємця за порушення законодавства про працю, - 152 643 гривні (сто п’ятдесят дві тисячі шістсот сорок три гривні).


   

 • Інспектори Держпраці продовжують здійснювати перевірки об’єктів із масовим перебуванням людей

  Інспектори Держпраці продовжують здійснювати  перевірки об’єктів із масовим перебуванням людей

  Головні державні інспектори відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально - культурній сфері, відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснили в регіоні перевірки низки об’єктів із масовим перебуванням людей.

  Заходами державного нагляду охоплено, зокрема, обласні клінічні онкологічний та кардіологічний  диспансери, Ропчанський навчально-виховний комплекс,  дошкільні  навчальні заклади  комбінованого типу №4 та №20, клінічний пологовий будинок №2 м. Чернівців, Центральний парк культури і відпочинку ім. Т.Г.Шевченко, Міський палац дітей та юнацтва  обласного центру та низку інших об’єктів.

  У ході перевірок фахівці Держпраці виявили низку порушень нормативно-правових актів з охорони праці.

  Найпоширеніші із них : Положення про службу охорони праці на окремих підприємствах, в установах та організаціях  потребують перегляду, Положення про порядок навчання з питань з охорони праці так само потребують перегляду, відповідальні особи в окремих  установах не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

  Наразі головні державні інспектори Управління Держпраці продовжують здійснювати заходи державного нагляду (контролю) на об’єктах з масовим перебуванням людей.

  Довідково: проведення заходів державного нагляду фахівцями Держпраці здійснюється з метою виконання доручень Прем’єр - міністра України Володимира Гройсмана від 28.03.2018 року  та Міністерства соціальної політики України від 06.04.2018 №19949/0/1-18/0.2.   


 • Середня заробітна плата в Україні у понад два рази вища за мінімальну

  Середня заробітна плата в Україні у понад  два рази вища за мінімальну

  Про це свідчать дані Державної служби статистики України: середня реальна зарплата в 2,3 рази вища за затверджену мінімальну зарплату.

  Загалом середня реальна зарплата в Україні в квітні зросла до 8480 гривень, що на 0,4% перевищує показник березня і на 12,5% перевищує показник квітня 2017 року.

  У галузевому розрізі зарплати вище середнього виплачувалися в промисловості, передусім добувній та фармацевтичній, в машинобудуванні, традиційно в фінансовій сфері та на транспорті, повідомляє Урядовий портал.


   

 • Відбувся Всеукраїнський семінар, на якому обговорювалися шляхи вирішення проблем з охорони праці в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері

  Відбувся Всеукраїнський семінар, на якому обговорювалися шляхи вирішення проблем з охорони праці в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері

  Відбувся Всеукраїнський семінар «Про підвищення ефективності здійснення заходів державного нагляду на підприємствах агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери».

  У ході другого дня семінару керівники структурних підрозділів територіальних органів Держпраці поділилися своїми напрацюваннями стосовно здійснення заходів державного нагляду. Зокрема, йшлося про особливості здійснення заходів державного нагляду на об’єктах з масовим перебуванням людей, у закладах охорони здоров’я під час проведення медичної реформи, про деякі питання забезпечення виконання вимог охорони праці на підприємствах зі зберігання та переробки зерна, про специфіку проведення превентивних заходів у лісовій галузі. Окремо проаналізовано хід спеціальних розслідувань нещасних випадків, пов’язаних з дорожньо-транспортними пригодами.

  Досвідом з впровадження ефективних практик системи управління охороною праці поділився представник ТОВ Агропромхолдінг «Астарта-Київ». Зазначивши, що на підприємстві ставиться акцент саме на тренування працівників підприємств Компанії під час практичного навчання з безпечного виконання робіт та на оперативний контроль за станом охорони праці на робочих місцях.

  Учасники семінару мали змогу поставити запитання менеджеру проекту ЄС-МОП в Україні «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» Антоніу Сантуш стосовно досвіду Інспекції праці з безпеки та гігієни праці у країнах Європейського Союзу.

  Також під час семінару стала відома наступна область, на території якої проводитиметься у 2019 році Всеукраїнський семінар «Про підвищення ефективності здійснення заходів державного нагляду на підприємствах агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери».

  Начальник Управління Держпраці у Хмельницькій області Олексій Глушаков урочисто  передав повноваження організаторів заходу представнику Головного управління Держпраці у Харківській області - начальнику відділу АПК та СКС Станіславу Халіну.


   

 • У чотирьох українських регіонах розпочато перший етап пілотної кампанії з виявлення незадекларованої праці

  У чотирьох українських регіонах розпочато перший етап пілотної кампанії з виявлення незадекларованої праці

  У Львівській, Одеській, Херсонській та Черкаській областях розпочався перший етап пілотної кампанії з виявлення незадекларованої праці, що реалізовуватиметься у рамках проекту Міжнародної організації праці  - «Зміцнення системи інспекції праці і механізмів соціального діалогу». Проект передбачає проведення, насамперед, широкої  інформаційно-роз’яснювальної роботи.

  Головою Держпраці України Романом Чернегою окреслено основні завдання кампанії - визначити заходи і способи інформаційно-роз’яснювальної роботи, знайти найоптимальніші інструменти виявлення на підприємствах неоформлених працівників, організувати збір і аналіз отриманої інформації і налагодити належну взаємодію із зацікавленими органами державної влади, територіальними громадами та соціальними партнерами.

  Координаторами проекту запропоновано провести для інспекторів інтерактивні тренінги з питання ефективної комунікації: як будувати розмову з працівниками, які не бажають іти на контакт, як спілкуватися з роботодавцем, який не налаштований на конструктивну взаємодію.

  Детально обговорено впровадження інформаційного компоненту кампанії в областях: звернуто увагу на показники звітності, докладну фіксацію всіх дій в рамках кампанії, наголошено на необхідності максимально залучати органи місцевого самоврядування до кампанії з інформування населення про негативні наслідки неоформленої праці.

  Голова Держпраці закликав обмінюватися інформацією про проведені заходи, новаторські підходи, рішення, що дали позитивний ефект, а також нагадав про важливість залучення до співпраці бізнес-асоціацій та профспілкових організацій.

  «Ми маємо забезпечити високий рівень виконання завдання, поставленого Урядом, адже від цього залежить наповнення державного бюджету країни, майбутні пенсії наших громадян і авторитет нашої Служби», - підсумував  Роман Чернега.


   

 • В області стартувала зернозбиральна кампанія. Управління Держпраці наголошує на необхідності посилення уваги за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та належної організації робіт

  В області стартувала зернозбиральна кампанія. Управління Держпраці наголошує на необхідності посилення уваги за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та належної організації робіт

  З метою запобігання нещасним випадкам під час проведення зернозбиральних робіт Управління Держпраці звертається до керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств взяти під особистий контроль питання стану безпеки праці під час проведення жнивної кампанії та виконання ряду першочергових заходів:

  - до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускаються особи віком від 18 років, які мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд; не допускаються до виконання цих робіт підлітки;

  - розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;

  - закінчити підготовку збирально-транспортних агрегатів;

  - організувати ланки технічного обслуговування;

  - обладнати місця відпочинку та куріння працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;

  - підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;

  - провести інструктаж з питань охорони праці з працівниками, які беруть участь у жнивах;

  - провести огородження всіх обертових частин сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;

  - очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

  - укомплектувати всі робочі місця, трактори та зернозбиральні комбайни мед аптечками першої допомоги;

  - забезпечити всіх працівників, які будуть зайняті на жнивах, спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;

  - провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;

  - особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;

  - під час скиртування забезпечити працівників справними вилами, страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;

  - колісні трактори, які зайняті на транспортних роботах, перевести на максимальну ширину колії коліс;

  -обладнати трактори, комбайни та сільськогосподарські машини, які зайняті на жнивах, пожежних інвентарем;

  - не допускати до експлуатації трактори, що не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.


   

 • Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує

  Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про перенесення робочих днів у 2016 році», керівникам підприємств, установ та організацій рекомендовано перенести робочий день з понеділка 27 червня на суботу 2 липня для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.


   

 • Вітання до Дня Конституції України

  Вітання до Дня Конституції України

  Шановні буковинці!

  28 червня українська громада відзначає День Конституції України.

  Саме цього дня було ухвалено Основний Закон, яким декларовано наші права, обов’язки та свободи.

  Без перебільшення цей день увійшов у новітню історію Української держави назавжди.

  Сердечно вітаю вас, шановна буковинська громадо, з цим великим державним святом.

  Бажаю кожному з вас та вашим родинам миру, злагоди, достатку, здоров’я і благополуччя.

   

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.


   

 • Про заходи безпеки під час виконання робіт у каналізаційних мережах

  Про заходи безпеки під час виконання робіт у каналізаційних мережах

  Останніми роками в Україні почастішали випадки смертельного травматизму під час виконання робіт у колодязях, відстійниках, колекторах.

  Під час минулорічних перевірок щодо дотримання вимог безпеки під час виконання робіт у колодязях, відстійниках тощо суб’єктами господарювання у сільському господарстві, легкій, текстильній, переробній промисловості, рибному господарстві та у сільській комунальній службі України виявлено низку порушень законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Зокрема, основними з яких є: не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки; до виконання робіт з підвищеною небезпекою допускаються працівники, які не пройшли навчання, перевірку знань з питань охорони праці; працівники недостатньо забезпечені засобами індивідуального захисту; газонебезпечні роботи виконуються без наряду-допуску; допускаються до виконання робіт працівники, які не пройшли періодичного медичного огляду; не перевіряється загазованість місць проведення робіт; не проводиться випробування рятувальних поясів.

  З метою запобігання нещасним випадкам щодо безпечного виконання робіт в замкнутих просторах (колодязях, камерах, колекторах, люках тощо) Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до керівників підприємств забезпечити проведення позачергового інструктажу підлеглим робітникам, які виконують роботи підвищеної небезпеки. Забезпечити постійний контроль повітряного середовища під час виконання газонебезпечних робіт. Обмежити виконання цих робіт в разі високих температур повітря тощо.

  Управління вкотре нагадує про основні вимоги безпечного ведення робіт у колодязях, люках та відстійниках.

  Потрібно пам'ятати, що роботи у замкненому просторі, в тому числі колодязях, люках та відстійниках мають проводитись виключно кваліфікованим персоналом, який забезпечений всіма необхідними засобами індивідуального захисту.

  До робіт у замкненому (обмеженому) просторі, в тому числі колодязях, люках, відстійниках тощо допускаються працівники, котрі:

  - пройшли навчання та перевірку знань з безпечного ведення робіт;

  - пройшли медичний огляд та не мають протипоказань до виконання даного виду робіт;

  - забезпечені спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту, контрольно-вимірювальними приладами та сигналізаторами шкідливих та небезпечних факторів навколишнього середовища;

  - перед початком робіт в каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах необхідно провести аналіз загазованості на наявність шкідливих та небезпечних речовин та при необхідності забезпечити їх вентиляцію (перед спуском в колодязь необхідно упевнитись, у відсутності шкідливих газів за допомогою переносного газоаналізатора або опусканням запаленого шахтарського ліхтаря);

  - спуск людей до колодязя дозволяється тільки у шланговому або ізолюючому протигазі;

  - виконувати роботи у замкнених (обмежених) просторах повинна бригада не менш ніж з трьох працівників;

  - відкриті каналізаційні колодязі повинні бути огороджені з метою запобігання потрапляння до них людей, тварин або наїзду транспортних засобів;

  - під час спуску в колодязь, гноєзбірник або робочий канал, виконуючий роботу повинен надіти запобіжний пояс зі страхувальною мотузкою, яку повинен весь час тримати інший працівник, що знаходиться на поверхні;

  - інколи газ не можливо повністю видалити з колодязя, в таких випадках працівник повинен кожні 10 хвилин виходити на поверхню та відпочивати 20 хвилин;

   

  - під час робіт всередині споруд каналізаційної мережі категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь, палити, запалювати сірники, перевіряти наявність газу підпаленим папером.


   

 • Державна служба України з питань праці та Федерація професійних спілок України уклали Угоду про співпрацю

  Державна служба України з питань праці та Федерація професійних спілок України уклали Угоду про співпрацю

  З метою посилення державного нагляду та громадського контролю за додержанням роботодавцями законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, законодавства про працю, зайнятості населення, загальнообов’язкового державного соціального страхування Державна служба України з питань праці та Федерація профспілок України 22 червня 2016 року уклали Угоду про співпрацю.

  «Підписання такої угоди допоможе налагодити конструктивне співробітництво на центральному, галузевому та регіональному рівнях, ефективно поєднати державний нагляд з громадським контролем профспілок в інтересах захисту людської праці», – зауважив Голова Держпраці Роман Чернега, котрий підписав Угоду від Сторони  Державної служби України з питань праці.

  Відповідно до Угоди, Сторони посилюють діалог та співробітництво щодо забезпечення гідної праці, політики зайнятості, безпечних та здорових умов праці, соціального захисту. Реалізація таких цілей відбуватиметься шляхом проведення навчань і тренінгів, конференцій з цих питань, а також методами проведення превентивних заходів, запобігання ризикам аварій та управління професійними ризиками, обміном результатами досліджень та практикою у сфері праці.

  «Доброю традицією стане проведення спільних заходів інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо вимог законодавства про працю та охорону праці, надання роботодавцям та працівникам необхідних консультацій» –  зазначив Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, який підписав Угоду від Сторони Федерації.

  Підписання Угоди про співпрацю передбачає:

  - участь представників профспілкових організацій, що входять до складу ФПУ, в здійснюваних Держпраці заходах державного нагляду щодо додержання законодавства про працю, охорону та гігієну  праці, соціальне страхування на підприємствах, установах, організаціях;

  - моніторинг стану та причин найбільш характерних порушень законодавства про працю, охорону праці;

  - спільне опрацювання проектів законів та нормативно-правових актів, що розробляються Держпраці;

  - вивчення стану охорони праці та рівня профілактичної роботи на підприємствах, в окремих галузях, територіях, виявлення негативних тенденцій, здійснення заходів щодо посилення впливу органів державного нагляду і профспілок на їх усунення;

  - залучення представників ФПУ до участі в роботі комісій, робочих груп, інших органів, що створюються Держпраці;

  - взаємодію з питань запобігання використанню дитячої праці, а також ряд інших важливих заходів у межах співпраці Сторін.

  Підписання Угоди про співпрацю також допоможе Сторонам здійснювати обмін кращим досвідом та практикою з питань міжнародного співробітництва та участі представників кожної  зі Сторін у заходах, що організовуються уповноваженими органами Європейського Союзу та Міжнародної організації праці.


   

 • Анонс події. Інформація для керівників підприємств, установ, організацій Буковини

  Анонс події. Інформація для керівників підприємств, установ, організацій Буковини

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  тематичне видання  «Промислова безпека» ініціює проведення з 4 по 6 жовтня 2016 року в м. Одеса IV Міжнародної конференції «Промислова безпека. Найкращі практики-2016», з метою підвищення рівня охорони праці та промислової безпеки на підприємствах, установах та організаціях, поширення кращих вітчизняних та європейських практик, та розвитку європейських стандартів безпеки.

  Організатори запрошують  до участі у Конференції керівників підприємств, керівників служб промислової безпеки, охорони та гігієни праці, а також керівників підрозділів з питань охорони праці місцевих державних адміністрацій.

  У програмі Конференції: доповіді та презентації; робота у галузевих і тематичних секціях; засідання круглих столів; майстер-класи і тренінги; виставка товарів та послуг з охорони праці та промислової безпеки; дискусійні клуби; культурна програма.

  Тематика Конференції:

  -    Нові інструменти в галузі безпеки праці.

  -    Управління ризиками: ефективні методи, практичні рішення та інструменти.

  -    Комунікаційні стратегії в галузі ОП та ПБ.

  -    Вплив психофізіологічних факторів на ефективність праці.

  -    Формування і розвиток культури безпеки виробництва.

  -    Практика підприємств з розслідування інцидентів.

  -    Засоби індивідуального захисту.

  -    Дискусійні клуби: організація навчання персоналу; концепція реформування системи управління охороною праці в Україні.

  -    Тренінги з домедичної допомоги, оцінки ризиків, пошуку кореневих причин інцидентів, тощо.

   

  До участі в заходах  запрошено спікерів та учасників з Великої Британії, Німеччини, Литви, Польщі, США, Білорусі, та інших.

  Контактні особи з підготовки Конференції Олеся Самелюк, Оксана Штоляр:

  тел. (044) 221 89 71, (096) 193 07 93 ,  (050) 236 31 61

  e-mail: editor@prombezpeka.com або sameluk@ukr.net


   

 • Продовжується активне впровадження онлайн-прийому в режимі Skype-зв’язку Головою Держпраці Романом Чернегою

  Продовжується активне впровадження онлайн-прийому в режимі Skype-зв’язку Головою Держпраці Романом Чернегою

  Онлайн-прийом у режимі Skype-зв’язку дозволяє жителям різних регіонів України, не витрачаючи коштів та часу на приїзд до столиці, звернутися до Голови Держпраці Романа Чернеги з  питаннями, що їх хвилюють,  у межах повноважень очільника відомства. 

  Онлайн-спілкування Голови Державної Служби України з питань праці Романа Чернеги з жителями Буковини заплановано на сьоме грудня нинішнього року.  

  Орієнтовно воно розпочнеться об 11 годині.

  Кожен бажаючий, у кого виникають запитання до Голови Держпраці, впродовж року  включно до шостого грудня   може звернутися до Управління Держпраці у Чернівецькій області, або адресувати своє запитання поштою на адресу :

  58 003

  Управління Держпраці у Чернівецькій області

  вулиця Зелена, 3

  м. Чернівці.

  Заявник має зареєструвати своє звернення та залишити свої контактні дані.

  Зробити це можна також за телефоном ( 0372)  55 27 34.

  Якщо запитання, що хвилюють заявника у межах повноважень Держпраці, то він особисто отримає запрошення на онлайн-прийом до Голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги.


   

 • Управління Держпраці долучилося до відзначення ювілею геніального кіноактора Івана Миколайчука

  Управління Держпраці долучилося до відзначення ювілею геніального кіноактора Івана Миколайчука

  Буковина відзначає 75-річчя з дня народження геніального кіномитця Івана Миколайчука.

  Урочисті заходи з цієї нагоди за участю високих гостей із Києва, у тому числі й міністра культури України Євгена Нищука, українських акторів та режисерів - соратників і побратимів нашого видатного земляка, розпочалися на Театральній площі у Чернівцях.

  На майдан перед приміщенням Чернівецького обласного музично-драматичного театру імені Ольги Кобилянської віддати данину шани і пам'яті безсмертному актору, режисеру, сценаристу прийшли представники влади, відомі у краї науковці, митці, громадські та політичні діячі, мешканці Чернівців та Буковини.

  Участь в урочистостях взяли й представники колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області. та Чернівецького експертно-технічного центру.


   

 • Подолання бідності – одне з основних питань, що розглядалося на Міжнародній конференції праці

  Подолання бідності – одне з основних питань, що розглядалося на Міжнародній конференції праці

  Подолання бідності – запорука стабільного розвитку держави та зростання добробуту її громадян.  Ці слова неодноразово звучали   під час роботи 105-ї сесії Міжнародної конференції праці, яка проходила у м. Женева (Швейцарія).

  Українську делегацію очолив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, а також від української сторони державу представляли Міністр соціальної політики України Андрій Рева, заступник Міністра соціальної політики України Валерій Ярошенко та Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега.

  Делегатами конференції стали і представники профспілок та роботодавців України, зокрема Григорій Осовий та Євген Панін.

  У ході конференції відбулися зустрічі української делегації з урядовцями різних країн світу. Так, під час робочих обговорень, представники українських відомств та Міністр соціального забезпечення та праці Литовської Республіки Альгіманта Пабедінскене зосередилися на питаннях розширення двостороннього співробітництва у соціальній сфері, безвізового режиму, євроінтеграції України, що, безперечно, важливо і у питаннях праці, працевлаштування населення та міграційних процесів.

  Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега подякував литовцям за співпрацю, а саме литовській інспекції,представники якої вже другий рік поспіль співпрацюють з Держпрацею в рамках вивчення ризик-орієнтованого підходу у сфері охорони праці.

  З Міністром зайнятості, людського розвитку та праці Канади пані Мері Енн Міхичук обговорили можливість укладення міждержавної двосторонньої угоди про соціальне забезпечення та питання підготовки до підписання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою.

  Також, вдалося обговорити питання стану охорони праці на вугільних підприємствах України. Голова Держпраці Роман Чернега загострив увагу на проблемах шахт, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, оскільки, за певними даними, стан охорони праці на цих підприємствах – катастрофічний.

  Одна з важливих зустрічей відбулася з Міністром праці, добробуту та соціального страхування Кіпру Зетою Еміліаніду. Під час неї розглядалися питання співробітництва між Україною та Кіпром у соціальній сфері. Планується, що напрямками такого співробітництва стануть: політика ринку праці, система соціального захисту та соціального забезпечення, покращення безпечних та здорових умов праці, а також міграційна політика.

  Обговорювалася і можливість активізації українсько-кіпрських відносин у питаннях зайнятості. Українська сторона наголосила на важливості вивчення досвіду Кіпру у сфері соціального захисту. Так, сторони домовились про підписання Меморандуму між Міністерством соціальної політики України та Міністерством праці, добробуту та соціального страхування Республіки Кіпр про співробітництво у сфері соціальної політики.

  Однією з головних стала зустріч із Головою Міжнародної організації праці Гаєм Райдером. Обговорювалися питання оновлення та створення нормативних документів у сфері праці та, зокрема, охорони праці. Так, Міністр соціальної політики Андрій Рева подякував за підтримку, яку МОП надає Україні, а саме за рекомендації щодо нового Трудового кодексу, програму «Гідна праця», яка підписана з Україною у квітні цього року і діятиме до 2019 року.

  Підсумовуючи роботу Міжнародної конференції праці, Голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер зазначив, що «Одним із найголовніших напрямків подолання бідності в цивілізованому світі має бути збільшення робочих місць, зокрема для молоді, а також, люди мають зважати на гідні для них умови праці».


   

 • Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак привітав учасників фінальних змагань професійної майстерності оперативно-виїзних бригад ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго»

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак привітав учасників фінальних змагань професійної майстерності оперативно-виїзних бригад ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго»

  Кращі оперативно-виїзні бригади з усіх районів області та  обласного центру  змагались за першість в  професійній майстерності днями  на навчально-тренувальному полігоні Заставнівського РЕМ за трьома етапами програми змагань.  

  Метою проведення цих заходів є не тільки визначення переможців, а вияв професійної майстерності та згуртованості членів команд, обмін досвідом, підвищення  професійної кваліфікації.

  «Думаю, що такі змагання  не лише додатковий стимул для їхніх учасників показати свої вміння на найвищому рівні, але й запорука того, що виробничого травматизму в енергетичній галузі вдасться уникнути. Управління Держпраці у Чернівецькій області вітає  проведення таких заходів  і сподівається, що ініціативу з проведення професійних змагань підтримують  і на інших підприємствах області»,   -  зазначив у своєму вітальному слові начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Луцак.

  Серед запрошених до  участі у заході були представники органів влади, Держенергонагляду,  Фонду соціального страхування.

  У підсумку, переможцем змагань стала оперативно-виїзна бригада  Сокирянського РЕМ 

  Друге місце посіли фахівці Заставнівського РЕМ

  Третє місце в змаганнях здобув Новоселицький РЕМ


   

 • Колектив Управління Держпраці долучився до вшанування пам'яті жертв наймасовішої депортації в історії Буковинського краю

  Колектив Управління Держпраці долучився до вшанування пам'яті жертв наймасовішої депортації в історії Буковинського краю

  Поминальна панахида відбулася за участю представників влади, духовенства, громадських організацій, трудових колективів Буковини на території історико- культурного заповідника  «Кладовище по вулиці Зеленій».

  Долучився до жалобних заходів і колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Як зазначають науковці, 75 років тому у  ніч з 13 на 14 червня 1941 року з Буковини було примусово вивезено у віддалені райони СРСР і переважно знищено тисячі мешканців Чернівецької області.

  Ліквідації підлягало все, що не вкладалося у схеми комуністичної диктатури: в першу чергу люди, які були носіями некомуністичної ідеології, представляли політичні та економічні структури, церкву, громадські організації та об'єднання.  

  Перед каральними органами було поставлене завдання – вивезти за межі області всіх "неблагонадійних".

  Депортації проходили у два етапи – перший відбувся 23 травня, другий – 13 червня.

  За даними науковців, основна частина депортованих у травні була з Садгірського, Чернівецького, Глибоцького та Сторожинецького районів. Всього 36 вагонів з депортованими направлялися до Комі АРСР, Красноярського краю та Кіровської області.

  Депортованим обмежили час на збирання, кількість речей, які вони могли взяти з собою, влада не зважала на вік і хвороби людей. Початок "операції" 23 травня 1941 року – 4 год. 30 хв., закінчення - 10 година ранку.

  Масштабна "операція" вивезення "ворогів народу" обговорювалася 8 червня 1941 року на об'єднаному засіданні бюро Чернівецького обкому КП(б)У та облвиконкому.

  Відтак у ніч з 13 на 14 з Буковини примусово вивезено 2279 сімей (7720 осіб).

  На жаль, це не єдина трагічна сторінка в історії Буковинського краю.

   

  Маємо пам’ятати про це завжди.


   

 • Оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад

  Оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад

  Управління Держпраці у Чернівецькій області оголошує  конкурс на заміщення вакантних посад державної служби категорії "В"  

  Оголошення конкурсу на заміщення посад державної служби категорії "В":

  - головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів – 5 посад;

  - головного державного інспектора сектору з питань експертизи умов праці;

  - головного державного інспектора відділу нагляду в АПК та СКС;

  - головного державного інспектора сектору експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг.

   

  Наказ про оголошення конкурсу та Умови проведення


   

 • УВАГА! Сьогодні в телеефірі Чернівецької регіональної дирекції філії Національної телекомпанії України - програма "Погляд" за участю Голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги

  УВАГА! Сьогодні в телеефірі Чернівецької регіональної дирекції філії Національної телекомпанії України - програма "Погляд" за участю Голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги

  Автор і ведуча програми Олеся Жук поставила керівнику Держслужби низку актуальних запитань, зокрема, щодо реалізації державної політики у сфері трудового законодавства та законодавства з охорони та гігієни праці.

  В телеефір програма за участю Романа Чернеги вийде о 17.30.

  Повтор програми  "Погляд" можна буде переглянути в ефірі Чернівецької регіональної дирекції філії НТКУ  завтра, 10 червня, о 19.30.


   

 • Голова Держпраці відповів на запитання журналістів в студії інформаційно-аналітичної програми «Погляд»

  Голова Держпраці відповів на запитання журналістів в студії інформаційно-аналітичної програми «Погляд»

  Під час приїзду на Буковину Голову Держпраці Романа Чернегу  було запрошено до участі в інформаційно-аналітичній програмі «Погляд» у студію  Чернівецької регіональної дирекції філії Національної телекомпанії України.

  Автор і ведуча програми  Олеся Жук поставила Роману Чернезі низку актуальних запитань, зокрема,   щодо реалізації державної політики у сфері трудового законодавства та законодавства з охорони  та гігієни праці.

  В телеефір програма за участю Романа Чернеги вийде  наступного четверга, дев'ятого червня, о 17.30.

  Повтор програми можна буде переглянути в ефірі Чернівецької регіональної дирекції філії НТКУ 10 червня о 10.00.


   

 • У Чернівецькій області з робочим візитом перебував Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега

  У Чернівецькій області з робочим візитом перебував Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега

  Сьогодні у Чернівецькій області з робочою поїздкою перебував Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега.

  Під час свого візиту на Буковину Роман Чернега зустрівся з виконуючим обов’язки голови Чернівецької обласної державної адміністрації Олегом Стецевичем.

  Відбулася також робоча зустріч з керівниками департаментів та управлінь Чернівецької ОДА .

  У ході розмови Голова Служби Держпраці  детально окреслив цілі та завдання, які стоять наразі перед відомством.

  «Найперше, робота Служби спрямована на зменшення у державі заборгованості із заробітної плати працівникам. Хотів би відзначити, що завдяки чітким діям Держпраці, у минулому, 2015, році працівникам українських підприємств, установ та організацій було виплачено понад 124 мільйони гривень заборгованості по зарплаті. У нинішньому році –  вже понад 200 мільйонів гривень.

  Не менш вагоме завдання, яке стоїть перед нами, це - здійснення органами Держпраці державного нагляду (контролю) щодо виявлення неоформлених трудових відносин. А також чітка й послідовна робота щодо зменшення виробничого травматизму на українських підприємствах», -підкреслив під час зустрічі в Чернівецькій ОДА Роман Чернега.

  Згодом Голова Державної служби України з питань праці провів розширену робочу нараду з колективом Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

 • У рамках робочої поїздки Голова Держпраці відвідав одне із місцевих підприємств – ТДВ «Трембіта»

  У рамках робочої поїздки Голова Держпраці відвідав одне із місцевих підприємств – ТДВ «Трембіта»

  У ході свого перебування на Буковині Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега відвідав одне із потужних підприємств легкої промисловості - ТДВ "Трембіта".

  Він поспілкувався із керівництвом та колективом підприємства, оглянув робочі цехи, ознайомився з виробничим процесом. 

  Підприємство - лідер ринку легкої промисловості не лише в Західному регіоні, але й в Україні. 

  Сучасне швейне виробництво, на якому виготовляється понад 500 тисяч виробів у рік. 

  Продукція підприємства експортується до низки європейських країн, зокрема, Нідерландів, Італії, Румунії, Австрії, Німеччини.

  На ТДВ "Трембіта" трудиться понад 700 осіб.

  За останні п’ять років на підприємстві не зафіксовано жодного випадку виробничого травматизму. 

  "І це найбільш відрадно. - підкреслив при спілкуванні з генеральним директором ТДВ "Трембіта" Стеллою Станкевич Роман Чернега. - Адже це є свідченням того, що питання стану охорони праці та промислової безпеки  - на належному рівні".

  Головний інженер з охорони праці ТДВ "Трембіта" Георгій Леонтюк повідомив, що задля досягнення встановлених норм безпеки, гігієни праці та виробничого середовища,  запобігання виробничого травматизму, професійних захворювань  у 2015 році підприємством  використано 96 тисяч гривень. Цьогоріч на ці цілі заплановано використати понад 200 тисяч гривень.


   

 • Роман Чернега: «Працювати на позитивний імідж Служби – відповідальність кожного з нас»

  Роман Чернега: «Працювати на позитивний імідж Служби – відповідальність кожного з нас»

  Голова Державної служби України з питань праці провів розширену робочу нараду з колективом Управління Держпраці у Чернівецькій області. Він детально проаналізував роботу Управління й виокремив низку пріоритетів, які необхідно зреалізувати спільно у найближчій перспективі.

  Серед них – активніше впровадження на місцевих підприємствах, в установах та організаціях превентивних заходів.

   На  особливому контролі мають перебувати також питання трудового законодавства та з питань охорони праці. Адже, відбулося збільшення смертельного виробничого травматизму, зокрема, у соціально-культурній сфері, лісовому господарстві. 

  У своєму виступі перед колективом Роман Чернега, зокрема, зазначив наступне:

  «Наголошую також на недопущенні  негативних  явищ, пов’язаних з корупцією. Ми вже маємо  такі факти  в окремих Управліннях Держслужби й реагуємо на них якнайжорсткіше. Підкреслюю: такі прецеденти  - моя відповідальність, як керівника центрального органу, відповідальність керівників на місцях й ділова репутація кожного,хто працює у колективі. Тому я закликаю вас працювати на позитивний імідж  Служби».

  Окрему увагу, за словами Романа Чернеги, необхідно спрямувати на всебічне  формування культури охорони  праці (це може відбуватися, у тому числі, й завдяки реалізації низки просвітницьких проектів).

  Не менш важливою ланкою роботи є сприяння в  впровадженні ризико-орієнтованого підходу в управлінні системою охорони праці на підприємствах.


   

Важливо