UP
Фільтр
 • У медичних закладах області проінспектовано стан охорони праці та промислової безпеки

  У медичних закладах області проінспектовано стан охорони праці та промислової безпеки

  За результатами проведених  фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області планових перевірок, у медичних установах краю відбулися робочі зустрічі.

  Зокрема, робочі зустрічі організовано у Чернівецькому обласному медичному діагностичному центрі та  у КНП «Заставнівський РЦ ПМСД».

  Участь у заходах взяли керівники структурних підрозділів та головні державні інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці: начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, головний  державний  інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук, головні державні інспектори відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці Сергій Андрієць та Микола Бербенюк, головні державні інспектори  сектору з питань експертизи умов праці Володимир Морозевич та Василь Сагалюк, інспектор відділу  нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Олег Матвєєв.     

  На робочих нарадах розглянуто низку ключових питань, зокрема, проаналізовано стан організації та дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та надано практичні рекомендації щодо поліпшення системи управління охороною праці в установах.  

  Так, адміністраціям медичних закладів рекомендовано дотримуватися  нормативно-правових актів  у частині налагодження лікувального процесу, забезпечити проходження працівниками відповідних навчань з питань охорони праці та інструктажів, забезпечити їх  засобами індивідуального захисту.       

  Відповідальним особам наголошено на належному утриманні медичного обладнання, на здійсненні постійного контролю за технічним станом ліфтового господарства, посудин, що працюють під тиском.

  Особливо детально наголошено на необхідності  проходженні  працівниками вчасних медичних оглядів.


   

 • Громаду Чернівців поінформовано про протиепідемічні заходи

  Громаду Чернівців поінформовано про протиепідемічні заходи   

  Начальник відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області Надія Бурла взяла активну участь у засіданні ради з питань безпечної життєдіяльності Чернівецької міської ради.

  Засідання відбулося під головуванням заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Олександра Паскаря.

  Одним із ключових питань порядку денного ради обговорено проведення профілактичних заходів, метою яких є  інформування мешканців щодо небезпеки поширення корона вірусної інфекції.

  Представник територіального органу Державної служби України детально поінформувала про роботу відомства у цьому напрямі. Надія Бурла зазначила, що фахівці Держпраці охоплюють інформаційними заходами роботодавців та працівників закладів торгівлі, організації харчування, надання послуг.

  Так, інформаційна робота вже проведена на кількох найбільших ринках Чернівців, зокрема, МТК «Газкомплектприлад» та МТК «Рейтинг».

  Такими ж інформаційними заходами буде охоплена автотранспортна галузь міста.

  У ході роботи ради наголошено на ризиках захворювання, надано практичні рекомендації, розповсюджено інформаційні матеріали.     

  Довідково: Управління Держпраці проводить дану роботу на виконання окремого доручення т.в.о. Голови Державної служби  України з питань праці  від 26.02.2020 №Д-102/1/3,5-20  та з метою  посилення виконання Національного плану протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом  2019- n CoV, на 2020 рік.

  Профілактичні заходи триватимуть до 13 березня.


   

 • Що необхідно знати про коронавірус

  Що необхідно знати про коронавірус

  На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що й інші гострі вірусні захворювання. Визначити хвора людина, чи ні можуть тільки спеціальні медичні тести.

  Найпоширенішими симптомами перебігу захворювання є головний біль, кашель, лихоманка, ускладнення дихання.

  Основна небезпека: новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії.

  Тому надважливо вчасно діагностувати захворювання.

  Своєчасне звернення до лікаря допоможе подолати недугу.

  Якщо людина упродовж останніх  14 днів повернулась із країни, в якій зафіксовані випадки корона вірусу, або ж спілкувались із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн, де вже  зафіксовані захворювання, слід відразу повідомити про це свого сімейного лікаря.

  Хто входить до групи ризику?

  Перебіг хвороби залежить від імунітету людини.

  Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом.

  Вразливою групою є медичні працівники.

  Контактна особа при випадку СОVI^-19 - особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на СОVI^-19.

  Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на СОVI^-19 (наприклад, через рукостискання).

  Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад, через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками, тощо)

  Особи, які контактували особисто з хворими на СОVI^-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин.

  Особи, які перебували у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для переговорів, зал очікування лікарні тощо) з хворими на СОVI^-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин.

  Пасажири літака, де встановлено випадок захворювання.

  Як передається вірус?

  Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.

  Вірус не циркулює у повітрі, не здатний переміщатись на далекі відстані. Вірус  є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню.

  Відстань - це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим.

  На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і таке інше.

  Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей, через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

  Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані, тому тісним контактом вважають відстань менше одного метра.


   

 • У рамках інспекційної кампанії виявлено дев’ятьох неналежно оформлених працівників

  У рамках інспекційної кампанії виявлено девятьох неналежно оформлених працівників

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області упродовж інспекційної кампанії, націленої на подолання не задекларованої зайнятості у галузях торгівлі, громадського харчування, надання послуг, провели 97 інспекційних відвідувань.

  У результаті заходів державного контролю за додержання законодавства про працю інспектори виявили девятьох неналежно оформлених працівників.

  Про це повідомила заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів територіального органу Державної служби України з питань праці Валентина Панчишина.

  Довідково: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення, а саме 47 230 гривень.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

  Передбачена додаткова відповідальність у разі вчинення порушення  повторно упродовж двох років з дня виявлення порушення - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо  якого скоєно порушення.


   

   

   

      

 • Кампанія декларування -2020: роз’яснення НАЗК

  Кампанія декларування -2020: роз’яснення НАЗК

  Суб’єкти декларування не зобов’язані проводити експертну грошову оцінку земельної ділянки для цілей декларування.

  Таку позицію Національне агентство з питань запобігання корупції зазначило у Роз’ясненнях щодо застосування окремих положень Закону «Про запобігання корупції» щодо заходів фінансового контролю.

  У разі відсутності у договорі відомостей про експертну грошову оцінку земельної ділянки, проте наявності її нормативної грошової оцінки, у полі «Вартість на дату набуття права або за останньою грошовою оцінкою» слід зазначати відомості про нормативну грошову оцінку об’єкта.

  В іншому випадку, коли експертна грошова оцінка з метою встановлення вартості земельної ділянки не проводилася, а відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відсутні, то у полі «Вартість на дату набуття права або за останньою грошовою оцінкою» слід обрати позначку «Не застосовується».

  Також Національне агентство з питань запобігання корупції надало роз’яснення для декларантів щодо об’єктів нерухомості, зареєстрованих за місцем їх проживання, або членів їхніх сімей.

  Таку інформацію слід зазначати у розділах 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» та 2.2 «Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування».

  У зв’язку із реєстрацією місця проживання у суб’єкта декларування та членів його сім’ї виникає право користування об’єктом нерухомості.

  Тому інформацію про об’єкти нерухомості з розділів 2.1 та 2.2 необхідно також зазначати у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації. Таку інформацію необхідно вносити в розділ 3, навіть якщо особа фактично там не проживає.

  Про це Національне агентство повідомило в Роз’ясненнях щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю.


   

   

 • Керівник Держпраці України в ефірі телеканалу Прямий - про детінізацію зайнятості та зміну підходів у роботі інспекторів праці

  Керівник Держпраці України в ефірі телеканалу Прямий - про детінізацію зайнятості та зміну підходів у роботі інспекторів праці

  Т.в.о. Голови Держпраці України Ігор Дегнера у прямому ефірі програми “Новий день” на телеканалі Прямий розповів глядачам про детінізацію зайнятості населення. Зокрема, акцентував увагу на зміні підходів у роботі інспекторів праці, основне завдання яких нині – не боротьба з неформальною зайнятістю, а сприяння працівникам та роботодавцям в офіційному оформленні трудових відносин.

  Детально у відео:  https://www.youtube.com/watch?v=ZzATd_b-7zs&list=PLuFlabNyN8mM43XjihWHDl7C-o0jJh6d8&index=2 


   

 • Управління Держпраці розпочинає відвідування суб’єктів господарювання з метою профілактики інфікування небезпечним вірусом

  Управління Держпраці розпочинає відвідування суб’єктів господарювання  з метою профілактики інфікування небезпечним вірусом

  З метою профілактики інфікування коронавірусом  2019 – пСоУ, фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області розпочинають здійснювати серед роботодавців та працівників регіону відповідні інформаційні заходи, зокрема, у сфері роздрібної торгівлі, організації харчування та на транспорті.

  Так, фахівці відділу з питань гігієни праці територіального органу Державної служби України з питань праці  Надія Бурла та Роман Димнич, головні державні інспектори  сектору з питань експертизи умов праці Володимир Морозевич та Василь Сагалюк розпочали інформаційну роботу на найбільших ринкових комплексах Чернівців, зокрема, на МКП "Рейтинг" та МКП "Газкомплектприлад".

  Роботодавців та працівників інформують про небезпеки смертельної недуги, хто входить до так званої групи ризику, як насправді передається небезпечна хвороба  та надають практичні рекомендації, як уберегтися від вірусу.   

  Наразі Управління організовує також  виготовлення наочної друкованої продукції для розповсюдження серед роботодавців та працівників у рамках профілактичних заходів.


   

 • Коронавірус 2019 - пСоУ: дієві поради, як уберегтися від небезпечної інфекції

  Коронавірус 2019 - пСоУ:  дієві поради, як уберегтися від небезпечної інфекції

  Для того, аби уберегтися від небезпечної інфекції, громадянам слід!  

  Ретельно і часто мити руки з милом чи обробляти їх антисептиком.

  Дотримуватися правил респіраторної гігієни.

  Дотримуватися дистанції у громадських місцях та уникати скупчення людей.

  Не чіпати руками очі, ніс та рот.

  При підвищенні температури, появі кашлю та ускладненні дихання необхідно негайно звернутися до лікаря.

  Дотримуватися звичайних правил гігієни при відвідуванні продуктових ринків.

  Не вживати у їжу сирі, або ті продукти, які не пройшли термічну обробку.

  Також слід носити маску.

  Використовувати її необхідно правильно, зокрема,  маска має:

  покривати ніс і рот;

  щільно прилягати, без відступів по краях;

  замінювати маску необхідно тоді, як тільки вона стала вологою;

  не чіпати зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помити руки з милом чи обробити спиртовмісним антисептиком;

  замінювати маску кожні чотири години;

  не використовуйте маску повторно.


   

   

 • Держпраці України долучається до боротьби з коронавірусом

  Держпраці України долучається до боротьби з коронавірусом

  Держпраці долучається до скоординованої роботи Уряду України та відповідальних служб щодо профілактики інфікування населення коронавірусом Covid-19 та поширення захворювання на території України.

  З 27 лютого фахівці відділів з питань гігієни праці, експертизи умов праці Держпраці, в межах свої повноважень, проводитимуть безпосередні відвідування суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері роздрібної торгівлі, організації харчування та транспорту з метою інформування працівників та роботодавців про заходи профілактики інфікування коронавірусом.


   

  Фахівці Держпраці під час інформаційних відвідувань  використовуватимуть матеріали напрацьовані МОЗ та Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

 • Посилено протидію порушенням вимог антикорупційного законодавства

  Посилено протидію порушенням вимог антикорупційного законодавства

  Для керівників Головних управлінь та Управлінь  Державної служби України з питань праці в областях відбувся семінар з питань дотримання вимог чинного антикорупційного законодавства.

  Участь у семінарі від Управління Держпраці у Чернівецькій області взяв керівник територіального органу Іван Луцак.

  Відкриваючи семінар, т.в.о. Голови Держпраці Ігор Дегнера наголосив учасникам на актуальності та важливості заходу, метою якого є вдосконалення знань щодо антикорупційного законодавства, мінімізації фактів його порушення, засвоєння превентивних антикорупційних механізмів тощо.

  Очільник Держпраці зазначив, що незважаючи на зміни в державі та в системі Держпраці, питання щодо запобігання корупції продовжує залишатися актуальним. Ігор Дегнера озвучив позицію про намір вжити всіх необхідних дій для того, щоб в системі Держпраці не залишилося жодного працівника, який залучений в корупційні схеми. Крім того, було повідомлено, що інформація про такі дії буде ретельно опрацьована, у тому числі, у співпраці з правоохоронними органами.

  Головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Держпраці Олександр Гарбар роз’яснив керівникам територіальних управлінь основні положення антикорупційного законодавства, включаючи питання корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. Детально зупинився на організації діяльності уповноважених осіб з питань запобігання та виявлення корупції, на корупційних ризиках, запобіганні та врегулюванні конфлікту інтересів, фінансовому контролі.

  На завершення семінару учасники заходу ознайомилися з особливостями вимог декларування та з покроковою демонстрацією заповнення електронних декларацій.


   

 • Держпраці поінформували роботодавців обласного центру про переваги легального працевлаштування персоналу

  Держпраці поінформували роботодавців обласного центру про переваги легального працевлаштування персоналу

  В області триває цикл тематичних семінарів для роботодавців та працівників регіону, організованих на базах міських та районних філій Чернівецького обласного центру зайнятості  за активної участі представників територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Так, учора, 24 лютого, на базі Чернівецької міської філії обласного центру зайнятості  організовано семінар на тему «Дієві форми співпраці Державної служби зайнятості  та роботодавців відповідно до законодавства України про зайнятість  населення, у  тому числі, щодо сприяння працевлаштуванню осіб з інвалідністю».

  Одним із ключових спікерів заходу стала заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина.

  Спілкуючись із роботодавцями Чернівців, посадовець Держпраці наголосила на тому, що Законом України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 № 378-ІХ, який набув чинності другого лютого нинішнього року,  внесено зміни до статті 265 Кодексу законів про працю України  - «Відповідальність за порушення законодавства про працю».

  Валентина Панчишина підкреслила, що нововведення передбачають зміну підходу до процедури накладення фінансових санкцій за порушення законодавства про працю.

  Фахівець Держпраці  детально проінформувала суб’єктів господарювання обласного центру про, власне, розміри штрафних санкцій, механізм проведення інспекційних відвідувань  Держпраці  та про підстави здійснення заходів державного контролю.

  Роботодавців Чернівців поінформовано про те, що в області проводяться інспекційна кампанія, націлена на недопустимість використання неоформленої зайнятості та акцентовано на  негативних наслідках, як для суб’єктів господарювання, так і для самих працівників.

  У ході форуму Валентина Панчишина відповіла на запитання його учасників.  


   

 • Про накладення фінансових санкцій за порушення законодавства про працю

  Про накладення фінансових  санкцій за порушення законодавства про працю

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці – Управління Держпраці у Чернівецькій області  інформує:

  Законом України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 № 378-ІХ, який набув чинності 02.02.2020 року, внесено зміни до статті 265 Кодексу законів про працю України  - «Відповідальність за порушення законодавства про працю».

  Зміни передбачають зміну підходу до процедури накладення фінансових санкцій за порушення законодавства про працю та зміну їх розмірів.

  Так, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення, а саме 47 230 гривень.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження.

  Передбачена додаткова відповідальність у разі вчинення порушення  повторно протягом двох років з дня виявлення порушення – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

  За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на суб’єкта господарювання  накладається штрафна санкція у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожного працівника щодо якого скоєно порушення трудового законодавства, а саме – 9 446 гривень.

  Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передбачає штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення. На сьогодні це – 75 568 гривень.

  За порушення інших вимог законодавства про працю передбачений штраф за кожне таке порушення у розмірі мінімальної заробітної плати – 4 723 гривні та доповнено відповідальністю за повторне вчинення порушення у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.

  Зміни також передбачають можливість зменшення витрат на сплату штрафів у разі сплати юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, яка використовує найману працю, 50 відсотків розміру штрафу упродовж 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю.


   

 • Відбудеться Всеукраїнський форум «Безпека праці - 2020»

  Відбудеться Всеукраїнський форум «Безпека праці - 2020»

  2 квітня 2020 року у місті Києві відбудеться щорічний VIII Всеукраїнський Форум «Безпека праці – 2020» в рамках XII Міжнародної спеціалізованої виставки «Київський технічний ярмарок» на базі Міжнародного виставкового центру. Це щорічний захід, присвячений Всесвітньому дню охорони праці. Цього року він збере понад 100 учасників з різних регіонів України та понад 15 спікерів-експертів.

  «Попереджати – значить захищати!»  - головна тема форуму.

  Організатори запрошують до участі у форумі топ-менеджмент компаній, керівників і фахівців служб охорони праці, громадські організації та профспілки, експертів, аудиторів, консультантів.

  Учасники  обговорюватимуть державну політику у сфері охорони праці: чого очікувати у 2020 році;

  імплементацію директив ЄС з безпеки і здоров’я на роботі та як цей процес вплине на професійну діяльність спеціалістів з охорони праці на рівні підприємств;

  європейський досвід та реалії його впровадження в Україні;

  правила аудиту на підприємстві з метою виявлення, оцінки та мінімізації ризиків; порядок розслідування нещасних випадків, досвід, зразки документів;

  сучасні стандарти надання домедичної допомоги, практикум для учасників;

  нові технології у використанні засобів індивідуального захисту;

  практику  попередження ризиків на виробництві;

  організація навчання з безпеки праці з урахування ризикорієнтованого підходу;

  лідерство в питаннях безпеки, впровадження нових стандартів з техніки безпеки та мотиваційних інструментів для дотримання правил.

  Ключовими спікерами заходу стануть: представники Державної служби України з питань праці, проекту Європейського союзу та Міжнародної організації праці, Федерації профспілок України, Європейського співтовариства з охорони праці (ESOSH), Центру спеціальної підготовки, Національного Експертно-Будівельного Альянсу України, Quality Austria, керівники служб з охорони праці компаній: ДТЕК Енерго, НАК «Нафтогаз України», Астарта-Київ та ін., провідні аудитори та міжнародні експерти.

  Подія відбудеться 2 квітня 2020 року, 10:00–18:00
  Міжнародний Виставковий Центр (адреса: м. Київ, Броварський проспект, 15, станція метро Лівобережна). Вхід 3-С, зал № 13.


   

 • В ефірі Українського радіо - Буковина - про результати інспекційної кампанії Держпраці

  В ефірі Українського радіо - Буковина  - про результати інспекційної кампанії Держпраці

  Заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір взяла участь у радіопрограмі «Прайм - тайм», що вийшла  на хвилях  Українського радіо - Буковина.

  Програма транслювалася також в телевізійному  ефірі «Суспільного - Буковина» та на офіційному ю-туб каналі телекомпанії.

  Гостя студії та журналістка Маргарита Олійник говорили про захист трудових прав працівників та про зміни у законодавстві про працю для роботодавців.

  Мовилося, зокрема, про результати інформаційної та інспекційної кампанії Держпраці, яка наразі триває в області  та, як відбуваються заходи державного контролю.

  «Необхідно підкреслити, що проведена свого часу фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці інформаційна кампанія охопила в регіоні понад 5500 роботодавців, які здійснюють господарську діяльність у сфері торгівлі, організації харчування та тимчасового розміщування. Під час інформаційних заходів інспектори Держпраці  інформували роботодавців та працівників про ризики використання не задекларованої праці. Водночас інспектори органів місцевого самоврядування  Буковини провели понад 760 інформаційних відвідувань роботодавців.

  Результатом такої активної кампанії стало те, що у січні 2020 року до територіального органу Державної фіскальної служби  надійшло 1404 повідомлення про укладання трудових угод з 2176 працівниками. Це на 10% більше, ніж за аналогічний період минулого року», - підкреслила в радіо та телеефірі Галина Кушнір.

  Посадовець Держпраці повідомила, що наразі в області триває інспекційна кампанія та деталізувала, як відбуваються заходи державного контролю та як загалом,  згідно нового Порядку контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року за  № 1132,  інспектори праці Управління проводять інспекційні відвідування: які підстави для проведення перевірок; які права й обов’язки мають інспектори праці та які права й обов’язки мають роботодавці.

  В ефірі заступник керівника Управління наголосила  на тому, що такі інспекційні та інформаційні кампанії Держпраці проводитиме упродовж усього року, зокрема, у сільськогосподарській будівельній, транспортній галузях.


   

 • До відома суб’єктів господарювання! Остерігайтеся псевдо інспекторів!

  До відома суб’єктів господарювання! Остерігайтеся псевдо інспекторів!

  В деяких областях України зафіксовано випадки, коли до суб’єктів господарювання (переважно приватної форми власності) надходять повідомлення ніби то від імені посадовців територіальних органів Державної служби України з питань праці.

  В цих повідомленнях невідомі особи застерігають роботодавців про інспекційні відвідування фахівців Держпраці та пропонують за певну фінансову винагороду «посприяти» при  вирішенні проблемних питань.

  Водночас зловмисники можуть надсилати повідомлення суб’єктам господарювання та реквізити банківських установ, на які ніби - то необхідно перерахувати кошти за такі «послуги».

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців регіону із закликом бути обережними і не контактувати з особами, що надають такі пропозиції.

  У разі надходження такого повідомлення слід негайно звернутися до правоохоронних органів, адже за такі дії  для зловмисників передбачено кримінальну відповідальність.

  А також слід поінформувати Управління Держпраці у Чернівецькій області, яке розташовується за адресою: вул. Зелена, 3, м. Чернівці.

  Для оперативного реагування на можливі дії псевдо інспекторів, інформацію слід надавати до Управління  за контактним телефоном (0372) 55 37 24.  


     

   

   

 • Нове у декларуванні - 2020: розірвання шлюбу не звільняє від надання інформації про майно колишнього подружжя

  Нове у декларуванні - 2020: розірвання шлюбу не звільняє від надання інформації про майно колишнього подружжя

  Практика уникнення декларування майна шляхом фіктивного розірвання шлюбу суб’єктами декларування втратила актуальність після внесення змін до Закону «Про запобігання корупції» у 2019 році.

  Тепер у випадку спільного проживання суб’єкта декларування з колишнім чоловіком/дружиною станом на 31 грудня або більше половини звітного періоду колишнього чоловіка/дружину необхідно вказувати в розділі 2.2 «Інформація про членів сім’ї суб’єктів декларування» декларації як особу, яка спільно проживає, але не перебуває у шлюбі.

  Колишній чоловік/дружина перестає бути членом сім’ї суб’єкта декларування і не вказується в декларації, якщо після розірвання шлюбу у звітному періоді вони не проживали разом, не були пов’язані спільним побутом і не мали взаємних прав і обов’язків. Аналогічно у разі смерті одного з подружжя у звітному періоді.

  Важливо! Розлучення або смерть одного з членів подружжя не звільняє суб’єкта декларування від обов’язку зазначити у відповідних розділах декларації відомості про майно та інші об’єкти, що належать колишньому чоловіку/дружині та якими суб’єкт декларування володів, користувався не менше половини днів протягом звітного періоду. Навіть якщо такий чоловік/дружина більше не є членом сім’ї суб’єкта декларування.

  За інформацією НАЗК

   


   

 • Анонс програми! В радіоефірі говоритимуть про новації у трудовому законодавстві

  Анонс програми! В радіоефірі говоритимуть про новації у трудовому законодавстві

  Заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір сьогодні, 21 лютого,  візьме участь у радіопрограмі «Прайм - тайм», що вийде на хвилях  Українського радіо - Буковина о 17.20.

  Гостя студії та журналістка Маргарита Олійник спілкуватимуться про захист трудових прав працівників та про зміни у законодавстві про працю для роботодавців.

  Мовитиметься, зокрема, про результати інспекційної кампанії Держпраці, яка наразі триває в області та як відбуваються ці заходи державного контролю.

  Говоритимуть також про те, як загалом, згідно нового Порядку контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року за  № 1132,  інспектори праці Управління проводять контрольні заходи: які підстави для проведення перевірок; які права й обов’язки мають інспектори праці та які права й обов’язки мають роботодавці.

  Програма «Прайм – тайм» одночасно транслюватиметься в телеефірі «Суспільного - Буковина».

  Трансляцію програми також можна буде дивитися на офіційному ю-туб каналі телерадіокомпанії.


   

 • Фахівці сільськогосподарських підприємств пройшли навчання з охорони праці

  Фахівці сільськогосподарських підприємств пройшли навчання з охорони праці

  Перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей увійшов до складу комісії з перевірки  знань з питань охорони праці у посадових осіб та працівників підприємств, установ, організацій агропромислового комплексу Чернівецької області.

  Перевірка знань з питань охорони праці фахівців галузі АПК відбулася на базі Чернівецького регіонального навчально - консультативного центру кадрів АПК днями.

  Під час навчання фахівцям сфери охорони праці сільськогосподарських підприємств надано додаткову інформацію щодо належного забезпечення безпеки виробничого процесу з огляду на початок весняно-польової кампанії -2020.

  Зокрема, особливо детально заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці наголосив на забезпеченні вимогах безпеки  під час експлуатації сільськогосподарської техніки,  обробітку грунту, сівби, садіння і догляду за посівами, а також за використанням пестицидів та мінеральних добрив.

  «Робочу суміш в агрегати необхідно заправляти безпосередньо на спеціальних майданчиках, щоби уникнути  потрапляння сумішей у грунт; допускати до роботи лише тих, хто пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, а також щорічний медичний огляд: працівники мають бути стовідсотково забезпечені  засобами індивідуального захисту», - акцентував на навчанні Іван Гордей.

  Захід ініційований Департаментом агропромислового розвитку Чернівецької  обласної державної адміністрації.

  До проведення навчання, окрім фахівців Держпраці, долучилися представники Чернівецького регіонального навчально-консультаційного центру кадрів АПК, Управління ДСНС України у Чернівецькій області, Чернівецького міського відділення Управління фонду соціального страхування та науково-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області.


   

 • Для роботодавців організовуються семінари з питань трудового законодавства

  Для роботодавців організовуються семінари з питань трудового законодавства

  Представники Управління Держпраці у Чернівецькій області спільно з фахівцями районних та міських філій Чернівецького обласного центру зайнятості розпочали цикл інформаційних семінарів для роботодавців регіону.

  Заходи, організовані представниками відомств вже відбулися у Новодністровській міській, Вижницькій, Новоселицькій, Путильській районних  філіях.

  Сьогодні, 20 лютого, інформаційні семінару за участю головних державних інспекторів Держпраці та фахівців центру зайнятості  відбулися у Глибоцькій, Кіцманській, Кельменецькій та Сторожинецькій районних філіях.

  Так, на зустрічі із роботодавцями Глибоччини про новації трудового законодавства повідомив головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Дамаскін.

  Суб’єктів господарювання Кіцманського району поінформувала інспектор Валентина Моргоч, Кельменецького району - інспектор Алла Попович.

  Участь у семінарі з роботодавцями Сторожинецького району взяв інспектор Держпраці Василь Боячук.      

  Основна тематика заходів - нове у законодавстві про працю, зміна механізму та розмірів накладення штрафних фінансових санкцій, неможливість допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.

  Інформаційні семінари для роботодавців відбуваються в інтерактивному форматі запитання - відповіді.


   

 • Агровиробникам Буковини - про безпеку праці

  Агровиробникам Буковини - про безпеку праці

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь у нараді, організованій департаментом  агропромислового розвитку Чернівецької  обласної державної адміністрації для керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських установ, агропромислових об’єднань Буковини.

  Саме на цьому форумі (серед числа інших) обговорювалися й питання початку весняно-польової кампанії - 2020.

  На необхідності забезпечення безпеки виконання робіт агровиробникам наголосив  керівник територіального органу Державної служби України з питань праці.   

  Найперше, представник Держпраці повідомив про результати роботи відомства щодо контролю за додержанням законодавства про охорону праці у сільськогосподарській галузі у минулому, 2019, році. Так. загалом за звітній період головними державними інспекторами відомства проведено 49 перевірок. Під час заходів державного нагляду  виявлено 290 порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

  «За підсумками зробленого, Управлінням Держпраці виокремлено основні проблемні питання агропромислової галузі. Серед них - нехтування працівниками вимогами безпеки праці під час експлуатації машин, механізмів та обладнання;  допуск  до виконання робіт підвищеної небезпеки працівників на підставі цивільно-правових угод, або взагалі без оформлення трудових відносин;  низька якість проведення  навчань  та інструктажів з питань охорони праці; недостатній контроль з боку керівників за дотриманням виробничої та трудової дисципліни», - підсумував під час свого виступу перед сільгоспвиробниками Буковини Іван Луцак.

  Учасникам форуму було надано дієві рекомендації щодо налагодження виробничого процесу з урахуванням норм діючого законодавства про охорону праці та промислову безпеку.

  Особливо ретельно було наголошено на необхідності забезпечення працівників засобами захисту.

  «Держпраці звертає посилену увагу  на те, що засоби індивідуального захисту, знаки безпеки, машини, устаткування та обладнання має відповідати Технічним регламентам, адже це є запорукою збереження життя і здоров’я працівників», - наголосив Іван Луцак.     

  Представникам сільгосппідприємств також деталізована на новаціях у трудовому законодавстві та вказано на неприпустимість допуску персоналу до роботи без оформлення трудових відносин.  


   

 • Увага! Відомості про об'єкти нерухомості, зареєстровані за місцем проживання декларанта, мають бути внесені до декларації

  Увага! Відомості про об'єкти нерухомості, зареєстровані за місцем проживання декларанта, мають бути внесені до декларації

  Після реєстрації місця проживання у суб’єкта декларування та членів його сім’ї виникає право користування відповідним об’єктом нерухомості.

  Про це йдеться в Роз’ясненнях НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» щодо заходів фінансового контролю.

  Таким чином, відомості про об’єкти нерухомості, які є зареєстрованими за місцем проживання суб’єкта декларування або членів його сім’ї, необхідно зазначати у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації, навіть якщо особа фактично там не проживає.

  Як відомо, у декларації зазначаються відомості про зареєстроване місце проживання суб’єкта декларування та членів його сім’ї, об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.

  За інформацією НАЗК


   

 • Інформаційна кампанія Держпраці України: працевлаштовано понад 60 тисяч працівників торгівлі та готельно-ресторанного бізнесу

  Інформаційна кампанія Держпраці: працевлаштовано понад 60 тисяч працівників торгівлі та готельно-ресторанного бізнесу

  На виконання доручення Прем’єр-міністра України  з 20 по 31 січня відбулася інформаційна кампанія, під час якої 600 інспекторів Держпраці відвідали понад 184 тисячі роботодавців у сферах торгівлі товарами та послугами, готельно-ресторанного бізнесу по всій території України. Ця кампанія стала першим етапом заходів з детінізації зайнятості.

  Так, за інформацією Державної податкової служби понад 17 тисяч суб’єктів господарювання з відвіданих під час інформаційної кампанії подали повідомлення про працевлаштування на роботу майже 64 тисяч працівників.

  Загалом, за інформацією Державної податкової служби, за два тижні активної інформаційної кампанії у січні цього року у сферах, де проводилася інформаційна кампанія, офіційно працевлаштувалися понад 123 тисячі, що на 25,8% більше порівняно з січнем 2019 року.

  Таким чином, кількість працевлаштованих на підприємствах, відвіданих Держпраці, складає 52% від усіх працевлаштованих у галузях торгівлі та готельно-ресторанного бізнесу за цей період. Тобто більше половини працівників були працевлаштовані за результатами інформаційних візитів інспекторів праці.

  “Візити інспекторів праці були спрямовані виключно на спілкування з роботодавцями та їх працівниками про переваги офіційного працевлаштування та ризики, пов’язані з використанням незадекларованої праці. Акти перевірок під час таких візитів не складаються”- наголошує т.в.о. Голови Держпраці Ігор Дегнера.

  За даними Держстату, майже кожен п’ятий українець працює неофіційно. Найвищі показники неформальної зайнятості – у сільському господарстві, оптовій та роздрібній торгівлі, будівництві, промисловості, транспорті та кур’єрській діяльності, закладах харчування.

  Упродовж 2020 року подібні інформаційні та інспекційні кампанії відбудуться в галузі сільського господарства, будівництва, транспорту та кур’єрської діяльності.


   

 • Для захисту людей праці: цивілізовані умови роботи та легальне працевлаштування для українців

  Для захисту людей праці: цивілізовані умови роботи та легальне працевлаштування для українців

  Уряд створює цивілізовані умови роботи та забезпечує легальне працевлаштування.Кроки в цьому напрямі та перші результати обговорили на нараді під головуванням Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука.

  «За даними Держстату, майже кожен 5 українець працює неофіційно. Найбільше в сільському господарстві, оптовій та роздрібній торгівлі, будівництві, транспорті та кур’єрській діяльності. Ці працівники не захищені. Уряд розпочав кампанію по виводу з тіні ринку праці. Адже це не тільки сплата податків, надходження до бюджету. Це, в першу чергу, створення цивілізованих умов праці, гарантування працівникам дотримання їх прав та соціальних гарантій», – зазначив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.  

  Найчастіше підприємці не реєструють свою економічну діяльність, приймають на роботу людей без оформлення трудових відносин, приховують частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати, маскують трудові відносини під виглядом інших форм, наприклад, фіктивної самозайнятості тощо.

  На виконання доручення Прем’єр-міністра Державна служба України з питань праці вже провела перший етап заходів з виведення з тіні ринку праці. Зокрема, з 20 по 31 січня пройшла інформаційна кампанія. 600 інспекторів праці відвідали та провели роз’яснювальну роботу більше 180 тисячам роботодавців у сфері торгівлі, при цьому у більше 56 тисяч випадках до візитів долучались Пенсійний фонд, Державна податкова служба, Державна служба зайнятості, місцеве самоврядування.

  Результатом такої активної інформаційної кампанії стало те, що лише за два тижні у січні цього року до ДПС надійшло 107,1 тис. повідомлень про укладення трудових договорів з 202 тис. працівниками.

  В цілому ж загальна динаміка працевлаштування у сферах, де проводилась інформаційна кампанія, зросла у порівнянні до січня 2019 року на 25,8%.

  Другий етап - з 10 по 21 лютого - це інспекційна кампанія. Інспектори перевірятимуть роботодавців, що мають потенційно незадекларованих 4 і більше осіб. Для проведення такої роботи Держпраці планує збільшити кількість інспекторів. Зокрема, відповідне навчання пройдуть 1200 інспекторів, які на даний час відповідають лише за безпеку праці.

  Крім того, вже розроблено спеціальний мобільний додаток, яким можна буде користуватися при перевірках і в якому буде повна інформація про суб’єкта господарювання. Також різні органи зможуть більш ефективно обмінюватись інформацією за допомогою даного додатка.

  У цілому, 2020 року інформаційні та інспекційні кампанії будуть проведені в галузі сільського господарства, будівництва, транспорту та кур’єрської діяльності.

  «Ми поважаємо бізнес і ніхто не буде заважати його роботі численними перевірками. Але працівники повинні бути захищені. Тому проводитиметься робота, зокрема, роз’яснювальна, щодо переваг офіційного оформлення. Також буде створено гарячу лінію, на яку зможуть поскаржитися ті, хто працює нелегально», підкреслив Глава Уряду.


   

 • Суб’єктам господарювання! Держпраці продовжує інспекційну кампанія, націлену на запобігання використання не задекларованої праці

  Субєктам господарювання! Держпраці продовжує інспекційну кампанія, націлену на запобігання використання не задекларованої праці  

  На виконання доручення Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука щодо детінізації зайнятості у сфері торгівлі товарами та послугами, інспекторами праці Держпраці України  та її територіальних органів за участі інших державних органів та органів місцевого самоврядування проведено інформаційну кампанію щодо недопустимості використання не задекларованої праці.

  Інформаційними заходами  у межах держави було охоплено більше 190 тисяч роботодавців, які здійснюють господарську діяльність у сфері торгівлі, організації харчування та тимчасового розміщування.

  Під час інформаційних заходів інспектори праці проінформували роботодавців і працівників про ризики використання не задекларованої праці.

  Перелік охоплених інформаційними заходами роботодавців опрацьований Пенсійним фондом України.

  Із загальної кількості виокремлено більше 15 тисяч роботодавців, які використовують не задекларовану працю.

  Наразі розпочався й триває наступний етап виконання доручення Прем’єр-міністра України  - інспекційна кампанія, під час якої Держпраці охоплює інспектуваннями роботодавців, котрі можуть порушувати трудове законодавство.

  У зв’язку із зазначеним, Управління Держпраці у Чернівецькій області у черговий раз звертається до роботодавців  регіону із закликом оформити трудові відносини з працівниками.

  Якщо інспектор праці виявить не задекларованого працівника, він буде зобов’язаний вжити заходи щодо притягнення винних до відповідальності.

  Оформлені трудові відносини  - запорука продуктивної праці та сталого бізнесу.


   

 • З найманими працівниками укладено 178 трудових угод

  З найманими працівниками укладено 178 трудових угод

  У відділі з питань додержання законодавства  про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляють:

  за результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеними фахівцями територіального органу  Державної служби України з питань праці, за січень 2020 року між роботодавцями та найманими працівниками укладено 178 трудових угод.

  Згідно зі статтею 24 Кодексу законів про працю України – «Укладення трудового договору», роботодавець не вправі допустити до роботи працівника без укладення  з ним  трудового договору та відповідного повідомлення про факт працевлаштування територіального органу Державної фіскальної служби.

  Як уже неодноразово повідомлялося Управлінням Держпраці у Чернівецькій області, допуск працівника до роботи без належного оформлення  - грубе порушення законодавства про працю, що тягне за собою накладення на роботодавця фінансової, адміністративної, а в окремих випадках навіть кримінальної відповідальності.

  Так, суб’єкти господарювання, котрі використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві,

  та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.


   

 • За безпеку праці зобов’язані дбати і роботодавці, і працівники

  За безпеку праці зобов’язані дбати і роботодавці, і працівники

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  кожен із роботодавців  зобов’язаний  створити на підприємстві, в установі, організації , на кожному робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  Такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці».

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює!

  Роботодавець несе повну відповідальність за створення належних безпечних і здорових умов праці.

  За недотримання  чинного нормативного законодавства у галузі безпеки та охорони праці , згідно із статтею   44 Закону України «Про охорону праці» - «Відповідальність за порушення вимог щодо охорони праці»,  передбачено наступні види відповідальності: дисциплінарна, адміністративна та кримінальна.

  Роботодавець несе адміністративну відповідальність відповідно до статті 41 частини 2, статті 57, 58, 93, а також статті 118-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  Кримінальна відповідальність роботодавця  ( вона передбачена статтею 272 Кримінального кодексу України) настає у разі встановлення осіб, дії, або бездіяльність яких призвели  до настання нещасного випадку на виробництві.

  Роботодавець карається штрафом у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів,

  виправними роботами до двох років,

  обмеження волі  на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до восьми років з позбавленням  займати посади  чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області  звертається до працівників підприємств, установ, організацій !

  Чинним законодавством України, а саме статтею 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно - правових актів з охорони праці», працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.

  Працівник зобов'язаний:

  дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

  знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

  проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

  Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.


   

 • Легалізація зайнятості: роботодавцям Вижницького району - про найактуальніші питання укладення трудових договорів

  Легалізація: роботодавцям  Вижницького району - про найактуальніші питання укладення трудових договорів

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Колодченко спільно з фахівцями Вижницької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості провели семінар для роботодавців району щодо актуальних питань трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками.

  Загалом до участі у семінарі зголосилися понад десять фізичних - осіб підприємців.

  Фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці поінформував роботодавців про останні зміни у трудовому законодавстві.

  Вчергове підприємцям було наголошено на неприпустимості допуску до роботи працівників без оформлення належним чином взаємовідносин.

  Юрій Колодченко акцентував на чіткому розмежуванні щодо трудових відносин та спільній діяльності між фізичними особами - підприємцями. Роботодавців поінформовано про порядок оформлення найманих працівників та про наслідки, якщо персонал допущений до роботи без укладання відповідних договорів.

  Інспектор Держпраці наголосив на випадках порушення законодавства про працю, за які на суб’єкта господарювання може бути накладена штрафна санкція, а саме: за недопущення до проведення перевірки; за створення перешкод у її проведенні та за виявлення незадекларованої праці: не укладено трудовий договір, відсутнє повідомлення про найм працівника до Державної фіскальної служби, не сплачено податки.

  Семінар відбувся в активному  форматі запитання -  відповіді.


   

 • Громадянам надається безоплатна правова допомога

  Громадянам надається безоплатна правова допомога

  Кожна людина незалежно від віку, статі, соціального статусу, політичних чи релігійних переконань має право на правову допомогу, якщо вважає, що в ситуації, яка склалася, можуть бути порушені її права.

  Конституція України гарантує кожному право отримати безоплатну правову допомогу у випадках, визначених законом. Для цього закон передбачає створення двох взаємопов’язаних складових системи безоплатної правової допомоги – первинної та вторинної.

  Безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних), надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

  Вторинна безоплатна правова допомога включає захист від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання документів процесуального характеру.

  З 1 липня 2015 року розпочав свою діяльність Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який утворений наказом Міністерства юстиції від 10.03.2015 року №331/5.

  Центр надає безоплатну вторинну правову допомогу таким категоріям осіб (згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»):

  малозабезпечені особи, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум»;

  діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які стали або можуть стати жертвами насильства в сім’ї;

  особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;

  особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;

  особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

  особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі

  ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

  особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань;

  особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною;

  особи, реабілітовані відповідно до законодавства України.

  Для отримання безоплатної правової допомоги потрібно звернутися за адресою: м. Чернівці, вул. Університетська, 1 або зателефонувати за номерами: 51-36-12, 51-36-14.


   

 • Підприємцям Сторожинеччини роз’яснено зміни у трудовому законодавстві

  Підприємцям Сторожинеччини роз’яснено зміни у трудовому законодавстві

  Заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір долучилася до роботи семінару для підприємців Сторожинецького району на тему: «Розвиток підприємництва у Сторожинецькій ОТГ у 2020 році», який відбувся днями.

  Участь у форумі взяли підприємці, керівники підприємств, установ, організацій району, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, банківських установ та інші.

  Заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці наголосила перед учасниками семінару на необхідності дотримання норм трудового законодавства.

  Найперше, Галина Кушнір акцентувала на змінах фінансової відповідальності роботодавців за порушення трудового законодавства та , власне, на змінах у механізмі накладення штрафів.

  «Наголошую на тому, що інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці мають право без попередження перевіряти, як бізнес виконує трудове законодавство, - наголосила представник Держпраці. - Підкреслюю: інспектор праці може прийти до суб’єкта господарювання без попередження в будь-якій час, адже існують 11 підстав для інспекційного відвідування».

  Учасників слухань поінформовано про те, що  новий Порядок контролю за додержанням законодавства про працю діє з 31 грудня 2019 року.

  Особливо детально підприємцям роз’яснено про відповідальність за порушення норм чинного законодавства.  Деталізовано на тому, що згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову відповідальність, а згідно статті 41 Кодексу про адміністративні правопорушення - адміністративну.


   

 • 2 березня журі регіонального туру конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» визначить переможців

  2 березня журі регіонального туру конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» визначить переможців  

  Організатори творчого змагання - Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр» повідомляє:

  Регіональний тур  ІX Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей – 2020» завершиться другого березня.

  Саме цього дня відбудеться засідання журі конкурсу, на якому, власне, й буде визначено переможців регіонального туру.

  Отже, ще є час для того, аби потенційні учасники надіслали свої малюнки.

  Організатори змагання запрошують  учнів загальноосвітніх навчальних закладів, закладів позашкільної освіти, вихованців творчих студій та майстерень, творчих гуртків, студентів професійних училищ, технікумів, коледжів, ліцеїв області долучитися до чудового творчого заходу.

  Нагадаємо: тематика цьогорічного конкурсу -  безпечне ведення робіт у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, у медичній сфері, будівництві, на транспорті тощо.

  Як і в попередні роки, конкурс відбуватиметься у два етапи.
  Перший етап (регіональний).

  Учасники повинні  надіслати свої творчі роботи до регіонального органу Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області не пізніше 2 березня 2020 року.

  Роботи слід надсилати на адресу: 58003, Управління Держпраці у Чернівецькій області, м. Чернівці, вулиця Зелена,3.

  Компетентне журі визначатиме переможців у трьох вікових групах:
  перша група – від 6 до 10 років;
  друга група – від 11 до 14 років;
  третя група – від 15 до 17 років.

  Другий етап (фінальний)
  Фінал конкурсу організовує ТОВ «Редакція журналу «Охорона праці» в період з 1 по 28 квітня 2020 року в Києві.

  До участі у фіналі творчого змагання будуть направлені малюнки переможців трьох вікових груп регіонального туру конкурсу.


   

 • Запроваджено консультації при ринковому нагляді

  Запроваджено консультації при ринковому нагляді

  Відтепер органи державного ринкового нагляду надаватимуть безоплатну консультаційну підтримку суб’єктам господарювання з питань здійснення державного ринкового нагляду. Відповідна постанова Кабінету Міністрів  України ухвалена на засіданні Уряду учора, 12 лютого, повідомляється на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

  Реалізація постанови дозволить:

  зменшити порушення з боку суб’єктів господарювання через незнання ними вимог законодавства в сфері державного ринкового нагляду;

  зменшити зловживання з боку інспекторів завдяки підвищенню рівня правової обізнаності суб’єкта господарювання під час перевірки органів ринкового нагляду;

  встановити чіткі вимоги щодо співпраці між органами державного ринкового нагляду та суб’єктами господарювання стосовно надання письмових та публічних консультацій;

  введенню в обіг на споживчий ринок України безпечної нехарчової продукції.

  Проект постанови був розроблений Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства  на виконання вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду”, ухваленого 12 грудня 2019 року.


   

 • Роботодавець, котрий не декларує працівників, сплатить штраф

  Роботодавець, котрий не декларує працівників, сплатить штраф

  Державна служба України з питань праці інформує: 

  інспектори Держпраці мають право без попередження перевіряти, як бізнес виконує трудове законодавство.

  Інформуємо про порядок перевірки та штрафні санкції, які доведеться сплатити за незадекларованих працівників.

  Хто має право перевіряти роботодавців?

  Додержання законодавства про працю контролюють інспектори праці, які працюють у Державній службі України з питань праці та її територіальних органах, а також у виконавчих органах міських, сільських та селищних рад.

  Як відбуваються перевірки Держпраці?

  З 31 грудня 2019 року діє новий порядок контролю за додержанням законодавства про працю.

  Субєктам господарювання слід пам’ятати!

  Інспектор праці може прийти без попередження в будь-якій час.

  Інспектор праці має показати службове посвідчення, а також за вимогою - копію направлення на проведення інспекційного відвідування.

  Перевірка може проходити на місці або дистанційно (невиїзна інспекція).

  Максимальний термін перевірки - до 10 днів.

  Інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових й адміністративних приміщень.

  Інспектор може перевіряти будь-які документи щодо працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками.

  Під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото, відео або аудіозаписи, залучати правоохоронні органи.

  У яких випадках може прийти інспектор праці?

  Існують 11 підстав для інспекційного відвідування:

  за зверненням працівника про порушення законодавства про працю;

  за зверненням фізичної особи про порушення правил оформлення трудових відносин;

  за рішенням керівника Держпраці після аналізу інформації зі ЗМІ й інших джерел;

  за рішенням суду;

  за повідомленням посадових осіб органів держнагляду (контролю), правоохоронних органів;

  за інформацією Держстату, Державної податкової служби, Пенсійного фонду України;

  за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників;

  за дорученням Прем’єр-міністра України;

  за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;

  за запитом народного депутата;

  у разі невиконання вимог припису.

  Чи можна не допустити інспектора до перевірки?

  Роботодавець має на це право у разі, якщо інспектор праці відмовиться показати службове посвідчення.

  Якщо документ є, але існують сумніви щодо його справжності, слід перевірити посвідчення і фото інспектора в реєстрі на сайті Держпраці.

  Що може перевіряти інспектор праці?

  Завдання інспектора - перевірити, чи виконує бізнес законодавство про працю.

  Зокрема, чи оформлено трудові відносини з працівниками.

  Чи своєчасно та у повному обсязі виплачується їм зарплата та інші виплати.

  Чи дотримується роботодавець мінімальних державних гарантій в оплаті праці: щорічні відпустки, оплата роботи у надурочні години тощо.

  Скільки часу фактично працює працівник тощо.

  Яка відповідальність за незадекларовану працю?

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст. 265 Кодексу законів про працю) та адміністративну відповідальність (ст. 41 Кодекс про адміністративні правопорушення).

  Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, адміністративна відповідальність - до посадових осіб підприємств, а також ФОП.

  Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.

  За які порушення накладаються штрафні санкції?

  Інспектор праці обов’язково нарахує штраф у трьох випадках:

  за недопущення до проведення перевірки;

  за створення перешкод у її проведенні;

  за виявлення незадекларованої праці: з працівником не укладено трудовий договір, відсутнє повідомили про його найм до Державної фіскальної служби, не сплачено податки.

  Щодо інших порушень трудового законодавства, то інспектор складає припис, де вказує, що необхідно виправити.

  Якщо роботодавець виконає це в зазначені строки, його не буде притягнуто до відповідальності.


   

          

   

   

   

   

   

 • Інспекторами Держпраці виявлено 22 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин

  Інспекторами Держпраці виявлено 22 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  у січні 2020 року виявили 22 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових  відносин.

  Під час здійснення заходів державного нагляду за дотриманням законодавства про працю виявили трьох працівників, котрі працювали  без оформлення трудових відносин;  двох працівників, котрі працювали без належного оформлення трудових відносин, а саме на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових.

  Інспектори Держпраці виявили 17 працівників, з якими роботодавці уклали трудові договори, але допустили до роботи без відповідного повідомлення територіального органу Державної податкової служби.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи за січень 2020 року між роботодавцями та найманими працівниками укладено 178 трудових угод.


   

 • Рекомендації Держпраці суб’єктам господарювання та експертним організаціям

  Рекомендації Держпраці  суб’єктам господарювання та експертним організаціям

  З метою уникнення непорозумінь, Державна служба України з питань праці рекомендує суб’єктам господарювання та експертним організаціям звернути увагу на найбільш поширені недоліки в документації під час оформлення дозволів.

  Недоліки у заяві на одержання дозволів

  Подана заява не відповідає формі, наведеній у додатку 4 Порядку: не від юридичної особи.

  У заяві не зазначено, яке саме устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання) підприємство буде випробувати.

  У заяві перелік робіт не відповідає переліку, що зазначений у висновку експертизи.

  У заяві назва устаткування підвищеної небезпеки не відповідає назві переліку устаткування, що наведена у пункті 2 додатку 3 Порядку.

  Недоліки у висновках експертизи

  Висновки надходять без захисту сторінок.

  Висновки розробляються експертними організаціями, в яких у сфері акредитації органу з інспектування не зазначено види робіт та перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, на які розробляються висновки експертизи.

  Також Держпраці наголошує, що згідно з законодавством документи дозвільного характеру видаються на безоплатній основі.

  Будь-які пропозиції щодо посередництва чи сприяння в отриманні дозволу не відповідають закону. Будьте обачними, щоб не потрапити до рук шахраїв.

  За інформаційними матеріалами Держпраці України

   


   

 • Актуальна інформація! Держпраці у черговий раз звертається до роботодавців із закликом оформити трудові відносини з працівниками

  Актуальна інформація! Держпраці у черговий раз звертається до роботодавців із закликом оформити трудові відносини з працівниками

  На виконання доручення Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука щодо детінізації зайнятості у сфері торгівлі товарами та послугами, інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів за участі інших державних органів та органів місцевого самоврядування проведено інформаційну кампанію щодо недопустимості використання незадекларованої праці.

  Інформаційними заходами охоплено більше 190 тисяч роботодавців, які здійснюють господарську діяльність у сфері торгівлі, організації харчування та тимчасового розміщування. Під час інформаційних заходів інспектори праці проінформували роботодавців і працівників про ризики використання незадекларованої праці.

  Перелік охоплених інформаційними заходами роботодавців опрацьований Пенсійним фондом України. Із загальної кількості виокремлено більше 15 тисяч роботодавців, які використовують незадекларовану працю.

  Так, у ході інформаційних візитів інспекторами праці у зазначених роботодавців встановлено близько 49 тисяч осіб, не зареєстрованих в реєстрах Пенсійного фонду.

  Від сьогодні, 10 лютого, розпочинається наступний етап виконання доручення Прем’єр-міністра - інспекційна кампанія, під час якої планується охопити інспектуваннями віднесених до зазначеного переліку роботодавців.

  У зв’язку із зазначеним, Держпраці у черговий раз звертається до роботодавців із закликом оформити трудові відносини з працівниками.

  Якщо інспектор праці виявить незадекларованого працівника, він буде зобов’язаний вжити заходи щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

  Оформлені трудові відносини – це запорука продуктивної праці та сталого бізнесу.


   

 • У 2020-у співпрацю Управління з Центром надання адміністративних послуг Чернівецької міськради буде активно продовжено

  У 2020-у співпрацю Управління з Центром надання адміністративних послуг Чернівецької міськради буде активно продовжено  

  Заступник начальника відділу  інспекційної діяльності, організаційно - аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області Сергій Ткачук взяв участь у роботі загальних зборів учасників Центру надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради.

  На заході підбили підсумки спільної роботи з адміністративними та дозвільними органами  у минулому, 2019, році.

  Водночас розглянули напрями співпраці у нинішньому, 2020, році.

  Слід відзначити, що Управління Держпраці у Чернівецькій області активно співпрацює з Центром вже кілька років поспіль. У нинішньому, 2020-му, таку тісну взаємодію буде продовжена.

  Зокрема, Держпраці забезпечуватиме заявникам послуги з надання дозволів на  виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, їх переоформлення та анулювання, видачі дублікатів документів дозвільного характеру.

  У разі відповідного звернення заявників,  Держпраці також забезпечуватиме послугу з отримання суб’єктом господарювання декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.      

  Довідково: на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», територіальним органом Державної служби України з питань праці  упродовж 2019 року видано 208 документів дозвільного характеру, за бажанням суб’єктів господарювання анульовано 27 дозволів, продовжено термін дії 36 документів, зареєстровано 89 декларацій.  


   

 • Трудове законодавство гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці

  Трудове законодавство гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці

  Які права мають задекларовані працівники?

  Гідні та безпечні умови праці

  Кожен працівник, з яким трудові відносини укладено належним чином, має право на безпечні та здорові умови праці.

  Роботодавець зобов’язаний перевіряти робочі місця, надавати спецодяг і взуття, засоби індивідуального захисту, організовувати навчання з охорони праці та медичні огляди.

  Якщо ж умови праці шкідливі, працівник отримує додаткову відпустку, підвищену оплату, ранній вихід на пенсію та інші пільги.

  Виконання посадових обов’язків

  Роботодавець не може змусити працівника виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією. Працівник вправі відмовитися від виконання такої роботи.

  Нормований робочий час

  Закон забороняє працювати більше 40 годин на тиждень. Якщо найманий працівник працює у шкідливих умовах або він молодший 18 років, робочий тиждень для них − 36 годин.

  При п’ятиденному робочому тижні працівник має право відпочивати два дні. Якщо вихідний всього один, робочий день має тривати до 7 годин.

  Працівника  не можуть змусити працювати у надурочні години чи вихідні дні. Хіба що це потрібно для оборони країни, усунення наслідків стихійного лиха, аварії чи недопущення псування майна. Ще одна перевага задекларованої праці – скорочений робочий день напередодні святкових і неробочих днів.

  Оплачувані та неоплачувані відпустки

  За трудовим договором працівник має право на щорічні оплачувані відпустки. Станом на січень 2020 року, мінімальна тривалість такої відпустки - 24 календарних дні за робочий рік. Якщо працівник молодший 18 років, він може відпочивати 31 день.

  Крім основної відпустки, дозволено оплачувані навчальні та творчі відпустки (для написання дисертації чи підручника, для участі у всеукраїнських і міжнародних спортивних змаганнях). Працівник став донором крові? Він має право відпочити наступного дня, або додати цей день до щорічної відпустки. Зарплата при цьому зберігається.

  Працівник  може взяти відпустку за власний рахунок у силу різних життєвих обставин.

  Також передбачені додаткові відпустки для працівників з дітьми, учасників бойових дій та чорнобильців.

  Регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної

  Місячна зарплата за повністю виконану роботу не може бути менше мінімальної: у 2020 році – 4 723 гривень.

  Працівник трудиться понаднормово? За трудовим законодавством робота у надурочні години та вихідні дні оплачується в подвійному розмірі. За роботу на свято можна взяти день відпочинку.

  Роботодавець не може виплачувати зарплату, коли заманеться. Працівник повинен  отримувати її регулярно, не рідше двох разів на місяць та не пізніше семи днів після закінчення періоду роботи. Якщо день виплати збігається з вихідними чи святами, зарплата виплачується напередодні.

  Захист від необґрунтованих штрафів

  Працівника штрафують за запізнення чи неефективну роботу? Задекларована праця захищає від зловживань з боку роботодавця.

  За порушення трудової дисципліни закон передбачає лише два покарання: догану або звільнення.

  Матеріальна відповідальність стягується в разі суттєвої шкоди внаслідок протиправних дій або бездіяльності. А відрахування не можуть перевищувати 20% зарплати.

  Можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію

  Працюючи офіційно, працівник може поєднувати роботу з навчанням у школі, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, в аспірантурі, підвищенням кваліфікації. Закон передбачає оплачувані відпустки чи можливість взяти вільні від роботи дні без оплати або з частковою оплатою під час сесії.

  Захист від незаконного звільнення

  Не задекларованого працівника можуть звільнити в будь-який день. А якщо є трудовий договір, роботодавець має попередити про звільнення за два місяці.

  Страхові виплати в разі непрацездатності

  За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.

  Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо працівник трудиться неофіційно, на таку  допомогу не можна розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.

  За інформаційними матеріалами Держпраці України


   

 • Держпраці проведе семінар - навчання для інспекторів праці органів місцевого самоврядування

  Держпраці проведе семінар - навчання для інспекторів праці органів місцевого самоврядування

  Сьогодні в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області відбудеться, організоване фахівцями відомства, семінар - навчання для інспекторів праці органів місцевого самоврядування Буковини.

  Основна тематика заходу -  набрання чинності Закону Україні від 12.12.2019 року за №378- ІХ «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» та постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року за №1132 «Про внесення змін до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю».

  Участь у семінарі зобов’язані взяти інспектори праці об’єднаних територіальних громад регіону  та посадові особи, на яких покладено обов’язки інспекторів праці.

  Від Держпраці участь у семінарі візьмуть заступник начальника Управління Галина Кушнір, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч, заступник керівника відділу Валентина Панчишина, а також начальник сектору документального забезпечення та контролю Управління Анна Козловська.

  Довідково: у територіальних громадах Буковини працює 28 інспекторів праці. • Змінено розміри штрафів та процедуру їх накладення

  Змінено розміри штрафів та процедуру їх накладення

  Державна служба України з питань праці інформує:

  Законом України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 № 378-ІХ, який набув чинності 02.02.2020, внесені зміни до статті 265 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України). Ці зміни передбачають зміну підходу до процедури накладення фінансових санкцій та зміну їх розмірів.

  Так, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків відповідно до абзацу другого частини другої статті 265 КЗпП України тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення (до внесення змін розмір становив 30 мінімальних зарплат), а до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження.

  Передбачена додаткова відповідальність у разі вчинення порушення, передбаченого абзацом другим частини другої статті 265 КЗпП України, повторно протягом двох років з дня виявлення порушення – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

  Зменшений розмір штрафу за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці з десяти розмірів мінімальної заробітної плати до двох за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

  Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передбачає штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  За порушення інших вимог законодавства про працю передбачений штраф за кожне таке порушення у розмірі мінімальної заробітної плати та доповнено відповідальністю за повторне вчинення порушення у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.

  Зміни також передбачають можливість зменшення витрат на сплату штрафів у разі сплати юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, яка використовує найману працю, 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю.

  У разі виконання припису центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та усунення виявлених порушень, передбачених абзацами четвертим – шостим, дев’ятим частини другої статті 265 КЗпП України, у визначені приписом строки заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються.

  Заходи щодо притягнення до відповідальності за вчинення порушення, передбаченого абзацами другим, третім, сьомим, восьмим, десятим частини другої статті 265 КЗпП України, застосовуються одночасно із винесенням припису незалежно від факту усунення виявлених при проведенні перевірки порушень.

  У зв’язку із зазначеними змінами Державна служба України з питань праці звертає увагу на наступне.

  Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

  При розгляді справ про накладення штрафних санкцій відповідно до частини другої статті 265 КЗпП України необхідно враховувати прийняте Конституційним Судом України рішення у справі № 1-7/99 від 09.02.1999 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України.

  Відповідно до вказаного рішення: «в Конституції України стаття 58 міститься у розділі II «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина», в якому закріплені конституційні права, свободи і обов’язки насамперед людини і громадянина та їх гарантії. Про це свідчить як назва цього розділу, так і системний аналіз змісту його статей та частини другої статті 3 Конституції України.»

  Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, стосується лише людини і громадянина (фізичної особи) і не поширюється на юридичних осіб.

  Відповідно до статті 51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

  У зв’язку з цим, притягнення до відповідальності за порушення законодавства про працю має здійснюватися відповідно до редакції частини другої статті 265 КЗпП України, яка діяла на день виявлення порушення (підписання акта інспекційного відвідування).

  Положення нової редакції статті 265 КЗпП України щодо часткової сплати штрафу, зміни його розміру, а також попередження застосовуються до порушень, виявлених після набуття чинності Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України».

  Щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частинами першою-четвертою та сьомою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), стосовно фізичної особи – підприємця, який використовує найману працю та є платником єдиного податку першої – третьої групи, слід зазначити наступне.

  Адміністративна відповідальність за порушення вимог законодавства про працю передбачена статтею 41 КУпАП. Отже, частиною другою статті 265 КЗпП України і частиною третьою статті 41 КУпАП передбачено відповідальність для фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, у вигляді штрафу, за порушення законодавства про працю.

  Штраф за частиною другою статті 265 КЗпП України є фінансовою санкцією, яка накладається постановою уповноваженої посадової особи Держпраці, що може бути оскаржена в судовому порядку, а штраф за  статтею 41 КУпАП є адміністративною відповідальністю і накладається згідно із рішенням суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.

  Таким чином, до затвердження в установленому порядку форми попередження фінансові санкції, передбачені абзацами другим та шостим частини другої статті 265 КЗпП України, не застосовуються, що не виключає обов’язку інспектора праці направляти протокол про адміністративне правопорушення на розгляд до суду.

  Щодо проведення інспекційних відвідувань за зверненнями громадян, які надійшли на розгляд до органів місцевого самоврядування.

  Частиною першою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877) передбачено, що однією з підстав для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

  Таким чином, у разі надходження до органів місцевого самоврядування (далі – ОМС) звернення працівника про порушення щодо нього законодавства про працю з питань, що віднесені до повноважень ОМС, крім питань виявлення неоформлених трудових відносин, для проведення інспекційного відвідування необхідно погодження Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

  Для одержання такого погодження ОМС надсилає копію звернення працівника із супровідним листом до територіального органу Держпраці, який у свою чергу в встановленому порядку направляє це звернення до Держпраці. У разі одержання погодження, воно направляється до територіального органу Держпраці для передачі ОМС.

  Погодження на проведення інспекційного відвідування за зверненням працівника надається тільки у випадку, якщо працівник звертається щодо порушення своїх особистих трудових прав.

  Також наголошуємо, що інспекційні відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин проводяться відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 із змінами. Інспекційні відвідування з інших питань проводяться у порядку, встановленому Законом № 877.


   

 • Інформація для декларантів! Електронні сервіси, які допоможуть при заповненні е-декларації

  Інформація для декларантів! Електронні сервіси, які допоможуть при заповненні е-декларації

  З 1 січня 2020 року розпочалась кампанія з декларування доходів осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.

  До 1 квітня цього року державні службовці та працівники патронатної служби повинні заповнити е-декларації на сайті Національного агентства з питань  запобігання  корупції.

  Отримати інформацію про доходи, рухоме та нерухоме майно, корпоративні права тощо допоможуть спеціальні відкриті реєстри.

  Більше інформації у підрубриці «Е – декларування» розділу «Запобігання проявам корупції» сайту Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

 • Під час інформаційної кампанії 190 тисяч роботодавців України поінформовано щодо вимог оформлення трудових відносин

  Під час інформаційної кампанії 190 тисяч роботодавців України поінформовано щодо вимог оформлення трудових відносин

  Під час інформаційної кампанії, яка тривала з 20 по 31 січня, інспектори праці поінформували понад 190 тисяч роботодавців у сфері торгівлі, тимчасового розміщування та організації харчування щодо вимог оформлення трудових відносин.

  Наголосили на неприпустимості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин, про ризики та наслідки незадекларованої праці.

  Після інформаційних заходів заплановано інспекційну кампанію. Особливу увагу буде звернуто на роботодавців, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці та під час інформаційної кампанії мали неоформлених працівників.

  Задекларована праці надає роботодавцеві низку переваг. Зокрема, підвищує престиж та репутацію в очах працівників, знижує плинність кадрів, збільшує конкуренцію за робоче місце та допомагає залучити професійні кадри. Як правило, при виборі робочого місця працівник зацікавлений працювати там, де він захищений офіційно.

  Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України, за порушення законодавства про працю встановлено фінансові санкції від однієї до 30 мінімальних заробітних плат.

  Наприклад, за використання незадекларованої праці передбачено відповідальність у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного неоформленого працівника, і у 2020 році складає 47 тисяч 230 гривень.

  За вчинення такого порушення повторно упродовж двох років – 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, що складає 141 тисячу 690 гривень, інформує сайт Держпраці України.


   

 • За підсумками планової перевірки у Чернівецькій дирекції «Укрпошта» проведено робочу нараду

  За підсумками планової перевірки у Чернівецькій дирекції «Укрпошта» проведено робочу нараду

  Відбулася робоча нарада за підсумками планової перевірки Чернівецької дирекції АТ «Укрпошта» за участю начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака та начальника відділу нагляду  в АПК та СКС Миколи Остаповича.

  Від підприємства участь у нараді взяли директор Ярослав Цюпак та керівники структурних підрозділів.

  У ході роботи, зокрема, проаналізовано стан охорони праці та промислової безпеки у Чернівецькій дирекції «Укрпошти» за результатами  планової перевірки та стан виробничого травматизму в області  за результатами минулого, 2019, року, причини настання нещасних випадків та наслідки.

  Аналіз виробничого травматизму в області було проведено відповідно до рішення колегії від 21.12.2019 року за №1 «Про основні напрями діяльності Державної служби України з питань праці на 2020 рік».

  У ході робочої наради обговорено заходи щодо створення безпечних та здорових умов праці працівників, забезпечення належного контролю за технічним станом обладнання на підприємстві.

  За результатами планової перевірки, проведеної фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці, вирішено, зокрема, розпочати підготовку  до проведення атестації робочих місць за умовами праці,  а також забезпечити проведення лабораторних досліджень умов праці з визначення шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників ЧД АТ «Укрпошта».

  Довідково: згідно  з Планом комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік, затвердженого наказом Державної регуляторної  служби, наказом Державної служби України з питань праці «Про затвердження  Плану заходів зі здійснення  державного нагляду (контролю) Державної служби України на 2020 рік» та наказом Держпраці «Про планову перевірку акціонерного товариства «Укрпошта»»,  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів  з охорони праці та промислової безпеки  відокремлених структурних підрозділів і виробничих об’єктів  Чернівецької дирекції АТ «Укрпошта».

  До складу комісії входили:  начальник відділу нагляду  в АПК та СКС територіального органу Державної служби України з питань праці Микола Остапович, головний державний інспектор відділу нагляду  у будівництв, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Олег Матвєєв, головні державні інспектори відділу нагляду  на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк та Іван Бербенюк.

  Очолював комісію начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.  


   

 • Підведено підсумки інформкампанії з легалізації зайнятості

  Підведено підсумки інформкампанії з легалізації зайнятості

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області підбили підсумки масштабної інформаційної кампанії, націленої на детінізацію зайнятості.

  Це відбулося на розширеній робочій нараді, де, власне, й було обговорено хід проведення заходів, проаналізовано результати роботи.

  Начальник Управління Держпрпаці у Чернівецькій області Іван Луцак зазначив, що загалом інформаційними заходами було охоплено понад 5 000 роботодавців міста та області.

  Керівник підкреслив, що участь в інформаційній кампанії взяли  всі керівники структурних підрозділів та головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  «Всі фахівці Держпраці працювали на результат, адже досягти його можна  лише у злагодженій командній співпраці. Слід наголосити на тому, що інформаційні відвідування суб’єктів господарювання проводилися спільно з представниками територіальних органів Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, Чернівецьким обласним центром зайнятості,  його міськими філіями, а також  органами  місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, зокрема, районними державними адміністраціями», - підкреслив Іван Луцак.

  Водночас акцентовано на тому, що це була підготовча робота до проведення інспекційної кампанії, тому суб’єктам господарювання регіону слід впорядкувати трудові відносини з найманим персоналом задля дотримання чинного трудового законодавства.