UP
Фільтр
 • Вітання зі Світлим Христовим Воскресінням

  Вітання з Великодніми святами

  Шановна Буковинська громадо!

  Щиро вітаю вас зі святом Світлого Христового Воскресіння!

  Бажаю вам і вашим родинам міцного здоровя, довголіття та достатку.

  Нехай в Україні запанує мир і злагода.

  Божого усім благословення!

  З повагою та за дорученням колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області  - Іван Гордей


   

 • 28 квітня - День охорони праці в Україні

  Шановні керівники та працівники трудових колективів Буковини!

  Щороку 28 квітня відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 у нашій країні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч заходи, приурочені цій даті, відбуваються під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці». Триватимуть вони упродовж всього, 2019, року.

  Адже забезпечення конституційного права громадян на гідні, здорові і безпечні умови праці сьогодні надзвичайно актуальне.

  Завдання держави - створити всі умови, щоби кожен працівник мав безпечні і здорові умови праці, забезпечити дотримання його соціальних та трудових прав і обов’язків.

  Це дозволить зберегти здоровий і ефективний трудовий потенціал країни,стабільний розвиток національної економіки.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області - ставить за мету привернення уваги кожного роботодавця, кожного працівника на підприємстві, в установі, організації на необхідність зниження рівня виробничих ризиків, формування свідомого ставлення до культури безпеки праці. 

  Напередодні відзначення Дня охорони праці в Україні, за дорученням колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро вітаю вас, шановні роботодавці і працівники Буковини, з цим святом.

  Бажаю плідної праці, процвітання та впевненого майбутнього.

  З повагою   - перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей


   
   

 • Напередодні Дня охорони праці на підприємстві «СЕ - Борднетце Україна» обговорили всі переваги впровадження на виробництві ризик - орієнтованого підходу

  Напередодні Дня охорони праці на підприємстві «СЕ - Борднетце Україна» обговорили  всі переваги впровадження на виробництві ризик - орієнтованого підходу

  Напередодні відзначення Дня охорони праці на базі Чернівецької філії ТОВ «СЕ - Борднетце Україна» Управлінням Держпраці у Чернівецькій області спільно з керівництвом підприємства організовано тематичну семінар - нараду.

  Участь у зібранні взяли фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці, керівники структурних підрозділів відомства та численні представники підприємства.

  До участі у семінарі також було запрошено соціальних партнерів, зокрема представників Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Чернівецькій області.

  Так, до роботи форуму долучилися керівник дирекції Фонду  в області Андрій Шевченко, заступник  Михайло Розман та головний страховий експерт з охорони праці відділу профілактики виробничого травматизму Григорій Сопівник.

  Розпочинаючи роботу семінару - наради, перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей, зокрема, зазначив, що вже стало доброю традицією напередодні відзначення Всесвітнього дня охорони праці, Дня охорони праці в Україні організовувати на базі   місцевих підприємств, що є зразком впровадження передових практик управління станом промислової безпеки та охорони праці на виробництві, подібні форуми.

  «У нинішньому році Управлінням Держпраці відзначено у цьому напрямі саме  Чернівецьку філію підприємства «СЕ - Борднетце Україна». Відсутність випадків виробничого травматизму на підприємстві, запровадження передового досвіду управління станом охорони праці, наполеглива робота фахівців служби охорони праці заслуговують на відзначення результатів роботи.

  Діяльність підприємства у цьому напрямі є прикладом впровадження системи управління охороною праці на основі ризик - орієнтованого підходу. Концепцію реформування системи управління охороною праці на підприємствах на  основі ризик - орієнтованого підходу  схвалено Кабінетом Міністрів України у грудні 2018 року», - підкреслив у вітальному слові Іван Гордей.

  Заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці акцентував на наступному:

  "Певний аналіз запровадження окремими підприємствами області системи управління охороною праці на основі ризик - орієнтованого підходу засвідчує про ефективність запобігання травмування працівників на виробництві, адже основні зусилля спрямовуються не на констатацію порушень, що створюють загрозу працівникам, з'ясування причин настання нещасних випадків, а на оцінювання ризиків та на реалізацію невідкладних заходів щодо їх усунення. Запровадження цієї системи управління охороною праці, підвищення рівня культури безпеки на виробництві, а також відповідальності роботодавців дасть змогу суттєво підвищити рівень захисту життя та здоров'я працівників та недопущення виробничого травматизму", - зазначив Іван Гордей.

  У свою чергу директор Чернівецької філії ТОВ «СЕ - Борднетце Україна» Олександр Бафанов  констатував, що фахівці підприємства й надалі докладатимуть максимум зусиль, аби  робота у цьому напрямі на підприємстві  проводилася належним чином.

  «Створення належних і безпечних умов праці на виробництві - наші пріоритети, - підкреслив у виступі Олександр Бафанов. - Адже сьогодні на нашому підприємстві працюють понад 1 200 працівників. І вже у найближчому майбутньому чисельність  працівників збільшиться, адже підприємство розширює виробничі потужності. Відкриття нового цеху планується на четвертий квартал 2020 року. Орієнтовно на нашому виробництві тоді працюватимуть понад 2 500 осіб».

  У ході роботи семінару керівник служби охорони праці Чернівецької філії ТОВ «СЕ - Борднетце Україна» Іван Томунь розповів про методи роботи служби.

  Так, на підприємстві практикується постійний моніторинг стану промислової безпеки та охорони  праці, проводяться  навчання та інструктажі, перевірка знань працівників, у тому числі, й через складання відповідного письмового екзамену,  запроваджено практику відео -інструктажів з охорони праці.

  Учасники семінару - наради оглянули цехи підприємства, продукцію, яка тут виготовляється, поспостерігали за виробничим процесом.

  Довідково:  концерн SEBN, який почав працювати в Україні та виготовляє кабельно -провідникову продукцію Volkswagen AG , утворився в результаті злиття двох компаній — Sumitomo Electric Industries та Volkswagen Bordnetze GmbH.

  В Україні працюють чотири заводи, зокрема, у Тернополі, Хмельницькому, Чорткові та Чернівцях.

  Власне, Чернівці стали другим містом в Україні, де було організовано виробництво. Його діяльність розпочалася у травні 2013 року.


        

   

   

 • Студентам Чернівецького торговельно-економічного інституту фахівці Держпраці прочитали тематичну лекціюу рамках відзначення Дня охорони праці

  Студентам Чернівецького торговельно-економічного інституту  фахівці Держпраці прочитали тематичну лекцію у рамках відзначення Дня охорони праці

  Цикл тематичний зустрічей та лекцій зі студентами вищих навчальних закладів Буковини, приурочених Всесвітньому дню охорони праці та Дню охорони праці в Україні, організовано фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Так, учора тематична лекція відбулася в навчальній аудиторії Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету.

  Участь у семінарі - тренінгу на тему «Виробничі ризики та їх вплив на безпеку праці» взяли перший заступник начальника територіального органу Державної служби України з питань праці Іван Гордей та заступник Галина Кушнір.

  Студентів та викладацький склад вузу, зокрема, декана факультету управління, сфери обслуговування та харчових технологій Валентину Полянко, виконувача обов’язки декана факультету обліку, фінансів та економічної діяльності Ірину Мустецу, завідуючу практикою навчального відділу Наталію Канут, провідного інженера з охорони праці Володимира Капшу   фахівці Управління проінформували на найбільш актуальні теми що додержання законодавства з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці, про відповідальність за їх порушення; навели статистичні дані нещасних випадків на виробництві, підсилили дані конкретними прикладами виробничих травмувань, які, на жаль, сталися упродовж минулого та з початку нинішнього років на місцевих підприємствах. 

  Студенти самостійно визначили рейтинг найбільш небезпечних професій, фактори, через, які, власне, й мають місце нещасні випадки.         

  Ще одна актуальна тема лекції - як молодим працівникам відстояти свої соціальні та трудові права у разі порушення їх роботодавцем.

  Практичні поради у цьому напрямі студентам надала заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір.

  Найперше, представник Управління наголосила на недопустимості не задекларованої зайнятості.

  «Належним чином оформлені трудові відносини -  це 100%  запорука ваших трудових прав, - зазначила під час лекції Галина Кушнір. - Державна служба України з питань праці, Управління Держпраці, як територіальний підрозділ, наполегливо рекомендує працівникам, особливо тим, хто лише починає свій трудовий шлях не піддаватися на сумнівні пропозиції окремих не надто доброчесних  роботодавців й не погоджуватися на не задекларовану зайнятість, на отримання заробітної плати у так званих конвертах.  Рекомендую вам ретельно переглянути статті Кодексу законів про працю й повсякчас пам’ятати, що окрім трудових обов’язків ви ще маєте й трудові права».

  Посадовець також надала студентам практичні поради щодо стажування працівників під час виробничого процесу на підприємствах, в установах, організаціях та щодо процедури його оформлення; роз’яснила про відмінності між оформленням трудових договорів та цивільно-правових угод; необхідність повідомлення органів Державної фіскальної служби про факт працевлаштування.

  Студентській аудиторії було повідомлено про можливість інформування, у тому числі, й через онлайн – повідомлення,  про випадки не задекларованої зайнятості.

  Галина Кушнір порадила студентам та випускникам вузу у разі виникнення питань щодо додержання законодавства про працю, звертатися до органів Держпраці. 


   

 • Про безпеку на виробництві - на круглому столі на підприємстві «Автомотів Електрік Україна»

  Про безпеку на виробництві -  на круглому столі на підприємстві «Автомотів Електрік Україна»  

  Круглий стіл з питань профілактики  виробничого травматизму, поліпшення стану промислової безпеки, гігієни та охорони праці організовано фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області на місцевому підприємстві «Автомотів Електрік Україна».  

  Захід відбувався у рамках відзначення Дня охорони праці в Україні.

  Від Держпраці участь взяли начальник відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Юрій Кудлик, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, головні державні інспектори відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк та Сергій Андрієць, головний державний інспектор сектору з питань експертизи умов праці Василь Сагалюк. 

  Під час круглого столу фахівці Держпраці надали інформацію про стан виробничого травматизму на підприємствах, в установах, організація Буковини, детально проаналізували  найбільш типові нещасні випадки, причини їхнього настання та акцентували на відповідальності роботодавців та працівників за порушення нормативно-правових актів з охорони праці.

  Водночас фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці проінформували про вимоги нових нормативних документів з охорони праці, зокрема,  на об’єктах котлонагляду, підвищеної  небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці;

  на необхідності  виконання наказу Міністерства охорони здоров’я  України від 21.07.2007 №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій»,

  а також визначення права працівників на пільги та компенсації (додаткові щорічні відпустки, доплати до посадового окладу, у тому числі, права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України  від 01.08.1992 року за №442.

  Так, зокрема, начальник відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Юрій Кудлик, наголосив, що основною метою на будь якому підприємстві чи установі має стати  збереження життя і здоров’я кожного працівника, задіяного у виробничому процесі. Посадовець також роз’яснив  концепцію реформування системи управління охороною праці на підприємствах, яку впроваджує Держпраці.

  «Концепція реформування системи охорони  праці спрямована на запобігання виробничому травматизму, так званий ризико орієнтований підхід. Його основні складові  - визначення виробничих  небезпек, оцінка ризиків і, як наслідок,  усунення цих ризиків. На сучасному виробництві роботодавці й мають послуговуватися саме цими принципами», - підкреслив Юрій Кудлик.

  У ході круглого столу фахівці Держпраці відповіли на запитання учасників.


   

   

 • Набули чинності зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Набули чинності зміни  до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Державна служба України з питань праці повідомляє про набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 10.04.2019 року №330 «Зміни, що вносяться до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».  

  Як повідомляє Урядовий портал, прийняття рішення зумовлене необхідністю оптимізації процедури продовження строку дії дозволів на виконання зазначених робіт та експлуатацію.

  Реалізація зазначеної постанови Кабінету Міністрів України позитивно вплине на діяльність суб’єктів господарювання, які отримують такі дозволи за рахунок спрощення продовження дозволу.

  При прийнятті відповідних рішень передбачається врахування нещасних випадків, які сталися виключно під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у дозволі.

  Детально тут


   

 • Роботодавець зобов’язаний убезпечити виробничий процес, обов’язок працівника - дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці

  Роботодавець зобов’язаний убезпечити виробничий процес,обов’язок працівника - дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  згідно із Законом України «Про охорону праці», а саме статтею 13 - «Управління охороною праці та обов’язки роботодавця» , роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

  створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

  розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

  забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

  впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

  забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

  забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

  організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

  розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства  та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

  здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

  організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

  вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

  Водночас згідно зі статтею 14 даного Закону - «Обовязки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці», працівник зобов'язаний:

  дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

  знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

  проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.


   

 • Робота працівників у вихідні дні має оплачуватися у подвійному розмірі

  Робота працівників у вихідні дні має оплачуватися у подвійному розмірі

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  згідно зі статтею 71 Кодексу законів про працю України - «Заборона роботи у вихідні дні. Винятковий порядок застосування такої роботи», робота у вихідні дні забороняється.

  Залучення окремих працівників до роботи у ці дні допускається лише з дозволу органу первинної профспілкової організації підприємства, установи, організації  і лише у виняткових випадках, що визначаються  чинним законодавством, а  саме:

  для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;

  для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;

  для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;

  для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

  Залучення працівників до роботи у вихідні дні провадиться за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

  Водночас статтею 72 Кодексу законів про працю України - «Компенсація за роботу у вихідний день» передбачено, що робота у вихідні може компенсуватися працівникові, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.

  За бажанням  працівника, котрий працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.


   

   

 • Розпочався Тиждень охорони праці - 2019

  Розпочався Тиждень охорони праці - 2019

  Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів з нагоди Дня охорони праці в області до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій.

  Щороку 28 квітня відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 у нашій країні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч Україна долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці провести, напередодні свого сторічного ювілею , заходи до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці».

  Разом з міжнародною спільнотою Україна визнає, що здорові та безпечні умови праці - це стратегічне завдання, яке стоїть перед державою і бізнесом.

  Розпорядженням Кабінету Міністрів України , з урахуванням Угоди про асоціацію між нашою країною  та Європейським Союзом, схвалено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні і затверджено План заходів щодо її реалізації.

  Концепція є основою для запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої на принципах запобігання виробничим ризикам та заохочення до створення безпечних і здорових умов праці.

  Упровадження ризикоорієнтованого підходу створить можливості для ратифікації Україною Конвенції № 187 про основи, що сприяють безпеці та гігієні праці, підписаної 15 червня 2006 року, головними принципами якої є:

  визначення виробничих небезпек та оцінка ризиків;

  усунення виробничих ризиків чи небезпек у місцях їх виникнення;

  розвиток національної культури профілактики у сфері безпеки та гігієни праці, яка передбачає інформацію, консультації та підготовку.

  Сформована, на основі підвищення відповідальності роботодавців у сфері охорони праці, ризикоорієнтована система управління безпекою та гігієною праці забезпечить ефективну реалізацію прав працівників на безпечні та здорові умови праці. 

  Для досягнення цього надзвичайно важливим є вивчення, впровадження позитивного досвіду та проведення ефективних превентивних заходів.

  Вектор реформування сфери безпеки та гігієни праці, який визначив Уряд України  і впроваджують Міністерство соціальної політики та Державна служба України з питань праці, передбачає докорінні зміни в підходах до управління охороною праці на підприємствах, в установах та організаціях.

  Саме тому важливо підготуватися до майбутніх змін, правильно спрогнозувати результати реформування та забезпечити, з урахуванням  пріоритетності навчання і постійного розвитку, впровадження нових принципів системи управління охороною праці.

  Закріплення практики щодо постійного навчання з безпеки та гігієни праці допоможе працівникам і роботодавцям мінімізувати наявні та потенційні виробничі ризики і тим самим поліпшити результати роботи у сфері охорони праці.

  Серйозним викликом для України стало питання трудової міграції, зокрема, професійно підготовленої молоді.

  Отже, потрібно забезпечити належні умови праці, щоб зупинити відтік трудових ресурсів із країни, зберегти кваліфікований і високоефективний трудовий потенціал. Це сприятиме економічному зростанню та повній зайнятості населення.

  Заходи, присвячені Дню охорони праці в області, що пройде під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці», триватимуть упродовж  всього року. 

  Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені програмами реформ,  забезпечити конституційне право кожного громадян на гідні та безпечні умови праці.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області  закликає  всіх долучитися до проведення заходів з нагоди Дня охорони праці.


   

 • Українців очікують п’ятиденні вихідні

  Українців очікують п’ятиденні вихідні

  Згідно з відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України про перенесення робочих днів у 2019 році, на Великдень українці відпочиватимуть  п'ять днів поспіль, починаючи з 27 квітня по 1 травня включно, оскільки 1 травня  - День праці.

  Натомість робочий день 30 квітня (вівторок) переноситься на суботу одинадцятого травня.

  Крім того, у травні працівники матимуть ще один додатковий вихідний, а саме 9 травня  - День пам’яті та примирення, День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистів з України, який цього річ припадає на четвер.


   

 • Роз’яснення Держпраці: про надання компенсацій за невикористану працівником відпустку

  Розяснення Держпраці: про надання компенсацій за невикористану працівником відпустку

  Статтею 83 Кодексу законів про працю України  - «Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки» зазначено, в яких випадках працівникові надається  компенсація за невикористані ним відпустки.

  Тільки у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані  дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства відповідної групи.

  За бажанням працівника можлива оплата частини щорічної відпустки грошовою компенсацією, але за умови, що тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути коротшою 24 календарних днів.

  У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, установи, організації, куди перейшов на роботу працівник.

  Особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.


   

   

   

 • Безпечне проведення дитячої оздоровчої кампанії обговорено на координаційній раді в Чернівецькій ОДА за участю фахівців Держпраці

  Безпечне проведення дитячої оздоровчої кампанії обговорено на координаційній раді в Чернівецькій ОДА за участю фахівців Держпраці

  Про заходи, які вживатимуться Управлінням Держпраці щодо забезпечення високого рівня безпеки дітей під час їх перебування у закладах оздоровлення та відпочинку в 2019 році доповів на засіданні  координаційної ради з питань організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей, що відбувалася  у Чернівецькій ОДА, перший заступник начальника територіального органу Державної служби України з питань праці Іван Гордей.

  Участь у засіданні взяли члени координаційної ради, представники департаменту освіти і науки та департаменту охорони здоров'я ОДА, Головного управління Держпродспоживслужби України в Чернівецькій області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, профільні заступники, представники районних державних адміністрацій, Чернівецької міської ради, об’єднаних територіальних громад, керівники дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області.

  На засіданні обговорено низку актуальних питань та ухвалено рішення.

  Так, Управлінню Держпраці доручено провести інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань охорони праці серед відповідальних осіб даних закладів; у разі звернення від керівництва установ  проводити позапланові заходи державного нагляду щодо охорони праці з урахуванням вимог статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» тощо.

  Довідково:  з метою організації оздоровлення та відпочинку дітей в області у 2019 році видано розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 09.04.2019 року № 338-р  «Про організацію літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2019 році».

  Цьогоріч на Буковині заплановано роботу 290 закладів оздоровлення та відпочинку: 12 – стаціонарних оздоровчих закладів, 90 - пришкільних таборів з денним перебуванням; 178 - літніх мовних таборів; 7 - наметових таборів; 3 - таборів праці та відпочинку.


   

   

   

   

 • Увага! Буковинці можуть інформувати про не задекларовану працю онлайн

  Буковинці можуть інформувати про не задекларовану працю онлайн

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: 

  про випадки неофіційного працевлаштування осіб слід  повідомляти органи державного нагляду (контролю).

  У регіоні таким органом є територіальний підрозділ Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Тому заявнику  у разі виникнення  питань щодо неофіційної зайнятості слід звернутися до відомства.

  Це можна зробити у різний спосіб, зокрема, й через онлайн - повідомлення.

  Для цього заявнику  необхідно на сайті Державної служби України з питань праці  http://dsp.gov.ua/ , або на сайті  Управління Держпраці у Чернівецькій області   http://cv.dsp.gov.ua/   віднайти розділ «Повідомити про не задекларовану працю».

  Заявник має заповнити відповідну форму, в якій вказати на конкретні факти неофіційного працевлаштування.

  Надана скаржником інформація не підлягатиме розголошенню у разі проведення  фахівцями Держпраці  (на підтвердження отриманих даних) інспекційних відвідувань .

  Довідково:з початку 2019 року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  здійснено 139 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання.

  Одним із пріоритетних напрямів діяльності Управління  є запобігання використанню роботодавцями не задекларованої зайнятості.

  Так, з початку року виявлено 148 осіб, котрі були допущені роботодавцями до роботи без оформлення з ними належним чином трудових відносин.

  Із них 105 працівників  працювали без оформлення трудових відносин, 43 - без належного оформлення, а саме на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи  Держпраці, з початку 2019 -го  між роботодавцями та працівниками області  укладено 1150 трудових угод. 


   

   

 • Інформація роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  Інформація роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  Фахівці відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг  Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснюють:

  Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

  З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

  Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

  законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

  при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

  чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

  чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

  Важливо!

  Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


   

   

 • Урядом затверджено новий порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

  Урядом затверджено новий порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

  17 квітня 2019 року на засіданні Уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві”, якою удосконалено механізми розслідування та обліку нещасних випадків та аварій на виробництві відповідно до вимог чинного законодавства, а також урегульовано питання розслідування професійних захворювань та отруєнь на виробництві, повідомляється на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України.

  Зазначеною постановою передбачено, зокрема, спрощення процедури оформлення документів, необхідних для встановлення факторів, що пов’язують нещасний випадок чи захворювання із професійною діяльністю, визначення переліку випадків, які підлягають розслідуванню, встановлення строку давності для розслідування нещасних випадків на виробництві, визначення вимог до санітарно-гігієнічних умов праці, а також функцій і повноважень Державної служби України з питань праці із ведення обліку аварій, нещасних випадків, гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь і причин їх виникнення.

  Реалізацією цього правового акта забезпечуватиметься належний соціальний захист громадян, постраждалих на виробництві, зокрема тих, які працюють на умовах цивільно-правового договору або на інших підставах, передбачених законом, фізичних осіб - підприємців та інших.


   

   

 • Роботодавцям Сторожинецького району - про недопустимість не задекларованої праці

  Роботодавцям Сторожинецького району - про недопустимість не задекларованої праці

  Для роботодавців Сторожинеччини на базі Сторожинецького сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України організовано семінар, на якому розглядалися низка актуальних питань, у тому числі, й щодо дотримання керівниками підприємств, установ, організацій, підприємцями чинних норм законодавства про працю.

  Від територіального органу Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області участь у семінарі взяв головний державний інспектор  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Василь Боячук.

  Найперше, на чому посадовець Держпраці наголосив перед учасниками семінару – на недопустимості неоформлених трудових відносин з працівниками.

  «Легалізація зайнятості - один із пріоритетних напрямів роботи Управління  в області , - наголосив Василь Боячук. - Так, у минулому, 2018, році  зусилля фахівців відомства було спрямовано на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №649-Р «Про заходи, спрямовані  на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення». Спільно з фахівцями Державної фіскальної служби, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, іншими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування було проведено низку комплексних заходів. У результаті понад двохсот спільних заходів виявлено 286 працівників без належного оформлення трудових відносин. Підкреслюю: робота у цьому напрямі буде продовжуватися упродовж нинішнього, 2019, року».

  Інспектор Держпраці акцентував  на подальших заходах з виявлення фактів не задекларованої зайнятості, недотримання державних мінімальних гарантій в оплаті праці, зокрема, мінімізації заробітної плати найманим працівникам тощо.

  Відповідаючи на численні запитання учасників зібрання, представник Управління конкретизував на сумах штрафних санкцій, накладених на суб’єктів господарювання  у разі порушення чинного трудового законодавства, виокремивши, наприклад, той факт, що  за використання нелегальної праці, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України   - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника. Із січня  2019 року вона становить 125 190 гривень.

  «Звертаю увагу: при виявленні одного нелегального працівника,  роботодавцю  доведеться заплатити штраф,  якого б вистачило на сплату єдиного соціального внеску за цього ж працівника більше, ніж на 11 років», - підкреслив Василь Боячук.


   

    

 • Суб’єктам декларування: за неподання, або несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані - фінансова відповідальність

  Субєктам декларування: за неподання, або несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані - фінансова відповідальність

  Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» повідомлення про суттєві зміни у майновому стані подається суб’єктом декларування у разі отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на перше січня відповідного року, у десятиденний термін з моменту отримання такого доходу або придбання майна.

  Відповідальність за неподання, або несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані передбачена частиною другою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладення штрафу від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

  Складення протоколу і направлення його до суду не означає визнання особи винною у вчиненні правопорушення, а є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення у судовому порядку.

  За матеріалами НАЗК


   

 • Роботи з підвищеною небезпекою можуть виконувати лише ті підрядники, котрі мають відповідний дозвіл

  Роботи з підвищеною небезпекою можуть виконувати лише ті підрядники, котрі мають відповідний дозвіл  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: відповідно до частини третьої статті 837 Цивільного кодексу України для виконання окремих видів  робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник)  зобов’язаний одержати спеціальний дозвіл.

  Згідно із частиною третьою статті 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець  повинен одержати  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл).

  Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, анулюванні дозволів визначає Порядок видачі  дозволів на виконання  робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 р. за №1107 (далі - Порядок №1107).

  Виконання робіт підвищеної небезпеки може відбуватися на підставі договору  підряду лише тим підрядником, який має відповідний дозвіл, одержаний згідно з Порядком №1107.

  Залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , є порушенням вимог законодавства про охорону праці та промислову безпеку.

  Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 затверджено уніфіковану форму акта перевірки  суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), у розділі ІV якого наведено перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.

  Факти залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки, на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , належать  до порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, визначених пунктом 2.5 розділу  ІV уніфікованої форми Акта перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), а саме: до порушень вимог правил безпеки, інструкцій з безпечного ведення робіт, будівельних норм і правил, правил технічної експлуатації, інших галузевих норм і правил, технологій.


   

 • На нарадах з фахівцями районних відділів державної виконавчої служби обговорено напрями спільної роботи

  На нарадах з фахівцями районних відділів державної виконавчої служби обговорено напрями спільної роботи

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Попович взяла участь у спільних нарадах з фахівцями Сокирянського та Хотинського районних відділів державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.

  На засіданнях розглядалися питання обміну інформацією під час примусового виконання постанов територіального органу Державної служби України з питань праці про накладення на суб’єктів господарювання штрафних санкцій  за порушення ними норм чинного законодавства про працю та про взаємодію між відомствами.

  Згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю - «Відповідальність за порушення законодавства про працю», виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.

  Слід зазначити, що територіальним відомством Держпраці України за три місяці нинішнього, 2019, року винесено 133 постанови щодо накладення штрафних санкцій на роботодавців областіза порушення законодавства про працю на суму у понад 27 мільйонів гривень.

  Із них за допуск до роботи без належного укладення трудових відносин  - 17 постанов на суму у понад 23 мільйони гривень.

  Суттєву штрафну санкцію у сумі понад 417 тисяч гривень накладено на роботодавця за створення перешкод при проведенні інспекційного відвідування фахівцями Управління  з питань оформлення трудових відносин.  


   

 • Роботодавець несе фінансову відповідальність за допуск працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин

  Роботодавець несе фінансову відповідальність за допуск працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює : 

  задекларована праця - оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні гарантії та права працівників.

  Не задекларована праця - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.

  Використання не задекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом.

  Роботодавець  використовує не задекларовану працю, якщо:

  він не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби;

  якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах;

  якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі;

  якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників. 

  Всі вищенаведені пункти є грубим порушенням чинного законодавства про працю, а саме:

  здійснення фактичного допуску до роботи працівників без укладання з ним трудового договору (контракту);

  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування та податків;

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  підміна трудових відносин цивільними - використання праця працівника без укладання з ним трудового договору (контракту).

  Варто пам’ятати!

  Дані порушення статті 265 Кодексу законів про працю передбачають накладення на роботодавців штрафних  санкцій у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (125 190 гривень) за кожного нелегального працівника.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на відповідальності роботодавців  перед Законом  за недопущення інспекторів Держпраці до перевірки  з питань використання нелегальної зайнятості:  за такі дії передбачена штрафна санкція   у розмірі ста мінімальних заробітних плат - 417 300 гривень.


   

 • Одній із найстаріших спеціалізованих установ ООН – Міжнародній організації праці – 100 років

  Одній із найстаріших спеціалізованих установ ООН – Міжнародній організації праці – 100 років

  Упродовж ювілейного року Міжнародної організації праці  в усьому світі пройдуть численні пам’ятні заходи, покликані привернути увагу до досягнень організації та тієї ролі, яку вона відіграє в житті кожної людини.

  З цієї ж нагоди 11 квітня відбувся 24-годинний «Всесвітній онлайн-тур».  У 24 країнах чотирьох континентів, від Суви (Фіджі) до Ліми (Перу), пройшли національні заходи, присвячені діяльності МОП.  

  Україна теж долучилася до святкового марафону.  Його організаторами стали Маркус Пілгрім – директор Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи, а також Сергій Савчук – Національний координатор МОП в Україні.

  На урочисту подію у Києві завітали: Генеральний директор Директорату розвитку ринку праці та зайнятості Міністерства соціальної політики України Олександр Савенко, Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник, Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега, Голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, заступник Голови професійних спілок України Олександр Шубін, в. о. Голови Державної служби зайнятості Валерій Ярошенко, соціальні партнери та інші експерти, повідомляє сайт Держпраці України.

  Голова державного відомства Роман Чернега у своєму вітальному слові подякував за співпрацю та зазначив:

  «Підтримка МОП є ключовою у приведенні українського законодавства в галузі безпеки та гігієни праці у відповідність до стандартів ЄС та конвенцій МОП через надання юридичних консультацій та практичних тренінгів з безпеки та гігієни праці. Завдяки МОП ми змогли побачити міжнародний досвід в створенні превентивної системи управління охороною праці за допомогою системи оцінки управління ризиками, системи так званого попереджувального підходу, а не реагування на випадки, які вже сталися. Ми побачили, як цей підхід працює в інших країнах. Звичайно, Україна ще далека від результатів, досягнутих, наприклад, Канадою або Фінляндією, але якщо інші країни пройшли цей шлях і досягли успіху, ми теж його досягнемо».

  Довідково: Україна є членом МОП з 1954 року (як частина колишнього Радянського Союзу), а з 1991 року - як незалежна держава. Україна ратифікувала 71 Конвенцію МОП, зокрема вісім фундаментальних і чотири пріоритетні Конвенції.

  Основними стратегічними цілями МОП є сприяння реалізації основоположних принципів та прав у сфері праці, створення більш широких можливостей для жінок та чоловіків з метою забезпечення гідної зайнятості та отримання належної заробітної плати, підвищення ефективності соціального захисту для всіх верст населення.       


   

   

 • Створюється комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку

  Створюється комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування  групового нещасного випадку, в  якому постраждали працівники виїзної  медичної бригади обласної комунальної установи  «Чернівецький обласний центр  екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

  Нещасний випадок стався у результаті дорожньо-транспортної аварії у місті Вижниця учора, 11 квітня, о пів на десяту годину вечора.

  За попередніми даними, бригада карети швидкої медичної допомоги прямувала на виклик до хворого.

  У результаті ДТП постраждали лікар медичної виїзної бригади 1966 року народження  та фельдшер 1977 року народження.

  Одна із потерпілих отримала  струс головного мозку та закриту черепно-мозкову травму, інша - травму ноги.

  Комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку Держпраці розпочне роботу одразу ж після створення.

  Довідково: станом на кінець березня 2019 року на виробництві в регіоні сталося одинадцять  нещасних випадків, один із них - зі смертельним наслідком.  

  На підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області за дванадцять місяців минулого, 2018,  року зареєстровано 36 нещасних випадків, в яких постраждали 36 працівників, четверо  із них - загинули. 

  Найбільша кількість нещасних випадків на виробництві сталася на підприємствах Чернівців  -  28, у тому числі, три - зі смертельним наслідком. 

  Найбільш травмонебезпечними галузями економіки у 2018 році  були лісове господарство та будівництво, найбільш небезпечною професією -  професія водія.

  Аналіз виробничого травматизму засвідчує зростання нещасних випадків внаслідок дорожньо-транспортних пригод та через падіння потерпілих.


   

   

   

 • Про трудові та цивільно-правові угоди: роз’яснення Держпраці

  Про трудові та цивільно-правові угоди: роз’яснення Держпраці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області надає детальне роз’яснення для суб’єктів  господарювання  та працівників щодо того, в яких випадках укладається трудовий договір, а в яких випадках допускаються цивільно-правові відносини.

  Що необхідно знати  при укладення трудових договорів

  Трудовий договір, сторонами якого є суб’єкт господарювання і найманий працівник  укладається відповідно до Кодексу законів про працю.

  При укладенні трудового договору, працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації та функціональних посадових обов’язків.

  Працівник зобов’язується дотримуватися правил внутрішнього розпорядку. 

  При оформленні на роботу, працівник подає заяву, роботодавець видає наказ про прийнятті працівника на роботу.

  Запис про прийом працівника на роботу вноситься до його трудової книжки.

   У трудовому  договорі зазначається посада, сума зарплати, дата початку виконання робіт. 

  Розмір оплати праці не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць.

  Укладення трудового договору  - запорука соціальних гарантій для працівника, зокрема, оплати у разі настання непрацездатності,  допомоги з безробіття, відпускних.

  Що необхідно знати при укладення  договорів цивільно – правового характеру

  Цивільно-правові відносини між працівником та суб’єктом господарювання регламентовані Цивільним кодексом України.

  У разі укладення такого виду правовідносин, працівник зобов’язується  виконати певну роботу, або надати послугу, а роботодавець – оплатити її.

  Сторони укладають письмовий договір. Предметом договору є кінцевий результат, або послуга.

  За виконання роботи або надання послуги виконавець отримує винагороду. Розмір винагороди визначено договором, він не залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

  Термін оплати зазначено у договорі.

  Соціальні трудові гарантій на працівника при  укладанні цивільно-правових договорів не розповсюджуються. Гарантій надаються лише у випадку , якщо виконавець самостійно здійснює відрахування до соціальних фондів.

  Найактуальніше при укладенні цивільно-правового договору

  При укладенні цивільно-правової угоди  роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівникові  належні та безпечні умови праці.

  Працівник, котрий погоджується виконувати роботу чи надавати послугу згідно з умовами цивільно-правового договору, самостійно організовує процес роботи, її виконання та забезпечує результат.

  У разі укладання цивільно-правової угоди, працівник позбавляється соціальних та трудових гарантій. Зокрема, державного соціального страхування у разі настання нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання, виплат з безробіття, лікарняних, відпускних та інших видів доплат. 

  У яких випадках  цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства 

  Цивільно – правовий договір  суб’єкт господарювання вправі укладати лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці.

  У разі досягнення мети  договір вважається виконаним. Дія договору припиняється.  

  Тобто, цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених (найчастіше) разових робіт.

  Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує інша сторона договору, тобто, працівник,  має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату  праці), то роботодавець у цьому випадку злісно  порушує чинне законодавство про працю, зокрема статтю  21 – «Трудовий договір» та статтю  24  - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.

  А саме: роботодавець здійснює фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

  За  це порушення трудового законодавства на роботодавця накладається фінансова санкція у розмірі 30 мінімальних заробітних плат - 125 190 гривень.


   

   

 • За результатами заходів Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 1150 трудових угод

  За результатами заходів Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 1150 трудових угод   

  З початку року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  здійснено 139 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання та 20 перевірок з питань працевлаштування інвалідів.

  За результатами заходів, територіальним органом Державної служби України з питань праці видано 98 приписів та передано до судової інстанції  50 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної  відповідальності.

  На підставі відповідного пункту Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04. 2017 року за №295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  інспекторами Держпраці проводяться відвідування суб’єктів господарювання з метою інформування керівників та працівників  трудових колективів про найбільш ефективні  способи дотримання законодавства про працю.

  З початку року проведено понад 550 заходів.

  Одним із пріоритетних напрямів діяльності Управління  є запобігання використанню роботодавцями не задекларованої зайнятості.

  Так, з початку року виявлено 148 осіб, котрі були допущені роботодавцями до роботи без оформлення з ними належним чином трудових відносин.

  Із них 105 працівників  працювали без оформлення трудових відносин, 43 - без належного оформлення, а саме на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи  Держпраці, з початку 2019 -го  між роботодавцями та працівниками області  укладено 1150 трудових угод.   


   

   

 • Про основні вимоги безпеки при експлуатації користувачами побутовими газовими приладами

  Про основні вимоги безпеки при експлуатації користувачами побутовими газовими приладами

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує користувачів побутових газових приладів:

  газифікація житлових будинків з установкою побутових газових приладів проводиться винятково працівниками спеціалізованих газових підприємств у відповідності до проекту на газифікацію помешкання.

  При цьому побутовим абонентам категорично забороняється самочинного проводити установку, переміщення, ремонт та заміну газових приладів.

  З метою забезпечення безпеки при експлуатації газового обладнання користувачам  забороняється:

  підігрівання балонів зі зрідженим газом  та установка їх поблизу опалювальних приладів;

  виявлення витоків газу  за допомогою запаленого сірника;

  користування несправними побутовими газовими приладами, або  використання їх не за призначенням;

  залишати без нагляду працюючі газові прилади, оскільки при згасанні одного із пальників може виникнути загазування приміщення і, як наслідок, велика вірогідність вибуху газоповітряної суміші.

  Користувачі побутовими газовими приладами мають слідкувати, щоби кипляча рідина не залила вогонь конфорки на газовій плиті, а протяг чи порив вітру не згасив полум’я.

  Розвішування чи сушіння білизни над приладами забороняється.

  Важливою умовою  при користування газовими приладами є контроль за повнотою згорання газу.

  Абоненти мають знати:

  при повному згоранні газу полум’я має фіолетово - голубий  колір, при неповному згоранні  -  жовтувато - червоний.

  Неповне згорання газу у помешканні небезпечне інтенсивним виділенням чадного газу, який несе потенційну загрозу для людини.

  Повне згорання газу забезпечується:

  правильним регулюванням газопальникових приладів;

  постійним припливом зовнішнього повітря через відкриті віконні отвори;

  утримання димоходів та вентиляційних каналів у технічно справному стані;

  наявність тяги;

  утримання газових приладів у технічно справному стані та чистоті.


       

 • У лікувально-профілактичних закладах області фахівці Держпраці провели понад три десятки превентивних заходів

  У лікувально-профілактичних закладах області фахівці Держпраці провели понад три десятки  превентивних заходів

  Фахівцями відділу нагляду в АПК та СКС  Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснюється постійний контроль за станом промислової безпеки  та охорони праці у медичній галузі.

  Так, за минулий рік в області перевірено 16 лікувально-профілактичних закладів.  Виявлено 175 порушень вимог законодавства з охорони праці,  107 із них суб’єкти господарювання  усунули у ході перевірок. 

  Сучасна медична промисловість забезпечує лікувально - профілактичні установи широким асортиментом різного виду складного, високотехнологічного обладнання, у тому числі, такого, що належить до категорії устаткування підвищеної небезпеки (парові стерилізатори, кисневі станції з відповідними балонами, медичні ліфти тощо).  На утриманні багатьох медичних закладів знаходяться такі інфраструктурні об'єкти підвищеної небезпеки, як котельні та електростанції.

  Тому найбільш характерними порушеннями при  організації робіт з підвищеною небезпекою в лікувальних закладах є:

  - відсутність розробленого та затвердженого переліку робіт з підвищеною небезпекою;

  -  допуск до експлуатації парових стерилізаторів  працівників, котрі  не пройшли попередній медогляд, не атестовані та не мають посвідчення на право їх обслуговування;

  - не проведення своєчасного технічного опосвідчення такого обладнання, відсутність технічних  паспортів;

  - персонал, котрий обслуговує кисневі станції та балони,  своєчасно не проатестований;

  - особи відповідальні за електро -  та газове господарство лікувально-профілактичних закладів проходять чергову перевірку знань не регулярно;

  - своєчасно не оформляються дозволи на експлуатацію ліфтів  у медичних закладах - пасажирських,  вантажних та лікарняних, не проводиться періодичний технічний огляд ліфтового господарства.

  Крім того, відповідальними особами не виконуються в повному обсязі основні вимоги Закону України «Про охорону праці», «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань ОП» та «Положення про розробку інструкцій з ОП» щодо питань організації охорони праці в закладах та ведення первинної документації з охорони праці.

  Як наслідок,  не всі керівники, інженери та члени комісій  з перевірки знань з питань охорони праці своєчасно проходять відповідне навчання;  не розробляються плани-графіки проведення таких навчань та перевірки знань;  не для всіх професій та видів робіт в установленому порядку розробляються інструкції з охорони праці; журнали реєстрації та видачі інструкцій  ведуться з порушеннями; допуск до стажування на робочому місці не оформлюється відповідними наказамитощо.

  Досить проблемними є питання щодо підтримання в належному стані електро-  та газового господарства лікарень.

  Так, у закладах не має достатньої кількості електротехнічних працівників;

  не оформляються  журнали обліку, перевірки та випробування електроінструменту, трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників, журнали  обліку електрозахисних засобів;

  не проводяться чергові періодичні  перевірки електроінструменту;

  не оформляються  Акти розмежування ділянок обслуговування (відповідальності) зовнішніх і внутрішніх газопроводів із зазначенням балансової належності;

  в окремих установах відсутні плани локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання, графіки технічного огляду об’єктів та споруд, паспорти на газове господарство.

  Упродовж 2018 року фахівцями відділу нагляду в  АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області в лікувально-профілактичних закладах області проведено 33 превентивні заходи.

  Проаналізувавши виявлені головними державними інспекторами порушення, варто зазначити, що чимало з них можна усунути без значних матеріальних витрат. 

  Дотримання вимог Закону України «Про охорону праці» та інших нормативно-правових документів, в першу чергу, залежить від відповідальності керівників закладів,  інженерів з охорони праці здійснювати постійний контроль за станом промислової безпеки та охорони праці.

  Дмитро Паламарчук, головний державний інспектор відділу АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • Врегульовано механізм фінансування компенсації роботодавцям витрат у разі працевлаштування осіб з інвалідністю

  Врегульовано механізм фінансування компенсації роботодавцям витрат у разі працевлаштування осіб з інвалідністю

  Кабінетом Міністрів України ухвалено Постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, якою врегульовано механізм фінансування заходів сприяння зайнятості осіб з інвалідністю за рахунок коштів Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.

  Зокрема, визначено, що суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю можуть використовуватись для фінансування компенсацій роботодавцям витрат:

  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування безробітних громадян з інвалідністю, у тому числі тих, які є недостатньо конкурентоспроможними на ринку праці;

  на оплату праці за працевлаштованих безробітних внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю (але не вище  від середнього рівня заробітної плати, що склався у відповідному регіоні за минулий місяць);

  на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованих безробітних внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю, повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики України.


   

   

 • Встановлено гарантії оплати праці осіб, котрі залучатимуться до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану

  Встановлено гарантії оплати праці осіб, котрі залучатимуться до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану

  Учора, десятого квітня, на засіданні Уряду ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до пункту 10 Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану”, повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики.

  Згідно з прийнятим документом, працівникам функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств за виконання суспільно корисних робіт забезпечуватиметься оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.

  Іншим працездатним особам за виконання суспільно корисних робіт у таких умовах забезпечуватиметься оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати при виконанні норми праці не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату нарахування оплати, зазначено в документі.


   

 • З працівникам тресту зеленого господарства проведено семінар щодо безпечного виконання робіт на висоті

  З працівникам тресту зеленого господарства проведено семінар щодо безпечного виконання робіт на висоті

  Для працівників комунального підприємства «Чернівецький міський трест зеленого господарства та протизсувних робіт» фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області  організували розширений робочий семінар на тему : «Безпека виконання робіт на висоті».

  Участь у роботі зібрання взяли перший заступник начальника Управління Іван Гордей, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, головний державний інспектор відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Регіна Задоровська.

  Перед початком робочого засідання представники територіального органу Державної служби України з питань праці наголосили на тому, що  для фахівців комунального підприємства тема безпечного виконання робіт на висоті повсякчас актуальна, адже саме вони здійснюють обрізку дерев та зелених насаджень в обласному центрі.

  «Найперше, слід наголосити на тому, що саме роботодавець зобов’язаний створити здорові та безпечні умови праці на підприємстві згідно з діючими  нормативно-правовими актами, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Водночас  самі працівники мають обов’язок щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Норму регламентує стаття 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обовязки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці», - підкреслив на початку роботи семінару перший заступник керівника територіального органу Держпраці.

  Іван Гордей детально проаналізував перед присутніми стан виробничого травматизму в області, виокремивши при цьому найбільш резонансні нещасні випадки, що мали місце на підприємствах області  у минулому, 2018, році, причини настання випадків виробничого травматизму, їхні наслідки  та сфери економіки, в яких найбільша кількість травмувань.

  Начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла зазначила у своєму виступі про необхідність проходження медичних оглядів працівниками, наголосивши на тому, що якісно проведений медичний огляд  може убезпечити від настання випадків виробничого травматизму та професійних захворювань.

  Посадовець також детально роз’яснила працівникам комунального підприємства щодо оздоровчих заходів, які роботодавець зобов’язаний проводити за результатами медичних оглядів.

  Головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС  Регіна Задоровська акцентувала у своєму виступі на тому, що зусилля Державної служби України з питань праці  та її територіального підрозділу спрямовані на впровадження так званого ризикоорієнтованого підходу до управління системою охорони праці  на підприємствах, в установах, організаціях регіону.

  «Це означає, що суб’єкт господарювання має чітко визначити на своєму підприємстві, в установі, організації фактори можливого виробничого травмування і, як наслідок, впровадити ті заходи, які допоможуть уникнути цих ризиків. Це, звичайно, - належно організувати виробничий  процес, модернізовувати обладнання, забезпечити засобами індивідуального захисту працівників, проводити відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці і таке інше», - підкреслила Регіна Задоровська.

  У ході роботи семінару головний державний інспектор наголосила на необхідності  беззаперечного дотримання працівниками тресту «Правил виконання робіт на висоті».  

  Акцентовано на тому, як має відбуватися виробничий процес, як необхідно здійснювати роботи з платформи мобільного підйомника (вишки), на  необхідності  повного забезпечення бригад  справним виробничим обладнанням, засобами індивідуального захисту - касками, страхувальними поясами та іншим спорядженням.

  Учасники зібрання поставили представникам Держпраці свої запитання, зокрема, щодо випадків, коли роботи з обрізання дерев можуть бути припинені, або взагалі  заборонені,  щодо визначення шкідливих умов праці тощо.

  За підсумками семінару, заступник керуючого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт Роман Яремій та інженер з охорони праці Ліна Корнієнко зауважили на доцільності проведення таких превентивних заходів  з питань промислової безпеки та охорони праці на підприємстві.


   

     

 • Управління Держпраці презентує результати роботи щодо подолання не задекларованою зайнятості

  Управління Держпраці презентує результати роботи щодо подолання не задекларованою зайнятості

  У Державній службі України з питань праці тривають заслуховування представників Головних управлінь (Управлінь) Держпраці.

  Під час робочої зустрічі регіони презентують матеріали про проведену роботу, ризики використання не задекларованої праці, розроблені та заплановані заходи щодо зниження рівня неоформлених трудових відносин і підвищення ефективності державного контролю у зазначеній сфері, повідомляється на сайті відомства.

  Участь у заході беруть Голова Держпраці Роман Чернега, директор Департаменту з питань праці Ігор Дегнера,  заступник директора - начальник відділу з питань трудових відносин Олена Коновалова,  заступники керівників Головних управлінь (Управлінь) Держпраці в областях та керівники структурних підрозділів, до повноважень яких входить здійснення контролю за додержанням законодавства про працю.

  Результати роботи щодо подолання не задекларованої зайнятості в Чернівецькій області представляють у Держпраці України заступник начальника Управління Галина Кушнір та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч.

  Загалом, констатують у Центральному апараті відомства, завдяки результативній роботі Головних управлінь (Управлінь) Держпраці спостерігається позитивна тенденція до збільшення кількості застрахованих осіб, впродовж 2018 року їх кількість зросла на 382 631 особу.

  З початку 2019 року  – на 45 529 осіб, у порівнянні до 01.03.2018 – на 227 062 особи.  Відповідно зростають і надходження від сплаченого єдиного соціального внеску. Так, наприклад, сума надходжень за 2018 рік збільшилась на 47219,8 млн грн у порівнянні з 2017 роком.

  Ключове завдання для кожної області, підкреслюють у Держпраці, -  зберегти позитивну динаміку детінізації зайнятості населення в 2018 році та досягти кращих результатів у 2019 році.


   

   

 • Фахівці Держпраці та Державної регуляторної служби провели спільний захід

  Фахівці Держпраці та Державної регуляторної служби провели спільний захід

  Круглий стіл за участю фахівців територіального органу Державної служби України з питань праці та сектору  Державної регуляторної служби  України відбувся учора, восьмого квітня, в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області.

  Тема заходу - «Проведення перевірок у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

  Перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області   Іван Гордей зазначив, що проведення спільного заходу буде корисним для відомства, адже спрямований на поліпшення проведення заходів державного нагляду (контролю) головними державними інспекторами Держпраці у сфері промислової безпеки, охорони та гігієни праці на підприємствах, в установах та організаціях області.

  Під час робочого засідання завідувач сектору ДРС у Чернівецькій області Ніна Порайко наголосила, зокрема, на основних питаннях проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю),  на правах суб’єктів господарювання при здійсненні на їхніх підприємствах контролюючих заходів, на важливості їхнього інформування, а також на повній публічності щодо планів  роботи  та оприлюднення графіків перевірок Держпраці.    

  У ході роботи круглого столу головні державні інспектори відділів з питань гігієни праці, нагляду в АПК та СКС, з нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці, відділу інспекційної діяльності, організаційно - аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг, секторів з питань експертизи умов праці,  гірничого нагляду,  розслідування, аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Управління почули від завідувача сектору ДРС в області вичерпні відповіді  на свої  численні запитання.


   

   

   

 • Студентам індустріального коледжу розповіли про трудові права молоді

  Студентам індустріального коледжу розповіли про трудові права молоді

  Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина провела у Чернівецькому індустріальному коледжі відкриту лекцію - бесіду на тему: «Соціальні та трудові права молоді».

  На зустрічі, де були присутні 85 студентів навчального закладу, посадовець, найперше¸ наголосила на необхідності  легального працевлаштування.

  «Не варто розпочинати свою трудову діяльність, погоджуючись на пропозиції окремих не надто доброчесних роботодавців отримувати зароблені кошти нелегально.  Неофіційна праця позбавляє вас, як громадян, належних трудових виплат, гарантії соціальної захищеності. Тільки офіційне оформлення трудових відносин, гідна оплата праці й належна сплата страхових внесків здатні забезпечити вам відповідне матеріальне забезпечення і є повною запорукою гідних, безпечних та здорових умов праці», - підкреслила Валентина Панчишина.

  Фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці роз’яснила студентам коледжу, що таке мінімальні державні гарантії в оплаті праці, тезово розтлумачила чинне законодавство щодо прав та гарантій праці неповнолітніх та у який спосіб слід відстоювати свої трудові права.    

  У ході відкритої лекції - бесіди  Валентина Панчишина відповіла на запитання викладачів та студентів навчального закладу.


   

   

 • Про працю молоді, котра не досягла повноліття

  Про працю молоді, котра не досягла повноліття  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює: відповідно до чинного законодавства неповнолітні особи, тобто ті, хто не досяг 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх.

  Водночас у галузі охорони праці,  робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України.

  Не допускається прийняття та роботу осіб молодших 16 років. Але як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

  Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Усі особи молодші 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові.

  На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження.

  Тривалість робочого часу учнів, котрі працюють упродовж навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати  половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.

  Оплата праці працівників молодших 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи, повинна  виплачуватися у такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

  Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

  Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодших 18 років:

  на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці;

  на підземних роботах;

  на роботах, що передбачають підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх граничні норми;

  нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.

  Працівників молодших 18 років забороняється призначати на роботи, які пов'язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей.

  До тривалої роботи з підіймання та переміщення важких речей неповнолітні до 15 років не допускаються.

  До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються неповнолітні, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом.

  Відпустки працівників віком до 18 років

  Особи віком до 18 років мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час.

  Щорічні відпустки працівникам віком до 18 років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві, в установі, організації.

  Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років протягом робочого року забороняється.

  Заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

  Звільнення осіб молодших 18 років

  Звільнення працівників молодших 18 років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

  Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників у випадках їх звільнення:

  за умови зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;

  у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи;

  у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

  Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров'ю або порушує йогозаконні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі і строкового.


   

   

 • Дотримання вимог законодавства з охорони та гігієни праці - вимога Держпраці при проведенні весняно-польових робіт

  Дотримання вимог законодавства з охорони та гігієни праці - вимога Держпраці при проведенні весняно-польових робіт

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до аграріїв Буковини.

  В області триває весняно-польова кампанія.

  Оскільки, в  агропромисловому секторі працює значна кількість працівників, галузь залишається однією із найбільш травмонебезпечних.

  Тому територіальний орган Державної служби України з питань праці націлює роботодавців галузі на створення здорових і безпечних умов праці працівників.

  Згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці та обов’язки роботодавця», роботодавець зобов’язаний створити на робочих місцях у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до вимог нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  Оскільки якість виконання роботи залежить від навиків та вмінь самих працівників, то роботодавець  має забезпечити для них проходження навчань, інструктажів та перевірки знань з питань охорони праці.

  Посадові особи та інші працівники, зайняті на роботах, внесених до Переліку робіт з підвищеною небезпекою, мають пройти спеціальне навчання і перевірку знань  відповідно до вимог нормативно-правових  актів з охорони праці.

  Роботодавець зобов’язаний пам’ятати: працівники, котрі не пройшли навчання й перевірку знань з охорони  праці,  до роботи не допускаються.

  Необхідно забезпечити та організувати на підприємствах проведення попереднього та періодичного медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці.

  При безпосередньому проходженні кампанії на підприємствах сфери АПК має належним чином експлуатуватися техніка.

  Так, експлуатація сільськогосподарських машин має здійснюватися з урахуванням вимог експлуатаційної документації.

  Вузли  та елементи сільськогосподарських машин, що рухаються, обертаються та можуть становити небезпеку, мають бути огороджені  захисними кожухами, які забезпечують безпеку працівників.

  Не дозволяється експлуатація несправних машин та обладнання, експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі.

  Перед виконанням робіт працівники мають переконатися, що дроти повітряних ліній електропередач техніка, яка проїжджає під ними, зачіпати не буде.

  Під час проїзду техніки потрібно дотримуватися безпечної дистанції.    

  Особливої уваги суб’єкти господарювання мають надати роботам, пов’язаним з підготовкою мінеральних добрив до їх внесення у грунт.

  Роботи мають здійснюватися  за допомогою механізмів, оснащених пристроями для зниження пилоутворення.

  Працівники мають бути забезпечені спецодягом, спецвзуттям та засобам індивідуального захисту органів дихання та зору.

  Не дозволяється готувати розчини пестицидів безпосередньо у полі без засобів механізації.

  Працівникам не дозволяється перебувати у зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.

  Під час руху агрегату не допускається одночасне обслуговування одним працівником двох і більше сівалок.

  Завантаження сівалок і  садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами має бути механізованим.

  Ручне завантаження дозволяється лише за умови зупинення посівного та садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора.

  Заміну,  очищення і регулювання робочих органів навісних машин і знарядь, які підняті, потрібно проводити тільки спеціальними чистками в рукавицях із зупиненим, загальмованим агрегатом та вимкнутим двигуном і вжиттям заходів, що запобігають їх самовільному опусканню.

  Працівникам заборонено підніматися або спускатися з машин під час їх руху.

  Не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  підкреслює:

  лише повне забезпечення вимог законодавства з промислової безпеки, охорони  та гігієни праці дозволить мінімізувати на підприємствах ризики виробничого травматизму.


   

   

   

 • Роботодавцям Кельменецького району роз’яснено актуальні питання законодавства про працю

  Роботодавцям Кельменецького району роз’яснено актуальні питання законодавства про працю

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Попович взяла активну участь у семінарі  на тему «Правові та організаційні засади Закону  України «Про зайнятість населення»,  у тому числі щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Практичні питання застосування Закону.  Презентація послуг, що надаються службою зайнятості», що відбувся учора, четвертого квітня, на базі Кельменецької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Участь у роботі семінару взяли керівники місцевих підприємств, установ, організацій, роботодавці району.  

  Під час роботи зібрання фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці  надала учасникам детальні роз’яснення  щодо  належного ведення документації  при оформлені  трудових відносин з найманими працівниками, про порядок укладання  трудових договорів, цивільно - правових угод, щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам, додаткових виплат та інше.

  Наголошено на тому, що саме зараз відбувається пожвавлення на ринку праці й оскільки чимало працівників району зайнято в агропромисловому секторі, зокрема, садівництві, то з кожним із них роботодавці зобов’язані  оформити належним чином трудові відносини.

  Підкреслено, що і в цьому році діяльність Держпраці спрямована  на детінізацію зайнятості  населення, а відповідно, виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року за №649 - Р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення».

  Алла Попович, зокрема, зосередила увагу роботодавців на тому, що за даними минулого року, інспекторами Держпраці було здійснено перевірки 393 суб’єктів господарювання області.

  Порушення трудового законодавства при цьому виявлено у 295 роботодавців, а це у понад 75%.

  Під час інспекційних відвідувань виявлено 1268 порушень законодавства про працю та державне соціальне страхування.

  При цьому 539 -  порушення з оплати праці, а саме: заборгованість із виплати заробітної плати, недотримання мінімальних гарантій, невиплата компенсації в зв’язку з порушенням термінів виплати заробітної плати та інші, а також 255 -  порушення щодо укладення трудових договорів з найманими працівниками.

  «Дотримання законодавства про працю - обов’язкова умова для кожного роботодавця, - підкреслила представник Держпраці під час семінару. - Наголошую на тому, що відділом з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області суб’єктам господарювання надається повна методична та інформаційна допомога. Тому кожен роботодавець вправі звернутися за необхідною консультацією щодо реалізації законодавства про працю».  

  Участь у роботі семінару взяли фахівці Кельменецької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості, територіальних органів  Державної фіскальної служби, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації.


   

        

 • Інформація для суб’єктів господарювання, у котрих працюють сезонні працівники

  Інформація для  суб’єктів господарювання, у котрих працюють  сезонні працівники

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює особливості законодавчого врегулювання праці працівників, котрі зайняті на сезонних роботах

  Трудові взаємовідносини між роботодавцем та працівником, зайнятим на сезонних роботах регламентує стаття 7  Кодексу законів про працю України - «Особливості регулювання праці деяких категорій працівників», а також Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09. 1974 року № 310-ІХ у частині, що не суперечить Конституції України та законодавству України.

  Відповідно до цього документу, сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише упродовж  певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців.

  Сезонний трудовий договір є різновидом строкового трудового договору.

  Сезонними вважаються роботи, які, зокрема, містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 278) та їх тривалість не перевищує шести місяців.

  Таким чином, під час приймання на сезонні роботи трудовий договір з працівником можна укласти на строк, який не перевищує тривалості сезону, тобто 6 місяців.

  При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи, що відображається в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу, у якому зазначається, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу.

  Працівнику необхідно знати: при укладенні сезонного договору не встановлюється випробувальний термін.

  Працівники, зайняті на сезонних роботах, після закінчення таких робіт звільняються з підстави, передбаченої пунктом 2 статті 36 Кодексу законів про працю - «Підстави припинення трудового договору», - закінчення строку. При цьому днем звільнення вважатиметься останній день сезонної роботи.

  Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати або тривалість такої роботи перевищить шість місяців, трудовий договір із цим працівником буде вважатися таким, що укладений на не визначений строк.

  Важливо знати:  сезонні працівники за наявності умов, визначених у статті 39 Кодексу законів про працю – «Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника» мають право достроково з власної ініціативи розірвати трудовий договір. При цьому про своє звільнення сезонні працівники попереджають роботодавця письмово за три дні.

  Роботодавець з власної ініціативи має право звільнити працівника, зайнятого на сезонних роботах, до закінчення строку трудового договору у разі:

  припинення робіт на підприємстві на строк понад два тижні з причин виробничого характеру чи скорочення робіт на цьому підприємстві;

  через відсутність працівника на роботі більше, ніж один місяць внаслідок тимчасової непрацездатності.
 • Найчастіше травмуються на виробництві через падіння та внаслідок дорожньо - транспортних пригод

  Найчастіше травмуються на виробництві через падіння та внаслідок дорожньо - транспортних пригод

  Найбільша кількість нещасних випадків на виробництві у минулому, 2018, році  сталася на підприємствах, в установах та організаціях Чернівців - 28 випадків, у тому числі, три  зі смертельним наслідком. 

  Збільшення  виробничого травматизму  відбулося також у Герцаївському районі  - на один випадок з тяжкими наслідками.

  У секторі розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляють, що загалом у 2018 році на підприємствах краю зареєстровано 36 нещасних випадків, у тому числі, чотири - зі смертельними наслідками.

  Зростання кількості смертельних випадків допущено на підприємствах будівництва та машинобудування.

  Зниження смертельного травматизму має місце в лісовій галузі, на підприємствах з виробництва деревини.

  Рівень загального травматизму зменшився на підприємствах автотранспорту, соціально-культурної сфери та в сільському господарстві.

  Найбільш травмонебезпечними галузями економіки у 2018 - у були лісове господарство та будівництво, найбільш небезпечною професією -  професія водія.

  Аналіз виробничого травматизму засвідчує зростання нещасних випадків внаслідок дорожньо-транспортних пригод та через падіння потерпілих.


   

   

 • Склад Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів з нагоди Дня охорони праці

  Склад Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів з нагоди Дня охорони праці

  Гордей Іван Георгійович - перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області - голова Організаційного комітету;

  Півень Юрій Йосипович -заступник директор Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (за згодою) -  співголова;

  Шкварковський Володимир Антонович - голова Чернівецької обласної ради профспілок (за згодою) – співголова;

  Артеменко Лариса Павлівна - головний спеціаліст взаємодії зі ЗМІ, міжнародних зв’язків та з питань Євроінтеграції Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Барабах Володимир Станіславович  -  голова Чернівецької обласної організації профспілки працівників лісового господарства (за згодою);

  Бузинський Микола Дмитрович - голова Федерації роботодавців в Чернівецькій області (за згодою);

  Дорош Олена Михайлівна - начальник відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Кушнір Галина Миколаївна - заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Лехіцький Ігор Зіновійович - директор  «Чернівецького експертно-технічного центру Держпраці» (за згодою);

  Прінько Світлана Іванівна - директор КУ "Навчально-методичний центр якості освіти та координації господарської діяльності навчальних закладів області";

  Савко Ярослав Миколайович - завідувач сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Стратійчук Маргарита Петрівна - заступник начальника управління, начальник відділу колективних договорів та умов праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (за згодою);

  Шевченко Андрій Вікторович - начальник управління виконавчої дирекції Фонду  соціального страхування у Чернівецькій області (за згодою).


   

   

 • Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році заходів з нагоди Дня охорони праці

  Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році заходів з нагоди Дня охорони праці в області

  до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій

  Щороку 28 квітня відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 у нашій країні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч Україна долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці провести, напередодні свого сторічного ювілею , заходи до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці».

  Разом з міжнародною спільнотою Україна визнає, що здорові та безпечні умови праці - це стратегічне завдання, яке стоїть перед державою і бізнесом.

  Розпорядженням Уряду, з урахуванням Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, схвалено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні і затверджено План заходів щодо її реалізації.

  Концепція є основою для запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої на принципах запобігання виробничим ризикам та заохочення до створення безпечних і здорових умов праці.

  Упровадження ризикоорієнтованого підходу створить можливості для ратифікації Україною Конвенції № 187 про основи, що сприяють безпеці та гігієні праці, підписаної 15 червня 2006 р., головними принципами якої є:

  визначення виробничих небезпек та оцінка ризиків;

  усунення виробничих ризиків чи небезпек у місцях їх виникнення;

  розвиток національної культури профілактики у сфері безпеки та гігієни праці, яка передбачає інформацію, консультації та підготовку.

  Сформована, на основі підвищення відповідальності роботодавців у сфері охорони праці, ризикоорієнтована система управління безпекою та гігієною праці забезпечить ефективну реалізацію прав працівників на безпечні та здорові умови праці. 

  Для досягнення цього надзвичайно важливим є вивчення, впровадження позитивного досвіду та проведення ефективних превентивних заходів.

  Вектор реформування сфери безпеки та гігієни праці, який визначив Уряд України  і впроваджують Міністерство соціальної політики та Державна служба України з питань праці, передбачає докорінні зміни в підходах до управління охороною праці.

  Саме тому важливо підготуватися до майбутніх змін, правильно спрогнозувати результати реформування та забезпечити, з урахуванням  пріоритетності навчання і постійного розвитку, впровадження нових принципів СУОП.

  Закріплення практики щодо постійного навчання з безпеки та гігієни праці допоможе працівникам і роботодавцям мінімізувати наявні та потенційні виробничі ризики і тим самим поліпшити результати роботи у сфері охорони праці.

  Серйозним викликом для України стало питання трудової міграції, зокрема, професійно підготовленої молоді.

  Отже, потрібно забезпечити належні умови праці, щоб зупинити відтік трудових ресурсів із країни, зберегти кваліфікований і високоефективний трудовий потенціал. Це сприятиме економічному зростанню та повній зайнятості населення.

  Заходи, присвячені Дню охорони праці в області, що пройде під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці», триватимуть упродовж  2019 року. 

  Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені програмами реформ, і забезпечити конституційне право громадян на гідні умови праці.

  Закликаємо всіх долучитися до проведення заходів з нагоди Дня охорони праці та забезпечити широку інформаційну кампанію.


   

 • Увага! В яких випадках роботодавець вправі укладати з працівником трудовий договір, а в яких - цивільно-правовий

  Розяснення Держпраці: в яких випадках роботодавець має укладати з працівником  трудовий договір, а в яких - цивільно-правовий

  Управління Держпраці у Чернівецькій області надає детальне роз’яснення для суб’єктів  господарювання  та працівників щодо того, в яких випадках укладається трудовий договір, а в яких випадках допускаються цивільно-правові відносини.

  Що необхідно знати  при укладення трудових договорів

  Трудовий договір, сторонами якого є суб’єкт господарювання і найманий працівник  укладається відповідно до Кодексу законів про працю.

  При укладенні трудового договору, працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації та функціональних посадових обов’язків.

  Працівник зобов’язується дотримуватися правил внутрішнього розпорядку. 

  При оформленні на роботу, працівник подає заяву, роботодавець видає наказ про прийнятті працівника на роботу.

  Запис про прийом працівника на роботу вноситься до його трудової книжки.

   У трудовому  договорі зазначається посада, сума зарплати, дата початку виконання робіт. 

  Розмір оплати праці не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць.

  Укладення трудового договору  - запорука соціальних гарантій для працівника, зокрема, оплати у разі настання непрацездатності,  допомоги з безробіття, відпускних.

  Що необхідно знати при укладення  договорів цивільно – правового характеру

  Цивільно-правові відносини між працівником та суб’єктом господарювання регламентовані Цивільним кодексом України.

  У разі укладення такого виду правовідносин, працівник зобов’язується  виконати певну роботу, або надати послугу, а роботодавець – оплатити її.

  Сторони укладають письмовий договір. Предметом договору є кінцевий результат, або послуга.

  За виконання роботи або надання послуги виконавець отримує винагороду. Розмір винагороди визначено договором, він не залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

  Термін оплати зазначено у договорі.

  Соціальні трудові гарантій на працівника при  укладанні цивільно-правових договорів не розповсюджуються. Гарантій надаються лише у випадку , якщо виконавець самостійно здійснює відрахування до соціальних фондів.

  Найактуальніше при укладенні цивільно-правового договору

  При укладенні цивільно-правової угоди  роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівникові  належні та безпечні умови праці.

  Працівник, котрий погоджується виконувати роботу чи надавати послугу згідно з умовами цивільно-правового договору, самостійно організовує процес роботи, її виконання та забезпечує результат.

  У разі укладання цивільно-правової угоди, працівник позбавляється соціальних та трудових гарантій. Зокрема, державного соціального страхування у разі настання нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання, виплат з безробіття, лікарняних, відпускних та інших видів доплат. 

  У яких випадках  цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства 

  Цивільно – правовий договір  суб’єкт господарювання вправі укладати лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці.

  У разі досягнення мети  договір вважається виконаним. Дія договору припиняється.  

  Тобто, цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених (найчастіше) разових робіт.

  Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує інша сторона договору, тобто, працівник,  має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату  праці), то роботодавець у цьому випадку злісно  порушує чинне законодавство про працю, зокрема статтю  21 – «Трудовий договір» та статтю  24  - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.

  А саме: роботодавець здійснює фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

  За  це порушення трудового законодавства на роботодавця накладається фінансова санкція у розмірі 30 мінімальних заробітних плат - 125 190 гривень.


   

   

 • Стартує Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці»

  Стартує Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці»

  З метою привернення уваги роботодавців і працівників до питання створення належних умов праці, сприяння впровадженню на підприємствах України сучасних методів управління охороною праці, за ініціативи Державної служби України з питань праці з 2017 року проводиться Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці».

  За рішенням конкурсної комісії з 2 квітня 2019 року оголошується Всеукраїнський огляд-конкурс  на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» за результатами роботи у 2018 році.

  Термін подання документів на участь у конкурсі – 20 робочих днів з дати оприлюднення оголошення про початок конкурсу на офіційному сайті Держпраці.

  Документи на участь у конкурсі приймаються за адресою: 01601, м. Київ,  вул. Десятинна, 14, e-mail: dsp@dsp.gov.ua, телефон для довідок (044) 284 39 07.


   

 • Інспектори праці виявляють порушення трудового законодавства у понад 70% роботодавців

  Інспектори праці виявляють порушення трудового законодавства у понад 70% роботодавців

  Відділом з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінням Держпраці у Чернівецькій області у минулому, 2018, році проведено  431 заходів контролю, із них 344 інспекційних відвідувань та 87 перевірок з питань зайнятості осіб з інвалідністю та робочих органів Фонду соціального страхування.

  Загалом перевірено 393 суб’єкти господарювання, з них у 295 роботодавців виявлено порушення трудового законодавства - у 75%.

  Серед перевірених суб’єктів господарювання – 132 підприємства приватної форми власності, 41 – державної,  32 - комунальної,  13 – колективної, 150 фізичних осіб-підприємців та 25 робочих органів виконавчих дирекцій Фондів.  

  Із загальної кількості перевірених суб’єктів господарювання - 96 суб’єктів господарювання торгівлі і громадського харчування, 55 – промисловості, 37 – сільського господарства, 28 – будівництва, 25 - транспорту і зв’язку, 6 - лісового господарства, 37 установ державного упра