UP
Фільтр
  • Увага! Рекомендації щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

    Увага! Рекомендації щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснює:

    Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

    З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

    Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

    законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

    Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

    при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

    чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

    чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

    Важливо!

    Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


     

     

  • Розроблено додаткові соціальні гарантії батькам для поєднання трудової діяльності та сімейних обов’язків

    Розроблено додаткові соціальні гарантії батькам для поєднання трудової діяльності та сімейних обов’язків

    На засіданні Уряду, 29 серпня, прийнято рішення схвалити розроблений Міністерством соціальної політики проект Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо надання додаткових гарантій, пов’язаних із поєднанням сімейних і трудових обов’язків)”.

    Зазначений проект нормативного акту створений з метою забезпечення соціальних гарантій усім працівникам без дискримінації за ознакою статі.

    З метою забезпечення таких гарантій, вносяться відповідні зміни до Кодексу законів про працю України та Закону України „Про відпустки”, згідно з якими, зокрема, на батька поширюється право на встановлення за його бажанням в обов’язковому порядку режиму роботи на умовах неповного робочого часу, на скорочену тривалість робочого часу за рахунок роботодавця.

    Реалізація таких норм сприятиме забезпеченню рівних умов і можливостей для виконання реалізації батьками своїх обов’язків щодо виховання дітей і догляду за ними.

    З цією метою норми законодавства про працю приводяться  у відповідність до норм Сімейного кодексу України, Закону України „ Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” з урахуванням їх адаптації до законодавства та стандартів Європейського Союзу у соціально-трудовій сфері, повідомляється на офіційному веб - порталі Міністерства соціальної політики України.


     

  • На Сторожинеччині у підприємця виявлено факти не задекларованої зайнятості

    На Сторожинеччині у підприємця виявлено факти не задекларованої зайнятості  

    У фізичної особи - підприємця, що здійснює підприємницьку діяльність у торговельній сфері у Сторожинецькому районі,  головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці  у Чернівецькій області виявив факти не задекларованої зайнятості.

    Так, четверо осіб  тривалий час виконували  обов’язки продавців магазину без офіційного оформлення трудових відносин. Фізична особа -  підприємець допустила до роботи працівників  без укладання з ними трудових договорів, порушивши норми статті  24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

    За порушення чинного законодавства про працю у частині декларування зайнятості на роботодавця накладено штрафну санкцію у розмірі 446 760 гривень (чотириста сорок шість тисяч сімсот шістдесят гривень).  


     

  • На місцевих радіостанціях продовжується ротація аудіоролика, в якому Держпраці закликає громадян працювати легально

    На місцевих радіостанціях продовжується ротація соціального аудіоролика, в якому Держпраці закликає громадян працювати легально  

    «Державна служба України з питань праці нагадує: допуск працівника до роботи без офіційного працевлаштування заборонено. Штраф за таке порушення складає 111 690 гривень за кожного нелегально працюючого. Тому нагадуємо роботодавцям не практикувати виплату заробітної плати у конвертах. Тільки офіційне працевлаштування забезпечує гідні умови праці, достойну зарплату, належну пенсію у майбутньому та добробут для України».

    Таким є зміст соціальної реклами, що звучить сьогодні в ефірі місцевих буковинських радіостанцій, зокрема, на  радіо«Буковинська хвиля 100.0 ФМ» та в ефірі «Радіо 10».

    Така ж соціальна реклама свого часу звучала на Радіо «Блиск 106.6 ФМ» та на радіо «Буковина 91.8 ФМ».

    Цей соціальний тематичний аудіоролик створено Державною службою України з питань праці з метою популяризації офіційного працевлаштування та формування негативного ставлення суспільства до застосування праці без належного оформлення та виплати заробітної плати у конвертах.


     

  • Якщо суб’єкт декларування припинив діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави

    Якщо суб’єкт декларування припинив діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави

    Частиною першою статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено: суб’єкти декларування - особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,   зобов’язані подавати декларацію про свій майновий та фінансовий стан.

    Відповідно до абзацу другого частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» - «Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», особи, які  припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави, зобов’язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку  декларацію за минулий рік.

    Відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції» - «Додаткові заходи здійснення фінансового контролю», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме: отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.

    Враховуючи зазначене, особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (зокрема, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до Закону), є суб’єктами декларування, які згідно з положеннями частини другої статті 52 Закону у разі суттєвої зміни в їх майновому стані зобов’язані письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання протидії корупції.

    Якщо суб’єкт декларування припинив виконувати функції держави у серпні 2018 року, то декларацію особи, яка припинила відповідну діяльність, він подає у 2019 році. Обов’язок такого суб’єкта декларування подавати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані припиниться після подання декларації особи, яка припинила виконувати функції держави або місцевого самоврядування.


     

     

     

  • Продовжуються онлайн - прийоми громадян очільниками Держпраці

    Продовжуються онлайн - прийоми громадян очільниками Держпраці  

    З сьомого лютого 2018 року кожен громадянин, хто виявить бажання, може потрапити на онлайн - прийом до Голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги, звернувшись до територіального управління Служби у своїй області.

    Так, Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: буковинці зможуть поспілкуватися з очільником  Держпраці 28 листопада 2018 року об 11 годині.

    Щоби потрапити на онлайн - прийом громадяни повинні попередньо зареєструватися в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області, що знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена, 3.  

    Довідково: онлайн - прийоми керівниками та фахівцями Державної служби України з питань праці започатковано у лютому 2016 року. Онлайн-спілкування впроваджено з метою економії часу та коштів заявників.


     

  • До уваги учасників АТО та осіб, призваних на військову службу

    До уваги учасників АТО та осіб, призваних на військову службу

    Соціальні та трудові гарантії для працівників, призваних на військову службу регулюються:

    Кодексом законів про працю України, зокрема, статтею 119 - «Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків».

    На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

    Працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову ) службу»,  «про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

    За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

    За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

    Гарантії, визначені у частинах третій та четвертій цієї статті, зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

    Механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 “Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період” визначений Порядком виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 105.

    Соціальні та трудові гарантії для працівників, призваних на військову службу регулюються Законом України «Про відпустки».

    Стаття 16 -2 – «Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни».

    Учасникам   бойових   дій,   інвалідам   війни, статус яких визначений Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх   соціального   захисту”,   надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.{Закон доповнено статтею 16-2 згідно із Законом N 426-VIII від 14.05.2015}  

    Порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.1994 № 94 (далі — Порядок № 94).

    Згідно з пунктом 6 Порядку № 94 витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі — організації), пов’язані з наданням пільг, передбачених Законом №3551, покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями, шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків.

    Пільги, передбачені зазначеним Законом, надаються організаціями за рахунок власних коштів з наступним відшкодуванням їх з бюджету за встановленими нормами у погоджені з фінансовими органами терміни.

    Відшкодування організаціям витрат, пов’язаних з наданням пільг, фінансові органи провадять за рахунок коштів місцевих бюджетів на підставі перевірених ними розрахунків, поданих організаціями.

    Організації подають фінансовому органу за місцем їх знаходження платіжне доручення на погоджену загальну суму витрат у чотирьох примірниках.

    Соціальні та трудові гарантії для працівників, призваних на військову службу регулюються Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу».

    Стаття 2. Встановлюються наступні види військової служби:

    строкова військова служба;

    військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;

    військова служба за контрактом осіб рядового складу;

    військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

    військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі – вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);

    військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

    військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

    Стаття 39. Громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 51, частиною п’ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п’ятою статті 61 Заколну України “Про освіту”.

    Права військовозобов’язаних регулюються також Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 року за №587 «Про затвердження Порядку виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу» .

    Допомога виплачується громадянам України, які призиваються на строкову військову службу в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Під час розрахунку допомоги враховується розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на час призову. Виплата допомоги здійснюється військовими комісаріатами на підставі наказів військових комісарів перед початком проходження строкової військової служби.

    Таким чином, громадянину України, який призивається на строкову військову службу (незалежно від того, чи працював він станом на день призову) виплачується військовим комісаріатом перед початком проходження військової служби грошова допомога у розмірі 2 мінімальних заробітних плат.

    Важливо!

    Учасники АТО та особи, призвані на військову службу, у разі необхідності отримати додаткову консультацію в індивідуальних випадках можуть звернутися на гарячу лінію Державної служби України з питань праці за номером : (044) 28 81 000.


     

     

  • Голова Держпраці Роман Чернега про заборгованість із заробітної плати у програмі «Доброго ранку, Країно»

    Голова Держпраці Роман Чернега про заборгованість із заробітної плати у програмі «Доброго ранку, Країно»

    Сьогодні, 28 серпня у прямому ефірі програми «Доброго ранку, Країно!» на телеканалі «UA:Перший» Голова Держпраці Роман Чернега відповів на запитання ведучих щодо роботи Служби у напрямку погашення підприємствами заборгованості із заробітної плати.

    Керівник державного відомства наголосив на тому, що кожен працівник має право звернутись до Держпраці за захистом у разі  порушення його трудових прав.

    Зокрема, за результатами роботи інспекторів праці Держпраці з початку року майже перед 70 тис.  працівниками погашено заборгованість із заробітної плати на суму більше ніж 438 млн грн., повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.


     

  • За недопуск до перевірки роботодавця зобов’язано заплатити штраф у 372 тисячі гривень

    За недопуск до перевірки роботодавця зобов’язано заплатити штраф у 372 тисячі гривень

    Інспектори праці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області намагалися здійснити інспекційне відвідування  фізичної особи - підприємця, котрий займається підприємницькою  діяльністю у сфері громадського харчування у Сокирянському районі Чернівецької області.

    Інспекційне відвідування здійснювалося за інформацією Сокирянської міської  ради.

    Захід  державного нагляду (контролю) за додержанням  законодавства  про працю  відбувався спільно з представниками Сокирянської міської ради та  її депутатського корпусу.

    На вимогу посадовців щодо надання підприємцем  документів, необхідних для проведення інспекційного відвідування  та можливості ділового спілкування з особами, що на час відвідування перебували у закладі та виконували трудову функцію, підприємець відповів грубою відмовою.

    Жодного документу для проведення інспекційного відвідування з питань дотримання вимог законодавства про працю щодо працевлаштування працівників -  трудових договорів (угод), наказів про прийом на роботу, повідомлень органів ДФС про прийом працівників на роботу, тощо підприємцем надано не було.  

    Фізична особа - підприємець свідомо створив перешкоди у діяльності інспекторів праці  територіального органу Державної служби України з питань праці, чим грубо порушив статтю 295 Кодексу законів про працю України -  «Нагляд i контроль за додержанням законодавства про працю».

    За створення перешкод у проведенні перевірки, посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладання на ФОП  штрафної санкції у сумі 372 300 гривень  (триста сімдесят дві тисячі триста гривень). 

    Управління Держпраці у Чернівецькій області вчергове звертається до роботодавців Буковини з вимогою дотримання законодавства про працю.

    Нагадуємо, штрафна санкція за недопуск працівників органу державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю  - одна з найбільших, а саме 100 - кратний розмір мінімальної заробітної плати:  372 300 гривень.


     

     

  • Рекомендації роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

    Рекомендації роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснює:

    Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

    З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

    Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

    законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

    Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

    при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

    чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

    чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

    Важливо!

    Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


     

  • Суб’єктом господарювання допущено порушення в оплаті праці робочого персоналу

    Суб’єктом господарювання допущено порушення в оплаті праці робочого персоналу

    Порушення трудового законодавства допущено фізичною особою - підприємцем, котрий здійснює господарську діяльність у Сокирянському районі. 

    Факти  порушення чинного законодавства про працю встановлено головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.

    Зокрема, встановлено, що суб’єкт господарювання,  у порушення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»  та Постанови Кабінету Міністрів України щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення, не проводив нарахування  та не виплачував індексацію заробітної плати двом найманим працівницям.

    Підприємець не нараховував та не виплачував належним чином винагороду одній із працівниць  за роботу, яку вона здійснювала  у нічні, святкові та не робочі дні,  хоча згідно чинного законодавства така робота мала би оплачуватися у підвищеному розмірі за роботу в нічний час та  в подвійному розмірі за роботу у святкові та не робочі дні.

    Посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладення на роботодавця  штрафної санкції за порушення законодавства про працю у частині недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, а саме - 74 460 гривень (сімдесят чотири тисячі чотириста шістдесят гривень).

    При здійсненні даного інспекційного відвідування фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці також виявили у підприємця порушення при заповненні Табелю обліку робочого часу і, як наслідок, недостовірний облік виконаної працівниками роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці, а також інші порушення трудового законодавства.

    За ці порушення на роботодавця накладено штраф  у розмірі 3 723 гривні.


     

     

     

  • За двох неоформлених працівників фізичній особі - підприємцю доведеться заплатити понад 220 тисяч гривень штрафу

    За двох неоформлених працівників фізичній особі - підприємцю доведеться заплатити понад 220 тисяч гривень штрафу

    У  ході проведення інспекційного відвідування головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області у фізичної особи - підприємця  виявлено  двох найманих працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин.

    Суб’єкт господарювання провадить підприємницьку діяльність у Чернівцях у торговельній сфері, реалізовуючи продукти харчування та напої.  

    Під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) фахівець Держпраці встановила:  підприємець допустила до роботи працівників без укладення трудових договорів, оформлених наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення органу ДФС  про прийняття їх на роботу.

    Допуск до роботи без належного оформлення трудових відносин є порушенням статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення  трудового договору».

    Посадовцями Держпраці винесено постанову про накладення на підприємця штрафної санкції  у розмірі    223 380 гривень (двісті двадцять три тисячі триста вісімдесят гривень).

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  вчергове повідомляє:

    допуск працівника до роботи без належного оформлення трудових відносин - груба порушення законодавства про працю.

    За це передбачено накладення штрафної санкції у  30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 111 690 гривень. 


      

     

     

     

  • Комісія Держпраці розслідує нещасний випадок зі смертельним наслідком

    Комісія Держпраці розслідує нещасний випадок зі смертельним наслідком 

    Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створено комісію зі спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком,  що мав місце у ДП «Берегометське лісомисливське господарство» Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства:  загинув  тракторист трелювального трактора  1966 року народження.

    За попередніми обставинами, водій рухався трелювальним трактором ТДТ - 55 волоком лісової ділянки. Під час руху трактор перекинувся  у бік схилу гори, унаслідок чого водія викинуло з кабіни. У результаті падіння працівник підприємства отримав травми несумісні з життям.

    Комісія Управління Держпраці у Чернівецькій області розпочала з’ясовувати остаточні обставини та технічні причини настання нещасного випадку зі смертельним наслідком.

    Довідково: за сім місяців 2018 року на підприємствах, в установах, організаціях Чернівецької області зареєстровано 21 нещасний випадок, три із яких - зі смертельним наслідком.

    Нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце  на підприємствах автомобільного транспорту, машинобудування,  будівництва та промисловості будматеріалів.

    У секторі розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму  Управління Держпраці повідомляють: у 2018 році збільшення кількості нещасних випадків зареєстровано у таких економічних галузях:  будівництві, машинобудуванні, на підприємствах пошти та зв’язку , інших видах транспорту, харчовій промисловості, легкій, текстильній промисловості та пошитті одягу, виробництві деревини та виробів з деревини.

    Водночас зменшення нещасних випадків відбулося в енергетиці, на автодорожньому транспорті, сільському господарстві, соціально-культурній сфері. 


     

  • На проінспектованих будівельних майданчиках Чернівців виявлено факти порушення трудового законодавства

    На проінспектованих будівельних майданчиках Чернівців виявлено факти порушення трудового законодавства

    Керівники та головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснили низку інспекційних відвідувань на місцеві підприємства, зокрема, будівельної галузі.

    Роботу фахівців Держпраці під час інспекційних відвідувань висвітлювала знімальна група програми новин «Чернівецький репортер» телекомпанії «Чернівці»: журналіст Микола Швець та оператор Андрій Дубінецький.

    У сюжеті зазначено, що фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці продовжують здійснювати в регіоні інспекційні відвідування суб’єктів господарювання з питань виявлення не задекларованої зайнятості та встановлення інших порушень чинного трудового законодавства.

    «Лише за сім місяців 2018 року головними державними інспекторами Держпраці під час проведення заходів державного нагляду (контролю) виявлено майже півтисячі порушень законодавства про працю, зафіксовано 236 осіб, котрі працювали на місцевих підприємствах, в установах, організаціях без належного оформлення трудових відносин", - сказала у коментарі журналістам програми «Чернівецький репортер» заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

    Роботодавці, котрі використовують неофіційну працю працівників, свідомо йдуть на порушення чинного трудового законодавства, не сплачуючи відповідні податки та збори до бюджету і вважаючи, що у такий спосіб вигідніше розвивати бізнес.

    «Хотіла би уточнити для роботодавців: сума штрафу за використання не задекларованої праці працівників 30 мінімальних заробітних плат, на сьогодні це -111 690 гривень. Штрафна санкція - значна. І сумлінний роботодавець міг би цією сумою платити офіційно оформленому працівникові зарплату більше року, сплачуючи при цьому відповідні податки та збори до бюджету», - підкреслила Галина Кушнір.

    Фахівці Держпраці закликали у сюжеті працівників самостійно дбати про свої соціальні та трудові права. Адже погоджуючись на неофіційне працевлаштування, буковинці позбавляють себе гарантованих Законом умов на гідні, безпечні та здорові умови праці.


     

  • Інспектори Держпраці продовжують перевірки закладів оздоровлення та відпочинку дітей

    Інспектори Держпраці продовжують перевірки закладів оздоровлення та відпочинку дітей

    Представники територіальних органів Державної служби України з питань праці беруть участь у роботі регіональних штабів з координації проведення оздоровчої кампанії, організованої на виконання доручення Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо організації проведення оздоровлення і відпочинку дітей у 2018 році.

    Фахівцями територіальних органів Держпраці проведено 299 перевірок дотримання вимог законодавства з охорони праці у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, повідомляється на сайті Держпраці.

    Під час перевірок виявлено 2855 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, на підставі яких накладено 116 штрафів на працівників, у тому числі 88 - на керівників суб’єктів господарювання. 

    Крім того, у рамках оздоровчої компанії у зазначених закладах проводяться превентивні заходи з охорони праці.


     

  • За результатами контрольних заходів Держпраці підприємства - боржники погасили понад 438 мільйонів гривень заборгованості із виплати заробітної плати

    За результатами контрольних заходів Держпраці підприємства - боржники погасили понад 438 мільйонів гривень заборгованості із виплати заробітної плати

    За даними щотижневого моніторингу Держпраці, на початок серпня 2018 року сума заборгованості із виплати заробітної плати в державі зменшилась на 566 млн грн порівняно з даними на початок липня і складала 2157 млн грн. Зокрема, на економічно активних підприємствах заборгованість зменшилась майже на 222 млн грн та складала 1344 млн грн., інформує сайт Державної служби України з питань праці.

    З початку 2018 року інспекторами праці перевірено 571 підприємство-боржник, які мали заборгованість із виплати заробітної плати на суму 1 млрд. 569 млн. грн. перед 112 тис. 862 працівниками.

    На вимоги інспекторів праці 308 підприємств-боржників погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму 438 млн. 204 тис.грн., тобто підприємства повністю або частково розрахувалися з 69 тис. 818 працівниками.

    За результатами перевірок підприємств-боржників складено та передано до суду 263 протоколи про адміністративне правопорушення, на підставі яких на посадових осіб накладено штрафних санкцій на загальну суму 38,3 тис. гривень.

    Окрім того, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України за порушення строків виплати заробітної плати посадовими особами Держпраці винесено 955 постанов про накладення фінансових санкцій у сумі 10,5 млн гривень.

    Невиплата заробітної плати є кримінальним злочином, відповідальність за який передбачена статтею 175 Кримінального кодексу України і передбачає накладення штрафу на керівника підприємства у сумі від 8500 до 17000 грн.  або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Крім того, заборгованість є підставою для накладення штрафних санкцій на підприємство у розмірі 11 169 грн. та для притягнення керівника до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн.

    З метою привернення громадської уваги до фактів несвоєчасної виплати заробітної плати та вжиття заходів з погашення заборгованості на офіційному сайті Держпраці) щотижня оновлюється Реєстр підприємств, установ, організацій, які мають перед працівниками, у тому числі звільненими, заборгованість із заробітної плати.


     

     

     

  • Рекомендації роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

    Рекомендації роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснює:

    Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

    З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

    Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

    законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

    Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

    при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

    чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

    чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

    Важливо!

    Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


     

     

  • У спекотний період на підприємствах слід відкоригувати режим роботи

    У спекотний період на підприємствах слід відкоригувати режим роботи

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  застерігає роботодавців та працівників трудових колективів щодо організації раціонального режиму роботи на підприємствах, в установах та організаціях у період підвищеної температури повітря.

    При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря плюс 35 за Цельсієм і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15 - 20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджувальних приміщеннях.

    При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4 - 5 годин і 1,5 - 2 години для осіб  без спеціального одягу.

    Робота при температурі зовнішнього повітря більше +37ºС за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною).

    За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.  Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

    В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодших 25 і не старших 40 років.

    В охолоджувальних приміщеннях, щоб уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні +24 -25ºС .

    Для захисту від надмірного теплового випромінювання працівникам необхідно використовувати спеціальний одяг, або одяг з натуральних тканин.

    З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму.

    Фахівці рекомендують вживання мінеральної лужної води, молочно - кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

    Вживати  воду слід часто і в невеликих кількостях. При температурі повітря понад +30ºС і виконанні фізичних робіт,  потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину.

    Працівникам слід переглянути свій харчовий раціон й наповнити його фруктами й овочами.


     

     

  • Трудовий договір - гарантія задекларованих трудових відносин між роботодавцем та працівником

    Трудовий  договір - гарантія  задекларованих трудових відносин між роботодавцем та працівником

    Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює:

    відповідно до вимог статті 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір  між роботодавцем та працівником укладається у письмовій формі.

    Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, або уповноваженого ним  органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

    У наказі про прийняття на роботу роботодавець зобов’язаний зазначити  дату прийняття на роботу, назву посади (професії), за якою працюватиме працівник, розмір основної заробітної плати.

    При укладенні трудового договору може бути обумовлено угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається.

    Умова про випробування повинна бути застережена в наказі  про прийняття на роботу. Проведення випробування без видання наказу про прийняття на роботу не допускається. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

    При влаштуванні на роботу працівник зобов'язаний подати трудову книжку.

    До початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець зобов'язаний:

    роз'яснити працівникові його права і обов'язки;

    проінформувати про умови праці, наявність на робочому місці  небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров'я;

    про права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;

    ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором, якщо такий існує;

    визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;

    проінструктувати працівника щодо дотримання нормативно-правових актів з  охорони та гігієни праці.

    Роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, за іншою професією (посадою).

    Працівнику повинна гарантуватися:

    відповідна тривалість робочого дня (не більше 40 годин на тиждень);

    заробітна плата, її виплата має відбуватися регулярно у встановлені на підприємстві строки, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

    Працівник також має знати,  що він  вправі звернутись до місцевого суду в порядку цивільно-процесуального судочинства з позовом  про оформлення трудових відносин у разі виконання ним роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи.

    При винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником,  котрий виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу, у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації, суд, який розглядає трудовий спір, одночасно ухвалює рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату, відповідно до законодавства, податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.


     

     

  • За результатами інспекційних відвідувань погашено заборгованість по заробітній платі перед 470 буковинцями

    За результатами інспекційних відвідувань погашено заборгованість по заробітній платі перед 470 буковинцями

    Питання дотримання трудового законодавства у частині виплати заробітної плати, погашення заборгованості залишається одним із основних у роботі Управління Держпраці у Чернівецькій області.

    Так, у першому півріччі нинішнього, 2018, року на 17 економічно активних підприємствах, на яких керівниками було допущено заборгованість  із виплати заробітної плати,  головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління проведено інспекційні відвідування з питань додержання законодавства про працю.

    За результатами проведених заходів та на виконання вимог приписів головних державних інспекторів, роботодавцями погашено заборгованість перед працівниками у сумі понад 1 мільйон  450 тисяч гривень.

    Заборгованість погашено перед 472 працівниками буковинських підприємств, установ, організацій.   

    Шановні роботодавці!

    Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує:

    за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникові , інших виплат, передбачених законодавством про працю більше, ніж на один місяць, виплата коштів не в повному обсязі  на роботодавця може бути накладено фінансову санкцію у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на момент виявлення порушення. На сьогодні - 11 169 гривень  за кожного працівника щодо якого скоєно порушення соціальних та трудових прав;

    недотримання роботодавцем мінімальних державних гарантій в оплаті праці карається штрафом у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати  -  37 230 гривень.    


     

  • «Все про відпустки»: на запитання газети «Молодий буковинець» відповіла фахівець Держпраці

    «Все про відпустки»: на запитання  газети «Молодий буковинець» відповіла фахівець Держпраці

    У сьогоднішньому номері популярного видання «Молодий буковинець» у рубриці «Право» вийшла друком стаття журналістки Людмили Осадчук «Чи можуть відмовити у відпустці?».

    На запитання автора відповіла заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина. 

    У яких випадках працівника можуть не пустити у відпустку?

    Найперше, варто зазначити, що державні гарантії та відносини пов’язані з відпустками працівників, регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Законом України «Про відпустки» та іншими законодавчими та нормативно-правовими актами держави.

    Право на відпустки мають громадяни, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності. виду діяльності, а також ті особи, хто працює за договором у фізичної особи - підприємця.

    право на щорічну відпустку повної тривалості (тобто, не менше, ніж 24 календарні дні) у перший рік роботи виникає після закінчення шести місяців безперервної роботи на цьому підприємстві. Відпустка надається з таким розрахунком, щоб вона була використана, як правило до закінчення робочого року, який відлічується з дня укладання трудового договору.

    Необхідно знати: громадяни, котрі працюють за договором цивільно-правового характеру, права на відпустки не мають.

    Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілками, чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективним органом і доводиться до відома всіх працівників.

    При складанні графіка враховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.

    Як правило, у графіку не встановлюються конкретні дати початку й закінчення відпустки, а визначається лише місяць або орієнтовні дні. Якщо ж у графіку вказано конкретні дати, працівник має право піти у відпустку в обумовлений термін без подання заяви. Законодавство про працю не вимагає подавати заяву, оскільки підставою для надання відпустки може бути сам графік.

    Якщо роботодавець погодив дату початку і тривалість відпустки, однак відмовляється її надати, наводячи різні причини (наприклад, багато роботи, термінові завдання), пам’ятайте, що такі причини не можуть бути підставою для відмови у наданні відпустки. Графік відпусток для того і складають, щоб заздалегідь спланувати роботу підприємства й розподілити навантаження між працівниками.

    Таким чином, відмовляючи у наданні відпустки в передбачені у графіку строки, роботодавець прямо порушує трудове законодавство, за що передбачено фінансову та адміністративну відповідальність. Йдеться про фінансову відповідальність згідно з абзацом 8 частиною 2 статті 265 Кодексу законів про працю України - за порушення інших вимог трудового законодавства у розмірі 3 723 гривень. 

    Інша річ, що відпустка працівника може бути перенесена з низки причин, зокрема, через:

    тимчасову непрацездатність працівника;

    виконання працівником державних або громадських обов'язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати;

    настання строку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами;

    збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв'язку з навчанням.

    Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд.

    Як нараховуються відпускні?

    Розраховують тривалість щорічних відпусток у календарних днях незалежно від режимів і графіків роботи підприємства.

    При визначеності тривалості щорічної відпустки святкові та неробочі дні не обліковуються. А саме:

    1 січня - Новий рік, 7 січня і 25 грудня - Різдво Христове, 8 березня - Міжнародний жіночий день, 1 травня - День праці, 9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги), 28 червня - День Конституції України, 24 серпня - День незалежності України, 14 жовтня - День захисника України, один день (неділя) - Пасха (Великдень) один день (неділя) - Трійця.

    На ці дні відпустка подовжується, але не оплачується.

    Обчислення середньої заробітної плати  для   оплати працівникові  часу щорічної  відпустки,  додаткових  відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей,  або  для  виплати  компенсації  за невикористані відпустки, обчислюється з виплат за останні  12  календарних  місяців роботи,  що передують  місяцю  надання  відпустки  або  виплати компенсації за невикористані відпустки.

    Працівникові, який пропрацював на підприємстві,  в  установі, організації  менше  року,  середня  заробітна  плата  обчислюється із суми виплат за фактичний час роботи,  тобто з першого  числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається  відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

    Також слід підкреслити, що заробітна плата, відпускні виплати працівникові повинні бути виплачені роботодавцем не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.

    Чи може адміністрація підприємства, установи, організації відмовитися виплачувати працівникові відпускні? Чи можуть їх нараховувати менше, ніж зобов’язані?

    Такі гарантії для працівників, як оплата щорічних відпусток, є мінімальними державними гарантіями.

    Штрафна санкція, яка у перспективі може бути накладена нашим відомством – територіальним органом Державної служби України з питань праці на юридичну особу чи фізичну особу-підприємця,  який використовує найману працю,  щодо недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці становить десятикратний розмір мінімальної заробітної плати встановленої на момент виявлення порушення Законом, на сьогодні це - 37 230 гривень за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

    За порушення термінів виплат заробітної плати, інших виплат, передбачених чинним законодавством, більше, ніж на один місяць, виплата їх не повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати - 11 169 гривень.

    Роботодавці не мають права порушувати соціальні й трудові права працівників. 

    Якщо людина не йде у відпустку, чи мають надаватися компенсації?

    У статті 83 Кодексу законів про працю України  - «Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки» - вказано у яких випадках надається  компенсація за невикористані відпустки.

    Тільки у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства відповідної групи.

    За бажанням працівника можлива оплата частини щорічної відпустки грошовою компенсацією, але за умови, що тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути меншою, ніж 24 календарні дні.

    У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, установи, організації, куди перейшов працівник.

    Особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

    "Не беру відпустку на дітей". Чи компенсують за це кошти? Чи можна взяти таку відпустку наступного року?

    Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка.

    Тривалість зазначеної соціальної відпустки становить 10 календарних днів, а у разі наявності права на неї за двома або більше підставами - 17 календарних днів.

    Ті, хто має право претендувати на таку додаткову відпустку, мають знати, що відпустка не підлягає поділу на частини.

    Проте якщо працівник має право на соціальну відпустку на дітей за двома підставами, то варіант поділу на частини все ж передбачено:  спочатку можна скористатися 10 календарними днями, потім - сімома.

    Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на соціальну відпустку на дітей.

    Якщо працівник з якихось причин не скористався правом на соціальну відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку, а у разі звільнення (незалежно від підстав) йому має бути виплачена грошова компенсація за всі невикористані дні цієї відпустки.

    Куди можна поскаржитися, якщо у працівника виникають проблеми із відпусткою?

    Нагляд за додержанням законодавства про відпустки здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю - Державною службою України з питань праці та її територіальним підрозділом - Управління Держпраці у Чернівецькій області.  

    Контроль за додержанням законодавства про відпустки здійснюють у межах своєї компетенції центральні та місцеві органи виконавчої влади, профспілки.

    Чи часто отримуєте скарги щодо відпусток? Якщо так, на що зазвичай скаржаться?

    Кількість скарг, яка надходять на адресу Управління Держпраці у Чернівецькій області з цього приводу - незначна.  У цифрах це  - 4-5 % від загальної кількості звернень. В основному, заявники скаржаться на ненадання відпусток,  не нарахування та невиплату компенсації за невикористані відпустки при їх звільненні з роботи.


     

     


     

     

  • На агропідприємстві інспектори виявили невиплату індексації заробітної плати

    На агропідприємстві інспектори виявили невиплату індексації заробітної плати

    Суб’єкт господарювання здійснює виробничу діяльність у Кельменецькому районі Чернівецької області в агропромисловому секторі.

    Під час інспекційного відвідування даного фермерського господарства головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області встановлено  суттєві порушення трудового законодавства. 

    Головні державні інспектори Держпраці встановили, зокрема,  факти порушення роботодавцем вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»  та Порядку проведення індексації грошових доходів.

    Не нарахування та не виплату належної суми індексації заробітної плати працівникам сільськогосподарського підприємства виявили під час перевірки штатних розписів та розрахункових відомостей по зарплаті.

    Таким чином роботодавець порушив статтю 95 Кодексу законів про працю  України -  «Мінімальна заробітна плата. Індексація заробітної плати» та статтю 33 Закону України «Про оплату праці» - «Індексація заробітної плати», якими чітко передбачено:  заробітна плата працівників підлягає індексації згідно чинного законодавства.

    За порушення законодавства про працю у частині недотримання роботодавцем мінімальних державних гарантій в оплаті праці щодо чотирьох працівників (індексація заробітної плати і є такою державною гарантією) посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області на суб'єкта господарювання накладено штрафну санкцію у розмірі 148  920 гривень (сто сорок вісім тисяч дев’ятсот двадцять гривень).

    На підприємстві встановлено також інші порушення законодавства про працю. За це на суб’єкта господарювання Управлінням  Держпраці накладено ще одну штрафну санкцію у розмірі 3 723  гривні (три тисячі сімсот двадцять три гривні).

    Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує роботодавцям Буковини  про необхідність дотримання юридичними  особами та фізичними  особами - підприємцями,  які використовують найману працю, мінімальних державних гарантій в оплаті праці працівникам.

    Інакше, штрафна санкція за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці становитиме десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на момент виявлення порушення, на сьогодні це - 37 230 гривень за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.


     

     

     

  • Роботодавці зобов’язані забезпечити трудові права працівників, котрі призвані на військову службу

    Роботодавці  зобов’язані забезпечити трудові права працівників, котрі призвані на військову службу

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців краю  й наголошує на необхідності  дотримання  ними гарантованих прав мобілізованих та призваних на строкову військову  службу  працівників.

    Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених Законами України « Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються  гарантії та пільги.

    За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  нагадує : у разі недотримання роботодавцями встановлених законом гарантій та пільг працівникам , які залучаються до виконання військового обов’язку, штрафна санкція, накладена на порушника, складе суму рівнозначну десятикратному розміру мінімальної заробітної плати, а саме 37 320  гривень.  


      

  • Про роботу сектору гірничого нагляду

    Про роботу  сектору гірничого нагляду

    У першому півріччі 2018 року сектором гірничого нагляду Управління Держпраці у Чернівецькій області проведено 15 планових перевірок у чотирнадцяти суб’єктів господарювання.

    У ході здійснення перевірок виявлено 96 порушень. На чотирьох суб’єктів  господарювання накладено штрафні санкції.

    У галузі нерудної промисловості розглянуто та погоджено 17 планів розвитку гірничих робіт та матеріалів на списання корисних копалин, 2 проекти розробки родовищ корисних копалин, проект дослідно-промислової безпеки.

    У нафтогазодобувній галузі розглянуто та погоджено два акти на консервацію нафтових свердловин та один акт на консервацію водозабірної свердловини, погоджено два робочих проекти на будівництво пошукових газових свердловин.

    У галузі використання вибухових матеріалів промислового призначення погоджено два проекти на виконання вибухових робіт, видано свідоцтво на придбання та свідоцтво на зберігання вибухових матеріалів промислового призначення.

    Основними завданнями сектору гірничого нагляду Управління Держпраці у Чернівецькій області  є забезпечення реалізації державної політики  та комплексного управління у сфері охорони праці у частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, охорони надр, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; організація та здійснення державного нагляду.     


     

  • Головний індикатор економічного розвитку - зростання середньої заробітної плати

    Головний індикатор економічного розвитку - зростання середньої заробітної плати

    Одним із ключових індикаторів економічного зростання України є ріст середньої зарплати, який за підсумками року може сягнути 10 тисяч гривень. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

    «Головний пріоритет - середня зарплата. І цей показник ми хочемо довести до десяти тисяч гривень. Це реальна історія. Зараз зарплати вже більше восьми тисяч гривень» , - сказав Володимир Гройсман.

    Керівник Уряду наголосив, що досягненню мети сприяє економічна політика Кабінету Міністрів, у тому числі, в контексті дерегуляції і боротьби з тіньовими схемами.

    "У нас мета одна - Україна має бути сильною", - цитує Прем'єр - міністра Урядовий портал.


     

  • Надаються рекомендації щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

    Управління Держпраці надає  рекомендації роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

    Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснює:

    Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

    З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

    Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

    законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

    Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

    при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

    чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

    чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

    Важливо!

    Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


     

     

  • Фахівці Держпраці продовжують виявляти факти не задекларованої зайнятості

    Фахівці Держпраці продовжують виявляти факти не задекларованої зайнятості

    Не задекларовану зайнятість виявлено у Чернівцях у фізичної особи-підприємця.  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління встановили факт підміни трудових відносин цивільно-правовими: до роботи без укладання трудових договорів роботодавець допустила п’ятьох працівників.

    Допущення до роботи фізичною особою  - підприємцем працівників без укладеного трудового договору є порушенням норм Кодексу законів про працю України, зокрема, статті 21 - «Трудовий договір» та статті 24 - «Укладення трудового договору».

    Як наслідок, посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладення на роботодавця, котрий грубо порушив трудове законодавство, штрафу у розмірі 558 450 гривень (п’ятсот п’ятдесят вісім тисяч чотириста п’ятдесят гривень).

    Слід підкреслити: запобігання використанню не задекларованої зайнятості -  один із пріоритетних напрямів у роботі Управління Держпраці у Чернівецькій області.

    Так, з початку року фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці  в регіоні виявлено 195 осіб, котрі працювали без належного оформлення трудових відносин: 41 працівника роботодавці допустили до роботи без оформлення трудових договорів; 147 працівників було допущено до  виконання робіт на підставі цивільно - правових угод, які мали ознаки трудових; п’ятьох працівників суб’єкти господарювання працевлаштували без повідомлення органів Державної фіскальної служби.

    За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно - роз’яснювальної роботи, проведеної фахівцями Держпраці, між роботодавцями області та найманими працівниками з початку року укладено 663 трудові угоди.      


     

       

     

     

     

  • Про роботу відділу з питань гігієни праці

    Про роботу відділу з питань гігієни праці

    За перше півріччя 2018 року фахівцями відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області на 50 підприємствах та установах  проведено превентивні заходи, спрямовані на недопущення порушень законодавства з питань гігієни праці.

    Планові перевірки щодо дотримання суб’єктами господарювання чинного законодавства відбулися на 31 обєкті. За результатами планових перевірок виявлено 31 порушення, з них порушень статті  169 Кодексу законів про працю – «Обов’язкові медичні огляди працівників певних категорій» - 18.

    За результатами  проведення превентивних заходів,  планових перевірок  суб’єктам господарювання надавались інформаційні  довідки.

    Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України, фахівці відділу з питань гігієни праці проводять  вивчення показників стану здоров’я працівників, зайнятих на важких роботах,роботах  із  шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов’язковому медичному огляді осіб віком до 21 року, а саме:

    за заявкою роботодавця визначають категорії працівників, які підлягають медичним оглядам;

    узгоджують поіменні  списки працівників,  які підлягають медичним оглядам;

    беруть  участь у складанні Заключного акту та розробці санітарно - протиепідемічних заходів.

    Так, за звітний період  2018 року на адресу  Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло 78 заяв щодо визначення категорії працівників, які підлягають періодичним  медичним оглядам.

    Фахівцями відділу  складено Актів визначення  категорій працівників, які підлягають  попередньому (періодичним) медичному огляду - 65,  узгоджено  поіменних списків  працівників, які підлягають  медичним оглядам - 58.

    ОпрацьованоЗаключні акти за результатами медичного огляду  та надано рекомендації  на виконанню оздоровчих заходів 28 суб’єктам господарювання.

    У першому півріччі нинішнього року  в області підлягало проходженню періодичним медичним оглядам - 2083 особи, з них жінок - 669.  Усіх працівників було охоплено медичним оглядом.

    За результатами оглядів  виявлено особу з підозрою на професійне захворювання.


     

     

     

     

     

  • Про стан виробничого травматизму на підприємствах Буковини у першому півріччі 2018 року

    Про стан виробничого травматизму на підприємствах Буковини у першому півріччі 2018 року

    Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє:

    за шість місяців 2018 року на підприємствах, в установах та організаціях області зареєстровано 21 нещасний випадок, три із них - зі смертельним наслідком.

    Зростання кількості нещасних випадків зі смертельним наслідком мали місце у будівельній галузі  та машинобудуванні.

    Натомість зниження виробничого травматизму зі смертельним наслідком зареєстровано у лісовому господарстві.

    Найбільшу кількість фактів загального травматизму (травмування потерпілих різного ступеня  тяжкості)  зафіксовано у соціально - культурній сфері - 4 випадки.

    Нещасні випадки мали місце також у будівельній галузі (2), машинобудуванні (2), на підприємствах пошти та зв’язку (2), у легкій текстильній промисловості (2), на виробництві деревини (2).

    По одному нещасному випадку зареєстровано у житлово-комунальному господарстві, на автомобільному транспорті, на інших видах транспорту, у лісовому господарстві, у харчовій промисловості, на підприємстві з виробництва шкіри.

    Переважна більшість із них, а це понад 57%, сталися через організаційні причини. Винятково з цих причин зареєстровано  випадки у будівельній галузі, на підприємствах транспорту, харчової, текстильної промисловості, на виробництві деревини.

    Основні події, під час яких травмувалися працівники:

    дорожньо - транспортні пригоди (6);

    падіння потерпілого під час пересування (6) ;

    падіння потерпілого з висоти (3).

    Зростання виробничого травматизму зареєстровано на підприємствах Чернівців, Герцаївського, Новоселицького, Путильського, Сокирянського районів.

    Зниження виробничого травматизму відбулося у Вижницькому, Глибоцькому, Заставнівському, Хотинському районах.    


      

  • Приватний інтерес, як причина виникнення конфлікту інтересів у державної посадової особи

    Приватний інтерес, як причина виникнення конфлікту інтересів у державної посадової особи

    Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв’язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях. Саме таке визначення приватного інтересу наведене в Законі України «Про запобігання корупції».

    Наявність у посадової особи приватного інтересу може призвести до виникнення потенційного конфлікту інтересів, а вже суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, породжує реальний конфлікт інтересів.

    Закон вимагає вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів.

    Факт існування потенційного або реального конфлікту інтересів – це ще не правопорушення, а ось неповідомлення державним службовцем про наявність реального конфлікту інтересів при виконання своїх посадових обов’язків, або вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів  - правопорушення.

    Саме тому, державна посадова особа зобов’язана повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство з питань запобігання корупції чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.

    Неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів передбачає щодо правопорушника адміністративну відповідальність відповідно до статті 172-7 - «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, може бути накладено упродовж трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення відповідно до статті 38 КУпАП – «Строки накладення адміністративного стягнення».


     

     

  • З Днем Незалежності!

    Шановна буковинська громадо!

    Щиро, від усієї душі вітаю вас з Днем Незалежності.

    «Незалежність - не та, яка отримана, а та, яка здобута», - гасло відважних українських воїнів-повстанців сьогодні, як ніколи, наповнене реальним змістом.

    На полях героїчних боїв у війні із російським агресором кується незалежність і воля Української держави.

    Ми свідомі, якою тяжкою ціною завойовується її  свобода.

    Ми вклоняємося світлій пам’яті тих, хто віддав за неї найдорожче, - своє життя.

    Ми схиляємо голови у скорботі разом із рідними і близькими, хто втратив на війні своїх дітей, батьків, братів, друзів, бойових побратимів. Ми ніколи їх не забудемо.

    Нам залишається  бути гідними їхньої світлої пам’яті.  І усім разом творити історію нескореної випробуваннями країни.

    Здоровя вам, сили волі і духу, усіх земних гараздів.

    Слава Україні!

    Слава Героям!

    З повагою та за дорученням колективу  - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак


     

  • Колектив Управління долучився до відзначення Дня Державного прапора України

    Колектив Управління долучився до відзначення Дня Державного прапора України

    З нагоди відзначення Дня Державного прапора та 26-ої річниці Незалежності України  в області розпочалися урочисті заходи.

    На Центральному майдані Чернівців зібралася велелюдна  громада. У центрі майдану розгорнули синьо-жовтий стяг. Серед тих, хто тримав полотнище, - громадські активісти, волонтери, котрі з початку війни допомагають захисникам, військові, що повернулися з фронту. У кожного з них у руках -фотографії загиблих на війні з російськими окупантами героїв - буковинців.

    «Памятаємо про кожного, хто віддав своє життя за Україну. Ніколи  не забудемо ціну, яку заплатила держава за волю і незалежність держави», - кажуть активісти.

    Урочистості розпочалися з покладання до пам’ятника Кобзареві квітів від представників влади, релігійних конфесій, інтелігенції, науковців, активістів культурологічних товариств, національних меншин, місцевих осередків політичних партій.

    Потім відбулося урочисте підняття Державного прапора України.

    Серед велелюдного  гурту, що долучився до відзначення  Дня Державного прапора й колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області.  Це вже традиційно щоразу, коли відбуваються відзначення державних свят, працівники Управління беруть участь у таких заходах.


     

  • Положення про розробку інструкцій з охорони праці - відтепер у новій редакції

    Положення про розробку інструкцій з охорони праці -  відтепер  у новій редакції

    Міністерство соціальної політики України виклало у новій редакції Положення про розробку інструкцій з охорони праці.

    Такі зміни передбачені наказом Мінсоцполітики від 30.03.2017 р. №526 (зареєстрований в Мінюсті 21.06.2017 р.) Положення встановлює вимоги до змісту, побудови і викладення інструкцій з охорони праці, що діють в межах підприємства, установи, організації.

    Інструкція є актом з охорони праці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності, що містить обов′язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням роботодавця чи уповноваженого ним органу, виконуються ці роботи, трудові чи службові обов′язки.

    Крім того Положенням встановлено, що такі інструкції:

    розробляються на основі нормативно-правових актів з охорони праці, технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств - виготовлювачів устаткування, що використовується на цьому підприємстві;

    затверджуються роботодавцем і є обов′язковими для дотримання працівниками відповідних професій або виконавцями відповідних робіт на цьому підприємстві;

    мають відповідати законодавству про охорону праці;

    повинні містити тільки ті вимоги щодо охорони праці, дотримання яких самими працівниками є обов′язковим. Порушення працівником цих вимог розглядається роботодавцем як порушення нормативно-правових актів з охорони праці та актів з охорони праці, що діють у межах підприємства.

    Інструкції, які вводяться в дію (переглядаються) на підприємстві, реєструються службою охорони праці в журналі реєстрації інструкцій з охорони праці на підприємстві у порядку, встановленому роботодавцем.

    Перегляд інструкцій проводиться в строки, передбачені нормативно-правовими актами з охорони праці, на основі яких їх розроблено, але не рідше ніж один раз на 5 років, а для робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, - не рідше ніж один раз на 3 роки.

    Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування, повідомляється на одному із українських інформаційних сайтів.


     

  • Уряд вніс зміни до Положення про Держпраці України

    Уряд вніс зміни до Положення про Держпраці України

    Постановою Кабінету Міністрів України  «Про внесення змін до Положення  про Державну службу України з питань праці» приведено у відповідність до чинного законодавства України Положення про Державну службу України з питань праці, затверджене Постановою Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96.

    Виконання норм цієї Постанови Кабміну сприятиме усуненню проблем у практичній реалізації Держпраці своїх функцій і повноважень у сферах компетенції, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09. 2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», про це повідомляється на офіційному веб-порталі Міністерство соціальної політики України.


     

  • Створено комісії спеціального розслідування

    Створено комісії спеціального розслідування  

    В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію з розслідування  випадку смерті працівника Заставнівського райавтодору ДП «Чернівецький облавтодор».

    Як засвідчують попередні дані, під час ямкового ремонту на автошляху напрямком Чернівці - Заставна  робітнику, задіяному на роботах, стало погано. Оперативно викликана на місце події бригада швидкої медичної допомоги констатувала смерть. Померлий - 1960 року народження.

    Комісію спеціального розслідування причин та обставин смерті працівника підприємства очолив начальник відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці Микола Остапович.

    Відомством також створено комісію спеціального розслідування випадку смерті майстра виробничого навчання Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки.

    Під час перебування на робочому місці у навчальному закладі, у працівника різко погіршився стан здоровя, він знепритомнів. Колеги намагалися надати йому первинну медичну допомогу. Оперативно викликали службу швидкої медичної допомоги. Але чоловік 1973 року народження помер на місці, не повертаючись до свідомості.

    Комісію  cпеціального розслідування Управління Держпраці очолила головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу і обліку аварій і виробничого травматизму Алла Грубляк.


     

  • При високих температурних показниках у роботі слід організовувати додаткові перерви

    При високих температурних показниках у роботі слід організовувати додаткові перерви  

    Аномальна спека, яка спостерігається останні дні, вимагає від роботодавців відкоригувати робочий графік працівників.

    Про це неодноразово нагадувало Управління Держпраці у Чернівецькій області.

    Роботодавці зобов’язані забезпечити на підприємствах належні умови праці працівникам на виробничих об’єктах в умовах дії високих температур, зокрема:

    - обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі, робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;

    - відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалості робочої зміни та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв, а саме:

    запровадити ранній початок робочого дня і, відповідно його закінчення, зменшити тривалість робочих змін, збільшити обідню перерву;

    -  провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного, теплового удару, запаморочення;

    - доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;

    - проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.

    Слід також організовувати у роботі підприємств, установ, організацій  додаткові перерви.

    Фахівці  відділу гігієни праці Державної служби України з питань праці наголошують на тому, що на кожні два градуси перевищення температурної норми, регламентовані перерви в роботі мають становити не менше 10% від загального робочого часу.

    Встановлення  додаткових, або спеціальних перерв у роботі передбачено  також і колективними договорами, які регламентують умови праці,  зокрема щодо встановлення режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку.


     

  • Експлуатацію обладнання на підприємстві, де стався нещасний випадок, призупинено

    Експлуатацію обладнання на підприємстві, де стався нещасний випадок, призупинено

    Таким є рішення Чернівецького окружного адміністративного суду, до якого із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду  (контролю) до ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Балакком» звернулося Управління Держпраці  у Чернівецькій області.

    Управління Держпраці вимагало повної зупинки експлуатації універсальної пакувальної машини марки ПМ -1, яка використовувалася на виробництві.

    Попередньо головним державним інспектором  відділу нагляду в АПК та СКС Іваном Мохнатим  було проведено позапланову перевірку підприємства, під час якої виявлено порушення вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці.

    Зокрема, з працівниками не проведено інструктаж на першу групу електробезпеки, не представлено перелік робіт підвищеної небезпеки, не розроблено декларацію матеріально-технічної бази, не представлено заключний акт проходження періодичних медичних оглядів, не на всіх працівників цеху представлено протоколи перевірки знань з питань охорони праці.

    Також  перевіркою було встановлено відсутність на універсальну пакувальну машину відповідного паспорта  та акта введення  обладнання в експлуатацію.

    Дані порушення норм охорони праці класифікуються як такі, що створюють загрозу життю і здоровю  працюючим.

    Суд постановив адміністративний позов, поданий Управлінням Держпраці, задовольнити повністю.  

    Довідково:  нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, мав місце на підприємстві «Виробничо-комерційна фірма «Балакком» 23 червня 2017 року. Тоді тяжкі травми лівої руки отримала пакувальниця підприємства 1996 року народження.


     

  • За ганебні факти корупційних діянь - сувора кримінальна відповідальність

    За ганебні факти корупційних діянь - сувора кримінальна відповідальність

    Відповідно до статті 368 Кримінального кодексу України прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди карається:

    штрафом від однієї тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,

    або арештом на строк від трьох до шести місяців,

    або позбавленням  волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк  до трьох років.

    Діяння, предметом якого було отримання неправомірної вигоди у значному розмірі, карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

    Діяння, предметом якого було отримання неправомірної вигоди у великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.  

    Діяння, предметом якого було отримання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

    Останні події, що відбулися у системі Держпраці (затримання при отриманні неправомірної вигоди головних державних інспекторів Головного Управління Держпраці у Одеській області) демонструють небажання деяких посадовців Держпраці працювати чесно та дотримуватися законів України, що є неприпустимим.

    Державна служба України з питань праці висловлює нульову толерантність до корупції та вкотре наголошує:  інспектори праці не мають жодного права перевищувати свої повноваження, а особливо вимагати від роботодавців і підприємців «винагороди» за ті чи інші неправомірні дії!

    Пріоритетом у своїй роботі Держпраці визначає кадрову політику, одним із найголовніших завдань якої є підбір професійних державних службовців, які доброчесно виконуватимуть свої посадові обов’язки. Корупціонерам в системі відомства місця немає!

    Керівництво Держпраці постійно наголошує на дотриманні правил етичної поведінки державного службовця, неприпустимості перевищення посадових обов’язків, кримінальній відповідальності за отримання неправомірної вигоди!


     

  • Комісія Держпраці встановить обставини і причини тяжкого травмування працівника ТОВ «Енергетично - дорожнє будівництво»

    Комісія Держпраці встановить обставини і причини тяжкого травмування працівника ТОВ «Енергетично - дорожнє будівництво»

    В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію спеціального розслідування нещасного випадку з тяжкими наслідками, в якому постраждав працівник ТОВ «Енергетично -дорожнє будівництво». Нещасний випадок стався на території ремонтної бази  підприємства, що розташована  у місті Новодністровську.

    Потерпілий - 1962 року народження. На підприємстві працював електрогазозварником. 

    За попередніми даними, нещасний випадок трапився при виконанні ним газорізальних робіт. Чоловік отримав тяжкі травми черевної порожнини, переломи ребер, значні  опіки частин тіла.

    Потерпілого оперативно було доставлено до Сокирянської центральної районної лікарні. Наразі він перебуває там на стаціонарному лікуванні. 

    Комісія спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області  почала роботу. Очолив комісію головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук.  


     

  • На змаганнях у Берегометському лісгоспі учасники продемонстрували високу професійність й повне дотримання норм охорони праці

    На змаганнях  у  Берегометському лісгоспі учасники продемонстрували високу професійність й повне дотримання норм охорони праці   

    У  державному підприємстві «Берегометське лісомисливське господарство» на території лісових  угідь Лопушнянського лісництва відбулись змагання вальників лісу. Участь у них взяли представники девяти  лісництв, що входять до складу підприємства.

    «Вдосконалення професійної майстерності  неможливо  без повного дотримання законодавчих норм у сфері промислової безпеки та охорони праці, - наголосив у своєму вітальному слові перед учасниками змагань начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак. - Такі змагання для працівників лісової галузі краю є вже традиційними. Щороку участь у них беруть кращі фахівці лісництв, демонструючи вправний хист у своїй  роботі. Хотів би зазначити, що одним із основних критеріїв визначення кращих, є дотримання норм охорони праці. Це потрібно пам’ятати не лише, коли відбуваються такі змагальні заходи, але щодня, як тільки розпочався новий робочий день. Дотримуватися норм охорони праці  - означає дбати за своє здоровя і життя».

    Лісоруби змагалися у п’яти видах вправ, зокрема, звалюванні дерев, підготовці пили до роботи, комбінованому та точному розкряжуванні колод та обрізанні гілок.

    За підсумками змагань, перемогу виборов лісоруб Чемернарського лісництва Костянтин Жолован. На почесному другому місці опинився  Ілля Понич з Вашківецького лісництва, третім став  Василь Андрійчук - працівник Берегометського лісництва.

    Визначили кращих і в окремих видах вправ.

    Всі  учасники були нагороджені грошовими преміями та почесними відзнаками.

    До слова, головний переможець змагань Костянтин Жолован представлятиме Буковину на Всеукраїнських змаганнях. У загальному підсумку він набрав 1531 бал. Цікаво, що минулого року на Всеукраїнських змаганнях переможець зумів набрати 1550 балів

  • З початку року на виробництві в області сталося сімнадцять нещасних випадків

    З початку року на виробництві в області  сталося сімнадцять нещасних випадків

    За сім місяців нинішнього, 2017, року на підприємствах області мали місце 17 нещасних випадків, в яких постраждали сімнадцятеро осіб, двоє із них – смертельно.

    Так, один нещасний випадок зі смертельним наслідком стався у лісовому господарстві, ще один - на підприємствах автодорожнього транспорту.   

    По одному нещасному випадку зафіксовано  у галузі будівництва та промисловості будівельних матеріалів, енергетики, виробництва деревини та виробів з дерева, на підприємствах пошти та звязку. У кожному з них травмувалося по одному працівнику.

    Два нещасні випадки мали місце у сільському господарстві. Потерпіло двоє робітників.

    Найбільша кількість нещасних випадків - вісім - сталася у соціально-культурній сфері - травмувалося восьмеро осіб.

  • Стан виплати заробітної плати у регіоні обговорено на апаратній нараді в Чернівецькій ОДА

    Стан виплати заробітної плати у регіоні обговорено на апаратній нараді в Чернівецькій ОДА

    Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Луцак взяв участь у роботі апаратної наради, що відбулася учора у Чернівецькій обласній державній адміністрації.

    Під час наради розглянуто стан виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій області.  

    «Це питання повсякчас  залишається пріоритетним в роботі Управління Держпраці у Чернівецькій області, - підкреслює начальник відомства Іван Луцак. - Хотів би наголосити: із 742 порушень законодавства про працю та державне соціальне страхування , які виявлені у ході проведення заходів державного нагляду, зокрема, інспекторських перевірок у січні-червні 2017 року, 369 порушень стосуються оплати праці, а саме:  заборгованості із виплати заробітної плати, недотриманні роботодавцями мінімальних гарантій в оплаті праці, невиплати компенсацій у зв’язку з порушенням термінів виплати заробітної плати і таке інше».

    За результатами перевірок, матеріали на 174 керівників - порушників трудового законодавства було направлено до суду на предмет притягнення до адміністративної відповідальності.

    За рішеннями  судів, у першому півріччі оштрафовано 135 посадових осіб. За невиконання законних вимог державних інспекторів п’ятьох роботодавців притягнуто до адміністративної відповідальності. Направлено подання щодо притягнення дев’ятьох посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.  

    За січень-червень 2017 року головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління проінспектували вісім підприємств-боржників.  На виконання вимог приписів інспекторів, роботодавці погасили  працівникам заборгованість по заробітній платі на суму у понад 440 тисяч гривень.      

     

     

  • Експлуатація кисневого обладнання та посудин, що працюють під тиском, має відбуватися за умов неухильного дотримання законодавства з охорони праці

    Експлуатація кисневого обладнання та посудин, що працюють під тиском, має відбуватися за умов неухильного дотримання законодавства з охорони праці

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу відповідальних осіб, зокрема,  медичних закладів регіону на необхідність дотримання  правил охорони праці під час експлуатації у лікувально-профілактичних  установах  посудин, що працюють під тиском  (автоклавів) та кисневого обладнання (балонів, киснепроводів).

    Дані види  медичного обладнання  належать  до категорії устаткування підвищеної небезпеки та вимагають  особливої  уваги з боку керівництва за організацією їх безпечного застосування.

    Управління Держпраці наголошує: нехтування вимогами нормативно-правових документів з цих питань  може призвести до нещасних випадків з тяжкими наслідками.

    Згідно з вимогами статті 21 Закону України «Про охорону праці» - «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об’єктів і засобів виробництва»   та Постанови Кабінету Міністрів України за  №1107  - «Про затвердження Порядку видачі   дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» - експлуатація такого типу обладнання має відбуватися лише після отримання в Управлінні Держпраці відповідного дозвільного документа.

    Персонал медичних закладів, який залучається  до робіт з даним видом  медичного обладнання, в обовязковому порядку  перед початком робіт  має пройти навчання  та перевірку знань з питань охорони праці.

    На перспективу фахівці, котрі працюватимуть з таким обладнанням, повинні періодично підтверджувати свій фаховий рівень знань з питань промислової безпеки та охорони праці.     

  • Про трудові права жінок

    Про трудові права жінок

     

    Згідно зі статтею 184 Кодексу законів про працю України, звільнення вагітних жінок і жінок, котрі мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини - інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

    Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення дії строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але терміном не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору. 

    Також забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату у зв'язку із вагітністю, або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.

    При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок, власник або уповноважений ним орган зобов'язані повідомляти їм причини у письмовій формі. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена у судовій інстанції. 

  • З підприємцями Кельменеччини проведено низку превентивних заходів щодо належного дотримання законодавства про працю

    З підприємцями Кельменеччини проведено низку превентивних заходів щодо належного дотримання законодавства про працю

    Відбулася робоча поїздка начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака до Кельменецького та Сокирянського районів. Під час поїздки відбулася низка зустрічей, зокрема, й з керівниками органів місцевого самоврядування.

    Так, на зустрічі із Кельменецьким селищним головою Сергієм Буняком  начальник Управління Держпраці  акцентував на необхідності посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед суб’єктів господарювання району щодо дотримання законодавства про працю, зокрема, у частині легалізації найманої праці.

    Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Алла Попович відзвітувала, що лише за останній місяць у районі серед суб’єктів господарювання  проведено 26 превентивних заходів, на яких роз’яснено новації у законодавстві про працю та наголошено на відповідальності за порушення законодавчих норм.

    «Щоразу на зустрічах з підприємцями, як представник Управління Держпраці, звертаю увагу  на те, що цивільно-правові договори, що мають ознаки трудових, які вони укладають з працівниками, зобов’язують нести повну відповідальність у разі їх порушення» , - додала головний державний інспектор.    

    У свою чергу Кельменецький селищний голова Сергій Буняк зазначив: на теренах району підприємницьку діяльність здійснюють майже 500 суб’єктів господарювання. 


     

  • Суд задовольнив позовні вимоги Держпраці до ТОВ «Чернівецький завод залізобетонних виробів»

    Суд задовольнив позовні вимоги Держпраці до ТОВ «Чернівецький завод залізобетонних виробів»

    Чернівецький окружний адміністративний суд  своїм рішенням задовольнив позов Управління Держпраці у Чернівецькій області щодо застосування заходів реагування  у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівецький завод залізобетонних виробів».

     У позові Держпраці  наголошувалося на необхідності  зупинення  робіт, що проводилися на підприємстві, а саме:

    монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; 

    зберігання балонів, контейнерів, цистерни та інших ємностей із стисненим, зрідженим,отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом , їх заповнення, спорожнення і ремонт;

    роботи в діючих електроустановках напругою понад  1000 В та в зонах дії струму високої частоти; 

    зварювальні, газополумяні, наплавні роботи.    

    Підставою цьому стали дані позапланової перевірки виконання вимог припису, проведеної головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві, котлонагляді на транспорті  та зв’язку. За її результатами було зафіксовано порушення вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці, зокрема:

    роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

    посадові особи та члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці;

    працівники не повністю забезпечені  спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту;

    зафіксовано порушення технологічного процесу робіт.

    У ході судового засідання підтверджено: роботодавець не виконав вимог  припису й дані порушення, що створюють загрозу життю й здоровю працюючих, не усунув. Тому Чернівецький окружний адміністративний суд задовольнив даний позов Управління Держпраці повністю й постановив застосувати до роботодавця заходи реагування  у сфері державного нагляду.


     

  • З початку року в Україні на виробництві смертельних травм зазнали 198 працівників

    З початку року в Україні на виробництві  смертельних травм зазнали 198 працівників

    За перший тиждень серпня 2017 - го  на підприємствах України смертельно травмувалося шестеро осіб.

    Троє осіб - на підприємствах Львівської області;

    двоє осіб - на підприємствах Донецької області;  

    одна особа - на підприємствах Чернігівської області

    Випадки травмування сталися:

    в агропромисловому комплексі (загинуло двоє працівників);

    у котлонагляді, металургійній промисловості, на підприємствах транспорту та у житлово-комунальному господарстві – по одній особі.

    За липень 2017 року на підприємствах України смертельно травмовано  41особу,  за липень 2016 року  травмовано 34 особи (збільшення на  сім випадків або на 21%).

    За 7 місяців 2017 року на підприємствах України смертельно травмовано  198 осіб,  за аналогічний період  2016 року  травмовано 203 особи (зменшення на   п’ять випадків або на 2%).

    Основні  види подій, які призвели до нещасних випадків на виробництві за останні сім місяців:

    внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, наїзду транспортного засобу та події на залізничному транспорті загинуло 64 особи (32 % від загальної кількості загиблих);

    внаслідок падіння, обрушення предметів, матеріалів, породи, грунту - 38 осіб (19%);

    при  падінні потерпілого - 24 особи (12%);

    через дію предметів та деталей, що рухаються - 19 осіб (10%);

    через ураження електричним струмом – 16 осіб (8%),

    вибух – 16 осіб (8%).


     

  • Рекомендації щодо реалізації делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю

    Головам міських рад міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад

    Державна служба України з питань праці на додаток до листа від 22.06.2017 № 6827/1/4-ДП-17 надає рекомендації щодо реалізації делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю.

    І. Організація реалізації повноважень

    Статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад належать здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством та накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством.

    З метою забезпечення реалізації зазначених повноважень міські ради міст обласного значення, сільські, селищні, міські ради об’єднаних територіальних громад (далі - ОМС) можуть прийняти, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення:

    - про створення структурного підрозділу, на який покладатиметься обов’язок здійснення контролю за додержанням законодавства про працю, визначити його чисельність та структуру;

    -  про введення посади (посад) з повноваженнями інспектора праці;

    - про покладання обов’язків інспектора праці на одну (кілька) із існуючих посад (за умови можливості виконання інших повноважень без шкоди для виконання контрольних функцій).          .

    Рішення про створення структурного підрозділу чи введення окремої (додаткової) посади приймається на сесії відповідної ради з дотриманням вимог статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

    Після прийняття відповідного рішення про створення структурного підрозділу необхідно розробити положення про підрозділ, визначити його структуру, чисельність, розподіл обов’язків, посадові інструкції працівників після чого вживаються заходи щодо призначення на відповідні посади.

    У разі введення окремої (додаткової) посади розробляється посадова інструкція.

    Рішення про покладання обов’язків на існуючий структурний підрозділ або посаду приймається головою органу місцевого самоврядування чи об’єднаної територіальної громади з дотриманням, вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні.

    У разі покладання обов’язків інспектора праці на існуючий структурний підрозділ чи особу вносяться зміни до існуючого положення чи посадової інструкції працівника з урахуванням вимог статті 32 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України). Наголошуємо на необхідність попередження посадової особи ОМС про внесення змін до посадової інструкції за два місяці відповідно до статті 32 КЗпП України.

    II. Видача посвідчень інспекторам праці

    Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 (далі - Порядок), підставою для видачі посвідчення інспектора праці посадовій особі виконавчого органу ради є лист сільського, селищного, міського голови, до якого додається заповнена картка обліку даних інспектора праці відповідно до форми, затвердженої Мінсоцполітики.

    Заповнена картка обліку даних інспектора праці з фотокарткою інспектора праці розміром 3x4 см (для посвідчення) направляється до Держпраці (01025, м. Київ, вул. Десятинна, 14). Інформація про видане посвідчення вноситься до реєстру посвідчень інспекторів праці, який ведеться Держпраці. Держпраці забезпечує передачу посвідчення до ОМС через територіальні органи Держпраці.

    3 інформацією щодо виданих посвідчень інспекторам праці можна ознайомитися на сайті Держпраці у розділі Здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю — Інформація щодо виданих посвідчень інспекторам праці або за телефоном (044) 288-10-00. В інформації зазначається номер посвідчення, місце роботи інспектора праці, посада та його фото.

    Оформлене посвідчення видається інспектору праці, після чого він може здійснювати інспекційні відвідування (невиїзні інспектування) відповідно до Порядку. Методологічне забезпечення та координація дій інспекторів праці покладається на відповідний територіальний орган Держпраці відповідної області.

    III. Прийняття рішення про інспекційне відвідування

    Підстави для здійснення інспекційних відвідувань визначені пунктом 5 Порядку. Здійснення контрольних заходів з інших підстав не допускається.

    Рішення про доцільність проведення відповідних заходів з підстав, визначених підпунктами 5-7 пункту 5 та пунктом 31 Порядку, приймає керівник органу контролю, його заступник. Також керівник органу контролю може прийняти рішення на підставі підпункту 3 пункту 5 Порядку про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 пункту 5 Порядку.

    Рішення керівника органу контролю оформлюється відповідно до підрозділу «Накази (розпорядження)» розділу «Складення деяких видів документів» Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242 шляхом видання наказу.

    IV Внесення відомостей про повідомну реєстрацію

    Після прийняття рішення про інспекційне відвідування, інспектор праці . здійснює повідомну реєстрацію. Повідомна реєстрація проводиться шляхом внесення відповідним територіальним органом Держпраці відомостей про інспектора праці, що здійснює відвідування, та об’єкт відвідування до Реєстру інспекційних відвідувань та рішень інспектора праці про відвідування роботодавця.

    Подання інформації про відвідування подається шляхом службового листування. В листі на повідомну реєстрацію повинна міститися інформація, передбачена Порядком повідомної реєстрації, що затверджений наказом Держпраці № 76 від 22.06.2017, викладена у формі таблиці, встановленій вказаним наказом. З порядком повідомної реєстрації та формою таблиці для подання інформації можна ознайомитися на офіційному сайті Держпраці.

    Перед присвоєнням інспекційному відвідуванню номеру, інспектор праці, що реєструє відвідування, повідомляється про наявні у Реєстрі записи щодо . відвідувань, проведених упродовж попередніх 12 календарних місяців.

    Якщо до Реєстру вноситься запис про інспекційне відвідування роботодавця щодо якого упродовж попередніх 6 календарних місяців здійснювались інспекційні відвідування, керівник територіального органу (інша уповноважена ним посадова особа) вивчає питання про доцільність його проведення та приймає відповідне рішення.

    Підтвердження повідомної реєстрації відвідування здійснюється шляхом надання відповідним територіальним органом Держпраці листа про здійснення повідомної реєстрації з номером відвідування. Інспекційне відвідування може бути розпочате лише після отримання інспектором праці вказаного листа.

    V. Здійснення інспекційного відвідування

    Під час підготовки до проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування інспектор праці, якщо тільки він не вважатиме, що це завдасть шкоди інспекційному відвідуванню або невиїзному інспектуванню, може одержати (шляхом письмового запиту) інформацію та/або документи, що стосуються предмета інспекційного відвідування чи невиїзного інспектування, від об’єкта відвідування, державних органів, а також шляхом проведення аналізу наявної (загальнодоступної) інформації про стан додержання законодавства про працю.

    Документи, отримані під час підготовки до проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, що містять інформацію про порушення об’єктом відвідування вимог законодавства про працю, долучаються до матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

    Інспектори праці можуть проводити інспекційні відвідування або невиїзні Інспектування. Інспекційні відвідування проводяться за місцем знаходження роботодавця. Невиїзні інспектування можуть проводитися у приміщенні органу контролю на підставі рішення керівника органу контролю, погодженого із об’єктом відвідування, якщо підставою для контрольного заходу стали звернення працівника, рішення суду, повідомлення правоохоронного органу, інформація державних органів, профспілкових організацій тощо (підпункти 1, 4-7 пункту 5 Порядку). Контроль за оформленням трудових відносин незалежно від підстав здійснюється виключно шляхом інспекційних відвідувань.

    Наголошуємо, що відповідно до Порядку інспектори праці ОМС здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про працю з питань:

    - своєчасної та у повному обсязі оплати праці;

    - додержання мінімальних гарантій в оплаті праці;

    - оформлення трудових відносин.

    Відповідно до пункту 8 Порядку про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі. Про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин Інспектор праці повідомляє об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.

    Тривалість інспекційного відвідування, невиїзного інспектування не може перевищувати 10 робочих днів, для суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва – двох робочих днів. Час початку і закінчення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування зазначається інспектором праці в акті.

    Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб’єктами мікропідприємництва є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи – підприємці, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро.

    Суб’єктами малого підприємництва є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи – підприємці, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро.

    У разі встановлення під час інспекційного відвідування обставин, які перешкоджають його здійсненню (наявність судового рішення або розгляд справи у суді з питань, що є предметом інспекційного відвідування), складається акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування), у якому фіксується факт розгляду справи у суді або наявність судового рішення по кожному питанню, що підлягає розгляду.

    За результатами інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) складається акт, у а разі виявлення порушень – акт і припис про усунення порушень. Матеріали, зафіксовані засобами аудіо-, фото- та відеотехніки в ході інспекційних відвідувань, долучаються до акта у паперовому або електронному вигляді на дисках для лазерних систем зчитування, на яких проставляється номер акта. Про долучення таких матеріалів робиться відмітка в акті.

    У разі виявлення фактів використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування вживаються заходи щодо притягнення роботодавців та винних посадових осіб до кримінальної, адміністративної, фінансової та дисциплінарної відповідальності.

    У разі виявлення ознак кримінальних злочинів, відповідальність за які передбачена статтями 172, 173, 175 Кримінального кодексу України, матеріали інспекційного відвідування (акт з додатками) направляються до правоохоронних органів для прийняття рішення щодо початку досудового розслідування. Матеріали направляються із супровідним листом за підписом керівника органу контролю.

    У разі виявлення порушень, що містять ознаки адміністративного правопорушення (частини перша-четверта статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення) складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого додаються копії акту перевірки та підтверджуючих документів.   

    При складанні протоколу слід врахувати, що у випадку повторного протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, (тобто наявне рішення суду про притягнення до відповідальності) або вчинення порушення щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, протокол складається за частиною другою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.        

    У випадку фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуску до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства, складається протокол за частиною третьою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    Протокол із додатками направляється до місцевого суду за місцем вчинення правопорушення із супровідним листом за підписом голови міської ради міста обласного значення, сільської, селищної, міської ради об’єднаних територіальних громад (далі – керівник органу контролю) із проханням повідомити про прийняте рішення.

    Якщо за виявлені порушення передбачена фінансова відповідальність (стаття 265 КЗпП України) інспектор праці передає акт на розгляд керівнику виконавчого органу міської ради міста обласного значення, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади або його заступнику (відповідно до розподілу повноважень). Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509.

    За результатами контрольного заходу може бути направлена пропозиція щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника об’єкта відвідування, який своїми діями або бездіяльністю вчинив порушення законодавства про працю, але не може бути притягнутий до кримінальної або адміністративної відповідальності. Така пропозиція із проханням повідомити про прийняте рішення направляється за підписом керівника органу контролю до посадової особи, наділеної правом притягнення такого працівника до дисциплінарної відповідальності.

    Припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці.

    У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня надходження відповіді від керівника чи заступника керівника територіального органу Держпраці до керівника або заступника керівника Держпраці.

    Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги.

    Скарга розглядається у 30-денний строк з дати її надходження, якщо інше не встановлено законом.

    За результатами розгляду скарг вимоги, приписи можуть бути скасовані повністю або в окремій частині.

    Процедуру здійснення Держпраці та її територіальними органами державного нагляду за додержанням законодавства про працю затверджено Порядком здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 04 ?017 № 295.

    У разі систематичного невиконання або неналежного виконання інспектором праці без поважних причин контрольних повноважень, Держпраці на підставі відповідних висновків уповноважених посадових осіб скасовує службове посвідчення такого інспектора праці.

    Голова Р. Чернега


     

  • Робочий день 25 серпня роботодавцям рекомендовано перенести на один із вихідних днів

    Робочий день 25 серпня роботодавцям рекомендовано перенести на один із вихідних днів

    Кабінет Міністрів України своїм Розпорядженням від  16.11. 2016 року №850-Р рекомендував графік перенесення робочих днів у 2017 році з урахуванням встановлених законодавством святкових і неробочих днів в Україні.

    Так, 23 серпня - передсвятковий скорочений робочий день.

    24 серпня - День Незалежності України - вихідний день.

    25 серпня, яке припадає цьогоріч на п’ятницю, роботодавцям рекомендується  перенести на одну із вихідних субот місяця.

    Подібні перенесення робочих днів відбуваються з метою створення сприятливих умов для використання святкових та неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу.


     

  • Середньомісячна заробітна плата в області зросла

    Середньомісячна заробітна плата  в області зросла

    За останніми статистичними даними, середньомісячна заробітна плата на одного штатного працівника області становить 6 124 гривні, що на 47, 9% більше, ніж за аналогічний період минулого, 2016, року.

    Найвищий рівень середньомісячної заробітної плати спостерігається у працівників державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування (9745 грн), фінансової та страхової діяльності (7391 грн), освіти (7063 грн), будівництва (6243 грн),  промисловості  (5827 грн).

    Збільшення середньомісячної заробітної плати в останні місяці відбулося  за такими видами діяльності: тимчасове розміщування й організація харчування, державне управління й оборона, обов'язкове соціальне страхування, у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування, наданні інших видів послуг.

    Загалом середньомісячна заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника економіки області у 1,9 рази перевищує розміри соціальних гарантій, а саме, суми мінімальної заробітної плати, встановленої за новими соціальними стандартами, тобто 3 200 гривень.

  • Щодо особливостей законодавчого регулювання зайнятості тимчасових та сезонних працівників, зайнятих на виробництві в регіоні

    Щодо особливостей законодавчого регулювання зайнятості тимчасових та сезонних працівників, зайнятих на виробництві в регіоні

    Статтею 7 Кодексу Законів про працю України передбачено: особливості регулювання праці тимчасових і сезонних працівників встановлюються законодавством.

    Відповідно до чинного законодавства,  сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише протягом певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців.

    Сезонними вважаються роботи, які характеризуються наступними ознаками:

    - містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 року № 278;

    - їх тривалість не перевищує шести місяців.

    Таким чином, під час приймання на сезонні роботи трудовий договір з працівником можна укласти на строк, який не перевищує тривалості сезону, тобто 6 місяців.

    При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи (п. 3 Указу № 310), що відображається в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу, у якому зазначається, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу.

    Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також необхідно мати на увазі, що при укладенні сезонного договору не встановлюється випробувальний термін (п. 5 Указу № 310). Важливо знати, що на сезонних працівників розповсюджуються умови і положення, передбачені Правилами внутрішнього  трудового розпорядку та колективного договору, що діють на підприємстві - тривалість робочого часу  і відпочинку, умови оплати праці, матеріальне стимулювання і таке інше. 

    Слід звернути увагу, що відповідно до ч. 9 ст. 6 Закону України «Про відпустки» сезонним працівникам відпустка надається пропорційно відпрацьованому часу. Тому, оскільки п. 10 Указу № 310 право на відпустку та грошову компенсацію взамін невикористаних днів відпустки сезонним працівникам не передбачено, така норма не підлягає застосуванню, позаяк суперечить Закону.

    Працівники, зайняті на сезонних роботах, після закінчення таких робіт звільняються з підстави, передбаченої п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю, - закінчення строку. При цьому днем звільнення вважатиметься останній день сезонної роботи. Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати або тривалість такої роботи перевищить шість місяців, трудовий договір із цим працівником буде вважатися таким, що укладений на невизначений строк. 

    Разом з тим, відповідно до п. 6 Указу № 310 сезонні працівники за наявності умов, визначених у ст. 39 КЗпП (в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених ч. 1 ст. 38 КЗпП України) мають право достроково з власної ініціативи розірвати трудовий договір. При цьому про своє звільнення сезонні працівники попереджають роботодавця письмово за 3 дні. 

    Роботодавець з власної ініціативи має право звільнити працівника, зайнятого на сезонних роботах, до закінчення строку трудового договору, крім загальних підстав, передбачених трудовим законодавством України, також за додатковими підставами, установленими в п. 7 Указу № 310. Зокрема, у разі: припинення робіт на підприємстві на строк понад два тижні з причин виробничого характеру чи скорочення робіт на цьому підприємстві; нез’явлення працівника на роботу безперервно протягом більше одного місяця внаслідок тимчасової непрацездатності.


     

  • Про важливі аспекти при проведенні перевірок Інтерв ‘ю Голови Держпраці України Романа Чернеги виданню «Довідник кадровика»

    Про важливі аспекти при проведенні перевірок

    Інтерв ‘ю Голови Держпраці України Романа Чернеги виданню «Довідник кадровика»


    У шостому номері журналу ми детально розглянули норми Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295. Проте в наших читачів виникають нові запитання, зокрема щодо перевірок, до яких готуються й наші передплатники. Редакції журналу випала нагода поспілкуватися з Головою Державної служби України з питань праці Романом Чернегою про важливі аспекти, на які варто звернути увагу при проведенні перевірок.

    - Пане Романе, насамперед дякуємо вам за те, що віднайшли час, аби відповісти на запитання наших читачів. Зокрема декого з них бентежать такі питання. Як відомо, 16 червня набув чинності Наказ  Міністерства соціальної політики України від 26 травня 2017 року за №866, яким затверджена форма нового посвідчення  державного інспектора. Це важливий документ, адже саме він підтверджує повноваження особи, котра проводить перевірку. Чи передбачена "нова" форма посвідчення для інспекторів праці, що вже давно виконують свої повноваження, чи "нове" посвідчення дійсне лише для щойно прийнятих державних інспекторів?

    - Нагадаю, постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 26 квітня 2017 року № 295, якою були затверджені нові порядки державного контролю і нагляду за додержанням законодавства про працю, набула чинності 16 травня.

    Отже, на сьогодні контрольні повноваження інспектора праці підтверджуються службовим посвідченням, що видається Державною службою України з питань праці. Посвідчення видаватимуться як інспекторам праці, які працюють в Держпраці та її територіальних органах, так і новопризначеним інспекторам праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад, які перевірятимуть питання праці виплати заробітної плати, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин.

    - У працівників кадрових служб часто виникають запитання щодо легітимності посвідчення контролюючих органів. Так, у Постанові № 295 йдеться про те, що форми службового посвідчення інспектора праці оприлюднюються на офіційному веб-сайті Держпраці. Чи потрібно зареєструватися на сайті, чи ця інформація перебуває в загальному доступі? Що має бути у посвідченні, аби переконатися, що воно не підроблене та яким чином зможе перевірити посвідчення інспектора праці роботодавець?

    - На сьогодні Держпраці отримала інформацію щодо посадових осіб, які матимуть повноваження інспекторів праці, для заповнення бланків посвідчень. Готові посвідчення передані уповноваженим особам для видачі інспекторам праці.

    Посвідчення інспектора праці має вигляд книжечки розміром 60 × 90 мм у твердій палітурці темно-червоного кольору. Ліва та права внутрішні сторінки службового посвідчення виготовлені із захищеного паперу з фоновою сіткою червоного кольору. Документ підписується Головою Держпраці, а фотокартка інспектора праці скріплюється гербовою печаткою Держпраці.

    У зв’язку із суттєво збільшеними штрафами за порушення роботодавцем законодавства про працю ми фіксуємо непоодинокі випадки шахрайства осіб, які представляються інспекторами праці територіальних органів Держпраці і вимагають від роботодавців кошти, погрожуючи штрафами.

    Для того щоб не стати жертвою «псевдо-інспекторів», потрібно звертатися до такого джерела, як офіційний веб-сайт Держпраці, де оприлюднюється інформація про всі видані Держпраці бланки посвідчень із зазначенням номера посвідчення, прізвища, ім’я, по батькові, посади, місця роботи і фотокарткою інспектора. Інформація постійно оновлюється.

    - І насамкінець хотілося поговорити про відповідальність, адже це чи не найголовніше питання при проведенні перевірок. У Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю не дуже чітко виписана норма щодо складання протоколу інспектором у разі порушення роботодавцем вимог статті 41 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Хто має складати такий протокол?

    - У пункті 27 зазначеного Порядку визначено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об’єкта відвідування, якщо такі були, інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис чи вживає інших заходів до притягнення винної посадової особи до відповідальності.

    Згідно зі статтею 254 Кодексу України про адміністративне правопорушення протокол про вчинення адміністративного правопорушення складається уповноваженою посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

    Стаття 255 цього Кодексу передбачає, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218–221, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

    - А яка відповідальність передбачена статтею 265 Кодексу законів про працю України? Яким чином інспектор документує таку відповідальність?

    - Стаття 265 Кодексу законів про працю України визначає відповідальність юридичної і фізичної особи - підприємця у разі порушення законодавства про працю. За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складається акт і в разі виявлення порушень законодавства про працю — припис про їх усунення.

    В акті перевірки описується виявлене порушення законодавства про працю із посиланнями на документи, інформацію, пояснення, отримані в результаті інспекційного відвідування.

    Далі акт інспекційного відвідування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» передається уповноваженій особі для прийняття рішення про накладення фінансової санкції.

    Важливою новацією є те, що відповідно до пункту 28 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються. Ця норма не стосується порушень, пов’язаних з використанням праці неоформлених працівників, несвоєчасною та не у повному обсязі виплатою заробітної плати, недодержанням мінімальних гарантій в оплаті праці.

    - Яка передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або створення перешкод для діяльності цього органу та який порядок притягнення до відповідальності?

    - У разі недопущення інспектора праці до інспектування, створення перешкод під час інспекційного відвідування, наприклад ненадання документів, такі дії посадових осіб документуються інспектором праці в акті, складається протокол про адміністративне правопорушення за ознаками статті 188/6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і приймається постанова про накладення адміністративного стягнення.

     Стаття 283 цього Кодексу встановлює вимоги до складання постанови, зокрема в ній мають бути відомості про особу, стосовно якої розглядається справа: прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, місце проживання чи перебування. Траплялися випадки, коли посадові особи об’єктів перевірок відмовляли інспекторам праці у наданні відомостей про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, що дозволяло уникнути відповідальності.

     Слід зазначити, що нинішній механізм притягнення до відповідальності дозволяє ефективніше впливати на порушників законодавства про працю, що намагаються ухилитися від відповідальності за вчинені порушення, оскільки інформація щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є у вільному доступі.

    - Дякуємо Вам, Романе Тарасовичу, за таке змістовне і цікаве інтерв’ю. Сподіваємося, наші читачі отримали вичерпні відповіді на свої запитання і ваші поради та рекомендації будуть корисними для роботодавців, бо завдяки ним можна уникнути штрафів та відповідальності. А головне, досягати у веденні бізнесу належного ладу.


     

  • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№8/2017)

    Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№8/2017)

    У ньому, як завжди, цікава й корисна інформація для спеціалістів з охорони праці, профспілкових активістів та працівників наглядових органів. Пропонуємо вашій увазі статті:

    Віталій Цопа. Ризик-орієнтоване мислення: основи, навчання та впровадження. Частина I. Яку модель і концепцію ризик-орієнтованого мислення сформувати і почати впроваджувати

    Олександр Фандєєв. Ефективні комунікації від МОП. Спілкування – це інструмент, яким обов’язково має володіти кожний працівник Держпраці

    Сергій Колесник. Вінниччина. Про стан охорони праці у Вінницькій області

    Зінаїда Купира. Корисне інтерв’ю. Що спільного у китайців та українців у сфері охорони праці та чому голландці - найкращі працівники

    Олеся Цибульська. По-новому про відоме, або Читаючи Закон… Про управління охороною праці та обов’язки роботодавця відповідно до ЗУ «Про охорону праці» і Директиви Ради 89/391/ЄЕС

    Володимир Потебешко. Куди ми йдемо? Про поточний стан нормативної бази з охорони праці в Україні та напрями її ефективного розвитку

    Дмитро Селявін. Один у полі не воїн, або Народження системи. У рубриці «Людина та її справа»: про життя та досягнення почесного енергетика України Віталія Хлопоніна

    Дмитро Матвійчук. Лідер той, хто рухається вперед. За результатами семінару з ОП для підприємств енергетичної галузі, організованого на базі ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго»

    Олександр Фандєєв. Безпека - справа захоплива. Неформально і творчо підходять до охорони праці на київській фабриці «Імперіал Тобакко Продакшн Україна»

    Сергій Колесник. Сам собі не газовик. Про порушення, які допускають господарі під час установлення, заміни чи експлуатації газових приладів, та вимоги, яких потрібно дотримуватися

    Сергій Колесник. Нічого особистого, або OHSAS 18001:2007 з «вітчизняними відхиленнями». З яких причин підприємство, на якому впроваджено європейські стандарти ОП, заперечує факт смертельного нещасного випадку на виробництві

    Зінаїда Купира. В «Астарті» завжди на старті. Агропромхолдинг ділиться досвідом щодо відпрацювання дій у небезпечних ситуаціях

    Володимир Потебешко. Установи основну причину нещасного випадку. Навчальний практикум журналу

    Збережемо жінок! Меморандум проти наміру МОЗ урівняти права жінок і чоловіків на роботу в шкідливих і небезпечних умовах праці

    Наталія Сільвай. Дежавю? Вилікує суд. Правова допомога: якщо потерпілий через роки хоче пов’язати травмування з виробництвом

    У додатку " На допомогу фахівцю з охорони праці"

    Новини законодавства
    Зінаїда Купира. Про перевірки і не тільки. Докладно розглянуто питання, що стосуються проведення перевірок як суб’єктів господарювання, так і наглядових органів, що уповноважені на здійснення таких перевірок

    Проекти регуляторних актів Держпраці
    За період з 15.06.2017 до 15.07.2017

    Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці станом на 10 липня 2017 року

    Запитували – відповідаємо. Матеріали з онлайн-прийомів голови Держпраці та відповіді фахівців служби на запитання громадян

  • При профільному департаменті Чернівецької міської ради створять посади інспекторів праці

    При профільному департаменті Чернівецької міської ради створять посади інспекторів праці

    Відбулася робоча зустріч начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака з Чернівецьким міським головою Олексієм Каспруком.

    У ході зустрічі обговорено хід виконання Чернівецькою міською радою Постанови Кабінету Міністрів України  №295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України  «Про місцеве самоврядування в Україні», якою  затверджено новий порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

    «Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснює нагляд за тим, як на місцях виконується дана Постанова, - підкреслив  у ході робочої зустрічі Іван Луцак. - Хотів би насамперед акцентувати увагу на тому, що така законодавча норма розширює повноваження органів місцевого самоврядування і, думаю, не лише  в Держпраці зацікавлені у створенні таких посад, але, у першу чергу, в територіальних громадах».

    Керівник Управління деталізував на тому, що фахівці, котрі працюватимуть на цих посадах, здійснюватимуть державний нагляд (контроль) за додержанням  законодавства про працю, зокрема, з питань своєчасної виплати заробітної праці працівникам, додержанні мінімальних гарантій в оплаті праці, оформленні трудових відносин.

    «Це дозволить посилити  державний контроль за забезпеченням  роботодавцями конституційних трудових прав працівників»,- підсумував керівник територіального органу Держпраці.

    Натомість Чернівецький міський голова Олексій Каспрук повідомив, що питання організації виконання Порядку здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю перебуває у процесі розгляду.

    Очільник територіальної громади міста констатував: департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради готується на розгляд сесії Чернівецької міської ради відповідний проект рішення. 


     

  • Завдяки заходам державного контролю Держпраці за півроку в області погашено заборгованість по заробітній платі на понад 400 тисяч гривень

    Завдяки заходам державного контролю Держпраці за півроку в області погашено заборгованість по заробітній платі на понад 400 тисяч гривень  

    Заступник міністра соціальної політики Микола Шамбір в своєму коментарі про суть пенсійної реформи під час ефіру на одному із всеукраїнських телеканалів торкнувся проблеми заборгованості із заробітної плати на українських підприємствах.

    На запитання журналіста про заходи, які вживаються урядом щодо зменшення заборгованості ( за даними служби статистики, на 01.07.2017 заборгованість становить майже 2,4 мільярда гривень), посадовець  відповів, що на сьогодні 28 % від загальної суми заборгованості припадає на економічно активні підприємства державної форми власності.

    Щодо державних підприємств, уряд розглядатиме це питання з точки зору ефективності роботи керівництва і ухвалюватиме відповідні кадрові рішення.

    «На ситуацію із заборгованістю заробітної плати в приватному секторі економіки, - акцентував заступник міністра, - Уряд може вплинути через Державну службу України з питань праці, до повноважень якої належить здійснення контролю щодо виплати заборгованості із заробітної плати суб’єктів господарювання усіх форм власності».

    Відзначивши результативність роботи Держпраці, Микола Шамбір навів показник 2016 року: завдяки контрольним заходам Держпраці було погашено більше 844 мільйони гривень заборгованості, про це повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.

    Водночас питання дотримання трудового законодавства у частині виплати заробітної плати  працівникам підприємств, установ, організацій залишається одним із пріоритетних напрямів у роботі  Управління Держпраці у Чернівецькій області.  

    Головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області, проведено десять перевірок на восьми підприємствах боржниках.

    За результатами проведених перевірок  та на виконання вимог приписів, упродовж півріччя працівникам регіону  погашено заборгованість по заробітній платі у сумі понад 420 тисяч гривень.

    Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», Управлінням Держпраці упродовж звітного періоду винесено постанови щодо накладення  штрафних санкцій на керівництво підприємств - боржників. Щодо шести керівників матеріали було передано на розгляд судових інстанцій.


     

  • Через підвищенням температури повітря на підприємствах, в установах та організаціях необхідно відкоригувати робочий час працівників

    Через підвищенням температури повітря на підприємствах, в установах та організаціях необхідно відкоригувати робочий час працівників

    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до керівників підприємств, установ, організацій Буковини щодо вжиття заходів з попередження нещасних випадків на виробництві при підвищенні температури повітря, яке спостерігається в останні дні.

    Зокрема, будівельним організаціям в умовах підвищення температури повітря необхідно змістити графік робочого часу.

    Обмежити роботу працівників, які виконають кладку зовнішніх стін у піковий час. Збільшити технологічні перерви будівельним бригадам. Провести позаплановий інструктаж працівникам, котрі виконують роботи на висоті.

    Підприємствам водопровідно-каналізаційного та сільського господарства в умовах підвищеної температури навколишнього середовища звернути особливу увагу та посилити контроль відносно виконання газонебезпечних робіт та робіт у замкнутих просторах (люках, колекторах, відстійниках тощо).

    Особливу увагу рекомендується звернути на: забезпечення працівників засобами індивідуального захисту; стан каналізаційних та очисних споруд, забезпечення проведення робіт в колодязях під особистим контролем керівників та спеціалістів підприємств, а також робіт у кабінах машин та механізмів, не обладнаних кондиціонерами.

    Роботодавці зобов’язані забезпечити на підприємствах належні умови праці працівникам на виробничих об’єктах в умовах дії високих температур:

    - обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі, робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;

    - відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалості робочої зміни та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв, а саме:

    запровадити ранній початок робочого дня і, відповідно його закінчення, зменшити тривалість робочих змін, збільшити обідню перерву;

    -  провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного, теплового удару, запаморочення;

    - доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;

    - проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.


     

  • За останній тиждень липня 2017-го на українських підприємствах загинуло дванадцятеро працівників

    За останній тиждень липня 2017-го на українських підприємствах загинуло дванадцятеро працівників

    У період з 24 по 30 липня на підприємствах України смертельно травмовано дванадцятеро осіб: 
    троє  осіб - на підприємствах Київської області;
    двоє осіб - на підприємствах Полтавської області;
    по одній особі - на підприємствах Волинської, Донецької, Запорізької, Луганської, Львівської, Черкаської та Чернігівської областей.

    Випадки смертельного травмування сталися:

    в агропромисловому комплексі (загинуло семеро осіб);
    у будівництві (двоє осіб);
    в енергетиці, металургійній промисловості, соціально-культурній сфері  (по одній особі).


     

  • Основні причини виробничого травматизму у транспортній галузі - несвоєчасне проведення технічного огляду, порушення вимог технологічного процесу та інструкцій з охорони праці

    Основні причини виробничого травматизму у транспортній галузі - несвоєчасне проведення технічного огляду, порушення вимог технологічного процесу та інструкцій з охорони праці

    На цьому наголосив начальник Управління Держпраці Іван Луцак місцевим перевізникам на розширеному зібранні в Управлінні Укртрансбезпеки у Чернівецькій області.

    Участь у розширеній нараді взяли три десятки представників місцевих автомобільних компаній, підприємств, фізичних осіб - підприємців, які надають послуги з пасажирських перевезень в області.

    Виступаючи перед учасниками наради, керівник Управління Держпраці детально проаналізував стан виробничого травматизму в галузі за останні роки.

    Іван Луцак підкреслив, що два нещасні випадки зі смертельним наслідком мали місце у 2013 та 2014 роках. У 2015 році на автотранспорті мав місце один нещасний випадок зі смертельним наслідком.

    Статистики виробничого травматизму на автомобільному транспорті за останні сім місяців 2016 року дещо інша: не зафіксовано жодного нещасного випадку зі смертельним, чи тяжким наслідком.

    «Детальний аналіз травматизму в галузі засвідчує низку причин, внаслідок яких стаються нещасні випадки, а саме: відсутність контролю з боку керівників підприємств за своєчасним проведенням технічного огляду автотранспорту, нехтуванням проведенням планових регламентних робіт, порушення вимог технологічного процесу, вимог інструкцій з охорони праці, або їхнє невиконання, відсутність проведення навчання з питань охорони праці», - підсумував начальник Управління Держпраці.

    Перевізників також було детально поінформовано про окремі новації у законодавстві ,зокрема, щодо накладання нових штрафних санкцій за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

    Наголошувалося на необхідності укладання з працівниками трудових договорів, гідної оплати їхньої праці.

    При спілкуванні з учасниками наради, Іван Луцак відповів на низку актуальних запитань.


     

  • Про надання відпустки без збереження заробітної плати

    Про надання відпустки без збереження заробітної плати

    Статтею 26 Закону України «Про відпустки» визначено відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін.

    Через певні сімейні обставини та з будь яких інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше, ніж на 15 календарних днів на рік.

    Працівник у заяві на імя роботодавця необхідно зазначити причину, яка спричинила потребу у надані такої відпустки.

    Рішення надання такої відпустки належить винятково до компетенції роботодавця.

    Законодавством не передбачено поділу відпустки без збереження заробітної плати на частини.

    Водночас, враховуючи , що законодавством обмежено підсумовану тривалість відпустки без збереження заробітної плати 15–а календарними днями упродовж року, така відпустка може бути надана частинами.


     

     

  • Оголошено конкурс на заміщення посади державної служби категорії «Б»

    Оголошено конкурс на заміщення посади державної служби категорії «Б»

    - головного бухгалтера - начальника відділу бухгалтерського обліку, фінансового, господарського та інформаційного забезпечення

    Наказ про оголошення конкурсу



  • Управління Держпраці надає інформацію щодо переліку суб’єктів господарювання, які можуть здійснювати роботи з обстеження, ремонту та чищенню димарів, повітропроводів

    Управління Держпраці надає інформацію щодо переліку суб’єктів господарювання, які можуть здійснювати роботи з обстеження, ремонту та чищенню димарів, повітропроводів

    Перелік суб’єктів господарювання, які можуть здійснювати роботи з обстеження, ремонту та чищенню димарів, повітропроводів


     

  • З Днем Незалежності України!

    Шановні буковинці!

    Шановні колеги, дорогі друзі!

    Щиро вітаю вас із Днем Незалежності України - найбільшим державним святом.

    Сьогодні ми живемо з вами в історичні часи, бо саме сьогодні Україна по - справжньому здобуває свою незалежність. 

    Здобуває її подвигом українських воїнів – гордих нащадків учасників двох світових воєн, національно-визвольних змагань, 

    жертовною діяльністю волонтерів, 

    молитвами матерів, сестер, дружин, доньок, котрі чекають вдома з війни українських героїв.

    «Боже, великий, єдиний! Нам Україну храни», - ці слова духовного гімну держави якнайповніше засвідчують сьогодні єдине й найбільше бажання усієї української нації.

    У ці урочисті дні вітаю вас, дорогі буковинці, шановні колеги, друзі зі святом.

    Бажаю миру на нашій благословенні землі, доброго здоров’я усім, довгих років життя, достатку й віри у світле майбутнє рідної країни.

    З повагою – Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


     

  • Колектив Управління Держпраці взяв участь в урочистостях з нагоди Дня Державного прапора

    Колектив Управління Держпраці взяв участь в урочистостях з нагоди Дня Державного прапора

    Колективи Управління Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецького експертно-технічного центру взяли участь у загальноміських урочистостях з нагоди Дня Державного прапора.

    Урочистості відбулися за участю представників влади, громадських активістів, волонтерів, воїнів АТО та  їхніх родин, молоді, студенства. 

    На велелюдному Центральному майдані Чернівців представники Управління Держпраці та Чернівецького експертно-технічного центру під урочисті мелодії розгорнули державні стяги й у такий спосіб долучилися до флеш-мобу, в якому сьогодні беруть участь колеги з територіальних управлінь Держпраці та експертно-технічних центрів усіх регіонів України.

    Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак, вітаючи колективи, зокрема, сказав: 
    "Шановні колеги, відзначаючи найбільші державні свята - День Незалежності та День Державного прапора, думаю, кожен із нас усвідомлює, якою великою і тяжкою ціною здобута й утверджена незалежність нашої держави. У ці святкові й по-справжньому урочисті дні бажаю усім нам миру, здоров'я, довгих років життя, гідних здобутків у праці, наснаги й віри у майбутнє".


     

  • Висловлюємо глибокі та щирі співчуття

    Колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області висловлює щирі співчуття сім'ї та колективу Управління Держпраці у Тернопільській області з приводу важкої втрати – смерті начальника Управління Михайла Петровича Лаби.

    Розділяємо разом з Вами біль втрати. Нехай світла пам'ять про померлого назавжди залишиться в серцях родини, колег, близьких та знайомих. Вічна йому пам'ять...

    Колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області


     

  • У липні головні державні інспектори Управління Держпраці перевірили дотримання законодавства про працю у 35 суб‘єктів господарювання

    У липні головні державні інспектори Управління Держпраці перевірили дотримання законодавства про працю у 35 суб‘єктів господарювання

    Головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області  упродовж  липня  нинішнього року здійснили 40 перевірок  з питань дотримання законодавства про працю. Перевірено 35 суб’єктів господарювання області.
     
    За результатами перевірок, керівникам підприємств та фізичним особам-підприємцям внесено 33 приписи на усунення виявлених порушень законодавства про працю.
     
    Матеріали перевірок на двадцятьох керівників-порушників трудового законодавства направлено до суду щодо  притягнення до адміністративної відповідальності.
     
    За невиконання законних вимог державних інспекторів, п’ятьох  роботодавців притягнуто до адміністративної відповідальності.
    Направлено  подання щодо притягнення чотирьох посадових осіб до дисциплінарної відповідальності. Всі подання задоволено.


     

  • Володимир Гройсман: «Уряд розробляє рішення, які дозволять забезпечити достойну заробітну плату і збільшення пенсій

    Володимир Гройсман: «Уряд розробляє рішення, які дозволять забезпечити достойну заробітну плату і збільшення пенсій

    «Уряд працює над реформою системи оцінки праці та пенсійної системи, що дозволить забезпечити достойну заробітну плату для українських громадян та збільшення пенсій в Україні», - про це заявив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи засідання Уряду учора, восьмого серпня.
     
    "Наші два найважливіші завдання сьогодні - питання оцінки праці українців. Я вважаю, що  робота і оплата праці українських громадян є недооцінена. Тому наше завдання сьогодні - реформувати систему оплати праці таким чином, щоби кожен український громадянин отримував достойну заробітну плату, це перше. По-друге, щоб вона була білою, і по-третє, щоби людина, яка сьогодні працює, отримала і нормальну заробітну плату, з одного боку, і з іншого боку, на майбутнє, захист пенсійної системи", - заявив Володимир Гройсман.
     
    Голова Уряду також підкреслив, що потребує змін пенсійна система України, у зв’язку з цим на порядку денному стоїть питання забезпечення сучасних пенсій.
    "Це буде означати, що нам потрібно в межах можливостей нашої економіки і Пенсійного фонду прийняти усі необхідні рішення для того, щоби пенсія в Україні зростала. У нас є думки з цього приводу, ми над цим питанням працюємо, ми зараз зважуємо усі можливості економіки, що ми можемо запропонувати українським громадянам, і обов'язково це запропонуємо", - повідомив Володимир Гройсман.
     
    За словами Прем'єр-міністра, Уряд презентує такі "не популістичні, а дуже конкретні кроки" у найкоротші терміни, що будуть відповідати можливостям Бюджету та економічної ситуації у країні.

    "Для нас важливо забезпечити економічне зростання, - наголосив Володимир Гройсман. - Від економічного зростання ми можемо мати достатньо інвестицій в підвищення рівня життя людей", - повідомляє «Урядовий портал».

  • В області у розпалі – жнивна кампанія. Управління Держпраці звертається до керівників та працівників агропромислових формувань, селянських колективних спілок, фермерських господарств щодо належного дотримання норм законодавства з охорони праці

    В області у розпалі – жнивна кампанія. Управління Держпраці звертається до керівників та працівників агропромислових формувань, селянських колективних спілок, фермерських господарств щодо належного дотримання норм законодавства з охорони праці

    Відповідальним особам необхідно забезпечити серед працівників, задіяних  у жнивах,   проведення інструктажів з питань охорони праці та промислової безпеки;

     -  до роботи на тракторах, зернозбиральній техніці  допускати осіб віком від 18 років, які мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;

    - організувати ланки технічного обслуговування;

    - обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;

    - перевірити провисання проводів ліній електропередач;

     - забезпечити огородження всіх обертових частин сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
     
     - технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

    - укомплектувати всі робочі місця, трактори та зернозбиральні комбайни медичними аптечками першої допомоги;

    - забезпечити всіх працівників, котрі зайняті на жнивах, спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;

    - провести перевірку опору ізоляції та контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;

    -  трактори, які задіяні на транспортних роботах, перевести на максимальну ширину колії коліс;

    - обладнати всі трактори, комбайни та сільськогосподарські машини  пожежним інвентарем згідно з нормативними вимогами;

    - не допускати до експлуатації трактори, що не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  • Затверджено План невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати

    Затверджено План невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати

    Відповідне розпорядження Кабінету Міністрів №517-р ухвалено 22 липня.
     
    План передбачає розгляд питання про притягнення до відповідальності керівників підприємств, що належать до сфери управління органів виконавчої влади, які допустили порушення вимог законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати.
     
    Уряд зобов’язав Державну службу України з питань праці  посилити контроль за додержанням вимог трудового законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати.
     
    Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців області й наголошує, що саме роботодавці несуть відповідальність:
     
    дисциплінарну:  згідно з пунктом 1-1 статті 41 КЗпП, якщо внаслідок дій керівника (інших посадових осіб) підприємства, установи, організації заробітна плата виплачується не своєчасно або в розмірах, нижчих від установленого законодавством її мінімального розміру – трудовий договір з винними особами  може бути розірваний з ініціативи власника, або уповноваженого ним органу.
     
    адміністративну: згідно зі статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю – тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
     
    кримінальну:  згідно зі статтею 175 Кримінального кодексу України, безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності,карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певного діяльністю на строк до трьох років.

  • З початку року на підприємствах України смертельно травмувалося понад 200 осіб

    З початку року на підприємствах України смертельно травмувалося понад 200 осіб

    У липні на підприємствах України  смертельно травмовано 30 осіб (за аналогічний період 2015 року травмовано 35 осіб).
     
    За сім місяців 2016 року смертельно травмовано 201 особу, за сім місяців 2015 року – 205 осіб.
     
    Смертельні травмування на виробництві відбулися внаслідок :
    дорожньо-транспортної пригоди та наїзду транспортного засобу ( загинуло 62 особи  фактично 30% від загальної кількості

    потерпілих);
     
    при падінні потерпілого – 35 осіб (17%);
     
    внаслідок падіння, обрушення предметів, матеріалів, породи, ґрунту – 31 особа (16%);
     
    при дії предметів та деталей, що рухаються – 28 осіб (13%);
     
    при дії шкідливих і токсичних речовин – 12 осіб (6%);
     
    через ураження електричним струмом  – 11 осіб (5%).

  • На ТОВ «Розма» тяжко травмувався вальцювальник

    На ТОВ «Розма» тяжко травмувався вальцювальник

    В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування обставин та причин  настання нещасного випадку з  важкими наслідками, в якому постраждав  працівник підприємства «Розма».
     
    Вальцювальник  гумових сумішей під час виробничого процесу  (виготовлення та доопрацювання гумових сумішей) на підготовчо-закрійній дільниці отримав тяжкі травми правої руки.
     
    За попередніми даними,  це сталося внаслідок порушення  вимог інструкцій з охорони праці  при доопрацювання на вальцях СМ 2130 гумової суміші.
     
    Потерпілому 1965 року народження було оперативно надано  медичну допомогу. Наразі він перебуває на лікуванні в лікарні швидкої медичної допомоги обласного центру.

    Довідково: за шість місяців 2016 року на підприємствах Буковини сталося 18 нещасних випадків, в яких смертельно травмувалося шестеро осіб.

  • Заборгованість із виплати заробітної плати в області зменшується

    Заборгованість із виплати заробітної плати в області зменшується

    Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь у роботі обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій, соціальних виплат та орендної плати за земельні і майнові паї.
     
    Під час роботи комісії  зазначалося, що у липні в області вдалося суттєво  зменшити заборгованість із виплати заробітної плати.
     
    Так, впродовж місяця ліквідовано борги на 12 підприємствах, зокрема, КП "Міжнародний аеропорт «Чернівці» – на 352,6 тис. грн, ПрАТ «Авіакомпанія "Буковина» – на 164,3 тис. грн, філії ДП «Облавтодор» «Чернівецька дорожньо-експлуатаційна дільниця» – на 147,2 тис. грн, філії «Вижницький райавтодор» – на 81,5 тис. грн,  філії «Глибоцький райавтодор» – на 49,1 тис. грн, філія «Заставнівський райавтодор» – на 50,8 тис. грн, філії «Новоселицький райавтодор» – на 85,5 тис. грн, філії «Кіцманський райавтодор» – на 56,1 тис. грн, філія «Путильський райавтодор» – на 144,1 тис. грн, філії «Сторожинецький райавтодор» – на 126,4 тис. грн, філії «Сокирянський райавтодор» – на 55,2 тис. грн, філії «Хотинський райавтодор» – на 10,6 тис. грн.
     
    За оперативними даними, станом на 27.07. 2016 р. загальна сума боргу з виплати зарплати  в області, становить понад два мільйони 230 тисяч гривень. Це на  один мільйон 395 тисяч гривень менше, аніж було станом на початок місяця.


     

  • Президент підписав Закон щодо додаткових гарантій працевлаштування учасників АТО

    Президент підписав Закон щодо додаткових гарантій працевлаштування учасників АТО

    Президент Петро Порошенко підписав Закон України № 1436-VIII «Про внесення зміни до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» щодо додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
     
    Закон, прийнятий Верховною Радою України 7 липня 2016 року, спрямований на поліпшення соціального захисту учасників антитерористичної операції.
     
    Зміни до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» розширюють перелік категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, та включають в нього учасників бойових дій, зазначених у пунктах 19 та 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
     
    Зміни стосуються лише осіб, які зареєстровані в державній службі зайнятості та перебувають на обліку як безробітні.
     
    Реалізація положень Закону сприятиме працевлаштуванню учасників антитерористичної операції, оскільки відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавцю, який працевлаштує на нове робоче місце, за направленням Державної служби зайнятості, зазначених осіб, строком не менше ніж на два роки, щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

    Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування, - повідомляється на сайті Глави держави.


     

  • Міністр соціальної політики Андрій Рева: «Щоби забезпечити радикальне зростання заробітної плати, потрібно принципово інші рішення»

    Міністр соціальної політики Андрій Рева: «Щоби забезпечити радикальне зростання заробітної плати, потрібно принципово інші рішення»

    Соціальні стандарти, за словами Міністра соціальної політики Андрія Реви, мають  зрости з першого грудня нинішнього року. Економічний фон такий, що інфляція планувалась на рівні 12,5%, а зростання соціальних стандартів – на 16%.  Рівень мінімальних зарплат має піднятись з 1450 гривень до 1600 гривень, а пенсій - з 1130 до 1247 гривень.
     
    „Звичайно, нас ці темпи зростання соціальних стандартів задовольняти не мають, - заявив Міністр соціальної політики Андрій Рева. – … Особистий досвід підказує, що, якщо  будемо працювати в рамках цієї системи, ніколи не досягнемо європейських  стандартів.  Тому потрібні принципово інші рішення, що дозволять нам забезпечити радикальне зростання заробітної плати, в першу чергу, для працюючих людей з тим, щоб мати фінансовий ресурс уже для підвищення соціальних стандартів тих, хто не працює. Ми працюємо над такими пропозиціями щоденно. І, коли в нас будуть готові опрацьовані, прораховані пропозиції, ми їх винесемо на розгляд Прем’єр – міністра й Кабміну. Їх схвалять, сподіваюсь, і тоді можна буде говорити публічно, в ЗМІ  про дати й розміри тих соціальних стандартів, що їх ми пропонуємо”.
     

    За повідомленням  сайту Міністерства соціальної політики України


     

Ми на YouTube

Важливо