UP
Фільтр
 • Інтерактивні інспектори Держпраці продовжують активно консультувати працівників та роботодавців про особливості застосування законодавства на період карантину

  Інтерактивні інспектори Держпраці продовжують активно консультувати працівників та роботодавців про особливості застосування законодавства на період карантину  

  Започаткований нещодавно Держпраці сервіс «інтерактивний інспектор», за допомогою якого працівники та роботодавці мають змогу отримувати відповіді на нагальні питання, виявився досить затребуваним.

  Упродовж місяця з моменту впровадження сервісу посадовими особами територіальних управлінь Держпраці надано консультацій, роз’яснень з питань законодавства про працю, охорону, гігієну праці та надання адміністративних послуг 57 тис. 706 громадянам та представникам підприємств, зокрема, з питань:

  – праці – 34 тис. 970;

  – охорони та гігієни праці  – 20 тис. 982;

  – надання адміністративних послуг  – 1 тис. 754.

  Щодо додержання законодавства про працю найбільше звернень надходило з питань оплати праці – 11 тис. 883, надання відпусток, у тому числі щодо примушення до написання заяв на відпустки без збереження заробітної плати  – 7 тис. 771, оформлення трудових відносин – 3 тис. 524, звільнення, зокрема щодо примушення до написання заяв на звільнення – 3 тис. 410.

  Щодо дотримання законодавства з питань охорони та гігієни праці найчастіше порушувалися питання порядку організації медичних оглядів працівників – 4 тис. 236, отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – 2 тис. 203, порядку проведення атестації робочих місць – 2 тис. 90, забезпечення працівників засобами індивідуального захисту – 1 тис. 915.

  Також роботодавців турбують питання подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, таких питань надійшло – 812, подання заяви на продовження строку дії дозволу – 230 та подання декларації відповідності МТБ вимогам законодавства з питань охорони праці, якщо строк дії дозволу ще не закінчився – 218.

  Державна служба України з питань праці нагадує: поставити свої запитання та отримати відповіді на них можливо засобами телефонного зв’язку, на електронну пошту, за допомогою соціальних мереж та інших комунікаційних засобів, інформація про які розміщено на офіційних сайтах її територіальних органів.

  Так,  з метою забезпечення безперебійної роботи Управління Держпраці у Чернівецькій області організовано проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань, що належать до його компетенції на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби СОVID-19.

  Для отримання консультацій заявникам необхідно звертатися:

  на електронну пошту відомства;

  на офіційну сторінку у Facebook - https://www.facebook.com/cv.dsp.gov.ua/;

  за телефонами, оприлюдненими на сайті Управління.


   

 • Організація порядку внесення змін до актів підприємств у сфері безпеки та здоров’я на роботі щодо недопущення поширення корона вірусної хвороби

  Організація порядку внесення змін до актів підприємств у сфері безпеки та здоровя на роботі щодо недопущення поширення коронавірусної хвороби

  Особливості та порядок внесення змін до актів підприємства з безпеки праці та здоров’я працівників встановлено Порядком опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві, затвердженим наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці 21.12.1993 № 132 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.02.1994 за № 20/229 (далі – Порядок).

  До опрацювання проекту нормативного акта з безпеки праці та здоров’я працівників залучаються фахівці підрозділів підприємства, до компетенції яких відноситься питання, кваліфіковані спеціалісти у галузі охорони праці та з правових питань, представники профспілки (профспілок) та інших громадських об’єднань, уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці.

  У разі необхідності роботодавець може на договірній основі залучити до опрацювання проекту нормативного акта спеціалістів сторонніх організацій.

  В першу чергу зазначене стосується внесення змін до актів підприємства, що містять обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях – інструкцій з охорони праці.

  Зазвичай, перегляд інструкцій з охорони праці проводиться в строки, передбачені нормативно-правовими актами з охорони праці, на основі яких їх розроблено, але не рідше ніж один раз на 5 років, а для робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, – не рідше ніж один раз на 3 роки.

  Однак сучасні реалії та необхідність  ведення господарської діяльності та виконання роботи в умовах пандемії коронавірусної інфекції, запровадження карантину та обмежувальних заходів в країні, зумовлюють зміну певних умов та особливостей праці, що в свою чергу потребує перегляду, в тому числі інструкцій з охорони праці та наповнення їх змісту певними правилами поведінки, порядком дотримання особистої гігієни, застосуванням засобів захисту (медичних масок, респіраторів, рукавиць тощо).

  Відповідні знання і навички працівники, які продовжують працювати під час запроваджених карантинних заходів, мають отримати під час проведення позачергового навчання або інструктажу з питань охорони праці.

  Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведенні.

  Таким чином, у разі зміни умов праці, зокрема пов’язаними в тому числі із пандемією коронавірусної інфекції COVID-19 та необхідністю запровадження заходів щодо недопущення її поширення, керівник підприємства вносить відповідні зміни до нормативних актів з безпеки праці та здоров’я з урахуванням Порядку та інших нормативно-правових актів з охорони праці.


   

   

   

 • Держпраці запроваджує гарячу лінію для медичних працівників, котрі захворіли на СOVID -19

  Держпраці запроваджує гарячу лінію для медичних працівників, котрі захворіли на СOVID -19 

  З метою проведення своєчасних розслідувань нещасних випадків/гострих професійних захворювань (інфікування COVID-19) у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 та забезпечення їх соціального захисту Державна служба України з питань праці запроваджує гарячу лінію 044 279 03 28 для медичних працівників, які захворіли на COVID-19.


   

 • Профілактика коронавірусної хвороби для працівників, котрі мають роз’їзний характер роботи

  Профілактика коронавірусної хвороби для працівників, котрі мають розїзний характер роботи   

  Під час розробки та застосування заходів щодо непоширення коронавірусної інфекції COVID-19 під час роботи, серед іншого роботодавцям необхідно приділити належну увагу категорії працівників, які мають роз’їзний характер роботи, тобто працівникам які виконують роботи на об’єктах, розташованих на значній відстані від місця розташування підприємства, у зв’язку з  поїздками  у неробочий час від місця знаходження  підприємства  (збірного  пункту)  до  місця  роботи на об’єкті й назад, що становить не менше як дві-три години на день.

  Поряд із забезпеченням працівників необхідними засобами захисту  важливим залишається питання проведення широкої роз’яснювальної роботи з працівниками, що мають роз’їзний характер роботи та часто перебувають у відрядженнях.

  Для працівників з роз’їзним характером роботи до потенційних джерел впливу можна віднести тісний контакт з колегами та іншими людьми або дотик до інших поверхонь, до яких торкалася чи обробляла особа, яка має COVID-19.

  Основними рекомендаціями для запобігання поширенню вірусу серед працівників з роз’їзним характером роботи є:

  – наскільки можливо уникати контакту з людьми, привітальних обіймів і рукостискань. Рекомендована відстань, на якій працівник має триматися від інших людей складає не менше 1,5 м;

  – застосування «безконтактного» надання послуг, а також максимальне виключення необхідності тісного контакту з людьми;

  – під час надання послуг необхідно обмежувати контакти з поверхнями, до яких часто торкаються;

  – в громадських місцях або місцях, де важко вжити заходів соціального відсторонення, носити маски та рукавиці, також періодично їх змінювати;

  – періодично протягом дня обробляти руки дезінфекційними засобами або мити їх із милом не менше 20 с;

  – дезінфікувати особисті речі (телефони, гаджети, сумки тощо), поверхні службового транспортного засобу (особливо, якщо він спільний) на початку та в кінці зміни;

  – витирати ручки (маркери) та інші поверхні що використовуються для підпису після кожного користування;

  – застосовувати одноразові серветки для чищення та дезінфекції;

  – контролювати прояви симптомів та проводити заміри температури тіла двічі на день.

  У разі прояву симптомів зараження працівники повинні повідомити роботодавця, залишатися вдома і самоізолюватися, телефонувати до закладу охорони здоров’я або місцевого управління охорони здоров’я, надаючи їм детальну інформацію про свій стан здоров’я.


   

   

 • Розслідування випадків коронавірусної інфекції у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID - 19

  Розслідування випадків коронавірусної інфекції у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID - 19

  Процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві визначено Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі – Порядок).

  Згідно з пунктом 3 Порядку нещасний випадок – обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.

  Гостре професійне захворювання (отруєння) – захворювання (або смерть), що виникло після однократного (протягом не більш як однієї робочої зміни) впливу на працівника шкідливих факторів фізичного, біологічного та хімічного характеру (у тому числі інфекційні, паразитарні, алергійні захворювання).

  Пунктами 4, 5 та 7 Інструкції про застосування переліку професійних захворювань, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Академією медичних наук України, Міністерством праці та соціальної політики України від 29.12.2000 № 374/68/338, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.01.2001 за № 68/5259, визначено, що якщо етіологія професійного захворювання не вказана в Міжнародній класифікації хвороб і споріднених проблем (МКХ-10), застосовують код Y 96 (фактори, пов’язані з умовами праці).

  Діагноз гострого професійного захворювання (інтоксикації), що виникає на виробництві, встановлюється лікарем будь-якого лікувально-профілактичного закладу після обов’язкової консультації з профпатологом та лікарем з гігієни праці.

  При гострих професійних захворюваннях інфекційного походження (вірусний гепатит, бруцельоз, сибірська виразка, кліщовий енцефаліт та інші) діагноз установлюється лікарем-інфекціоністом та профпатологом з урахуванням епідрозслідування.

  Отже, лабораторно підтверджені випадки інфікування COVID-19 медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог Порядку.

  Водночас, потрібно зауважити, що на виконання абзацу другого пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” щодо своєчасного і повного проведення профілактичних і протиепідемічних заходів, у разі проведення спеціальних розслідувань нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, відповідно до Порядку, до закінчення карантину рекомендовано:

  – проводити розподіл обов’язків членів комісій з урахуванням обмеження контактного спілкування між членами комісії та особами, що можуть бути залучені до розслідування нещасного випадку, зокрема, делегувати представникам роботодавця виконання тих обов’язків комісії, визначених пунктом 33 Порядку, необхідність виконання яких передбачає перебування членів комісії на території суб’єкта господарювання;

  – опитування свідків, зустріч з потерпілим, членами його сім’ї або уповноваженою ним (ними) особою, проводити обмеженим складом членів комісії (один-два), в разі необхідності засідання комісії проводити обмеженим складом з додержанням вимоги щодо кворуму, та з використанням конференц-зв’язку та інших сучасних засобів зв’язку;

  – виконувати інші обов’язки комісії, визначені пунктом 33 Порядку, та здійснювати документальне оформлення матеріалів розслідування з урахуванням обмежень, пов’язаних із запровадженням карантинних заходів.

  Довести вищезазначені рекомендації до відома комісій підприємств з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) та відповідних робочих органів Фонду соціального страхування України.

  Водночас зазначаємо, з метою контролю за своєчасністю та об’єктивністю проведення розслідувань нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), аварій, підготовкою матеріалів розслідування, посадовим особам територіальних органів Держпраці використовувати повноваження відповідно до чинного законодавства, зокрема, передбачені пунктами 54-58 Порядку.


   

 • Привітання з Днем охорони праці

  Шановні працівники трудових колективів Буковини!

  Шановні роботодавці, колеги!

  Сьогодні в Україні відзначається День охорони праці. Водночас світ відзначає Всесвітній День охорони праці.

  Ця дата є доброю нагодою ще раз і ще раз привернути увагу суспільства до надважливої проблеми, а саме збереженню життя і здоровя людей праці на кожному робочому місці у трудових колективах підприємств, установ, організацій.

  Цьогорічний День охорони праці ми відзначаємо в особливих умовах. А саме в умовах глобальної проблеми, що охопила весь світ і, на жаль, нашу державу - пандемії коронавірусної інфекції.   

  Нам усім разом доводиться переживати складний час. Разом із тим саме сьогодні кожен із нас, думаю, замислюється, наскільки високою має бути відповідальність тих, хто щодня  виходить на роботу.

  Особливо представників тих виробничих галузей, хто щохвилини перебуває у епіцентрі складних ситуацій, але непохитно виконує свої професійні обов’язки  - медики, рятувальники, фахівці, що забезпечують правопорядок і спокій.

  Шановні працівники, роботодавці, колеги, однодумці!

  У цей складний період бажаю кожному доброго здоровя, бадьорості настрою, справжнього оптимізму і сподівання на краще.

  Бережімо себе, свою родину і всіх, хто поруч.

  З повагою та за дорученням колективу – Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  


   

 • Відбувся круглий стіл, приурочений Дню охорони праці

  Відбувся круглий стіл, приурочений Дню охорони праці

  Голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера взяв участь в онлайн-заході - круглому столі на тему: «Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі-2020. COVID-19: небезпеки й ефективна протидія», який організовано журналом «Промислова безпека» з нагоди Всесвітнього дня охорони праці.

  У заході також взяли участь національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, менеджер проекту ЄС-МОП в Україні Антоніу Сантуш,  керівники служб, дирекцій промислової безпеки та охорони праці провідних промислових компаній України.

  Під час круглого столу учасники обмінялися практичною інформацією щодо активної протидії поширенню COVID-19 та допомоги підприємствам у формуванні конкретних політик та протоколів.

  Ігор Дегнера розповів про особливості державного нагляду та взаємодії з бізнесом в умовах карантинних обмежень, а також про роботу Служби, спрямовану на запобігання зараженню та поширення коронавірусної інфекції.

  Голова Служби підкреслив, що нині питання безпеки медичних працівників актуальне, як ніколи.

  Сергій Савчук виступив з доповіддю про зусилля МОП у протидії пандемії, окреслив спільні завдання держави, роботодавців та профспілок України.

  Під час виступу Антоніу Сантуш ознайомив учасників з досвідом боротьби з пандемією на підприємствах Португалії, розповів про роль держави у цьому протистоянні.

  Під час онлайн-заходу всі учасники мали змогу поставити доповідачам запитання.


   

 • Сьогодні, 28 квітня, в Україні відзначається День охорони праці

  Сьогодні в Україні відзначається День охорони праці

  Згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 No 685/2006 щороку 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч Україна вкотре долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці та мала намір провести заходи до Всесвітнього дня охорони праці за тематикою, що присвячена вирішенню проблеми насильства і домагань у сфері праці.

  Однак запланованому завадила надзвичайна подія – спалах коронавірусної інфекції COVID-19, яка розпочалася в Китаї, згодом охопила Південну Корею, Іран, країни західної Європи, а сьогодні вже панує у всьому світі. Тож темою Всесвітнього дня охорони праці-2020 стала боротьба з пандемією смертельно небезпечної недуги.

  ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

  У процесі підготовки до відзначення Дня охорони праці в Україні, яка фактично збіглася в часі з першими проявами «коронакризи», стало зрозумілим, що перед усім українським суспільством постав досі нечуваний виклик, який вимагає особливих заходів та зусиль.

  Перші випадки захворювання було зафіксовано у грудні 2019 року, а вже 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію через спалах коронавірусної інфекції.

  Зокрема генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан Гебреісус заявив: «Це не просто криза охорони здоров’я, це криза, яка торкнеться кожного сектору. Тому кожен сектор і кожна людина повинні бути залучені в боротьбу». Того ж дня постановою КМУ від 11.03.2020 No 211 в Україні було запроваджено карантинні заходи, які в подальшому уряд подовжив і посилив.

  Ухвалені на законодавчому рівні заходи спрямовані передусім на протидію поширенню коронавірусної інфекції та передбачають обмеження на проведення масових заходів, заборону діяльності закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів соціально-культурної сфери, запровадження карантину в навчальних закладах усіх рівнів, обмеження функціонування громадського транспорту та пасажирських перевезень.

  Щоби стримати поширення COVID-19 і зберегти життя та здоров’я людей, зазначені рішення, безумовно, були правильними та потрібними. Але разом з тим, як наслідок їх впровадження, ми можемо спостерігати невтішну картину економічного спаду в країні: у всіх галузях та сферах. Такий стан справ породжує серйозні загрози, які за своєю суттю – справжнісінька криза, що впливає не тільки на виробництво товарів і послуг, споживання та інвестиції, а й може спричинити «шок» на ринку праці, який ми вже фактично маємо.

  Першочергові оцінки Міжнародної організації праці вказують на потенційну загрозу неабиякого зростання безробіття і неповної зайнятості, скорочення робочого часу, суттєвого зниження заробітної плати та доходів працівників тощо. Це нові виклики як для держави, так і для всіх тих, хто відповідає за найманих працівників у країні. На сьогодні від соціальної свідомості роботодавців залежить не тільки життя і здоров’я всіх громадян України, а й стійкість та цілісність нашої держави. Зупинка економічної активності бізнесу, врешті-решт, обов’язково закінчиться, а збережений трудовий капітал стане для підприємств рушійною силою, яка забезпечить у майбутньому економічне зростання.

  Звертаємо увагу керівників підприємств, установ, організацій, де неможливо забезпечити дистанційний режим роботи під час карантину, на забезпечення нагальних профілактичних та протиепідемічних заходів для недопущення поширення випадків захворювання на COVID-19.Особливу увагу потрібно приділити захисту лікарів та інших медичних працівників, що перебувають в епіцентрі складної ситуації, виконуючи професійні обов’язки з надання медичної допомоги пацієнтам, збереження їх здоров’я та життя.

  Водночас, постановою КМУ від 25.03.2020 № 256 рекомендовано підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності на час встановлення карантину не звільняти працівників, які виконують визначену трудовим договором роботу вдома, та працівників, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину, що також сприяє збереженню трудових прав працівників у цей непростий час.

  Запровадження карантинних заходів змусило підприємства переглянути не тільки свої звичні плани, а й ставлення до профілактики виробничого травматизму, особливо до ймовірного зараження працівників новою невивченою формою інфекції. Тепер життя і здоров’я найманих працівників напряму залежить від ставлення роботодавців до своїх кадрів, до них особисто та їх сімей.

  В умовах глобальної пандемії нового коронавірусу для запобігання поширенню інфекції, захисту здоров’я громадян та надання допомоги хворим, суспільство має об’єднати зусилля заради подолання наслідків епідемії.

  Підсумовуючи зазначене, закликаємо всіх долучитися до відзначення Дня охорони праці в Україні та забезпечити широку інформаційну кампанію для захисту та збереження життя і здоров’я працівників.


   

 • Держпраці закликає суб’єктів господарювання дотримуватися норм чинного трудового законодавства

  Держпраці закликає суб’єктів господарювання дотримуватися норм чинного трудового законодавства

  Незадекларована робота впливає на всіх. Вона ставить працівників в умови, що мають безліч ризиків, перешкоджає чесній конкуренції та підриває державні фінанси, соціальний захист та соціальну згуртованість.

  Перетворення незадекларованої праці на задекларовану вимагає спільного і цілісного підходу, залучаючи роботодавців, працівників, а також їх представницькі органи.

  Задекларована робота приносить користь усьому суспільству: держава отримує податок і сплачує внески, пов’язані з соціальним страхуванням, для фінансування основних соціальних послуг, працівники отримують необхідний захист та гарантії (наприклад, оплата відпусток та тимчасової непрацездатності, пенсійні внески та безпечні умови праці), компанії можуть конкурувати на ринку на рівних умовах.

  Саме тому, одним з основних напрямів роботи інспекторів праці є зниження рівня незадекларованої праці.

  Є два способи безпосереднього впливу на рівень незадекларованої праці: інформаційно-роз’яснювальна робота та, власне, інспекційні відвідування і застосування фінансових санкцій до роботодавців, які вдаються до використання незадекларованої праці.

  При цьому, лише збалансоване поєднання цих двох інструментів дозволяє досягнути бажаної мети – сприяння переходу незадекларованої праці в задекларовану.

  Інформаційна робота без повноважень, що дозволяють ефективно контролювати та робити використання незадекларованої праці економічно невигідною, не матиме належного результату, так само як і стохастична контрольно-наглядова діяльність зі значним розміром відповідальності не забезпечить сталий вплив на рівень незадекларованої праці.

  Так, обмеження повноважень та зменшення кількості інспекційних відвідувань з питань виявлення незадекларованої праці при збереженні темпів роз’яснювальної роботи призводить до зменшення кількості задекларованих працівників.

  Наприклад, після визнання нечинною у травні 2019 року постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, якою був затверджений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, відбулося різке зниження кількості застрахованих осіб. Зокрема з травня по грудень 2019 року кількість працівників, що підлягали загальнообов’язковому соціальному страхуванню, зменшилась на 82 тис. осіб.

  Разом з тим, відновлення роботи інспекторів з використанням усього комплексу повноважень якісно впливає на зміну динаміки працевлаштування.

  На початку цього року було заплановано та проведено інформаційну та інспекційну кампанію на підприємствах оптової та роздрібної торгівлі, організації харчування та тимчасового розміщування. Зазначені сфери господарювання, як свідчать дані Держстату, мають досить високий ризик використання незадекларованої праці.

  За результатами цієї роботи динаміка працевлаштування у сферах господарювання, у яких проводилась пілотна кампанія, зросла на 25 %  порівняно з відповідним періодом минулого року.

  Загалом за результатами кампанії кількість працівників, що підлягають загальнообов’язковому соціальному страхуванню, зросла по всім сферам господарювання на 41 тис. осіб.

  Таким чином, відслідковується чітка тенденція до коливань кількості застрахованих осіб залежно від обмеження або поновлення повноважень інспекторів праці. Обмеження повноважень зменшують ефективність впливу інспекторів праці на недобросовісних роботодавців, натомість поновлення таких повноважень сприяє поновленню процесу укладення трудових договорів з працівниками.

  Обмеження, пов’язані із запровадженням карантинних заходів, знизили темпи інформаційних та інспекційних заходів. Після закінчення таких заходів контрольні заходи будуть відновлені та продовжена робота по виявленню незадекларованих працівників, у першу чергу, у найбільш ризикованих сферах діяльності (будівництво, сільське господарство, транспорт, кур’єрська доставка).

  В черговий раз звертаємо увагу роботодавців на недопустимість використання роботи працівників без укладення трудових договорів.

  Допуск до роботи незадекларованих працівників тягне за собою кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність.

  Будьте свідомі та не допускайте порушень законодавства!

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

 • Рекомендації для роботодавців! Запобіжні заходи допоможуть уникнути розповсюдження коронавірусу на робочих місцях

  Рекомендації для роботодавців! Запобіжні заходи допоможуть уникнути  розповсюдження коронавірусу на робочих місцях

  Державна служба України з питань праці надає дієві рекомендації суб’єктам господарювання щодо організації запобіжних заходів на підприємствах, в установах, організаціях з ціллю мінімізувати ризики зараження працівників небезпечною інфекцією.

  Як поширюється COVID-19

  Коли хвора людина чи носій захворювання з COVID-19 кашляє або видихає, виділяються краплі зараженої рідини. Більшість із них потрапляють у навколишнє середовище, поверхні та предмети – наприклад, письмовий стіл, телефони.

  Люди можуть інфікуватисьCOVID-19:

  – торкаючись забруднених поверхонь чи предметів, а потім торкаючись  очей, носа чи рота;

  – через повітряно-крапельний шлях від хворого на COVID-19, стоячи на відстані одного метра від інфікованої особи (іншими словами, COVID-19 поширюється аналогічно грипу).

  Більшість осіб, які інфіковані COVID-19 відчувають легкі симптоми хвороби та з часом одужують. Однак перебіг хвороби може бути більш складним та супроводжуватись ускладненнями такими як пневмонія. Такі хворі потребують термінової госпіталізації.

  Ризик ускладнень захворювання зростає з віком, а саме:

  – люди старше 40 років є більш вразливими, ніж люди до 40 років;

  – люди з ослабленою імунною системою та люди з такими захворювання, як діабет, захворювання серця та легенів тощо.

  Прості способи запобігти поширенню COVID-19 на робочому місці

  Низькі затрати, що наведені нижче, допоможуть запобігти поширенню інфекцій на робочому місці, таких як застуда, грип та шлункові розлади. Захищайте своїх клієнтів, підрядників та працівників.

  Роботодавці повинні запроваджувати профілактичні заходи, навіть якщо випадки COVID-19 не зареєстровані у населеному пункті, де вони здійснюють свою господарську діяльність.

  Своєчасно запроваджені профілактичні заходи можуть скоротити втрачені робочі дні через хворобу та зупинити або сповільнити розповсюдження COVID-19, якщо він потрапляє на одне з ваших робочих місць.

  Переконайтесь, що робочі місця ваших працівників чисті та гігієнічні

  Поверхні (наприклад, столи та усі робочі поверхні, телефони, клавіатури, тощо) потрібно регулярно протирати дезінфікуючим засобом.

  Чому? Тому, що забруднення на поверхнях, які торкаються співробітники та замовники, є одним із основних джерел поширення COVID-19.

  Потрібно сприяти регулярному та ретельному миттю рук працівниками, підрядниками та замовниками (споживачами).

  Розмістіть диспенсери із дезінфікуючими засобами у всіх видних місцях (біля робочих місць). Подбайте, щоб ці диспенсери були розміщені на видних місцях навколо робочих місць та регулярно заправлялися.

  Розмістіть постери (плакати) на видних місцях, що рекламують миття рук, про це можна запитати у місцевому органі охорони здоров’я.

  Поєднуйте вищенаведені заходи з іншими комунікаційними заходами, такими як надання рекомендацій (прочитання лекцій) фахівцям з охорони праці щодо здоров’я працівників.

  Переконайтесь, що персонал, підрядники та замовники (клієнти) мають доступ до місць, де вони можуть отримати доступ до води з милом.

  Чому? Оскільки миття рук вбиває вірус на ваших руках і запобігає поширенню COVID – 19.

  Необхідно сприяти наявності чистого повітря на робочому місці

  Розмістіть плакати, що пропагують чисте повітря на робочих місцях. Поєднуйте такі заходи з іншим комунікаційними заходами (інструктажі, навчання), що пропагують гігієну та охорону праці. Проводьте брифінги та наради з широким колом фахівців із зовні тощо.

  Переконайтеся, що маски для обличчя, інші тканинні засоби індивідуального захисту доступні на робочих місцях, де є скупчення людей із нежиттю (кашлем) на роботі. Для утилізації одноразових масок (фільтрів для масок) мають бути передбачені спеціальні урни для їх утилізації.

  Чому? Оскільки виконання вимог щодо гігієни праці на робочих місцях перешкоджає поширенню COVID-19.

  Порадьте працівникам та підрядникам перед поїздками у відрядження отримати  рекомендації щодо протидії розповсюдженню COVID-19.

  Розкажіть своїм співробітникам, підрядникам та клієнтам, що COVID-19 може почати розповсюджуватись у їх середовищі в разі наявності осіб з температурою 37.3 ºC.

  Особам з такою температурою необхідно залишатись вдома (або працювати вдома).

  Особам з температурою, вищою за 37.3 ºC прийом жарознижуючих ліків таких, як парацетамол/ацетамінофен, ібупрофен або аспірин, може тільки замаскувати захворювання (інфікування).

  Ведіть постійне спілкування з працівниками, видавайте працівникам прокламації, що рекомендують залишатись вдома (у випадках, коли працівники мають лише легкі симптоми COVID-19).

  Розміщайте плакати з рекомендаціями щодо профілактики розповсюдженню COVID-19 на робочих місцях.

  Підготовка вашого бізнесу у випадку, якщо COVID-19 потрапить у ваш колектив

  Поміркуйте, як визначити осіб, які можуть перебувати в зоні ризику та підтримайте їх, де допускайте випадків дискримінації осіб, які працюють на ваших робочих місцях.

  Це можуть бути особи, які нещодавно їздили у райони інфікування COVID-19, особи, які мають інші серйозні захворювання (наприклад, з діабетом, захворюванням серця та легенів, інші хвороби, які пов’язані з віком).

  Повідомте своєму місцевому органу охорони здоров’я, що ви розробляєте план, і вимагайте участі (підтримки) від такого органу.

  Сприяйте регулярній роботі (спілкуванні) у межах підприємства чи організації.

  Якщо зафіксовано спалах COVID -19, місцевий орган охорони здоров’я може порадити працівникам компанії (організації, підприємства) уникати громадського транспорту, місць скупчень людей.

  Використання телекомунікаційних технологій допоможе вашому бізнесу продовжувати працювати, поки ваші співробітники знаходяться на відстані.

  Розробити план надзвичайних ситуацій  та можливість роботи бізнесу безперервно на випадок спалаху COVID-19 в районах (країнах), де Ваш бізнес (компанія, підприємство) здійснює свою діяльність.

  План допоможе підготувати вашу організацію (компанію) до можливого спалаху COVID -19 на робочих місцях в інших регіонах (країнах).

  Розроблений план із надзвичайних ситуацій допоможе впоратись з іншими (схожими) ситуаціями, які стосуються захворюваності.

  За матеріалами сайту Державної служби України з питань праці


   

 • Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення Дня охорони праці в Україні у 2020 році

  Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення Дня охорони праці в Україні у 2020 році

  Згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 No 685/2006 щороку 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч Україна вкотре долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці та мала намір провести заходи до Всесвітнього дня охорони праці за тематикою, що присвячена вирішенню проблеми насильства і домагань у сфері праці.

  Однак запланованому завадила надзвичайна подія – спалах коронавірусної інфекції COVID-19, яка розпочалася в Китаї, згодом охопила Південну Корею, Іран, країни західної Європи, а сьогодні вже панує у всьому світі. Тож темою Всесвітнього дня охорони праці-2020 стала боротьба з пандемією смертельно небезпечної недуги.

  ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

  У процесі підготовки до відзначення Дня охорони праці в Україні, яка фактично збіглася в часі з першими проявами «коронакризи», стало зрозумілим, що перед усім українським суспільством постав досі нечуваний виклик, який вимагає особливих заходів та зусиль.

  Перші випадки захворювання було зафіксовано у грудні 2019 року, а вже 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію через спалах коронавірусної інфекції.

  Зокрема генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан Гебреісус заявив: «Це не просто криза охорони здоров’я, це криза, яка торкнеться кожного сектору. Тому кожен сектор і кожна людина повинні бути залучені в боротьбу». Того ж дня постановою КМУ від 11.03.2020 No 211 в Україні було запроваджено карантинні заходи, які в подальшому уряд подовжив і посилив.

  Ухвалені на законодавчому рівні заходи спрямовані передусім на протидію поширенню коронавірусної інфекції та передбачають обмеження на проведення масових заходів, заборону діяльності закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів соціально-культурної сфери, запровадження карантину в навчальних закладах усіх рівнів, обмеження функціонування громадського транспорту та пасажирських перевезень.

  Щоби стримати поширення COVID-19 і зберегти життя та здоров’я людей, зазначені рішення, безумовно, були правильними та потрібними. Але разом з тим, як наслідок їх впровадження, ми можемо спостерігати невтішну картину економічного спаду в країні: у всіх галузях та сферах. Такий стан справ породжує серйозні загрози, які за своєю суттю – справжнісінька криза, що впливає не тільки на виробництво товарів і послуг, споживання та інвестиції, а й може спричинити «шок» на ринку праці, який ми вже фактично маємо.

  Першочергові оцінки Міжнародної організації праці вказують на потенційну загрозу неабиякого зростання безробіття і неповної зайнятості, скорочення робочого часу, суттєвого зниження заробітної плати та доходів працівників тощо. Це нові виклики як для держави, так і для всіх тих, хто відповідає за найманих працівників у країні. На сьогодні від соціальної свідомості роботодавців залежить не тільки життя і здоров’я всіх громадян України, а й стійкість та цілісність нашої держави. Зупинка економічної активності бізнесу, врешті-решт, обов’язково закінчиться, а збережений трудовий капітал стане для підприємств рушійною силою, яка забезпечить у майбутньому економічне зростання.

  Звертаємо увагу керівників підприємств, установ, організацій, де неможливо забезпечити дистанційний режим роботи під час карантину, на забезпечення нагальних профілактичних та протиепідемічних заходів для недопущення поширення випадків захворювання на COVID-19.Особливу увагу потрібно приділити захисту лікарів та інших медичних працівників, що перебувають в епіцентрі складної ситуації, виконуючи професійні обов’язки з надання медичної допомоги пацієнтам, збереження їх здоров’я та життя.

  Водночас, постановою КМУ від 25.03.2020 № 256 рекомендовано підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності на час встановлення карантину не звільняти працівників, які виконують визначену трудовим договором роботу вдома, та працівників, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину, що також сприяє збереженню трудових прав працівників у цей непростий час.

  Запровадження карантинних заходів змусило підприємства переглянути не тільки свої звичні плани, а й ставлення до профілактики виробничого травматизму, особливо до ймовірного зараження працівників новою невивченою формою інфекції. Тепер життя і здоров’я найманих працівників напряму залежить від ставлення роботодавців до своїх кадрів, до них особисто та їх сімей.

  В умовах глобальної пандемії нового коронавірусу для запобігання поширенню інфекції, захисту здоров’я громадян та надання допомоги хворим, суспільство має об’єднати зусилля заради подолання наслідків епідемії.

  Підсумовуючи зазначене, закликаємо всіх долучитися до відзначення Дня охорони праці в Україні та забезпечити широку інформаційну кампанію для захисту та збереження життя і здоров’я працівників.

  За матеріалами сайту Державної служби України з питань праці


   

 • Посівна кампанія - 2020: лише повне забезпечення вимог з охорони праці мінімізує ризики виробничого травматизму

  Дотримання вимог законодавства з охорони та гігієни праці - вимога Держпраці при проведенні весняно-польових робіт

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до аграріїв Буковини.

  В області триває весняно-польова кампанія.

  Оскільки, в  агропромисловому секторі задіяно значну кількість працівник, галузь залишається однією із найбільш травмонебезпечних.

  Тому територіальний орган Державної служби України з питань праці націлює роботодавців галузі на створення здорових і безпечних умов праці працівників.

  Згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці та обов’язки роботодавця», роботодавець зобов’язаний створити на робочих місцях у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до вимог нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  Оскільки якість виконання роботи залежить від навиків та вмінь самих працівників, то роботодавець  має забезпечити для них проходження навчань, інструктажів та перевірки знань з питань охорони праці.

  Посадові особи та інші працівники, зайняті на роботах, внесених до Переліку робіт з підвищеною небезпекою, мають пройти спеціальне навчання і перевірку знань  відповідно до вимог нормативно-правових  актів з охорони праці.

  Роботодавець зобов’язаний пам’ятати: працівники, котрі не пройшли навчання й перевірку знань з охорони  праці,  до роботи не допускаються.

  Необхідно забезпечити та організувати на підприємствах проведення попереднього та періодичного медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці.

  При безпосередньому проходженні кампанії на підприємствах сфери АПК має належним чином експлуатуватися техніка.

  Так, експлуатація сільськогосподарських машин має здійснюватися з урахуванням вимог експлуатаційної документації.

  Вузли  та елементи сільськогосподарських машин, що рухаються, обертаються та можуть становити небезпеку, мають бути огороджені  захисними кожухами, які забезпечують безпеку працівників.

  Не дозволяється експлуатація несправних машин та обладнання, експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі.

  Перед виконанням робіт працівники мають переконатися, що дроти повітряних ліній електропередач техніка, яка проїжджає під ними, зачіпати не буде.

  Під час проїзду техніки потрібно дотримуватися безпечної дистанції.    

  Особливої уваги суб’єкти господарювання мають надати роботам, пов’язаним з підготовкою мінеральних добрив до їх внесення у грунт.

  Роботи мають здійснюватися  за допомогою механізмів, оснащених пристроями для зниження пилоутворення.

  Працівники мають бути забезпечені спецодягом, спецвзуттям та засобам індивідуального захисту органів дихання та зору.

  Не дозволяється готувати розчини пестицидів безпосередньо у полі без засобів механізації.

  Працівникам не дозволяється перебувати у зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.

  Під час руху агрегату не допускається одночасне обслуговування одним працівником двох і більше сівалок.

  Завантаження сівалок і  садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами має бути механізованим.

  Ручне завантаження дозволяється лише за умови зупинення посівного та садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора.

  Заміну,  очищення і регулювання робочих органів навісних машин і знарядь, які підняті, потрібно проводити тільки спеціальними чистками в рукавицях із зупиненим, загальмованим агрегатом та вимкнутим двигуном і вжиттям заходів, що запобігають їх самовільному опусканню.

  Працівникам заборонено підніматися або спускатися з машин під час їх руху.

  Не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  підкреслює:

  лише повне забезпечення вимог законодавства з промислової безпеки, охорони  та гігієни праці дозволить мінімізувати на підприємствах ризики виробничого травматизму.


   

   

 • До уваги виробників та імпортерів засобів індивідуального захисту

  До уваги виробників та імпортерів засобів індивідуального захисту

  15.04.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 271, якою внесено зміни до Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 761 та до Переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 р. № 224.

  Завантажити шаблон заяви ТУТ

 • До уваги виробників та імпортерів засобів індивідуального захисту

  До уваги виробників та імпортерів засобів індивідуального захисту

  15.04.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 271, якою внесено зміни до Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 761 та до Переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 р. № 224

  Завантажити шаблон заяви ТУТ

 • Зі святом Христового Воскресіння!

  Шановна громадо!

  Дорогі буковинці!

  У переддень Світлого Христового Воскресіння від імені колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро вітаю вас з одним із найвеличніших християнських свят.

  Сердечно бажаю усім міцного здоров’я,бо це найцінніший скарб, який лише може мати людина, довгого віку, справжньої радості, миру і злагоди у кожній оселі та у нашому спільному домі - Україні.

  Христос воскрес!

  Воістину воскрес!

  Іван Луцак - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області 


   

   

   

 • Вітання зі Світлим Христовим Воскресінням

  Вітання з Великодніми святами

  Шановна Буковинська громадо!

  Щиро вітаю вас зі святом Світлого Христового Воскресіння!

  Бажаю вам і вашим родинам міцного здоровя, довголіття та достатку.

  Нехай в Україні запанує мир і злагода.

  Божого усім благословення!

  З повагою та за дорученням колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області  - Іван Гордей


   

 • 28 квітня - День охорони праці в Україні

  Шановні керівники та працівники трудових колективів Буковини!

  Щороку 28 квітня відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 у нашій країні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч заходи, приурочені цій даті, відбуваються під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці». Триватимуть вони упродовж всього, 2019, року.

  Адже забезпечення конституційного права громадян на гідні, здорові і безпечні умови праці сьогодні надзвичайно актуальне.

  Завдання держави - створити всі умови, щоби кожен працівник мав безпечні і здорові умови праці, забезпечити дотримання його соціальних та трудових прав і обов’язків.

  Це дозволить зберегти здоровий і ефективний трудовий потенціал країни,стабільний розвиток національної економіки.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області - ставить за мету привернення уваги кожного роботодавця, кожного працівника на підприємстві, в установі, організації на необхідність зниження рівня виробничих ризиків, формування свідомого ставлення до культури безпеки праці. 

  Напередодні відзначення Дня охорони праці в Україні, за дорученням колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро вітаю вас, шановні роботодавці і працівники Буковини, з цим святом.

  Бажаю плідної праці, процвітання та впевненого майбутнього.

  З повагою   - перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей


   
   

 • Напередодні Дня охорони праці на підприємстві «СЕ - Борднетце Україна» обговорили всі переваги впровадження на виробництві ризик - орієнтованого підходу

  Напередодні Дня охорони праці на підприємстві «СЕ - Борднетце Україна» обговорили  всі переваги впровадження на виробництві ризик - орієнтованого підходу

  Напередодні відзначення Дня охорони праці на базі Чернівецької філії ТОВ «СЕ - Борднетце Україна» Управлінням Держпраці у Чернівецькій області спільно з керівництвом підприємства організовано тематичну семінар - нараду.

  Участь у зібранні взяли фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці, керівники структурних підрозділів відомства та численні представники підприємства.

  До участі у семінарі також було запрошено соціальних партнерів, зокрема представників Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Чернівецькій області.

  Так, до роботи форуму долучилися керівник дирекції Фонду  в області Андрій Шевченко, заступник  Михайло Розман та головний страховий експерт з охорони праці відділу профілактики виробничого травматизму Григорій Сопівник.

  Розпочинаючи роботу семінару - наради, перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей, зокрема, зазначив, що вже стало доброю традицією напередодні відзначення Всесвітнього дня охорони праці, Дня охорони праці в Україні організовувати на базі   місцевих підприємств, що є зразком впровадження передових практик управління станом промислової безпеки та охорони праці на виробництві, подібні форуми.

  «У нинішньому році Управлінням Держпраці відзначено у цьому напрямі саме  Чернівецьку філію підприємства «СЕ - Борднетце Україна». Відсутність випадків виробничого травматизму на підприємстві, запровадження передового досвіду управління станом охорони праці, наполеглива робота фахівців служби охорони праці заслуговують на відзначення результатів роботи.

  Діяльність підприємства у цьому напрямі є прикладом впровадження системи управління охороною праці на основі ризик - орієнтованого підходу. Концепцію реформування системи управління охороною праці на підприємствах на  основі ризик - орієнтованого підходу  схвалено Кабінетом Міністрів України у грудні 2018 року», - підкреслив у вітальному слові Іван Гордей.

  Заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці акцентував на наступному:

  "Певний аналіз запровадження окремими підприємствами області системи управління охороною праці на основі ризик - орієнтованого підходу засвідчує про ефективність запобігання травмування працівників на виробництві, адже основні зусилля спрямовуються не на констатацію порушень, що створюють загрозу працівникам, з'ясування причин настання нещасних випадків, а на оцінювання ризиків та на реалізацію невідкладних заходів щодо їх усунення. Запровадження цієї системи управління охороною праці, підвищення рівня культури безпеки на виробництві, а також відповідальності роботодавців дасть змогу суттєво підвищити рівень захисту життя та здоров'я працівників та недопущення виробничого травматизму", - зазначив Іван Гордей.

  У свою чергу директор Чернівецької філії ТОВ «СЕ - Борднетце Україна» Олександр Бафанов  констатував, що фахівці підприємства й надалі докладатимуть максимум зусиль, аби  робота у цьому напрямі на підприємстві  проводилася належним чином.

  «Створення належних і безпечних умов праці на виробництві - наші пріоритети, - підкреслив у виступі Олександр Бафанов. - Адже сьогодні на нашому підприємстві працюють понад 1 200 працівників. І вже у найближчому майбутньому чисельність  працівників збільшиться, адже підприємство розширює виробничі потужності. Відкриття нового цеху планується на четвертий квартал 2020 року. Орієнтовно на нашому виробництві тоді працюватимуть понад 2 500 осіб».

  У ході роботи семінару керівник служби охорони праці Чернівецької філії ТОВ «СЕ - Борднетце Україна» Іван Томунь розповів про методи роботи служби.

  Так, на підприємстві практикується постійний моніторинг стану промислової безпеки та охорони  праці, проводяться  навчання та інструктажі, перевірка знань працівників, у тому числі, й через складання відповідного письмового екзамену,  запроваджено практику відео -інструктажів з охорони праці.

  Учасники семінару - наради оглянули цехи підприємства, продукцію, яка тут виготовляється, поспостерігали за виробничим процесом.

  Довідково:  концерн SEBN, який почав працювати в Україні та виготовляє кабельно -провідникову продукцію Volkswagen AG , утворився в результаті злиття двох компаній — Sumitomo Electric Industries та Volkswagen Bordnetze GmbH.

  В Україні працюють чотири заводи, зокрема, у Тернополі, Хмельницькому, Чорткові та Чернівцях.

  Власне, Чернівці стали другим містом в Україні, де було організовано виробництво. Його діяльність розпочалася у травні 2013 року.


        

   

   

 • Студентам Чернівецького торговельно-економічного інституту фахівці Держпраці прочитали тематичну лекціюу рамках відзначення Дня охорони праці

  Студентам Чернівецького торговельно-економічного інституту  фахівці Держпраці прочитали тематичну лекцію у рамках відзначення Дня охорони праці

  Цикл тематичний зустрічей та лекцій зі студентами вищих навчальних закладів Буковини, приурочених Всесвітньому дню охорони праці та Дню охорони праці в Україні, організовано фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Так, учора тематична лекція відбулася в навчальній аудиторії Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету.

  Участь у семінарі - тренінгу на тему «Виробничі ризики та їх вплив на безпеку праці» взяли перший заступник начальника територіального органу Державної служби України з питань праці Іван Гордей та заступник Галина Кушнір.

  Студентів та викладацький склад вузу, зокрема, декана факультету управління, сфери обслуговування та харчових технологій Валентину Полянко, виконувача обов’язки декана факультету обліку, фінансів та економічної діяльності Ірину Мустецу, завідуючу практикою навчального відділу Наталію Канут, провідного інженера з охорони праці Володимира Капшу   фахівці Управління проінформували на найбільш актуальні теми що додержання законодавства з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці, про відповідальність за їх порушення; навели статистичні дані нещасних випадків на виробництві, підсилили дані конкретними прикладами виробничих травмувань, які, на жаль, сталися упродовж минулого та з початку нинішнього років на місцевих підприємствах. 

  Студенти самостійно визначили рейтинг найбільш небезпечних професій, фактори, через, які, власне, й мають місце нещасні випадки.         

  Ще одна актуальна тема лекції - як молодим працівникам відстояти свої соціальні та трудові права у разі порушення їх роботодавцем.

  Практичні поради у цьому напрямі студентам надала заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір.

  Найперше, представник Управління наголосила на недопустимості не задекларованої зайнятості.

  «Належним чином оформлені трудові відносини -  це 100%  запорука ваших трудових прав, - зазначила під час лекції Галина Кушнір. - Державна служба України з питань праці, Управління Держпраці, як територіальний підрозділ, наполегливо рекомендує працівникам, особливо тим, хто лише починає свій трудовий шлях не піддаватися на сумнівні пропозиції окремих не надто доброчесних  роботодавців й не погоджуватися на не задекларовану зайнятість, на отримання заробітної плати у так званих конвертах.  Рекомендую вам ретельно переглянути статті Кодексу законів про працю й повсякчас пам’ятати, що окрім трудових обов’язків ви ще маєте й трудові права».

  Посадовець також надала студентам практичні поради щодо стажування працівників під час виробничого процесу на підприємствах, в установах, організаціях та щодо процедури його оформлення; роз’яснила про відмінності між оформленням трудових договорів та цивільно-правових угод; необхідність повідомлення органів Державної фіскальної служби про факт працевлаштування.

  Студентській аудиторії було повідомлено про можливість інформування, у тому числі, й через онлайн – повідомлення,  про випадки не задекларованої зайнятості.

  Галина Кушнір порадила студентам та випускникам вузу у разі виникнення питань щодо додержання законодавства про працю, звертатися до органів Держпраці. 


   

 • Про безпеку на виробництві - на круглому столі на підприємстві «Автомотів Електрік Україна»

  Про безпеку на виробництві -  на круглому столі на підприємстві «Автомотів Електрік Україна»  

  Круглий стіл з питань профілактики  виробничого травматизму, поліпшення стану промислової безпеки, гігієни та охорони праці організовано фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області на місцевому підприємстві «Автомотів Електрік Україна».  

  Захід відбувався у рамках відзначення Дня охорони праці в Україні.

  Від Держпраці участь взяли начальник відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Юрій Кудлик, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, головні державні інспектори відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк та Сергій Андрієць, головний державний інспектор сектору з питань експертизи умов праці Василь Сагалюк. 

  Під час круглого столу фахівці Держпраці надали інформацію про стан виробничого травматизму на підприємствах, в установах, організація Буковини, детально проаналізували  найбільш типові нещасні випадки, причини їхнього настання та акцентували на відповідальності роботодавців та працівників за порушення нормативно-правових актів з охорони праці.

  Водночас фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці проінформували про вимоги нових нормативних документів з охорони праці, зокрема,  на об’єктах котлонагляду, підвищеної  небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці;

  на необхідності  виконання наказу Міністерства охорони здоров’я  України від 21.07.2007 №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій»,

  а також визначення права працівників на пільги та компенсації (додаткові щорічні відпустки, доплати до посадового окладу, у тому числі, права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України  від 01.08.1992 року за №442.

  Так, зокрема, начальник відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Юрій Кудлик, наголосив, що основною метою на будь якому підприємстві чи установі має стати  збереження життя і здоров’я кожного працівника, задіяного у виробничому процесі. Посадовець також роз’яснив  концепцію реформування системи управління охороною праці на підприємствах, яку впроваджує Держпраці.

  «Концепція реформування системи охорони  праці спрямована на запобігання виробничому травматизму, так званий ризико орієнтований підхід. Його основні складові  - визначення виробничих  небезпек, оцінка ризиків і, як наслідок,  усунення цих ризиків. На сучасному виробництві роботодавці й мають послуговуватися саме цими принципами», - підкреслив Юрій Кудлик.

  У ході круглого столу фахівці Держпраці відповіли на запитання учасників.


   

   

 • Набули чинності зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Набули чинності зміни  до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Державна служба України з питань праці повідомляє про набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 10.04.2019 року №330 «Зміни, що вносяться до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».  

  Як повідомляє Урядовий портал, прийняття рішення зумовлене необхідністю оптимізації процедури продовження строку дії дозволів на виконання зазначених робіт та експлуатацію.

  Реалізація зазначеної постанови Кабінету Міністрів України позитивно вплине на діяльність суб’єктів господарювання, які отримують такі дозволи за рахунок спрощення продовження дозволу.

  При прийнятті відповідних рішень передбачається врахування нещасних випадків, які сталися виключно під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у дозволі.

  Детально тут


   

 • Роботодавець зобов’язаний убезпечити виробничий процес, обов’язок працівника - дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці

  Роботодавець зобов’язаний убезпечити виробничий процес,обов’язок працівника - дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  згідно із Законом України «Про охорону праці», а саме статтею 13 - «Управління охороною праці та обов’язки роботодавця» , роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

  створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

  розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

  забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

  впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

  забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

  забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

  організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

  розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства  та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

  здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

  організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

  вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

  Водночас згідно зі статтею 14 даного Закону - «Обовязки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці», працівник зобов'язаний:

  дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

  знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

  проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.


   

 • Робота працівників у вихідні дні має оплачуватися у подвійному розмірі

  Робота працівників у вихідні дні має оплачуватися у подвійному розмірі

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  згідно зі статтею 71 Кодексу законів про працю України - «Заборона роботи у вихідні дні. Винятковий порядок застосування такої роботи», робота у вихідні дні забороняється.

  Залучення окремих працівників до роботи у ці дні допускається лише з дозволу органу первинної профспілкової організації підприємства, установи, організації  і лише у виняткових випадках, що визначаються  чинним законодавством, а  саме:

  для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;

  для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;

  для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;

  для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

  Залучення працівників до роботи у вихідні дні провадиться за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

  Водночас статтею 72 Кодексу законів про працю України - «Компенсація за роботу у вихідний день» передбачено, що робота у вихідні може компенсуватися працівникові, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.

  За бажанням  працівника, котрий працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.


   

   

 • Розпочався Тиждень охорони праці - 2019

  Розпочався Тиждень охорони праці - 2019

  Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів з нагоди Дня охорони праці в області до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій.

  Щороку 28 квітня відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 у нашій країні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч Україна долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці провести, напередодні свого сторічного ювілею , заходи до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці».

  Разом з міжнародною спільнотою Україна визнає, що здорові та безпечні умови праці - це стратегічне завдання, яке стоїть перед державою і бізнесом.

  Розпорядженням Кабінету Міністрів України , з урахуванням Угоди про асоціацію між нашою країною  та Європейським Союзом, схвалено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні і затверджено План заходів щодо її реалізації.

  Концепція є основою для запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої на принципах запобігання виробничим ризикам та заохочення до створення безпечних і здорових умов праці.

  Упровадження ризикоорієнтованого підходу створить можливості для ратифікації Україною Конвенції № 187 про основи, що сприяють безпеці та гігієні праці, підписаної 15 червня 2006 року, головними принципами якої є:

  визначення виробничих небезпек та оцінка ризиків;

  усунення виробничих ризиків чи небезпек у місцях їх виникнення;

  розвиток національної культури профілактики у сфері безпеки та гігієни праці, яка передбачає інформацію, консультації та підготовку.

  Сформована, на основі підвищення відповідальності роботодавців у сфері охорони праці, ризикоорієнтована система управління безпекою та гігієною праці забезпечить ефективну реалізацію прав працівників на безпечні та здорові умови праці. 

  Для досягнення цього надзвичайно важливим є вивчення, впровадження позитивного досвіду та проведення ефективних превентивних заходів.

  Вектор реформування сфери безпеки та гігієни праці, який визначив Уряд України  і впроваджують Міністерство соціальної політики та Державна служба України з питань праці, передбачає докорінні зміни в підходах до управління охороною праці на підприємствах, в установах та організаціях.

  Саме тому важливо підготуватися до майбутніх змін, правильно спрогнозувати результати реформування та забезпечити, з урахуванням  пріоритетності навчання і постійного розвитку, впровадження нових принципів системи управління охороною праці.

  Закріплення практики щодо постійного навчання з безпеки та гігієни праці допоможе працівникам і роботодавцям мінімізувати наявні та потенційні виробничі ризики і тим самим поліпшити результати роботи у сфері охорони праці.

  Серйозним викликом для України стало питання трудової міграції, зокрема, професійно підготовленої молоді.

  Отже, потрібно забезпечити належні умови праці, щоб зупинити відтік трудових ресурсів із країни, зберегти кваліфікований і високоефективний трудовий потенціал. Це сприятиме економічному зростанню та повній зайнятості населення.

  Заходи, присвячені Дню охорони праці в області, що пройде під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці», триватимуть упродовж  всього року. 

  Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені програмами реформ,  забезпечити конституційне право кожного громадян на гідні та безпечні умови праці.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області  закликає  всіх долучитися до проведення заходів з нагоди Дня охорони праці.


   

 • Українців очікують п’ятиденні вихідні

  Українців очікують п’ятиденні вихідні

  Згідно з відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України про перенесення робочих днів у 2019 році, на Великдень українці відпочиватимуть  п'ять днів поспіль, починаючи з 27 квітня по 1 травня включно, оскільки 1 травня  - День праці.

  Натомість робочий день 30 квітня (вівторок) переноситься на суботу одинадцятого травня.

  Крім того, у травні працівники матимуть ще один додатковий вихідний, а саме 9 травня  - День пам’яті та примирення, День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистів з України, який цього річ припадає на четвер.


   

 • Роз’яснення Держпраці: про надання компенсацій за невикористану працівником відпустку

  Розяснення Держпраці: про надання компенсацій за невикористану працівником відпустку

  Статтею 83 Кодексу законів про працю України  - «Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки» зазначено, в яких випадках працівникові надається  компенсація за невикористані ним відпустки.

  Тільки у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані  дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства відповідної групи.

  За бажанням працівника можлива оплата частини щорічної відпустки грошовою компенсацією, але за умови, що тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути коротшою 24 календарних днів.

  У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, установи, організації, куди перейшов на роботу працівник.

  Особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.


   

   

   

 • Безпечне проведення дитячої оздоровчої кампанії обговорено на координаційній раді в Чернівецькій ОДА за участю фахівців Держпраці

  Безпечне проведення дитячої оздоровчої кампанії обговорено на координаційній раді в Чернівецькій ОДА за участю фахівців Держпраці

  Про заходи, які вживатимуться Управлінням Держпраці щодо забезпечення високого рівня безпеки дітей під час їх перебування у закладах оздоровлення та відпочинку в 2019 році доповів на засіданні  координаційної ради з питань організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей, що відбувалася  у Чернівецькій ОДА, перший заступник начальника територіального органу Державної служби України з питань праці Іван Гордей.

  Участь у засіданні взяли члени координаційної ради, представники департаменту освіти і науки та департаменту охорони здоров'я ОДА, Головного управління Держпродспоживслужби України в Чернівецькій області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, профільні заступники, представники районних державних адміністрацій, Чернівецької міської ради, об’єднаних територіальних громад, керівники дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області.

  На засіданні обговорено низку актуальних питань та ухвалено рішення.

  Так, Управлінню Держпраці доручено провести інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань охорони праці серед відповідальних осіб даних закладів; у разі звернення від керівництва установ  проводити позапланові заходи державного нагляду щодо охорони праці з урахуванням вимог статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» тощо.

  Довідково:  з метою організації оздоровлення та відпочинку дітей в області у 2019 році видано розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 09.04.2019 року № 338-р  «Про організацію літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2019 році».

  Цьогоріч на Буковині заплановано роботу 290 закладів оздоровлення та відпочинку: 12 – стаціонарних оздоровчих закладів, 90 - пришкільних таборів з денним перебуванням; 178 - літніх мовних таборів; 7 - наметових таборів; 3 - таборів праці та відпочинку.


   

   

   

   

 • Увага! Буковинці можуть інформувати про не задекларовану працю онлайн

  Буковинці можуть інформувати про не задекларовану працю онлайн

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: 

  про випадки неофіційного працевлаштування осіб слід  повідомляти органи державного нагляду (контролю).

  У регіоні таким органом є територіальний підрозділ Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Тому заявнику  у разі виникнення  питань щодо неофіційної зайнятості слід звернутися до відомства.

  Це можна зробити у різний спосіб, зокрема, й через онлайн - повідомлення.

  Для цього заявнику  необхідно на сайті Державної служби України з питань праці  http://dsp.gov.ua/ , або на сайті  Управління Держпраці у Чернівецькій області   http://cv.dsp.gov.ua/   віднайти розділ «Повідомити про не задекларовану працю».

  Заявник має заповнити відповідну форму, в якій вказати на конкретні факти неофіційного працевлаштування.

  Надана скаржником інформація не підлягатиме розголошенню у разі проведення  фахівцями Держпраці  (на підтвердження отриманих даних) інспекційних відвідувань .

  Довідково:з початку 2019 року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  здійснено 139 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання.

  Одним із пріоритетних напрямів діяльності Управління  є запобігання використанню роботодавцями не задекларованої зайнятості.

  Так, з початку року виявлено 148 осіб, котрі були допущені роботодавцями до роботи без оформлення з ними належним чином трудових відносин.

  Із них 105 працівників  працювали без оформлення трудових відносин, 43 - без належного оформлення, а саме на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи  Держпраці, з початку 2019 -го  між роботодавцями та працівниками області  укладено 1150 трудових угод. 


   

   

 • Інформація роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  Інформація роботодавцям щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  Фахівці відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг  Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснюють:

  Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

  З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

  Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

  законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

  при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

  чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

  чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

  Важливо!

  Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


   

   

 • Урядом затверджено новий порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

  Урядом затверджено новий порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

  17 квітня 2019 року на засіданні Уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві”, якою удосконалено механізми розслідування та обліку нещасних випадків та аварій на виробництві відповідно до вимог чинного законодавства, а також урегульовано питання розслідування професійних захворювань та отруєнь на виробництві, повідомляється на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України.

  Зазначеною постановою передбачено, зокрема, спрощення процедури оформлення документів, необхідних для встановлення факторів, що пов’язують нещасний випадок чи захворювання із професійною діяльністю, визначення переліку випадків, які підлягають розслідуванню, встановлення строку давності для розслідування нещасних випадків на виробництві, визначення вимог до санітарно-гігієнічних умов праці, а також функцій і повноважень Державної служби України з питань праці із ведення обліку аварій, нещасних випадків, гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь і причин їх виникнення.

  Реалізацією цього правового акта забезпечуватиметься належний соціальний захист громадян, постраждалих на виробництві, зокрема тих, які працюють на умовах цивільно-правового договору або на інших підставах, передбачених законом, фізичних осіб - підприємців та інших.


   

   

 • Роботодавцям Сторожинецького району - про недопустимість не задекларованої праці

  Роботодавцям Сторожинецького району - про недопустимість не задекларованої праці

  Для роботодавців Сторожинеччини на базі Сторожинецького сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України організовано семінар, на якому розглядалися низка актуальних питань, у тому числі, й щодо дотримання керівниками підприємств, установ, організацій, підприємцями чинних норм законодавства про працю.

  Від територіального органу Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області участь у семінарі взяв головний державний інспектор  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Василь Боячук.

  Найперше, на чому посадовець Держпраці наголосив перед учасниками семінару – на недопустимості неоформлених трудових відносин з працівниками.

  «Легалізація зайнятості - один із пріоритетних напрямів роботи Управління  в області , - наголосив Василь Боячук. - Так, у минулому, 2018, році  зусилля фахівців відомства було спрямовано на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №649-Р «Про заходи, спрямовані  на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення». Спільно з фахівцями Державної фіскальної служби, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, іншими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування було проведено низку комплексних заходів. У результаті понад двохсот спільних заходів виявлено 286 працівників без належного оформлення трудових відносин. Підкреслюю: робота у цьому напрямі буде продовжуватися упродовж нинішнього, 2019, року».

  Інспектор Держпраці акцентував  на подальших заходах з виявлення фактів не задекларованої зайнятості, недотримання державних мінімальних гарантій в оплаті праці, зокрема, мінімізації заробітної плати найманим працівникам тощо.

  Відповідаючи на численні запитання учасників зібрання, представник Управління конкретизував на сумах штрафних санкцій, накладених на суб’єктів господарювання  у разі порушення чинного трудового законодавства, виокремивши, наприклад, той факт, що  за використання нелегальної праці, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України   - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника. Із січня  2019 року вона становить 125 190 гривень.

  «Звертаю увагу: при виявленні одного нелегального працівника,  роботодавцю  доведеться заплатити штраф,  якого б вистачило на сплату єдиного соціального внеску за цього ж працівника більше, ніж на 11 років», - підкреслив Василь Боячук.


   

    

 • Суб’єктам декларування: за неподання, або несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані - фінансова відповідальність

  Субєктам декларування: за неподання, або несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані - фінансова відповідальність

  Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» повідомлення про суттєві зміни у майновому стані подається суб’єктом декларування у разі отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на перше січня відповідного року, у десятиденний термін з моменту отримання такого доходу або придбання майна.

  Відповідальність за неподання, або несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані передбачена частиною другою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладення штрафу від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

  Складення протоколу і направлення його до суду не означає визнання особи винною у вчиненні правопорушення, а є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення у судовому порядку.

  За матеріалами НАЗК


   

 • Роботи з підвищеною небезпекою можуть виконувати лише ті підрядники, котрі мають відповідний дозвіл

  Роботи з підвищеною небезпекою можуть виконувати лише ті підрядники, котрі мають відповідний дозвіл  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: відповідно до частини третьої статті 837 Цивільного кодексу України для виконання окремих видів  робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник)  зобов’язаний одержати спеціальний дозвіл.

  Згідно із частиною третьою статті 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець  повинен одержати  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл).

  Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, анулюванні дозволів визначає Порядок видачі  дозволів на виконання  робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 р. за №1107 (далі - Порядок №1107).

  Виконання робіт підвищеної небезпеки може відбуватися на підставі договору  підряду лише тим підрядником, який має відповідний дозвіл, одержаний згідно з Порядком №1107.

  Залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , є порушенням вимог законодавства про охорону праці та промислову безпеку.

  Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 затверджено уніфіковану форму акта перевірки  суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), у розділі ІV якого наведено перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.

  Факти залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки, на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , належать  до порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, визначених пунктом 2.5 розділу  ІV уніфікованої форми Акта перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), а саме: до порушень вимог правил безпеки, інструкцій з безпечного ведення робіт, будівельних норм і правил, правил технічної експлуатації, інших галузевих норм і правил, технологій.


   

 • На нарадах з фахівцями районних відділів державної виконавчої служби обговорено напрями спільної роботи

  На нарадах з фахівцями районних відділів державної виконавчої служби обговорено напрями спільної роботи

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Попович взяла участь у спільних нарадах з фахівцями Сокирянського та Хотинського районних відділів державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.

  На засіданнях розглядалися питання обміну інформацією під час примусового виконання постанов територіального органу Державної служби України з питань праці про накладення на суб’єктів господарювання штрафних санкцій  за порушення ними норм чинного законодавства про працю та про взаємодію між відомствами.

  Згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю - «Відповідальність за порушення законодавства про працю», виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.

  Слід зазначити, що територіальним відомством Держпраці України за три місяці нинішнього, 2019, року винесено 133 постанови щодо накладення штрафних санкцій на роботодавців областіза порушення законодавства про працю на суму у понад 27 мільйонів гривень.

  Із них за допуск до роботи без належного укладення трудових відносин  - 17 постанов на суму у понад 23 мільйони гривень.

  Суттєву штрафну санкцію у сумі понад 417 тисяч гривень накладено на роботодавця за створення перешкод при проведенні інспекційного відвідування фахівцями Управління  з питань оформлення трудових відносин.  


   

 • Роботодавець несе фінансову відповідальність за допуск працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин

  Роботодавець несе фінансову відповідальність за допуск працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює : 

  задекларована праця - оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні гарантії та права працівників.

  Не задекларована праця - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.

  Використання не задекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом.

  Роботодавець  використовує не задекларовану працю, якщо:

  він не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби;

  якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах;

  якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі;

  якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників. 

  Всі вищенаведені пункти є грубим порушенням чинного законодавства про працю, а саме:

  здійснення фактичного допуску до роботи працівників без укладання з ним трудового договору (контракту);

  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування та податків;

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  підміна трудових відносин цивільними - використання праця працівника без укладання з ним трудового договору (контракту).

  Варто пам’ятати!

  Дані порушення статті 265 Кодексу законів про працю передбачають накладення на роботодавців штрафних  санкцій у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (125 190 гривень) за кожного нелегального працівника.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на відповідальності роботодавців  перед Законом  за недопущення інспекторів Держпраці до перевірки  з питань використання нелегальної зайнятості:  за такі дії передбачена штрафна санкція   у розмірі ста мінімальних заробітних плат - 417 300 гривень.


   

 • Одній із найстаріших спеціалізованих установ ООН – Міжнародній організації праці – 100 років

  Одній із найстаріших спеціалізованих установ ООН – Міжнародній організації праці – 100 років

  Упродовж ювілейного року Міжнародної організації праці  в усьому світі пройдуть численні пам’ятні заходи, покликані привернути увагу до досягнень організації та тієї ролі, яку вона відіграє в житті кожної людини.

  З цієї ж нагоди 11 квітня відбувся 24-годинний «Всесвітній онлайн-тур».  У 24 країнах чотирьох континентів, від Суви (Фіджі) до Ліми (Перу), пройшли національні заходи, присвячені діяльності МОП.  

  Україна теж долучилася до святкового марафону.  Його організаторами стали Маркус Пілгрім – директор Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи, а також Сергій Савчук – Національний координатор МОП в Україні.

  На урочисту подію у Києві завітали: Генеральний директор Директорату розвитку ринку праці та зайнятості Міністерства соціальної політики України Олександр Савенко, Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник, Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега, Голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, заступник Голови професійних спілок України Олександр Шубін, в. о. Голови Державної служби зайнятості Валерій Ярошенко, соціальні партнери та інші експерти, повідомляє сайт Держпраці України.

  Голова державного відомства Роман Чернега у своєму вітальному слові подякував за співпрацю та зазначив:

  «Підтримка МОП є ключовою у приведенні українського законодавства в галузі безпеки та гігієни праці у відповідність до стандартів ЄС та конвенцій МОП через надання юридичних консультацій та практичних тренінгів з безпеки та гігієни праці. Завдяки МОП ми змогли побачити міжнародний досвід в створенні превентивної системи управління охороною праці за допомогою системи оцінки управління ризиками, системи так званого попереджувального підходу, а не реагування на випадки, які вже сталися. Ми побачили, як цей підхід працює в інших країнах. Звичайно, Україна ще далека від результатів, досягнутих, наприклад, Канадою або Фінляндією, але якщо інші країни пройшли цей шлях і досягли успіху, ми теж його досягнемо».

  Довідково: Україна є членом МОП з 1954 року (як частина колишнього Радянського Союзу), а з 1991 року - як незалежна держава. Україна ратифікувала 71 Конвенцію МОП, зокрема вісім фундаментальних і чотири пріоритетні Конвенції.

  Основними стратегічними цілями МОП є сприяння реалізації основоположних принципів та прав у сфері праці, створення більш широких можливостей для жінок та чоловіків з метою забезпечення гідної зайнятості та отримання належної заробітної плати, підвищення ефективності соціального захисту для всіх верст населення.       


   

   

 • Створюється комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку

  Створюється комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування  групового нещасного випадку, в  якому постраждали працівники виїзної  медичної бригади обласної комунальної установи  «Чернівецький обласний центр  екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

  Нещасний випадок стався у результаті дорожньо-транспортної аварії у місті Вижниця учора, 11 квітня, о пів на десяту годину вечора.

  За попередніми даними, бригада карети швидкої медичної допомоги прямувала на виклик до хворого.

  У результаті ДТП постраждали лікар медичної виїзної бригади 1966 року народження  та фельдшер 1977 року народження.

  Одна із потерпілих отримала  струс головного мозку та закриту черепно-мозкову травму, інша - травму ноги.

  Комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку Держпраці розпочне роботу одразу ж після створення.

  Довідково: станом на кінець березня 2019 року на виробництві в регіоні сталося одинадцять  нещасних випадків, один із них - зі смертельним наслідком.  

  На підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області за дванадцять місяців минулого, 2018,  року зареєстровано 36 нещасних випадків, в яких постраждали 36 працівників, четверо  із них - загинули. 

  Найбільша кількість нещасних випадків на виробництві сталася на підприємствах Чернівців  -  28, у тому числі, три - зі смертельним наслідком. 

  Найбільш травмонебезпечними галузями економіки у 2018 році  були лісове господарство та будівництво, найбільш небезпечною професією -  професія водія.

  Аналіз виробничого травматизму засвідчує зростання нещасних випадків внаслідок дорожньо-транспортних пригод та через падіння потерпілих.


   

   

   

 • Про трудові та цивільно-правові угоди: роз’яснення Держпраці

  Про трудові та цивільно-правові угоди: роз’яснення Держпраці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області надає детальне роз’яснення для суб’єктів  господарювання  та працівників щодо того, в яких випадках укладається трудовий договір, а в яких випадках допускаються цивільно-правові відносини.

  Що необхідно знати  при укладення трудових договорів

  Трудовий договір, сторонами якого є суб’єкт господарювання і найманий працівник  укладається відповідно до Кодексу законів про працю.

  При укладенні трудового договору, працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації та функціональних посадових обов’язків.

  Працівник зобов’язується дотримуватися правил внутрішнього розпорядку. 

  При оформленні на роботу, працівник подає заяву, роботодавець видає наказ про прийнятті працівника на роботу.

  Запис про прийом працівника на роботу вноситься до його трудової книжки.

   У трудовому  договорі зазначається посада, сума зарплати, дата початку виконання робіт. 

  Розмір оплати праці не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць.

  Укладення трудового договору  - запорука соціальних гарантій для працівника, зокрема, оплати у разі настання непрацездатності,  допомоги з безробіття, відпускних.

  Що необхідно знати при укладення  договорів цивільно – правового характеру

  Цивільно-правові відносини між працівником та суб’єктом господарювання регламентовані Цивільним кодексом України.

  У разі укладення такого виду правовідносин, працівник зобов’язується  виконати певну роботу, або надати послугу, а роботодавець – оплатити її.

  Сторони укладають письмовий договір. Предметом договору є кінцевий результат, або послуга.

  За виконання роботи або надання послуги виконавець отримує винагороду. Розмір винагороди визначено договором, він не залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

  Термін оплати зазначено у договорі.

  Соціальні трудові гарантій на працівника при  укладанні цивільно-правових договорів не розповсюджуються. Гарантій надаються лише у випадку , якщо виконавець самостійно здійснює відрахування до соціальних фондів.

  Найактуальніше при укладенні цивільно-правового договору

  При укладенні цивільно-правової угоди  роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівникові  належні та безпечні умови праці.

  Працівник, котрий погоджується виконувати роботу чи надавати послугу згідно з умовами цивільно-правового договору, самостійно організовує процес роботи, її виконання та забезпечує результат.

  У разі укладання цивільно-правової угоди, працівник позбавляється соціальних та трудових гарантій. Зокрема, державного соціального страхування у разі настання нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання, виплат з безробіття, лікарняних, відпускних та інших видів доплат. 

  У яких випадках  цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства 

  Цивільно – правовий договір  суб’єкт господарювання вправі укладати лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці.

  У разі досягнення мети  договір вважається виконаним. Дія договору припиняється.  

  Тобто, цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених (найчастіше) разових робіт.

  Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує інша сторона договору, тобто, працівник,  має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату  праці), то роботодавець у цьому випадку злісно  порушує чинне законодавство про працю, зокрема статтю  21 – «Трудовий договір» та статтю  24  - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.

  А саме: роботодавець здійснює фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

  За  це порушення трудового законодавства на роботодавця накладається фінансова санкція у розмірі 30 мінімальних заробітних плат - 125 190 гривень.


   

   

 • За результатами заходів Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 1150 трудових угод

  За результатами заходів Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 1150 трудових угод   

  З початку року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  здійснено 139 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання та 20 перевірок з питань працевлаштування інвалідів.

  За результатами заходів, територіальним органом Державної служби України з питань праці видано 98 приписів та передано до судової інстанції  50 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної  відповідальності.

  На підставі відповідного пункту Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04. 2017 року за №295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  інспекторами Держпраці проводяться відвідування суб’єктів господарювання з метою інформування керівників та працівників  трудових колективів про найбільш ефективні  способи дотримання законодавства про працю.

  З початку року проведено понад 550 заходів.

  Одним із пріоритетних напрямів діяльності Управління  є запобігання використанню роботодавцями не задекларованої зайнятості.

  Так, з початку року виявлено 148 осіб, котрі були допущені роботодавцями до роботи без оформлення з ними належним чином трудових відносин.

  Із них 105 працівників  працювали без оформлення трудових відносин, 43 - без належного оформлення, а саме на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи  Держпраці, з початку 2019 -го  між роботодавцями та працівниками області  укладено 1150 трудових угод.   


   

   

 • Про основні вимоги безпеки при експлуатації користувачами побутовими газовими приладами

  Про основні вимоги безпеки при експлуатації користувачами побутовими газовими приладами

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує користувачів побутових газових приладів:

  газифікація житлових будинків з установкою побутових газових приладів проводиться винятково працівниками спеціалізованих газових підприємств у відповідності до проекту на газифікацію помешкання.

  При цьому побутовим абонентам категорично забороняється самочинного проводити установку, переміщення, ремонт та заміну газових приладів.

  З метою забезпечення безпеки при експлуатації газового обладнання користувачам  забороняється:

  підігрівання балонів зі зрідженим газом  та установка їх поблизу опалювальних приладів;

  виявлення витоків газу  за допомогою запаленого сірника;

  користування несправними побутовими газовими приладами, або  використання їх не за призначенням;

  залишати без нагляду працюючі газові прилади, оскільки при згасанні одного із пальників може виникнути загазування приміщення і, як наслідок, велика вірогідність вибуху газоповітряної суміші.

  Користувачі побутовими газовими приладами мають слідкувати, щоби кипляча рідина не залила вогонь конфорки на газовій плиті, а протяг чи порив вітру не згасив полум’я.

  Розвішування чи сушіння білизни над приладами забороняється.

  Важливою умовою  при користування газовими приладами є контроль за повнотою згорання газу.

  Абоненти мають знати:

  при повному згоранні газу полум’я має фіолетово - голубий  колір, при неповному згоранні  -  жовтувато - червоний.

  Неповне згорання газу у помешканні небезпечне інтенсивним виділенням чадного газу, який несе потенційну загрозу для людини.

  Повне згорання газу забезпечується:

  правильним регулюванням газопальникових приладів;

  постійним припливом зовнішнього повітря через відкриті віконні отвори;

  утримання димоходів та вентиляційних каналів у технічно справному стані;

  наявність тяги;

  утримання газових приладів у технічно справному стані та чистоті.


       

 • У лікувально-профілактичних закладах області фахівці Держпраці провели понад три десятки превентивних заходів

  У лікувально-профілактичних закладах області фахівці Держпраці провели понад три десятки  превентивних заходів

  Фахівцями відділу нагляду в АПК та СКС  Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснюється постійний контроль за станом промислової безпеки  та охорони праці у медичній галузі.

  Так, за минулий рік в області перевірено 16 лікувально-профілактичних закладів.  Виявлено 175 порушень вимог законодавства з охорони праці,  107 із них суб’єкти господарювання  усунули у ході перевірок. 

  Сучасна медична промисловість забезпечує лікувально - профілактичні установи широким асортиментом різного виду складного, високотехнологічного обладнання, у тому числі, такого, що належить до категорії устаткування підвищеної небезпеки (парові стерилізатори, кисневі станції з відповідними балонами, медичні ліфти тощо).  На утриманні багатьох медичних закладів знаходяться такі інфраструктурні об'єкти підвищеної небезпеки, як котельні та електростанції.

  Тому найбільш характерними порушеннями при  організації робіт з підвищеною небезпекою в лікувальних закладах є:

  - відсутність розробленого та затвердженого переліку робіт з підвищеною небезпекою;

  -  допуск до експлуатації парових стерилізаторів  працівників, котрі  не пройшли попередній медогляд, не атестовані та не мають посвідчення на право їх обслуговування;

  - не проведення своєчасного технічного опосвідчення такого обладнання, відсутність технічних  паспортів;

  - персонал, котрий обслуговує кисневі станції та балони,  своєчасно не проатестований;

  - особи відповідальні за електро -  та газове господарство лікувально-профілактичних закладів проходять чергову перевірку знань не регулярно;

  - своєчасно не оформляються дозволи на експлуатацію ліфтів  у медичних закладах - пасажирських,  вантажних та лікарняних, не проводиться періодичний технічний огляд ліфтового господарства.

  Крім того, відповідальними особами не виконуються в повному обсязі основні вимоги Закону України «Про охорону праці», «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань ОП» та «Положення про розробку інструкцій з ОП» щодо питань організації охорони праці в закладах та ведення первинної документації з охорони праці.

  Як наслідок,  не всі керівники, інженери та члени комісій  з перевірки знань з питань охорони праці своєчасно проходять відповідне навчання;  не розробляються плани-графіки проведення таких навчань та перевірки знань;  не для всіх професій та видів робіт в установленому порядку розробляються інструкції з охорони праці; журнали реєстрації та видачі інструкцій  ведуться з порушеннями; допуск до стажування на робочому місці не оформлюється відповідними наказамитощо.

  Досить проблемними є питання щодо підтримання в належному стані електро-  та газового господарства лікарень.

  Так, у закладах не має достатньої кількості електротехнічних працівників;

  не оформляються  журнали обліку, перевірки та випробування електроінструменту, трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників, журнали  обліку електрозахисних засобів;

  не проводяться чергові періодичні  перевірки електроінструменту;

  не оформляються  Акти розмежування ділянок обслуговування (відповідальності) зовнішніх і внутрішніх газопроводів із зазначенням балансової належності;

  в окремих установах відсутні плани локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання, графіки технічного огляду об’єктів та споруд, паспорти на газове господарство.

  Упродовж 2018 року фахівцями відділу нагляду в  АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області в лікувально-профілактичних закладах області проведено 33 превентивні заходи.

  Проаналізувавши виявлені головними державними інспекторами порушення, варто зазначити, що чимало з них можна усунути без значних матеріальних витрат. 

  Дотримання вимог Закону України «Про охорону праці» та інших нормативно-правових документів, в першу чергу, залежить від відповідальності керівників закладів,  інженерів з охорони праці здійснювати постійний контроль за станом промислової безпеки та охорони праці.

  Дмитро Паламарчук, головний державний інспектор відділу АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • Врегульовано механізм фінансування компенсації роботодавцям витрат у разі працевлаштування осіб з інвалідністю

  Врегульовано механізм фінансування компенсації роботодавцям витрат у разі працевлаштування осіб з інвалідністю

  Кабінетом Міністрів України ухвалено Постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, якою врегульовано механізм фінансування заходів сприяння зайнятості осіб з інвалідністю за рахунок коштів Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.

  Зокрема, визначено, що суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю можуть використовуватись для фінансування компенсацій роботодавцям витрат:

  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування безробітних громадян з інвалідністю, у тому числі тих, які є недостатньо конкурентоспроможними на ринку праці;

  на оплату праці за працевлаштованих безробітних внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю (але не вище  від середнього рівня заробітної плати, що склався у відповідному регіоні за минулий місяць);

  на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованих безробітних внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю, повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики України.


   

   

 • Встановлено гарантії оплати праці осіб, котрі залучатимуться до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану

  Встановлено гарантії оплати праці осіб, котрі залучатимуться до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану

  Учора, десятого квітня, на засіданні Уряду ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до пункту 10 Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану”, повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики.

  Згідно з прийнятим документом, працівникам функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств за виконання суспільно корисних робіт забезпечуватиметься оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.

  Іншим працездатним особам за виконання суспільно корисних робіт у таких умовах забезпечуватиметься оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати при виконанні норми праці не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату нарахування оплати, зазначено в документі.