UP
Фільтр
 • У рамках інформаційної кампанії поінформовано понад п'ять тисяч роботодавців області

  У рамках інформаційної кампанії поінформовано понад п'ять тисяч роботодавців області

  Це відбулося у рамках інформаційно - роз’яснювальної кампанії на тему легалізації зайнятості.
   
  Інформаційними заходами, які здійснюють фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці , на сьогодні вже охоплено понад 5 000 роботодавців міста та області.
   
  Заходи проводилися спільно з представниками територіальних органів Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, Чернівецьким обласним центром зайнятості, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.
   
  Робота проводилася на виконання доручення Прем’єр - міністра України Олексія Гончарука від 22.01.2020 року щодо вжиття заходів, спрямованих на детінізацію зайнятості населення.


 • На Новоселиччині проведено заходи з детінізації праці

  Проведено заходи з детінізації праці

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області взяв участь у засіданні круглого столу для роботодавців щодо легалізації найманої праці у Новоселицькому районі.

  Захід відбувся на базі Новоселицької міської філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  У заході взяли участь чотирнадцятеро роботодавців Новоселиччини - фізичні особи підприємці, котрі використовують найману працю у сферах торгівлі, надання послуг, організації харчування.

  Виступаючи перед підприємцями, керівник територіального органу Державної служби України з питань праці наголосив на неприпустимості порушення законодавства про працю, зокрема, у частині оформлення трудових відносин, деталізував на відповідальності суб’єктів господарювання за такі дії.

  Учасникам зібрання Іван Луцак повідомив, що на виконання доручення Прем’єр - міністра України Олексія Гончарука від 22.01.2020 року  щодо вжиття заходів, спрямованих на детінізацію зайнятості населення, в регіоні проводиться інформаційна кампанія.

  Інформаційними заходами вже охоплено понад 5 000 роботодавців міста та області.

  Заходи проводяться спільно з представниками територіальних органів Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, Чернівецьким обласним центром зайнятості, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.


   

 • Анонс! Сьогодні у прямому ефірі у програмі «Суть речей» на Радіо 10 - фахівці Управління Держпраці

  Анонс! Сьогодні у прямому ефірі у програмі «Суть речей» на Радіо 10 - фахівці Управління Держпраці

  Заступник начальника Галина Кушнір та начальник  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Пуріч візьмуть сьогодні участь у програмі «Суть речей» на хвилях Радіо 10.

  О 19.00 у прямому ефірі популярної радіопрограми посадовці Держпраці говоритимуть про ризики і наслідки неоформлених трудових відносин  та про детінізацію зайнятості в регіоні загалом.

  «Галина Кушнір та Юрій Пуріч розкажуть про масштаби нелегальної зайнятості на території Чернівецької області, штрафи, які загрожують роботодавцям, якщо люди працюють без трудового договору та яке покарання чекає на роботодавців, якщо вони затримують виплату зарплатні, більше, ніж на місяць.

  Запрошуємо приєднуватися до нас в ефірі. Вмикайте приймачі, налаштовуйтесь на хвилю 103,2 FМ, у Вижниці це хвиля: 104,4 FM, або шукайте нас на radio10.ua.

  Питання залишайте в коментарях або телефонуйте в студію: 58-10-32 та 050-103-103-2», -  зазначають автори програми «Суть речей» на Радіо 10 на своїй сторінці у мережі Фейсбук.


   

   

   

   

   

   

 • Суб’єктам господарювання Чернівців - про обов'язок укладання трудових договорів

  Субєктам  господарювання Чернівців - про ризики неоформлених трудових відносин

  У рамках інформаційно - роз’яснювальної роботи, яку проводять фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області, заступник начальника відомства Галина Кушнір взяла участь у робочій зустрічі, організованій у Чернівецькій міській філії обласного центру зайнятості.

  Зустріч проведено для роботодавців обласного центру.

  Найперше, посадовець Держпраці поінформувала суб’єктів господарювання про те, що наразі в області відбувається інформаційна кампанія, направлена на подолання не задекларованої праці.

  «Проблема неоформлених трудових відносин залишається для регіону актуальною. У зоні ризику  неоформлених трудових відносин - роздрібна та оптова торгівля, громадське харчування, сфера послуг, сільське господарство, деревообробні підприємства, - наголосила на зустрічі Галина Кушнір. - Управління Держпраці, як територіальний орган Державної служби України з питань праці, повсякчас наголошує на неприпустимості допуску до роботи неоформлених працівників. Перш, ніж найманий персонал приступить до роботи, роботодавець зобов’язаний укласти з ним трудовий договір на підставі відповідних статей  Кодексу законів про працю України».

  Детально мовилося про наслідки та відповідальність роботодавців, які настають у разі недотримання ними законодавства про працю, особливо наголошувалося на ризиках неофіційної праці для самих працівників.

  Учасникам зустрічі повідомлено про останні вагомі зміни у трудовому законодавстві , про механізм здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності суб’єктів господарювання та про повноваження інспекторів праці.  

  У ході спілкування з роботодавцями Галина Кушнір відповіла на їхні запитання.          


   

 • Про переваги легального працевлаштування поінформовано понад 2 000 роботодавців

  Про переваги легального працевлаштування поінформовано понад 2 000 роботодавців

  Це відбулося у рамках інформаційно - роз’яснювальної кампанії на тему легалізації зайнятості, яка нині триває в області.

  Інформаційними заходами на сьогодні вже охоплено понад 2 000 роботодавців міста та області.

  Особливо активно охоплено суб’єктів господарювання сфер торгівлі, громадського харчування, надання сфери послуг.

  Участь в інформаційній кампанії беруть всі керівники структурних підрозділів та головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Заходи проводяться спільно з представниками територіальних органів Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, Чернівецьким обласним центром зайнятості, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

  Робота проводиться на виконання доручення Прем’єр - міністра України Олексія Гончарука від 22.01.2020 року  щодо вжиття заходів, спрямованих на детінізацію зайнятості населення.


   

 • У програмі «Постфактум» - про актуальну проблему неофіційної праці

  У програмі «Постфактум» - про актуальну проблему неофіційної праці

  Заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір стала гостею студії програми «Постфактум» на телеканалі ТВА.

  Програма вийшла в телеефір одразу після випуску «Новин» у вечірньому прайм – таймі.

  Автор програми, ведуча Юлія Стеранка та заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці обговорили проблему не задекларованої зайнятості в області.

  Зокрема, чому проблема неоформлених трудових відносин й надалі залишається для Буковини  актуальною; яким на сьогодні є, так би мовити,  ринок не задекларованої зайнятості в регіоні; чи можна викорінити проблему неофіційної праці загалом, чи бодай звести її до мінімуму.

  Мова йшла про найбільш ризиковані галузі, де фахівці Держпраці фіксують найбільшу кількість неоформлених трудових відносин.

  Обговорили також результати роботи Держпраці у цьому напрямі  у минулому, 2019, році.

  Акцентували  на відповідальності  роботодавців за порушення законодавства про працю.

  У програмі "Постфактум" Галина Кушнір детально поінформувала телеглядачів, які трудові відносини  слід вважати неофіційними і навпаки, як має відбуватися процес належного оформлення трудових відносин між роботодавцями та працівниками.


   

   

   

   

   

   

   

 • На Кельменеччині для підприємців проведено інформаційні заходи

  На Кельменеччині для підприємців проведено інформаційні заходи

  Для суб’єктів господарювання Кельменецького району у рамках інформаційно -роз’яснювальної кампанії з питань детінізації зайнятості проведено робочі зустрічі та виїзні інформування.

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Попович у ході спілкування з підприємцями акцентувала, найперше, на необхідності повної легалізації трудових відносин  та на відповідальності за порушення законодавства про працю, оскільки за використання нелегальної праці роботодавець несе фінансову, та адміністративну відповідальність.

  Представник територіального органу Державної служби України з питань праці підкреслила, що з першого січня 2020 року штрафна санкція за використання неоформлених трудових відносин зросла, адже зросла мінімальна заробітна плата.

  Оскільки, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України- «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника, то тепер штраф становить 141 690 гривень.

  Субєктам господарювання слід звернути увагу: при виявленні одного нелегального працівника, їм доведеться заплатити штраф,  якого б вистачило на сплату єдиного соціального внеску за цього ж працівника більше, ніж на десятиліття.


   

 • Роботодавцям Глибоцького району роз’яснено переваги легальної зайнятості

  Роботодавцям Глибоцького району роз’яснено переваги легальної зайнятості

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Дамаскін взяв участь у спільній  робочій зустрічі з роботодавцями Глибоцького району.

  Це відбулося у рамках проведення інформаційно - роз’яснювальної кампанії з питань легалізації зайнятості, яка наразі  триває в області.

  Зустріч з роботодавцями організовано  на базі Глибоцької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  У ході спілкування головного державного інспектора територіального органу Державної служби України з питань праці наголошено на обов’язковому декларуванні трудових відносин між роботодавцями та працівниками.

  Розяснено нюанси укладання трудових договорів та контрактів, наголошено на необхідності  належної виплати заробітної плати та обов’язковому дотриманні державних мінімальних гарантій в її нарахуванні.


   

 • Анонс програми! В ефірі телеканалу ТВА - про проблему неоформлених трудових відносин

  Анонс програми! В ефірі телеканалу ТВА - про проблему неоформлених трудових відносин

  Сьогодні, 28  січня, заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір стане гостею студії програми «Постфактум» на телеканалі ТВА.

  Очікується, що програма вийде в телеефір одразу після випуску «Новин» у вечірньому прайм - таймі - о 20.00.

  Заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці має намір обговорити у студії проблему не задекларованої зайнятості в області.

  Зокрема, чому проблема неоформлених трудових відносин й надалі залишається для Буковини актуальною і яким на сьогодні є, так би мовити,  ринок не задекларованої зайнятості в регіоні.

  Планується, що мова піде про найбільш ризиковані галузі, де фахівці Держпраці фіксують найбільшу кількість неоформлених трудових відносин, і чи можна викорінити проблему неофіційної праці загалом, чи бодай звести її до мінімуму.

  Обговорять результати роботи Держпраці у цьому напрямі  у минулому, 2019, році.

  Автор програми Юлія Стеранка  та гостя акцентуватимуть на відповідальності  роботодавців за порушення законодавства про працю.

  У студії Галина Кушнір також має на меті нагадати телеглядачам, які трудові відносини  слід вважати неоформленими і навпаки, як має відбуватися процес належного оформлення трудових відносин між роботодавцем і працівником.


   

 • Між Управлінням Держпраці та Чернівецьким обласним центром зайнятості налагоджено тісну співпрацю у напрямі детінізації зайнятості

  Між Управлінням Держпраці та Чернівецьким обласним центром зайнятості налагоджено тісну співпрацю у напрямі детінізації зайнятості

  Заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір провела робочу зустріч з представниками Чернівецького обласного центру зайнятості, зокрема,  заступником директора Марією Кобєлєвою та начальником відділу організації надання послуг роботодавцям Світланою Глібіцькою.

  Тема ділового спілкування між представниками територіального органу Державної служби України з питань праці та Чернівецького обласного центру зайнятості - активізація спільної роботи, направленої на викорінення проблеми неоформлених трудових відносин  в області.

  Так, заступник керівника Управління Держпраці наголосила на тому, що згідно з  дорученням Прем’єр - міністра України Олексія Гончарука від 22.01.2020 року  щодо вжиття заходів, спрямованих на детінізацію зайнятості населення, Державною службою України з питань праці та її територіальними структурами проводиться широка інформаційно –розяснювальна робота. 

  «Слід відзначити, що станом на сьогодні заходами інформаційної кампанії охоплено вже понад тисячу суб’єктів господарювання різних економічних галузей регіону, - підкреслила у розмові Галина Кушнір. - Надзвичайно важливо, що така робота проводиться спільно із колегами з територіальних органів Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

  При цьому, я вважаю за потрібне наголосити на результативній спільній роботі інспекторів Держпраці та Чернівецького обласного центру зайнятості. Така співпраця дає можливість охопити  якомога більше роботодавців та поінформувати їх про посилення відповідальності за порушення законодавства про працю», - підкреслила посадовець Держпраці.

  У ході роботи фахівці узгодили графіки спільних заходів за участю представників обох відомств та детально обговорили проведення круглих столів та семінарів для роботодавців у районах Буковини.

  Сьогодні такі заходи відбуваються у  Кіцманському, Путильському, Вижницькому районах.

  Вже завтра, 29 січня, такі заходи відбудуться у Герцаївській, Сокирянській  та у Чернівецькій міських філіях ЧОЦЗ.


   

      

 • Інформаційними заходами вже охоплено понад тисячу суб’єктів господарювання

  Фахівці Держпраці вже охопили інформаційними заходами понад тисячу суб’єктів господарювання

  Керівники структурних підрозділів та головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснюють серед роботодавців  регіону масштабну інформаційно-роз'яснювальну роботу, націлену на подолання незадекларованої зайнятості.

  Оскільки серед найбільш ризикованих галузей економіки, в яких на Буковині спостерігається найбільша кількість неофіційних працівників - оптова та роздрібна торгівля, заклади готельного бізнесу, громадського харчування, надання послуг, то інформаційними заходами  представники територіального органу Державної служби України з питань праці охоплюють, найперше, суб’єктів господарювання даних сфер економіки.

  Робота проводиться на виконання доручення Прем’єр - міністра України Олексія Гончарука від 22.01.2020 року  щодо вжиття заходів, спрямованих на детінізацію зайнятості населення.

  Фахівці Держпраці проводять інформаційну кампанію спільно з представниками територіальних органів Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, Чернівецьким обласним центром зайнятості, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

  Так, інформаційно - роз’яснювальними заходами вже охоплено понад тисячу суб’єктів господарювання Буковини.


   

   

 • В області проходить масштабна інформаційно - роз’яснювальна кампанія, спрямована на подолання не задекларованої зайнятості

  В області проходить масштабна інформаційно - роз’яснювальна кампанія, спрямована на подолання не задекларованої зайнятості

  Інформаційно - розяснювальну роботу, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості проводять фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Превентивна робота проводиться територіальним органом Державної служби України з питань праці на виконання доручення Прем’єр - міністра України від 22.01.2020 року щодо вжиття заходів, спрямованих на детінізацію зайнятості населення.

  Інформаційними заходами охоплено суб’єктів  господарювання, зокрема, сфери торгівлі, громадського харчування, надання послуг.

  У ході безпосереднього спілкування з роботодавцями фахівці Держпраці наголошують на неприпустимості допуску до роботи працівників без належного оформлення трудових відносин.

  Адже у таких випадках  для роботодавців настає адміністративна та фінансова відповідальність, зокрема накладення штрафної санкції у розмірі 30-кратного розміру  мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення  за кожного працівника  щодо якого скоєно правопорушення.

  На сьогодні - 141 690 гривень.

  Водночас під час спілкування у трудових колективах фахівці Держпраці наголошують на тому, що  офіційно задекларованою вважається  зайнятість, при якій роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування територіальний орган Державної податкової служби, сплачує єдиний соціальний внесок,  в повному обсязі  виплачує йому заробітну плату. 

  Довідково: за даними минулого, 2019, року головними державними інспекторами Управління виявлено 279 працівників,  допущених до роботи без оформлення трудових договорів, а саме :

  208 працівників, які працювали без оформлення трудових відносин;

  49 працівників, які працювали без належного оформлення трудових відносин (на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових);

  22 працівників, з якими роботодавці  уклали трудові договори, але допустили  до роботи без повідомлення про факти працевлаштування територіальний орган ДПС.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області у 2019 році, між роботодавцями та найманими працівниками було укладено 3266 трудових угод.


   

 • Актуально! Фінансова відповідальність за неоформлені трудові відносини з працівником – 141 690 гривень

  Актуально! Фінансова відповідальність за неоформлені трудові відносини з працівником – 141 690 гривень

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці – Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує!

  Юридичні та фізичні особи - підприємці, котрі використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність:

  за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладається штрафна санкція у розмірі  - 141 690 гривень;

  за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі - 14 169 гривень;

  за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 47 230 гривень;

  за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 47 230 гривень;

  за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 14 169 гривень;

  за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 472 300 гривень;

  за порушення інших вимог трудового законодавства - 4 723 гривні.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує роботодавцям на неухильному дотриманні трудового законодавства.

  Належне дотримання законодавства про працю убезпечить суб’єктів господарювання від накладення високих фінансових санкцій.  

   


   

   

 • Лише офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством право на гідні, здорові і безпечні умови праці

  Лише офіційно працевлаштований працівник має право на гідні, здорові та безпечні умови праці

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації; наймана праця без оформлення трудових відносин;приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо; виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • Переглянуто повноваження інспекторів праці

  Уряд переглянув повноваження інспекторів праці

  З 31 грудня 2019 року інспектори праці перевірятимуть дотримання вимог законодавства про працю (крім питань незадекларованої праці) відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Це суттєво зменшує кількість підстав для проведення заходів державного нагляду (контролю) та розширює права підприємців.

  Відповідні зміни містить оновлений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» (далі – Порядок ).

  Згідно з оновленою редакцією, відтепер усі заходи державного нагляду (контролю) у сфері додержання законодавства про працю, крім тих, предметом вивчення яких є виявлення незадекларованої праці, мають здійснюватися відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі ­– Закон). Відтепер, інспектори праці проводитимуть планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) з усіх питань дотримання законодавства про працю, крім питань виявлення неоформлених працівників, з урахуванням всіх вимог щодо планування таких заходів, повідомлення суб’єктів господарювання про їх проведення, передбачених законом підстав їх ініціювання та проведення, використання виключно уніфікованих форм актів тощо.

  Перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин відбуватимуться у формі інспекційних відвідувань, що є позаплановими заходами державного нагляду (контролю) та відповідно до Закону, у цій та в інших сферах, здійснювалися та здійснюються без завчасного попередження. Відтепер суб’єкт господарювання під час заходів державного нагляду (контролю) Державна служба України із питань праці має всі права, передбачені Законом, та має бути поінформована про перевірки перед підписанням акту такої перевірки (інспекційного відвідування). За результатами інспекційного відвідування, як і раніше, складається акт згідно з уніфікованою формою, а в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю — припис щодо їх усунення.

  Крім того, Порядком виключено таку форму контролю, як невиїзне інспектування, та можливість продовжувати строки проведення відвідувань за рішенням інспектора.

  Порядок відображає позицію Уряду щодо неприпустимості використання незадекларованої праці та необхідності зниження втручання контролюючих органів у діяльність роботодавця.


   

   

 • З фахівцями деревообробного підприємства проведено робочу нараду

  З фахівцями деревообробного підприємства проведено робочу нараду

  За підсумками планової перевірки на місцевому підприємстві ТзОВ «Бартош і Ко» проведено спільну робочу нараду.

  Від Управління Держпраці участь у нараді взяли начальник відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Юрій Кудлик, головний державний інспектор  відділу нагляду в АПК та СКС  Ігор Пантело, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк.

  Під час зібрання проаналізовано, насамперед, стан організації та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на підприємстві за результатами здійсненого фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці заходу державного нагляду.

  Як наслідок, надано практичні рекомендації щодо покращення роботи системи управління охороною праці у даного суб’єкта господарювання.

  У ході ділового спілкування адміністрації підприємства рекомендовано постійно дотримуватися вимог чинного нормативного законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, контролювати надання працівникам трудового колективу відповідних пільг  та компенсацій, проходження ними медичних оглядів. тощо.

  Особливо детально наголошено на необхідності проведення превентивної роботи, націленої на попередження настання нещасних випадків на виробництві.


   

 • Уряд планує боротися з неофіційним працевлаштуванням у будівельній галузі

  Уряд планує боротися з неофіційним працевлаштуванням у будівельній галузі

  Тимчасово виконуючий обов’язки Голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера взяв учать у нараді під головуванням Прем’єр-міністра Олексія Гончарука, яка відбулася з провідними представниками будівельної галузі щодо її розвитку та питань детінізації ринку праці.

  Прем’єр-міністр зазначив, що у сфері будівельної галузі мають бути реалізовані три цілі, а саме детінізація бізнесу в сфері видобутку будматеріалів, працевлаштування, а також очищення галузевих органів від корумпованих чиновників.

  “Ми очікуємо, що бізнес вийде із “тіні”, що легально почнуть видобуватися будівельні матеріали, тому що дуже часто вони видобуваються нелегально. З цим  будемо боротися… Ми б хотіли, щоб працевлаштування в галузі було “білим”, щоб люди оформлювались на роботу легально” –  підкреслив під час наради Олексій Гончарук, повідомляє сайт Держпраці України.


   

   

 • Превентивні заходи, націлені на інформування працівників медичної галузі про безпеку на робочих місцях, - в пріоритеті діяльності відділу нагляду в АПК та СКС

  Превентивні заходи, націлені на інформування працівників медичної галузі  про безпеку на робочих місцях, - в пріоритеті діяльності відділу нагляду в АПК та СКС

  Система охорони здоров'я Буковини - це понад 16 тисяч працівників, десятки лікувально - профілактичних, аптечних, санітарно - епідеміологічних установ, центрів, навчальних закладів. 

  Саме у цих установах експлуатується велика кількість обладнання, комунікацій, електроустановок, котелень, ліфтів, технологічного обладнання, автотранспорту, посудин, що працюють під тиском, різноманітної медичної техніки, застосовуються отруйні речовини та агресивні рідини.

  У шкідливих та несприятливих умовах праці (інфекційні, психіатричні, онкологічні установи та відділення; радіологічна, рентгенівська, фізіотерапевтична, паталогоанатомічна лабораторна служби; операційні, стерилізаційні відділення та інші) працюють сотні працівників медичних установ. 

  Тому особливого значення набуває проблема охорони та зміцнення здоров'я не лише пацієнтів, але й самих працівників лікувальних та профілактичних закладів.

  На фахівців медичної галузі впливають ті ж фактори, що і в будь якій іншій сфері, зокрема, умови та характер праці.

  Однак, на медичний персонал більше, ніж в інших галузях, впливають особливості професійної діяльності: вони відчувають значне інтелектуальне навантаження, повсякчас  несуть відповідальність за життя пацієнтів. 

  Щоденне виконання професійних обов'язків базується на самодисципліні, умінні зберігати працездатність в екстремальних умовах, високій стресостійкості.

  Нерідко лікувально-діагностичні, реанімаційні заходи, оперативні втручання проводяться у нічний час, що значно ускладнює працю персоналу. 

  Охорона праці є обов’язковим компонентом діяльності структур Міністерства охорони здоров’я.  

  Відділом нагляду в АПК та СКС територіального органу Державної служби України у Чернівецькій області здійснюється постійний контроль за станом охорони праці в галузі охорони здоров’я.

  У минулому, 2019, році головні державні інспектори Держпраці здійснили 15 планових та позапланових перевірок медичних  установ Буковини.

  За підсумками здійснення заходів державного нагляду (контролю) проведено робочі наради за участю адміністрації та персоналу лікувальних закладів.

  Під час нарад  детально проаналізовано стан організації та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

  Варто зазначити, що загалом контроль за охороною праці в перевірених закладах перебуває на належному  рівні, відповідає вимогам нормативних документів.

  Але хронічний дефіцит бюджетних коштів, не дозволяє в повному обсязі профінансувати такі важливі заходи, як проведення періодичних технічних оглядів ліфтового, електро- та котельного господарства; отримання дозволів на експлуатацію устаткування, машин, механізмів підвищеної небезпеки; забезпечення працівників у повному обсязі спецодягом та засобами індивідуального захисту.

  Слід також виокремити той факт, що у медичній сфері відбулося певне зростання виробничого травматизму. Якщо у 2018 році було зафіксовано чотири нещасні випадки, то в 2019 - му – вже п’ять. Їх основними причинами стали: порушення правил безпеки руху та невиконання вимог інструкцій з охорони праці працівниками.

  Керуючись рішеннями  колегії від 21.12.2019 року за  №1 «Про основні напрями діяльності Державної служби України з питань праці на 2020 рік», інспекторський склад відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області у нинішньому, 2020, році особливу увагу приділятиме проведенню превентивних заходів, націлених на підвищення обізнаності та інформування працівників медичної галузі  про безпеку на робочих місцях.

  Превентивна робота інспекторів відділу направлена на мінімізацію виробничого  травматизму в цій сфері.

  Дмитро Паламарчук, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

 • Затверджено нову форму декларації та повідомлення про суттєві зміни у майновому стані

  Затверджено нову форму декларації та повідомлення про суттєві зміни у майновому стані

  З першого січня  2020 року введено нову форму декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави  або місцевого самоврядування, повідомляється на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

  Це передбачено наказом відомства від 12.12.2019 року, опублікованого у виданні Міністерства юстиції «Офіційний вісник України».

  Також затверджено нову форму повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування.

  Зміни форми декларації та повідомлення про суттєві зміни у майновому стані передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції №140 – IX від 2 жовтня 2019 року».      


   

   

 • Найбільше звернень громадян - через неоформлені належним чином трудові відносини

  Найбільше звернень громадян - через неоформлені належним чином трудові відносини

  У минулому, 2019, році до  Управління  Держпраці у Чернівецькій області надійшло 310 письмових звернень: 303 звернення  з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів, сім звернень -  з питань охорони праці.

  З них направлено: з Урядової гарячої лінії -72, особисто громадянами - 70, отримано від громадян поштою - 73, від інших установ, організацій - 95 звернень, повідомляє головний спеціаліст зі звернень громадян та доступу до публічної інформації територіального органу Державної служби України з питань праці  Валентина Сіманюк.

  У зверненнях порушувалися питання недотримання трудового законодавства та законодавства про оплату праці, зокрема невиплати заборгованої заробітної плати, невиплати розрахункових коштів при звільненні, не нарахування та невиплати індексації та компенсації, правомірності укладання трудових угод, незаконного звільнення з роботи, невидачі та несвоєчасної видачі трудових книжок при звільненні, трудових та соціальних гарантій мобілізованих військовослужбовців, тощо.

  Переважна більшість звернень громадян стосувалася неоформлених належним чином трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками.


   

   

   

 • Управління розпочинає планову перевірку Чернівецької дирекції АТ «Укрпошта»

  Управління розпочинає планову перевірку Чернівецької дирекції АТ «Укрпошта»

  Розпочинається планова перевірка відокремлених структурних підрозділів і виробничих об’єктів Чернівецької дирекції акціонерного товариства «Укрпошта».

  Згідно  з Планом комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік, затвердженого наказом Державної регуляторної  служби, наказом Державної служби України з питань праці «Про затвердження  Плану заходів зі здійснення  державного нагляду (контролю) Державної служби України на 2020 рік» та наказом Держпраці «Про планову перевірку акціонерного товариства «Укрпошта»»,  сьогодні, 15 січня, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області розпочато плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів  з охорони праці та промислової безпеки  відокремлених структурних підрозділів і виробничих об’єктів  Чернівецької дирекції АТ «Укрпошта».

  До складу комісії увійшли:  начальник відділу нагляду  в АПК та СКС територіального органу Державної служби України з питань праці Микола Остапович, головний державний інспектор відділу нагляду  у будівництв, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Олег Матвєєв, головні державні інспектори відділу нагляду  на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк та Іван Бербенюк.

  До роботи комісії долучено начальника відділу з питань гігієни  праці Надію Бурлу та головного державного інспектора  сектору з питань експертизи умов праці Володимира Морозевича.

  Голова  комісії -  начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Складено та узгоджено детальний план перевірки.  

  За результатами заходу державного нагляду (контролю) комісією буде складено уніфікований акт.

  У разі виявлення порушень вимог чинного законодавства, суб’єкту господарювання видаватимуться приписи на їх усунення.

  За наявності підстав для повного або часткового зупинення виконання робіт, обладнання, надання послуг, буде зібрано матеріали задля застосування заходів  реагування з боку Держпраці.


   

 • У регіоні активізується робота, націлена на припинення діяльності нелегальних АЗС

  У регіоні активізується робота, націлена на припинення діяльності нелегальних АЗС

  У Чернівецькій обласній державній адміністраціївідбулися засідання міжвідомчої регіональної  групи з протидії нелегальному обігу і роздрібної торгівлі  пальним на території регіону.

  До її складу увійшли керівники державних відомств, зокрема,  Управління Держпраці у Чернівецькій області,  Державної екологічної інспекції Карпатського округу, Головного управління Державної податкової служби, Головного управління Державної фіскальної служби,  Головного управління Держпродспоживслужби, Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій; представники правоохоронних органів - Управління Служби безпеки України, прокуратури, Головного управління Національної поліції в області.

  Управлінням Держпраці  у Чернівецькій області упродовж всього, 2019, року здійснювався державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про промислову безпеку та охорону праці  у суб’єктів господарювання, які працюють у даній  економічній сфері.

  При  здійсненні інспекційної діяльності, головні державні інспектори  виявили порушення у частині надання дозвільних  документів на експлуатацію устаткування, машин, механізмів підвищеної небезпеки  у 14 суб’єктів господарювання.

  Виявлено 121 порушення безпечної експлуатації обладнання та виконання робіт підвищеної небезпеки.

  До адміністративної  відповідальності притягнуто 11 керівників підприємств.


   

   

 • Анонсовано медіа - захід, присвячений проекту Закону «Про працю»

  Анонсовано медіа - захід, присвячений проекту Закону «Про працю»

  Сьогодні, 14 січня, в інформаційній агенції "Укрінформ" відбудеться медіа-захід - "Свобода, рівність. гідні умови. Які можливості  українцям надає законопроект про працю?", повідомляє Урядовий портал.

  Медіа - захід, присвячений проекту Закону “Про працю” (№2708), відбудеться у форматі діалогу з регіонами.

  Розроблений як частина ширшої реформи ринку праці, законопроект покликаний осучаснити трудові відносини та водночас реально захистити права працівників.

  Очікується, що спікерами заходу стануть: Галина Третьякова, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів; Тимофій Милованов, Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України; Юлія Свириденко, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України; Василь Костриця, національний координатор Міжнародної організації праці (1996–2013).

  Початок заходу заплановано на 14:30.


   

 • Стартувала кампанія з подання декларацій - 2020

  Стартувала кампанія з подання декларацій - 2020

  Національне агентство з питань запобігання корупції нагадує, що з першого січня 2020 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій за 2019 рік особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

  Під час заповнення декларацій важливо враховувати зміни, пов’язані із застосуванням оновленого антикорупційного законодавства, зазначають у відомстві.

  Суб’єктам декларування необхідно завчасно перевірити актуальність адреси своєї електронної поштової скриньки та чинність кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

  Перед початком роботи з Реєстром декларацій переконатися у наявності усієї необхідної інформації для заповнення декларації.

  Технічна допомога щодо роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

  044 - 200 - 06 - 94, або  e-mail: support@nazk.gov.ua.

  За інформаційними матеріалами НАЗК


   

   

 • На семінарі із потенційними шукачами роботи роз’яснено найактуальніші питання легального працевлаштування

  На семінарі із потенційними шукачами роботи роз’яснено найактуальніші питання легального працевлаштування

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Колодченко взяв участь в інформаційному семінарі, організованому у Вижницькій районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Учасниками заходу стали потенційні шукачі роботи у Вижницькому районі.     

  Так. представник територіального органу Державної служби України з питань праці акцентував у своєму виступі, найперше, на тому, що лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.

  «Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати, низки інших виплат - лікарняних, відпускних, допомоги у разі настання безробіття,  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, у разі настання нещасного випадку на виробництві і таке інше.

  Разом з тим неоформлений належним чином працівник  втрачає трудовий та страховий стаж у перспективі нарахування пенсійних виплат. Адже тільки легально оформлений працівник, котрий ,відповідно, матиме достатньо страхового стажу отримає право на гідну пенсію», - підкреслив у виступі Юрій Колодченко.  

  Посадовець детально роз’яснив всю небезпеку нелегального працевлаштування, оскільки така праці не тільки обмежує можливості громади щодо підвищення рівня соціального забезпечення, але й створює недобросовісну конкуренцію для тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, соціального забезпечення працівників на своїх підприємствах.

  Юрій Колодченко покроково роз’яснив слухачам, як має відбуватися процес оформлення офіційних трудових відносин.

  Наголошено на останніх новаціях у трудовому законодавстві, зокрема, на тому, що  з першого січня 2020 року мінімальна заробітна плата становить  4 723 гривні.


   

   

   

   

 • Актуальна інформація для роботодавців! Штрафні санкції за порушення трудового законодавства зросли

  Актуальна інформація для роботодавців!

  Штрафні санкції за порушення трудового законодавства зросли

  Згідно зі статтею 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік», мінімальна заробітна плата з першого січня 2020 року становить 4 723 гривні.

  Відповідно зростають штрафні санкції для роботодавців за порушення законодавства про працю.

  Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься штрафна санкція у розмірі 141 690 гривень;

  за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі -14 169 гривень;

  за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 47 230 гривень;

  за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 47 230 гривень;  

  за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 14 169 гривень;

  за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 472 300 гривень;

  за порушення інших вимог трудового законодавства - 4 723 гривні.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області застерігає суб’єктів господарювання регіону від порушення чинного законодавства про працю.

  Фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці надають роботодавцям інформаційну, методична та консультативну допомогу з метою застосування законодавства про працю задля запобігання  порушенням, за які доведеться сплачувати високі штрафні санкції.


   

 • Виробниче обладнання на підприємствах має відповідати Вимогам безпеки та захисту здоров’я під час його використання працівниками

  Виробниче обладнання на підприємствах  має відповідати Вимогам безпеки та захисту здоровя під час його використання працівниками

  З метою реалізації державної політики у галузі охорони праці, спрямованої  на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам  та професійним захворюванням на виробництві, Наказом Міністерства соціальної політики України  затверджено Вимоги безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками.

  Дані Вимоги поширюються  на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, організаційно - правової форми і видів діяльності та встановлюють  мінімальні вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я під час використання працівниками виробничого обладнання працівниками  у процесі трудової діяльності.

  Виробниче обладнання, що надається працівнику та використовується ним, має бути  технічно справним  і відповідати:

  -        вимогам відповідних технічних регламентів, якщо виробниче обладнання виготовлене після дати набрання чинності такими технічними регламентами;

  -        мінімальним вимогам безпеки, а також нормативно – правовим актам з охорони та гігієни праці, якщо виробниче обладнання  виготовлене до дати набрання чинності відповідними технічними регламентами, дія яких поширюється  на таке виробниче обладнання, або технічні регламенти, дія яких поширюється на таке виробниче  обладнання , або технічні регламенти щодо відповідного виробничого обладнання відсутні.

  Якщо виробниче обладнання, що надане працівнику  та використовується ним, не відповідає мінімальним вимогам  безпеки до виробничого обладнання, а також нормативно - правовим актам з охорони та гігієни праці, таке виробниче обладнання не пізніше, ніж через чотири роки з дня набрання чинності цими Вимогами  приводиться у відповідність  до цих Вимог  та вимог чинного законодавства України  у сфері охорони та гігієни праці.

  Упродовж цього року роботодавець вживає усіх необхідних заходів щодо безпечного використання працівниками такого виробничого обладнання.

  При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області вимагатимуть від суб’єктів господарювання ( у разі необхідності) вжиття заходів щодо приведення технічного обладнання  до   Вимог безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання та вимог чинного законодавства України у сфері охорони та гігієни праці.

  Головні державні інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці, що здійснюють нагляд у сфері державного ринкового нагляду, вживатимуть до виявленої небезпечної продукції вичерпних заходів визначених законодавством про ринковий нагляд і контроль продукції.

  Згідно Переліку видів продукції щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року за №1069, до сфери відповідальності Держпраці належать наступні види продукції:

  машини та устаткування;

  прості посудини високого тиску;

  обладнання, що працює під тиском;

  рухоме обладнання, що працює під тиском;

  ліфти і компоненти безпеки для ліфтів;

  канатні дороги для перевезення пасажирів, їх вузли та пристрої безпеки;

  обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах;

  знаки безпеки і захисту здоровя працівників;

  вибухові матеріали промислового призначення;

  засоби індивідуального захисту.


   

    

   

 • Діє нова редакція Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю

  Діє нова редакція Порядку здійснення державного контролю за додержанням  законодавства про працю

  Набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року за №1132, якою викладено у новій редакції Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.

  Цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом №1985 – IV, Конвенцією Міжнародної організації праці № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом №1986 – IV, та Законом №877.

  Заходи контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Державної служби України з питань праці та її територіальних органів.

  Інспекційні відвідування роботодавців фахівцями Держпраці проводяться з наступних підстав:

  1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;

  2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

  3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством;

  4) за рішенням суду;

  5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин;

  6) за інформацією:

  Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;

  Державної податкової служби та її територіальних органів про:

  невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності;

  факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень;

  факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб’єкта господарювання;

  Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:

  роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;

  роботодавців, в яких упродовж місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків;

  фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився;

  роботодавців, в яких упродовж року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;

  роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів;

  роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;

  7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю;

  8) за дорученням Прем’єр-міністра України;

  9) за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;

  10) за запитом народного депутата;

  11) у разі невиконання вимог припису.

  Тривалість перевірки та права інспекторів з праці

  Тривалість інспекційного відвідування не може перевищувати 10 робочих днів.

  Інспектори праці (за наявності службового посвідчення) безперешкодно мають право:

  під час проведення інспекційних відвідувань за наявності підстав, визначених пунктом 5 Порядку, без попереднього повідомлення о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;

  ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги;

  наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об'єкта відвідування, іншим особам, що володіють необхідною інформацією, запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;

  за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;

  на надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування;

  фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;

  отримувати від органів державної влади, об'єктів відвідування інформацію та/або документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування.

  Вимога інспектора праці про надання об'єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов'язковою для виконання.

  За матеріалами сайту «Дебет – Кредит»


   

   

 • З Різдвом Христовим!

  З Різдвом Христовим! 

  Шановні буковинці!

  У переддень Різдва Христового сердечно вітаю вас з цим величним християнським святом - народженням Сина Божого й людського.

  Хай яскраво засяє над нашою Україною й над кожним із нас Різдвяна зірка.

  Хай світло Святої вечері збере за щедрим столом найдорожчих для нас людей.

  Здоровя і радості вам і вашим рідним, миру і Божого благословення Україні!

  Христос рождається!

  Славімо Його!

  Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


      

 • Робота у святкові дні оплачується у подвійному розмірі

  Робота у святкові дні оплачується у подвійному розмірі

  Оплата роботи у святкові і неробочі дні згідно зі статтею 107 Кодексу законів про працю України оплачується роботодавцем у подвійному розмірі:

  відрядникам - за подвійними відрядними розцінками;

  працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

  працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

  Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.

  На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.


   

   

 • Неоформлені трудові відносини: потенційні ризики для працівників та роботодавців

  Неоформлені трудові відносини: потенційні ризики для працівників та роботодавців

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • Презентовано проект Закону «Про працю»

  Презентовано проект Закону «Про працю»

  На  сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України презентовано проект Закону «Про працю».

  На сайті державного відомства мовиться, зокрема, про те, що трудове законодавство потребує оновлення, оскільки чинний Кодекс законів про працю ухвалений у 1971 році й не відповідає реаліям сучасного життя.

  Акцентовано на тому, що лише 12, 8 мільйона осіб із 28,5 мільйона українців працездатного віку сьогодні працюють легально, тобто мають гарантії  захисту своїх трудових прав.

  Мета проекту Закону, зазначено на веб - ресурсі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, створити умови для легкого працевлаштування, комфортної праці та збільшення доходів працівників.

  Водночас низка українських ЗМІ повідомила, що 28 грудня 2019 року даний проект зареєстровано на сайті Верховної Ради України за №2708.

  Нагадаємо, що 27 грудня Уряд схвалив законопроект про підвищення зайнятості населення, розроблений фахівцями Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. 

  Головні 5 переваг, що створить нове законодавство про зайнятість для українців:

  зберегти та розширити соціальні права та гарантії працівників через легалізацію праці

  збільшити кількість легальних робочих місць

  забезпечити рівні можливості чоловіків та жінок у сфері праці 

  підвищити доходи працівників  

  гармонізувати законодавство з ЄС 

  Підготовка законопроекту тривала з вересня поточного року.

  До обговорення і внесення пропозицій були залучені галузеві асоціації працівників, представники великого та малого бізнесу, а також профспілкових організацій.

  Закон вступить в силу через шість місяців після розгляду та ухвалення парламентом. Ще впродовж року буде діяти так званий перехідний період. За цей час відбудеться адаптація трудових відносин і кадрових документів до нововведень, зазначалося на сайті профільного Міністерства.


   

   

 • Держпраці й надалі тісно співпрацюватиме з Центром надання адміністративних послуг Чернівців

  Держпраці й надалі тісно співпрацюватиме з Центром надання адміністративних послуг Чернівців

  Заступник начальника відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області Сергій Ткачук взяв участь у загальних зборах учасників Центру надання адміністративних послуг Чернівців, що відбулися днями.

  На зібранні детально обговорено підсумки спільної роботи Центру з адміністративними та дозвільними органами у минулому, 2018, році та окреслено основні завдання на 2019 рік.

  У ході засідання представник територіального органу  Державної служби України з питань праці  підкреслив, що Управління упродовж майже десяти років  активно забезпечує послуги дозвільного характеру через ЦНАП.

  «Співпраця Управління й Центру - конструктивна й  злагоджена. Досвід спільної роботи варто поширити й на органи надання адміністративних послуг, що розташовуються в районах  області, - додав  у виступі Сергій Ткачук. - Адже діяльність таких центрів, у першу чергу, суттєва  економія часу і ресурсів для споживачів послуг».

  Загалом у 2018 році фахівцями відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці було надано методичну допомогу з питань видачі та продовження дії документів дозвільного характеру 49 суб’єктам господарювання регіону, організовано належний облік надання методичної та консультативної  допомоги.

  У ході загальних зборів  вироблено низку пропозицій щодо покращення роботи органу.

  Так, констатовано, що при наданні адміністративних послуг  через ЦНАП відмова у видачі документів дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законодавством, не допускається. Також не допускається  відмова у реєстрації декларацій суб’єктів господарювання.

  При повторному розгляді  документів дозвільного характеру не допускається відмова у їх видачі з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику. 

  Довідково.

  Центром надання  адміністративних послуг Чернівців забезпечується 230 видів послуг.

  Спільними зусиллями адміністративних та дозвільних органів, працівників ЦНАП  у 2018 році прийнято 49 030 заяв на отримання послуг, із яких надано 46 769 послуг, видано 1437 відмов, розглянуто 250 декларацій.


   

   

   

 • Через неналежну оплату праці на підприємство накладено штрафну санкцію

  Через неналежну оплату праці на підприємство накладено штрафну санкцію

  Фінансові стягнення у сумі 148 920 гривень (сто сорок вісім тисяч дев’ятсот двадцять гривень) накладено на товариство з обмеженою відповідальністю, що спеціалізується на виготовленні текстильної продукції у Чернівцях.

  Штрафну санкцію накладено за порушення роботодавцем статті 106 Кодексу законів про працю - «Оплата праці в надурочний час».

  Оплата праці працівників за відпрацьовані понад встановлені  нормою години  нараховувалися роботодавцем не в подвійному розмірі, як того вимагають законодавчі норми, а за звичайною системою розрахунків.

  Таким чином, субєкт господарювання порушив трудові права чотирьох працівників підприємства.

  Факти виявлено  при здійсненні інспекційного відвідування головними  державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових  актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Головні державні інспектори територіального підрозділу Державної служби України з питань праці  виявили  інші порушення законодавства про працю, зокрема  щодо належної виплати  при звільненні окремих працівників та щодо належного ведення ділової документації на підприємстві.

  Штрафна санкція за ці порушення склала  суму у 3 723 гривні (три тисячі сімсот двадцять три гривні).

  Субєкт господарювання вже ознайомлений з постановою, винесеною в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області.

  Водночас територіальний орган Державної служби України з питань праці нагадує роботодавцям області про те, що з першого січня 2019 року штрафні санкції за порушення трудового законодавства зросли.

  Так, за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі карається штрафною санкцією у розмірі трьох мінімальних заробітних плат, тобто, -  12 519 гривень.

  А за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на роботодавця накладається штраф у сумі рівнозначній 10 мінімальним заробітним платам, а саме  41 730 гривень.


   

   

   

 • Середня зарплата в державі у грудні перевищила десять тисяч гривень

  Середня зарплата в державі у грудні перевищила десять тисяч гривень

  За даними  Державної служби статистики України, середня заробітна плата в державі у грудні 2018 року сягнула 10 573 гривень, що в 2,8 рази більше за показник мінімальної зарплати.

  Зростання реальної зарплати за грудень до листопада склало 14,5%. Зростання по року - 9,7%.

  У галузевому розрізі зарплати в промисловості склали у середньому 11 563 гривні.

  Суттєво вище за середні були зарплати в секторі ІТ (15 518 гривень), науково-технічній діяльності (15 490 гривень), страховій діяльності (понад 18 000 гривень).

  У регіональному розрізі найбільший показник середньої зарплати зафіксовано в Києві - 16,5 тисяч гривень, повідомляється на Урядовому веб - порталі.

  Довідково: досягнутий показник середньої зарплати цілком відповідає розрахункам та прогнозам Кабінету Міністрів України.

  Глава Уряду Володимир Гройсман  наголошував, що показник у 10 000 гривень - орієнтир, який буде досягнутий за підсумками року.

  Він також зазначав, що у 2019 році показник середньої зарплати прогнозується на рівні десяти з половиною тисячі гривень. Хоча при умові зростання економіки він може бути й вищим.

  «Середню зарплату прогнозуємо на рівні близько десяти з половиною тисячі гривень , але я переконаний, що цей показник буде вищим»,- відзначав Прем’єр-міністр України.

  Цю тенденцію підтверджували у своїх прогнозах представники ділових кіл.

  Так, 83% компаній - членів Американської торговельної палати очікують у 2019 році зростання кількості робочих місць та рівня зарплати.  

  Представники Європейської Бізнес Асоціації говорили про зростання, в середньому, на 10-15%.


   

   

 • У минулому році в області легалізовано працю шістнадцяти тисяч громадян

  У минулому році в області легалізовано працю шістнадцяти тисяч громадян

  Завдяки спільній роботі державних відомств та органів державного нагляду (контролю), у тому числі, й за додержанням законодавства про працю та широкій інформаційно-роз’яснювальній кампанії, що відбувалася в області з метою забезпечення виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року за №649 - р  «Про заходи, спрямовані на детінізацію  у сфері зайнятості населення»,  у минулому, 2018, році на Буковині легалізовано працю шістнадцяти тисяч громадян.

  Так, до прикладу, за даними Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, додаткові надходження до бюджету Пенсійного фонду склали 11,3 мільйона гривень.

  Водночас чисельність застрахованих осіб зросла, порівняно з попереднім роком, майже на сім тисяч осіб.

  Фахівці фіксують також ріст середньомісячної заробітної плати в регіоні  на 24% .

  Вже традиційно до видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці належать сфери державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування; серед промислових видів діяльності - добувна промисловість та  розробка кар’єрів.

  Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався на підприємствах з тимчасового розміщування й організації харчування , серед промислових видів діяльності -  на підприємствах з водопостачання; каналізації, поводження з відходами.


   

   

 • Держпраці та Держпродспоживслужба домовилися про спільні дії у сфері детінізації зайнятості та доходів населення

  Держпраці та Держпродспоживслужба домовилися про спільні дії у сфері детінізації зайнятості та доходів населення

  Державна служба України з питань праці та Державна служба України з питань  безпечності харчових продуктів та захисту споживачів домовилися координувати спільні дії в питанні запобігання випадкам неофіційної праці, повідомляється на сайті державного відомства.

  Необхідність розвитку співпраці між обома органами центральної влади стала очевидною після перевірок Держпродспоживслужбою операторів ринку, у ході яких інспектори фіксували непоодинокі випадки порушення не лише санітарного законодавства, зокрема відсутність медичних оглядів у працівників, але й факти нелегального працевлаштування, що створює додаткові ризики для споживачів.

  Для оперативного реагування на такі факти Держпраці та Держпродспоживслужба  спільним дорученням зобов’язали свої територіальні органи скоординувати дії щодо обміну інформацією про порушення роботодавцями вимог чинного законодавства про працю та зайнятість населення, проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи із застосування законодавчих норм та положень, залучення спеціалістів до участі у роботі комісій, робочих груп, проведення комплексних заходів державного нагляду, обміну досвідом тощо.

  На виконання доручення керівники головних управлінь в областях Держпродспоживслужби та Держпраці провели низку робочих зустрічей із зазначених питань, за результатами яких було підписано меморандуми та угоди про співробітництво, а також погоджено плани подальших спільних дій.

  Так, днями фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці та Головного управління Держспоживслужби у Чернівецькій області  взяли участь у спільній робочій нараді щодо посилення подальшої співпраці між державними відомствами.

  Робоче зібрання відбулося за участю начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака, заступника керівника Галини Кушнір, начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрія Пуріча.  

  Головне управління Держспоживслужби у Чернівецькій області  на нараді представляв керівник відомства Олександр Александрюк.

  Під час обговорення планів подальшої співпраці, сторони домовилися координувати діяльність та сприяти у реалізації повноважень і прав, визначених  чинним нормативним законодавством.

  Планується також здійснювати оперативний  обмін актуальною інформацією щодо суб′єктів господарювання, котрі використовують найману працю в регіоні.

  У ході наради представники Управління Держпраці зазначили, що проблема нелегальної зайнятості  на Буковині - надзвичайно актуальна. Підкреслено, що найбільша кількість не задекларованої праці використовується роботодавцями у  сфері торгівлі та обслуговування населення, на будівництві, в агропромисловому секторі, на підприємствах з транспортних перевезень.

  Сторони домовилися про проведення спільних заходів.

  Посилення співпраці між відомствами відбувається з метою забезпечення виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року за №649 - р  «Про заходи, спрямовані на детінізацію  у сфері зайнятості населення» та спільного доручення Державної служби України з питань праці та Державної служби України з питань безпечності  харчових продуктів та захисту споживачів.   


   

   

 • У Чернівецькій ЗОШ №4 відбулася виставка - показ творчих робіт на тематику охорони праці

  У Чернівецькій ЗОШ №4 відбулася виставка - показ творчих робіт на тематику  охорони праці   

  Пересувна експозиція топ - 50 найкращих малюнків учасників регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей - 2018» (організатори творчого змагання - Державна служба України з питань праці,  редакція журналу «Охорона праці»; на регіональному рівні - Управління Держпраці у Чернівецькій області та державне підприємство «Чернівецький експертно-технічний центр») цього разу було виставлено у Чернівецькій ЗОШ №4.

  Адже учень закладу - Михайло Максимюк у минулому році надіслав на конкурс одну із кращих робіт. І хоч  не отримав призового місця у своїй віковій номінації, однак журі відзначили малюнок, як один із найоригінальніших.

  Юний художник намалював роботу у цікавій творчій манері, зобразивши на ній найманого працівника, котрий не виконує Кодекс законів про працю України.

  На малюнку автор відтворив небезпеки, що чекають громадянина, котрий ігнорує норми чинного трудового законодавства.

  Власне, за оригінальність творчої роботи під час відкритої зустрічі ініціатори регіонального туру Всеукраїнського конкурсу - представники Управління Держпраці у Чернівецькій області вручили Михайлу Максимюку символічну грамоту та закликали школярів навчального закладу активно долучатися до творчого змагання цього року.

  «Кожен із вас може долучитися до Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей» й проявити свій творчий хист та наполегливість, - зазначили на зустрічі фахівці Держпраці. - Важливо наголосити, що торік участь у регіональному відборі взяли понад 450 школярів Буковини. Організатори змагання зробили все можливе, аби відзначити якомога більше із них. Загалом було нагороджено  кожного девятого учасника».

  Цьогоріч регіональний тур триватиме до п’ятого березня.

  Свої роботи на участь у конкурсі учасники можуть надіслати до першого березня.      


    

   

 • На приватних підприємствах, що надають послуги з утримання багатоквартирних житлових будинків в Чернівцях, виявлено порушення трудового законодавства

  На приватних підприємствах, що надають послуги з утримання багатоквартирних житлових будинків в Чернівцях,виявлено порушення трудового законодавства

  На підставі депутатського звернення  щодо можливих порушень законодавства про працю, а також матеріалів територіальних органів Пенсійного фонду України та Державної фіскальної служби, головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області провели інспекційні відвідування на новостворених приватних підприємствах, що надають послуги з утримання багатоквартирних житлових будинків в  обласному центрі.

  Зокрема, на одному із підприємств у порушення вимог статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення  трудового договору» - виявлено допуск працівника до роботи  без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.

  Водночас роботодавець не повідомив про факт працевлаштування громадянина у територіальний орган Державної фіскальної служби.

  Інспектори Держпраці також встановили, що на підприємстві порушувалися  норми належної оплати праці.

  Зокрема, керівнику підприємства  у порушення статті 94 Кодексу законів про працю України - «Заробітна плата», статті 95  - «Мінімальна заробітна плата. Індексація заробітної плати»  та статті 31 Закону України  «Про оплату праці» - «Відомості про оплату праці працівника» -  заробітна плата виплачувалася у меншому розмірі, ніж це було передбачено штатним розписом та законодавчо встановлено  на державному рівні мінімальної заробітної плати.

  За порушення законодавства про працю в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області на роботодавця накладено постанову про стягнення фінансових санкцій.

  Загальна сума штрафу, накладена  на підприємство,  152 643 гривні (сто п’ятдесят дві тисячі шістсот сорок три гривні).

  Грубі порушення трудового законодавств встановлено ще на одному приватному підприємстві  з надання послуг з управління багатоквартирними житловими будинками у Чернівцях:   працівників було допущено до виконання своїх функціональних обов’язків на підставі цивільно-правових угод, які роботодавець вправі укладати лише у разі виконання одноразових робіт.

  У  ході інспекційного відвідування,  головні державні інспектори відділу нагляду з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у  Чернівецькій області встановили:  роботи,  які виконував персонал,  мали системний характер.  А  саме:  посади було затверджено штатним розписом (згідно класифікатору посад), а виконувана робота - передбачена посадовими інструкціями.

  Роботодавець здійснив  фактичний допуск до роботи п’ятьох  працівників,  підмінивши  трудові відносини цивільно - правовими.

  Такі дії  є порушенням статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

  Під час інспекційного відвідування фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці виявили  також порушення при нарахуванні та виплаті заробітної плати керівнику підприємства та інші порушення трудового законодавства.

  Відносно підприємства Управлінням  Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про стягнення штрафної санкції за порушення законодавства про працю у сумі 599 403 гривні (п’ятсот дев’яносто девять тисяч чотириста три гривні).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області надає суб’єктам господарювання актуальну інформацію щодо фінансової відповідальності за порушення законодавства про працю.

  За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків - штрафна санкція у 125 190 гривень;

  за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі - 12 519 гривень;

  за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 41 730 гривень;

  за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 41 730 гривень;

  за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 12 519 гривень;

  за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 417 300 гривень;

  за порушення інших вимог трудового законодавства - 4 173 гривні.


   

   

   

 • Роз’яснення Держпраці: в яких випадках роботодавець має укладати з працівником трудовий договір, а в яких - цивільно-правовий

  Розяснення Держпраці: в яких випадках роботодавець має укладати з працівником  трудовий договір, а в яких -  цивільно-правовий

  Управління Держпраці  у  Чернівецькій області надає суб’єктам господарювання  та працівникам детальне роз’яснення щодо того, в яких випадках  між роботодавцем та найманою особою укладається трудовий договір, а в яких допускаються цивільно-правові відносини.

  Що необхідно знати  при укладенні трудових договорів

  Трудовий договір, сторонами якого є суб’єкт господарювання і найманий працівник  укладається відповідно до Кодексу законів про працю.

  При укладенні трудового договору, працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації та функціональних посадових обов’язків, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку. 

  При оформленні на роботу, працівник подає заяву, роботодавець видає наказ про прийняття особи на роботу.

  Запис про прийом працівника на роботу вноситься до його трудової книжки.

   У трудовому  договорі зазначається посада, сума зарплати, дата початку виконання робіт. 

  Розмір оплати праці  найманого працівника не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць.

  Що необхідно знати при укладенні  договорів цивільно – правового характеру

  Цивільно-правові відносини між працівником та суб’єктом господарювання регламентовані Цивільним кодексом України.

  У разі укладення такого виду правовідносин, працівник зобов’язується  виконати певну роботу, або надати послугу, а роботодавець - оплатити її.

  Сторони укладають письмовий договір. Предметом договору є кінцевий результат, або послуга.

  За виконання роботи або надання послуги виконавець отримує винагороду. Розмір винагороди визначено договором, він не залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

  Термін оплати зазначено у договорі.

  Певних соціальних гарантій при укладенні цивільно-правових договорів Цивільним кодексом України не передбачено.

  Так, наприклад, за цивільно-правовим договором працівнику не надаються оплачувані відпустки, не нараховується компенсація за невикористані дні відпустки, не проводиться індексація заробітної плати тощо.

  Найактуальніше при укладенні цивільно-правового договору

  При укладенні цивільно-правової угоди,  роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівникові  належні та безпечні умови праці.

  Працівник, котрий погоджується виконувати роботу чи надавати послугу згідно з умовами цивільно-правового договору, самостійно організовує процес роботи, її виконання та забезпечує результат.

  У разі укладання цивільно-правової угоди, працівник позбавляється соціальних та трудових гарантій. Зокрема,  мінімальної заробітної плати, відпускних та інших видів доплат. 

  У яких випадках  цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства 

  Цивільно - правовий договір  суб’єкт господарювання вправі укладати лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці.

  У разі досягнення мети,договір вважається виконаним. Дія договору припиняється. 

  Тобто, цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених (найчастіше) разових робіт.

  Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує інша сторона договору, тобто, працівник,  має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату  праці), то роботодавець у цьому випадку злісно  порушує чинне законодавство про працю, зокрема статтю  21 - «Трудовий договір» та статтю  24  - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.

  За порушення  роботодавцем трудового законодавства територіальним органом Державної служби України з питань праці накладається фінансова санкція у розмірі 30 мінімальних заробітних плат - 125 190 гривень.


   

   

 • Показник середньої зарплати у 2019 році планується на рівні десяти з половиною тисячі гривень, - Глава Уряду

  Показник середньої зарплати у 2019 році планується на рівні десяти з половиною тисячі гривень, - Глава Уряду  

  «Показник середньої зарплати в Україні в 2019 році складе близько 10,5 тисячі гривень, хоча при умові зростання економіки він може бути й вищим».

  Про це в ефірі одного з загальнонаціональних телеканалів сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

  «Середню зарплату прогнозуємо близько 10,5 тисячі гривень, але я переконаний, що цей показник буде вищим», – підкреслив Прем’єр-міністр.

  Глава Уряду зазначив, що в питанні оплати праці єдиний орієнтир – це створення умов, за яких українці поверталися б додому і працювали в Україні.

  «Я за те, аби українці працювали в Україні і отримували достойну зарплату. І ми досягнемо того, що зарплати українців будуть високими», - зазначив  Володимир Гройсман.

  Довідково:

  за підсумками 11 місяців 2018 року середня зарплата в Україні перевищила 9 тисяч гривень, у відсотковому вимірі її збільшення  становить понад 12%.


   

   

 • Безпека праці на виробництві - відповідальність роботодавця

  Безпека праці на виробництві  - відповідальність роботодавця

  «Роботодавець зобов’язаний  створити на робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці» - такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці».

  За недотримання норм статті  44 Закону України «Про охорону праці» - «Відповідальність за порушення вимог щодо охорони праці», для роботодавця передбачено наступні види відповідальності: дисциплінарна, матеріальна, адміністративна та кримінальна.

  Роботодавець несе адміністративну відповідальність відповідно до статті 41 частини 2, статті 57, 58, 93, а також статті 118-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  Кримінальна відповідальність роботодавця настає у разі встановлення осіб, дії, або бездіяльність яких призвели  до настання нещасного випадку з працівниками.

  Це передбачено статтею 272 Кримінального кодексу України , а саме  - штраф у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів,

  виправні роботи до двох років,

  обмеження волі  на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до восьми років з позбавленням  займати посади  чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Чинним законодавством України, а саме статтею 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обовязки  працівника щодо додержання вимог нормативно - правових актів з охорони праці», працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.

  Працівник зобов'язаний:
  дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

  знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

  проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

  Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.


   

   

 • Перспективу співпраці обговорили на робочій нараді фахівці Держпраці та Держспоживслужби

  Перспективу співпраці обговорили на робочій нараді фахівці Держпраці та Держспоживслужби

  Фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці та Головного управління Держспоживслужби у Чернівецькій області  взяли участь у спільній робочій нараді щодо посилення подальшої співпраці між державними відомствами.

  Робоче зібрання відбулося за участю начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака, заступника керівника Галини Кушнір, начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрія Пуріча.   

  Головне управління Держспоживслужби у Чернівецькій області  на нараді представляв керівник відомства Олександр Александрюк.

  Під час обговорення планів подальшої співпраці, сторони домовилися координувати діяльність та сприяти у реалізації повноважень і прав, визначених  чинним нормативним законодавством.

  Планується також здійснювати оперативний  обмін актуальною інформацією щодо суб′єктів господарювання, котрі використовують найману працю в регіоні.

  У ході наради представники Управління Держпраці зазначили, що проблема нелегальної зайнятості  на Буковині - надзвичайно актуальна. Підкреслено, що найбільша кількість не задекларованої праці використовується роботодавцями у  сфері торгівлі та обслуговування населення, на будівництві, в агропромисловому секторі, на підприємствах з транспортних перевезень.

  Сторони домовилися про проведення спільних заходів.

  Посилення співпраці між відомствами відбувається з метою забезпечення виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2019 року за №649 - р  «Про заходи, спрямовані на детінізацію  у сфері зайнятості населення» та спільного доручення Державної служби України з питань праці та Державної служби Ук