UP
Фільтр
 • Найщиріші вітання з Новим, 2021, роком!

  Найщиріші вітання з Новим, 2021, роком!

  Шановні буковинці!

  Добігають останні години нинішнього, 2020, року.

  Для кожного із нас цей рік був різним. У кожного були свої радості і смуток, досягнення і поразки, розчарування і надії.

  Безперечно, 2020 -й  був складним, тривожним і сповненим сподівань.

  Нехай Новий рік, що вже ось - ось розпочнеться,  принесе кожному із нас добре здоровя,  достаток у дім, досягнення поставлених нами цілей  і мир рідній нашому серцю Україні.

  З Новим роком! 

  Іван Луцак - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


 • Юних буковинців закликають до участі у конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» - 2021

  Юних буковинців закликають до участі у конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» - 2021

  У грудні стартував Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» - 2021

  Організатори: Державна служба України з питань праці,
  Науково-виробничий журнал «Охорона праці».

  Запрошуємо до участі в конкурсі дітей від 6 до 18 років:

  учнів середніх загальноосвітніх шкіл, коледжів, ліцеїв;
  вихованців позашкільних навчальних закладів.

  Тематика: безпека праці та здоров’я працівників у будь-яких галузях і сферах діяльності: вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, у медичній сфері, будівництві, на транспорті тощо.

  Протидія COVID-19 на робочих місцях та у побуті.

  Вимоги до малюнка

  На конкурс подаються малюнки, виконані олівцями, олійними, акварельними фарбами чи гуашшю тощо.

  Розмір малюнка не має перевищувати формат А2.

  На зворотному боці кожної конкурсної роботи потрібно зазначити розбірливо українською мовою: назву роботи; прізвище, ім’я, по батькові та дату народження автора; місце проживання (повну адресу) автора, контактний телефон, електронну адресу;   назву навчального закладу; прізвище, ім’я, по батькові методичного керівника.

  Конкурс проводиться у два етапи

  I ЕТАП

  До 15 лютого 2021 року надіслати малюнок до Управління Держпраці у Чернівецькій  області за адресою: 58003, вул. Зелена, 3, м. Чернівці.

  Обласне журі визначає переможців (I, II і III місця) у трьох вікових групах:
  перша група – від 6 до 10 років;
  друга група – від 11 до 14 років;
  третя група – від 15 до 18 років.

  Автори робіт, які посіли I, II і III місця в областях, виходять у фінал конкурсу.

  II ЕТАП (фінал)

  До 15 квітня 2021 року журі фіналу визначає переможців (I, II і III місця) у кожній віковій групі.

  До Дня охорони праці в Україні, який відзначають щороку 28 квітня, переможців нагороджують цінними подарунками, дипломами і медалями.

  Шановні юні учасники, педагоги, батьки!

  Закликаємо вас до участі у творчому змаганні.

  Роботи необхідно надіслати на адресу:

  58003, Управління Держпраці у Чернівецькій області, м. Чернівці, вул. Зелена, 3.  


   

 • В ефірі «Суспільного - Буковина» - про розслідування випадків захворювань на COVID - 19 медиків та належні їм страхові виплати

  В ефірі «Суспільного - Буковина» - про розслідування випадків захворювань на COVID - 19 працівників медичних установ та належні їм страхові виплати

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Луцак став гостем програми "Сьогодні. Головне" на телеканалі "Суспільне - Буковина".

  Тема телеефіру -  "Розслідування випадків захворювань на COVID - 19 працівників медичних установ та страхові виплати".   

  Ще одним учасником програми став виконувач обов’язків начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області Андрій Шевченко.

  Вихід в ефір відбувався у вечірньому прайм-таймі.

  Ведуча програми "Сьогодні. Головне" Інна Кубай поставила керівнику територіального органу Державної служби України з питань праці низку актуальних запитань, зокрема, щодо алгоритму дій працівників медичних установ, у котрих  діагностовано недугу;   проведення Держпраці розслідувань випадків гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та власне про те, яким чином загалом відбувається встановлення зв’язку захворювання з умовами праці.

  «Від якісного результату роботи комісій  розслідувань випадків гострої респіраторної хвороби СOVID-19 залежить відповідний соціальний захист медиків, які сьогодні працюють у дуже і дуже складних умовах, - наголосив в телеефірі Іван Луцак. -  Слід підкреслити, що це спільна робота Управління Держпраці,  виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області та  закладів охорони здоров’я, працівники яких захворіли на корона вірусну інфекцію».

  Очільник Управління, зокрема, акцентував на тому, що для прийняття комісією виваженого рішення щодо  визнання випадків інфікування СOVID-19 пов’язаними чи не пов’язаними з виконанням професійних обов’язків, фахівцям необхідно підготувати та опрацювати повний пакет документів, доповнений  об’єктивними, достовірними та конкретними висновками епідеміологічного розслідування, консультації лікарів  інфекціоніста та профпатолога.

  У програмі "Сьогодні. Головне" Іван Луцак  підсумував також результати роботи комісій  спеціальних розслідувань  Держпраці й повідомив , що з початку пандемії Управління отримало 17 повідомлень про випадки захворювання на коронавірусну інфекцію працівників медичних установ зі смертельними наслідками. 

  Наразі завершено роботу 14 комісій розслідувань, визнано такими,що пов’язано з виробництвом 5 випадків. Розслідування  трьох випадків смерті медиків - на стадії завершення.   


   

   

 • Комісія Держпраці встановлює причини загибелі електромонтера

  Комісія Держпраці встановлює причини загибелі електромонтера

  Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області розпочала встановлювати остаточні обставини та причини загибелі працівника оперативно-виїзної бригади Глибоцького РЕМ АТ «Чернівціобленерго».

  Нещасний випадок стався  27 грудня  о 17.04 на території села Тереблече Глибоцького району.

  За попередніми даними, електромонтер оперативно-виїзної бригади при зясуванні причини відключення електропостачання на окремій ділянці, піднявся на опору та наблизився на недопустиму відстань до проводу ПЛ - 10кВ.  

  Внаслідок цього потерпілий 1972 року народження був смертельно вражений електричним струмом струмопровідних частин електроустановки, що перебували під напругою.

  Комісію зі спеціального розслідування Управління Держпраці утворено відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №337 від 17.04.2019 року.

  Комісію очолює головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Андрій Сербенюк.

  Довідково: випадок виробничого травматизму на підприємстві енергетичної галузі регіону вже мав місце у листопаді 2020 року.

  Загалом за 11 місяців нинішнього року  на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області зафіксовано 113 випадків  виробничого травматизму та професійних захворювань, 15 із них - зі смертельним наслідком.


   

   

 • Роз’яснює Держпраці: щодо встановлення зв’язку захворювання з умовами праці працівників

  Розяснює Держпраці: щодо встановлення зв’язку захворювання з умовами праці працівників

  Порядок виявлення у працівника підозри на професійне захворювання, встановлення та підтвердження професійного захворювання, а також форми відповідних документів, визначені та затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. №337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».

  У разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці.

  Санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров’я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога.

  Віднесення захворювання до хронічного професійного здійснюється відповідно до процедури встановлення зв’язку захворювання з умовами праці, згідно з зазначеним вище Порядком та Переліком професійних захворювань, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2000 року № 1662 «Про затвердження переліку професійних захворювань».

  За інформаційними матеріалами Держпраці


   

 • На Форумі «Безпека праці та здоров’я на роботі» - 2020 обговорено впровадження ризикоорієнтовних підходів у системи управління охороною праці

  На  Форумі «Безпека праці та здоров’я на роботі» - 2020 обговорено впровадження ризикоорієнтовних підходів у системи управління охороною праці

  Посадовці Держпраці України взяли участь у Форумі «Безпека праці та здоров’я на роботі» - 2020, який було організовано журналом «Охорона праці» на електронній платформі ZOOM.

  Учасники заходу обговорили питання впровадження ризикоорієнтовних підходів у системи управління охороною праці в Україні, можливості щодо навчання фахівців з охорони праці методикам оцінки ризиків та іншим сучасним працеохоронним інструментам.

  Під час Форуму заступник Голови Держпраці Алла Горбатюк зазначила, що Урядом ще у 2018 ухвалено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні та План заходів на виконання цієї Концепції. Ключова ідея реформи - зміна нормативно-правової бази з охорони праці з урахуванням європейських директив, що встановлюють вимоги до організації питань безпеки та здоров’я на роботі на основі ризикоорієнтовних підходів. Над виконанням цього плану наразі працюють відповідні органи влади, державні та наукові установи.

  Про роботу з підготовки основного працеохоронного закону та низки підзаконних актів розповіли представники Держпраці - Олександр Ігнатов, заступник директора департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки та Наталія Віжул, начальник відділу з питань охорони праці департаменту з питань праці.

  Участь у Форумі взяли понад 250 провідних  українських та європейських фахівців у сфері безпеки праці та керування ризиками.


   

   

 • Актуальна інформація! Введення в обіг кисневих балонів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19

  Актуальна інформація! Введення в обіг кисневих балонів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19
   
  Відповідно до внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.20201215 змін до Технічного регламенту рухомого обладнання, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2018 № 536 (далі - Технічний регламент)

  Установити, що до 31 січня 2021 року введення в обіг кисневих балонів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, дозволяється:
  якщо вони відповідають вимогам затвердженого цією постановою Технічного регламенту; або
  за наявності повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг кисневих балонів, стосовно яких не виконані вимоги затвердженого цією постановою Технічного регламенту, але використання яких необхідне в інтересах охорони здоров’я.

  При цьому дія затвердженого цією постановою Технічного регламенту не поширюється на кисневі балони, на які Державною службою з питань праці видано зазначене повідомлення.

  Для введення в обіг на підставі повідомлення Державної служби з питань праці зазначених кисневих балонів заявник подає до Державної служби з питань праці заяву із зазначенням мети введення в обіг, інформації про виробника, назви виробу, номера партії або серійного номера, обсягу партії, призначення виробу та способу дії. До заяви додаються:

  сертифікат відповідності кисневих балонів, виданий у державі - члені Європейською Союзу згідно з відповідним актом законодавства Європейською Союзу щодо гармонізації;

  лист-підтвердження заявника про те, що оцінка відповідності кисневих балонів вимогам затвердженого цією постановою Технічного регламенту не проводилася.

  За результатами опрацювання поданих заявником документів Державна служба з питань праці видає йому відповідне повідомлення. Розгляд документів та видача повідомлення здійснюються на безоплатній основі.


   

 • Щодо заходів, спрямованих на запобігання виникнення нещасних випадків під час експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем

  Щодо заходів, спрямованих на запобігання виникнення нещасних випадків під час експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем

  У зв’язку з загостренням ситуації з госпіталізацією хворих з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та підвищеною потребою у використанні кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем, питання їх безпечної експлуатації постійно знаходиться у фокусі уваги інспекторів Держпраці.

  З 6 листопада інспекторами розпочато проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи в закладах тимчасового розміщення пацієнтів, мобільних госпіталях, у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком та з підозрою на інфікування COVID-19.

  Службою з питань праці було розроблено «Методичні рекомендації щодо безпечної експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем» і пам’ятку для працівників закладів охорони здоров’я, які було розповсюджено по всіх закладах охорони здоров’я, що використовують кисень.

  В першу чергу превентивною роботою були охоплені заклади охорони здоров’я, що мають потребу у використанні великої кількості кисню для медичних потреб, а відповідно мають найвищий ризик виникнення аварійних ситуацій та загрозу для персоналу чи пацієнтів.

  Загалом за період з 6-го листопада по 26-е листопада 2020 року  інспекторами Держпраці проведено понад 400 інформаційно-роз’яснювальних заходів щодо безпечного використання кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем у більш ніж 400 закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком та з підозрою на інфікування COVID-19, у тому числі у 40 закладах тимчасового розміщення пацієнтів.

  Крім того, згідно з дорученням Прем’єр-міністра від 26.11.2020 року № 48466/0/1-20 Держпраці спільно з департаментами охорони здоров’я облдержадміністрацій за узгодженими графіками станом на 24.12.2020 провели роботу щодо обстеження стану умов використання кисневих балонів та трубопроводів з киснем у 650 спеціалізованих закладах охорони здоров’я. Особлива увага приділяється питанню забезпеченню безпечних умов використання кисневих балонів та трубопроводів з киснем у закладах, в яких планується їх використання.

  Робота, проведена протягом листопада – грудня, показала ряд проблемних питань, що є потенційною загрозою для працівників закладів охорони здоров’я та пацієнтів, зокрема:

  відсутність у достатній кількості спеціально навченого персоналу, що обслуговує зазначене обладнання;

  підключення, транспортування та експлуатація балонів здійснюється з порушеннями елементарних вимог безпеки;

  керівництвом закладів охорони здоров’я не вжито усіх необхідних заходів безпеки щодо зниження ризиків виникнення нещасних випадків під час експлуатації балонів.

  За результатами проведеної інспекторами роз’яснювальної роботи виявлені порушення були оперативно усунуті.

  Кисень рятує життя хворих, проте неправильне поводження з ним, на жаль може його забрати, про що свідчать трагічні події в Туреччині, де кисень забрав життя дев’ятьох людей.

  Держпраці наголошує, що превентивна робота є та надалі буде залишатись одним з ефективних інструментів, за допомогою якого потрібно постійно доносити до усіх небайдужих важливу інформацію з питань безпеки та здоров’я на роботі.

  За інформаційними матеріалами сайту Держпраці України


   

 • Інформація щодо надходження повідомлень про випадки захворювань працівників медичних закладів на СOVID-19

  Інформація  щодо надходження повідомлень про  випадки захворювань працівників медичних закладів на СOVID-19

  Станом на 22.12.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло 714 повідомлень про захворювання медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337, триває робота комісій розслідувань.

  На сьогодні роботу 337 комісій завершено.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці станом на 22.11.2020 року надійшло 33 543 повідомлення про захворювання працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.


   

 • Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо впровадження Програми гідної праці для України

  Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо впровадження Програми гідної праці для України

  В рамках діяльності Національної тристоронньої соціально-економічної ради Міністр Ігор Петрашко підписав Меморандум про взаєморозуміння щодо впровадження Програми гідної праці для України на 2020-2024 роки. З боку Міжнародної організації праці (МОП) підпис поставив Директор Регіонального бюро МОП для країн Європи та Центральної  Азії  Хайнц  Коллер.

  Програма містить три пріоритети:

  –  покращений соціальний діалог;

  –  інклюзивна та продуктивна зайнятість;

  –  поліпшені умови праці та соціальний захист.

  Управління Програмою здійснюватимуть Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи (DWT/СО – Будапешт) та Національний координатор МОП в Україні. Підтримка заходів у рамках Програми забезпечуватиметься Регіональним бюро для країн Європи та Центральної Азії та технічними підрозділами штаб-квартири МОП у Женеві.

  Довідково: Програма розроблена на підтримку національних пріоритетів відповідно до Порядку денного сталого розвитку до 2030 року, Рамкової програми партнерства між Урядом України та ООН, Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

  За інформаційними матеріалами Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства


   

   

   

 • До уваги імпортерів кисневих балонів

  До уваги імпортерів кисневих балонів

  11.12.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 9.12.2020 № 1215, якою внесено зміни до Технічного регламенту рухомого обладнання, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4.07.2018 № 536(далі – Технічний регламент).

  На Держпраці покладено завдання щодо видачі повідомлень про введення в обіг кисневих балонів, стосовно яких не виконані вимоги Технічного регламенту, але використання яких необхідно в інтересах охорони здоров’я.

  До 31.01.2021 введення в обіг кисневих балонів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, дозволяється, якщо вони відповідають вимогам Технічного регламенту,або за наявності повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг кисневих балонів, стосовно яких не виконані вимоги Технічного регламенту, але використання яких необхідне в інтересах охорони здоров’я.
  Таким чином, дія Технічного регламенту не поширюється на кисневі балони, на які Державною службою України з питань праці видано зазначене повідомлення.

  Для введення в обіг на підставі повідомлення Державної служби України з питань праці зазначених кисневих балонів, заявник подає до Державної служби України з питань праці:

  1. заяву із зазначенням мети введення в обіг, інформації про виробника, назви виробу, номера партії або серійного номера, обсягу партії, призначення виробу та способу дії;
  2. сертифікат відповідності кисневих балонів, виданий у державі – члені Європейською Союзу згідно з відповідним актом законодавства Європейською Союзу щодо гармонізації;
  3. лист-підтвердження заявника про те, що оцінка відповідності кисневих балонів вимогам Технічного регламенту не проводилася.

  НАГОЛОШУЄМО, що заяви про введення в обіг кисневих балонів, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, але використання яких необхідне в інтересах охорони здоров’я, – подаються заявником на електронну адресу, розміщену на сайті Головних управлінь (Управлінь) Державної служби з питань праці залежно від місця реєстрації суб’єкта господарювання.

  З метою надання оперативної відповіді, Державна служба України з питань праці створила всі умови для опрацювання таких заяв і видачі повідомлень.

  ЗАВАНТАЖИТИ ШАБЛОН ЗАЯВИ ТУТ


   

   

 • Підприємствам будівельної галузі Буковини наголошено на належній організації безпечного виконання робіт на висоті

  Підприємствам будівельної галузі Буковини наголошено на належній організації  безпечного виконання робіт на висоті

  Онлайн - семінар для підприємств сфери будівництва на тему - «Профілактика виробничого травматизму  у будівельній галузі за результатами розслідування нещасних випадків» організували та провели посадовці відділу нагляду у будівництві, котлонагляді на транспорті та зв’язку Управління Держпраці  у Чернівецькій області.

  До участі в онлайн - форумі організатори запросили 15 субєктів господарювання галузі.

  Від територіального органу Державної служби України з питань праці участь взяли начальник відділу нагляду у будівництві, котлонагляді на транспорті та зв’язку Юрій Кудлик, головні державні інспектори Олег Матвєєв та Дмитро Костюк.

  Найперше, фахівці Держпраці акцентували на тому, що організація виконання будівельних робіт має відбуватися відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці.

  Особливо детально у ході семінару обговорено питання виконання робіт на висоті.

  Основний спікер зібрання - керівник відділу Юрій Кудлик зазначив, що  єдиний порядок організації і виконанні такого виду робіт регламентують «Правила охорони праці при роботі на висоті», затверджені Наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 року за №62.    

  Посадовець Держпраці ґрунтовно зупинився на виконанні  такого виду робіт з використанням вантажопідіймальних кранів та інших механізмів підвищеної небезпеки -  будівельних колисок, вантажних лебідок, стаціонарних платформ  і таке інше.

  Керівник відділу акцентував на належній підготовці персоналу до виконання такого виду робіт.

  «Наголошую на тому, що роботодавці  зобов’язані організувати виробничий процес належним чином. Так, працівники мають пройти  медичні огляди, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, цільові інструктажі. Їх має бути належним чином забезпечено засобами колективного та індивідуального захисту, спецодягом та спецвзуттям. В обов’язковому порядку  за організацію та безпечне виконання робіт на висоті роботодавець має призначити відповідальну особу», - акцентував у  виступі Юрій Кудлик.   

  Якщо ж під час виконання робіт  виникають небезпечні та шкідливі фактори, роботи на об’єкті мають бути негайно зупинені, їх відновлення можливе лише у разі усунення небезпеки у повному обсязі, зазначено у ході семінару.

  У свою чергу, головний державний інспектор Дмитро Костюк наголосив на вимогах до засобів колективного та індивідуального захисту, які забезпечують виконання робіт працівниками, а головний державний інспектор Олег Матвєєв - на вимогах до виконання робіт з підйомників та автомобільних драбин.

  Принагідно слід зазначити, що  вже найближчим часом Управління організує ще один онлайн - семінар для підприємств будівельної сфери з питань безпечного виконання  робіт. Матеріали  ж нинішнього форуму організатори надішлють усім суб’єктам господарювання для додаткового ознайомлення.


   

 • Виробничий травматизм в області за 11 місяців 2020 року

  Виробничий травматизм в області за листопад 2020 року

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: випадки виробничого травматизму у листопаді 2020 року мали місце на підприємстві енергетики та у лісовому господарстві - травмувалося двоє осіб.

  З початку 2020 року (за 11 місяців)  на підприємствах, в установах та організаціях регіону зафіксовано 113 випадків  виробничого травматизму та професійних захворювань, 15 із них - зі смертельним наслідком.

  Випадки виробничого травматизму та професійних захворювань зі смертельним наслідком мали місце у соціально-культурній сфері (загалом 85 випадків, 11 із них - зі смертельним наслідком);

  у машинобудуванні (14 травмованих, один із них смертельно);

  у лісовому господарстві (2 потерпілих, один - смертельно);

  на залізничному транспорті (один смертельний);

  на підприємстві котлонагляду (один загиблий).


   

   

 • Захист життя та здоров’я кожного медичного працівника є безумовним пріоритетом Держпраці

  Захист життя та здоров’я кожного медичного працівника є безумовним пріоритетом Держпраці

  Захист життя та здоров’я кожного медичного працівника є безумовним пріоритетом Держпраці в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. З цією метою Держпраці проводить ретельний аналіз матеріалів спеціального розслідування випадків гострого професійного захворювання медичних працівників, пов’язаних з інфікуванням COVID-19.

  Так, за результатами спеціального розслідування випадку гострого професійного захворювання (короновірусна інфекція COVID-19) зі смертельним наслідком, що сталося з лікарем загальної практики – сімейним лікарем КНП Миколаївської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3»Колянчиковою Г. В., комісією не встановлено зв’язку захворювання з умовами праці.

  При прийнятті рішення щодо встановлення зв’язку зазначеного випадку пов’язаним з виробництвом члени спеціальної комісії не були одностайними. Так, представники Держпраці, профспілкової організації та Держпродспоживслужби висловились щодо визнання нещасного випадку пов’язаним з виробництвом та надали окрему думку щодо можливого контакту померлої із пацієнтами під час виконання нею посадових обов’язків.

  Однак, представниками роботодавця, Фонду соціального страхування та Лабораторного центру у визнанні випадку пов’язаним з виробництвом було відмовлено.

  За результатами аналізу матеріалів та акта зазначеного спеціального розслідування Держпраці встановлено, що спеціальною комісією не в повній мірі виконано обов’язки, визначені пунктом 33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі – Порядок), в частині визначення можливого надання померлою медичної допомоги хворим на COVID-19.

  З огляду на зазначене, керуючись вимогами абзацу третього пункту 58 Порядку, т.в.о. Голови Держпраці Віталієм Сажієнком ініційовано призначення повторного спеціального розслідування зазначеного гострого професійного захворювання спеціальною комісією в іншому складі (із заміною всіх членів комісії).

  На виконання доручення т. в. о. Голови Держпраці наказом керівника Управління Держпраці у Миколаївській області створено комісію для повторного спеціального розслідування вищезазначеного випадку.

  У ході заключного засідання повторної спеціальної комісії,  яке відбулося 11.12.2020, уповноваженими представниками Держпраці було висловлено чітку та обґрунтовану позицію щодо визнання зазначеного випадку таким, що пов’язаний з умовами праці та виконанням професійних обов’язків.

  За результатами голосування членів комісії простою більшістю голосів прийнято рішення визнати випадок гострого професійного захворювання зі смертельним наслідком, що стався з медичною працівницею , таким, що пов’язаний з виробництвом.

  Разом з тим потрібно зазначити, що при прийнятті відповідного рішення позицію Держпраці підтримали представники профспілкової організації та Держпродспоживслужби. Проти визнання нещасного випадку пов’язаним з виробництвом висловились представники Фонду соціального страхування України. Уповноважені представники управління охорони здоров’я та роботодавця від голосування утримались.

  Таким чином, за результатами повторного розслідування, ініційованого Держпраці, завдяки повній координації зусиль та професійному підходу до розслідування зазначеного випадку посадових осіб Держпраці, вдалося прийняти об’єктивне та соціально справедливе рішення щодо визнання нещасного  випадку, що стався з медичною працівницею, пов’язаним із виконанням професійних обов’язків, інформує сайт Держпраці.


   

   

 • Зустріч з представниками Проєкту ЄС-МОП щодо підвищення рівня обізнаності громадян про діяльності Служби

  Зустріч з представниками Проєкту ЄС-МОП щодо підвищення рівня обізнаності громадян про діяльності Служби

  За ініціативи посадовців Держпраці відбулася робоча зустріч з представниками Проєкту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», які погодилися сприяти у розробці комунікаційної кампанії, спрямованої на підвищення рівня обізнаності працівників та роботодавців щодо діяльності Служби.

  Метою комунікаційної кампанії, в першу чергу, є налагодження соціального діалогу між бізнесом та Держпраці, формування у роботодавців та працівників сприйняття інспектора як порадника у вирішенні актуальних для них питань.

  Під час зустрічі учасники заходу детально обговорили етапи комунікаційної кампанії та окреслили очікуваний результат, інформує сайт Держпраці.


   

   

 • Роботодавець повторно грубо порушила трудове законодавство й допустила до роботи без оформлення трудових відносин 6 працівників

  Роботодавець повторно грубо порушила трудове законодавство й допустила до роботи без оформлення трудових відносин 6 працівників 

  Грубі порушення чинного трудового законодавства встановили головні державні інспектори праці Управління Держпраці у Чернівецькій області у фізичної особи - підприємця у частині укладення трудових договорів та оформлення трудових відносин з найманими працівниками.

  Підприємець здійснює господарську діяльність у сфері поштового зв’язку.

  При проведенні інспекційного відвідування фахівцями Держпраці встановлено, що фактично шестеро найманих  працівників були найняті  підприємцем на роботу  без укладання трудових угод та без повідомлення про факти працевлаштування територіальний орган Державної податкової служби у порушення статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

  Слід зазначити, що порушення законодавства про працю роботодавець вчинила повторно, оскільки двома місяцями раніше посадовці територіального органу Державної служби України з питань праці вже здійснювали інспекційне відвідування підприємця й встановлювали факти використання нею неоформлених трудових відносин трьох найманих працівників.

  Грубі порушення трудового законодавства були зафіксовані в Акті інспекційного відвідування.

  Фінансову санкцію тоді до роботодавця застосовано не було, так як суб’єкт господарювання є платником єдиного податку третьої групи. Тому відповідно до частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України - "Відповідальність за порушення законодавства про працю", було надано попередження.

  Але роботодавець відверто проігнорувала попередження Управління Держпраці. Більше того, повторно використала найману працю працівників без належного оформлення трудових відносин.

  Тому на сьогодні підприємця притягнуто до фінансової відповідальності  відповідно до норми трудового законодавства, а саме абзацу третього частини другої статті 265 КЗпПУ  - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

  Штрафна санкція, накладена Управлінням Держпраці у Чернівецькій області  на суб’єкта господарювання за використання неоформлених трудових відносин, - 900 тисяч гривень.


   

   

   

   

 • Посилені карантинні обмеження в Україні будуть запроваджені з 8 січня 2021 року

  Посилені карантинні обмеження в Україні будуть запроваджені з 8 січня 2021 року

  Кабінет Міністрів України під час позачергового засідання 9 грудня ухвалив постанову «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19».

  Згідно з документом, посилені протиепідемічні заходи будуть запроваджені на території України з 8 до 24 січня 2021 року. За словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, це рішення Уряд ухвалив за результатами обговорень з представниками бізнесу, місцевою владою та епідеміологами.

  Денис Шмигаль підкреслив, що Уряд прагне, аби громадяни та бізнес розуміли логіку ухвалення рішень щодо будь-яких обмежень. Тому були проведені численні обговорення, щоб напрацювати консолідовану позицію та підтримку рішень Уряду.

  «Посилені заходи робляться для того, аби не допустити розгортання нової потужної хвилі захворюваності, яка може наступити, зокрема, і після новорічних свят. Тобто, посилені карантинні обмеження будуть вводитися для того, аби розірвати ланцюг захворюваності, який може сформуватися протягом свят», — зазначив Прем’єр-міністр.

  Відповідно до ухваленого документа, з 8 до 24 січня 2021 року заборонятиметься робота кафе, ресторанів, барів (крім доставки та замовлень на винос), кінотеатрів, фітнес-клубів, спортивних залів, басейнів, театрів, а також ТРЦ (дозволятиметься торгівля продуктами харчування, ліками, ветпрепаратами, товарами особистої гігієни та побутовою хімією). На період дії посиленого карантину заборонятиметься відвідування закладів освіти, торгівля непродовольчими товарами, проведення будь-яких розважальних, спортивних або культурних масових заходів.

  Водночас як зазначив Прем’єр-міністр, продовжить працювати громадський транспорт, «аби люди могли їздити на роботу на ті підприємства, що працюватимуть в період посиленого карантину». Також працюватимуть продуктові магазини, аптеки, банки, поштові оператори, готелі.


 • 10 грудня - Міжнародний день прав людини

  10 грудня - Міжнародний день прав людини

  10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, який було засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН.

  Головна мета цього свята – проголошення рівності всіх громадян, що є необхідною передумовою свободи, справедливості та миру.

  Саме в цей день у 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини, яка стала видатним документом в історії людства, що започаткував процес створення системи міжнародних стандартів та набуття ними універсального характеру.

  Крім основних прав людини, Декларація перелічує політичні, громадянські права і свободи людини, а також права в економічній, соціальній та культурній сферах.

  Одним з пріоритетів, зазначених у Декларації, є право на працю, її сприятливі умови, вільний вибір роботи, захист від безробіття, справедливу винагороду, відпочинок та дозвілля, розумне обмеження робочого дня та оплачувану періодичну відпустку.

  Міжнародний день прав людини нагадує всім про гідність кожної особистості, невід’ємність її громадянських, культурних, економічних, політичних і соціальних прав, а також про необхідність захищати ці права.


   

   

 • Фахівцям з охорони праці наголошено на відповідальності за належне забезпечення безпеки у медичних закладах

  Фахівцям з охорони праці наголошено на відповідальності  за належне  забезпечення безпеки у медичних закладах

  Участь у розширеній робочій зустрічі взяли  керівники, заступники та фахівці з питань охорони праці 75 лікувальних установ регіону.

  Оскільки ситуація з поширенням в області гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 залишається складною, то зібрання відбувалося в онлайн – режимі на платформі ZOOM.

  Посадовці Управління Держпраці  детально проаналізував норми чинного законодавства про промислову безпеку, охорону та гігієну праці, акцентували  на  загальних питаннях забезпечення безпеки виробничого процесу у лікувальних установах, а принагідно детально висвітлили окремі  питання контролю ринкового нагляду, яке здійснюється Держпраці.

  «Продукція, яка використовується закладами охорони здоров’я і щодо якої територіальний орган Державної служби України з питань праці  здійснює ринковий нагляд, - це  ліфтові установки, обладнання, що працює під тиском, машини та устаткування, знаки безпеки і захисту здоров’я працівників, засоби індивідуального захисту. Зазначена продукція має відповідати вимогам відповідних технічних регламентів.Водночас на підставі моніторингу  в окремих випадках в обігу на ринку має місце продукція, яка не тільки не відповідає встановленим вимогам, але  несе загрозу здоров’ю та життю користувачів.

  Управління вимагає від відповідальних осіб лікувальних установ  організувати контроль за отриманням та належним  введенням в експлуатацію обладнання, а у разі виявлення продукції, що потенційно  може створити загрозу життю та здоров’ю людей, негайно повідомляти Держпраці.  Це дозволить нам своєчасно вжити відповідних обмежувальних заходів», - наголосив на онлайн - зустрічі з медиками перший заступник керівника Управління Держпраці  Іван Гордей.

  Фахівцям лікувальних установ акцентовано на тому, що відповідно до пункту 6  Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого Постановою КМУ від 22.03.2001 року за №270, лікувально-профілактичні заклади, до яких звернулися або були доставлені потерпілі внаслідок нещасних випадків, що сталися при використанні нехарчової продукції, зобов’язані надсилати упродовж  доби  письмові повідомлення про ці випадки до органу державного ринкового нагляду у відповідній сфері відповідальності.

  Один із основних спікерів зустрічі - головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук, звертаючись до учасників форуму, наголосив  на змінах у Постанові Кабінету Міністрів України за №1107 «Про порядок видачі дозволів на виконання  робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», ухвалених  03.03.2020 року.

  Фахівець Держпраці підкреслив на необхідності розробки декларації відповідності  матеріально-технічної  бази вимогам  законодавства з охорони праці, зокрема, виконання робіт  на висоті понад 1,3 метра.

  Дмитро Паламарчук зупинився на результатах роботи мобільних  груп  зі здійснення превентивних заходів з надання практичної допомоги щодо безпечного функціонування обладнання кисне постачання у лікувальних установах регіону, яке здійснювали фахівці Держпраці, Управління ДСНС та департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА.

  «Цілком зрозуміло, що використання кисню у медичним закладах збільшилося у рази. Тому наполегливо звертаю увагу відповідальних осіб на необхідність (де це ще не зроблено) проведення ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки згідно Постанови Кабінету Міністрів від 11.07.2002 року за №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки», - зазначив інспектор Держпраці.

  Принагідно перед учасниками форуму детально висвітлено питання розслідування захворювань медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Завідувач сектору розслідування, аналізу, обліку аварій і виробничого травматизму Алла Грубляк зазначила, що станом на 07.12.2020 року до Управління надійшло 637 повідомлень про захворювання працівників медичних установ, 340 із них, зокрема, - по лікувальних закладах  Чернівців.

  Посадовець Держпраці зазначила: випадки захворювань мають розслідуватися  відповідно до  вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337.  Зроблено це має бути вчасно і якісно, адже від належної роботи комісій розслідувань  залежить соціальний захист медиків, що інфікувалися коронавірусом на робочому місці.

  Начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла акцентувала увагу  учасників робочої зустрічі на порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій та на необхідності психофізіологічної експертизи  при професійному доборі працівників для виконання окремих видів робіт.


   

 • Як працевлаштувати співробітника без порушень – інструкції для роботодавців

  Як працевлаштувати співробітника без порушень – інструкції для роботодавців

  Покрокова онлайн інструкція з офіційного працевлаштування співробітників – відтепер на державному сервісі StartBusinessChallenge.

  Інструкція описує етапи процедур працевлаштування співробітників для ФОПів та юридичних осіб, особливості працевлаштування неповнолітніх, а також вимоги до дистанційної роботи та випробувального терміну.

  Підприємцю потрібно лише відповісти на кілька простих запитань, щоб скористатися порадами від платформи. Зокрема, обрати місто й вид бізнесу, що допоможе персоналізувати інформацію.

  Інструкція з працевлаштування сформована експертами BRDO за підтримки Державної служби України з питань праці.


   

 • Оперативна інформація щодо випадків захворювань СOVID-19 працівників лікувальних установ

  Оперативна інформація щодо випадків захворювань СOVID-19 працівників лікувальних установ

  Станом на 08.12.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло 637 повідомлень про захворювання медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, 17 із них - зі смертельним наслідком.

  Відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337, триває робота комісій розслідувань.

  Роботу 234 комісій вже завершено. Пов’язано з виробництвом  117 випадків захворювань.

  Встановлено, що у 117 випадках захворювання не пов’язані з виконанням безпосередніх професійних обов’язків.  

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області  відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві утворено комісії та організовано проведення спеціальних розслідувань (зі смертельним наслідком).

  Завершено розслідування десяти випадків. Три з них визнано пов’язаними з виконанням професійних обов’язків та складено відповідні акти за формою Н-1/П.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці станом на 08.12.2020 року надійшло 30 530 повідомлень про захворювання працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.


   

 • Шукачам роботи в регіоні пропонується понад 640 вакансій

  Шукачам роботи в регіоні пропонується понад 640 вакансій

  Станом на сьогодні 09.12.2020 року у Чернівецькій обласній службі зайнятості зареєстровано 643 вакансії, про це повідомляють у відомстві.

  68 пропозицій роботи мають заробітну плату понад 10 тисяч гривень 156 - від 8 до 10 тисяч,  решта - від мінімальної до 8 тисяч гривень.

  Найбільшу заробітну плату 20 тисяч гривень пропонують торговельному агенту, на оплату в 15 тисяч  є вакансії: енергетика, теплотехніка, операторів верстатів з програмним керуванням (4 вакансії).

  12,8 тисячі гривень пропонують електромеханікам з ліфтів (2 вакансії). 12 тисяч  пропонують слюсарям-ремонтникам (2 вакансії) та верстатникам деревообробних верстатів (4 вакансії). Є 4 вакансії поліцейського (інспектора) патрульної служби із оплатою 11,7 тисячі гривень.

  Понад 10 тисяч гривень пропонують модельєру-конструктору, електрикам дільниці (2 вакансії), шліфувальникам по дереву (2 вакансії), електромонтажникам - схемникам (30 вакансій), машиністам автомобільного крана, менеджеру (управителю), електрику цеху, технологу, оператору телекомунікаційних послуг, електрогазозварнику, закрійнику.

  Від 8 до 10 тисячі гривень готові платити монтерам колій, слюсарям-сантехнікам, слюсарям аварійно-відбудовних робіт, головному бухгалтеру, начальнику млина, трактористу, державному аудитору, оператору телекомунікаційних послуг, ізолювальнику з термоізоляції, машиністу екскаватора, водію навантажувача, інспекторам, кінологам, вчителям-дефектологам, начальнику відділу поштового зв'язку, покрівельнику рулонних покрівель та покрівель із штучних матеріалів та інші, зазначають у Чернівецькій обласній службі зайнятості.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування Державну податкову службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.


   

   

   

 • До відома роботодавців! Про оплату праці працівників при дистанційній роботі

  До відома роботодавців! Про оплату праці працівників при дистанційній роботі

  Заробітна плата – це винагорода працівнику за виконану ним роботу . Заробітна плата є обов’язком роботодавця надати працівнику винагороду за працю залежно від кваліфікації працівника, складності, кількості, якості та умов виконання роботи у встановленому трудовим договором розмірі, що виплачується у межах та порядку , визначених законодавством.

  Для мінімізації скупчення людей, в зв’язку з запровадженням карантину за згодою працівника, наказом роботодавця може запроваджуватись дистанційна робота.

  Під час дистанційної праці не мають змінюватись інші умови, щоб максимально забезпечити дотримання прав працівників та уникнути необхідності виконувати вимоги ч.3 ст. 32 КЗпП України про зміну істотних умов праці. Тому дистанційна праця впроваджується як тимчасовий захід на період карантину за ініціативою працівника.

  Після отримання згоди від працівників роботодавець видає наказ про запровадження дистанційної роботи та ознайомлює з ним працівників. При цьому необхідно забезпечити організацію виробничого процесу, постановку завдань і контроль за їх виконанням, облік робочого часу та інші процедурні питання. Доцільно також ухвалити зміни до правил внутрішньо трудового розпорядку чи колективного договору, яким регулюються ці питання.

  При дистанційній роботі облік робочого часу (виконаної роботи) проводиться відповідно до вимог частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці». На підставі табеля обліку робочого часу здійснюється оплата праці за відпрацьовані працівником години (дні) роботи у відповідному місяці, виходячи з розміру годинної тарифної ставки/місячного посадового окладу.

  За інформаційними матеріалами Держпраці


 • Щодо святкових та перенесення робочих днів у наступному, 2021, році

  Щодо святкових та перенесення робочих днів у наступному, 2021, році

  У розпорядженні Кабінету Міністрів України про перенесення робочих днів у 2021 році йдеться про те, що керівники підприємств, установ та організацій, у яких встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями в суботу та неділю, зможуть перенести робочі дні з:

  п’ятниці 8 січня на суботу 16 січня;

  понеділка 23 серпня на суботу 28 серпня;

  п’ятниці 15 жовтня на суботу 23 жовтня.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області  інформує: відповідно до статті 73 Кодексу законів про працю – «Святкові і неробочі дні»  - на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводиться у такі святкові та неробочі дні:

  1 січня - Новий рік;
  7 січня -  Різдво Христове (для християн східного обряду)  ;
  8 березня - Міжнародний жіночий день;
  1 травня - День праці;
  2 травня -  Пасха;
  9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
  20 червня - Трійця;
  28 червня - День Конституції України;
  24 серпня - День незалежності України;
  14 жовтня - День захисника України;
  25 грудня -  Різдво Христове (для християн західного обряду).

  Згідно з частиною третьою статті 67 Кодексу законів про працю України - «Вихідні дні» - у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

  Тому за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю у 2021 році, вихідні дні у суботу та неділю 1 і 2 травня переносяться на понеділок та вівторок 3 і 4 травня, вихідний день у неділю 9 травня -  на понеділок 10 травня, вихідний день у неділю 20 червня - на понеділок 21 червня і вихідний день у суботу 25 грудня - на понеділок 27 грудня.


   

 • Держпраці здійснює постійний контроль за дотриманням працедавцями законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю

  Держпраці здійснює постійний контроль за дотриманням працедавцями законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю

  Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з обмеженими можливостями, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН для привернення уваги суспільства до проблем людей з інвалідністю в усьому світі, для захисту їх гідності, прав та благополуччя.

  В Україні за офіційними даними чисельність осіб з інвалідністю становить близько 2,6 млн громадян (6,3% від загальної чисельності населення країни).

  У грудні 2009 року Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю, яка з березня 2010 року набула чинності. Зокрема, ця Конвенція проголошує право людей з інвалідністю на працю нарівні з іншими.

  Саме зайнятість є однією зі сфер створення рівних можливостей для осіб з інвалідністю. Для їх працевлаштування роботодавці повинні створити належні умови праці, адаптувати відповідним чином вже існуючі виробничі потужності та робочі місця. Надаючи роботу таким працівникам, роботодавець не тільки виконує норму закону щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, забезпечує себе ефективними працівниками, а й допомагає цим людям бути рівноправними членами суспільства.

  Держпраці постійно здійснює державний контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у частині реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів; подання звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю.

  Впродовж січня-жовтня 2020 року інспектори праці встановили 420 порушень вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у 302 суб’єктів господарювання.

  Проте на виконання приписів інспекторів праці 65 роботодавців подали звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, 82 роботодавці виконали норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, працевлаштували 47 осіб з інвалідністю.

  Ми повинні замислюватися над непростою долею людей з інвалідністю не лише у цей день, а й протягом цілого року не забувати, що поруч з нами живуть люди з обмеженими можливостями, які потребують нашої допомоги та уваги. Захищаючи гідність таких людей – ми захищаємо своє людське обличчя.

  Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко  


   

   

 • Створюється комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком

  Створюється комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався з працівником філії «Дністровська ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго».

  Начальник електромашинного цеху загинув на підприємстві унаслідок падіння з висоти.

  За попередніми даними, нещасний випадок мав місце у машинному цеху при огляді обладнання, що було виведено у стан капітального ремонту.  При падінні потерпілий 1963 року народження загинув на місці.

  Комісія зі спеціального розслідування Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337.

  Довідково:  за 10 місяців 2020 року на підприємствах, в установах та організаціях регіону сталося 63 нещасні випадки, 10 із них - зі смертельним наслідком.

  Випадки виробничого травматизму мали місце у соціально-культурній сфері (загалом 50 , 7 із них – зі смертельним наслідком);

  у галузі торгівлі (3 нещасні випадки);

  у машинобудуванні (3 травмованих, один із них смертельно);

  на підприємствах автомобільного транспорту (двоє потерпілих);

  на залізничному транспорті та в лісовому господарстві (по одному смертельно травмованому);

  на підприємствах з виробництва деревини, ЖКГ, пошти та зв’язку - по одному випадку загального травматизму.


   

 • Актуально! Про трудові права осіб з обмеженими фізичними можливостями

  Актуально! Про трудові права осіб з обмеженими фізичними можливостями

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:  на підприємствах, в установах та організаціях, у фізичних - осіб підприємців, котрі використовують найману працю, має бути створено робочі місця для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями.

  Законодавством встановлено, що для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування таких категорій громадян у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

  Працівників, котрі за станом здоров’я  потребують легшої роботи, власник або уповноважений ним орган повинен перевести, за їх згодою, на таку роботу у відповідності з медичним висновком на тимчасовий період  або без обмеження строку.

  При переведенні за станом здоров’я на легшу, нижче оплачувану роботу, за працівниками зберігається попередній середній заробіток упродовж двох тижнів з дня переведення, а у випадках, передбачених законодавством України, попередній середній заробіток зберігається на весь час виконання раніше  оплачуваної роботи або надається матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

  Роботодавці зобов’язані пам’ятати!

  Залучення осіб з обмеженими фізичними можливостями  до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається.

  Довідково: 3 грудня в Україні відзначається Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.

  День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1982 році.

  Цього дня Асамблея закликала держави-члени ООН проводити заходи, спрямовані на подальшу інтеграцію людей з особливими потребами у життя суспільства.


   

   

 • 3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

  3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

  Станом на перше січня 2020 року, в Україні 2,7 млн осіб мали інвалідність, у тому числі 222,3 тис. осіб з I групою інвалідності, 900,8 тис. осіб з II групою інвалідності, 1416,0 тис. осіб з III групою інвалідності та 163,9 тис. дітей з інвалідністю. Такими є дані Міністерства соціальної політики України.  

  Відповідно до Закону України „Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, які при взаємодії із зовнішнім середовищем можуть призводити до обмеження її життєдіяльності, що в свою чергу вимагає від держави створення належних умов для повноцінної реалізації такою особою своїх прав та гарантій, визначених чинним законодавством та забезпечення її соціального захисту шляхом створення правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов.

  Зокрема, соціальний захист осіб з інвалідністю полягає у пенсійному забезпеченні, нарахуванні компенсаційних та державних допомог, отриманні пільг та відповідних соціальних послуг, санаторно-курортному лікуванні, у тому числі встановлення опіки (піклування) або стороннього догляду, наданні реабілітаційних заходів, забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітації, і таке інше.

  Указом Президента України від 3 грудня 2015 року № 678/2015 „Про активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю” установлено, що Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями відзначається в Україні щороку 3 грудня.

  Заходи, до яких в цей день Організація Об’єднаних Націй закликає усі країни, повинні бути спрямовані на максимальну увагу до людей з  обмеженими фізичними можливостями  що сприятиме їхній  інтеграції у життя суспільства.


   

 • Середня заробітна плата у регіоні у жовтні - понад 9 900 гривень

  Середня заробітна плата у жовтні - понад 9 900 гривень

  Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій Чернівецької області у жовтні 2020 року становила 9 926 гривень, що майже у два рази більше, ніж сума мінімальної заробітної плати та на 0,6%,ніж у вересні. Про це повідомляє Головне управління статистики у Чернівецькій області.

  Індекс реальної заробітної плати у жовтні порівняно з вереснем становив 99,6%.

  На перше листопада загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати підприємств, установ та організацій становила 3,9 мільйона гривень, що на 9,2 % менше, ніж на 1 жовтня нинішнього року.

  Майже вся сума заборгованості (96,8%) припадала на економічно активні підприємства регіону, уточнюють у відомстві.


   

 • Громадянам, котрі прийняли рішення працювати за кордоном

  Громадянам, котрі прийняли рішення працювати за кордоном

  Державна служба України з питань праці нагадує про можливі ризики при виїзді за кордон на роботу та про те, як себе уберегти від них.

  На жаль, Україна досі залишається країною походження, транзиту та призначення у торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. За даними Міжнародної організації з міграції за період з 1991 року від торгівлі людьми постраждали близько 160 тис. осіб. Тому при підготовці до виїзду за кордон слід потурбуватися про власну безпеку та пам’ятати про деякі важливі аспекти.

  Перш за все слід переконатися, що працевлаштування за кордоном має бути офіційним, так як працюючи нелегально, Ви не тільки порушуєте закон, а й наражаєте себе на небезпеку, зокрема потрапити в трудову експлуатацію.

  Для законного працевлаштування за кордоном, як найменше, необхідно мати дозвіл на роботу, відповідну візу та трудовий договір (контракт), укладений у письмовій формі. Уважно читайте трудовий договір (контракт) та підписуйте документи, складені зрозумілою для Вас мовою.

  Звертаємо увагу, що надавати послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном мають право лише ті суб’єкти господарювання (юридичні особи або фізичні особи – підприємці), які отримали на законних підставах ліцензію на право здійснення такої діяльності.

  Тому рекомендуємо з’ясувати, чи має суб’єкт господарювання, що займається Вашим працевлаштуванням, відповідну ліцензію. Для цього Ви можете зателефонувати до Державної служби зайнятості України або перевірити відповідний Перелiк суб’єктів господарювання, якi отримали лiцензiю на працевлаштування за кордоном на веб-сторінці зазначеної служби.

  Такі суб’єкти господарювання працевлаштовують українських громадян на роботу за кордоном відповідно до заявок іноземного роботодавця щодо вільних робочих місць (вакансій) і лише в межах укладених іноземними суб’єктами господарювання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про надання посередницьких послуг у сфері працевлаштування та несуть відповідальність згідно із законодавством за погіршення умов трудового договору, укладеного між особою та іноземним роботодавцем.

  Слід зазначити, що надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном здійснюється після укладення договору про надання послуг між особою та суб’єктом господарювання. Суб’єкт господарювання не має права отримувати від осіб, яким надані такі послуги, плату до підписання акта виконаних робіт.

  Суб’єкт господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, зобов’язаний сприяти громадянам, яким надано такі послуги, у вирішенні питань правового і соціального захисту.

  Громадяни у період трудової діяльності за кордоном мають право брати участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні, зокрема пенсійному, відповідно до законодавства України, що дає їм право на соціальний захист у разі настання відповідних страхових випадків.

  Завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування, навіть якщо Ви довіряєте тому, хто її пропонує!

  Наголошуємо, якщо ви постраждали або вам стало відомо про скоєння такого злочину, зверніться за консультацією про можливості отримання допомоги на національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.

  Для того, щоб отримати більше інформації про проблему торгівлі людьми, а також контакти організацій, які працюють у напрямку протидії торгівлі людьми, відвідайте сайті: stoptrafficking.org

  Більш детальну інформацію про правила безпечного працевлаштування за кордоном ви можете отримати на сайті 527.org.ua .


   

   

   

 • Відзначено Міжнародний день боротьби за скасування рабства

  Відзначено Міжнародний день боротьби за скасування рабства

  2 грудня щороку відзначається як Міжнародний день за скасування рабства. Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії Генасамблеї ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. Для України документ набрав чинності 15 лютого 1955 року.

  Метою цього Дня є викорінення таких сучасних форм рабства, як торгівля людьми, сексуальна експлуатація, найгірші форми дитячої праці, примусові шлюби, продаж наречених, передання у спадщину вдів і насильницьке вербування дітей для подальшого використання у збройних конфліктах.

  ​За даними ООН, сьогодні у світі близько 40,3 млн людей є жертвами сучасних форм рабства, включаючи 24,9 млн жертв примусової праці.

  Примусова праця і торгівля людьми є грубим порушенням прав людини і прав працівника та є антитезою гідної праці. Свобода від примусової праці – одне з основних трудових прав, яке інспектори праці заохочують та захищають.

  Одна з найбільших переваг інспекторів праці полягає в їхній можливості отримати через проведення інспекційного відвідування безпосередній доступ до роботодавця і побачити умови праці в їхньому справжньому стані.

  Так, інспекторами праці неодноразово встановлювалися факти примусової праці та трудової експлуатації. Серед таких випадків встановлення в одній з областей факту примусового утримання шляхом вилучення документів для проведення сільськогосподарських робіт 82 осіб, використання 123 осіб у сільськогосподарських роботах, експлуатація 10 дітей для надання послуг на узбережжі моря.

  Крім того, в останні роки в Україні спостерігалась тенденція до збільшення українців, які їдуть працювати за кордон. За таких обставин, громадяни часто звертають увагу на фірми-посередники, які пропонують швидко знайти роботу та оформити візу або дозвіл на працевлаштування у відповідній країні.

  Користуючись привабливістю роботи за кордоном, шахраї використовують сотні різних способів обману чесних людей: від рекомендацій оплатити консультацію, оформити документи або переслати їх роботодавцю до потрапляння в трудове рабство.

  Згідно з вимогами Закону України «Про зайнятість населення» діяльність суб’єктів господарювання, які надають послуги з працевлаштування за кордоном, підлягає ліцензуванню. Держпраці здійснює постійний контроль за дотриманням вимог законодавства в частині провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування за кордоном.

  Так, в 2020 році інспекторами праці встановлено 2 випадки провадження діяльності суб’єктами господарювання з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без отримання відповідної ліцензії.

  Щоб не потрапити у ситуацію торгівлі людьми з метою трудової експлуатації завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування, навіть якщо Ви довіряєте тому, хто її пропонує!

  Наголошуємо, якщо ви постраждали або вам стало відомо про скоєння такого злочину, зверніться за консультацією про можливості отримання допомоги на національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

   

 • Підсумовано проміжні результати роботи комісій розслідувань професійних захворювань медичних працівників на СOVID-19

  Підсумовано проміжні результати роботи комісій розслідувань професійних захворювань медичних працівників на СOVID-19

  На розширеній робочій нараді у Чернівецькій ОДА, що відбулася учора, 1 грудня, обговорено результати спільної роботи щодо розслідувань випадків захворювань медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, а також найактуальніші організаційні питання, що виникають у процесі роботи.

  Учасниками  наради стали представники Управління Держпраці у Чернівецькій області, регіонального управління Фонду соціального страхування України, Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА, керівники 64 медичних закладів Буковини, які долучилися до участі в режимі онлайн.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці на зібранні представляли начальник Управління  Іван Луцак, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, завідувач сектору розслідування, аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Алла Грубляк.

  Від управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області участь взяли виконувач обов’язків начальника Андрій Шевченко та начальник відділу страхових випадків Михайло Розман.

  Від Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА -  начальник управління фінансової політики та звітності Іван Тріска,  начальник відділу медичної допомоги дорослим Василь Павлюк, а також провідний інженер Чернівецького обласного центру громадського здоров’я  Радміла Легінович.

  У ході роботи наголошено, що метою розширеного форуму є пришвидшення повного, якісного та об’єктивного  розслідування випадків професійних захворювань медичних працівників корона вірусною інфекцією.  

  Акцентовано на основних причинах, що стримують хід таких  розслідувань - відсутність  достатньої кількості відповідних фахівців, зокрема, епідеміологів та профпатологів, а також виняткова завантаженість  голів комісій - керівників служб охорони праці медичних закладів.

  «Проте, навіть ці виняткові об’єктивні обставини не мають впливати на роботу комісій, адже від результату їхньої роботи залежить відповідний соціальний  захист медиків, які сьогодні працюють у дуже і дуже складних умовах». – підкреслив Іван Луцак.

  «Звертаюся до керівників лікувальних установ області й наголошую на тому, що з боку адміністрацій  закладів повинно бути максимальне сприяння тим посадовим особам, котрі проводять такі розслідування  і тоді результати роботи будуть більш раціональними», - зазначив начальник управління фінансової політики та звітності Чернівецької ОДА Іван Тріска.

  Учасники форуму домовилися активізувати роботу комісій розслідувань й щотижнево обмінюватися відповідною інформацією.

  Окремо у ході наради обговорено результати превентивної роботи  щодо безпечної експлуатації кисневого обладнання в госпітальних базах Чернівецької області, проведеної  мобільними групами у складі фахівців Держпраці, Управління ДСНС України у Чернівецькій області,  фахівців  департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА.

  «Проведені заходи націлені на запобігання виникненню нещасних випадків при експлуатації кисневого обладнання,  кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем у закладах охорони здоров’я Буковини. Тому вчергове звертаю увагу відповідальних осіб медичних закладів на необхідність належного забезпечення технічного функціонування кисневого обладнання  задля безпеки пацієнтів та медичного персоналу», - підкреслив керівник Управління Держпраці.

  У свою чергу посадовці Департаменту наголосили учасникам на тому, що вже на початку грудня відповідальні працівники медичних закладів проходитимуть відповідне навчання з питань  охорони праці, у  тому числі, й щодо експлуатації посудин що працюють під тиском та повідомили про подальші вибіркові  інформаційні відвідування окремих госпітальних баз, де здійснюють лікування хворих на СOVID-19.


   

 • Переваги задекларованої праці для роботодавців та працівників

  Про переваги задекларованої праці для роботодавців та працівників

  На Буковині з початку 2020 року було 9920 вакансій, на них працевлаштовані 7476 осіб.

  21,7% безробітних знайшли роботу в закладах освіти, 21,5% - на підприємствах переробної промисловості, 18,6% - у сільському, лісовому та рибному господарстві, 7,7% - у оптовій та роздрібній торгівлі, повідомляє сайт Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Територіальний орган Державної служби зайнятості пропонує найбільшу базу вакансій Чернівецької області тут.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує роботодавцям, як правильно оформити працівника.

  Порядок оформлення трудових відносин із найманими працівниками однаковий для всіх роботодавців. Він включає три основні кроки:

  укладання трудового договору;

  оформлення наказу (розпорядження) про прийняття на роботу;

  повідомлення про факт працевлаштування до Державної податкової служби.

  Укладаючи трудові договори з працівниками, роботодавці отримають наступні переваги: кращу продуктивність праці найманого персоналу, кваліфіковану команду, доступ до інвестицій і нових ринків, імідж соціально відповідального бізнесу, певні фінансові стимули від держави (наприклад, створюючи нове робоче місце, роботодавець може отримати часткову компенсацію ЄСВ, зарплати, вартості навчання працівників), відсутність  штрафних санкцій за порушення законодавства про працю.

  Переваги для працівників, чия праця є задекларованою:

  гідні та безпечні умови праці, нормований робочий час, оплачувані відпустки, регулярна зарплата не нижче мінімальної, захист від необґрунтованих штрафів, незаконного звільнення,  страхові виплати у разі непрацездатності, пенсійне забезпечення у майбутньому.


   

 • З 1 грудня в Україні зріс прожитковий мінімум та пов'язані з ним страхові виплати

  З 1 грудня в Україні зріс прожитковий мінімум та пов'язані з ним страхові виплати

  З 1 грудня 2020 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 197 гривень до 2 270 гривень.

  Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також осіб, які мають право на виплати в разі втрати годувальника.

  Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 01 грудня цього року, розмір допомоги складе:

  потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 38 590 грн;

  сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 227 000 грн;

  утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 45 400 грн.

  Раніше ці виплати становили 37 349 грн, 219 700 грн і 43 940 грн відповідно, повідомляється на Урядовому порталі.


   

   

 • З прийдешнім, 2020, роком!

  З прийдешнім, 2020, роком!

  Шановна буковинська громадо!

  Щиро вітаю вас з Новим, 2020, роком.

  У ці передсвяткові дні бажаю всім міцного здоровя, довгих років життя, віри у завтрашній день.

  2019 - й, що минає, був для кожного з нас різним.

  То ж нехай рік, що наближається, буде кращим, ніж попередній, нехай принесе в наші домівки мир і спокій, добробут і затишок.

  З повагою  Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • Актуально! Щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Актуально! Щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  Порядок подання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2011 № 1401.

  Порядок визначає механізм подання суб’єктами господарювання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду та випадки, коли таке повідомлення не подається.

  Якщо виробникам або розповсюджувачам продукції стало відомо або повинно бути відомо на підставі наявної в них інформації, що продукція, яку вони ввели в обіг/розповсюдили, становить ризики для споживачів (користувачів), несумісні із загальною вимогою щодо безпечності продукції, вони зобов’язані упродовж двох робочих днів повідомити про це відповідний орган державного ринкового нагляду, в тому числі про вжиті заходи із забезпечення безпечності такої продукції, за формою згідно з додатком до Постанови.

  Відповідно до статті 7 Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції” споживачі (користувачі) мають право звертатися до органів державного ринкового нагляду за захистом порушеного права на безпечність продукції.

  Звернення громадян повинні бути оформлені відповідно до статті 5 Закону України „Про звернення громадян”.

  Звернення, оформлене без дотримання вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями не пізніше, ніж  через десять днів від дня його надходження.

  Разом з цим, споживачі (користувачі) не позбавлені права повідомляти органи державного ринкового нагляду про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки (зокрема, відсутність знаку відповідності технічним регламентам).

  Повідомлення, що містить інформацію про вид продукції та її виробника або розповсюджувача дає змогу ідентифікувати продукцію, що не відповідає встановленим вимогам безпеки.

  Повідомлення про нехарчову продукцію, що не відповідає встановленим вимогам слід надсилати на електронні адреси:

  24cv@dsp.gov.ua,  chern.tu.op@ukr.net

  Згідно Переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року за №1069, до сфери відповідальності Держпраці належать наступні види продукції:

  машини та устаткування;

  прості посудини, що працюють під тиском;

  обладнання, що працює під тиском;

  рухоме обладнання, що працює під тиском;

  ліфти і компоненти безпеки для ліфтів;

  канатні дороги для перевезення пасажирів, їх вузли та пристрої безпеки;

  обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах;

  знаки безпеки і захисту здоровя працівників;

  вибухові матеріали промислового призначення;

  засоби індивідуального захисту.


   

 • При складних погодних умовах суттєво підвищуються ризики виробничого травматизму

  При складних погодних умовах  суттєво підвищуються ризики виробничого травматизму

  Зокрема, підвищується ризик виникнення нещасних випадків у дорожньо-транспортних пригодах, травмування працівників під час пересування.

  Основними причинами травмування може стати падіння потерпілих.

  З метою запобігання виробничого травматизму, Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує суб’єктів господарювання щодо необхідності вжиття відповідних заходів для організації безпечного виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації.

  Керівникам підприємств, установ, організацій рекомендується, при виробничій можливості, обмежити відрядження працівників на період погіршення погодних умов.

  Відповідальні посадові особи зобов’язані організувати та провести заходи щодо утримання в належному стані територій, будівель та споруд, інженерних мереж відповідно до діючих стандартів, норм і правил з охорони праці;

  організації роботи з прибирання снігу та льоду з дахів будівель та споруд виробничих приміщень;

  забезпеченню необхідним для прибирання ручним інвентарем у справному стані та достатнім запасом матеріалів для посипання.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на необхідності організувати проведення з працівниками підприємств позапланових інструктажів з охорони праці та виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації.


   

 • Уряд ухвалив законопроект "Про працю"

  Уряд ухвалив законопроект «Про працю»

  Сьогодні, 27 грудня, Кабінет Міністрів України ухвалив законопроект про підвищення зайнятості населення, розроблений фахівцями Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Про це повідомляє офіційний сайт державного відомства. 

  Законопроект має на меті підвищити офіційну зайнятість та рівень зарплат в країні.  Документ  на практиці реалізовує урядову реформу ринку праці.

  Розробка нового закону була на часі, адже Кодекс законів про працю давно не захищає працівників. Діючий документ датований 1971 роком, тому не передбачає офіційної фіксації сучасних форм праці - фрілансу, дистанційної, домашньої або тимчасової роботи та іншого. Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою для багатьох різновидів сьогочасних трудових відносин стала нелегальна зайнятість. Тому зростає робота в «тіні», зарплати у конвертах, складність у пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу. 

  За словами Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофія Милованова,  законопроект дозволить збалансувати ринок робочої сили, вивести із тіні заробітні платні та пришвидшити економічне зростання. 

  “Регулювання сфери праці нарешті буде приведено до реалій та відображатиме сучасні відносини роботодавець-працівник. Водночас, ми захищаємо українців та створюємо умови для підвищення конкуренції між роботодавцями, а відтак - підґрунтя для зростання заробітних плат”, - наголосив Міністр.

  Головні п’ять переваг, що створить нове законодавство про зайнятість для українців:

  зберегти та розширити соціальні права та гарантії працівників через легалізацію праці;

  збільшити кількість легальних робочих місць;

  забезпечити рівні можливості чоловіків та жінок у сфері праці;

  підвищити доходи працівників;

  гармонізувати законодавство з ЄС.

  Підготовка законопроекту тривала з вересня поточного року. До обговорення і внесення пропозицій залучалися галузеві асоціації працівників, представники великого та малого бізнесу, а також профспілкових організацій.

  Закон вступить в силу за 6 місяців після розгляду та ухвалення парламентом. Ще протягом року буде діяти так званий перехідний період.

  За цей час відбудеться адаптація трудових відносин і кадрових документів до нововведень. 

  За матеріалами сайту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 


   

   

   

   

 • З першого січня зросте мінімальна заробітна плата

  З першого січня зросте мінімальна заробітна плата

  Згідно зі статтею 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік», мінімальна заробітна плата з першого січня 2020 року становитиме 4 723 гривні.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці  інформує: кожен роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату працівникові не менше мінімальної.

  Згідно статті 3 Закону України «Про оплату праці», мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

  Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

  Дана стаття  Закону України «Про оплату праці» також  регламентує гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати.

  Роботодавці зобов’язані знати, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

  При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

  Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

  Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати.

  У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

  Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує: за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на роботодавця накладається штрафна санкція у розмірі 10 мінімальних заробітних плат.


   

   

   

 • Вчасні медичні огляди працівників убезпечать від виникнення випадків смертей на виробництві

  Вчасні медичні огляди працівників убезпечать від виникнення випадків смертей на виробництві

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє,що за одинадцять місяців 2019 року, в регіоні мали місце 33 нещасні випадки, п’ять із яких - зі смертельним наслідком.   

  Водночас за даний період на окремих підприємствах, в установах, організаціях Буковини мали місце випадки смертей на виробництві, які не пов’язані  безпосередньо з виробничим процесом, а настали унаслідок природних причин.

  Найчастіше - через раптове погіршення стану  здоров’я працівників.  

  Уникнення випадків виникнення смертей на виробництві унаслідок природних причин забезпечить проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками.

  Так, у статті 17 Закону України «Про охорону праці» - «Обовязкові медичні огляди працівників певних категорій» зазначено:

  роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

  За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів.

  Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров'я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

  Роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов'язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов'язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати.

  Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників:

  за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами праці;

  за своєю ініціативою, якщо стан здоров'я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов'язки.

  За час проходження медичного огляду за працівниками зберігаються місце роботи і середній заробіток.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці наголошує:

  своєчасне проходження медичних оглядів працівниками забезпечить від виникнення  випадків смертей на виробництві.


   

 • Інспекторами Держпраці здійснено понад 290 інспекційних відвідувань

  Інспекторами Держпраці здійснено понад 290 інспекційних відвідувань

  За 11 місяців 2019 року інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області  здійснено 292 інспекційних відвідування, 38 перевірок підприємств з питань працевлаштування осіб з інвалідністю та низку інших заходів державного контролю за додержанням законодавства про працю суб’єктами господарювання.

  За результатами здійснених контрольних заходів керівникам видано 176 приписів на усунення порушень трудового законодавства, складено та передано до суду 89 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності. Щодо 13 субєктів господарювання матеріали передано  до правоохоронних органів.

  Головними державними інспекторами праці  на підставі пункту 33 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року за № 295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та пункту 33 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року за № 823 - «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», проводилися відвідування суб’єктів господарювання  з метою інформування керівника та працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю.

  За звітний період проведено 2085 таких відвідувань.


   

   

 • На засіданні колегії Держпраці обговорено результати роботи Служби за 2019 рік

  На засіданні колегії Держпраці обговорено результати роботи Служби за 2019 рік

  Відбулося засідання колегії Державної служби України з питань праці.

  Участь у роботі колегії взяли: Юрій Піжук - голова Профспілки працівників державних установ України, Юрій Кузовой - генеральний директор Директорату норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики, Михайло Волинець - народний депутат України, заступник Голови Спільного представницького органу об’єднань профспілок, Голова Конфедерації вільних профспілок України,  Андрій Зимін - заступник Голови ЦК Профспілки працівників вугільної промисловості України, Сергій Українець - заступник Голови профспілки працівників нафтової і газової  промисловості  України.

  Під час засідання члени колегії, посадовці центрального апарату Держпраці та соціальні партнери проаналізували підсумки роботи Служби за 11 місяців 2019 року, визначили пріоритетні напрями діяльності на 2020 рік та обговорили план роботи колегії Держпраці на І півріччя 2020 року, повідомляє сайт державного відомства.

  Особливу увагу у 2019 році Держпраці приділяла питанням легалізації трудових відносин, детінізації заробітної плати та зниження виробничого травматизму.

  Під час доповіді керівників структурних підрозділів було відзначено, що у 2019 році на виконання законних вимог інспекторів праці 449 підприємств виплатили заборгованість із заробітної плати на загальну суму понад 800 млн гривень.

  У результаті легалізації трудових відносин кількість застрахованих осіб за 10 місяців 2019 року зросла на понад 80 тисяч.

  Аналіз стану виробничого травматизму в Україні свідчить, що за 11 місяців  2019 року  кількість  нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, порівняно з аналогічним періодом 2018 року зменшилась на 5 %, проте зі смертельним наслідком  – зросла на 2%. З метою попередження нещасних випадків на виробництві було здійснено 21 695 перевірок суб’єктів господарювання.

  На завершення заходу учасники засідання колегії обговорили та визначили напрями подальшої роботи для удосконалення діяльності Служби у наступному, 2020, році.


   

   

 • Працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями має відбуватися відповідно до медичних рекомендацій

  Працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями має відбуватися відповідно до медичних рекомендацій  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право на працю.

  «Кожен має право на працю, що включає  можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується», - зазначено в Основному Законі.

  Право на працю осіб з обмеженими фізичними можливостями гарантовано також Кодексом законів про працю України.

  Зокрема, статтею 172 КЗпП - «Застосування праці осіб з інвалідністю», регламентовано, що у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.

  Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається - такими є норми статті 55 Кодексу законів про працю.

  Встановлено на законодавчому рівні й квоту, яку мають виконувати роботодавці при прийомі на роботу людей з інвалідністю.

  Так, відповідно до статті 19 Закону  України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств громадських організацій людей з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, з чисельністю працюючих восьмеро  і більше осіб, норматив робочих місць встановлюється в розмірі 4 % від чисельності штатних працівників.

  Якщо ж на підприємстві працює від восьми до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснює постійний контроль за додержанням законодавства про працю на місцевих підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі, й щодо дотримання трудових прав людей з обмеженими фізичними можливостями.

  З початку року інспекторами праці територіального органу державної служби України з питань праці здійснено 38 перевірок з питань працевлаштування осіб з інвалідністю.  

  Основні порушення виявлені інспекторами Держпраці такі:  суб’єкти господарювання (роботодавці) не виконують норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю; залучають таких працівників  до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди; не створюють належні умови праці, відповідно до рекомендацій МСЕК;  за станом здоров’я  не переводять їх  на легшу роботу у відповідності до медичного висновку; окремі роботодавці залучають  осіб з інвалідністю до виконання  важких робіт, а також зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.

  За результатами контрольних заходів , роботодавцям вноситься припис для усунення порушень законодавства про працю.

  У разі грубого порушення трудових прав осіб з інвалідністю на посадових осіб  суб’єктів господарювання складається протокол про адміністративне правопорушення і скеровується до суду; або матеріали контрольного заходу направляються в правоохоронні органи для порушення кримінального провадження.

  Також на роботодавця, відповідно до вимог статті 265 Кодексу законів про працю України – «Відповідальність за порушення законодавства про працю», накладається штраф.