UP
Фільтр
 • Створюється комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку

  Створюється комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування  групового нещасного випадку, в  якому постраждали працівники виїзної  медичної бригади обласної комунальної установи  «Чернівецький обласний центр  екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

  Нещасний випадок стався у результаті дорожньо-транспортної аварії у місті Вижниця учора, 11 квітня, о пів на десяту годину вечора.

  За попередніми даними, бригада карети швидкої медичної допомоги прямувала на виклик до хворого.

  У результаті ДТП постраждали лікар медичної виїзної бригади 1966 року народження  та фельдшер 1977 року народження.

  Одна із потерпілих отримала  струс головного мозку та закриту черепно-мозкову травму, інша - травму ноги.

  Комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку Держпраці розпочне роботу одразу ж після створення.

  Довідково: станом на кінець березня 2019 року на виробництві в регіоні сталося одинадцять  нещасних випадків, один із них - зі смертельним наслідком.  

  На підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області за дванадцять місяців минулого, 2018,  року зареєстровано 36 нещасних випадків, в яких постраждали 36 працівників, четверо  із них - загинули. 

  Найбільша кількість нещасних випадків на виробництві сталася на підприємствах Чернівців  -  28, у тому числі, три - зі смертельним наслідком. 

  Найбільш травмонебезпечними галузями економіки у 2018 році  були лісове господарство та будівництво, найбільш небезпечною професією -  професія водія.

  Аналіз виробничого травматизму засвідчує зростання нещасних випадків внаслідок дорожньо-транспортних пригод та через падіння потерпілих.


   

   

   

 • Про трудові та цивільно-правові угоди: роз’яснення Держпраці

  Про трудові та цивільно-правові угоди: роз’яснення Держпраці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області надає детальне роз’яснення для суб’єктів  господарювання  та працівників щодо того, в яких випадках укладається трудовий договір, а в яких випадках допускаються цивільно-правові відносини.

  Що необхідно знати  при укладення трудових договорів

  Трудовий договір, сторонами якого є суб’єкт господарювання і найманий працівник  укладається відповідно до Кодексу законів про працю.

  При укладенні трудового договору, працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації та функціональних посадових обов’язків.

  Працівник зобов’язується дотримуватися правил внутрішнього розпорядку. 

  При оформленні на роботу, працівник подає заяву, роботодавець видає наказ про прийнятті працівника на роботу.

  Запис про прийом працівника на роботу вноситься до його трудової книжки.

   У трудовому  договорі зазначається посада, сума зарплати, дата початку виконання робіт. 

  Розмір оплати праці не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць.

  Укладення трудового договору  - запорука соціальних гарантій для працівника, зокрема, оплати у разі настання непрацездатності,  допомоги з безробіття, відпускних.

  Що необхідно знати при укладення  договорів цивільно – правового характеру

  Цивільно-правові відносини між працівником та суб’єктом господарювання регламентовані Цивільним кодексом України.

  У разі укладення такого виду правовідносин, працівник зобов’язується  виконати певну роботу, або надати послугу, а роботодавець – оплатити її.

  Сторони укладають письмовий договір. Предметом договору є кінцевий результат, або послуга.

  За виконання роботи або надання послуги виконавець отримує винагороду. Розмір винагороди визначено договором, він не залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

  Термін оплати зазначено у договорі.

  Соціальні трудові гарантій на працівника при  укладанні цивільно-правових договорів не розповсюджуються. Гарантій надаються лише у випадку , якщо виконавець самостійно здійснює відрахування до соціальних фондів.

  Найактуальніше при укладенні цивільно-правового договору

  При укладенні цивільно-правової угоди  роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівникові  належні та безпечні умови праці.

  Працівник, котрий погоджується виконувати роботу чи надавати послугу згідно з умовами цивільно-правового договору, самостійно організовує процес роботи, її виконання та забезпечує результат.

  У разі укладання цивільно-правової угоди, працівник позбавляється соціальних та трудових гарантій. Зокрема, державного соціального страхування у разі настання нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання, виплат з безробіття, лікарняних, відпускних та інших видів доплат. 

  У яких випадках  цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства 

  Цивільно – правовий договір  суб’єкт господарювання вправі укладати лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці.

  У разі досягнення мети  договір вважається виконаним. Дія договору припиняється.  

  Тобто, цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених (найчастіше) разових робіт.

  Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує інша сторона договору, тобто, працівник,  має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату  праці), то роботодавець у цьому випадку злісно  порушує чинне законодавство про працю, зокрема статтю  21 – «Трудовий договір» та статтю  24  - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.

  А саме: роботодавець здійснює фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

  За  це порушення трудового законодавства на роботодавця накладається фінансова санкція у розмірі 30 мінімальних заробітних плат - 125 190 гривень.


   

   

 • За результатами заходів Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 1150 трудових угод

  За результатами заходів Держпраці між роботодавцями та працівниками укладено 1150 трудових угод   

  З початку року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  здійснено 139 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання та 20 перевірок з питань працевлаштування інвалідів.

  За результатами заходів, територіальним органом Державної служби України з питань праці видано 98 приписів та передано до судової інстанції  50 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної  відповідальності.

  На підставі відповідного пункту Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04. 2017 року за №295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  інспекторами Держпраці проводяться відвідування суб’єктів господарювання з метою інформування керівників та працівників  трудових колективів про найбільш ефективні  способи дотримання законодавства про працю.

  З початку року проведено понад 550 заходів.

  Одним із пріоритетних напрямів діяльності Управління  є запобігання використанню роботодавцями не задекларованої зайнятості.

  Так, з початку року виявлено 148 осіб, котрі були допущені роботодавцями до роботи без оформлення з ними належним чином трудових відносин.

  Із них 105 працівників  працювали без оформлення трудових відносин, 43 - без належного оформлення, а саме на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи  Держпраці, з початку 2019 -го  між роботодавцями та працівниками області  укладено 1150 трудових угод.   


   

   

 • Про основні вимоги безпеки при експлуатації користувачами побутовими газовими приладами

  Про основні вимоги безпеки при експлуатації користувачами побутовими газовими приладами

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує користувачів побутових газових приладів:

  газифікація житлових будинків з установкою побутових газових приладів проводиться винятково працівниками спеціалізованих газових підприємств у відповідності до проекту на газифікацію помешкання.

  При цьому побутовим абонентам категорично забороняється самочинного проводити установку, переміщення, ремонт та заміну газових приладів.

  З метою забезпечення безпеки при експлуатації газового обладнання користувачам  забороняється:

  підігрівання балонів зі зрідженим газом  та установка їх поблизу опалювальних приладів;

  виявлення витоків газу  за допомогою запаленого сірника;

  користування несправними побутовими газовими приладами, або  використання їх не за призначенням;

  залишати без нагляду працюючі газові прилади, оскільки при згасанні одного із пальників може виникнути загазування приміщення і, як наслідок, велика вірогідність вибуху газоповітряної суміші.

  Користувачі побутовими газовими приладами мають слідкувати, щоби кипляча рідина не залила вогонь конфорки на газовій плиті, а протяг чи порив вітру не згасив полум’я.

  Розвішування чи сушіння білизни над приладами забороняється.

  Важливою умовою  при користування газовими приладами є контроль за повнотою згорання газу.

  Абоненти мають знати:

  при повному згоранні газу полум’я має фіолетово - голубий  колір, при неповному згоранні  -  жовтувато - червоний.

  Неповне згорання газу у помешканні небезпечне інтенсивним виділенням чадного газу, який несе потенційну загрозу для людини.

  Повне згорання газу забезпечується:

  правильним регулюванням газопальникових приладів;

  постійним припливом зовнішнього повітря через відкриті віконні отвори;

  утримання димоходів та вентиляційних каналів у технічно справному стані;

  наявність тяги;

  утримання газових приладів у технічно справному стані та чистоті.


       

 • У лікувально-профілактичних закладах області фахівці Держпраці провели понад три десятки превентивних заходів

  У лікувально-профілактичних закладах області фахівці Держпраці провели понад три десятки  превентивних заходів

  Фахівцями відділу нагляду в АПК та СКС  Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснюється постійний контроль за станом промислової безпеки  та охорони праці у медичній галузі.

  Так, за минулий рік в області перевірено 16 лікувально-профілактичних закладів.  Виявлено 175 порушень вимог законодавства з охорони праці,  107 із них суб’єкти господарювання  усунули у ході перевірок. 

  Сучасна медична промисловість забезпечує лікувально - профілактичні установи широким асортиментом різного виду складного, високотехнологічного обладнання, у тому числі, такого, що належить до категорії устаткування підвищеної небезпеки (парові стерилізатори, кисневі станції з відповідними балонами, медичні ліфти тощо).  На утриманні багатьох медичних закладів знаходяться такі інфраструктурні об'єкти підвищеної небезпеки, як котельні та електростанції.

  Тому найбільш характерними порушеннями при  організації робіт з підвищеною небезпекою в лікувальних закладах є:

  - відсутність розробленого та затвердженого переліку робіт з підвищеною небезпекою;

  -  допуск до експлуатації парових стерилізаторів  працівників, котрі  не пройшли попередній медогляд, не атестовані та не мають посвідчення на право їх обслуговування;

  - не проведення своєчасного технічного опосвідчення такого обладнання, відсутність технічних  паспортів;

  - персонал, котрий обслуговує кисневі станції та балони,  своєчасно не проатестований;

  - особи відповідальні за електро -  та газове господарство лікувально-профілактичних закладів проходять чергову перевірку знань не регулярно;

  - своєчасно не оформляються дозволи на експлуатацію ліфтів  у медичних закладах - пасажирських,  вантажних та лікарняних, не проводиться періодичний технічний огляд ліфтового господарства.

  Крім того, відповідальними особами не виконуються в повному обсязі основні вимоги Закону України «Про охорону праці», «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань ОП» та «Положення про розробку інструкцій з ОП» щодо питань організації охорони праці в закладах та ведення первинної документації з охорони праці.

  Як наслідок,  не всі керівники, інженери та члени комісій  з перевірки знань з питань охорони праці своєчасно проходять відповідне навчання;  не розробляються плани-графіки проведення таких навчань та перевірки знань;  не для всіх професій та видів робіт в установленому порядку розробляються інструкції з охорони праці; журнали реєстрації та видачі інструкцій  ведуться з порушеннями; допуск до стажування на робочому місці не оформлюється відповідними наказамитощо.

  Досить проблемними є питання щодо підтримання в належному стані електро-  та газового господарства лікарень.

  Так, у закладах не має достатньої кількості електротехнічних працівників;

  не оформляються  журнали обліку, перевірки та випробування електроінструменту, трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників, журнали  обліку електрозахисних засобів;

  не проводяться чергові періодичні  перевірки електроінструменту;

  не оформляються  Акти розмежування ділянок обслуговування (відповідальності) зовнішніх і внутрішніх газопроводів із зазначенням балансової належності;

  в окремих установах відсутні плани локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання, графіки технічного огляду об’єктів та споруд, паспорти на газове господарство.

  Упродовж 2018 року фахівцями відділу нагляду в  АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області в лікувально-профілактичних закладах області проведено 33 превентивні заходи.

  Проаналізувавши виявлені головними державними інспекторами порушення, варто зазначити, що чимало з них можна усунути без значних матеріальних витрат. 

  Дотримання вимог Закону України «Про охорону праці» та інших нормативно-правових документів, в першу чергу, залежить від відповідальності керівників закладів,  інженерів з охорони праці здійснювати постійний контроль за станом промислової безпеки та охорони праці.

  Дмитро Паламарчук, головний державний інспектор відділу АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • Врегульовано механізм фінансування компенсації роботодавцям витрат у разі працевлаштування осіб з інвалідністю

  Врегульовано механізм фінансування компенсації роботодавцям витрат у разі працевлаштування осіб з інвалідністю

  Кабінетом Міністрів України ухвалено Постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, якою врегульовано механізм фінансування заходів сприяння зайнятості осіб з інвалідністю за рахунок коштів Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.

  Зокрема, визначено, що суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю можуть використовуватись для фінансування компенсацій роботодавцям витрат:

  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування безробітних громадян з інвалідністю, у тому числі тих, які є недостатньо конкурентоспроможними на ринку праці;

  на оплату праці за працевлаштованих безробітних внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю (але не вище  від середнього рівня заробітної плати, що склався у відповідному регіоні за минулий місяць);

  на перепідготовку та підвищення кваліфікації працевлаштованих безробітних внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю, повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики України.


   

   

 • Встановлено гарантії оплати праці осіб, котрі залучатимуться до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану

  Встановлено гарантії оплати праці осіб, котрі залучатимуться до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану

  Учора, десятого квітня, на засіданні Уряду ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до пункту 10 Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану”, повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики.

  Згідно з прийнятим документом, працівникам функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств за виконання суспільно корисних робіт забезпечуватиметься оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.

  Іншим працездатним особам за виконання суспільно корисних робіт у таких умовах забезпечуватиметься оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати при виконанні норми праці не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату нарахування оплати, зазначено в документі.


   

 • З працівникам тресту зеленого господарства проведено семінар щодо безпечного виконання робіт на висоті

  З працівникам тресту зеленого господарства проведено семінар щодо безпечного виконання робіт на висоті

  Для працівників комунального підприємства «Чернівецький міський трест зеленого господарства та протизсувних робіт» фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області  організували розширений робочий семінар на тему : «Безпека виконання робіт на висоті».

  Участь у роботі зібрання взяли перший заступник начальника Управління Іван Гордей, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, головний державний інспектор відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Регіна Задоровська.

  Перед початком робочого засідання представники територіального органу Державної служби України з питань праці наголосили на тому, що  для фахівців комунального підприємства тема безпечного виконання робіт на висоті повсякчас актуальна, адже саме вони здійснюють обрізку дерев та зелених насаджень в обласному центрі.

  «Найперше, слід наголосити на тому, що саме роботодавець зобов’язаний створити здорові та безпечні умови праці на підприємстві згідно з діючими  нормативно-правовими актами, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Водночас  самі працівники мають обов’язок щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Норму регламентує стаття 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обовязки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці», - підкреслив на початку роботи семінару перший заступник керівника територіального органу Держпраці.

  Іван Гордей детально проаналізував перед присутніми стан виробничого травматизму в області, виокремивши при цьому найбільш резонансні нещасні випадки, що мали місце на підприємствах області  у минулому, 2018, році, причини настання випадків виробничого травматизму, їхні наслідки  та сфери економіки, в яких найбільша кількість травмувань.

  Начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла зазначила у своєму виступі про необхідність проходження медичних оглядів працівниками, наголосивши на тому, що якісно проведений медичний огляд  може убезпечити від настання випадків виробничого травматизму та професійних захворювань.

  Посадовець також детально роз’яснила працівникам комунального підприємства щодо оздоровчих заходів, які роботодавець зобов’язаний проводити за результатами медичних оглядів.

  Головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС  Регіна Задоровська акцентувала у своєму виступі на тому, що зусилля Державної служби України з питань праці  та її територіального підрозділу спрямовані на впровадження так званого ризикоорієнтованого підходу до управління системою охорони праці  на підприємствах, в установах, організаціях регіону.

  «Це означає, що суб’єкт господарювання має чітко визначити на своєму підприємстві, в установі, організації фактори можливого виробничого травмування і, як наслідок, впровадити ті заходи, які допоможуть уникнути цих ризиків. Це, звичайно, - належно організувати виробничий  процес, модернізовувати обладнання, забезпечити засобами індивідуального захисту працівників, проводити відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці і таке інше», - підкреслила Регіна Задоровська.

  У ході роботи семінару головний державний інспектор наголосила на необхідності  беззаперечного дотримання працівниками тресту «Правил виконання робіт на висоті».  

  Акцентовано на тому, як має відбуватися виробничий процес, як необхідно здійснювати роботи з платформи мобільного підйомника (вишки), на  необхідності  повного забезпечення бригад  справним виробничим обладнанням, засобами індивідуального захисту - касками, страхувальними поясами та іншим спорядженням.

  Учасники зібрання поставили представникам Держпраці свої запитання, зокрема, щодо випадків, коли роботи з обрізання дерев можуть бути припинені, або взагалі  заборонені,  щодо визначення шкідливих умов праці тощо.

  За підсумками семінару, заступник керуючого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт Роман Яремій та інженер з охорони праці Ліна Корнієнко зауважили на доцільності проведення таких превентивних заходів  з питань промислової безпеки та охорони праці на підприємстві.


   

     

 • Управління Держпраці презентує результати роботи щодо подолання не задекларованою зайнятості

  Управління Держпраці презентує результати роботи щодо подолання не задекларованою зайнятості

  У Державній службі України з питань праці тривають заслуховування представників Головних управлінь (Управлінь) Держпраці.

  Під час робочої зустрічі регіони презентують матеріали про проведену роботу, ризики використання не задекларованої праці, розроблені та заплановані заходи щодо зниження рівня неоформлених трудових відносин і підвищення ефективності державного контролю у зазначеній сфері, повідомляється на сайті відомства.

  Участь у заході беруть Голова Держпраці Роман Чернега, директор Департаменту з питань праці Ігор Дегнера,  заступник директора - начальник відділу з питань трудових відносин Олена Коновалова,  заступники керівників Головних управлінь (Управлінь) Держпраці в областях та керівники структурних підрозділів, до повноважень яких входить здійснення контролю за додержанням законодавства про працю.

  Результати роботи щодо подолання не задекларованої зайнятості в Чернівецькій області представляють у Держпраці України заступник начальника Управління Галина Кушнір та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч.

  Загалом, констатують у Центральному апараті відомства, завдяки результативній роботі Головних управлінь (Управлінь) Держпраці спостерігається позитивна тенденція до збільшення кількості застрахованих осіб, впродовж 2018 року їх кількість зросла на 382 631 особу.

  З початку 2019 року  – на 45 529 осіб, у порівнянні до 01.03.2018 – на 227 062 особи.  Відповідно зростають і надходження від сплаченого єдиного соціального внеску. Так, наприклад, сума надходжень за 2018 рік збільшилась на 47219,8 млн грн у порівнянні з 2017 роком.

  Ключове завдання для кожної області, підкреслюють у Держпраці, -  зберегти позитивну динаміку детінізації зайнятості населення в 2018 році та досягти кращих результатів у 2019 році.


   

   

 • Фахівці Держпраці та Державної регуляторної служби провели спільний захід

  Фахівці Держпраці та Державної регуляторної служби провели спільний захід

  Круглий стіл за участю фахівців територіального органу Державної служби України з питань праці та сектору  Державної регуляторної служби  України відбувся учора, восьмого квітня, в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області.

  Тема заходу - «Проведення перевірок у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

  Перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області   Іван Гордей зазначив, що проведення спільного заходу буде корисним для відомства, адже спрямований на поліпшення проведення заходів державного нагляду (контролю) головними державними інспекторами Держпраці у сфері промислової безпеки, охорони та гігієни праці на підприємствах, в установах та організаціях області.

  Під час робочого засідання завідувач сектору ДРС у Чернівецькій області Ніна Порайко наголосила, зокрема, на основних питаннях проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю),  на правах суб’єктів господарювання при здійсненні на їхніх підприємствах контролюючих заходів, на важливості їхнього інформування, а також на повній публічності щодо планів  роботи  та оприлюднення графіків перевірок Держпраці.    

  У ході роботи круглого столу головні державні інспектори відділів з питань гігієни праці, нагляду в АПК та СКС, з нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці, відділу інспекційної діяльності, організаційно - аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг, секторів з питань експертизи умов праці,  гірничого нагляду,  розслідування, аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Управління почули від завідувача сектору ДРС в області вичерпні відповіді  на свої  численні запитання.


   

   

   

 • Студентам індустріального коледжу розповіли про трудові права молоді

  Студентам індустріального коледжу розповіли про трудові права молоді

  Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина провела у Чернівецькому індустріальному коледжі відкриту лекцію - бесіду на тему: «Соціальні та трудові права молоді».

  На зустрічі, де були присутні 85 студентів навчального закладу, посадовець, найперше¸ наголосила на необхідності  легального працевлаштування.

  «Не варто розпочинати свою трудову діяльність, погоджуючись на пропозиції окремих не надто доброчесних роботодавців отримувати зароблені кошти нелегально.  Неофіційна праця позбавляє вас, як громадян, належних трудових виплат, гарантії соціальної захищеності. Тільки офіційне оформлення трудових відносин, гідна оплата праці й належна сплата страхових внесків здатні забезпечити вам відповідне матеріальне забезпечення і є повною запорукою гідних, безпечних та здорових умов праці», - підкреслила Валентина Панчишина.

  Фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці роз’яснила студентам коледжу, що таке мінімальні державні гарантії в оплаті праці, тезово розтлумачила чинне законодавство щодо прав та гарантій праці неповнолітніх та у який спосіб слід відстоювати свої трудові права.    

  У ході відкритої лекції - бесіди  Валентина Панчишина відповіла на запитання викладачів та студентів навчального закладу.


   

   

 • Про працю молоді, котра не досягла повноліття

  Про працю молоді, котра не досягла повноліття  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює: відповідно до чинного законодавства неповнолітні особи, тобто ті, хто не досяг 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх.

  Водночас у галузі охорони праці,  робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України.

  Не допускається прийняття та роботу осіб молодших 16 років. Але як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

  Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Усі особи молодші 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові.

  На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження.

  Тривалість робочого часу учнів, котрі працюють упродовж навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати  половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.

  Оплата праці працівників молодших 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи, повинна  виплачуватися у такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

  Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

  Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодших 18 років:

  на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці;

  на підземних роботах;

  на роботах, що передбачають підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх граничні норми;

  нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.

  Працівників молодших 18 років забороняється призначати на роботи, які пов'язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей.

  До тривалої роботи з підіймання та переміщення важких речей неповнолітні до 15 років не допускаються.

  До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються неповнолітні, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом.

  Відпустки працівників віком до 18 років

  Особи віком до 18 років мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час.

  Щорічні відпустки працівникам віком до 18 років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві, в установі, організації.

  Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років протягом робочого року забороняється.

  Заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

  Звільнення осіб молодших 18 років

  Звільнення працівників молодших 18 років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

  Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників у випадках їх звільнення:

  за умови зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;

  у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи;

  у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

  Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров'ю або порушує йогозаконні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі і строкового.


   

   

 • Дотримання вимог законодавства з охорони та гігієни праці - вимога Держпраці при проведенні весняно-польових робіт

  Дотримання вимог законодавства з охорони та гігієни праці - вимога Держпраці при проведенні весняно-польових робіт

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до аграріїв Буковини.

  В області триває весняно-польова кампанія.

  Оскільки, в  агропромисловому секторі працює значна кількість працівників, галузь залишається однією із найбільш травмонебезпечних.

  Тому територіальний орган Державної служби України з питань праці націлює роботодавців галузі на створення здорових і безпечних умов праці працівників.

  Згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці та обов’язки роботодавця», роботодавець зобов’язаний створити на робочих місцях у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до вимог нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  Оскільки якість виконання роботи залежить від навиків та вмінь самих працівників, то роботодавець  має забезпечити для них проходження навчань, інструктажів та перевірки знань з питань охорони праці.

  Посадові особи та інші працівники, зайняті на роботах, внесених до Переліку робіт з підвищеною небезпекою, мають пройти спеціальне навчання і перевірку знань  відповідно до вимог нормативно-правових  актів з охорони праці.

  Роботодавець зобов’язаний пам’ятати: працівники, котрі не пройшли навчання й перевірку знань з охорони  праці,  до роботи не допускаються.

  Необхідно забезпечити та організувати на підприємствах проведення попереднього та періодичного медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці.

  При безпосередньому проходженні кампанії на підприємствах сфери АПК має належним чином експлуатуватися техніка.

  Так, експлуатація сільськогосподарських машин має здійснюватися з урахуванням вимог експлуатаційної документації.

  Вузли  та елементи сільськогосподарських машин, що рухаються, обертаються та можуть становити небезпеку, мають бути огороджені  захисними кожухами, які забезпечують безпеку працівників.

  Не дозволяється експлуатація несправних машин та обладнання, експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі.

  Перед виконанням робіт працівники мають переконатися, що дроти повітряних ліній електропередач техніка, яка проїжджає під ними, зачіпати не буде.

  Під час проїзду техніки потрібно дотримуватися безпечної дистанції.    

  Особливої уваги суб’єкти господарювання мають надати роботам, пов’язаним з підготовкою мінеральних добрив до їх внесення у грунт.

  Роботи мають здійснюватися  за допомогою механізмів, оснащених пристроями для зниження пилоутворення.

  Працівники мають бути забезпечені спецодягом, спецвзуттям та засобам індивідуального захисту органів дихання та зору.

  Не дозволяється готувати розчини пестицидів безпосередньо у полі без засобів механізації.

  Працівникам не дозволяється перебувати у зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.

  Під час руху агрегату не допускається одночасне обслуговування одним працівником двох і більше сівалок.

  Завантаження сівалок і  садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами має бути механізованим.

  Ручне завантаження дозволяється лише за умови зупинення посівного та садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора.

  Заміну,  очищення і регулювання робочих органів навісних машин і знарядь, які підняті, потрібно проводити тільки спеціальними чистками в рукавицях із зупиненим, загальмованим агрегатом та вимкнутим двигуном і вжиттям заходів, що запобігають їх самовільному опусканню.

  Працівникам заборонено підніматися або спускатися з машин під час їх руху.

  Не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  підкреслює:

  лише повне забезпечення вимог законодавства з промислової безпеки, охорони  та гігієни праці дозволить мінімізувати на підприємствах ризики виробничого травматизму.


   

   

   

 • Роботодавцям Кельменецького району роз’яснено актуальні питання законодавства про працю

  Роботодавцям Кельменецького району роз’яснено актуальні питання законодавства про працю

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Попович взяла активну участь у семінарі  на тему «Правові та організаційні засади Закону  України «Про зайнятість населення»,  у тому числі щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Практичні питання застосування Закону.  Презентація послуг, що надаються службою зайнятості», що відбувся учора, четвертого квітня, на базі Кельменецької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Участь у роботі семінару взяли керівники місцевих підприємств, установ, організацій, роботодавці району.  

  Під час роботи зібрання фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці  надала учасникам детальні роз’яснення  щодо  належного ведення документації  при оформлені  трудових відносин з найманими працівниками, про порядок укладання  трудових договорів, цивільно - правових угод, щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам, додаткових виплат та інше.

  Наголошено на тому, що саме зараз відбувається пожвавлення на ринку праці й оскільки чимало працівників району зайнято в агропромисловому секторі, зокрема, садівництві, то з кожним із них роботодавці зобов’язані  оформити належним чином трудові відносини.

  Підкреслено, що і в цьому році діяльність Держпраці спрямована  на детінізацію зайнятості  населення, а відповідно, виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року за №649 - Р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення».

  Алла Попович, зокрема, зосередила увагу роботодавців на тому, що за даними минулого року, інспекторами Держпраці було здійснено перевірки 393 суб’єктів господарювання області.

  Порушення трудового законодавства при цьому виявлено у 295 роботодавців, а це у понад 75%.

  Під час інспекційних відвідувань виявлено 1268 порушень законодавства про працю та державне соціальне страхування.

  При цьому 539 -  порушення з оплати праці, а саме: заборгованість із виплати заробітної плати, недотримання мінімальних гарантій, невиплата компенсації в зв’язку з порушенням термінів виплати заробітної плати та інші, а також 255 -  порушення щодо укладення трудових договорів з найманими працівниками.

  «Дотримання законодавства про працю - обов’язкова умова для кожного роботодавця, - підкреслила представник Держпраці під час семінару. - Наголошую на тому, що відділом з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області суб’єктам господарювання надається повна методична та інформаційна допомога. Тому кожен роботодавець вправі звернутися за необхідною консультацією щодо реалізації законодавства про працю».  

  Участь у роботі семінару взяли фахівці Кельменецької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості, територіальних органів  Державної фіскальної служби, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації.


   

        

 • Інформація для суб’єктів господарювання, у котрих працюють сезонні працівники

  Інформація для  суб’єктів господарювання, у котрих працюють  сезонні працівники

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює особливості законодавчого врегулювання праці працівників, котрі зайняті на сезонних роботах

  Трудові взаємовідносини між роботодавцем та працівником, зайнятим на сезонних роботах регламентує стаття 7  Кодексу законів про працю України - «Особливості регулювання праці деяких категорій працівників», а також Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09. 1974 року № 310-ІХ у частині, що не суперечить Конституції України та законодавству України.

  Відповідно до цього документу, сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише упродовж  певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців.

  Сезонний трудовий договір є різновидом строкового трудового договору.

  Сезонними вважаються роботи, які, зокрема, містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 278) та їх тривалість не перевищує шести місяців.

  Таким чином, під час приймання на сезонні роботи трудовий договір з працівником можна укласти на строк, який не перевищує тривалості сезону, тобто 6 місяців.

  При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи, що відображається в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу, у якому зазначається, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу.

  Працівнику необхідно знати: при укладенні сезонного договору не встановлюється випробувальний термін.

  Працівники, зайняті на сезонних роботах, після закінчення таких робіт звільняються з підстави, передбаченої пунктом 2 статті 36 Кодексу законів про працю - «Підстави припинення трудового договору», - закінчення строку. При цьому днем звільнення вважатиметься останній день сезонної роботи.

  Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати або тривалість такої роботи перевищить шість місяців, трудовий договір із цим працівником буде вважатися таким, що укладений на не визначений строк.

  Важливо знати:  сезонні працівники за наявності умов, визначених у статті 39 Кодексу законів про працю – «Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника» мають право достроково з власної ініціативи розірвати трудовий договір. При цьому про своє звільнення сезонні працівники попереджають роботодавця письмово за три дні.

  Роботодавець з власної ініціативи має право звільнити працівника, зайнятого на сезонних роботах, до закінчення строку трудового договору у разі:

  припинення робіт на підприємстві на строк понад два тижні з причин виробничого характеру чи скорочення робіт на цьому підприємстві;

  через відсутність працівника на роботі більше, ніж один місяць внаслідок тимчасової непрацездатності.
 • Найчастіше травмуються на виробництві через падіння та внаслідок дорожньо - транспортних пригод

  Найчастіше травмуються на виробництві через падіння та внаслідок дорожньо - транспортних пригод

  Найбільша кількість нещасних випадків на виробництві у минулому, 2018, році  сталася на підприємствах, в установах та організаціях Чернівців - 28 випадків, у тому числі, три  зі смертельним наслідком. 

  Збільшення  виробничого травматизму  відбулося також у Герцаївському районі  - на один випадок з тяжкими наслідками.

  У секторі розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляють, що загалом у 2018 році на підприємствах краю зареєстровано 36 нещасних випадків, у тому числі, чотири - зі смертельними наслідками.

  Зростання кількості смертельних випадків допущено на підприємствах будівництва та машинобудування.

  Зниження смертельного травматизму має місце в лісовій галузі, на підприємствах з виробництва деревини.

  Рівень загального травматизму зменшився на підприємствах автотранспорту, соціально-культурної сфери та в сільському господарстві.

  Найбільш травмонебезпечними галузями економіки у 2018 - у були лісове господарство та будівництво, найбільш небезпечною професією -  професія водія.

  Аналіз виробничого травматизму засвідчує зростання нещасних випадків внаслідок дорожньо-транспортних пригод та через падіння потерпілих.


   

   

 • Склад Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів з нагоди Дня охорони праці

  Склад Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів з нагоди Дня охорони праці

  Гордей Іван Георгійович - перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області - голова Організаційного комітету;

  Півень Юрій Йосипович -заступник директор Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (за згодою) -  співголова;

  Шкварковський Володимир Антонович - голова Чернівецької обласної ради профспілок (за згодою) – співголова;

  Артеменко Лариса Павлівна - головний спеціаліст взаємодії зі ЗМІ, міжнародних зв’язків та з питань Євроінтеграції Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Барабах Володимир Станіславович  -  голова Чернівецької обласної організації профспілки працівників лісового господарства (за згодою);

  Бузинський Микола Дмитрович - голова Федерації роботодавців в Чернівецькій області (за згодою);

  Дорош Олена Михайлівна - начальник відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Кушнір Галина Миколаївна - заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Лехіцький Ігор Зіновійович - директор  «Чернівецького експертно-технічного центру Держпраці» (за згодою);

  Прінько Світлана Іванівна - директор КУ "Навчально-методичний центр якості освіти та координації господарської діяльності навчальних закладів області";

  Савко Ярослав Миколайович - завідувач сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Чернівецькій області;

  Стратійчук Маргарита Петрівна - заступник начальника управління, начальник відділу колективних договорів та умов праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (за згодою);

  Шевченко Андрій Вікторович - начальник управління виконавчої дирекції Фонду  соціального страхування у Чернівецькій області (за згодою).


   

   

 • Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році заходів з нагоди Дня охорони праці

  Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році заходів з нагоди Дня охорони праці в області

  до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій

  Щороку 28 квітня відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 у нашій країні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч Україна долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці провести, напередодні свого сторічного ювілею , заходи до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці».

  Разом з міжнародною спільнотою Україна визнає, що здорові та безпечні умови праці - це стратегічне завдання, яке стоїть перед державою і бізнесом.

  Розпорядженням Уряду, з урахуванням Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, схвалено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні і затверджено План заходів щодо її реалізації.

  Концепція є основою для запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої на принципах запобігання виробничим ризикам та заохочення до створення безпечних і здорових умов праці.

  Упровадження ризикоорієнтованого підходу створить можливості для ратифікації Україною Конвенції № 187 про основи, що сприяють безпеці та гігієні праці, підписаної 15 червня 2006 р., головними принципами якої є:

  визначення виробничих небезпек та оцінка ризиків;

  усунення виробничих ризиків чи небезпек у місцях їх виникнення;

  розвиток національної культури профілактики у сфері безпеки та гігієни праці, яка передбачає інформацію, консультації та підготовку.

  Сформована, на основі підвищення відповідальності роботодавців у сфері охорони праці, ризикоорієнтована система управління безпекою та гігієною праці забезпечить ефективну реалізацію прав працівників на безпечні та здорові умови праці. 

  Для досягнення цього надзвичайно важливим є вивчення, впровадження позитивного досвіду та проведення ефективних превентивних заходів.

  Вектор реформування сфери безпеки та гігієни праці, який визначив Уряд України  і впроваджують Міністерство соціальної політики та Державна служба України з питань праці, передбачає докорінні зміни в підходах до управління охороною праці.

  Саме тому важливо підготуватися до майбутніх змін, правильно спрогнозувати результати реформування та забезпечити, з урахуванням  пріоритетності навчання і постійного розвитку, впровадження нових принципів СУОП.

  Закріплення практики щодо постійного навчання з безпеки та гігієни праці допоможе працівникам і роботодавцям мінімізувати наявні та потенційні виробничі ризики і тим самим поліпшити результати роботи у сфері охорони праці.

  Серйозним викликом для України стало питання трудової міграції, зокрема, професійно підготовленої молоді.

  Отже, потрібно забезпечити належні умови праці, щоб зупинити відтік трудових ресурсів із країни, зберегти кваліфікований і високоефективний трудовий потенціал. Це сприятиме економічному зростанню та повній зайнятості населення.

  Заходи, присвячені Дню охорони праці в області, що пройде під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці», триватимуть упродовж  2019 року. 

  Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені програмами реформ, і забезпечити конституційне право громадян на гідні умови праці.

  Закликаємо всіх долучитися до проведення заходів з нагоди Дня охорони праці та забезпечити широку інформаційну кампанію.


   

 • Увага! В яких випадках роботодавець вправі укладати з працівником трудовий договір, а в яких - цивільно-правовий

  Розяснення Держпраці: в яких випадках роботодавець має укладати з працівником  трудовий договір, а в яких - цивільно-правовий

  Управління Держпраці у Чернівецькій області надає детальне роз’яснення для суб’єктів  господарювання  та працівників щодо того, в яких випадках укладається трудовий договір, а в яких випадках допускаються цивільно-правові відносини.

  Що необхідно знати  при укладення трудових договорів

  Трудовий договір, сторонами якого є суб’єкт господарювання і найманий працівник  укладається відповідно до Кодексу законів про працю.

  При укладенні трудового договору, працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації та функціональних посадових обов’язків.

  Працівник зобов’язується дотримуватися правил внутрішнього розпорядку. 

  При оформленні на роботу, працівник подає заяву, роботодавець видає наказ про прийнятті працівника на роботу.

  Запис про прийом працівника на роботу вноситься до його трудової книжки.

   У трудовому  договорі зазначається посада, сума зарплати, дата початку виконання робіт. 

  Розмір оплати праці не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць.

  Укладення трудового договору  - запорука соціальних гарантій для працівника, зокрема, оплати у разі настання непрацездатності,  допомоги з безробіття, відпускних.

  Що необхідно знати при укладення  договорів цивільно – правового характеру

  Цивільно-правові відносини між працівником та суб’єктом господарювання регламентовані Цивільним кодексом України.

  У разі укладення такого виду правовідносин, працівник зобов’язується  виконати певну роботу, або надати послугу, а роботодавець – оплатити її.

  Сторони укладають письмовий договір. Предметом договору є кінцевий результат, або послуга.

  За виконання роботи або надання послуги виконавець отримує винагороду. Розмір винагороди визначено договором, він не залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

  Термін оплати зазначено у договорі.

  Соціальні трудові гарантій на працівника при  укладанні цивільно-правових договорів не розповсюджуються. Гарантій надаються лише у випадку , якщо виконавець самостійно здійснює відрахування до соціальних фондів.

  Найактуальніше при укладенні цивільно-правового договору

  При укладенні цивільно-правової угоди  роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівникові  належні та безпечні умови праці.

  Працівник, котрий погоджується виконувати роботу чи надавати послугу згідно з умовами цивільно-правового договору, самостійно організовує процес роботи, її виконання та забезпечує результат.

  У разі укладання цивільно-правової угоди, працівник позбавляється соціальних та трудових гарантій. Зокрема, державного соціального страхування у разі настання нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання, виплат з безробіття, лікарняних, відпускних та інших видів доплат. 

  У яких випадках  цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства 

  Цивільно – правовий договір  суб’єкт господарювання вправі укладати лише для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результату праці.

  У разі досягнення мети  договір вважається виконаним. Дія договору припиняється.  

  Тобто, цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених (найчастіше) разових робіт.

  Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує інша сторона договору, тобто, працівник,  має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату  праці), то роботодавець у цьому випадку злісно  порушує чинне законодавство про працю, зокрема статтю  21 – «Трудовий договір» та статтю  24  - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.

  А саме: роботодавець здійснює фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

  За  це порушення трудового законодавства на роботодавця накладається фінансова санкція у розмірі 30 мінімальних заробітних плат - 125 190 гривень.


   

   

 • Стартує Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці»

  Стартує Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці»

  З метою привернення уваги роботодавців і працівників до питання створення належних умов праці, сприяння впровадженню на підприємствах України сучасних методів управління охороною праці, за ініціативи Державної служби України з питань праці з 2017 року проводиться Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці».

  За рішенням конкурсної комісії з 2 квітня 2019 року оголошується Всеукраїнський огляд-конкурс  на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» за результатами роботи у 2018 році.

  Термін подання документів на участь у конкурсі – 20 робочих днів з дати оприлюднення оголошення про початок конкурсу на офіційному сайті Держпраці.

  Документи на участь у конкурсі приймаються за адресою: 01601, м. Київ,  вул. Десятинна, 14, e-mail: dsp@dsp.gov.ua, телефон для довідок (044) 284 39 07.


   

 • Інспектори праці виявляють порушення трудового законодавства у понад 70% роботодавців

  Інспектори праці виявляють порушення трудового законодавства у понад 70% роботодавців

  Відділом з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінням Держпраці у Чернівецькій області у минулому, 2018, році проведено  431 заходів контролю, із них 344 інспекційних відвідувань та 87 перевірок з питань зайнятості осіб з інвалідністю та робочих органів Фонду соціального страхування.

  Загалом перевірено 393 суб’єкти господарювання, з них у 295 роботодавців виявлено порушення трудового законодавства - у 75%.

  Серед перевірених суб’єктів господарювання – 132 підприємства приватної форми власності, 41 – державної,  32 - комунальної,  13 – колективної, 150 фізичних осіб-підприємців та 25 робочих органів виконавчих дирекцій Фондів.  

  Із загальної кількості перевірених суб’єктів господарювання - 96 суб’єктів господарювання торгівлі і громадського харчування, 55 – промисловості, 37 – сільського господарства, 28 – будівництва, 25 - транспорту і зв’язку, 6 - лісового господарства, 37 установ державного управління, 21 -  освіти, 12 - охорони здоров’я та інші.

  За 2018 рік в ході перевірок виявлено 1268 порушень законодавства про працю та державне соціальне страхування, із них  539 порушень (43% від усіх виявлених) - з оплати праці, а саме: заборгованість із виплати заробітної плати, недотримання мінімальних гарантій, невиплата компенсації в зв’язку з порушенням термінів виплати заробітної плати та інші;

  212 (17% від усіх виявлених) - порушення щодо робочого часу та часу відпочинку працівників;

  255 (20% від усіх виявлених)- порушення щодо укладення трудових договорів.

  За результатами перевірок  винесено 306 приписів щодо усунення виявлених порушень, складено та передано до суду 309 протоколів про адміністративне правопорушення.

  Також інспекторами праці  проводяться відвідування суб’єктів господарювання  з метою інформування керівника та працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю - загалом проведено 826 таких відвідувань, інформують у  відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінням Держпраці у Чернівецькій області.


   

 • Інформаційно-консультативні пункти з охорони праці діють у всіх районах області

  Інформаційно-консультативні пункти з охорони праці  діють у всіх районах області

  Роботу інформаційно-консультативних  пунктів з охорони праці  забезпечують керівник та  головні державні інспектори відділу нагляду у сфері АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області та фахівці управління  виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області.

  Інформаційно - консультативні пункти з охорони  праці діють при Чернівецькому міському відділенні управління  виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області, а також структурних підрозділах Вижницького, Глибоцького, Кіцманського, Новоселицького, Сокирянського, Сторожинецького, Хотинського відділень.

  Від Управління Держпраці  діяльність пунктів забезпечують начальник відділу АПК та СКС Микола Остапович, головні державні інспектори Дмитро Паламарчук, Іван Мохнатий, Ігор Пантело, Володимир Хіврич, Регіна Задоровська.

  Розроблено та затверджено графік прийому відвідувачів.

  Діяльність Інформаційно-консультативних  пунктів започатковано з метою  наданні роботодавцям та застрахованим особам інформаційно-консультативних послуг з питань охорони праці.  


   

 • Визначено переможців регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей -2019»

  Визначено переможців регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей -2019»

  Завершився регіональний тур Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей».

  Організатори творчого змагання – Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці».

  Компетентне журі визначило переможців цьогорічного конкурсу.

  Так, у номінації «Перша вікова група від 6 до 10 років» переможцями стали:

  перше місце - Стопкевич Марія (Чернівецький міський центр науково – технічної творчості учнівської молоді);

  друге місце розділили   Попадюк Ангеліна та Албота Олександра (Старожадівський НВК);

  третє місце - Мануш Альма (Старожадівський НВК).

  У номінації «Друга вікова група від 11 до 14 років» перемогу здобули:

  перше місце - Кінащук Павло (Горішньошировецька ЗОШ);

  друге місце - Підлубна Адріана (Малокучурівський НВК), Владислав Гук (Чернівецька ЗОШ№38);

  третє місце -  Попова Катерина (Чернівецький міський центр науково - технічної творчості учнівської молоді).

  У номінації «Третя вікова група від 15 до 18 років» найкращі роботи:

  перше місце  -  Козак Василь (Вище професійно - художнє училище №5);

  друге місце -  Рома Віктор (Новоселицька гімназія);

  третє місце - Падурару Анастасія (Магальська ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Григорія Нандріша).

  Журі конкурсу також ухвалило рішення про запровадження у регіональному турі номінації «Особлива відзнака».

  Цьогоріч «Особливою відзнакою» буде нагороджено вихованців Путильської художньої школи (вчитель - Марія Василівна Лікар), а саме: Дарія Дмитра, Лихавчук Євгенію, Ковальчука Юліана, Томнюк Христину, Лікар Римму, Логош Іванну.

  Ці учасники конкурсу  надали на огляд журі особливо майстерні  авторські роботи.

  Також спеціальними грамотами за участь у конкурсі буде нагороджено авторів малюнків:

  Свендер Марію (Ошихлібський ЗЗСО), Семенюк Марію (Боянська ЗОШ), Федоряк Ганну, Візнюка Максима, Лукіян Єву (Новоселицька гімназія),  Вовк Олену (Чернівецький професійний ліцей сфери послуг), Білак Яну (Вижницький РБ ДЮТ), Овчар Ольгу та Федереву Юлію (Сокирянське ВПУ), Журат Ірину (Магальська ЗОШ), Семчук Софію (Комарівська ЗОШ), Марчука Дмитра (Чернівецька ЗОШ №19), Пирог Валерію (Вашковецька ЗОШ), Козилина Івана та Пилипець Ольгу (Чернівецький політехнічний коледж), Павлюк Анну (Чернівецький багатопрофільний ліцей №4), Сушинського Владислава, Ластівку Тараса (Чернівецька гімназія №5), Бомко Анастасію (ЧОЦЕВ «Юність Буковини»), Заїц Юлію (Хряцківський НВК), Каулю Анастасію, Нестеренко Валентина, Ковальчука Володимира (Чернівецька ЗОШ №27), Гречанюк Ангеліну (Чернівецька гімназія №7), Урсул Юлію (Малокучурівський НВК), Іщенко Андрія (Сторожинецька гімназія), Колісника Дмитра, Кір’яка Дмитра (Старожадівський НВК), Тутунару Віталія (Буківський НВК), Гензель Віктора, Тащук Мілану (Стрілецькокутський ЗДО).

  Пам’ятні відзнаки та грамоти учасників регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей» також отримають:

  Татарінова Діана, Демчук Олексій, Субаш Євген, Садчик Анатолій, Шородок Андрій, Паладійчук Роберт.

  Ці учасники творчого змагання - вихованці Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату №2.

  Шановні переможці та учасники регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей»!

  Організатори - Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці» щиро вітають усіх авторів, що надіслали на цьогорічний  конкурс ( а це понад 250 юних художників) творчі роботи.

  Бажаємо нових звершень та нових творчих перемог!

  Нагородження переможців відбудеться у квітні у рамках відзначення Дня охорони праці.


   

   

     

 • День охорони праці у 2019 - у відзначатиметься під девізом «Безпечне та здорове майбутнє праці»

  День охорони праці у 2019 - у відзначатиметься під девізом «Безпечне та здорове майбутнє праці»

  У Всесвітній день охорони праці, 28 квітня, в Україні відзначається День охорони праці.

  Цього року українська спільнота долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці провести заходи до Всесвітнього дня охорони праці під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці».

  Напередодні столітнього ювілею світової організації, який відзначають у 2019 році, і під впливом дискусій про майбутнє сфери праці, МОП підбиває підсумки багаторічної діяльності, спрямованої на гармонійний розвиток усіх напрямів цієї сфери, будує плани на майбутнє в контексті глобальних трансформацій щодо таких аспектів, як технології, демографія, організація праці та клімат.

  У контексті цієї події у Державній службі України з питань праці відбулося засідання організаційного комітету з проведення Дня охорони праці в Україні, в якому взяли участь представники Держпраці, Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки, Міністерства аграрної політики та продовольства, Держатомрегулювання, Міжнародної організації праці, Фонду соціального страхування, профспілок і роботодавців, ДУ «Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці».

  Учасники засідання обговорили та взяли за основу текст Звернення Організаційного комітету до органів державної влади, місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ і організацій та План заходів з відзначення у 2019 році Дня охорони праці в Україні під девізом „Безпечне та здорове майбутнє праці”.


   

 • Дотримання правил експлуатації газових приладів - запорука безпечного використання газу у побуті

  Дотримання правил експлуатації газових приладів - запорука безпечного використання газу у побуті

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до мешканців Буковини й застерігає про неухильне дотриманнями правил експлуатації  газових приладів.

  При користуванні опалювальними газовими приладами слід дотримуватися основних вимог, а саме:

  забезпечувати надійну вентиляцію приміщень: відчиняти кватирки вікон, не закривати отвори та решітки  вентиляційних каналів, забезпечити постійне провітрювання приміщень;

  перевірити наявність тяги; при відсутності чи слабій тязі не користуватися  газовими  приладами, адже це може бути смертельно небезпечно; подальше  користування газом  можливе тільки  після перевірки  і прочистки  димоходів та вентиляційних  каналів  відповідними службами;

  не дозволяється встановлювати  в приміщенні, де є  газові прилади  з відведенням продуктів згоряння   в димові канали, примусову витяжну вентиляцію;
  не
  користуватися газовими приладами при несправній автоматиці безпеки;
  не залишат
  и без нагляду прилади у робочому стані:
  не використовувати для сну  та відпочинку приміщення, де встановлено  газові прилади;
  не використову
  вати газові плити для обігріву приміщення;
  перекриват
  и крани після користування газовими приладами.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює!

  Аналіз проведених технічних розслідувань аварій та нещасних випадків при використанні газу у побуті засвідчує: основними  причинами настання таких подій є втручання споживачами у систему газопостачання  шляхом самовільного встановлення опалювальних приладів; втручання у систему  вентиляції та систему відведення продуктів згорання у житлових приміщеннях; порушення вимог безпеки під час користування побутовими газовими приладами; несправність автоматики безпеки побутових газових приладів.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує!

  У разі виникнення  загрозливих ситуацій для споживачів при використанні газу у побуті, слід негайно повідомити про це аварійну службу, зателефонувавши за номером 104. 


   

   

 • Робота з детінізації зайнятості в регіоні посилюватиметься

  Робота з детінізації зайнятості в регіоні посилюватиметься

  Одним із ключових пунктів порядку денного колегії Управління Держпраці у Чернівецькій області  розглядалися результати роботи, спрямованої  на забезпечення реалізації Розпорядження Кабінету Міністрів України  від 05.09.2018 року за №649 - Р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення».

  Доповідала з даного питання заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір.

  Посадовець, зокрема, зазначила, що запобігання використанню не задекларованої праці - один із пріоритетних напрямів діяльності територіального органу Державної служби України з питань праці, а саме відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління.

  Галина Кушнір підкреслила, що за січень-грудень 2018 року  інспекторами праці відомства  виявлено 487 працівників, що працювали без належного оформлення.

  Заступник керівника акцентувала на тому, що кількість застрахованих осіб у грудні 2018 року становила в області  146 843 особи, що на 6 523 особи  більше,  ніж на початок року.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи між роботодавцями та найманими працівниками укладено 5665 трудових угод: з 1272 працівниками - за результатами інспекційних відвідувань; з 3592 працівниками - за результатами відвідувань з метою інформування роботодавців та їх працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю; з 801 працівником - за результатами інформаційно-роз’яснювальної роботи.

  Галина Кушнір підкреслила , що з метою забезпечення контролю за належним оформленням трудових відносин роботодавцями області керівниками Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області та Управління Держпраці  затверджено План спільних дій щодо  виявленню фактів мінімізації заробітної плати найманим працівникам та використання праці неоформлених працівників.  

  З початку 2018 року на підставі матеріалів органів Пенсійного фонду України  здійснено інспекційні відвідування на 143 суб’єктах господарювання.  Виявлено 131 неналежно оформленого працівника. 

  На підставі матеріалів Державної фіскальної служби проведено 26 інспекційних відвідування. Виявлено 35 неналежно оформлених працівників.

  На виконання розпорядження  Кабінету Міністрів України № 649-Р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення» Управлінням Держпраці у Чернівецькій області спільно з представниками територіальних органів державних відомств, іншими органами виконавчої влади за участю представників органів місцевого самоврядування, впродовж вересня 2018 року проводились комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення.  

  Загалом було проведено 196 комплексних заходи, під час яких виявлено 285 не задекларованих працівників та легалізовано працю 415 осіб.

  Робота у цьому напрямі продовжуватиметься і у нинішньому, 2019, році

  Так, колегія ухвалила рішення посилити контроль за належним оформленням трудових відносин та забезпечити оперативне реагування на кожне повідомлення про факти не задекларованої праці.

  Вирішено також посилити взаємодію з Чернівецьким обласним центром зайнятості у частині обміну інформацією, проведення спільних інформаційних заходів, надання консультацій з питань праці та зайнятості населення.

  Рішеннями колегії ухвалено посилити контроль за додержанням суб’єктами господарювання  вимог трудового законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати на підприємствах, в установах, організаціях області та охопити заходами державного контролю усі економічно активні підприємства - боржники із виплати заробітної плати у регіоні.   


   

 • Відбулася колегія Управління Держпраці

  Відбулася колегія Управління Держпраці

  Про підсумки роботи Управління у 2018 році та завдання щодо подальшого вдосконалення наглядової діяльності у сфері дотримання законодавства про працю, зайнятість населення, охорону та гігієну праці, державний гірничий нагляд обговорено на колегії Управління Держпраці у Чернівецькій області.   

  Колегія відбулася під головуванням начальника територіального органу Державної служби України з питань праці Івана Луцака.

  Участь у роботі колегії взяли начальник ДП «Чернівецький експертно - технічний центр» Ігор Лехіцький, начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Чернівецькій області Андрій Шевченко, директор департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради Людмила Березовська,  голова Чернівецької обласної профспілкової організації працівників державних установ України Олександр Охрімовський.

  Під час колегії, зокрема, зазначено, що у минулому, 2018, році фахівці  Управління здійснювали державний нагляд за станом охорони  праці у 11 867 суб’єктів господарювання та на 38 636 виробничих об’єктах.

  Так, за відповідний період виявлено 4211 порушень вимог законодавства з охорони праці, з яких усунено понад 74 %.

  За результатами заходів державного нагляду (контролю) до адміністративної відповідальності притягнуто 147 працівників, у тому числі, 110 керівників підприємств.

  Констатовано також, що у минулому році  на підприємствах краю зареєстровано 36 нещасних випадків, у тому числі, зі смертельними наслідками - чотири випадки.

  Зниження смертельного травматизму має місце в лісовій галузі, на підприємствах з виробництва деревини.

  Рівень загального травматизму зменшився на підприємствах автотранспорту, соціально-культурної сфери та в сільському господарстві.

  Зростання кількості смертельних випадків допущено на підприємствах будівництва та машинобудування. 

  За підсумками року найбільш травмонебезпечними галузями економіки є лісове господарство та будівництво, найбільш небезпечною професією - професія водія.

  З огляду на це, до участі у засіданні було запрошено представників місцевих підприємств області, де сталися нещасні випадки з тяжкими наслідками.

  Так, про виконання заходів з підвищення рівня промислової безпеки та охорони праці під час колегії відзвітували керівники служб охорони праці АТ «Чернівціобленерго» Юрій Захарчук та ПАТ «Чернівцігаз» Віктор Пасічник.

  Колегією ухвалено низку рішень, що сприятимуть мінімізації рівня виробничого травматизму на підприємствах області.

  Зокрема, вирішено проаналізувати стан виробничого травматизму та наглядової діяльності за 2018 рік та підготувати аналітичні  матеріали для заслуховування керівників підприємств, де має місце  зростання виробничого травматизму.

  Управління Держпраці вживатиме дієвих заходів щодо удосконалення  державного нагляду за станом  промислової безпеки та охорони праці на цих підприємствах.

  Вирішено також під час планування заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік враховувати дані  щодо нещасних випадків, які сталися з працівниками  суб’єктів господарювання упродовж попереднього періоду, а саме 2017 -2019 років.


   

   

   

 • Вітання до Дня охорони праці

  Вітання до Дня охорони праці

  Шановна буковинська громадо!

  28 квітня світова спільнота відзначатиме Всесвітній  День охорони праці, а в нашій державі відзначатиметься День охорони  праці.

  Це свято не є гучною датою календаря, але воно належить до тих свят, яке торкається кожного з нас. Бо кожен із нас хоче мати гідні, безпечні і здорові умови праці, від якої залежить особисте благополуччя і достаток в родині.

  Статтею 43 Основного Закону держави - Конституції України - кожному громадянину надаються права та гарантії на працю.

  Створити належні умови праці працівників  - обов’язок кожного роботодавця, підтримувати їх - обов’язок кожного працівника.  

  Пам’ятаймо про це щодня.

  Шановні працівники трудових колективів підприємств, установ, організацій  Буковини, шановні роботодавці, представники громадських та профспілкових організацій,

  колектив Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро вітає вас з Днем охорони праці в Україні.

  Здоровя, оптимізму, наснаги усім нам, процвітання - рідній Україні.   

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Луцак.


 • Розпочато проведення позапланових перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання техногенної безпеки у місцях масового перебування людей

  Розпочато проведення позапланових перевірок суб’єктів господарювання  щодо дотримання техногенної безпеки у місцях масового перебування людей

  На виконання завдань, визначених Державною службою України з питань праці з метою реалізації доручень Кабінету Міністрів України  та Міністерства соціальної політики України  з урахуванням вимог Закону України  «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», Закону України «Про охорону праці», головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області розпочали здійснення позапланових перевірок суб’єктів господарювання  щодо дотримання техногенної безпеки  у місцях з  масовим перебуванням людей.

  План-графік проведення позапланових перевірок дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки у торговельних підприємствах, культурно-видовищних та дозвіллєвих закладах, дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, розташованих на території Чернівецької області виставлено на сайті Держпраці у Чернівецькій області у рубриці «Плани роботи».

  Усього передбачено перевірку 44 cуб’єктів господарювання.

  Позапланові заходи державного нагляду розпочали головні державні інспектори відділу нагляду в АПК та СКС Дмитро Паламарчук та Регіна Задоровська.  


 • Управління Держпраці та Чернівецький експертно-технічний центр організували випуск тематичної друкованої продукції

  Управління Держпраці та  Чернівецький експертно-технічний центр організували випуск тематичної друкованої продукції  

  До Дня охорони праці в Україні Управління Держпраці у Чернівецькій області спільно з державним підприємством "Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці" організували випуск актуальної тематичної продукції - флаєрів, листівок та буклетів.

  На них розміщено коротку інформацію про День охорони праці, його тематику, статистичні дані, що ілюструють проблему виробничого травматизму, зокрема, серед молоді.

  Інформацію, розміщену на листівках,  доповнено тематичними малюнками, символами та логотипом Держпраці України.

  Частину листівок вже розповсюджено серед роботодавців міста, учнів професійно- навчальних закладів - ліцеїв, коледжів, училищ.

  Також серед випущеної друкованої продукції - буклети на тему незадекларованої зайнятості. У них - повна інформація про порушення, пов'язані з використанням незадекларованої праці, про відповідальність роботодавців за порушення чинного законодавства про працю.

  На буклетах вказано контактні дані Держпраці України та її територіального підрозділу - Управління Держпраці у Чернівецькій області, куди заявник може звернутися за відповідною консультацією, або повідомити про факти нелегальної зайнятості.   


 • Чернівецькі ліцеїсти долучилися до заходів, приурочених Дню охорони праці

  Чернівецькі ліцеїсти долучилися до заходів, приурочених Дню охорони праці

  Зустріч напередодні Дня охорони праці у державному професійно-технічному навчальному закладі «Чернівецький професійний ліцей сфери послуг» провели начальник відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області Микола Остапович, головний державний інспектор відділу Дмитро Паламарчук, а також головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Олена Газдюк.

  Спілкування з учнями та трудовим колективом навчального закладу розпочалося із розповіді  про мету та історію Всесвітнього дня охорони праці та Дня охорони праці в Україні.

  «Важливо знати, що Україна увійшла до складу Всесвітньої організації охорони праці та ратифікувала Міжнародні конвенції щодо промислової безпеки та охорони праці. Як наслідок, наша держава щорічно приєднується до відзначення Всесвітнього Дня охорони праці, встановивши 28 квітня - Днем охорони праці в Україні, - зазначив під час зустрічі начальник відділу  нагляду в АПК та СКС Микола Остапович. - Цьогоріч День охорони праці відбувається під девізом «Захищене й здорове покоління». І це надзвичайно актуальна тема, бо стосується молодого покоління, яке утверджуватиме в державі майбутнє».

  Доповідач навів вихованцям ліцею факти, які засвідчують, що за даними Міжнародної організації праці, у світі 541 мільйон молодих працівників віком 15 - 24 років, зокрема, 37 мільйонів дітей, працюють у шкідливих умовах. А це понад 15% робочого потенціалу. Серед молоді рівень травматизму на роботі на 40% вищий, ніж серед працівників, котрі старші 24 років. В  Україні  працюємайжекожентретій  віком  від  15  до  24  років,  щостановитьпонад мільйон українських громадян.

  Головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС  Управління Держпраці Дмитро Паламарчук наголосив перед учнями на необхідності дотримання законодавства з охорони праці, підкресливши, що це  є обов’язком не тільки для посадових осіб, а й для самих працівників.  

  У свою чергу, головний державний інспектор відділу з питань додержання  законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Олена Газдюк акцентувала увагу присутніх на гарантіях  захисту  інтересів молодих працівників, неповнолітніх осіб до 18 років, які додатково захищені нормами законодавства, зокрема статтею 11 Закону України «Про охорону праці», надавши необхідну інформацію про пільги та гарантії під час оформлення на роботу молодих спеціалістів.

  Олена Газдюк надала учнівському та трудовому колективу навчального закладу повну інформацію щодо  необхідності легального працевлаштування, бо є гарантією соціального захисту, гідних, здорових та  безпечних умов праці.

  «Неофіційне працевлаштування - позбавлення будь-яких соціальних гарантій при оплаті праці з боку роботодавця, відповідних доплат за понаднормово виконану роботу, оплачуваних лікарняних, відпусток тощо. І це має пам’ятати кожен працівник, котрий погоджується на незадекларовану зайнятість», - наголосила головний державний інспектор.

  Гості від Держпраці повідомили на зустрічі також приємну новину, а саме про перемогу учениці закладу Ольги Вієру у регіональному відбірковому турі Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей». Дівчина намалювала чудовий малюнок з назвою  «Мій батько завжди пам’ятає - його чекають вдома». Керівники роботи юної художниці -  викладач ліцею Юлія Мироник та інженер з охорони праці Анна Федорак.

  На завершення зустрічі директор ліцею Орися Цимбал щироподякувала посадовим особам Управління за змістовні виступи та надану під час проведення зустрічі консультативно - методичну допомогу.


   

 • Управління Держпраці зініціювало розширений семінар-навчання для голів об’єднаних територіальних громад та інспекторів праці органів місцевого самоврядування Буковини

  Управління Держпраці зініціювало розширений семінар-навчання для голів об’єднаних територіальних громад та інспекторів праці органів місцевого самоврядування Буковини

  Управління Держпраці організувало розширений семінар-навчання для голів об’єднаних територіальних громад, інспекторів праці та посадових осіб, котрі виконують обов’язки інспекторів праці органів місцевого самоврядування регіону.

  Від Управління Держпраці участь у семінарі взяли начальник відомства  Іван Луцак, заступник керівника Галина Кушнір, начальник та заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч та Валентина Панчишина.

  Об'єднані  територіальні громади  області  на навчанні представили 28 посадових осіб.

  До роботи зібрання долучилися директор Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації Віталій Савкін, заступник начальника - начальник відділу моніторингу та аналізу звітності фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області Майя Філіпець, начальник відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області Сергій Лєснік.

  Організатори передбачили насичену програму семінару - навчання.  Йшлося, найперше, про взаємодію Держпраці з органами місцевого самоврядування. Мета взаємодії  - організація  ефективного контролю за додержанням законодавства про працю.

  «Упродовж певного періоду минулого року та з початку нинішнього Управлінням Держпраці проведено значну роботу з органами місцевого самоврядування регіону, - підкреслив під час зібрання начальник відомства Іван Луцак. - Для інспекторів праці ОМГ організовано низку нарад, семінарів -тренінгів, робочих зустрічей, індивідуальних консультацій та роз’яснень. На офіційному сайті відомства на допомогу інспекторам праці створено тематичну рубрику, в якій послідовно розміщуються методичні матеріали. Активне ділове спілкування Держпраці з органами самоврядування Буковини відбуватиметься й надалі».        

  Головам ОТГ та інспекторам праці доведено норми Порядку здійснення державного контролю та державного нагляду за додержанням законодавства про працю;  достеменно роз'яснено про відповідальність за порушення роботодавцями чинного законодавства про працю, особливо у частині незадекларованої зайнятості, а також про Порядок здійснення відвідувань. та інших інформаційно-роз'яснювальних заходів.

  «Необхідно підкреслити, що питання легалізації трудових відносин в області перебуває на особливому контролі. Спільними зусиллями ми зобов’язані донести до кожного роботодавця: узаконюючи з працівниками трудові відносини, він працює у правовому полі. Роботодавцю не загрожує сувора відповідальність у вигляді високих штрафних санкцій. Сплачуються відповідні податки і нарахування, поповнюється бюджет і що найголовніше - зростають соціальні стандарти», - зазначила під час роботи семінару заступник керівника Управління Держпраці  Галина Кушнір.

  Інспекторам праці та посадовим особам, котрі виконують обов’язки інспекторів праці наголошено на порядку звітування про проведену ними роботу. Акцентовано на тому, що такі звіти  мають подаватися вчасно та бути якісними.

  Під час зібрання також відбулося урочисте вручення посвідчення головному державному соціальному інспектору, інспектору праці Кострижівської селищної ради Івану Божисько.


 • Напередодні Дня охорони праці у студії «Радіо 10» посадовці Держпраці у прямому ефірі відповідатимуть на актуальні запитання буковинців

  Напередодні Дня охорони праці у студії «Радіо 10» посадовці Держпраці у прямому ефірі відповідатимуть на актуальні запитання буковинців

  26 квітня у програмі «Суть речей» на Радіо 10 участь візьмуть начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області та заступник начальника відомства Галина Кушнір. Автор і ведуча програми – журналістка Людмила Григорчук.

  «Цього тижня у програмі «Суть Речей» говоритимемо про охорону праці, законодавство, виробничий травматизм, законодавство про працю. Чекаємо в гості у студії Радіо 10 начальника Управління Держпраці Івана Луцака і заступницю начальника Управління Держпраці Галину Кушнір.
  Вмикайте приймачі, налаштовуйтесь на хвилю 103,2 ФМ або шукайте нас на radio10.ua 26 квітня о 19.00 і долучайтесь до програми «Суть Речей». Телефони в студію: 58-10-32 та 050-103-103-2.
  Питання залишайте в коментарях», - такий анонс відучора зявився на офіційній сторінці програми «Суть речей»  у Фейсбуці.

  Спілкування у студії відбуватиметься у переддень відзначення  28 квітня - Дня охорони  праці в Україні, що проходитиме під гаслом - «Захищене і здорове покоління».

  «Це добра нагода звернутися до буковинців, особливо молоді  й підкреслити, настільки життєвоважливими є питання захисту життя і здоров’я працівників, адже рівень виробничого травматизму серед молоді на роботі на 40% вищий, ніж серед працівників, котрі старші 24 років, - підкреслює начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак. - В Україні працює кожен третій віком від 15 до 24 років, що становить майже один мільйон українських громадян. А за результатами державного нагляду Державної служби  України з питань праці та її територіальних підрозділів, що спрямований на запобігання економічній експлуатації молоді, дітей, виконанню робіт, що небезпечні для їхнього здоров'я та життя: на 65% перевірених підприємств, де використовують працю неповнолітніх, права дітей порушуються».

  Участь у програмі «Суть речей» також візьме заступник начальника Галина Кушнір. Темою окремого блоку програми стануть:  актуальні зміни у законодавстві про працю, незадекларована зайнятість, - масштаби, ризики та відповідальність, діяльність інспекторів праці органів місцевого самоврядування та новації у роботі головних державних інспекторів Держпраці.


   

 • Випускників Чернівецького ВПУ №3 застерегли від ризиків нелегальної зайнятості

  Випускників Чернівецького ВПУ №3 застерегли від ризиків нелегальної зайнятості

  У рамках проведення Управлінням Держпраці у Чернівецькій області інформаційно-роз’яснювальної кампанії з подолання незадекларованої зайнятості в регіоні, відбулася інтерактивна лекція - бесіда зі студентами- випускниками Вищого професійного училища №3 м. Чернівців.

  Участь у заході взяла заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів відомства Валентина Панчишина.

  Посадовець Держпраці, найперше, детально пояснила вихованцям закладу усі переваги легальної зайнятості, зазначивши, що лише задекларована праця , як оплачувана діяльність на основі трудового договору, забезпечує трудові права та соціальні гарантії працівників.

  «Незабаром ви, як молоді спеціалісти, отримаєте дипломи й розпочнете трудовий шлях. Пам’ятайте, що лише легальне працевлаштування гарантує вам соціальний захист, гідні, здорові, безпечні умови праці, - підкреслила Валентина Панчишина. - Неофіційне працевлаштування - позбавлення будь яких соціальних гарантій, зокрема, належної оплати праці: дотримання мінімальних гарантій при оплаті праці з боку роботодавця, відповідних доплат за понаднормово виконану роботу, оплачуваних лікарняних, відпусток і таке інше».      

  Під час інтерактивної лекції-бесіди студентам було достеменно роз’яснено про пільги та гарантії під час оформлення на роботу молодих спеціалістів, а також про працю неповнолітніх. Валентина Панчишина підкреслила, що за даними статистики, майже кожен третій працюючий в Україні - віком від 15 до 24 років, а це - понад один мільйон громадян країни.


   

 • На автомагістралях міжнародного сполучення Буковини з’явилися біг-борди до Дня охорони праці

  На автомагістралях міжнародного сполучення Буковини зявилися біг-борди до Дня охорони праці

  Ініціатором встановлення тематичної соціальної реклами, приуроченої Дню охорони праці в Україні, виступило Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Несучі конструкції з гаслами до Дня охорони праці та яскравим тематичним малюнком розміщено на автомагістралях  у напрямку Чернівці - Київ та Чернівці - Івано-Франківськ.       

  «Відзначення Дня охорони праці в Україні  - нагода нагадати, настільки важливою для кожного з нас є тема промислової безпеки та  охорони праці, - зазначає начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.  - Сподіваюся,  тематичні сіті-лайти, розміщені на вулиці Героїв Майдану, 7 обласного центру та біг-борди на автомагістралях міжнародного сполучення не залишаться без уваги громади і для когось, виставлена Управлінням Держпраці інформація, стане корисною і пізнавальною. Заходи  інформаційно-роз’яснювальної кампанії у рамках відзначення Тижня та Дня охорони праці лише розпочалися, програма їх проведення - насичена й змістовна. Управління Держпраці звертається до всіх, кому небайдужа тема охорони праці долучитися до їх втілення. Маємо, насамперед, на увазі  роботодавців,  активні громадські організації, навчальні заклади, загальноосвітні установи області, адже тема цьогорічного Дня охорони праці – «Захищене й здорове покоління» - особливо стосується молоді.  Управління Держпраці у Чернівецькій області вітатиме будь які ініціативи, пов'язані з відзначенням Дня охорони праці».


   

 • На семінарі для роботодавців роз’яснено про квоти на працевлаштування осіб передпенсійного віку

  На семінарі для роботодавців  роз’яснено про квоти на працевлаштування  осіб передпенсійного віку

  Головний державний інспектор відділу додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Дамаскін  взяв активну  участь у робочому семінар для роботодавців Глибоцького району, що відбувся днями у Глибоцькому районному центрі зайнятості.

  Фахівець Держпраці детально роз’яснив учасникам заходу норми діючого законодавства про працю щодо квот на працевлаштування осіб передпенсійного віку.

  Найперше, посадовець зазначив, що  особи, котрим залишилося десять і менше років до виходу на пенсію, належать до категорії громадян, котрі мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню і це регламентує стаття 14 Закону України «Про зайнятість населення».

  «Ці правові норми необхідно пам’ятати кожному роботодавцю», - підкреслив головний державний інспектор Держпраці.

  Учасникам семінару також повідомлено, що від початку 2018 року підприємства, установи та організації з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб мають забезпечити праце­влаштування не менше однієї особи, якій до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 10 років.

  Підприємства, установи,  організації з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб, як і раніше, мають забезпечувати 5-відсоткову квоту з працевлаштування громадян, при цьому акцентувалося, що на фізичних осіб - підприємців зазначена норма не поширюється.

  Іван Дамаскін підкреслив, що за невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян  стягується штраф за кожну необґрунтовану відмову у праце­влаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

  Фахівець Держпраці відповів на запитання учасників семінару.


   

 • Голови об’єднаних територіальних громад та інспектори праці запрошуються до участі у навчанні

  Голови об’єднаних територіальних громад та інспектори праці запрошуються до участі у навчанні

  З метою ефективного здійснення органами місцевого самоврядування делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю, визначених частиною третьою статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017р. №295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»

  Управління Держпраці у Чернівецькій області запрошує

  голів об’єднаних територіальних громад та інспекторів праці органів місцевого самоврядування  взяти участь у навчанні з питань контролю за дотриманням законодавства про працю, яке відбудеться 24 квітня 2018 року о 14.00 у залі засідань Чернівецької обласної державної адміністрації (к. 301).


   

 • На вулиці обласного центру встановлено тематичну соціальну рекламу до Дня охорони праці

  На вулиці обласного центру встановлено тематичну соціальну рекламу до Дня охорони праці

  На вулиці Героїв Майдану, 7 міста Чернівці розміщено  сіті -лайт з  тематичною соціальною рекламою до Дня охорони праці в Україні.

  Виготовлення друкованої продукції для розміщення на конструкції здійснило  Управління Держпраці у Чернівецькій області. Встановили тематичну соціальну рекламу працівники міського комунального підприємства «Реклама».

  На сіті - лайті зображено актуальні гасла цьогорічного Всесвітнього дня охорони праці та Дня охорони праці в Україні - «Захищене і здорове покоління», а також яскравий тематичний малюнок.

  Місце для встановлення сіті-лайту вибрано невипадково, адже вулиця Героїв Майдану - одна із найжвавіших та найвелелюдніших магістралей обласного центру.

  На вулиці розташовується низка освітніх закладів, зокрема, навчальні  корпуси Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Чернівецького обласного коледжу мистецтв імені Сидора Воробкевича,  Чернівецький обласний центр естетичного виховання «Юність Буковини».

  Соціальна реклама до Дня охорони праці розміщуватиметься на сіті - лайті  до першого травня.


   

 • Стартував Тиждень охорони праці

  Стартував Тиждень охорони праці

  Відсьогодні в області стартує Тиждень охорони праці.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП "Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці" звертається до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, трудових колективів підприємств, установ, організацій краю, профспілок, громадських організацій долучитися до його активного відзначення під девізом - "Захищене й здорове покоління".

  Чому дата 28 квітня - Всесвітній день охорони праці та День охорони праці в Україні важливо для кожного працівника? Тому, що виконання норм промислової безпеки та охорони праці - запорука збереження здоров'я і життя на кожному робочому місці. І ця дата - нагода нагадати, що гідні, безпечні та здорові умови праці залежить від кожного роботодавця і працівника.

  Чому цьогоріч увага суспільства має бути прикована до проблеми праці молоді та людей?

  Тому що за даними Міжнародної організації праці, у світі 541 мільйон молодих працівників - віком від 15 до 24 років, зокрема, 37 мільйонів дітей працюють у шкідливих умовах, а це понад 15 % робочого потенціалу.

  Рівень виробничого травматизму серед молоді на роботі на 40% вищий, ніж серед працівників, котрі старші 24 років.

  В Україні працює кожен третій віком від 15 до 24 років, що становить майже один мільйон українських громадян.

  За даними державного нагляду Держпраці України та її територіальних підрозділів, що спрямований на запобігання економічній експлуатації молоді, дітей, виконанню робіт, що небезпечні для їхнього здоров'я та життя: на 65% перевірених підприємств, де використовують працю неповнолітніх, права дітей порушуються.


   

   

 • На зустрічі із учнями Кострижівської ЗОШ розповіли про права та гарантії на працю в Україні

  На зустрічі із учнями Кострижівської ЗОШ розповіли про права та гарантії на працю в Україні

  Низку просвітницьких інформаційно-розяснювальних заходів, за сприяння фахівців відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області, заплановано провести інспекторами праці органів місцевого самоврядування в трудових колективах підприємств, установ, організацій,  навчальних закладах, розташованих на території громад.

  Днями інформаційно-просвітницький захід, організований головним державним соціальним інспектором, інспектором праці Кострижівської селищної ради Іваном Божиським  відбувся у Кострижівській загальноосвітній школі. З учням 11 класу було проведено бесіду на тему: «Про права та гарантії на працю в Україні».

  Інспектор праці розпочав свою розмову зі школярами із цитування Основного Закону - Конституції України.

  «Через певний час ви отримаєте атестати про здобуття середньої освіти й будете свідомо обирати свій подальший трудовий шлях. Кожен громадянин України має знати про надання йому прав та гарантій на працю, визначених статтею 43 Конституції України», - зазначив  на зустрічі посадовець селищної ради.

  Школярам пояснили про необхідність дотримання законодавства про працю, про охорону праці і про те, що не лише роботодавці несуть відповідальність за створення здорових і безпечних умов праці, але й самі працівники відповідальні за збереження, при виконанні своїх професійних обов’язків, за власне здоров’я і життя.  

  Водночас Іван Божисько підкреслив на зустрічі, що незабаром розпочнеться літня кампанія і чимало школярів захочуть використати цей час для тимчасового працевлаштування.

  Для цього їм необхідно знати про права та гарантії праці неповнолітніх, адже  інтереси юних та молодих працівників до 18 років захищені нормами законодавства, зокрема, прийом на роботу осіб до 16 років не дозволяється, для таких працівників установлено скорочений робочий тиждень, заборонено працювати вночі та в позаурочний час.    

  Довідково: майже кожен третій працюючий в Україні - віком від 15 до 24 років, що становить понад один мільйон громадян.


   

    

   

 • Через неофіційне працевлаштування п’ятьох працівників на підприємство накладено штрафну санкцію у сумі понад 550 тисяч гривень

  Через неофіційне працевлаштування  п’ятьох працівників на підприємство накладено штрафну санкцію у сумі понад 550 тисяч гривень

  Грубі порушення законодавства про працю на Дочірньому підприємстві Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Чернівецький комбінат хлібопродуктів» у ході інспекційного відвідування виявили фахівці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  - начальник відділу Юрій Пуріч та головний державний інспектор Олег Гончар.

  У порушення чинних нормативно-правових норм, зокрема, частини третьої статті 24 Кодексу Законів про працю України – «Укладення трудового договору»,  адміністрацією підприємства  до виконання робіт  було допущено п’ятеро працівники, з якими не уклали трудових договорів, оформлених відповідним наказом чи розпорядженням власника, або уповноваженого ним органу.

  Установлено, що територіальний орган Державної фіскальної служби про прийняття даних працівників на роботу  теж повідомлено не було.

  У такий спосіб посадові особи підприємства здійснили фактичний допуск працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту), що  є грубим порушенням законодавства про працю і згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю України  - «Відповідальність за порушення законодавства про працю»  карається штрафною санкцією у сумі 30 мінімальних заробітних плат за кожного працівника без належного оформлення.

  За вказане порушення сума штрафу, накладена на підприємство,  -  558 450 гривень (п’ятсот п’ятдесят вісім тисяч чотириста п’ятдесят гривень).

  У ході інспекційного відвідування  посадові особи відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області встановили у роботодавця  й інші порушення законодавства про працю, зокрема,  окремим працівникам підприємства не оплачувалася належним чином понаднормова робота, робота у нічний час, святкові та неробочі дні.

  За порушення  законних трудових прав працівників на роботодавця  накладено штрафну санкцію  у сумі  148 920 гривень (сто сорок вісім тисяч дев’ятсот двадцять гривень).

  Загальна сума штрафних санкцій, накладених на підприємство за порушення законодавства про працю, - понад 700 тисяч гривень. 

  Управління Держпраці у Чернівецькій області застерігає роботодавців області   щодо дотримання ними законодавства про працю.


   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№4/2018)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№4/2018)

  У номері – найактуальніші теми та найважливіші події очима наших кореспондентів і провідних українських експертів у різних галузях охорони праці. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2018 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні

  Дмитро Матвійчук, Олександр Фандєєв. Антоніу Жозе Робалу душ Сантуш: «Відчуття таке, ніби я в Португалії!». Керівник проекту ЄС-МОП про європейські підходи у працеохоронній сфері

  Володимир Терещенко. Переможців визначено – призи підготовлено. Результати Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей – 2018»

  Зінаїда Купира. Закон попереджає: працюй тверезий! Порядок відсторонення порушника від роботи зі зразками потрібних документів

  Людмила Солодчук. Навчання з питань охорони праці:будуть зміни. Кому передадуть функції щодо організації навчання з питань ОП

  Олег Моісеєнко. Якщо анулювати не можна, то чому можна не продовжити? Про парадокси Порядку № 1107

  Віталій Цопа. Упроваджуємо ISO 45001:2018: контекст організації та зацікавлені сторони. Як реалізувати нові вимоги ISO 45001 у системах управ