UP
Фільтр
 • Між Управлінням Держпраці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписано План заходів щодо взаємодії

  Між Управлінням Держпраці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписано План заходів щодо взаємодії

  Документ взаємодії між територіальним органом Державної служби України з питань праці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписали очільники відомств - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак та директор обласного центру зайнятості Любов Кожолянко.

  Співпрацю між відомствами посилено на виконання наказу   Міністерства соціальної політики України від 02.07.2014 року за №437 «Про затвердження Порядку взаємодії Державної служби України з питань праці, виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських об’єднаних територіальних громад та Державної служби зайнятості».

  Підписанню документа передувала робоча зустріч, на котрій представники відомств обговорили подальше співробітництво.

  Участь в обговоренні взяли також заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці Валентина Панчишина,  заступник директора Чернівецького обласного центру зайнятості Марія Кобєлєва, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Світлана Глібіцька, начальник юридичного відділу Альона Чорней.

  Планом взаємодії між Управлінням Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецьким обласним центром зайнятості передбачено обмін інформацією з питань, що належить до компетенції відомств:  проведення спільних інформаційних заходів, нарад, тематичних  круглих столів; надання роботодавцям і працівникам регіону методичної допомоги  та консультацій; активну співпрацю у цьому напрямі з місцевими та регіональними засобами масової інформації, тощо.

  Окрім того, сторони зобов’язалися  надавати спільні пропозиції  щодо внесення змін до законодавства задля вдосконалення контролю та посилення відповідальності за порушення законодавства про працю.


   

   

 • Управління Держпраці та Чернівецький обласний центр зайнятості виробили План заходів взаємодії

  Управління Держпраці та Чернівецький обласний центр зайнятості виробили План заходів  взаємодії

  Документ про поглиблення співпраці між територіальним органом Державної служби України з питань праці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписали очільники відомств - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак та директор обласного центру зайнятості Любов Кожолянко.

  Співпрацю між відомствами посилено на виконання наказу  Міністерства соціальної політики України від 02.07.2019 за №437 «Про затвердження Порядку взаємодії Державної служби України з питань праці, виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських об’єднаних територіальних громад та Державної служби зайнятості».

  Підписанню документа передувала робоча зустріч, на котрій представники відомств обговорили основні етапи співробітництва.

  Участь в обговоренні взяли також заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці Валентина Панчишина,  заступник директора Чернівецького обласного центру зайнятості Марія Кобєлєва, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Світлана Глібіцька, начальник юридичного відділу Альона Чорней.

  Планом взаємодії між Управлінням Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецьким обласним центром зайнятості передбачено обмін інформацією з питань, що належить до компетенції відомств: проведення спільних інформаційних заходів, нарад, тематичних круглих столів; надання роботодавцям і працівникам регіону методичної допомоги  та консультацій; активну співпрацю у цьому напрямі з місцевими та регіональними засобами масової інформації, тощо.

  Окрім того, сторони зобов’язалися  надавати спільні пропозиції  щодо внесення змін до законодавства задля вдосконалення контролю та посилення відповідальності за порушення законодавства про працю.


   

   

 • Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Із настанням літнього періоду зростає інтенсивність ремонтних, земляних і очисних робіт, робіт у колодязях, котлованах, траншеях, закритих просторах, що в свою чергу збільшує ймовірність настання нещасних випадків під час їх виконання.

  Загалом основними причинами виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України, за даними Державної служби України з питань праці, є: виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;  незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки; незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;  низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує суб’єктам господарювання основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства.

  Працівники, які виконують роботи з обслуговування споруд систем водопостачання та водовідведення, зобов’язані пройти відповідне навчання, перевірку знань  та інструктажі відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

  На всі професії і види робіт роботодавцем повинні бути розроблені інструкції з охорони праці.

  Під час виконання робіт  працівникам необхідно дотримуватися інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт.

  Працівники мають бути забезпечені спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту.

  Роботи на виробничих об’єктах мають виконуватися бригадою, до складу якої має входити щонайменше по двоє осіб.                                                                       

  Оскільки, роботи у  водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, є газонебезпечними, то при їх виконанні  необхідно дотримуватися наступних  вимог:

  на підприємствах має  бути розроблено інструкцію щодо виконання газонебезпечних робіт;

  до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодшим 18 років, котрі пройшли в установленому порядку медичний огляд, навчання, та перевірку знань;.

  роботи виконуються з наряду-допуску та під керівництвом відповідального керівника;

  роботи  у колодязях, підземних  комунікаціях, резервуарах та інших спорудах  виконується бригадою  у складі щонайменше трьох осіб.

  При цьому якщо один із працівників перебуває у закритому просторі, інші спостерігають за роботою та у разі потреби мають бути готовими надати допомогу.

  При цьому працівники мають бути належним чином забезпечені засобами індивідуального захисту. 

  Перед початком робіт з працівниками має бути проведено інструктаж з охорони праці та ретельно (за допомогою газосигналізатора) перевірено на загазованість робочий простір.

  Усі працівники, зайняті на роботах, мають пройти медичний огляд.


   

 • Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Держпраці України та Органом з питань умов праці Португалії

  Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Держпраці України та Органом з питань умов праці Португалії

  Під час навчального візиту в рамках проекту ЄС-МОП “Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці” 12 липня 2019 року в Лісабоні Голова Держпраці Роман Чернега та Генеральний інспектор Органу з питань умов праці Португалії Луіза Гімарейш підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Державною службою України з питань праці та Органом з питань умов праці Португалії, повідомляє сайт Держпраці.

  У рамках Меморандуму сторони домовились співпрацювати у таких сферах, як безпека та гігієна праці, трудові відносини та боротьба з незадекларованою працею.

  Документом передбачено низку заходів взаємодії:

  - обмін інформацією про можливі порушення законодавства про працю та безпеку і гігієну праці щодо громадян однієї Договірної Сторони, які працюють на території іншої Договірної Сторони;

  - обмін інформацією щодо планування, координації, застосовуваних методик і оцінювання інспекційної діяльності;

  - обмін інформацією та практикою щодо впровадження директив Європейського Союзу з трудових відносин і безпеки та гігієни праці;

  - обмін інформацією та практикою щодо виконання законодавства про трудові відносини та безпеку і гігієну праці, інспекцію праці, незадекларовану працю, моніторинг і оцінки показників безпеки та гігієни праці тощо.


   

   

 • Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудової угоди

  Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудової угоди

  У відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляють:

  за результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи між роботодавцями та найманими працівниками області, за п’ять місяців 2019 року, укладено 1451 трудову угоду.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: укладання трудових договорів регламентовано статтею  24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

  Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі.

  Додержання письмової форми є обов'язковим:

  при організованому наборі працівників;

  при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;

  при укладенні контракту;

  у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;

  при укладенні трудового договору з неповнолітнім ;

  при укладенні трудового договору з фізичною особою;

  в інших випадках, передбачених законодавством України.

  При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію),  довідку про стан здоров'я та інші документи.

  Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

  Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров'я.


 • Проходження навчання і перевірки знань з охорони праці - обов’язкова умова для кожного працівника

  Проходження навчання і перевірки знань з охорони праці - обов’язкова умова для кожного працівника

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснює: згідно зі статтею 18 Закону України «Про охорону праці» - «Навчання з питань охорони праці», -  працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

  Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

  Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

  Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

  Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

  Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

  У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.


   

   

   

 • На підприємстві «Еколат» фахівці Держпраці провели зустріч з трудовим колективом

  На підприємстві «Еколат» фахівці Держпраці провели зустріч з трудовим колективом

  Зустріч з трудовим колективом товариства з обмеженою відповідальністю «Еколат» організовано та проведено фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області за результатами здійсненої напередодні планової перевірки стану промислової безпеки та охорони праці.

  Від Держпраці участь у зібранні взяли начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки , у машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк, головний державний інспектор відділу гігієни з питань праці Роман Димнич.

  Найперше, фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці наголосили на результатах проведення планового заходу державного контролю.

  Зазначили на тому, що в цілому на підприємстві створено належні умови праці і саме це є запорукою уникнення виробничого травматизму та професійних захворювань.

  Водночас працівників було поінформовано про введення в дію Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337 ««Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».

  Микола Остапович, зокрема, наголосив на нововведеннях нині чинної редакції Порядку.

  Керівник відділу підкреслив на тому, що  лише повне виконання Закону України «Про охорону праці», а також інших чинних нормативно-правових актів з охорони праці дозволить  зробити виробничий процес безпечним.

  Посадовець підкреслив необхідність дотримання працівниками посадових інструкцій та інструкцій з охорони праці, проходження відповідних навчань та перевірки знань з охорони праці .

  Головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк виокремив необхідність отримання суб’єктом господарювання відповідних дозвільних документів .  

  У ході ділової зустрічі з працівниками «Еколату» головний державний інспектор відділу гігієни праці Роман Димнич  надав рекомендації адміністрації підприємства провести лабораторні дослідження умов праці на виробництві та забезпечити погодження поіменних списків працівників для проходження медичного огляду.


   

 • Навчальний візит української делегації до органу з питань умов праці, Міністерства праці, солідарності і соціального забезпечення Португалії

  Навчальний візит української делегації до органу з питань умов праці, Міністерства праці, солідарності і соціального забезпечення Португалії

  У рамках проекту ЄС-МОП “Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці” з сьомого по чотирнадцяте липня 2019 року триває навчальний візит української делегації до органу з питань умов праці, Міністерства праці, солідарності і соціального забезпечення Португалії, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  До складу української делегації ввійшли представники Мінсоцполітики, Держпраці на чолі з Головою служби Романом Чернегою, Комітету ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Федерації профспілок України, Федерації роботодавців України та МОП.

  Метою візиту є зміцнення спроможності адміністрації праці щодо покращення умов праці шляхом вивчення, аналізу, адаптації та впровадження в Україні успішних практик країн-членів ЄС у сфері інспекції праці, безпеки та гігієни праці, подолання незадекларованої праці.

  У дні навчального візиту іноземні колеги вже ознайомили українську делегацію з діяльністю інспекції праці Португалії, навчанням інспекторів праці, інформаційним забезпеченням, виявленням та боротьбою з незадекларованою працею.

  Обговорили проблемні питання у роботі інспекторів Португалії, основні порушення умов праці та прав працівників, отримали настанови щодо організації та проведення інспекційних відвідувань від португальських колег.

  Українська делегація мала можливість побувати на інспекційному відвідуванні приватної лікарні в Лісабоні.

  Українські фахівці поспостерігали, зокрема, як відбувається перевірка з дотримання норм охорони праці на будівництві.


   

   

 • Визначено учасників Всеукраїнського огляду – конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  Визначено учасників Всеукраїнського огляду – конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  За рішенням Конкурсної комісії Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» за результатами роботи у 2018 році учасниками Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» визначено понад два десятки підприємств з різних регіонів України.

  Цьогоріч претендентів на перемогу серед буковинських підприємств, установ, організацій немає, але слід зазначити, що у минулому році товариство з додатковою відповідальністю «Трембіта» стало одним із кращих в Україні за рівнем промислової безпеки та охорони праці.

  Підприємство отримало перемогу у номінації «Виробництво товарів для населення».

  Нагадаємо, ТДВ «Трембіта» -   лідер на ринку України з пошиття чоловічого класичного одягу.

  Продукція ТДВ «Трембіта» відповідає міжнародним і європейським стандартам якості та експортується до Італії, Німеччини, Франції, Англії, Нідерландів, США, Канади та інших країн.

  Підприємство успішно співпрацює з  відомими  брендами, зокрема,  Armand Thiery, Scherrer, Mario Dessuti, Celio, Gianni Ferrucci, Galeries Lafaytte, Burton, Villa Vasari, Prado, Benetton, Fellini та іншими.

  За рік на підприємстві виготовляється до мільйона одиниць одягу.

  У ТДВ «Трембіта» ефективно функціонує система управління охороною праці. Стан промислової безпеки та охорони праці на підприємстві відповідає міжнародному стандарту ISO 9001. Тут розроблено та впроваджено заходи щодо поліпшення умов праці, зокрема, вдосконалено технологічні процеси, модернізовано обладнання, доведено до рівня норми температурного режиму у цехах і таке інше.


   

   

   

 • Щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Роботодавцям  щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Фахівці відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг  Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснюють:

  Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

  З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

  Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

  законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

  при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

  чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

  чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

  Довідково.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


   

   

 • Осучаснення трудового законодавства

  Осучаснення трудового законодавства

  Необхідність осучаснення трудового законодавства зумовлена докорінними змінами всієї системи суспільних відносин, що відбуваються в Україні у зв’язку з формуванням ринкових відносин та соціально-економічних перетворень, і тою чи іншою мірою пов’язані з працею.

  Крім того, сучасна система принципів трудового права, не цілком відповідає потребам часу, меті і завданням незалежної України.

  У зв’язку з цим вона має бути переглянута з урахуванням змін у суспільному розвитку нашої держави, а також з урахуванням економічних реалій.

  Нові ризики та виклики (насамперед, кризові явища в економіці) вимагають запровадження нестандартних підходів у реалізації трудових прав та трудових відносин.

  І тому ми намагаємося побудувати нову соціально-економічну стратегію розвитку нашої країни.

  20 травня 2015 р. народними депутатами України в порядку права законодавчої ініціативи внесено на розгляд Верховної Ради України проект Трудового кодексу України (доопрацьований, реєстр. № 1658).

  Відповідно до рішення Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення при Комітеті створено робочу групу з доопрацювання проекту Трудового кодексу до другого читання до якої включено, зокрема представників сторін соціального діалогу та Міністерства соціальної політики.

  Зазначеною робочою групою було проведено близько 40 засідань, на яких опрацьовувалися питання удосконалення положень законопроекту № 1658, розглянуто та прийнято рішення з більш ніж 1700 пропозицій. В той же час ці пропозиції спрямовані в першу чергу на підвищення соціального захисту працівника.

  Окрему увагу вищезазначеної робочої групи було присвячено аналізу 59 технічних зауважень до законопроекту, наданих Міжнародною організацією праці (далі-МОП).

  Основоположні принципи, на яких базується правове регулювання трудових відносин, відзначені в рекомендаціях МОП, в повному обсязі були враховані при доопрацюванні законопроекту.

  У підсумку зазначений проект Трудового кодексу України визначає основні засади і механізми реалізації передбачених Конституцією України трудових прав і гарантій працівників, створення належних умов праці та забезпечення захисту інтересів працівників і роботодавців в умовах ринкової економіки.

  Комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту є характерною особливістю законопроекту.

  Загалом, місія нового Трудового кодексу полягає не у посиленні регулювання трудових відносин, а у полегшенні цього процесу та спрощенні процесів наймання і використання трудових ресурсів.

  Він покликаний деталізувати нові правила гри, тобто відносини між роботодавцем та найманим працівником, а також посилити роль інституційних механізмів, таких як соціальне партнерство.

  Трудовий кодекс однозначно зробить ринок праці більш гнучким та адаптованим до сучасних викликів, зокрема інтеграційних прагнень  національного ринку праці у європейський, подолання економічних проблем, проведення ефективних структурних реформ та вихід на траєкторію сталого розвитку.

  На сьогодні для України є стратегічним документом Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

  Отже, і ринок праці потребує оновлення з урахування європейських прагнень та соціальних стандартів, зокрема Європейської соціальної хартії (переглянутої), що частково ратифікована Верховною Радою України у 2006 році.

  Слід застерегти. Не треба очікувати, що відразу після прийняття Трудового кодексу на ринку праці вирішаться всі накопичені за роки проблеми. Внесок Трудового кодексу у розвиток ринку праці буде відчутний не одразу, адже всім учасникам на цьому ринку треба буде також адаптуватись до оновлених правил гри.

  Отже, вплив прийняття Трудового кодексу на ринок праці буде, ймовірніше, опосередкованим, спрямованим на якісні параметри цього ринку, хоча результатом такого впливу у перспективі буде поступове збалансування попиту та пропозиції робочої сили.

  Слід зазначити, що у ця редакція проекту Трудового кодексу України містить ряд новацій, які матимуть позитивний вплив в питаннях регулювання трудових відносин між роботодавцем та працівником.  

  Так, зокрема зазначеним проектом Трудового кодексу України:

  передбачається забезпечення здійснення більш відкритої та прозорої політики при прийнятті актів законодавства про працю, зокрема передбачається, що усі норми про працю є публічними та підлягають оприлюдненню;

  визначається понятійний апарат трудового законодавства;  

  передбачається оформлення трудових відносин шляхом укладення трудового договору між працівником і роботодавцем у письмовій формі;

  регламентується питання виконання заступником керівника  обов’язків керівника в тому числі і за умови, що посада керівника стала вакантною;

  регламентується порядок продовження трудових відносин з працівником в разі злиття, приєднання, поділу або перетворення юридичної особи у якій він працює;

  регламентується питання виконання працівником роботи дистанційно (тобто поза приміщенням роботодавця);

  врегульовано проблемні питання трудових відносин тимчасових працівників;  

  визначається порядок прийняття на роботу особи, яку обрано на посаду, прийняття на роботу за конкурсом, прийняття на роботу на підставі рішення суду тощо;

  визначається порядок припинення трудових відносин у зв’язку зі смертю працівника, визнання його безвісно відсутнім, оголошеного померлим, а також у зв’язку з відсутністю його на роботі з невідомих причин більше ніж два місяці;

  визначається порядок припинення трудових відносин у разі смерті роботодавця ‑ фізичної особи, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим;

  передбачається збільшення тривалості щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів;

  регламентуються повноваження державних інспекторів праці з урахуванням вимог, визначених законодавством ЄС, що не дозволить роботодавцю уникнути відповідальності за порушення трудових прав працівників;

  встановлюються додаткові гарантії для вагітних жінок, зокрема, за ними зберігається середній заробіток за час проходження медичного огляду, пов'язаного з вагітністю;

  встановлюються норми щодо права на репатріацію працівників, Зокрема передбачається, що репатріація працівника має бути організована роботодавцем, а у разі неможливості забезпечення її організації роботодавцем – компетентним органом влади, визначеним Кабінетом Міністрів України, з наступним відшкодуванням витрат за рахунок роботодавця і таке інше.

  Одним із нововведень Трудового кодексу є визначення  професійної (службової) кар’єри та засобів її здійснення, що спонукатимуть працівників більш відповідально виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором з метою їх професійного росту чи просування (підвищення) по службі..

  В той же час, ми наголошуємо на тому, що перерва в роботі, яка виникла через сімейні обов’язки (догляд за дітьми, хворими родичами)  або певні обставини, пов’язані зі станом здоров’я, не може бути перешкодою для кар’єрного зростання.

  Новий Трудовий кодекс врегульовує сферу державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства з урахуванням вимог, визначених конвенціями МОП № 129 та 81.

  Окремо наголошуємо на тому, що нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства не підміняє встановленої законодавством процедури розв’язання індивідуальних чи колективних трудових спорів.

  Віднині будуть чітко визначені завдання інспекції праці, повноваження інспекторів, їх права та службові обов’язки. Органи державного контролю будуть здійснювати облік підконтрольних їм об’єктів та збиратимуть інформацію про дотримання роботодавцями трудового законодавства.

  Необхідно зазначити, що цей перелік новел не є вичерпним.

  Звертаємо увагу, що діючим Кодексом законів про працю України механізми вирішення порушених питань за великим рахунком відсутні.

  Чинний Кодекс законів про працю України був прийнятий ще у 1971 році, і незважаючи на численні зміни, які внесені до нього, вже застарів та не відповідає сучасним економічним умовам. Тому і не виконується більшістю роботодавців. Дієві механізми впливу на таких роботодавців майже відсутні. Тому це не задовольняє в першу чергу працівників та їх представників - профспілки, а також потенційних інвесторів (роботодавців), які цінують свій імідж соціально відповідального бізнесу.

  Слід зазначити, що роботу з удосконалення положень зазначеного законопроекту було завершено в квітні 2017 року. Незважаючи на неодноразові звернення Мінсоцполітики до Голови Верховної Ради та профільного Комітету Верховної Ради, зазначений законопроект досі не розглянутий на пленарному засідання парламенту, що унеможливлює запровадити осучаснення трудового законодавства.

  Разом з тим, враховуючи актуальність порушеного питання Міністерство соціальної політики України продовжуватиме співпрацювати з зацікавленими сторонами задля позитивного вирішення питання прийняття Трудового кодексу європейського зразка.

  За матеріалами офіційного веб - порталу Міністерства соціальної політики України   

   

        

 • Незадекларована праця позбавляє працівника на гідні, здорові і безпечні умови праці

  Незадекларована праця позбавляє працівника на гідні, здорові і безпечні умови праці 

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіальних органів є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе:

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • Анульовано дію дозвільного документа

  Анульовано дію дозвільного документа

  Відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці» та пункту 17 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107, на підставі заяви суб’єкта господарювання, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області анульовано дію наступного  дозвільного документа, а саме:

  дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від  03.10.2018 року за №0175.18.77, виданого фізичній особі-підприємцю Софроні Дмитру Тодоровичу.


   

 • Інформація щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Інформація  щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: Порядок подання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2011 № 1401.

  Порядок визначає механізм подання суб’єктами господарювання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду та випадки, коли таке повідомлення не подається.

  Якщо виробникам або розповсюджувачам продукції стало відомо або повинно бути відомо на підставі наявної в них інформації, що продукція, яку вони ввели в обіг/розповсюдили, становить ризики для споживачів (користувачів), несумісні із загальною вимогою щодо безпечності продукції, вони зобов’язані упродовж двох робочих днів повідомити про це відповідний орган державного ринкового нагляду, в тому числі про вжиті заходи із забезпечення безпечності такої продукції, за формою згідно з додатком до Постанови.

  Відповідно до статті 7 Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції” споживачі (користувачі) мають право звертатися до органів державного ринкового нагляду за захистом порушеного права на безпечність продукції.

  Звернення громадян повинні бути оформлені відповідно до статті 5 Закону України „Про звернення громадян”.

  У зверненні має бути зазначено: назва підприємства (організації), суб’єкта господарювання, його адреса (прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина); контактний номер телефону; викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

  Письмове звернення повинно бути підписано відповідальною особою, заявником (заявниками), із зазначенням дати.

  Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями не пізніше, ніж  через десять днів від дня його надходження.

  Разом з цим, споживачі (користувачі) не позбавлені права повідомляти органи державного ринкового нагляду про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки (зокрема, відсутність знаку відповідності технічним регламентам).

  Повідомлення, що містить інформацію про вид продукції та її виробника або розповсюджувача дає змогу ідентифікувати продукцію, що не відповідає встановленим вимогам безпеки.


   

   

 • Особливості укладання сезонних трудових договорів

  Особливості укладання сезонних трудових договорів

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює особливості законодавчого врегулювання праці працівників, котрі зайняті на сезонних роботах

  Трудові взаємовідносини між роботодавцем та працівником, зайнятим на сезонних роботах регламентує стаття 7  Кодексу законів про працю України - «Особливості регулювання праці деяких категорій працівників», а також Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09. 1974 року № 310-ІХ у частині, що не суперечить Конституції України та законодавству України.

  Відповідно до цього документу, сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише упродовж  певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців.

  Сезонний трудовий договір є різновидом строкового трудового договору.

  Сезонними вважаються роботи, які, зокрема, містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 278) та їх тривалість не перевищує шести місяців.

  Таким чином, під час приймання на сезонні роботи трудовий договір з працівником можна укласти на строк, який не перевищує тривалості сезону, тобто 6 місяців.

  При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи, що відображається в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу, у якому зазначається, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу.

  Працівнику необхідно знати: при укладенні сезонного договору не встановлюється випробувальний термін.

  Працівники, зайняті на сезонних роботах, після закінчення таких робіт звільняються з підстави, передбаченої пунктом 2 статті 36 Кодексу законів про працю - «Підстави припинення трудового договору», - закінчення строку. При цьому днем звільнення вважатиметься останній день сезонної роботи.

  Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати або тривалість такої роботи перевищить шість місяців, трудовий договір із цим працівником буде вважатися таким, що укладений на не визначений строк.

  Важливо знати:  сезонні працівники за наявності умов, визначених у статті 39 Кодексу законів про працю – «Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника» мають право достроково з власної ініціативи розірвати трудовий договір. При цьому про своє звільнення сезонні працівники попереджають роботодавця письмово за три дні.

  Роботодавець з власної ініціативи має право звільнити працівника, зайнятого на сезонних роботах, до закінчення строку трудового договору у разі:

  припинення робіт на підприємстві на строк понад два тижні з причин виробничого характеру чи скорочення робіт на цьому підприємстві;

  через відсутність  працівника на роботі безперервно більше, ніж один місяць внаслідок тимчасової непрацездатності.

   


   

   

 • Жнивна кампанія - 2019: вимоги безпеки під час збирання зернових культур

  Жнивна кампанія - 2019: вимоги безпеки під час збирання зернових культур

  Незабаром розпочнеться жнивна кампанія - 2019.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах.

  Нагадуємо вимоги безпеки під час збирання зернових, зернобобових та круп’яних культур.

  Так, під час роботи в полі та пересування дорогами на зернозбиральному комбайні дозволено перебувати лише комбайнеру та помічнику комбайнера.

  Запасні ножі збиральних машин треба зберігати у дерев’яних чохлах у польовому стані.

  Перебувати на сільськогосподарській техніці, а також на полі, де проводяться роботи, людям, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу, заборонено.

  Не дозволяється перебування працівників у кузові автомашини або тракторного причепа під час заповнення їх технологічним продуктом, а також під час транспортування продукту до місця складування.

  Комбайни мають бути забезпечені дерев’яними лопатами для проштовхування злежаного зерна у бункерах до вивантажувального шнека.

  Збиральні машини мають бути забезпечені дерев’яними підкладками для встановлення домкрата та підставок під колеса.

  Під час пересування вивантажувальні шнеки та інші робочі органи збиральних машин мають бути переведені в транспортне положення.

  Переміщення сільськогосподарської техніки дорогами здійснюється відповідно до вимог Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.

  Відпочинок працівників у полі дозволено тільки в спеціально відведених місцях, які відповідно обладнані.

  Працівникам категорично заборонено відпочивати під машинами, в кабіні машини під час роботи двигуна і таке інше.


   

   

   

 • На колегії Держпраці України обговорено та затверджено План роботи на друге півріччя 2019 року

  На колегії Держпраці України обговорено та затверджено План роботи на друге півріччя 2019 року 

  Відбулася колегія Державної служби України з питань праці. 

  Головував на колегії очільник державного відомства Роман Чернега.

  Участь у роботі зібрання взяли керівники територіальних органів Держпраці, а також керівники державних підприємств, що входять до сфери управління Служби, представники владних органів.

  Участь у роботі колегії взяв начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Окреслюючи підсумки роботи відомства, Голова Держпраці Роман Чернега зазначив: «Кабінет Міністрів України  наділив Службу широкими повноваженнями щодо нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю. Створив  ефективний механізм виявлення не задекларованої праці, щоби захистити трудові права і соціальні гарантії працівників, а тому й вимагає від нас відповідної максимальної віддачі. На особливому контролі були і залишаються питання виробничого травматизму та подальша робота щодо його зменшення».

  У ході роботи учасники  колегії проаналізували стан державного нагляду, промислової безпеки та охорони праці на підприємствах, зокрема,  вугільної промисловості та застосування вимог нормативно-правових актів з охорони праці у сфері  котлонагляду та підіймальних споруд з урахуванням змін у законодавстві.

  Підсумовуючи результати роботи територіальних органів Держпраці в частині здійснення державного контролю щодо своєчасної та у повному обсязі виплати заробітної плати, на колегії заслухали представників  підприємств Дніпропетровської області (саме у цьому регіоні й відбувалася колегія Держпраці), які мають заборгованість з виплати заробітної плати.

  У ході колегії затверджено проект Плану роботи Державної служби України з питань праці на IІ півріччя 2019 року.


   

   

 • Фахівцям служб з охорони праці підприємств лісової галузі роз’яснено зміни у Порядку розслідування та обліку нещасних випадків

  Фахівцям служб з охорони праці підприємств лісової галузі роз’яснено зміни у Порядку розслідування та обліку нещасних випадків

  Детальне роз’яснення  нової редакції Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві відбулося під час виїзного засідання фахівців служб охорони праці підприємств Чернівецького обласного управлінням лісового та мисливського господарства.

  Розширена семінар – нарада відбулася учора на базі державного підприємства «Сторожинецьке лісове господарство» з метою обговорення проекту Закону України «Про основи законодавства України з безпеки та гігієни праці».

  Участь у зібранні від територіального органу Державної служби України з питань праці взяв перший заступник начальника відомства Іван Гордей.

  Іван Гордей, зокрема, зазначив, що нову редакцію Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337.

  Посадовець підкреслив, що у зазначеному Порядку, на відміну від попереднього, визначено процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.

  Наголошено на змінах термінів надання повідомлень про настання нещасного випадку.

  Акцентовано на тому, що розслідування нещасних випадків з тяжкими наслідками може проводитись комісією підприємства  у разі надання територіальним органом Державної служби України з питань праці  письмового доручення роботодавцю упродовж наступного робочого дня після отримання повідомлення про нещасний випадок.

  На засіданні також було повідомлено про стан виробничого травматизму в області. Зазначено, що у першому півріччі 2019 року на підприємствах, в установах та організаціях області зареєстровано 23 випадки загального виробничого травматизму, у тому числі, два - зі смертельним наслідком.

  Один із нещасних випадків зі смертельним наслідком мав місце на підприємстві автомобільного транспорту, інший - у галузі з виробництва деревини.


   

   

 • Середня заробітна плата в області у 2019 -му майже у два рази перевищила рівень мінімальної

  Середня заробітна плата в області майже у два рази перевищила рівень мінімальної

  Середня номінальна плата штатного працівника підприємств, установ, організацій області у травні нинішнього, 2019, року  становила 7 819 гривень.

  Це у 1, 9 рази вище рівня мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2019 рік», а саме 4 173 гривні. 

  До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці в регіоні належали: фінансова та страхова діяльність (11 710), серед промислових видів діяльності - видобувна промисловість і розробка кар’єрів (12 451).

  Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався на підприємствах з тимчасового розміщування й організації харчування (4 691), серед промислових видів діяльності -  на підприємствах  з водопостачання, каналізації, поводження з відходами (7 529), повідомляють у Головному управлінні статистики у Чернівецькій області.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснює нагляд за виконанням  трудового законодавства у частині виплати заробітної плати працівникам та погашення заборгованості  у разі її наявності.

  Так, за результатами проведених перевірок Держпраці та на виконання вимог приписів головних державних інспекторів за п’ять місяців 2019 року роботодавцями погашено заборгованість з виплати заробітної плати перед 71 працівником на суму у понад 370 тисяч.


   

   

   

 • Анульовано дію шести дозволів, виданих місцевим суб’єктам господарювання

  Анульовано дію шести  дозволів, виданих місцевим суб’єктам господарювання

  Відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці» та пункту 17 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107, на підставі заяв суб’єктів господарювання, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області анульовано дію шести дозвільних документів.

  Відповідними наказами територіального органу Державної служби України з питань праці  анульовано:

  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки від  24.09.2018 року за №0170.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Кіронді Володимиру Васильовичу;

  дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від  24.09.2018 року за №0171.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Кіронді Володимиру Васильовичу;

  дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від  24.09.2018 року за №0172.18.77, виданий фізичній особі-підприємцю Кіронді Володимиру Васильовичу;

  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки від  05.05.2018 року за  №0094.18.77, виданий приватному підприємству «Драйв Макс»;

  дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від  05.05.2018 року за №0095.18.77,виданий приватному підприємству «Драйв Макс»;

  дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від  05.05.2018 року за №0096.18.77,виданий приватному підприємству «Драйв Макс».


   

   

 • З початку року на виробництві в регіоні - 23 нещасні випадки

  З початку року на виробництві  в регіоні - 23 нещасні випадки

  У першому півріччі 2019 року на підприємствах, в установах та організаціях області зареєстровано 23 випадки загального виробничого травматизму, у тому числі, два - зі смертельним наслідком.

  Один із нещасних випадків зі смертельним наслідком мав місце на підприємстві автомобільного транспорту, інший - у галузі з виробництва деревини.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області зазначає: на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області у минулому, 2018,  році зареєстровано 36 нещасних випадків, в яких постраждали 36 працівників, четверо  із них - загинули. 

  У 2018 році смертельні нещасні випадки мали місце у лісовій галузі (1), на автодорожньому  транспорті (1), у машинобудуванні (1), на будівництві (1).

  Найбільш травмонебезпечними галузями економіки у 2018 - му були лісове господарство та будівництво , найбільш небезпечною професією -  професія водія.

  Аналіз виробничого травматизму засвідчував зростання нещасних випадків внаслідок дорожньо-транспортних пригод та через падіння потерпілих.


   

 • Видано понад 90 дозвільних документів

  У першому півріччі Управлінням видано понад 90 дозвільних документів

  Упродовж першого півріччя 2019 року Управлінням Держпраці у Чернівецькій області на виконання робіт та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування  підвищеної небезпеки видано 91 дозвіл.

  Про це повідомляють у відділі діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг територіального органу Державної служби України з питань праці.

  За бажанням суб’єктів господарювання анульовано дію 19 дозволів, також продовжено дію 22 дозвільних документів.

  Двом суб’єктам господарювання рекомендовано продовжити строки дії дозволів на підставі нових висновків експертизи.

  Управлінням зареєстровано 44 декларації  відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з охорони праці.


   

 • Працівник може висловити своє бажання про отримання відпускних у терміни, визначені між ним та роботодавцем лише у виняткових випадках

  Працівник може висловити  своє бажання про отримання відпускних у терміни, визначені між ним та роботодавцем лише у виняткових випадках

  Директоратом  норм та стандартів гідної праці Міністерства соціальної політики України зазначено: відповідно до статті 10 Закону України «Про відпустки» черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником, або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації , чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективним органом. Графік доводиться до відома всіх працівників.

  При  складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.

  Щорічна відпустка працівнику має надаватись згідно із затвердженим графіком відпусток і оплачуватися не пізніше, ніж за три дні до її початку відповідно до статті 115 Кодексу законів про працю України та частини першої статті 21 Закону України «Про відпустки».

  Лише у виняткових випадках, у разі настання обставин, які зумовили використання працівником щорічної відпустки чи її частини у стислі терміни, коли неможливо оплатити відпустку у вищезазначені строки, в заяві працівник може висловити своє бажання про отримання заробітної плати за таку відпустку у терміни, визначені між ним та роботодавцем.  

  Дана інформація, викладена у відповідному листі Міністерства соціальної політики України  не є нормативно-правовими актами, а містять  інформаційний, роз′яснювальний та рекомендаційний характер і не встановлює нових правових норм.


   

 • Зріс прожитковий мінімум та пов’язані з ним страхові виплати

  Зріс прожитковий мінімум та пов’язані з ним страхові виплати

  Прожитковий мінімум для працездатних громадян тепер становить  2 007 гривень, для непрацездатних - 1 564 гривні.

  У зв’язку з цим зріс граничний розмір одноразової допомоги для осіб, у яких право на страхові виплати настало після першого липня поточного року:

  потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб) – 2007*17 = 34 119 гривень:

  сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 2007*100 = 200 700 гривень;

  утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 2007*20 = 40 140 гривень.

  Також змінився розмір компенсації потерпілому на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів - 22% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, або на транспортне обслуговування - 29% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року за № 228, повідомляють у Фонді соціального страхування України.


   

   

 • Щодо організації раціонального режиму роботи на підприємствах у період підвищеної температури

  Щодо організації раціонального режиму роботи на підприємствах у період підвищеної температури 

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  застерігає роботодавців та працівників щодо організації раціонального режиму роботи на підприємствах, в установах та організаціях у період підвищеної температури повітря.

  При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря плюс 35 за Цельсієм і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15 - 20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджувальних приміщеннях.

  При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4 - 5 годин і 1,5 - 2 години для осіб  без спеціального одягу.

  Робота при температурі зовнішнього повітря більше +37ºС за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною).

  За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.  Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

  В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодших 25 і не старших 40 років.

  В охолоджувальних приміщеннях, щоб уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні +24 -25ºС .

  Для захисту від надмірного теплового випромінювання працівникам необхідно використовувати спеціальний одяг, або одяг з натуральних тканин.

  З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму.

  Фахівці рекомендують вживання мінеральної лужної води, молочно - кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, кисневих коктейлів.

  Вживати  воду слід часто і в невеликих кількостях. При температурі повітря понад +30ºС і виконанні фізичних робіт,  потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину.


   

   

   

   

 • Актуально: про працю неповнолітніх

  Актуально: про працю неповнолітніх   

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює: відповідно до чинного законодавства неповнолітні особи, тобто ті, хто не досяг 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх.

  Водночас у галузі охорони праці,  робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України.

  Не допускається прийняття та роботу осіб молодших 16 років. Але як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

  Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Усі особи молодші 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові.

  На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження.

  Тривалість робочого часу учнів, котрі працюють упродовж навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати  половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.

  Оплата праці працівників молодших 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи, повинна  виплачуватися у такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

  Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

  Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодших 18 років:

  на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці;

  на підземних роботах;

  на роботах, що передбачають підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх граничні норми;

  нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.

  Працівників молодших 18 років забороняється призначати на роботи, які пов'язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей.

  До тривалої роботи з підіймання та переміщення важких речей неповнолітні до 15 років не допускаються.

  До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються неповнолітні, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом.

  Відпустки працівникам віком до 18 років

  Особи віком до 18 років мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час.

  Щорічні відпустки працівникам віком до 18 років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві, в установі, організації.

  Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років протягом робочого року забороняється.

  Заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

  Звільнення осіб молодших 18 років

  Звільнення працівників молодших 18 років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

  Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників у випадках їх звільнення:

  за умови зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;

  у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи;

  у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

  Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров'ю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі і строкового.


   

   

   

 • На старті - жнивна кампанія - 2019. Суб’єкти господарювання агропромислового комплексу зобов’язані посилити увагу за дотриманням законодавства з охорони праці

  На старті - жнивна кампанія - 2019. Субєкти господарювання агропромислового комплексу зобов’язані посилити увагу за дотриманням законодавства з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах.

  З метою запобігання нещасним випадкам під час проведення жнивної кампанії - 2019 керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та об’єднань мають взяти під особистий контроль стан охорони праці та виконати низку першочергових заходів:

  до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, котрі мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;
  розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;
  закінчити ремонт та підготовку збирально-транспортних агрегатів;
  організувати ланки технічного обслуговування;
  обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;
  підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;
  встановити огородження на всіх обертових частинах сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
  очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;
  укомплектувати робочі місця, зернозбиральну техніку аптечками медичної допомоги;
  забезпечити всіх працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;
  провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та опору контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;
  особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;
  під час скиртування забезпечити працівників страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;
  не допускати до експлуатації трактори, які не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  Аналізуючи стан виробничого травматизму в агропромисловій галузі, встановлено: виробничі травми стаються через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів та порушення Правил дорожнього руху.

  Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт, важливо не допускати експлуатацію несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами.

  Усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки агрегатів.

  Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.

  Перед початком жнивних робіт всі працівники повинні пройти відповідний інструктаж, а ті, хто виконують роботи та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки (механізатори, водії, працівники зернотоків) - спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці.


   

   

   

 • Задекларована праця - запорука трудових прав працівників

  Задекларована праця - запорука трудових прав працівників

  Задекларована праця - оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні гарантії та права працівників.

  Не задекларована праця - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.

  Використання не задекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом.

  Роботодавець  використовує не задекларовану працю, якщо:

  не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби;

  якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах;

  якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі;

  якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників. 

  У такий спосіб роботодавець здійснює фактичного допуску до роботи працівників без укладання з ним трудового договору (контракту);

  здійснює виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування та податків;

  оформив працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  підмінив трудові відносини цивільними - використання праця працівника без укладання з ним трудового договору (контракту).

  Дані порушення є порушеннями трудового законодавства, за які передбачено відповідальність.


   

   

 • На колегії Держпраці керівники місцевих підприємств, де сталися нещасні випадки з тяжкими наслідками, відзвітували про функціонування системи управління охороною праці

  На колегії Держпраці керівники місцевих підприємств, де сталися нещасні випадки з тяжкими наслідками, відзвітували про функціонування системи управління охороною праці    

  Серед питань порядку денного колегії, що відбулася в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області,  розглянуто та детально проаналізовано стан виробничого травматизму в регіоні, а також обговорено функціонування системи управління охороною праці  на підприємствах, на яких у першому півріччі сталися нещасні випадки з тяжкими наслідками.

  До участі у колегії було запрошено представників цих підприємств, а саме  ТОВ «Машзавод», ТОВ «Буковинська будівельна компанія», ТОВ «Автокомбінат -1».

  У ході засідання колегії Держпраці загалом  констатовано:за звітній період на підприємствах краю  зареєстровано 21 нещасний випадок, три із яких - зі смертельним наслідком.

  Зростання кількості нещасних випадків зі смертельним наслідком мали місце у будівельній галузі та машинобудуванні.

  Нещасні випадки, в яких працівники зазнали травм на виробництві відбулися у соціально-культурній сфері (4 випадки), легкій текстильній промисловості (2), будівництві (2), виробництві деревини (2), на підприємствах пошти та зв’язку (2), на автомобільному транспорті (1), у лісовому господарстві (1)  та в інших сферах.       

  Начальник Управління Держпраці Іван Луцак підкреслив, що допущено зростання виробничого травматизму в області.

  «Саме тому ми запросили до участі у колегії представників підприємств, на яких, на жаль, мали місце нещасні випадки зі смертельним наслідком, - підкреслив керівник відомства. - Ми чекаємо детального звіту про виконання заходів, визначених Управлінням Держпраці задля покращення стану промислової безпеки та охорони, гігієни праці на виробництві».

  Так, начальник служби охорони праці підприємства «Машзавод» Галина Бондар  (на виробництві через падіння з висоти смертельно травмувався слюсар-ремонтник), відповідальна за стан промислової безпеки та охорони праці ТОВ «Автокомбінат -1» Лілія Беженарь (під час ДТП загинув водій підприємства), заступник директора ТОВ «Буковинська будівельна компанія» Олег Звір (  результаті автодорожньої пригоди смертельно травмувався водій компанії) детально відзвітували про проведені на підприємствах заходи.

  Водночас начальник Управління Держпраці Іван Луцак у ході роботи колегії підкреслив, що на всіх підприємствах, де мали місце нещасні випадки зі смертельним наслідком, відбудуться позапланові перевірки стану промислової безпеки та охорони праці.   


   

   

   

 • В Управлінні Держпраці відбулася підсумкова колегія: підведено підсумки роботи, визначено пріоритети (оновлюється)

  В Управлінні Держпраці відбулася підсумкова колегія: підведено підсумки роботи, визначено пріоритети (оновлюється)

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області відбулася підсумкова колегія, на якій розглянуто низку, питань, зокрема, про підсумки роботи відомства у першому півріччі 2018 року та шляхи підвищення ефективності державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та охорону праці; про стан реалізації органами місцевого самоврядування функцій державного контролю за додержанням законодавства про працю, а також про стан виробничого травматизму та функціонування системи управління охороною праці на підприємствах області.

  Головував на засіданні начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Участь у колегії взяли фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області, державного підприємства «Чернівецький експертно-технічний центр», представники окремих суб’єктів господарювання та запрошені, зокрема, начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Чернівецькій області Андрій Шевченко та голова Чернівецької обласної ради профспілок Володимир Шкварковський.

  У ході колегії зазначалося, що упродовж першого півріччя 2018 року серед низки пріоритетних напрямів роботи  особлива увага приділялася здійсненню державного контролю за дотриманням законодавства  про працю та зайнятість. 

  Як наслідок, за шість місяців нинішнього року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів  здійснено 198 заходів контролю з питань дотримання законодавства про працю, якими охоплено 185 роботодавців. При проведенні  контрольних заходів  виявлено 451 порушення трудового законодавства, видано 115 приписів, складено та передано до судових інстанцій 127 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності; на підставі Постанови Кабміну України за №295 з початку року фахівцями Держпраці проведено 217 інспекційних відвідувань роботодавців.

  Під час засідання наголошувалося, що упродовж першого півріччя Управлінням Держпраці проведено заходи державного нагляду щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог чинного законодавства з охорони праці. Заходи державного нагляду  здійснювалися у всіх галузях економіки за винятком підприємств нерудної промисловості. За результатами роботи  фахівців Держпраці у суб’єктів господарювання виявлено 1736 порушень нормативно-правових актів з охорони праці.

  Про результати роботи відомства на колегії  доповів перший заступник начальника Управління Держпраці Іван Гордей.

  Прозвітували про проведену структурними підрозділами Управління Держпраці роботу заступник начальника Галина Кушнір, начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович, начальник відділу гігієни праці Надія Бурла,  начальник сектору  з питань експертизи умов праці Ярослав Савко.   

  При визначені пріоритетних напрямів на друге півріччя голова колегії, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак зазначив, що забезпечення  належного державного нагляду (контролю) за дотримання суб’єктами господарювання  в області трудового законодавства, законодавства з  охорони та гігієни праці залишається одним із ключових у роботі.


   

   

 • На колегії Заставнівської райдержадміністрації обговорено результати роботи, спрямованої на подолання не задекларованої зайнятості в районі

  На колегії Заставнівської  райдержадміністрації обговорено результати роботи, спрямованої  на подолання не задекларованої зайнятості в районі

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області спільно з інспекторами праці об’єднаних територіальних громад посилюватимуть серед роботодавців та працівників Заставнівського району  інформаційно-роз’яснювальну роботу, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості.

  Таким є одне із рішень колегії Заставнівської районної державної адміністрації, що відбулася учора.   

  Участь у колегії взяв начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван Луцак.

  Під час засідання керівник відомства поінформував членів колегії про результати  державного  нагляду за дотриманням законодавства про працю суб’єктами господарювання району.

  Увагу присутніх було зосереджено на тому, що за результатами заходів контролю, проведених у десяти суб’єктах господарювання, виявлено 27 порушень вимог чинного законодавства  про працю та виявлено 28 працівників, котрі працювали  без належного оформлення.

  За наслідками інспекційних відвідувань, за порушення законодавства про працю  винесено  17 постанов щодо накладення  штрафних санкцій на загальну суму понад 310 тисяч гривень.

  Іван Луцак підкреслив, у результаті проведених фахівцями Держпраці інформаційно-роз’яснювальних заходів (відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю), з 34 громадянами роботодавці уклали трудові договори, 11 осіб набути статусу фізичних осіб - підприємців.

  У ході  колегії вирішено: у серпні у районі буде організовано семінар - навчання з питань легальної зайнятості для представників сільськогосподарських підприємств Заставнівщини. Участь у семінарі візьмуть фахівці з питань праці та охорони праці Управління Держпраці.    


   

 • 30 липня - Всесвітній день протидії торгівлі людьми

  30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми

  У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.

  Торгівля людьми - це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від  якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують. 

  Відповідно до законодавства, торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

  Метою торгівлі людьми може бути:

  трудова експлуатація;

  сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;

  примусове жебрацтво;

  примусове втягнення у злочинну діяльність;

  примусове вилучення органів;

  продаж дитини;

  сурогатне материнство.

  Однак, не дивлячись на значну кількість інформації стосовно цього явища у засобах масової інформації та підвищення обізнаності серед широкого загалу, багато осіб, які постраждали від торгівлі людьми, не свідомі того, що те, що з ними трапилось, є злочином, а вони – потерпілими. Вони не знають про можливості захисту своїх прав та інтересів та відшкодування шкоди, завданої їм цим злочином.

  Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли шляхом обману, шантажу, шахрайства або погроз Вас примушували:

  працювати на відробляння невизначених „боргів”, яких Ви буцімто набули, коли Вам обіцяли підшукати роботу (наприклад, за кордоном, або просто у „кращому місці”);

  займатись проституцією або надавати інші сексуальні послуги;

  зніматись у порнографічних фільмах, фотозйомках, або показах через Інтернет;

  виконувати роботу, про яку Ви не домовлялися, від якої не мали змоги відмовитися, і яка вимагалася від вас під загрозою покарання;

  або піддавали іншим формам експлуатації в Україні або за кордоном, імовірно, ви є жертвою  і постраждали від торгівлі людьми.

  За оцінками МОМ, Агентства ООН з питань міграції, з 1991 року від торгівлі людьми постраждали понад 230 000 українців.

  Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги потерпілим.

  Міністерство соціальної політики України  визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно – просвітницькі  акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми та надання допомоги таким особам.

  Упродовж І півріччя 2018 року Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, 112 громадянам України. У 2017 році такий статус встановлено 102 особам.

  У І півріччі 2018 року Мінсоцполітики виявлено більше осіб, які постраждали від сексуальної експлуатації  (51 особа), порівняно з 2017 роком - 46 осіб.

  Основні країни, в яких у  різний спосіб експлуатуються громадяни України, - Російська Федерація, Республіка Польща, Республіка Туреччина, ОАЕ тощо.

  Національна поліція України відповідно до своїх повноважень та чинного законодавства здійснює заходи, що в рамках протидії торгівлі людьми, спрямовані на виявлення злочину торгівлі людьми, у тому числі незакінченого (підготовка до злочину); осіб, які від цього постраждали; встановлює фізичних/юридичних осіб - торгівців людьми та притягнення їх до відповідальності.

  За 6 місяців 2018 року, підрозділами Національної поліції України виявлено 186 фактів, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками ст. 149 КК України, що на 29% більше ніж за аналогічний період 2017 року (144 факти).

  За вказані кримінальні правопорушення оголошено 122 підозри у вчиненні злочину 66 особам, з яких 27 заарештовані.

  Крім цього, досудове розслідування закінчено за 100 кримінальними провадженнями, обвинувальні акти по яких скеровано до суду.

  У ході документування зазначених злочинів, за 5 місяців поточного року установлено та надано допомогу 140 потерпілим від торгівлі людьми, з яких 85 жінкам, у тому числі 5 неповнолітнім та 7 малолітнім дітям.

  Кілька прикладів:

  1.У Рівненській області  працівники відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в співпраці з УСБУ Рівненщини та прокуратурою Рівненської області, затримали молодика, який транспортував двох дівчат до Словаччини з метою сексуальної експлуатації.

  Затриманий займався вербуванням молодих жінок на території України, обіцяв безтурботне життя, а як тільки вони перетинали кордон - потрапляли в справжнє рабство та нескінченні борги.

  2. У Вінницькій області під приводом роботи будівельниками було завербовано 14 чоловіків та 2 жінки з метою трудової експлуатації. Під час телефонної розмови «роботодавець» повідомив, що чоловіки-будівельники отримуватимуть по 1000 доларів в кінці кожного місяця, а жінкам-кухарям, яким потрібно буде також допомагати чоловікам-будівельникам, оплата  праці становитиме 800 доларів на місяць. Об’єкт, на який привезли українців, був огороджений парканом висотою 3,5 м. Відкрито, не приховуючи зброї, з автоматами стояли охоронці. «Роботодавець» пояснив роботу: чоловіки повинні  виконувати штукатурні та малярні роботи, жінки - готувати їжу та працювати поруч з чоловіками. У  них відібрали паспорти, про їх повернення взагалі мови не було, а стосовно мобільних телефонів сказали: «Телефонів не буде, попрощайтеся з ними».

  Заробітчани працювали по 16 годин і більше без права на відпочинок з повним обмеженням пересування: не дозволялося покинути місце роботи. Періодично працювали протягом доби. Охоронці постійно погрожували не виплатою коштів.

  3. Працівниками управлінь по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Національної поліції Дніпропетровської області і м. Києва встановлена група осіб, яка у період з 2014 до 2016 років на території Дніпропетровської, Київської та інших областей України здійснювали вербування потерпілих з метою експлуатації, а саме залучення до злочинної діяльності на території Російської Федерації. Свою злочинну діяльність здійснювали через всесвітню мережу Інтернет, а також за допомогою рекламних листівок, які розміщувалися в громадських місцях. Для роботи кур'єрами-експедиторами фасованого товару з відрядженням за кордон запрошувалися особи у віці від 20 років. Далі, після прибуття завербованих осіб до Російської Федерації, їх залучали до незаконного збуту наркотиків, в тому числі із застосуванням погроз. У подальшому їх затримували правоохоронні органи Російської Федерації.

  За аналогічною схемою діяло інше злочинне угруповання, яке було викрито оперативниками управління по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми. До складу його входили чотири жителя м. Києва та Київської області, які займалися вербуванням молодих людей, переважно студентів, які перебувають у скрутному матеріальному становищі і мали бажання заробити гроші за кордоном.  Упродовж двох років  організатори угруповання відправили з України в Бразилію вісім осіб, через шахрайську схему наших громадян змусили стати міжнародними наркокур'єрами і перевозити в валізах кокаїн з Бразилії у Таїланд. У результаті наші співвітчизники були затримані правоохоронними органами цих країн.

  4. У Вінницькій області під приводом роботи волонтерами у Республіці Білорусь було завербовано подружжя з метою використання їх у жебракуванні. Вербувальник обіцяв виплачувати по 10 доларів щоденно. Кошти повинен був видавати ввечері після робочого дня. Обіцяв укласти трудовий договір, видати офіційні посвідчення волонтерів. Натомість заробітчан змушували жебракувати по 12 і більше годин.

  5. Працівниками Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Національної поліції України, рамках кримінального провадження, розпочатого розслідування злочину за ознаками статті 149 КК України: встановлено групу осіб, з числа жителів м. Києва та Полтавської області, які здійснювали пошук, вербування та переміщення молодих осіб, які перебували у скрутному матеріальному становищі, для подальшого вилучення органів з метою трансплантації.

  Вказане угруповання завербувало чотирьох осіб, які були визначені потенційними донорами для подальшого вилучення органів (у тому числі трьох неповнолітніх).

  Оскільки процедура трансплантації між громадянами без родинних зв’язків в Україні заборонена, фігуранти підшуковували реципієнтів та клініки, що здатні провести відповідну операцію за кордоном.

  У ході проведення оперативної комбінації працівниками Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми під процесуальним керівництвом прокуратури Київської області, на залізничному вокзалі м. Києва затримано трьох учасників вказаної злочинної групи, які намагались здійснити переміщення завербованої молодої жінки до м. Москва Російської Федерації для подальшого вилучення органів.

  Жінці-донору обіцяли грошову винагороду у розмірі 250 000 доларів США за вилучення частини печінки, при цьому 10% грошей планували залишити собі за «посередництво та організацію» заходу. На кишенькові витрати «донору» було видано 10 000 грн. у борг до виплати вказаної суми.

  Державна служба зайнятості розширює форми роботи, направлені на здійснення допомоги громадянам у вирішенні питань зайнятості.

  У центрах зайнятості забезпечено безбар’єрний доступ до всіх джерел інформації, встановлено тач-скріни з базою даних про вакансії, комп’ютери з вільним доступом до Інтернет-сайтів з пошуку роботи, у тому числі до Інтернет-ресурсу Державної служби зайнятості «Єдине соціальне середовище зайнятості».

  З грудня 2017 року у службі зайнятості діє «гаряча лінія» 0-800-50-99-66, зателефонувавши на яку можна отримати консультації фахівців, зокрема з питань, пов’язаних із запобіганням нелегальній трудовій міграції та торгівлі людьми.

  У кожному випадку потрапляння громадян України в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми, Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи у взаємодії з українськими та іноземними компетентними органами вживають комплекс заходів щодо забезпечення належного реагування на факти вчинення злочинів у сфері торгівлі людьми проти наших співвітчизників за кордоном з метою захисту їхніх прав та інтересів, надання наявної інформації для кримінального переслідування винних осіб, забезпечення безпеки постраждалих під час перебування за кордоном та їх безперешкодного повернення в Україну.

  З ухваленням Закону України „Про протидію торгівлі людьми”,  Міністерство соціальної політики як національний координатор, проводить інформаційно-просвітницькі акції з протидії торгівлі людьми з метою інформування громадян України про цю проблему.

  Звільнившись з тенет торгівців людьми, постраждалі, як правило, повертаються на батьківщину в незадовільному фізичному, психічному та психологічному станах. На додаток, вдома на них часто чекає  низка нових проблем: особисті документи зникли, вони «виписані із помешкання», тобто зняті з реєстраційного обліку за місцем колишнього мешкання, позбавленні батьківських прав тощо.

  Крім того, люди, котрі обманули їх з працевлаштуванням чи продали у боргову кабалу, не тільки не повертають заплаченого завдатку, але й погрожують розправою.

  Більшість постраждалих від торгівлі людьми вважають, що їхнє рішення мігрувати у пошуках кращого працевлаштування - це підконтрольний їм процес. Вони не усвідомлюють, що від самого початку їх обманюють або шантажують, аби лише створити ситуацію, в якій тих можна буде експлуатувати. Втім, після застосування таких засобів, як обман, шахрайство чи зловживання владою з метою експлуатації чиєїсь праці чи послуг, початкова згода, яку могла дати жертва, втрачає чинність, оскільки ніхто не став би з власної волі погоджуватися на експлуатацію, перебування в підневільному стані чи жорстокість. Крім того, обман або шахрайство можуть стосуватися не тільки суті роботи, але й умов, у яких цю роботу чи послуги доводиться виконувати чи надавати.

  Звичайно, логічно було б спочатку повернути собі права на втрачене за час перебування у неволі, а також інше майно, відновити батьківські права, добитися відшкодування шкоди, завданої кривдниками, подбати про здоров’я.

  Постраждалі від торгівлі людьми заслуговують на повагу і допомогу незалежно від форми експлуатації. Для успішного попередження торгівлі людьми надзвичайно важливо захищати їхні права і надавати підтримку. Це передбачає захист їхнього особистого життя, а також низку адміністративних заходів для оформлення їхнього перебування у країні призначення із наданням безпечного житла та доступу до психологічної, медичної, юридичної та соціальної допомоги. 

  Підтримка у буденних справах і визначення нових перспектив допомагає постраждалим створити стабільне оточення і налагодити життя. Тільки ті, хто відчувають стабільність, зможуть бути корисними в якості надійних свідків, але допомогу і захист необхідно надавати незалежно від готовності потерпілого давати свідчення.

  Ми доносимо до вас цю інформацію, тому що хочемо, щоб ви знали: кожному гарантуються права і свободи, вони гарантуються чинним законодавством.  Свобода - фундаментальне право кожної людини.

  З нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми - 30 липня, Міністерство соціальної політики України анонсує старт загальнонаціональної інформаційної кампанії, метою якої є привернення уваги до проблеми торгівлі людьми, так званого сучасного рабства.

  Метою просвітницької кампанії є об’єднання зусиль для подолання цього негативного явища, боротьба  зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, надання підтримки і допомоги потерпілим та профілактичної роботи.

  Вчасне отримання інформації може убезпечити когось із потенційних жертв, адже проблема стосується не лише жертв сучасного рабства, але і кожного громадянина, котрий може потрапити у тенета кримінальних осіб чи організацій. Висвітлюватимуться також питання підтримки та реабілітації жертв торгівлі людьми та ефективної співпраці всіх державних та неурядових організацій з метою подолання цього негативного явища.

  Номер гарячої лінії з питань міграції та протидії торгівлі людьми:0 800 505 501.

  За матеріалами Міністерства соціальної політики України


   

 • Фахівці Держпраці взяли участь у роботі виїзної комісії, що атестує дитячі заклади оздоровлення та відпочинку

  Фахівці Держпраці взяли участь у роботі виїзної комісії,  що атестує дитячі заклади оздоровлення та відпочинку 

  Фахівці відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері  Управління Держпраці у Чернівецькій області, зокрема, начальник відділу Микола Остапович та головний державний інспектор Дмитро Паламарчук взяли участь у  виїзних  засіданнях комісії з проведення  державної атестації  дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, утвореною  Чернівецькою обласною державною адміністрацією.  

  Участь представників Держпраці у роботі засідань виїзної комісії відбувається на виконання пункту 4  розділу ІІ Типового положення про атестаційну комісію з проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 23 травня 2016 року №545 та  зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 09 червня 2016 року за №834/28964.

  Днями такі виїзні засідання відбулися на базах дитячого пансіонату «Вербиченька», дитячого оздоровчого табору «Водограй»,  позашкільного оздоровчо - виховного закладу «Лунка».

  Так, фахівцями Держпраці під час відвідування дитячого пансіонату  «Вербиченька»  виявлено низку порушень законодавства України про охорону праці, зокрема,  посадові особи закладу не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці та не отримали відповідні посвідчення, у закладі не створено комісію з   навчання і перевірки знань з питань охорони праці, низка інструкцій потребує перегляду та затвердження.

  При інспектуванні дитячого оздоровчого табору «Водограй» виявлено, що в установі  не розроблено Положення про службу охорони праці, не призначено відповідального за стан охорони праці , посадові особи не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці та не отримали відповідні посвідчення,  журнали вступного  інструктажу ведуться з порушеннями,  журнал «Реєстрації та видачі інструкцій  з охорони праці» відсутній.

  Фахівці Держпраці зобов’язали адміністрацію табору усунути й інші порушення, зафіксовані, зокрема,  при  експлуатації окремих інструментів та засобів, а також  посилити електробезпеку. 

  Усунути виявлені недоліки  зобов’язано й адміністрацію  спортивно - оздоровчого табору відпочинку «Здоровя».  У закладі виявлено наступні порушення:  не організовано проведення інструктажів з охорони праці для працівників інших організацій, які виконують роботи для табору;  не розроблено Положення про порядок навчання з працівниками табору, не розроблено  програми стажування для новоприйнятих працівників та інші.

  Водночас під час відвідування позашкільного оздоровчо - виховного закладу «Лунка» підтверджено, що всі виявлені  під час позапланової перевірки  порушення  (захід  державного нагляду проведено у червні 2018 року) адміністрація усунула повністю. 

  Слід підкреслити, що Управлінням Держпраці у Чернівецькій області підготовлено на розміщено на офіційному веб-ресурсі відомства  Методичні  рекомендації щодо забезпечення дотримання основних вимог законодавства з охорони праці у дитячих оздоровчих закладах (підприємствах).

  Відповідну інформацію розміщено у рубриці «Роз’яснення».


   

 • «Ви - гідний приклад для наслідування»: Держпраці привітала учасників регіонального туру спартакіади «Сила духу»

  «Ви - гідний приклад для наслідування»: Держпраці привітала учасників регіонального туру спартакіади «Сила духу»   

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  Іван  Луцак привітав учасників регіонального туру шостої Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу» під час урочистого відкриття заходу.

  У вітальному слові Іван Луцак зазначив:

  «Від імені Управління Держпраці щиро вітаю вас з участю у регіональних змаганнях Всеукраїнської спартакіади «Сила духу». Назва цих  змагань говорить сама за себе. Усі ви - люди з надзвичайною силою духу. Пережити в житті надзвичайні обставини, тяжкі випробування, фізичний біль і не здатися можуть тільки мужні, сильні й тверді духом люди.

  Незалежно від того, якими будуть результати змагань, ви всі вже - переможці і гідний приклад для наслідування, як не здаватися, окреслити для себе мету і твердо йти  по життю».

  Керівник відомства також підкреслив, що проведення таких заходів - чергова можливість звернутися до всіх, хто щодня трудиться на підприємствах, в будь - якій  установі, організації. Іван Луцак наголосив, що безпека на виробництві залежить від багатьох факторів: сумлінності керівників, професійності посадових осіб відповідальних за стан охорони праці і, безперечно, від кожного працівника, котрий зобов’язаний дбати про свою безпеку на виробництві.

  Спортивна спартакіада відбулася учора у Чернівцях. Мета заходу - залучення потерпілих на виробництві до активного громадського життя, допомога у психологічній та соціальній реабілітації.   

  Програма передбачала змагання у п’яти видах спорту: баскетболі, дартсі, настільному тенісі, шахах, силових видах.  До участі зголосилися вісім команд  учасників  з Чернівців, Сторожинецького, Кіцманського,  Вижницького, Глибоцького, Хотинського, Сокирянського,  Новоселицького районів.

  Організаторами змагань  виступили управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області  та  Чернівецька обласна рада фізкультурно-спортивного товариства «Спартак».  


   

   

 • Не уклавши трудових договорів, роботодавець допустив до роботи 23 працівників

  Не уклавши трудових договорів,роботодавець допустив до роботи 23 працівників

  23 робітники були допущені до роботи без укладання з ними трудових договорів,  оформлених  наказами чи розпорядженням власника  або уповноваженого ним  органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівників на роботу.

  Факти не задекларованої зайнятості виявлено у суб’єкта господарювання, що здійснює виробничу  діяльність  в будівельній галузі: працівники були допущені до виконання будівельних робіт при зведенні житлового комплексу у Чернівцях.

  Факти порушення вимог статті 21 Кодексу законів про працю України - «Трудовий договір» та статті 24 КЗпПУ «Укладення трудового договору» встановили керівник та головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області .

  Інспекційне відвідування фахівців Держпраці  на підприємство відбулося спільно з працівниками Управління захисту економіки у Чернівецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

  У ході здійснення заходу контролю посадовими особами Держпраці  встановлено  також, що роботодавець допустив  до роботи іншу частину працівників  на підставі  не трудових договорів, як того вимагає Закон, а на підставі цивільно-правових угод.

  Представники територіального органу  Державної служби України з питань праці  вказали роботодавцю на це грубе порушення трудового законодавства.

  Адже фактичні трудові відносини з робітниками і надання трудовим договорам форми цивільно-правових перешкоджає реалізації працівників права на працю, гарантованого статтею 2 Кодексу законів про працю України.

  Своїми діями (укладанням цивільно- правових  угод, а не трудових договорів) роботодавець  перешкодив реалізації  права  працівників на соціальний захист у разі  тимчасової втрати працездатності, при настанні нещасного випадку на виробництві або внаслідок професійного захворювання, права на відпочинок,щорічну оплачувану відпустку, тощо.

  За грубі порушення трудового законодавства посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладення на суб’єкта господарювання штрафної санкції  у розмірі    2 568 870  гривень (два мільйони п’ятсот шістдесят вісім тисяч вісімсот сімдесят гривень).


   

 • Отримання державним службовцем неправомірної вигоди або подарунка - корупційні діяння, за які настає відповідальність перед Законом

  Отримання державним службовцем неправомірної вигоди або подарунка - корупційні діяння, за які настає відповідальність перед Законом

  Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов’язані невідкладно вжити  заходів:

  відмовитися від пропозиції;

  за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;

  залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі, й серед співробітників;

  письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

  Цю норму регламентує стаття 24 Закону України «Про запобігання корупції» - «Запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними».

  Якщо особа, на яку поширюються обмеження щодо використання службового становища та щодо одержання подарунків, виявила у своєму службовому приміщенні чи отримала майно, що може бути неправомірною вигодою, або подарунок, вона зобов’язана невідкладно, не пізніше одного робочого дня, письмово повідомити про цей факт свого безпосереднього керівника або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації.

  Про виявлення майна, що може бути неправомірною вигодою, або подарунка складається акт, який підписується особою, яка виявила неправомірну вигоду або подарунок, та її безпосереднім керівником або керівником відповідного органу, підприємства, установи, організації.

  У разі якщо майно, що може бути неправомірною вигодою, або подарунок виявляє особа, яка є керівником органу, підприємства, установи, організації, акт про виявлення майна, що може бути неправомірною вигодою, або подарунка підписує ця особа та особа, уповноважена на виконання обов’язків керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації у разі його відсутності.

  Предмети неправомірної вигоди, а також одержані чи виявлені подарунки зберігаються в органі до їх передачі спеціально уповноваженим суб’єктам у сфері протидії корупції.

  У випадку наявності в особи, зазначеної у пунктах 1,2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», сумнівів щодо можливості одержання нею подарунка, вона має право письмово звернутися для одержання консультації з цього питання до територіального органу Національного агентства, який надає відповідне роз’яснення.


   

   

   

 • Трудовий договір - задекларовані трудові відносини між роботодавцем та працівником

  Трудовий договір - задекларовані трудові відносини між роботодавцем та працівником

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює:

  відповідно до вимог статті 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір  між роботодавцем та працівником укладається у письмовій формі.

  Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, або уповноваженого ним  органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

  У наказі про прийняття на роботу роботодавець зобов’язаний зазначити  дату прийняття на роботу, назву посади (професії), за якою працюватиме працівник, розмір основної заробітної плати.

  При укладенні трудового договору може бути обумовлено угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі  про прийняття на роботу. Проведення випробування без видання наказу про прийняття на роботу не допускається. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

  При влаштуванні на роботу працівник зобов'язаний подавати трудову книжку.

  До початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець зобов'язаний:

  роз'яснити працівникові його права і обов'язки;

  проінформувати про умови праці, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров'я;

  про права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;

  ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором, якщо такий існує;

  визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;

  проінструктувати працівника щодо необхідності дотримання ним нормативно-правових актів з  охорони та гігієни праці.  

  Роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, за іншою професією (посадою).

  Працівнику повинна гарантуватися:

  відповідна тривалість робочого дня (не більше 40 годин на тиждень);

  заробітна плата, її виплата має відбуватися регулярно у встановлені на підприємстві строки, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

  Працівники також мають знати, що вони  вправі звернутись до місцевого суду в порядку цивільно-процесуального судочинства з позовом  про оформлення трудових відносин у разі виконання ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи.

  При винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу, у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації, суд, який розглядає трудовий спір, одночасно ухвалює рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.

   


   

   

 • Про результати роботи сектору з питань експертизи умов праці

  Про результати роботи сектору з питань експертизи умов праці

  Працівниками сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Чернівецькій області  з початку  2018 року надано методично-консультативну допомогу та здійснено превентивні заходи з питань соціального захисту працівників, зайнятих на роботах з шкідливими та важкими умовами праці на 95 підприємствах, із них під час проведення планових перевірок з питань дотримання статті 7 Закону України „Про охорону праці” та статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” здійснено превентивні заходи з питань атестації робочих місць за умовами праці на 63 підприємствах.

  Надано методичну та консультативну допомогу на 32 підприємствах у проведенні атестації робочих місць за умовами праці з метою правильності встановлення пільгових пенсій та надання додаткових відпустокі доплат за роботу у шкідливих умовах праці.

  Фахівці сектору брали  участь у підготовці та проведенні засідань Комісії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України у Чернівецькій області  щодо призначення пенсій за віком на пільгових умовах, на яких розглянуто 47 заяв громадян.

  У 2018 році до сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці звернулося  133 громадян з питань  пільгового пенсійного забезпечення, правильності проведення атестації робочих місць за умовами праці та надання пільг і компенсацій (додаткові щорічні відпустки, доплати до посадового окладу, скорочена тривалість робочого тижня, спецхарчування) за роботу у шкідливих та важких умовах праці. Усім їм фахівцями надано відповідну кваліфіковану допомогу.