UP

Онлайн - прийом у Держпраці України: представники підприємств звернулися із проблемними питаннями

Онлайн - прийом у Держпраці України: представники підприємств звернулися із проблемними питаннями

Під час онлайн-прийому, 16 жовтня, до фахівців Державної служби України з питань праці звернулись представники підприємств Херсонської області із проблемними питаннями, що виникають у роботі, а саме:

Яким нормативно-правовим актом з охорони праці встановлені вимоги безпеки до арматури, приладів і запобіжних пристроїв, що встановлюються на об’єктах котлонагляду (парових та водогрійних котлах, посудинах під тиском, трубопроводах пару та води) при розробці проектної документації та експлуатації. Чи не виникнуть питання щодо цих приладів при проведенні перевірок інспекторами Держпраці, зокрема:

манометри: клас точності, шкала, діаметр корпусу від рівня площадки спостереження за манометром;

запобіжні пристрої: кількість, їх розміри та пропускна здатність;

покажчики рівня води: розміщення, кількість, висота прозорого елемента, діаметр труб з’єднання із котлом, тощо? 

З таким таким запитанням звернувся начальник відділу охорони праці МКП «Херсонтеплоенерго» Володимир Апухтін.

Головний спеціаліст відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Володимир Шавернєв роз’яснив, що норми проектування не належать до компетенції Держпраці.

Вимоги щодо проектування, будови обладнання визначені в Технічних регламентах. Тому всі нормативно-правові акти з охорони праці стосовно обладнання, що працює під тиском, переглянуті відповідно до вимог сучасного законодавства.

Заступник директора ТОВ «Связь-сервис» Микола Деркунський звернувся до фахівців із двома запитаннями. Зокрема, він поцікавився, чи потрібно підприємству зв’язку отримувати дозвіл Держпраці на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, якщо підприємство вже має дозвіл (в новій редакції – Декларацію) на роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах)? І якщо потрібно, то виходить, що на одну роботу має бути два дозвільних документа?

Відповідь надав начальник відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Василь Лісовик.

Він зазначив наступне, відповідно до НПАОП 40.1-1.32-01 вибухонебезпечна зона – простір у приміщенні або навколо зовнішньої установки, у якому присутнє вибухонебезпечне середовище або воно може утворитися у такій кількості, яка вимагає спеціальних заходів у конструкції електрообладнання під час його монтажу та експлуатації.

На виконання робіт у таких зонах необхідно отримувати дозвіл згідно з вимогами пункту 6 додатка 2 Постанови КМУ від 26.10.2011 № 1107.

На право виконання робіт в колодязях, шурфах, замкнутому просторі суб’єкт господарювання подає до ГУ Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, згідно з пунктом 8 додатку 6 Постанови КМУ від 26.10.2011 № 1107.

Керівник ООО «Ермітаж Хаус» Олена Кожохар поцікавилась у фахівців Держпраці, Чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийомі на роботу? Як поводитись роботодавцю, якщо жінка повідомила про вагітність при прийомі на роботу. Теоретично, якщо вона не пройде випробування та буде звільнена за п. 11 ст. 40 КЗпПУ, то може на підставі медичної довідки по вагітності поновлена на роботі – як цьому запобігти на стадії укладання трудового договору?

Заступник начальника відділу з питань трудових відносин Ігор Литвинов зазначив, що під час працевлаштування в Україні жінок часто запитують про те, що не має ніякого стосунку до професійних характеристик, але порушує їх особистий простір, зокрема це питання про стан жінки, в якому вона знаходиться на момент працевлаштування.

Законодавство України передбачає заборону будь-яких проявів дискримінації за статевою ознакою. Про це йдеться, зокрема, в Конституції України (Стаття 24), Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» та у статті 2 Кодексу законів про працю.

Крім того, відповідно до статті 184 Кодексу законів про працю України, заборонено відмовляти у прийнятті на роботу жінкам із причин, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а також одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.

У разі відмови у прийнятті на роботу таким категоріям осіб роботодавець зобов’язаний повідомити їх про причину відмови у письмовій формі.

У свою чергу, жінка може оскаржити таку відмову в суді. Тому при прийомі на роботу ставити такі питання є недоречно.

Щодо випробувального терміну. Статтею 26 Кодексу законів про працю України заборонено встановлення випробувального терміну вагітним жінкам; одиноким матерям, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.

Однак, якщо жінка при прийомі на роботу не повідомила про вагітність а повідомила про це під час проходження випробувального терміну, звільнення жінки як такої, що не пройшла випробувальний термін, оскільки це є звільненням з ініціативи роботодавця заборонено законодавством - стаття 184 КЗпП України.

Для підтвердження свого стану (вагітності) жінка має надати роботодавцю відповідний медичний висновок.


 

 

Ми на YouTube

Важливо

Конкурс дитячого малюнка