UP
Фільтр
 • Увага! Управління Держпраці попереджає: діють шахраї!

  Увага! Управління Держпраці попереджає: діють шахраї!

  У зв’язку з надходженням інформації від суб’єктів господарювання про телефонні дзвінки та сповіщення від невстановлених осіб від імені керівництва Управління Держпраці у Чернівецькій області з метою заволодіння грошовими коштами під приводом проведення заходів нагляду, тобто, позапланових перевірок, наголошуємо:

  такі дзвінки здійснюються шахраями, котрі не мають жодного стосунку до керівництва та фахівців Управління територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Наполегливо закликаємо суб’єктів господарювання Буковини бути пильними та не дозволяти аферистам вводити себе в оману.

  Шановні суб’єкти господарської діяльності Буковини!

  Якщо ви стали учасниками чи свідками випадків звернення осіб, котрі від імені Управління Держпраці пропонують вирішити проблемні питання за певну винагороду, негайно повідомляйте про це правоохоронні органи краю.

  Телефонуйте за номером 102.

  Також просимо невідкладно повідомляти про такі факти Управління Держпраці у Чернівецькій області за телефонами:

  (0372) 55-37-24; 55 29 71.


 • Інспекційна кампанія: наймасовіше використання неофіційної праці у сільському господарстві, торгівлі, організації харчування

  Інспекційна кампанія: наймасовіше використання неофіційної праці у сільському господарстві, торгівлі, організації харчування

  Державна служба України з питань праці повідомляє: з початку інспекційної кампанії розпочато 2 868 інспекційних відвідувань та виявлено 10 489 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів.

  Найчастіше незадекларовані працівники використовувалися у сферах сільського господарства (2 311 незадекларованих працівників у 119 роботодавців), організації харчування (2 242 незадекларовані працівники у 508 роботодавців), торгівлі (2 160 незадекларованих працівників у 867 роботодавців).

  Виявлено факти використання 84 фізичними особами без державної реєстрації суб’єкта господарювання найманої праці 1 118 працівників. 1 598 фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку першої-третьої груп, використовували працю 6 444 незадекларованих працівників.

  У ході проведених заходів  у регіонах України укладено трудові договори із 5 042 працівниками.

  Динаміка працевлаштування працівників, а також їх кількість у конкретних роботодавців, постійно відстежується ДПС та Держпраці.

  Що ж до результатів інспекційної кампанії на Буковині, то загалом з початку  її проведення інспекторами праці територіального органу Держпраці здійснено 66 інспекційних відвідувань роботодавців.

  Виявлено 247 незадекларованих працівників.

  У ході інспекційних відвідувань суб’єкти господарювання легалізували працю 108 найманих осіб.

  За результатами інформаційних та інспекційних заходів, проведених фахівцями Держпраці у рамках кампанії, суб’єкти господарювання Буковини уклали трудові договори з 2 719 працівниками.


   

   

 • Підписано Меморандум про співробітництво та партнерство між Держпраці та Асоціацією платників податків України

  Підписано Меморандум про співробітництво та партнерство між Держпраці та Асоціацією платників податків України

  Т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці Віталій Сажієнко та Президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе підписали Меморандум про співробітництво та партнерство.

  Метою підписання угоди є консолідація зусиль щодо попередження порушень вимог законодавства про працю, зменшення рівня незадекларованої праці, поліпшення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі, а також щодо посилення ролі громадянського суспільства у реалізації державної політики у сфері проведення економічних реформ та запобігання правопорушенням платниками податків.

  У рамках Меморандуму сторони зобов’язуються підтримувати ділові контакти, вживати усіх необхідних заходів для забезпечення ефективності та розвитку їх ділових зв’язків, сприяти розширенню форм співробітництва на засадах взаємоповаги та допомоги.

  Держпраці визнає принципи прозорості та добросовісності, на яких компанії-члени Асоціації будують свою діяльність, та зобов’язується в межах повноважень максимально підтримувати їх у відповідних ініціативах.

  У свою чергу, компанії-члени Асоціації зобов’язуються дотримуватися етичних принципів ведення бізнесу, забезпечуючи при цьому дотримання вимог законодавства про працю, охорону та гігієну праці.


 • У студії радіо «Буковина - UA» - про результативність інспекційної кампанії та найрезонансніші випадки неофіційної праці

  У студії радіо «Буковина - UA» - про результативність інспекційної кампанії та найрезонансніші випадки неофіційної праці

  Чи можливо викорінити не задекларовану працю, як  суспільне явище? Чи стала результативною нинішня інспекційна кампанія?

  У який спосіб  здійснюватимуть заходи державного нагляду (контролю) інспектори праці після її завершення?І чи зменшилися масштаби неофіційно праці на Буковині загалом?

  На ці та інші запитання журналістки Аліни Хрищук в ефірі програми «Прайм-тайм», що вийшла на хвилях радіо «Буковина -UA», відповіла заступниця начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Слухачі мали можливість поставити запитання представниці Держпраці в інтерактивному форматі, оскільки програма виходила у прямому ефірі.

  У студії «Суспільного - Буковина»  Галина Кушнір, зокрема, розповіла, у який спосіб проводяться інспекційні відвідування;хто із роботодавців потрапляє у поле зору фахівців Держпраці у першу чергу; про кількість виявлених неоформлених трудових відносин та про найрезонансніші випадки неофіційної праці.  

  Прослухати програму можна за цим посиланням: 

  https://www.youtube.com/watch?v=Y52GENdbRRI&t=59s


   

   

   

   

   

   

   

   

 • Підприємець понесе фінансову відповідальність за використання неофіційної праці

  Підприємець понесе фінансову відповідальність за використання неофіційної праці

  Посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області розглянуто матеріали інспекційного відвідування фізичної особи-підприємця, що здійснює підприємницьку діяльність у сфері громадського харчування.

  Матеріалами інспекційного відвідування, проведеного інспектором праці, підтверджено факт допуску до виконання роботи неофіційного працівника  у закладі харчування, який належить підприємцю.

  Працівник був допущений до виконання роботи у порушення статей Кодексу законів про працю, зокрема статі  21 - «Трудовий договір» та статі 24 - «Укладення трудового договору».  

  Вже у ході інспекційного відвідування роботодавець уклав  із найманим працівником трудовий договір,  видав наказ про прийняття його на роботу з оплатою праці та надав відповідне повідомлення до територіального органу Державної податкової служби. 

  Належне оформлення працівника відбулося лише за втручання фахівця Держпраці.

  Водночас це не звільнило роботодавця від відповідальності за порушення норм чинного законодавства про працю.

  Посадовими особами  Управління на суб’єкта господарювання накладено фінансову санкцію за використання нелегальної праці, а саме - 60 тисяч гривень.


   

 • Лише втручання інспекторів Держпраці змусило роботодавця укласти трудові договори з 15 працівниками, зайнятими нелегально на зборі фруктів

  Лише втручання інспекторів Держпраці змусило роботодавця укласти  договори з 15 працівниками, зайнятими нелегально на зборі фруктів  

  Незадекларовану зайнятість  у садах фермерського господарства у Дністровському районі виявили інспектори праці Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Наймані працівники займалися збором слив.

  Інспекційне відвідування відбувалося за рішенням керівництва Управління на підставі аналізу інформації, викладеної в офіційному листі органу місцевого самоврядування, а  саме однієї  із об’єднаних територіальних громад  Дністровщини.

  У листі, зокрема, йшлося про те, що в даному фермерському господарстві розпочався збір фруктів із залученням значної кількості найманих громадян, ймовірніше за все, без належного оформлення трудових відносин та без належної сплати бюджетних платежів та зборів.

  Під час здійснення контрольного заходу інспектори праці виявили 17 працівників, 15 із них працювали, у порушення чинного трудового законодавства, без належного оформлення трудових відносин.

  Субєкт господарювання надав громадянам можливість працевлаштування у порушення окремих норм чинного Кодексу законів про працю України, а саме статей 21 - «Трудовий договір» та статі 24 -  «Укладення трудового договору». 

  А також у порушення норм постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року за  №413 - «Про порядок повідомлення ДФС та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».

  Таким чином, роботодавець допустив до роботи найманий персонал без укладення трудових договорів та без повідомлення  органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  За підсумками інспекційного відвідування, суб’єкт господарювання того ж дня уклав трудові відносини на період збирання фруктів з 15 працівниками, закріпивши факти працевлаштування відповідним наказом.

  Повідомлення про прийняття громадян на роботу також сформовано та подано роботодавцем до територіального органу Державної податкової служби.

  Довідково: з початку  інспекційної кампанії, спрямованої на мінімізацію неофіційної праці,   інспекторами Управління  Держпраці у Чернівецькій області виявлено 224 незадекларованих  працівників.

  У ході інспекційних відвідувань суб’єкти господарювання легалізували працю 83 найманих осіб.

  Загалом за результатами інформаційних та інспекційних заходів, проведених фахівцями Держпраці у рамках кампанії, суб’єкти господарювання Буковини уклали трудові договори з 2 354 працівниками.


   

   

   

   

 • Затверджено новий Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці

  Затверджено новий Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці

  14 вересня набув чинності Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці  у новій редакції.  Відповідний наказ підписано Т.в.о. Голови Держпраці України Віталієм Сажієнко.

  Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці затверджено відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, ухваленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року за №96, Положення про Державний реєстр нормативно-правових актів з охорони праці, закріпленого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 08.06.2004 року за №151 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23.06.2004 року за №778/9377.

  Детальніше:  Покажчик


 • У Держпраці відбувся семінар щодо сучасних підходів до роботи з відкритими даними про бізнес

  У Держпраці відбувся семінар щодо сучасних підходів до роботи з відкритими даними про бізнес

  У рамках Меморандуму про співпрацю, який нещодавно т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко підписав із заступником директора з правових питань YouControl Данилом Глоба, для посадових осіб Держпраці відбувся семінар щодо сучасних підходів до роботи з відкритими даними про бізнес.

  Представники компанії YouControl розповіли про свою аналітичну систему, яка формує повне досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних з понад 180 джерел. Показали на практиці як можна за хвилину отримати актуальну інформацію про компанію або ФОП з офіційних відкритих даних.

  Аналітична система YouControl допоможе посадовцям Держпраці в автоматизованому режимі перевіряти, порівнювати та аналізувати дані без залучення значної кількості людських ресурсів.

  Співпраця з YouControl сприятиме підвищенню ефективності виконання завдань Служби, зокрема щодо перевірки учасників процедур закупівель, запобігання корупційним правопорушенням, контролю підприємств сфери управління тощо.

  Держпраці та YouControl у рамках Меморандуму планують регулярно організовувати та брати участь у спільних конференціях, круглих столах, дискусіях тощо.

  Така взаємодія сприятиме формуванню прозорого бізнес-середовища в Україні, популяризації відкритих даних, підвищенню ефективності державного управління, повідомляється на сайті Держпраці України.


   

   

   

 • Очільник Держпраці Віталій Сажієнко зустрівся з журналістами інтернет-видання “Мінфін”

  Очільник Держпраці Віталій Сажієнко зустрівся з журналістами інтернет-видання “Мінфін”

  Як відбуваються перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин, кого інспектують в першу чергу та яка відповідальність передбачена за одного незадекларованого працівника – про це Віталій Сажієнко розповів у інтерв’ю журналістам “Мінфін”.

  Про перші результати перевірок на тіньову зайнятість

  – З 1 липня Держпраці почала перевірки з виявлення неоформлених працівників. Які перші результати?

  – З початку кампанії ми розпочали 2702 перевірки і виявили 9680 неоформлених працівників. Перед початком інспекційної кампанії впродовж півроку наші інспектори проводили роз’яснювальну роботу, інформували роботодавців та працівників про переваги роботи «в білу».

  В результаті усіх цих заходів за 2021 рік ми отримали майже 96,7 тис. нових офіційно працевлаштованих. З 4711 із них укладено трудові договори у ході перевірок, а із 92 тис. осіб — під час інформаційної кампанії. Тобто усі ці люди раніше працювали неофіційно, а тепер зареєстровані у Пенсійному фонді, за них сплачується єдиний соціальний внесок та податок на дохід фізичних осіб.

  – Які галузі лідирують за кількістю неоформлених працівників?

  – Кількість неформально зайнятого населення у першому півріччі 2021 року, за даними Держстату, становила майже 3 млн осіб. З них 1,3 млн — у сільському господарстві, 501,2 тис. — в будівництві та 462,6 тис. — в оптовій і роздрібній торгівлі. До лідерів з неформальної зайнятості з кількістю неофіційно влаштованих працівників понад 100 тис. осіб також належать промисловість, транспорт, поштова та кур’єрська діяльність.

  Але «тіньова» зайнятість скорочується. Порівнюючи з початком 2020 року, кількість неофіційно працевлаштованих зменшилася на 495 тис. осіб. Тим не менше, кожен п’ятий українець і досі працює в «тіні».

  Як Держпраці знаходить компанії, в яких працюють без офіційного працевлаштування

  – Як ви «вираховуєте» компанії, які не бажають переносити стосунки з персоналом в офіційну площину?

  – У подоланні незадекларованої праці один, як кажуть, в полі не воїн. У цьому напрямі ми тісно співпрацюємо з податковою службою та Пенсійним фондом. Завдяки доступу до їхніх інформаційних баз ми маємо змогу співставляти та аналізувати дані. Таким чином ми виявляємо роботодавців, які із високою ймовірністю використовують незадекларованих працівників, і вносимо їх до плану перевірок.

  На практиці це виглядає приблизно так. У звітах податкової ми бачимо компанію із значними обсягами виробництва і мільйонними оборотами. А от згідно даних Пенсійного фонду у ній працює тільки, скажімо, троє співробітників. Або інший приклад: у податковій на підприємство зареєстровано 12 реєстраторів розрахункових операцій (РРО), а кількість офіційно оформлених працівників всього 4. Такі невідповідності, зрозуміло, самі собою наштовхують на підозри.

  Червоним сигналом для інспекторів також є ситуація, коли на підприємстві переважна більшість співробітників працюють за цивільними договорами. Особливо насторожують випадки, коли на таких умовах працюють, наприклад, водії чи продавці, при чому не рік-два, а десять, а то й більше.

  Насправді критеріїв відбору підприємств до категорії ризикових багато. Ми постійно розширюємо коло інформації, яку долучатимемо до аналізу ризиків використання незадекларованої праці.

  – Як обираєте кандидатів на проведення позапланових перевірок?

  – У нас є відповідні методики інспекторів, у яких визначено чіткий порядок дій в таких випадках. Але скажу — будь-яка достовірна інформація про те, що той чи інший роботодавець використовує незадекларовану працю, може стати приводом для інспектування. Найчастіше це звернення громадянина. Наголошу — анонімні скарги ми не розглядаємо, а тільки ті, де є дані адресанта.

  Також з інспекційним відвідуванням Держпраці може вийти до тих роботодавців, у яких інспектори проводили роз’яснювальну роботу, але позитивної динаміки у працевлаштуванні неоформлених працівників згодом не побачили.

  – Як ви встановлюєте, що працівник дійсно не оформлений офіційно?

  – Це складна історія, але у нас є різні методи. Інспектор праці перевіряє первинні кадрові і бухгалтерські документи, співставляє документальні дані із кількістю присутніх на робочих місцях. Відмовки — прийшов на стажування, в гості і т. ін. не проходять. Адже закон дозволяє допускати працівника до роботи тільки після його оформлення, про що, безумовно, має бути повідомлена податкова служба. В іншому випадку мова йде про незадекларовану працю.

  Зрозуміло, що наші висновки мають мати під собою серйозну доказову базу, оскільки штрафи немалі і підприємці часто намагаються їх оспорити у судах.

  – Більшість компаній все ж таки не наважуються напряму порушувати законодавство про працю, а оптимізують свої витрати через оформлення працівників приватними підприємцями. Як боретеся з такими псевдо-ФОПами?

  – Сьогодні ми все ж концентруємося на головній проблемі — повністю неформальній зайнятості, тобто коли працівник взагалі не оформлений, не має жодних прав і за нього не сплачується жодних податків.

  – Тіньова зайнятість означає тіньові зарплати, чи вживає відомство заходів для викорінення цього явища?

  – Питання оподаткування доходів фізичних осіб виходить за межі повноважень Держпраці. Ми здійснюємо контроль за оформленням трудових відносин.

  Про штрафи

  – Скільки підприємству коштуватиме використання неофіційної праці, якщо це буде виявлено?

  – Насамперед вноситься припис про усунення виявленого порушення. Тобто роботодавець має укласти з працівником трудовий договір і сплатити податки та ЄСВ за увесь час його роботи.

  Крім того, до порушника застосовуються санкції. Звичайні штрафи для першої та третьої груп спрощеної системи оподаткування — наразі попередження, для решти суб’єктів — 10 мінімальних зарплат, тобто сьогодні 60 000 грн. Повторне порушення з неоформленим працівником вже каратиметься штрафом у 30 мінзарплат або 180 000 грн. При цьому для ФОПів у такому разі вже поблажок не буде.

  Такі штрафи передбачені за кожного неоформленого працівника. Роботодавець має не тільки сплатити штраф, але й укласти трудовий договір із працівником. Цей факт інспектори праці відслідковують за допомогою реєстру застрахованих осіб.

  – Як довго після такого інциденту порушник перебуває в зоні вашої особливої уваги?

  – Якийсь час інспектори дійсно моніторять ситуацію із оформленням трудових договорів такого роботодавця. Так ми можемо швидко відреагувати, якщо у роботодавця після перевірки знову виникне спокуса звільнити працівників і перевести їх у «тінь».

  – А відповідальність для неофіційно влаштованого працівника передбачена?

  – Ні. Але не оформлені працівники вже покарані. У них немає ні державних гарантій, ні соціального захисту, ні гідних умов праці. Як правило, неоформлені трудові відносини закінчуються для працівника неочікуваним звільненням, невиплатою заробітної плати, а у разі втрати працездатності або роботи вони залишаються без будь-якої матеріальної допомоги.

  – Яку суму штрафів було накладено на підприємства цього року?

  – Упродовж 8 місяців цього року винесено 550 постанов про накладення штрафів на суму понад 154 млн гривень.

  – Скільки штрафів оскаржується в судовому порядку?

  – 2/3 постанов про накладення штрафних санкцій на суму 73 млн грн оскаржуються у судовому порядку. Це доволі очікувано. Адже якщо ми виявляємо на підприємстві не одного незареєстрованого працівника, а, скажімо, 10, то це штраф більше 0,5 млн грн. Зрозуміло, що підприємець буде намагатися оскаржити його.

  Але дедалі частіше суди приймають нашу сторону — на користь суб’єктів господарювання приймаються рішення у 25% випадків.

  Про права працівників: як перевірити легальність свого працевлаштування

  – Зараз трудові книги перевели в електронні. Як працівнику перевірити — він працює офіційно чи ні?

  – В першу чергу при працевлаштуванні необхідно звертати увагу на документальне оформлення трудових відносин. Працівник має обов’язково надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, ідентифікаційний код, відомості про трудову діяльність, а також написати заяву про прийняття на роботу. Після цього роботодавець видає наказ про прийняття працівника на роботу, з яким працівника мають ознайомити під підпис.

  Якщо щось відбувається не так, це дає підстави для сумніву. З’ясувати це питання можна, звернувшись у Пенсійний фонд із запитом про наявність повідомлення про прийняття на роботу. Якщо таке повідомлення відсутнє, роботодавець не оформив належним чином трудові відносини.

  – Якщо перевірка свого статусу у Пенсійному фонду дала негативний результат чи є інші порушення, кому про них розповісти?

  – Якщо працівник вважає, що його трудові права порушуються, він може звернутися до Держпраці або її територіальних органів. Це можна зробити письмово, в електронному вигляді, на особистому прийомі або зателефонувавши на урядову «гарячу» лінію. Таке звернення буде підставою для проведення інспекційного відвідування.

  Порада незадекларованим працівникам: якщо ви знаєте, що працюєте неофіційно — звертайтеся, коли ви ще працюєте. Після того, як ви втратите цю роботу, довести факт її виконання буде набагато складніше.

  Чому в Україні великий відсоток тіньової зайнятості

  – Які б ви виділили основні перешкоди для детінізації найманої праці?

  – Головні причини існування незадекларованої праці можна умовно об’єднати у три групи: причини з боку працівників, роботодавців і держави.

  Працівники банально можуть бути необізнаними з процедурою офіційного оформлення трудових відносин. Але найчастіше таким чином намагаються збільшити дохід за рахунок уникнення сплати податків.

  Те ж саме стосується і роботодавців — правова необізнаність та економія на витратах на робочу силу.

  З боку держави причини лежать переважно в законодавчій площині. Вимоги законодавства не завжди відповідають реаліям ринку праці, а суперечливість норм у окремих нормативних актах створюють плутанину та правові колізії. Не йде на користь і забюрократизованість процедур адміністрування підприємницьких та трудових відносин, звітності тощо. Також є проблема у недостатньому рівні соціального захисту — йдеться про те, що розміри допомог не мотивують до сплати внесків і т.ін.

  Про контроль

  – Це не перша кампанія масової перевірки підприємств на предмет легального працевлаштування. Чим вона відрізняється від попередніх?

  – Поточна інспекційна кампанія є більш підготовленою, організованою і структурованою. Доступи до інформаційних баз інших державних органів дозволяють робити інспекційні відвідування більш таргетовано. Тобто не тривожити зайвий раз законослухняних роботодавців.

  Результати свідчать самі за себе — 80% перевірених роботодавців використовують незадекларовану працю.

  – Скільки часу триватиме активна фаза перевірок і як після їх завершення працюватимете з підприємствами?

  – Інспекційна кампанія триватиме до 1 жовтня. Але це не означає, що контроль на цьому припиниться. Ми будемо і надалі слідкувати за підприємствами. У першу чергу, звісно, за тими, де були виявлені неоформлені працівники і під час інспекційної кампанії суттєво зріс штат.

  Якщо фіксуватимемо «відтік» зареєстрованих працівників після закінчення перевірки, інспектуватимемо повторно.

  – Яких результатів очікує відомство від проведення перевірок?

  – Насамперед ми очікуємо зростання офіційного працевлаштування. На скільки — точно сказати важко, але, з огляду на сьогоднішні результати кампанії, можна прогнозувати збільшення кількості офіційно працевлаштованих.

  Джерело сайт “Мінфін”


   

   

 • У місцевих медичних закладах Держпраці посилила інформаційну роботу щодо експлуатації кисневого обладнання

  У місцевих медичних закладах  Держпраці посилила інформаційну роботу щодо експлуатації кисневого обладнання

  Посадові особи відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують здійснювати у місцевих закладах охорони здоров'я інформаційно-роз'яснювальну кампанію з питань експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем.

  Відповідною інформаційною роботою, яка проводиться  на виконання Окремого доручення т.в.о. Голови Держпраці,  вже охоплено  сім закладів Буковини, зокрема, ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», ОКНП «Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня», КНП «Кіцманська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», КНП «Сокирянська лікарня Сокирянської міської ради», КНП «Сторожинецька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня Хотинської міської ради», КНП «Міська лікарня №1 Чернівецької міської ради».

  Під час робочих зустрічей  з відповідальними працівниками закладів охорони здоров’я з метою запобігання виникненню нещасних випадків та належного використання обладнання підвищеної небезпеки, наголошено на основних вимогах  під час експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем.

  За результатами інформаційної роботи відповідальним особами медичних закладів рекомендовано уточнити програми навчання персоналу, що здійснює обслуговування кисневого обладнання; забезпечити їх у достатній кількості спецодягом та інструментом; упорядкувати у належний спосіб  документацію, зокрема, журнали оглядів трубопроводів та обліку балонів,  інструкції з охорони праці.

  У деяких закладах охорони здоров’я  персонал зобов’язано нанести  на обладнання попереджувальні  написи та знаки, обладнати для тримання порожніх кисневих балонів спеціальні приміщення і таке інше. 

  Відповідна інформаційна робота фахівців Управління відбувалася , у тому числі, й у складі  робочої групи, створеної на виконання розпорядження Чернівецької ОДА -  «Про створення робочої групи з проведення превентивних заходів щодо безпечної експлуатації кисневого обладнання» , до складу якої увійшли посадові особи Управління Держпраці, департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА та територіального підрозділу Державної служби з надзвичайних ситуацій.


   

   

 • Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко з робочими візитами відвідав Черкащину, Сумщину та Полтавщину

  Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко з робочими візитами відвідав Черкащину, Сумщину та Полтавщину

  Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко з робочими поїздками відвідав Черкаську, Сумську та Полтавські  області. Про це повідомляє сайт Держпраці України.

  Під час наради в Управлінні Держпраці обговорено актуальні аспекти надання адміністративних послуг та стан здійснення фахівцями Управління нагляду за безпечністю нехарчової продукції в області.

  Окремо акцентовано на інформаційно-роз’яснювальній роботі щодо можливостей онлайн реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

  Особливу увагу очільник Служби приділив проблемним питанням використання незадекларованої праці. Учасники наради обговорили результати 2 місяців інспекційної кампанії на території області.

  Також під час візиту були окреслені питання  запобігання виробничого травматизму та наголошено на своєчасності та об’єктивності розслідувань нещасних випадків на виробництві тощо.

  По завершенню наради Віталій Сажієнко поспілкувався з колективом Управління та запропонував допомогу у вирішенні складних робочих питань.

  Під час робочої зустрічі з колективом Управління Держпраці у Сумській області т.в.о. Голови Держпраці зробив основний акцент на пріоритетних напрямах роботи Служби. Наголосив на важливості реалізації Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік.  

  У рамках заходу особливу увагу було приділено напряму надання адміністративних послуг. Керівник Служби підкреслив актуальність інформаційно-роз’яснювальної роботи стосовно можливостей онлайн реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

  Віталій Сажієнко зазначив, що перед інспекторами праці стоїть завдання попереджувати порушення з охорони праці та направляти свої сили в превентивні заходи з метою мінімізації нещасних випадків у майбутньому.

  Очільник Служби дав настанови щодо подальшої роботи територіального управління та звернув увагу присутніх на важливість формування ефективної комунікації між центральним апаратом Держпраці та його територіальними органами щодо розв’язання актуальних питань.

  Крім того, на нараді було розглянуто питання корупційних ризиків. Керівник Держпраці акцентував колегам на недопущенні проявів корупції в органах державної влади.

  У  рамках робочого візиту на Полтавщину т.в.о. Голови Держпраці зустрівся із колективом Управління Держпраці у Полтавській області.

  Під час розширеної наради з керівниками структурних підрозділів установи Віталій Сажієнко окреслив пріоритетні напрями роботи та завдання, поставленні перед територіальними Управліннями та Службою в цілому. Окремо зупинився на нововведеннях в законодавстві та на їх практичному втіленні в роботі Держпраці.

  Особливу увагу очільник Служби приділив фактам виявлення випадків використання незадекларованої праці та відзначив позитивний результат роботи інспекторів Управління.

  Віталій Сажієнко зосередив увагу колег на проведенні перевірок з охорони праці, інспекційній діяльності з питань додержання трудового законодавства, підкреслив важливість роз’яснювальної роботи з питань легалізації праці.

  Акцентував на своєчасності та об’єктивності розслідувань випадків травматизму на виробництві. Особливу увагу очільник Служби приділив питанню соціального захисту медичних працівників у зв’язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, стану розслідувань випадків гострих респіраторних захворювань серед працівників закладів охорони здоров’я області.

  У рамках візиту увагу було зосереджено і на актуальних питаннях роботи відділів інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці. Зокрема, обговорено проблемні питання щодо проведення заходів державного ринкового нагляду, акцентовано на співпраці з іншими органами ринкового нагляду та митними органами. Розглянуто законодавчі зміни щодо реєстрації декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та дозвільної системи.

  Також під час заходу було підкреслено важливість співпраці з соціальними партнерами та органами місцевої влади щодо комплексного підходу у забезпеченні дотримання суб’єктами господарювання норм чинного законодавства.


   

   

   

   

   

   

 • До уваги відповідальних осіб медичних закладів! Щодо безпечної експлуатації кисневих балонів, установок, кисневих трубопроводів

  До уваги відповідальних  осіб медичних закладів! Щодо безпечної експлуатації кисневих балонів, установок, кисневих трубопроводів

  Інформаційно-методичні матеріали щодо безпечної експлуатації кисневих балонів, установок, кисневих трубопроводів у закладах охорони здоров’я та інших суб’єктах господарювання розроблено відповідно до Вимог безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 28.12.2017 №2072, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.01.2018 за №97/31549 та Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 №333, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.04.2018 за №433/31885, інших нормативно-правових актів з охорони праці.

  Роз’яснення:

  1. Кожен суб’єкт господарювання, підприємство, установа, організація, заклад охорони здоров’я (далі - підприємство), що експлуатує, зберігає, транспортує тощо) кисневі балони (блоки балонів) чи кисневі трубопроводи, повинно розробити відповідні інструкції з охорони праці з урахуванням конкретних умов безпеки їх експлуатації, що діють у межах підприємства.

  2. Власник (користувач) кисневих балонів зобов’язаний забезпечити умови їх зберігання, експлуатації, утримання у справному стані з додержанням вимог нормативно-правових актів з охорони праці, експлуатаційно-технічної документації заводів-виробників та актів підприємства з охорони праці.

  3. Перевезення кисневих балонів здійснюється відповідно до Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.08.2018 № 656, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.09.2018 за № 1041/32493.

  4. Керівник підприємства наказом призначає відповідальних працівників:

  - за справний стан і безпечну експлуатацію кисневих трубопроводів, посудин, що працюють під тиском та балонів;

  - за транспортування, здачу під наповнення і отримання наповнених кисневих балонів (експедитор).

  5. До обслуговування кисневих балонів допускаються працівники не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, про що мають відповідне посвідчення.

  Періодична перевірка теоретичних знань і практичних навичок обслуговуючого персоналу повинна проводитися не рідше одного разу на 12 місяців. Працівники, які не пройшли перевірку знань з охорони праці та не мають посвідчення, не можуть бути допущені до самостійної роботи та експлуатації обладнання.

  Навчання, інструктажі та перевірка знань з питань охорони праці персоналу проводиться у відповідності до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за № 231/1051 1.

  6.Вимоги до кисневих балонів.

  Балони з киснем можуть зберігатись як у спеціальних приміщеннях, так і на відкритому повітрі. В останньому випадку вони повинні бути захищені від атмосферних опадів і прямих сонячних променів.

  Складське зберігання в одному приміщенні балонів з киснем і горючими газами забороняється.

  Балони з киснем, які встановлюються у приміщеннях, повинні знаходитися на відстані не менше 1 м від радіаторів опалення та інших опалювальних приладів та не менше ніж на 5 м від джерел тепла з відкритим вогнем.

  Заповнені балони, з насадженими на них башмаками, мають зберігатися у вертикальному положенні. Для запобігання падінню балони слід встановлювати у спеціально обладнані гнізда, клітки або огороджувати бар’єром.

  Балони, які не мають башмаків, можуть зберігатись у горизонтальному положенні на дерев’яних рамах або стелажах. Під час зберігання на відкритих площадках дозволяється укладати балони з башмаками в штабелі з прокладками з мотузки, дерев’яного брусся або гуми між горизонтальними рядами.

  У разі укладання балонів у штабелі висота штабелів не повинна перевищувати 1,5 м. Вентилі балонів мають бути повернуті в один бік.

  На кожному балоні з киснем повинно бути вибите тавро, дата проведеного і наступного технічних оглядів.

  Переміщення балонів у пунктах заповнення і споживання кисню має здійснюватися на спеціально пристосованих для цього візках або за допомогою інших пристроїв.

  Транспортування і зберігання балонів повинно здійснюватися з накрученими ковпаками.

  Дозволяється перевезення балонів у спеціальних контейнерах, а також без контейнерів у вертикальному положенні обов’язково з прокладками між ними і загорожею від можливого падіння.

  Для запобігання спалаху під час експлуатації балонів і систем подачі кисню, необхідно під час ремонту і виконання робіт з використанням кисню не застосовувати устаткування, прилади, арматури, матеріали і деталі (ущільнювачі, прокладки тощо - з фібри, капрону, полікарбонату, гуми на основі натуральних каучуків, інших горючих у кисні матеріалів).

  Споживачі, що мають балони, які потребують ремонту або повторного огляду, зобов′язані відправляти їх на підприємство-наповнювач або випробувальний пункт, які мають відповідний дозвіл (ліцензію) на виконання даних робіт.

  Отримувати кисень в балонах на підприємстві-наповнювачі мають право тільки особи, які пройшли спеціальне навчання та мають відповідне посвідчення.

  Забороняється:

  - використовувати кисневі балони під інші гази і не за призначенням, а також наповнення киснем балонів з під інших газів;

  - направляти для наповнення киснем балони, укомплектовані вентилями, не дозволеними до застосування (дозволені ВК-86 і ВК-74);

  - отримувати і наповнювати балони без помітного спеціального блакитного забарвлення і напису чорною фарбою "КИСЕНЬ" або "КИСЕНЬ МЕДИЧНИЙ”, а також експлуатувати трубопроводи кисню без блакитного забарвлення по всій його довжині;

  - визначати місця витоків за допомогою вогню або тліючих предметів;

  - наповнювати киснем балони із залишковим тиском нижче 0,05 МПа (0,5 кг/см2);

  - проводити будь-які роботи у приміщенні з підвищеним у повітрі складової частки кисню більше 23%.

  7. Вимоги до трубопроводів з киснем:

  Оперативний контроль стану трубопроводів кисню проводиться не рідше одного разу на місяць. Виявлені під час проведення оперативного контролю несправності і дефекти, а також терміни і методи їх усунення, повинні заноситись до журналу експлуатації трубопроводів кисню за підписом працівників, які виявили і усунули їх, та відповідальних за справний стан і безпечну експлуатацію цього трубопроводу.

  Під час експлуатації систем подачі кисню не допускається:

  - проведення ремонтних робіт, зокрема зварювальних робіт, підтягування елементів ущільнень, заміни арматури тощо у разі знаходженні системи під тиском і наявності в системі кисню;

  - використання забрудненого (замасленого) ганчір’я та застосування інструменту, що викликає іскріння під час удару;

  - появи слідів масла в радіусі 25 метрів від кисневих балонів чи кисневої установки (у випадку появ маслянистих плям необхідно негайно їх засипати піском).

  Під час експлуатації систем подачі кисню необхідно:

  - постійно стежити за тим, щоб не було витоків кисню в процесі експлуатації систем, особливо в місцях з’єднань, установки арматури;

  - контроль витоків проводити тільки методом намащування мильним розчином;

  - перед початком роботи переконатися в достатній кількості кисню на проведення запланованих заходів;

  - кисень подавити в систему тільки після включення відповідного устаткування, вентиляції і освітлення;

  - підтримувати тиск у системі не вище визначеної норми; - припинити подачу кисню після закінчення роботи системи.

  Забороняється:

  - здійснювати подачу кисню за допомогою гумових трубок та по трубопроводах, що мають нещільні з′єднання;

  - прокладка трубопроводів кисню у тунелях і підвальних приміщеннях, всередині несучих конструкцій і перегородок приміщень і будівель, через вентиляційні канали, технічні, побутові і господарські приміщення; розміщувати балони у місцях зберігання паливно-мастильних або матеріалів на основі жирів будь-якого іншого походження, у місцях, освітлених прямими сонячними променями;

  - паління і використання відкритого вогню в приміщеннях для зберігання і експлуатації балонів.

  8. Подача кисню повинна проводитися після перевірки на знежирення деталей і вузлів, а також випробування систем подачі кисню із складанням відповідних актів. Знежирення трубопроводів проводиться у випадках забруднення їх внутрішньої поверхні, але не рідше одного разу на рік, періодичність проведення аналізів - не рідше 1 разу на б місяців.

  9. У кожній установі має бути розроблена і затверджена керівником інструкція із безпечного проведення робіт із знежирення кисневих трубопроводів, в якій мають бути вказані роботи, що виконуються за нарядом-допуском.

  10. Заправку кисневих подушок слід здійснювати у відокремленому приміщенні. Заправлені подушки повинні зберігатися на стелажах, встановлених не ближче 1 м від опалювальних приладів.

  11. Основні небезпеки під час роботи з киснем

  Повітря з підвищеним вмістом кисню (більше 23%) і чистий кисень не токсичні і не здатні горіти і вибухати. Та, оскільки кисень є активним окислювачем, більшість речовин і матеріалів у його середовищі або в середовищі з високим вмістом кисню утворюють ситуацію з підвищеною вибухо-пожежною небезпекою.

  Ініціаторами загоряння багатьох матеріалів у середовищі кисню можуть бути куріння, розряд електрики, нагрів механічних частинок під час тертя тощо.

  Багато матеріалів, які не здатні до горіння на повітрі - як листова сталь, сталеві труби, горять у кисні. Здатність матеріалів до загоряння зростає у разі підвищення тиску і температури кисню.

  12. Робота з киснем пов′язана із небезпеками:

  - спалах устаткування, що задіяні в роботі з киснем або повітрям з підвищеним вмістом кисню;

  - спалах одягу і волосся обслуговуючого персоналу, що знаходиться в середовищі газоподібного кисню або повітря з підвищеним вмістом кисню;

  - вибух вуглеводнів і інших вибухонебезпечних домішок у разі перевищенні їх вмісту в рідкому кисні;

  - вибух у разі просякнення рідким киснем пористих органічних матеріалів (асфальт, пінопласт, дерево тощо);

  - конструкційні і ущільнюючі неметалеві матеріали (фібра, капрон, полікарбонат, гума на основі натуральних каучуків тощо) можуть легко запалати в кисні високого тиску у разі виникненні джерела запалення;

  - встановлені в приміщенні балони мають бути закріплені до стіни або стійкі за допомогою хомутів або ланцюжків.


   

   

   

 • Трудовий чи цивільно-правовий договір: який варіант обрати працівнику – консультує Держпраці

  Трудовий чи цивільно-правовий договір:  який варіант обрати працівнику – консультує Держпраці

  Державна служба України з питань праці роз’яснює деталі  укладання між  роботодавцем та працівником цивільно-правової угоди замість трудової. 

  Потенційному учаснику трудових взаємовідносин слід знати, чим вони відрізняються і як не помилитися у виборі.

  Що таке трудовий договір?

  Трудовий договір - угода між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, ФОП і навіть фізична особа, яка наймає представника окремих професій. Наприклад, домробітницю, водія, або няню.

  За трудовим договором найманий персонал зобов’язується виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець - виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю.

  Важливо! Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.

  З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо ви хочете взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря упродовж  робочого дня - маєте отримати дозвіл працедавця.

  З іншого - працівник має низку соціальних і трудових гарантій: регулярна оплата праці (щонайменше двічі на місяць), нормований робочий час, лікарняні, оплачувані вихідні й відпустки, захист від незаконного звільнення, тощо.

  Що таке цивільно-правовий договір?

  За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.

  Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства.

  Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення.

  Обидві сторони - незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.

  Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.

  Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.

  Як уникнути підміни трудових відносин цивільно-правовими?

  Нагадаємо: між працівником і роботодавцем завжди укладається трудовий договір. Тоді як цивільно-правовий договір укладається з незалежним підрядником.

  Щоби відрізнити трудові відносини від підрядних, запитайте, з якою метою з вами укладають договір.

  Потрібно виконати певний обсяг робіт? І ви, як виконавець, зобов’язуєтеся передати замовнику результат роботи й робите все самостійно?

   У такому разі сміливо укладайте один із цивільно-правових договорів: договір підряду, договір про надання послуг або інший.

  Або ж ідеться про систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції в діяльності компанії, та ще й потребують присутності на робочому місці за визначеним графіком?

  При цьому роботодавець організовує процес роботи, дає вказівки та контролює виконання? У такому разі маємо трудові відносини між працівником і роботодавцем.

  Крім того, ви є найманим працівником, якщо:

  виконуєте роботу в інтересах однієї особи чи організації;

  користуєтеся обладнанням, матеріалами та приміщенням замовника;

  після виконання завдання ваша трудова діяльність продовжується;

  отримуєте фіксовану винагороду за процес роботи, а не за результат;

  маєте питати дозволу про відгули й відпустки.

  Шановні роботодавці та працівники Буковини!

  Оформлюйте трудові відносини належним чином. Це є не лише запорукою дотримання чинного трудового законодавства, але й належного соціального захисту та гарантії трудових прав.


   

   

 • Черговий крок до зміни принципів роботи Держпраці

  Черговий крок до зміни принципів роботи Держпраці

  У ДУ «Інститут медицини праці ім. Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» відбулося засідання круглого столу із соціальними партнерами щодо зміни принципів роботи Держпраці на основі посилення соціального діалогу у сфері забезпечення безпечної та задекларованої праці.

  На заході були присутні заступниця Міністра економіки України Світлана Глушенко, т.в.о Голови Держпраці Віталій Сажієнко, перший заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера, посадові особи Держпраці, представники МОП, профспілок, роботодавців та бізнесу.

  У вітальному слові Світлана Глущенко зазначила: «Сьогодні основна увага зосереджена на тому, щоб Мінекономіки, Держпраці та всі зацікавлені сторони, формуючи ідеї законодавчих змін у сфері трудових відносин та в ході реалізації чинних повноважень, знаходили компромісні рішення та досягали балансу інтересів».

  У свою чергу, Віталій Сажієнко наголосив: «Ми запроваджуємо нові принципи роботи на основі соціального діалогу. У держави, роботодавців та найманих працівників насправді одна мета - задекларована, безпечна і оплачувана праця. Ми однодумці і діємо спільно. Для цього Держпраці активно залучає до діалогу соціальних партнерів: бізнес, профспілки, контролюючі органи. Наша мета - почути інтереси кожної сторони. Такий підхід вже довів свою ефективність”.

  Посадові особи Держпраці окреслили приклади успішних практик у взаємодії із соціальними партнерами під час проведення інформаційних та інспекційних кампаній щодо зниження рівня виробничого травматизму та запобігання використанню незадекларованої праці.

  За результатами наради вирішено створити на базі Держпраці постійний майданчик - науково-консультаційну раду - для обговорення найважливіших проблем у сфері безпечної та задекларованої праці, а також спільного пошуку інструментів для їх вирішення, повідомляється на сайті Держпраці України.


   

   

 • Підсумовано другий місяць інспекційної кампанії

  Підсумовано другий місяць інспекційної кампанії

  Завершилися два місяці інспекційної кампанії з питань виявлення неоформлених трудових відносин, до якої залучені Державна служба України з питань праці, Державна податкова служба України, Національна поліція України, Державна служба України з безпеки на транспорті, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державна міграційна служба та органи місцевого самоврядування. Про це повідомляється на сайті Держпраці України.

  Упродовж двох місяців інспекційної кампанії розпочато 2463 інспекційні відвідування. У ході 1796 відвідувань виявлено 8505 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів, що свідчить про ретельну підготовку інспекційних заходів за результатами ризикоорієнтованого підходу. Найчастіше незадекларовані працівники використовувалися у сферах тимчасового розміщування і організації харчування, сільського господарства, торгівлі.

  Виявлено факти використання 63 фізичними особами без державної реєстрації суб’єкта господарювання найманої праці 808 працівників.

  1322 фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку першої - третьої груп, використовували працю 5045 незадекларованих працівників.

  У ході проведених заходів укладено трудові договори із 4026 працівниками.

  Динаміка працевлаштування працівників, а також їх кількість у конкретних роботодавців постійно відстежується ДПС та Держпраці.

  Шановні роботодавці!

  Не чекайте на візит інспектора праці!

  Укладайте трудові договори із працівниками та розвивайте свій бізнес!


   

 • Удосконалено механізм обрахунку середньої заробітної плати

  Удосконалено механізм обрахунку середньої заробітної плати

  Кабінет Міністрів України удосконалив механізм обчислення середньої заробітної плати, що сприятиме спрощенню здійснення розрахунків для суб’єктів господарювання. Відповідну постанову було ухвалено на засіданні Уряду учора, 1 вересня.

  Згідно з прийнятим рішенням при обчисленні середньої заробітної плати враховуватимуться премії та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця їх нарахування. 

  Діючий механізм обчислення середньої зарплати є досить складним в адмініструванні, особливо для підприємств, де працює багато працівників. Ухвалене рішення дозволить його спростити, а також сприятиме зменшенню кількості спірних ситуацій, що виникають при застосуванні діючого порядку, зазначають у Міністерстві економіки України.

  Рішення Уряду також передбачає зобов'язання роботодавців здійснити перерахунок середнього заробітку працівникам за новими правилами у разі, якщо ними не було забезпечено перерахунок відповідних сум середньої заробітної плати з урахуванням премій та виплат за підсумками роботи за певний період згідно з правилами, що діяли з 12.12. 2020 року. Про це інформують на сайті Мінекономіки.

   


   

   

 • Мінекономіки зробило черговий крок для зменшення гендерного розриву в оплаті праці

  Мінекономіки зробило черговий крок для зменшення гендерного розриву в оплаті праці

  Мінекономіки оприлюднило розроблені ним проекти Національної стратегії щодо зменшення гендерного розриву в оплаті праці на період до 2023 року та плану заходів щодо її реалізації, а також відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України.

  Документи розміщені на офіційному сайті  Мінекономіки для проведення громадського обговорення.

  «Рівень горизонтальної та вертикальної гендерної сегрегації ринку демонструє розрив в оплаті праці жінок і чоловіків в Україні. Хоча спостерігаємо тенденцію до скорочення - за підсумками першого кварталу 2021 року розрив досяг найнижчого рівня та становив близько 18%, проте він залишається суттєво вищим за більшість розвинених країн. Зі свого боку Мінекономіки проводить цілеспрямовану роботу у цьому напрямку - низку законодавчих ініціатив та інші заходи», - підкреслила заступниця Міністра економки України Світлана Глущенко.

  Нагадаємо, що Україна у 2020 році приєдналась до двох провідних міжнародних ініціатив, статутною метою яких є скорочення гендерного розриву в оплаті праці - «Партнерства Біарріц» з утвердження гендерної рівності та Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (Equal Pay International Coalition, EPIC).

  Зокрема, для досягнення головної мети - рівної оплати праці жінок і чоловіків за працю рівної цінності - Мінекономіки пропонує реалізацію наступних заходів у співпраці з соціальними партнерами (об’єднаннями профспілок та роботодавців), профільними міжнародними, громадськими та науковими організаціями:

  - удосконалення законів з питань прозорості інформації щодо оплати праці (публікація звітів про гендерне співвідношення зарплат);

  - розробка проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо рівного винагородження за працю рівної цінності», а також методики гендерно-нейтральної оцінки робіт на основі відповідних рекомендацій Міжнародної організації праці;

  - інтеграція у вітчизняне законодавство Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку 2013 року щодо гендерної рівності в освіті, зайнятості та підприємництві, а також 2015 року - щодо гендерної рівності у громадському житті;

  - систематичні консультації з роботодавцями та профспілками щодо забезпечення рівного винагородження жінок і чоловіків за працю рівної цінності;

  - розробка і впровадження методики оцінювання та публікація рейтингу компаній, які забезпечують рівну оплату праці жінок і чоловіків за працю рівної цінності;

  - регулярне навчання інспекторів праці, керівників підприємств/кадрових підрозділів з використання гендерно-нейтральної оцінки праці;

  - популяризація серед дівчат та жінок освіти та професій зі STEM-спеціальностей (science, technology, engineering, mathematics), у яких спостерігається найвищий рівень заробітних плат;

  - запуск інтернет-сайтів щодо висвітлення проблем гендерної рівності, окремих питань рівної оплати праці жінок і чоловіків, а також інструментів її забезпечення (зокрема згаданої вище гендерно-нейтральної оцінки робіт) з використанням хмарних технологій тощо.

  Ознайомитися  із проектами документів можна тут.

  Довідково:  за останніми даними Держстату у першому кварталі 2021 року гендерний розрив в оплаті праці досяг найнижчого рівня за всю історію нашої держави - 17,8 %. Торік він становив 20,5%. Найбільший розрив наразі спостерігається в авіаційному транспорті, поштовій, кур’єрській, фінансовій та страховій сферах.  Найнижчий - в освіті, операціях з нерухомістю, будівництві.

  За матеріалами сайту Мінекономіки


   

   

 • Нещасний випадок, в якому травмувалися працівники «швидкої», розслідуватиме комісія Держпраці

  Нещасний випадок, в якому травмувалися працівники «швидкої», розслідуватиме комісія Держпраці

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування групового нещасного випадку, внаслідок якого у  дорожньо-транспортній пригоді постраждали працівники бригади швидкої медичної допомоги Чернівецького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

  Аварія трапилася  учора, 31 серпня, близько 17 години  на вулиці Хотинській у Чернівцях. 

  За попередніми даними, бригада поспішала на виклик до хворого, але потрапила у дорожньо-транспортну пригоду.

  Внаслідок події травмувалися двоє працівників.

  Так, водій виїзної бригади 1967 року народження отримав подвійний перелом ступні, а фельдшер  1995 року народження зазнав перелому плеча зі зміщенням.

  Згідно із Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого  Наказом Міністерства охорони здоров’я України  від 04.07.2007 року за №370, такі тілесні ушкодження належать до категорії «тяжкі травми».

  Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці встановлюватиме остаточні обставини та причини травмування працівників під час виконання ними  професійних обов’язків відповідно до вимог пункту 33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №337 від  17.04.2019 року.

  Довідково: за 7 місяців 2021 року на Буковині  мали місце 25  випадків виробничого травматизму. Три із них - зі смертельними наслідками.

  Випадки летального виробничого травматизму сталися у лісовому та сільському господарствах, соціально-культурній сфері.

  Випадки загального виробничого травматизму задокументовано на підприємствах соціально-культурної сфери, торгівлі, автомобільного транспорту, енергетики, будівництва, пошти та зв’язку.

  Найбільше випадків виробничого травматизму зафіксовано у соціально-культурній сфері - загалом 10.


   

   

   

   

 • Роботодавцям Великокучурівської ОТГ наголошено на необхідності повної легалізації трудових відносин

  Роботодавцям Великокучурівської ОТГ наголошено на необхідності повної легалізації трудових відносин

  «За допуск до роботи працівника без належного оформлення, за не нарахування та несплату єдиного соціального внеску  за нього, виплату так званої тіньової  заробітної плати на юридичних та фізичних осіб - підприємців, котрі використовують найману працю (згідно статті 265 Кодексу законів про працю України), накладається відповідальність, у першу чергу, фінансова. До того ж сплата штрафу не звільняє суб’єкта господарювання  від усунення порушень законодавства про працю. Тобто і роботодавці, і наймані працівники мають розуміти, що окрім, як легалізації праці, іншої  альтернативи просто не існує.

  Тому закликаю роботодавців здійснювати найм працівників у законний спосіб та належним чином виплачувати їм заробітну плату», - на цьому наголосив головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Василь Боячук в онлайн - спілкуванні з роботодавцями  Великокучурівської об’єднаної територіальної громади.

  Інспектор Держпраці зосередив увагу суб’єктів господарювання, зокрема, на належній виплаті заробітної плати, адже виплачуючи зарплату в «конвертах», роботодавець позбавляє свого працівника соціального захисту - права на основну та додаткову оплачувані  відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством  норми тривалості робочого часу, на допомогу на випадок безробіття, соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві, гідне пенсійне забезпечення.

  У спілкуванні зі суб’єктами господарювання громади Василь Боячук детально акцентував на одній із ознак прихованої зайнятості,  а саме оформленні на роботу працівника погодинно, коли роботодавці проставляють працівникам у табелі робочий час у кілька годин, а ті натомість працюють повну зміну.Виплата офіційної зарплати так само здійснюється лише за час виставлений у табелі, а не за фактично відпрацьований.

  Посадовець підкреслив на неприпустимості таких дій.

  Онлайн-конференцію за участю роботодавців громади зорганізовано за ініціативи фахівців Сторожинецької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості.


   

   

 • Дані щодо отриманих повідомлень про захворювання медичних працівників на СOVID-19

  Дані щодо отриманих повідомлень про захворювання медичних працівників на СOVID-19

  Станом на 29.09.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області скеровано 598 повідомлень про захворювання медичних працівників гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Це 4,7% від загальної кількості повідомлень, котрі надійшли до територіальних органів Державної служби України з питань праці загалом.

  Про це повідомляють у відділі з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  До територіальних органів Державної служби України з питань праці станом на 29.09.2020 року надійшло  12 580 повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість осіб, котрі потерпають від захворювання - серед медичних сестер (4180 випадки) та молодшого медичного персоналу (2486 випадків).

  Детальніше -  https://dsp.gov.ua/operativna-informacia-covid19/


   

   

   

 • Про ключові переваги оформлених трудових відносин - на зустрічі з потенційними шукачами роботи Заставнівщини

  Про ключові переваги оформлених трудових відносин - на зустрічі з потенційними шукачами роботи Заставнівщини

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю,  зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Степан  Цуркан взяв активну участь у роботі інформаційного вебінару, організованому для шукачів роботи у Заставнівській районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Посадовець Держпраці, найперше, зазначив  учасникам зустрічі  про порядок укладання трудових договорів між роботодавцями та працівниками, а також про суттєву різницю при укладанні трудового договору,  цивільно-правових угод, контракту.

  Степан Цуркан детально пояснив присутнім нюанси укладання таких документів та, власне, ризики, на які наражаються працівники, котрі зголошуються виконувати свої трудові обов’язки без належного оформлення.

  Окремо мовилося про ризики та відповідальність роботодавців у разі, якщо останні  допускають до роботи працівників без офіційного працевлаштування.

  У ході вебінару організатори наголошували  на соціальних пільгах, що надаються різним категоріям населення при офіційному працевлаштуванні.

  Фахівець Держпраці  звернув увагу на конкретні  випадки, в яких юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність за порушення норм трудового законодавства.

  Громадяни  також отримали повну інформацію, куди їм слід звернутися  у разі порушення їхніх трудових та соціальних прав, про перелік  послуг, що їх надає Служба зайнятості, наявні вакансії та про роботу обох державних відомств в умовах карантинних заходів у регіоні.


   

 • До уваги суб’єктів господарювання будівельної галузі!

  До уваги суб’єктів господарювання будівельної галузі!

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання будівельної галузі Буковини  й наголошує: для забезпечення належної організації управління з охорони праці, необхідно дотримуватися чинного законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці, у тому числі,  Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області акцентує, зокрема, на наступному:

  якщо на будівельному майданчику будуть виконувати, або виконують будівельні роботи два і більше підрядників (включаючи  генерального підрядника), або підрядник і фізична особа, або фізичні особи, замовник або керівник будівництва призначає  одного або кількох координаторів з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво  та координаторів з питань охорони праці на стадії будівництва.

  Координатор з питань охорони праці на стадії розробки проектної документації призначається до початку розроблення проектної документації, координатор з охорони праці на стадії будівництва призначається до початку виконання будівельних робіт.

  Допускається суміщення обов’язків  координатора з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво  та координатора з питань охорони праці на стадії будівництва.

  Замовник або керівник будівництва до початку виконання будівельних робіт на будівельному майданчику забезпечує складання  плану з охорони праці будівельного майданчика з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві» .

  Замовник або керівник будівництва зобов’язаний не пізніше, ніж за 30 календарних днів до початку виконання будівельних робіт направити до Управління Держпраці у Чернівецькій області попередню інформацію про виконання будівельних робіт  за формою згідно з додатком 2 до цих Мінімальних вимог в одному із таких випадків:

  якщо передбачена тривалість будівельних робіт перевищує 30 робочих днів і на будівельних роботах одночасно буде зайнято понад 20 працівників та фізичних осіб;

  якщо планований обсяг виконання будівельних робіт перевищує 500 людино-днів.

  Один примірник Попередньої інформації повинен бути розміщений  замовником або керівником  будівництва на видному  для всіх учасників будівництва місці, розташованому на території будівельного майданчика.

  У разі її зміни інформація має оперативно оновлюватися.


   

   

   

 • Підприємця зобов’язано усунути порушення трудового законодавства

  Підприємця зобов’язано усунути порушення трудового законодавства

  Факт неналежно оформленої праці виявлено у фізичної особи - підприємця у Вижницькому районі.

  Порушення законодавства про працю зафіксували головний державний інспектор Управління Держпраці у Чернівецькій області та інспектор праці об’єднаної територіальної громади. 

  Інспекційне відвідування відбулося за зверненням громадянина, якого фізична особа - підприємець залучила до виконання роботи, а саме для перевезення вантажів.

  У ході інспекційного відвідування фахівцями було встановлено, що обов’язки водія заявник виконував постійно, однак підприємець уклав з ним не трудовий договір, як того вимагає чинне законодавство, а цивільно - правову угоду, що передбачає лише разове виконання  роботи.

  Таким чином, суб’єкт господарювання порушив вимоги статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

  Згідно з чинним законодавством, підприємець також зобов’язаний повідомити про факт працевлаштування даного громадянина до територіального органу Державної фіскальної служби, однак такого повідомлення не надав.

  Інспектори встановили, що підприємець виплачував водію кошти за виконану роботу щотижнево, проте не забезпечив обліку робочого часу і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці.

  Усі порушення чинного трудового законодавства задокументовано. Роботодавцю видано попередження та припис про негайне усунення порушень.

  Штрафна санкція у даному випадку на суб'єкта господарювання не накладалася, оскільки до фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

  У разі вчинення ним порушення повторно (упродовж двох років з дня вже виявленого) на роботодавця буде накладено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

  Довідково: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.


   

   

   

   

 • Зміни до Технічного регламенту засобів індивідуального захисту відтерміновано

  Зміни до Технічного регламенту засобів індивідуального захисту відтерміновано

  Кабінет міністрів України  ухвалив постанову  від 26.08.2020 року за №748, якою відтермінував на рік набрання чинності постанови Кабінету міністрів України від 21.08.2019 року за №771 «Про затвердження Технічного регламенту засобів індивідуального захисту».

  Зокрема, внесено зміни до пункту 6 Постанови  №771 чим визначено, що документ набирає чинності з 30.08.2021 року, уточнюють у відділі інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду  та  надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

 • Під час спільної наради обговорено проєкт Правил зберігання нітрату амонію (селітри аміачної)

  Під час спільної наради обговорено проєкт Правил зберігання нітрату амонію (селітри аміачної)

  Заступником Голови Держпраці Ігорем Дегнерою з урахуванням результатів перевірок суб’єктів господарювання, які зберігають аміачну селітру, проведено нараду спільно з представниками Федерації роботодавців України, Союзу хіміків України, спеціалізованого морського порту «Ніка-Тера» та виробниками міндобрив ПрАТ «АЗОТ».

  Під час заходу обговорено проєкт Правил зберігання нітрату амонію (селітри аміачної).  Зокрема, розглянуто актуальні питання щодо: ідентифікації вибухонебезпечних речовин іноземного виробництва, які імпортуються до України як добрива;

  розвантажування та складування селітри в морських, річкових портах та об’єктах авто і залізничної інфраструктури;

  розміщення та утримання в технічно справному стані складів зберігання селітри, та інші питання спільного напрацювання механізмів упорядкування питань безпеки під час зберігання вибухонебезпечної речовини, повідомляють на сайті Держпраці України.


   

   

 • Підсумовано результати роботи сервісу «інтерактивний інспектор»

  Підсумовано результати роботи сервісу «інтерактивний інспектор»

  Одночасно з проведенням інспекційної кампанії Держпраці України не припиняє інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, що належать до її компетенції.

  Для цього ще у березні 2020 року була впроваджена функція «інтерактивний інспектор», яка дає можливість як роботодавцям, так і працівникам отримати відповідні консультації щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням в режимі реального часу через засоби телефонного зв’язку, соціальні мережі, зокрема, «Facebook» та комунікаційні засоби, наприклад, «Skype».

  Найактивніше сервісом користувалися протягом квітня-травня 2020 року.

  У зручності, швидкості та доступності започаткованого сервісу переконалися вже більше 100 тисяч громадян.

  Впродовж 6 місяців, з моменту впровадження сервісу, 139 тис. 399 громадянам та представникам підприємств надано роз’яснень з питань законодавства про працю, охорону, гігієну праці та надання адміністративних послуг, зокрема, з питань:

  праці – 78 тис. 718;

  охорони та гігієни праці – 55 тис. 772;

  надання адміністративних послуг – 4 тис. 909.

  Щодо додержання законодавства про працю найбільше звернень надходило з питань оплати праці – 28 тис. 460,

  надання відпусток, у тому числі щодо примушення до написання заяв на відпустки без збереження заробітної плати – 13 тис. 893,

  оформлення трудових відносин – 8 тис. 978,

  звільнення, зокрема щодо примушення до написання заяв на звільнення – 7 тис. 373.

  Щодо дотримання законодавства з питань охорони та гігієни праці найчастіше порушувалися питання порядку організації медичних оглядів працівників – 10 тис. 43, забезпечення працівників засобами індивідуального захисту – 5 тис. 102, порядку проведення атестації робочих місць – 4 тис. 953, отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – 4 тис. 319.

  Також важливим для роботодавців є питання подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, таких питань надійшло – 2 тис. 290, подання декларації відповідності МТБ вимогам законодавства з питань охорони праці, якщо строк дії дозволу ще не закінчився – 561 та подання заяви на продовження строку дії дозволу – 532.

  За даними сайту Держпраці України


   

   

 • На інформаційному семінарі обговорено захист трудових гарантій працівників

  На інформаційному семінарі обговорено захист трудових гарантій працівників

  інформаційний семінар з питань легальної зайнятості, захисту трудових прав та гарантій громадян відбувся у Вижницькій районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості.  

  Участь у роботі семінару взяв головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Колодченко.

  Посадовець Держпраці надав детальне роз’яснення  щодо порядку працевлаштування.

  Юрій Колодченко підкреслив, що належно оформленими трудові відносини є тоді, коли роботодавець уклав із працівником трудовий договір,  повідомив про його працевлаштування Державну фіскальну службу, за працівника сплачується єдиний соціальний внесок; заробітну плату громадянин отримує  офіційно та  у повному обсязі.

  Інспектор Держпраці наголосив на перевагах офіційного оформлення та надав практичні роз’яснення, як діяти працівникам у разі порушення їхніх трудових та соціальних прав.


   

 • Ухвалено Угоду про співпрацю з Федерацією профспілок України

  Ухвалено Угоду про співпрацю з Федерацією профспілок України

  Заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера взяв участь у засіданні Федерації профспілок України.

  Під час заходу було ухвалено Угоду про співпрацю між Державною службою України з питань праці та Федерацією профспілок України.

  Сторони домовилися про забезпечення ефективної співпраці для захисту трудових прав працівників, вжиття спільних заходів з виявлення і усунення порушень законодавства про працю та охорону праці.

  Окрім того, на заході було розглянуто актуальні питання подолання наслідків пандемії COVID-19 та затверджено заходи з нагоди Всесвітнього дня дій за гідну працю і Міжнародного дня боротьби з бідністю.


   

 • Обговорено актуальні питання співробітництва

  Обговорено актуальні питання співробітництва 

  У Держпраці відбулася робоча зустріч керівництва Служби, представників ДУ “Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці” та Інституту держави і права ім. В.М. Корецького Національної академії наук України.

  Під час заходу були обговорені можливі сфери співробітництва, зокрема:

  проведення спільної науково-дослідної роботи;

  вивчення міжнародного досвіду, здійснення аналізу практики застосування законодавства у сфері промислової безпеки та охорони праці;

  розробка та втілення наукових, навчальних та інформаційних програм, різноманітних проектів, спрямованих на підвищення рівня обізнаності щодо промислової безпеки та охорони праці;

  удосконалення нормативно-правової бази у сфері промислової безпеки та охорони праці;

  здійснення науково-правових експертиз проектів, законів та інших нормативно-правових актів, повідомляють на сайті Держпраці України.


   

   

 • Держпраці перевірено 389 суб’єктів господарювання, які зберігають аміачну селітру

  Держпраці перевірено 389 суб’єктів господарювання, які зберігають аміачну селітру

  У зв’язку з надзвичайною ситуацією техногенного характеру (вибухом 2700 тон аміачної селітри), що сталася 04 серпня 2020 року в морському порту в м. Бейруті (Ліванська Республіка), Прем’єр-міністр України доручив Державній службі України з питань праці спільно з Міністерством інфраструктури України, Національною поліцією України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій та обласними і Київською міською держадміністраціями провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб’єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних мінеральних добрив.

  З метою організації виконання зазначеного доручення, Держпраці провела нараду за участі  уповноважених посадових осіб ДСНС та Національної поліції, на якій було прийнято рішення про проведення спільних заходів державного нагляду (контролю) за додержанням суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки.

  Під час планування перевірок використана інформація Мінінфраструктури про суб’єктів господарювання щодо переміщення аміачної селітри морським, річковим та залізничним транспортом, а також врахована інформація, що надходила від обласних та Київської міської державних адміністрацій.

  Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон) посадові особи Держпраці в межах повноважень у сфері охорони праці здійснили перевірки 389 суб’єктів господарювання, відносно яких надійшла інформація про можливе зберігання аміачної селітри.

  У 101 суб’єкта господарювання виявлено фактичне зберігання аміачної селітри в кількості 60 472 тони, що в переважній більшості пакована у м’яких контейнерах біг-бегах – 49 164 тони, у звичайних мішках по 50 кг – 10 664 тони, насипом у складі – 644 тони.

  Найбільшу кількість аміачної виявлено у таких областях, як: Одеська – 16 580 тон, Хмельницька – 7 508 тон, Вінницька – 3 418 тон.

  Найменшу кількість виявлено у Харківській та Чернівецькій областях – по 40 тон, Донецькій – 64 тони.

  Під час проведення позапланових заходів виявлено 993 порушення законодавства у сфері охорони праці, що становить в середньому до 10 порушень на одного суб’єкта господарювання.

  Найчастіше суб’єкти господарювання допускають такі порушення:

  непроведення ідентифікації потенційно небезпечних об’єктів (порушення виявлено на 76 об’єктах або на 75 % від загальної кількості об’єктів, на яких фактично зберігається аміачна селітра);

  ненадання повідомлень територіальним органам Держпраці про результати ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки (66 об’єктів або 65 %);

  непроведення декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки (38 об’єктів або 38 %);

  відсутність плану локалізації і ліквідації аварій (27 об’єктів або 27 %);

  відсутність або несправний стан систем вентиляції (30 об’єктів або 30 %);

  непроведення атестації робочих місць за умовами праці (47 об’єктів або 47 %);

  непроведення з працівниками спеціального навчання і перевірки знань та інструктажів з питань охорони праці (67 об’єктів або 66 %);

  незабезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту (34 об’єкти або 34 %).

  105 керівників та відповідальних посадових осіб суб’єктів господарювання, де виявлені порушення, притягнуто до адміністративної відповідальності.

  Також направлено 21 позовну заяву до суду щодо зупинення виконання робіт суб’єктами господарювання до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

  Обласні та Київська міська державні адміністрації брали активну участь в організації перевірок на місцях, наданні інформації щодо суб’єктів господарювання, наявності аміачної селітри на відповідних територіях.

  Аналіз результатів проведених перевірок свідчить також про необхідність перегляду нормативно-правових актів, у тому числі з питань, віднесених до компетенції Держпраці.

  Так, у сфері охорони праці та ідентифікації і декларування об’єктів підвищеної небезпеки, актуальним є питання щодо прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об’єктів підвищеної небезпеки» з метою імплементації Директиви 2012/18/ЄС від 4 липня 2012 року «Про контроль загроз виникнення значних аварій, пов’язаних із використанням небезпечних речовин», проєкт якого погоджений Держпраці.

  Крім цього, потребують осучаснення інші нормативно-правові акти, зокрема, Правила охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 01.09.2009 № 142, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 896/16912.

  З цією метою 27.08.2020 проведено спільну нараду Держпраці та Федерації роботодавців України з представниками Союзу хіміків України, спеціалізованого морського порту «Ніка-Тера» та виробниками міндобрив ПрАТ «АЗОТ», у ході якої обговорено питання поводження з вибухонебезпечними речовинами, а саме: амонію нітрат (аміачна селітра), спільного напрацювання механізмів вирішення складних ситуацій для попередження порушень та упорядкування питань безпеки під час зберігання аміачної селітри.

  Наразі Держпраці проводить роботу щодо підготовки проєктів актів про внесення змін до відповідних нормативів з урахуванням результатів проведених перевірок та консультацій з роботодавцями.

  За інформацією сайту Держпраці України

   


   

   

 • Цикл вебінарів щодо переваг легальних трудових відносин триває

  Цикл вебінарів  щодо переваг легальних трудових відносин триває  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецький обласний центр зайнятості продовжують проводити для потенційних шукачів роботи спільні вебінари та спеціальні тренінги.

  Учора відбулося  онлайн-спілкування з безробітними у Глибоцькому районі. Фахівці Глибоцької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості спільно з посадовцем територіального органу Державної служби України з питань праці Іваном Дамаскіним провели інформаційний вебінар на тему легальної зайнятості.

  Посадовець Держпраці акцентував увагу потенційних шукачів роботи на необхідності оформлення трудових відносин.

  «Відсутність належним чином оформлених трудових відносин між роботодавцем і працівником означає, що останній не має жодних трудових і соціальних гарантій» , - підкреслив у ході зустрічі Іван Дамаскін.

  Інспектор праці докладно поінформував учасників вебінару у яких випадках праця будь кого із працівників  вважається задекларованою, а саме: якщо роботодавець уклав із працівником трудовий договір; повідомив про його працевлаштування Державну фіскальну службу; за працівника сплачується єдиний соціальний внесок; заробітна плата виплачується офіційно та  у повному обсязі.

  Іван Дамаскін також підкреслив, що заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути нижчою мінімальної заробітної плати, а отже, з 1 вересня 2020 року вона має становити не менше п’яти тисяч гривень.


   

 • Належна оплата праці - одна із переваг офіційної зайнятості

  Належна оплата праці - одна із переваг офіційної зайнятості

  Управління Держпраці у Чернівецькій області неодноразово наголошувало на тому, що однією із переваг офіційного працевлаштування є належна оплата праці найманого персоналу.

  Так, заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути нижчою мінімальної заробітної плати згідно зі статтею 95 Кодексу законів про працю України. З 1 вересня 2020 року вона становить  5 000 гривень.

  На важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці та умовами підвищеного ризику для здоров'я працівникам установлюється підвищена оплата праці згідно зі статтею 100 КЗпПУ.

  Виплату заробітної  плати працівникові роботодавець повинен здійснювати не рідше двох разів на місяць; розмір  заробітної плати  за першу половину місяця повинен бути не менше оплати за фактично відпрацьований  час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) персоналу.

  Працівник, трудова діяльність якого належним чином задекларована, має гарантоване Законом право на виплату: відпускних  (заробітна плата працівників за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше, ніж за три дні до її початку (стаття 115 КЗпПУ) та лікарняних.

  Такий працівник також має право на доплату за надурочні й нічні роботи, а також за роботу у святкові та вихідні дні. 

  За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується роботодавцем у подвійному розмірі годинної ставки  - стаття 106 КЗпПУ.

  Робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку, у грошовій формі у подвійному розмірі - стаття 72 КЗпПУ .

  Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановленому угодами (колективними договорами), але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час – стаття 108 КЗпПУ.


   

 • Уряд України приєднується до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC)

  Уряд України приєднується до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC)

  Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження, підготовлене Мінсоцполітики, щодо приєднання Уряду України до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці, започаткованої на 72-й сесії Генеральної Асамблеї ООН 18 вересня 2017 року в місті Нью-Йорк (США).

  Після отримання відповіді від секретаріату Міжнародної коаліції за рівну оплату праці Уряд України стане членом цієї коаліції разом з Конфедерацією роботодавців України, Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, Київським інститутом гендерних досліджень.

  Наразі, за оцінкою, наданою в аналітичному огляді Міжнародної організації праці „Україна. Відповідність національного законодавства, політики та практик критеріям взаємодії Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC)ˮ, проведеного у травні 2019 року, Уряд України відповідає семи із одинадцяти визначених критеріїв для вступу до Коаліції.

  Приєднання до Коаліції є важливим кроком у виконанні зобов’язання щодо зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків, взятого Україною в межах участі в міжнародній ініціативі „Партнерство Біарріцˮ, до якої Україна приєдналася у серпні 2020 року.

  Позитивний досвід держав, які приєдналися до Коаліції, є важливим для України з огляду на вибраний нею курс на євроінтеграцію та необхідність консолідації зусиль органів виконавчої влади, об’єднань профспілок, об’єднань роботодавців, організацій громадянського суспільства, а також наукових кіл, спрямованих на усунення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків.

  На початку 2020 року в Україні середньомісячна заробітна плата чоловіків на 22 % перевищувала середньомісячну заробітну плату жінок.

  Порівняно з 2019 роком цей показник покращився на 0,4 пункту (у 2018 році – 22,3 відсотки). Попри загальну позитивну динаміку в деяких сферах економічної діяльності (наприклад, у фінансовій та страховій діяльності) розрив в оплаті праці жінок і чоловіків становить до 35 відсотків. Майже однаковим є рівень оплати праці жінок і чоловіків у тих сферах, де заробітна плата невисока (адміністративне та допоміжне обслуговування, функціонування бібліотек, освіта).

  Довідково: Коаліція - це міжнародна ініціатива, започаткована зацікавленими сторонами для зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків, дотримання принципу рівної оплати за рівноцінну працю в усіх країнах і галузях.

  До Коаліції приєднуються центральні органи виконавчої влади (міністерства, відповідальні за формування та реалізацію політики у сфері праці та зайнятості, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, центральні органи виконавчої влади в галузі статистики), об’єднання роботодавців і профспілок, відповідні агенції ООН, громадські об’єднання та наукові установи.

  За інформаційними матеріалами Урядового порталу 


   

   

 • З потенційними шукачами роботи проведено вебінар з питань легальної зайнятості

  З потенційними шукачами роботи проведено вебінар з питань легальної зайнятості

  Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина  взяла  участь у роботі  вебінару з питань легальної  зайнятості.

  Карантинні обмеження зобов’язують фахівців до дистанційного консультування респондентів, тому переважна більшість заходів Держпраці відбувається в режимі онлайн.   

  Нинішній захід відбувався для потенційних шукачів роботи  у Новоселицькому районі.

  До його організації долучилися фахівці Новоселицького районного центру зайнятості.

  Під час семінару - тренінгу заступник керівника територіального органу  Державної служби України з питань праці наголосила на перевагах офіційного працевлаштування та покроково роз’яснила  алгоритм укладання трудових договорів між роботодавцем та працівником.

  «Слід підкреслити, що саме укладений належним чином трудовий договір та відповідний запис  у трудовій книжці захищають будь кого із найманих працівників у разі порушення його трудових та соціальних прав, а саме невиплати заробітної плати, її затримки, зобов’язань виконувати понаднормову роботу і таке інше», - підкреслила  у ході вебінару Валентина Панчишина.

  Посадовець Держпраці детально роз’яснила учасникам онлайн -зустрічі  відмінності між укладанням трудових договорів та цивільно-правових угод. А також поінформувала потенційних працівників щодо додаткової відповідальності у разі оформленні себе для виконання роботи у якості  фізичних осіб-підприємців.

  Валентина Панчишина підкреслила, що така форма трудових взаємовідносин  є перевагою для роботодавців та додатковими зобов’язаннями, власне, для самих працівників.

  Учасникам зібрання також акцентовано на тому, що слід розуміти під поняттям «нелегальне працевлаштування» та якою є відповідальність за використання не задекларованої праці.

  Фахівці Управління планують продовжити цикл вебінарів з питань законодавства про працю та організувати подібні тренінги для потенційних шукачів роботи в інших районах області.


    

   

   

 • Відбулося обговорення механізмів економічної мотивації роботодавців та працівників до більш безпечної праці

  Відбулося обговорення механізмів економічної мотивації роботодавців та працівників до більш безпечної праці

  У Держпраці України під головуванням першого заступника Голови Служби Ігоря Гоцула відбулося спільне обговорення пропозицій щодо механізмів економічної мотивації роботодавців і працівників до більш безпечного виконання робіт, покращення умов праці та мінімізації ризиків від впливу виробничих факторів на життя та здоров’я людей.

  У заході взяли участь: від Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні – Наталія Гостєва, від Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні – Тетяна Горюн, від виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України – Сергій Таровик.

  Надані учасниками обговорення пропозиції щодо розроблення механізмів економічної мотивації роботодавців і працівників до більш безпечного виконання робіт, покращення умов праці  та мінімізації ризиків від впливу виробничих факторів на життя та здоров’я будуть опрацьовані з метою подальшої їх реалізації у вигляді відповідних рішень Уряду та Верховної Ради України, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.


   

   

 • Уряд схвалив проект Держбюджету на 2021 рік

  Уряд схвалив проект Держбюджету на 2021 рік

  Кабінет Міністрів України схвалив проект Державного бюджету на 2021 рік.  Відповідне рішення прийнято на засіданні Уряду 14 вересня.

  «Проект основного фінансового документа  країни є збалансованим та відповідає конкретним викликам сьогодення. Основна увага: підтримка громадян та бізнесу, новий поштовх розвитку регіонів, продовження оновлення інфраструктури. В проекті бюджету збільшені як соціальна складова, так і видатки розвитку», - зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

  Основні показники проекту Державного бюджету на 2021 рік:

  ВВП – 4,5 трлн грн;

  Зростання ВВП очікується на рівні 4,6%;

  Доходи плануються на рівні – 1071 млрд грн (+92,3 млрд грн до плану 2020 року);

  Видатки плануються на рівні – 1350 млрд грн;

  Середньомісячна зарплата – 13,6 тис грн;

  Споживча інфляція – 7,3%;

  Державний борг до ВВП – 64,6%.

  Головні цифри проекту Державного бюджету на 2021 рік:

  Видатки на безпеку та оборону  – 267 млрд грн (+21 млрд до плану зі змінами на 2020 рік):

  Видатки на освіту – 174 млрд грн (+34 млрд до плану 2020 року):

  Видатки на медицину – 156 млрд грн (+27,5 млрд грн):

  На програму медичних гарантій планується 123,4 млрд ;

  На боротьбу з коронавірусом – 19,4 млрд (з яких 2,6 млрд грн на вакцинацію).

  Видатки на соціальний захист населення – 324 млрд грн (+7,5 млрд до плану 2020 року):

  Видатки для Пенсійного фонду 204 млрд грн.

  Програма «Велике будівництво» (розвиток дорожньої інфраструктури) – 150 млрд грн (+20,7 млрд грн).

  Зростання мінімальної заробітної плати до 6 тисяч гривень з 1 січня 2021 року та з 1 липня – до 6,5 тисяч гривень (+41,4 млрд грн).

  За матеріалами Урядового порталу


 • Ухвалено рішення про відтермінування дії нового Технічного регламенту засобів індивідуального захисту

  Ухвалено рішення про відтермінування дії нового Технічного регламенту засобів індивідуального захисту

  Дію Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 за № 761 продовжено до 30.08.2021 року, оскільки Урядом України ухвалено рішення про відтермінування дії нового Технічного регламенту засобів індивідуального захисту.

  26.08.2020 року Кабінетом Міністрів України винесено постанову за № 748 “Про внесення змін до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 771”. 

  Відповідно до внесених змін новий Технічний регламент набирає чинності з 30.08.2021 року, а не з 30.08.2020 року, як це було передбачено.

  https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-punktu-6-p-748   

 • В ефірі "Суспільного-Буковина" - про хід інспекційної кампанії

  В ефірі "Суспільного-Буковина" - про хід інспекційної кампанії.

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Пуріч - у програмі "Прайм-тайм" в ефірі суспільного мовника.

 • Увага! Для кого випадок інфікування COVID -19 є професійним захворюванням

  Увага! Для кого випадок інфікування COVID-19 є професійним захворюванням

  Державна служба України з питань праці інформує  для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням, а саме для:

  медичних та інших працівників, що виконують професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб;

  працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні захворювання;

  працівників, котрі проводять роботу з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, а також проводять дезінфекційні заходи тощо.

  Алгоритм отримання страхових виплат у разі захворювання на COVID-19 у медичних працівників

  Покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити  територіальний орган Держпраці, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на корона вірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.

  Нагадаємо, що Держпраці України запровадила гарячу телефонну лінію для працівників, котрі захворіли на COVID -19: 

  044 279 03 28.

  Довідково: на позачерговому засіданні Державної комісії ТЕБ та НС ухвалено рішення щодо нового епідемічного зонування Чернівецької області.

  Так звана червона зона: Чернівці, Герцаївський, Кельменецький, Кіцманський, Новоселицький,  Сторожинецький райони;

  помаранчева - Новодністровськ, Вижницький, Глибоцький, Заставнівський, Путильський, Сокирянський, Хотинський райони.

  Відповідні умови адаптивного карантину почнуть діяти з 14 вересня.


   

   

 • Трудовий договір - гарантія задекларованої праці

  Трудовий  договір - гарантія задекларованої праці   

  Державна служба України з питань праці інформує:

  праця будь кого із працівників задекларована лише у тому разі, якщо роботодавець уклав із працівником трудовий договір;

  роботодавець повідомив про працевлаштування працівника Державну фіскальну службу;

  роботодавець сплачує за працівника єдиний соціальний внесок;

  працівник отримує заробітну плату  офіційно у повному обсязі.

  Переваги задекларованої праці:

  безпечні умови праці;

  регулярна заробітна плата;

  страхування на випадок тимчасової непрацездатності;

  страхування  від нещасного випадку на виробництві;

  страхування на випадок безробіття.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

   

 • В області завершуються перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру

  В області завершуються перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру

  Головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області завершують позапланові заходи державного нагляду (контролю) на підприємствах Буковини, де зберігається та використовується аміачна селітра. Загалом проінспектовано  16 підприємств. Заходи контролю відбувалися  спільно з фахівцями управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернівецькій області.

  У ході перевірок встановлено факти відсутності аміачної селітри на окремих підприємствах, оскільки технологічними процесами передбачено внесення речовини ще на ранніх стадіях вирощування сільськогосподарських культур. Тобто, суб’єкти  господарювання вже використали хімічну речовину.

  Однак, при здійсненні заходів державного контролю у місцях потенційного зберігання селітри виявлено низку порушень законодавства з охорони праці. Зокрема, на окремих підприємствах не проведено, відповідно до вимог Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки», ідентифікацію об’єктів підвищеної небезпеки; не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань охорони праці; не визначено клас вибухонебезпечності приміщень.

  Посадовими особами Управління складено акти перевірок суб’єктів господарювання та видані обов’язкові до виконання приписи. До адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці та безпечного ведення робіт притягнено четверо посадових осіб, у тому числі, трьох  керівників.

  Під час здійснення заходів державного нагляду  Управлінням проведена  інформаційно-роз’яснювальна робота серед працівників суб’єктів господарювання щодо дотримання температурного режиму, вологості, вентиляції в складських приміщеннях, а також  щодо вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки".

  Відповідальних осіб детально поінформовано про вимоги Правил охорони  праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом.

  Також роботодавцям надано методичну допомогу щодо удосконалення (відповідно до змін законодавства з охорони праці) нормативних актів, які діють на підприємстві, підвищення ефективності проведення спеціального навчання, а також організації безпечної роботи в умовах дії карантинних заходів.


   

   

 • Анонс! У студії «Суспільного - Буковина» фахівці Держпраці проінформують про хід інспекційної кампанії

  Анонс! У студії «Суспільного - Буковина» фахівці Держпраці проінформують про хід інспекційної кампанії

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Пуріч сьогодні, 9 вересня,  візьме участь у радіопрограмі «Прайм - тайм», що вийде на хвилях  Українського радіо - Буковина о 17.20.

  Посадовець територіального органу Державної служби України з питань праці  та журналістка Маргарита Олійник говоритимуть про хід інспекційної кампанії Держпраці, що триває в області, чому та як відбуваються заходи державного контролю.

  Програма «Прайм – тайм» одночасно транслюватиметься в телеефірі «Суспільного - Буковина».

  Трансляцію програми також можна буде дивитися на офіційному ю-туб каналі суспільного мовника.

  Глядачі та слухачі матимуть можливість поставити свої запитання фахівцеві Держпраці  за наступними номерами телефонів: 099 228 57 65; (0372) 55 09 00.