UP
Фільтр
 • Роботодавцям Великокучурівської ОТГ наголошено на необхідності повної легалізації трудових відносин

  Роботодавцям Великокучурівської ОТГ наголошено на необхідності повної легалізації трудових відносин

  «За допуск до роботи працівника без належного оформлення, за не нарахування та несплату єдиного соціального внеску  за нього, виплату так званої тіньової  заробітної плати на юридичних та фізичних осіб - підприємців, котрі використовують найману працю (згідно статті 265 Кодексу законів про працю України), накладається відповідальність, у першу чергу, фінансова. До того ж сплата штрафу не звільняє суб’єкта господарювання  від усунення порушень законодавства про працю. Тобто і роботодавці, і наймані працівники мають розуміти, що окрім, як легалізації праці, іншої  альтернативи просто не існує.

  Тому закликаю роботодавців здійснювати найм працівників у законний спосіб та належним чином виплачувати їм заробітну плату», - на цьому наголосив головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Василь Боячук в онлайн - спілкуванні з роботодавцями  Великокучурівської об’єднаної територіальної громади.

  Інспектор Держпраці зосередив увагу суб’єктів господарювання, зокрема, на належній виплаті заробітної плати, адже виплачуючи зарплату в «конвертах», роботодавець позбавляє свого працівника соціального захисту - права на основну та додаткову оплачувані  відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством  норми тривалості робочого часу, на допомогу на випадок безробіття, соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві, гідне пенсійне забезпечення.

  У спілкуванні зі суб’єктами господарювання громади Василь Боячук детально акцентував на одній із ознак прихованої зайнятості,  а саме оформленні на роботу працівника погодинно, коли роботодавці проставляють працівникам у табелі робочий час у кілька годин, а ті натомість працюють повну зміну.Виплата офіційної зарплати так само здійснюється лише за час виставлений у табелі, а не за фактично відпрацьований.

  Посадовець підкреслив на неприпустимості таких дій.

  Онлайн-конференцію за участю роботодавців громади зорганізовано за ініціативи фахівців Сторожинецької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості.


   

   

 • Дані щодо отриманих повідомлень про захворювання медичних працівників на СOVID-19

  Дані щодо отриманих повідомлень про захворювання медичних працівників на СOVID-19

  Станом на 29.09.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області скеровано 598 повідомлень про захворювання медичних працівників гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Це 4,7% від загальної кількості повідомлень, котрі надійшли до територіальних органів Державної служби України з питань праці загалом.

  Про це повідомляють у відділі з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  До територіальних органів Державної служби України з питань праці станом на 29.09.2020 року надійшло  12 580 повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість осіб, котрі потерпають від захворювання - серед медичних сестер (4180 випадки) та молодшого медичного персоналу (2486 випадків).

  Детальніше -  https://dsp.gov.ua/operativna-informacia-covid19/


   

   

   

 • Про ключові переваги оформлених трудових відносин - на зустрічі з потенційними шукачами роботи Заставнівщини

  Про ключові переваги оформлених трудових відносин - на зустрічі з потенційними шукачами роботи Заставнівщини

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю,  зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Степан  Цуркан взяв активну участь у роботі інформаційного вебінару, організованому для шукачів роботи у Заставнівській районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Посадовець Держпраці, найперше, зазначив  учасникам зустрічі  про порядок укладання трудових договорів між роботодавцями та працівниками, а також про суттєву різницю при укладанні трудового договору,  цивільно-правових угод, контракту.

  Степан Цуркан детально пояснив присутнім нюанси укладання таких документів та, власне, ризики, на які наражаються працівники, котрі зголошуються виконувати свої трудові обов’язки без належного оформлення.

  Окремо мовилося про ризики та відповідальність роботодавців у разі, якщо останні  допускають до роботи працівників без офіційного працевлаштування.

  У ході вебінару організатори наголошували  на соціальних пільгах, що надаються різним категоріям населення при офіційному працевлаштуванні.

  Фахівець Держпраці  звернув увагу на конкретні  випадки, в яких юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність за порушення норм трудового законодавства.

  Громадяни  також отримали повну інформацію, куди їм слід звернутися  у разі порушення їхніх трудових та соціальних прав, про перелік  послуг, що їх надає Служба зайнятості, наявні вакансії та про роботу обох державних відомств в умовах карантинних заходів у регіоні.


   

 • До уваги суб’єктів господарювання будівельної галузі!

  До уваги суб’єктів господарювання будівельної галузі!

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання будівельної галузі Буковини  й наголошує: для забезпечення належної організації управління з охорони праці, необхідно дотримуватися чинного законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці, у тому числі,  Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області акцентує, зокрема, на наступному:

  якщо на будівельному майданчику будуть виконувати, або виконують будівельні роботи два і більше підрядників (включаючи  генерального підрядника), або підрядник і фізична особа, або фізичні особи, замовник або керівник будівництва призначає  одного або кількох координаторів з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво  та координаторів з питань охорони праці на стадії будівництва.

  Координатор з питань охорони праці на стадії розробки проектної документації призначається до початку розроблення проектної документації, координатор з охорони праці на стадії будівництва призначається до початку виконання будівельних робіт.

  Допускається суміщення обов’язків  координатора з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво  та координатора з питань охорони праці на стадії будівництва.

  Замовник або керівник будівництва до початку виконання будівельних робіт на будівельному майданчику забезпечує складання  плану з охорони праці будівельного майданчика з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві» .

  Замовник або керівник будівництва зобов’язаний не пізніше, ніж за 30 календарних днів до початку виконання будівельних робіт направити до Управління Держпраці у Чернівецькій області попередню інформацію про виконання будівельних робіт  за формою згідно з додатком 2 до цих Мінімальних вимог в одному із таких випадків:

  якщо передбачена тривалість будівельних робіт перевищує 30 робочих днів і на будівельних роботах одночасно буде зайнято понад 20 працівників та фізичних осіб;

  якщо планований обсяг виконання будівельних робіт перевищує 500 людино-днів.

  Один примірник Попередньої інформації повинен бути розміщений  замовником або керівником  будівництва на видному  для всіх учасників будівництва місці, розташованому на території будівельного майданчика.

  У разі її зміни інформація має оперативно оновлюватися.


   

   

   

 • Підприємця зобов’язано усунути порушення трудового законодавства

  Підприємця зобов’язано усунути порушення трудового законодавства

  Факт неналежно оформленої праці виявлено у фізичної особи - підприємця у Вижницькому районі.

  Порушення законодавства про працю зафіксували головний державний інспектор Управління Держпраці у Чернівецькій області та інспектор праці об’єднаної територіальної громади. 

  Інспекційне відвідування відбулося за зверненням громадянина, якого фізична особа - підприємець залучила до виконання роботи, а саме для перевезення вантажів.

  У ході інспекційного відвідування фахівцями було встановлено, що обов’язки водія заявник виконував постійно, однак підприємець уклав з ним не трудовий договір, як того вимагає чинне законодавство, а цивільно - правову угоду, що передбачає лише разове виконання  роботи.

  Таким чином, суб’єкт господарювання порушив вимоги статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

  Згідно з чинним законодавством, підприємець також зобов’язаний повідомити про факт працевлаштування даного громадянина до територіального органу Державної фіскальної служби, однак такого повідомлення не надав.

  Інспектори встановили, що підприємець виплачував водію кошти за виконану роботу щотижнево, проте не забезпечив обліку робочого часу і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці.

  Усі порушення чинного трудового законодавства задокументовано. Роботодавцю видано попередження та припис про негайне усунення порушень.

  Штрафна санкція у даному випадку на суб'єкта господарювання не накладалася, оскільки до фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

  У разі вчинення ним порушення повторно (упродовж двох років з дня вже виявленого) на роботодавця буде накладено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

  Довідково: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.


   

   

   

   

 • Зміни до Технічного регламенту засобів індивідуального захисту відтерміновано

  Зміни до Технічного регламенту засобів індивідуального захисту відтерміновано

  Кабінет міністрів України  ухвалив постанову  від 26.08.2020 року за №748, якою відтермінував на рік набрання чинності постанови Кабінету міністрів України від 21.08.2019 року за №771 «Про затвердження Технічного регламенту засобів індивідуального захисту».

  Зокрема, внесено зміни до пункту 6 Постанови  №771 чим визначено, що документ набирає чинності з 30.08.2021 року, уточнюють у відділі інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду  та  надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

 • Під час спільної наради обговорено проєкт Правил зберігання нітрату амонію (селітри аміачної)

  Під час спільної наради обговорено проєкт Правил зберігання нітрату амонію (селітри аміачної)

  Заступником Голови Держпраці Ігорем Дегнерою з урахуванням результатів перевірок суб’єктів господарювання, які зберігають аміачну селітру, проведено нараду спільно з представниками Федерації роботодавців України, Союзу хіміків України, спеціалізованого морського порту «Ніка-Тера» та виробниками міндобрив ПрАТ «АЗОТ».

  Під час заходу обговорено проєкт Правил зберігання нітрату амонію (селітри аміачної).  Зокрема, розглянуто актуальні питання щодо: ідентифікації вибухонебезпечних речовин іноземного виробництва, які імпортуються до України як добрива;

  розвантажування та складування селітри в морських, річкових портах та об’єктах авто і залізничної інфраструктури;

  розміщення та утримання в технічно справному стані складів зберігання селітри, та інші питання спільного напрацювання механізмів упорядкування питань безпеки під час зберігання вибухонебезпечної речовини, повідомляють на сайті Держпраці України.


   

   

 • Підсумовано результати роботи сервісу «інтерактивний інспектор»

  Підсумовано результати роботи сервісу «інтерактивний інспектор»

  Одночасно з проведенням інспекційної кампанії Держпраці України не припиняє інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, що належать до її компетенції.

  Для цього ще у березні 2020 року була впроваджена функція «інтерактивний інспектор», яка дає можливість як роботодавцям, так і працівникам отримати відповідні консультації щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням в режимі реального часу через засоби телефонного зв’язку, соціальні мережі, зокрема, «Facebook» та комунікаційні засоби, наприклад, «Skype».

  Найактивніше сервісом користувалися протягом квітня-травня 2020 року.

  У зручності, швидкості та доступності започаткованого сервісу переконалися вже більше 100 тисяч громадян.

  Впродовж 6 місяців, з моменту впровадження сервісу, 139 тис. 399 громадянам та представникам підприємств надано роз’яснень з питань законодавства про працю, охорону, гігієну праці та надання адміністративних послуг, зокрема, з питань:

  праці – 78 тис. 718;

  охорони та гігієни праці – 55 тис. 772;

  надання адміністративних послуг – 4 тис. 909.

  Щодо додержання законодавства про працю найбільше звернень надходило з питань оплати праці – 28 тис. 460,

  надання відпусток, у тому числі щодо примушення до написання заяв на відпустки без збереження заробітної плати – 13 тис. 893,

  оформлення трудових відносин – 8 тис. 978,

  звільнення, зокрема щодо примушення до написання заяв на звільнення – 7 тис. 373.

  Щодо дотримання законодавства з питань охорони та гігієни праці найчастіше порушувалися питання порядку організації медичних оглядів працівників – 10 тис. 43, забезпечення працівників засобами індивідуального захисту – 5 тис. 102, порядку проведення атестації робочих місць – 4 тис. 953, отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – 4 тис. 319.

  Також важливим для роботодавців є питання подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, таких питань надійшло – 2 тис. 290, подання декларації відповідності МТБ вимогам законодавства з питань охорони праці, якщо строк дії дозволу ще не закінчився – 561 та подання заяви на продовження строку дії дозволу – 532.

  За даними сайту Держпраці України


   

   

 • На інформаційному семінарі обговорено захист трудових гарантій працівників

  На інформаційному семінарі обговорено захист трудових гарантій працівників

  інформаційний семінар з питань легальної зайнятості, захисту трудових прав та гарантій громадян відбувся у Вижницькій районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості.  

  Участь у роботі семінару взяв головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Колодченко.

  Посадовець Держпраці надав детальне роз’яснення  щодо порядку працевлаштування.

  Юрій Колодченко підкреслив, що належно оформленими трудові відносини є тоді, коли роботодавець уклав із працівником трудовий договір,  повідомив про його працевлаштування Державну фіскальну службу, за працівника сплачується єдиний соціальний внесок; заробітну плату громадянин отримує  офіційно та  у повному обсязі.

  Інспектор Держпраці наголосив на перевагах офіційного оформлення та надав практичні роз’яснення, як діяти працівникам у разі порушення їхніх трудових та соціальних прав.


   

 • Ухвалено Угоду про співпрацю з Федерацією профспілок України

  Ухвалено Угоду про співпрацю з Федерацією профспілок України

  Заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера взяв участь у засіданні Федерації профспілок України.

  Під час заходу було ухвалено Угоду про співпрацю між Державною службою України з питань праці та Федерацією профспілок України.

  Сторони домовилися про забезпечення ефективної співпраці для захисту трудових прав працівників, вжиття спільних заходів з виявлення і усунення порушень законодавства про працю та охорону праці.

  Окрім того, на заході було розглянуто актуальні питання подолання наслідків пандемії COVID-19 та затверджено заходи з нагоди Всесвітнього дня дій за гідну працю і Міжнародного дня боротьби з бідністю.


   

 • Обговорено актуальні питання співробітництва

  Обговорено актуальні питання співробітництва 

  У Держпраці відбулася робоча зустріч керівництва Служби, представників ДУ “Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці” та Інституту держави і права ім. В.М. Корецького Національної академії наук України.

  Під час заходу були обговорені можливі сфери співробітництва, зокрема:

  проведення спільної науково-дослідної роботи;

  вивчення міжнародного досвіду, здійснення аналізу практики застосування законодавства у сфері промислової безпеки та охорони праці;

  розробка та втілення наукових, навчальних та інформаційних програм, різноманітних проектів, спрямованих на підвищення рівня обізнаності щодо промислової безпеки та охорони праці;

  удосконалення нормативно-правової бази у сфері промислової безпеки та охорони праці;

  здійснення науково-правових експертиз проектів, законів та інших нормативно-правових актів, повідомляють на сайті Держпраці України.


   

   

 • Держпраці перевірено 389 суб’єктів господарювання, які зберігають аміачну селітру

  Держпраці перевірено 389 суб’єктів господарювання, які зберігають аміачну селітру

  У зв’язку з надзвичайною ситуацією техногенного характеру (вибухом 2700 тон аміачної селітри), що сталася 04 серпня 2020 року в морському порту в м. Бейруті (Ліванська Республіка), Прем’єр-міністр України доручив Державній службі України з питань праці спільно з Міністерством інфраструктури України, Національною поліцією України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій та обласними і Київською міською держадміністраціями провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб’єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних мінеральних добрив.

  З метою організації виконання зазначеного доручення, Держпраці провела нараду за участі  уповноважених посадових осіб ДСНС та Національної поліції, на якій було прийнято рішення про проведення спільних заходів державного нагляду (контролю) за додержанням суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки.

  Під час планування перевірок використана інформація Мінінфраструктури про суб’єктів господарювання щодо переміщення аміачної селітри морським, річковим та залізничним транспортом, а також врахована інформація, що надходила від обласних та Київської міської державних адміністрацій.

  Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон) посадові особи Держпраці в межах повноважень у сфері охорони праці здійснили перевірки 389 суб’єктів господарювання, відносно яких надійшла інформація про можливе зберігання аміачної селітри.

  У 101 суб’єкта господарювання виявлено фактичне зберігання аміачної селітри в кількості 60 472 тони, що в переважній більшості пакована у м’яких контейнерах біг-бегах – 49 164 тони, у звичайних мішках по 50 кг – 10 664 тони, насипом у складі – 644 тони.

  Найбільшу кількість аміачної виявлено у таких областях, як: Одеська – 16 580 тон, Хмельницька – 7 508 тон, Вінницька – 3 418 тон.

  Найменшу кількість виявлено у Харківській та Чернівецькій областях – по 40 тон, Донецькій – 64 тони.

  Під час проведення позапланових заходів виявлено 993 порушення законодавства у сфері охорони праці, що становить в середньому до 10 порушень на одного суб’єкта господарювання.

  Найчастіше суб’єкти господарювання допускають такі порушення:

  непроведення ідентифікації потенційно небезпечних об’єктів (порушення виявлено на 76 об’єктах або на 75 % від загальної кількості об’єктів, на яких фактично зберігається аміачна селітра);

  ненадання повідомлень територіальним органам Держпраці про результати ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки (66 об’єктів або 65 %);

  непроведення декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки (38 об’єктів або 38 %);

  відсутність плану локалізації і ліквідації аварій (27 об’єктів або 27 %);

  відсутність або несправний стан систем вентиляції (30 об’єктів або 30 %);

  непроведення атестації робочих місць за умовами праці (47 об’єктів або 47 %);

  непроведення з працівниками спеціального навчання і перевірки знань та інструктажів з питань охорони праці (67 об’єктів або 66 %);

  незабезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту (34 об’єкти або 34 %).

  105 керівників та відповідальних посадових осіб суб’єктів господарювання, де виявлені порушення, притягнуто до адміністративної відповідальності.

  Також направлено 21 позовну заяву до суду щодо зупинення виконання робіт суб’єктами господарювання до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

  Обласні та Київська міська державні адміністрації брали активну участь в організації перевірок на місцях, наданні інформації щодо суб’єктів господарювання, наявності аміачної селітри на відповідних територіях.

  Аналіз результатів проведених перевірок свідчить також про необхідність перегляду нормативно-правових актів, у тому числі з питань, віднесених до компетенції Держпраці.

  Так, у сфері охорони праці та ідентифікації і декларування об’єктів підвищеної небезпеки, актуальним є питання щодо прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об’єктів підвищеної небезпеки» з метою імплементації Директиви 2012/18/ЄС від 4 липня 2012 року «Про контроль загроз виникнення значних аварій, пов’язаних із використанням небезпечних речовин», проєкт якого погоджений Держпраці.

  Крім цього, потребують осучаснення інші нормативно-правові акти, зокрема, Правила охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 01.09.2009 № 142, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 896/16912.

  З цією метою 27.08.2020 проведено спільну нараду Держпраці та Федерації роботодавців України з представниками Союзу хіміків України, спеціалізованого морського порту «Ніка-Тера» та виробниками міндобрив ПрАТ «АЗОТ», у ході якої обговорено питання поводження з вибухонебезпечними речовинами, а саме: амонію нітрат (аміачна селітра), спільного напрацювання механізмів вирішення складних ситуацій для попередження порушень та упорядкування питань безпеки під час зберігання аміачної селітри.

  Наразі Держпраці проводить роботу щодо підготовки проєктів актів про внесення змін до відповідних нормативів з урахуванням результатів проведених перевірок та консультацій з роботодавцями.

  За інформацією сайту Держпраці України

   


   

   

 • Цикл вебінарів щодо переваг легальних трудових відносин триває

  Цикл вебінарів  щодо переваг легальних трудових відносин триває  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецький обласний центр зайнятості продовжують проводити для потенційних шукачів роботи спільні вебінари та спеціальні тренінги.

  Учора відбулося  онлайн-спілкування з безробітними у Глибоцькому районі. Фахівці Глибоцької районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості спільно з посадовцем територіального органу Державної служби України з питань праці Іваном Дамаскіним провели інформаційний вебінар на тему легальної зайнятості.

  Посадовець Держпраці акцентував увагу потенційних шукачів роботи на необхідності оформлення трудових відносин.

  «Відсутність належним чином оформлених трудових відносин між роботодавцем і працівником означає, що останній не має жодних трудових і соціальних гарантій» , - підкреслив у ході зустрічі Іван Дамаскін.

  Інспектор праці докладно поінформував учасників вебінару у яких випадках праця будь кого із працівників  вважається задекларованою, а саме: якщо роботодавець уклав із працівником трудовий договір; повідомив про його працевлаштування Державну фіскальну службу; за працівника сплачується єдиний соціальний внесок; заробітна плата виплачується офіційно та  у повному обсязі.

  Іван Дамаскін також підкреслив, що заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути нижчою мінімальної заробітної плати, а отже, з 1 вересня 2020 року вона має становити не менше п’яти тисяч гривень.


   

 • Належна оплата праці - одна із переваг офіційної зайнятості

  Належна оплата праці - одна із переваг офіційної зайнятості

  Управління Держпраці у Чернівецькій області неодноразово наголошувало на тому, що однією із переваг офіційного працевлаштування є належна оплата праці найманого персоналу.

  Так, заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути нижчою мінімальної заробітної плати згідно зі статтею 95 Кодексу законів про працю України. З 1 вересня 2020 року вона становить  5 000 гривень.

  На важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці та умовами підвищеного ризику для здоров'я працівникам установлюється підвищена оплата праці згідно зі статтею 100 КЗпПУ.

  Виплату заробітної  плати працівникові роботодавець повинен здійснювати не рідше двох разів на місяць; розмір  заробітної плати  за першу половину місяця повинен бути не менше оплати за фактично відпрацьований  час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) персоналу.

  Працівник, трудова діяльність якого належним чином задекларована, має гарантоване Законом право на виплату: відпускних  (заробітна плата працівників за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше, ніж за три дні до її початку (стаття 115 КЗпПУ) та лікарняних.

  Такий працівник також має право на доплату за надурочні й нічні роботи, а також за роботу у святкові та вихідні дні. 

  За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується роботодавцем у подвійному розмірі годинної ставки  - стаття 106 КЗпПУ.

  Робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку, у грошовій формі у подвійному розмірі - стаття 72 КЗпПУ .

  Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановленому угодами (колективними договорами), але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час – стаття 108 КЗпПУ.


   

 • Уряд України приєднується до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC)

  Уряд України приєднується до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC)

  Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження, підготовлене Мінсоцполітики, щодо приєднання Уряду України до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці, започаткованої на 72-й сесії Генеральної Асамблеї ООН 18 вересня 2017 року в місті Нью-Йорк (США).

  Після отримання відповіді від секретаріату Міжнародної коаліції за рівну оплату праці Уряд України стане членом цієї коаліції разом з Конфедерацією роботодавців України, Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, Київським інститутом гендерних досліджень.

  Наразі, за оцінкою, наданою в аналітичному огляді Міжнародної організації праці „Україна. Відповідність національного законодавства, політики та практик критеріям взаємодії Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC)ˮ, проведеного у травні 2019 року, Уряд України відповідає семи із одинадцяти визначених критеріїв для вступу до Коаліції.

  Приєднання до Коаліції є важливим кроком у виконанні зобов’язання щодо зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків, взятого Україною в межах участі в міжнародній ініціативі „Партнерство Біарріцˮ, до якої Україна приєдналася у серпні 2020 року.

  Позитивний досвід держав, які приєдналися до Коаліції, є важливим для України з огляду на вибраний нею курс на євроінтеграцію та необхідність консолідації зусиль органів виконавчої влади, об’єднань профспілок, об’єднань роботодавців, організацій громадянського суспільства, а також наукових кіл, спрямованих на усунення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків.

  На початку 2020 року в Україні середньомісячна заробітна плата чоловіків на 22 % перевищувала середньомісячну заробітну плату жінок.

  Порівняно з 2019 роком цей показник покращився на 0,4 пункту (у 2018 році – 22,3 відсотки). Попри загальну позитивну динаміку в деяких сферах економічної діяльності (наприклад, у фінансовій та страховій діяльності) розрив в оплаті праці жінок і чоловіків становить до 35 відсотків. Майже однаковим є рівень оплати праці жінок і чоловіків у тих сферах, де заробітна плата невисока (адміністративне та допоміжне обслуговування, функціонування бібліотек, освіта).

  Довідково: Коаліція - це міжнародна ініціатива, започаткована зацікавленими сторонами для зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків, дотримання принципу рівної оплати за рівноцінну працю в усіх країнах і галузях.

  До Коаліції приєднуються центральні органи виконавчої влади (міністерства, відповідальні за формування та реалізацію політики у сфері праці та зайнятості, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, центральні органи виконавчої влади в галузі статистики), об’єднання роботодавців і профспілок, відповідні агенції ООН, громадські об’єднання та наукові установи.

  За інформаційними матеріалами Урядового порталу 


   

   

 • З потенційними шукачами роботи проведено вебінар з питань легальної зайнятості

  З потенційними шукачами роботи проведено вебінар з питань легальної зайнятості

  Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина  взяла  участь у роботі  вебінару з питань легальної  зайнятості.

  Карантинні обмеження зобов’язують фахівців до дистанційного консультування респондентів, тому переважна більшість заходів Держпраці відбувається в режимі онлайн.   

  Нинішній захід відбувався для потенційних шукачів роботи  у Новоселицькому районі.

  До його організації долучилися фахівці Новоселицького районного центру зайнятості.

  Під час семінару - тренінгу заступник керівника територіального органу  Державної служби України з питань праці наголосила на перевагах офіційного працевлаштування та покроково роз’яснила  алгоритм укладання трудових договорів між роботодавцем та працівником.

  «Слід підкреслити, що саме укладений належним чином трудовий договір та відповідний запис  у трудовій книжці захищають будь кого із найманих працівників у разі порушення його трудових та соціальних прав, а саме невиплати заробітної плати, її затримки, зобов’язань виконувати понаднормову роботу і таке інше», - підкреслила  у ході вебінару Валентина Панчишина.

  Посадовець Держпраці детально роз’яснила учасникам онлайн -зустрічі  відмінності між укладанням трудових договорів та цивільно-правових угод. А також поінформувала потенційних працівників щодо додаткової відповідальності у разі оформленні себе для виконання роботи у якості  фізичних осіб-підприємців.

  Валентина Панчишина підкреслила, що така форма трудових взаємовідносин  є перевагою для роботодавців та додатковими зобов’язаннями, власне, для самих працівників.

  Учасникам зібрання також акцентовано на тому, що слід розуміти під поняттям «нелегальне працевлаштування» та якою є відповідальність за використання не задекларованої праці.

  Фахівці Управління планують продовжити цикл вебінарів з питань законодавства про працю та організувати подібні тренінги для потенційних шукачів роботи в інших районах області.


    

   

   

 • Відбулося обговорення механізмів економічної мотивації роботодавців та працівників до більш безпечної праці

  Відбулося обговорення механізмів економічної мотивації роботодавців та працівників до більш безпечної праці

  У Держпраці України під головуванням першого заступника Голови Служби Ігоря Гоцула відбулося спільне обговорення пропозицій щодо механізмів економічної мотивації роботодавців і працівників до більш безпечного виконання робіт, покращення умов праці та мінімізації ризиків від впливу виробничих факторів на життя та здоров’я людей.

  У заході взяли участь: від Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні – Наталія Гостєва, від Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні – Тетяна Горюн, від виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України – Сергій Таровик.

  Надані учасниками обговорення пропозиції щодо розроблення механізмів економічної мотивації роботодавців і працівників до більш безпечного виконання робіт, покращення умов праці  та мінімізації ризиків від впливу виробничих факторів на життя та здоров’я будуть опрацьовані з метою подальшої їх реалізації у вигляді відповідних рішень Уряду та Верховної Ради України, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.


   

   

 • Уряд схвалив проект Держбюджету на 2021 рік

  Уряд схвалив проект Держбюджету на 2021 рік

  Кабінет Міністрів України схвалив проект Державного бюджету на 2021 рік.  Відповідне рішення прийнято на засіданні Уряду 14 вересня.

  «Проект основного фінансового документа  країни є збалансованим та відповідає конкретним викликам сьогодення. Основна увага: підтримка громадян та бізнесу, новий поштовх розвитку регіонів, продовження оновлення інфраструктури. В проекті бюджету збільшені як соціальна складова, так і видатки розвитку», - зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

  Основні показники проекту Державного бюджету на 2021 рік:

  ВВП – 4,5 трлн грн;

  Зростання ВВП очікується на рівні 4,6%;

  Доходи плануються на рівні – 1071 млрд грн (+92,3 млрд грн до плану 2020 року);

  Видатки плануються на рівні – 1350 млрд грн;

  Середньомісячна зарплата – 13,6 тис грн;

  Споживча інфляція – 7,3%;

  Державний борг до ВВП – 64,6%.

  Головні цифри проекту Державного бюджету на 2021 рік:

  Видатки на безпеку та оборону  – 267 млрд грн (+21 млрд до плану зі змінами на 2020 рік):

  Видатки на освіту – 174 млрд грн (+34 млрд до плану 2020 року):

  Видатки на медицину – 156 млрд грн (+27,5 млрд грн):

  На програму медичних гарантій планується 123,4 млрд ;

  На боротьбу з коронавірусом – 19,4 млрд (з яких 2,6 млрд грн на вакцинацію).

  Видатки на соціальний захист населення – 324 млрд грн (+7,5 млрд до плану 2020 року):

  Видатки для Пенсійного фонду 204 млрд грн.

  Програма «Велике будівництво» (розвиток дорожньої інфраструктури) – 150 млрд грн (+20,7 млрд грн).

  Зростання мінімальної заробітної плати до 6 тисяч гривень з 1 січня 2021 року та з 1 липня – до 6,5 тисяч гривень (+41,4 млрд грн).

  За матеріалами Урядового порталу


 • Ухвалено рішення про відтермінування дії нового Технічного регламенту засобів індивідуального захисту

  Ухвалено рішення про відтермінування дії нового Технічного регламенту засобів індивідуального захисту

  Дію Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 за № 761 продовжено до 30.08.2021 року, оскільки Урядом України ухвалено рішення про відтермінування дії нового Технічного регламенту засобів індивідуального захисту.

  26.08.2020 року Кабінетом Міністрів України винесено постанову за № 748 “Про внесення змін до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 771”. 

  Відповідно до внесених змін новий Технічний регламент набирає чинності з 30.08.2021 року, а не з 30.08.2020 року, як це було передбачено.

  https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-punktu-6-p-748   

 • В ефірі "Суспільного-Буковина" - про хід інспекційної кампанії

  В ефірі "Суспільного-Буковина" - про хід інспекційної кампанії.

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Пуріч - у програмі "Прайм-тайм" в ефірі суспільного мовника.

 • Увага! Для кого випадок інфікування COVID -19 є професійним захворюванням

  Увага! Для кого випадок інфікування COVID-19 є професійним захворюванням

  Державна служба України з питань праці інформує  для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням, а саме для:

  медичних та інших працівників, що виконують професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб;

  працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні захворювання;

  працівників, котрі проводять роботу з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, а також проводять дезінфекційні заходи тощо.

  Алгоритм отримання страхових виплат у разі захворювання на COVID-19 у медичних працівників

  Покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити  територіальний орган Держпраці, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на корона вірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.

  Нагадаємо, що Держпраці України запровадила гарячу телефонну лінію для працівників, котрі захворіли на COVID -19: 

  044 279 03 28.

  Довідково: на позачерговому засіданні Державної комісії ТЕБ та НС ухвалено рішення щодо нового епідемічного зонування Чернівецької області.

  Так звана червона зона: Чернівці, Герцаївський, Кельменецький, Кіцманський, Новоселицький,  Сторожинецький райони;

  помаранчева - Новодністровськ, Вижницький, Глибоцький, Заставнівський, Путильський, Сокирянський, Хотинський райони.

  Відповідні умови адаптивного карантину почнуть діяти з 14 вересня.


   

   

 • Трудовий договір - гарантія задекларованої праці

  Трудовий  договір - гарантія задекларованої праці   

  Державна служба України з питань праці інформує:

  праця будь кого із працівників задекларована лише у тому разі, якщо роботодавець уклав із працівником трудовий договір;

  роботодавець повідомив про працевлаштування працівника Державну фіскальну службу;

  роботодавець сплачує за працівника єдиний соціальний внесок;

  працівник отримує заробітну плату  офіційно у повному обсязі.

  Переваги задекларованої праці:

  безпечні умови праці;

  регулярна заробітна плата;

  страхування на випадок тимчасової непрацездатності;

  страхування  від нещасного випадку на виробництві;

  страхування на випадок безробіття.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

   

 • В області завершуються перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру

  В області завершуються перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру

  Головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області завершують позапланові заходи державного нагляду (контролю) на підприємствах Буковини, де зберігається та використовується аміачна селітра. Загалом проінспектовано  16 підприємств. Заходи контролю відбувалися  спільно з фахівцями управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернівецькій області.

  У ході перевірок встановлено факти відсутності аміачної селітри на окремих підприємствах, оскільки технологічними процесами передбачено внесення речовини ще на ранніх стадіях вирощування сільськогосподарських культур. Тобто, суб’єкти  господарювання вже використали хімічну речовину.

  Однак, при здійсненні заходів державного контролю у місцях потенційного зберігання селітри виявлено низку порушень законодавства з охорони праці. Зокрема, на окремих підприємствах не проведено, відповідно до вимог Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки», ідентифікацію об’єктів підвищеної небезпеки; не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань охорони праці; не визначено клас вибухонебезпечності приміщень.

  Посадовими особами Управління складено акти перевірок суб’єктів господарювання та видані обов’язкові до виконання приписи. До адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці та безпечного ведення робіт притягнено четверо посадових осіб, у тому числі, трьох  керівників.

  Під час здійснення заходів державного нагляду  Управлінням проведена  інформаційно-роз’яснювальна робота серед працівників суб’єктів господарювання щодо дотримання температурного режиму, вологості, вентиляції в складських приміщеннях, а також  щодо вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки".

  Відповідальних осіб детально поінформовано про вимоги Правил охорони  праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом.

  Також роботодавцям надано методичну допомогу щодо удосконалення (відповідно до змін законодавства з охорони праці) нормативних актів, які діють на підприємстві, підвищення ефективності проведення спеціального навчання, а також організації безпечної роботи в умовах дії карантинних заходів.


   

   

 • Анонс! У студії «Суспільного - Буковина» фахівці Держпраці проінформують про хід інспекційної кампанії

  Анонс! У студії «Суспільного - Буковина» фахівці Держпраці проінформують про хід інспекційної кампанії

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Пуріч сьогодні, 9 вересня,  візьме участь у радіопрограмі «Прайм - тайм», що вийде на хвилях  Українського радіо - Буковина о 17.20.

  Посадовець територіального органу Державної служби України з питань праці  та журналістка Маргарита Олійник говоритимуть про хід інспекційної кампанії Держпраці, що триває в області, чому та як відбуваються заходи державного контролю.

  Програма «Прайм – тайм» одночасно транслюватиметься в телеефірі «Суспільного - Буковина».

  Трансляцію програми також можна буде дивитися на офіційному ю-туб каналі суспільного мовника.

  Глядачі та слухачі матимуть можливість поставити свої запитання фахівцеві Держпраці  за наступними номерами телефонів: 099 228 57 65; (0372) 55 09 00.


   

   

 • До уваги суб’єктів господарювання: щодо проведення технічних оглядів технологічних транспортних засобів

  До уваги суб’єктів господарювання: щодо проведення технічних оглядів технологічних транспортних засобів

  Державна служба України з питань праці інформує:

  Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 року за №617 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (набрала чинності  23.07.2020 року) внесено зміни, зокрема, до Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010 року за №8.

  На сьогодні, відповідно до абзацу другого пункту 9 Порядку, технічний огляд технологічних транспортних засобів проводиться експертними організаціям, які мають підтверджену компетенцію для провадження інспекційної діяльності як третя сторона відповідно до законодавства.

  Отже, акти технічного огляду, які оформлені за результатами технічного огляду, проведеного зазначеними експертними організаціями  з 23.07.2020 року, є підставою для здійснення реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації та зняття з обліку технологічних транспортних засобів.

  Водночас подання заяви власником  технологічного транспортного засобу, зокрема, разом з актом технічного огляду, складеного за результатами технічного огляду, проведеного експертно-технічними центрами, що належали до сфери управління Держпраці до 23.07.2020 року (до набрання чинності Постанови №617), але подані до центру надання адміністративних послуг після 23.07.2020 року, не є підставою для відмови у здійсненні реєстрації, перереєстрації тимчасової реєстрації та зняття з обліку технологічних транспортних засобів.


   

   

 • Уряд офіційно розпочав створення Національної економічної стратегії-2030

  Уряд офіційно розпочав створення Національної економічної стратегії-2030

  Днями під головуванням Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка відбулося  установче засідання робочої групи з розробки Національної економічної стратегії-2030.

  Згідно із дорученням голови Уряду, Центр економічного відновлення є платформою та координатором з  її розробки, повідомляється на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. 

  “Україні невідкладно треба відійти від моделі розвитку, в якій конкурентні переваги зумовлені переважно використанням природних ресурсів та дешевої робочої сили. Натомість  ми маємо побудувати інноваційну модель, пріоритетами якої є розвиток виробництва та торгівлі продукцією з вищою доданою вартістю, високий технологічний рівень виробництва, кваліфікована високооплачувана робоча сила, економія енергії та інших видів природних ресурсів і новаторський стиль управління. Саме на такий шлях розвитку й має бути направлена наша стратегія”, - заявив Міністр. 

  Офіційному старту передувала відповідна робота експертних організацій, наукових установ і урядових інституцій. Сама робота над Стратегією розпочнеться з визначення конкретних економічних показників, яких потрібно буде досягти країні.   

  Національна економічна стратегія - це головні вектори, за якими буде розвиватися Україна: стимули для промисловості, стимули для агросектору, стимули для видобування, транспортні коридори, стимули для IT та R&D, стимули для інфраструктури та внутрішніх перевезень, стимули для енергетичного сектору. 

  Ініціативи, закладені у стратегії, будуть виділені у державні цільові програми і почнуть реалізовуватися вже з 2021 року.

  Акселераторами переходу до інноваційної моделі мають стати:

  зміни у підходах до державного управління. Необхідно забезпечити чіткий розподіл відповідальності, усунути дублювання повноважень, викорінити корупцію, забезпечити верховенство права;

  зміни у якості економічного зростання. Без економічного зростання неможливо подолати бідність та забезпечити підвищення рівня життя широких верств населення. Необхідними є зміни саме у якості економічного зростання - воно має стати інноваційним, інклюзивним та стійким;

  зміни у політиці зайнятості – зайнятість із гідною оплатою праці скорочує як абсолютну, так і відносну бідність, зменшуючи завдяки цьому нерівність;

  зміни у сферах охорони здоров’я і освіти. Освітні процеси сьогодні мають враховувати тенденції майбутнього. Мають оновлюватися освітні стандарти, освітній процес повинен будуватися на основі інклюзивності та цифровізації, формуватися та розвиватись освітньо-наукові кластери.

  “Економічне благополуччя країни напряму залежить від сфери охорони здоров’я. Пандемія коронавірусу засвідчила: необхідно вкладати ресурси як у побудову сильної системи охорони здоров’я та забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, так і налагодження власного виробництва критично необхідної продукції”, - зауважив Ігор Петрашко.

  Задля успішної розробки Стратегії на платформі Центру економічного відновлення  буде створене 20 робочих груп із залученням фахівців Уряду, Міністерств, аналітичних центрів, інститутів, міжнародних організацій, бізнесу та бізнес-асоціацій.

  За матеріалами сайту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства


   

   

 • Оперативна інформація щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків

  Оперативна інформація щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків

  Станом на 07.09.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області скеровано 576 повідомлень про захворювання працівників медичних установ гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Про це повідомляють у відділі з питань гігієни праці територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці  надійшло 9 850 повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість хворих працівників у Львівській області (1 750), Києві (797), Рівненській (858), Закарпатській (807) областях.

  Найбільше на недугу захворіло медичних сестер (3250 осіб) та молодшого медичного персоналу (1988 осіб).


   

 • Посилено контроль за оформленням трудових відносин

  Посилено контроль  за оформленням трудових відносин

  Криза COVID-19 вкотре оголила вразливість тих, хто вимушений працювати неофіційно, заробляти засоби для існування без гарантій і належного захисту. З початку 2020 року до травня включно спостерігалась тенденція до зменшення кількості офіційно зайнятого населення. Так, кількість працівників у травні цього року була майже на півмільйона меншою, ніж у травні минулого року.

  Це стало викликом для держави і вимагає зробити перехід від неформальної до формальної зайнятості пріоритетним напрямом національної політики.

  Тому, у червні 2020 року після пом’якшення карантинних заходів інспектори праці розпочали інформаційну роботу з роботодавцями щодо недопущення використання незадекларованої праці. В ході цієї роботи інспектори праці відвідували роботодавців і розповідали їм та працівникам про ризики і наслідки не укладення трудових договорів. Такими відвідуваннями у межах України охоплено майже 160 тис. роботодавців.

  В результаті кількість офіційних працівників упродовж червня зросла на 59 тис. осіб.

  Наразі на виконання доручення Кабінету Міністрів України Держпраці розпочала за участі та сприяння інших органів (Державної податкової служби, Пенсійного фонду, центрів зайнятості, органів місцевого самоврядування, Національної поліції тощо) проведення  контрольних заходів з питань виявлення неоформлених працівників.

  У першу чергу заходи контролю проводяться  у тих роботодавців, які мають високі ризики використання найманої праці без укладення трудових договорів. Виявлення таких роботодавців здійснюється шляхом аналізу інформації, наявної у різних органів державної влади та місцевого самоврядування.

  Шановні роботодавці, якщо ви вважаєте, що використання незадекларованої праці спрощує ведення бізнесу та зменшує фінансові витрати, Ви помиляєтеся.

  Фінансові ризики та наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства.

  Зрештою, навантаження щодо забезпечення виплати пенсій, лікарняних, утримання шкіл, лікарень, ремонту доріг тощо лягає на плечі відповідальних роботодавців та працівників, що сплачують податки.

  Розмір штрафу за використання одного незадекларованого працівника може скласти 141 тис. грн. Тобто, замість сплати штрафу за 1 неоформленого працівника роботодавець може сплачувати єдиний соціальний внесок цілий рік за 11 працівників із розрахунку мінімальної заробітної плати або ж за 4 працівників із розрахунку середньої заробітної плати по Україні.

  Будьте свідомими! Якщо у вас є неоформлені працівники – терміново укладіть з ними трудові договори.

  Пам’ятайте, що незадекларована праця – не захищає від штрафу!


   

 • Отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки - обов’язок суб’єкта господарювання

  Отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки - обов’язок суб’єкта господарювання

  Статтею 21 Закону України «Про охорону праці» регламентовано обов’язок роботодавця одержати  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну  політику у сфері охорони праці, видає  дозволи на безоплатній основі.

  Дозволи видаються  на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки  промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

  Дозволи суб’єкту господарювання також можуть видаватися на підставі висновку експертизи, проведеної незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну  підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107 затверджено Порядок видачі дозволів  на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Додатком 4 до Порядку №1107 затверджено форму заяви на одержання дозволів.

  Відповідно до вимог Порядку №1107 роботодавець з метою одержання дозволу подає до територіального органу  Держпраці - Управління Держпраці у Чернівецькій області  заяву та відповідний висновок експертизи.

  Наказом Міністерства соціальної політики України від 07.11.2018 року за №1654, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.12.2018 року за №1384/32836, затверджено розроблені Державною службою України з питань праці форми висновків експертиз.

  Наказ оприлюднений в Офіційному віснику України 18.01.2019 та набрав чинності 18.07.2019.

  Починаючи з 18.07.2019, висновки  експертизи охорони праці та безпеки промислового виробництва повинні складатися у відповідності до форм, затверджених Наказом.

  Висновки експертиз стану охорони праці та безпеки промислового виробництва, затверджені до набрання чинності даного Наказу, подаються  для одержання дозволу не пізніше одного року від дати їх затвердження.   


   

   

 • На колегії департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА проаналізовано порушення, виявлені при перевірках

  На колегії департаменту охорони здоровя Чернівецької ОДА проаналізовано порушення, виявлені при перевірках

  Представники територіального органу Державної служби України з питань праці взяли участь у засіданні колегії департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації, що відбулося днями.

  Зібрання проходило  за участю директора департаменту Оксани Андрієць, заступників Марії Поліщук та Юрія Лесюка, виконуючої обов’язки  директора ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України»  Наталії Гопко, членів колегії.

  Виступаючи перед учасниками зібрання, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області Дмитро Паламарчук зазначив, що в закладах охорони здоров’я відділом здійснюється постійний контроль за станом промислової безпеки та охорони праці.

  Посадовець Управління наголосив на тому, що сучасні медичні установи забезпечені широким асортиментом високотехнологічного обладнання, у тому числі, устаткуванням підвищеної небезпеки.

  «Мовиться про парові стерилізатори, кисневі станції з відповідними балонами, медичні ліфти, - підкреслив у своєму виступі перед членами колегії Дмитро Паламарчук. - До того ж на утриманні багатьох медичних закладів перебувають такі інфраструктурні об'єкти підвищеної небезпеки, як котельні та електропідстанції. Усі вони повинні функціонувати у належному технічному стані, адже йдеться, насамперед, про безпеку пацієнтів та обслуговуючого персоналу".   

  У ході колегії проаналізовано типові порушення, що виявляються фахівцями Держпраці у ході планових перевірок. Також визначено шляхи покращення стану охорони праці та промислової безпеки у медичних закладах області. 

  Водночас Дмитро Паламарчук підкреслив, що адміністрації лікувально-профілактичних закладів, відповідальні за стан охорони праці у медичних установах посадові особи,  в цілому, відповідально ставляться до виконання вимог чинного законодавства з охорони праці.

  У свою чергу, завідувач сектору розслідування, аналізу та обліку аварій та виробничого травматизму Алла Грубляк звернула увагу присутніх на вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві». Зокрема  щодо надання закладами охорони здоров’я екстрених повідомлень про звернення потерпілих з посиланням на нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) на виробництві.

  Підкреслено, що такі повідомлення повинні надаватися за формою згідно з додатком №1 Порядку. Наголошено на тому, що переважна більшість повідомлень, які надавалися медичними установами з часу набуття Постанови законної сили (від 01.07.2019 року), не відповідали встановленій формі. 


   

 • За підсумками планової перевірки у дитячому протитуберкульозному санаторії «Садгора» відбулася зустріч з трудовим колективом

  За підсумками планової перевірки у дитячому протитуберкульозному санаторії «Садгора» відбулася зустріч з трудовим колективом

  Головний державний інспектор відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Дмитро Паламарчук, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Мирослав Шарлай, головний державний інспекторі сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Чернівецькій області Василь Сагалюк взяли участь у зустрічі з трудовим колективом обласної клінічної медичної установи  «Обласний дитячий  протитуберкульозний санаторій «Садгора», що функціонує у Чернівцях.

  Зустріч відбулася за результатами проведеної фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці планової перевірки.

  На зібранні були присутні усі члени трудового колективу.

  Найперше, посадовці Держпраці проаналізували стан організації та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці в установі  та надали практичні рекомендації задля покращення роботи системи управління охороною праці.

  Так, керівникам санаторію та відповідальним особам рекомендовано  дотримуватися основних вимог Закону України «Про охорону праці» та низки типових положень, зокрема, щодо питань організації охорони праці, ведення первинної документації, дотримання вимог безпеки під час виконання лікувального процесу пацієнтів, утримання у належному технічному стані електро господарства, будинків та споруд.

  Особливу увагу персоналу було звернуто на дотримання правил охорони праці під час експлуатації  посудин, що працюють під тиском.

  Відповідальним особам медичного закладу також рекомендовано контролювати надання  працівникам пільг та компенсацій, а саме додаткових щорічних відпусток, доплат до посадового окладу і таке інше та забезпечувати права працівників на пільги і компенсації за роботу з важкими та шкідливими умовами праці.

  Увагу персоналу також було звернуто на необхідність проходження у відповідні терміни  медичних  оглядів  та виконання заходів  щодо запобігання виникнення професійних  захворювань.


   

   

 • В ефірі «Суспільне: Буковина» обговорено проблему нелегальної зайнятості в регіоні

  В ефірі «Суспільне: Буковина»  обговорено проблему нелегальної зайнятості в регіоні

  Заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір взяла участь у програмі «Тема дня» в ефірі телеканалу «Суспільне: Буковина».

  Тема програми -  «Детінізація зайнятості населення: як це відбувається на Буковині». Ведуча програми -  журналістка Лілія Дутка.

  В ефірі програми заступник керівника органу Державної служби України з питань праці повідомила про останні новації трудового законодавства, зокрема, щодо набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2019 року за №823 - «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю». 

  Посадовець Держпраці розтлумачила нову редакцію Порядку здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю та Порядку  здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  Галина Кушнір також повідомила про зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2013 року за №509.

  «Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує : відповідальність суб’єктів господарювання  за порушення норм чинного законодавства про працю залишається  незмінною,- наголосила в телеефірі Галина Кушнір. - Підкреслюю: це стосується, зокрема, накладення штрафних фінансових санкцій.  Роботодавцям слід пам’ятати, що  за використання, до прикладу,  нелегальної праці, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України   - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника».

  У програмі «Тема дня» також обговорено статистику Держпраці щодо нелегальної зайнятості в області  та діяльність фахівців Управління, спрямовану на подолання проблеми неоформлених трудових відносин.


   

   

   

 • Стартує ІХ Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей -2020»

  Стартує ІХ Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей -2020»  

  Організатори регіонального туру творчого змагання - Управління Держпраці у Чернівецькій області та ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці» повідомляють:

  стартує ІX Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей – 2020».

  Запрошуємо до участі у ньому  учнів загальноосвітніх навчальних закладів, закладів позашкілля, вихованців творчих студій та майстерень, творчих гуртків, студентів професійних училищ, технікумів, коледжів, ліцеїв області.

  Тематика цьогорічного конкурсу -  безпечне ведення робіт у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, у медичній сфері, будівництві, на транспорті тощо.

  Як і в попередні роки, конкурс відбуватиметься у два етапи.

  Перший етап (регіональний).

  Учасники повинні  надіслати свої творчі роботи до регіонального органу Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області не пізніше 15 лютого 2020 року.

  Роботи слід надсилати на адресу: 58003, Управління Держпраці у Чернівецькій області, м. Чернівці, вулиця Зелена,3.

  Компетентне журі визначатиме переможців у трьох вікових групах:

  перша група – від 6 до 10 років;

  друга група – від 11 до 14 років;

  третя група – від 15 до 17 років.

  Другий етап (фінальний).

  Фінальний тур конкурсу організовує ТОВ «Редакція журналу «Охорона праці» з 1 по 28 квітня 2020 року в Києві.

  До участі у фіналі творчого змагання будуть направлені малюнки переможців трьох вікових груп регіонального туру конкурсу.


   

   

 • З інспекторами праці органів місцевого самоврядування Буковини проведено черговий навчальний семінар

  З інспекторами праці органів місцевого самоврядування Буковини проведено черговий навчальний семінар

  Управлінням  Держпраці у Чернівецькій області організовано семінар - навчання для інспекторів праці органів місцевого самоврядування регіону.

  Семінар - навчання організовано у зв’язку з останніми правовими новаціями, а саме набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2019 року за №823 - «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю».  

  Саме цим документом затверджено нові Порядок здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю та Порядок  здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  У ході роботи також  детально обговорено  внесення змін до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2013 року за №509.

  Участь у семінарі взяли заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч.

  До участі також було запрошено  начальника управління - начальника відділу виконання бюджету та бюджетно - фінансової звітності фінансово - економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Майю Філіпець та заступника начальника відділу контрольно - перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області Оксану Шинкар.

  Посадовці територіального органу Державної служби України з питань праці детально роз’яснили представникам об’єднаних територіальних громад Буковини щодо підстав проведення інспекційних відвідувань; щодо організації та проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, виокремивши, зокрема, проведення заходів контролю з питань не задекларованої зайнятості.

  Під час семінару учасникам наголошено на тому, що відповідальність для суб’єктів господарювання  за порушення норм чинного законодавства про працю продовжує залишатися  значною, зокрема, у частині накладення штрафних фінансових санкцій.  Тому роботодавцям слід пам’ятати, що  за використання нелегальної праці, відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України   - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» - передбачено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного не задекларованого працівника.

  Довідково: інспекторами праці органів місцевого самоврядування Буковини на підставі пункту 33 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року за №295 - «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»», проводяться відвідування суб’єктів господарювання.

  Відвідування роботодавців проводяться з метою інформування щодо найбільш ефективних способів дотримання законодавства про працю. За півроку 2019 -го інспектори праці об’єднаних територіальних громад провели 223 таких відвідувань.

  Також інспектори праці з початку року здійснили 29 інспекційних відвідувань з питань дотримання законодавства про працю.

  За результатами проведеної роботи, з найманими працівниками роботодавці уклали  267 трудових угод.

  Загалом на Буковині в органах місцевого самоврядування працюють 28 інспекторів праці.  


   

 • Організовано превентивний захід за участі освітян Хотинщини

  Організовано превентивний захід за участі освітян Хотинщини

  Головний державний інспектор відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально - культурній сфері Управління Держпраці у Чернівецькій області Регіна Задоровська взяла участь у   зустрічі з трудовим колективом Хотинської загальноосвітньої школи - інтернату №2. 

  Фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці організувала роботу круглого столу  на тему:  «Культура безпеки праці. Ризики діяльності і заходи щодо профілактики нещасних випадків».    

  Участь у заході взяли заступники директора навчального закладу, педагоги, адміністративно-господарський персонал.

  У ході зібрання обговорювалися стан промислової безпеки та охорони праці в даній освітній установі, забезпечення рівня дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

  Головний державний інспектор наголосила на сучасному підході, який нині активно запроваджується Держпраці, а саме на впровадженні ризикоорієнтованої системи управління охороною праці.

  Дана Концепція ухвалена Кабінетом Міністрів України від 12.12.2018 року  і є основою запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої  на принципах запобігання виробничим ризикам.

  «Ризикоорієнтована система управління безпекою та гігієною праці ґрунтується на відповідальності роботодавців за забезпечення безпеки та здоров’я працівників на їхніх робочих місцях. А також на визначенні виробничих ризиків й запобіганню виробничому травматизму на підприємствах, в установах, організаціях», - підкреслила Регіна Задоровська.

  Посадовець також наголосила на відповідальності самих працівників за дотриманням  чинного законодавства України, а саме статті 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно - правових актів з охорони праці». Наголошено на тому, що кожен працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку  на виробництві.


   

 • У Держпраці проходить тренінг зі стратегічного планування інспекційної діяльності

  У Держпраці проходить тренінг зі стратегічного планування інспекційної діяльності

  У рамках Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» 24-25 вересня у Держпраці проходить тренінг зі стратегічного планування інспекційної діяльності Державної служби України з питань праці, повідомляє сайт державного відомства.

  У заході беруть участь заступники Голови Держпраці - Ігор Шумелюк, Алла Горбатюк, Віталій Сажієнко, представники Мінсоцполітики, Держпраці та Міжнародної організації праці.

  Тренером заходу виступає менеджер Проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш.

  Під час тренінгу учасники освоюють  сучасні підходи до стратегічного планування, що сприятиме підвищенню ефективності та результативності інспекційної діяльності Держпраці.

  Антоніу Сантуш представив досвід планування діяльності інспекцій праці країн Європейського Союзу, зокрема, систему планування Органу з питань умов праці Португалії.

  Також менеджер Проекту надав рекомендації щодо стратегічного планування інспекційної діяльності Держпраці.

  Сьогодні  день тренінгу буде присвячено практичній роботі.

  Учасники заходу визначатимуть стратегічні цілі Держпраці, орієнтовані на результат.


   

   

 • Суб’єктам господарювання Кіцманщини акцентовано на належному оформленні трудових відносин з найманими працівниками

  Суб’єктам господарювання Кіцманщини акцентовано на належному оформленні трудових відносин  з найманими працівниками

  Перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно –правових актів Юрій Пуріч взяли участь у розширеній робочій нараді за участю суб’єктів господарювання Кіцманського району.

  Зібрання відбулося в залі Кіцманської районної державної адміністрації. Участь у ньому взяли також очільник районної державної адміністрації Юрій Косар, заступника голови Галина Мельничук та керівник апарату Надія Попович.

  На зустрічі обговорювалося дотримання чинного трудового законодавства, найперше, у частині належного оформлення трудових відносин між роботодавцями  та найманими працівниками.

  Представники територіального органу Державної служби України з питань праці акцентували на необхідності дотримання усіх соціальних та трудових прав працівників й підкреслили, що запорукою цьому можуть стати лише офіційні трудові відносини.

  «Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування територіальний підрозділ Державної податкової службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок, - підкреслив у виступі заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці. - Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:  згідно зі статтею 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору», роботодавець не вправі допустити до роботи працівника без укладення  з ним  трудового договору та відповідного повідомлення про факт працевлаштування територіального органу Державної податкової служби. Допуск працівника до роботи без належного оформлення  - грубе порушення законодавства про працю, що тягне за собою накладення на роботодавця фінансової, адміністративної, а в окремих випадках  кримінальної відповідальності».

  У свою чергу начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Юрій Пуріч повідомив присутнім про те, що  головними державними інспекторами праці відомства з початку року виявлено в області  172 працівників, допущених роботодавцями до роботи без належного оформлення трудових відносин.

  Водночас, підкреслив Юрій Пуріч, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України за №649 -р «Про заходи, спрямовані на детінізацію у сфері зайнятості населення», територіальним підрозділом Державної служби України з питань праці, спільно з представниками  Державної податкової служби у Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України, іншими органами  виконавчої влади  за участю представників  органів місцевого самоврядування в регіоні проведено  масштабні комплексні заходи.

  За півроку проведено 245 заходів, під час яких виявлено 298 працівників, котрі були допущені до роботи без належного оформлення,  а саме без оформлення трудових договорів, або на підставі цивільно-правових угод. У рамках проведення даних заходів легалізовано працю 450 осіб.

  «З початку року за результатами роботи Держпраці між роботодавцями та працівниками в області укладено 2260 угод. Трудові угоди укладено за результатами інспекційної, інформаційно - роз’яснювальної роботи інспекторів Держпраці та інспекторів праці органів місцевого самоврядування», - підкреслив фахівець Управління.

  У ході робочої наради представники Держпраці надали вичерпні відповіді на всі поставлені їм запитання.


   

   

   

   

   

   

 • Держпраці інформує: про підстави припинення трудових договорів між роботодавцем та працівником

  Держпраці інформує: про підстави припинення трудових договорів між роботодавцем та працівником

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області  інформує щодо випадків, в яких трудові відносини між працівником та роботодавцем можуть бути припинені.

  Підставами припинення трудового договору є:

  -  угода сторін;

  - закінчення строку трудового договору, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення;

  - призов або вступ працівника або власника - фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до частин третьої та четвертої статті 119 Кодексу законів про працю України;

  - розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39 КЗпП), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41 КЗпП) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45 КЗпП);

  - переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;

  - відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці;

  - набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи;

  - укладення трудового договору (контракту), всупереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції», встановленим для осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року з дня її припинення;

  - з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади»;

  - з підстав, передбачених контрактом;

  - з підстав, передбачених іншими законодавчими актами України.


   

   

 • Суб’єкт декларування зобов’язаний повідомити про зміни у своєму майновому стані

  Субєкт декларування зобов’язаний повідомити про зміни у своєму майновому стані

  Відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.

  Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2019 рік» прожитковий мінімум на 1 січня 2019 року для працездатних осіб становить 1921 гривень, тобто, суб’єкт декларування у 2019 році повідомляє НАЗК у разі, якщо сума доходу або придбаного майна перевищує 96050 грн (1921 х 50).

  Порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (далі – Порядок).

  Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр) через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна.

  Виправлені повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування до Реєстру не подаються. Тож під час заповнення їх необхідно бути максимально уважним, щоб не допустити помилок, які в подальшому виправити не можливо.

  Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подаються винятково в електронній формі, його паперова копія не подається.

  Національне агентство з питань запобігання корупції акцентує увагу на тому, що до доходів, які необхідно вказати у повідомленні, належать такі: заробітна плата (грошове забезпечення), отримана як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари та інші виплати згідно з цивільно-правовими правочинами, дохід від зайняття підприємницькою або незалежною професійною діяльністю, дохід від надання майна в оренду, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, спадщина, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи. Під заробітною платою розуміється основна заробітна плата, а також будь-які заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) особі у зв’язку з відносинами трудового найму.

  Отже, суб’єкт декларування повинен подавати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані лише в тому разі, коли розмір нарахованої заробітної плати за половину місяця, виплачений йому на певну дату перевищує суму в розмірі 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (рішення Національного агентства від 02.02.2018 № 118).

  Також потрібно звернути увагу, якщо вартість майна перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня, але була сплачена частинами, то повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подається після переходу права власності на таке майно.

  Повідомлення про дохід, який був нарахований, але не сплачений (не отриманий), подавати не потрібно.

  Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подається окреме повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування.

  Національне агентство з питань запобігання корупції у рішенні від 10.06.2016 № 3 зазначає, що інформація про отримання доходу або придбання майна членом сім’ї суб’єкта декларування не повідомляється.

  Варто зауважити, що подання інформації про суттєві зміни в майновому стані не звільняє суб’єкта декларування від обов’язку подати декларацію та зазначити в ній відомості, передбачені статтею 46 Закону.

  Однак потрібно звернути увагу на відмінність у порогах декларування, встановлених законодавством для відображення інформації у декларації та повідомленні про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування. У повідомленні про суттєві зміни в майновому стані вказується інформація про отримання доходу або придбання майна на суму більше 50 прожиткових мінімумів. Цей поріг поширюється також на цінне рухоме майно, яке було придбано суб’єктом декларування. Водночас, відповідно до пункту 3 частини першої статті 46 Закону, у декларації зазначається інформація про цінне рухоме майно (крім транспортних засобів), якщо його вартість перевищує 100 прожиткових мінімумів. Відповідно, у разі придбання цінного рухомого майна (крім транспортних засобів) вартістю більше 50 прожиткових мінімумів, але менше 100, інформація про придбання такого майна буде відображена в декларації лише в розділі «Видатки та правочини», оскільки поріг декларування в цьому розділі також становить 50 прожиткових мінімумів.

  Також необхідно звернути увагу на те, коли саме у суб’єкта декларування припиняється обов’язок подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. НАЗК наголошує, що відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов’язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію за минулий рік. Відповідно до пункту 4 Правил заповнення форми повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування (далі – Правила заповнення форми повідомлення) інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації, яку такий суб’єкт декларування подає відповідно до Закону.

  Враховуючи зазначене, особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до Закону), є суб’єктами декларування, які згідно з положеннями частини другої статті 52 Закону у разі суттєвої зміни у їхньому майновому стані зобов’язані письмово повідомити про це Національне агентство.

  За інформаційними матеріалами Національного агентства з питань запобігання корупції

   


   

   

   

 • На онлайн-прийомі представники підприємств цікавилися актуальними питаннями охорони праці

  На онлайн-прийомі представники підприємств цікавилися актуальними питаннями охорони праці

  Під час онлайн-прийому до фахівців Державної служби України з питань праці звернулись представники підприємств Тернопільщини.

  Так, заступника директора ПП «Магістр» Тараса Шкварка цікавило питання: чи потрібно отримувати дозвіл на експлуатацію резервуарів з пальним, у зв’язку із запровадженням ліцензування діяльності усіх суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним?

  Начальник відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Державної служби України з питань праці Василь Лісовик роз’яснив, що дозвіл видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Є дві позиції, по яких можна розглядати резервуар з пальним щодо необхідності отримання дозволу: устаткування, пов’язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, розподілом, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас. Відповідно до стандартів, які поширюються на паливо автомобільне, наприклад ДСТУ 7688:2015 «Паливо дизельне Євро. Технічні умови», у розділі «Вимоги щодо безпеки» зазначено, що дизельне паливо – це горюча легкозаймиста рідина 4-го класу небезпеки. Оскільки  дизельне паливо і бензин не належать до небезпечних речовин  1-го і 2-го класів небезпеки та зберігаються в ємностях при атмосферному тиску меншому 0,05 МПа, крім ємностей для зберігання газового моторного палива, то одержання дозволу на експлуатацію таких ємностей не вимагається.

  Чи дозволяється виконувати роботи в діючих електроустановках з усунення несправностей устаткування без оформлення наряд-допуску? - таке запитання поставив інженер з охорони праці ТОВ «Світлоцентр» Юрій Крикавський.

  Заступник директора департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці Олександр Ігнатов зазначив, що усі роботи, які проводяться в електроустановках, що не вимагають оформлення наряду, виконуються: за розпорядженнями осіб, уповноважених на це відповідно до пункту Правил, з попереднім оформленням у журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями або в оперативному журналі; в порядку поточної експлуатації.

  Організаційними заходами, якими досягається безпека робіт в електроустановках, у тому числі, є затвердження переліку робіт, що виконуються за розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації.

  Також згідно з Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів у виняткових випадках короткочасні роботи, що не терплять зволікань, з усунення несправностей устаткування, які можуть призвести до аварії, допускається виконувати без наряду –  за розпорядженням із записом в оперативний журнал. В усіх випадках під час робіт мають виконуватися всі організаційно-технічні заходи, що убезпечують працівників під час робіт.

  Із запитанням про доцільність складання тимчасових актів форми Н-1, у розділах якого зазначається інформація, встановлена на час складання акта, найменування органу, що проводить досудове розслідування, відомості про внесення події до Єдиного реєстру досудових розслідувань, якщо по них Фонди соціального страхування не проводять відшкодування потерпілим звернувся Сергій Шумський, інженер з охорони праці ТОВ «Технобудцентр».

  Заступник начальника управління інспекційної діяльності Держпраці Олег Гнатюк відповів: у разі продовження строку спеціального розслідування нещасного випадку, спеціальною комісією протягом 10 робочих днів після продовження строку спеціального розслідування у разі потреби можуть бути складені та підписані тимчасові акти за формою Н-1 на потерпілого для здійснення страхових виплат, що затверджуються керівником органу, який утворив спеціальну комісію. Після завершення спеціального розслідування складається акт за формою Н-1, у розділі 8 якого зазначається про скасування тимчасового акта за формою Н-1 і втрату ним чинності. Складання тимчасових актів може проводитися за наявності обставин, за яких нещасний випадок визнається пов’язаним з виробництвом, у разі неможливості завершити розслідування в повному обсязі (зі складанням актів за формою Н-1 на всіх потерпілих), з метою своєчасного здійснення страхових виплат потерпілим та членам їх сімей.

  На онлайн-прийом до фахівців Держпраці також звернувся Дмитро Грішин, який просив провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався із ним ще у 1998 році.

  Тоді заявник, що перебував у ліфті у будинку, через обрив підіймального механізму отримав травму хребта.

  Заступник начальника управління інспекційної діяльності Держпраці Олег Гнатюк роз’яснив, що оскільки судово-медична експертиза встановила, що травма не має зв’язку із виробництвом і визнана такою, що не була набута внаслідок нещасного випадку, на підставі цього фахівці Держгірпромнагляду визнали випадок невиробничим.

  Є також рішення Верховного Суду України, в якому заявнику відмовлено у задоволенні позовних вимог. Відтак Держпраці не може повторно провести розслідування.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

   

 • Інформаційні системи Держпраці та шляхи їх модернізації

  Інформаційні системи Держпраці та шляхи їх модернізації

  У рамках проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» в Держпраці відбулась робоча зустріч з питань інформаційних систем Державної служби України з питань праці та шляхів їх модернізації, повідомляється на сайті державного відомства.

  У заході взяли участь: Голова Держпраці України Роман Чернега, менеджер Проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш, технічний радник Інспекції праці і соціального забезпечення Іспанії Карбахо Аміго Мануель, представники Мінсоцполітики, Держпраці, МОП, Інституту промислової безпеки та охорони праці, профспілкових об’єднань.

  Нині керівництво країни впроваджує проект «Держава у смартфоні», що передбачає діджиталізацію державних послуг. Існуючі інформаційні системи Держпраці застарілі та потребують суттєвої модернізації.

  У вітальному слові Роман Чернега зазначив: «Модернізація інформаційної системи Держпраці була актуальним питанням від самого початку заснування Служби. Дуже складно йти в ногу з країнами ЄС, маючи застарілу інформаційну систему. Держпраці повинна надавати ефективні сервіси на високому рівні, проте нині без застосування новітніх ІТ-систем це неможливо».

  Під час зустрічі присутні ознайомилися з інформаційною системою Інспекції праці і соціального забезпечення Іспанії, яка вважається однією з кращих серед країн-членів ЄС.

  Карбахо Аміго Мануель представив звіт про стан інформаційної системи Держпраці, який попередньо було напрацьовано у консультаціях з фахівцями Держпраці та на основі матеріалів, наданих Інститутом промислової безпеки та охорони праці. Іспанський колега озвучив рекомендації щодо модернізації інформаційної системи в Україні.

  Присутні мали змогу висловити власні пропозиції до концепції проекту, націленого на підтримку модернізації ІТ-системи Держпраці.

  Роман Чернега подякував іноземним колегам за співпрацю, завдяки якій модернізація інформаційної системи Держпраці стає реальною та зазначив, що усі пропозиції будуть надані Уряду країни, оскільки вирішення цього питання потребує державної підтримки.


   

   

   

 • Інформація для роботодавців: про підстави проведення інспекційних відвідувань фахівцями Держпраці

  Інформація для роботодавців:про підстави проведення інспекційних відвідувань фахівцями Держпраці

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє суб’єктів господарської діяльності Буковини щодо підстав проведення інспекційних  відвідувань.

  Так згідно з Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року за №823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», інспекційні відвідування проводяться з наступних підстав:

  1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;

  2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

  3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством;

  4) за рішенням суду;

  5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин;

  6) за інформацією:

  Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;

  Державної податкової служби та її територіальних органів про:

  невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності;

  факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень;

  факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб’єкта господарювання;

  Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:

  роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;

  роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків;

  фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;

  роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився;

  роботодавців, в яких упродовж року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;

  роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів;

  роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;

  7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю;

  8) за дорученням Прем’єр-міністра України;

  9) за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;

  10) за запитом народного депутата;

  11) у разі невиконання вимог припису.