UP
Фільтр
 • Увага! Телефонні шахраї вводять в оману підприємців, представляючись керівництвом Держпраці

  Увага! Телефонні шахраї вводять в оману підприємців, представляючись керівництвом Держпраці

  У зв’язку з надходженням інформації від суб’єктів господарювання про телефонні дзвінки невстановлених осіб від імені керівництва Державної служби України з питань праці з метою заволодіння грошовими коштами під будь-яким приводом, наголошуємо, що такі дзвінки здійснюються шахраями, які не мають жодного стосунку до керівництва та працівників Служби.  

  Просимо бути пильними та не дозволяти аферистам вводити себе в оману.

  Про можливі шахрайські чи провокаційні дії, будь ласка, повідомляйте за номером телефону 044-248-74-35 (головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції  Олександр Гарбар) та в правоохоронні органи.

  Шановні буковинці!

  Якщо ви стали свідками таких дій, негайно повідомте про це Управління Держпраці у Чернівецькій області, яке розташовується за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена, 3.

  Повідомлення можна надати оперативно за телефоном: (0372) 55 37 24.


   

 • Ухвалено зміни до держбюджету про підвищення мінімальної заробітної плати

  Ухвалено зміни до держбюджету про підвищення мінімальної заробітної плати

  Верховна Рада Україна підтримала  проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».

  Передбачено поетапне збільшення мінімальної заробітної плати та встановлення її з 1 вересня 5 000 гривень у місячному розмірі (зростання на 5,9 %), повідомляється на сайті Уряду.

  «Водночас буде збережено співвідношення між розмірами посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС та мінімальною заробітною платою, що склалося у поточному році ‒ 44,5%. Для реалізації зазначених ініціатив у проекті змін до держбюджету на 2020 рік передбачено збільшення видатків на 4 млрд гривень», - повідомив Міністр фінансів Сергій Марченко.

  Збільшення видатків на виплату підвищених розмірів мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС буде здійснено:

  - за рахунок економії видатків за бюджетною програмою «Обслуговування державного боргу» у сумі 3,5 млрд грн, що спричинено, зокрема, з відхиленням фактичного курсу національної валюти по відношенню до іноземних у порівнянні з прогнозним, що використовувався при підготовці державного бюджету на 2020 рік (зі змінами);

  - перегляду прогнозу доходів державного бюджету у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2020 року до 5000 гривень.

  Так, доходи буде збільшено на 0,5 млрд грн, зокрема податок на доходи фізичних осіб та військовий збір (0,4 млрд грн), податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування (0,1 млрд гривень).

  «Загалом запропоновані зміни стимулюватимуть зростання споживчого попиту, забезпечать детінізацію «сірих» зарплат. Це дозволить підвищити надходження до бюджету Пенсійного фонду, зміцнити стабільність бюджетної та пенсійної системи, а також поліпшить захист трудових і соціальних прав громадян», - наголосив Сергій Марченко.


   

   

 • З інспекторами праці органів місцевого самоврядування проведено розширену онлайн - нараду

  З інспекторами праці органів місцевого самоврядування проведено розширену онлайн - нараду

  Розширена онлайн-нарада відбулася під головуванням начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака.

  Запрошення до участі у спілкуванні у дистанційному режимі отримали всі об’єднані територіальні громади Буковини.

  Тема наради - питання організації проведення інформаційних та інспекційних заходів, спрямованих на подолання незадекларованої зайнятості  та на виконання Окремого доручення Держпраці від 11.08.2020 року за №302/1/3.3-20.

  У вітальному слові начальник Управління Держпраці, найперше, підкреслив:  заходи, що відбуваються у рамках інформаційної та інспекційної кампаніях,  мають організовуватися виключно з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України   від 22.07.2020 року за №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів  на території зі значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

  «Фахівці Управління  продовжують здійснювати серед суб’єктів господарювання регіону інформаційно-роз’яснювальну кампанію, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості,  - підкреслив Іван Луцак. - Так, за другу декаду серпня головні державні інспектори Управління  провели у рамках інформаційної кампанії понад 370 заходів.  Частина із таких заходів відбулася у  взаємодії з фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області,  Чернівецького обласного центру зайнятості, районних державних адміністрацій,  а також інспекторів праці та фахівців, на яких покладено обов’язки  інспекторів праці органів місцевого самоврядування. Загалом інспектори праці провели у рамках інформаційної кампанії  27 заходів».

  До участі у нараді також долучилися представники структурних підрозділів Управління, зокрема, відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Головний державний інспектор Олег Гончар у виступі  перед учасниками наради деталізував на тому, що згідно із Окремим дорученням Держпраці від 25.08.2020 року за № Д -330/1/3.1-20 контрольні заходи з питань виявлення неоформлених трудових відносин розпочалися вже з 25 серпня. Підкреслено, що фахівці органів місцевого самоврядування мають активніше включатися у здійснення контрольних заходів.

  У ході онлайн - наради учасники мали можливість поставити представникам Управління запитання щодо належної організацій інспекційної роботи та почути на них вичерпні відповіді.


   

 • Управління продовжує перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають в області аміачну селітру

  Управління продовжує перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають в області аміачну селітру

  Позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері охорони праці суб’єктами господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру, продовжують здійснювати фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області.  

  Наразі головні державні інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці перевірили 12 підприємств, що розташовуються, зокрема у Новоселицькому, Сокирянському,  Герцаївському районах та у місті Чернівцях.

  Фахівці Держпраці  провели із суб’єктами господарювання відповідну інформаційно - роз’яснювальну  роботу щодо дотримання на складах температурного режиму, вологості, вентиляції, організації  контролю за процесом зберігання селітри і таке інше.

  Загалом  в області має бути перевірено 15 підприємств, які спеціалізуються на зберіганні та використанні аміачної селітри, про це повідомляють у відділі інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області.   

  Відповідний перелік підприємств опрацьовано та узгоджено у взаємодії з фахівцями департаменту агропромислового розвитку Чернівецької обласної державної адміністрації та управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області.

  У ході здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) фахівці Управління акцентують увагу на проведенні ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки, наявність проектної документації для зберігання селітри,  контролюють  стан зберігання хімічного продукту, температурний режим, наявність систем вентиляції, використання електрообладнання, проведення атестації робочих місць за умовами праці, наявність засобів індивідуального та колективного захисту, проходження персоналом навчання та перевірки знань з питань охорони праці та промислової безпеки та низку інших питань.


   

 • Посилення інформаційних та інспекційних заходів обговорено на спільній нараді

  Посилення інформаційних та інспекційних заходів обговорено на спільній нараді 

  Управління Держпраці у Чернівецькі області організувало та провело  спільну наради між представниками територіальних органів державних відомств, зокрема, Пенсійного фонду України, Державної служби зайнятості та Національної поліції України.

  Тема наради - якісне та оперативне проведення інформаційних заходів, що передують запланованій посиленій інспекційній кампанії Державної служби України з питань праці.

  Нарада відбулася на виконання Окремого доручення Держпраці  та  з метою підвищення ефективності роботи фахівців  щодо забезпечення контролю за оформленням трудових відносин.

  Оскільки Чернівецька область залишається одним із регіонів зі стрімким поширенням корона вірусної інфекції, то робоча зустріч представників територіальних органів державних відомств відбулася у дистанційному режимі.

  Керівник Управління Іван Луцак поінформував колег про те, що фахівці продовжують здійснювати серед суб’єктів господарювання регіону активну  інформаційно-роз’яснювальну кампанію, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості.

  Так, за другу декаду серпня головні державні інспектори Держпраці провели у рамках інформаційної кампанії понад 370 заходів. 

  Іван Луцак підкреслив, що частина із таких заходів відбулася у повній взаємодії з фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (36 заходів), Чернівецького обласного центру зайнятості (26 заходів), Чернівецької обласної державної адміністрації та районних державних адміністрацій (60 заходів), а також органів місцевого самоврядування Буковини.

  У ході ділового спілкування окреслено плани взаємодії між відомствами при проведенні подальших інспекційних заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання законодавства про працю роботодавцями регіону.

  Учасникам наради також було запропоновано долучитися до онлайн - наради Управління із інспекторами праці органів  місцевого самоврядування, запланованої на середу 26 серпня.


   

   

 • Держпраці активно співпрацюватиме з правоохоронцями для очищення системи від корупціонерів

  Держпраці активно співпрацюватиме з правоохоронцями для очищення системи від корупціонерів

  Днями  правоохоронні органи затримали начальницю одного з відділів ГУ Держпраці в Одеській області після одержання нею частини неправомірної вигоди.

  За попередньою інформацією Нацполіції, посадовець налагодила схему вимагання та одержання неправомірної вигоди з підприємців регіону за реєстрацію та видачу дозвільних документів щодо розміщення об’єктів підвищеної небезпеки, а саме автозаправних станцій скрапленого газу. 

  Такі поодинокі випадки досі трапляються та псують репутацію усіх працівників Держпраці, які доброчесно виконують свою роботу.

  Керівництво Служби і надалі співпрацюватиме з правоохоронними органами для очищення системи Держпраці від корупціонерів.

  Якщо вам стало відомо про можливі порушення працівниками Держпраці вимог антикорупційного законодавства, ви можете зателефонувати за номером:

  044-248-74-35 (головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції  Олександр Гарбар),

  або надіслати повідомлення - Harbar@dsp.gov.ua.

  Таку ж інформацію можна повідомити безпосередньо й до Управлінні Держпраці у Чернівецькій області.

  Якщо вам відомі факти корупції, до яких причетні фахівці Управління, ви можете повідомити про них за телефоном: (0372) 55-37-24.
  Своє повідомлення Ви також можете надіслати поштою на адресу:
  58003, м. Чернівці, вул. Зелена, 3,

  або на електронну скриньку: 24cv@dsp.gov.ua


   

   

   

   

 • Шановна буковинська громадо, з Днем Незалежності!

  З Днем Незалежності!

  Шановна буковинська громадо!

  Від імені територіального органу Державної служби України з питань праці – Управління Держпраці у Чернівецькій області вітаю вас з Днем Незалежності рідної країни.

  Майже три десятки років тому у цей знаменний день розпочалася нова сторінка історії вільної держави і стала стимулом для кожного патріотичного українця для плідної, натхненної праці заради майбутнього.

  Адже тільки сумлінною працею  можна зміцнити силу і славу своєї Батьківщини.

  Дорогі буковинці,

  з цієї нагоди бажаю усім нам наснаги та звершення добрих справ.

  Здоровя вам і вашим родинам, добробуту і процвітання.

  Слава Україні! Героям слава!

  З повагою Іван Луцак - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • У рамках інформаційної кампанії інспекторами Управління проведено понад 370 заходів

  У рамках інформаційної кампанії  інспекторами Управління проведено понад 370 заходів

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують здійснювати серед суб’єктів господарювання регіону активну  інформаційно-роз’яснювальну кампанію, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості.

  Заходи відбуваються на виконання окремого доручення Держпраці України  від 11.08.2020 року  з метою підвищення ефективності роботи фахівців  щодо забезпечення контролю за оформленням трудових відносин та з урахуванням доручення Прем’єр -  міністра України від 17.02.2020 року.

  Так, за другу декаду серпня головні державні інспектори Управління  провели у рамках інформаційної кампанії понад 370 заходів.  

  Роботодавців поінформовано про посилення з першого вересня інспекційної діяльності Держпраці.  Деталізовано на найбільш ефективних способах дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці.

  Серед суб’єктів господарювання розповсюджуються відповідні друковані пам’ятки.  


   

   

   

 • До уваги суб’єктів господарювання! У Порядок відомчої реєстрації технологічного транспорту внесено зміни

  До уваги суб’єктів господарювання! У Порядок відомчої реєстрації технологічного транспорту внесено зміни

  У Порядок відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних  та інших технологічних транспортних засобів внесено зміни. Зміни внесено відповідною Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 року за №617.

  Так, реєстрація технологічного транспортного засобу здійснюється на підставі письмової заяви  власника згідно з відповідними додатками.

  До заяви суб’єкт господарювання зобов’язаний додати  засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують  право володіння, користування і розпорядження технологічним транспортним засобом, а також декларацію про відповідність, оформлену  виробником, або його уповноваженим  представником - для технологічних транспортних засобів, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин.

  До заяви також додається акт технічного огляду.

  Для отримання додаткових консультацій, суб’єкт господарювання може звернутися до відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області за телефоном -

  (0372) 55 29 71


   

   

 • Відбулася спільна нарада щодо продовження роботи з питань детінізації ринку праці

  Відбулася спільна нарада щодо продовження роботи з питань детінізації ринку праці

  У Держпраці України відбулася нарада за участі представників Державної податкової служби, Пенсійного фонду, Державної служби зайнятості, Національної поліції та Асоціації міст України під головуванням заступника Голови Держпраці Ігоря Дегнери, повідомляє сайт державного органу.

  Під час зустрічі обговорено питання продовження спільної роботи щодо детінізації ринку праці та можливих механізмів взаємодії у цьому напрямі.

  Нагадуємо, з червня 2020 року триває масштабна інформаційна кампанія, під час якої інспектори праці вже довели до відома 152 883 роботодавцям інформацію про неприпустимість допуску до роботи без оформлення трудових відносин, переваги офіційного працевлаштування та ризики незадекларованої праці.

  З 1 вересня 2020 року Держпраці заплановано проведення інспекційної кампанії, під час якої будуть здійснюватися заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Заходами контролю будуть охоплені суб’єкти господарювання, у яких за результатами інформаційної кампанії встановлена невідповідність фактичної кількості працівників даним Реєстру застрахованих осіб та у яких відсутня позитивна динаміка працевлаштування.

  Держпраці у черговий раз звертаємо увагу роботодавців на неприпустимість допуску до роботи неоформлених працівників, адже незадекларована праця створює недобросовісну конкуренцію, наносить шкоду суспільству, державі та працівнику.


   

 • Працедавця попереджено про недопустимість використання незадекларованої зайнятості

  Працедавця попереджено про недопустимість використання не задекларованої зайнятості

  Факт порушення законодавства про працю у частині декларування зайнятості  встановив головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області. Інспекційне відвідування роботодавця відбувалося за колективним зверненням громадян.

  Фахівець Держпраці виявив у суб’єкта господарювання, що надає послуги пов’язані з охороною державної, колективної та приватної власності, а також охорони фізичних осіб шістьох неоформлених працівників.

  Роботодавець допустив до виконання обов’язків  працівників без укладання трудового договору та без повідомлення  про факти їхнього працевлаштування територіальний орган Державної фіскальної служби.

  Також було встановлено й інші порушення трудового законодавства, зокрема,  при звільненні працівникам не виплачені компенсація за невикористані відпустки, не виплачувалася допомога з тимчасової непрацездатності, виявлено  порушення при організації трудового розпорядку і таке інше.

  Як наслідок, інспектором Держпраці було складено відповідний акт інспекційного відвідування та припис про усунення виявлених порушень, який є для роботодавця обов’язковим до виконання.  

  Оскільки суб’єкт господарювання здійснює підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування і є платником єдиного податку третьої групи, то до нього Управління Держпраці застосувало попередження.

  У разі, якщо роботодавець  використає працю  неоформлених працівників  повторно упродовж  двох років з дня виявлення даного порушення,  до нього може бути застосовано додаткову відповідальність, а саме штрафну санкцію  - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  Довідково: з  1 вересня 2020 року Держпраці посилить  інспекційні заходи  щодо виявлення у суб’єктів господарювання неоформлених працівників.

  Якщо головні державні інспектори виявлять факти працевлаштування не задекларованих працівників, до роботодавців  будуть вживатися заходи щодо притягнення до відповідальності, у тому числі, фінансові.

  Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час; виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься  штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовуватиметься попередження.

  Передбачено додаткову відповідальність,  якщо роботодавець  використовує працю  неоформлених працівників  повторно упродовж  двох років з дня виявлення порушення - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:

  трудові відносини між роботодавцем та працівником мають бути належно оформлені.

  Це є запорукою гідних, безпечних, здорових умов праці та якісного виконання працівниками своїх професійних обов’язків!


   

   

 • Інспекційна кампанія Держпраці щодо виявлення неоформлених трудових відносин з 1 вересня буде посилена

  Інспекційна кампанія Держпраці щодо виявлення неоформлених трудових відносин з 1 вересня буде посилена

  З 1 вересня 2020 року Держпраці посилить  інспекційні заходи  щодо виявлення у суб’єктів господарювання неоформлених працівників.

  Якщо головні державні інспектори виявлять факти працевлаштування не задекларованих працівників, до роботодавців  будуть вживатися заходи щодо притягнення до відповідальності, у тому числі, фінансові.

  Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час; виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків  - штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовуватиметься попередження.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Управління Держпраці наголошує роботодавцям на необхідності  впорядкування трудових відносин з працівниками відповідно до норм чинного законодавства про працю.


   

 • Незадекларована праця - фінансові ризики для роботодавців

  Незадекларована праця - фінансові ризики для роботодавців

  Управління Держпраці у Чернівецькій області застерігає суб’єктів господарювання Буковини:

  фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;

  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків

  тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

  Передбачено додаткову відповідальність,  якщо роботодавець  використовує працю  неоформлених працівників  повторно упродовж  двох років з дня виявлення порушення - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:

  трудові відносини між роботодавцем та працівником мають бути належно оформлені.

  Це є запорукою гідних, безпечних, здорових умов праці та якісного виконання працівниками своїх професійних обов’язків!


   

 • У першому півріччі 2020 - го на виробництві зафіксовано 15 нещасних випадків

  У першому півріччі 2020 - го на виробництві зафіксовано 15 нещасних випадків

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє:

  у першому півріччі 2020 року на підприємствах, в установах, організаціях  області сталося 15 нещасних випадків виробничого травматизму, 4 з яких - зі смертельним наслідком.

  За аналогічний період минулого, 2019, року в області було зафіксовано 25 нещасних випадків, у двох із них потерпілі загинули.

  Так, у нинішньому році нещасні випадки зі смертельним наслідком сталися на підприємстві залізничного транспорту, в установах соціально-культурної сфери.      

  Випадки загального виробничого травматизму зареєстровано  на підприємствах будівельної галузі, торгівлі, автомобільного транспорту, пошти та зв’язку, соціальної сфери, тощо.

  Найбільшу кількість нещасних випадків зафіксовано у Чернівцях - 9 та у Кіцманському районі - 3.

  По одному випадку виробничого травмування сталося у Глибоцькому  та Новоселицькому районах.

  Причинами більшості нещасних випадків є невиконання вимог інструкцій з охорони праці.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області - звертається до керівників підприємств, установ, організацій регіону з вимогою повного дотримання чинних нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці.

  Належне дотримання законодавства про охорону праці допоможе уникнути працівникам ризиків травмуватися на робочому місці.


   

   

   

 • Актуально! Роботодавці на Буковині пропонують для працівників понад вісім сотень вакансій

  Актуально! Роботодавці на Буковині пропонують для працівників понад вісім сотень вакансій  

  Станом на 11.08.2020 року на Буковини було 876 вакансій. Найвищі зарплати – від 15 до 18 тисяч. гривень роботодавці пропонують майстру цеху, двом керуючим відділенням та одному виконавцю робіт. 

  Роботодавці пропонують зарплату від 10 до 15 тисяч гривень на 84 вакансії. На таку оплату шукають бухгалтерів, начальника сектору, термообробників швацьких виробів, поліцейських (інспекторів) патрульної служби, водіїв тролейбусів, швачок та електромонтажників - схемників.

  Заробітну плату від 7 до 10 тисяч гривень пропонують електромонтерам з експлуатації, слюсарям з експлуатації та ремонту газового устаткування, слюсарям аварійно-видобувних робіт, операторам швацького устаткування, провідникам пасажирських вагонів, верстатникам деревообробних верстатів, фармацевтам. Загалом є  190 вакансій.

  118 пропозицій роботи  зареєстровано із зарплатою від 6 до 7 тисяч гривень. Це робота для інспекторів, слюсарів з ремонту рухомого складу, контролерів водопровідного господарства, монтерів колій, електромеханіків та столярів.

  Від мінімальної зарплати до 6 тисяч гривень є 298 вільних посад. Роботодавці пропонують таку оплату менеджерам, бухгалтерам, головним спеціалістам в органах державного управління, майстрам з охорони праці.

  Решта - 182 пропозиції з мінімальною заробітною платою. На таку оплату шукають бібліотекарів, юрисконсультів, методиста, вчителя-дефектолога, викладача-інструменталіста, викладача професійного навчального закладу, лікаря-лаборанта та вихователів, про це інформують у Чернівецькому обласному центрі зайнятості.


   

   

 • У Держпраці підсумували результати позапланових заходів контролю у медичних закладах

  У Держпраці підсумували результати позапланових заходів контролю у медичних закладах

  Головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області у червні-липні 2020 року  здійснили заходи контролю за додержанням законодавства про працю при нарахуванні  та виплаті заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2.

  Заходи інспекційного контролю відбувалися на виконання доручення Прем’єр - міністра України від 25.05.2020 року та окремого доручення Голови  Держпраці України.

  Загалом фахівці Держпраці перевірили 41 установу регіону, що надає медичну допомогу хворим з підозрою чи підтвердженим діагнозом СОVID-19 та уклали договори про медичне обслуговування населення з Національною службою здоров'я.

  За результатами роботи виявлено порушення законодавства про працю. Так, у деяких закладах доплата в розмірі трьох посадових окладів за березень 2020 року нараховувалась не за весь відпрацьований працівниками робочий час; зафіксовано випадки, коли доплата персоналу взагалі не нараховувалася та не виплачувалася.

  В окремих медичних установах за квітень, травень, червень 2020 року   при нарахуванні та виплаті додаткової доплати у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов’язкових доплат, надбавок)  не враховували обов’язкові доплати та надбавки, що передбачені чинним законодавством, а саме: доплату за відпрацьовані години тимчасово відсутнього працівника (хвороба, відпустка, тощо); доплату за роботу у нічний час; доплату за роботу у святкові та неробочі дні; надбавку за вислугу років; доплату за старшинство (старшим медичним сестрам); доплату до розміру мінімальної заробітної плати молодшим медичним сестрам та іншому персоналу.

  У деяких закладах доплати виплачувалися із порушенням термінів виплати заробітної плати.

  Також інспектори Управління виявили випадки виплат працівникам, котрі працюють на посадах, що не входять до Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19 та лікуванням пацієнтів із випадками хвороби.

  За результатами інспекторських перевірок Держпраці видано 36 приписів на усунення виявлених порушень.

  На посадових осіб медичних підприємств складено та передано до суду п’ять протоколів за частиною 1 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення - «Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці», що тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.


   

   

 • Проведено нараду з представниками Нацполіції та ДСНС щодо спільних заходів державного нагляду

  Проведено нараду з представниками Нацполіції та ДСНС щодо спільних заходів державного нагляду

  На виконання доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб’єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру насипом для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив, в Держпраці під керівництвом т.в.о. Голови Держпраці Віталія Сажієнка проведено спільну нараду посадових осіб Держпраці з представниками Національної поліції України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які задіяні у зазначених перевірках.

  Учасники наради погодили графік проведення позапланових перевірок суб’єктів господарювання та координацію спільних дій посадових осіб органів центральної виконавчої влади під час здійснення заходів державного нагляду, повідомляє сайт Держпраці України.


   

 • Здійснювати заходи державного контролю інспектор праці зобов’язаний за наявності службового посвідчення

  Здійснювати заходи державного контролю інспектор праці зобов’язаний за наявності службового посвідчення

  Державна служба України з питань праці попереджає підприємців, що в окремих областях  зафіксовано випадки відвідування суб’єктів господарювання невідомими особами під виглядом інспекторів Держпраці.

  Так, днями на території Херсонської області такі  особи відвідували підприємців з метою  нібито здійснення заходів державного контролю.

  Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою КМУ від 21.08.2019 року за №823 (у редакції постанови КМУ від 04.12.2019 року за №1132 зі змінами, внесеними Постановою КМУ від 08.07.2020 року за №617) контрольні повноваження інспектора праці підтверджуються службовим посвідченням, встановленої форми, що видаються Держпраці.

  На сайті Держпраці України  оприлюднено інформацію про службові посвідчення інспекторів праці.

  Службові посвідчення щодо яких інформація не оприлюднена, вважаються недійсними.

  Достовірність службових посвідчень можна перевірити на сайті Державної служби України з питань праці у розділі «Здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю».   

  Довідково:  роботодавець має право вимагати у фахівців, котрі здійснюють інспекційні заходи Держпраці, пред’являти службові посвідчення. Якщо вказані особи відмовляються надати документи,  слід звертатися до підрозділів Національної поліції та територіального органу Держпраці.


   

   

   

 • Як повинен діяти працівник, якщо роботодавець заборгував заробітну плату

  Як повинен діяти працівник, якщо роботодавець заборгував заробітну плату

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує, як повинен діяти працівник, якщо роботодавець заборгував заробітну плату.

  Найперше, працівник має право подати відповідну заява на ім’я керівника про виплату заробітної плати.

  Аналогічна заява про вирішення питання виплати заробітної плати має бути подана до профспілки.

  Якщо безпосередні переговори з керівником не призвели до виплати зарплати.

  Ще одна можливість - звернення до комісії по трудових спорах.

  Якщо комісія по трудових спорах не створена або працівник не погоджується з рішенням комісії, слід подати  позовну заяву до місцевого суду про примусове стягнення заборгованості із виплати заробітної плати.

  На будь якому етапі працівник має можливість звернутися до Держпраці або її територіального органу зі скаргою на дії роботодавця для притягнення його до кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області зазначає: належна виплата заробітної плати - обов’язок роботодавця.

  Чинним  трудовим законодавством визначено вимогу щодо періодичності  виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій.

  Роботодавець повинен виплачувати заробітну плату працівникові не рідше двох разів на місяць.   

  Субєкт господарювання не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством.

  Тому навіть за наявності заяви працівника з проханням виплачувати заробітну плату раз на місяць,  виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства.

  Статтею 110 Кодексу законів про працю України встановлено, що при кожній виплаті заробітної плати власник, або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про розміри оплати праці, про дані, що належать до періоду, за який проводиться оплата праці, а саме: 

  загальна сума заробітної плати з детальним розшифруванням за видами виплат;

  розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;

  сума, що належить до виплати.

  Повідомлення роботодавцем працівника про заробітну плату повинне проводитися при кожній виплаті.


   

   

 • Середня заробітна плата в регіоні дещо зросла

  Середня заробітна плата в регіоні дещо зросла

  Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у червні 2020 року становила 9 504 гривні. Це у два рази вище рівня мінімальної заробітної плати, яка з січня нинішнього року складає суму у 4 723 гривні.

  У порівнянні з травнем 2020 року, розмір середньої номінальної заробітної плати збільшився на 20%, за останній рік (щодо червня 2019 року) - на 9,4%.

  Такими є дані Головного управління статистики у Чернівецькій області.

  Найбільше заробляли працівники на підприємствах добувної промисловості та розробки кар’єрів (11 345 гривень), постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (15 504 гривні); в установах, що здійснюють фінансову та страхову діяльність (13 347 гривень); в державному управлінні та обороні (13 459 гривень); в освітній галузі (майже 10 837 гривень).  


   

   

 • У липні інспектори Держпраці охопили інформаційними заходами понад 2 000 роботодавців

  У липні інспектори Держпраці охопили інформаційними заходами понад  2 000 роботодавців

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують здійснювати інформаційно-роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання Буковини.

  Так, у липні 2020 року головні державні інспектори  територіального органу Державної служби України з питань праці здійснили інформаційні відвідування до понад 2 100 роботодавців регіону.

  Заходи відбуваються з метою запобігання використання незадекларованої праці, порушень законодавства з оплати праці, забезпечення роботодавців і працівників інформацією щодо найбільш ефективних способів дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці.

  Інформаційними заходами фахівці охоплюють, у першу чергу, суб’єктів господарювання соціально-культурної сфери: заклади торгівлі та надання різноманітних послуг, будівельні підприємства, сільськогосподарську галузь.


   

 • Продовжено дію умов адаптивного карантину

  Продовжено дію умов адаптивного карантину

  З 1 серпня набула чинності постанова Кабінету Міністрів від 22 липня 2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

  Відповідно до документа, адаптивний карантин в державі продовжений до 31 серпня 2020 року.

  Залежно від епідеміологічної ситуації регіони поділяються на декілька зон: зелену, жовту, помаранчеву і червону за рівнем епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

  Зелена зона передбачає:

  перебування у громадських будівлях в масках або респіраторах;

  проведення масових заходів: не більше 1 людини на 5 квадратних метрів;

  кінотеатри із заповненістю на 50%;

  перевезення пасажирів тільки в межах сидячих місць.

  Жовта зона (+ обмеження зеленої), забороняється:

  відвідування установ соціального захисту, в яких перебувають люди похилого віку, крім тих, що надають послуги кризово.

  Помаранчева зона (+ обмеження жовтої), забороняється:

  діяльність закладів розміщення (хостели, туристичні бази тощо), окрім готелів;

  діяльність розважальних закладів, ресторанів у нічний час;

  планові госпіталізації в лікарнях;

  спортзали, фітнес-центри, заклади культури;

  прийом нових змін в дитячі табори;

  обмеження для масових заходів: 1 людина на 20 квадратних метрів та не більше 100 людей.

  Червона зона (+ обмеження помаранчевої), забороняється:

   робота громадського транспорту;

  відвідування закладів освіти;

  діяльність ТРЦ, кафе та ресторанів.

  Перетин кордону: з країн «зеленої зони» – потрібен тільки страховий поліс. Для країн із «червоної зони» – потрібен поліс + самоізоляція на 14 днів або ПЛР-тест.

  Регіоном із значним поширенням COVID-19 вважається регіон, в якому наявна одна з таких ознак:

  завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, становить більш як 50 відсотків;

  середня кількість тестувань методом ПЛР та ІФА становить менше ніж 24 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів;

  коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 становить більш, як 11 відсотків;

  показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 становить більш як 10 відсотків.

  показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 застосовується у разі реєстрації більше восьми випадків на 100 тис. населення сумарно за останні сім днів.

  Дану інформацію розміщено на  Урядовому порталі.

  Довідково: Центральна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на засіданні 31 липня визначила регіони за рівнем поширення епідемічної небезпеки COVID-19.

  До червоної зони зараховано Кіцманський район Чернівецької області.

  До жовтої - Глибоцький, Путильський, Сокирянський, Сторожинецький та Хотинський райони Буковини.

  Решта районів області перебувають  у так званій  зеленій зоні.


   

 • Визначено переможців Всеукраїнського конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  Визначено переможців Всеукраїнського конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  Конкурсна комісія Держпраці України визначила переможців Всеукраїнського огляду - конкурсу на присвоєння звання „Краще підприємство з охорони праці” за результатами роботи  у 2018 році.

  На сайті Державної служби України з питань праці оприлюднено список переможців.

  Так, у категорії «до 200 працівників» у номінації «Діяльність у сфері транспорту» переможцем визначено АТ «УКРСПЕЦТРАНСГАЗ» (Івано-Франківська обл.);

   у номінації «Виробництво непродовольчих товарів» - ТОВ «Пласт - Бокс Україна» (Чернігівська обл.);

   у номінації «Переробна промисловість» ‒ ТОВ «Градолія Рафінація» (Кіровоградська обл.);

   у номінації «Видобувна промисловість» - Представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» (Полтавська обл.).

  У категорії «від 200 працівників» у номінації «Діяльність у сфері електрозв’язку та виробництво електроустатковання» визначено  ДП «Український державний центр радіочастот» (Київська обл.);

  у номінації «Діяльність у сфері транспорту» - ТОВ «РЛЦ» (Київська обл.);

  у номінації «Діяльність у сфері житло-комунального господарства» - Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (Полтавська обл.);

  у номінації «Надання послуг для населення» - ТОВ «НАДЕЖДА РИТЕЙЛ 2017»  (Полтавська обл.);

  у номінації «Виробництво продовольчих товарів» - Харківське відділення ПрАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС Україна» (Харківська обл.), повідомляється на сайті державного відомства.


   

   

 • На семінарі для роботодавців Чернівців акцентовано на необхідності повної легалізації трудових відносин

  На семінарі для роботодавців Чернівців  акцентовано на необхідності повної легалізації трудових відносин

  «Серед пріоритетних напрямів роботи територіального органу Державної служби України з питань праці - зменшення рівня не задекларованої зайнятості в області. Зусилля наших фахівців спрямовані на подолання проблеми неоформлених трудових відносин», - на цьому наголосила заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина у ході семінару  для роботодавців у Чернівецькій міській філії обласного центру зайнятості.

  Участь у роботі семінару взяв також інспектор праці Чернівецької міської ради Іларій Мінтянський.

  У ході зібрання посадовець Держпраці наголосила на  результатах діяльності Управління щодо виявлення фактів порушення трудового законодавства суб’єктами господарювання області.

  «За порушення законодавства про працю у першому півріччі 2019 року  Управлінням Держпраці  винесено 184 постанови щодо накладення штрафних санкцій. Значна кількість із них -  за допуск працівника до роботи без укладання трудового договору», - підкреслила Валентина Панчишина.

  Наголошено на тому, що згідно із чинним трудовим законодавством, працівник не може бути допущений суб’єктом господарювання  до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та без відповідного повідомлення до територіального органу Державної фіскальної служби.

  «Роботодавець несе фінансову відповідальність за використання неофіційної праці відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України у вигляді 30 мінімальних заробітних плат. Сума вираховується згідно зі встановленої  Законом «Про Державний бюджет України»  мінімальної заробітної плати на момент виявлення порушення. На сьогодні штрафна санкція за дане порушення трудового законодавства становить 111 690 гривень за одного неоформленого працівника щодо якого скоєно порушення», - акцентувала представник Держпраці. 

  Роботодавцям повідомлено також про затвердження Кабінетом Міністрів України постанови від 21.08. 2019 року за № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю».

  Вказано, що саме цим документом затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.   

  У ході спілкування з роботодавцями Чернівців наголошено на інших актуальних питаннях трудового законодавства, зокрема, щодо дотримання державних мінімальних гарантій в оплаті праці,  вчасної виплати заробітної плати, дотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», ведення ділової документації і таке інше.   

  Посадовець Держпраці відповіла на численні запитання учасників семінару.


   

   

   

   

 • Із суб’єктами господарювання сфери громадського харчування Кельменецького району проведено семінар - нараду

  Із субєктами господарювання сфери громадського харчування Кельменецького району проведено семінар - нараду  

  Головний державний інспектор відділу з питань праці, зайнятості та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Попович провела розширену семінар - нараду за участю суб’єктів господарювання закладів  громадського харчування Кельменецького району.  

  Зібрання відбулося у залі засідань Кельменецької районної державної адміністрації.

  Найперше, фахівець територіального органу Державної служби України з питань праці поінформувала присутніх, про те, що загалом ресторанне господарство  входить до списку галузей економіки,  в яких задіяно найбільшу кількість нелегальних працівників.

  «Оперуючи даними 2018 року, слід наголосити на тому, що за видами економічної діяльності  найбільше нелегальних працівників виявлено інспекторами Держпраці у будівництві (понад 40%),торгівлі (20%), ресторанному та готельному бізнесі (8%), сільському господарстві(понад 5%),  - підкреслила у виступі Алла Попович. -  За півроку нинішнього, 2019 -го, на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України за №649 - Р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», фахівцями територіальних органів Держпраці, Державної фіскальної служби, Головного управління Пенсійного фонду України в області, проведено 245 комплексних заходів, у ході яких виявлено 298 працівників, допущених до роботи без належного оформлення. Легалізовано працю 450 громадян».    

  Інспектор Держпраці наголосила учасникам семінару - наради  на необхідності повної легалізації трудових відносин  та на відповідальності за порушення законодавства про працю, підкресливши, що за використання нелегальної праці роботодавець несе фінансову, адміністративну та кримінальну  відповідальність.

  Окремо Алла Попович  поінформувала суб’єктів господарювання ресторанних господарств Кельменеччини щодо належної оплати праці працівників, акцентувавши  на розмірах посадових окладів кваліфікованого персоналу у цій сфері економічної діяльності.

  Посадовець територіального органу Державної служби України з питань праці детально акцентувала на необхідності дотримання роботодавцями відповідних статей Кодексу законів про працю України, зокрема, статті 106 - «Оплата праці в надурочний час» та статті 107  - «Оплата роботи у святкові і неробочі дні».

  Оскільки працівники закладів цієї сфери послуг,у переважній більшості, працюють саме за такими робочими графіками, а складові заробітної плати, як нічні, святкові, надурочні та доплата за роботу у шкідливих умовах є мінімальними гарантіями в оплаті праці.


   

 • Освітянам Путильщини наголошено на необхідності підвищення культури безпеки праці

  Освітянам Путильщини наголошено на необхідності підвищення культури безпеки праці

  Робочий семінар на тему: «Культура безпеки праці: оцінка ризиків і заходи щодо профілактики нещасних випадків» відбувся у Киселицькому загальноосвітньому навчальному закладі Путильського району.

  Превентивний захід організовано фахівцями відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Управління Держпраці у Чернівецькій області за підсумками планової перевірки.

  Головний державний інспектор відділу Регіна Задоровська, ініціюючи порядок денний заходу,наголосила  на тому, що стан охорони праці в освітніхзакладах, рівень дотримання  вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки залежить, у  першу чергу, від фаховості відповідальних осіб, навчань та перевірки знань персоналу, належної експлуатації технічного обладнання, технічного стану будівель та споруд тощо.

  «Роботодавець  зобов’язаний  створити на підприємстві, в установі, організації , на кожному робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці, - акцентувала Регіна Задоровська. - Такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці», тому територіальний орган Державної служби України з питань праці підкреслює: роботодавець несе повну відповідальність за створення належних безпечних і здорових умов праці».

  Під час зібрання обговорено також новації при впровадженні так званого ризикоорієнтованого підходу у системі управління охороною праці.

  Зазначено на  тому, що організація роботи саме  у цьому напрямі дозволить  мінімізувати, або ж унеможливити настання нещасних випадків на виробництві.

  Принагідно головний державний інспектор Держпраці акцентувала на тому, що вступив у дію Порядок  розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337.

  Виокремлено низку нововведень нової редакції Порядку.

  Зі свого боку представники навчального закладу Путильщини - директор Киселицької ЗОШ Надія Романчук та відповідальна за стан охорони праці Ганна Зурак запевнили, що докладатимуть максимальних  зусиль для належної організації  безпеки освітнього процесу.

  У навчальній установі заплановано проведення низки заходів, про що у підсумку буде поінформовано Управління Держпраці.


   

   

   

 • Роз’яснення Держпраці щодо видачі дозволів за новими формами висновків

  Розяснення  Держпраці щодо видачі дозволів за новими формами висновків

  Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі – Закон  № 2806) визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.

  Статтею 1 Закону № 2806 встановлено, що дозвільна система у сфері господарської діяльності – сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб’єктами господарювання у зв’язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, анулюванням документів дозвільного характеру.

  Відповідно до статті 4 Закону № 2806 виключно законами, які регулюють відносини, пов’язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються зокрема:

  вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру;

  перелік та вимоги до документів, які суб’єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

  Нормами статті 4-1 Закону № 2806 регламентовано порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

  Також, частина п’ята статті 4-1 Закону № 2806 визначає, що підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:

  подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;

  виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей;

  негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

  Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

  Так, статтею 21 Закону України «Про охорону праці» (далі – Закон № 2694) регламентовано обов’язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

  Відповідно до вимог частини одинадцятої статті 21 Закону № 2694 центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, приймає рішення про відмову у видачі дозволу в разі:

  неподання роботодавцем необхідних документів та (або) їх оформлення з порушенням встановлених вимог;

  подання недостовірних відомостей або висновку за результатами експертизи, який затверджено чи складено більш як за рік до дня подання заяви;

  встановлення згідно з висновком за результатами експертизи невідповідності об’єкта експертизи вимогам законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі – Порядок № 1107).

  Термін «висновок експертизи» у значенні, наведеному у Порядку № 1107 – це документ, який складається експертною організацією за результатами проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання (далі – експертиза) за формою, розробленою Держпраці і затвердженою в установленому порядку, містить інформацію про відповідність (невідповідність) об’єкта експертизи вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки і на підставі якого приймається рішення щодо видачі дозволу.

  Додатком 4 до Порядку № 1107 затверджено форму заяви на одержання дозволу.

  Відповідно до вимог Порядку № 1107 роботодавець з метою одержання дозволу подає до Держпраці або її територіального органу заяву та відповідний висновок експертизи.

  Наказом Міністерства соціальної політики України від 07.11.2018 № 1654, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.12.2018 за № 1384/32836 (далі – Наказ), затверджено розроблені Держпраці форми висновків експертиз. Наказ оприлюднений в Офіційному віснику України 18.01.2019 (випуск № 5, ст. 177) та набрав чинності 18.07.2019.

  Починаючи з 18.07.2019, з метою одержання дозволу роботодавець подає відповідно до законодавства два документи, а саме: заяву за формою згідно з додатком 4 до Порядку № 1107 та висновок експертизи за відповідною формою, затвердженою Наказом.

  Таким чином, якщо поданий роботодавцем висновок експертизи, оформлено з порушенням встановлених Наказом вимог (не за затвердженою формою), Держпраці або її територіальний орган повинні забезпечити виконання вимог абзацу другого частини одинадцятої статті 21 Закону № 2864 та прийняття рішення про відмову у видачі дозволу.


   

 • Затверджено новий Технічний регламент засобів індивідуального захисту

  Затверджено новий Технічний регламент засобів індивідуального захисту

  Кабінетом Міністрів України затверджено Технічний регламент засобів індивідуального захисту.

  Новим Технічним регламентом засобів індивідуального захисту передбачено визначення:

  суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, яким мають відповідати засоби індивідуального захисту;

  обов’язків до виробників засобів індивідуального захисту;

  процедури оцінювання відповідності вимогам Технічного регламенту;

  маркування відповідності та здійснення державного ринкового нагляду щодо надання на ринку та вільного обігу засобів індивідуального захисту.

  Із затвердженням Технічного регламенту засобів індивідуального захисту забезпечено адаптацію національного законодавства до європейського, що дає змогу усунути технічні бар’єри у торгівлі та спрощує доступ вітчизняних засобів індивідуального захисту на світові та європейські ринки, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.


   

   

 • Оприлюднено перелік галузей економіки, в яких працюють найбільше неоформлених працівників

  Оприлюднено перелік галузей економіки, в яких працюють найбільше неоформлених працівників

  Одним з основоположних прав людини є право на гідні умови праці.

  Створення гідних умов праці без ефективного механізму недопущення та боротьби із порушеннями законодавства про працю неможливо. Ефективна державна політика є головною частиною загальної системи, яка сприяє досягненню гідних умов праці на рівні роботодавців.

  Державна служба України з питань праці, відповідно до покладених на неї завдань, проводить моніторинг у сфері оплати праці, в тому числі, і виплати заробітної плати “в конвертах”.

  Для визначення роботодавців, які мають найвищий ризик застосування праці незадекларованих працівників (неоформлених трудових відносин), територіальними органами Держпраці проводиться аналіз стану неформальної зайнятості в областях на підставі інформації про рівень неформальної зайнятості у формальному і неформальному секторах економіки, за результатами якого розробляються паспорти неформальної зайнятості областей, повідомляє сайт державного відомства.

  Відповідно до вказаних паспортів, лідерами з неформальної зайнятості є такі галузі:

  тимчасове розміщення і організація харчування;

  будівництво;

  сільське господарство;

  оптова і роздрібна торгівля;

  ремонт автотранспортних засобів.

  Єдиним регулярним джерелом інформації щодо економічної активності населення України, зокрема в частині розміру середньої заробітної плати, є результати обстеження, яке проводить Держстат.

  Відповідно до оприлюднених статистичних даних, станом на 01.07.2019 найбільші заробітні плати отримують працівники наступних галузей:

  промисловість (11636 грн);

  транспорт і логістика (11601 грн);

  будівництво ( 9208 грн).

  Можна припустити, що цифри Держстату  далекі від реальних. Головна підстава так думати - зарплати у “конвертах”.  

  Дана проблема в межах усієї держави досі не вирішена.

  Тренди на ринку праці можна простежити також завдяки спеціалізованим сайтам з пошуку роботи.

  Наприклад, відповідно даних «OLX Робота» за перше півріччя 2019 року середня заробітна плата у тій же будівельній галузі становить – 14350 грн, чим значно відрізняється від офіційних даних Держстату (5142 грн або 55,8 %).

  Схожа ситуація спостерігається не лише в галузі будівництва, а й в інших галузях, зокрема в тих, що  Держпраці зараховано до найбільш ризикових.

  Отже, враховуючи вищезазначене, можна зробити висновки про велику вірогідність виплати заробітної плати «в конвертах» в цих галузях.

  Крім того,  за січень - липень 2019 року під час здійснення заходів державного контролю інспекторами праці Державної служби України з питань праці, найбільшу кількість працівників, допущених до виконання роботи без належного оформлення трудових відносин, виявлено в наступних галузях:

  торгівля, діяльність готелів та ресторанів - виявлено 2 тис. 969 осіб без належного оформлення трудових відносин, з яких: 474 працівника працювали за цивільними договорами, що мали ознаки трудових; 1 тис. 314 працівників виконували роботи без оформлення трудових договорів та 1 тис.181 - без повідомлення  територіальних органів Державної фіскальної служби:

  будівництво - 962 особи, з яких 400 працювали за цивільними договорами, що мали ознаки трудових; 374 працівника виконували роботи без оформлення трудових договорів та 188 - без повідомлення ДФС;

  промисловість - 1 тис. 166 осіб, з яких  405 працювали за цивільними договорами, що мали ознаки трудових; 328 працівників виконували роботи без оформлення трудових договорів та 433 - без повідомлення ДФС;

  сільське господарство - 650 осіб, з яких  293 працювали за цивільними договорами, що мали ознаки трудових; 134 працівника виконували роботи без оформлення трудових договорів та 223 - без повідомлення ДФС.

  На підприємствах транспорту, сфери відпочинку і розваг, культури та спорту, інших сфер господарювання виявлено загалом 6 тис. 941 працівника, які були допущені до виконання роботи без належного оформлення трудових відносин.


   

   

 • Онлайн - прийоми громадян у Держпраці: актуальні запитання - відповіді

  Онлайн - прийоми громадян у Держпраці: актуальні запитання - відповіді

  Наразі відбувся онлайн - прийом жителів Рівненщини фахівцями Держпраці.

  Так, представник ТОВ «ОЛІСМА», начальник відділу охорони праці Володимир Галайко звернувся із запитанням: «Чи планується переведення технологічного устаткування деревообробної промисловості з переліку, яким вимагається отримання дозволу, у перелік на експлуатацію на підставі декларації, так як зробили з обладнанням для легкої та текстильної промисловості у зв’язку тим, що дане обладнання становить таку ж загрозу як і обладнання легкої і текстильної промисловості та металообробні верстати, які не відносяться до переліку та у зв’язку з оголошеними раніше планами по дерегуляції?»

  Відповідь на запитання надав заступник начальника відділу нагляду в АПК та СКС Державної служби України з питань праці Максим Тягай

  Посадовець поінформував, що за останні роки виробничий травматизм у цій галузі значний: у 2017 році травмовано  76 працівників, у 2018 -му - 67 осіб.

  Основними факторами травмування працівників на вказаних виробництвах є технологічне обладнання, дія рухомих частин, ураження струмом тощо.

  Відповідно до пункту 4.21 ДСТУ 2293-14 «Охорона праці. Терміни та визначення основних понять» до промислової продукції підвищеної небезпеки належать: продукція виробничо-технічної призначення, яку характеризує пiдвищений ризик виникнення аварій, пожеж, загрози життю та заподіяння шкоди.

  Так як, технологічне устаткування деревообробної промисловості має досить високий ступінь виникнення відповідно аварій, пожеж, загрози життю та заподіяння шкоди, тому для експлуатації устаткування деревообробної промисловості потрібно отримувати відповідний дозвіл згідно з постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (далі – постанова КМУ).

  Інформовано, що під час перегляду (внесенні змін) до постанови КМУ, буде розглянуто доцільність виключення технологічне устаткування деревообробної промисловості з Додатку 2 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Водночас заявник  поставив ще одне запитання, а саме, чи необхідне у разі наявності у підприємства діючого дозволу на експлуатацію технологічного устаткування, машин, механізмів, отримання нових дозвільних документів на кожну нову додаткову одиницю ідентичного обладнання?

  На це запитання відповіла головний спеціаліст відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Держпраці Ганна Івченко.

  Посадовець роз’яснила, що частина третя статті 21 Закону України «Про охорону праці» регламентує обов’язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - Порядок).

  Дозвіл, за формою згідно з додатком 1 до Порядку, видається роботодавцеві за його місце знаходженням (у разі потреби зазначається відокремлений підрозділ, який виконуватиме роботи підвищеної небезпеки або експлуатуватиме (застосовуватиме) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, місце їх виконання або їх експлуатації (застосування) із зазначенням:

  – для виконання робіт підвищеної небезпеки - найменування виду робіт небезпеки, у разі потреби зазначається місце їх виконання;

  – для експлуатації (застосування): найменування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – їх тип або марку (за наявності), дата виготовлення, країна погодження, у разі потреби зазначається місце їх експлуатації (застосування).

  Отже, роботодавець, отримавши документ дозвільного характеру, може виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устаткування, що зазначені у дозволі.

  На онлайн-прийомі до фахівців Держпраці звернулася також начальник відділу охорони праці, пожежної та екологічної безпеки Рівненської філії ПАТ «Укртелеком» Тетяна Прищепа.

  Було зазначено, що у 2017 році відмінено низку основних нормативно-правових актів з охорони праці в галузі пошти і зв’язку, в тому числі «Правила безпеки під час робіт на повітряних лініях зв’язку і проводового мовлення», «Правила безпеки при роботах на телефонних і телеграфних станціях», «Правила безпеки на кабельних лініях зв’язку і проводового мовлення та «Правила безпеки під час робіт на станціях проводового мовлення».

  Які НПАОП застосовувати при зазначених вище роботах та коли очікувати введення в дію нових правил?

  Відповідав на питання головний спеціаліст відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Сергій Дригуля. 

  У зв’язку з курсом України на європейську інтеграцію, який включає в себе у тому числі дерегуляцію, зменшення адміністративного тиску на підприємства та впровадження європейської бізнес-моделі, суттєво зростає роль підприємств в організації забезпечення прав працівників на нешкідливі та безпечні умови праці.

  Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, у тому числі розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства, та встановлюють правила робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці.

  Таким чином, під час виконання робіт в галузі пошти і зв’язку слід керуватися технічною документацією, інструкціями, що супроводжують машину та обладнання, інструкціями з охорони праці, що діють на підприємстві, іншими чинними нормативно-правовими актами з охорони праці.

  Разом з цим, на зазначену галузь розповсюджуються вимоги Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів та інші чинні нормативно-правові акти з охорони праці.

  Довідково: на Буковині онлайн - прийом громадян заплановано на  четверте грудня 2019 року.

  Спілкування буковинців з очільниками Держпраці відбудеться у приміщенні Управління Держпраці у Чернівецькій області , яке розташовується за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена,3.

  Про свою участь в онлайн - прийомі громадяни  мають повідомити заздалегідь до Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

   

   

   

   

 • Обговорено можливості впливу на роботодавців неформального сектору економіки

  Обговорено можливості впливу на роботодавців неформального сектору економіки

  Державна служба України з питань праці постійно здійснює державний контроль за додержанням законодавства про працю та аналізує стан дотримання роботодавцями законодавства про працю, у тому числі щодо використання праці громадян без оформлення.

  Варто зазначити, що в Україні населення неформально зайняте як в роботодавців формального сектору економіки (зареєстрованих як суб’єкт господарювання), так і неформального сектору.

  Проте кількість неформально зайнятого населення у роботодавців, що не зареєстрували свою господарську діяльність, переважає. Так, у 2018 році кількість неформально зайнятого населення у формальному секторі становила 1 млн 446,7 тис., а в неформальному – 2 млн 094,6 тисяч осіб, повідомляє сайт державного відомства.

  Завдяки проведеній Держпраці та іншими зацікавленими органами роботі, у формальному секторі економіки спостерігається стійка тенденція до зниження рівня незадекларованої праці з 1 млн 830,2 тис. у 2016 році до 1 млн 446,7 тис. у 2018 році.

  Разом з тим, кількість населення зайнятого у неформальному секторі протягом  2016 – 2018 років фактично залишається без змін: у 2016 році – 2131 тис., у 2017 році – 2108,9 тис., у 2018 році – 2094,6 тис. працівників.

  Така ситуація виникла через відсутність можливості впливу державних органів на роботодавців у неформальному секторі. Тому Держпраці ініціювала робочу нараду щодо необхідності законодавчого врегулювання питання поширення повноважень державних органів на роботодавців неформального сектору економіки.

  Захід відбувся під головуванням директора департаменту з питань праці Ігоря Дегнери за участі представників Держпраці, Державної фіскальної служби, Мінсоцполітики, Національної поліції, Федерації профспілок та Федерації роботодавців України.

  Під час наради Ігор Дегнера озвучив зміни, які Держпраці пропонує внести до законодавства, щоб вплинути на ситуацію, яка склалася у неформальному секторі економіки. Так, зокрема, вони мають бути спрямовані на запровадження відповідальності роботодавців, які не оформлені як суб’єкти господарювання,  поширення повноважень інспектора праці на них, залучення до роботи правоохоронних органів.

  У результаті обговорення присутні підтримали ініціативи Держпраці та дійшли згоди розробити комплексний законопроект із  внесенням змін до законодавства.


   

   

 • Держпраці забезпечить постійний контроль за погашенням заборгованості із заробітної плати на підприємствах-боржниках

  Держпраці забезпечить постійний контроль за погашенням заборгованості із заробітної плати на підприємствах-боржниках

  На цьому наголосила під час підсумкової колегії  Управління Держпраці у Чернівецькій області заступник начальника відомства Галина Кушнір.

  Посадовець відзвітувала про роботу відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів щодо здійснення заходів державного контролю на предмет своєчасної та у повному обсязі  виплати заробітної плати на місцевих підприємствах, в установах, організаціях.

  Заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці підкреслила, що за статистичними даними, Буковина залишається регіоном з найменшими показниками із заборгованості з виплати заробітної плати в державі.

  Відзначено, що упродовж першого півріччя за результатами проведених фахівцями Держпраці  перевірок щодо виконання приписів, суб’єкти господарювання погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму у понад 460 тисяч гривень.

  Головними державними інспекторами праці  здійснено заходи державного нагляду (контролю)  на трьох підприємствах - боржниках. За результатами перевірок видано відповідні приписи на усунення порушень. До керівників підприємств відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України - «Відповідальність за порушення законодавства про працю», застосовано штрафні санкції. 

  Водночас Галина Кушнір наголосила:  станом на перше липня 2019 року заборгованість по зарплаті в регіоні виникла  на двох місцевих підприємствах  - МКП «Чернівцітеплокомуненерго»  та КП «Криниця» (суб’єкт  господарювання працює у смт Берегомет Вижницького району). 

  З огляду на це, на колегію було запрошено представників підприємств задля пояснення причин виникнення такого факту.

  Зазначено, що заборгованість на МКП «Чернівцітеплокомуненерго»  (понад 1 мільйон 300 тисяч гривень) перед 217 працівниками вже погашено повністю. 

  Так само погашено заборгованість по зарплаті (за травень) перед працівниками КП «Криниця». Однак, підкреслено, що на підприємстві у наступному місяці  виникла аналогічна ситуація.  

  Щодо низки причин виникнення заборгованості на засіданні колегії доповіли директор Вячеслав Татарчук та бухгалтер Наталія Іванюк.

  Обговорюючи під час колегії подальшу роботу інспекторського складу у напрямі забезпечення належного контролю за дотриманням законодавства про працю, вирішено здійснити низку заходів.

  Зокрема, головні державні інспектори праці Управління забезпечать контроль за станом виплати заробітної   плати на підприємствах-боржниках та оперативно реагуватимуть на кожне повідомлення про виникнення такої заборгованості.

  Контрольними заходами  буде охоплено всі економічно активні підприємства, де вона фіксуватиметься.

  Держпраці скеровуватиме на розгляд відповідних комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат матеріали інспекційних відвідувань тих роботодавців, котрі допустили виникнення, чи збільшення вже існуючої заборгованості.

  Також серед суб'єктів господарювання буде посилено інформаційно- роз'яснювальну роботу у цьому напрямі.


   

 • Обговорено стан виробничого травматизму

  Обговорено стан виробничого травматизму

  Детальне обговорення стану виробничого травматизму в регіоні відбулося під час підсумкової колегії Управління Держпраці у Чернівецькій області.   

  Так, зокрема зазначено, що у першому півріччі 2019 року досягнуто зниження смертельного травматизму більш, ніж на третину. Загалом з початку року в області мали місце два нещасних випадки зі смертельним наслідком. Один із них мав місце в галузі автомобільного транспорту, інший - на підприємстві з обробки деревини.

  Констатовано, що кількість випадків смертельного травматизму зменшилась на підприємствах міста Чернівці. Однак,  допущено зростання смертельних випадків на виробництвах Вижницького та Сторожинецького районів.

  Водночас на підприємствах Вижницького, Кіцманського та Сторожинецького районів допущено також зростання загального травматизму.

  Під час зібрання підкреслено: значне занепокоєння викликає стан виробничого травматизму внаслідок дорожньо -  транспортних пригод. Питома вага цих подій становила 29.8 %, або кожен п’ятий випадок стався при використанні мобільних засобів праці.

  Як наслідок, до участі в колегії було запрошено представників низки підприємств, де сталися групові  нещасні випадки та випадки травмування з тяжкими наслідками.

  Так, про заходи зі зниження виробничого травматизму на засіданні , зокрема, доповів інженер з охорони праці обласної комунальної установи  «Чернівецький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Володимир Бородай. (Наприкінці 2018 року унаслідок дорожньо - транспортної пригоди з працівниками медичної установи стався груповий нещасний випадок).   

  Посадовець наголосив на тому, що основними причинами нещасних випадків з працівниками медичних установ загалом є агресивна поведінка хворих, або їх родичів, ушкодження, завдані тваринами і звичайно ж, дорожньо-транспортні пригоди.

  «Робота у напрямі зниження виробничого травматизму у нашій комунальній установі ведеться повсякчас, - підкреслив у своєму виступі перед членами колегії Володимир Бородай. - Так, постійно доповнюються й допрацьовуються інструкції з охорони праці, працівникам надається розширений наочний матеріал, проводяться планові та позапланові інструктажі, навчання з охорони праці, ведеться ретельний нагляд за забезпеченням їх спецодягом».   

  У засіданні також взяв участь та доповів про виконання заходів щодо зниження травмування на виробництві  директор  ТОВ «Буковина Інвест» Ігор Романюк.

  (Суб’єкт господарювання працює у галузі деревообробки у Вижницькому районі. Нещасний випадок мав місце у березні 2019 -го. Під час виробничого процесу травмувався працівник деревообробного верстату. Травми виявилися несумісні із життям). 

  Керівник даного підприємства прозвітував про зроблене. Так, на підприємстві замінено частину технічного обладнання, введено посаду інженера з охорони праці, з працівниками проведено позапланові навчання та інструктажі з охорони праці.

  Водночас голова колегії, начальник територіального органу Державної служби України з питань праці Іван Луцак підкреслив, що буде заплановано здійснити  на даному підприємстві захід державного нагляду (контролю) - комплексну перевірку.

  Керівник Управління наголосив, що  загалом підприємства деревообробної галузі Буковини будуть охоплені пильним та постійним  контролем Держпраці.    


   

   

   

 • В Управлінні Держпраці проведено колегію за результатами роботи у першому півріччі 2019 року (доповнюється)

  В Управлінні Держпраці проведено колегію за результатами роботи у першому півріччі 2019 року

  Відбулася розширена підсумкова колегія Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Очолив роботу колегії начальник територіального органу Державної служби України з питань праці Іван Луцак.

  Участь у зібранні  взяли члени колегії, керівники структурних підрозділів, запрошені представники місцевих підприємств та установ.

  Одним із основних питань порядку денного йшлося  про підсумки діяльності органу Держпраці у сфері  державного нагляду (контролю) за станом  промислової безпеки та охорони праці на підприємствах області у першому півріччі 2019 року.

  Так, у звітному періоді  головними державними інспекторами проведено 343 перевірки стану промислової безпеки та охорони праці на виробничих об’єктах 216 суб’єктів господарювання.

  Уточнено, що заходами охоплено 1, 8%  місцевих підприємств.  Наголошено на тому, що інспектувалися, у першу, чергу, ті суб’єкти господарювання, які належать  до високого та середнього ступеня ризику.

  Перевірками охоплено всі галузі господарства, за винятком підприємств пошти та зв’язку, рибного господарства, інших видів транспорту.

  У ході колегії відзначено: посилено контроль  за виконанням роботодавцями виданих приписів, про що засвідчено збільшенням  позапланових заходів державного нагляду  майже на чверть.

  Ще одне основне питання, обговорене під час роботи колегії, - про підсумки роботи відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів щодо здійснення заходів державного контролю на предмет своєчасної та у повному обсязі  виплати заробітної плати на місцевих підприємствах, в установах, організаціях.

   Доповідала заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір.

  Посадовець, зокрема, зазначила, що за статистичними даними, Буковина залишається регіоном з найменшими показниками із заборгованості з виплати заробітної плати в державі.

  Відзначено, що упродовж першого півріччя за результатами проведених фахівцями Держпраці  перевірок щодо виконання приписів, суб’єкти господарювання погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму у понад 460 тисяч гривень перед 69 працівниками.

  За січень - червень нинішнього року головними державними інспекторами праці  здійснено заходи державного нагляду (контролю)  на трьох підприємствах - боржниках. За результатами перевірок видано відповідні приписи на усунення порушень. До керівників підприємств відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України - «Відповідальність за порушення законодавства про працю», застосовано штрафні санкції. 

  Водночас Галина Кушнір відзначила: станом на перше липня 2019 року заборгованість по зарплаті в регіоні виникла  на двох місцевих підприємствах  - МКП «Чернівцітеплокомуненерго»  та КП «Криниця» (суб’єкт  господарювання працює у смт Берегомет Вижницького району).  

  З огляду на це, на колегію було запрошено представників підприємств задля пояснення причин виникнення такого факту.

  Зазначено, що заборгованість на МКП «Чернівцітеплокомуненерго»  (понад 1 млн 300 тисяч гривень) перед 217 працівниками вже погашено повністю.  

  Так само погашено заборгованість по зарплаті за травень перед працівниками КП «Криниця». Однак, підкреслено, що на підприємстві у наступному місяці виникла аналогічна ситуація.

  Щодо низки причин виникнення заборгованості на засіданні колегії доповіли директор підприємства Вячеслав Татарчук та бухгалтер Наталія Іванюк.

  До участі у колегії було також запрошено представників підприємств, на яких мали місце випадки виробничого травматизму з тяжкими наслідками.

  Так, у засіданні взяли участь та доповіли про виконання заходів щодо зниження травмування на виробництві  директор  ТОВ «Буковина Інвест» Ігор Романюк.

  Субєкт господарювання працює у галузі деревообробки у Вижницькому районі. Нещасний випадок мав місце у березні 2019 -го. Під час виробничого процесу травмувався працівник деревообробного верстату. Травми виявилися несумісні із життям.  

  Про заходи зі зниження виробничого травматизму на засіданні  також доповів інженер з охорони праці обласної комунальної установи  «Чернівецький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Володимир Бородай.   

  Наприкінці 2018 року унаслідок дорожньо - транспортної пригоди з працівниками медичної установи стався груповий нещасний випадок.


    

   

   

 • Незадекларована праця: негативні наслідки і для працівників, і для роботодавців

  Незадекларована праця: негативні наслідки і для працівників, і для роботодавців

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • Суб’єкти господарювання повинні дотримуватися термінів виплати заробітної плати

  Субєкти господарювання повинні дотримуватися термінів виплати заробітної плати

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам закріплено  статтею 115 Кодексу законів про працю України  - «Строки виплати заробітної плати» та статтею  24 Закону України  «Про оплату праці» - «Строки, періодичність і місце виплати заробітної плати».

  Зарплата виплачується працівникам регулярно у робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а у разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

  Якщо  день виплати зарплати збігається з вихідним, святковим  чи неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

  Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою, і не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу працівника).

  Тобто розмір авансу повинен складати не менше 50% тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць.

  При нарахуванні авансу не враховуються надбавки, премії та інші доплати, передбачені законодавством, виплата яких має здійснюватися у строки, установленні для виплати заробітної плати за підсумками місяця.

  Законодавством визначено вимогу щодо мінімальної кількості виплат заробітної плати на місяць (не менше двох), якої роботодавець зобов’язаний дотримуватись при встановленні строків виплати зарплати.
  Виплата заробітної плати мінімум двічі на місяць є обов’язком роботодавця, який він повинен виконувати незалежно від згоди працівника отримувати заробітну плату раз на місяць.

  Встановлення роботодавцем у документах, що регламентують періодичність та строки виплати заробітної плати, умови про виплату зарплати один раз на місяць є неправомірним, адже згідно зі статті 97 Кодексу законів про працю власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством.

  Навіть за наявності заяв працівників з проханням виплачувати заробітну плату один раз на місяць, виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства.

  Наразі фактично на всіх підприємствах, в установах, організаціях заробітна плата працівникам  перераховується на зарплатні картки. Роботодавець зобов’язаний перераховувати її працівникам, як мінімум, двічі на місяць у дні, встановлені для виплати авансу та заробітної плати, незалежно від бажання працівника.

  Довідково: за порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам більше,нiж за один місяць та виплату коштів не в повному обсязі, чинним законодавством передбачено накладання штрафної санкції у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 12 519 гривень.


   

 • Погашено заборгованість з виплати заробітної плати у понад 460 тисяч гривень

  Погашено заборгованість з виплати заробітної плати у понад 460 тисяч гривень

  Упродовж першого півріччя 2019 року  за результатами проведених фахівцями відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  перевірок щодо виконання приписів, суб’єкти господарювання погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму у понад 460 тисяч гривень.

  Роботодавці погасили заборгованість перед 69 працівниками.

  За січень - червень нинішнього року головними державними інспекторами праці Управління здійснено заходи державного нагляду (контролю)  на трьох підприємствах - боржниках.

  За результатами перевірок видано відповідні приписи на усунення порушень.

  До керівників підприємств відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України - «Відповідальність за порушення законодавства про працю», застосовано штрафні санкції.  

  Довідково: за порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам більше, нiж за один місяць та виплату коштів не в повному обсязі, чинним законодавством передбачено накладання штрафної санкції у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 12 519 гривень.


   

   

   

 • Особливості укладання контракту

  Особливості укладання контракту

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  відповідно до чинного законодавства України, а саме частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України - «Трудовий договір»,- контракт є особливою формою трудового договору, у якому строк його дії, права,  обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення й організації праці працівника, умови розірвання договору, у тому числі дострокового, можуть встановлюватися за угодою сторін.

  Нагадаємо, трудовий договір - угода між працівником та суб’єктом господарювання (підприємством, установою, організацією), або уповноваженим ним органом, фізичною особою - підприємцем, за якою працівник зобов’язується виконувати  роботу, визначену цією угодою, та дотримуватися умов внутрішнього трудового розпорядку.

  Натомість власник підприємства, установи, організації, або уповноважений ним орган, фізична особа - підприємець зобов’язуються виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.  

  Щодо відмінностей між укладанням типового трудового договору та контракту.

  Так, дія контракту завжди обмежена певним строком.

  Окрім основних  умов, контракт завжди містить додаткові зобов’язання сторін.

  При  його укладанні  між роботодавцем та найманим працівником мають бути прописані:

  часові терміни дії контракту, права, обов’язки та взаємна відповідальність сторін;

  оплата праці;

  умови організації роботи;

  підстави припинення та розірвання контракту тощо.     

  Відповідно до частини другої статті 23 Кодексу законів про працю України - «Строки трудового договору», - контракт укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавством.

  Порядок укладанні контрактів під час прийняття на роботу працівників на підприємство, в установу, організацію незалежно від форм власності, виду діяльності, галузевої приналежності, а також щодо громадян визначено Положенням про порядок укладання контрактів при прийнятті на роботу працівників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 року за №170 -«Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору» .

  Згідно із пунктом третім Положення, наймання осіб  на роботу шляхом укладання з ними контракту, може відбуватися у випадках, передбачених чинним законодавством.

  Контракт між сторонами укладається у письмовій формі і скріплюється підписами.

  Контракт набуває чинності з моменту його підписання, або з дати, визначеної  сторонами.

  Укладання контракту роботодавця  з особою, якій за медичними висновками запропонована робота протипоказана за станом здоровя, заборонено.


   

 • Рішення про анулювання дозволу приймається органом, що його видав

  Держпраці -  про підстави анулювання дозвільних документів

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує.

  Підставами для анулювання дозвільних документів є:

  заява роботодавця або уповноваженої ним особи про анулювання дозволу;

  припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, перетворення або ліквідація) або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем;

  виявлення у поданих роботодавцем документах недостовірних відомостей щодо виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл;

  повторне порушення вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл;

  виникнення аварії, вибуху, пожежі, нещасного випадку, якщо в акті розслідування встановлено, що причиною такої події стало недодержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл;

  створення перешкод під час проведення посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або його територіального органу перевірки додержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано дозвіл.

  Рішення про анулювання дозволу приймається органом, що його видав.


   

   

   

     
 • Діють інформаційно-консультативні пункти з охорони праці

  Діють інформаційно-консультативні пункти з охорони праці

  Роботу інформаційно-консультативних пунктів з охорони праці забезпечують фахівці відділу нагляду у сфері АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області та фахівці управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області.

  Інформаційно - консультативні пункти з охорони праці діють при Чернівецькому міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області, а також при структурних підрозділах Вижницького, Глибоцького, Кіцманського, Новоселицького, Сокирянського, Сторожинецького, Хотинського відділень.

  Від Управління Держпраці діяльність пунктів забезпечують начальник відділу АПК та СКС Микола Остапович, головні державні інспектори Дмитро Паламарчук, Іван Мохнатий, Ігор Пантело, Володимир Хіврич, Регіна Задоровська.

  Прийом відвідувачів здійснюється згідно з графіком.

  Діяльність Інформаційно-консультативних пунктів започатковано з метою наданні роботодавцям та застрахованим особам інформаційно-консультативних послуг з питань охорони праці.