UP
Фільтр
 • За два місяці посиленої інспекційної кампанії виявлено понад дві сотні неофіційних працівників

  За два місяці посиленої інспекційної кампанії виявлено понад дві сотні неофіційних працівників

  Нагадаємо, що 1 липня 2021 року на Буковині стартувала посилена інспекційна кампанія, націлена на мінімізацію нелегальної праці.

  У полі зору інспекторів Управління Держпраці у Чернівецькій області роботодавці, котрі не відреагували на тривалу інформаційну кампанію з питань подолання не офіційної зайнятості та продовжують ухилятись від декларування найманих працівників.

  Загалом з початку інспекційної кампанії інспекторами праці територіального органу Держпраці в регіоні здійснено 56 інспекційних відвідувань  роботодавців.

  Виявлено 213 незадекларованих працівників.

  У ході інспекційних відвідувань суб’єкти господарювання легалізували працю 67 найманих осіб.

  Загалом за результатами інформаційних та інспекційних заходів, проведених фахівцями Держпраці у рамках кампанії, суб’єкти господарювання вже уклали трудові договори з 1611 працівниками.


   

 • З потенційними шукачами роботи проведено цикл практичних семінарів з питань легального працевлаштування

  З потенційними шукачами роботи проведено цикл практичних семінарів з питань легального працевлаштування

  Одна із зустрічей відбулася у Чернівецькій міській філії обласного центру зайнятості за участю  заступника начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галини Кушнір.

  На профінформаційний семінар на тему: «Легалізація зайнятості. Ризики нелегальної трудової міграції» організатори запросили потенційних шукачів роботи з обласного центру.

  Посадовець Держпраці акцентувала учасникам зібрання на перевагах легальної зайнятості, наголосивши, на тому, що лише офіційно оформлені трудові відносини гарантують працівнику належну оплату праці,  безпечні умови роботи, дотримання повноцінного режиму її виконання, соціальний захист і таке інше.

  Оскільки, зустріч відбувалася в формі інтерактивного спілкування, слухачі мали можливість поставити  представниці територіального органу Держпраці низку запитань та почути вичерпні відповіді на них.

  Учасникам семінару було також продемонстровано візуальну соціальну рекламу відповідної тематики, створеної Держпраці у рамках кампанії «Виходь на світло», роздано тематичні листівки та буклети  з детальним роз’ясненням норм чинного законодавства про працю у частині належного оформлення трудових відносин.


   

 • Ухвалено розпорядження про перенесення у 2022 році робочих днів

  Ухвалено розпорядження про перенесення у 2022 році робочих днів 

  На засіданні Кабінету Міністрів України ухвалено  розпорядження про перенесення робочих днів у 2022 році.  

  Керівники підприємств, установ та організацій, у яких встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями в суботу та неділю, зможуть перенести робочі дні з:

  понеділка 7 березня на суботу 12 березня;

  понеділка 27 червня на суботу 2 липня.

  Таким перенесенням буде створено сприятливі умови для відзначення свят та відпочинку упродовж чотирьох днів поспіль.

  Рішення Уряду не призведе до встановлення робочих днів упродовж шести днів поспіль, до порушення балансу робочого часу впродовж року, зменшення фонду заробітної плати тощо.

  Натомість працівники зможуть завчасно планувати свій відпочинок, вважають в Уряді.


   

 • Набирає чинності новий Технічний регламент засобів індивідуального захисту

  Набирає чинності новий Технічний регламент засобів індивідуального захисту

  До уваги виробників, імпортерів та розповсюджувачів засобів індивідуального захисту!

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: 30.08.2021 набирає чинності Технічний регламент засобів індивідуального захисту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 за №771.

  Документом установлено, що надання на ринку засобів індивідуального захисту, які відповідають вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 р. № 761 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 66, ст. 2216), та були введені в обіг до набрання чинності цією постановою, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності таких засобів індивідуального захисту вимогам Технічного регламенту, затвердженого цією постановою.

  Ознайомитись із текстом документа можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/771-2019-%D0%BF#Text


   

 • Тенденція зростання середньої заробітної плати продовжується

  Тенденція зростання середньої заробітної плати продовжується

  У липні 2021 року середня номінальна заробітна плата в Україні  становила понад 14,3 тис. грн, що у 2,4 рази вище рівня мінімальної зарплати. Порівняно з липнем минулого року вона зросла на 21,5%, реальна заробітна плата зросла на 10,2%. Про це повідомляється на сайті Міністерства економіки України.

  Поштовхом для зростання середньої зарплати стали активізація виробничої діяльності суб’єктів економічної діяльності, пожвавлення економіки та підвищення рівня мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 року до 6 тис. грн, констатують у відомстві.  

  Згідно з даними Держстату, позитивна тенденція із зростання заробітної плати порівняно з липнем минулого року відбулося в усіх видах економічної діяльності.

  Зокрема, найбільшими темпами – у сферах тимчасового розміщування й організації харчування (на 52,2%), охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (30,5%), надання інших видів послуг (28,4%),  мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (27,8%), освіти (27,5%), транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності (27,2%).

  Щодо регіонального зрізу, то середня зарплата зросла в усіх регіонах країни. Найбільше – у Закарпатській (24,4%), Хмельницькій (23,8%) та Волинській (23,7%) областях.

  Загалом найвищий рівень оплати у працівників сфери інформації та телекомунікацій – 24,9 тис. грн, фінансової та страхової діяльності – 24,5 тис. грн, державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування – 20,7 тис. грн, професійної, наукової та технічної діяльності - 19,2 тис. грн.

  Найбільше заробляють у Києві (21 тис. грн), Донецькій (15,3 тис.  грн), Київській (14,5 тис. грн) та Запорізькій (14,1 тис. грн) областях.

  За інформаційними матеріалами сайту Мінекономіки


   

 • Держпраці пришвидшує розгляд документів на отримання дозволів до 5 днів та нагадує про можливості подання декларації відповідності онлайн

  Держпраці пришвидшує розгляд документів на отримання дозволів до 5 днів та нагадує про можливості  подання декларації відповідності онлайн

  На виконання протокольного доручення Першого віце-прем'єр-міністра – Міністра економіки України Олексія Любченка, Державна служба України з питань праці доручила керівникам своїх територіальних органів опрацьовувати запити на отримання дозволів у строк до 5 робочих днів.

  Це стосується видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки/експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Дорученням передбачається зміна в організації розгляду документів щодо реєстрації та видачі дозволів. У результаті буде запроваджена постійна практика - вони розглядатимуться у строк до 5 робочих днів, що менше граничних термінів, визначених законодавством.

  Така практика сприятиме удосконаленню процесу отримання дозвільних документів у сфері виконання робіт/експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, та дозволятиме суб’єктам господарювання забезпечувати право на якісне та своєчасне отримання адміністративних послуг.

  Держпраці націлена на впровадження змін у підходах щодо надання адміністративних та інших послуг, які полягають у спрощенні, удосконаленні процесів їх надання і опрацювання, а також поетапної їх цифровізації.  

  Водночас Держпраці нагадує про можливості для бізнесу - подання декларації відповідності онлайн

  Так. з 1 липня цього року Держпраці спільно з Мінекономіки запровадили можливість подачі декларацій відповідності матеріально-технічної  бази вимогам законодавства з питань охорони праці в електронному вигляді через Портал електронних сервісів Мінекономіки

  Закликаємо суб’єктів господарювання подавати декларації відповідності через Портал електронних сервісів Мінекономіки (my.gov.ua) та замовляти послуги через персональний кабінет за посиланням https://bit.ly/3hmD7EN.

  Така опція не вимагає використання чи встановлення будь-якого додаткового програмного забезпечення та значно спрощує процес подання відповідних документів.

  За інформаційними повідомленнями сайту Мінекономіки


   

   

 • Новини інспекційної кампанії

  Новини інспекційної кампанії

  Державна служба України з питань праці інформує: з 1 липня (у рамках інспекційної кампанії)  розпочато 2 268 інспекційних відвідувань та виявлено 7 854 працівники, які були допущені до роботи без оформлення трудових відносин.

  Найбільша кількість неоформлених працівників виявлено у сферах торгівлі (964), сільському господарстві (1280), організації харчування і тимчасовому розміщуванні (1382).

  Середня кількість виявлених незадекларованих працівників становить майже 5 осіб на одного роботодавця.

  Виявлено факти використання 59 фізичними особами, що здійснюють господарську діяльність без державної реєстрації суб’єкта господарювання, найманої праці 732 працівники.

  1194 фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку першої – третьої груп, використовували працю 4613 незадекларованих працівників.

  До всіх роботодавців, що допускають до роботи працівників без оформлення трудових відносин, застосовані заходи притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства.

  У ході проведених інспекційних заходів укладено трудові договори із 3299 працівниками. За результатами інформаційних заходів трудові договори укладено із майже 70 тисячами працівників.

  Кількість працівників, щодо яких упродовж інспекційної кампанії надійшли повідомлення до Державної податкової служби про їх працевлаштування, у порівнянні із відповідним періодом минулого року збільшилася на 48 712 осіб або на 8,4 відсотків, повідомляють у Держпраці України.


   

   

 • Управління Держпраці розпочало активну взаємодію у рамках проведення операції «Мігрант»

  Управління Держпраці розпочало активну взаємодію у рамках проведення операції «Мігрант»

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь у розширеній робочій нараді щодо проведення в регіоні  цільових профілактичних заходів  з нагляду та контролю за виконанням законодавства у міграційній сфері під умовною назвою «Мігрант».

  Нарада  відбулася сьогодні, 25 серпня,  в Управлінні Державної міграційної служби в області.

  Подальші спільні дії відомств у питанні організації заходів, направлених на посилення контролю за перебуванням на території Буковини іноземних громадян, а також з метою запобігання та протидії нелегальній міграції, працевлаштуванню, іншим порушенням міграційного законодавства України у міграційній сфері, обговорювали представники територіальних органів Держпраці,  Державної міграційної служби, Нацполіції, Служби безпеки України, прикордонної служби.

  Акцентовано на тому, що операція «Мігрант» стартує першого вересня,  наразі ж триває організаційна підготовка.     

  У ході ділового спілкування керівник територіального органу  Держпраці  наголосив на тому, що участь фахівців Управління у спільних міжвідомчих заходах  обумовлена виконанням Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року за №823 - «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю».

  Іван Луцак  зазначив, що напрацьовані заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю, найперше, будуть націлені на встановлення фактів допуску працівників - іноземців до роботи без належного оформлення трудових договорів (контрактів).

  Начальник Управління підкреслив, що участь фахівців у спільних заходах відбувається на виконання Окремого доручення керівництва Держпраці України.


   

   

   

 • З 30-літтям Незалежності України!

  З 30-літтям Незалежності України!

  Шановна буковинська громадо!

  Від імені територіального органу Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області вітаю вас з Днем Незалежності рідної країни.

  Три десятиліття тому розпочалася новітня сторінка історії вільної Української держави. Це стало стимулом для кожного патріотичного  українця для плідної, натхненної праці заради майбутнього для себе і своєї Батьківщини.

  Адже тільки сумлінною працею  можна зміцнити силу і славу Вітчизни.

  Шановні  буковинці,

  з нагоди 30-ї річниці відновлення Незалежності бажаю усім нам наснаги на звершення добрих справ.

  Здоровя вам і вашим родинам, добробуту і процвітання.

  Слава Україні!

  Героям слава!

  З повагою та за дорученням колективу -

  Іван Луцак,  начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко привітав колектив Служби з нагоди 30-річниці Незалежності України

  Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко привітав колектив Служби з нагоди 30-річниці Незалежності України

  Сьогодні, 20 серпня, т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко привітав колектив Служби з нагоди 30-річниці Незалежності України.

  «30 років тому нездійснена мрія багатьох поколінь втілилася в життя – ми стали вільною та незалежною Україною. Я вітаю кожного, хто своїми діями причетний до нашої спільної справи – розбудови нової європейської держави України » –  зазначив очільник Служби у вітальному слові та вручив колегам почесні грамоти, подяки за вагомий особистий внесок, високий професіоналізм, видатні досягнення, сумлінну працю та з нагоди святкування Дня Незалежності України.

  Почесною грамотою Кабінету Міністрів України нагороджено заступників Голови Держпраці. Подяку Кабінету Міністрів України отримали 6 працівників центрального апарату та 3 працівників територіальних управлінь Служби. Одного працівника Держпраці нагороджено Грамотою Верховної Ради України.

  У свою чергу, від імені Голови Верховної Ради України за значний особистий внесок у державне будівництво, вагомі трудові здобутки та з нагоди державного свята – Дня Незалежності України заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера вручив Віталію Сажієнку цінний подарунок (годинник).

  Підсумовуючи урочисте нагородження, Віталій Сажієнко подякував колегам за сумлінну працю, побажав не зупинятися на досягнутому та щодня підвищувати статус Служби на благо Українському народу.


   

   

 • Обговорення проєкту плану інформаційної кампанії щодо зниження рівня незадекларованої праці у неформальному секторі економіки

  Обговорення проєкту плану інформаційної кампанії щодо зниження рівня незадекларованої праці у неформальному секторі економіки

  19 серпня відбулося чергове засідання робочої групи з питань узгодження спільних дій щодо зменшення рівня незадекларованої праці, у тому числі у неформальному секторі економіки, та напрацювання шляхів його реалізації, повідомляється на сайті Держпраці України.

  ​На засіданні директор департаменту з питань праці Держпраці Володимир Гончарук доповів членам робочої групи про результати 7 тижнів інспекційної кампанії та про план роботи на поточний рік.

  ​Окремим питанням порядку денного стало обговорення проєкту плану інформаційної кампанії щодо зниження рівня незадекларованої праці  у неформальному секторі економіки на 2021 рік. Ціль інформаційної кампанії - охоплення максимальної кількості осіб для поширення інформації щодо недопущення здійснення господарської діяльності без державної реєстрації та використання праці без укладення трудових договорів.

  План складається з трьох основних частин. Перша частина спрямована на всі верстви населення, друга – на роботодавців, третя – на працівників.

  Під час проведення заходів, передбачених планом, пропонується використовувати інформаційні матеріали, розроблені в ході  інформаційної кампанії «Виходь на світло» в рамках реалізації проекту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».

  Основою спільних дій є проведення одночасних інформаційних заходів з метою формування у свідомості людей несприйняття факту отримання прибутків або використання найманої праці без сплати податків та ЄСВ із залученням засобів масової інформації, інтернет ресурсів та особистого спілкування.

  Також на засіданні прийнято рішення про запровадження відзнаки для роботодавців «Я використовую задекларовану працю».


   

   

 • Управління Держпраці та Чернівецька обласна рада профспілок уклали угоду про співробітництво

  Управління Держпраці та Чернівецька обласна рада профспілок уклали угоду про співробітництво

  Угоду про співпрацю між Управлінням Держпраці та Чернівецькою обласною радою профспілок  підписано сьогодні під час урочистого засідання президії ради профспілок. Засідання приурочили 30-річчю відновлення Незалежності України.

  Підписи під угодою поставили очільник територіального органу Держпраці Іван Луцак та голова обласної ради профспілок Володимир Барабах.

  Під час підписання документа зазначено, що дана угода закріплює активну співпрацю між відомствами, напрацьовану  минулими роками.

  У вітальному слові керівник Управління акцентував на активній  взаємодії фахівців Управління та профспілкових органів, зокрема,  у роботі комісій з розслідувань нещасних випадків на виробництві, а також у роботі  комісій з розслідування випадків  професійних  захворювань.

  Це стосується, зокрема, діяльності  комісій з розслідувань випадків  захворювань медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Іван Луцак наголосив на тому факті, що з початку пандемії Управлінням Держпраці проведено 28 спеціальних розслідувань випадків захворювань медичних працівників на СOVID-19. І в роботі кожної із комісій представники профспілкових органів брали активну участь.


   

   

   

   

 • З початку кампанії на Буковині виявлено 213 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин

  З початку кампанії виявлено 213 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин

  З початку інспекційної кампанії Держпраці України, спрямованої на виявлення не задекларованої зайнятості, інспекторами праці Управління Держпраці у Чернівецькій області  проведено 56 інспекційних заходів.

  У результаті проведених заходів виявлено 213 працівників, які були допущені до роботи без належного оформлення трудових відносин.

  Найбільшу кількість неоформлених працівників інспектори праці виявили  у сільському господарстві,   організації харчування, торгівлі та сфері надання послуг.

  До всіх роботодавців, що допускають до роботи працівників без оформлення трудових відносин, застосовано заходи відповідальності згідно чинного законодавства.

  У ході проведених інспекційних заходів роботодавці уклали трудові договори із 67 працівниками.

  За результатами інформаційних та інспекційних заходів  Управління Держпраці суб’єкти господарювання уклали трудові договори з 1611 працівниками.

  Принагідно Управління Держпраці у Чернівецькій області  вчергове нагадує роботодавцям:

  відповідно до чинного законодавства,  інспектор праці може прийти до будь-якого роботодавця з метою перевірити оформлення трудових відносин у будь-який день та час доби.

  Для виявлення незадекларованих працівників, інспектор може безперешкодно проходити до виробничих, службових та адміністративних приміщень роботодавців, знайомитися з документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, спілкуватися з працівниками та представниками роботодавця, опитувати їх та отримувати пояснення.

  При виявленні неофіційних працівників до суб’єктів господарювання невідкладно вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності за порушення у сфері законодавства про працю та накладення фінансових санкцій.

  Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, факт підміни трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування, виплати заробітної плати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, фактичного використання праці працівника повний день, при оформленні його на неповний робочий день) складає 10 мінімальних заробітних плат, що у 2021 році становить 60 000 гривень.

  Вчинення такого порушення повторно упродовж двох років обійдеться роботодавцеві вже у 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо  якого скоєно порушення -  180 000 гривень.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  черговий раз звертає увагу суб’єктів господарювання  на недопущення використання незадекларованої праці.


   

   

 • Держпраці України: 7 тижнів інспекційної кампанії - 7 тисяч незадекларованих працівників

  Держпраці України: 7 тижнів інспекційної кампанії - 7 тисяч незадекларованих працівників

  З початку інспекційної кампанії територіальними органами Держпраці України розпочато 2126 інспекційних заходів та виявлено 7021 працівника, які були допущені до роботи без оформлення трудових відносин. Найбільша кількість неоформлених працівників виявлено у сферах торгівлі (870 неоформлених працівників), організації харчування і тимчасовому розміщуванні (1106 неоформлених працівників) та сільському господарстві (1277 неоформлених працівників).

  Виявлено факти використання 56 фізичними особами, що здійснюють господарську діяльність без державної реєстрації суб’єкта господарювання, найманої праці 729 працівників. 1080 фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку першої – третьої груп, використовували працю 4047 незадекларованих працівників.

  До всіх роботодавців, що допускають до роботи працівників без оформлення трудових відносин, застосовані заходи притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства.

  У ході проведених інспекційних заходів укладено трудові договори із 2994 працівниками. За результатами інформаційних заходів трудові договори укладено із майже 59 тисячами працівників.

  Кількість працівників, щодо яких упродовж інспекційної кампанії надійшли повідомлення до Державної податкової служби про їх працевлаштування, у порівнянні із відповідним періодом минулого року збільшилася на 45361 осіб або на 9 відсотків.

  Шановні роботодавці! Не уникайте свого обов’язку по укладенню трудових договорів із найманими працівниками!

  Ризик отримати покарання дуже високий!

  Сучасні технології і доступ до інформаційних баз інших державних органів надають інспекторам праці реальні можливості по виявленню роботодавців, які використовують незадекларовану працю!

  Дізнайтеся більше про незадекларовану працю за посиланням


   

   

 • Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко розповів журналістам журналу “Охорона праці і пожежна безпека” про членство Держпраці у Міжнародній асоціації інспекцій праці

  Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко розповів журналістам журналу “Охорона праці і пожежна безпека” про членство Держпраці у Міжнародній асоціації інспекцій праці

  Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко зустрівся з журналістами виробничо-практичного журналу “Охорона праці і пожежна безпека” та розповів як членство Держпраці у Міжнародній асоціації інспекцій праці сприятиме зростанню ефективності й результативності інспекції праці в Україні, про реалізацію плану заходів Концепції, зокрема щодо створення національної системи запобігання виробничим ризикам, як знизити рівень виробничого травматизму та професійних захворювань, співпрацю з МОП, послугу «інтерактивний інспектор», виклики та напрацювання.

   

  – Віталію Валерійовичу, розкажіть, будь ласка, яким чином членство в IALI сприятиме зростанню професіоналізму представників Держпраці та підвищить результативність та ефективність роботи служби? Які переваги очікують на Держпраці, зважаючи на членство в IALI?

  До складу IALI входять понад 100 членів з усього світу. Ця всесвітня професійна асоціація сприяє зростанню професіоналізму своїх членів у всіх аспектах трудової інспекції, підвищує результативність та ефективність роботи; проводить міжнародні та регіональні конференції, на яких учасники можуть обмінюватися досвідом та ідеями про те, як сприяти дотриманню трудового законодавства і передових практик; надає членам інформацію щодо професійних питань через вебсайт асоціації, інформаційні бюлетені, доповіді та інші публікації; сприяє тісній спів­праці між членами асоціації за допомогою створення регіональних мереж і заходів.

  Це членство має сприяти зростанню ефективності й результативності інспекції праці в Україні шляхом участі у міжнародних і регіо­нальних конференціях, обміну досвідом та ідеями про те, як сприяти дотриманню трудового законодавства й передових практик.

  – Розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджено Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні (далі — Концепція). Що Ви можете сказати про реалізацію плану заходів Концепції, зокрема щодо створення національної системи запобігання виробничим ризикам для забезпечення ефективної реалізації права працівників на безпечні та здорові умови праці?

  Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною з одного боку та Євро­пейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами­членами з іншого боку, Україна взяла зобов’язання стосовно забезпечення поступової інтеграції законодавства України до законодавства Європейського Союзу, включаючи сферу охорони праці.

  Положення Угоди передбачає імплементацію в національне законодавство норм Рамкової Директиви Ради № 89/391/ЄЕС від 12 червня 1989 р. про запровадження заходів, покликаних заохочувати до покращення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі (далі — Директива).

  З метою імплементації Директиви Урядом відповідно до Плану пріоритетних дій Уряду на 2018 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 244, прийнято рішення про розроблення проєкту Концепції реформування системи управління охороною праці в Україні та план заходів з її реалізації (далі — План заходів) (рис. 1).

  Реалізація плану заходів Концепції

  Концепція та План заходів були прийняті розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 р. № 989­р.

  До виконання Плану заходів залучено центральні органи виконавчої влади за участю соціальних партнерів та науково­дослідних установ.

  З метою виконання Плану заходів:

  1. Держпраці:

  • розробила та направила до Міністерства соціальної політики України проєкт Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (далі — проєкт Закону Держпраці), що впроваджує ризикоорієнтований підхід у сфері безпеки та гігієни праці;
  • розробила проєкт постанови Кабінету Міністрів України (далі — КМУ) «Про затвердження Положення про функціонування системи державного управління безпекою праці та здоров’я працівників та забезпечення конт­ролю її реалізації» (далі — проєкт Постанови), з метою формування та реалізації політики державного управління безпекою праці та здоров’я працівників;
  • підготувала проєкт Типового положення про систему управління безпекою праці та здоров’я працівників (далі — Типове положення), що визначає вимоги до побудови, впровадження і функціонування системи управління безпекою праці та здоров’я працівників (далі — БПЗП) та оцінки відповідності цим вимогам з урахуванням стандарту ISO 45001:2018 «Менеджмент охорони здоров’я та безпеки праці — Вимоги та настанови»;
  • розробила та направила на погодження до Мінекономіки проєкт постанови КМУ «Про затвердження Методики проведення роботодавцем заходів з безпеки та гігієни праці на основі ризикоорієнтованого підходу» (далі — проєкт Методики). З метою визначення та зближення позицій, досягнення спільних домовленостей та прийняття узгоджених рішень сторонами соціального діалогу, під час опрацювання проєкту Методики, за ініціативою Держпраці створено робочу групу, до складу якої було залучено представників спіль­ного представницького органу (далі — СПО), сторони роботодавців на національному рівні, Конфедерації роботодавців України, СПО репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні;
  • розробила «План заходів щодо впровадження ризикоорієнтованого підходу у системи управління охороною праці суб’єктів малого, середнього та великого (з розподілом за станом матеріально­технічного оснащення) підприємництва» відповідно до проєкту Методики, які оприлюднено на вебсайті Держпраці для використання суб’єктами господарювання як робочого інструменту, під час проведення оцінки ризиків на робочому місці та врахування громадської думки;
  • сформувала «Ідентифікатор виробничих небезпек і створювані ними виробничі та професійні ризики на об’єктах різних галузей економіки», який оприлюднено на вебсайті Держпраці для використання суб’єктами господарювання.

  2. Представники Держпраці увійшли до складу робочої групи з підготовки проєкту Закону України «Про безпеку праці та здоров’я працівників», утвореної Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Після прийняття цього Закону буде можливість опрацювання проєктів відповідних підзаконних нормативно­правових актів.

  – На Ваш погляд, як сьогодні зробити так, щоб законів у сфері праці дотримувалися, а працівники на підприємствах знали свої права та обов’язки, могли захищати себе, дбали про власну безпеку та безпеку оточуючих задля зниження рівня виробничого травматизму та професійних захворювань?

  Це питання можна розкласти на кілька ланок (рис. 2).

  Для досягнення всіх зазначених результатів, необхідно інвестувати у системи БЗР. Під гаслом «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи — інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР» був відзначений у 2021 році Всесвітній день безпеки та здоров’я працівників, що наголошує на необхідності інвестувати в галузь безпеки праці. Це не тільки фінанси — це, в першу чергу, всі попереджувальні заходи, які стануть запобіжником нещасних випадків та професійних захворювань.

  І, мабуть, найефективнішим інструментом досягнення цієї мети є роз’яснювальна робота.

   

  Найпріоритетніші напрями превентивної роботи

  Держпраці заклала основу ведення соціального діалогу для підвищення рівня безпеки та здоров’я працівників. З цією метою територіальні органи провели аналіз стану організації безпеки праці на підприємствах областей з метою визначення найбільш ризиконебезпечних галузей виробництва та на підставі проведеного аналізу розробили Профілі безпеки праці.

  Для цього, при кожному територіальному органі Держпраці створено постійно діючі робочі групи, до складу яких включено представників зацікавлених органів та соціальних партнерів, на засіданнях яких обговорюються найбільш пріоритетні напрями роботи, визначаються ризиконебезпечні галузі виробництва та інші питання, що стосуються безпеки праці в регіоні.

  До робочих груп, крім посадових осіб територіальних органів залучалися представники Федерації професійних спілок України, Федерації роботодавців України, Фонду соціального страхування України, територіальних органів Укртрансбезпеки, Національної поліції України, ДСНС, органів місцевого самоврядування та громадських організацій. Всього в робочих групах задіяно близько 300 фахівців з різних організацій та установ.

  На цих засіданнях були обговорені та затверджені Плани превентивної роботи територіальних органів Держпраці на 2021 рік, які формувалися на підставі аналізу рівня виробничого травматизму та пропозицій керівників суб’єктів господарювання, соціальних партнерів та органів місцевого самоврядування області.

  За результатами консультацій було визначено найпріоритетніші напрями превентивної роботи, а саме:

  • проведення превентивних заходів з метою недопущення травматизму у працівників лісової галузі;
  • налагодження тісної співпраці з територіальними органами Укртранс­безпеки та Національної поліції України з метою підвищення рівня безпе­ки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті, а також для попередження та недопущення випадків травматизму внаслідок ДТП;
  • проведення інформаційно­роз’яснювальної роботи щодо запобі­гання настанню нещасних випадків у закладах охорони здоров’я, а також у закладах, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком та з підозрою на інфікування COVID­19, у тому числі з питань безпечної експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем.

  Держпраці продовжує превентивну роботу щодо інформування працівників про їх права та обов’язки з метою недопущення й мінімізації випадків виробничого травматизму та професійних захворювань.

  – Розкажіть, будь ласка, про співпрацю з Міжнародною організацією праці (далі — МОП) та вдосконалення національної нормативно­правової бази з питань безпеки і здоров’я на роботі, трудових відносин та інспекції праці.

  В рамках реалізації Проєкту ЄС­МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні» (далі — Проєкту ЄС­МОП) Держпраці на постійній основі співпрацює з Міжнародною організацією праці з метою впровадження та застосування в Україні передового європейського і світового досвіду у сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі.

  Співпраця з МОП

  З цією метою представники Проєкту ЄС­МОП проводять регулярні навчання, тренінги, семінари з посадовими особами Держпраці, а також беруть участь в обговореннях та опрацюваннях нормативно­правових актів, які готуються Держпраці та надають відповідні рекомендації і пропозиції до них.

  Зокрема, на сьогодні за участі представників Проєкту ЄС ­МОП опрацьовано проєкт Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі».

  Також Проєкт ЄС­МОП готує технічні рекомендації щодо узгодження національного законодавства про мінімальні вимоги до безпеки та здо­­ров’я під час використання ЗІЗ, використання робочого обладнання та до тимчасових або пересувних будівельних майданчиків — з відпо­відними директивами ЄС із БЗР (відповідно 89/656/ЄEC, 2009/104/ЄC та 92/57/ЄEC) і міжнародними стандартами (Конвенціями № 155, № 161, № 167 і № 187).

  В умовах карантинних обмежень, Проєктом ЄС­МОП було розроб­лено методичні рекомендації та матеріали для безпечного виконання робіт, зокрема:

  • контрольні переліки із запобігання й контролю COVID­19 у будівництві та лісозаготівельній галузі;
  • тимчасова настанова ВООЗ і МОП «COVID­19: безпека праці та здо­ров’я медичних працівників»;
  • практичний порадник МОП «Безпечне повернення до роботи: десять пунктів дій»;
  • інформаційна записка МОП «Соціальний діалог із питань безпеки та здоров’я на роботі в умовах COVID­19»;
  • рекомендації «COVID­19 і лісозаготівлі: контрольний перелік заходів профілактики і контролю», які були розповсюджені серед територіальних органів Держпраці для використання під час проведення превентивних заходів у суб’єктів господарювання лісової галузі, а також надіслані до Держлісагентства для використання в роботі.

  На початку пандемії COVID­19, Проєкт ЄС­МОП провів онлайн­тренінги для 1187 інспекторів Держпраці стосовно того, як заходи з безпеки і здо­ров’я на роботі пом’якшують наслідки COVID­19.

  Проєктом ЄС-МОП було розроблено методичні рекомендації та матеріали для безпечного виконання робіт. Всі рекомендації МОП активно використовуються під час превентивної роботи.

  Крім того, Держпраці щороку 28 квітня бере участь у заходах з відзначення Всесвітнього дня безпеки та здоров’я працівників, які організовує Міжнародна організація праці.

  Що Ви можете сказати про послугу «інтерактивний інспектор»? Чи ви­явилася вона ефективною?

  Запровадження жорстких карантинних обмежень у 2020­2021 роках суттєво зменшило можливість безпосереднього спілкування інспекторів праці та громадян і суб’єктів господарювання. В той же час, це призвело до зростання попиту на поради та консультації інспекторів праці.

  Сервіс «інтерактивний інспектор»

  Така ситуація стала передумовою і поштовхом для створення сервісу «інтерактивний інспектор», за допомогою якого працівники і роботодавці у будь­який зручний для них спосіб (через засоби телефонного зв’язку, соціальні мережі, комунікаційні засоби) можуть отримати необхідну їм інформацію.

  З моменту впровадження сервісу, посадовими особами територіальних управлінь Держпраці надано консультацій, роз’яснень з питань законодавства про працю, охорону, гігієну праці й надання адміністративних послуг для 191 тис. 226 громадян та представників підприємств.

  Найчастіші питання громадян знаходять своє відображення в рубриці «Запитання­відповіді» на сайті Держпраці, що додатково спрощує одержання інформації та відповідей на питання1.

  Головним досягненням запроваджених сервісів є наближення консультаційних послуг Держпраці до їх споживачів, недопущення порушення прав працівників та виникнення ситуацій, коли роботодавець наражається на ризики штрафних санкцій.

   – Нагадайте, будь ласка, читачам про те, як вони можуть скористатися послугою «інтерактивний інспектор»?

  Задати свої запитання та отримати відповіді на них можна засобами телефонного зв’язку, на електронну пошту, за допомогою соціальних мереж та інших комунікаційних засобів, інформація про які розміщена на офіційних вебсайтах територіальних органів Держпраці.

   – Які виклики стоять перед Держпраці сьогодні і як Ви з командою плануєте їх подолати?

  Серед викликів, які стоять перед Держпраці, окремо варто відзначити питання цифровізації Держпраці, насамперед адміністративних послуг.

  Серед викликів — питання цифровізації

  Держпраці спільно з Мінекономіки вже успішнореалізовано можливість електронної реєстрації декларацій відповідності матеріально­технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці через портал електронних сервісів Мінекономіки. Наступним етапом є цифровізація видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а також інших послуг.

  Розпочато активну співпрацю з Міністерством цифрової трансформації України щодо надання адмінпослуг Держпраці в електрон­ному вигляді відповідно до проєктів цифрової трансформації «е­Підприє­мець», «е­Бізнес», «е­Дозвіл» та інше.

  Заплановано проведення подальшої адаптації нормативно­правового забезпечення, оновлення технічної бази, інтеграції наявних інформаційних баз та створення нових тощо.

  Крім того, як зазначалося раніше, Держпраці зосередила свою увагу та приклала максимум зусиль для профілактики виробничого травматизму та вжиття роботодавцями заходів з недопущення випадків травмування працівників на виробництві шляхом проведення широкомасштабної превентивної кампанії.

  Широкомасштабна інформаційно­роз’яснювальна кампанія позитивно вплинула на ставлення роботодавців та працівників до особистої безпеки, а саме на розуміння ними важливості дотримання вимог безпеки праці з метою формування культури праці, а також на зниження рівня виробничого травматизму в Україні (рис. 3 та 4).

  Істотна проблема та виклик — незадекларована праця

  Наразі, однією з істотних проблем в Україні та викликом для органів Держпраці є незадекларована праця.

  Найбільш ризикованою галуззю для використання незадекларованої праці залишається сільське господарство, оскільки 92,6% працівників, зайнятих неформально у сільському господарстві, зайняті у неформальному секторі економіки.

  Працівники, які не мають належним чином оформлених трудових відносин, позбавляються права на гідні умови праці, захист своїх інтересів у сфері праці, гарантій у соціальному захисті. Незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників та примушення їх до роботи на умовах роботодавця.

  Активне застосування ризико­орієнтованого підходу

  З 2020 року Держпраці запровадила активне застосування ризико­орієнтованого підходу в усіх напрямках роботи, у тому числі з питань виявлення незадекларованої праці.

  Упродовж 2020 року увагу Держпраці було сконцентровано на проведення заходів у найбільш ризикованих сферах господарювання: торгівля, організація харчування і тимчасове розміщування, будівництво, сільське господарство, транспорт і кур’єрська діяльність.

  Робота інспекторів праці у кожній зі сфер складалася з двох етапів: інформаційної та інспекційної кампанії (рис. 5). Такий підхід позитивно вплинув на стан оформлення трудових відносин з найманими працівниками.

  У зв’язку з цим, в грудні 2020 року Держпраці ініціювала створення постійно діючої робочої групи для обговорення подальших спільних дій з питань незадекларованої праці, а також розроблення пропозицій до плану спільних дій на 2021 рік.

  Результатом роботи робочої групи став Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік. Особливістю цього плану стало його формування на рівні регіонів та оформлення в єдиний документ на рівні країни.

  Джерело: вебсайт журналу “Охорона праці і пожежна безпека”

   

   

 • Результат одного інспекційного відвідування - 12 неоформлених працівників

  Результат одного інспекційного відвідування - 12 неоформлених працівників

  12 неоформлених працівників виявили інспектори праці Управління Держпраці у Чернівецькій області під час інспекційного відвідування одного із місцевих ресторанних комплексів на Заставнівщині. Саме там фахівці Держпраці задокументували  випадки не задекларованої зайнятості.

  12 осіб - кухарі, помічники кухарів, офіціанти обслуговували весільну подію.

  Роботодавець допустила найманий персонал до виконання роботи без належного укладання з ними трудових договорів  та без повідомлення про  факти працевлаштування територіальний орган Державної податкової служби. Цим самим порушивши чинне законодавство про працю, а саме статтю 24 Кодексу законів про працю України – «Укладення трудового договору».

  Посадовими особами Управління застосовано попередження до роботодавця.

  Слід зауважити, що інспекційне відвідування інспекторів Держпраці відбувалося у вихідні дні.

  Роботодавцям необхідно зважити на той факт, що відповідно до чинного законодавства,  інспектор праці може прийти до будь-якого роботодавця з метою перевірити оформлення трудових відносин у будь-який день та час доби.

  Для виявлення незадекларованих працівників, інспектор може безперешкодно проходити до виробничих, службових та адміністративних приміщень роботодавців, знайомитися з документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, спілкуватися з працівниками та представниками роботодавця, ставити їм питання та отримувати пояснення.

  При виявленні незадекларованих працівників до суб’єктів господарювання невідкладно вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності за порушення у сфері законодавства про працю та накладення фінансових санкцій.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області вчергове звертається до підприємців та застерігає від ризиків використання не задекларовано праці.

  Шановні роботодавці Буковини!

  Якщо ви вважаєте, що використання незадекларованої праці спрощує ведення власної справи та зменшує фінансові витрати, ви помиляєтеся.

  Фінансові ризики і наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до чинного законодавства.

  Тому закликаємо вас бути свідомими та укладати трудові відносини зі своїми працівниками належним чином.


   

   

   

 • Виробничий травматизм в області за 7 місяців 2021 року

  Виробничий травматизм в області  за 7  місяців  2021 року

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:  у  липні  2021 року на підприємствах  Буковини мали місце 4 випадки виробничого травматизму. По одному нещасному випадку зафіксовано на підприємствах  залізничного  та автомобільного транспорту, у соціально-культурній сфері,  на підприємстві пошти та зв’язку .

  Слід зазначити, що випадків виробничого травматизму зі смертельним наслідком на підприємствах регіону у звітному періоді не зафіксовано.

  Про це повідомляють у секторі розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Загалом з початку 2021 року в області мали місце 25  випадків виробничого травматизму. Три із них - зі смертельними наслідками.

  Випадки летального виробничого травматизму сталися у лісовому та сільському господарствах, соціально-культурній сфері.

  Випадки загального виробничого травматизму задокументовано на підприємствах соціально-культурної сфери, торгівлі, автомобільного транспорту, енергетики, будівництва, пошти та зв’язку.

  Найбільше випадків виробничого травматизму зафіксовано у соціально-культурній сфері - загалом 10.


   

   

 • Інспекційна кампанія: найбільше неоформлених працівників виявляють у торгівлі, закладах харчування та сільському господарстві

  Інспекційна кампанія: найбільше неоформлених працівників виявляють у торгівлі, закладах харчування та сільському господарстві

  З початку інспекційної кампанії Держпраці України інспекторами праці територіальних органів розпочато 1951 інспекційний захід та виявлено 6084 працівників, які були допущені до роботи без оформлення трудових відносин.

  Найбільша кількість неоформлених працівників виявлено у сферах торгівлі, організації харчування та сільському господарстві.

  До всіх роботодавців, що допускають до роботи працівників без оформлення трудових відносин, застосовані заходи притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства.

  У ході проведених інспекційних заходів укладено трудові договори із 2899 працівниками. За результатами інформаційних заходів трудові договори укладено із майже 59 тисячами працівників, - про це повідомляють у Державній службі України з питань праці.


   

 • Грубе порушення трудового законодавства : п’ятеро неоформлених працівників працювали у приватного підприємця без жодних соціальних гарантій

  Грубе порушення трудового законодавства : п’ятеро неоформлених працівників працювали у приватного підприємця без жодних соціальних гарантій   

  Фізична особа-підприємець, що здійснює підприємницьку діяльність  у галузі торгівлі харчовими продуктами  у місті Чернівці, допустив до виконання роботи п’ятьох неоформлених працівників.

  Незадекларовану зайнятість виявили під час інспекційного відвідування головні державні інспектори Управління Держпраці у Чернівецькій області. 

  Підставою для проведення контрольного заходу стало звернення на  «Урядову гарячу лінію» громадянки, яка працювала у підприємця і, з якою суб’єкт господарювання не оформив трудові відносини   і не виплатив  за виконану роботу заробітну плату.

  Найманий персонал інспектори праці виявили безпосередньо у складських приміщеннях, де приватний підприємець здійснює свою бізнесову діяльність.

  Люди працювали вантажниками та комплектувальниками.

  У спілкуванні з фахівцями Держпраці,  підприємець пояснив, що наймані громадяни виконували роботу на правах стажування.

  Під час інспекційного відвідування роботодавець не надав жодних документів щодо їхнього працевлаштування.

  Таким чином, суб’єкт господарювання  у порушення чинного трудового законодавства - Кодексу законів про працю України, а саме  статті 21 - «Трудовий договір» та  статті 24 - «Укладення трудового договору», допустив до виконання роботи осіб без належного оформлення трудових відносин.

  Підприємця ґрунтовно поінформовано про відповідальність за порушення законодавства про працю.  

  Посадовими особами Управління роботодавцю винесено попередження та зобов’язано легалізувати працю найманого персоналу.

  У разі, якщо роботодавець проігнорує попередження Держпраці й упродовж двох років знову допустить до виконання роботи працівників без належного оформлення, то на нього може бути накладена штрафна санкція у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного працівника щодо  якого скоєно порушення.

  На сьогодні така сума становить  180 000 гривень.

  Довідково:  наразі в області триває посилена інспекційна кампанія, націлена на мінімізацію нелегальної праці.

  У полі зору інспекторів Управління Держпраці  роботодавці, котрі не відреагували на тривалу інформаційну кампанію з питань подолання не офіційної зайнятості та продовжують ухилятись від декларування найманих працівників.

  Загалом з початку інспекційної кампанії інспекторами праці Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснено 41 інспекційне відвідування.

  Виявлено 170 незадекларованих працівників.

  За результатами інспекційних відвідувань суб’єкти господарювання легалізували працю 56 найманих осіб.


 • Управління Держпраці та Чернівецький обласний центр зайнятості активізовують взаємодію задля інформування роботодавців про переваги легальної зайнятості

  Управління Держпраці та Чернівецький обласний  центр зайнятості активізовують взаємодію задля інформування роботодавців про переваги легальної зайнятості

  У рамках взаємодії між Управлінням Держпраці та Чернівецьким обласним центром зайнятості , фахівці відомств активізували проведення спільних заходів щодо необхідності легального оформлення роботодавцями регіону трудових відносин з найманим персоналом.

  Так, днями у  Кельменецькій районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості відбулася розширена робоча зустріч з роботодавцями - представниками підприємств агропромислового комплексу.

  Захід відбувся за участю головного державного інспектора праці Алли Попович. На зібранні обговорено переваги офіційного оформлення трудових відносин з працівниками та ознайомлено із сучасним комплексом соціальних послуг служби зайнятості.

  Фахівець Держпраці акцентувала на результатах інспекційної кампанії, націленої на мінімізацію не задекларованої зайнятості на Буковині.  

  «Головний напрям діяльності Управління Держпраці -  забезпечення дотримання суб’єктами господарської діяльності вимог чинного законодавства про працю, а не накладання штрафних санкцій  за їх порушення, - констатувала Алла Попович. - Саме  такі зустрічі націлені на надання методичної допомоги роботодавцям для унеможливлення порушень.

  Аналогічний захід відбувся днями й у Глибоцькій районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості.  Участь у зібранні взяв головний державний інспектор Управління  Іван Дамаскін.

  Посадовець детально   поінформував про діяльність фахівців Держпраці та результати інформаційно-інспекційних заходів у 2021 році.

  Також детально поінформовано про необхідність належного врегулювання трудових відносин.

  «Однозначно, аби не потрапити у пастку до недобросовісного роботодавця та уникати судової тяганини, працівники мають не погоджуватися на незадекларовану працю та відстоювати своє конституційне право на офіційне  оформлення трудових відносин», - підкреслив у виступі Іван Дамаскін.


   

 • Праця молоді: детальні роз’яснення Держпраці

  Праця молоді: детальні роз’яснення Держпраці

  Державна служба України з питань праці надає детальні роз’яснення щодо особливостей  працевлаштування, звільнення з роботи, надання відпусток, проходження медичних оглядів молоді.

  Чи допускається прийняття на роботу осіб молодших 16 років?

  Не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.

  Слід зауважити, що ст. 188 КЗпП України встановлено загальне правило щодо заборони прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. Водночас, у цій же правовій нормі передбачено, як виняток, можливість прийняття на роботу осіб, які досягли п’ятнадцяти років, але лише за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Також допускається прийняття на роботу й чотирнадцятирічних. Але це стосується, насамперед, учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю та не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Чи існують заборони щодо допуску осіб, молодше 18 років до роботи без медичних оглядів?

  Усі особи молодші вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові.

  При встановленні факту, що робота негативно впливає на здоров’я неповнолітнього, він негайно звільняється з цієї роботи і переводиться на більш легку роботу.

  При переведенні неповнолітніх на підставі медичного висновку на більш легку, але нижче оплачувану роботу, за неповнолітнім протягом двох тижнів зберігається попередній заробіток (ч.1 ст.114 КЗпП України).

  Чи існують особливості обліку працівників, які не досягли вісімнадцяти років?

  На кожному підприємстві, в установі, організації, має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження.

  Чи існують особливості надання відпусток працівникам віком до вісімнадцяти років?

  Працівники, що не досягли 18 років, користуються правом на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день.

  Додаткові пільги з надання відпусток неповнолітнім працівникам передбачені ст. 195 КЗпП України. Працівникам, що не досягли 18 років, щорічні відпустки надаються в слушний для них час. У перший рік роботи відпустка повної тривалості може бути надана за заявою працівника до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на цьому підприємстві.

  У зв’язку з цим при складанні графіку надання відпусток працедавець в першочерговому порядку враховує побажання неповнолітніх працівників. Якщо ж такий працівник прийнятий на підприємство після затвердження графіку відпусток на поточний рік, то час надання відпустки за перший робочий рік (з урахуванням побажань неповнолітнього) встановлюється доповнення графіку відпусток.

  Згідно з ч. 5 ст. 80 КЗпП України і ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки забороняється не надання щорічної відпустки неповнолітнім працівникам впродовж робочого року.

  Чи може тривалість робочого часу працівника молодшого вісімнадцяти років становити 40 годин на тиждень?

  Працівникам молодшим вісімнадцяти років встановлюється скорочена тривалість робочого часу.

  Для осіб у віці від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень. Тобто не більше 7 годин на день при 5-денному робочому тижню і 6 годин при 6-денному.

  Працівники віком 15-16 років, а також учні 14-15 років, що працюють під час канікул, можуть працювати по 24 години на тиждень.

  Тривалість робочого дня для таких осіб не може перевищувати 4 години на день при 6-денному робочому тижню і дорівнювати 5 годинам при 5-денному.

  Які існують особливості порядку звільнення працівників молодших вісімнадцяти років?

  Трудовий договір може бути розірваний на вимогу батьків, усиновлювачів та опікунів неповнолітнього, а також державних органів та службових осіб, на яких покладені нагляд та контроль за дотриманням законодавства про працю, якщо подовження його дії погрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.

  Крім того, трудовий договір з працівником, що не досяг 18 років, може бути розірваний з наступних підстав:

  за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП України);

  у зв’язку із закінченням терміну дії трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП України);

  за ініціативою працівника (статті 38, 39 КЗпП України);

  за ініціативою власника або уповноваженого ним органу (ст. 40, 41 КЗпП України).

  У випадку якщо неповнолітній працівник звільняється за угодою сторін, у зв’язку із закінченням терміну дії трудового договору або за власною ініціативою, дотримується загальний порядок звільнення.

  Статтею 198 КЗпП України встановлено, що звільнення працівників молодших 18 років за ініціативою власника або уповноваженого ним органу допускається, окрім дотримання загального порядку звільнення, тільки з відома районної (міської) служби у справах дітей.

  При цьому звільнення з підстав, вказаних у пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпП України, робиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.

  Такими підставами є: зміна організації виробництва та праці, у тому числі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства (п. 1 ст. 40 КЗпП України);

  виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню цієї роботи (п. 2 ст. 40 КЗпП України);

  відновлення на роботі працівника, що раніше виконував цю роботу (п. 6 ст. 40 КЗпП України).

  Звертаємо увагу, що на неповнолітніх поширюється дія ст. 44 КЗпП України, згідно з якою при розірванні трудового договору з підстав, вказаних в п.п. 1, 2, 6 ст. 40 КЗпП України, працівнику виплачується вихідна допомога в розмірі не менше середнього місячного заробітку; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору (ст. 38, 39 КЗпП України) - в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.

  Які існують особливості оплати праці працівників віком до вісімнадцяти років?

  Для робітників віком до вісімнадцяти років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли вісімнадцяти років.

  Згідно ст.194 КЗпП України, заробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.


   

 • Перший місяць інспекційної кампанії завершено: у Держпраці підвели підсумки

  Перший місяць інспекційної кампанії завершено: у Держпраці підвели підсумки

  Інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених працівників триває вже місяць. Запроваджений механізм моніторингу, оцінювання та планування інспекційних заходів принесли певні результати.

  З початку інспекційної кампанії розпочато 1678 інспекційні заходи та виявлено 5026 працівників, допущених до роботи без оформлення трудових відносин. Традиційно неоформлених працівників виявлено найбільше у сферах торгівлі, організації харчування та сільському господарстві, повідомляють у Держпраці України.

  57 відсотків від загальної кількості незадекларованих працівників виконували роботу на користь фізичних осіб – підприємців. Платники єдиного податку першої – третьої групи використовували працю 2654 осіб без укладення трудових договорів. 550 працівників працювали у фізичних осіб, які не зареєстровані у якості суб’єктів господарювання.

  До всіх роботодавців, що допускають до роботи працівників без оформлення трудових відносин, застосовані заходи притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства. Застосовано 734 попередження щодо платників єдиного податку першої-третьої групи та накладено більше 5 млн грн. штрафних санкцій до інших роботодавців.
  У ході проведених інспекційних заходів укладено трудові договори із 2421 працівником.

  За інформацією Державної податкової служби кількість працівників, щодо яких у період з 1 липня по 1 серпня 2021 року надійшли повідомлення про прийняття їх на роботу, у порівнянні із відповідним періодом минулого року збільшилася на 10 відсотків або на 35 тисяч осіб, а у порівнянні із червнем цього року – на 12 відсотків або на 43 тисячі осіб.

  За результатами інформаційних заходів трудові договори укладено із майже 29 тисячами працівників, зазначають у Держпраці України.   

 • З початку інспекційної кампанії виявлено 170 неофіційних працівників

  З початку інспекційної кампанії виявлено 170 неофіційних працівників

  На Буковині триває посилена інспекційна кампанія, націлена на мінімізацію нелегальної праці.

  У полі зору інспекторів Управління Держпраці у Чернівецькій області роботодавці, котрі не відреагували на тривалу інформаційну кампанію з питань подолання не офіційної зайнятості та продовжують ухилятись від декларування найманих працівників.

  Загалом з початку інспекційної кампанії інспекторами праці Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснено 23 інспекційні відвідування роботодавців.

  У ході заходів контролю виявлено 170 незадекларованих працівників.

  За результатами інспекційних відвідувань суб’єкти господарювання легалізували працю 52 найманих осіб.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області дякує роботодавцям, котрі належним чином оформлюють з працівниками трудові взаємовідносини.

  Адже тільки задекларована праця вбереже від штрафних санкцій та сприятиме активному розвитку бізнесу.


   

   

 • Відбулася онлайн-зустріч керівництва Держпраці із членами Американської торговельної палати в Україні

  Відбулася онлайн-зустріч керівництва Держпраці із членами Американської торговельної палати в Україні

  3 серпня 2021 року відбулася чергова онлайн-зустріч заступника Голови Держпраці Ігоря Дегнери з керівниками та представниками компаній-членів Американської торговельної палати в Україні.

  Палата об’єднує понад 600 компаній-членів, що є лідерами у відповідних індустріях. Серед пріоритетів діяльності організації – поліпшення бізнес-клімату в Україні, зокрема, у сфері управління людським капіталом. У цьому напрямі і відбувається співпраця з Держпраці.

  У ході зустрічі обговорені питання щодо реалізації Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік, організації та проведення інформаційної та інспекційної кампаній, а також попередні результати проведених заходів. Досягнуто домовленостей щодо організації співпраці з операторами кабельних мереж в частині встановлення роботодавців, які використовують незадекларовану працю. Також були обговорені практичні аспекти реалізації положень Закону України «Про зайнятість населення» в частині застосування праці іноземців.

  Окремою темою розмови стали законодавчі ініціативи, в тому числі проєкт Закону «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», який має замінити чинний Закон України «Про охорону праці».

  Такі зустрічі вже стали традицією і є майданчиком для обговорення проблемних питань та вибудови довірчих відносин між інспекцією праці і соціально відповідальним бізнесом.


   

   

   

 • Виявлено масове використання не задекларованої зайнятості – 34 працівники працювали на зборі урожаю фруктів без оформлення трудових відносин

  Виявлено  масове використання не задекларованої зайнятості –  34 працівники працювали на зборі урожаю фруктів без оформлення трудових відносин 

  У рамках інспекційної кампанії, направленої на подолання не задекларованої праці,  керівники Управління Держпраці у Чернівецькій області та головні державні інспектори провели інспекційне відвідування суб’єкта господарювання  на Сокирянщині.

  Приватне підприємство, яке зареєстроване у Житомирській області, а свою фактичну господарську діяльність здійснює  у Дністровському районі Чернівецької області, займається вирощуванням та реалізацією фруктів.

  Саме під час збору урожаю абрикосів у садах підприємства фахівці Держпраці виявили при виконанні роботи 37 осіб.  34 із них працювали без належного оформлення трудових відносин.

  Встановлено, що у порушення чинного трудового законодавства, роботодавець допустив до виконання роботи  працівників без належного оформлення з ними трудових договорів та без повідомлення територіальний орган Державної податкової служби про їхній найм  на роботу. 

  Здійснюючи  інспекційне відвідування,  фахівці Держпраці проводили  необхідну фото та відео фіксацію заходу державного нагляду, намагалися встановити остаточні обставини масового використання незадекларованої праці, опитуючи безпосередньо  зайнятих  на виконання збору урожаю громадян.

  Діям посадовців територіального органу Державної служби України з питань праці  активно перешкоджала цивільна особа, котра спочатку представилася керівником підприємства, а потім (на прохання інспекторів праці надати підтверджуючі документи), відмовилася це зробити. Чоловік також чинив агресивні дії, здійснював тиск на громадян, що перебували у саду та спробував перешкоджати роботі інспекторів праці.

  Наразі фахівцями Управління Держпраці  у  Чернівецькій підготовлено відповідний акт інспекційного відвідування та припис. За використання неофіційної праці працівників роботодавцю загрожує дуже суттєва штрафна санкція.

  Довідково:   відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України, розмір санкції за порушення законодавства про працю в частині  фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) (в тому числі підміна трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування/ навчання, тощо), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків складає 10 мінімальних заробітних плат, що у 2021 році становить 60 000 гривень.

  Вчинення такого порушення повторно упродовж двох років обійдеться роботодавцеві вже у 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо  якого скоєно порушення -  180 000 гривень.


   

   

 • Держпраці продовжує роботу з оновлення та удосконалення законодавства з питань державного гірничого нагляду

  Держпраці продовжує роботу з оновлення та удосконалення законодавства з питань державного гірничого нагляду

  За поданням Держпраці Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України наказом від 31.03.2021 № 669 (далі – наказ) затвердило Правила виконання маркшейдерських робіт під час розробки родовищ рудних та нерудних корисних копалин (далі – Правила).

  Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.07.2021 за № 884/36506.

  Шляхом державного регулювання визначені організаційні та технічні вимоги до маркшейдерських робіт під час відкритого та підземного способах розробки родовищ рудних та нерудних корисних копалин, будівництві гірничих підприємств, використанні надр у цілях, що не пов’язані із видобуванням корисних копалин, а також структуру маркшейдерської служби гірничодобувного підприємства, правила ведення та зміст маркшейдерської документації, зокрема:
  – конкретизовано порядок та точність виконання робіт з маркшейдерського забезпечення гірничодобувного підприємства на усіх етапах освоєння родовища рудних та нерудних корисних копалин;
  – визначено методику та точність виконання маркшейдерських знімань на поверхні та у підземних виробках сучасними електронними вимірювальними приладами, використання супутникових технологій під час створення опорних та знімальних мереж;
  – визначено вимоги щодо порядку ведення польової, обчислювальної та графічної маркшейдерської документації у електронному вигляді.

  Вимоги цих Правил є обов’язковими в частині виконання маркшейдерських робіт для всіх суб’єктів господарювання та їх відокремлених структурних підрозділів незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, які здійснюють на території України проектування, будівництво, експлуатацію, консервацію та ліквідацію підприємств з розробки рудних та нерудних корисних копалин, а також об’єктів надрокористування, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин.

  Наказом визнано такими, що не застосовуються на території України:

  «Инструкцию по производству маркшейдерских работ», затверджену Державним комітетом з нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості і гірничого нагляду при Раді Міністрів СРСР 20 лютого 1985 року (НПАОН 74.2-5.01-85);

  «Инструкцию по производству маркшейдерских замеров и контролю горных работ на предприятиях черной металлургии СССР», затверджену Державним комітетом з нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості і гірничого нагляду при Раді Міністрів СРСР 01 листопада 1985 року (НПАОН 74.2-5.03-85);

  «Инструкцию по производству маркшейдерских замеров и контролю горных работ на предприятиях Министерства черной металлургии СССР», затверджену Державним комітетом з нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості і гірничого нагляду при Раді Міністрів СРСР 01 січня 1985 року (НПАОН 74.2-5.06-85).

  Джерело: сайт Держпраці України


   

 • Змінюється форма попередження щодо проведення планових заходів державного нагляду

  Змінюється форма попередження щодо проведення планових заходів державного нагляду

  На черговому засіданні Уряд прийняв низку законопроектів, покликаних перезавантажити систему перевірок бізнесу та створити сприятливий бізнес-клімат в Україні.

  Зокрема, йдеться про реалізацію законопроекту  «Про основні засади державного нагляду (контролю)». Цей законопроект сприятиме зменшенню регуляторного навантаження на доброчесний бізнес та впровадженню додаткових інструментів забезпечення прав громадян.

  Даним законопроектом виключено обов’язок органу контролю письмово повідомляти суб’єкта господарювання про планову перевірку.

  Натомість, органи контролю зобов’язані оприлюднювати плани перевірок на поточний плановий рік на власних офіційних сайтах, а також в Інтегрованій автоматизованій системі державного нагляду (контролю). Більше того, в Інтегрованій системі розміщується план комплексних заходів контролю.

  Відтак, суб’єкти господарювання вже у грудні поточного року можуть побачити всі заплановані відносно себе перевірки на весь наступний рік та не залежати в частині обізнаності про майбутні планові перевірки від результатів роботи пошти.

  Крім того, в межах удосконалення роботи Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) планується впровадження функціоналу автоматичного сповіщення суб’єктів господарювання про планові перевірки через електронний кабінет.

  Такі заходи роблять державний нагляд (контроль) більш прозорим та зручним за рахунок цифровізації процесів, зазначається на сайті Міністерства економіки України.


   

   

 • За рік середня зарплата в Україні зросла на 23%

  За рік середня зарплата в Україні зросла на 23%

  Середня номінальна заробітна плата в Україні в червні 2021 року становила 14 313 грн. Порівняно з червнем минулого року вона зросла на 23,6%, реальна заробітна плата зросла на 12,9%. Інформацію оприлюднено на сайті Міністерства економіки України.

  Згідно з даними Держстату, зростання заробітної плати порівняно з червнем минулого, 2020, року відбулося в усіх видах економічної діяльності. 

  Зокрема, найбільшими темпами зростала заробітна плата в сферах тимчасового розміщування й організації харчування (на 71,3%), мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (39,5%), інформації та телекомунікації (38,4%%), охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (36,7%), освіти (31,3%).

  Середня зарплата зросла в усіх регіонах країни. Найбільше зростання відбулось у Хмельницький (29%), Чернівецькій, Тернопільській (по 28%) областях.

  Головними рушіями зростання заробітної плати стали активізація виробничої діяльності більшості суб’єктів економічної діяльності, а також підвищення рівня мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 року до 6 000 грн. 

  Найвищий рівень середньої зарплати у червні зафіксовано в Києві (20 455 грн), Донецькій (14 988 грн), Київській (14 679 грн) та Миколаївській (14 044 грн) областях.

  Найвищу зарплату отримували працівники сфери інформації та телекомунікацій – 26 197 грн, фінансової та страхової діяльності – 22 691 грн, державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування - 19 868 грн, професійної, наукової та технічної діяльності - 19 052 грн, повідомляється на сайті Міністерства економіки.


   

   

 • Інспекційна кампанія -2021: виявлено понад 4 000 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів

  Інспекційна кампанія -2021: виявлено понад 4 000 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів

  З 1 липня, дати початку інспекційної кампанії, розпочато 1383 інспекційні відвідування та виявлено 4054 працівника, допущених до роботи без укладення трудових договорів, що свідчить про ретельну підготовку інспекційних заходів за результатами ризикоорієнтованого підходу.

  Наразі вирішуються питання щодо притягнення  роботодавців до адміністративної та фінансової відповідальності.

  У ході проведених заходів укладено трудові договори із 1 690 працівниками.

  Динаміка працевлаштування працівників, а також їх кількість у конкретних роботодавців, постійно відстежується ДПС та Держпраці.

  Зокрема, збільшення кількості працевлаштованих спостерігається у сферах сільського господарства (на 8,5 %) та торгівлі (на 7 %), проте найбільшу динаміку працевлаштування показали сфери тимчасового розміщування (на 141 %) та організації харчування (на 35 %).

  У порівнянні із відповідним періодом 2020 року відбулося збільшення кількості працівників, щодо яких надійшли повідомлення про прийняття на роботу, на 12 відсотків.

  У розрізі областей з початку інспекційної кампанії найвища динаміка працевлаштування у порівнянні із відповідним періодом минулого року спостерігається у Закарпатській (43,5 %), Чернівецькій (42 %) та Донецькій (26,9 %) областях.

  Інспекційна кампанія не припинила інформаційну та роз’яснювальну роботу інспекторів праці.

  Одночасно із інспекційною кампанією продовжується інформаційна робота. На регіональних телеканалах транслюються анімаційні відеоролики, розроблені за підтримки Проекту Міжнародної організації праці «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», що фінансується Європейським Союзом.

  Інформація щодо ризиків та наслідків незадекларованої праці розміщується у засобах масової інформації та інтернет ресурсах.

  Звертаємо увагу, що метою державного контролю за оформленням трудових відносин не є накладання штрафів, ціль – забезпечення додержання вимог законодавства про працю.

  Але, щодо тих роботодавців, які не оформлюють трудові відносини із найманими працівниками, обов’язково будуть застосовані штрафні санкції, повідомляється на сайті Держпраці України.


   

 • Увага! Телефонні шахраї вводять в оману підприємців, представляючись керівництвом Держпраці

  Увага! Телефонні шахраї вводять в оману підприємців, представляючись керівництвом Держпраці

  У зв’язку з надходженням інформації від суб’єктів господарювання про телефонні дзвінки невстановлених осіб від імені керівництва Державної служби України з питань праці з метою заволодіння грошовими коштами під будь-яким приводом, наголошуємо, що такі дзвінки здійснюються шахраями, які не мають жодного стосунку до керівництва та працівників Служби.  

  Просимо бути пильними та не дозволяти аферистам вводити себе в оману.

  Про можливі шахрайські чи провокаційні дії, будь ласка, повідомляйте за номером телефону 044-248-74-35 (головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції  Олександр Гарбар) та в правоохоронні органи.

  Шановні буковинці!

  Якщо ви стали свідками таких дій, негайно повідомте про це Управління Держпраці у Чернівецькій області, яке розташовується за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена, 3.

  Повідомлення можна надати оперативно за телефоном: (0372) 55 37 24.


   

 • Ухвалено зміни до держбюджету про підвищення мінімальної заробітної плати

  Ухвалено зміни до держбюджету про підвищення мінімальної заробітної плати

  Верховна Рада Україна підтримала  проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».

  Передбачено поетапне збільшення мінімальної заробітної плати та встановлення її з 1 вересня 5 000 гривень у місячному розмірі (зростання на 5,9 %), повідомляється на сайті Уряду.

  «Водночас буде збережено співвідношення між розмірами посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС та мінімальною заробітною платою, що склалося у поточному році ‒ 44,5%. Для реалізації зазначених ініціатив у проекті змін до держбюджету на 2020 рік передбачено збільшення видатків на 4 млрд гривень», - повідомив Міністр фінансів Сергій Марченко.

  Збільшення видатків на виплату підвищених розмірів мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС буде здійснено:

  - за рахунок економії видатків за бюджетною програмою «Обслуговування державного боргу» у сумі 3,5 млрд грн, що спричинено, зокрема, з відхиленням фактичного курсу національної валюти по відношенню до іноземних у порівнянні з прогнозним, що використовувався при підготовці державного бюджету на 2020 рік (зі змінами);

  - перегляду прогнозу доходів державного бюджету у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2020 року до 5000 гривень.

  Так, доходи буде збільшено на 0,5 млрд грн, зокрема податок на доходи фізичних осіб та військовий збір (0,4 млрд грн), податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування (0,1 млрд гривень).

  «Загалом запропоновані зміни стимулюватимуть зростання споживчого попиту, забезпечать детінізацію «сірих» зарплат. Це дозволить підвищити надходження до бюджету Пенсійного фонду, зміцнити стабільність бюджетної та пенсійної системи, а також поліпшить захист трудових і соціальних прав громадян», - наголосив Сергій Марченко.


   

   

 • З інспекторами праці органів місцевого самоврядування проведено розширену онлайн - нараду

  З інспекторами праці органів місцевого самоврядування проведено розширену онлайн - нараду

  Розширена онлайн-нарада відбулася під головуванням начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака.

  Запрошення до участі у спілкуванні у дистанційному режимі отримали всі об’єднані територіальні громади Буковини.

  Тема наради - питання організації проведення інформаційних та інспекційних заходів, спрямованих на подолання незадекларованої зайнятості  та на виконання Окремого доручення Держпраці від 11.08.2020 року за №302/1/3.3-20.

  У вітальному слові начальник Управління Держпраці, найперше, підкреслив:  заходи, що відбуваються у рамках інформаційної та інспекційної кампаніях,  мають організовуватися виключно з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України   від 22.07.2020 року за №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів  на території зі значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

  «Фахівці Управління  продовжують здійснювати серед суб’єктів господарювання регіону інформаційно-роз’яснювальну кампанію, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості,  - підкреслив Іван Луцак. - Так, за другу декаду серпня головні державні інспектори Управління  провели у рамках інформаційної кампанії понад 370 заходів.  Частина із таких заходів відбулася у  взаємодії з фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області,  Чернівецького обласного центру зайнятості, районних державних адміністрацій,  а також інспекторів праці та фахівців, на яких покладено обов’язки  інспекторів праці органів місцевого самоврядування. Загалом інспектори праці провели у рамках інформаційної кампанії  27 заходів».

  До участі у нараді також долучилися представники структурних підрозділів Управління, зокрема, відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Головний державний інспектор Олег Гончар у виступі  перед учасниками наради деталізував на тому, що згідно із Окремим дорученням Держпраці від 25.08.2020 року за № Д -330/1/3.1-20 контрольні заходи з питань виявлення неоформлених трудових відносин розпочалися вже з 25 серпня. Підкреслено, що фахівці органів місцевого самоврядування мають активніше включатися у здійснення контрольних заходів.

  У ході онлайн - наради учасники мали можливість поставити представникам Управління запитання щодо належної організацій інспекційної роботи та почути на них вичерпні відповіді.


   

 • Управління продовжує перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають в області аміачну селітру

  Управління продовжує перевірки суб’єктів господарювання, які використовують та зберігають в області аміачну селітру

  Позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері охорони праці суб’єктами господарювання, які використовують та зберігають аміачну селітру, продовжують здійснювати фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області.  

  Наразі головні державні інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці перевірили 12 підприємств, що розташовуються, зокрема у Новоселицькому, Сокирянському,  Герцаївському районах та у місті Чернівцях.

  Фахівці Держпраці  провели із суб’єктами господарювання відповідну інформаційно - роз’яснювальну  роботу щодо дотримання на складах температурного режиму, вологості, вентиляції, організації  контролю за процесом зберігання селітри і таке інше.

  Загалом  в області має бути перевірено 15 підприємств, які спеціалізуються на зберіганні та використанні аміачної селітри, про це повідомляють у відділі інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області.   

  Відповідний перелік підприємств опрацьовано та узгоджено у взаємодії з фахівцями департаменту агропромислового розвитку Чернівецької обласної державної адміністрації та управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області.

  У ході здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) фахівці Управління акцентують увагу на проведенні ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки, наявність проектної документації для зберігання селітри,  контролюють  стан зберігання хімічного продукту, температурний режим, наявність систем вентиляції, використання електрообладнання, проведення атестації робочих місць за умовами праці, наявність засобів індивідуального та колективного захисту, проходження персоналом навчання та перевірки знань з питань охорони праці та промислової безпеки та низку інших питань.


   

 • Посилення інформаційних та інспекційних заходів обговорено на спільній нараді

  Посилення інформаційних та інспекційних заходів обговорено на спільній нараді 

  Управління Держпраці у Чернівецькі області організувало та провело  спільну наради між представниками територіальних органів державних відомств, зокрема, Пенсійного фонду України, Державної служби зайнятості та Національної поліції України.

  Тема наради - якісне та оперативне проведення інформаційних заходів, що передують запланованій посиленій інспекційній кампанії Державної служби України з питань праці.

  Нарада відбулася на виконання Окремого доручення Держпраці  та  з метою підвищення ефективності роботи фахівців  щодо забезпечення контролю за оформленням трудових відносин.

  Оскільки Чернівецька область залишається одним із регіонів зі стрімким поширенням корона вірусної інфекції, то робоча зустріч представників територіальних органів державних відомств відбулася у дистанційному режимі.

  Керівник Управління Іван Луцак поінформував колег про те, що фахівці продовжують здійснювати серед суб’єктів господарювання регіону активну  інформаційно-роз’яснювальну кампанію, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості.

  Так, за другу декаду серпня головні державні інспектори Держпраці провели у рамках інформаційної кампанії понад 370 заходів. 

  Іван Луцак підкреслив, що частина із таких заходів відбулася у повній взаємодії з фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (36 заходів), Чернівецького обласного центру зайнятості (26 заходів), Чернівецької обласної державної адміністрації та районних державних адміністрацій (60 заходів), а також органів місцевого самоврядування Буковини.

  У ході ділового спілкування окреслено плани взаємодії між відомствами при проведенні подальших інспекційних заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання законодавства про працю роботодавцями регіону.

  Учасникам наради також було запропоновано долучитися до онлайн - наради Управління із інспекторами праці органів  місцевого самоврядування, запланованої на середу 26 серпня.


   

   

 • Держпраці активно співпрацюватиме з правоохоронцями для очищення системи від корупціонерів

  Держпраці активно співпрацюватиме з правоохоронцями для очищення системи від корупціонерів

  Днями  правоохоронні органи затримали начальницю одного з відділів ГУ Держпраці в Одеській області після одержання нею частини неправомірної вигоди.

  За попередньою інформацією Нацполіції, посадовець налагодила схему вимагання та одержання неправомірної вигоди з підприємців регіону за реєстрацію та видачу дозвільних документів щодо розміщення об’єктів підвищеної небезпеки, а саме автозаправних станцій скрапленого газу. 

  Такі поодинокі випадки досі трапляються та псують репутацію усіх працівників Держпраці, які доброчесно виконують свою роботу.

  Керівництво Служби і надалі співпрацюватиме з правоохоронними органами для очищення системи Держпраці від корупціонерів.

  Якщо вам стало відомо про можливі порушення працівниками Держпраці вимог антикорупційного законодавства, ви можете зателефонувати за номером:

  044-248-74-35 (головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції  Олександр Гарбар),

  або надіслати повідомлення - Harbar@dsp.gov.ua.

  Таку ж інформацію можна повідомити безпосередньо й до Управлінні Держпраці у Чернівецькій області.

  Якщо вам відомі факти корупції, до яких причетні фахівці Управління, ви можете повідомити про них за телефоном: (0372) 55-37-24.
  Своє повідомлення Ви також можете надіслати поштою на адресу:
  58003, м. Чернівці, вул. Зелена, 3,

  або на електронну скриньку: 24cv@dsp.gov.ua


   

   

   

   

 • Шановна буковинська громадо, з Днем Незалежності!

  З Днем Незалежності!

  Шановна буковинська громадо!

  Від імені територіального органу Державної служби України з питань праці – Управління Держпраці у Чернівецькій області вітаю вас з Днем Незалежності рідної країни.

  Майже три десятки років тому у цей знаменний день розпочалася нова сторінка історії вільної держави і стала стимулом для кожного патріотичного українця для плідної, натхненної праці заради майбутнього.

  Адже тільки сумлінною працею  можна зміцнити силу і славу своєї Батьківщини.

  Дорогі буковинці,

  з цієї нагоди бажаю усім нам наснаги та звершення добрих справ.

  Здоровя вам і вашим родинам, добробуту і процвітання.

  Слава Україні! Героям слава!

  З повагою Іван Луцак - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

 • У рамках інформаційної кампанії інспекторами Управління проведено понад 370 заходів

  У рамках інформаційної кампанії  інспекторами Управління проведено понад 370 заходів

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують здійснювати серед суб’єктів господарювання регіону активну  інформаційно-роз’яснювальну кампанію, спрямовану на подолання не задекларованої зайнятості.

  Заходи відбуваються на виконання окремого доручення Держпраці України  від 11.08.2020 року  з метою підвищення ефективності роботи фахівців  щодо забезпечення контролю за оформленням трудових відносин та з урахуванням доручення Прем’єр -  міністра України від 17.02.2020 року.

  Так, за другу декаду серпня головні державні інспектори Управління  провели у рамках інформаційної кампанії понад 370 заходів.  

  Роботодавців поінформовано про посилення з першого вересня інспекційної діяльності Держпраці.  Деталізовано на найбільш ефективних способах дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці.

  Серед суб’єктів господарювання розповсюджуються відповідні друковані пам’ятки.  


   

   

   

 • До уваги суб’єктів господарювання! У Порядок відомчої реєстрації технологічного транспорту внесено зміни

  До уваги суб’єктів господарювання! У Порядок відомчої реєстрації технологічного транспорту внесено зміни

  У Порядок відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних  та інших технологічних транспортних засобів внесено зміни. Зміни внесено відповідною Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 року за №617.

  Так, реєстрація технологічного транспортного засобу здійснюється на підставі письмової заяви  власника згідно з відповідними додатками.

  До заяви суб’єкт господарювання зобов’язаний додати  засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують  право володіння, користування і розпорядження технологічним транспортним засобом, а також декларацію про відповідність, оформлену  виробником, або його уповноваженим  представником - для технологічних транспортних засобів, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин.

  До заяви також додається акт технічного огляду.

  Для отримання додаткових консультацій, суб’єкт господарювання може звернутися до відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області за телефоном -

  (0372) 55 29 71


   

   

 • Відбулася спільна нарада щодо продовження роботи з питань детінізації ринку праці

  Відбулася спільна нарада щодо продовження роботи з питань детінізації ринку праці

  У Держпраці України відбулася нарада за участі представників Державної податкової служби, Пенсійного фонду, Державної служби зайнятості, Національної поліції та Асоціації міст України під головуванням заступника Голови Держпраці Ігоря Дегнери, повідомляє сайт державного органу.

  Під час зустрічі обговорено питання продовження спільної роботи щодо детінізації ринку праці та можливих механізмів взаємодії у цьому напрямі.

  Нагадуємо, з червня 2020 року триває масштабна інформаційна кампанія, під час якої інспектори праці вже довели до відома 152 883 роботодавцям інформацію про неприпустимість допуску до роботи без оформлення трудових відносин, переваги офіційного працевлаштування та ризики незадекларованої праці.

  З 1 вересня 2020 року Держпраці заплановано проведення інспекційної кампанії, під час якої будуть здійснюватися заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Заходами контролю будуть охоплені суб’єкти господарювання, у яких за результатами інформаційної кампанії встановлена невідповідність фактичної кількості працівників даним Реєстру застрахованих осіб та у яких відсутня позитивна динаміка працевлаштування.

  Держпраці у черговий раз звертаємо увагу роботодавців на неприпустимість допуску до роботи неоформлених працівників, адже незадекларована праця створює недобросовісну конкуренцію, наносить шкоду суспільству, державі та працівнику.


   

 • Працедавця попереджено про недопустимість використання незадекларованої зайнятості

  Працедавця попереджено про недопустимість використання не задекларованої зайнятості

  Факт порушення законодавства про працю у частині декларування зайнятості  встановив головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області. Інспекційне відвідування роботодавця відбувалося за колективним зверненням громадян.

  Фахівець Держпраці виявив у суб’єкта господарювання, що надає послуги пов’язані з охороною державної, колективної та приватної власності, а також охорони фізичних осіб шістьох неоформлених працівників.

  Роботодавець допустив до виконання обов’язків  працівників без укладання трудового договору та без повідомлення  про факти їхнього працевлаштування територіальний орган Державної фіскальної служби.

  Також було встановлено й інші порушення трудового законодавства, зокрема,  при звільненні працівникам не виплачені компенсація за невикористані відпустки, не виплачувалася допомога з тимчасової непрацездатності, виявлено  порушення при організації трудового розпорядку і таке інше.

  Як наслідок, інспектором Держпраці було складено відповідний акт інспекційного відвідування та припис про усунення виявлених порушень, який є для роботодавця обов’язковим до виконання.  

  Оскільки суб’єкт господарювання здійснює підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування і є платником єдиного податку третьої групи, то до нього Управління Держпраці застосувало попередження.

  У разі, якщо роботодавець  використає працю  неоформлених працівників  повторно упродовж  двох років з дня виявлення даного порушення,  до нього може бути застосовано додаткову відповідальність, а саме штрафну санкцію  - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  Довідково: з  1 вересня 2020 року Держпраці посилить  інспекційні заходи  щодо виявлення у суб’єктів господарювання неоформлених працівників.

  Якщо головні державні інспектори виявлять факти працевлаштування не задекларованих працівників, до роботодавців  будуть вживатися заходи щодо притягнення до відповідальності, у тому числі, фінансові.

  Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час; виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься  штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовуватиметься попередження.

  Передбачено додаткову відповідальність,  якщо роботодавець  використовує працю  неоформлених працівників  повторно упродовж  двох років з дня виявлення порушення - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:

  трудові відносини між роботодавцем та працівником мають бути належно оформлені.

  Це є запорукою гідних, безпечних, здорових умов праці та якісного виконання працівниками своїх професійних обов’язків!


   

   

 • Інспекційна кампанія Держпраці щодо виявлення неоформлених трудових відносин з 1 вересня буде посилена

  Інспекційна кампанія Держпраці щодо виявлення неоформлених трудових відносин з 1 вересня буде посилена

  З 1 вересня 2020 року Держпраці посилить  інспекційні заходи  щодо виявлення у суб’єктів господарювання неоформлених працівників.

  Якщо головні державні інспектори виявлять факти працевлаштування не задекларованих працівників, до роботодавців  будуть вживатися заходи щодо притягнення до відповідальності, у тому числі, фінансові.

  Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час; виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків  - штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовуватиметься попередження.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Управління Держпраці наголошує роботодавцям на необхідності  впорядкування трудових відносин з працівниками відповідно до норм чинного законодавства про працю.


   

 • Незадекларована праця - фінансові ризики для роботодавців

  Незадекларована праця - фінансові ризики для роботодавців

  Управління Держпраці у Чернівецькій області застерігає суб’єктів господарювання Буковини:

  фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;

  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків

  тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  До юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

  Передбачено додаткову відповідальність,  якщо роботодавець  використовує працю  неоформлених працівників  повторно упродовж  двох років з дня виявлення порушення - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:

  трудові відносини між роботодавцем та працівником мають бути належно оформлені.

  Це є запорукою гідних, безпечних, здорових умов праці та якісного виконання працівниками своїх професійних обов’язків!


   

 • У першому півріччі 2020 - го на виробництві зафіксовано 15 нещасних випадків

  У першому півріччі 2020 - го на виробництві зафіксовано 15 нещасних випадків

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє:

  у першому півріччі 2020 року на підприємствах, в установах, організаціях  області сталося 15 нещасних випадків виробничого травматизму, 4 з яких - зі смертельним наслідком.

  За аналогічний період минулого, 2019, року в області було зафіксовано 25 нещасних випадків, у двох із них потерпілі загинули.

  Так, у нинішньому році нещасні випадки зі смертельним наслідком сталися на підприємстві залізничного транспорту, в установах соціально-культурної сфери.      

  Випадки загального виробничого травматизму зареєстровано  на підприємствах будівельної галузі, торгівлі, автомобільного транспорту, пошти та зв’язку, соціальної сфери, тощо.

  Найбільшу кількість нещасних випадків зафіксовано у Чернівцях - 9 та у Кіцманському районі - 3.

  По одному випадку виробничого травмування сталося у Глибоцькому  та Новоселицькому районах.

  Причинами більшості нещасних випадків є невиконання вимог інструкцій з охорони праці.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області - звертається до керівників підприємств, установ, організацій регіону з вимогою повного дотримання чинних нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці.

  Належне дотримання законодавства про охорону праці допоможе уникнути працівникам ризиків травмуватися на робочому місці.


   

   

   

 • Актуально! Роботодавці на Буковині пропонують для працівників понад вісім сотень вакансій

  Актуально! Роботодавці на Буковині пропонують для працівників понад вісім сотень вакансій  

  Станом на 11.08.2020 року на Буковини було 876 вакансій. Найвищі зарплати – від 15 до 18 тисяч. гривень роботодавці пропонують майстру цеху, двом керуючим відділенням та одному виконавцю робіт. 

  Роботодавці пропонують зарплату від 10 до 15 тисяч гривень на 84 вакансії. На таку оплату шукають бухгалтерів, начальника сектору, термообробників швацьких виробів, поліцейських (інспекторів) патрульної служби, водіїв тролейбусів, швачок та електромонтажників - схемників.

  Заробітну плату від 7 до 10 тисяч гривень пропонують електромонтерам з експлуатації, слюсарям з експлуатації та ремонту газового устаткування, слюсарям аварійно-видобувних робіт, операторам швацького устаткування, провідникам пасажирських вагонів, верстатникам деревообробних верстатів, фармацевтам. Загалом є  190 вакансій.

  118 пропозицій роботи  зареєстровано із зарплатою від 6 до 7 тисяч гривень. Це робота для інспекторів, слюсарів з ремонту рухомого складу, контролерів водопровідного господарства, монтерів колій, електромеханіків та столярів.

  Від мінімальної зарплати до 6 тисяч гривень є 298 вільних посад. Роботодавці пропонують таку оплату менеджерам, бухгалтерам, головним спеціалістам в органах державного управління, майстрам з охорони праці.

  Решта - 182 пропозиції з мінімальною заробітною платою. На таку оплату шукають бібліотекарів, юрисконсультів, методиста, вчителя-дефектолога, викладача-інструменталіста, викладача професійного навчального закладу, лікаря-лаборанта та вихователів, про це інформують у Чернівецькому обласному центрі зайнятості.