UP
Фільтр
 • У студії «Суспільне Буковина» - про важливість втілення заходів Національного плану дій щодо рівня не задекларованої праці

  У студії «Суспільне Буковина» - про важливість втілення заходів Національного плану дій щодо рівня не задекларованої праці

  Про мету, цілі та очікувані результати від реалізації Національного плану дій щодо рівня не задекларованої праці на 2021 рік розповіла в ефірі програми «:Сьогодні. Головне»  телеканалу «Суспільне Буковина» заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Автор і ведуча програми - журналістка Інна Кубай.

  Учасники програми обговорили масштаби неофіційної праці на Буковині, а відповідно наслідки і  ризики, яке несе в собі це вкрай негативне соціальне явище.

  Галина Кушнір акцентувала на відповідальності роботодавців за використання неофіційної праці та на  результатах інформаційних та інспекційних кампаній, проведених інспекторами праці  Управління.


   

 • Середня зарплата в Україні за рік зросла на 30%

  Середня зарплата в Україні за рік зросла на 30%

  Середня номінальна заробітна плата в Україні в квітні 2021 року становила 13 543 грн. Порівняно з квітнем минулого року її розмір зріс на 29,8%, реальна заробітна плата зросла на 19,7% відповідно.

  Про це повідомляється на офіційному сайті Міністерства економіки України.

  Згідно з даними Держстату, зростання заробітної плати порівняно з квітнем 2020 року відбулося в усіх видах економічної діяльності. Зокрема, найбільшими темпами зростала заробітна плата в сфері тимчасового розміщування й організації харчування (на 99%), охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (на 67%), операцій з нерухомим майном (на 52%), інформації та телекомунікації (48%), професійної, наукової та технічної діяльності (48%).

  Середня зарплата зросла в усіх регіонах країни. Найбільше зростання порівняно з квітнем минулого року відбулось у Тернопільській (49%), Чернівецькій (43%), Івано-Франківській (41%) областях.

  Головними рушіями зростання заробітної плати стали активізація виробничої діяльності більшості суб’єктів економічної діяльності, а також підвищення рівня мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 року до 6 000 грн.

  Найвищий рівень середньої зарплати у квітні зафіксовано в Києві (20 422 грн), Київській (13 908 грн) та Донецькій (13 886 грн) областях, найнижчий – у Херсонській області (10 647 грн).

  Найвищу зарплату отримували працівники сфери інформації та телекомунікацій – 27 101 грн, фінансової та страхової діяльності – 23 557 грн, професійної, наукової та технічної діяльності (21 883 грн), зазначається на сайті Міністерства економіки України.


   

   

 • Держпраці поглиблює конструктивну співпрацю з Управлінням Укртрансбезпеки

  Держпраці поглиблює  конструктивну співпрацю з Управлінням Укртрансбезпеки  

  «Транспортна галузь залишається однією із тих галузей економіки в регіоні, де інспектори праці фіксують найвищий ризик використання не задекларованої праці за рівнем частки зайнятості населення. Паспортом неформальної зайнятості Чернівецької області  визначено  сім галузей економіки з високим ступенем ризику щодо оформлення трудових відносин. Сфера пасажирських та вантажних перевезень -  у їх числі», - на цьому наголосила заступник начальника Управління Держпраці  Галина Кушнір на робочій зустрічі - нараді з представниками Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області.

  Обговорення подальшої спільної роботи між територіальними органами виконавчої влади відбулося сьогодні, 27 травня, у відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління.

  Участь у діловому спілкуванні  від Держпраці взяли  заступник керівника відомства Галина Кушнір та  інспектор праці Василь Боячук, від Управління Укртрансбезпеки - виконувач обов’язків заступника начальника територіального органу Роман Демидюк та юрист Ольга Том’юк.  

  Учасники зустрічі окреслили спільні заходи та обговорили шляхи реалізації запланованого.

  Галина Кушнір наголосила  на тому, що посилення співпраці між відомствами, як ніколи на часі, адже наразі в області  триває реалізація заходів Національного плану дій щодо рівня незадекларованої зайнятості, ухваленого цьогоріч 27 квітня на рівні профільних міністерств та відомств.

  «Вважаю за необхідне підкреслити: ми вже маємо досвід роботи у межах діяльності постійно діючої робочої групи з питань узгодження спільних дій щодо зменшення рівня задекларованої зайнятості», - зазначила представниця Держпраці.

  Повідомлено також, що інспектори праці Управління  проводитимуть (згідно з графіком проведення інформаційних та інспекційних кампаній Держпраці) серед суб’єктів господарювання сфери транспорту  у липні інформаційну кампанію. А вже у серпні галузь буде охоплено інспекційними заходами.   


     

   

 • Про ризики і наслідки не задекларованої праці - у програмі «Постфактум» на телеканалі ТВА

  Про ризики і наслідки не задекларованої праці - у програмі «Постфактум» на телеканалі ТВА

  «Проблема нелегальної зайнятості залишається однією із найактуальніших для регіону», - зазначила в ефірі програми «Постфактум» на телеканалі ТВА заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Автор та ведуча програми - журналістка Юлія Стеранка.

  У телепрограмі посадовець Держпраці розповіла про масштаби неофіційної праці, відповідальність роботодавців і працівників за порушення чинного трудового законодавства, а також про результати інформаційних та інспекційних заходів, проведених у нинішньому році інспекторами праці Управління.

  Галина Кушнір також акцентувала на заходах, що проводитимуться на Буковині у рамках реалізації Національного плану дій щодо рівня незадекларованої зайнятості на 2021 рік, ухваленому цьогоріч 27 квітня на рівні профільних міністерств та відомств.


   

  .

   

 • Управління Держпраці закликає буковинців працювати легально: роботодавці області пропонують для працевлаштування понад 700 вакансій

  Управління Держпраці закликає буковинців працювати легально: роботодавці області пропонують для працевлаштування понад 700 вакансій

  Станом на 25 травня 2021 року у базі даних Чернівецької обласної служби зайнятості - понад 700 вакансій.

  Для фахівців з вищою освітою є 17 вакансій менеджерів, зокрема з оптової і роздрібної торгівлі, зі збуту, із надання кредитів, адміністративної, зовнішньоекономічної діяльності, з туризму. Для шукачів роботи цієї категорії є пропозиції роботи: спеціалістів державної служби (14 вакансій), інспекторів (13 вакансій), лікарів (10 вакансій), бухгалтерів (9 вакансій), начальників відділів поштового зв’язку (8 вакансій), фармацевтів (4 вакансії), головних бухгалтерів (3 вакансії), адміністраторів (3 вакансії), вчителів закладів загальної середньої освіти (2 вакансії). Також є вакансії архітектора, інженера з комп’ютерних систем, інженера-проектувальника, інженера-конструктора, начальника цеху, головного інженера, інженера з охорони праці, фахівця з публічних закупівель, модельєра-конструктора, логіста, кошторисника та інші.

  У Чернівецькій обласній службі зайнятості акцентують на тому, що на ринку праці завжди є потреба у фахівцях робітничих професій. Найбільша потреба у слюсарях (за різними напрямами) - 25 вакансій: з ремонту колісних транспортних засобів, з експлуатації та ремонту газового устаткування, механоскладальних робіт, з ремонту електроустаткування, а також ремонтники та сантехніки. Також є потреба у листоношах (24 вакансії), швачках (24 вакансії), водіях (23 вакансії), охоронцях (20 вакансій), електромонтажниках-схемниках (15 вакансій), кухарях (10 вакансій), токарях (8 вакансій), операторах заправних станцій (7 вакансій), майстрах (6 вакансій), касирах (5 вакансій), столярах (6 вакансій), офіціантах (4 вакансії), верстатниках деревообробних верстатів (4 вакансії). Є робота для кухонних працівників, прибиральників службових приміщень, контролерів енергонагляду, комірників та інші.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: лише офіційно влаштований громадянин може сподіватися на гідні та безпечні умови праці, гарантовані чинним законодавством про працю.

  Які права мають задекларовані працівники?

  З моменту підписання трудового договору ви – найманий працівник, який має трудові права й соціальні гарантії.

  Гідні та безпечні умови праці

  Ви маєте право на безпечні та здорові умови праці. Роботодавець зобов’язаний перевіряти робочі місця, надавати спецодяг і взуття, засоби індивідуального захисту, організовувати навчання з охорони праці та медичні огляди.

  Якщо ж ваші умови праці шкідливі, ви отримуєте додаткову відпустку, підвищену оплату, ранній вихід на пенсію та інші пільги.

  Виконання посадових обов’язків

  Роботодавець не може змусити вас виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією. То ж, якщо ви не згодні з тим, що вам кажуть робити, можете відмовитися.

  Нормований робочий час

  Закон забороняє працювати більше 40 годин на тиждень. Якщо ви працюєте у шкідливих умовах або вам менше 18 років, ваш робочий тиждень ще менше − 36 годин.

  При п’ятиденному робочому тижні ви маєте відпочивати два дні. Якщо вихідний всього один, ваш робочий день має тривати до 7 годин.

  Вас не можуть змусити працювати у надурочні години чи вихідні дні. Хіба що це потрібно для оборони країни, усунення наслідків стихійного лиха, аварії чи недопущення псування майна. Ще одна приємна перевага задекларованої праці – скорочений робочий день напередодні святкових і неробочих днів.

  Оплачувані та неоплачувані відпустки

  За трудовим договором ви маєте право на щорічні оплачувані відпустки. Станом на січень 2020 року, мінімальна тривалість такої відпустки − 24 календарних дні за робочий рік. Якщо вам менше 18 років, можете відпочивати 31 день.

  Крім основної відпустки вам дозволені оплачувані навчальні та творчі відпустки (для написання дисертації чи підручника, для участі у всеукраїнських і міжнародних спортивних змаганнях). Стали донором крові? Відпочиньте наступного дня або додайте цей день до щорічної відпустки. Зарплата при цьому зберігається.

  Ви можете взяти відпустку за власний рахунок у разі весілля, народження дитини, похорон, для догляду за хворими родичами.

  Також передбачені додаткові відпустки для працівників з дітьми, учасників бойових дій та чорнобильців.

  Регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної

  Місячна зарплата за повністю виконану роботу не може бути менше мінімальної (у 2021 році – 6 000 грн).

  Працюєте з ранку до ночі? За трудовим законодавством робота у надурочні години та вихідні дні оплачується в подвійному розмірі. За роботу на свято ви можете взяти день відпочинку.

  Роботодавець не може виплачувати зарплату, коли заманеться. Ви повинні отримувати її регулярно, не рідше двох разів на місяць та не пізніше семи днів після закінчення періоду роботи. Якщо день виплати збігається з вихідними чи святами, зарплата виплачується напередодні.

  Захист від необґрунтованих штрафів

  Вас штрафують за запізнення чи неефективну роботу? Задекларована праця захищає вас від зловживань зі сторони роботодавця. За порушення трудової дисципліни закон передбачає лише два покарання: догану або звільнення.

  Матеріальна відповідальність стягується в разі суттєвої шкоди внаслідок протиправних дій або бездіяльності. А відрахування не можуть перевищувати 20% зарплати. Вам же треба за щось жити.

  Можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію

  Працюючи офіційно, ви можете поєднувати роботу з навчанням у школі, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, в аспірантурі, підвищенням кваліфікації. Закон передбачає оплачувані відпустки чи можливість взяти вільні від роботи дні без оплати або з частковою оплатою під час сесії.

  Захист від незаконного звільнення

  Незадекларованого працівника можуть звільнити в будь-який день. А якщо у вас є трудовий договір, роботодавець має попередити про звільнення за два місяці.

  Страхові виплати в разі непрацездатності

  За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це ваша гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.

  Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо ви незадекларовані, на допомогу годі розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.


 • Очільники Держпраці взяли участь у VIII З’їзді ФПУ

  Очільники Держпраці взяли участь у VIII З’їзді ФПУ

  25 травня, т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко та заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера взяли участь у VIII З’їзді Федерації профспілок України.

  На заході були присутні 377 делегатів від 45 всеукраїнських профспілок та 25 територіальних профоб’єднань, керівники центральних органів державної влади, соціальні партнери, представники громадських організацій, ЗМІ.

  Під час З’їзду було підбито підсумки роботи ФПУ за останні п’ять років, заслухано звіт Ради ФПУ та визначено завдання на наступний п’ятирічний період щодо найбільш актуальних соціально-економічних та трудових питань, повідомляється на сайті Держпраці України.

  Григорій Осовий, якого переобрано на посаду Голови ФПУ шляхом відкритого голосування, висловив готовність співпрацювати з усіма спілчанами для вирішення найбільш актуальних питань та підкреслив важливість взаємодії з усіма зацікавленими державними органами та громадськими організаціями.

  Для Держпраці поглиблення співпраці з ФПУ теж є надзвичайно важливим питанням. Адже ефективна взаємодія з усіма сторонами соціального діалогу є визначальною для досягнення цілей щодо забезпечення гідних умов праці для кожного працівника.


   

   

 • З метою налагодження якісної взаємодії з територіальним громадам Буковини проведено розширену онлайн-нараду

  З метою налагодження якісної взаємодії з територіальним громадам Буковини проведено розширену онлайн-нараду

  Представників 52 територіальних громад Буковини було запрошено до участі у розширеній нараді з органами місцевого самоврядування   щодо налагодження подальшої якісної взаємодії у частині забезпечення дотримання законодавства про працю та зайнятість.

  Нарада  відбулася сьогодні, 25 травня. Ініціатором виступило Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Головувала на зібранні заступник начальника територіального органу Держпраці Галина Кушнір.

  Засідання відбулося у форматі онлайн.

  «Управління посилює взаємодію  з органами місцевого самоврядування задля спільної мети -  мінімізацію не задекларованої зайнятості в регіоні, збільшення кількості застрахованих осіб та розширення сфери зайнятості. Це автоматично збільшить фінансові доходи до бюджетів різних рівнів, а звідси - посилить соціальний захист працівників та сприятиме економічному розвитку підприємств Буковини», - наголосила на початку зустрічі Галина Кушнір.

  Найперше, посадовець зазначила на новаціях у трудовому законодавстві. Зміни стосуються, зокрема, відповідних статей Кодексу законів про працю України, Закону України «Про місцеве самоврядування» та  Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

   Галина Кушнір ґрунтовно деталізувала нововведення, роз’яснила повноваження громад та органів виконавчої влади у цьому плані. Учасників наради закликано до активнішого  використання можливостей, якими наділені громади.  

  Окрему увагу на нараді  приділено ухваленому  на рівні держави наприкінці квітня  Національному плану дій щодо рівня не задекларованої праці на 2021 рік. Учасників поінформовано про мету, цілі та очікувані від реалізації документу результати.

  Повідомлено також про хід інформаційних та інспекційних кампаній, які  організовуються Управлінням  Держпраці. Підсумовано результати діяльності, виокремлено низку заходів, які у майбутньому реалізовуватимуться у ході таких кампаній спільно з органами місцевого самоврядування.

  До участі у онлайн-форумі було запрошено представників постійно діючої робочої групи з питань узгодження спільних дій щодо зменшення рівня не задекларованої праці, зокрема, фахівців Головного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Держпродспоживслужби та Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області, а також фахівців Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Учасники робочої групи з питань узгодження спільних дій щодо зменшення рівня не задекларованої праці представили на нараді аналітичні матеріали діяльності відомств та висловили свої пропозиції щодо посилення взаємодії.    


    

       

 • Держпраці вживатиме усіх заходів задля недопущенням порушень прав працівників на безпечні умови праці – наголошено на апаратній нараді у Чернівецькій ОДА

  Держпраці вживатиме усіх заходів задля недопущенням порушень прав працівників на безпечні умови праці – наголошено на апаратній нараді у Чернівецькій ОДА

  Результати роботи комісій розслідувань випадків захворювань медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 обговорено сьогодні, 24 травня, на розширеній апаратній нараді у Чернівецькій обласній державній адміністрації.

  «Грунтовний аналіз діяльності комісій, проведений Держпраці,засвідчив про певні проблеми, що мають місце при проведенні розслідувань», - зазначив  під час апаратної наради начальник Управління Іван Луцак.

  Очільник наголосив на тому, що це, зокрема, - несвоєчасне надання роботодавцями повідомлень про настання  захворювань; недостатній рівень в окремих випадках якості епідеміологічних розслідувань профільними фахівцями; недостатній контроль з боку Департаменту охорони здоров’я ОДА за своєчасним завершенням розслідувань випадків профзахворювань, а також несвоєчасне направлення матеріалів до Управління лікувальними закладами.  

  Керівник територіального органу Держпраці повідомив, що станом на  20.05. 2021 року Управлінням отримано 976 повідомлень про випадки гострих професійних захворювань працівників медичних закладів на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у тому числі,  27 повідомлень про захворювання, що призвели до летальних наслідків.

  Наразі Управлінням завершено розслідування 22  випадків смертей медиків; пов’язано з умовами праці - девять  випадків. Продовжується робота трьох комісій зі спеціальних розслідувань.

  У ході наради акцентовано на тому, що Держпраці вживатиме усіх  додаткових заходів з метою недопущенням порушень прав працівників на гідні та безпечні умови праці.


   

   

   

 • Актуальні дані щодо захворювань працівників медзакладів регіону СOVID-19

  Актуальні дані щодо захворювань працівників медзакладів регіону СOVID-19

  Станом на ранок 24.05.2021 року (з початку ускладненої епідеміологічної ситуації в регіоні) до Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло 982 повідомлення про захворювання медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337, триває робота комісій розслідувань.

  На сьогодні роботу 709 комісій завершено. Пов’язано з умовами праці 373 випадки захворювань.

  Встановлено, що у 336 випадках захворювання не пов’язані з виконанням безпосередніх професійних обов’язків, про це повідомляють у відділі з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

 • Розпочато розслідування випадку смерті вантажника місцевого підприємства

  Розпочато розслідування випадку смерті вантажника місцевого підприємства

  Остаточні  обставини  та причини смерті вантажника одного із  підприємств  Чернівців розпочинає встановлювати комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Відповідне повідомлення згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337, надійшло до Управління  Держпраці.

  За повідомленням роботодавця, смерть працівника 1962 року народження, котрий виконував свої трудові обов’язки,  сталася через раптове погіршення стану здоров’я.

  Смерть чоловіка констатували лікарі бригади швидкої медичної допомоги, котрі прибули на виклик.

  Управлінням Держпраці, відповідно до вимог пункту 10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, утворено комісію та організовано проведення спеціального розслідування випадку смерті працівника під час виконання ним трудових обов’язків.


   

 • Уряд пропонує удосконалити процедуру вирішення трудових спорів

  Уряд пропонує удосконалити процедуру вирішення трудових спорів

  Уряд підтримав проєкт закону щодо  удосконалення процедури вирішення індивідуальних трудових спорів. Відповідне рішення було ухвалено на черговому засіданні Уряду 19 травня.

  Документом пропонується доповнити законодавство нормами щодо  альтернативного досудового механізму вирішення індивідуальних трудових спорів, який передбачає можливість залучення до цього процесу медіаторів.

  “Медіація - це сучасний та  ефективний спосіб вирішення трудових спорів і захисту трудових прав працівників, який широко використовується в розвинутих країнах. При цьому в документі зберігаються вже існуючі варіанти вирішення таких спорів: за участі комісії по трудових спорах та через суд. Ухвалення цього законопроєкту  наближає гармонізацію національного законодавства із законодавством Європейського Союзу та створює додаткові можливості для ефективного і швидкого відновлення порушених прав сторін трудового спору”,- зазначив заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Дядюра.

  Процедура медіації здійснюватиметься за взаємною згодою сторін індивідуального трудового спору. Для цього сторони укладатимуть з медіатором договір про медіацію.

  Крім того, законопроєктом передбачено:

  визначення на законодавчому рівні поняття “індивідуальний трудовий спір”, його сторін та осіб, які можуть представляти інтереси сторін;

  визначення строків звернення до суду у разі, коли залучення медіатора не сприяло досягненню бажаного результату;

  упорядкування строків звернення працівників і роботодавців до суду з питань вирішення трудових спорів;

  чітке визначення максимального періоду відшкодування заробітної плати за вимушений прогул - не більше ніж за один рік;

  врегульована участь в індивідуальних трудових спорах фізичних осіб, які використовують найману працю.

  За матеріалами сайту Мінекономрозвитку


   

 • Увага! Суб'єкт господарювання зобов’язаний повідомити Держпраці про намір виконання робіт підвищеної небезпеки

  Увага! Суб'єкт господарювання зобов’язаний  повідомити Держпраці про намір виконання робіт підвищеної небезпеки

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує щодо необхідності подання письмового повідомлення  про виконання робіт підвищеної небезпеки суб’єктом господарювання.

  Згідно з пунктом 14  Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 року за № 1107 - «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»,

  роботодавець, який отримав дозвіл і має намір виконувати роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки (у тому числі відокремленим підрозділом),

  повинен письмово повідомити про це територіальний орган Держпраці за  місцем виконання таких робіт та/або експлуатації (застосування) таких машин, механізмів, устаткування

  не пізніше ніж за десять робочих днів до початку їх виконання та/або експлуатації (застосування) з наданням копії дозволу.

  Відповідне повідомлення суб’єкт господарювання має подати до Управління Держпраці у Чернівецькій області  за адресою: вул. Зелена, 3, м. Чернівці.

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області також нагадують: дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

  Строк видачі дозволу або повідомлення роботодавця, виробника або постачальника про відмову у його видачі становить десять робочих днів з дня отримання документів.

  Строк дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки становить п’ять років.

  Дозвіл на застосування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки є безстроковим.

  Довідково:  на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», Управлінням  з початку 2021 року видано:

  30 документів дозвільного характеру, продовжено строк дії одного дозволу, зареєстровано 68 декларацій. 


   

   

   

   

 • Анонс події! VIII Міжнародна науково-практична конференція «Безпека та здоров’я на роботі: час змін» - 2021

  Анонс події! VIII Міжнародна науково-практична конференція  «Безпека та здоров’я на роботі: час змін» - 2021

  Шановні керівники підприємств, установ, організацій, шановні фахівці служб охорони праці!

  ТОВ «Редакція журналу «Охорона праці» планує проведення VIII Міжнародної науково-практичної конференції  «Безпека та здоров’я на роботі: час змін» - 2021.

  Передбачається, що подія відбудеться у режимі онлайн  на платформі  ZOOM

  3 червня: 10.00–15.00;

  4 червня: 10.00–15.00 .

  Учасників чекають 5 тематичних сесій,  8 майстер-класів та практикумів, презентації, дискусії та обговорення від провідних експертів у сфері безпеки праці та здоров'я на роботі.

  У програмі:

  Реформа законодавства з безпеки та гігієни праці. Нова система управління безпекою та здоров’ям працівників.

  Експертиза обладнання підвищеної небезпеки. Державний нагляд, нові підходи, застереження та ризики.

  Ризикоорієнтована СУОП, її місце і роль у новій системі безпеки та здоров'я на роботі (БЗР). Методична допомога та рекомендації щодо оцінки ризиків.

  Система забезпечення здоров’я працівників. Атестація робочих місць як оцінка ризиків професійних захворювань.

  Безпека та здоров’я працівників для підприємств малого й середнього бізнесу.

  Реформа Держпраці. Права держави та бізнесу, діджиталізація процесів.

  Професійна підготовка з питань БЗР. Чи буде «Охорона праці» окремою спеціальністю в системі вищої освіти.

  Досвід та практики із впровадження ризикоорієнтованих СУОП на вітчизняному просторі. 

  Два практикуми: виявлення професійних небезпек і зниження рівня пов'язаних з ними ризиків, практика впровадження управління ризиками в системи управління ОП підприємств.

  Шість майстер-класів: психологія безпеки; робота з підрядниками; розслідування інцидентів; виконання робіт на висоті; управління знаннями; людський фактор (чому люди не працюють безпечно).

  Деталі: https://ohoronapraci.kiev.ua/landing/xiii-miznarodna-konferencia-bezpeka-ta-zdorova-na-roboti-2021-cas-zmin


   

   

   

 • Упорядковано вимоги до зберігання нітрату амонію з урахуванням результатів проведених перевірок та консультацій роботодавців

  Упорядковано вимоги до зберігання нітрату амонію з урахуванням результатів проведених перевірок та консультацій роботодавців

  У серпні 2020 року, після трагедії у Бейруті, що призвела до численних жертв, спричинених вибухом аміачної селітри, Президент України Володимир Зеленський дав Доручення Кабінету Міністрів України провести оцінку стану поводження в країні з небезпечними матеріалами та вжити заходів щодо запобігання подібним ситуаціям

  Упродовж серпня-вересня 2020 року Державна служба України з питань праці, співпрацюючи з Міністерством інфраструктури України, Національною поліцією України, ДСНС  та обласними і Київською міською держадміністраціями, провела позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб’єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних мінеральних добрив, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.

  У межах своїх повноважень посадові особи Держпраці перевірили 389 суб’єктів господарювання та виявили 993 порушення законодавства у сфері охорони праці.

  105 керівників та відповідальних посадових осіб суб’єктів господарювання було притягнуто до адміністративної відповідальності. До суду направлено 21 позовну заяву щодо зупинення виконання робіт суб’єктами господарювання до усунення порушень, які створювали загрозу життю працівників.

  Аналіз результатів проведених перевірок засвідчив необхідність перегляду нормативно-правових актів, у тому числі з питань, що належать до компетенції Держпраці.

  З метою обговорення питання поводження з вибухонебезпечними речовинами (аміачна селітра) та спільного напрацювання механізмів вирішення складних ситуацій для попередження порушень та упорядкування питань безпеки під час зберігання аміачної селітри було проведено спільну нараду Держпраці та Федерації роботодавців України з представниками Союзу хіміків України, спеціалізованого морського порту «Ніка-Тера» та виробниками міндобрив ПрАТ «АЗОТ».

  За результатами обговорення фахівці служб охорони праці, виробники та портовики на базі останніх світових практик США, Канади, Великої Британії та Австралії розробили Правила зберігання нітрату амонію (селітри аміачної) та направили їх до Держпраці на розгляд.

  Враховуючи результати проведених перевірок та консультації роботодавців, Держпраці розробила проект наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження Мінімальних вимог щодо безпеки та здоров’я працівників на роботі під час зберігання, пакування нітрату амонію та використання його для виготовлення комплексних і рідких мінеральних добрив».

  Наразі завдяки злагодженим діям Держпраці, Мінекономіки та Мінюсту Наказ зареєстровано. Документ є гарним прикладом державно-приватного партнерства у нормотворчості. Попереду велика робота з імплементації встановлених норм безпеки.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

 • До уваги роботодавців! Особливості організації роботи служби охорони праці на підприємстві

  До уваги роботодавців! Особливості організації роботи служби охорони праці на підприємстві

  Державна служба України з питань праці роз’яснює : робота служби охорони праці підприємства повинна здійснюватись відповідно до плану роботи та графіків обстежень, затверджених роботодавцем.

  Робочі місця працівників служби охорони праці мають розміщуватись (як правило) в окремому приміщенні, забезпечуватись належною оргтехнікою, технічними засобами зв’язку і бути зручними для приймання відвідувачів.

  Для проведення навчання, інструктажів, семінарів, лекцій, виставок може створюватись кабінет з охорони праці.

  Роботодавець забезпечує стимулювання ефективної роботи працівників служби охорони праці.

  Працівники служби охорони праці не можуть залучатися до виконання функцій і завдань, не передбачених Законом України «Про охорону праці»,Типовим положенням про службу охорони праці та системою управління охороною праці на підприємстві.

  Служба охорони праці взаємодіє з іншими структурними підрозділами, службами, фахівцями підприємства та представниками профспілки, а за її відсутності - з уповноваженими найманими працівниками особами з питань охорони праці.


   

 • Роз’яснення Держпраці: для яких категорій працівників медичний огляд є обов’язковим

  Розяснення Держпраці: для яких категорій працівників медичний огляд  є обов’язковим

  Державна служба України з питань праці інформує  щодо обов’язкового проходження медичного огляду певними категоріями працівників.

  Так, проходити медичний огляд зобов’язані працівники:

  зайняті  на важких роботах;

  роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці;

  на роботах, де є потреба у професійному доборі;

  особи віком до 21 року (незалежно від професії та виду професійної діяльності).

  Згідно зі статтею 17 Закону України «Про охорону праці» - «Обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій», роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (упродовж трудової діяльності) медичних оглядів працівників.

  За результатами періодичних медичних оглядів, у разі потреби, роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів.

  Роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов'язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов'язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати.

  Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників:

  за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами праці; за своєю ініціативою, якщо стан здоров'я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов'язки.

  За час проходження медичного огляду за працівниками зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток.


   

   

   

   

   

      

 • Заступник Голови Держпраці взяв участь у робочій поїздці Комітетів ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів

  Заступник Голови Держпраці взяв участь у робочій поїздці Комітетів ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів

  Заступник Голови Держпраці України Ігор Дегнера 13 та 14 травня взяв участь у робочій поїздці Комітетів Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів до Житомирської області.

  Під час поїздки  відбулися засідання круглого столу у Новоград - Волинському - «Реалізація заходів щодо сприяння зайнятості населення, визначених Законом України «Про зайнятість населення» та у Житомирі - «Участь громадськості у процесах соціального діалогу». Про це повідомляє сайт Держпраці України.

  На заходах були присутні народні депутати України – члени Комітету, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Державного центру зайнятості, сторін соціального діалогу, громадських організацій тощо.

  Учасники зустрічі напрацювали ефективні шляхи вдосконалення законодавчих механізмів щодо сприяння офіційної зайнятості населення, створення умов для активного пошуку роботи безробітними, підвищення конкурентоспроможності осіб на ринку праці, професійної орієнтації, стимулювання діяльності роботодавців для створення нових робочих місць, вдосконалення існуючої моделі соціального діалогу, розширення кола соціальних суб’єктів, залучених до процесу досягнення узгоджених соціальних цілей тощо.


   

   

 • Держпраці об’єднує зусилля для зниження рівня незадекларованої праці

  Держпраці об’єднує зусилля для зниження рівня незадекларованої праці

  Як засвідчує досвід діяльності Держпраці упродовж всього часу її існування, неформальна зайнятість не є проблемою виключно держави або одного державного органу. Незадекларована праця зачіпає інтереси всіх учасників ринку і цілої низки державних органів.

  У зв’язку з цим, на початку року Держпраці разом із представниками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки, Національної поліції, Державної податкової служби, Пенсійного фонду, соціальних партнерів та представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було прийнято рішення щодо спільної організації та координації зусиль у боротьбі з незадекларованою працею. Майданчиком для такої роботи стала робоча група Держпраці, до якої залучені представники всіх зацікавлених органів, а також представники роботодавців та працівників.

  Результатом спільної роботи став Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік. Особливістю цього плану є його формування на рівні регіонів та оформлення у єдиний документ на рівні країни. До цієї роботи залучено понад 500 працівників державних органів, у тому числі органів Держпраці.

  З 2020 року Держпраці запровадила активне застосування ризикоорієнтованого підходу у всіх напрямах роботи, у тому числі з питань виявлення незадекларованої праці. Національним планом передбачається організація роботи в ризикових сферах господарювання в два етапи – інформаційного та інспекційного.

  Під час інформаційного етапу планується проведення широкомасштабної інформаційної кампанії про ризики і наслідки незадекларованої праці, а також про процедури оформлення трудових відносин та інші вимоги законодавства про працю та охорону праці.

  Інспекційна кампанія почнеться після інформаційної і буде спрямована на тих роботодавців, які використовують найману працю, але трудові договори не укладають, не сплачують податки та єдиний соціальний внесок.

  На обох етапах до заходів Держпраці в межах повноважень долучатимуться представники інших зацікавлених державних органів.

  У черговий раз закликаємо роботодавців не намагатися обійти законодавство. Якщо використовуєте найманих працівників – укладайте з ними трудові договори.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

   

 • На семінарі роботодавцям роз’яснено небезпеки неоформлених трудових відносин

  На семінарі роботодавцям роз’яснено небезпеки неоформлених трудових відносин

  Учора, 12 травня, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області спільно з фахівцями Чернівецької міської філії Чернівецького обласного центру зайнятості проведено розширений семінар для працівників будівельної та транспортної галузі з питань запобігання не задекларованій зайнятості.

  Захід відбувався у форматі відео конференції. Його учасниками стали представники місцевих будівельних підприємств, фірм, а також транспортних організацій - загалом понад 20.

  До участі у семінарі долучилися фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області.

  Організатори також надсилали відповідне запрошення  до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

  Семінар організовувався на виконання Плану спільних дій щодо зниження рівня не задекларованої зайнятості у Чернівецькій області.

  На цьому наголосила заступник начальника територіального органу Державної служби України з питань праці Галина Кушнір у вітальному слові перед учасниками заходу.

  Так, посадовець Держпраці зазначила, що інформаційна кампанія у будівництві та на транспорті  триватиме увесь  травень. А вже у червні інспектори праці здійснюватимуть у цих галузях інспекційні відвідування.

  «Тому роботодавці зобов’язані усвідомлювати усі ризики не задекларованої праці та відповідальність, яку доведеться нести суб’єкту господарювання  у разі порушення чинного законодавства про працю», - підкреслила Галина Кушнір.

  Заступник керівника Управління повідомила, що станом на першу декаду травня 2021 року інспектори праці провели відповідну роз’яснювальну роботу з 20 роботодавцями будівельної галузі та 8 - транспортної.

  Наразі проведено також інспекційні відвідування двох будівельних підприємств, на яких виявлено 5 неналежно оформлених працівників.    


   

 • На протидію нелегальній зайнятості Управління посилює інформаційну кампанію серед суб’єктів господарювання будівельної та транспортної галузі

  На протидію нелегальній зайнятості Управління посилює інформаційну кампанію серед суб’єктів господарювання будівельної та транспортної галузі 

  З початку травня серед суб’єктів господарювання будівельної та транспортної галузі Буковини фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області проводять інформаційну кампанію з питань запобігання не задекларованій праці.

  Заходи проводяться на виконання Плану спільних дій щодо зменшення рівня неоформлених трудових відносин в області.

  Так, інформаційна робота інспекторів Держпраці відбувається у найбільш ризикових галузях економіки  відповідно до графіку проведення інформаційних та інспекційних заходів з питань запобігання  використанню не задекларованій зайнятості.

  Загалом планується охопити інформаційно-розяснювальними заходами  понад третину роботодавців Буковини.

  Слід зазначити, що у лютому -  березні 2021 року на виконання Плану  спільних дій фахівці Управління проводили інформаційну кампанію серед суб’єктів господарювання торгівельної галузі: охопили  670 роботодавців.

  І вже у квітні на підставі відповідних матеріалів інспекторами праці  було проведено 12 інспекційних відвідувань місцевих закладів торгівлі.

  У ході державного нагляду (контролю) фахівці Управління виявили вісьмох працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин.  


   

   

 • Найбільша кількість звернень - через невиплату заборгованої зарплати

  Заявники направили до Управління 95 звернень

  З початку року буковинці скерували до Управління Держпраці у Чернівецькій області 95 звернень. Так, 90 звернень стосуються питань дотримання законодавства про працю, 5 - охорони праці.

  Про це повідомила головний спеціаліст зі звернень громадян та доступу до публічної інформації територіального органу Держпраці  Валентина Сіманюк.

  Найбільша кількість звернень - з питань невиплати заборгованої заробітної плати.

  Також у зверненнях порушуються питання неоформлених трудових відносин між роботодавцями та працівниками; невиплати розрахункових коштів при звільненні; правомірності укладання трудових угод; незаконного звільнення з роботи і таке інше.

  Довідково: у  2020 році до Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло 320 звернень громадян, у тому числі:

  310 письмових звернень - з питань додержання законодавства про працю, 10 звернень - з питань охорони праці.

   


   

 • Між роботодавцями та найманими працівниками укладено 1 161 трудову угоду

  Між роботодавцями та найманими працівниками укладено 1 161 трудову угоду

  У відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області інформують, що з початку 2021 року  інспекторами праці  виявлено 30 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин. Із них 26 працівників суб’єкти господарювання допустили до роботи без укладання трудових договорів.

  За порушення законодавства про працю посадовими особами Управління винесено постанови щодо накладення штрафних санкцій  на суму у 230 тисяч гривень за допуск найманого персоналу до виконання робіт без декларування зайнятості.

  Водночас  інспектори Держпраці склали та винесли роботодавцям 13 попереджень про відповідальність за порушення законодавства про працю у частині оформлення трудових відносин.  

  Упродовж звітного періоду фахівці Управління здійснили 937 відвідувань роботодавців з метою інформування про найбільш ефективні  способи дотримання законодавства про працю.

  Відвідування здійснювалися на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року за №823 -  «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю».

  Відповідно до пункту 28  даного документа, інспектори праці здійснюють відвідування суб’єктів господарювання з метою інформування їх  та їхніх  працівників про найбільш ефективні способи додержання законодавства з питань оформлення трудових відносин, моніторингу стану  додержання чинного трудового законодавства.


   

   

   

   

 • Щодо призначення відповідальних осіб під час експлуатації вантажопідіймальних кранів

  Роз’яснення Держпраці: щодо призначення відповідальних осіб під час експлуатації вантажопідіймальних кранів

  Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу VІ Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Мінсоцполітики від 19.01.2018 № 62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 за № 244/31696 (НПАОП 0.00-1.80-18), суб’єкт господарювання, який експлуатує обладнання, забезпечує його утримання в справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації нагляду, технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту власними силами або укладає договір з іншим суб’єктом господарювання на виконання зазначених робіт з урахуванням вимог цієї глави.

  Суб’єкт господарювання, зокрема:

  - призначає працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання;

  - призначає працівника, відповідального за утримання обладнання в справному стані;

  - призначає працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, машинами, мобільними підйомниками (далі – працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт);

  - організовує розроблення та затверджує інструкції з охорони праці для відповідальних працівників, обслуговуючого та ремонтного персоналу, працівників, які виконують роботи з робочої платформи підйомників, колисок, стропальників тощо та забезпечує ними цих працівників.

  Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 22.02.2013 № 1332-0-26-13/ 11щодо визначення поняття «посадова особа» необхідно виходити з правозастосовної практики, яка зазначає, що головним критерієм віднесення особи до кола посадових осіб є наявність в неї організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій.

  Таким чином, працівників, які здійснюють нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання, відповідальних за утримання обладнання в справному стані та відповідальних за безпечне проведення робіт, слід призначати з числа посадових осіб, зокрема інженерно-технічних працівників.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

   

   

 • В АТ «Українська залізниця» виявлено понад 200 порушень вимог законодавства про працю

  Держпраці виявила в АТ «Українська залізниця» понад 200 порушень вимог законодавства про працю

  На виконання доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та на підставі окремого доручення т.в.о. Голови Держпраці Віталія Сажієнка територіальними органами Держпраці проведено заходи державного контролю в Акціонерному товаристві «Українська залізниця» та її 34 філіях.

  У зв’язку із обмеженими строками контрольних заходів (не більше 10 робочих днів) та значною кількістю працівників (майже 300 тисяч осіб) до проведення заходу було залучено одночасно майже 100 інспекторів праці із 13 територіальних управлінь та апарату Держпраці.

  Про це повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.

  У ході контрольних заходів виявлено 201 порушення вимог трудового законодавства. Порушення стосуються використання праці в надурочний час, непроведення оплати надурочного часу, несвоєчасна виплата заробітної плати, непроведення індексації заробітної плати, ненадання працівникам відпусток, несвоєчасні та у неповному обсязі розрахунки із працівниками при звільненні тощо.

  Встановлено також випадки використання праці неповнолітніх із порушеннями законодавства про працю та порушення щодо своєчасності призначення матеріального забезпечення у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю.

  Також виявлено низку зловживань з боку керівників Товариства та його філій, зокрема безпідставне укладення строкових трудових договорів та незаконне звільнення працівників, що підтверджується відповідними рішеннями судів.

  Наразі досліджується питання щодо можливих випадків підміни трудових відносин цивільними.

  В усіх випадках виявлення порушень внесені приписи про їх усунення та вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних посадових осіб, зазначають у Держпраці України.


   

   

   

 • Виробничий травматизм у квітні 2021 року

  Виробничий травматизм у квітні 2021 року

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: у квітні у медичних закладах регіону зафіксовано 50 випадків професійних захворювань  медпрацівників - гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

  Внаслідок захворювань постраждало 50 осіб, один із працівників помер.  

  Сектором розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму територіального органу Держпраці у квітні на місцевих підприємствах задокументовано чотири випадки виробничого травматизму.

  Випадки травмувань на виробництві мали місце у соціально-культурній сфері, у закладах торгівлі, на підприємстві пошти та зв’язку.  


     

 • Оплата праці: обсяги, доплати, терміни

  Оплата праці: обсяги, доплати, терміни 

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути нижчою мінімальної заробітної плати згідно зі статтею 95 Кодексу законів про працю України. Наразі мінімальна заробітна плата становить  6 000 гривень.

  Виплату заробітної  плати працівникові роботодавець повинен здійснювати не рідше двох разів на місяць; розмір  заробітної плати  за першу половину місяця повинен бути не менше оплати за фактично відпрацьований  час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) персоналу.

  Працівник, трудова діяльність якого належним чином задекларована, має гарантоване Законом право на виплату: відпускних  (заробітна плата працівників за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше, ніж за три дні до її початку (стаття 115 КЗпПУ) та лікарняних.

  Такий працівник також має право на доплату за надурочні й нічні роботи, а також за роботу у святкові та вихідні дні. 

  За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується роботодавцем у подвійному розмірі годинної ставки  - стаття 106 КЗпПУ.

  Робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку, у грошовій формі у подвійному розмірі - стаття 72 КЗпПУ.

  Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановленому угодами (колективними договорами), але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час – стаття 108 КЗпПУ.

  На важких роботах, роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці та умовами підвищеного ризику для здоров'я працівникам установлюється підвищена оплата праці згідно зі статтею 100 КЗпПУ.


   

   

   

   

 • 10 861 гривня - середня заробітна плата в регіоні

  10 861 гривня - середня заробітна плата в регіоні

  Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій Чернівецької області у березні 2021 року  становила 10 861 гривню. Це у 1,8 рази більше, ніж мінімальна заробітна плата та на 6,9% - ніж у лютому поточного року.

  На 1 квітня 2021 року сума заборгованості з виплати заробітної плати становила  понад 4 мільйони гривень та збільшилася, у порівнянні  з 1 березнем, на 12,7%.

  На підприємства промисловості припадало більше половини суми заборгованості; транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності - понад третину. Про це інформують у Головному управлінні статистики у Чернівецькій області.


   

   

 • Обговорено спільні дії Держпраці та відповідальних осіб у напрямі належного обміну інформацією про випадки захворювання на коронавірус фахівців медичної галузі регіону

  Обговорено спільні дії Держпраці та відповідальних осіб у напрямі належного обміну інформацією про випадки захворювання на коронавірус фахівців медичної галузі регіону

  Учора, 28 травня, у Чернівецькій обласній державній адміністрації відбулася робоча  зустріч – нарада представників Управління Держпраці у Чернівецькій області з посадовцями медичної галузі регіону щодо якісного налагодження оперативного обміну інформацією про випадки захворювання медичних працівників на коронавірусну інфекцію COVID - 19.

  Нарада відбулася на виконання доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля від 25.05.2020 року щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за своєчасністю подання повідомлень про кожний встановлений факт інфікування медичних працівників гострою респіраторною хворобою   COVID – 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

  Головувала на робочій зустрічі заступник голови Чернівецької ОДА Наталія Гусак, участь у нараді взяла виконуюча обов’язки директора державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр» МОЗ України Наталія Гопко.

  Від територіального органу Державної служби України з питань праці участь у засіданні взяли перший заступник начальника відомства Іван Гордей, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, завідувач сектору розслідування, аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Управління Алла Грубляк.

  У ході засідання  детально обговорено алгоритм спільних дій фахівців відомства та відповідальних осіб медичних установ області з метою належного обміну інформації щодо випадків захворювання серед медиків краю.

  Поінформовано також про хід протиепідемічних розслідувань гострих професійних захворювань у медичних працівників, в яких беруть участь фахівці Держпраці.

  Зокрема, перший заступник керівника органу Держпраці України підкреслив, що станом на 28.05.2020 року від медичних закладів Буковини до Управління скеровано 272 повідомлення про захворювання працівників. 

  Довідково: загальна чисельність інфікованих мешканців області  на коронавірусну інфекцію станом на учора, 28 травня, складає 3 259 осіб.


   

   

 • До уваги суб’єктів господарювання! Змінено порядок надання гірничих відводів

  До уваги суб’єктів господарювання! Змінено порядок надання гірничих відводів

  Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05. 2020 року за № 352 «Про внесення змін до Положення про порядок надання гірничих відводів і Положення про Державну службу України з питань праці» внесено зміни до Положення про порядок надання гірничих відводів.

  Зокрема, уточнено, що гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, будівництва і експлуатації підземних споруд та інших цілей, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, надаються Держпраці після погодження заявки на отримання гірничого відводу з відповідним територіальним органом Держпраці.

  Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються територіальними органами Держпраці.

  Положення  також доповнено нормою, згідно з якою розгляд заявки на отримання гірничого відводу не повинен перевищувати 21 день.


   

 • Про відповідальність суб’єктів декларування щодо порушення вимог фінансового контролю

  Про відповідальність суб’єктів декларування щодо порушення вимог фінансового контролю

  За умисне неподання декларації особа може бути притягнена до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу від 2500 до 3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або громадських робіт строком від 150 до 240 годин, або позбавлення волі строком до двох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком до 3 років (відповідно до статті 366 -1 КК України).

  За несвоєчасне подання декларації без поважних причин передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (відповідно до статті 172 -6 КУпАП).

  Подання завідомо недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, карається штрафом від 2500 до 3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадських робіт строком від 150 до 240 годин або позбавлення волі строком до двох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком до 3 років (відповідно до статті 366 -1 КК України).

  Подання завідомо недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на суму від 100 до 250  прожиткових мінімумів для працездатних осіб, карається накладенням штрафу від 1000  до 2500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (відповідно до ч.4 статті 172 -6 КУпАП).

  У разі подання завідомо недостовірних відомостей до 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб до суб’єкта можуть бути застосовані заходи дисциплінарного впливу.  

  За повідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку - нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані  передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (відповідно до статті 172 -6 КУпАП).

  За інформаційними матеріалами НАЗК


   

   

   

   

 • Роботодавець несе відповідальність за допуск працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин

   

  Роботодавець несе відповідальність за допуск працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин 

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює : 

  задекларована праця - оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні гарантії та права працівників.

  Не задекларована праця - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.

  Використання не задекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом.

  Роботодавець  використовує не задекларовану працю, якщо:

  він не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної податкової служби;

  якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах;

  якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі;

  якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників. 

  Всі вищенаведені пункти є грубим порушенням чинного законодавства про працю, а саме:

  здійснення фактичного допуску до роботи працівників без укладання з ним трудового договору (контракту);

  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування та податків;

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  підміна трудових відносин цивільними - використання праця працівника без укладання з ним трудового договору (контракту).


   

 • Уряд визначив єдиний механізм проведення державного нагляду Держпраці України

   

  Уряд визначив єдиний механізм проведення державного нагляду Держпраці України

  На засіданні Уряду прийнято постанову, яка визначає єдиний механізм оцінювання ризиків від провадження господарської діяльності та механізм проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань праці.

  Йдеться про такі сфери діяльності як охорона праці, промислова безпека, гігієна праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праця, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду.

  Реалізація постанови сприятиме забезпеченню єдиного підходу до планування перевірок, поліпшенню якості нагляду, зменшенню кількості планових заходів Держпраці з урахуванням трьох ступенів ризику діяльності суб’єктів господарювання, забезпеченню прозорості діяльності посадових осіб Держпраці та прийнятих ними рішень за наслідками перевірок.

  Так, постановою визначаються такі критерії оцінки ризиків:

  наявність об’єктів підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки у суб’єкта господарювання;

  наявність найманої праці у суб’єкта господарювання;

  наявність нещасних випадків у суб’єкта господарювання;

  спосіб видобування суб’єктом господарювання корисних копалин;

  наявність порушень законодавства у визначених сферах.

  Кількість суб’єктів господарської діяльності, які віднесені до кожного із трьох ступенів ризику:

  високий ступінь ризику – 82065;

  середній ступінь ризику – 221434;

  незначний ступінь ризику – 414132.

  За матеріалами Урядового порталу


   

   

 • Майже 1000 інспекторів праці поінформовано про заходи безпеки на робочому місці, які допомагають врятувати життя

   

  Майже 1000 інспекторів праці поінформовано про заходи безпеки на робочому місці, які допомагають врятувати життя

  Майже 1000 інспекторів праці з усієї України взяли участь у вебінарі «COVID-19 пандемія: як заходи з безпеки і здоров’я на робочому місці можуть пом’якшити наслідки», який організовано Проєктом ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».

  На початку вебінару з вітальним словом виступив Голова Держпраці Ігор Дегнера. Очільник Служби подякував організаторам та підкреслив важливість заходу, особливо в період карантинних обмежень.

  Спікерами вебінару були менеджер Проєкту ЄС-МОП Антоніу Сантуш, начальник відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Держпраці Людмила Харчук, начальник управління інспекційної діяльності Держпраці Олег Гнатюк, заступник директора департаменту з питань праці Держпраці Олена Коновалова. Модератором заходу виступила Софія Литвин, національний координатор Проєкту ЄС-МОП.

  Учасники вебінару детально ознайомилися з впровадженням системи управління ризиками, що дозволить зменшити негативний вплив COVID-19.  Обговорили основні застосовані стандарти ЄС та міжнародні трудові норми і керівні принципи.

  Також висвітлено питання обов’язків роботодавців, прав і обов’язків працівників, роль інспекторів праці. Розглянуто приклади конкретних превентивних та захисних заходів для зниження ризику інфікування коронавірусом на роботі.

  Підбиваючи підсумки вебінару, очільник Держпраці наголосив, що нині перед Службою, в контексті COVID-19, стоїть багато викликів, проте перші кроки вже зроблено. Проведено навчання близько 1500 інспекторів, попереду уніфікація критеріїв ризику для планування діяльності Служби. Ігор Дегнера закликав колег рухатися вперед, шукати не перешкоди, а можливості для  реалізації поставлених  завдань.


   

   

 • Посадовці Управління взяли участь у вебінарі для інспекторів праці проекту ЄС - МОП - «Пандемія COVID -19: як заходи з безпеки і здоров’я на робочому місці пом’якшують наслідки»

  Розпочав роботу вебінар для інспекторів праці  проекту ЄС - МОП  - «Пандемія COVID -19: як заходи з безпеки і здоровя на робочому місці помякшують наслідки»

  Наразі до роботи вебінару, за словами Національного координатора проекту ЄС -  МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої  праці в Україні» Софії Литвин, вже долучилися півтисячі учасників.

  Очікується, що вебінар прослухають майже тисячі фахівців Держпраці.  

  Власне, їх вже привітав  Менеджер проекту ЄС – МОП Антоніо Сантош. Він зазначив, що це добра нагода ділитися думками  та набутим досвідом.

  Привітав учасників зібрання Голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера.

  Керівник Держпраці України, зокрема, констатував, що пандемія корона вірусу внесла корективи у життя кожного громадянина, так само і в діяльність державних відомств, зокрема, Держпраці.

  За цей час інспектори Держпраці пройшли навчання і, як наслідок, відповідне тестування. У такий спосіб було підготовлено понад півтори тисячі універсальних фахівців.

  «Ми добре усвідомлюємо, що це лише теоретична частина роботи, попереду  набуті знання доведеться впроваджувати вже на практиці», - підкреслив очільник Держпраці.

   

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій область беруть участь у роботі вебінару для інспекторів праці.

   

  Отримана під час заходу інформація особлива  цінна для фахівців Управління з огляду на те, що   в Чернівецькій  області вперше в межах держави були зафіксовані випадки зараження корона вірусною інфекцією. На сьогодні область лідирує у списку регіонів, де зафіксовано найбільшу кількість хворих на  COVID -19.

   

  Станом на 19.05.2020 року загальна кількість інфікованих на Буковині від першого встановленого випадку складає 2 796 осіб.    


   

 • Що потрібно знати громадянину, якщо він втратив роботу і хоче отримувати допомогу від держави

   

  Що потрібно знати громадянину, якщо він втратив роботу і хоче отримувати допомогу від держави

  Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України разом із Державною службою зайнятості продовжує щотижневе інформування щодо ключових питань, які стосуються втрати роботи, отримання фінансової допомоги або допомоги у пошуку нової роботи.

  Чому державна служба зайнятості затримує виплати безробітним?

  Державна служба зайнятості здійснює фінансування допомоги по безробіттю в межах надходжень від сплати роботодавцями єдиного внеску. В період карантину через зупинку роботи підприємств надходження зменшилися, а кількість безробітних значно зросла.

  Проте, завдяки фінансовій підтримці Уряду на виплату допомоги по безробіттю, станом на 13.05.2020 повністю профінансовані видатки на допомогу по безробіттю за квітень. Службою зайнятості розпочато фінансування  першої декади травня.

  Чи здійснюється службою зайнятості підбір роботи для безробітних у період карантину?

  Так. Адже і в період дії карантину продовжують працювати підприємства, які забезпечують життєдіяльність країни: продуктові та господарські магазини, комунальні служби, лікарні, аптеки, транспортні підприємства, пошта, фінансові та інші установи.

  Фахівці центрів зайнятості продовжують дистанційно підбирати для безробітних підходящі вакансії, а для роботодавців – кваліфікований персонал. Упродовж дії карантину, тобто починаючи з середини березня, службою зайнятості вже працевлаштовано майже 90 тисяч чоловік.

  Чи може розраховувати на допомогу по безробіттю молода людина, яка вперше шукає роботу?

  Згідно з чинним законодавством молодь, яка закінчила або припинила навчання у навчальному закладі, звільнилася зі строкової військової служби і яка потребує сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце, може зареєструватися в службі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.

  Розмір такої допомоги складає на період карантину та протягом 30 днів після його закінчення – 1000 гривень, далі – 650 гривень, тривалість виплат – 180 календарних днів.

  За матеріалами Урядового порталу


   

 • До уваги роботодавців! Засоби індивідуального захисту працівників мають відповідати вимогам Технічного регламенту

   

  До уваги роботодавців! Засоби індивідуального захисту працівників мають відповідати вимогам Технічного регламенту

  Зокрема, засоби індивідуального захисту мають відповідати ступеню існуючих ризиків для життя та здоров’я працівників та не призводити до будь якого збільшення рівня цього ризику;

  відповідати існуючим на робочому місці умовам;

  підходити користувачеві після необхідного регулювання;

  на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, що пов’язані із забрудненнями, або тих, що здійснюються у несприятливих метеорологічних умовах, працівникам видаються безоплатно  спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту за встановленими  нормами, які для роботодавця є обов’язковим мінімумом безоплатної видачі засобів, з визначенням їх захисних властивостей та строків використання;

  працівники, які залучаються до разових робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха, тощо, що не передбачені трудовим договором,  мають бути забезпечені необхідними засобами індивідуального захисту;

  засоби індивідуального захисту  мають використовуватися у разі неможливості уникнути або в достатній мірі обмежити ризики для життя та здоров’я працівників технічними засобами колективного захисту або заходами, методами чи правилами організації роботи;

  засоби індивідуального захисту використовують виключно за призначенням згідно з інструкціями з експлуатації, які мають бути чіткими і зрозумілими для працівників.


   

 • Керівникам лікувальних закладів області детально роз’яснено щодо належної оплати праці фахівців, зайнятих у боротьбі з коронавірусною хворобою

   

  Керівникам лікувальних закладів області детально роз’яснено щодо належної  оплати праці фахівців, зайнятих у боротьбі з коронавірусною хворобою

  Фахівці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області підготували та надали низку детальних роз’яснень з питань законодавства про працю  керівникам медичних закладів регіону.

  Це зроблено, зокрема,  з метою належної організації оплати праці медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2.  

  У роз’ясненні, зокрема, зазначено, що  доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) повинна проводитися за весь робочий час, відпрацьований працівником за професією (посадою), яка зазначена у переліку до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 02.04.2020 року за № 768 «Про затвердження Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, cпричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року» та у персональному переліку працівників, яким встановлена доплата.

  Про дану вимогу чинного законодавства поінформовано керівництво 44 лікувальних установ Буковини. 

   


   

 • Розширено перелік професійних захворювань для захисту медпрацівників

   

  Розширено перелік професійних захворювань для захисту медпрацівників

  Кабінет Міністрів України  ухвалив рішення про доповнення переліку професійних захворювань, які можуть отримати медичні працівники внаслідок своєї професійної діяльності, коронавірусною хворобою COVID-19.

  Існуючий перелік профзахворювань містить близько 100 найменувань, у тому числі, і такі інфекційні хвороби, як туберкульоз, гепатити, СНІД.

  Таке рішення посилить захист прав та інтересів медичних та інших працівників, які безпосередньо задіяні у ліквідації епідемії та лікуванні пацієнтів із захворюванням на коронавірус.

  Крім того, Міністерство охорони здоров'я отримало повноваження визначати перелік професій та посад таких працівників, аналогічно тому, як МОЗ визначив перелік медпрацівників, яким встановлюється доплата за роботу з коронавірусом (наказ МОЗ № 768 від 02.04.2020).

  Довідково.
  До професійних захворювань належать такі захворювання, які виникли внаслідок професійної діяльності працюючого та зумовлені виключно або переважно впливом шкідливих речовин, певних видів робіт та інших факторів, пов’язаних з роботою, однократного впливу на працівника шкідливих факторів фізичного, біологічного та хімічного характеру.

  За матеріалами Урядового порталу

   


   

 • Якими є страхові виплати, якщо у працівника підтверджено професійне захворювання

   

  Якими є страхові виплати, якщо у працівника підтверджено професійне захворювання

   

  Управління Держпраці у Чернівецькій області вже інформувало  для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням.

   

  Нагадаємо, що до такої групи ризику належать медичні та інші працівники, що виконують професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб; працівники, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні захворювання та працівники, котрі проводять роботу з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, а також проводять дезінфекційні заходи тощо. порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці.

   

  Деталізовано також алгоритм отримання страхових виплат у разі захворювання на COVID-19 у медичних працівників та оприлюднено покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці.

   

  Наразі інформуємо про форми  страхових виплат у разі підтвердження у працівника професійного захворювання.

   

  Страхова виплата втраченого заробітку (залежно від ступеня втрати потерпілим працездатності (щомісячна страхова виплата)

   

  Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

   

  Мінімальний розмір у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб.

   

  Страхова виплата в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сімї  та особам, які перебували на утриманні померлого)

   

  Розмір виплати - 17 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.

   

  У разі смерті потерпілого внаслідок гострого професійного захворювання виплачується одноразова допомога його сім’ї у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму.

   

  Страхові витрати на медичну та соціальну допомогу

   

  ФССУ фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі, на придбання ліків.

   

  Якщо внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання потерпілий тимчасово втратив працездатність, фінансуються всі витрати на його лікування.

   

  Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності - 100% середнього заробітку.

   

  Довідково: з метою проведення своєчасних розслідувань нещасних випадків/гострих професійних захворювань (інфікування COVID-19) у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 та забезпечення їх соціального захисту Держпраці запровадила гарячу лінію – 044 279 03 28 для медичних працівників, які захворіли на COVID-19.


   

   

 • COVID -19: для кого випадок інфікування хворобою є професійним захворюванням

   

  COVID -19: для кого випадок інфікування хворобою є професійним захворюванням

  Державна служба України з питань праці інформує щодо того для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням, а саме для:

  медичних та інших працівників, що виконують професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб;

  працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні захворювання;

  працівників, котрі проводять роботу з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, а також проводять дезінфекційні заходи тощо.

  Алгоритм отримання страхових виплат у разі захворювання на COVID-19 у медичних працівників

  Покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити територіальний орган Держпраці, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на коронавірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.

  Нагадаємо, що Держпраці України запровадила гарячу телефонну лінію для працівників, котрі захворіли на COVID-19:  044 279 03 28.


   

 • Актуально! До уваги медичних працівників та керівників закладів охорони здоров’я

  До уваги медичних працівників та керівників закладів охорони здоров’я

  Наразі у засобах масової інформації обговорюється питання щодо рівня захищеності медичних працівників, а також гарантії і компенсації, що надаються державою за роботу в умовах підвищеного ризику для здоров’я під час ліквідації епідемії та здійснення заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. 

  Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 02.04.2020 № 768 «Про затвердження Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, cпричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року» (далі – наказ № 768) затверджений перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

  Пунктом 2 зазначеного наказу встановлено, що персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров’я.

  Структура заробітної плати визначена статтею 2 Закону України «Про оплату праці», відповідно до якої заробітна плата складається із основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

  Основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

  Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

  Інші заохочувальні та компенсаційні виплати – до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

  Отже, доплата, передбачена наказом № 768, є додатковою заробітною платою.

  Відповідно до статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

  Таким чином, зазначена доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) повинна проводитися за весь робочий час, відпрацьований працівником за професією (посадою), яка зазначена у переліку до наказу № 768 та у персональному переліку працівників, яким встановлена доплата.

  Територіальним органам Держпраці доручено провести роз’яснювальну роботу у всіх державних та комунальних медичних закладах України та особисто звернути увагу керівників цих закладів на необхідність виконання норм чинного законодавства. 

  У разі, якщо інформаційно-роз’яснювальна робота не матиме необхідного впливу Держпраці будуть вжиті всі заходи у межах наданих повноважень, у тому числі щодо притягнення до відповідальності винних посадових осіб, щодо забезпечення виконання законодавства з метою забезпечення прав медичних працівників.

  Якщо медичні працівники вважають, що їх трудові права порушуються, вони можуть звернутися будь-яким зручним способом до Держпраці, або її територіальних органів для забезпечення проведення інспекційних відвідувань та вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень і притягнення до відповідальності винних посадових осіб. 

  Нагадуємо, що поставити свої запитання та отримати відповіді на них можливо засобами телефонного зв’язку, електронної пошти, за допомогою соціальних мереж та інших комунікаційних засобів, інформація про які розміщена на офіційних сайтах Держпраці України та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

 • Відзначаємо День пам’яті та примирення, День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

  Відзначаємо День пам’яті та примирення, День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

  8 та 9 травня Україна відзначає День пам’яті та примирення, День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

  Пам’ять про подвиг героїв непідвладна часу.

  У ці травневі дні в кожному з нас воєдино зливаються почуття болю, безмежної радості та гордості за власний народ. 

  Ми пишаємося славою тих, хто приніс очікуваний мир та схиляємо голови перед пам’яттю полеглих.

  Низький уклін ветеранам, які прийняли серйозний виклик, показали всьому світу мужність, витримку та врешті-решт здобули велику перемогу!

  Нині українцям знову доводиться захищати свою Батьківщину, сьогодні героями стають вже онуки та правнуки тих, хто в далекому 1945 сподівався, що війна більше ніколи не прийде на нашу землю.

  Слава та шана героям, які в усі часи захищали Україну!

  Схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих!


   

 • З початку року на виробництві постраждали семеро осіб

  З  початку року на виробництві постраждали семеро осіб

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: станом на завершення квітня 2020 року на підприємствах, в установах, організаціях  Буковини мали місце сім нещасних випадків виробничого травматизму. Два із них - зі смертельним наслідком.

  Так, нещасні випадки мали місце на підприємствах торгівлі, автомобільного транспорту, пошти та зв’язку, у будівельній галузі.

  Нещасні випадки зі смертельним наслідком сталися  на підприємстві соціально-культурної сфери та на підприємстві залізничного транспорту.  

  Найбільшу кількість травмувань на виробництві зафіксовано у Чернівцях - загалом п’ять , по одному нещасному випадку сталося у Глибоцькому  та Новоселицькому районах.

  Водночас територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області - звертається до керівників підприємств, установ, організацій регіону з вимогою повного дотримання чинних нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці.


   

   

 • Забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту в умовах карантинних заходів - обов’язкове

  Забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту в умовах карантинних заходів - обовязкове

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: ви