UP
Фільтр
 • Привітання зі Світлим Христовим Воскресінням!

  Зі Світлим Христовим  Воскресінням!

  Шановна буковинська громадо!

  У переддень Світлого Христового Воскресіння від імені колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро вітаю з одним із найвеличніших християнських свят.

  Щиро бажаю усім міцного здоров’я, довголіття, радості, миру і злагоди у кожній родині та у нашому спільному домі - Україні.

  Христос Воскрес!

  Воістину Воскрес!

  Іван Луцак,  начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області

   


   

 • Акцентовано на результатах наглядових заходів Управління щодо погашення заборгованості із заробітної плати в області

  Акцентовано на результатах наглядових заходів Управління щодо погашення заборгованості із заробітної плати в області

  «Належна виплата заробітної плати працівникам -  обов’язок роботодавця. Недотримання законодавчих норм, термінів виплати заробітної плати тягне за собою адміністративну, фінансову та іншу відповідальність», - на цьому наголосила заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір  у ході засідання обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення) та інших виплат.

  Посадовець територіального органу Держпраці України акцентувала на результатах інспекційних заходів з питань  дотриманням законодавства про працю, які здійснюють головні державні інспектори Управління.

  Галина Кушнір підкреслила: з  початку 2021 року фахівцями Держпраці проведено шість перевірок щодо  виплати заробітної плати на п’яти  підприємствах-боржниках регіону. 

  Проінспектовано, зокрема, сектор освіти Путильської РДА. За зверненнями громадян проведено перевірки у Сергіївській сільській раді та на державному підприємстві «Неполоківецький комбінат хлібопродуктів». За колективними зверненнями  - у Дихтинецькій сільській раді,  Заставнівській музичній школі.

  На проінспектованих підприємствах та в закладах інспектори праці виявили заборгованість перед працівниками.

  За результатами перевірок посадовцями  Держпраці складено акти, видано приписи. Матеріали заходів державного нагляду (контролю) направлено до правоохоронних органів області.


   

 • Середня зарплата в Україні за рік зросла на понад 18%

  Середня зарплата в Україні за рік зросла на понад 18%

  Середня номінальна заробітна плата в Україні в березні 2021 року зросла до 13 612 грн, що на 1 063 грн більше, ніж в лютому. Порівняно з березнем минулого року середня номінальна зарплата зросла на 18,9%.

  Згідно з даними Держстату, зростання заробітної плати порівняно з березнем 2020 року відбувалося практично в усіх видах економічної діяльності (крім сфери надання інших видів послуг). Зокрема, найбільшими темпами зростала заробітна плата в сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (на 52,0%), тимчасового розміщування й організації харчування (на 37,2%), мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (на 33,8%), освіти (на 28,8%), операцій з нерухомим майном (на 22,2%), оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (на 20,4%).

  Середня зарплата в березні зросла в усіх регіонах. Найбільше зростання порівняно з березнем минулого року відбулось у Донецькій (30,1%), Тернопільській (26,9%), Рівненській (26,3%), Херсонській (26,2%), Волинській (25,9%) областях.

  Головними рушіями зростання заробітної плати стали пристосування сфер економічної діяльності до умов та викликів пандемії COVID-19, а також підвищення рівня мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 року до 6 000 грн.

  Найвищий рівень середньої зарплати у березні зафіксовано в Києві (20 132 грн), Донецькій (15 907 грн), Запорізькій (13 721 грн), Дніпропетровській (13 677 грн) областях, найнижчий – у Житомирській області (10 675 грн).

  Найвищу зарплату отримували працівники сфери інформації та телекомунікаціій – 25 504 грн, фінансової та страхової діяльності – 24 279 грн, професійної, наукової та технічної діяльності (18 768 грн).

  За матеріалами Урядового порталу


   

   

 • Держпраці розслідує випадок смерті працівника на підприємстві у Чернівцях

  Держпраці розслідує випадок смерті працівника на підприємстві у Чернівцях

  На підприємстві в обласному центрі раптово помер працівник 1959 року народження.

  За попередньою інформацією, це сталося  у виробничому корпусі токарно - фрезерної дільниці. Зле чоловікові стало раптово у наслідок різкого погіршення стану здоров’я.  

  Відповідальними особами підприємства, яке спеціалізується на виробництві обладнання зв’язку, систем охоронної та пожежної сигналізації,до Управління Держпраці у Чернівецькій області направлено повідомлення про факт смерті на виробництві.

  Відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створено комісію зі спеціального розслідування випадку смерті працівника.

  Головою комісії призначено головного державного інспектора відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Мохнатого.


   

 • Роз'яснення Держпраці: належна виплата заробітної плати - обов’язок роботодавця

  Належна виплата заробітної плати - обов’язок роботодавця

  Чинним  трудовим законодавством визначено вимогу щодо періодичності  виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій.

  Роботодавець повинен виплачувати заробітну плату працівникові не рідше двох разів на місяць.   

  Субєкт господарювання не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством.

  Тому навіть за наявності заяви працівника з проханням виплачувати заробітну плату раз на місяць,  виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства.

  Статтею 110 Кодексу законів про працю України встановлено, що при кожній виплаті заробітної плати власник, або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про розміри оплати праці, про дані, що належать до періоду, за який проводиться оплата праці, а саме: 

  загальна сума заробітної плати з детальним розшифруванням за видами виплат;

  розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;

  сума, що належить до виплати.

  Повідомлення роботодавцем працівника про заробітну плату повинне проводитися при кожній виплаті.

  Як повинен діяти працівник, якщо роботодавець заборгував заробітну плату.

  Працівник має право подати відповідну заява на ім’я керівника про виплату заробітної плати.

  Аналогічна заява про вирішення питання виплати заробітної плати має бути подана до профспілки. Якщо безпосередні переговори з керівником не призвели до виплати зарплати.

  Ще одна можливість - звернення до комісії по трудових спорах.

  Якщо комісія по трудових спорах не створена або працівник не погоджується з рішенням комісії, слід подати  позовну заяву до місцевого суду про примусове стягнення заборгованості із виплати заробітної плати.

  На будь якому етапі працівник має можливість звернутися до територіального органу Держпраці України зі скаргою на дії роботодавця для притягнення його до відповідальності.


   

 • Проведено робочу зустріч із представниками Оператора газотранспортної системи України

  Проведено робочу зустріч із представниками Оператора газотранспортної системи України

  Керівництво Держпраці у Всесвітній день охорони праці провели робочу зустріч з представниками Оператора газотранспортної системи України.

  З боку Держпраці у заході взяли участь т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко, заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера та заступник директора департаменту нагляду у промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Олександр Ігнатов. ОГТСУ представляли генеральний директор Сергій Макогон, інші керівники компанії, голова Первинної профспілкової організації ОГТСУ Олександр Ячкуринський.

  Учасники зустрічі обговорили питання налагодження спільної роботи у сфері безпеки та здоров’я працівників. Зокрема, домовилися проводити взаємні фахові консультації, взаємодіяти з експертним середовищем з безпеки та гігієни праці, в тому числі і з міжнародним.

  Один з важливих моментів зустрічі – спільна протидія COVID-19. Світова пандемія коронавірусу й далі продовжує впливати на виробничі процеси. З перших днів пандемії ОГТСУ розпочав активне впровадження превентивних заходів, зокрема, у сфері праці. Компанія реорганізувала роботу, і понад двох тисяч співробітників перейшли у дистанційний режим роботи. У той же час великий колектив у структурних підрозділах ОГТСУ продовжує працювати на виробничих об’єктах для надійного транспортування газу споживачам України і партнерам за кордоном.

  «Для нас важливо, щоб у роботодавців та працівників було сприйняття наших інспекторів як радників Держпраці у вирішенні актуальних для них питань. Ми бачимо це розуміння в ОГТСУ і підтримуємо планомірну роботу фахівців компанії з підвищення рівня охорони праці. Зараз, у період пандемії, особливо важливо об’єднати наші зусилля щодо забезпечення безпечних умов – використовувати найкращі світові практики та розвивати компетенції з безпеки та гігієни праці, що враховують нові реалії», – підкреслив Віталій Сажієнко.

  «ОГСТУ - це підприємство критичної інфраструктури, яке повинне завжди безпечно і надійно працювати. Минулого року ОГТСУ інвестував у забезпечення співробітників ЗІЗ більше 11 млн грн та близько 21 млн грн у заходи з забезпечення пожежної безпеки та цивільного захисту. З початком COVID-19 до традиційних заходів з охорони праці приєдналися і комплексні протиепідемічні заходи. Життя та здоров’я людей залишається найбільшою цінністю для ОГСТУ, – зазначив Сергій Макогон, генеральний директор ОГТСУ. – Для нас важлива підтримка, рекомендації та досвід фахівців Держпраці. Тому ми знаходимося в постійному діалозі і продуктивно взаємодіємо – завжди прислухаємося до професійних порад і рекомендацій. Безпека - наш пріоритет».

  За інформацією Держпраці України


   

   

   

   

   

 • Привітання т.в.о. Голови Держпраці Віталія Сажієнка з Днем охорони праці

  Привітання т.в.о. Голови Держпраці Віталія Сажієнка з Днем охорони праці

  28 квітня ми щороку відзначаємо Всесвітній день охорони праці в Україні. Вшановуючи пам’ять загиблих на виробництві, ми хочемо нагадати суспільству, що найвища цінність людини – це життя та здоров’я.

  Вже другий рік поспіль запровадження карантинних обмежень унеможливлює традиційне відзначення Всесвітнього дня охорони праці з великою кількістю учасників. Більшість заходів проводиться в онлайн форматі.

  Пандемія COVID-19 обумовила і вибір теми Всесвітнього дня охорони праці: «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР».

  Цього року Міжнародна організація праці акцентує увагу на важливості зміцнення системи безпеки та здоров’я на роботі.

  Адже пандемія торкнулася майже кожного аспекту у світі праці — від ризику передачі вірусу на робочих місцях до загроз, які виникли внаслідок вжиття заходів, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусу.

  Бажаю усім українцям безпечної та здорової праці! Будьмо соціально відповідальними, дотримуймося карантинних заходів і спільними зусиллями переможемо пандемію!

  Т.в.о. Голови Держпраці - Віталій Сажієнко


   

 • 28 квітня - онлайн - марафон «Безпека на кожному підприємстві - 2021»

  28 квітня - онлайн - марафон «Безпека на кожному підприємстві - 2021»      

  28 квітня 2021 року журнал «Охорона праці» спільно з Європейським співтовариством з охорони праці (ESOSH) проводить онлайн-марафон «БЕЗПЕКА НА КОЖНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ – 2021»28.04.2021 з 11:00 до14:00 год. Участь у заході - безкоштовна.

  Долучитися до онлайн - марафону можна online: ZOOM або FACEBOOK.

  Мета марафону: привернення уваги суспільства, державних інституцій, роботодавців до питань безпеки праці та здоров’я працівників.

  Така подія відбудеться в Україні вперше і пройде під гаслом Всесвітнього дня охорони праці 2021 року: «Передбачати, готуватися та реагувати на кризу. Інвестуймо зараз у стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі».

  Онлайн-марафон стане майданчиком, на якому провідні компанії продемонструють зроблені кроки і реальні досягнення щодо забезпечення безпечних і здорових умов праці на виробництві.

  Під час заходу підприємства проводитимуть відеотрансляцію або демонструватимуть відеозапис із виробничих майданчиків (до 7 хвилин) про поліпшення умов праці та зниження ризиків. Такі реальні успішні історії стануть прикладом турботи про власних працівників та заохочуватимуть інші компанії удосконалювати безпеку праці на своїх виробництвах та в країні загалом.

  У заході візьмуть участь представники великих підприємств України, Міжнародної організації праці, Міжнародної асоціації соціального забезпечення ISSA, Державної служби України з питань праці, міжнародні та вітчизняні експерти.

  Відбудеться обговорення за участю провідних фахівців, а саме:

  Антоніу Сантуш (Antonio Santos), менеджер Проєкту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні»;

  Гельмут Енес (Helmut Ehnes), генеральний секретар ISSA Mining;

  Стюарт Кернегі (Stewart Carnegie), Велика Британія, сертифікований експерт з безпеки праці CE ESOSH, з більш ніж 20-річним міжнародним досвідом у галузях нафтогазовій, енергетичній та цивільного будівництва;

  Джаннет Аршимова (Jennet Arshimova), викладач NEBOSH, член Institution of Occupational Safety and Health (IOSH) та Cambridge Behavioural Center, коуч, наставник, тренер

  Андрій Мусійовський, головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Державного агентства лісових ресурсів України;
  Богдана Сенченко, керівник проектів з охорони праці на інвестпроектах в Kernel.

  Ведучі онлайн-марафону:
  Дмитро Матвійчук, головний редактор журналу «Охорона праці»;
  Ольга Богданова, голова правління Європейського співтовариства з охорони праці (ЄСОП), к.т.н. за спеціальністю «Охорона праці».

  Потенційний учасникам необхідно ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ

  Докладніше: науково-виробничий журнал "Охорона праці"


   

 • Сьогодні - 35 років з часу трагедії на Чорнобильській АЕС

  Сьогодні -  35 років з часу трагедії  на Чорнобильській АЕС

  26 квітня минає 35 років з дня найбільшої в історії людства техногенної катастрофи – аварії на Чорнобильській АЕС.

  Чорнобильська трагедія показала світові не лише масштаби сучасних техногенних загроз, їх потужну руйнівну силу та жахливі наслідки, а й наскільки великою може бути людська самопожертва.

  В цей день ми схиляємо голову перед героїчним подвигом пожежних, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків та всіх тих, хто став на захист людства. Усвідомлюючи смертельну небезпеку, не шкодуючи своїх сил, здоров’я та самого найціннішого – свого життя, вони захистили теперішнє покоління від катастрофічного впливу радіації, продемонструвавши світові зразок безмірної мужності та самовідданості.

  Чорнобильська трагедія має знов і знов повертати нас до усвідомлення створення ефективної системи безпеки праці в кожній галузі економіки країни.

  Пам`ятаймо, людське життя та здоров’я - найвища соціальна цінність!

  https://dsp.gov.ua/26-kvitnia-mynaie-35-rokiv-z-dnia-avarii-na-chornobylskii-aes/


   

   

 • Розпочинається Тиждень охорони праці -2021

  Розпочинається Тиждень охорони праці -2021

  Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006, щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначається День охорони праці.

  У 2021 році Міжнародна організація праці у цей день акцентує увагу на важливості зміцнення системи безпеки та здоров’я (далі БЗР), включно зі службами безпеки та охорони здоров’я як на національному рівні, так і на рівні підприємств. Саме тому Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі буде присвячений стратегіям зміцнення національних систем БЗР та спрямований на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці.

  За рекомендацією Міжнародної організації праці девіз зазначеного заходу у 2021 році -«Передбачати, готуватися та реагувати на кризи - інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР».

  З метою належного відзначення Дня охорони праці в Україні у 2021 році Держпраці підготувала та надіслала центральним органам виконавчої влади, Міжнародній організації праці в Україні, Фонду соціального страхування України, обласним державним адміністраціям, Київській міській державній адміністрації, СПО профспілок і роботодавців на національному рівні для використання в роботі та розміщення на офіційних сайтах, сторінках соціальних мереж, поширення в інший доступний спосіб План заходів із відзначення Дня охорони праці в Україні у 2021 році.

  План заходів із відзначення Дня охорони праці в Україні у 2021 році

  Постер до Дня охорони праці


   

   

 • Обговорено стан охорони праці в Україні та заходи, що мають забезпечити стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі

  Обговорено стан охорони праці в Україні та заходи, що мають забезпечити стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі

  23 квітня  відбулася онлайн конференція присвячена Всесвітньому дню безпеки та здоров’я на роботі - 2021.

  Участь у заході взяли понад 400 експертів різних напрямів. Основними спікерами заходу стали заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера, національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, менеджер проекту ЄС-МОП в Україні Антоніу Сантуш, представник Фонду соціального страхування Сергій Таровик, Мінекономіки - Руслан Овчаренко, Держпраці  - Олександр Ігнатов та Людмила Харчук, Федерації профспілок - Євген Драп‘ятий та інші.

  Учасники конференції обговорили стан охорони праці в Україні та основні заходи на рівні держави, що мають забезпечити стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі.

  Окремо зупинилися на досвіді українських компаній у подоланні кризи, спричиненої пандемією COVID-19. Окреслили передові технології та методи побудови сучасної БЗР на українських підприємствах.

  На завершення заходу відбулося оголошення переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей – 2021».


   

 • Про механізми співпраці з органами місцевого самоврядування

  У Держпраці обговорено механізми співпраці з органами місцевого самоврядування

  Під головуванням заступника Голови Держпраці Ігоря Дегнери та за участі директора департаменту з питань праці Володимира Гончарука відбулася робоча зустріч з представниками Асоціації міст України, органів місцевого самоврядування Кривого Рогу, Дніпра та Ужгорода.

  Під час зустрічі учасники заходу обговорили шляхи співпраці щодо зниження рівня незадекларованої праці, погашення заборгованості з виплат заробітної плати, забезпечення охорони праці працівників після набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення».

  З 27 квітня органи місцевого самоврядування будуть позбавлені повноважень щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю та зайнятість населення, проте матимуть право ініціювати проведення таких перевірок. Про це інформують на сайті Держпраці України.


   

 • Управління розпочинає розслідування двох випадків травмувань та виробництві та випадку смерті медика

  Управління Держпраці розпочинає розслідування двох випадків травмувань та виробництві та випадку смерті медика

  Управління Держпраці у Чернівецькій області розпочало створення комісії зі спеціального розслідування травмування фізичної особи  - підприємця,  який здійснює підприємницьку діяльність у деревообробній галузі  у Вижницькому районі.

  За попередніми даними, підприємець здійснював роботи з обробки деревини. Роботи проводилися на фугувальному станку у виробничому приміщенні. Під час їх виконання, рука підприємця потрапила під ріжучу частину верстата.  Як наслідок, чоловік 1974 року народження  отримав травматичну ампутацію  чотирьох пальців кисті лівої руки.

  Згідно з Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості,  дана травма є такою, що має тяжкі наслідки.

  Ще один випадок травмування на виробництві зафіксовано у Заставнівському районі на сільськогосподарському підприємстві.  Постраждав робітник з комплексного обслуговування сільськогосподарських виробів.

  За неуточненими даними, працівник 1973 року народження, під час перебування на напівпричепі транспортного засобу впав та отримав тяжку травму голови.

  Потерпілого оперативно доставлено до Чернівецької лікарні швидкої медичної допомоги. Наразі він перебуває у реанімаційному відділенні медичного закладу.

  Комісії зі спеціального розслідування Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створюються  відповідно до вимог  Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337. 

  Діяльність комісій очолить головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу та обліку аварій та виробничого травматизму Управління Держпраці Андрій Сербенюк.

  Аналогічна комісія зі спеціального розслідування Управління встановлюватиме остаточні причини та обставини смерті лікаря - рентгенолога ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги», що сталася ще наприкінці лютого 2021 року.

  За повідомленням медичного закладу, що надійшло до територіального органу Держпраці днями,  лікар 1980 року народження інфікувався гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 внаслідок контакту з хворими. Через погіршення стану здоров’я  був госпіталізований до інфекційного відділення обласної клінічної лікарні, де й помер.

  Роботу   комісії зі спеціального розслідування очолить головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області Дмитро Паламарчук.

  Довідково: за три місяці 2021 року в області зафіксовано 5 випадків виробничого травматизму, серед них один смертельний у лісовому господарстві та 128 випадків професійних захворювань, 4 із яких мають летальні наслідки.


   

   

   

 • У рамках відзначення Дня охорони праці визначено переможців конкурсу малюнка «Охорона праці - очима дітей - 2021»

  У рамках відзначення Дня охорони праці визначено переможців конкурсу малюнка «Охорона праці - очима дітей - 2021»

  Днями журі регіонального відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей» підбило підсумки цьогорічного ювілейного, десятого за рахунком,  творчого змагання.

  Саме  так: ось уже десять років поспіль Державна служба України з питань праці та редакція журналу «Охорона праці»  організовують цікавий та змістовний всеукраїнський конкурс, в якому діти малюють безпечну працю.

  Творче змагання складається з двох етапів: загальноукраїнського та регіонального. І саме  регіональним організатором  конкурсу малюнка є Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  За роки існування творчого змагання його учасниками стали сотні юних буковинців.

  Тільки цього річ на конкурс було надіслано понад 300 малюнків.

  Звісно, що за положенням про конкурс ми не можемо відзначити більшість учасників, хоча дуже хотілося би.

  Але сьогодні ми маємо змогу сказати усім велике спасибі за те, що долучилися до творчого змагання.

  Це школярі та педагоги  Боянівської ЗОШ, Росошанівського НВК, Вітрянського НВК, Красноїльської гімназії, Чернівецької ЗОШ №22, Купського НВК, Глибоцького ліцею, Вашковецької ЗОШ;

  школярі навчальних закладів Усть-Путильської територіальної громади та дитячої мистецької школи, Кельменецького ліцею, Підвальнянського НВК, Чернівецької ЗОШ №30, Мигівського ЗЗСО - ЗДО, Анадольського НВК, Брусницького закладу освіти імені Івана Миколайчука, Чернівецького багатопрофільного ліцею №4;

  Борівецького, Костичанівського, Йорданештського ЗЗСО, Долішньошепітського НВК, Ленковецького НВК, Веренчанського закладу освіти імені Ірини Вільде, Михальчанського ліцею, Стрілетськокутського ОЗЗСО, Кострижівського ЗЗСО, Сторожинецької ЗОШ, Берегометської гімназії, Чернівецької ЗОШ №24 імені Ольги Кобилянської, НВК «Любисток», Малокучурівського НВК, Чернівецького багатопрофільного ліцею «Гармонія»;

  Волоківської ЗОШ, Іспаського ЗЗСО, КЗПО « Будинок дитячої та юнацької творчості» Вижницької міської ради, Чорногузівського ЗЗСО, Виженського ЗЗСО, Новодністровського будинку дитячої творчості, Старожадівської та Сторожинецької гімназій, Снячівського ЗЗСО, Зеленогайської ЗОШ, Южинецького ЗЗСО, Великобудського НВК;

  Острицької ЗОШ, Горбівської ЗОШ, Острицького НВК, Куликівського НВК, Чернівецької гімназії №7, Карапчівського ЗЗСО, Яблунівської філії  Веренчанського ЗЗСО, Годилівського ЗЗСО;

  Сторожинецького ліцею №1, Чернівецької ЗОШ №20, Рукшинської ЗОШ,  Селищанського НВК,  Рокитненської ЗОШ, Чернівецького міського центру науково-технічної творчості  учнівської молоді,  Замостянської ЗОШ,  Комарівського, Строїнецького, Динівецького НВК.

  Хотілося би відзначити школярів Хотинської спеціальної школи №1. Вони є учасниками нашого творчого змагання вже не перший рік, а також учнів Новоселицької гімназії та Великокучурівського ЗЗСО, які надіслали та конкурс найбільшу кількість малюнків відповідно 17 та 20 творчих робіт.

  Активними учасниками регіонального туру конкурсу стали також студенти. Серед них - вихованці  Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки, Сокирянського ВПУ, Чернівецького ліцею сфери послуг, Кельменецького професійного ліцею, Чернівецького професійного будівельного ліцею, Чернівецького професійного машинобудівного ліцею, Кіцманського коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету.

  Особливої відзнаки заслуговують учні та викладачі Вищого професійного художнього училища №5. Щороку талановиті вихованці цього навчального закладу долучаються до конкурсу й надсилають нам надзвичайні роботи.

  Організатори   в особі Управління Держпраці у Чернівецькій області  вдячні усім, хто своєю участю долучається до конкурсу.

  Наразі оголошуємо імена цьогорічних переможців  регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей - 2021».

  Так, призові місця у найменшій віковій категорії посіли: Георгіца Емілі (Острицький НВК); Димнич Анастасія (Чернівецький міський центр науково-технічної творчості учнівської молоді); Фисюк Тіна (Веренчанський ОЗЗСО імені Ірини Вільде).

  У другій шкільній віковій категорії переможцями стали:  Палагнюк Василь (Чернівецька гімназія №7); Свищ Каріна та Трач Вікторія (Веренчанський ОЗЗСО імені І.Вільде).

  Найкращими у найстаршій віковій категорії журі визначило малюнки Присняк Євгенії (Рокитненська ЗОШ); Пислар Кароліни (Вашковецький ЗЗСО); Дуднікової Олени (Вище професійне художнє училище №5 м. Чернівці).

  У номінації «Спеціальна відзнака» перемогу отримала Мартиненко Поліна, вихованка Чернівецького МЦНТТУМ.

  Щиро вітаємо переможців та учасників конкурсу!

  Бажаємо нових звершень!


   

   

   

   

   

 • Онлайн - уроки від інспектора Держпраці: школярам Вижниччини роз’яснено умови праці неповнолітніх

  Онлайн - уроки від інспектора Держпраці: школярам Вижниччини роз’яснено умови праці неповнолітніх

  Для випускників та десятикласників Вижницького закладу загальної середньої освіти I-III ступенів імені Юрія Федьковича головний державний інспектор праці Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Колодченко провів низку онлайн-конференцій.

  Тема онлайн - уроків: праця неповнолітніх.

  У спілкуванні з школярами  інспектор Держпраці  зазначив: відповідно до чинного законодавства, неповнолітні особи прирівнюються у трудових правах до повнолітніх.

  «Водночас у галузі охорони праці, соціальному захисті, умовах  праці неповнолітні  працівники мають забезпечуватися з боку роботодавця пільгами. Обов’язкова  умова: виконання роботи не має завдати шкоди їхньому здоров’ю і не порушувати процесу навчання», - підкреслив  Юрій Колодченко.

  Фахівець Управління детально роз’яснив, на яких роботах можуть бути задіяні неповнолітні; у яких випадках на працевлаштування необхідна згода батьків;  яким має бути робочий графік, тривалість робочого дня, оплата праці, відпустки, тощо.

  Окремо наголошено  на необхідності офіційного працевлаштування та належному порядку оформлення  на роботу.

  Грунтовно деталізовано на переліку робіт, на яких забороняється застосування праці осіб, молодших 18 років.

  На завершення семінарів інспектор праці побажав учням доброго початку трудової діяльності.

  Заходи організовувалися у рамках відзначення Тижня та Дня охорони праці.  

  Сприяли в організації онлайн - уроків  директор навчального закладу п. Оксана Сичова, а також  викладач інформатики та фізики п. Ігор Мерещук.


   

 • З початку року виявлено 20 випадків не задекларованої зайнятості

  З початку року інспектори Держпраці виявили 20 випадків не задекларованої зайнятості

  З початку року інспектори праці Управління Держпраці у Чернівецькій області виявили 20 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових  відносин:

  16 працівників, які працювали  без оформлення трудових відносин;

  одного працівника, який працював без належного оформлення трудових відносин, але на підставі цивільно-правової  угоди, що містила ознаку трудової;

  трьох фізичних осіб-підприємців, котрі виконували роботу на умовах договорів, що мали ознаки трудових. Про це повідомляють у відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів територіального органу Держпраці.

  Фахівцями Управління здійснено 690 відвідувань місцевих суб’єктів господарювання  з метою інформування керівників та працівників трудових колективів про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної посадовцями Держпраці, між роботодавцями та найманими працівниками за три місяці нинішнього, 2021, року укладено 778 трудових угод.


   

 • Суб'єкти господарювання пропонують понад чотири сотні вакансій. Держпраці наголошує - лише офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні умови праці

  Роботодавці області пропонують понад чотири сотні вакансій. Держпраці наголошує - лише офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні  умови праці

  Загалом на ринку праці Чернівецької області спостерігається зменшення кількості пропозицій роботи у зв’язку з карантинними обмеженнями, що наразі діють у регіоні. Однак вільні робочі місця є як для фахівців з вищою освітою, так і для кваліфікованих працівників робітничих спеціальностей. Про це повідомляють у Чернівецькому обласному центрі зайнятості.

  За останніми даними, серед актуальних вакансій - найбільше пропозицій роботи для швачок, менеджерів, водіїв автотранспортних засобів, електромонтажників - схемників, охоронців, лікарів та інших фахівців.

  Із заробітною платою у 10 000 гривень є 27 вільних посад.

  Від 10 000 до 13 500 гривень -  понад 40 пропозицій роботи, 15 000 гривень пропонують начальнику цеху, виконавцю робіт та оператору верстатів з програмним керуванням.

  20 тисяч гривень роботодавці регіону готові платити зварникам та торговельному агенту. Зарплатня на інших вільних посад - від 6 000 до 9 800 гривень.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Неофіційна праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.


   

   

 • Роботодавець не відреагувала на припис, тому нестиме повну відповідальність за порушення трудового законодавства

  Роботодавець не відреагувала на припис інспектора Держпраці, тому нестиме повну відповідальність за порушення трудового законодавства

  Фізична - особа підприємець, яка здійснює підприємницьку діяльність у торговельній сфері у Заставнівському районі,  порушила норми трудового законодавства.

  Факт порушення законодавства про працю виявлено головним державним інспектором праці Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Посадовець Управління встановив, що  підприємець використовувала найману працю без врегулювання належним чином трудових відносин з найманим персоналом. Зокрема, у магазині, де суб’єкт господарювання здійснювала реалізацію товарами та продуктами харчування, використовувалася праця неоформленої продавчині.

  Фахівець Держпраці  детально роз’яснив роботодавцю норми  чинного трудового законодавства, зокрема,  у частині оформлення  трудових відносин та видав припис на усунення, у передбачений чинним законодавством термін,  виявлених порушень.

  Оскільки, до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження, то штрафна санкція на підприємця накладена не була.

  Водночас інспектор праці  наголосив суб’єкту господарювання: у разі вчинення порушення повторно упродовж двох років з дня вже виявленого,  передбачено додаткову відповідальність  - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  Фізичну особу-підприємця також було попереджено про те, що фахівцями територіального органу Держпраці  України заклад торгівлі повторно  проінспектують.

  У ході позапланового інспекційного заходу  інспектор праці  встановив, що виявлені попередньо порушення підприємець не усунула:

  доказів належного врегулювання трудових відносин  з персоналом роботодавець не надала; доказів повідомлення про прийняття на роботу продавчині до територіального органу Державної податкової служби за місцем обліку її, як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,  не надходило.

  Таким чином, підприємець порушила норми статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору» та  допустила працівника до роботи без укладення трудового договору.

  Порушено також норми постанови Кабінету Міністрів України №413  - «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі  та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладення на роботодавця  за порушення законодавства про працю штрафної санкції у розмірі 180 тисяч гривень.  


   

   

 • Онлайн конференція до Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі - 2021

  Онлайн конференція до Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі - 2021

  23 квітня з 10.00 до 13.00 відбудеться онлайн конференція до Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі - 2021.

  У цьому році Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі присвячений стратегіям зміцнення національних систем БЗР та спрямований на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці.

  Тема Дня охорони праці 2021 - «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи. Інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР».

  Під час конференції буде обговорено:
  Стан охорони праці в Україні та основні заходи на рівні Держави, що мають забезпечити стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі.
  Досвід українських компаній у подоланні кризи, спричиненої пандемією COVID-19.
  Передові технології та методи побудови сучасної БЗР на українських підприємствах.

  Спікерами заходу будуть представники:

   Державної служби України з питань праці,
   Міжнародної організації праці,
   Федерації профспілок України,
   Федерації роботодавців України,
   Фонду соціального страхування України,
   Журналу “Охорона праці”,
   українських компаній, повідомляють організатори заходу.

  Реєстрація у конференції за посиланням


   

   

 • На місцевих автозаправних станціях інспектори Держпраці продовжують проводити позапланові заходи нагляду

  На місцевих автозаправних станціях інспектори Держпраці продовжують проводити позапланові заходи нагляду

  Головні державні інспектори відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці  у  Чернівецькій області продовжують здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням  суб’єктами господарювання  промислової безпеки та стану охорони праці на автозаправних станціях, авто газозаправних пунктах, автозаправних комплексах Буковини.

  Відповідна робота фахівців територіального органу Державної служби України з питань праці здійснюється на виконання доручення Прем’єр-міністра України від 11.03.2021 року за №10033/1/1-21 та окремого доручення Держпраці.

  Державним інспекторським складом профільного напряму упродовж двох останніх  тижнів проведено чотири позапланові перевірки суб’єктів господарювання,  до складу яких входять  2 автозаправні станції та 17 автозаправних комплексів у різних районах області та місті Чернівці.

  За результатами позапланових заходів державного нагляду, виявлено 44 порушення вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

  До адміністративної відповідальності притягнуто трьох керівників підприємств та одну фізичну особу-підприємця.  


 • Фахівець Держпраці увійшла до складу робочої групи з питань функціонування ринку автопасажирських перевезень

  Фахівець Держпраці увійшла до складу робочої групи з питань функціонування ринку автопасажирських перевезень

  На засіданні обласної робочої групи з питань функціонування ринку автомобільних пасажирських перевезень вирішено посилити роботу.

  Засідання відбулося під головуванням керівництва управління інфраструктури, капітального будівництва та експлуатації доріг Чернівецької обласної державної адміністрації.

  До складу робочої групи від Управління Держпраці у Чернівецькій області включено  заступницю начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Валентину Панчишину.

  У робочу групу увійшли фахівці  управління патрульної поліції області, Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, профільних департаментів та управлінь Чернівецької ОДА, територіального органу  Державної податкової служби, інших державних відомств та установ.

  Учасники засідання окреслили та обговорили план спільних дій та шляхи посилення взаємодії між відомствами. 


   

   

 • Трудові відносини пропонується дерегулювати

  Трудові відносини пропонується дерегулювати 

  Уряд підтримав проєкт закону про дерегуляцію трудових відносин, покликаний модернізувати та лібералізувати трудове законодавство України. Рішення ухвалено на засіданні Уряду 14 квітня.

  Про це повідомляється на офіційному сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

  “Це важливий законопроєкт, який скасовує надмірну бюрократизацію трудових відносин, що залишилась ще з часів Радянського Союзу і не відповідає сучасним економічним реаліям. Ухвалення закону дозволить зменшити навантаження на бізнес  та сприятиме легалізації праці найманих працівників. Це актуально для будь-якого роботодавця”, - прокоментував заступник Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра.

  Так, законопроєктом пропонується:

  зменшити кількість обов’язкових кадрових документів;

  змінити механізм участі профспілок при розірванні трудового договору;

  осучаснити питання матеріальної відповідальності;

  спростити процедуру укладення строкового трудового договору;

  чітко визначити порядок надання роботодавцем інформації про умови трудового договору.

  Зокрема, документом визначається 12 підстав, за наявності яких укладається строковий трудовий договір. Також скасовується необхідність складання роботодавцем правил внутрішнього трудового розпорядку, графіків змінності та відпусток. Роботодавці витрачають значну кількість фінансових ресурсів та часу для забезпечення дотримання ведення такої документації, яка зазвичай залишається виключно формальною. Оформлення цих документів стане необов’язковим, а залишиться на розсуд роботодавця. Режим роботи та її тривалість, питання надання відпусток буде достатньо зафіксувати за домовленістю сторін у трудовому договорі, укладеному у письмовій формі. 

  Реалізація законопроєкту сприятиме спрощенню ведення бізнесу, стимулюватиме роботодавців до легального оформлення трудових відносин та створить передумови для ефективного дотримання законодавства про працю.


   

   

 • Інспектори праці проінформували про найбільш ефективні способи дотримання трудового законодавства 690 суб’єктів господарювання

  Інспектори праці проінформували про найбільш ефективні способи дотримання трудового законодавства  690 субєктів господарювання

  У березні 2021 року головні державні інспектори праці Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснили  26  контрольних заходів з питань дотримання суб’єктами господарювання законодавства про працю. Було здійснено 10 планових та 16 позапланових заходів нагляду (контролю).

  Загалом з  початку року інспектори праці територіального органу Державної служби України з питань праці здійснили  55  контрольних заходів з питань дотримання законодавства про працю, з них - 19  планових та 36 позапланових перевірок. Про це інформують у відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці.

  За результатами здійснених контрольних заходів, з початку 2021 року керівникам видано  42  приписи на усунення порушень трудового законодавства.

  Складено та передано до суду 12 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності. Направлено до правоохоронних органів матеріали щодо чотирьох підприємств - порушників трудового законодавства.

  За звітний період інспектори праці здійснили 690 відвідувань суб’єктів господарювання  з метою їх інформування керівників та працівників трудових колективів про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю.


   

 • Держпраці роз’яснює, що входить до обов’язків суб’єктів господарювання, які експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки

  Держпраці роз’яснює, що входить до обов’язків суб’єктів господарювання, які експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки

  Відповідно до статті 9 Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки» (далі – Закон) суб’єкт господарської діяльності ідентифікує об’єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

  Нормативи порогової маси небезпечних речовин для ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки» (далі – Постанова).

  Постановою затверджено Порядок ідентифікації та обліку об’єктів підвищеної небезпеки (далі – Порядок ідентифікації), яким зазначено критерії відношення до об’єктів підвищеної небезпеки на підставі розрахунків сумарних мас небезпечних речовин.

  Відповідно до вимог пунктів 3 та 4 Порядку ідентифікації суб’єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об’єкт, де можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини чи який має намір розпочати будівництво такого об’єкта, організовує проведення його ідентифікації.

  Крім цього, суб’єкт господарської діяльності готує і подає до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об’єкта підвищеної небезпеки згідно з вимогами статті 10 Закону.

  Також пунктом 3 Порядку декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою, передбачено, що суб’єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об’єкта підвищеної небезпеки відповідно до вимог цього Порядку.

  При цьому, статтею 8 Закону визначено обов’язки суб’єктів господарської діяльності, які експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки:

  вживати заходів, направлених на запобігання аваріям, обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і довкілля від їх впливу;

  повідомляти про аварію, що сталася на об’єкті підвищеної небезпеки, і заходи, вжиті для ліквідації її наслідків, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування та населення;

  забезпечувати експлуатацію об’єктів підвищеної небезпеки з додержанням мінімально можливого ризику;

  виконувати вимоги цього Закону та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність об’єктів підвищеної небезпеки.

  За інформаційними матеріалами Держпраці


   

   

   

   

 • Оперативні дані щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків

  Оперативні дані щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків

  З початку ускладненої епідеміологічної ситуації, пов’язаної зі стрімким поширенням  в області гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (з березня 2020 року), станом на 14.04.2021 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло 940 повідомлень про захворювання медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, 26 випадків із наведеної загальної кількості - з летальними наслідками.

  Відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337, триває робота комісій розслідувань.

  На сьогодні роботу 643 комісій завершено. Пов’язано з умовами праці 324 випадки захворювань.

  Встановлено, що у 319 випадках захворювання не пов’язані з виконанням безпосередніх професійних обов’язків.

  Про це повідомляють у відділі з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області.


   

   

   

 • Розпочинається розслідування випадку смерті молодшої медичної сестри

  Розпочинається розслідування випадку смерті молодшої медичної сестри

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування випадку смерті молодшої медичної сестри акушерсько-гінекологічного відділення КНП «Заставнівська БЛ».

  Медичний заклад адресував до територіального органу Держпраці відповідне повідомлення.

  За попередніми даними, працівниця лікувальної установи захворіла на гостру респіраторну хворобу СOVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

  Жінку 1965 року народження доставили  для проходження лікування до інфекційного відділення лікарні.

  Через різке погіршення стану здоров’я, її було переведено до реанімаційного відділення. Однак, 10.04.2021 року пацієнтка померла.

  Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці утворюється відповідно до Порядку розслідування  та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337.

  Роботу комісії очолить головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу та обліку аварій та виробничого травматизму Управління Держпраці Андрій Сербенюк.

  Довідково.

  З початку ускладненої епідеміологічної ситуації, пов’язаної зі стрімким поширенням  в області гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (з березня 2020 року), Управлінням  Держпраці створено 25 комісій зі спеціальних розслідувань випадків смерті працівників медичних установ.

  Розслідування двох випадків смерті лікарів провели комісії  медичних закладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.01.2021 за № 1 - «Деякі питання розслідування випадків смерті окремих категорій медичних працівників».

  Наразі роботу 22 комісій завершено.

  За рішеннями комісій, у восьми випадках смертельні захворювання медиків пов’язані з умовами праці.

  Станом на сьогодні на стадії розслідування Держпраці -  чотири випадки смерті працівників медичних установ Буковини.


   

   

   

 • Стан виробничого травматизму у березні - 2021

  Стан виробничого травматизму у березні - 2021

  У березні на підприємствах, в установах та організаціях Буковини мали місце три випадки виробничого травматизму та 55  випадків професійних захворювань, 4 із яких - з летальним наслідком.

  Так, випадки виробничого травматизму зафіксовано у сфері енергетики та на автомобільному транспорті.

  55 випадків професійних захворювань  (гостра  респіраторна хвороба  СOVID-19, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2) задокументовано серед працівників медичних установ регіону.

  З початку року загалом статистика виробничого травматизму та професійних захворювань  є такою:

  5 випадків виробничого травматизму, серед них один смертельний (лісове господарство);

  128 випадків професійних захворювань (4 із них - зі смертельним наслідком).


   

 • З фахівцями з охорони праці лікувальних установ обговорено проблемні питання у роботі комісій з розслідування випадків захворювань медиків на СOVID-19

  З фахівцями з охорони праці лікувальних установ  обговорено  проблемні питання у роботі комісій з розслідування випадків захворювань  медиків на СOVID-19

  Низку проблемних питань, що виникають у роботі комісій з розслідування випадків захворювань  працівників медичних установ гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, обговорено на розширеній робочій нараді учора, восьмого квітня, в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області.

  До участі у нараді було запрошено посадових та відповідальних осіб з питань охорони праці  медичних  закладів Буковини.

  Відтак участь у нараді взяли начальник відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області Надія Бурла, начальник управління фінансової політики, звітності та правового  забезпечення Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Іван Тріска.

  Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у  Чернівецькій області на засіданні представляли заступник керівника органу Ніна Федоруца, начальник відділу профілактики страхових виплат Михайло Розман, фахівці відділу страхових виплат та матеріального забезпечення, відділу медичних та соціальних послуг органу.  

  Засідання відбувалося, утому числі, й в режимі онлайн.  Представники медичних закладів районів області мали змогу бути учасниками наради дистанційно.

  У ході роботи детально обговорено низку проблемних питань щодо розслідувань випадків гострих професійних захворювань , які здійснюються  відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337.

  Зазначено,  що наразі в області завершено розслідування  70%  випадків захворювань працівників  закладів охорони здоровя.  Станом на 08.04.2021 року залишалися незавершеними  розслідування 287 випадків. Хоча по 270 випадках (уточнювалося під час зібрання), наявні всі необхідні документи, що підтверджують факти захворювань.

  Саме на посиленні  роботи комісій та необхідності дотримання  термінів розслідувань наголошувалося у ході зібрання.   

  Обговорено  також деталі розслідувань випадків захворювань, які підпадають під дію Постанови Кабінету Міністрів України від 05.01.2021 за № 1 - «Деякі питання розслідування випадків смерті окремих категорій медичних працівників».

  Як вже неодноразово зазначалося, зміни напрацьовано з метою прискорення проведення розслідувань, а відповідно - задля посилення соціального захисту, зокрема, пришвидшення отримання застрахованими особами, потерпілими та членами їх родин (у разі смерті медиків)  - належних страхових виплат.


   

 • Про запобігання виробничому травматизму та професійним захворюванням на місцевих підприємствах - в ефірі «Суспільне: Буковина»

  Про запобігання виробничому травматизму та професійним захворюванням на місцевих підприємствах - в  ефірі «Суспільне: Буковина»

  Які галузі виробництва на Буковині  є найбільш травмонебезпечними; чи є  випадки прихованого виробничого травматизму; якою є  статистика нещасних випадків на робочому місці з початку 2021 року та про відповідальність за порушення законодавства про охорону праці  для працівників та роботодавців  - саме ці теми стали ключовими у програмі «Теми дня»  в ефірі «Суспільне: Буковина».

  Учасники авторської програми журналістки Маргарити Олійник - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак та начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області  Олександр Кувіла.

  Програма виходила  в регіональному теле-  та радіоефірі  Суспільного мовника у п’ятницю, другого квітня.  

  У розмові, зокрема, слухачі мали змогу почути про порядок розслідування нещасних випадків на виробництві, діяльність комісій зі спеціальних розслідувань,  про стан професійних захворювань працівників медичних установ, пов’язаних з ускладненою епідеміологічною ситуацією з поширенням  СOVID-19 і таке інше.

  В ефірі програми керівник територіального органу Державної служби України  з питань праці Іван Луцак зазначив:  

  «З початку 2021 року  на місцевих підприємствах вже зареєстровано вісім нещасних випадків, один із них - зі смертельним наслідком, а також 124 випадки гострих професійних захворювань, які за рішеннями комісій, пов’язано з виробництвом».

  Акцентовано на тому, що в області наразі, зокрема, спостерігається  тенденція до збільшення випадків захворювань працівників медичних установ  на СOVID-19.

  Прослухати ефір програми в ефірі «Суспільне: Буковина»


   

   

   

 • Інформація щодо розслідувань випадків захворювань працівників медичних установ СOVID-19

  Інформація щодо розслідувань випадків захворювань працівників медичних установ  СOVID-19

  Станом на 01.04.2021 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області  (з початку ускладненої епідеміологічної ситуації) надійшло 916 повідомлень про захворювання працівників медичних установ  гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, 25 із них - зі смертельним наслідком.

  Робота комісій з розслідувань випадків захворювань відбувається відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337.

  Наразі  завершено роботу 626 комісій.

  Пов’язано з виконанням професійних обов’язків  316 випадків, у 310 випадках захворювання не пов’язані  з умовами праці.


   

 • Схвалено законопроект щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю

  Схвалено законопроект щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю

  Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив проект Закону „Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю”.

  Чинні норми Закону України „Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, як доведено на практиці, є недостатньо ефективними, зокрема в частині відсутності мотивації роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю.

  Досвід успішних країн Європейського Союзу, в яких діє система квотування робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, доводить, що головним чинником має бути, в першу чергу, стимулюючий підхід для роботодавців.

  У зв’язку з цим комплексні законодавчі ініціативи спрямовані на впровадження:

  альтернативного способу виконання встановленого законодавством нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю;

  диференційованого підходу щодо працевлаштування осіб з важкою формою інвалідності;

  електронної форми звіту про працевлаштування осіб з інвалідністю;

  механізмів працевлаштування осіб з інвалідністю на посадах в органах державної влади та місцевого самоврядування;

  створення рівних умов для усіх роботодавців в частині відповідальності за порушення законодавства у сфері працевлаштування осіб з інвалідністю;

  інші заходи щодо реалізації ефективних, сучасних та гнучких механізмів з працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі в частині дерегуляції процесів, забезпечення універсального дизайну та розумного пристосування, стимулювання роботодавців з метою створення робочих місць, а також підвищення рівня відповідальності у разі невиконання встановленої квоти.

  Таким чином пропонується осучаснити норми законодавства України щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю, створивши сприятливі умови, що враховуватимуть інтереси як осіб з інвалідністю, так і роботодавців.

  Дотримання балансу інтересів заінтересованих сторін у зазначеній сфері забезпечить позитивний ефект із збільшення рівня працевлаштування осіб з інвалідністю.

  За інформацією Урядового порталу


   

 • Заробітна плата та стан її виплати в області у лютому 2021 року

  Заробітна плата та стан її виплати в області у лютому 2021 року

  Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій Чернівецької області у лютому 2021 року становила 10 156 гривень. Індекс реальної заробітної плати у лютому порівняно з січнем становив 103,7%.

  На перше березня 2021 року сума заборгованості з виплати заробітної плати становила 3,6 мільйона гривень.

  На підприємства промисловості припадала майже половина суми заборгованості (41,4%), транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності - більше третини (36,4%), повідомляє Головне управління статистики у Чернівецькій області.


   

 • Держпраці роз’яснює: вимоги до навчання з охорони праці для працівників, зайнятих виконанням спеціальних видів робіт

  Держпраці роз’яснює: вимоги до навчання з охорони праці для працівників, зайнятих виконанням спеціальних видів робіт

  Відповідно до Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98) забороняється допускати до роботи в  електроустановках осіб, які не пройшли навчання і перевірку знань цих Правил.

  Ті працівники, зайняті виконанням спеціальних видів робіт, до яких  висуваються додаткові вимоги безпеки, мають бути навчені безпечному виконанню таких робіт і мати відповідний запис про це у посвідченні з перевірки знань з питань охорони праці.

  Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується керівництвом підприємства.

  Перевірка знань з технології робіт (правила експлуатації, виробничі  інструкції) може провадитися Держенергоспоживнаглядом окремо від перевірки знань з безпечної експлуатації електроустановок, в цьому разі робиться окремий запис в журналі.

  За матеріалами Держпраці


   

 • Інтерактивні інспектори Держпраці продовжують активно консультувати працівників та роботодавців про особливості застосування законодавства на період карантину

  Інтерактивні інспектори Держпраці продовжують активно консультувати працівників та роботодавців про особливості застосування законодавства на період карантину  

  Започаткований нещодавно Держпраці сервіс «інтерактивний інспектор», за допомогою якого працівники та роботодавці мають змогу отримувати відповіді на нагальні питання, виявився досить затребуваним.

  Упродовж місяця з моменту впровадження сервісу посадовими особами територіальних управлінь Держпраці надано консультацій, роз’яснень з питань законодавства про працю, охорону, гігієну праці та надання адміністративних послуг 57 тис. 706 громадянам та представникам підприємств, зокрема, з питань:

  – праці – 34 тис. 970;

  – охорони та гігієни праці  – 20 тис. 982;

  – надання адміністративних послуг  – 1 тис. 754.

  Щодо додержання законодавства про працю найбільше звернень надходило з питань оплати праці – 11 тис. 883, надання відпусток, у тому числі щодо примушення до написання заяв на відпустки без збереження заробітної плати  – 7 тис. 771, оформлення трудових відносин – 3 тис. 524, звільнення, зокрема щодо примушення до написання заяв на звільнення – 3 тис. 410.

  Щодо дотримання законодавства з питань охорони та гігієни праці найчастіше порушувалися питання порядку організації медичних оглядів працівників – 4 тис. 236, отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – 2 тис. 203, порядку проведення атестації робочих місць – 2 тис. 90, забезпечення працівників засобами індивідуального захисту – 1 тис. 915.

  Також роботодавців турбують питання подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, таких питань надійшло – 812, подання заяви на продовження строку дії дозволу – 230 та подання декларації відповідності МТБ вимогам законодавства з питань охорони праці, якщо строк дії дозволу ще не закінчився – 218.

  Державна служба України з питань праці нагадує: поставити свої запитання та отримати відповіді на них можливо засобами телефонного зв’язку, на електронну пошту, за допомогою соціальних мереж та інших комунікаційних засобів, інформація про які розміщено на офіційних сайтах її територіальних органів.

  Так,  з метою забезпечення безперебійної роботи Управління Держпраці у Чернівецькій області організовано проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань, що належать до його компетенції на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби СОVID-19.

  Для отримання консультацій заявникам необхідно звертатися:

  на електронну пошту відомства;

  на офіційну сторінку у Facebook - https://www.facebook.com/cv.dsp.gov.ua/;

  за телефонами, оприлюдненими на сайті Управління.


   

 • Організація порядку внесення змін до актів підприємств у сфері безпеки та здоров’я на роботі щодо недопущення поширення корона вірусної хвороби

  Організація порядку внесення змін до актів підприємств у сфері безпеки та здоровя на роботі щодо недопущення поширення коронавірусної хвороби

  Особливості та порядок внесення змін до актів підприємства з безпеки праці та здоров’я працівників встановлено Порядком опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві, затвердженим наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці 21.12.1993 № 132 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.02.1994 за № 20/229 (далі – Порядок).

  До опрацювання проекту нормативного акта з безпеки праці та здоров’я працівників залучаються фахівці підрозділів підприємства, до компетенції яких відноситься питання, кваліфіковані спеціалісти у галузі охорони праці та з правових питань, представники профспілки (профспілок) та інших громадських об’єднань, уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці.

  У разі необхідності роботодавець може на договірній основі залучити до опрацювання проекту нормативного акта спеціалістів сторонніх організацій.

  В першу чергу зазначене стосується внесення змін до актів підприємства, що містять обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях – інструкцій з охорони праці.

  Зазвичай, перегляд інструкцій з охорони праці проводиться в строки, передбачені нормативно-правовими актами з охорони праці, на основі яких їх розроблено, але не рідше ніж один раз на 5 років, а для робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, – не рідше ніж один раз на 3 роки.

  Однак сучасні реалії та необхідність  ведення господарської діяльності та виконання роботи в умовах пандемії коронавірусної інфекції, запровадження карантину та обмежувальних заходів в країні, зумовлюють зміну певних умов та особливостей праці, що в свою чергу потребує перегляду, в тому числі інструкцій з охорони праці та наповнення їх змісту певними правилами поведінки, порядком дотримання особистої гігієни, застосуванням засобів захисту (медичних масок, респіраторів, рукавиць тощо).

  Відповідні знання і навички працівники, які продовжують працювати під час запроваджених карантинних заходів, мають отримати під час проведення позачергового навчання або інструктажу з питань охорони праці.

  Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведенні.

  Таким чином, у разі зміни умов праці, зокрема пов’язаними в тому числі із пандемією коронавірусної інфекції COVID-19 та необхідністю запровадження заходів щодо недопущення її поширення, керівник підприємства вносить відповідні зміни до нормативних актів з безпеки праці та здоров’я з урахуванням Порядку та інших нормативно-правових актів з охорони праці.


   

   

   

 • Держпраці запроваджує гарячу лінію для медичних працівників, котрі захворіли на СOVID -19

  Держпраці запроваджує гарячу лінію для медичних працівників, котрі захворіли на СOVID -19 

  З метою проведення своєчасних розслідувань нещасних випадків/гострих професійних захворювань (інфікування COVID-19) у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 та забезпечення їх соціального захисту Державна служба України з питань праці запроваджує гарячу лінію 044 279 03 28 для медичних працівників, які захворіли на COVID-19.


   

 • Профілактика коронавірусної хвороби для працівників, котрі мають роз’їзний характер роботи

  Профілактика коронавірусної хвороби для працівників, котрі мають розїзний характер роботи   

  Під час розробки та застосування заходів щодо непоширення коронавірусної інфекції COVID-19 під час роботи, серед іншого роботодавцям необхідно приділити належну увагу категорії працівників, які мають роз’їзний характер роботи, тобто працівникам які виконують роботи на об’єктах, розташованих на значній відстані від місця розташування підприємства, у зв’язку з  поїздками  у неробочий час від місця знаходження  підприємства  (збірного  пункту)  до  місця  роботи на об’єкті й назад, що становить не менше як дві-три години на день.

  Поряд із забезпеченням працівників необхідними засобами захисту  важливим залишається питання проведення широкої роз’яснювальної роботи з працівниками, що мають роз’їзний характер роботи та часто перебувають у відрядженнях.

  Для працівників з роз’їзним характером роботи до потенційних джерел впливу можна віднести тісний контакт з колегами та іншими людьми або дотик до інших поверхонь, до яких торкалася чи обробляла особа, яка має COVID-19.

  Основними рекомендаціями для запобігання поширенню вірусу серед працівників з роз’їзним характером роботи є:

  – наскільки можливо уникати контакту з людьми, привітальних обіймів і рукостискань. Рекомендована відстань, на якій працівник має триматися від інших людей складає не менше 1,5 м;

  – застосування «безконтактного» надання послуг, а також максимальне виключення необхідності тісного контакту з людьми;

  – під час надання послуг необхідно обмежувати контакти з поверхнями, до яких часто торкаються;

  – в громадських місцях або місцях, де важко вжити заходів соціального відсторонення, носити маски та рукавиці, також періодично їх змінювати;

  – періодично протягом дня обробляти руки дезінфекційними засобами або мити їх із милом не менше 20 с;

  – дезінфікувати особисті речі (телефони, гаджети, сумки тощо), поверхні службового транспортного засобу (особливо, якщо він спільний) на початку та в кінці зміни;

  – витирати ручки (маркери) та інші поверхні що використовуються для підпису після кожного користування;

  – застосовувати одноразові серветки для чищення та дезінфекції;

  – контролювати прояви симптомів та проводити заміри температури тіла двічі на день.

  У разі прояву симптомів зараження працівники повинні повідомити роботодавця, залишатися вдома і самоізолюватися, телефонувати до закладу охорони здоров’я або місцевого управління охорони здоров’я, надаючи їм детальну інформацію про свій стан здоров’я.


   

   

 • Розслідування випадків коронавірусної інфекції у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID - 19

  Розслідування випадків коронавірусної інфекції у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID - 19

  Процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві визначено Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі – Порядок).

  Згідно з пунктом 3 Порядку нещасний випадок – обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.

  Гостре професійне захворювання (отруєння) – захворювання (або смерть), що виникло після однократного (протягом не більш як однієї робочої зміни) впливу на працівника шкідливих факторів фізичного, біологічного та хімічного характеру (у тому числі інфекційні, паразитарні, алергійні захворювання).

  Пунктами 4, 5 та 7 Інструкції про застосування переліку професійних захворювань, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Академією медичних наук України, Міністерством праці та соціальної політики України від 29.12.2000 № 374/68/338, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.01.2001 за № 68/5259, визначено, що якщо етіологія професійного захворювання не вказана в Міжнародній класифікації хвороб і споріднених проблем (МКХ-10), застосовують код Y 96 (фактори, пов’язані з умовами праці).

  Діагноз гострого професійного захворювання (інтоксикації), що виникає на виробництві, встановлюється лікарем будь-якого лікувально-профілактичного закладу після обов’язкової консультації з профпатологом та лікарем з гігієни праці.

  При гострих професійних захворюваннях інфекційного походження (вірусний гепатит, бруцельоз, сибірська виразка, кліщовий енцефаліт та інші) діагноз установлюється лікарем-інфекціоністом та профпатологом з урахуванням епідрозслідування.

  Отже, лабораторно підтверджені випадки інфікування COVID-19 медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог Порядку.

  Водночас, потрібно зауважити, що на виконання абзацу другого пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” щодо своєчасного і повного проведення профілактичних і протиепідемічних заходів, у разі проведення спеціальних розслідувань нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, відповідно до Порядку, до закінчення карантину рекомендовано:

  – проводити розподіл обов’язків членів комісій з урахуванням обмеження контактного спілкування між членами комісії та особами, що можуть бути залучені до розслідування нещасного випадку, зокрема, делегувати представникам роботодавця виконання тих обов’язків комісії, визначених пунктом 33 Порядку, необхідність виконання яких передбачає перебування членів комісії на території суб’єкта господарювання;

  – опитування свідків, зустріч з потерпілим, членами його сім’ї або уповноваженою ним (ними) особою, проводити обмеженим складом членів комісії (один-два), в разі необхідності засідання комісії проводити обмеженим складом з додержанням вимоги щодо кворуму, та з використанням конференц-зв’язку та інших сучасних засобів зв’язку;

  – виконувати інші обов’язки комісії, визначені пунктом 33 Порядку, та здійснювати документальне оформлення матеріалів розслідування з урахуванням обмежень, пов’язаних із запровадженням карантинних заходів.

  Довести вищезазначені рекомендації до відома комісій підприємств з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) та відповідних робочих органів Фонду соціального страхування України.

  Водночас зазначаємо, з метою контролю за своєчасністю та об’єктивністю проведення розслідувань нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), аварій, підготовкою матеріалів розслідування, посадовим особам територіальних органів Держпраці використовувати повноваження відповідно до чинного законодавства, зокрема, передбачені пунктами 54-58 Порядку.


   

 • Привітання з Днем охорони праці

  Шановні працівники трудових колективів Буковини!

  Шановні роботодавці, колеги!

  Сьогодні в Україні відзначається День охорони праці. Водночас світ відзначає Всесвітній День охорони праці.

  Ця дата є доброю нагодою ще раз і ще раз привернути увагу суспільства до надважливої проблеми, а саме збереженню життя і здоровя людей праці на кожному робочому місці у трудових колективах підприємств, установ, організацій.

  Цьогорічний День охорони праці ми відзначаємо в особливих умовах. А саме в умовах глобальної проблеми, що охопила весь світ і, на жаль, нашу державу - пандемії коронавірусної інфекції.   

  Нам усім разом доводиться переживати складний час. Разом із тим саме сьогодні кожен із нас, думаю, замислюється, наскільки високою має бути відповідальність тих, хто щодня  виходить на роботу.

  Особливо представників тих виробничих галузей, хто щохвилини перебуває у епіцентрі складних ситуацій, але непохитно виконує свої професійні обов’язки  - медики, рятувальники, фахівці, що забезпечують правопорядок і спокій.

  Шановні працівники, роботодавці, колеги, однодумці!

  У цей складний період бажаю кожному доброго здоровя, бадьорості настрою, справжнього оптимізму і сподівання на краще.

  Бережімо себе, свою родину і всіх, хто поруч.

  З повагою та за дорученням колективу – Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області  


   

 • Відбувся круглий стіл, приурочений Дню охорони праці

  Відбувся круглий стіл, приурочений Дню охорони праці

  Голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера взяв участь в онлайн-заході - круглому столі на тему: «Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі-2020. COVID-19: небезпеки й ефективна протидія», який організовано журналом «Промислова безпека» з нагоди Всесвітнього дня охорони праці.

  У заході також взяли участь національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, менеджер проекту ЄС-МОП в Україні Антоніу Сантуш,  керівники служб, дирекцій промислової безпеки та охорони праці провідних промислових компаній України.

  Під час круглого столу учасники обмінялися практичною інформацією щодо активної протидії поширенню COVID-19 та допомоги підприємствам у формуванні конкретних політик та протоколів.

  Ігор Дегнера розповів про особливості державного нагляду та взаємодії з бізнесом в умовах карантинних обмежень, а також про роботу Служби, спрямовану на запобігання зараженню та поширення коронавірусної інфекції.

  Голова Служби підкреслив, що нині питання безпеки медичних працівників актуальне, як ніколи.

  Сергій Савчук виступив з доповіддю про зусилля МОП у протидії пандемії, окреслив спільні завдання держави, роботодавців та профспілок України.

  Під час виступу Антоніу Сантуш ознайомив учасників з досвідом боротьби з пандемією на підприємствах Португалії, розповів про роль держави у цьому протистоянні.

  Під час онлайн-заходу всі учасники мали змогу поставити доповідачам запитання.


   

 • Сьогодні, 28 квітня, в Україні відзначається День охорони праці

  Сьогодні в Україні відзначається День охорони праці

  Згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 No 685/2006 щороку 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці.

  Цьогоріч Україна вкотре долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці та мала намір провести заходи до Всесвітнього дня охорони праці за тематикою, що присвячена вирішенню проблеми насильства і домагань у сфері праці.

  Однак запланованому завадила надзвичайна подія – спалах коронавірусної інфекції COVID-19, яка розпочалася в Китаї, згодом охопила Південну Корею, Іран, країни західної Європи, а сьогодні вже панує у всьому світі. Тож темою Всесвітнього дня охорони праці-2020 стала боротьба з пандемією смертельно небезпечної недуги.

  ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

  У процесі підготовки до відзначення Дня охорони праці в Україні, яка фактично збіглася в часі з першими проявами «коронакризи», стало зрозумілим, що перед усім українським суспільством постав досі нечуваний виклик, який вимагає особливих заходів та зусиль.

  Перші випадки захворювання було зафіксовано у грудні 2019 року, а вже 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію через спалах коронавірусної інфекції.

  Зокрема генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан Гебреісус заявив: «Це не просто криза охорони здоров’я, це криза, яка торкнеться кожного сектору. Тому кожен сектор і кожна людина повинні бути залучені в боротьбу». Того ж дня постановою КМУ від 11.03.2020 No 211 в Україні було запроваджено карантинні заходи, які в подальшому уряд подовжив і посилив.

  Ухвалені на законодавчому рівні заходи спрямовані передусім на протидію поширенню коронавірусної інфекції та передбачають обмеження на проведення масових заходів, заборону діяльності закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів соціально-культурної сфери, запровадження карантину в навчальних закладах усіх рівнів, обмеження функціонування громадського транспорту та пасажирських перевезень.

  Щоби стримати поширення COVID-19 і зберегти життя та здоров’я людей, зазначені рішення, безумовно, були правильними та потрібними. Але разом з тим, як наслідок їх впровадження, ми можемо спостерігати невтішну картину економічного спаду в країні: у всіх галузях та сферах. Такий стан справ породжує серйозні загрози, які за своєю суттю – справжнісінька криза, що впливає не тільки на виробництво товарів і послуг, споживання та інвестиції, а й може спричинити «шок» на ринку праці, який ми вже фактично маємо.

  Першочергові оцінки Міжнародної організації праці вказують на потенційну загрозу неабиякого зростання безробіття і неповної зайнятості, скорочення робочого часу, суттєвого зниження заробітної плати та доходів працівників тощо. Це нові виклики як для держави, так і для всіх тих, хто відповідає за найманих працівників у країні. На сьогодні від соціальної свідомості роботодавців залежить не тільки життя і здоров’я всіх громадян України, а й стійкість та цілісність нашої держави. Зупинка економічної активності бізнесу, врешті-решт, обов’язково закінчиться, а збережений трудовий капітал стане для підприємств рушійною силою, яка забезпечить у майбутньому економічне зростання.

  Звертаємо увагу керівників підприємств, установ, організацій, де неможливо забезпечити дистанційний режим роботи під час карантину, на забезпечення нагальних профілактичних та протиепідемічних заходів для недопущення поширення випадків захворювання на COVID-19.Особливу увагу потрібно приділити захисту лікарів та інших медичних працівників, що перебувають в епіцентрі складної ситуації, виконуючи професійні обов’язки з надання медичної допомоги пацієнтам, збереження їх здоров’я та життя.

  Водночас, постановою КМУ від 25.03.2020 № 256 рекомендовано підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності на час встановлення карантину не звільняти працівників, які виконують визначену трудовим договором роботу вдома, та працівників, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину, що також сприяє збереженню трудових прав працівників у цей непростий час.

  Запровадження карантинних заходів змусило підприємства переглянути не тільки свої звичні плани, а й ставлення до профілактики виробничого травматизму, особливо до ймовірного зараження працівників новою невивченою формою інфекції. Тепер життя і здоров’я найманих працівників напряму залежить від ставлення роботодавців до своїх кадрів, до них особисто та їх сімей.

  В умовах глобальної пандемії нового коронавірусу для запобігання поширенню інфекції, захисту здоров’я громадян та надання допомоги хворим, суспільство має об’єднати зусилля заради подолання наслідків епідемії.

  Підсумовуючи зазначене, закликаємо всіх долучитися до відзначення Дня охорони праці в Україні та забезпечити широку інформаційну кампанію для захисту та збереження життя і здоров’я працівників.


   

 • Держпраці закликає суб’єктів господарювання дотримуватися норм чинного трудового законодавства

  Держпраці закликає суб’єктів господарювання дотримуватися норм чинного трудового законодавства

  Незадекларована робота впливає на всіх. Вона ставить працівників в умови, що мають безліч ризиків, перешкоджає чесній конкуренції та підриває державні фінанси, соціальний захист та соціальну згуртованість.

  Перетворення незадекларованої праці на задекларовану вимагає спільного і цілісного підходу, залучаючи роботодавців, працівників, а також їх представницькі органи.

  Задекларована робота приносить користь усьому суспільству: держава отримує податок і сплачує внески, пов’язані з соціальним страхуванням, для фінансування основних соціальних послуг, працівники отримують необхідний захист та гарантії (наприклад, оплата відпусток та тимчасової непрацездатності, пенсійні внески та безпечні умови праці), компанії можуть конкурувати на ринку на рівних умовах.

  Саме тому, одним з основних напрямів роботи інспекторів праці є зниження рівня незадекларованої праці.

  Є два способи безпосереднього впливу на рівень незадекларованої праці: інформаційно-роз’яснювальна робота та, власне, інспекційні відвідування і застосування фінансових санкцій до роботодавців, які вдаються до використання незадекларованої праці.

  При цьому, лише збалансоване поєднання цих двох інструментів дозволяє досягнути бажаної мети – сприяння переходу незадекларованої праці в задекларовану.

  Інформаційна робота без повноважень, що дозволяють ефективно контролювати та робити використання незадекларованої праці економічно невигідною, не матиме належного результату, так само як і стохастична контрольно-наглядова діяльність зі значним розміром відповідальності не забезпечить сталий вплив на рівень незадекларованої праці.

  Так, обмеження повноважень та зменшення кількості інспекційних відвідувань з питань виявлення незадекларованої праці при збереженні темпів роз’яснювальної роботи призводить до зменшення кількості задекларованих працівників.

  Наприклад, після визнання нечинною у травні 2019 року постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, якою був затверджений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, відбулося різке зниження кількості застрахованих осіб. Зокрема з травня по грудень 2019 року кількість працівників, що підлягали загальнообов’язковому соціальному страхуванню, зменшилась на 82 тис. осіб.

  Разом з тим, відновлення роботи інспекторів з використанням усього комплексу повноважень якісно впливає на зміну динаміки працевлаштування.

  На початку цього року було заплановано та проведено інформаційну та інспекційну кампанію на підприємствах оптової та роздрібної торгівлі, організації харчування та тимчасового розміщування. Зазначені сфери господарювання, як свідчать дані Держстату, мають досить високий ризик використання незадекларованої праці.

  За результатами цієї роботи динаміка працевлаштування у сферах господарювання, у яких проводилась пілотна кампанія, зросла на 25 %  порівняно з відповідним періодом минулого року.

  Загалом за результатами кампанії кількість працівників, що підлягають загальнообов’язковому соціальному страхуванню, зросла по всім сферам господарювання на 41 тис. осіб.

  Таким чином, відслідковується чітка тенденція до коливань кількості застрахованих осіб залежно від обмеження або поновлення повноважень інспекторів праці. Обмеження повноважень зменшують ефективність впливу інспекторів праці на недобросовісних роботодавців, натомість поновлення таких повноважень сприяє поновленню процесу укладення трудових договорів з працівниками.

  Обмеження, пов’язані із запровадженням карантинних заходів, знизили темпи інформаційних та інспекційних заходів. Після закінчення таких заходів контрольні заходи будуть відновлені та продовжена робота по виявленню незадекларованих працівників, у першу чергу, у найбільш ризикованих сферах діяльності (будівництво, сільське господарство, транспорт, кур’єрська доставка).

  В черговий раз звертаємо увагу роботодавців на недопустимість використання роботи працівників без укладення трудових договорів.

  Допуск до роботи незадекларованих працівників тягне за собою кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність.

  Будьте свідомі та не допускайте порушень законодавства!

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

 • Рекомендації для роботодавців! Запобіжні заходи допоможуть уникнути розповсюдження коронавірусу на робочих місцях

  Рекомендації для роботодавців! Запобіжні заходи допоможуть уникнути  розповсюдження коронавірусу на робочих місцях

  Державна служба України з питань праці надає дієві рекомендації суб’єктам господарювання щодо організації запобіжних заходів на підприємствах, в установах, організаціях з ціллю мінімізувати ризики зараження працівників небезпечною інфекцією.

  Як поширюється COVID-19

  Коли хвора людина чи носій захворювання з COVID-19 кашляє або видихає, виділяються краплі зараженої рідини. Більшість із них потрапляють у навколишнє середовище, поверхні та предмети – наприклад, письмовий стіл, телефони.

  Люди можуть інфікуватисьCOVID-19:

  – торкаючись забруднених поверхонь чи предметів, а потім торкаючись  очей, носа чи рота;

  – через повітряно-крапельний шлях від хворого на COVID-19, стоячи на відстані одного метра від інфікованої особи (іншими словами, COVID-19 поширюється аналогічно грипу).

  Більшість осіб, які інфіковані COVID-19 відчувають легкі симптоми хвороби та з часом одужують. Однак перебіг хвороби може бути більш складним та супроводжуватись ускладненнями такими як пневмонія. Такі хворі потребують термінової госпіталізації.

  Ризик ускладнень захворювання зростає з віком, а саме:

  – люди старше 40 років є більш вразливими, ніж люди до 40 років;

  – люди з ослабленою імунною системою та люди з такими захворювання, як діабет, захворювання серця та легенів тощо.

  Прості способи запобігти поширенню COVID-19 на робочому місці

  Низькі затрати, що наведені нижче, допоможуть запобігти поширенню інфекцій на робочому місці, таких як застуда, грип та шлункові розлади. Захищайте своїх клієнтів, підрядників та працівників.

  Роботодавці повинні запроваджувати профілактичні заходи, навіть якщо випадки COVID-19 не зареєстровані у населеному пункті, де вони здійснюють свою господарську діяльність.

  Своєчасно запроваджені профілактичні заходи можуть скоротити втрачені робочі дні через хворобу та зупинити або сповільнити розповсюдження COVID-19, якщо він потрапляє на одне з ваших робочих місць.

  Переконайтесь, що робочі місця ваших працівників чисті та гігієнічні

  Поверхні (наприклад, столи та усі робочі поверхні, телефони, клавіатури, тощо) потрібно регулярно протирати дезінфікуючим засобом.

  Чому? Тому, що забруднення на поверхнях, які торкаються співробітники та замовники, є одним із основних джерел поширення COVID-19.

  Потрібно сприяти регулярному та ретельному миттю рук працівниками, підрядниками та замовниками (споживачами).

  Розмістіть диспенсери із дезінфікуючими засобами у всіх видних місцях (біля робочих місць). Подбайте, щоб ці диспенсери були розміщені на видних місцях навколо робочих місць та регулярно заправлялися.

  Розмістіть постери (плакати) на видних місцях, що рекламують миття рук, про це можна запитати у місцевому органі охорони здоров’я.

  Поєднуйте вищенаведені заходи з іншими комунікаційними заходами, такими як надання рекомендацій (прочитання лекцій) фахівцям з охорони праці щодо здоров’я працівників.

  Переконайтесь, що персонал, підрядники та замовники (клієнти) мають доступ до місць, де вони можуть отримати доступ до води з милом.

  Чому?