UP
Фільтр
 • У Держпраці України проведено навчання інспекторів, котрі здійснюють нагляд за геолого-маркшейдерськими роботами

  У Держпраці України проведено навчання інспекторів, котрі здійснюють нагляд за геолого-маркшейдерськими роботами

  29 грудня 2019 року набув чинності Закон України № 402-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про видобуток бурштину та інших корисних копалин” (далі – Закон).

  Відповідно до Закону внесено зміни до частини третьої статті 17 Кодексу України про надра та Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 (зі змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 06.05.2020 № 352), а саме: гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються територіальними управліннями Державної служби України з питань праці (далі – Держпраці).

  З метою підвищення рівня підготовки інспекторів територіальних органів Держпраці, які здійснюють нагляд за геолого-маркшейдерськими роботами, для фахового опрацювання проектів гірничих відводів та оформлення актів про надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення, керівництвом Держпраці з 22 по 26 червня було проведено відповідне навчання.

  Участь у навчанні у Держпраці України взяв головний державний інспектор сектору гірничого нагляду Управління Держпраці у Чернівецькій області Віталій Смоляк.


 • Жнива - 2020: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  Жнива - 2020: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах,  а з метою запобігання нещасним випадкам під час проведення жнивної кампанії - 2020 керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та об’єднань мають взяти під особистий контроль стан охорони праці та виконати низку першочергових заходів:

  до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, котрі мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;

  розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;
  закінчити ремонт та підготовку збирально-транспортних агрегатів;
  організувати ланки технічного обслуговування;
  обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;

  підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;
  встановити огородження на всіх обертових частинах сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
  очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

  укомплектувати робочі місця, зернозбиральну техніку аптечками медичної допомоги;
  забезпечити всіх працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;

  провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та опору контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;
  особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;
  під час скиртування забезпечити працівників страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;

  не допускати до експлуатації трактори, які не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  Слід зазначити, що аналізуючи стан виробничого травматизму в агропромисловій галузі, встановлено: виробничі травми стаються через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів,  порушення Правил дорожнього руху.

  Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт, важливо не допускати експлуатацію несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами.

  Варто пам’ятати! Усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки агрегатів.

  Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.

  Перед початком жнивних робіт всі працівники повинні пройти відповідний інструктаж, а ті, хто виконують роботи та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки (механізатори, водії, працівники зернотоків) - спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці.


   

 • За підсумками планової перевірки на місцевому підприємстві проведено зустріч з трудовим колективом

  За підсумками планової перевірки на місцевому підприємстві проведено зустріч з трудовим колективом

  Фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області провели зустріч з трудовим колективом приватного підприємства «Добринівський цегельний завод», що розташований у Заставнівському районі.

  Зустріч з працівниками підприємства відбулася за результатами планової перевірки дотримання законодавства з охорони праці та інших нормативно-правових актів, проведеної фахівцями територіального органу Державної служби України з питань праці напередодні.

  Участь у зібранні взяли Іван Гордей - перший заступник начальника Управління Держпраці, Віталій Смоляк - завідувач сектору гірничого нагляду, Іван Мохнатий - головний державний інспектор відділу нагляду у агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері та Роман Димнич  - головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці.

  Під час  спілкування з колективом цегельного заводу  обговорено стан промислової безпеки та  охорони праці на підприємстві, наголошено на всіх ризиках виробничого процесу та на необхідності активного впровадження ризикооорієнтованої  системи управління безпекою на виробництві.

  «Впровадження ризикоорієнтованої системи  - надзвичайно важливе, адже саме такий підхід дозволяє виявити усі ризики на конкретному підприємстві під час виробничого процесу та унеможливити настання нещасних випадків, - зазначив перший заступник Управління Держпраці Іван Гордей. - Ризикоорієнотована система управління безпекою праці ґрунтується на відповідальності роботодавця щодо забезпечення безпеки працівників, вжиття ним  необхідних заходів для створення таких умов,  та на відповідальності самих працівників за дотримання чинного законодавства з охорони праці» .

  Під час спілкування з трудовим колективом також повідомлено про те, що вступив у дію Порядок  розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337.

  Виокремлено низку нововведень нової редакції Порядку. 

  Водночас завідувач сектору  гірничого нагляду Віталій Смоляк наголосив на змінах до Положення про порядок надання гірничих відводів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року за №500.

  Головний державний інспектор Роман Димнич акцентував на шкідливих та небезпечних факторах виробничого середовища, важкість та напруженість трудового процесу під час виготовлення продукції.

  Посадовець звернув увагу присутніх на особливості процедури проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, щорічному обов’язковому медичному огляді осіб віком до 21 року і таке інше.

  За результатами зустрічі на підприємстві надано методичну  та консультативну допомогу.


   

 • Молоді працівники піддають себе значним ризикам на робочому місці

  Молоді працівники піддають себе значним ризикам на робочому місці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  кожен громадянин, згідно зі статтею 43 Конституції  України, має право на належні, безпечні та здорові умови праці.

  Чинним законодавством України, а саме статтею 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно - правових актів з охорони праці», працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.

  Водночас кожен із роботодавців  зобов’язаний  створити на підприємстві, в установі, організації , на кожному робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  Такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці».

  Згідно з аналітичними даними, у світі понад 15 відсотків робочої сили, а це понад 540 мільйонів осіб,  становлять молоді працівники віком від 15 до 24 років.

  Саме молоді працівники зазнають на виробництві несмертельного травмування на 40% частіше, аніж  досвідчені й зрілі у віці їхні колеги.

  За приблизними підрахунками, понад 150 мільйонів осіб дітей у віці  від п’яти  до сімнадцяти років у всьому світі залучені  до дитячої праці, а понад 72  мільйони  - виконують  роботу, що є небезпечною  через її характер або обставини у яких вони  виконуються.

  Такими є дані Міжнародної організації праці.

  Молоді працівники є особливо вразливими до виробничих небезпек, адже набагато менше за дорослих здатні оцінювати усі ризики.

  Виконання ними трудових обов’язків  у дозволених небезпечних професіях повинно бути можливим лише  за умови неухильного управління ризиками на робочому місці; нагляду відповідальних за стан промислової безпеки та охорони праці посадових осіб;  проходженню працівником відповідного навчання.

  Перш, ніж бути призначеними для виконання виробничих завдань, молоді працівники повинні пройти базову підготовку з питань безпеки та гігієни праці;

  вони повинні мати належну підготовку у сфері, до якої належать їхні виробничі  завдання і забезпечуватися належним наглядом (контролем) на робочому місці;

  повинно забезпечуватися право молодих працівників відмовитися від виконання роботи, яка становить безпосередню загрозу їхній безпеці та здоров’ю.  


       

 • Середня заробітна платня зросла за рік на 18%

  Середня заробітна платня зросла за рік на 18%

  Середня зарплата українців за червень 2019 року на 18% більша за ту, яку вони отримали за червень 2018 року.

  Про це інформує Державна служба статистики України.

  За червень нинішнього, 2019, року середня зарплата в Україні становила 10 783 гривні, що на 18% більше, ніж за червень 2018 року.

  Найбільшу середню зарплату отримали працівники авіаційного транспорту - 26 520 гривень, фахівці з фінансової  та страхової діяльності - 18 107 гривень, галузі інформації та телекомунікацій  - 17 601 гривню.

  Найменші середні зарплати за червень 2019 року зафіксовано у сферах поштової та кур’єрської діяльності (6 145 гривень), тимчасового розміщення й організації харчування (6 876 гривень), охорони здоров'я та надання соціальної допомоги (7 542 гривні).


   

 • Держпраці застерігає щодо організації належного виробничого процесу на підприємствах водопровідно - каналізаційного господарства

  Держпраці застерігає щодо організації належного виробничого процесу на підприємствах водопровідно - каналізаційного господарства

  Із настанням літнього періоду зростає інтенсивність ремонтних, земляних і очисних робіт, робіт у колодязях, котлованах, траншеях, закритих просторах, що в свою чергу збільшує ймовірність настання нещасних випадків під час їх виконання.

  Загалом основними причинами виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України, за даними Державної служби України з питань праці, є: виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;  незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки; незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;  низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує суб’єктам господарювання основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства.

  Працівники, які виконують роботи з обслуговування споруд систем водопостачання та водовідведення, зобов’язані пройти відповідне навчання, перевірку знань  та інструктажі відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

  На всі професії і види робіт роботодавцем повинні бути розроблені інструкції з охорони праці.

  Під час виконання робіт  працівникам необхідно дотримуватися інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт.

  Працівники мають бути забезпечені спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту.

  Роботи на виробничих об’єктах мають виконуватися бригадою, до складу якої має входити щонайменше по двоє осіб.                                                                         

  Оскільки, роботи у  водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, є газонебезпечними, то при їх виконанні  необхідно дотримуватися наступних  вимог:

  на підприємствах має  бути розроблено інструкцію щодо виконання газонебезпечних робіт;

  до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодшим 18 років, котрі пройшли в установленому порядку медичний огляд, навчання, та перевірку знань;.

  роботи виконуються з наряду-допуску та під керівництвом відповідального керівника;

  роботи  у колодязях, підземних  комунікаціях, резервуарах та інших спорудах  виконується бригадою  у складі щонайменше трьох осіб.

  При цьому якщо один із працівників перебуває у закритому просторі, інші спостерігають за роботою та у разі потреби мають бути готовими надати допомогу.

  При цьому працівники мають бути належним чином забезпечені засобами індивідуального захисту. 

  Перед початком робіт з працівниками має бути проведено інструктаж з охорони праці та ретельно (за допомогою газосигналізатора) перевірено на загазованість робочий простір.

  Усі працівники, зайняті на роботах,  мають пройти медичний огляд.


   

 • Належна виплата заробітної плати - обов’язок роботодавця

  Належна виплата заробітної плати - обов’язок роботодавця

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

  чинним законодавством про працю визначено вимогу щодо періодичності  виплати заробітної плати працівникам трудових колективів підприємств, установ, організацій.

  Роботодавець повинен виплачувати заробітну плату працівникові не рідше двох разів на місяць.   

  Субєкт господарювання не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством.

  Тому навіть за наявності заяви працівника з проханням виплачувати заробітну плату раз на місяць, виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства.

  Статтею 110 Кодексу законів про працю України встановлено, що при кожній виплаті заробітної плати власник, або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про розміри оплати праці та дані, що належать до періоду, за який проводиться оплата праці, а саме:  

  загальна сума заробітної плати з детальним розшифруванням за видами виплат;

  розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;

  сума, що належить до виплати.

  Повідомлення роботодавцем працівника про заробітну плату повинне проводитися при кожній виплаті.


   

   

 • Відбудеться семінар - навчання на тему «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»

  Відбудеться семінар - навчання на тему «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»

  Державне підприємство  «Головний  навчально-методичний центр»  організовує сьомого серпня 2019 року семінар - навчання на тему: «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».

  Семінари-навчання організовується на базі  ДП «ГНМЦ».

  До проведення семінару-навчання запрошені представники Держпраці.

  Учасники отримають матеріали семінару-навчання та відповідні сертифікати.

  Заявки необхідно  надсилати до 2 серпня 2019 року на адресу:

  04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10-А;

  факс: (044) 453-75-96, 440-14-77, 453-96-92, 453-97-37;

  e-mail: dogovor@gnmc.kiev.ua

  Телефон для довідок: 067-413-08-14.

  Довідково: Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.

  Порядок визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.


   

   

 • Неофіційні трудові відносини: негативні наслідки і для працівника, і для роботодавця

  Неофіційні трудові відносини: негативні наслідки і для працівника, і для роботодавця

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • При високих температурних показниках робочий графік на підприємствах може бути змінено

  При високих температурних показниках робочий графік на підприємствах може бути змінено

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  застерігає роботодавців та працівників щодо організації раціонального режиму роботи на підприємствах, в установах та організаціях у період підвищеної температури повітря.

  При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря плюс 35 за Цельсієм і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15 - 20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджувальних приміщеннях.

  При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4 - 5 годин і 1,5 - 2 години для осіб  без спеціального одягу.

  Робота при температурі зовнішнього повітря більше +37ºС за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною).

  За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. 

  Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

  В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодших 25 і не старших 40 років.

  В охолоджувальних приміщеннях, щоб уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні +24 -25ºС .

  Для захисту від надмірного теплового випромінювання працівникам необхідно використовувати спеціальний одяг, або одяг з натуральних тканин.

  З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму.

  Фахівці рекомендують вживання мінеральної лужної води, молочно - кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

  Вживати  воду слід часто і в невеликих кількостях. При температурі повітря понад +30ºС і виконанні фізичних робіт,  потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину.


   

   

 • На засіданні обласної робочої групи розглянуто питання укладання трудових відносин між суб’єктами господарювання в регіоні

  На засіданні обласної робочої групи розглянуто питання укладання трудових відносин між субєктами господарювання в регіоні

  Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина взяла участь у роботі обласної групи з питань моніторингу ефективності використання земель сільськогосподарського призначення, трудових відносин між суб’єктами господарювання та повноти сплати податків до бюджетів усіх рівнів.

  Засідання відбулося при департаменті агропромислового розвитку Чернівецької ОДА.

  Одне із питань, розглянутих у ході засідання, -  укладання трудових відносин між суб’єктами господарювання в області.

  Так. зокрема,підкреслено, що за результатами інспекційних відвідувань та інформаційно -роз’яснювальної роботи, проведеної фахівцями відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області та інспекторів праці органів місцевого самоврядування, між роботодавцями та найманими працівниками з початку року (за п’ять місяців 2019-го) укладено 1451 трудову угоду.    

  У минулому, 2018, році таких угод між роботодавцями та працівниками було укладено понад 6 300.

  Найбільше угод було укладено у торгівлі, промисловості, сільському господарстві.

  Зазначено також, що серед видів економічної діяльності, в яких задіяно найбільше нелегальних працівників, понад 5% від виявлених випадків неофіційної зайнятості  - у сільському господарстві.

  Довідково: обласна робоча група діє на підставі розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 19.06.2018 року за №578 -Р «Про створення обласної робочої групи з питань моніторингу урожайності сільськогосподарських культур та плодів в агроформуваннях області, ефективності використання земель сільськогосподарського призначення, трудових відносин між суб’єктами господарювання та повноти сплати податків до бюджетів усіх рівнів».


   

   

 • Представник Держпраці привітав учасників регіональних змагань Всеукраїнської спартакіади «Сила духу»

  Представник Держпраці привітав учасників  регіональних змагань Всеукраїнської спартакіади «Сила духу»

  Відбулися сьомі відбірні регіональні  змагання Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу».

  Понад сотню учасників під час відкриття спартакіади щиро привітав начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  «Вже не вперше перебуваю у дружньому колі учасників регіональних змагань Всеукраїнської спартакіади «Сила духу». І щоразу знаходжу підтвердження тому, що всі ви - люди з надзвичайною силою духу, - зазначив під час урочистого відкриття керівник територіального органу Державної служби України з питань праці. - Незалежно від того, якими будуть результати змагань, усі ви - вже  переможці й гідний приклад для наслідування, як не здатися, окреслити для себе мету і твердо йти по життю. Ми - фахівці Управління Держпраці, як ніхто інший знаємо, якими тяжкими можуть бути наслідки травмувань на виробництві, адже одними із перших з’являємося на тому підприємстві, в установі, організації, де стаються нещасні випадки».      

  У своєму вітальному слові Іван Луцак також подякував організаторам змагань - Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області й підкреслив, що проведення таких заходів - додаткова можливість звернутися до громади, трудових колективів краю  із застереженням бути обережними на виробництві, дотримуватися усіх нормативно-правових актів з охорони праці, а роботодавцям - створити  гідні та безпечні умови праці.

  «Слід пам’ятати! Безпека на виробництві залежить від багатьох факторів: сумлінності керівників, професійності відповідальних за стан охорони праці осіб і, безперечно, кожного працівника, - додав Іван Луцак.

  Регіональні змагання Всеукраїнської спартакіади «Сила духу» відбулися у шести видах спорту.

  Участь у них взяли вісім команд, зокрема, Чернівецького, Вижницького, Сторожинецького, Глибоцького, Сокирянського, Кіцманського, Хотинського, Новоселицького відділень Фонду.

  Вже у вересні переможці представлятимуть Буковину у фінальних змаганнях  Всеукраїнської спартакіади «Сила духу», що відбудуться на Закарпатті.  


        

 • Між Держпраці та регіональним відділенням НСПП укладено угоду про співпрацю

  Між Держпраці та регіональним відділенням НСПП укладено угоду про співпрацю

  Документ підписано днями першим заступником начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іваном Гордеєм та начальником регіонального відділення Національної служби посередництва та примирення Ігорем Шпаком.

  Підписавши цей документ, сторони зобов’язалися  спрямувати свої зусилля на поліпшення стану соціально-трудових відносин, запобіганню виникненню колективних трудових конфліктів та долучитися до забезпечення соціального діалогу в області.

  У рамках реалізації угоди підписанти  реалізовуватимуть спільні заходи, проводитимуть широку інформаційно - роз’яснювальну роботу: організовуватимуть круглі столи, наради, ділові  зустрічі і таке інше.

  «Основна мета нашої спільної праці - підвищення рівня правової культури працівників підприємств, установ, організацій  Буковини у захисті своїх соціальних та трудових прав, а також передбачити та запобігти виникненню конфліктів у трудових колективах», - зазначив під час підписання угоди Іван Гордей.

  Довідково: Меморандум про співробітництво між Національною службою посередництва і примирення та Державною службою України з питань праці ухвалено у червні нинішнього року.


   

   
   

   

 • Між Держпраці та регіональним відділенням НСПП укладено угоду про співпрацю

  Між Держпраці та регіональним відділенням НСПП укладено угоду про співпрацю

  Документ підписано днями першим заступником начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іваном Гордеєм та начальником регіонального відділення Національної служби посередництва та примирення Ігорем Шпаком.

  Підписавши цей документ, сторони зобов’язалися  спрямувати свої зусилля на поліпшення стану соціально-трудових відносин, запобіганню виникненню колективних трудових конфліктів та долучитися до забезпечення соціального діалогу в області.

  У рамках реалізації угоди підписанти  реалізовуватимуть спільні заходи, проводитимуть широку інформаційно - роз’яснювальну роботу: організовуватимуть круглі столи, наради, ділові  зустрічі і таке інше.

  «Основна мета нашої спільної праці - підвищення рівня правової культури працівників підприємств, установ, організацій  Буковини у захисті своїх соціальних та трудових прав, а також передбачити та запобігти виникненню конфліктів у трудових колективах», - зазначив під час підписання угоди Іван Гордей.

  Довідково: Меморандум про співробітництво між Національною службою посередництва і примирення та Державною службою України з питань праці ухвалено у червні нинішнього року.  


   

 • Про підстави припинення трудових договорів

  Про підстави припинення трудових  договорів

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  інформує щодо випадків, в яких трудові відносини між працівником та роботодавцем можуть бути припинені.

  Підставами припинення трудового договору є:

  - угода сторін;

  - закінчення строку трудового договору, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення;

  - призов або вступ працівника або власника - фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до частин третьої та четвертої статті 119 Кодексу законів про працю України;

  - розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39 КЗпП), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41 КЗпП) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45 КЗпП);

  - переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;

  - відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці;

  - набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи;

  - укладення трудового договору (контракту), всупереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції», встановленим для осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року з дня її припинення;

  - з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади»;

  - з підстав, передбачених контрактом;

  - з підстав, передбачених іншими законодавчими актами України.


   

   

 • Безпечні умови праці – відповідальність і роботодавців, і працівників

  Безпечні умови праці – відповідальність і роботодавців, і працівників

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання Буковини й  нагадує!

  Кожен із роботодавців  зобов’язаний  створити на підприємстві, в установі, організації , на кожному робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  Такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці» - «Управління охороною праці».

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює!

  Роботодавець несе повну відповідальність за створення належних безпечних і здорових умов праці.

  За недотримання  чинного нормативного законодавства у галузі безпеки та охорони праці , згідно із статтею   44 Закону України «Про охорону праці» - «Відповідальність за порушення вимог щодо охорони праці»,  передбачено наступні види відповідальності: дисциплінарна, адміністративна та кримінальна.

  Роботодавець несе адміністративну відповідальність відповідно до статті 41 частини 2, статті 57, 58, 93, а також статті 118-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  Кримінальна відповідальність роботодавця  (передбачена статтею 272 Кримінального кодексу України) настає у разі встановлення осіб, дії, або бездіяльність яких призвели  до настання нещасного випадку на виробництві.

  Роботодавець карається штрафом у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів,

  виправними роботами до двох років,

  обмеження волі  на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до восьми років з позбавленням  займати посади  чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області  звертається до працівників підприємств, установ, організацій !

  Чинним законодавством України, а саме статтею 14 Закону України «Про охорону праці» - «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно - правових актів з охорони праці», працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.

  Працівник зобов'язаний:

  дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

  знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

  проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

  Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.


   

   

   

 • Працює гаряча лінія Держпраці

  Працює гаряча лінія Держпраці

  Телефон «гарячої лінії» - (044) 288 - 10 - 00.

  Якщо у заявника виникають питання щодо застосування трудового законодавства, будь - хто із громадян чи суб’єктів господарювання можуть звертатися за цим телефоном на «гарячу лінію» Держпраці.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  також інформує громадян про додаткову можливість надання онлайн-повідомлень щодо неоформлених трудових відносин. 

  Для цього заявнику  необхідно на сайті Державної служби України з питань праці  http://dsp.gov.ua/ , або на сайті  Управління Держпраці у Чернівецькій області   http://cv.dsp.gov.ua/   віднайти розділ «Повідомити про незадекларовану працю».

  Заявник має заповнити відповідну форму, в якій вказати на конкретні факти неофіційного працевлаштування.

  Надана скаржником інформація не підлягатиме розголошенню у разі проведення фахівцями Держпраці(на підтвердження отриманих даних) інспекційних відвідувань.


   

 • Жнивна кампанія - 2019: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  Жнивна кампанія - 2019: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах, а з метою запобігання нещасним випадкам під час проведення жнивної кампанії - 2019 керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та об’єднань мають взяти під особистий контроль стан охорони праці та виконати низку першочергових заходів:

  до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, котрі мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;

  розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;

  закінчити ремонт та підготовку збирально - транспортних агрегатів;
  організувати ланки технічного обслуговування;

  обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;

  підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;

  встановити огородження на всіх обертових частинах сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;

  очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

  укомплектувати робочі місця, зернозбиральну техніку аптечками медичної допомоги;

  забезпечити всіх працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;

  провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та опору контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;

  особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;

  під час скиртування забезпечити працівників страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;

  не допускати до експлуатації трактори, які не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  Слід зазначити, що аналізуючи стан виробничого травматизму в агропромисловій галузі, встановлено: виробничі травми стаються через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів, порушення Правил дорожнього руху.

  Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт, важливо не допускати експлуатацію несправної техніки.

  Усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводити тільки після повної зупинки агрегатів.

  Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку керуючого персоналу.

  Перед початком жнивних робіт всі працівники повинні пройти відповідний інструктаж, а ті, хто виконують роботи та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки (механізатори, водії, працівники зернотоків) - спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці.


   

 • Держпраці України продовжує практику онлайн - прийомів заявників

  Держпраці України продовжує практику онлайн - прийомів заявників

  Держпраці провела онлайн-прийом для жителів Одеської області. Заявниками, зокрема, порушувалися питання щодо застосування Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, а також з’ясували питання трудових взаємовідносин, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  Начальник служби охорони праці ПрАТ «ВО «Стальканат-Сілур» Дмитро Черненко звернувся до заступника начальника управління інспекційної діяльності Держпраці Олега Гнатюка із запитанням:

  «Відповідно до вимог п.33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, одним із зобов’язань комісії (спеціальної комісії) передбачено складання актів за формою Н-1 (тимчасових актів за формою Н-1 у разі їх складення). Враховуючи вимоги п. 37 Порядку, я так розумію, що тимчасові акти за формою Н-1 складаються тільки в разі проведення спеціального розслідування.

  Прошу роз’яснити, чи складаються тимчасові акти за формою Н-1 в разі проведення «звичайного» розслідування нещасного випадку комісією підприємства за участю представника робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування за місцем настання нещасного випадку?»

  Олег Гнатюк зазначив, що вимоги пункту 33 Порядку щодо обов’язків комісії з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) на виробництві, зокрема складання тимчасових актів за формою Н-1, поширюються як на комісію, утворену роботодавцем, так і на комісію, утворену Держпраці або її територіальним органом (спеціальну комісію), якщо інше не зазначено в окремих пунктах Порядку.

  Зокрема, одним з  обов’язків комісії (спеціальної комісії), встановлених вказаним вище пунктом Порядку, є складання актів за формою Н-1 (тимчасових актів за формою Н-1 у разі їх складення) згідно з додатком 11 у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії).

  Водночас, пунктом 37 Порядку визначено, що у разі продовження строку спеціального розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) за наявності обставин, за яких нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнаються пов’язаними з виробництвом, спеціальною комісією упродовж 10 робочих днів після продовження строку спеціального розслідування у разі потреби можуть бути складені та підписані тимчасові акти за формою Н-1 на потерпілого (потерпілих) для здійснення страхових виплат, що затверджуються керівником органу, який утворив спеціальну комісію.

  Таким чином, правом складання тимчасових актів за формою Н-1, згідно з даним пункту Порядку, наділена лише спеціальна комісія з розслідування нещасних випадків.

  Головний спеціаліст відділу з питань державного нагляду за додержанням законодавства про працю Вадим Боднар надав кваліфіковану відповідь на запитання  директора ТОВ «Учбовий центр «Спеціаліст» Анни Яріни щодо повного переліку підстав для звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

  Він роз’яснив, що  трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках:

  1) змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;

  2) виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці;

  3) систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення;

  4) прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;

  5) нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і родах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні. За працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

  6) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

  7) появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;

  8) вчинення за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібного) майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу;

  10) призову або мобілізації власника – фізичної особи під час особливого періоду;

  11) встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування.

  Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1,2 6 допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

  Не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності, крім звільнення  нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

  Наприкінці прийому було повідомлено, що з актуальних питань трудового законодавства громадяни і суб’єкти господарювання України можуть звертатися на «гарячу лінію» Держпраці за телефоном: (044) 288-10-00.


   

   

 • Громадянин має право звернутися до суду щодо належного оформлення трудових відносин

  Громадянин має право звернутися до суду щодо належного оформлення трудових відносин

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює:

  згідно зі статтею 24 Кодексу законів про працю України – «Укладення трудового договору», роботодавець не вправі допустити до роботи працівника без укладення  з ним  трудового договору та відповідного повідомлення про факт працевлаштування територіального органу Державної фіскальної служби.

  Як уже неодноразово повідомлялося Управлінням Держпраці у Чернівецькій області, допуск працівника до роботи без належного оформлення  - грубе порушення законодавства про працю, що тягне за собою накладення на роботодавця фінансової, адміністративної, а в окремих випадках навіть кримінальної відповідальності.

  Так, суб’єкти господарювання, котрі використовують найману працю, несуть відповідальність у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві,

  та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

  Водночас згідно з окремими статтями Кодексу законів про працю України, зокрема, статтею 232 -  «Трудові спори, що підлягають безпосередньому розглядові в районних, районних у місті, міських  чи міськрайонних судах» - та статтею 235 - «Поновлення на роботі, зміна формулювання причин звільнення, оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи», кожен громадянин, у разі порушення його соціальних та трудових прав, має можливість звернутися до судової інстанції  з повідомленням щодо оформлення трудових відносин та встановлення періоду роботи.

  При винесенні рішення щодо оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, при направленні заяви у відповідні органи, суд одночасно ухвалює рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у даному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.


   

   

 • Фахівець Держпраці взяла участь у семінарі для представників ОСББ та ЖБК Чернівців

  Фахівець Держпраці взяла участь у семінарі для представників  ОСББ та ЖБК Чернівців     

  Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Олена Газдюк взяла участь у навчальному семінарі, організованому для представників обєднань співвласників багатоквартирних житлових будинків та житлово-будівельних кооперативів Чернівців.

  Захід відбувся у Чернівецькому обласному центрі зайнятості.

  Представник територіального органу Державної служби України з питань праці зосередила увагу учасників семінару на найактуальніших питаннях чинного законодавства про працю.

  Найперше, Олена Газдюк наголосила на необхідності легального працевлаштування працівників, виокремивши усі ризики неоформлених трудових відносин.

  Так, посадовець підкреслила, що оформленими трудовими відносинами  можуть вважатися лише ті, коли між  роботодавцем та працівником укладено трудовий договір; про факт працевлаштування повідомлено  державну фіскальну службу; роботодавець офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату та  сплачує за працівника відповідні нарахування, зокрема, єдиний соціальний внесок.

  «Лише у такий спосіб працівнику забезпечуються належні трудові права, зокрема, гарантований державою розмір заробітної плати (не нижче мінімальної), офіційні відпустки, виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу, соціальне страхування. Належним чином оформлений працівник забезпечує собі трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії»,-  акцентувала перед представниками ОСББ та ЖБК Олена Газдюк. 

  Фахівець Держпраці також наголосила на питанні належної оплати праці найманому персоналу, виокремивши зокрема кілька фактів накладання штрафних санкцій саме на окремі  ЖБК Чернівців через неналежну оплату праці найманим працівникам, зокрема, охоронцям.

  «Підкреслюю, що  Законом «Про державний бюджет України на 2019 рік» з першого січня установлено новий розмір мінімальної заробітної плати, а саме:у місячному розмірі - 4 173 гривні; у погодинному розмірі  - 25,19 гривні. Якщо нарахована заробітна плата працівника, котрий виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець  зобов’язаний провести  доплату до рівня мінімальної заробітної плати», - додала Олена Газдюк.

  Водночас суб’єкти господарювання мають дотримуватися законодавчих вимог щодо нарахування та виплати індексації заробітної плати, яка також є мінімальною гарантією  в оплаті праці та підлягає обов’язковому проведенню в установленому порядку.


   

   

   

   

 • Роботи підвищеної небезпеки мають виконуватися лише кваліфікованим персоналом

  Роботи підвищеної небезпеки  мають виконувати лише кваліфіковані працівники 

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує суб’єктів господарювання  щодо необхідності належного проведення робіт підвищеної небезпеки, у тому числі, й робіт у замкненому просторі.

  Роботи у замкненому просторі, зокрема,  у колодязях, люках та відстійниках,  мають проводитись винятково  кваліфікованим персоналом, укомплектованим для цього всіма необхідними засобами індивідуального захисту.

  До таких робіт можуть допускатися лише ті працівники, котрі пройшли навчання та перевірку знань з їх безпечного виконання;

  пройшли медичний огляд та не мають протипоказань до виконання даного виду робіт;

  забезпечені засобами індивідуального захисту (ізолюючими протигазами, рятувальними поясами,  спецодягом тощо), засобами колективного захисту (газосигналізаторами, ліхтарями тощо).

  Обладнання має бути у справному стані.

  Перед початком робіт у каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах необхідно протестувати стан загазованості, наявність шкідливих та небезпечних речовин.

  При необхідності, забезпечити  вентиляцію простору.  

  Виконувати такі роботи повинна виробнича бригада, до складу якої входять не менше, ніж  троє працівників.

  Під час робіт всередині споруд каналізаційної мережі категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь, палити, запалювати сірники, перевіряти у такий спосіб наявність газу.

  Роботи, пов’язані з можливим виділенням вибухонебезпечних газів, повинні виконуватись із застосуванням інструментів і пристроїв, які не дають іскру.

  Необхідно пам’ятати:  під час проведення робіт, особливо під дією високих температур  можливе виділення вибухонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння, шкідливу дію на організм людини, недостатній вміст кисню.

  Керівникам підприємств, установ, організацій, котрі здійснюють роботи, зокрема, на об’єктах водопровідно-каналізаційного господарства необхідно: 

  забезпечити отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки у територіальному органі Державної служби України з питань праці;

  чітко розподілити функції, обов’язки, відповідальність інженерно-технічних працівників та обслуговуючого персоналу при експлуатації, ремонті, обслуговуванні технологічного устаткування та обладнання;

  здійснювати контроль за своєчасним проведенням інструктажу робітникам на робочому місці;

  здійснювати контроль щодо проведення щорічного навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки для працівників, залучених до їх виконання;

  забезпечити працівників спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального та колективного захисту;

  забезпечити постійний контроль повітряного середовища під час виконання газонебезпечних робіт, обмежити виконання цих робіт у разі високих температур повітря тощо.


   

   

 • Неоформлені трудові відносини - позбавлення працівника усіх соціальних та трудових прав

  Неоформлені трудові відносини - позбавлення працівника усіх соціальних та трудових прав

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • Між Управлінням Держпраці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписано План заходів щодо взаємодії

  Між Управлінням Держпраці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписано План заходів щодо взаємодії

  Документ взаємодії між територіальним органом Державної служби України з питань праці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписали очільники відомств - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак та директор обласного центру зайнятості Любов Кожолянко.

  Співпрацю між відомствами посилено на виконання наказу   Міністерства соціальної політики України від 02.07.2014 року за №437 «Про затвердження Порядку взаємодії Державної служби України з питань праці, виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських об’єднаних територіальних громад та Державної служби зайнятості».

  Підписанню документа передувала робоча зустріч, на котрій представники відомств обговорили подальше співробітництво.

  Участь в обговоренні взяли також заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці Валентина Панчишина,  заступник директора Чернівецького обласного центру зайнятості Марія Кобєлєва, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Світлана Глібіцька, начальник юридичного відділу Альона Чорней.

  Планом взаємодії між Управлінням Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецьким обласним центром зайнятості передбачено обмін інформацією з питань, що належить до компетенції відомств:  проведення спільних інформаційних заходів, нарад, тематичних  круглих столів; надання роботодавцям і працівникам регіону методичної допомоги  та консультацій; активну співпрацю у цьому напрямі з місцевими та регіональними засобами масової інформації, тощо.

  Окрім того, сторони зобов’язалися  надавати спільні пропозиції  щодо внесення змін до законодавства задля вдосконалення контролю та посилення відповідальності за порушення законодавства про працю.


   

   

 • Управління Держпраці та Чернівецький обласний центр зайнятості виробили План заходів взаємодії

  Управління Держпраці та Чернівецький обласний центр зайнятості виробили План заходів  взаємодії

  Документ про поглиблення співпраці між територіальним органом Державної служби України з питань праці та Чернівецьким обласним центром зайнятості підписали очільники відомств - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак та директор обласного центру зайнятості Любов Кожолянко.

  Співпрацю між відомствами посилено на виконання наказу  Міністерства соціальної політики України від 02.07.2019 за №437 «Про затвердження Порядку взаємодії Державної служби України з питань праці, виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських об’єднаних територіальних громад та Державної служби зайнятості».

  Підписанню документа передувала робоча зустріч, на котрій представники відомств обговорили основні етапи співробітництва.

  Участь в обговоренні взяли також заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці Валентина Панчишина,  заступник директора Чернівецького обласного центру зайнятості Марія Кобєлєва, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Світлана Глібіцька, начальник юридичного відділу Альона Чорней.

  Планом взаємодії між Управлінням Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецьким обласним центром зайнятості передбачено обмін інформацією з питань, що належить до компетенції відомств: проведення спільних інформаційних заходів, нарад, тематичних круглих столів; надання роботодавцям і працівникам регіону методичної допомоги  та консультацій; активну співпрацю у цьому напрямі з місцевими та регіональними засобами масової інформації, тощо.

  Окрім того, сторони зобов’язалися  надавати спільні пропозиції  щодо внесення змін до законодавства задля вдосконалення контролю та посилення відповідальності за порушення законодавства про працю.


   

   

 • Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Із настанням літнього періоду зростає інтенсивність ремонтних, земляних і очисних робіт, робіт у колодязях, котлованах, траншеях, закритих просторах, що в свою чергу збільшує ймовірність настання нещасних випадків під час їх виконання.

  Загалом основними причинами виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України, за даними Державної служби України з питань праці, є: виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;  незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки; незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;  низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує суб’єктам господарювання основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства.

  Працівники, які виконують роботи з обслуговування споруд систем водопостачання та водовідведення, зобов’язані пройти відповідне навчання, перевірку знань  та інструктажі відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

  На всі професії і види робіт роботодавцем повинні бути розроблені інструкції з охорони праці.

  Під час виконання робіт  працівникам необхідно дотримуватися інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт.

  Працівники мають бути забезпечені спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту.

  Роботи на виробничих об’єктах мають виконуватися бригадою, до складу якої має входити щонайменше по двоє осіб.                                                                       

  Оскільки, роботи у  водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, є газонебезпечними, то при їх виконанні  необхідно дотримуватися наступних  вимог:

  на підприємствах має  бути розроблено інструкцію щодо виконання газонебезпечних робіт;

  до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодшим 18 років, котрі пройшли в установленому порядку медичний огляд, навчання, та перевірку знань;.

  роботи виконуються з наряду-допуску та під керівництвом відповідального керівника;

  роботи  у колодязях, підземних  комунікаціях, резервуарах та інших спорудах  виконується бригадою  у складі щонайменше трьох осіб.

  При цьому якщо один із працівників перебуває у закритому просторі, інші спостерігають за роботою та у разі потреби мають бути готовими надати допомогу.

  При цьому працівники мають бути належним чином забезпечені засобами індивідуального захисту. 

  Перед початком робіт з працівниками має бути проведено інструктаж з охорони праці та ретельно (за допомогою газосигналізатора) перевірено на загазованість робочий простір.

  Усі працівники, зайняті на роботах, мають пройти медичний огляд.


   

 • Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Держпраці України та Органом з питань умов праці Португалії

  Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Держпраці України та Органом з питань умов праці Португалії

  Під час навчального візиту в рамках проекту ЄС-МОП “Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці” 12 липня 2019 року в Лісабоні Голова Держпраці Роман Чернега та Генеральний інспектор Органу з питань умов праці Португалії Луіза Гімарейш підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Державною службою України з питань праці та Органом з питань умов праці Португалії, повідомляє сайт Держпраці.

  У рамках Меморандуму сторони домовились співпрацювати у таких сферах, як безпека та гігієна праці, трудові відносини та боротьба з незадекларованою працею.

  Документом передбачено низку заходів взаємодії:

  - обмін інформацією про можливі порушення законодавства про працю та безпеку і гігієну праці щодо громадян однієї Договірної Сторони, які працюють на території іншої Договірної Сторони;

  - обмін інформацією щодо планування, координації, застосовуваних методик і оцінювання інспекційної діяльності;

  - обмін інформацією та практикою щодо впровадження директив Європейського Союзу з трудових відносин і безпеки та гігієни праці;

  - обмін інформацією та практикою щодо виконання законодавства про трудові відносини та безпеку і гігієну праці, інспекцію праці, незадекларовану працю, моніторинг і оцінки показників безпеки та гігієни праці тощо.


   

   

 • Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудової угоди

  Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудової угоди

  У відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляють:

  за результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи між роботодавцями та найманими працівниками області, за п’ять місяців 2019 року, укладено 1451 трудову угоду.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує: укладання трудових договорів регламентовано статтею  24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

  Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі.

  Додержання письмової форми є обов'язковим:

  при організованому наборі працівників;

  при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;

  при укладенні контракту;

  у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;

  при укладенні трудового договору з неповнолітнім ;

  при укладенні трудового договору з фізичною особою;

  в інших випадках, передбачених законодавством України.

  При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію),  довідку про стан здоров'я та інші документи.

  Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

  Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров'я.


 • Проходження навчання і перевірки знань з охорони праці - обов’язкова умова для кожного працівника

  Проходження навчання і перевірки знань з охорони праці - обов’язкова умова для кожного працівника

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснює: згідно зі статтею 18 Закону України «Про охорону праці» - «Навчання з питань охорони праці», -  працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

  Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

  Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

  Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

  Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

  Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

  У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.


   

   

   

 • На підприємстві «Еколат» фахівці Держпраці провели зустріч з трудовим колективом

  На підприємстві «Еколат» фахівці Держпраці провели зустріч з трудовим колективом

  Зустріч з трудовим колективом товариства з обмеженою відповідальністю «Еколат» організовано та проведено фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області за результатами здійсненої напередодні планової перевірки стану промислової безпеки та охорони праці.

  Від Держпраці участь у зібранні взяли начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки , у машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк, головний державний інспектор відділу гігієни з питань праці Роман Димнич.

  Найперше, фахівці територіального органу Державної служби України з питань праці наголосили на результатах проведення планового заходу державного контролю.

  Зазначили на тому, що в цілому на підприємстві створено належні умови праці і саме це є запорукою уникнення виробничого травматизму та професійних захворювань.

  Водночас працівників було поінформовано про введення в дію Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за №337 ««Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».

  Микола Остапович, зокрема, наголосив на нововведеннях нині чинної редакції Порядку.

  Керівник відділу підкреслив на тому, що  лише повне виконання Закону України «Про охорону праці», а також інших чинних нормативно-правових актів з охорони праці дозволить  зробити виробничий процес безпечним.

  Посадовець підкреслив необхідність дотримання працівниками посадових інструкцій та інструкцій з охорони праці, проходження відповідних навчань та перевірки знань з охорони праці .

  Головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Микола Бербенюк виокремив необхідність отримання суб’єктом господарювання відповідних дозвільних документів .  

  У ході ділової зустрічі з працівниками «Еколату» головний державний інспектор відділу гігієни праці Роман Димнич  надав рекомендації адміністрації підприємства провести лабораторні дослідження умов праці на виробництві та забезпечити погодження поіменних списків працівників для проходження медичного огляду.


   

 • Навчальний візит української делегації до органу з питань умов праці, Міністерства праці, солідарності і соціального забезпечення Португалії

  Навчальний візит української делегації до органу з питань умов праці, Міністерства праці, солідарності і соціального забезпечення Португалії

  У рамках проекту ЄС-МОП “Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці” з сьомого по чотирнадцяте липня 2019 року триває навчальний візит української делегації до органу з питань умов праці, Міністерства праці, солідарності і соціального забезпечення Португалії, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  До складу української делегації ввійшли представники Мінсоцполітики, Держпраці на чолі з Головою служби Романом Чернегою, Комітету ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Федерації профспілок України, Федерації роботодавців України та МОП.

  Метою візиту є зміцнення спроможності адміністрації праці щодо покращення умов праці шляхом вивчення, аналізу, адаптації та впровадження в Україні успішних практик країн-членів ЄС у сфері інспекції праці, безпеки та гігієни праці, подолання незадекларованої праці.

  У дні навчального візиту іноземні колеги вже ознайомили українську делегацію з діяльністю інспекції праці Португалії, навчанням інспекторів праці, інформаційним забезпеченням, виявленням та боротьбою з незадекларованою працею.

  Обговорили проблемні питання у роботі інспекторів Португалії, основні порушення умов праці та прав працівників, отримали настанови щодо організації та проведення інспекційних відвідувань від португальських колег.

  Українська делегація мала можливість побувати на інспекційному відвідуванні приватної лікарні в Лісабоні.

  Українські фахівці поспостерігали, зокрема, як відбувається перевірка з дотримання норм охорони праці на будівництві.


   

   

 • Визначено учасників Всеукраїнського огляду – конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  Визначено учасників Всеукраїнського огляду – конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  За рішенням Конкурсної комісії Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» за результатами роботи у 2018 році учасниками Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» визначено понад два десятки підприємств з різних регіонів України.

  Цьогоріч претендентів на перемогу серед буковинських підприємств, установ, організацій немає, але слід зазначити, що у минулому році товариство з додатковою відповідальністю «Трембіта» стало одним із кращих в Україні за рівнем промислової безпеки та охорони праці.

  Підприємство отримало перемогу у номінації «Виробництво товарів для населення».

  Нагадаємо, ТДВ «Трембіта» -   лідер на ринку України з пошиття чоловічого класичного одягу.

  Продукція ТДВ «Трембіта» відповідає міжнародним і європейським стандартам якості та експортується до Італії, Німеччини, Франції, Англії, Нідерландів, США, Канади та інших країн.

  Підприємство успішно співпрацює з  відомими  брендами, зокрема,  Armand Thiery, Scherrer, Mario Dessuti, Celio, Gianni Ferrucci, Galeries Lafaytte, Burton, Villa Vasari, Prado, Benetton, Fellini та іншими.

  За рік на підприємстві виготовляється до мільйона одиниць одягу.

  У ТДВ «Трембіта» ефективно функціонує система управління охороною праці. Стан промислової безпеки та охорони праці на підприємстві відповідає міжнародному стандарту ISO 9001. Тут розроблено та впроваджено заходи щодо поліпшення умов праці, зокрема, вдосконалено технологічні процеси, модернізовано обладнання, доведено до рівня норми температурного режиму у цехах і таке інше.


   

   

   

 • Щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Роботодавцям  щодо продовження дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

  Фахівці відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг  Управління Держпраці у Чернівецькій області  роз’яснюють:

  Стаття 21  Закону України “Про охорону праці” -  «Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва» -  передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

  З метою своєчасного продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, Державна служба України з питань праці рекомендує за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до територіального органу, що його видав заяву за формою , згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок) та оригінал дозволу.

  Якщо ж роботодавець порушив умови дії дозволу чи допустив виникнення  аварій та /або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертає увагу суб’єктів господарювання :

  законодавством не непередбачено продовження строку дії не чинного дозволу , зокрема, у разі звернення роботодавця за  його продовженням вже після закінчення строку дії дозволу  (лист Держпраці № 4004/3/5.3-ДП-18 від 18.05.2018).

  Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

  при вирішення питання про продовження строку дії дозволу враховуватиметься, чи порушено під час строку дії дозволу роботодавцем його умови, зокрема, чи дотримано вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2 Порядку;

  чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, що призвели до тяжких, або смертельних наслідків;

  чи закінчився строк дії дозволу на дату звернення суб’єкта господарювання за його продовженням.  

  Довідково.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48, яка набрала чинності 08.02.2018 року, внесено зміни до Порядку, відповідно до яких частину машин, механізмів, устаткування та частину робіт підвищеної небезпеки віднесено до таких, які експлуатуються (виконуються) роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.


   

   

 • Осучаснення трудового законодавства

  Осучаснення трудового законодавства

  Необхідність осучаснення трудового законодавства зумовлена докорінними змінами всієї системи суспільних відносин, що відбуваються в Україні у зв’язку з формуванням ринкових відносин та соціально-економічних перетворень, і тою чи іншою мірою пов’язані з працею.

  Крім того, сучасна система принципів трудового права, не цілком відповідає потребам часу, меті і завданням незалежної України.

  У зв’язку з цим вона має бути переглянута з урахуванням змін у суспільному розвитку нашої держави, а також з урахуванням економічних реалій.

  Нові ризики та виклики (насамперед, кризові явища в економіці) вимагають запровадження нестандартних підходів у реалізації трудових прав та трудових відносин.

  І тому ми намагаємося побудувати нову соціально-економічну стратегію розвитку нашої країни.

  20 травня 2015 р. народними депутатами України в порядку права законодавчої ініціативи внесено на розгляд Верховної Ради України проект Трудового кодексу України (доопрацьований, реєстр. № 1658).

  Відповідно до рішення Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення при Комітеті створено робочу групу з доопрацювання проекту Трудового кодексу до другого читання до якої включено, зокрема представників сторін соціального діалогу та Міністерства соціальної політики.

  Зазначеною робочою групою було проведено близько 40 засідань, на яких опрацьовувалися питання удосконалення положень законопроекту № 1658, розглянуто та прийнято рішення з більш ніж 1700 пропозицій. В той же час ці пропозиції спрямовані в першу чергу на підвищення соціального захисту працівника.

  Окрему увагу вищезазначеної робочої групи було присвячено аналізу 59 технічних зауважень до законопроекту, наданих Міжнародною організацією праці (далі-МОП).

  Основоположні принципи, на яких базується правове регулювання трудових відносин, відзначені в рекомендаціях МОП, в повному обсязі були враховані при доопрацюванні законопроекту.

  У підсумку зазначений проект Трудового кодексу України визначає основні засади і механізми реалізації передбачених Конституцією України трудових прав і гарантій працівників, створення належних умов праці та забезпечення захисту інтересів працівників і роботодавців в умовах ринкової економіки.

  Комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту є характерною особливістю законопроекту.

  Загалом, місія нового Трудового кодексу полягає не у посиленні регулювання трудових відносин, а у полегшенні цього процесу та спрощенні процесів наймання і використання трудових ресурсів.

  Він покликаний деталізувати нові правила гри, тобто відносини між роботодавцем та найманим працівником, а також посилити роль інституційних механізмів, таких як соціальне партнерство.

  Трудовий кодекс однозначно зробить ринок праці більш гнучким та адаптованим до сучасних викликів, зокрема інтеграційних прагнень  національного ринку праці у європейський, подолання економічних проблем, проведення ефективних структурних реформ та вихід на траєкторію сталого розвитку.

  На сьогодні для України є стратегічним документом Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

  Отже, і ринок праці потребує оновлення з урахування європейських прагнень та соціальних стандартів, зокрема Європейської соціальної хартії (переглянутої), що частково ратифікована Верховною Радою України у 2006 році.

  Слід застерегти. Не треба очікувати, що відразу після прийняття Трудового кодексу на ринку праці вирішаться всі накопичені за роки проблеми. Внесок Трудового кодексу у розвиток ринку праці буде відчутний не одразу, адже всім учасникам на цьому ринку треба буде також адаптуватись до оновлених правил гри.

  Отже, вплив прийняття Трудового кодексу на ринок праці буде, ймовірніше, опосередкованим, спрямованим на якісні параметри цього ринку, хоча результатом такого впливу у перспективі буде поступове збалансування попиту та пропозиції робочої сили.

  Слід зазначити, що у ця редакція проекту Трудового кодексу України містить ряд новацій, які матимуть позитивний вплив в питаннях регулювання трудових відносин між роботодавцем та працівником.  

  Так, зокрема зазначеним проектом Трудового кодексу України:

  передбачається забезпечення здійснення більш відкритої та прозорої політики при прийнятті актів законодавства про працю, зокрема передбачається, що усі норми про працю є публічними та підлягають оприлюдненню;

  визначається понятійний апарат трудового законодавства;  

  передбачається оформлення трудових відносин шляхом укладення трудового договору між працівником і роботодавцем у письмовій формі;

  регламентується питання виконання заступником керівника  обов’язків керівника в тому числі і за умови, що посада керівника стала вакантною;

  регламентується порядок продовження трудових відносин з працівником в разі злиття, приєднання, поділу або перетворення юридичної особи у якій він працює;

  регламентується питання виконання працівником роботи дистанційно (тобто поза приміщенням роботодавця);

  врегульовано проблемні питання трудових відносин тимчасових працівників;  

  визначається порядок прийняття на роботу особи, яку обрано на посаду, прийняття на роботу за конкурсом, прийняття на роботу на підставі рішення суду тощо;

  визначається порядок припинення трудових відносин у зв’язку зі смертю працівника, визнання його безвісно відсутнім, оголошеного померлим, а також у зв’язку з відсутністю його на роботі з невідомих причин більше ніж два місяці;

  визначається порядок припинення трудових відносин у разі смерті роботодавця ‑ фізичної особи, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим;

  передбачається збільшення тривалості щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів;

  регламентуються повноваження державних інспекторів праці з урахуванням вимог, визначених законодавством ЄС, що не дозволить роботодавцю уникнути відповідальності за порушення трудових прав працівників;

  встановлюються додаткові гарантії для вагітних жінок, зокрема, за ними зберігається середній заробіток за час проходження медичного огляду, пов'язаного з вагітністю;

  встановлюються норми щодо права на репатріацію працівників, Зокрема передбачається, що репатріація працівника має бути організована роботодавцем, а у разі неможливості забезпечення її організації роботодавцем – компетентним органом влади, визначеним Кабінетом Міністрів України, з наступним відшкодуванням витрат за рахунок роботодавця і таке інше.

  Одним із нововведень Трудового кодексу є визначення  професійної (службової) кар’єри та засобів її здійснення, що спонукатимуть працівників більш відповідально виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором з метою їх професійного росту чи просування (підвищення) по службі..

  В той же час, ми наголошуємо на тому, що перерва в роботі, яка виникла через сімейні обов’язки (догляд за дітьми, хворими родичами)  або певні обставини, пов’язані зі станом здоров’я, не може бути перешкодою для кар’єрного зростання.

  Новий Трудовий кодекс врегульовує сферу державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства з урахуванням вимог, визначених конвенціями МОП № 129 та 81.

  Окремо наголошуємо на тому, що нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства не підміняє встановленої законодавством процедури розв’язання індивідуальних чи колективних трудових спорів.

  Віднині будуть чітко визначені завдання інспекції праці, повноваження інспекторів, їх права та службові обов’язки. Органи державного контролю будуть здійснювати облік підконтрольних їм об’єктів та збиратимуть інформацію про дотримання роботодавцями трудового законодавства.

  Необхідно зазначити, що цей перелік новел не є вичерпним.

  Звертаємо увагу, що діючим Кодексом законів про працю України механізми вирішення порушених питань за великим рахунком відсутні.

  Чинний Кодекс законів про працю України був прийнятий ще у 1971 році, і незважаючи на численні зміни, які внесені до нього, вже застарів та не відповідає сучасним економічним умовам. Тому і не виконується більшістю роботодавців. Дієві механізми впливу на таких роботодавців майже відсутні. Тому це не задовольняє в першу чергу працівників та їх представників - профспілки, а також потенційних інвесторів (роботодавців), які цінують свій імідж соціально відповідального бізнесу.

  Слід зазначити, що роботу з удосконалення положень зазначеного законопроекту було завершено в квітні 2017 року. Незважаючи на неодноразові звернення Мінсоцполітики до Голови Верховної Ради та профільного Комітету Верховної Ради, зазначений законопроект досі не розглянутий на пленарному засідання парламенту, що унеможливлює запровадити осучаснення трудового законодавства.

  Разом з тим, враховуючи актуальність порушеного питання Міністерство соціальної політики України продовжуватиме співпрацювати з зацікавленими сторонами задля позитивного вирішення питання прийняття Трудового кодексу європейського зразка.

  За матеріалами офіційного веб - порталу Міністерства соціальної політики України   

   

        

 • Незадекларована праця позбавляє працівника на гідні, здорові і безпечні умови праці

  Незадекларована праця позбавляє працівника на гідні, здорові і безпечні умови праці 

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіальних органів є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе:

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

   

 • Анульовано дію дозвільного документа

  Анульовано дію дозвільного документа

  Відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці» та пункту 17 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року за №1107, на підставі заяви суб’єкта господарювання, Управлінням Держпраці у Чернівецькій області анульовано дію наступного  дозвільного документа, а саме:

  дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від  03.10.2018 року за №0175.18.77, виданого фізичній особі-підприємцю Софроні Дмитру Тодоровичу.


   

 • Інформація щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Інформація  щодо надання повідомлення про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: Порядок подання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2011 № 1401.

  Порядок визначає механізм подання суб’єктами господарювання повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, органам державного ринкового нагляду та випадки, коли таке повідомлення не подається.

  Якщо виробникам або розповсюджувачам продукції стало відомо або повинно бути відомо на підставі наявної в них інформації, що продукція, яку вони ввели в обіг/розповсюдили, становить ризики для споживачів (користувачів), несумісні із загальною вимогою щодо безпечності продукції, вони зобов’язані упродовж двох робочих днів повідомити про це відповідний орган державного ринкового нагляду, в тому числі про вжиті заходи із забезпечення безпечності такої продукції, за формою згідно з додатком до Постанови.

  Відповідно до статті 7 Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції” споживачі (користувачі) мають право звертатися до органів державного ринкового нагляду за захистом порушеного права на безпечність продукції.

  Звернення громадян повинні бути оформлені відповідно до статті 5 Закону України „Про звернення громадян”.

  У зверненні має бути зазначено: назва підприємства (організації), суб’єкта господарювання, його адреса (прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина); контактний номер телефону; викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

  Письмове звернення повинно бути підписано відповідальною особою, заявником (заявниками), із зазначенням дати.

  Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями не пізніше, ніж  через десять днів від дня його надходження.

  Разом з цим, споживачі (користувачі) не позбавлені права повідомляти органи державного ринкового нагляду про нехарчову продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки (зокрема, відсутність знаку відповідності технічним регламентам).

  Повідомлення, що містить інформацію про вид продукції та її виробника або розповсюджувача дає змогу ідентифікувати продукцію, що не відповідає встановленим вимогам безпеки.


   

   

 • Особливості укладання сезонних трудових договорів

  Особливості укладання сезонних трудових договорів

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює особливості законодавчого врегулювання праці працівників, котрі зайняті на сезонних роботах

  Трудові взаємовідносини між роботодавцем та працівником, зайнятим на сезонних роботах регламентує стаття 7  Кодексу законів про працю України - «Особливості регулювання праці деяких категорій працівників», а також Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09. 1974 року № 310-ІХ у частині, що не суперечить Конституції України та законодавству України.

  Відповідно до цього документу, сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише упродовж  певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців.

  Сезонний трудовий договір є різновидом строкового трудового договору.

  Сезонними вважаються роботи, які, зокрема, містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 278) та їх тривалість не перевищує шести місяців.

  Таким чином, під час приймання на сезонні роботи трудовий договір з працівником можна укласти на строк, який не перевищує тривалості сезону, тобто 6 місяців.

  При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи, що відображається в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу, у якому зазначається, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу.

  Працівнику необхідно знати: при укладенні сезонного договору не встановлюється випробувальний термін.

  Працівники, зайняті на сезонних роботах, після закінчення таких робіт звільняються з підстави, передбаченої пунктом 2 статті 36 Кодексу законів про працю - «Підстави припинення трудового договору», - закінчення строку. При цьому днем звільнення вважатиметься останній день сезонної роботи.

  Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати або тривалість такої роботи перевищить шість місяців, трудовий договір із цим працівником буде вважатися таким, що укладений на не визначений строк.

  Важливо знати:  сезонні працівники за наявності умов, визначених у статті 39 Кодексу законів про працю – «Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника» мають право достроково з власної ініціативи розірвати трудовий договір. При цьому про своє звільнення сезонні працівники попереджають роботодавця письмово за три дні.

  Роботодавець з власної ініціативи має право звільнити працівника, зайнятого на сезонних роботах, до закінчення строку трудового договору у разі:

  припинення робіт на підприємстві на строк понад два тижні з причин виробничого характеру чи скорочення робіт на цьому підприємстві;

  через відсутність  працівника на роботі безперервно більше, ніж один місяць внаслідок тимчасової непрацездатності.

   


   

   

 • Жнивна кампанія - 2019: вимоги безпеки під час збирання зернових культур

  Жнивна кампанія - 2019: вимоги безпеки під час збирання зернових культур

  Незабаром розпочнеться жнивна кампанія - 2019.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах.

  Нагадуємо вимоги безпеки під час збирання зернових, зернобобових та круп’яних культур.

  Так, під час роботи в полі та пересування дорогами на зернозбиральному комбайні дозволено перебувати лише комбайнеру та помічнику комбайнера.

  Запасні ножі збиральних машин треба зберігати у дерев’яних чохлах у польовому стані.

  Перебувати на сільськогосподарській техніці, а також на полі, де проводяться роботи, людям, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу, заборонено.

  Не дозволяється перебування працівників у кузові автомашини або тракторного причепа під час заповнення їх технологічним продуктом, а також під час транспортування продукту до місця складування.

  Комбайни мають бути забезпечені дерев’яними лопатами для проштовхування злежаного зерна у бункерах до вивантажувального шнека.

  Збиральні машини мають бути забезпечені дерев’яними підкладками для встановлення домкрата та підставок під колеса.

  Під час пересування вивантажувальні шнеки та інші робочі органи збиральних машин мають бути переведені в транспортне положення.

  Переміщення сільськогосподарської техніки дорогами здійснюється відповідно до вимог Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.

  Відпочинок працівників у полі дозволено тільки в спеціально відведених місцях, які відповідно обладнані.

  Працівникам категорично заборонено відпочивати під машинами, в кабіні машини під час роботи двигуна і таке інше.