UP
Фільтр
 • Про умови та обмеження праці неповнолітніх у програмі «Прайм - тайм» на радіо «Буковина UA»

  Про умови та обмеження праці неповнолітніх у програмі «Прайм - тайм» на радіо «Буковина UA»

  Про старт у регіоні інспекційної кампанії з питань виявлення незадекларованих працівників інспекторами Держпраці та територіального органу ДПСповідомила в ефірі програми «Прайм-тайм» на радіо «Буковина UA»  заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина.

  Програма вийшла в ефір учора, 29 червня у вечірньому прайм-таймі. Автор і ведуча - журналістка Аліна Хрищук.

  Під час ефіру посадовиця Держпраці закликала роботодавців Буковини впорядкувати трудові відносини з найманими працівниками, де це необхідно й таким чином позбавити себе усіх ризиків відповідальності за використання неофіційної праці.

  Водночас темою програми стали питання праці неповнолітніх під час літніх канікул, права та обмеження, які діють.

  Зокрема, Валентина Панчишина детально відповіла на запитання щодо умов, які  має забезпечити роботодавець неповнолітнім працівникам, на яких видах робіт  категорично заборонено працювати, якою має бути оплата праці, тощо.

  Детальніше :    https://www.youtube.com/watch?v=6HauxQbhbaQ


   

   

 • Терміново! До уваги роботодавців: зафіксовано повторні випадки шахрайських дій!

  Терміново! До уваги роботодавців: зафіксовано повторні випадки шахрайських дій!

  У зв’язку з надходженням інформації від суб’єктів господарювання про телефонні дзвінки невстановлених осіб від імені керівництва Управління Держпраці у Чернівецькій області з метою заволодіння грошовими коштами під приводом проведення заходів нагляду, тобто, позапланових перевірок, наголошуємо:

  такі дзвінки здійснюються шахраями, котрі не мають жодного стосунку до керівництва та фахівців Управління територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Наполегливо закликаємо суб’єктів господарювання Буковини бути пильними та не дозволяти аферистам вводити себе в оману.

  Шановні суб’єкти господарської діяльності Буковини!

  Якщо ви стали учасниками чи свідками випадків звернення від осіб, котрі від імені Управління Держпраці пропонують вирішити проблемні питання за певну винагороду, негайно повідомляйте про це правоохоронні органи краю.

  Телефонуйте за номером 102.

  Також просимо невідкладно повідомляти про такі факти Управління Держпраці у Чернівецькій області за телефонами:

  (0372) 55-37-24; 55 29 71.


 • З 1 липня Держпраці у взаємодії з ДПС розпочне інспектування з питань виявлення незадекларованих працівників

  З 1 липня Держпраці у взаємодії з ДПС розпочне інспектування з питань виявлення незадекларованих працівників

  Під час формування Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік було узгоджено механізм спільної роботи ряду державних органів, у тому числі Держпраці та ДПС, щодо реалізації спільних заходів, спрямованих на стимулювання роботодавців та працівників до переходу від неформальних до задекларованих трудових відносин.

  Зазначені заходи включають два етапи:

  1) інформаційну кампанію про переваги офіційного працевлаштування та ризики використання незадекларованої праці;

  2) інспекційну кампанію серед роботодавців, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці.

  Під час інформаційної кампанії, протягом майже 6 місяців поточного року, інспектори праці проінформували понад 62 тис. роботодавців та їх працівників про переваги офіційного працевлаштування, у тому числі у сферах торгівлі – 36 тис., сільського господарства – 6 тис., транспорту – 5 тис., організації харчування – 3 тис.

  Під час другого етапу роботи інспекції у полі зору працівників Держпраці та ДПС будуть роботодавці, які не відреагували на тривалу інформаційну кампанію та продовжують ухилятись від декларування найманих працівників.

  Об’єднання зусиль Держпраці та ДПС дає можливість оперативно виявити та забезпечити інспектування роботодавців, що мають найвищий ризик використання незадекларованої праці.

  Відповідно до чинного законодавства інспектор праці може прийти до будь-якого роботодавця в будь-який день та час з метою і перевірити оформлення трудових відносин.

  Для виявлення незадекларованих працівників, інспектор може безперешкодно проходити до виробничих, службових та адміністративних приміщень роботодавців, знайомитися з документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, спілкуватися з працівниками та представниками роботодавця, ставити їм питання та отримувати пояснення.

  При виявленні незадекларованих працівників невідкладно будуть вживатися заходи щодо притягнення до відповідальності за порушення у сфері законодавства про працю та податкового законодавства.

  Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, факт підміни трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування, виплати заробітної плати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, фактичного використання праці працівника повний день, при оформленні його на неповний робочий день) складає 10 мінімальних заробітних плат, що у 2021 році становить 60 000 грн.

  Вчинення такого порушення повторно упродовж  двох років обійдеться роботодавцеві вже у 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, що складатиме 180 000 грн.

  У черговий раз звертаємо увагу роботодавців на недопущення використання незадекларованої праці.

  Якщо ви вважаєте, що використання незадекларованої праці спрощує ведення бізнесу та зменшує фінансові витрати, ви помиляєтеся. Фінансові ризики і наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства.

  Незадекларована праця наносить шкоду суспільству, державі та працівнику.

  Будьте свідомими громадянами, дотримуйтесь законодавства про працю.


   

   

 • Актуально! Держпраці нагадує про основні профілактичні заходи під час роботи в умовах підвищеної температури повітря

  Держпраці нагадує про основні профілактичні заходи під час роботи в умовах підвищеної температури повітря

  Державна служба України з питань праці інформує: оскільки останні дні  температурні показники  повітря сягають понад + 30 ºС, роботодавцям рекомендується організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не допустити перегріву працівників, а також відкоригувати їхній робочий час  у спекотні дні.

  Державними санітарними нормами  регламентовано норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ, незалежно від їх форми власності та підпорядкування.

  Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості. Проте, верхньою межею температури на постійних робочих місцях (де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль), є температура +28.

  Робота при температурі повітря понад  37 ºС є небезпечною (екстремальною).

  За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. 

  Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбиваючих плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту.

  Так, для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин.

  В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи з фізичними навантаженнями осіб не молодших 25 і не старших 40 років.

  З метою профілактики зневоднення організму потрібно правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС.

  Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

  Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин).

  При температурі повітря + 30 ºС і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину: кожні 20 хвилин по одній склянці.

  Крім того, для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму фахівці рекомендують вживати фрукти і овочі.

  Проте всі ці заходи є недостатньо ефективними при роботах на відкритих площадках. Тому слід організувати раціональні режими праці та відпочинку.

  Сумарна тривалість робіт при температурі більше 28 ºС не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну. Іноді роботодавцям  необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

  Внутрішньо змінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв повинна становити не менше 10% робочого часу на кожні 2 ºС перевищення.

  Під час таких перерв працівники повинні перебувати у приміщеннях з різницею температур повітря не більше 5 ºС, та не нижче +24…+25 ºС. Це також слід враховувати працівникам, в приміщеннях яких встановлені кондиціонери.

  Для допуску працівників до робіт в умовах перегрівного мікроклімату, вони повинні пройти попередні (при прийнятті на роботу) та періодичні (упродовж  трудової діяльності) медичні огляди відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».


   

   

 • Внаслідок падіння з висоти загинув працівник (доповнюється)

  Внаслідок падіння з висоти  загинув працівник (доповнюється)

  До Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло повідомлення про настання випадку виробничого травматизму зі смертельним наслідком.   

  Загиблий - механік - енергетик працював на одному  із підприємств Чернівців, яке спеціалізується на виробництві електронних компонентів. Чоловік – 1959 року народження.

  Нещасний випадок мав місце через падіння потерпілого з висоти.

  За попередніми даними, працівник був задіяний у підготовці до ремонтних робіт в одному із приміщень підприємства: оступився з трапу, по якому пересувалися виконавці робіт, та впав.

  У результаті падіння загинув на місці.

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області вживаються заходи щодо створення комісії зі спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком.


   

   

 • Держпраці роз’яснює: чи зобов’язаний працівник при працевлаштуванні надавати трудову книжку

  Держпраці роз’яснює: чи зобов’язаний  працівник при працевлаштуванні надавати трудову книжку

  При укладенні трудового договору,  громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи (частина друга статті 24 КЗпП України).

  Нагадаємо, що з 10 червня 2021 року змінилися правила обліку трудової діяльності працівника. Такі зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».

  Цим Законом передбачається внесення змін, зокрема, до статті 48 Кодексу законів про працю України, якою наразі передбачається, що облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Але, при цьому ведення паперових трудових книжок не скасовується.

  На вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу. Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.

  Як і в попередній період, порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.

  Починаючи з дати набуття чинності Законом при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

  Обов’язок щодо зберігання трудових книжок покладається на працівника. Роботодавець, в свою чергу, повинен забезпечити внесення записів до трудової книжки на вимогу працівника.

  Видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, підстав немає. У той же час, відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви.

  Видача всіх наявних трудових книжок працівникам в обов’язковому порядку передбачається після завершення робіт щодо включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників, які мають бути здійснені упродовж п’яти років.

  Правила дій роботодавця щодо  працівника, котрий звільняється, також змінено. Наразі, роботодавець зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 КЗпП України, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.


   

 • З Днем державної служби!

  Шановні колеги, державні службовці!

  Щиро вітаю вас із професійним святом – Днем державної служби України!

  Професія державного службовця - це відповідальна, складна, цікава, сповнена викликів, інколи недооцінена, але така необхідна та важлива робота!

  Нехай ваш професіоналізм, високі моральні якості, самовідданість справі та бажання служити людям і надалі сприяють добробуту громадян та держави в цілому.

  Бажаю вам міцного здоров’я, невичерпної енергії, нових здобутків та заслуженої шани від людей! Нехай поруч завжди будуть талановиті однодумці та вірні друзі!

  Т.в.о. Голови Держпраці

  Віталій Сажієнко


 • Розробляються нові стимули для працевлаштування осіб з інвалідністю

  Розробляються нові стимули для працевлаштування осіб з інвалідністю

  Міністерство соціальної політики України розробляє нові стимули для працевлаштування людей з інвалідністю. Про це було повідомлено під час презентації нового пілотного проекту «Працюй вільно».

  Серед головних стимулів: оплачувані контракти з роботодавцями на навчання та стажування людей з інвалідністю на робочому місці;

  компенсація роботодавцю упродовж двох років з моменту працевлаштування зарплати, податків та соціальних внесків, сплачених за працюючу людину з інвалідністю, у розмірі 50-100% фактичних витрат у залежності від ступеню інвалідності працівника;

  розвиток програми надомної праці людей з інвалідністю в інтересах бюджетних закладів.

  Також розпочато підготовку програми «Рука допомоги» для осіб з інвалідністю, які хочуть заснувати власний бізнес. Зазначено, що держава запропонує цим людям пільгову безвідсоткову допомогу на закупівлю обладнання та матеріалів для ведення бізнесу строком на п’ять років, а повертати її вони зможуть за рахунок сплачених податків.

  Проект «Працюй вільно» – спільна ініціатива Міністерства соціальної політики України, громадської організації «Громадський рух Соціальна єдність» за підтримки Ради Європи.

  За даними Міністерства соціальної політики, сьогодні в Україні працює близько 600 тисяч людей з інвалідністю працездатного віку. При цьому могли б працювати більше ніж півтора мільйона осіб. Тобто, для майже 60% гарантоване право на працю залишається з різних причин не реалізованим.

  Проект реалізується на базі спеціально створеного національного соціального порталу «Вільно», який стане комунікаційним майданчиком, де люди з інвалідністю зможуть знайти роботу за вподобанням, а роботодавці - проводити співбесіди в режимі онлайн, за потреби - із сурдоперекладом, та знаходити кваліфікованих працівників.

  Портал має три основних складові: навчання, працевлаштування, інтерактивна мапа доступності закладів та установ.

  Також в рамках проекту працюватимуть програми адаптації навичок кандидата до вимог роботодавця. Пройшовши короткий навчальний курс, людина отримає мінімальний обсяг знань, достатній для початку роботи на новому місці.

  За інформаційними матеріалами сайту Мінсоцполітики


   

 • На виїзному засіданні колегії Держпраці обговорено результати роботи Служби

  На виїзному засіданні колегії Держпраці обговорено результати роботи Служби

  18 червня, у Харкові під головуванням т.в.о. Голови Держпраці Віталія Сажієнка відбулося виїзне засідання колегії Державної служби України з питань праці.

  Члени колегії, посадовці центрального апарату, територіальних органів та державних підприємств, які належать  до сфери управління Держпраці, проаналізували підсумки діяльності Служби за 5 місяців 2021 року та обговорили план роботи на ІІ півріччя 2021 року.

  Участь у засіданні колегії також взяли: Данило Бондар – заступник керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Сергій Біленький -Голова Всеукраїнського об’єднання обласних організацій роботодавців підприємств металургійного комплексу «Федерація металургів України», Валентин Маціяшко - Голова Громадської ради при Держпраці, Юрій Шпарага - директор Департаменту соціального захисту населення ХОДА.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області на засіданні представляв начальник територіального органу Іван Луцак.

  Під час заходу було обговорено стан виконання та шляхи реалізації повноважень Держпраці щодо зменшення рівня незадекларованої праці та заборгованості з заробітної плати.

  Особливу увагу учасників колегії було зосереджено на заходах, що вживаються територіальними органами Держпраці щодо зниження рівня виробничого травматизму та професійних захворювань. Окремо обговорили стан організації та здійснення державного ринкового нагляду.

  Підбиваючи підсумки засідання колегії, Віталій Сажієнко відзначив позитивну роботу певних територіальних управлінь, закликав колектив звернути ще більше уваги на заходи для збереження здоров’я і життя працівників на виробництві та докласти вагомих зусиль щодо детінізації зайнятості населення у 2021 році.

  У рамках колегії учасники заходу відвідали підприємство ПрАТ «Харківський плитковий завод», який розробляє унікальні декори, що поставляються в понад 40 країн світу.


   

   

   

 • Держпраці України стала членом Міжнародної асоціації інспекцій праці

  Держпраці України стала членом Міжнародної асоціації інспекцій праці

  Державна служба України з питань праці стала членом Міжнародної асоціації інспекцій праці (IALI).

  IALI – це всесвітня професійна асоціація інспекцій праці, до складу якої входить понад 100 країн -членів з усього світу.

  Членство у міжнародній організації такого рівня є значним здобутком Служби, результатом роботи команди Держпраці та свідчить про правильність обраного напряму руху до світових стандартів роботи інспекцій праці провідних країн світу.

  Держпраці України не зупинятиметься на досягнутому та докладатиме максимум зусиль, щоб зайняти гідне місце серед інспекцій праці світу.

  IALI сприяє зростанню професіоналізму своїх членів у всіх аспектах трудової інспекції, підвищує результативність та ефективність роботи; проводить міжнародні та регіональні конференції, на яких учасники можуть обмінюватися досвідом та ідеями про те, як сприяти дотриманню трудового законодавства і передових практик; надає членам інформацію щодо професійних питань через веб-сайт Асоціації, інформаційні бюлетені, доповіді та інші публікації; сприяє тісній співпраці між членами асоціації за допомогою створення регіональних мереж і заходів.


   

   

 • Електронні трудові книжки: рекомендації роботодавцям

  Електронні трудові книжки: рекомендації роботодавцям

  Державна служба України з питань праці інформує: з 10 червня 2021 року змінилися правила обліку трудової діяльності працівника. Такі зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» (далі – Закон).

  Цим Законом передбачається внесення змін, зокрема, до статті 48 Кодексу законів про працю України, якою наразі передбачається, що облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Але, при цьому ведення паперових трудових книжок не скасовується.

  На вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу. Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.

  Як і в попередній період, порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.

  Починаючи з дати набуття чинності Законом при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

  Обов’язок щодо зберігання трудових книжок покладається на працівника. Роботодавець, в свою чергу, повинен забезпечити внесення записів до трудової книжки на вимогу працівника.

  Видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, підстав немає. У той же час, відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви.

  Видача всіх наявних трудових книжок працівникам в обов’язковому порядку передбачається після завершення робіт щодо включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників, які мають бути здійснені упродовж п’яти років.

  Правила дій роботодавця щодо  працівника, котрий звільняється, також змінено. Наразі, роботодавець зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 КЗпП України, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.


   

   

 • На засіданні Комітету Національної ради розглянуто Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці

  На засіданні Комітету Національної ради розглянуто Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці

  15 червня заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера за дорученням т.в.о. Голови Держпраці Віталія Сажієнка взяв участь у засіданні Комітету з питань трудових відносин та ринку праці Національної тристоронньої соціально-економічної ради, повідомляється на сайті Держпраці України.

  Під час заходу розглянуто Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік, який було розроблено Держпраці разом з представниками зацікавлених органів та представниками роботодавців і працівників. Адже незадекларована праця зачіпає інтереси всіх учасників ринку і цілої низки державних органів.

  Учасники засідання Комітету прийняли рішення взяти Національний план спільних дій за основу (з можливістю внесення змін на будь-якому етапі реалізації) для подальшого розгляду та затвердження Національною радою.

  Також на засіданні, враховуючи пропозиції Сторін Національної ради, відбулося обрання Голови комітету з питань трудових відносин та ринку праці та його заступників.


   

   

 • Актуально: про особливості праці осіб з інвалідністю

  Актуально: про особливості  праці осіб з інвалідністю

  Державна служба України з питань праці роз’яснює  щодо особливості праці осіб з інвалідністю.

  Які обов’язки роботодавця при працевлаштуванні осіб з інвалідністю?

  Роботодавець при працевлаштуванні осіб з інвалідністю має:

  виділити та створити робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця;

  створити для осіб з інвалідністю умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

  забезпечити соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;

  надати Державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю;

  надавати звітність до Фонду соціального захисту інвалідів.

  У якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?

  Згідно зі статтею 17 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров’я осіб з інвалідністю.

  Чи може особі з інвалідністю при прийнятті на роботу встановлюватися випробувальний термін?

  Згідно зі статтею 26 Кодексу законів про працю України випробування не встановлюється при прийнятті на роботу осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи.

  Про заохочення для роботодавців, які створюють робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю

  Відповідно до статті 26 Закону України “Про зайнятість населення”, роботодавцю, який працевлаштовує осіб з інвалідністю (яким надано статус безробітного, за направленням територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції), здійснюються компенсаційні виплати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць.

  Компенсація роботодавцю виплачується упродовж одного року з дня працевлаштування особи за умови збереження її зайнятості упродовж двох років.

  Про особливості надання та тривалість основної щорічної відпустки, яка надається особам з інвалідністю

  На відміну від звичайних працівників, працівники з інвалідністю, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві.

  Працівники з інвалідністю, які вже тривалий час працюють на підприємстві, за своїм бажанням мають право піти у щорічну відпустку в зручний для них час (ст. 10 Закону України «Про відпустки»).

  Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону тривалість щорічної основної відпустки для працівників з інвалідністю становить: для I і II груп - 30 календарних днів, для III групи - 26 календарних днів.

  За інформаційними матеріалами Держпраці України


   

   

 • У третій декаді червня - додаткові вихідні

  У третій декаді червня  -  додаткові вихідні  

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  інформує:

  згідно з частиною третьою статті 67 Кодексу законів про працю України - «Вихідні дні» - у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

  Тому за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю, вихідний день у неділю 20 червня (Трійця)  переноситься на понеділок 21 червня.

  Слід зазначити, що у червні вже через тиждень українці святкуватимуть День Конституції. Отже, 28 червня стане ще одним вихідним днем.

  Загалом у червні 2021 року 10 календарних днів для українців -  вихідні,  а 20 – робочі.  


   

 • Виробничий травматизм у травні 2021 року

  Виробничий травматизм у травні 2021 року

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: у травні 2021 року на підприємствах, в установах та організаціях Буковині мали місце 62 випадки професійних захворювань (гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) та 4 випадки виробничого травматизму.

  Випадки травмувань на виробництві мали місце у сільському господарстві (зі смертельним наслідком), на підприємстві пошти та зв’язку, у соціально-культурній сфері.

  Загалом з початку року в області сталося 237 випадків гострих профзахворювань  на коронавірусну інфекцію та 17 травмувань на виробництві.

  Шість випадків -летальні, чотири  із них - смерть працівників медичних установ  через СOVID-19.

  Випадки виробничого травматизму зі смертельним наслідком сталися у лісовому та сільському господарствах.

  Випадки загального виробничого травматизму зафіксовано на підприємствах соціально-культурної сфери, торгівлі, автомобільного транспорту, енергетики, пошти та зв’язку.


   

   

   

   

 • Запроваджено електронні трудові книжки

   В Україні запроваджено електронні трудові книжки

  10 червня 2021 року запроваджено електронні трудові книжки, зокрема набуває чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі", повідомляє Урядовий портал.

  Починаючи з 2004 року призначення пенсійних виплат здійснюється за даними обліку трудової діяльності працівника у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

  Законом встановлено, що відсутні відомості про трудову діяльність, які є в паперових трудових книжках та відсутні в електронному вигляді, будуть вноситись до Держреєстру упродовж 5 років. Тобто, упродовж цього періоду враховується як паперова трудова книжка, так і електронна форма. Якщо у людини є трудовий стаж до 2004 року, внести цю інформацію в електронний реєстр можна самостійно або за допомогою роботодавця.

  Наразі паперові трудові книжки використовуються для обчислення спеціального стажу, для підтвердження стажу у відповідній сфері тощо. За допомогою електронної трудової книжки необхідну інформацію можна отримати на порталі Пенсійного фонду України.

  Запровадження електронних трудових книжок допоможе усунути можливість втрати трудової книжки, пошкодження, помилки та внесення недостовірних відомостей до цього документа, а також спрощує доступ до інформації про трудовий або страховий стаж.

  Переглянути наявну про себе інформацію можна на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua). Доступ роботодавців до електронних даних буде здійснюватись у випадках, передбачених законодавством.

  За матеріалами Урядового порталу


   

   

 • Держпраці запроваджує нові підходи запобіганню травматизму

  Держпраці запроваджує нові підходи запобіганню травматизму

  Положення Конвенції Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі та практичний досвід європейських країн вказує на існування трьох головних завдань, реалізація яких забезпечує ефективне функціонування принципів безпеки та здоров’я працівників, а саме:

  – забезпечення застосування правових норм у галузі умов праці та охорони працівників під час їхньої роботи, як наприклад, норм щодо тривалості робочого дня, заробітної плати, безпеки праці, охорони здоров’я і добробуту, використання праці дітей і підлітків та з інших подібних питань, у тій мірі, в якій інспектори праці повинні забезпечувати застосування таких норм;

  – забезпечення роботодавців і працівників технічною інформацією та консультацією щодо найбільш ефективних засобів дотримання правових норм;

  – доведення до відома компетентного органу інформації про недоліки або зловживання, які не підпадають під дію існуючих правових норм.

  Серед усіх цих функцій до цього часу достатньої уваги приділялося лише організації та здійсненню заходів державного нагляду, превентивна робота знаходилася лише на «другорядних ролях» і їй не було приділено достатньої уваги.

  Починаючи з 2020 року Держпраці заклала основу ведення соціального діалогу для підвищення рівня безпеки та здоров’я працівників. З цією метою територіальні органи провели аналіз стану організації безпеки праці на підприємствах областей з метою визначення найбільш ризиконебезпечних галузей виробництва та на підставі проведеного аналізу розробили Профілі безпеки праці.

  Для цього при кожному територіальному органі Держпраці створено постійно діючі робочі групи, до складу яких включено представників заінтересованих органів та соціальних партнерів, на засіданнях яких обговорюються найбільш пріоритетні напрями роботи, визначаються ризиконебезпечні галузі виробництва та інші питання, що стосуються безпеки праці в регіоні.

  До робочих груп крім посадових осіб територіальних органів залучалися представники Федерації професійних спілок України, Федерації роботодавців України, Фонду соціального страхування України, територіальних органів Укртрансбезпеки, Національної поліції України, ДСНС, органів місцевого самоврядування та громадських організацій. Всього в робочих групах задіяно майже 300 фахівців з різних організацій та установ.

  На цих засіданнях були обговорені та затверджені Плани превентивної роботи територіальних органів Держпраці на 2021 рік, які формувалися на підставі аналізу рівня виробничого травматизму та пропозицій керівників суб’єктів господарювання, соціальних партнерів й органів місцевого самоврядування області.

  За результатами консультацій було визначено найбільш пріоритетні напрями превентивної роботи, а саме:

  – проведення превентивних заходів з метою недопущення травматизму у працівників лісової галузі;

  – налагодження тісної співпраці із територіальними органами Укртрансбезпеки та Національної поліції України з метою підвищення рівня безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті, а також для попередження та недопущення випадків травматизму внаслідок ДТП;

  – проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо запобігання настанню нещасних випадків у закладах охорони здоров’я, а також у закладах, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком та з підозрою на інфікування COVID-19, у тому числі з питань безпечної експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем.

  Актуальним стало включення до пріоритетних напрямів роботи питання налагодження тісної співпраці із територіальними органами Укртрансбезпеки та Національної поліції України, адже безпека працівників під час руху дорогами загального призначення набуває пріоритетного значення через високий рівень травматизму внаслідок ДТП. За 5 місяців 2021 року травмовано 42 особи під час ДТП, у тому числі 27 – смертельно (65%).

  Разом з цим, важливим завданням стало організація безпеки праці в у мовах поширення COVID-19 та його наслідків. З цією метою Міжнародною організацією праці разом з Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН було розроблено рекомендації «COVID-19 і лісозаготівлі: контрольний перелік заходів профілактики і контролю», які інспектори праці використовували під час проведення превентивних заходів у суб’єктів господарювання лісової галузі, розмістили на офіційних сайтах та забезпечили розповсюдження серед підприємств та установ, які провадять діяльність у галузі лісового господарства та виконують роботи із заготівлі лісу.

  Станом на 09.06.2021 інспекторами праці територіальних органів Держпраці проведено 26712 превентивних заходів, якими охоплено 30176 суб’єктів господарювання.

  У середньому на одного фактичного інспектора припадає 48 превентивних заходів, проведених з початку року.

  Важливість проведення превентивних заходів було доведено на практиці. Під час інформаційно-роз’яснювальної кампанії з питань використання засобів індивідуального захисту були випадки коли деякі працівники підприємств навіть не знали як правильно їх застосовувати. Їм було роз’яснено, які засоби індивідуального захисту використовувати під час виконання конкретних робіт та як правильно їх застосовувати.

  Широкомасштабна інформаційно-роз’яснювальна кампанія позитивно вплинула на ставлення роботодавців й працівників до особистої безпеки, а саме на розуміння ними важливості дотримання вимог безпеки праці з метою формування культури праці, а також на зниження рівня виробничого травматизму в Україні.

  За результатами аналізу рівня виробничого травматизму в Україні за 5 місяців 2021 року зареєстровано зменшення кількості загального травматизму у суб’єктів господарювання водного транспорту, котлонагляду та підйомних споруд, легкої і текстильної промисловості, ЖКГ-2 (підприємства та об’єкти водопровідно-каналізаційного господарства), хімічної, нафтохімічної, нафтопереробної промисловості, енергетики, металургійної промисловості, агропромислового комплексі.

  Також порівняно з аналогічним періодом минулого року в Україні зареєстровано суттєве зниження рівня смертельного травматизму в енергетиці, котлонагляді і підйомних спорудах, на транспорті та в металургійній промисловості.

  З метою профілактики настання нещасних випадків на виробництві та інформування щодо причин їх настання, на офіційному сайті Держпраці функціонує спеціальна рубрика «Травматизм. Статистика. Причини», яка допомагає роботодавцям, працівникам та усім зацікавленим проаналізувавши найбільш поширені причини настання нещасних випадків на виробництві, надалі не допускати настання аналогічних нещасних випадків. На рубрику можна перейти за посиланням: https://cutt.ly/3nUzZX3

  Також для оперативного інформування про стан безпеки праці в Україні та нещасні випадки, аварії, катастрофи, а також про результати їх розслідування, на сайті Держпраці функціонує спеціальна рубрика «Оперативна інформація. Нещасні випадки. Аварії», на яку можна перейти за посиланням: https://cutt.ly/OnUz2mr.

  Окремо створений telegram канал «Держпраці. Оперативно про події», долучитися до якого можна за посиланням: https://t.me/dsp_events.

  Закликаємо усіх роботодавців, керівників суб’єктів господарювання, відповідальних осіб за безпеку праці і усіх небайдужих до особистої безпеки та здоров’я на роботі працівників долучитися до telegram каналу з метою профілактики настання нещасних випадків та отримання актуальної інформації щодо безпеки праці, адже: «поінформований – значить озброєний».

  На сьогодні Держпраці продовжує системну роботу щодо профілактики та недопущення нещасних випадків на виробництві й забезпечення безпеки і здоров’я на робочих місцях із використанням сучасних та ефективних методів запобігання травматизму.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

   

 • Інспектори Держпраці продовжують здійснювати на місцевих АЗС та АГЗП позапланові заходи нагляду

  Інспектори Держпраці продовжують здійснювати  на місцевих АЗС та АГЗП позапланові  заходи нагляду

  Головні державні інспектори відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці  у  Чернівецькій області продовжують здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням  суб’єктами господарювання  промислової безпеки та стану охорони праці на автозаправних станціях, авто газозаправних пунктах, автозаправних комплексах Буковини.

  Відповідна робота фахівців територіального органу Державної служби України з питань праці здійснюється на виконання доручення Прем’єр-міністра України та окремого доручення Держпраці.

  На сьогодні державним інспекторським складом профільного напряму вже охоплено позаплановими заходами державного нагляду (контролю) 85 субєктів господарювання галузі.

  За результатами позапланових перевірок виявлено понад 280 порушень  вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці.


   

 • Підписано Меморандум між Держпраці та Громадською спілкою «Підтримка діяльності Всеукраїнської Мережі Доброчесності та Комплаєнсу»

  Підписано Меморандум між Держпраці та Громадською спілкою «Підтримка діяльності Всеукраїнської Мережі Доброчесності та Комплаєнсу»

  Сьогодні, 10 червня, відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Державною службою України з питань праці та Громадською спілкою «Підтримка діяльності Всеукраїнської Мережі Доброчесності та Комплаєнсу». Про це повідомляє сайт Держпраці України.

  Меморандум підписали т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко, заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера та Голова Секретаріату Всеукраїнської мережі  доброчесності та комплаєнсу Антоніна Прудко, Голова виконавчого комітету Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу Микола Бабенко.

  У рамках Меморандуму співпраця Сторін передбачає взаємодію у напрямі захисту та розвитку добросовісних ділових практик, ефективного застосування законодавства України, протидії неформальній зайнятості і тінізації заробітних плат, зменшення проявів неетичної поведінки та просування практики доброчесності.

  У своїй промові Віталій Сажієнко підкреслив важливість проведення спільної роботи з удосконалення трудового законодавства, підвищення обізнаності працівників та роботодавців щодо необхідності дотримання трудового законодавства та попередження проявів незадекларованої праці.

  Антоніна Прудко зазначила, що перспективне майбутнє будь-якого бізнесу не можливе з тіньовими заробітними платами чи ухиленням від сплати податків та подякувала представникам Держпраці за такий важливий крок як підписання Меморандуму.

  Ігор Дегнера наголосив на відкритості та готовності до систематичної організації зустрічей для обговорення перспектив та напрямів двостороннього співробітництва.

  У свою чергу, Микола Бабенко акцентував, що Всеукраїнська мережа доброчесності та комплаєнсу, яка нині об’єднує 49 компаній, готова на власному прикладі поширювати складну та важливу для України мету, що доброчесне та легальне ведення бізнесу – це безцінний внесок у довгостроковий і сталий розвиток.


   

   

 • Буковина - у «зеленій» карантинній зоні

  Буковина - у «зеленій» карантинній зоні  

  Всі області України та місто Київ знаходяться на «зеленому» рівні епідемічної небезпеки. Про це повідомляє  Міністерство охорони здоров’я України.

  За даними МОЗ, в Україні рівень захворюваності становить 74 на 100 тисяч населення при визначеному показнику 75 на 100 тисяч населення. У 16 областях цей показник нижчий за визначений. Рівень госпіталізацій по країні на 8 червня становить 15,5 на 100 тисяч населення при визначеному показнику 60 на 100 тисяч населення. Завантаженість ліжок з киснем – 17% при граничному показнику 65%, констатують у відомстві.


   

   

 • У місцевого перевізника інспектори праці виявили 6 неоформлених працівників

  У місцевого перевізника інспектори праці виявили 6 неоформлених працівників

  Фізична особа - підприємець, який здійснює господарську діяльність у галузі пасажирських перевезень,  допустив до виконання роботи (перевезення на міських автобусних маршрутах) шестеро водіїв без належного оформлення.

  У порушення трудового законодавства, зокрема, статті 24 Кодексу законів про працю України -  «Укладення трудового договору» - водії здійснювали пасажирські перевезення без укладення з ними трудових договорів та без повідомлення з боку роботодавця  про факти працевлаштування  територіального органу Державної податкової служби.  

  Факти нелегальної зайнятості виявили інспектори праці Управління Держпраці у Чернівецькій області під час інспекційного відвідування. 

  Підставою для проведення заходу державного нагляду (контролю) стало звернення  громадянина,  котрий свого часу відпрацював у перевізника  без оформлення трудових відносин.

  При проведенні інспекційного відвідування фахівці Управління встановили, що тільки з чотирма водіями роботодавець уклав трудові договори, шестеро водіїв були працевлаштовані неофіційно.

  За результатами перевірки посадовцями Управління складено акт, надано припис щодо узаконення трудових відносин з виявленими працівниками.

  Суб’єкта господарювання попереджено про відповідальність  за порушення трудового законодавства.

  Підприємцю повідомлено, що фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору  та виплата заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків  тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  Інспектори  праці  зазначили, що до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

  Оскільки даний підприємець є  платником єдиного податку другої групи, то до нього застосовано попередження

  У разі вчинення ним порушення  повторно (упродовж двох років),  до фізичної особи - підприємця буде застосовано фінансову відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення

  Водночас за результатами інспекційного відвідування  на фізичну особу-підприємця складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.41 КУпАП. Протокол  про адміністративне правопорушення передано до суду.


   

   

 • Про відповідальність за порушення норм безпеки праці на виробництві та про алгоритм дій у разі настання нещасного випадку - в телеефірі програми «Сьогодні. Головне»

  Про відповідальність за порушення норм безпеки праці  на виробництві та про алгоритм дій у разі настання нещасного випадку - в телеефірі програми «Сьогодні. Головне»

  «Управління Держпраці вживає  вичерпні  оперативні заходи щодо  проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, в якому, у результаті падіння баштового  крана, постраждав машиніст. Саме комісія зі спеціального розслідування має встановити остаточні  обставини та причини травмування працівника», - так прокоментував в ефірі програми «Сьогодні. Головне» на телеканалі «Суспільне Буковина» резонансний нещасний випадок, що стався у  вівторок, 1 червня, на будівельному майданчику на вулиці Ерліха, 6 у Чернівцях, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Коментуючи сюжет журналістів, очільник Управління підкреслив, що остаточні висновки щодо обставин, причин та відповідальності посадових осіб за настання нещасного випадку можна буде роботи лише після завершення роботи комісії Держпраці.

  У телеефірі Іван Луцак відповів на запитання журналістки Інни Кубай  щодо стану виробничого травматизму в області та про найбільш травмонебезпечні галузі; про причини, через які найчастіше стаються нещасні випадки, а також, чи забезпечуються здорові і безпечні умови праці на виробництві в регіоні.


 • Встановлюються причини тяжкого травмування водія

  Встановлюються причини  тяжкого травмування водія

  До Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло повідомлення про настання нещасного випадку з тяжким наслідком, в якому постраждав працівник, найнятий на роботу фізичною особою - підприємцем.

  Суб’єкт господарювання здійснює підприємницьку діяльність у галузі будівництва житлових та нежитлових будівель. Постраждалий 1977 року народження працював  у фізичної особи - підприємця водієм. Між працівником та роботодавцем було укладено трудову угоду.

  За попередніми даними, нещасний випадок мав місце на виробничій базі на Глибоччині під час заміни настилу трала. Заїздний пандус механізму впав на працівника через його ненадійне закріплення.

  Водій отримав тяжкі травми голови -  перелом основи черепа, множинні поверхневі травми, переломи ребер.

  Потерпілого було екстрено доставлено до лікарні швидкої медичної допомоги у Чернівцях. Наразі він перебуває там на лікуванні.

  Відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №337, в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціального розслідування.


 • Заробітна плата у квітні зменшилася у порівнянні з попереднім місяцем на 0, 3%

  Заробітна плата у квітні зменшилася у порівнянні з попереднім місяцем на 0, 3%

  Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій Чернівецької області у квітні 2021 року становила 10 826 гривень. Це у 1,8 рази більше, ніж мінімальна заробітна плата та на 0,3% менше, ніж у березні 2021 року.

  Про це повідомляють у Головному управлінні статистики у Чернівецькій області.

  На початок травня 2021 року  сума заборгованості з виплати заробітної плати в області перевищила  2,8 мільйона гривень та зменшилася порівняно з квітнем на понад  31%.

  Переважна більшість заборгованості припадала на підприємства промисловості, інформують у відомстві.


   

 • Управління вживає вичерпних оперативних заходів щодо встановлення обставин та причин падіння будівельного крану в обласному центрі

  Управління вживає вичерпних  оперативних заходів щодо встановлення обставин та причин падіння будівельного крану в обласному центрі

  Сьогодні, 1 червня, о 8.17  ранку на будівельному майданчику на вулиці Ерліха, 6 у Чернівцях упав будівельний кран.

  У результаті падіння конструкції  постраждав кранівник 1966 року народження. Працівника з численними тяжкими  травмами доправлено до лікарні швидкої медичної допомоги обласного центру.

  За попередньою інформацією, падіння механізму відбулося  під час навантажувально -розвантажувальних робіт.

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області вживаються оперативні заходи щодо створення комісії та проведення спеціального розслідування даного нещасного випадку відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.

  Довідково: за чотири місяці 2021 року на Буковині мали місце 12 випадків виробничого травматизму, серед них один смертельний у лісовому господарстві, а також 175 випадків професійних захворювань (5 із них - з летальними наслідками).

  Випадки травмувань на виробництві мали місце у соціально-культурній сфері, у закладах торгівлі, на підприємстві пошти та зв’язку.   


   

   

 • Продовжується співпраця з ОБСЄ щодо протидії торгівлі людьми

  Держпраці продовжує співпрацю з ОБСЄ щодо протидії торгівлі людьми

  Примусова праця і торгівля людьми є грубим порушенням прав людини і прав працівника та є антитезою гідної праці. Свобода від примусової праці – одне з основних трудових прав, яке інспектори праці заохочують та захищають.

  Інспектори праці під час реалізації своїх повноважень постійно стикаються із випадками примусової праці та трудової експлуатації в Україні.

  Крім того, в останні роки в Україні спостерігалась тенденція до збільшення українців, які їдуть працювати за кордон. Користуючись привабливістю роботи за кордоном, шахраї використовують сотні різних способів обману чесних людей: від рекомендацій оплатити консультацію, оформити документи або переслати їх роботодавцю, до потрапляння в трудове рабство.

  З метою належної підготовки інспекторів праці з питань протидії торгівлі людьми у 2020 році за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні розроблений курс дистанційного навчання.

  У 2021 році у рамках проекту «Поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми» за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні триває проведення п’яти регіональних cимуляційних вправ «Посилення взаємодії суб’єктів у сфері протидії торгівлі людьми». Головною метою симуляційної вправи є посилення спроможності учасників своєчасно виявляти та перенаправляти постраждалих від торгівлі людьми для надання усього спектру необхідної допомоги з використанням міжвідомчого підходу, заснованого на дотриманні прав людини. Крім того, вправа робить особливий наголос на взаємодію та співпрацю правоохоронних органів, працівників соціальної сфери, інспекторів праці та представників неурядових організацій. До участі у вправі залучені інспектори праці із 10 областей України та представники Держпраці.

  Перший такий захід відбувся 25-27 травня 2021 року у місті Вінниця. Під час заходу розглянуті практичні ситуації, які виникають під час виявлення випадків торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

  Вчергове звертаємося до всіх громадян, будьте уважними та обережними! Щоб не потрапити у ситуацію торгівлі людьми з метою трудової експлуатації завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування, навіть якщо Ви довіряєте тому, хто її пропонує!

  Якщо ви постраждали або вам стало відомо про скоєння такого злочину, зверніться за консультацією про можливості отримання допомоги на національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.

  Рекомендації для громадян, які прийняли рішення працювати за кордоном, розміщені на сайті Держпраці за посиланням.

  За інформацією сайту Держпраці України


   

 • Держпраці роз'яснює: про працю молоді, котра не досягла повноліття

  Держпраці роз'яснює: про працю молоді, котра не досягла повноліття 

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює: відповідно до чинного законодавства неповнолітні особи, тобто ті, хто не досяг 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх.

  Водночас у галузі охорони праці,  робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України.

  Не допускається прийняття та роботу осіб молодших 16 років. Але як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

  Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Усі особи молодші 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові.

  На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження.

  Тривалість робочого часу учнів, котрі працюють упродовж навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати  половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.

  Оплата праці працівників молодших 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи, повинна  виплачуватися у такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

  Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

  Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодших 18 років:

  на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці;

  на підземних роботах;

  на роботах, що передбачають підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх граничні норми;

  нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.

  Працівників молодших 18 років забороняється призначати на роботи, які пов'язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей.

  До тривалої роботи з підіймання та переміщення важких речей неповнолітні до 15 років не допускаються.

  До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються неповнолітні, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом.

  Відпустки працівникам віком до 18 років

  Особи віком до 18 років мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час.

  Щорічні відпустки працівникам віком до 18 років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві, в установі, організації.

  Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років протягом робочого року забороняється.

  Заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

  Звільнення осіб молодших 18 років

  Звільнення працівників молодших 18 років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

  Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників у випадках їх звільнення:

  за умови зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;

  у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи;

  у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

  Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров'ю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі і строкового.


   

   

 • Презентовано навчальний курс для інспекторів праці з питань протидії торгівлі людьми

  Презентовано навчальний курс для інспекторів праці з питань протидії торгівлі людьми

  Торгівля людьми у сучасному світі є одним із найгрубіших масових порушень прав і свобод людини. Суспільна загроза торгівлі людьми, як надзвичайно небезпечного злочину, полягає в посяганні на невід’ємні права людини – право на повагу, на свободу та особисту недоторканність, свободу пересування і вільний вибір місця проживання, а інколи і право на життя.

  Оскільки примусова праця і торгівля людьми є важкими кримінальними злочинами, то протидіяти їм необхідно шляхом кримінального правозастосування і кримінальних процедур. Проте є багато причин того, чому цими проблемами мають опікуватися інспектори праці у співробітництві із правоохоронними органами.

  Інспектори праці з урахуванням наданих їм повноважень можуть відігравати важливу роль у запобіганні примусової праці та у захисті її жертв. Тому важливість ролі інспекцій праці у цьому процесі беззаперечна. Саме інспектори праці під час проведення інспекційних відвідувань можуть найбільш оперативно виявити ознаки торгівлі людьми з метою трудової експлуатації та передати цю інформацію для подальшого опрацювання та реагування компетентним органам.

  З метою належної підготовки інспекторів праці з питань протидії торгівлі людьми Координатором проектів ОБСЄ в Україні із залученням провідних науковців України, Державної служби України з питань праці та за технічної підтримки Державної установи «Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці» розроблено курс дистанційного навчання для інспекторів праці, який презентовано 23.06.2020 на онлайн семінарі за участі керівництва Держпраці та Координатора проектів ОБСЄ в Україні Посла Генріка Вілладсена.

  Цей курс має на меті допомогти інспекторам праці у реалізації політики з питань протидії торгівлі людьми шляхом удосконалення практик виявлення та попередження трудової експлуатації. Запропоновані у рамках курсу настанови та інструкції, будуть корисними для інспекторів праці під час здійснення їхньої основної діяльності, та, водночас, сприятимуть боротьбі із торгівлею людьми з метою трудової експлуатації. Вони також зорієнтовані на поглиблення міждисциплінарної співпраці у протидії торгівлею людьми, подальшому удосконаленню механізму протидії на основі комплексного підходу до подолання цього явища та підвищення ролі інспекторів праці у цій співпраці.

  Хоча цей курс розроблено у контексті протидії торгівлею людьми з метою трудової експлуатації, багато його положень можуть бути використані для боротьби із іншими формами експлуатації.

  Цей курс ґрунтується на аналізі знань та досвіду зарубіжних та національних експертів, які працюють у цій галузі.

  За інформаційними матеріалами сайту Держпраці України


 • Торгівля людьми - ганебне явище, яке існує у сучасному світі

  Торгівля людьми - ганебне явище, яке існує у сучасному світі

  На сьогодні одним із найганебніших явищ, які існують у сучасному світі є торгівля людьми. Це явище, яке порушує права людини, принижує її честь та гідність.

  Щороку по всьому світу мільйони людей, які шукають кращої долі, потрапляють у трудове рабство. Торгівля людьми є проблемою для більшості країн світу, і Україна - не виключення.

  Про це йдеться у щорічній Доповіді про торгівлю людьми, оприлюдненій Державним департаментом США 25 червня 2020 року. Доповідь охоплює 140 країн світу і є оглядом зусиль урядів країн світу у сфері боротьби з торгівлею людьми. Метою доповіді є підвищення розуміння проблеми, задля спонукання країн до ефективних рішучих дій, задля подолання цього явища.

  Зусилля урядів класифіковані у Доповіді по групах на основі дій різних країн світу, які вжито упродовж року. Так Україна залишається у 2 рівні, оскільки докладає значних зусиль з подолання протидії торгівлі людьми.

  Серед основних досягнень України в 2019 році з питань протидії торгівлі людьми є:

  - запровадження гарячої лінії за номером телефону 15-47 для осіб, які постраждали від торгівлі людьми;

  - удосконалення національного механізму взаємодії субʼєктів, які протидіють торгівлі людьми, підвищення кадрового потенціалу державних установ;

  - сприяння у міжнародних розслідуваннях;

  - внесення зміни до Кримінального кодексу України, які привели визначення торгівлі людьми у відповідність до вимог Європейської конвенції;

  -  передбачено кримінальну відповідальність за торгівлю людьми;

  -  підвищення рівня ідентифікації постраждалих осіб та надання їм допомоги.

  За матеріалами сайту Міністерства соціальної політики України


   

   

 • Вітання з Днем Конституції України

  Шановні буковинці!

  28 червня українська спільнота відзначатиме День Конституції  України - Основного Закону, що є дороговказом і для країни в цілому, і для кожного з нас особисто.

  Документ, що утверджує загальнолюдські цінності - честь, гідність, недоторканність, безпеку, гарантує кожному громадянину держави його права і свободи.

  З нагоди Дня Конституції України, від імені та за дорученням колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області вітаю усіх нас з цим знаменним днем.

  Бажаю міцного здоров’я,  непохитної віри у майбутнє своєї рідної країни, добробуту і процвітання.

  Слава Україні!

  Героям слава!

  З повагою - Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

 • «Заходи контролю, які проводить Держпраці, спрямовані, найперше, на легалізацію зайнятості»

  «Заходи контролю, які проводить Держпраці, спрямовані, найперше, на легалізацію зайнятості»

  Про це заявила заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір на засіданні круглого столу з обговорення ефективності проведених заходів, націлених на легалізації заробітної плати та зайнятості у регіоні.

  Зібрання відбувалося  у форматі відео конференції. Його учасниками стали фахівці Головного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Державної податкової служби в області, департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Чернівецької облпрофради, Федерації роботодавців Чернівецької області.

  Організатори - Головне управлінням Пенсійного фонду України в області.

  У своєму виступі під час засідання круглого столу заступник керівника територіального органу Державної служби України з питань праці наголосила на тому, що упродовж року Управлінням здійснено низку заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання законодавства про працю, під час яких інспекторами праці виявлено 46 неналежно оформлених працівників. Як наслідок, винесено 15 постанов про накладення штрафних санкцій на суму у  понад три мільйони гривень.

  Посадовець підкреслила, що за результатами проведеної роботи з працівниками укладено 1061 трудову угоду.

  «Цілком зрозуміло, що результати інспекційної діяльності Держпраці у цьому напрямі були би значно вищими, однак  складна епідемічна ситуація з поширенням корона вірусу в області не могла не вплинути на роботу Управління, - підкреслила Галина Кушнір. -  З 14 березня в регіоні введено карантинні обмеження і наші зусилля були спрямовані на надання методичної допомоги та роз’яснень суб’єктам господарювання у дистанційному режимі,  Управління  не здійснювало заходи контролю.

  З 25 травня інспектори Держпраці почали здійснювати інспекційні відвідування роботодавців за зверненнями громадян. З 9 червня розпочалися позаплановий контроль у лікувальних установах Буковини щодо належного нарахування  та виплати  заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.  Перевірками буде охоплено 41 заклад охорони здоров’я».

  Повідомлено, що  на виконання відповідного доручення Голови Держпраці України, з метою запобігання використання не задекларованої праці, нещасним випадкам на виробництві, забезпечення роботодавців і працівників технічною інформацією та консультаціями щодо найбільш ефективних способів дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці в регіоні  розпочалися інформаційні відвідування роботодавців.

  У ході роботи круглого столу Галина Кушнір також  детально акцентувала на актуальних змінах у трудовому законодавстві, зокрема, у частині  здійснення заходів державного нагляду (контролю), зміні Порядку накладення штрафних санкцій та, власне,  їх помякшенні. 

  У підсумку учасники зібрання учасники випрацювали низку раціональних пропозицій щодо подальшої взаємодії між територіальними органами державних відомств та соціальними партнерами.


 • Обговорено взаємодію відомств в умовах ускладненої епідемічної ситуації

  У Чернівецькій ОДА обговорено взаємодію відомств в умовах ускладненої епідемічної ситуації

  Начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь у розширеній нараді щодо актуальних питань співпраці в умовах ускладненої епідемічної ситуації в регіоні, що відбулася у Чернівецькій ОДА.

  Нарада відбулася під головуванням заступника голови ОДА Наталії Гусак.

  Участь у зібранні взяли представники територіальних органів державних відомств, які забезпечують контроль за виконанням карантинних заходів в області, керівники профільних департаментів та закладів охорони здоровя. 

  Оскільки нарада відбулася в онлайн-режимі, то до участі долучилися посадовці медичних установ районів краю.

  Серед основних питань, що обговорювалося у ході зібрання - забезпечення виплати у повному обсязі заробітної плати медичним працівникам, задіяним у подоланні наслідків захворювання на  COVID-19.

  У своєму виступі Іван Луцак зазначив, що посадовці  Управління Держпраці вже здійснюють позапланові заходи державного нагляду (контролю) у лікувальних установах регіону щодо належного нарахування  та виплати  заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

  Наразі заходи контролю тривають в 11 медичних установах, перевірки чотирьох із них вже завершено.

  «На особливому контролі  у Держпраці  - своєчасність подання повідомлень лікувальними закладами про факти захворювання медичних працівників  на коронавірусну інфекцію, - підкреслив керівник територіального органу Державної служби України з питань праці. - На превеликий жаль, Чернівецька область залишається одним із регіонів, де медиків захворіло найбільше. Згідно з оперативною інформацією щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ Чернівецької  області,  до Управління (станом на ранок 25.06.2020 року) надійшло 401  повідомлення. Тому хотів би наголосити, що вчасність та оперативність подання повідомлень - беззаперечна відповідальність посадових осіб медичних закладів. Натомість повна відповідальність Держпраці - належне розслідування випадків професійних захворювань працівників».

  У ході наради обговорено заходи, які дозволять якісно посилити взаємодію Держпраці з  департаментом охорони здоровя Чернівецької ОДА, Чернівецьким обласним лабораторним центром Міністерства охорони здоровя України, медичними закладами регіону.

  Іван Луцак також ґрунтовно відповів на запитання учасників наради.


   

 • Увага! Графік роботи Управління Держпраці змінено

  Увага! Графік роботи Управління Держпраці змінено

  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 року за  № 500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області на період дії карантину встановлено наступний графік роботи:

  понеділок –  четвер – з 08 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв.;

  п’ятниця – з 08 год. 00 хв. до 15 год. 45 хв.;

  обідня перерва – з 12 год. 00 хв. до 12 год. 45 хв.


   

 • Управління посилює співпрацю з Держпродспоживслужбою

  Управління посилює співпрацю з Держпродспоживслужбою

  Відбулася робоча зустріч - нарада начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака з виконувачем обов’язків начальника Головного управління Держпродспоживслужби в області Лазара Фіалковського.

  Очільники територіальних органів державних відомств обговорили віхи подальшої співпраці в регіоні, зокрема, щодо здійснення інформаційно - роз’яснювальної  роботи.

  Під час зустрічі керівник територіального органу Державної служби України з питань праці підкреслив, що інформаційно-роз’яснювальна робота на підприємствах, в установах та організаціях краю проводитиметься з метою забезпечення виконання пункту 2 протоколу позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 13.06.2020 року за №10 щодо посилення контролю за здійсненням протиепідеміологічних заходів на виробництвах з великою кількість працівників та на виконання окремого доручення т.в.о. Голови Держпраці України Віталія Сажієнка.

  Іван Луцак підкреслив, що наразі інспектори Держпраці вже відновили інформаційні відвідування суб’єктів господарювання Буковини щодо належного дотримання трудового законодавства,  нормативно - правових актів з охорони та гігієни праці.

  Так, лише у червні (станом на 23.06.2020 року) головні державні інспектори Держпраці та інспектори праці об’єднаних територіальних громад Буковини здійснили 36 інформаційних відвідувань роботодавців, а з початку року загалом -  понад 6 800.

  У ході робочої наради напрацьовано низку заходів, зокрема, визначено перелік суб’єктів господарювання на яких необхідно провести інформаційно-роз’яснювальну  роботу щодо забезпечення безпечних умов праці з урахуванням усіх протиепідемічних норм.


 • Привітання з Днем державної служби

  Шановні колеги!

  Сьогодні, 23 червня,  в Україні відзначається День державної служби.

  Щоденна,  наполеглива, самовіддана праця, соціальна відповідальність, принциповість, професійність державних службовців є, певною мірою, запорукою процвітання та успіху  громади.

  Кожен із нас, представників державних відомств та установ причетний до цієї символічної дати.

  Від імені колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро вітаю вас з цієї нагоди.

  Бажаю усім нам міцного здоровя, енергії у справах, нових звершень та здобутків.

  З повагою - начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак  


   

 • Держпраці інспектує лікувальні установи Буковини щодо вчасного надання повідомлень про інфікування медиків

  Держпраці інспектує лікувальні установи Буковини щодо вчасного надання повідомлень  про інфікування медиків  

  Фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснюють позапланові заходи державного нагляду (контролю) у лікувальних установах краю щодо належного нарахування  та виплати  заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

  У ході проведення заходів посадовці територіального органу Державної служби України з питань праці перевіряють своєчасність подання повідомлень про встановлені факти інфікування медичних працівників корона вірусною інфекцією, адже  лабораторно підтверджені випадки інфікування на COVID-19 медичних та інших працівників, які пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID -19, розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за №337 від  17.04.2019 року.

  Посадовці Держпраці здійснюють перевірки з метою виконання  доручення Прем’єр-міністра України  від 25.05.2020 року щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за своєчасністю подання повідомлень про кожний встановлений факт інфікування медичних працівників гострою респіраторною хворобою   COVID – 19, а також окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці.

  Згідно з оперативною інформацією щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ Чернівецької  області,  до територіального органу Державної служби України з питань праці (станом на ранок 22.06.2020 року) надійшло 378 таких повідомлень.

  Принагідно Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити  територіальний орган Державної служби України з питань праці, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на корона вірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.


   

   

   

   

   

   

 • Незадекларована зайнятість позбавляє працівників усіх соціальних та трудових прав

  Неоформлені трудові відносини - ризики для працівників та роботодавців

  Одним із пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці та її територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області -  є запобігання використанню незадекларованої праці.

  Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

  Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільно - правові відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Належним чином оформлені трудові відносини  можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе

  гарантованого державою розміру заробітної плати;

  виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;

  виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;

  допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;

  соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

  Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  наголошує: лише  офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством  право на гідні, здорові  і безпечні умови праці.


   

 • Інспектори Держпраці відновили інформаційні відвідування роботодавців регіону

  Інспектори Держпраці відновили інформаційні відвідування роботодавців регіону

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують здійснювати інформаційно  - роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання Буковини щодо належного дотримання трудового законодавства, зокрема, у частині легального оформлення трудових відносин.

  Робота триває на виконання відповідного доручення Голови Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери та з метою запобігання використання не задекларованої праці та нещасним  випадкам на виробництві, забезпечення роботодавців і працівників технічною інформацією та консультаціями щодо найбільш ефективних способів дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці.

  Оскільки, Чернівецька область була та залишається однією із найбільш неблагополучних в епідемічному плані через поширення небезпечної корона вірусної інфекції  COVID- 19 (станом на 18.06.2020 року чисельність хворих мешканців області від першого встановленого випадку – 4211 осіб), то інспектори Держпраці здійснюють відповідну інформаційну роботу  з урахуванням усіх карантинних обмежень.

  При безпосередньому відвідуванні суб’єктів господарювання інспекторами Держпраці виконуються усі санітарно - гігієнічні норми, в обов’язковому порядку забезпечується масковий режим, зберігається соціальна дистанція.

  У ході ділового спілкування серед роботодавців розповсюджуються інформаційні пам’ятки, детально наголошується на неприпустимості використання неофіційної праці, порушення законодавства з оплати праці, промислової безпеки та охорони праці.

  Головні державні інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці охоплюють інформаційними заходами,  у першу чергу, суб’єктів господарювання соціально-культурної сфери регіону: заклади оптової та роздрібної торгівлі, надання сфери різноманітних послуг; підприємства агропромислового виробництва, будівельної сфери.

  До проведення інформаційної кампанії також долучено інспекторів праці органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад Буковини, фахівців територіальних органів інших державних відомств, зокрема, Державної служби зайнятості, Пенсійного фонду України, Державної податкової служби та інших.    

   


 • У 2020 – му вже зареєстровано десять нещасних випадків виробничого травматизму

  У 2020 – му вже  зареєстровано десять нещасних випадків виробничого травматизму

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє:

  станом на 17.06.2020 року на підприємствах, в установах, організаціях  Буковини мали місце десять нещасних випадків виробничого травматизму (чотири з яких - зі смертельним наслідком).

  Так, нещасні випадки зі смертельним наслідком сталися на підприємстві залізничного транспорту, в установах соціально-культурної сфери, зокрема, у медичній галузі (від гострої респіраторної хвороби COVID - 19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 померло двоє медичних працівників).     

  Випадки загального виробничого травматизму зареєстровано  на підприємствах будівельної галузі, торгівлі, автомобільного транспорту, пошти та зв’язку, соціальної сфери.

  Найбільшу кількість нещасних випадків зафіксовано у Чернівцях - загалом вісім , по одному нещасному випадку сталося у Глибоцькому  та Новоселицькому районах.

  Територіальний орган Державної служби України з питань праці - Управління Держпраці у Чернівецькій області - звертається до керівників підприємств, установ, організацій регіону з вимогою повного дотримання чинних нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони та гігієни праці.

  Належне дотримання законодавства про охорону праці забезпечить мінімізацію ризиків травмувань на виробництві.


   

 • Інформація щодо надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення буде оновлюватися щотижня

  Інформація щодо надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення буде оновлюватися щотижня

  За дорученням Голови Державної служби України з питань праці на офіційному вебсайті Держпраці, відповідно до вимог статті 17 Кодексу України про надра та пункту 22 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 (зі змінами), в розділі «Діяльність» → «Гірничий нагляд» щотижня  буде публікуватися інформація щодо видачі територіальними органами Держпраці гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.

  Станом на 17.06.2020 року територіальними органами Держпраці видано 5 актів про надання гірничих відводів у низці областей, які зареєстровано в Держпраці та видано довідки про їх реєстрацію.

  Інформація щодо наданих гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення


 • Актуально! Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

  Із настанням літнього періоду зростає інтенсивність ремонтних, земляних і очисних робіт, робіт у колодязях, котлованах, траншеях, закритих просторах, що в свою чергу збільшує ймовірність настання нещасних випадків під час їх виконання.

  Загалом основними причинами виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України, за даними Державної служби України з питань праці є: виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;  незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки; незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;  низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує суб’єктам господарювання основні вимоги щодо організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства.

  Працівники, які виконують роботи з обслуговування споруд систем водопостачання та водовідведення, зобов’язані пройти відповідне навчання, перевірку знань  та інструктажі відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

  На всі професії і види робіт роботодавцем повинні бути розроблені інструкції з охорони праці.

  Під час виконання робіт  працівникам необхідно дотримуватися інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт.

  Працівники мають бути забезпечені спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту.

  Роботи на виробничих об’єктах мають виконуватися бригадою, до складу якої має входити щонайменше по двоє осіб.                                                                         

  Оскільки, роботи у  водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, є газонебезпечними, то при їх виконанні  необхідно дотримуватися наступних  вимог:

  на підприємствах має  бути розроблено інструкцію щодо виконання газонебезпечних робіт;

  до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодшим 18 років, котрі пройшли в установленому порядку медичний огляд, навчання, та перевірку знань;.

  роботи виконуються з наряду-допуску та під керівництвом відповідального керівника;

  роботи  у колодязях, підземних  комунікаціях, резервуарах та інших спорудах  виконується бригадою  у складі щонайменше трьох осіб.

  При цьому якщо один із працівників перебуває у закритому просторі, інші спостерігають за роботою та у разі потреби мають бути готовими надати допомогу.

  Працівники мають бути належним чином забезпечені засобами індивідуального захисту. 

  Перед початком робіт з працівниками має бути проведено інструктаж з охорони праці та ретельно (за допомогою газосигналізатора) перевірено на загазованість робочий простір.

  Усі працівники, зайняті на роботах,  мають пройти медичний огляд.


   

 • Будівельна галузь має динаміку зростання виробничого травматизму

  Будівельна галузь має динаміку зростання виробничого травматизму

  Державна служба України з питань праці інформує: у минулому, 2019, році в Україні майже 15% від загальної кількості травмувань на виробництві зі смертельним наслідком сталося саме у будівельній галузі.

  До того ж, будівництво це одна з найбільш ризикових сфер, де використовується незадекларована праця та відбувається травмування працівників і саме будівельна галузь має динаміку зростання травматизму, в порівнянні з іншими галузями, в яких кількість травмованих майже не змінилася до попередніх років, або навіть зменшилася.

  Під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у галузі будівництва у 2019 році спостерігається тенденція щодо характерних виявлених порушень, які мали місце на підприємствах чисельністю до 50 працівників (1 група) та підприємствах чисельністю більше 50 працівників (2 група).

  Характерні порушення, що найбільш часто виявляються на підприємствах 1 групи

  Недостатнє забезпечення цих підприємств будівельними технікою, механізмами та вантажопідіймальними кранами, що приводить до використання ними та експлуатації цих механізмів, техніки на правах оренди. Через відсутність відповідних кваліфікованих працівників, та посадових осіб, що забезпечують безпечну експлуатацію цих механізмів та техніки часто ці функції договорами оренди переадресовуються на орендодавця, які територіально часто розташовуються на значних віддалях від об’єктів будівництва, часто в інших областях держави, що не дає змогу забезпечити належний регулярний відомчий нагляд за безпечною експлуатацією цих механізмів та техніки на об’єктів будівництва і нерідко призводить до аварій та нещасних випадків з працівниками малих підприємств під час експлуатації та демонтажу механізмів та техніки.

  Через відсутність постійних об’ємів робіт на цих підприємствах налічується мала кількість постійних штатних працівників, які часто протягом короткого періоду часу залучаються до виконання часто різних видів будівельно-монтажних робіт, не володіючи, як правило, відповідними кваліфікаційними навиками та не маючи відповідного рівня кваліфікаційної підготовки. А це призводить до використання працівниками спрощених методів виконання робіт, порушення технології і в кінцевому результаті до порушення вимог безпеки та нещасних випадків.

  Для виконання функцій служби охорони праці на таких підприємствах часто залучаться за сумісництвом особи підприємства, які не мають відповідної підготовки щодо організації та контролю за безпечним виконання будівельно-монтажних робіт у будівництві (менеджери, бухгалтери та інші).

  Характерні порушення на підприємствах 2 групи

  Невчасне направлення до територіального органу Держпраці інформації про початок ведення будівельно-монтажних робіт на об’єктах будівництва підприємства.

  Невчасне призначення координаторів з питань охорони праці під час залучення субпідрядних організацій на об’єкт будівництва та одночасного виконання робіт на об’єкті двома і більше підприємствами.

  На цих підприємствах, як правило, одночасно виконуються значні обсяги будівельно-монтажних робіт, особливо в період завершення будівництва об’єктів. Це приводить до частого залучення під час виконання будівельно-монтажних робіт фізичних осіб, в тому числі на умовах цивільно-правових угод. Характерним порушенням під час укладання таких угод та виконанні робіт фізичними особами є відсутність (не проходження) навчання з питань охорони праці цими фізичними особами.

  На жаль, статистичні дані щодо травматизму на малих підприємствах в Україні відсутні. Але, як відзначають фахівці Фонду соціального страхування України, значна більшість таких підприємств питаннями забезпечення безпеки та гігієни праці працівників