UP

Статті

Фільтр
 • Відбулася зустріч з представниками Європейського співтовариства з охорони праці

  Відбулася зустріч з представниками Європейського співтовариства з охорони праці

  Т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко та заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера провели робочу зустріч з керівництвом Європейського співтовариства з охорони праці (далі – ЄСОП).

  ЄСОП поширює найкращі світові практики та розвиває компетенції з безпеки та гігієни праці, експертами асоціації є фахівці з практичним досвідом роботи у міжнародних компаніях та з європейською кваліфікацією.

  У ході  зустрічі обговорено питання налагодження спільної роботи у сфері безпеки та здоров’я працівників. Зокрема, домовлено проводити взаємні фахові консультації, спільно взаємодіяти з громадськими організаціями та експертним середовищем з безпеки та гігієни праці, в тому числі і з міжнародним.

  Крім того, досягнуто згоди щодо спільних дій стосовно ряду заходів, спрямованих на реалізацію рішень, пов’язаних з реформуванням системи управління охороною праці в Україні.


 • Верховний Суд України підтвердив правову позицію Управління Держпраці

  Верховний Суд України підтвердив правову позицію Управління Держпраці

  Днями Верховний Суд України виніс постанову, якою відхилив касаційну скаргу одного із суб’єктів господарювання Чернівецької області щодо накладання на нього Управлінням Держпраці  штрафних санкцій за порушення законодавства про працю.

  Водночас ухвалено рішення залишити без змін постанову Чернівецького окружного адміністративного суду та ухвалу Вінницького апеляційного суду, якими було підтверджено відповідальність роботодавця за недотримання вимог чинного трудового законодавства, зокрема, у частині оформлення трудових відносин з працівниками.

  У ході проведення позапланової перевірки  одного із сільськогосподарських товариств Буковини (за колективною  заявою працівників господарства) головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових  актів територіального органу Державної служби України з питань праці виявив персонал, котрий працював без належного оформлення трудових відносин.

  Управління Держпраці винесло постанову про накладення на роботодавця штрафу, згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю України, у сумі 87 тисяч гривень.   

  Роботодавець не погодився з правовою позицією Управління Держпраці й звернувся до судових інстанцій.

  За рішенням судів першої та апеляційної інстанцій дана постанова Управління Держпраці у Чернівецькій області  про фінансові стягнення з суб’єкта господарювання  визнана правомірною та такою, що відповідала вимогам  чинного законодавства , водночас позовні вимоги позивача суди визнали  необґрунтованими.

  Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, товариство подало касаційну скаргу.

  Верховний Суд  у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду залишив касаційну скаргу суб’єкта господарювання без задоволення.

  Постанова суду набрала законної сили з часу її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.


   

   

 • Розслідування Держпраці: випадок захворювання медпрацівниці на СOVID-19 визнали таким, що пов'язаний з виконанням професійних обов’язків

  Розслідування Держпраці: випадок захворювання медпрацівниці на СOVID-19 визнали таким, що пов'язаний з виконанням професійних обов’язків

  Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області завершила з’ясовувати остаточні обставини та причини випадку гострого респіраторного захворювання СOVID-19, спричиненого коронавірусом SARS-CoV-2,що призвів до смерті медичної працівниці однієї із лікувальних установ обласного центру.

  У ході роботи комісія спеціального розслідування визнала даний випадок як такий, що пов'язаний з виробництвом.

  Встановлено, що під час виконання своїх посадових обов’язків старша медична сестра закладу  інфікувалася корона вірусною інфекцією, надаючи пацієнтам невідкладну допомогу, виконуючи маніпуляційні та реанімаційні заходи.  

  Обставини трагедії вказують, що жінку 1972 року народження після появи симптомів, характерних для хворих  на COVID– 19,  було госпіталізовано до медичного закладу  для проходження лікування. Методом ПЛР - тесту у пацієнтки було підтверджено діагноз - «Вірусна пневмонія COVID- 19». Медпрацівниці надавали необхідну допомогу, однак результати виявилися невтішні: пацієнтка померла.

  Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області працювала у складі посадовців територіального органу,  а саме сектору розслідування, аналізу, обліку аварій і виробничого травматизму, відділу з питань гігієни праці, відділу інспекційної діяльності, організаційно - аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг.

  До роботи комісії було долучено фахівців Чернівецького міського відділення  управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області, департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України», Чернівецької обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я, представники адміністраціі та профспілкового комітету медичного закладу.

  Довідково: станом на 29.07.2020 року до територіального органу  Державної служби України з питань праці  надійшло 559 повідомлень про захворювання медичних працівників гострою респіраторною хворобою СOVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, у шести випадках - наслідки летальні.

  Управлінням Держпраці створено шість комісій зі спеціальних розслідувань. Роботу п’яти  із них вже завершено.


   

   

 • 30 липня - Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми

  30 липня - Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми

  Сьогодні, за рішенням ООН, -  Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в резолюції від 18 грудня 2013 року.

  Як зазначають в ООН, торгівля людьми є серйозним злочином і грубим порушенням прав людини. Щороку тисячі чоловіків, жінок і дітей потрапляють до рук торговців людьми як у себе вдома, так і за кордоном. Всі країни світу, будь то країна походження, транзиту або призначення, страждають від торгівлі людьми.

  За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, жертвами торгівлі людьми продовжують залишатися головним чином жінки і дівчата. Частка жінок, серед осіб, яких змушують займатися примусовою працею, становить близько 35%. У зонах бойових дій і конфліктів ця проблема стоїть найбільш гостро. Згідно з існуючими даними, торгівля людьми відбувається повсюдно, так як кількість переміщених осіб за останні роки зросла майже вдвічі.

  У 2010 році Генеральна Асамблея прийняла Глобальний план дій з боротьби торгівлею людьми, закликавши уряди всього світу вжити скоординованих і послідовних дій, аби перемогти це зло.

  За повідомленнями інформаційних агентств


   

 • НАЗК вивчатиме додаткову інформацію для виявлення неправдивих даних у деклараціях держслужбовців

  НАЗК вивчатиме додаткову інформацію для виявлення неправдивих даних у деклараціях держслужбовців

  Для цього НАЗК тісно співпрацюватиме з Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України.  Це дозволить отримувати додаткову інформацію для виявлення неправдивих даних у деклараціях публічних службовців. 

  НАЗК звертатиметься до КНДІСЕ під час перевірки декларацій публічних службовців, якщо матиме сумніви щодо вартості задекларованого майна або ж певне майно не буде задеклароване, і його вартість не відома. У такому разі надаватимуться результати дослідження щодо оцінки такого майна для перевірки.

  Передбачається, відповідна інформація надаватиметься щодо результатів досліджень, пов’язаних з оцінкою:

  нерухомого майна, включаючи земельні ділянки;

  рухомого майна (наприклад, автомобілів);

  об’єктів інтелектуальної власності;

  цінних паперів;

  інших об’єктів декларування, які мають вартість та повинні зазначатися в деклараціях згідно зі статтею 46 Закону України «Про запобігання корупції».

  НАЗК звірятиме дану інформацію із тією, що  суб’єкт декларування вказав у декларації. Це допоможе виявляти випадки, коли суб’єкт декларування значно занижує вартість майна, щоб приховати власні статки.

  За інформацією НАЗК


   

   

 • На підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства має бути належним чином організовано виробничий процес

  На підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства має бути належним чином організовано виробничий процес

  27 липня 2020 року під час виконання планових робіт на мулових майданчиках міських очисних споруд водовідведення №2 КП “ХАРКІВВОДОКАНАЛ” стався нещасний випадок зі смертельним наслідком: загинули четверо працівників - оператор, інженер, механік та слюсар-ремонтник підприємства.

  За попередньою інформацією один з чоловіків знепритомнів та впав у колодязь. Троє працівників (двоє чоловіків та жінка, намагалися йому надати допомогу, внаслідок чого загинули від ймовірного отруєння газами (сірководень, метан).

  Головним управлінням Держпраці у Харківській області створено комісію, проводиться спеціальне розслідування згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, щодо виявлення обставин та причин настання нещасного випадку.

  За результатами спеціального розслідування відповідні матеріали будуть передані до правоохоронних органів. Про це повідомляє сайт Держпраці України.

  Відтак Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання щодо забезпечення ними основних вимог в організації виробничого процесу на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства регіону.

  Працівники, які виконують роботи з обслуговування споруд систем водопостачання та водовідведення, зобов’язані пройти відповідне навчання, перевірку знань та інструктажі відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

  На всі професії і види робіт роботодавцем повинні бути розроблені інструкції з охорони праці.

  Під час виконання робіт  працівникам необхідно дотримуватися інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт.

  Працівники мають бути забезпечені спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту.

  Роботи на виробничих об’єктах мають виконуватися бригадою, до складу якої має входити щонайменше по двоє осіб.                                                                         

  Оскільки, роботи у  водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, є газонебезпечними, то при їх виконанні  необхідно дотримуватися наступних  вимог:

  на підприємствах має  бути розроблено інструкцію щодо виконання газонебезпечних робіт;

  до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодшим 18 років, котрі пройшли в установленому порядку медичний огляд, навчання, та перевірку знань;.

  роботи виконуються з наряду-допуску та під керівництвом відповідального керівника;

  роботи  у колодязях, підземних  комунікаціях, резервуарах та інших спорудах  виконується бригадою  у складі щонайменше трьох осіб.

  При цьому якщо один із працівників перебуває у закритому просторі, інші спостерігають за роботою та у разі потреби мають бути готовими надати допомогу.

  Персонал має бути належним чином забезпечений засобами індивідуального захисту. 

  Перед початком робіт з фахівцями має бути проведено інструктаж з охорони праці та ретельно (за допомогою газосигналізатора) перевірено на загазованість робочий простір.

  Вони мають пройти медичний огляд.

  До того ж в умовах підвищеної температури роботодавці мають подбати про належні умови праці на виробничих об’єктах та забезпечити відповідний режим роботи на підприємствах.

  У тому числі, обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, зокрема, роботи на висоті, в колодязях, траншеях, замкнутих просторах;

  відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалість робочих змін та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв;

  забезпечити працівників питною водою, не допускати їх перегріву;

  провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару;

  доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;

  проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що належать до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.


   

   

   

   

 • Не задекларована праця - відповідальність суб’єкта господарювання

  Не задекларована праця - відповідальність суб’єкта господарювання

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує суб’єктів господарювання:

  до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, котрі використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовуватися фінансова (згідно статті 265 Кодексу законів про працю) та адміністративна відповідальність (статті  41 Кодекс про адміністративні правопорушення).

  Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, а адміністративна відповідальність - до посадових осіб підприємств, а також ФОП. Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.

  Управління Держпраці деталізує за які порушення роботодавцям можуть накласти штраф.

  Інспектор праці в обов’язковому порядку нарахує штраф у трьох випадках:

  за недопущення до проведення заходу державного нагляду (контролю);

  за створення перешкод у проведенні інспекторської перевірки;

  за виявлення фактів не задекларованої праці, зокрема, якщо роботодавці  не уклали з працівником  трудовий договір, не повідомили про його найм Державну фіскальну службу, не сплатили відповідні податки.

   В інших випадках інспектор Держпраці складає припис, де вказує, які порушення трудового законодавства суб’єкт господарювання зобов’язаний виправити.

  Якщо роботодавець виконує припис в зазначені строки,  до відповідальності він притягнутий не буде.

  Довідково: загалом з початку року в області працевлаштувалися понад три з половиною тисячі осіб. Про це повідомляють у Чернівецькому обласному центрі зайнятості.

  Наразі в області роботодавці пропонують чимало вакансій. Найбільше вакансій на підприємствах переробної промисловості (18%), на транспорті (12%), у системі охорони здоров’я (12%), на будівництві (понад 8%), у закладах торгівлі (майже 8%), в освіті (6%).

  Середня заробітна плата по вакансіях складає понад 6,5 тисяч гривень.

  Більшість вакансій (34%) роботодавці пропонують із оплатою від мінімальної до 6 тисяч гривень;  від 6 до 7 тисяч гривень - понад  13%,  чверть вакансій -  із оплатою від 7 до 10 тисяч гривень; понад  6%  вакансій - з оплатою понад 10 тисяч гривень.


   

   

 • Держпраці України розглядає питання створення консультативно-дорадчого органу з питань вибухової справи

  Держпраці України розглядає питання створення консультативно-дорадчого органу з питань вибухової справи

  До уваги заінтересованих центральних органів виконавчої влади, наукових установ та підприємств, які здійснюють діяльність у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

  Відповідно до пункту 12 Положення про Державну службу України з питань праці щодо створення консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів з метою визначення пріоритетних напрямів розвитку вибухової справи, підвищення безпеки та ефективності виробництва вибухових матеріалів промислового призначення та ведення підривних робіт Держпраці розглядає питання створення консультативно-дорадчого органу з питань вибухової справи.

  Запрошуємо представників заінтересованих центральних органів виконавчої влади, наукових установ та підприємств, які здійснюють діяльність у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення надати пропозиції щодо кандидатур для формування складу зазначеного консультативно-дорадчого органу.

  Пропозиції надавати на електронну адресу:

  demchenko.a@dsp.gov.ua у довільній формі, підписані уповноваженою особою із зазначенням прізвища, ім’я, по-батькові, посади, номеру телефону та електронної пошти кандидата.


   

   

 • Дані щодо працівників, котрі занедужали на COVID-19 при виконанні трудових обов’язків

  Дані щодо працівників, котрі занедужали на COVID-19 при виконанні трудових обов’язків

  Станом на 27.07.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області скеровано 557 повідомлень про захворювання  медичних працівників гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  Про це повідомили у відділі з питань гігієни праці територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці  минулого тижня надійшло 6 831 повідомлення про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість хворих працівників лікувальних закладів було у Львівській області (999), Києві (602), Рівненській (584), Закарпатській (584) областях.

  Найменше - у Хмельницькій (152) та Кіровоградській (117 осіб) відповідно.


   

   

 • В Управлінні посилено превентивну роботу щодо запобігання корупційних проявів

  В Управлінні посилено превентивну роботу щодо запобігання корупційних проявів

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області посилено превентивну роботу щодо мінімізації та викорінення корупційних ризиків.

  Це зроблено з метою унеможливлення корупційних проявів у діяльності посадових осіб територіального органу Державної служби України з питань праці.

  Найперше, колективу Управління вчергове наголошено на обов’язковості дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції»,  Закону «Про державну службу», належному виконанню своїх посадових обов’язків, дотриманні  ділової етики та репутації державних службовців.

  Керівників структурних підрозділів та інспекторський склад органу зобов’язано враховувати у своїй діяльності вимоги Методології оцінювання корупційних ризиків (документ затверджено відповідним наказом Управління), а також вчергове поінформовано про наслідки можливих корупційних правопорушень відповідно до Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення.  

  Довідково: днями Державне бюро розслідувань затримало начальника одного з відділів Управління Держпраці у Кіровоградській області під час отримання ним неправомірної вигоди.

  Такі поодинокі випадки дискредитують колектив Держпраці України, який доброчесно виконує свою роботу. Тому керівництво Держпраці і надалі вживатиме усіх заходів для викорінення корупції у кожному з регіонів держави, продовжуватиме тісну співпрацю з правоохоронними органами для очищення системи від корупціонерів.

  ВАЖЛИВО! У разі, якщо комусь із громадян стало відомо про можливі порушення працівниками Держпраці вимог антикорупційного законодавства, вони можуть  зателефонувати за номером 044-248-74-35 (головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції  Олександр Гарбар)

  або надіслати повідомлення на адресу: Harbar@dsp.gov.ua.


   

   

   

   

 • Держпраці продовжить співпрацю з ФПУ у сфері захисту прав найманих працівників

  Держпраці продовжить співпрацю з ФПУ у сфері захисту прав найманих працівників

  Т.в.о. Голови Держпраці  України Віталій Сажієнко та заступник Голови Держпраці Ігор Дегнера взяли участь у робочій зустрічі з Головою ФПУ Григорієм Осовим щодо розвитку співпраці в питаннях захисту прав та інтересів працівників.

  Учасники заходу обговорили питання боротьби із заборгованістю із заробітної плати, запровадження дієвих механізмів, спрямованих на своєчасну та повну виплату заробітної плати працівникам.

  Розглянули актуальне питання створення здорових і безпечних умов праці, зокрема щодо дотримання санітарних норм та забезпечення індивідуальними засобами захисту працівників.

  Під час наради також було акцентовано увагу на необхідності продовження роботи з реформування охорони праці в Україні, зокрема підготовки нової редакції Закону про охорону праці на базі імплементації європейських стандартів з охорони праці, створення балансу прав та інтересів роботодавців і працівників.

  Крім того, у ході зустрічі було досягнуто згоди щодо продовження спільної роботи у сфері захисту прав найманих працівників.


   

   

 • Держпраці інформує: право на допомогу по частковому безробіттю під час карантину у період відпустки без збереження заробітної плати або простою

  Держпраці інформує: право на допомогу по частковому безробіттю під час карантину у період відпустки без збереження заробітної плати або простою

  Постановою від 15.07.2020 № 600 Уряд вніс зміни до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (далі – Порядок № 306) (опубліковано в газеті „Урядовий кур’єр” від 16.07.2020 № 135).

  Враховуючи зазначене, зміни набули чинності з 16 липня поточного року.

  Допомогу отримають на період карантину та протягом 30 календарних днів після завершення карантину, застраховані особи у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності, а також:

  працівники, які отримують оплату часу простою відповідно до статті 113 Кодексу законів про працю України (крім періоду освоєння нового виробництва (продукції);

  працівники, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати відповідно до пункту 3-1 частини першої статті 25 та статті 26 Закону України „Про відпустки” (крім осіб, які отримують пенсію);

  фізичні особи-підприємці, які є застрахованими особами (крім осіб, які отримують пенсію) та не отримують допомогу по частковому безробіттю на період карантину як працівник.

  Нагадуємо! Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам-підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину та у разі сплати роботодавцем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.

  Розмір допомоги по частковому безробіттю. Допомога по частковому безробіттю встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду. Розмір допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду зайнятості і не може перевищувати розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

  Строк виплати допомоги по частковому безробіттю.Виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу у межах строку зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину.

  Строк звернення за одержанням коштів. Роботодавець або фізична особа-підприємець, який є застрахованою особою, може звернутися за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва.

  Порядок надання допомоги по частковому безробіттю. Для отримання допомоги по частковому безробіттю роботодавець або фізична особа-підприємець, яка є застрахованою особою подає такі документи:

  1) роботодавець – заяву в довільній формі, в якій зазначається, зокрема, інформація про належність роботодавця до суб’єктів малого або середнього підприємництва відповідно до Господарського кодексу України, разом із засвідченими роботодавцем копіями підтвердних документів щодо середньої кількості працівників та доходу роботодавця за календарний рік, що передує року подання до центру зайнятості документів, передбачених цим пунктом;

  фізична особа-підприємець, яка є застрахованою особою, – заяву у довільній формі;

  2) засвідчену роботодавцем/фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;

  3) роботодавець – відомості про працівників (прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), в яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно із статтею 47-1 Закону України „Про зайнятість населення”, за формою згідно з додатком 1;

  фізична особа-підприємець, яка є застрахованою особою та звертається за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину, – відомості щодо себе за формою згідно з додатком 2.

  У разі подання відомостей щодо себе та щодо найманих працівників фізична особа-підприємець, яка є застрахованою особою, подає відомості за формами згідно з додатками 1 і 2;

  4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, подану роботодавцем або фізичною особою-підприємцем, яка є застрахованою особою, на підставі звітних відомостей, що надаються до Пенсійного фонду України або ДПС, крім фізичних осіб-підприємців, які є застрахованими особами та відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  У разі, коли суб’єкт господарювання належить одночасно до різних категорій суб’єктів підприємництва за різними критеріями, належність до відповідного суб’єкта підприємництва в цілях застосування цього Порядку визначається за річним доходом від провадження будь-якої діяльності на звітний рік.

  Показник річного доходу суб’єкта підприємництва від будь-якої діяльності визначається на підставі офіційних звітних даних за останні чотири квартали (для суб’єкта підприємництва, що подає квартальну звітність) або за останній звітний рік (для суб’єкта підприємництва, що подає річну звітність).

  Середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) визначається за даними відповідної статистичної звітності, де зазначається такий показник, або іншої передбаченої законодавством звітності, в якій наявні відповідні відомості.

  Рішення про надання допомоги по частковому безробіттю приймається центрами зайнятості протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем або фізичною особою-підприємцем, яка є застрахованою особою, документів за місцем реєстрації як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  Перерахування коштів на поточний рахунок фізичній особі-підприємцю, яка є застрахованою особою, або роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється центром зайнятості щомісяця протягом трьох робочих днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості на підставі відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України „Про зайнятість населення”, наданих роботодавцем за формою згідно з додатком 4, а фізичною особою-підприємцем, яка є застрахованою особою, – за формою згідно з додатком 5.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

   

 • Належне розслідування фактів професійних захворювань працівників на COVID - 19 залежить від якісної взаємодії Держпраці та обласного лабораторного центру

  Належне розслідування фактів професійних захворювань працівників на COVID-19 залежить від якісної взаємодії Держпраці та обласного лабораторного центру

  На цьому під час чергової розширеної робочої наради у ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України» наголосив начальник територіального органу Державної служби України з питань праці Іван Луцак.

  Участь у зібранні взяли представники Управління,  обласного лабораторного центру, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області.

  Так, Держпраці на спільному засіданні представляли безпосередньо керівник органу Іван Луцак, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, завідувач сектором розслідування  аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Алла Грубляк, головні державні інспектори Андрій Сербенюк та Роман Димнич.

  Від ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» участь у нараді взяла виконувач обов’язків директора Наталія Гопко, заступник директора Наталія Бабій; від  Управління виконавчої дирекції ФССУ у Чернівецькій області - начальник відділу страхових випадків Михайло Розман.

  У ході робочого засідання обговорено низку актуальних питань, що виникають у ході епідеміологічних розслідувань фактів захворювань  гострих професійних захворювань медичних працівників, пов’язаних з виконанням трудових обов’язків в умовах підвищеного ризику інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2. Зокрема, детально обговорено єдину форму затвердження епідеміологічних розслідувань,  проаналізовано якість оформлення та  заповнення відповідних карт, тощо.

  Учасники наради виробили низку практичних пропозицій щодо якіснішої та оперативнішої взаємодії та обміну інформацією. 


   

   

   

 • Держпраці повторно інформує для кого випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням

  Держпраці повторно інформує  для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням

  Станом на ранок 21.07.2020 року до Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло 552 повідомлення про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ області.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці  надійшло 6 598 повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість хворих працівників лікувальних закладів  у Львівській області (999), Києві (594), Чернівецькій (552), Рівненській (543), Закарпатській (553) областях.

  Найменше - у Кіровоградській (113 осіб).

  Найбільша кількість хворих серед медичних сестер та молодшого медичного персоналу.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повторно інформує  для кого  випадок інфікування коронавірусною інфекцією є професійним захворюванням:

  для медичних та інших працівників, що виконують професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб;

  для працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні захворювання;

  для працівників, котрі проводять роботу з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, а також проводять дезінфекційні заходи тощо.

  Водночас територіальний орган Державної служби України з питань праці повторно роз’яснює покроковий порядок встановлення зв’язку захворювання з умовами праці:

  заклад охорони здоровя, що встановив діагноз, зобов’язаний негайно повідомити територіальний орган Держпраці України, ФССУ, установу, де працює потерпілий.

  Роботодавець зобов’язаний упродовж двох годин з моменту отримання повідомлення від медичної установи, інформувати про це територіальний орган Держпраці, ФССУ, тощо.

  Роботодавець не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про факт захворювання на корона вірусну хворобу працівника утворює комісію з розслідування.

  Розслідування випадку захворювання проводиться упродовж п’яти робочих днів з дня утворення комісії (15 робочих днів у разі спеціального розслідування).

  Комісія (або спеціальна комісія) ухвалює рішення щодо пов’язаності випадку з виробництвом.

  Комісія складає акт за формою Н-1, який надсилається роботодавцем потерпілому за результатами розслідування.

  Працівник, який отримав акт за формою Н-1, має право на оплату витрат на медичну допомогу, проведення медичної, профілактичної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат.

  Довідково: Держпраці України запровадила гарячу телефонну лінію для працівників, котрі захворіли на COVID -19 - 044 279 03 28.


   

   

   

 • У Держпраці вживатимуть усіх заходів для викорінення корупційних проявів

  У Держпраці  вживатимуть усіх заходів для викорінення корупційних проявів

  У Державній службі України з питань праці повідомили, що 16 липня Державне бюро розслідувань затримало начальника одного з відділів Управління Держпраці у Кіровоградській області під час отримання ним неправомірної вигоди.

  За попередньою інформацією ДБР, посадовець налагодив незаконну «схему» додаткового заробітку за погодження документів з питань охорони праці та видачі дозвільних документів підприємствам.

  Вирішується питання щодо повідомлення затриманому про підозру та обрання відносно нього запобіжного заходу.

  Якщо вину буде доведено, посадовцю загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, з конфіскацією майна.

  Прикро, що такі поодинокі випадки кидають тінь на весь колектив Держпраці, який доброчесно виконує свою роботу.

  Разом з тим, керівництво Держпраці і надалі вживатиме усіх заходів для викорінення корупції у кожному з регіонів України та продовжуватиме тісну співпрацю з правоохоронними органами для очищення системи Держпраці від корупціонерів.

  У разі, якщо вам стало відомо про можливі порушення працівниками Держпраці вимог антикорупційного законодавства, ви можете зателефонувати за номером 044-248-74-35 (головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції  Олександр Гарбар) або надіслати повідомлення Harbar@dsp.gov.ua.


   

   

 • Фахівці Управління проходять перевірку знань з питань охорони праці

  Фахівці Управління проходять перевірку знань з питань охорони праці

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

  Перевірка знань відбувається  групами за участю екзаменаційної комісії у складі начальника територіального органу Державної служби України з питань праці Івана Луцака, першого заступника керівника Івана Гордея, заступника начальника відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці Костянтина Соболевича, заступника начальника відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Сергія Ткачука, виконувача обов’язків директора ДП «Чернівецький експертно-технічний центр» Володимира Зубовича.    

  Перевірка знань відбувається з повним дотриманням санітарно - епідеміологічних норм, оскільки в області продовжують діяти карантинні заходи.

  Учасники  зобов’язані підготувати відповіді з питань, власне, загального законодавства про промислову безпеку, охорону та гігієну праці, функціонування дозвільної системи Держпраці, Порядку проведення атестації робочих місць, система управління охороною праці на виробництві і таке інше.


   

   

 • Суб’єкти господарювання шукають працівників і пропонують заробітну плату до 18 тисяч гривень

  Субєкти господарювання шукають працівників і пропонують заробітну плату до 18 тисяч гривень

  Серед вакансій, зареєстрованих на Буковині - 84 із зарплатнею від 10 до 18 тисяч гривень. Вільні посади є для шукачів роботи і з вищою, і з професійно-технічною, і з середньою освітою, про це інформують у Чернівецькому обласному центрі зайнятості.

  Максимальна заробітна плата - 18 000 гривень. Стільки роботодавець готовий платити техніку-технологу на посаді майстра. У банківській сфері керівнику відділення пропонують 17 500. Машиністам екскаватора, швачкам на підприємствах краю платитимуть по 15 000 на місяць, а прасувальники та термообробники отримають 14 000. Трактористам пропонують 12 000 гривень, на таку ж зарплатню шукають інженера з охорони праці та помічника керівника.

  Нині потрібні також дорожні робітники та електромонтажники-схемники із зарплатнею від 10 500 гривень.

  Агентам торговельним, інженерам, водіям, підсобним працівникам, фармацевтам та озеленювачам працедавці пропонують заробітну плату 10 000 гривен, констатують в обласному центрі зайнятості.

  Фахівці також стверджують, що нині переважає попит на фахівців робітничих професій. Заробітна плата таких працівників різниться: від мінімальної до 15 тисяч гривень.

  Проте потрібні і працівники з вищою освітою.Роботодавці шукають економіста, лікаря-офтальмолога, судового експерта, інженера, яким пропонують оплату праці від 10 тисяч гривень і вище.


   

   

 • Інспектори праці охопили інформаційними відвідуваннями понад 80 роботодавців області

  Інспектори праці охопили інформаційними відвідуваннями понад 80 роботодавців області

  Посадовці Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують здійснювати інформаційно-роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання Буковини щодо належного дотримання трудового законодавства, зокрема, у частині офіційного оформлення трудових відносин.

  Робота триває з метою запобігання використання незадекларованої праці, забезпечення роботодавців і працівників технічною інформацією та консультаціями щодо найбільш ефективних способів дотримання  законодавства про працю, охорону та гігієну праці.

  У ході ділового спілкування серед роботодавців розповсюджуються інформаційні пам’ятки, детально наголошується на неприпустимості використання неофіційної праці, порушення законодавства з оплати праці, промислової безпеки та охорони праці.

  Головні державні інспектори територіального органу Державної служби України з питань праці охоплюють інформаційними заходами,  у першу чергу, суб’єктів господарювання соціально-культурної сфери регіону: заклади торгівлі, надання сфери послуг; підприємства агропромислового виробництва, будівельної галузі.

  Так, у червні 2020 року посадовці територіального органу Держпраці здійснили інформаційні відвідування 83 субєктів господарювання.


   

   

   

   

 • Жнивна кампанія – 2020: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням законодавства з охорони праці

  Жнивна кампанія – 2020: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням законодавства з охорони праці

   Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах,  а з метою запобігання нещасним випадкам під час проведення жнивної кампанії - 2020 керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та об’єднань мають взяти під особистий контроль стан охорони праці та виконати низку першочергових заходів:

  до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, котрі мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;

  розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;
  закінчити ремонт та підготовку збирально-транспортних агрегатів;
  організувати ланки технічного обслуговування;
  обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;

  підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;
  встановити огородження на всіх обертових частинах сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
  очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

  укомплектувати робочі місця, зернозбиральну техніку аптечками медичної допомоги;
  забезпечити всіх працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;

  провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та опору контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;
  особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;
  під час скиртування забезпечити працівників страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;

  не допускати до експлуатації трактори, які не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  Слід зазначити, що аналізуючи стан виробничого травматизму в агропромисловій галузі, встановлено: виробничі травми стаються через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів,  порушення Правил дорожнього руху.

  Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт, важливо не допускати експлуатацію несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами.

  Варто пам’ятати! Усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки агрегатів.

  Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.

  Перед початком жнивних робіт всі працівники повинні пройти відповідний інструктаж, а ті, хто виконують роботи та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки (механізатори, водії, працівники зернотоків) - спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці.


   

   

   

   

 • Громадяни скерували до Управління Держпраці понад 160 звернень

  Громадяни скерували до Управління Держпраці понад 160 звернень

  Станом на початок липня 2020 року до Управління  Держпраці у Чернівецькій області надійшло 166 письмових звернень, із них 160 письмових звернень - з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів та 6 звернень - з питань охорони праці.

  З них направлено з Урядової гарячої лінії - 52, особисто громадянами – 51, отримано від громадян поштою - 18, від інших установ, організацій - 45 звернень, про це повідомила головний спеціаліст зі звернень громадян та доступу до публічної інформації Управління Держпраці  Валентина  Сіманюк.

  У зверненнях громадяни порушували питання недотримання трудового законодавства у період карантину, зокрема невиплати заборгованої заробітної плати, не нарахування та невиплати індексації та компенсації, невиплати розрахункових коштів при звільненні; правомірності укладання трудових угод; незаконного звільнення з роботи у період карантину та надання відпусток без збереження заробітної плати; невидачі трудових книжок при звільненні; питання охорони праці, тощо.


   

   

   

 • Роботодавці на Буковині пропонують майже тисячу вакансій

  Роботодавці на Буковині пропонують майже тисячу вакансій

  На Буковині сьогодні у базі даних служби зайнятості є 941 актуальна вакансія.

  Пропозиції роботи  є у медичних та фармацевтичних закладах, на комунальних та переробних підприємствах, повідомляють у Чернівецькому обласному центрі зайнятості.

  Найбільша кількість вакансій водіїв (53 пропозиції), потрібні 29 швачок, 27 бухгалтерів, 27 електромонтерів з експлуатації розподільних мереж, 21 слюсар з експлуатації та ремонту газового устаткування, 19 інспекторів, 18 молодших медичних сестер, 16 слюсарів аварійно-видобувних робіт, 10 фармацевтів, 10 верстатників деревообробних верстатів.

  З початку року роботодавці краю інформували про наявність 5700 пропозицій роботи.


   

 • Обговорено взаємодію Держпраці України та Державної інспекції праці Литовської Республіки

   

  Обговорено взаємодію Держпраці України та Державної інспекції праці Литовської Республіки

  Відбулася онлайн-зустріч т.в.о. Голови Віталія Сажієнка, заступника Голови Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери з Головою Державної інспекції праці Литовської Республіки Йонасом Гріціусом.

  Сторони обговорили питання обміну досвідом щодо захисту відряджених українських працівників на роботу до Литовської Республіки, їхніх трудових прав, зокрема, щодо працевлаштування в рамках правового поля.

  У ході зустрічі т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці Віталій Сажієнко та головний державний інспектор Державної інспекції праці Литовської Республіки Йонас Гріціус обговорили подальші кроки з відновлення тісної взаємодії щодо обміну інформацією про найкращі практики реалізації завдань, покладених на інспекторів праці.

  Крім того, заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера поділився досвідом підготовки уніфікованих державних інспекторів праці в Україні, спроможних перевіряти дотримання прав найманих працівників у всіх аспектах.

  За результатами зустрічі досягнуто згоди щодо початку спільного інформування громадян України, котрі виїжджають на роботу до Литовської Республіки щодо документів, які підтверджують законне право перебування та працевлаштування на території Литовської Республіки; укладення трудового договору та куди громадянину  слід звертатися у випадку порушення трудового законодавства.


   

   

 • Представники Держпраці та обласного лабораторного центру провели спільну нараду

  Представники Держпраці та обласного лабораторного центру провели спільну нараду

  Спільна нарада відбулася за участі начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака та виконувачки обов’язків директора державної установи «Чернівецький лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я  України» Наталії Гопко.  

  Захід відбувся з метою забезпечення належного та об’єктивного проведення розслідувань гострих професійних захворювань медичних працівників, пов’язаних з виконанням трудових обов’язків в умовах підвищеного ризику інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

  У ході наради, насамперед, обговорено найбільш актуальні питання , що виникають при проведенні епідемічних розслідувань.

  Іван Луцак, зокрема, уточнив: згідно з оперативною інформацією щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ області,  до територіального органу Державної служби України з питань праці (станом на 06.07.2020 року) надійшло 489 повідомлень.

  Керівник органу повідомив, що Управлінням Держпраці у Чернівецькій області утворено шість спеціальних комісій з розслідування випадків смерті медичних працівників, спричинених коронавірусною інфекцією.

  При обговоренні  результатів вже виконаної роботи,  представник Держпраці наголосив на тому, що належне  та об ’єктивне розслідування факту професійного захворювання залежить, у першу чергу,  від своєчасного повідомлення про випадки захворювання працівників та, власне, представлених матеріалів епідеміологічного обстеження.  

  Довідково: станом на 06.07.2020 року загальна кількість інфікованих  корона вірусом в області від першого встановленого випадку  - 5 032 особи.

  Із 25 лютого у стаціонарних медичних установах регіону  від недуги лікувалися понад 3 200 громадян.

  COVID-19 здолали 2 230 буковинців.

  Загальна кількість зареєстрованих летальних випадків – 188.


   

 • Актуально! Що потрібно знати, якщо громадянин втратив роботу і хоче отримувати допомогу від держави

  Що потрібно знати, якщо громадянин  втратив роботу і хоче отримувати допомогу від держави

  Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України  разом із Державною службою зайнятості продовжує  інформування щодо ключових питань, які стосуються втрати роботи, отримання фінансової допомоги або допомоги у пошуку нової роботи.

  Чи відновили особистий прийом клієнтів центри зайнятості?

  Переважна більшість центрів зайнятості продовжують працювати дистанційно, окрім центрів у Херсонській та Сумській областях, частково – у Луганській та Полтавській. Відкритий для клієнтів також Одеський міський ЦЗ.

  Можливість ведення особистого прийому громадян у центрах зайнятості залежить, насамперед, від епідеміологічної ситуації в конкретному регіоні.

  Нагадуємо, що так, як і раніше, ви можете зареєструватися в службі зайнятості як безробітний онлайн або залишити заяви безпосередньо в центрі зайнятості у скриньці для кореспонденції. Більш детально тут: https://is.gd/2efViC

  Власники електронного цифрового ключа можуть подати заяви через додаток «Дія». Покрокова інструкція тут: https://is.gd/yC5dmK

  Усі актуальні вакансії є на офіційному сайті державної служби зайнятості https://www.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy, база пропозицій роботи оновлюється щодня.

  Чим загрожує зловживання статусом безробітного?

  Державна служба зайнятості звертає увагу громадян України на необхідність добросовісного використання прав і обов’язків, пов’язаних з набуттям статусу безробітного. Непоодинокими є випадки, коли особи реєструються в службі зайнятості як безробітні, проте паралельно отримують дохід. Такі дії обертаються негативними наслідками, передусім, для самих безробітних.

  Зареєстрований безробітний повинен повідомляти про: 

  працевлаштування;

  укладання цивільної угоди про виконання роботи/надання послуг;

  започаткування власної справи.

  Можливі наслідки зловживання статусом безробітного:

  Скорочення тривалості виплат;

  Стягнення неправомірно виплачених коштів;

  Кримінальна відповідальність.

  Більш детально за посиланням  https://is.gd/msGHmf

  На який розмір допомоги по безробіттю люди можуть розраховувати? 

  Розмір допомоги по безробіттю розраховується для кожної особи індивідуально. 

  Він визначається залежно від страхового стажу людини та її заробітної плати. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру.

  Максимальний розмір допомоги по безробіттю наразі становить 8 788 грн. (4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб).

  Розмір мінімальної виплати допомоги по безробіттю, що виплачується застрахованим особам в залежності від страхового стажу та заробітної плати, становить 1 800 грн., а особам, виплати яким призначаються без урахування страхового стажу та заробітної плати – 1 000 грн. (на період дії карантину + 30 календарних днів після його закінчення).

  Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку – 720 календарних днів.

  За інформаційними матеріалами Мінекономіки України


   

   

   

 • Пам’ятка для роботодавця: як правильно оформити працівника

  Памятка для роботодавця: як правильно оформити працівника на роботу

  Коли треба укладати трудовий договір?

  Часто роботодавці укладають з працівниками цивільно-правові угоди, а не трудові. Проте тут ви не можете самі обирати варіанти. У відносинах працівник – роботодавець завжди укладається трудовий договір. Цивільно-правова угода про надання послуг укладається в разі співпраці з незалежним підрядником або особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, тобто займається підприємництвом, бізнесом.

  Як правило, особа є працівником, якщо:

  ви призначаєте її на посаду з певними обов’язками, визначаєте режим роботи та робочий час;

  контролюєте, як, коли і де вона виконує роботу;

  сплачуєте фіксовану погодинну, щотижневу або місячну зарплату;

  платите за процес праці, а не за її результат;

  надаєте матеріали та обладнання для виконання роботи;

  надаєте вихідні дні та оплачувані відпустки тощо.

  Чи відрізняються правила оформлення працівників для юридичних осіб, фізичних осіб чи приватних підприємців (ФОП)?

  Порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками є однаковим для всіх роботодавців. Він включає три основні кроки:

  укладення трудового договору;

  оформлення наказу про прийняття на роботу;

  повідомлення Державної податкової служби.

  Які документи повинен надати працівник?

  Для укладання трудового договору працівник має надати:

  паспорт або інший документ, що посвідчує особу;

  індивідуальний податковий номер;

  трудову книжку (за наявності).

  Якщо це необхідно для роботи, ви можете попросити надати документи про освіту, довідку про стан здоров’я тощо.

  Шановні роботодавці пам’ятайте! Заборонено вимагати від працівників відомості про їхню партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування.

  Чи обов’язково укладати письмовий трудовий договір?

  Трудовий договір можна укласти в усній або письмовій формі.

  Письмова форма обов’язкова:

  коли на цьому наполягає працівник;

  при організованому наборі працівників;

  при роботі в районах з особливими природними умовами та високим ризиком для здоров’я (наприклад, радіоактивно забруднена територія);

  при укладенні контракту;

  при укладенні договору з неповнолітнім;

  якщо роботодавцем є приватний підприємець або фізична особа;

  для працівників релігійних організацій;

  для працівників, які проходять альтернативну службу;

  для працівників, які беруть участь у громадських роботах;

  для працівників фермерських господарств.

  В інших випадках ви можете укласти усний договір. Для цього працівнику потрібно написати заяву про прийняття на роботу на ім’я керівника. В свою чергу, керівник ставить на заяві своє рішення.

  За якою формою укладається трудовий договір?

  Якщо ви фізична особа або приватний підприємець, ви повинні використовувати затверджену форму.

  Якщо ви юридична особа, можете використовувати довільну форму договору, зазначивши:

  трудові обов’язки працівника;

  режим роботи і відпочинку;

  пільги, гарантії, компенсації;

  умови оплати праці та умови преміювання;

  доплати, надбавки та інше.

  Трудовий договір може бути:

  безстроковим;

  на визначений строк;

  на час виконання певної роботи.

  Після укладення трудового договору ви маєте видати наказ або розпорядження про прийняття працівника на роботу.

  Що робити після укладення договору?

  Необхідно повідомити Державну податкову службу України про прийняття працівника на роботу.

  Слід пам’ятати:

  повідомлення подається до початку роботи працівника за затвердженою формою;

  це робить власник бізнесу, уповноважена ним особа або фізична особа за місцем їхнього обліку як платників Єдиного соціального внеску (ЄСВ);

  повідомлення можна подати у електронній або паперовій (якщо не більше п’яти працівників) формі;

  надану інформацію вносять до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.

  Важливо! З 2015 року фізичні особи та приватні підприємці не реєструють трудові договори у Державній службі зайнятості. Вони самостійно нумерують договори і роблять записи в трудовій книжці.

  За інформаційними матеріалами Держпраці України


   

 • Дані щодо повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками

  Дані щодо повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками

  Згідно з оперативною інформацією щодо надходження повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками медичних установ області,  до територіального органу Державної служби України з питань праці (станом на 06.07.2020 року) надійшло 489 повідомлень.

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області утворено шість спеціальних комісій з розслідування випадків смерті медичних працівників, спричинених коронавірусною інфекцією.

  Загалом до територіальних органів Державної служби України з питань праці (станом на ранок 06.07) надійшло 5 589 повідомлень про гострі професійні захворювання на COVID-19 під час виконання посадових обов’язків працівниками.

  Найбільша кількість хворих працівників лікувальних закладів  у Львівській області, місті Києві, Чернівецькій, Рівненській, Закарпатській областях.

  Найменше - у Кіровоградській.

  Найбільша кількість хворих серед медичних сестер та молодшого медичного персоналу.

  Довідково: лабораторно підтверджені випадки інфікування на COVID-19 медичних та інших працівників, які пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID -19, розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за №337 від  17.04.2019 року. 


   

 • В умовах високої температури повітря графік роботи на підприємствах може бути змінено

  В умовах високої температури повітря графік роботи на підприємствах може бути змінено

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  застерігає роботодавців та працівників щодо організації раціонального режиму роботи на підприємствах, в установах та організаціях у період підвищеної температури повітря.

  При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря плюс 35 за Цельсієм і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15 - 20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджувальних приміщеннях.

  При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4 - 5 годин і 1,5 - 2 години для осіб  без спеціального одягу.

  Робота при температурі зовнішнього повітря більше +37ºС за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною).

  За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.  Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

  В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодших 25 і не старших 40 років.

  В охолоджувальних приміщеннях, щоб уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні +24 -25ºС .

  Для захисту від надмірного теплового випромінювання працівникам необхідно використовувати спеціальний одяг, або одяг з натуральних тканин.

  З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму.

  Фахівці рекомендують вживання мінеральної лужної води, молочно - кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

  Вживати  воду слід часто і в невеликих кількостях. При температурі повітря понад +30ºС і виконанні фізичних робіт,  потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину.


   

   

   

 • Підвищено державні соціальні стандарти та гарантії

  Підвищено державні соціальні стандарти та гарантії

  Передбачається, що підвищення мінімальної заробітної плати відбудеться вже з 1 вересня – до 5 000 грн, з 1 січня 2021 року – до 6 000 грн, з 1 липня 2021 року – 6 500 гривень. Про це заявили у Кабінеті Міністрів України.

  Урядовці зазначають, що підвищення мінімальної заробітної плати - це підвищення рівня життя, в першу чергу, працюючих людей, які отримують найменші доходи; боротьба з бідністю; детінізація так званих зарплат у конвертах.

  Варто зазначити, що з першого січня 2020 року мінімальна заробітна плата становила суму у 4 723 гривні.

  Додаткові надходження до Пенсійного фонду України від підвищення мінімальної заробітної плати лише до кінця цього року можуть скласти майже один мільярд гривень, уточнюють в Уряді.

  Принагідно зазначають, що з 1 липня відбулося підвищення прожиткового мінімуму на 4,5%, відповідно збільшились розміри державних соціальних гарантій та допомог згідно з Законом України „Про Державний бюджет України на 2020 рік”.


   

 • У Держпраці України проведено навчання інспекторів, котрі здійснюють нагляд за геолого-маркшейдерськими роботами

  У Держпраці України проведено навчання інспекторів, котрі здійснюють нагляд за геолого-маркшейдерськими роботами

  29 грудня 2019 року набув чинності Закон України № 402-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про видобуток бурштину та інших корисних копалин” (далі – Закон).

  Відповідно до Закону внесено зміни до частини третьої статті 17 Кодексу України про надра та Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 (зі змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 06.05.2020 № 352), а саме: гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються територіальними управліннями Державної служби України з питань праці (далі – Держпраці).

  З метою підвищення рівня підготовки інспекторів територіальних органів Держпраці, які здійснюють нагляд за геолого-маркшейдерськими роботами, для фахового опрацювання проектів гірничих відводів та оформлення актів про надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення, керівництвом Держпраці з 22 по 26 червня було проведено відповідне навчання.

  Участь у навчанні у Держпраці України взяв головний державний інспектор сектору гірничого нагляду Управління Держпраці у Чернівецькій області Віталій Смоляк.


 • Жнива - 2020: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  Жнива - 2020: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з охорони праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки на агропідприємствах,  а з метою запобігання нещасним випадкам під час проведення жнивної кампанії - 2020 керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та об’єднань мають взяти під особистий контроль стан охорони праці та виконати низку першочергових заходів:

  до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, котрі мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;

  розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;
  закінчити ремонт та підготовку збирально-транспортних агрегатів;
  організувати ланки технічного обслуговування;
  обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;

  підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;
  встановити огородження на всіх обертових частинах сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
  очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

  укомплектувати робочі місця, зернозбиральну техніку аптечками медичної допомоги;
  забезпечити всіх працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;

  провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та опору контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;
  особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;
  під час скиртування забезпечити працівників страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;

  не допускати до експлуатації трактори, які не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

  Слід зазначити, що аналізуючи стан виробничого травматизму в агропромисловій галузі, встановлено: виробничі травми стаються через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів,  порушення Правил дорожнього руху.

  Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт, важливо не допускати експлуатацію несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами.

  Варто пам’ятати! Усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки агрегатів.

  Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.

  Перед початком жнивних робіт всі працівники повинні пройти відповідний інструктаж, а ті, хто виконують роботи та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки (механізатори, водії, працівники зернотоків) - спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці.


   

Ми на YouTube

Важливо

Конкурс дитячого малюнка