UP

Статті

Фільтр
 • Експлуатація вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання має відбуватися відповідно до Правил

  Експлуатація вантажопідіймальних  кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання має відбуватися відповідно до Правил

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: Правила охорони праці під час експлуатації  вантажопідіймальних  кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання затверджено відповідним Наказом Міністерства соціальної політики України  19.01.2018 року за  №62 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.02.2018 року за №244/31696.

  Дані Правила поширюються на суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правових форм, що займаються монтажем, демонтажем, експлуатацією (використання за призначенням, технічне обслуговування, ремонт), модифікацією (реконструкція чи модернізація), перевіркою технічного стану (технічний огляд, експертне обстеження) вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання (далі - обладнання), а також установлюють мінімальні вимоги безпеки до обладнання, яке роботодавцем повинно підтримуватися на рівні, зазначеному в документі та інших нормативно-правових актах з охорони та гігієни праці, під час його використання.

  Дія Правил поширюється, зокрема, на наступне обладнання:

  вантажопідіймальні крани всіх типів;

  крани-екскаватори, призначені для роботи з гаком або вантажопідіймальним магнітом;

  однорейкові візки;

  талі (ручні, електричні, гідравлічні та пневматичні);

  кранові рейкові колії (далі - кранові колії);

  кранові підйомники;

  лебідки для підіймання вантажу та (або) працівників;

  колиски приводні для підіймання працівників;

  колиски для підіймання працівників вантажопідіймальними кранами;

  вантажозахоплювальні органи;

  вантажозахоплювальні пристрої знімні;

  тару, за винятком спеціальної тари, що застосовується в металургійному виробництві (ковші, мульди, виливниці тощо), у морських і річкових портах;

  самохідні (автомобільні, на спецшасі, пневмоколісні, гусеничні, залізничні тощо) та причіпні підйомники (далі - мобільні підйомники);

  будівельні підйомники;

  щоглові підйомники (робочі платформи щоглові);

  скіпові підйомники;

  спеціалізовані перевантажувальні комплекси;

  підіймальні вантажні платформи (столи) з висотою підіймання понад 1,3 м і з доступними для працівників платформами;

  підіймальні платформи (вертикальні та похилі) для осіб з інвалідністю (осіб з обмеженими фізичними можливостями);

  приводні засоби підмощування з висотою підіймання понад 1,3 м;

  інші стаціонарні підіймальні пристрої (вертикальні чи похилі) з висотою підіймання понад 1,3 м і з доступними для працівників платформами.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:

  суб’єкти господарювання будівельної галузі, які експлуатують обладнання, зобов’язані забезпечити його утримання  у справному стані, безпечну експлуатацію шляхом організації нагляду, технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту власними силами або укласти договір з іншими суб’єктами господарювання на виконання зазначених робіт.

  Дотримання Правил охорони праці під час експлуатації  вантажопідіймальних  кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання суб’єктами господарювання  є запорукою уникнення ризиків виробничого травматизму у будівельній галузі.


   

 • Триває Всеукраїнський семінар «Про підвищення ефективності здійснення заходів державного нагляду на підприємствах агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери»

  Триває Всеукраїнський семінар «Про підвищення ефективності здійснення заходів державного нагляду на підприємствах агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери»

  У Кам’янець-Подільському розпочав роботу Всеукраїнський семінар «Про підвищення ефективності здійснення заходів державного нагляду на підприємствах агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери».

  Захід проходить за участю начальників територіальних органів Держпраці, їх заступників, керівників структурних підрозділів, головних державних інспекторів, що здійснюють державний нагляд щодо суб’єктів господарювання агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери, представників Міжнародної організації праці, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Федерації профспілок України, начальників відділів охорони праці підприємств області.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області на масштабному заході представляють заступник начальника відомства Іван Гордей та начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович.

  Відкрив семінар заступник Голови Держпраці Ігор Шумелюк. У своєму виступі він наголосив: запобігти, попередити нещастя на виробництві – одне з головних завдань діяльності фахівців Держпраці, які вони мають вирішувати у тісній взаємодії з роботодавцями, місцевими органами влади, профспілковими організаціями, іншими соціальними партнерами.

  "Досягнути позитивного результату можливо лише тоді, якщо робота кожного інспектора відповідатиме трьом основним вимогам сьогодення - буде своєчасною, якісною та ефективною", - підкреслив Ігор Шумелюк.

  Першого дня семінару обговорено питання щодо особливостей здійснення нагляду та проведення превентивних заходів органами Держпраці в агропромисловій та соціально-культурній сферах, розглянуто динаміку виробничого травматизму та причини його виникнення в розрізі регіонів України.

  Під час дискусії щодо превентивних заходів у зазначених галузях заступник директора департаменту – начальник відділу нагляду в АПК та СКС департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці Микола Радіонов наголосив на необхідності ефективної взаємодії посадових осіб управлінь Держпраці з керівниками підприємств.

  "Наша мета - зробити так, щоби керівник став прихильником охорони праці у себе на підприємстві. Якщо і керівництво, і працівники підприємств будуть відповідально і сумлінно ставитися до охорони праці на своєму робочому місці. то рівень травматизму значно зменшиться. Це, у свою чергу, надасть можливість Держпраці більше приділяти увагу інформаційно-роз'яснювальній діяльності", - зазначив Микола Радіонов.

  На семінарі також йшлося про ризики та загрози від вибухонебезпечних предметів, зміни в законодавстві, нові підходи щодо удосконалення системи управління охороною праці на підприємствах України.

  Учасники навчалися на практиці надавати домедичну допомогу на виробництві.


   

 • До уваги засобів масової інформації Чернівецької області!

  До уваги засобів масової інформації Чернівецької області!

  Завтра, 31 травня, у приміщенні Чернівецької обласної державної адміністрації (м. Чернівці, вул. Грушевського 2, каб. 301) відбудеться підсумкова прес-конференція  на тему: «Задекларована зайнятість - соціальна відповідальність роботодавців і працівників».

  Учасники прес-конференції: начальник Управління Держпраці у  Чернівецькій області Луцак Іван Григорович та заступник начальника Кушнір Галина Миколаївна.

  У ході спілкування з провідними ЗМІ посадові особи Держпраці поінформують про результати інформаційно-роз’яснювальної кампанії, проведеної територіальним органом  державного відомства -  Управлінням Держпраці  у Чернівецькій області - й направленої на подолання не задекларованої зайнятості у регіоні.

  Громаду краю також буде поінформовано про результати роботи, зокрема, відділу з питань додержання законодавства  про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів щодо накладення штрафних санкцій на роботодавців  за порушення трудового законодавства, у тому числі, й через використання ними не задекларованої праці.

  Під  час прес-конференції посадовці Держпраці в черговий раз мають на меті наголосити: « …Будь-який спосіб неофіційного  працевлаштування має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців. Працівники втрачають соціальні гарантії і пільги, роботодавці наражають себе на достатньо вагомі штрафні санкції».

  Початок прес-конференції об 11.00.


 • УВАГА! Методичні рекомендації щодо забезпечення дотримання основних вимог законодавства з охорони праці у дитячих оздоровчих закладах (підприємствах)

  УВАГА!  Методичні рекомендації щодо забезпечення дотримання основних вимог законодавства з охорони праці у дитячих оздоровчих закладах (підприємствах)

  Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності.

  Дія закону України поширюється  на всіх юридичних та фізичних осіб які відповідно до законодавства використовують найману працю та на всіх працюючих.

  На підприємстві створюється служба охорони праці, а саме з кількістю працюючих 50 і більше осіб служба охорони праці функціонує як окремий підрозділ, посадова особа;

  з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку;

  На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 працюючих для виконання функцій з охорони праці можуть залучатись сторонні спеціалісти.

  Згідно з вимогами статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець  зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці (НПАОП), а також забезпечити дотримання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

  З цією метою роботодавець забезпечує функціонування  системи охорони праці на підприємстві, а саме вживає відповідних управлінських заходів.

  Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог, що зазначенні в даній статті.

  Організація проведення інструктажів, навчань та перевірки знань з охорони праці здійснюється відповідно до НПАОП   0.00-4.12-05  «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005р. №15 зі змінами.

  Відповідно до цього положення працівники таборів, які виконують роботи, зазначені в Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005р. №15, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці України від 23.04.1994р. №263/121, проходять щороку спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

  Стажування,  дублювання і допуск до роботи працівників таборів, які виконують роботи з підвищеною небезпекою, також передбачено даним нормативним актом.

  З працівниками таборів проводиться вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий інструктажі з питань охорони праці.

  Безпечна експлуатація будівель і споруд

  Згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом.

  Забезпечення безпеки будівель і споруд досягається організацією їх належної експлуатації, своєчасним ремонтом несправних будівельних конструкцій і комунікацій, очищенням дахів і прилеглої до стін території.

  Для організації експлуатації,  ремонту будівель і споруд необхідно:

  призначити особу, відповідальну за проведення систематичного спостереження за їх технічним станом;

  крім систематичного спостереження, проводити весняні й осінні загальні комісійні огляди з оформленням актів з відповідним планом заходів щодо усунення виявлених несправностей будівельних конструкцій;

  забезпечити наявність і ведення технічного журналу з експлуатації будівлі (споруди);

  здійснювати планування попереджувального ремонту будівлі та його своєчасне проведення;

  здійснювати своєчасне очищення дахів від снігу та безпосередньо прилеглої до стін території.

  Електрогосподарство

  Керуючись НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», керівник закладу зобов’язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів.

  Керівник закладу призначає відповідальногоза справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку.

  Розпорядчий документ щодо призначення особи, відповідальної за електрогосподарство, та особи, яка буде її заміщати, видається після успішної перевірки знань з питань технічної експлуатації електроустановок, пожежної безпеки та охорони праці і присвоєння цим особам ІV групи з електробезпеки для обслуговування електроустановок на напругу до 1 кВ або V групи з електробезпеки для обслуговування електроустановок на напругу понад 1 кВ.

  Особа, відповідальна за електрогосподарство, повинна забезпечити розроблення і проведення відповідних організаційних і технічних заходів.

  Газове господарство

  Безпечну експлуатацію газового обладнання визначають вимоги «Правил безпечної експлуатації систем газопостачання» НПАОП 0.00-1.76-15; ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання».

  Керівник закладу призначає особу, відповідальну за справний технічний стан та безпечну експлуатацію газового господарства.

  Організовує перевірку наявності або складає експлуатаційний паспорт на систему газового постачання закладу.

  Складає договір на обслуговування газового господарства табору, або створює власну газову службу.

  Організовує проведення очистки димових та вентиляційних каналів з оформленням відповідних актів.

  Перед введенням в експлуатацію газового обладнання забезпечує отримання дозволів управління з експлуатації газового господарства та Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Засоби індивідуального захисту

  Порядок забезпечення засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) працівників,  для яких їх застосування  є обов'язковим під час трудового процесу, визначає  НПАОП 0.00-4.01-08 «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту».

  Керівник зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання ЗІЗ відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

  Перелік основних документів з охорони праці для дитячих таборів відпочинку (наказів)

  Про створення служби охорони праці.

  Про затвердження (відповідно до Типового) положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці працівників в установі.

  Про призначення осіб, відповідальних за стан охорони праці в структурних підрозділах.

  Про призначення відповідального за електрогосподарство.

  Про призначення відповідального за газове господарство.

  Про призначення відповідального за організацію і безпечне виконання робіт на висоті.

  Про затвердження переліку робіт з підвищеною небезпекою та робіт, де є потреба у професійному доборі.

  Про затвердження та введення в дію інструкцій з охорони праці.

  Про затвердження складу комісії для перевірки знань з питань охорони праці.


   

 • Незабаром VI Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці – 2018»

  Незабаром VI Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці – 2018»

  Цей форум (відбудеться він 6 -8 червня) стане головною подією року у сфері охорони та гігієни праці. Організатор масштабного заходу - всеукраїнське видання - журнал «Охорона праці».

  Захід організовано за підтримки Державної служби України з питань праці, Інституту медицини праці НАМН України, Федерації профспілок України, Федерації роботодавців України, Національного науково-дослідного інституту охорони праці та промислової безпеки України. 

  До участі у VI Міжнародній науково-практичній конференції "Охорона праці - 2018». Управління ризиками та системний підхід у сфері безпеки та гігієни праці: теорія, практика, досвід впровадження" запрошено вітчизняних та зарубіжних експертів, науковців, представників авторитетних інституцій.

  Подія відбудеться 6-8 червня 2018 року у місті Києві (готель «Братислава»).

  Тема конференції -  новації та тенденції у сфері безпеки та гігієни праці, європейський досвід впровадження передових практик.

  У програмі масштабного заходу - виступи вітчизняних та міжнародних експертів, професійне середовище, майстер-класи, практикуми і тренінги; зустріч з колегами, ділова, конструктивна платформа для спілкування і дискусій. 

  Контакти організаторів -  (044) 559 19 51, 558 74 27. 

  Для участі у конференції необхідно заповнити відповідну анкету - заявку, розміщену на сайті журналу «Охорона праці».


   

 • На ярмарку вакансій у Чернівцях потенційним шукачам роботи роз’яснили усі ризики неофіційного працевлаштування

  На ярмарку вакансій у Чернівцях потенційним шукачам роботи роз’яснили усі ризики неофіційного працевлаштування

  Фахівці  Управління Держпраці у Чернівецькій області взяли активну участь у ярмарку вакансій, зорганізованому у Чернівецькій міській філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

  Зазвичай такі масштабні ярмарки вакансій у місті організовуються двічі на рік з метою допомогти численним шукачам роботи працевлаштуватися. Великий інтерес до участі у заході проявляють і роботодавці.   

  Цього разу до участі у масштабному заході зголосилися 29 місцевих роботодавців – найбільші комунальні підприємства обласного центру, підприємства - виробники легкої та текстильної промисловості,  підприємства - надавачі комунальних послуг, крупні банківські установи, фізичні особи-підприємці, які успішно розвинули власний бізнес. До участі у заході організатори  запросили  понад 500 потенційних шукачів роботи.

  Під час відкриття ярмарку вакансій,  заступник начальника відділу  з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина звернулася до роботодавців - учасників  заходу :

  «Шановні роботодавці, вже  певний час Управління Держпраці у Чернівецькій області проводить широку  інформаційно - роз’яснювальну кампанію, направлену  на подолання не задекларованої зайнятості в регіоні. Думаю, переважна більшість  учасників  масштабного заходу усвідомлює, наскільки небезпечною для громади є проблема неофіційного працевлаштування. Для вас, як суб’єктів господарювання, які забезпечують виконання соціальних зобов’язань перед працівниками, сплачують  податки, піклуються про рівень промислової безпеки та охорони праці на підприємствах і таке інше проблема не задекларованої зайнятості відчутна насамперед тим, що створює недобросовісну конкуренцію», - підкреслила Валентина Панчишина.

  Посадовець Держпраці застерегла роботодавців від використання не задекларованої праці у будь яких проявах, наголосивши та тому, що вони у такий спосіб наражають себе на достатньо вагомі штрафні санкції. Адже сьогодні штраф  за одного нелегального працівника становить 30 мінімальних заробітних плат, а саме 111 690 гривень.

  «Чи варто ризикувати? Кожен вирішує сам. Але Управління Держпраці наголошує:  задекларованою вважається  та праця, при виконанні якої роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про факт працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок», - акцентувала Валентина Панчишина.

  Серед потенційних шукачів роботи фахівці Держпраці розповсюдили друковану актуальну тематичну продукцію. У спілкуванні з респондентами, надаючи консультаційні послуги, представники відомства  роз’яснювали  переваги легального працевлаштування, що забезпечить  працівнику гідні  та безпечні умови праці, можливість захистити свої права у разі конфлікту з роботодавцем, отримати у повній мірі  соціальні гарантії  – оплачувані відпустки, оплату лікарняних,  нарахування страхових виплат у разі настання нещасного випадку на виробництві, чи у разі безробіття.  


   

 • Президент України поставив завдання підвищити мінімальну заробітну плату до кінця року

  Президент України поставив завдання підвищити мінімальну заробітну плату до кінця року

  Президент нагадав про підвищення розміру заробітної плати вдвічі до 3200 гривень,  потім підвищення до 3700 гривень. «Я поставив завдання вийти на рівень 4000 гривень до кінця року. І це не межа», – додав Петро Порошенко, під час робочого візиту до Хмельницької області.

  «Які у мене є побажання? Перше - підвищення заробітної плати», - наголосив Петро Порошенко.

  За його словами середня заробітна плата в країні стрімко наближається до 9 тисяч гривень. «Скільки зараз середня заробітна плата в Хмельницькій області? Трохи більше 6,5 тисяч гривень. А що Хмельницька область гірша за інші? Чому ми знаходимось на одному з останніх місць в Україні?», – звернувся до присутніх представників області Глава держави.

  «А потім ми скаржимось: а чому ж від’їжджають люди за кордон? Тому, що потрібно робити рішучі кроки, забезпечуючи зростання заробітної плати. Ми свою справу будемо робити», – зауважив він.

  Довідково: з 1 січня 2018 року мінімальна зарплата в Україні становить 3723 гривень.


 • Термін подання документів на участь у конкурсі «Краще підприємство з охорони праці» подовжено до 27 червня

  Термін подання документів на участь у конкурсі «Краще підприємство з охорони праці» подовжено до 27 червня

  18 квітня 2018 року розпочато Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання „Краще підприємство з охорони праці” за результатами діяльності у 2017 році.

  У зв’язку з численними проханнями суб’єктів господарювання та з метою залучення якомога більшого числа учасників, термін подання документів на  участь у Всеукраїнському огляді-конкурсі на присвоєння звання „Краще підприємство з охорони праці” за результатами діяльності у 2017 році продовжено до 27 червня 2018 року.

  Документи на участь у конкурсі приймаються за адресою:

  01601, м. Київ,  вул. Десятинна, 14, e-mail: dsp@dsp.gov.ua,

  телефон для  довідок (044) 284 39 07.


   

 • До уваги суб’єктів господарювання будівельної галузі! Діють нові мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках

  До уваги суб’єктів господарювання будівельної галузі!

  Діють нові мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках

  Документ затверджено наказом Міністерства соціальної політики України 23.06.1017 року за №1050 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 08.09. 2017 року.

  Мінімальними вимогами встановлено загальні вимоги до організації охорони праці та робочих місць на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках при виконанні будівельних робіт.

  Мінімальні вимоги поширюються на замовників, керівників будівництва, генеральних підрядників, підрядників, субпідрядників, фізичних осіб, що забезпечують себе роботою самостійно.

  Мінімальними вимогами з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, зокрема,  регламентовано:

  під час виконання будівельних робіт необхідно дотримуватись загальних положень з охорони праці, зокрема в частині запобігання професійним ризикам; оцінки професійних ризиків, яких не можна уникнути;  усунення небезпечних факторів; врахування індивідуальних особливостей працівників під час роботи, особливо при облаштуванні робочих місць, вибору засобів праці, робочих і технологічних процесів, передусім для полегшення монотонної роботи та роботи в ритмі, заданому машиною, а також послаблення її шкідливого впливу на здоров’я; врахування розвитку технічного прогресу; зміни небезпечних процесів на безпечні або на менш небезпечні;  планування запобігання небезпекам на робочому місці з урахуванням стану техніки, організації праці, умов праці, соціальних відносин і впливу навколишнього середовища; пріоритету у застосуванні засобів колективного захисту перед засобами індивідуального захисту; проведення інструктажу з охорони праці; дотримання порядку і чистоти на будівельному майданчику; визначення розташування робочих місць з урахуванням можливості вільного доступу до них, а також з визначенням шляхів руху або зон руху до робочих місць; проведення технічного обслуговування, пуску в роботу і технічних оглядів машин, механізмів, устаткування з метою уникнення загрози життю і здоров’ю працівників при їх експлуатації; умов роздільного складування різних матеріалів, особливо щодо небезпечних матеріалів і речовин; вимог щодо видалення залишків використаних небезпечних матеріалів і речовин; вимог щодо способів видалення та вивезення відходів і будівельного сміття; корегування запланованого для різних робіт або етапів роботи строку їх виконання; співпраці між підрядниками і фізичними особами.

  Також під час виконання будівельних робіт необхідно узгоджувати умови виконання цих робіт з іншими роботами, що проводяться на будівельному майданчику або поблизу нього.

  ПЕРЕЛІК видів будівельних робіт, на які поширюються мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках

  Підземні роботи, крім робіт, пов’язаних з видобуванням рудних і нерудних корисних копалин підземним способом, а також з будівництвом та експлуатацією підземних гірничих виробок, створених під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом.

  Земляні роботи, у тому числі улаштування штучних земляних споруд.

  Спорудження зовнішніх інженерних мереж.

  Улаштування штучних основ і фундаментів.

  Кам’яні роботи.

  Монтажні роботи.

  Бетонні роботи.

  Арматурні роботи.

  Ізоляційні роботи.

  Покрівельні роботи.

  Оздоблювальні роботи, в тому числі улаштування теплоізолювальних фасадних систем.

  Електромонтажні роботи.

  Монтаж і випробування внутрішнього інженерного обладнання та мереж.

  Підводні роботи.

  Нове будівництво.

  Реконструкція.

  Технічне переоснащення.

  Капітальний ремонт.

  Реставрація.

  Демонтаж.

  Знесення.

  Поточний ремонт під час експлуатації.

  Експлуатація та утримання споруд, якщо вони пов’язані з будь-яким з вищезазначених видів робіт.

  ПЕРЕЛІК будівельних робіт, при виконанні яких існує підвищений ризик для життя і здоров’я працівників

  Роботи, при яких створюється ризик бути засипаними внаслідок обвалу ґрунту, загрузнути у заболоченій місцевості, впасти з висоти, що перевищує 1,3 м, посилений характером діяльності, застосованими процесами або умовами виробничого середовища на робочому місці або на будівельному майданчику.

  Роботи, при яких на працівників впливають шкідливі хімічні або біологічні речовини, що створюють загрозу життю і здоров’ю працівників або використання яких регламентується вимогами нормативно-правових актів.

  Роботи, при яких працівники піддаються ризику опромінення іонізуючим випромінюванням, зокрема, які регламентуються нормативно-правовими актами.

  Роботи поблизу високовольтних ліній електропередачі.

  Роботи, при яких існує небезпека потонути.

  Спорудження колодязів, підземні роботи, будівництво тунелів.

  Роботи з використанням балонів із стиснутим повітрям для подачі повітря кожному працівнику.

  Роботи, при яких працівники піддаються підвищеному атмосферному тиску (наприклад, в кесонах).

  Роботи, пов’язані з використанням вибухових речовин.

  Роботи, пов’язані з монтажем або демонтажем будівельних конструкцій, будівельних елементів або обладнання, які проводяться з використанням вантажопідіймальних машин, домкратів тощо.


   

 • «Для українців працездатного віку питання зарплат «в конвертах» має стати дуже актуальним», - глава Уряду про викорінення практики «чорних» виплат

  «Для українців працездатного віку питання зарплат «в конвертах» має стати дуже актуальним», - глава Уряду про викорінення практики «чорних» виплат

  «Виплата зарплат «в конвертах», без будь-якої фіксації, – це не тільки підтримка «тіньової економіки», а й знищення можливостей для нормального життя при досягненні пенсійного віку», -  про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, спілкуючись з журналістами.

  «Зарплата в конверті – це неможливість нормального життя на пенсії. Таких людей є багато. Вони свого часу отримували копійчані виплати, хоча мали великий стаж», – сказав Володимир Гройсман.

  Він наголосив, що Уряд опрацьовує рішення, як допомогти таким людям, які сьогодні стали пенсіонерами. Але для українців працездатного віку питання зарплат «в конвертах» має стати дуже актуальним. Адже йдеться про їх права та майбутнє.

  Не менш актуальним має стати й питання ліквідації заборгованості по зарплатах.

  «Коли людина працює, а їй за це не платять – це несправедливо. Тож сьогодні вживаються різні заходи до боржників, і вони доволі жорсткі», – сказав Прем’єр-міністр.

  Він пояснив, що борги наразі повертаються за таким же принципом і з набором інструментів, які з початку року використовують для повернення аліментів дітям. «І тут ми також говоримо про підвищену відповідальність місцевої влади - на місцях краще видно, де є проблеми і загрози. Але ми будемо постійно тримати це (питання заборгованості по зарплатах) в полі зору», – додав Глава Уряду.


   

 • Умови перебування у закладах оздоровлення й відпочинку мають забезпечуватися відповідно до вимог чинного законодавства з охорони праці

  Умови перебування у закладах оздоровлення й відпочинку мають забезпечуватися відповідно до вимог чинного законодавства з охорони праці

  На цьому під час проведення Обласної координаційної ради  з питань організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2018 році, що відбулася учора у Чернівецькій обласній державній адміністрації,  наголосив начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак: «Звертаюся до керівників дитячих закладів оздоровлення та відпочинку і ще раз наголошую на неухильному дотриманні Закону України «Про охорону праці», забезпеченні належних умов праці, безпеки технологічних процесів, стану засобів колективного та індивідуального захисту, а також санітарно-побутових умов відповідно до чинного законодавства з охорони праці».

  Керівник Держпраці акцентував на тому, що головним державним інспекторам під час проведення позапланових перевірок дитячих установ доводиться фіксувати певні порушення, зокрема, у частині ведення документації, тому відповідальним особам слід звернути увагу на обов’язкову наявність інструкцій з охорони праці для працівників, належне ведення журналів вступних інструктажів і таке інше.

  На особливому  контролі у керівників закладів відпочинку мають перебувати питання експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

  «Обладнання вимагає проведення певних регламентних робіт, дотримання технології та призначення відповідальних осіб за його безпечну експлуатацію. Будівлі, споруди, гральні майданчики, їх оснащення і території  мають утримуватися  у технічно справному стані. Це стане запорукою мінімізації випадків виробничого та дитячого травматизму», - підкреслив Іван Луцак.     

  Рішенням  Обласної координаційної ради  Управління Держпраці у Чернівецькій області зобов’язано провести позапланові заходи державного нагляду щодо охорони праці у дитячих  закладах оздоровлення та відпочинку; провести відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу з актуальних питань у сфері охорони праці з метою недопущення виробничого травматизму, а також забезпечення належного рівня безпеки дітей під час їхнього перебування у закладах оздоровлення та відпочинку.    


   

 • До уваги інспекторів праці органів місцевого самоврядування!

  До уваги інспекторів праці органів місцевого самоврядування!

  Управління Держпраці у Чернівецькій області організовує для інспекторів органів місцевого самоврядування  семінар - навчання  з питань контролю за дотриманням законодавства про працю.

  Семінар-навчання для інспекторів праці органів місцевого самоврядування відбудеться 21 травня  за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена, 3, ІІ поверх, навчальна аудиторія.

  Початок заходу об 11 годині.


   

 • Через допущені суб’єктом господарювання грубі порушення законодавства про працю накладено штрафну санкцію

  Через допущені  суб’єктом господарювання  грубі порушення законодавства про працю накладено штрафну санкцію

  За використання не задекларованої праці посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області  винесено постанову про накладання штрафної санкції на приватне багатопрофільне підприємство «Кліпсидра» (приватне підприємство здійснює виробничу діяльність у Чернівцях) у розмірі 670 140 гривень (шістсот сімдесяти тисяч ста сорока гривень).

  Фахівці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці встановили, що суб’єкт господарювання, яка надавала послуги з організації харчування в одному із загальноосвітніх навчальних закладів обласного центру,  допустила до роботи у шкільній їдальні шістьох працівників, не уклавши  при цьому трудових правовідносин.

  Працівників було допущено до роботи у порушення статті 21 - «Трудовий договір»  та статті 24 - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.

  Роботодавець також  не надала до територіального органу Державної фіскальної служби України відповідного повідомлення про їхнє  працевлаштування та не сплачувала за них єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  Інспектуючи відповідну документацію, головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області встановили  на підприємстві й інші  порушення трудового  законодавства.

  Фахівці Держпраці виявили, що у порушення статті 107 Кодексу законів про працю України - «Оплата роботи у святкові та неробочі дні» - шістьом працівникам підприємства роботодавець належним чином (а саме у подвійному розмірі) не оплатила роботу, яку вони виконували у святкові дні.

  Дане порушення трудового законодавства -  недотримання роботодавцем мінімальних державних гарантій в оплаті праці -  карається штрафом у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника щодо якого скоєно правопорушення, а саме 37 230 гривень.

  Оскільки головні державні інспектори відомства виявили факт неналежної оплати праці шістьох працівників, то штрафна санкція, накладена на роботодавця, склала суму у   186 150  гривень (сто вісімдесят шість тисяч сто п’ятдесят гривень).


   

   

 • Колектив Держпраці долучився до відзначення Дня вишиванки - 2018

  Колектив Держпраці долучився до відзначення Дня вишиванки - 2018

  Щороку фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області долучаються до відзначення Дня вишиванки. Тому і цьогоріч працівники відомства прийшли у цей святковий день у чудових вишитих сорочках.
  "Думаю, що для кожного із тих, хто сьогодні підтримав традицію одягти національний одяг - це не просто данина моді, а щось значно більше, - зазначив, вітаючи колектив зі святом, начальник Управління Іван Луцак. - "Вишиванка - твій генетичний код", - цей вислів, що супроводжує свято ще з дня заснування, якнайточніше відображає його суть".

  Колектив Управління Держпраці зробив спільне фото на згадку про відзначення Дня вишиванки-2018.


   

 • На виробництві весільних суконь роботодавець використовувала нелегальну працю

  На виробництві весільних суконь роботодавець використовувала  нелегальну працю

  Цей факт встановлено у ході інспекційного відвідування, що його здійснили головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  У ході спільної роботи фахівців Держпраці та фахівців Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області  з’ясовано, що Фізична особа - підприємець Разумовська І.В.  використовувала нелегальну працю на власному  виробництві з пошиття та декорування весільних суконь. 

  Факт використання роботодавцем нелегальної праці документально засвідчено у приміщенні швейного цеху, де працівниці виконували роботу. Жодних документів, які би засвідчували врегульовані у законодавчому плані трудові відносини  між фізичною особою-підприємцем та працівницями швейного цеху головним державним інспекторам Держпраці з боку суб’єкта господарювання  надано не було.

  У порушення статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору» роботодавець здійснила допуск до роботи без укладання трудових договорів, оформлених наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу  пятьох працівниць.

  Фізична особа-підприємець також не повідомила про факт прийняття на роботу працівників швейного цеху  центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 

  Штрафна санкція за використання нелегальної праці,  накладена Держпраці на фізичну особу - підприємця, становить суму у понад  558 тисячі гривень. Адже згідно із діючим законодавством,   допуск працівника до роботи  без укладання з ними трудового договору  карається штрафом у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати тобто, 111 690 тисяч гривень. Оскільки у даному випадку роботодавець допустила до роботи п’ятьох працівників без укладання з ними правових трудових відносин, то сума штрафної санкції становить  понад 558 тисяч гривень.


   

 • Зголоситися до участі у Всеукраїнському огляді - конкурсі «Краще підприємство з охорони праці» можна до 18 травня

  Зголоситися до участі у Всеукраїнському огляді - конкурсі «Краще підприємство з охорони праці» можна до 18 травня

  З метою привернення уваги роботодавців і працівників до питання створення належних умов праці, сприяння впровадженню на підприємствах України сучасних методів управління охороною праці, за ініціативи Державної служби України з питань праці з 2017 року проводиться Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання „Краще підприємство з охорони праці”.

  За рішенням конкурсної комісії з 18 квітня 2018 року оголошується Всеукраїнський огляд-конкурс  на присвоєння звання „Краще підприємство з охорони праці” за результатами роботи у 2017 році.

  Термін подання документів на участь у конкурсі – 20 робочих днів з дати оприлюднення оголошення про початок конкурсу на офіційному сайті Держпраці.

  Документи на участь у конкурсі приймаються за адресою: 01601, м. Київ,  вул. Десятинна, 14, e-mail: dsp@dsp.gov.ua, телефон для довідок (044) 284 39 07.


   

 • 6 - 8 червня - VI Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці – 2018»

  6-8 червня - VI Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці – 2018»

  Цей форум стане головною подією року у сфері охорони та гігієни праці. Організатор масштабного заходу - всеукраїнське видання - журнал «Охорона праці».

  Захід організовано за підтримки Державної служби України з питань праці, Інституту медицини праці НАМН України, Федерації профспілок України, Федерації роботодавців України, Національного науково-дослідного інституту охорони праці та промислової безпеки України.  

  До участі у VI Міжнародній науково-практичній конференції "Охорона праці - 2018». Управління ризиками та системний підхід у сфері безпеки та гігієни праці: теорія, практика, досвід впровадження" запрошено вітчизняних та зарубіжних експертів, науковців, представників авторитетних інституцій.

  Подія відбудеться 6-8 червня 2018 року у місті Києві (готель «Братислава»).

  Тема конференції -  новації та тенденції у сфері безпеки та гігієни праці, європейський досвід впровадження передових практик.

  У програмі масштабного заходу - виступи вітчизняних та міжнародних експертів, професійне середовище, майстер-класи, практикуми і тренінги; зустріч з колегами, ділова, конструктивна платформа для спілкування і дискусій.  

  Контакти організаторів -  (044) 559 19 51, 558 74 27.  

  Для участі у конференції необхідно заповнити відповідну анкету - заявку, розміщену на сайті журналу «Охорона праці».


   

 • «Галина Кушнір: За одного нелегала штраф - 111 тисяч гривень». Інтерв’ю заступника начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області газеті «Погляд»

  «Галина Кушнір: За одного нелегала штраф - 111 тисяч гривень»

  Інтервю заступника начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області газеті «Погляд».

  Автор тексту - Олесь Задністровський.

  «Якщо у роботодавця знайдуть неоформленого працівника, то це загрожує величезним штрафом»

  Відверто кажучи, сьогодні економічна ситуація в державі вкрай негативна. Підприємці, особливо малі, перебувають на межі виживання. Саме тому часто вони не оформляють найманих працівників, щоб зменшити фіскальне навантаження. З іншого боку, держава намагається виявляти такі порушення. Що загрожує таким роботодавцям та які права мають обидві сторони, розповідала заступник начальника Управління Держпраці в Чернівецькій області Галина Кушнір.

  «Чому зростають штрафні санкції»

  - У трудовому законодавстві відбулися досить суттєві зміни. Чого саме вони стосуються?

  - Змінився порядок здійснення контролю за підприємствами, установами, організаціями з питань трудового законодавства. Було ухвалено новий порядок здійснення контролю, змінилася навіть назва наших заходів – відтепер вони називаються інспекційні відвідування, з’явилися службові посвідчення особливого зразка в інспекторів. Копії цих службових посвідчень розміщено на сайті Держпраці України і кожен роботодавець, коли до нього приходить інспектор і демонструє посвідчення, може звірити фотографію та номер посвідчення. Бо траплялося, коли до роботодавців приходили псевдоінспектори і хотіли скористатися становищем. Наші фінансові санкції посилилися, Служба працює нині в іншому режимі. І шахраї використовували це, представляючись інспекторами праці, відповідно, вимагаючи якісь послуги чи матеріальні вигоди.

  Коли роботодавець бере найманого працівника без оформлення, він одразу наражається на небезпеку

  Також змінилося саме здійснення контролю – як ми повинні реагувати на звернення громадян, які контрольні заходи здійснювати, на яких підставах, в  які терміни тощо.

  - Знаю, що значно зросли штрафні санкції, особливо щодо тих роботодавців, в яких працюють неналежно оформлені працівники. Оскільки мораторій на перевірки скасовано, скільки таких випадків було виявлено?

  - Чому зростають штрафні санкції? Бо вони залежать від розміру мінімальної заробітної плати. Якщо 2016 року головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області накладали штраф, керуючись розміром мінімальної зарплати 1450 гривень, то з 1 січня 2017-го – 3200 гривень. А з першого січня 2018 року вже 3723 гривні. Обіцяють 4100 гривень, а далі навіть 5 тисяч гривень. Відповідно зростає розмір штрафних санкцій.

  Зараз, наприклад, за одного «нелегала» - неналежно оформленого працівника – штрафна санкція сягає 30 мінімальних зарплат. Це - 111 тисяч 690 гривень.

  «Сьогодні виявили 92 людини, які працювали за цивільно-правовими угодами»

  - А чи така чимала штрафна санкція не може вбити цього малого підприємця? Бо маючи одного-двох найманих неоформлених працівників сплатити 200 тисяч штрафу – це вартість усього бізнесу?

  - Тому ми і звертаємося до роботодавців, що не варто так ризикувати. Бо якщо є порушення, то ми не маємо жодних підстав не накладати штрафних санкцій. А роботодавець може зробити вибір – або тримати нелегальних працівників, або працювати спокійно і в правовому полі.

  - Чи немає якогось першого попередження для роботодавців, щоб вони за найкоротший час усунули усі порушення без накладання величезного штрафу?

  - Фахівці Держпраці проводять масштабну інформаційно-роз’яснювальну роботу серед роботодавців. І зараз ми про це говоримо, постійно попереджаємо про відповідальність і радимо не ризикувати. Згідно з новими правилами, інспектор Держпраці має право проаналізувати матеріали Пенсійного фонду, Державної фіскальної служби тощо. І прийшовши на підприємство, здійснити роз’яснювальну роботу – про необхідність дотримання законодавства, інакше будуть накладені штрафні санкції за результатами заходів контролю. Це передбачено відповідною Постановою Кабміну.

  Водночас роботодавець самостійно може звернутися до Управління Держпраці, аби інспектори відомства відвідали його підприємство й здійснили інспекційне відвідування. І якщо там навіть знайдуть порушення, то керівника чи установу не будуть притягати до відповідальності. Але щодо нелегалів ця норма діяти не буде. Бо жоден керівник не прийде і не попросить перевірити роботу підприємства, де працюють «нелегали». Такі перевірки стосуються певних бухгалтерських питань, ведення документації тощо.

  - Скільки випадків з моменту скасування мораторію на перевірки було виявлено?

  - Мораторій було скасовано з 23 лютого і сьогодні ми виявили 92 людини, які працювали за цивільно-правовими угодами, які мають ознаки трудових (неправильно оформлені трудові відносини). А 17 людей працювали без належного оформлення (контрольні заходи здійснені за зверненнями громадян, на підставі даних ДФС тощо). І відповідно, ці роботодавці отримали значні штрафні санкції. Один із них сплатив понад 500 тисяч гривень (за 5 нелегальних працівників), інший навіть більше 670 тисяч гривень штрафу (за 6 нелегальних працівників).

  Хочу наголосити, якщо роботодавець, на підприємство котрого із інспекційним відвідуванням прийшли головні державні інспектори Держпраці, не допускає їх до здійснення заходу, то штраф за таку дію сягатиме ста мінімальних заробітних плат –  372 тисячі гривень.

  «Стажування неможливе без офіційного оформлення»

  - Про права і захист найманих працівників зрозуміло, які права і захист мають роботодавці? Як їм захиститися від недобросовісних найманих працівників?

  - Коли роботодавець бере найманого працівника без оформлення, він одразу наражається на небезпеку. Він хоче в чомусь зекономити, а з іншого боку, така людина може щось вкрасти та втекти, або взагалі не вийти на роботу без жодної причини. І куди йому в такому разі звертатися, якщо цей працівник не був офіційно оформлений?

  - А щодо офіційно оформлених?

  - Якщо роботодавець не впевнений в людині, то може взяти її на роботу за трудовим договором на місяць чи на інший короткий часовий термін. Законодавством передбачено короткий термін дії такого договору.

  - А щодо стажування?

  - Стажування також неможливе без офіційного оформлення. Бо роботодавці беруть співробітника, особливо молодого, нібито на стажування. Але він не має права працювати без офіційного оформлення. Людину можна оформити на тиждень. За цей час, наприклад, вона показала, що не справляється зі своїми обов‘язками. Але людина не може працювати без офіційного оформлення. Бо якщо підприємство відвідає інспектор Держпраці й виявить цей факт, то штрафувати будемо навіть за одну годину роботи без оформлення.

  Також хотіла наголосити, що в області збільшується кількість інспекторів праці. Це дуже важливо. В Управлінні Держпраці працює невеликий відділ з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів – 12 фахівців (ще є дві вакансії). Але тепер, згідно зі змінами у законодавстві - кожен орган місцевого самоврядування повинен мати інспектора праці. Їхня чисельність залежить від кількості населення – для Чернівців – це цілий відділ, в невеликій об’єднаній територіальній громаді - одна людина. Це буде така собі сітка посадовців, котрі будуть стежити за дотриманням законодавства про працю в регіоні. Зараз в ОТГ області працюють 16 інспекторів праці.


   

 • Нагороджено переможців регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей»

  Нагороджено переможців регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей»

  Загалом участь у регіональному туру творчого змагання взяли понад 350 юних буковинців - учнів загальноосвітніх навчальних закладів, ліцеїв, гімназій, професійно-технічних коледжів та училищ, вихованців студій та гуртків образотворчого мистецтва.  

  Творче змагання відбувається вже сьомий рік поспіль. Започатковано конкурс всеукраїнським  журналом «Охорона праці», захід відбувається під патронатом Державної служби України з питань праці. Організатором регіонального відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу на Буковині є Управління Держпраці у Чернівецькій області та Державне підприємство «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці».

  Співорганізаторами творчого змагання виступають департамент освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації та управління освіти Чернівецької міської ради.

  Цьогоріч урочисте нагородження переможців відбулося у виставковій залі Центру культури «Вернісаж» на вулиці Ольги Кобилянської, 53 обласного центру. В ошатній залі, де організатори виставили кращі роботи, пам’ятні сувеніри та почесні грамоти отримали:

  Венгринюк Богдана  -  вихованка Стрілецькокутського закладу дошкільної освіти «Берізка» (вихователь – Іванчак Оксана Іванівна),  Друцул Софія - учениця Ошихлібської ЗНЗ І-ІІІ ступенів (керівник роботи - Анатійчук Богдана Миколаївна),  Морарь Лідія - вихованки гуртка «Гармонія» Герцаївського районного ліцею імені Г. Асакі (керівник роботи - Морарь Анна Костянтинівна), Попович Юлія, Пирог Валерія, Андронік Влада, Доник Поліна - учениці Вашковецької ЗОШ. Керівник творчих робіт юних переможниць - педагог  Жалюк Наталія Тимофіївна.

  У списку переможців - Арсеній Владислав та Савка Ксенія  - учні Новоселицької гімназії, керівники робіт  - Горбатиюк  Г.О. та  Ковдриш Аліна Михайлівна), Колодяжна Софія (Чернівецька гімназія №7, керівник - Маланій Н.С.), Мошуля Назарій та Чорней Марина - учні Путильської художньої школи (педагог - Лікар Марія Василівна),  Владімірова Катерина та Королюк Олеся (Сторожинецька районна гімназія, вчитель - Баришева Олена Юріївна), Семенюк Марія (Боянська ЗОШ, керівник роботи - Жалба Софія Георгіївна), Вієра Ольга (Чернівецький професійний ліцей сфери послуг, керівники роботи - Мироник Юлія Іванівна, Федорок Анна Михайлівна), Женерет Дмитро (Колінковецька ЗНЗ, керівник - Калиняк Жанна Сергіївна), Марчук Дмитро (Чернівецька ЗОШ №19, учитель - Яцко Аліна Іллівна), Іонашку Єлизавета (Вище професійне художнє училище №5, керівник роботи - Трандафір - Лисак Валентина Степанівна), Павлюк Анна (Чернівецький багатопрофільний ліцей №4, керівник - Павлюк Олеся Георгіївна), Нікітіна Кароліна (Хряцківецький НВК, керівник - Тома Валентина Дмитрівна), Клим Святослав (Путильська ЗОШ, учитель - Клим Руслана Василівна).  

  «Ми вперто підтримуємо традицію нагородження переможців у значно більшій кількості, ніж це передбачено положенням творчого змагання, - підкреслив під час вручення відзнак кращим юним художникам  голова журі регіонального конкурсу, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак. - І хоча ми мали би відзначити лише дев’ятьох учасників, як найкращих, але якість дитячих робіт, які виставлені у цій чудовій, історичній  залі центру культури «Вернісаж»  свідчить про інше: ви всі - переможці, бо всі ці роботи - найкращі».

  Учасників урочистого заходу привітали співголова журі конкурсу, виконуючий обов’язки директора ДП «Чернівецький експертно-технічний центр»  Ігор Лехіцький та провідний фахівець групи моніторингу системи освіти, господарського обслуговування та аудиту установ освіти  департаменту освіти та науки Чернівецької обласної державної адміністрації Степан Щербанович.  Від імені департаменту освіти і науки посадовець вручив почесні грамоти педагогам, під керівництвом котрих школярі здобули перемогу у конкурсі.

  У віршованій формі учасників свята дитячої образотворчої творчості привітав учень Кам’янської  загальноосвітньої школи, учасник  обласних  конкурсів читців Іван Лазоренко.  У його декламуванні прозвучала поезія Ігоря Калиниченка «Квітка – Україна».


   

   

 • Перевезення пасажирів на одному із міжміських маршрутів здійснювалися без укладання з водієм трудового договору

  Перевезення пасажирів на одному із міжміських маршрутів здійснювалися  без укладання з водієм трудового договору

  На підставі матеріалів інспекційного відвідування головного  державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області до фінансової відповідальності за порушення чинного законодавства про працю, зокрема, у частині використання  не задекларованої зайнятості , притягнуто фізичну особу-підприємця.

  ФОП Ткачук М.О. надає послуги з перевезення пасажирів на міжміських маршрутах у напрямку Чернівці - Подвір’ївка  та Подвір’ївка - Чернівці.

  Встановлено, що ФОП надає такі послуги регулярно, однак трудового договору із водієм, котрий працює на цих маршрутах, не укладено, що є порушенням статті 24 Кодексу законів про працю України - «Укладення трудового договору».

  Тобто, фізична особа-підприємець, використовуючи найману працю, здійснила допуск працівника до виконання роботи без оформлення з ним трудового договору (контракту).

  Відповідно ФОП Ткачук М.О. нестиме відповідальність  за порушення законодавства про працю у вигляді накладення на неї штрафної санкції у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 111 690 (сто одинадцяти  тисяч шістсот дев’яносто гривень).

  Управління Держпраці вчергове нагадує роботодавцям, що використання не задекларованої праці є грубим порушенням законодавства про працю, що тягне за собою значну фінансову відповідальність.

  Шановні роботодавці! Ви використовуєте не задекларовану працю, якщо:

  здійснили фактичний допуск працівника до роботи без оформлення з ним трудового договору (контракту);

  виплачуєте заробітну плату (винагороду) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків;

  оформили працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи ним  повний робочий час, встановлений на підприємстві.

  Шановні роботодавці та працівники підприємств, установ, організацій Буковини, памятайте!

  Задекларована праця  це -  оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні та  трудові права і гарантії працівників.

  Незадекларована праця це - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або оформлена не у відповідність до чинного законодавства і не надає трудових і соціальних гарантій.


   

    

   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№5/2018)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№5/2018)

  У номері – найактуальніші теми та найважливіші події очима наших кореспондентів і провідних українських експертів у різних галузях охорони праці. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Володимир Терещенко. Нагороди роз’їхалися по Україні! Фінал конкурсу «Охорона праці очима дітей – 2018»

  Дмитро Матвійчук, Олександр Фандєєв. Роман Чернега: «Будь-які труднощі відкривають нові можливості». Інтерв’ю голови Держпраці для нашого журналу

  Валентин Медюк. Безпека дітей – на совісті дорослих. Стан безпеки й охорони праці в дитячих оздоровчих закладах Одеської області

  Каріна Захарчук. Хочу бути інженером з охорони праці. Учениця 11-го класу з Нововолинська – про обрану професію

  Фелікс Тимченко. Бережемо людей – зберігаємо бізнес. Як забезпечити безпеку працівників і безперервність бізнесу в кризових ситуаціях

  Сергій Колесник. Небезпечна Україна. Чому заробітчани не повертаються додому

  Людмила Солодчук. Революція у сфері експертних послуг. Актуальне інтерв’ю про нові вимоги до експертних організацій, які проводять експертизу стану ОП

  Віталій Цопа. Від інтегрованих систем менеджменту компаній – до інтегрованої системи менеджменту безпеки. Упровадження ІСМ на підприємстві забезпечує зниження втрат

  Сергій Колесник. Щоб дочасно не засипало. Про правила безпеки під час проведення робіт, пов’язаних з риттям траншей і котлованів

  Надія Якубович. Ідеальний офіс у BIIR. Умови праці в компанії

  Олена Крисанова. Превентивний – означає попереджувальний, запобіжний. Про організацію профілактичних заходів з ОП на Миколаївщині

  Володимир Потебешко. Установи основну причину нещасного випадку. Навчальний практикум журналу

  Сергій Колесник. Я би в докери пішов – хай мене навчать! Про ефективність функціонування СУОП у портах Миколаївської області

  Марія Алієва. Гігієна праці докерів. Умови й організація робіт

  Антоніна Нагорна, Ірина Кононова. Професійні захворювання: стан, проблеми виявлення, реєстрації та обліку в сучасних умовах. Аналіз динаміки профзахворювань в Україні

  Сергій Колесник. Дбають про тих, хто подбав про себе. Допомога застрахованим від нещасних випадків на виробництві

   У ДОДАТКУ «НА ДОПОМОГУ ФАХІВЦЮ З ОХОРОНИ ПРАЦІ» (№ 5/2018)

   Моніторинг законодавства

   Виктор Акуленко. Международный опыт внедрения OHSAS 18001. Практика внедрения СУОТ в организациях Беларуси в соответствии с государственным стандартом СТБ 18001 (на основе OHSAS 18001)

  Завдання роботодавця – мінімізувати небезпечні та шкідливі виробничі фактори. Про фактори, які можуть впливати на працівника, та обов’язки роботодавців

  Боремося із втомою і перевтомою. Прояви і показники розвитку втоми, заходи запобігання перевтомі

  Олександр Ігнатов. Коментар щодо застосування вимог безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками. Про особливості імплементації положень Директиви 2009/104/ЄС до національного законодавства

  Вимоги безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками. Зручний у користуванні текст нового регуляторного акта, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 28.12.2017 № 2072

  Володимир Потебешко. Експертна думка. Автор проаналізував та конкретизував положення Вимог безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками

  Володимир Шавернєв Один замість трьох. Про зміни щодо експлуатації підіймального обладнання у зв’язку з набранням чинності Правилами охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання

  Володимир Потебешко. Зварювальні роботи. Частина 2. Довжина кабелів переносного зварювального апарата. Допомагаємо фахівцям з ОП орієнтуватися в мінливому нормативно-правовому полі щодо умов виробничої діяльності та безпечної експлуатації засобів виробництва

  Запитували – відповідаємо. Відповіді фахівців Держпраці на запитання громадян і роз’яснення Фонду соціального страхування України.


   

   

 • Роботодавці зобов’язані дотримуватися законодавчих норм у питаннях оплати праці працівників

  Роботодавці зобов’язані  дотримуватися  законодавчих норм у питаннях оплати праці працівників

  До Управління Держпраці у Чернівецькій області звернувся заявник із відповідним клопотанням   щодо невиплати йому роботодавцем заробітної плати.

  На підставі звернення  фахівці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області провели  інспекційне відвідування приватного підприємства «БУРАК», що здійснює виробничу діяльність у Глибоцькому районі (саме це підприємство фігурувало у зверненні заявника).

  У результаті інспекційного відвідування встановлено грубі порушення законодавства про працю.

  Фахівці Держпраці виявили, зокрема, наступні факти: при звільненні  працівників (охоронців приватного підприємства) роботодавець  понад п’ять місяців не виплачував їм заборговану заробітну плату; упродовж часу роботи на ПП «БУРЯК» охоронцям належним чином не оплачувалася робота, яку вони здійснювали у нічний та понад урочний час, у святкові  та вихідні дні, не надавалися відгули; роботодавець не надавав їм щорічних  календарних відпусток із збереженням на їх період місця роботи;  в односторонньому порядку ухвалив рішення щодо одного із працівників, перевівши його на 50% окладу, чим суттєво погіршив умови оплати праці.

  Головні державні інспектори відомства встановили ще низку грубих порушень законодавства про працю.

  Виявлені факти неналежної оплати праці на ПП «БУРЯК» стали підставою для накладення на роботодавця відповідних штрафних санкцій.

  Так, через порушення встановлених  строків виплати заробітної плати працівникам, інших  виплат, передбачених законодавством про працю, дане підприємство зобов’язано заплатити штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 11 169 гривень.

  Ще одну санкцію накладено через порушення роботодавцем  умов оплати праці (робота у святкові та неробочі дні, робота у нічний час). Дана штрафна санкція склала суму у 111 690 гривень.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців з вимогою дотримуватися законодавства про працю, зокрема, у частині повноти, своєчасності виплати заробітної плати,  забезпеченні мінімальних гарантій при виплаті зарплати працівникам регіону.  


   

   

   

 • Осучаснення й модернізація виробництва - запорука уникнення випадків виробничого травматизму

  Осучаснення й модернізація виробництва - запорука уникнення випадків виробничого травматизму

  У рамках декади з нагоди відзначення Дня охорони праці фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області провели робочу зустріч з керівниками та трудовим колективом ТДВ «Трембіта».

  «Такі зустрічі  в трудових колективах,  особливо на тих підприємствах, що мають вагомі досягнення у сфері належного забезпечення промислової безпеки та охорони праці, мають стати традиційними, - зазначив при спілкуванні з генеральним директором ТДВ «Трембіта» Стелою Станкевич начальник Управління Держпраці Іван Луцак. - Основна ж тема таких трудових форумів має залишатися незмінною - як ефективніше забезпечити на виробництві  гідні, здорові та безпечні умови праці, як мінімізувати ризики можливих травмувань працівників. Не менш важливо у цьому контексті вивчати передовий досвід підприємств у сфері охорони праці й поширювати його».

  Натомість генеральний директор підприємства Стела Станкевич підкреслила: «На  підприємстві, яке по праву можна назвати передовим у галузі вітчизняної легкої промисловості, яке вже десятиліття має вихід на міжнародні ринки, надійну співпрацю зі світовими виробниками, не приділяти належної уваги створенню безпечних і здорових умов праці на виробництві просто неможливо».

  Керівник відомого у світі українського швейного бренду додала, що на підприємстві постійно осучаснюються й модернізуються технічні лінії для пошиття одягу.

  «Інвестиції  в технічне оснащення виправдані не лише підвищенням продуктивності, а відповідно й збільшенням кількості випущеної продукції, але й тим, що це є запорука уникнення випадків виробничого травматизму», - додала генеральний директор виробництва.

   «З досвіду роботи з нашими закордонними партнерами, при щорічних міжнародних аудитах, які підтверджують нашу співпрацю із відомими світовими брендами, питанням промислової безпеки, охорони та гігієни праці приділено особливу  увагу. Щоразу, як на підприємстві відбувається міжнародний аудит, фахівці, котрі його здійснюють, проводять вибіркові співбесіди з працівниками трудового колективу. Пріоритетними запитаннями таких співбесід є тема  уникнення виробничих ризиків під час виконання ними трудових обов’язків, дотримання законодавства з охорони та гігієни праці», - додав при спілкування з фахівцями Держпраці начальник відділу охорони праці Григорій Леонтюк.

  Під час робочих відвідин підприємства представники відомства побували у кількох цехах «Трембіти», зокрема, розкрійному, швейних та цехах волого-теплової обробки. Поспілкувалися з трудовим колективом.          

  Наприкінці зустрічі керівник Управління Держпраці з нагоди відзначення Дня охорони праці нагородив почесними  грамотами  генерального директора підприємства Стелу Станкевич та начальника відділу охорони праці Григорія Леонтюка - за багаторічну, сумлінну, плідну діяльність, спрямовану на створення гідних, безпечних і здорових умов праці трудового колективу ТДВ «Трембіта».


   

 • 14 травня відбудеться нагородження переможців регіонального туру Всеукраїнського конкурсу малюнка «Охорона праці - очима дітей»

  14 травня відбудеться нагородження переможців регіонального туру Всеукраїнського конкурсу малюнка «Охорона праці - очима дітей»

  Церемонія нагородження переможців регіонального відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу малюнка «Охорона праці - очима дітей» відбудеться у Чернівцях на вулиці Ольги Кобилянської, 53 у виставковій залі Центру культури «Вернісаж».

  Нагородження відбуватиметься 14 травня 2018 року о 15 годині.

  Буде відзначено авторів найкращих, за рішенням журі, робіт.

  Переможцями цьогорічного регіонального туру конкурсу стали:

  Венгринюк Богдана  -  вихованка Стрілецькокутського закладу дошкільної освіти «Берізка» (вихователь – Іванчак Оксана Іванівна);

  Друцул Софія - учениця Ошихлібської ЗНЗ І-ІІІ ступенів (керівник роботи - Анатійчук Богдана Миколаївна);

  Морарь Лідія - вихованки гуртка «Гармонія» Герцаївського районного ліцею імені Г. Асакі (керівник роботи - Морарь Анна Костянтинівна);

  Кращі роботи на конкурс надали й будуть відзначені:

  Попович Юлія

  Пирог Валерія

  Андронік Влада

  Доник Поліна

  Усі вони є ученицями Вашковецької ЗОШ. Керівник творчих робіт - Жалюк Наталія Тимофіївна.

  У списку переможців:

  Арсеній Владислав (Новоселицька гімназія, керівник роботи - Горбатюк Г.О.);

  Савка Ксенія (Новоселицька гімназія, керівник - Ковдриш Аліна Михайлівна);

  Колодяжна Софія (Чернівецька гімназія №7, керівник - Маланій Н.С.);

  Мошуля Назарій (Путильська художня школа, керівник - Лікар Марія Василівна);

  Владімірова Катерина (Сторожинецька районна гімназія, керівник - Баришева Олена Юріївна);

  Семенюк Марія (Боянська ЗОШ, керівник - Жалба Софія Георгіївна);

  Вієра Ольга (Чернівецький професійний ліцей сфери послуг, керівники роботи - Мироник Юлія Іванівна, Федорок Анна Михайлівна);

  Женерет Дмитро (Колінковецька ЗНЗ, керівник - Калиняк Жанна Сергіївна);                       

  Марчук Дмитро (Чернівецька ЗОШ №19, керівник - Яцко Аліна Іллівна);

  Іонашку Єлизавета (Вище професійне художнє училище №5, керівник роботи - Трандафір - Лисак Валентина Степанівна);

  Королюк Олеся (Сторожинецька районна гімназія, керівник - Баришева Олена Юріївна);

  Чорней Марина (Путильська художня школа, керівник - Лікар Марія Василівна);

  Павлюк Анна (Чернівецький багатопрофільний ліцей №4, керівник - Павлюк Олеся Георгіївна);

  Нікітіна Кароліна (Хряцківецький НВК, керівник - Тома Валентина Дмитрівна);

  Клим Святослав (Путильська ЗОШ, керівник - Клим Руслана Василівна).   

  Вітаємо переможців!

  Також спеціальними грамотами за участь у регіональному відбірковому турі Всеукраїнського конкурсу малюнка журі відзначить:

  Паскара Олександра (Новоселицька гімназія);

  Басараб Ангеліну (Новоселицька гімназія);

  Килимник Анастасію (Чернівецький ліцей сфери послуг);

  Мартиненко Поліну (гурток «Майстерня юних дизайнерів» МЦНТТУМ);

  Мацьківа Давида (Старожадівська ЗОШ);

  Попову Надію (Сторожинецький ЦДЮТ);

  Воропаєву Катерину (Чернівецька гімназія №7);

  Гаврилюк Анастасію (Чернівецька гімназія №5);

  Чебана Євгенія (гурток малювання «Світ фантазій» ЧОЦЕВ «Юність Буковини»);

  Мацалковську Софію (Чернівецька гімназія №5);

  Ткач Оксану (Южинецький ЗЗСО);

  Мироненкову Катерину (Сокирянська ЗОШ №1);

  Криворучко Анастасію (Чернівецький багатопрофільний ліцей №4);

  Черній Віолету  (Коболчинська ЗОШ);

  Сідор Діану (гурток «Гармонія» Герцаївський районний ліцей імені Г. Асакі);

  Туркевич Олену (Снячівська ЗОШ);

  Сірякову Олександру (Новоселицька гімназія);

  Дуду Єлизавету (Новоселицька гімназія);

  Клем Вікторію (Чернівецька ЗОШ №38);

  Усик Юлію  (Путильська ЗОШ);

  Семанчук Вікторію (Ошихлібський ЗНЗ);

  Кожокар Іларію (Боянська ЗОШ);

  Максимюка Михайла (Чернівецька ЗОШ №4);

  Манюк Олександру (Клішковецька гімназія).

  Окрему спеціальну подяку за участь у конкурсу буде вручено учнівському колективу  Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи – інтернату №2 у складі:

  Паринюк Богдани

  Рудой Вікторії

  Сачик Анатолія

  Паладійчука Роберта

  Рогович Софії

  Купшан Софії.

  Таку ж спільну подяку буде вручено вихованцям  гуртка «Образотворча студія» Новодністровського будинку дитячої творчості:

  Новаківській Яні

  Білобродовій Уляні

  Дундук Анастасії

  Ткач Вероніці

  Волощук Анні

  Кулій Анастасії

  Расенко Олені

  Вакарчуку Павлу

  Химич Анастасії.

  Ці учнівські колективи надали на конкурс найбільшу кількість  творчих робіт від одного навчального закладу.


   

       

   

   

   

 • На зустрічі з учнями ВПХУ №5 обговорено найактуальніші вимоги законодавства України про працю та охорону праці

  На зустрічі з учнями ВПХУ №5 обговорено найактуальніші вимоги законодавства України про працю та охорону праці

  Зустріч з учнями Вищого професійного художнього училища №5 Чернівців  відбулася у рамках відзначення Тижня охорони праці. На спілкування до навчального закладу прийшли фахівці Управління Держпраці, зокрема, начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович, головний державний інспектор відділу Дмитро Паламарчук, а також  головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю Олег Гончар.

  Розпочинаючи тематичну бесіду - лекцію, керівник навчального закладу Василь Андрусяк зазначив, що питання, які обговорюватимуться  за участю фахівців Держпраці, актуальні не лише у переддень відзначення Дня охорони праці, адже мовиться про забезпечення здорових і безпечних умов праці.

  На цьому наголосив і керівник структурного підрозділу Управління Держпраці Микола Остапович.

  «Уберегти себе від ризиків виробничої діяльності - обов’язок кожного працівника, - підкреслив фахівець Держпраці. - Безперечно, роботодавець зобов’язаний створити гідні, безпечні і здорові умови трудової діяльності для працівників, але кожному трудівникові слід пам’ятати про обов’язок додержуватися вимог нормативно-правових актів з охорони праці, регламентований статтею 14 Закону України «Про охорону праці», в якому чітко вказано, що працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоровя, а також про безпеку і здоровя оточуючих у процесі виконання будь яких робіт».

  Вихованцям закладу детально розтлумачено норми чинного  законодавства про промислову безпеку та охорону праці та надано відповіді на уточнюючі запитання студентів.

  Під час просвітницького заходу  з присутніми поспілкувався головний  державний інспектор Держпраці Олег Гончар.

  Посадовець наголосив на тому, що незабаром розпочнеться літня оздоровча кампанія для школярів та студентів. «Чимало із вас  улітку мають бажання попрацювати. Що повинні знати молодів люди, аби їхні трудові права не були порушені і що повинні пам’ятати роботодавці, використовуючи, зокрема, працю неповнолітніх - тема на часі», - підкреслив головний державний інспектор.

  Під час зустрічі також наголошено на ризиках   нелегальної зайнятості. Чи можна уявити масштаби цієї проблеми; чи свідомі роботодавці відповідальності у разі використання ними не задекларованої праці; чим ризикують працівники, особливо молодь, коли погоджуються на неофіційну зайнятість і чи  можливо відстояти свої соціальні й трудові права у разі,  коли людина, у силу різних причин погодилася на неофіційну працю - основні тези виступу фахівця Держпраці перед вихованцями училища.

  Насамкінець зустрічі фахівці Держпраці привітали цьогорічних учасників регіонального відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу «Охорона праці - очима дітей» із числа вихованців училища й повідомили про те, що учениця закладу Єлизавета Іонашку стала переможцем туру творчого змагання. Її роботу відзначено, як одну із кращих. Переможницю запрошено  на урочисте нагородження, а також керівника роботи Валентину Трандафір –Лисак.     


      

 • Фахівці Держпраці відновили соціальні та трудові права призваного на військову службу працівника

  Фахівці Держпраці відновили соціальні та трудові права призваного на військову службу працівника

  На підставі інспекційного відвідування головними державними інспекторами відділу  з питань додержання законодавства про працю, зайнятість  та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області встановлено порушення соціальних та трудових прав призваного на строкову військову службу працівника товариства з обмеженою відповідальністю «Техно - Нафто - Газ». Підприємство здійснює діяльність у місті Чернівцях.

  Фахівці  Держпраці встановили, що працівника даного підприємства (оператора АЗС),  призваного на строкову військову службу до лав Збройних Сил України, роботодавець звільнив з роботи, виплативши   йому  компенсацію за невикористану відпустку та вихідну  допомогу у розмірі двомісячної середньої заробітної плати.

  Здійснивши звільнення працівника, призваного на строкову військову службу, роботодавець  грубо порушив норми чинного законодавства України, а саме статті 119 Кодексу Законів про працю України – «Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків».

  Роботодавець  діяв усупереч Законам України  «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», якими мобілізованим та призваним на строкову військову службу працівникам, надаються відповідні гарантії та пільги, зокрема, у частині збереження за ними робочого місця.

  «За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову", - гарантується чинним законодавством України.

  Як наслідок, роботодавець не дотримав  встановлених законом гарантій та пільг працівникові, котрого було залучено до виконання військового обов’язку. За дане порушення штрафна санкція, накладена на підприємство «Техно - Нафто - Газ» посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області,  склала суму рівнозначну десятикратному розміру мінімальної заробітної плати, а саме 37 320  гривень.    

  Управління Держпраці у Чернівецькій області застерігає роботодавців від  порушення ними соціальних та трудових прав мобілізованих та призваних  на строкову  військову службу працівників.


   

 • Методичні рекомендації роботодавцям щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці

  Методичні рекомендації роботодавцям щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці

  Проведення атестації робочих місць за умовами праці здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року за № 442 - Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці” та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці”, затверджених Постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року за № 41.

  Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації (додаткові щорічні відпустки, доплати до посадового окладу, скорочена тривалість робочого тижня, спецхарчування) за роботу в несприятливих умовах праці.

  Правовою основою для проведення атестації робочих місць за умовами праці  є чинні законодавчі й нормативні акти, а саме:

  -   Стаття 7 Закону України „Про охорону праці”;

  -  Стаття 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”;

  -   Статті 7, 8 Закону України „Про відпустки ”;

  -    Постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 „Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”;

  -    Постанова Кабінету Міністрів України від 13 травня 2003 року  №679 „Про нову редакцію додатків 1 і 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 року № 1290 „Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці”;

  -      Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №163 „Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня”;

  -      Постанова Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року 576 Про затвердження переліку робіт із важкими, шкідливими та особливо шкідливими умовами праці у будівництві, на яких встановлюється підвищена оплата праці”;

  -     Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затверджена наказом МОЗ України №248 від 8 квітня 2014 року;

  -      Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 22 грудня 2000 року № 10-5301 „Про перелік робочих місць, на яких можуть встановлюватись доплати за умовами праці”;

  -      Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 21 травня 2001 року № 1210-517 „Про порядок безоплатної видачі працівникам молока або інших рівноцінних продуктів”.

  Атестація проводиться на підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

  Атестація робочих місць за умовами праці передбачає:

  -     виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих факторів та причин їх виникнення;

  -      дослідження санітарно-гігієнічних факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;

  -      комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці щодо відповідності їх вимогам стандартів, санітарних норм і правил;

  -        обґрунтування віднесення робочого місця до відповідної категорії за шкідливими умовами праці;

  -      підтвердження (встановлення) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочену тривалість робочого тижня, інші пільги і компенсації залежно від умов праці;

  -      перевірку правильності застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення;

  -       розв'язання спорів, які можуть виникнути між роботодавцями і працівниками стосовно умов праці, пільг і компенсацій;

  -       розроблення комплексу заходів по оптимізації рівня гігієни і безпеки, характеру праці і оздоровлення працюючих;

  -       вивчення відповідності умов праці рівневі розвитку техніки і технології, удосконалення порядку встановлення та призначення пільг і компенсацій.

  Проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до нормативно-правових документів дає можливість роботодавцям розробити комплекс заходів щодо створення здорових і безпечних умов праці, соціальний захист працівників, зайнятих на роботах в шкідливих та важких умовах праці.

  Ярослав Савко, начальник сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Чернівецькій області


   

   

   

 • За недопуск до проведення інспекційного відвідування фахівців Держпраці роботодавець заплатить 372 тисячі гривень

  За недопуск до проведення інспекційного відвідування  фахівців Держпраці роботодавець заплатить 372 тисячі гривень 

  До Управління Держпраці у Чернівецькій області із відповідною заявою про використання не задекларованої   праці  на товаристві «Агрозахідтрейд», що розташовується у Чернівцях, звернулася місцева мешканка та її юридичний представник. Дане звернення стало підставою для проведення інспекційного відвідування фахівцями Управління Держпраці щодо дотримання суб’єктом господарювання  вимог законодавства про працю.

  Інспекційне відвідування ТОВ «Агрозахідтрейд» намагалися здійснити начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Юрій Пуріч та головний державний інспектор Олег Гончар.

  Фахівці Держпраці прибули за юридичною адресою розташування  ТОВ «Агрозахідтрейд», однак  ніхто із  керівників підприємства до них не вийшов.  Лише після двогодинного намагання потрапити на підприємство, з’явився  представник товариства. Проте, жодного документа, необхідного для проведення інспекційного відвідування з питань дотримання вимог законодав-ства про працю щодо працевлаштування працівників, представник ТОВ «Агрозахідтрейд не надав.

  Як наслідок, фахівці Держпраці,  відповідно до пункту 18 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, передали керівникам ТОВ «Агрозахідтрейд» вимогу про надання у визначений термін документів, необхідних для проведення інспекційного відвідування, призупинивши процес проведення заходу  державного нагляду (контролю) на два робочі дні.

  Однак, керівництва ТОВ «Агрозахідтрейд» жодним чином не відреагувало на вимогу Держпраці і не надало необхідні для інспекційного відвідування документи, чим створило перешкоди у його проведенні.

  Відповідно до діючого законодавства, зокрема, статті 265 Кодексу законів України  про працю, у разі вчинення роботодавцем  перешкоджання при проведенні заходів державного нагляду (контролю) щодо виявлення працівників без належного оформлення,  штрафна санкція нарахо-вується  у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 372 300 гривень. Саме така штрафна санкція й була накладена на дане товариство.

  Державна служба України з питань праці та її територіальний підрозділ - Управління Держпраці у Чернівецькій області  проводить  активну інформаційно - розʼяснювальну роботу з метою консультування  роботодавців щодо застосування законодавства про працю.

  Це відбувається з ціллю запобігання порушенням, за які  роботодавцям доводиться сплачувати високі штрафи.

  Необхідну для роботодавців консультацію  можна отримати у відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області за адресою:

  м. Чернівці, вул. Поповича,2 , або за телефоном (0372) 55 04 08.

  Відповідні матеріали також розміщено на офіційному веб-сайті відомства.


   

   

Ми на YouTube

Важливо