UP

Статті

Фільтр
 • День охорони праці відзначатиметься цьогоріч під девізом: «Захищене і здорове покоління»

  День охорони праці цьогоріч відзначатиметься під девізом: «Захищене і здорове покоління»

  У Всесвітній день охорони праці, 28 квітня, в Україні відзначають День охорони праці. Цього року Міжнародною організацією праці визначено девіз Дня охорони праці – «Захищене і здорове покоління».

  Цей девіз збігається із завданнями і метою Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, який відзначають 12 червня.

  Забезпечення гідних і безпечних умов праці передбачено в Національній доповіді Уряду України «Цілі сталого розвитку: Україна», що була представлена 15 вересня 2017 року. У цьому документі визначено показники досягнення цілей сталого національного розвитку до 2030 року з урахуванням глобальних орієнтирів і принципів та суспільної думки щодо майбутнього країни.

  Одна із цілей – гідна праця та економічне зростання, її реалізація в інтересах молодого покоління потребує узгодженого комплексного підходу до викорінення дитячої праці та популяризації культури профілактики безпеки і гігієни праці.

  У контексті цієї події в Держпраці  відбулося засідання організаційного комітету з проведення Дня охорони праці в Україні, в якому взяли участь представники Держпраці, Міненерговугілля, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти і науки, Мінрегіонбуд, Держатомрегулювання, Міністерства внутрішніх справ, Міжнародної організації праці, Фонду соціального страхування, профспілок і роботодавців, редакції журналу «Охорона праці».

  Учасники засідання обговорили й ухвалили  за основу текст Звернення Організаційного комітету до органів державної влади, місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ і організацій та План заходів з відзначення у 2018 році Дня охорони праці в Україні під девізом „Захищене і здорове покоління”.


   

 • Недотримання правил безпеки під час використання газу у побуті - смертельно небезпечно

  Недотримання правил безпеки під час використання газу у побуті  -  смертельно небезпечно

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до буковинців й застерігає бути обережними при використанні газу у побуті.

  Дотримання основних вимог при користуванні опалювальними газовими приладами убезпечить споживачів  від аварійних ситуацій, пов’язаних з використанням газу у побуті, тому необхідно:

  використовувати послуги винятково спеціалізованих підприємств, що мають відповідні дозволи на виконання робіт з монтажу та проектування газового обладнання;

  категорично забороняється самовільне встановлення, заміна або переміщення газових приладів;

  необхідно забезпечити надійну вентиляцію та постійне провітрювання приміщення;

  при відсутності чи слабій тязі не користуватися газовими приладами (подальше користування газом можливо тільки після перевірки і очистки димоходів та вентиляційних каналів відповідними технічними службами);

  не дозволяється встановлювати в приміщенні, де є газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димові канали, примусову витяжну вентиляцію;

  не користуватися газовими приладами при несправній автоматиці безпеки;

  не використовувати приміщення, де встановлено газові прилади, для сну чи відпочинку;

  не використовувати  газові плити для обігріву приміщення;

  не перекривати крани після користування газовими приладами;

  під час використання газових приладів категорично забороняється залишати їх ввімкненими без нагляду.

  Якщо споживач відчув запах газу, необхідно терміново припинити користування газовими приладами, перекрити крани до них, відчинити вікна, кватирки для провітрювання приміщення, терміново викликати аварійну газову службу за телефоном 104.

  Недотримання правил безпечного використання газу у побуті - смертельно небезпечно.


   

 • Середня зарплата в Україні зросла до 7828 гривень і вдвічі перевищила мінімальний показник року

  Середня зарплата в Україні зросла до 7828 гривень і вдвічі перевищила мінімальний показник року

  Середня номінальна заробітна плата в Україні в лютому становила 7828 гривень, що більше, ніж удвічі перевищує показник мінімальної зарплати на поточний рік, закріплений в Законі «Про Державний бюджет України на 2018 рік», повідомляє Урядовий портал.

  У галузевому розрізі зарплати вищі за середню зафіксовані в промисловості (8347 грн), торгівлі (8537 грн), на транспорті (8496 грн), у сфері ІТ - технологій  (13242 грн), у сфері фінансової діяльності (14404 грн), у науковій діяльності (10524 грн). Зарплати в бюджетній сфері дещо нижчі, але вони також суттєво перевищують мінімальний показник.

  У регіональному розрізі зарплати вищі за середню отримували працівники підприємств та організацій Донецької та Київської областей. Наближаються до середнього по країні показники підприємств Дніпропетровської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської областей.

  Одночасно, зазначається на офіційному веб-ресурсі органів виконавчої влади України, зменшується показник заборгованості по зарплатах. Причому, найбільшу частку боргів становлять застарілі заборгованості, сформовані, передусім, на економічно неактивних підприємствах східних областей, зупинених, у тому числі, через бойові дії.

  Довідково: Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман поставив завдання довести показник середньої зарплати в Україні, за підсумками 2018 року, до 10 тисяч гривень.

  Глава Уряду наголосив, що таке підвищення забезпечать економічний ріст та політика Уряду щодо розвитку промислового потенціалу та залучення інвестицій і технологій в економіку держави.


   

 • Фахівці Держпраці проведуть технічне розслідування аварії, пов’язаної з використанням газу у побуті (оновлюється)

  Фахівці Держпраці проведуть технічне розслідування аварії, пов’язаної з використанням газу у побуті (оновлюється)

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області  створюється комісія технічного розслідування обставин і причин аварії, пов’язаної з використанням газу у побуті, що сталася учора, 28 березня, у приватному господарстві села Тарасівці Новоселицького району.

  За попередніми даними, у житловому  будинку господарства стався спалах зрідженого газу.  Інформація щодо потерпілих до Управління Держпраці наразі не надходила.

  Відомо також, що будівля, де стався спалах газу, негазифікована. 

  Після створення комісія технічного розслідування аварії, пов’язаної  з використанням газу у побуті,  обставини та причини її настання встановлять  у визначений Порядком термін.


   

 • Найбільше нехтують законодавством про працю на підприємствах приватної форми власності

  Найбільше нехтують законодавством про працю на підприємствах приватної форми власності

  Головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області  у минулому, 2017, році на підприємствах, в установах та організаціях регіону здійснено  454 заходи державного нагляду та  контролю  - 377 перевірок та 77 інспекційних відвідувань.  Перевірено 421 субєкта господарювання.

  У ході перевірок виявлено понад 980 порушень законодавства про працю та державне соціальне страхування. Майже половина від виявлених порушень - з питань  оплати праці, а саме заборгованість  із виплати заробітної плати, недотримання її мінімальних гарантій, невиплата компенсації у зв’язку з порушенням термінів виплати заробітної плати тощо. Зафіксовано також значний відсоток порушень (18%)  щодо робочого часу та часу відпочинку працівників. Порушення щодо укладання трудового договору між роботодавцем та найманим працівником фіксуються у 7% перевірок.

  Найбільша кількість порушень законодавства про працю - на  підприємствах та в установах приватної форми власності, за видами діяльності - в закладах торгівлі та громадського харчування.

  З метою усунення виявлених порушень головними державними інспекторами Держпраці роботодавцям винесено 265 приписів. Направлено до суду на предмет притягнення  до адміністративної відповідальності матеріали на 238 керівників - порушників трудового законодавства. За рішеннями судових інстанцій оштрафовано 192 посадових осіб.

  У 2017 році Управлінням Держпраці  направлено подання  про притягнення до дисциплінарної відповідальності  23 посадових осіб, щодо двох посадових осіб відповідні матеріали було направлено до правоохоронних органів.


   

 • Гість програми «Прайм-тайм» на радіо «Буковина» - заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір

  Гість програми «Прайм-тайм» на радіо «Буковина» - заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір

  Сьогодні, 28 березня, в ефірі радіо «Буковина» на запитання автора і ведучого програми «Прайм-тайм», журналіста Тараса Лазарука відповідатиме  заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Тема програми - «Незадекларована  праця - соціальне зло. Як працівнику відстояти свої конституційні права на гідні, здорові та безпечні умови праці».  

  Крім того, Галина Кушнір розповість радіослухачам про:

  - новації у законодавстві про працю;

  - про суттєві зміни штрафних санкцій для роботодавців у разі порушення ними законодавства про працю;

  - про те, що в об’єднаних територіальних громадах області почали працювати інспектори праці: хто ці фахівці, як вони діятимуть, і чому, власне, запроваджено посади інспекторів праці;

  - про результати наглядової діяльності головних державних інспекторів Держпраці у минулому році і чому все ж таки 70% роботодавців краю допускають порушення законодавства про працю.

  Програма вийде в ефірі радіо «Буковина» о 17.10.


   

   

 • Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад відбувся черговий навчальний семінар

  Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад відбувся черговий навчальний семінар

  Семінар-навчання для інспекторів праці та посадових осіб, котрі виконують обов’язки інспекторів праці органів місцевого самоврядування ініційовано  фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області, зокрема, відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів.

  Під час семінару представникам органів місцевого самоврядування заступник начальника Управління Держпраці  у Чернівецькій області Галина Кушнір та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч детально роз’яснили  норми законодавства про працю, зокрема, Порядок здійснення  державного контролю за додержанням законодавства про працю відповідно Постанови Кабінету Міністрів України  №295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

  Акцентували увагу на практичних аспектах проведення заходів контролю, зокрема, за своєчасною  та у повному обсязі оплатою праці працівників трудових колективів, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, належного оформлення трудових відносин.

  Слухачам семінару детально роз’яснено про відповідальність роботодавців за порушення законодавства про працю.

  Наразі фахівців органів місцевого самоврядування націлено  на проведення масштабної інформаційно-роз’яснювальної роботи  серед роботодавців у громадах, особливо щодо незадекларованої зайнятості.  

  «Націлюємо вас на те, що накладання штрафних санкцій  за порушення законодавства про працю на роботодавців не є основною  ціллю в діяльності ні інспекторів праці, ні головних державних інспекторів Управління Держпраці. Роботодавець повинен бачити в нашій  діяльності не каральний орган, а фахівців, які детально роз’яснять  і допоможуть працювати йому у правовому полі, - підкреслила слухачам навчального семінару заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір. - За результатами нашої співпраці, роботодавець повинен усвідомлювати усі ризики порушення ним законодавства про працю, у том числі, й фінансових санкцій».   

  Наразі в області створено 26 обєднаних територіальних громад, інспектори праці вже є у 18 із них.   

  Під час проходження семінару відповідні посвідчення інспекторів праці було вручено фахівцям Недобоївської, Клішківської та Конятинської  сільських рад – Валентині Дудчак, Івану Руснаку, Тетяні Пелепко.


   

   

 • Держпраці: незадекларована зайнятість позбавляє працівника на гідні, здорові і безпечні умови праці

  Держпраці:  незадекларована зайнятість  позбавляє працівника на гідні, здорові і безпечні умови праці  

  Одним з пріоритетних напрямів діяльності Держпраці України є запобігання використанню незадекларованої праці. Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на розвиток економіки країни, життєвий рівень людей.

  Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, які повністю забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників. Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.

  Беручи до уваги той факт, що за даними Мінекономрозвитку, рівень тіньової економіки у січні-вересні 2017 року становив 33 % від офіційного ВВП, Держпраці серед інших дієвих інструментів у подоланні незадекларованої праці використовує такий як роз’яснювальна робота – інформування населення про наслідки, які тягне за собою безвідповідальне ставлення до питання працевлаштування, попередження роботодавців про застосування санкцій за порушення законодавства про працю.

  Незадекларована праця в Україні найчастіше проявляється у таких формах:

  економічна діяльність без державної реєстрації;

  наймана праця без оформлення трудових відносин;

  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

  маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

  У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

  Повністю задекларована праця у тому разі, якщо роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

  Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати; виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо; виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу; соціального страхування.

  До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії. Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.

  Роботодавець має укласти з працівником трудовий договір, повідомити про прийняття особи на роботу державну фіскальну службу, виплачувати працівнику офіційну заробітну плату в повному обсязі, сплачувати за нього єдиний соціальний внесок. Виконання цих умов гарантуватиме працівникові здорові і безпечні умови праці.

  Роботодавець, який не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку. Не можна виключати й того, що роботодавець ризикує натрапити на аферистів, внаслідок чого понести фінансові втрати.

  Окрім того, за кожного неоформленого працівника законом передбачена штрафна санкція у розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат.

  Через високий рівень тіньової зайнятості держава втрачає доходи, які можна було б спрямувати на реалізацію програм соціально-економічного розвитку регіонів, підвищення добробуту громадян. Це зумовлює необхідність підвищення податків для підтримки державних витрат і надання соціальних послуг населенню, що, відповідно, є додатковим податковим тягарем для суб’єктів господарювання. Тобто, незадекларована праця створює замкнене коло, коли роботодавець, не оформлюючи легально працівників, намагається ухилитися від податків, але тим самим наражається на додатковий податковий тягар.

  Нові підходи в реалізації повноважень Держпраці, передбачені Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», довели свою ефективність у вирішенні проблеми незадекларованої праці.

  За 2017 рік інспекторами праці виявлено у 2,7 рази більше незадекларованих працівників, ніж у 2016 році.

  Так, упродовж 2017 року під час заходів контролю з питань додержання законодавства про працю виявлено 5177 працівників, які були допущені до роботи без належного оформлення трудових відносин, з них 2427 працівників без оформлення трудового договору та 2750 працівників, які виконували роботи на підставі цивільно-правових договорів, що мали ознаки трудових. 5338 працівників були допущені до роботи  з порушенням вимог статті 24 Кодексу законів про працю України, без повідомлення органів Державної фіскальної служби України.

  До суду направлено 274 протоколи про адміністративне правопорушення, винесено 314 постанов про накладення штрафних санкцій на загальну суму 209 мільйонів 96 тисяч гривень.

  Державна служба України з питань праці проводить активну інформаційно - розʼяснювальну роботу, консультує роботодавців щодо застосування законодавства про працю, щоб запобігти порушенням, за які доведеться сплачувати високі штрафи. Інспектори праці беруть участь у нарадах, семінарах в установах і організаціях, на підприємствах, в публічних заходах, інформуючи громадян про переваги офіційного працевлаштування, роботодавців - про наслідки за допуск працівника на робоче місце без укладення трудового договору.

  Держпраці наголошує:офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні і безпечні умови праці, регулярну виплату заробітної плати не нижче мінімальної, страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, безробіття та нещасного випадку на виробництві, офіційні відпустки.


   

 • Через ігнорування роботодавцем вимог нормативно-правових актів з охорони праці йому може бути відмовлено у наданні дозволу

  Через ігнорування роботодавцем вимог нормативно-правових актів з охорони праці йому може бути відмовлено у наданні дозволу  

  У відділі інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду на надання адміністративних послуг Управління Держпраці у Чернівецькій області  повідомляють: упродовж 2017 року суб’єктам господарювання регіону видано 194 дозволи на виконання робіт та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, продовжено строк дії 20 дозволів.

  Через ігнорування окремими роботодавцями вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці та через настання на їхньому  виробництві нещасних випадків зі смертельним наслідком у 2017 році відмовлено у наданні такої послуги дев’ятьом суб’єктам господарювання.     

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до суб’єктів господарювання області й попереджає!

  Відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, ухвалює рішення про відмову у видачі дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки у разі:

  неподання роботодавцем необхідних документів та (або) їх оформлення з порушенням встановлених вимог;

  подання недостовірних відомостей або висновку за результатами експертизи, який затверджено чи складено більш як за рік до дня подання заяви;

  встановлення згідно з висновком за результатами експертизи невідповідності об'єкта експертизи вимогам законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області акцентує увагу роботодавців на тому, що Держпраці України удосконалила Порядок видачі дозволів.  

  Ухваленою на засіданні Кабінету Міністрів України сьомого лютого Постановою „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 725 і від 26 жовтня 2011 р. № 1107” приведено у відповідність до чинного законодавства України Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки”.  

  У Державній службі України з питань праці зазначають, що удосконалений Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки передбачає скорочення переліку робіт підвищеної небезпеки, що потребують наявності дозволу, з 26 видів до 18 видів, переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, експлуатація (застосування) яких вимагає наявності дозволів, з 21 позиції до 11 позицій; розширення переліку робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації, з 8 видів до 19 видів, переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації, з 3 позицій до 5 позицій.

  Проект зазначеного акта був розроблений Державною службою України з питань праці з метою оптимізації дозвільних процедур шляхом переведення на декларативний принцип провадження господарської діяльності, зменшення кола роботодавців, яким необхідно отримувати дозвіл Держпраці, та розширення кола суб’єктів господарювання, які можуть експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки на підставі подання декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства про охорону праці; спрощення процедури видачі дозволів, надання адміністративних послуг в електронній формі та розширення повноважень територіальних органів Держпраці щодо видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, повідомлялося на сайті державного відомства.

  У контексті прискорення процесу євроінтеграції, імплементації європейського права до законодавства України та реалізації державної політики з питань дерегуляції господарської діяльності в Україні для Держпраці винятково важливим є дотримання таких принципів, як збереження життя та здоров’я працівника, задіяного у виробничому процесі, оцінка стану умов праці на виробництві шляхом проведення аудиту, добровільне страхування роботодавцями своєї відповідальності та відповідальності учасників процесу за створення безпечних умов праці. Подальше законодавче закріплення цих принципів дозволить повністю відмовитися від отримання дозволів та перейти на декларативний принцип, зазначають у Держпраці.


   

   

 • Найбільша кількість звернень до Управління Держпраці - через порушення роботодавцями законодавства про оплату праці

  Найбільша кількість звернень до Управління Держпраці - через порушення роботодавцями законодавства про оплату праці

  Головний спеціаліст звернення громадян та доступу до публічної інформації Управління Держпраці у Чернівецькій області   Валентина Сіманюк повідомила: за період 2017 року до Управління Держпраці буковинці адресували 314 звернень:  291 звернення - з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів та 23 звернення  - з питань промислової безпеки та охорони праці.

  На особистому прийомі у звітному періоді у керівників та головних державних інспекторів  Управління побували 184 мешканці Буковини, котрим надано консультації з питань додержання законодавства про працю та охорону праці.

  У зверненнях до Управління порушувалися питання недотримання трудового законодавства, зокрема, невиплати  заборгованості із заробітної плати, не нарахування та невиплати  індексації та компенсації працівникам, щодо правомірності укладання трудових угод, незаконного звільнення з роботи, невидачі трудових книжок при звільненні, а також щодо трудових та соціальних гарантій мобілізованих військовослужбовців.

  Найбільша кількість звернень надійшла через порушення роботодавцями краю законодавства про оплату праці, зокрема, через невиплату розрахункових коштів, заборгованість по заробітній платі, недотримання мінімальних гарантій при оплаті праці, невиплату індексації заробітної плати.   


   

 • Взаємодія Держпраці, Пенсійного фонду та ДФС сприятиме подоланню незадекларованої праці в Україні

  Взаємодія Держпраці, Пенсійного фонду та ДФС сприятиме подоланню незадекларованої праці в Україні

  На спільній нараді Державної служби України з питань праці, Пенсійного фонду України та Державної фіскальної служби України були присутні: керівництво Міністерства соціальної політики України, керівництво та  посадові особи зазначених центральних органів влади та керівники структурних підрозділів територіальних органів, а також  представники спільних представницьких органів профспілок та роботодавців на національному рівні, повідомляється на сайті Держпраці України.

  Основна тема обговорень – подолання незадекларованої праці в Україні, визначення дієвих механізмів з виявлення неоформлених працівників та впровадження ризик-орієнтованого та аналітичного підходу у здійсненні інспекційних відвідувань інспекторами праці Держпраці та органів місцевого самоврядування.  

  Ольга Крентовська, перший заступник Міністра соціальної політики України,  своєму виступі акцентувала увагу на важливості легалізації праці для успішної реалізації соціальної політики держави. Доповідач зазначила, що на сьогодні створено всі необхідні законодавчі та методичні основи, розроблені відповідні інструменти для здійснення спільної ефективної діяльності органів Держпраці, Пенсійного фонду та ДФС щодо виявлення незадекларованої праці.

  Перший заступник Міністра соціальної політики наголосила на тому, що мільйони людей в Україні працюють в тіні і отримують зарплати в конвертах. Тому перед Держпраці, зокрема, стоять завдання виявлення незадекларованої праці, оперативне реагування на порушення трудових прав працівників.

  Голова Держпраці Роман Чернега акцентував на тому, що незадекларована праця порушує права громадян і завдання Держпраці – не допустити цього, здійснювати постійний моніторинг, оперативно реагувати на скарги, що надходять від громадян, права яких порушуються.

  "Люди змушені виїжджати за кордон, шукати більших заробітних плат, кращого життя, а це відтік трудового та інтелектуального потенціалу України. Так, нелегальна праця створює недобросовісну конкуренцію, призводить  до економічних втрат для держави. Незадекларована праця - соціальне зло, яке необхідно якісно та ефективно долати",  наголосив Роман Чернега.

  Голова Держпраці, звертаючись до інспекторів праці, акцентував на усвідомленні соціальної важливості вирішення проблеми та відповідальності в роботі, адже загальнодержавний успіх у подоланні тіньової зайнятості залежить безпосередньо від роботи кожного інспектора праці.

  Олексій Зарудний, Голова правління Пенсійного фонду України, наголосив на необхідності проведення спільних нарад і заходів органів Держпраці, Пенсійного фонду та ДФС, обміну інформацією, створенні спільної  інформаційної бази задля ефективного здійснення  функцій, які на них покладає держава.

  Директор департаменту з питань праці Держпраці Ігор Дегнера озвучив підсумки роботи інспекторів праці за 2017 рік щодо виявлення неоформлених працівників та окреслив пріоритетні цьогорічні завдання як в контексті подолання незадекларованої праці, так і виявлення інших порушень трудового законодавства.

  Надія Юрченко, заступник начальника управління - начальник відділу контрольно-перевірочної роботи Департаменту податків і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України презентувала механізми виявлення неоформлених працівників органами ДФС та озвучила проблемні питання, з якими стикаються фахівці під час інспекційних заходів.

  На нараді також обговорили завдання соціальних партнерів в питанні забезпечення гідних умов праці та соціального захисту працівників, практичні аспекти здійснення заходів щодо легалізації трудових відносин та заробітної плати. Акцентовано увагу на взаємодії органів Державної служби України з питань праці, Пенсійного фонду України, Державної фіскальної служби, місцевого самоврядування та соціальними партнерами з питань легалізації трудових відносин.

  Участь у нараді від Управління Держпраці у Чернівецькій області  взяв начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Юрій Пуріч.


   

 • Найбільш травмонебезпечні галузі - лісове господарство, деревообробка та автомобільний транспорт

  Найбільш травмонебезпечні галузі - лісове господарство, деревообробка та автомобільний транспорт

  Про це зазначив під час засідання колегії Управління Держпраці у Чернівецькій області перший заступник начальника відомства Іван Гордей.

  Посадовець  наголосив на тому, що упродовж минулого, 2017, року в краї на виробництві сталося 34 нещасні випадки.  Це дещо менше, ніж у попередні роки.  В області спостерігається  й істотне зменшення смертельного виробничого травматизму, зокрема,у будівельній галузі, на підприємствах житлово-комунального господарства, в закладах торгівлі.

  Зростання виробничого травматизму зі смертельним наслідком натомість спостерігається у лісовій галузі, на виробництві деревини та  виробів з дерева, напідприємствах автомобільного транспорту.

  Найбільш травмонебезпечною залишається професія лісоруба.

  Під час колегії головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Алла Грубляк повідомила, що основними причинами настання нещасних випадків, зареєстрованих у минулому році  є організаційні чинники.     

  Побільшало нещасних випадків, що сталися внаслідок технічних причин, зокрема, у будівельній галузі, енергетиці, на підприємствах машинобудівної галузі.

  Найбільшу кількість нещасних випадків зі смертельним наслідком зареєстровано на підприємствах Вижницького, Сторожинецького, Хотинського районів.

  Про заходи,  спрямовані на зменшення виробничого травматизму, зокрема,  на одному із підприємств лісової галузі  регіону (у 2017 -у там мав місце випадок смертельного травмування), під час колегії заслухано  керівника служби охорони праці ДП «Берегометське лісомисливське господарство» Івана  Коротчука.

  Фахівець деталізував: у лісгоспі посилено превентивну роботу щодо запобігання виробничому травматизму, проведено додаткові профорієнтаційні навчання та додаткові інструктажі. Працівників у повному обсязі забезпечено спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту.  Видатки підприємства на ці цілі склали суму у понад один мільйон сімсот тисяч гривень.

  У ході зібрання Іван Коротчук також зазначив, що задля запобігання нещасним випадкам  у лісовій галузі необхідно впроваджувати нові методики розробки лісосік, особливо у гірській місцевості (а для цього - осучаснити норми чинного законодавства),  здійснювати професійний підбір працівників, велику увагу приділяти профорієнтаційним навчанням,  оновлювати технічні засоби та робочий інвентар.   

  Керівник служби охорони праці ДП «Берегометське лісомисливське господарство» висловив думку  про доцільність висвітлення  спеціалізованими тематичними періодичними виданнями передових методик здійснення лісосічних робіт підприємствами галузі і саме це могло би допомогти поширенню передових практик в  інших регіонах держави.


   

 • На спільній нараді Держпраці, Пенсійного фонду та ДФС обговорюють механізми посилення роботи з виявлення незадекларованої праці та порушень законодавства про працю

  На спільній нараді Держпраці, Пенсійного фонду та ДФС обговорюють механізми посилення роботи з виявлення незадекларованої праці та порушень законодавства про працю

  Серед присутніх на засіданні: Перший заступник Міністра соціальної політики Ольга Крентовська, Голова Держпраці Роман Чернега, Голова правління Пенсійного фонду Олексій Зарудний, Начальник відділу контрольно - перевірочної роботи Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС Надія Юрченко. А також керівники структурних підрозділів центральних та територіальних органів Держпраці та Пенсійного фонду.

  Роман Чернега наголосив на важливості своєчасного виявлення незадекларованої праці та оперативного реагування,ефективності роботи інспекторів праці Держпраці,а також комплексної спільної роботи з органами Пенсійного фонду та Державної фіскальної служби.

  Ольга Крентовська наголосила, що мільйони людей працюють у тіні й отримують зарплати в конвертах, тому перед Держпраці, зокрема, стоять завдання швидкого виявлення таких працівників.


   

 • До уваги аграріїв області! Дотримання законодавства з охорони праці - запорука уникнення випадків виробничого травматизму у галузі при весняно-польових роботах

  До уваги аграріїв області!

  Дотримання  законодавства з охорони праці - запорука  уникнення випадків виробничого травматизму у галузі при весняно-польових роботах

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців області: з початком весняно-польових робіт в агропромислових підприємствах, фермерських господарствах, колективних селянських спілках збільшуються  обсяги та інтенсивність виконання відповідних технологічних операцій,  задіяно більшу кількість працівників і техніки. 

  Усі ці чинники  є об’єктивними факторами, які збільшують вірогідність травматизму в галузі.

  Фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області  звертаються до керівників і працівників агропромислових підприємств з метою посилення превентивної діяльності щодо запобігання виробничому травматизму.

  Для належної організації сільськогосподарських робіт роботодавці зобов’язані:
  організувати проведення навчання, перевірки знань та інструктажів з питань охорони праці;
  забезпечити працівників спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечками, питною водою та засобами пожежогасіння;
  відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;
  не допускати до роботи працівників, котрі не пройшли медичний огляд;
  не допускати до роботи працівників, котрі не пройшли інструктажі з питань охорони праці;
  провести заходи щодо посилення трудової та виробничої дисципліни;
  для виконання технологічних процесів не експлуатувати машини й обладнання, що містять технічні несправності;
  замінювати, регулювати та очищати робочі деталі механізмів,  машин дозволяється тільки при непрацюючих двигунах.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує 

  з метою запобігання нещасних  випадків на механізованих виробничих процесах в полі необхідно:

  не допускати експлуатації несправних машин та обладнання, експлуатації тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі;

  дотримуватися нормативів щодо безпечної експлуатації сільськогосподарської техніки;

  забезпечити виконання ремонту і технічного обслуговування у спеціально призначених для цього місцях із застосуванням знарядь, пристроїв та інструментів;

  огородити захисними кожухами рухомі, обертові частини машин (карданні, ланцюгові, пасові, зубчасті та інші передачі), які забезпечують безпеку працівників;

  відповідальним особам контролювати упродовж робочої зміни дотримання працівниками вимог охорони праці та трудової дисципліни, відсторонити від роботи осіб, котрі  не пройшли навчання з питань охорони праці та порушують вимоги безпеки та гігієни праці;

  заздалегідь підготовлювати ділянки полів для роботи на них машин та тракторних агрегатів;

  завантаження сівалок і садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами повинно бути механізованим. Ручне завантаження допускається лише за умови зупинення посівного або садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора;

  при застосуванні гербіцидів та пестицидів для обробітку безпосередньо у полі потрібно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримувати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестицидів.

  Керівникам агроформувань області слід пам'ятати: згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець несе безпосередню відповідальність за створення на робочому місці в кожному структурному підрозділі гідних, безпечних та надійних умов праці працівників.


   

   

 • Фахівці Управління та інспектори праці органів місцевого самоврядування Буковини взяли участь у масштабному тренінгу

  Фахівці Управління та інспектори праці  органів місцевого самоврядування Буковини  взяли участь у масштабному  тренінгу 

  Захід відбувався на Львівщині за участю заступника директора Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Олени Коновалової та начальника відділу експертизи умов праці Державної служби України з питань праці Володимира Гончарука.

  До участі у семінарі - тренінгу було запрошено фахівців Держпраці та інспекторів праці з Чернівецької, Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Тернопільської областей.

  Від Управління Держпраці у Чернівецькій області участь у роботі семінару взяли: заступник начальника відомства Галина Кушнір, керівники та головні державні інспектори  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів, а також представники органів самоврядування Буковини, зокрема, Володимир Єфтемій (Мамалигівська сільська рада), Валентина Лушнікова (Сторожинецька міська рада), Володимир Гнатишин (Вашковецька міська рада), Василь Осташек (Вижницька міська рада), Степан Вітюк (Магальська сільська рада), Василь Січкар (Недобоївська сільська рада), Оксана Боброва (Чернівецька міська рада), Іван Божисько (Кострижівська селищна рада), Світлана Ващук (Великокучурівська сільська рада).    

  Заступник керівника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір зазначила, що такі заходи вкрай важливі, як для фахівців Управління, так і для представників органів місцевого самоврядування, адже у рамках тренінгу  присутнім  було надано багато роз’яснень щодо вимог законодавства  про працю. Учасників детально поінформовано про повноваження інспекторів праці.

  Олена Коновалова, зокрема, зазначила, що основним завданням інспектора праці  є забезпечення дотримання законодавства.  «Для нас головне  не штрафувати, а  допомогти роботодавцю працювати у правовому полі та не порушувати законодавство»,- сказала заступник директора Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці

  При цьому вона повідомила, що свої повноваження державні інспектори праці здійснюють на підставі законів України „Про ратифікацію Конвенції міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі” від 08.09.2004 № 1985-ІУ та „Про ратифікацію Конвенції міжнародної організації праці  № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві” від 08.09.2004 № 1986-ІУ.

  Під час тренінгу йшлося про підстави для інспекційних відвідувань та алгоритм   їх проведення. Зазначалося, що  інспекційне відвідування не може тривати більше десяти днів. При цьому інспектор праці може здійснювати інспекційне відвідування та невиїзні інспектування.

  Підсумовуючи, представник Держпраці закликала учасників особливу увагу при проведенні інспекційних відвідувань звертати на дотримання прав та гарантій  військовослужбовців.

  Примітно, що під час роботи семінару службове посвідчення інспектора праці органу місцевого самоврядування вручили представнику Чернівецької області - виконувачу обов’язки старости села Ставчани  Недобоївської сільської ради Хотинського району Василю Січкарю.


   

                   

 • Школярів та студентів запрошуємо до участі у конкурсі відеороликів «Охорона праці на захисті життя»

  Школярів та студентів запрошуємо до участі у конкурсі відеороликів «Охорона праці на захисті життя»  

  За підтримки Державної служби  України з питань праці редакція журналу «Охорона праці» організовує та проводить  серед учнівської молоді, а також  студентів середніх та вищих навчальних закладів Всеукраїнський конкурс відеороликів «Охорона праці на захисті життя».

  Творче змагання приурочено відзначенню Дню охорони праці в Україні.

  1. Цілі та завдання Конкурсу

  1.1. Головна мета Конкурсу – популяризація в суспільстві, зокрема серед старшокласників і студентської молоді, культури безпечної праці.
  1.2. Основними завданнями Конкурсу є:
  – привернення уваги молоді як майбутніх працівників до виробничих небезпек і ризиків на сучасному виробництві, а також до наявних проблем у сфері охорони праці та екології;
  – формування свідомої позиції молоді щодо важливості забезпечення здорових і безпечних умов праці в різних сферах суспільного життя,  відповідального ставлення до життя та здоров’я, результатів діяльності людини в природі;
  – популяризація сучасних підходів до управління охороною праці, оцінки ризиків, формування превентивної культури охорони праці;
  – активізація творчого потенціалу молоді, сприяння розвитку юнацької творчості;
  – виявлення та підтримка талановитої молоді.

  2. Організація Конкурсу

  2.1. Конкурс організовує і проводить ДП «Редакція журналу «Охорона праці» за підтримки Державної служби України з питань праці, територіальних органів Держпраці та інших підприємств, що належать до сфери управління Держпраці (за згодою).

  2.2. Конкурс проводиться в один етап – з січня  до березня 2018 року. Підбиття підсумків (фінал) та оголошення переможців відбудеться у квітні 2018 року.

  2.3. Для організації та проведення Конкурсу буде створено організаційний комітет, а для визначення переможців – журі. Склад організаційного комітету та журі затверджується наказом ДП «Редакція журналу «Охорона праці» до 1 березня 2018 р.
  Організаційний комітет розглядає надіслані роботи з 1 до 31 березня, журі працює з 1 до 15 квітня 2018 р.

  2.4. До організаційного комітету та журі залучаються представники Держпраці, Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства культури України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, спонсорів конкурсу, інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади, всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців і підприємців, всеукраїнських профспілок і профоб’єднань, Фонду соціального страхування України, Академії мистецтв, дитячих і молодіжних громадських організацій, засобів масової інформації тощо.

  3. Умови участі в Конкурсі

  3.1. До участі в Конкурсі запрошуються школярі  і студенти середніх та вищих навчальних закладів. Роботи, представлені на Конкурс, можуть бути виконані як самостійно, так і колективно.

  3.2. Конкурсні роботи мають відповідати заявленій тематиці Конкурсу і висвітлювати питання щодо безпечного ведення робіт у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, медичній сфері, будівництві, на транспорті тощо.

  3.3. Конкурс проводиться за номінаціями:

  для школярів – «Ризики навколо нас»;

  для студентів – «Охорона праці ХХІ століття».

  3.4. Приймаються лише оригінальні авторські роботи, що відповідають умовам Конкурсу.

  3.5. Для участі в Конкурсі учасник заповнює заявку по кожній номінації окремо  та разом з роботою надсилає в редакцію журналу «Охорона праці» електронною поштою. Надсилання через файлообмінник – з наданням редакції коду доступу.

  3.6. До кожного відеоролика потрібно додати заявку державною мовою, в якій зазначити:
  а) назву роботи;
  б) прізвище, ім’я, по батькові та дату народження автора (авторів);
  в) місце проживання (повну адресу) автора (авторів), контактний телефон, електронну адресу;
  г) назву навчального закладу;
  д) прізвище, ім’я, по батькові викладача з охорони праці (якщо такий є).

  3.7. Під час проведення Конкурсу обробка персональних даних учасників здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

  3.8. Роботи, надіслані на Конкурс, організатори Конкурсу не рецензують і не повертають авторам. Надіславши роботу на Конкурс, автор таким чином цілком погоджується з умовами Конкурсу, а також надає згоду на обробку своїх персональних даних і використання конкурсної роботи без будь-яких претензій щодо авторського права надалі.

  3.9. Роботи можуть використовувати ДП «Редакція журналу «Охорона праці», Державна служба України з питань праці та її територіальні органи під час організації конференцій, семінарів, нарад, презентацій, виставок, для транслювання на телебаченні тощо.

  4. Вимоги до відеороликів

  4.1. На конкурс подаються відеоролики, відзняті будь-якими доступними засобами.

  4.2. Роботи, які подані з порушенням встановлених термінів і не відповідають умовам конкурсу, журі не розглядає.

  4.3 Вимоги до робіт:

  формат відеоролика – вільний;

  тривалість ролика – до 10 хвилин;

  обов’язкове використання власних фото- та відеоматеріалів;

  кількість відеороликів – необмежена;

  формат файлу – AVI або MP4, стиснення – «без стиснення» або xVid.

  4.4. Роботи, відібрані оргкомітетом та подані журі, перевіряють на оригінальність.

  5. Критерії оцінювання конкурсних робіт

  5.1. Оцінювання учасників Конкурсу проводять за 20-баловою системою за такими критеріями:

  оригінальний підхід до створення ролика – максимально 4 бали;

  чітке і обґрунтоване використання нормативно-правових актів з охорони праці (для першої номінації – з безпеки життєдіяльності) – максимально 4 бали;

  переважне використання власних фото- та відеоматеріалів – максимально 4 бали;

  емоційний вплив на глядача – максимально 4 бали;

  глибина змісту відеоролика (втілення основної ідеї та проблеми у кадрі) – 4 бали.

  5.2. Суворо заборонено порушувати правила безпеки під час зйомки!

  5.3 Рішення за результатами Конкурсу журі оформлює протоколом та розміщує на сайті ДП «Редакція журналу «Охорона праці».

  6. Фінал Конкурсу

  6.1. Проведення фіналу Конкурсу організовує ДП «Редакція журналу «Охорона праці» у період з 31 березня до 28 квітня 2018 р. включно.

  6.2. Для визначення переможців фіналу Конкурсу не пізніше ніж 31 березня 2018 р. організаційний комітет проводить засідання, на якому пропонує журі за кожною номінацією до 20 робіт, які відповідають умовам Конкурсу.

  6.3. Журі визначає роботи, що посіли І, ІІ та ІІІ місця в обох номінаціях. Переможців фіналу Конкурсу  урочисто нагороджують відповідними дипломами, нагородами та цінними подарунками. Нагородження здійснюється в місті Києві на щорічній Міжнародній науково-практичній конференції, витрати на прибуття та перебування за рахунок учасників.

  6.4. Для фінансування Конкурсу ДП «Редакція журналу «Охорона праці» використовує кошти спонсорів, залучених до проведення Конкурсу, благодійників і чистий прибуток підприємства.


   

 • Онлайн-прийом: якими нормативно-правовими актами слід користуватися під час експлуатації парових та водогрійних котлів, водопідігрівачів

  Онлайн-прийом: якими нормативно-правовими актами слід користуватися під час експлуатації парових та водогрійних котлів, водопідігрівачів

  На онлайн-прийомі, який відбувся сьогодні з громадянами Донецької області, Максим Бикодер, інженер з охорони праці КП «Краматорськтепломережа», просив надати роз’яснення щодо застосування нормативно-правових актів з охорони праці під час експлуатації парових котлів, водогрійних котлів і водопідігрівачів. Адже на сьогодні розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 166-р скасовано НПАОП 0.00-1.26-96 Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПа (0,7 кгс/см2), водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115о С.

  Так, Володимир Шавернєв, головний спеціаліст департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці, роз’яснив, що у такому разі суб’єкт господарювання повинен дотримуватися вимог нормативно-правових актів з охорони праці, сфера застосування яких поширюється на відповідний вид обладнання або виконання робіт, повідомляє сайт Держпраці України.

  Згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці; забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці.

   Під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки слід керуватися настановами з експлуатації, інструкціями з охорони праці, що діють на підприємстві, іншими чинними нормативно-правовими актами з охорони праці.

  Також Володимир Шавернєв зазначив, що з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства України фахівцями Держпраці та інших заінтересованих організацій опрацьовано проект Правил з охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском. Зазначений проект Правил пройшов процедуру погодження в установленому порядку.

  Наразі проект Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском направлено для правової експертизи та реєстрації до Міністерства юстиції України.


   

   

   

 • Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці встановлює причини групового нещасного випадку

  Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці встановлює причини групового нещасного випадку 

  За дорученням Державної служби України з питань праці Управлінням  Держпраці у Чернівецькій області створено комісію зі спеціального розслідування групового нещасного випадку, в якому, у результаті дорожньо-транспортної  пригоди, постраждали п’ятеро працівників товариства з додатковою відповідальністю «Чернівецький хімічний завод».

  Четверо  працівників - заступник генерального директора - головний бухгалтер, заступник генерального директора - начальник відділу маркетингу та реалізації продукції,  юрист - консульт та  менеджер зі збуту - загинули на місці. П’ята постраждала -  начальник відділу праці та зарплати, роботи з кадрами - отримала у результаті ДТП  тілесні ушкодження.   

  Аварія сталася чотирнадцятого березня на трасі Чернівці-Тернопіль  у межах ділянки села Новий Киселів у результаті зіткнення службового  автомобіля, в якому перебували потерпілі, із вантажним транспортом.

  Комісія  зі спеціального розслідування  Управління  Держпраці у Чернівецькій області діє  відповідно  до Порядку проведення розслідування та ведення  обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.

  Очолює роботу комісії перший заступник начальника Управління  Держпраці Іван Гордей.

  До її складу входять фахівці Чернівецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області, управління з питань праці департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, Чернівецької обласної ради профспілок, представники підприємства та його профспілкового комітету.  

  Довідково: за два місяці 2018 року на підприємствах Буковини мали місце вісім нещасних випадків, в яких постраждали восьмеро працівників.

  Нещасні випадки сталися у соціально-культурній сфері, житлово - комунальному господарстві, на будівництві, на підприємствах пошти та зв’язку, у галузях  харчової промисловості, а також легкої текстильної промисловості та пошитті одягу.


   

 • На семінарі вчергове надано роз’яснення щодо заповнення та подання декларацій

  На семінарі вчергове  надано  роз’яснення щодо заповнення та подання декларацій  

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області  для посадовців  відомства  було організовано семінар - нараду   щодо заповнення та подання до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування.

  Семінар-нараду було організовано спільно з фахівцями ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці України». Участь у роботі заходу взяв завідуючий сектору  з питань запобігання та виявлення корупції Чернівецької обласної  державної  адміністрації Юрій Манастирський.

  Учасникам семінару детально розтлумачено процедуру заповнення електронних декларацій та її окремих розділів.

  «Суб’єкти декларування мають звернути увагу, що при заповнені декларації за 2017 рік, необхідно користуватися розміром прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня звітного року, тобто 1600 гривень. Слід також скоротитися Роз’ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» щодо заходів фінансового контролю», - наголосила перед учасниками  навчального семінару головний спеціаліст з питань запобігання та протидії корупції Управління Держпраці у Чернівецькій області Яна Яковчук.

  Декларантам також детально роз’яснено про відповідальність перед чинним законодавством у разі подання ними недостовірних даних.

  Окремо поінформовано про необхідність надання відповідної інформації у разі суттєвих змін у їхньому майновому стані.   

  «Відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі отримання суб’єктом декларування доходу чи придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, суб’єкт упродовж десяти днів зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції, - нагадала головний спеціаліст з питань запобігання та протидії корупції Управління Держпраці. - Під суттєвою зміною у майновому стані вважається отримання доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (на 2017 рік - 80 000 гривень). Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подаються винятково в електронній формі».


   

 • В об’єднаних територіальних громадах області працюють 16 інспекторів праці

  В об’єднаних територіальних громадах області  працюють 16 інспекторів праці

  Так, днями заступник начальника  відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області  Валентина Панчишина вручила посвідчення інспекторів праці старості сіл Снячів та Глибочок Великокучурівської об’єднаної територіальної громади Світлані Ващук та старості села Тисовець Великокучурівської ОТГ Василю Ковалю.

  Інспектори праці почали працювати ще у кількох ОТГ Буковини.

  Посвідчення інспекторів праці отримали, зокрема, виконуючий обов’язки старости села Ставчани Недобоївської сільської ради Хотинського району Василь Січкар, виконуюча обов’язки старости села Долиняни Недобоївської сільської ради Хотинського району Валентина Дудчак, спеціаліст Конятинської сільської ради об’єднаної територіальної громади Тетяна Пелепко та спеціаліст першої категорії з питань землевпорядкування Клішковецької сільської ради об’єднаної територіальної громади Іван Руснак.

  Загалом в  буковинських ОТГ регіону вже працюють  16 інспекторів праці.


   

 • На засіданні колегії Управління Держпраці визначено пріоритетні завдання щодо вдосконалення наглядової діяльності у сферах додержання законодавства про працю та охорону праці

  На засіданні колегії Управління Держпраці  визначено  пріоритетні завдання щодо вдосконалення наглядової діяльності у сферах додержання законодавства про працю та охорону праці

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області відбулося засідання  колегії, на якому детально проаналізовано результати роботи відомства у 2017 році та визначено пріоритетні завдання на вдосконалення  наглядової діяльності у сферах додержання законодавства про працю та охорону праці на нинішній, 2018, рік.

  Головував на колегії начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак. Участь у засіданні  взяли виконуючий обов’язки директора ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці України» Ігор Лехіцький та фахівці підприємства.

  На запрошення керівництва Управління, до роботи колегії долучилися начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування  України у Чернівецькій області Андрій Шевченко, голова Чернівецької обласної ради профспілок працівників лісової галузі Володимир Барабах ,  керівник служби охорони праці ДП «Берегометське лісомисливське господарство»  Іван Коротчук.   

  Під час роботи колегії, зокрема,  зазначалося: головними державними інспекторами Управління Держпраці у Чернівецькій області упродовж минулого, 2017, року здійснено  454 заходи контролю з питань додержання законодавства про працю, із них 377 перевірок та 77 інспекційних відвідувань. Загалом в області було перевірено 421 субєкт господарювання,  порушення трудового законодавства виявлено  у 265 роботодавців.

  «Ці дані свідчать про те, що понад 70% роботодавців  регіону допускають порушення законодавства про працю», - підкреслив на засіданні колегії начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак.

  Констатувалося, що одним із пріоритетних напрямів проведення перевірок залишалося дотримання суб’єктами господарювання трудового законодавства у частині виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій  та погашення заборгованості по заробітній платі:  у 2017 році фахівцями Управління було проведено 16 заходів контролю на 14 підприємствах-боржниках.

  Перший заступник начальника відомства Іван Гордей зазначив:  Чернівецька область  -  регіон, де загалом по державі зафіксовано найменшу заборгованість із виплати заробітної плати (станом на початок лютого 2018 року вона становила трохи більше двох мільйонів гривень), однак  на окремих підприємствах проблеми із виплатою заробітної плати все ж існують .         

  Саме тому до участі у засіданні колегії було запрошено керівників підприємств з найбільшою заборгованістю то заробітній платі, а саме,  підприємства «Чернівецький облавтодор» ДАК «Автомобільні дороги України» (понад 500 тисяч гривень) та ПрАТ «Авіакомпанія «Буковина» (понад 670 тисяч гривень).

  Представники суб’єктів господарювання прозвітували перед членами колегії про наявний фінансовий стан підприємств, зосередили увагу на об’єктивних чинниках, що слугували причинами заборгованості та повідомили про заходи, направлені на погашення перед трудовими колективами боргів по зарплаті.

  Під час засідання  колегії також активно обговорено результати заходів державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці, якими в області у 2017 році було охоплено трохи більше 4% суб’єктів господарювання. Так, головними державними інспекторами Управління було проведено 494 перевірки підприємств та 847 перевірок виробничих об’єктів, виявлено понад 6 600 порушень  норм чинного законодавства про охорону праці.   

  У підсумку роботи колегії ухвалено низку рішень, зокрема, у частині  організації роботи щодо подальшого ефективного здійснення заходів державного нагляду у сфері законодавства про працю та охорону праці, а також у частині здійснення превентивної  інформаційно-роз’яснювальної роботи серед роботодавців регіону. 

  Вирішено також продовжити практику заслуховування на засіданнях колегії звітів керівників підприємств, на яких виявлено суттєві порушення законодавства про працю та охорону праці.


   

   

 • На Буковині визначили учасників другого туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці - очима дітей»

  На Буковині визначили учасників другого туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей»

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області відбулося  перше засідання  журі  творчого змагання - регіонального відбіркового етапу Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей».

  Цьогоріч творче змагання відбувається всьоме. До участі у конкурсі надійшло понад триста робіт юних художників. Тому журі одностайно вирішило зробити кілька організаційних засідань, аби ретельно переглянути й обговорити  кожну творчу роботу  учасників.

  Сьогодні відбулося перше засідання, на якому  члени журі визначили роботи, що стануть учасниками Всеукраїнського конкурсу малюнка.

  До участі у другому, фінальному, турі Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей» журі вирішило направити  роботи:

  Венгринюк Богдани, вихованки Стрілецькокутського закладу дошкільної освіти «Берізка», вихователь – Іванчак Оксана Іванівна;

  Друцул Софії , учениці Ошихлібської ЗНЗ І-ІІІ ступенів, керівник роботи – Анатійчук Богдана Миколаївна;

  Морарь Лідії, вихованки гуртка «Гармонія» Герцаївського районного ліцею імені Г. Асакі, керівник роботи – Морарь Анна Костянтинівна.  

  Засідання журі відбулося за участю голови журі - начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака, а також за участю співголів журі, зокрема, Миколи Шкрібляка  - директора Учбово-методичного центру культури Буковини, голови Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, члена президії Львівського регіонального відділення  Спілки дизайнерів України, етнографа, журналіста, Заслуженого діяча мистецтв України та Ігоря Лехіцького -  начальника ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці».

  До активного обговорення перебігу та результатів  конкурсу долучилися й члени журі, зокрема, Інна Григорян - методист художньо-естетичного циклу міського методичного центру закладів освіти управління освіти Чернівецької міської ради, Степан Щербанович - фахівець з охорони праці комунальної установи «Група моніторингу системи освіти, господарського обслуговування та аудиту установ освіти області департаменту освіти та науки Чернівецької обласної державної адміністрації», Валентина Сіманюк - головний спеціаліст звернень громадян  та доступу до публічної інформації Управління Держпраці у Чернівецькій області та Олександра Захарова - юрисконсульт ДП «Чернівецький експертно-технічний центр Держпраці».

  Незабаром відбудеться ще одне засідання журі, на якому буде підбито остаточні результати творчого конкурсу та оприлюднено імена переможців регіонального відбіркового туру.

  Урочиста церемонія нагородження переможців відбудеться у рамках Дня охорони праці в Україні, який відзначається 28 квітня.

  Імена переможців буде  оприлюднено у рубриці «Конкурс дитячого малюнка» на сайті Управління Держпраці та на офіційній сторінці в мережі фейсбук.     


   

 • У разі порушення термінів чи достовірності даних у декларації, суб’єкт декларування відповідатиме за законом

  У разі порушення термінів чи достовірності даних у декларації, суб’єкт декларування відповідатиме за законом

  Суб’єкти декларування зобов’язані щорічно подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за визначеною формою.

  Термін подання декларацій – до першого квітня.

  У разі порушення термінів чи достовірності даних при поданні декларації, суб’єкт декларування відповідатиме за законом.

  Зокрема, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Дії, передбачені частиною першою або другою, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією доходу чи винагороди та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

  Подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації – караються штрафом від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.


   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№3/2018)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№3/2018)

  У номері – найактуальніші теми та найважливіші події очима наших кореспондентів і провідних українських експертів у різних галузях охорони праці. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Людмила Солодчук. Конкурс «Охорона праці очима дітей»: участь – це вже перемога. Проведення відбіркового етапу конкурсу в регіонах

  Олександр Темніков. Авторитетний мінімум. Відомості та показники, які зобов’язаний знати фахівець з ОП

  Зінаїда Купира. ГОСТи повертають. Радянська система стандартизації ще послужить як мінімум до 2019 року

  Тетяна Потапенко. Небезпечна звичка до небезпеки. Як знизити вплив людського чинника на статистику травматизму

  Наталія Сільвай. Вимоги НПАОП знай, а порушив – відповідай! Методи впливу на працівників і відповідальність за порушення НПАОП

  Сергій Колесник. Клуб за інтересами. Про роботу Ради спеціалістів з ОП підприємств машинобудівної галузі на Кіровоградщині.

  Людмила Солодчук. Хто на підприємстві відповідає за охорону праці? Досвід Київського картонно-паперового комбінату

  Олександр Лисенко. ISO 45001: готуємось до впровадження. На березень заплановано офіційну публікацію нового стандарту

  Олександр Фандєєв. Стандарти ISO – виходимо із зони комфорту. Що спонукає роботодавців до впровадження міжнародних стандартів

  Анатолій Яременко. Вантажити й розвантажувати без наслідків. Про основні причини травм під час вантажно-розвантажувальних робіт

  Дмитро Селявін. ДБН на службі охорони праці. Як запобігти нещасним випадкам під час виконання будівельних робіт підрядниками

  Володимир Потебешко. Установи основну причину нещасного випадку. Навчальний практикум журналу

  Валентин Кальниш, Роксолана Стасишин. Тут народжуються емоції. Оцінка емоційної стійкості на прикладі працівників енергетичних підприємств

  Олександр Фандєєв. Потерпілі є – винних немає. Вибух у ресторані «Апрель»: п’ять років потому

  Зінаїда Купира. Помилка в документі – привід звернутися до суду. Як діяти, якщо в акті Н-1 вказано неправильні відомості

  У ДОДАТКУ «НА ДОПОМОГУ ФАХІВЦЮ З ОХОРОНИ ПРАЦІ» (№ 3/2018)

  Новини законодавства

  Інформаційні повідомлення

  Оксана Когут. Статистичні звіти щодо умов праці: конфіденційність гарантовано. Про зміни в методології та інструментарії обстеження щодо умов праці на 2018 рік

  Черкащина навчає проведенню медоглядів. Покрокова інструкція із проведення медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці тощо

  Олег Моисеенко. Изменения внесли, а проблемы остались. Некоторые логические огрехи и загадки обновленного постановления КМУ № 1107

  Дмитро Селявін. Міжнародні практики та вітчизняна школа: СУОП vs OHSAS. Наскільки істотними є відмінності між СУОП та системою управління ГіБП і чи складно впровадити інтегровану систему на підприємстві

  Микола Федоренко. Організація утримання будівель і споруд. Частина 10. Безпечний прохід у місцях загального користування будинків. Нормативна база, місця переміщення людей, безпека руху інвалідів, знаки безпеки та ін.

  Аліна Тропіна, Тетяна Петренко, Іван Кучерявий, Віктор Малишев. Дисципліна «основи охорони праці». Особливості викладання дисципліни для студентів інженерних спеціальностей.

  Микола Федоренко. Установка, обладнання, машина, механізм, устаткування. Про необхідність однозначного визначення термінів у нормативних документах

  Запитували – відповідаємо. Матеріали онлайн-прийомів голови Держпраці та відповіді фахівців служби на запитання громадян.


   

Ми на YouTube

Важливо