UP

Статті

Фільтр
 • Вітання з Новим, 2018, роком

  Шановна буковинська громадо!

  Ми - на порозі Нового, 2018, року.

  Ще кілька годин і нинішній 2017 - й стане історією, але назавжди залишиться у долі і серці кожного з нас. Адже  саме у цьому році кожен із нас переживав драматичні  і хвилюючі моменти.

  Це був рік наших великих спільних надій, сподівань і перемог: Україна стала  ближчою світові і світ став ближчим Україні – вільній, незалежній і соборній державі.

  Щиро вірю, що ціна, яку заплачено за волю і незалежність країни, не буде марною.

  Від усього серця бажаю, аби у  році, що наближається, ми усі разом і надалі спільно долали перепони, здобували нові перемоги і виборювали нові звершення.

  Шановні буковинці, зичу вам, вашим родинам здоровя, радості, достатку, здійснення заповітних мрій, злагоди і  миру - у кожному домі і в усій Україні.

  З Новим, 2018, роком !

  Іван Луцак – начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


     

 • З першого січня розпочинається черговий етап електронного декларування

  З першого січня розпочинається черговий етап електронного декларування

  Шановні суб’єкти декларування! З метою завчасної підготовки до чергового етапу електронного декларування в Україні, який розпочинається з 01.01.2018, необхідно виконати такі дії, а саме перевірити адресу електронної поштової скриньки, яка вказана у Вашому персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр).

  Звертаємо увагу на те, що відповідно до Указу Президента України від 15.05.2017 №133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» доступ до окремих поштових серверів у домені .ru обмежений.

  У зв’язку з цим для роботи з Реєстром (отримання повідомлень, підтвердження зміни електронного цифрового підпису тощо) слід використовувати поштові скриньки, які не підпадають під зазначені обмеження (наприклад: ukr.net, i.ua, email.ua, gmail.com тощо).

  Якщо Ваша електронна поштова скринька підпадає під обмеження, то для її зміни у персональному кабінеті Реєстру необхідно створити (або використовувати іншу) особисту поштову скриньку. Після цього слід авторизуватися в Реєстрі за адресою: https://portal.nazk.gov.ua за допомогою власного електронного цифрового підпису, перейти у вкладку «Мій профіль», натиснути кнопку «Змінити контактні дані», у полі «Новий E-mail» вказати нову поштову скриньку та натиснути кнопку «Змінити E-mail».

  На нову поштову скриньку надійде лист «Зміна E-mail | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни E-mail перейдіть за посиланням у листі,  повторно здійсніть вхід у Ваш персональний кабінет та перевірте вкладку «Мій профіль». У полі «E-mail» повинна бути зазначена вже змінена електронна поштова скринька.

  Звертаємо увагу! Для зміни електронної поштової скриньки у Вашому персональному кабінеті Реєстру не потрібно отримувати новий ЕЦП.

  Необхідно також перевірити термін дії та працездатність Вашого електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) для роботи з Реєстром.

  Для отримання інформації про термін дії ЕЦП треба завантажити посилений сертифікат особистого ЕЦП з веб-сайту акредитованого центру сертифікації ключів (далі - АЦСК), в якому Ви отримали ЕЦП. Після цього натиснути на сертифікат подвійним кліком лівої кнопки миші та у вікні, яке відкрилось, переглянути термін дії сертифікату ЕЦП. Необхідно, щоб на дату подання електронних документів до Реєстру сертифікат ЕЦП був діючий. У разі, якщо термін дії сертифікату сплинув, Ви не зможете користуватись ЕЦП, в тому числі подавали електронні документи до Реєстру. Тоді Вам необхідно звернутись до АЦСК та отримати новий ЕЦП. Зазначаємо, що Національне агентство не є АЦСК. З переліком АЦСК Ви можете ознайомитись на сторінці https://portal.nazk.gov.ua у полі: “АЦСК”.   

  Після отримання нового ЕЦП Вам необхідно зайти на сторінку входу до Реєстру https://portal.nazk.gov.ua  і скористатись посиланням: «Я загубив/змінив свій приватний ключ». У полі «Поточна електронна адреса» вказати електронну поштову скриньку, з якою Ви зареєстровані в Реєстрі, та натиснути кнопку «Вислати код для відновлення». На вказану поштову скриньку надійде лист «Зміна ЕЦП | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни ЕЦП необхідно перейти за посиланням у листі, після цього у полі АЦСК обрати акредитований центр сертифікації ключів, в якому Ви отримали новий ЕЦП, обрати файл нового ЕЦП, вказати пароль від нового ЕЦП та натиснути кнопку «Змінити ЕЦП». Після успішного виконання вказаних дій з’явиться повідомлення про розгляд Вашої заявки. Заявки на зміну ЕЦП розглядаються протягом 1 доби у робочий час. Ви можете здійснити спробу входу до Реєстру з новим ЕЦП через вказаний час та не очікувати листа з подальшими інструкціями.

  Для перевірки працездатності ЕЦП Ви можете скористатись online-сервісом накладання ЕЦП на електронні документи за посиланням: https://ca.informjust.ua/sign. Результатом успішної перевірки буде повідомлення: «ПІДПИС НАКЛАДЕНО УСПІШНО, ЦІЛІСНІСТЬ ДАНИХ ПІДТВЕРДЖЕНО».

  Якщо при накладанні електронного цифрового підпису виникає помилка, слід звернутись до акредитованого центру сертифікації ключів, який Вам видав ЕЦП.

  Виконавши запропоновані дії, Ви завчасно підготуєтесь до чергового етапу декларування в Україні, чим полегшите собі роботу з Реєстром.

  Також нагадуємо, що на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції https://nazk.gov.ua у розділі «Декларування» Ви можете ознайомитись із Рекомендаціями при роботі з Реєстром.

  У разі виникнення проблем технічного характеру Ви можете звернутись до служби технічної підтримки за тел.: +38(044)200-06-94. або на відповідну електронну пошту при цьому:

  направляйте електронний лист з Вашої персональної електронної поштової скриньки, яка зазначена при реєстрації;

  у темі листа зазначайте суть Вашого питання;

  у листі необхідно зазначити Ваше П.І.Б., реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН) та викласти суть питання, за необхідності до листа додати скріншоти (зображення екрана) з Вашою помилкою.


   

 • На агропромислове підприємство через не проіндексовану заробітну плату працівникам накладено штрафну санкцію у 640 тисяч гривень

  На агропромислове підприємство через не проіндексовану заробітну плату працівникам накладено штрафну санкцію у 640 тисяч гривень

  У ході здійснення інспекційного відвідування на одному з агропромислових підприємств Кіцманського району  головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області встановлено значні порушення законодавства про працю, а саме Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Постанови Кабінету Міністрів України щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Порушення виявлено у частині не нарахування  і невиплати індексації заробітної плати працівникам підприємства  упродовж значного часу.

  Як наслідок, за порушення чинного законодавства про працю на підприємство  накладено штрафну санкцію у розмірі 640 тисяч гривень.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців Буковини й наголошує на тому, що нарахування та виплата індексації заробітної плати працівникам  підприємств, установ, організацій регіону є державною мінімальною гарантією в оплаті праці.

  Юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у разі порушення цих гарантій.

  Так, при  недотриманні роботодавцями мінімальних державних гарантій в оплаті праці застосовується штрафна санкція  у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом  на момент виявлення порушення за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  Варто зазначити: з 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата нараховувалася у сумі 3200 гривень, тому дана штрафна санкція становила 32 000 гривень за кожного працівника щодо якого виявлено порушення.

  З першого січня 2018 року штрафна санкція зросте, адже Законом про Державний бюджет України на 2018 рік встановлено підвищення мінімальної заробітної плати  до 3 723 гривень. Відповідно штрафна санкція  становитиме  37 230 гривень за кожного працівника щодо якого буде встановлено порушення мінімальних державних гарантій в оплаті його праці.


   

 • Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад області проведено семінар - навчання

  Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад області проведено семінар - навчання

  Організатором семінару - навчання для інспекторів праці виступило Управління Держпраці у Чернівецькій області. Участь у форумі взяли інспектори праці  Сокирянської, Сторожинецької, Мамалигівської, Недобоївської, Вижницької, Тереблечанської, Вашковецької, Рукшинської та ще низки місцевих об’єднаних територіальних громад краю.

  Розпочинаючи роботу семінару, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак наголосив на завданнях, що стоять перед Державною службою України з питань праці, територіальними органами державного відомства та інспекторами праці, що почали працювати у місцевих територіальних громадах, зокрема, й  Буковини.

  «На інспекторів праці покладено велику відповідальність, адже саме ви, як посадовці, утверджуватимете право контролю органів місцевого самоврядування за додержанням законодавства про працю, зокрема, у частині своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, дотриманні мінімальних гарантій при її нарахуванні, належному оформленні між роботодавцем та працівником трудових відносин» - підкреслив у зверненні до учасників  Іван Луцак.

  Керівник відомства побажав посадовцям органів місцевого самоврядування  плідної роботи та вручив відповідні посвідчення, зокрема, інспектору праці Рукшнинської ОТГ Ірині Ліхановій та інспектору праці Сокирянської ОТГ Оксані Кучерявій.

  Під час роботи форуму (координували його роботу заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Юрій Пуріч)  інспекторам праці було ретельно роз’яснено вимоги чинного законодавства про працю, зокрема, Постанови  Кабінету Міністрів України №295 – «Деякі питання реалізації статті 295 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України  «Про місцеве самоврядування» та, зокрема, Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  У ході роботи семінару посадовцям органів місцевого самоврядування розтлумачено низку інших чинних законодавчих актів, що регламентують  дотримання законодавства про працю, у тому, числі Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

  «Місія інспектора праці полягає не лише у тому, аби виявити у роботодавців  порушення  законодавства про працю і накласти за неправомірні дії штрафні санкції, а насамперед у тому, аби роз’яснити  роботодавцям необхідність дотримання законодавства про працю, надати повне методично-інформаційне сприяння  і цим самим допомогти уникнути порушення трудових та соціальних прав працівників», - акцентувала заступник начальнику Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч підкреслив перед інспекторами праці на тому, що при виконанні професійних обов’язків виникають чимало вагомих корупційних ризиків.

  «Закликаю вас працювати лише у правовому полі, уникати будь яких дій, які можуть суперечити чинному законодавству, - зазначив Юрій Пуріч. – Взаємодія з роботодавцями має відбуватися у рамках соціального діалогу, пріоритетом для інспекторів праці мають стати особливо вразливі категорії працівників – інваліди, неповнолітні. Особлива увага -  роботі з мобілізованими  та призваними на військову службу працівниками».

  Фахівці Держпраці підготували та розповсюдили у ході семінару - навчання пакет чинних правових документів, що регламентують роботу інспекторів праці.         


   

 • На семінарі-нараді з роботодавцями Новоселицького району роз’яснено зміни до чинного законодавства про працю

  На семінарі-нараді з роботодавцями Новоселицького району роз’яснено зміни до чинного законодавства про працю

  Участь у семінарі - нараді, що відбулася днями у залі засідань Новоселицької районної ради, взяли роботодавці та головні бухгалтери підприємств, установ, організацій  Новоселицького району.

  Під час зібрання одним із основних питань обговорювалися зміни до чинного законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування.

  З учасниками форуму спілкувалася заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина.

  Зокрема, посадовець  деталізувала всі нововведення чинного законодавства про працю, виокремивши питання штрафних санкцій за порушення роботодавцями діючих законодавчих норм. Особливу увагу аудиторії вона звернула на необхідність легалізації найманої праці.

  «Використання незадекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом, - зазначила на форумі Валентина Панчишина. - Роботодавець повинен пам’ятати: він використовує не задекларовану працю, якщо не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби; якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах; якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі; якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників».

  Фахівець Управління Держпраці повідомила, що у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України головного кошторису країни –  Закону про Державний бюджет на 2018 рік , зросли соціальні стандарти, а саме - Законом встановлено підвищення мінімальної заробітної плати.  З першого січня 2018 року мінімальна заробітна плата виплачуватиметься у розмірі 3723 гривні, а у погодинному розмірі – 22, 41 гривні. Відповідно зросте і відповідальність роботодавців за порушення цих стандартів.

  Під час роботи семінару-наради Валентина Панчишина наголосила також на необхідності пожвавлення роботи з боку органів місцевого самоврядування щодо створення при об’єднаних територіальних громадах району посад інспекторів праці, або ж делегуванням обов’язків державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю іншим посадовим особам.  Заступник керівника відділу наголосила, це питання перебуває на особливому контролі керівництва Держпраці України, а відповідно керівників Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Участь у семінарі - нараді взяли представники Новоселицького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області,Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі, управління праці та  соціального захисту населення Новоселицької районної державної адміністрації, Новоселицького районного центру зайнятості.


   

 • Погашення заборгованості із заробітної плати – на постійному контролі

  Погашення заборгованості із заробітної плати – на постійному контролі

  На засіданні Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат 18 грудня 2017 року за участі представників органів виконавчої влади, державних підприємств, соціальних партнерів обговорено стан виплати заробітної плати на підприємствах державної форми власності, в бюджетних організаціях, а також проблемні питання погашення заборгованості зі сплати ЄСВ та платежів до Пенсійного фонду України, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  Міністр соціальної політики Андрій Рева, охарактеризувавши загальну ситуацію щодо заборгованості із заробітної плати на підприємствах та в організаціях, що належать до сфери управління центральних органів державної влади, акцентував на тому, що проблему погашення заборгованості не можуть вирішити лише перевірки контролюючих органів. Потрібні грамотні, ефективні управлінські рішення, що сприятимуть покращенню економічної діяльності підприємства, або, наприклад, про ліквідацію у зв’язку з недоцільністю подальшої діяльності.

  Про стан заборгованості із заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях державної форми власності та результати інспекційної роботи Держпраці доповів Голова Держпраці Роман Чернега. Він надав розгорнуту статистичну інформацію в розрізі галузей економіки і регіонів та аналіз причин виникнення заборгованості.

  За даними щотижневого моніторингу Держпраці, загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати станом на 11.12.2017 становила 2 млрд 151, 7 млн грн. Порівняно з даними Держпраці на початок року заборгованість зросла на 305,9 млн грн, або на 20,1 %.

  У структурі боргу із заробітної плати найбільші суми припадають на економічно активні підприємства – 1 млрд 356 млн грн, або 63,0 % від загальної суми. Підприємства-банкрути заборгували працівникам 726,2 млн грн, або 33,8 %,  економічно неактивні підприємства – 69,5 млн грн, або 3,2 %.

  За інформацією, що надійшла до Держпраці від центральних органів виконавчої влади, заборгованість із заробітної плати на підприємствах, що належать до сфери їх управління, на 11.12.2017 становила 957,1 млн грн, або 44,5 % від загальної заборгованості із заробітної плати в Україні. З початку поточного року заборгованість зросла на 355,3 млн грн, або на 59,0 %.

  Найбільша заборгованість на підприємствах: ДК „Укроборонпром” – 311,0 млн грн; Міненерговугілля – 247,3 млн грн; Фонду держмайна – 116,9 млн грн; Укравтодору – 80,0 млн грн; Державного космічного агентства – 54,5 млн грн; Мінекономрозвитку – 34,1 млн грн;  Мінагрополітики – 31,4 млн грн; Мінрегіону – 25,2 млн грн; Міноборони – 13,6 млн грн; Мінінфраструктури – 9,2 млн грн; Держрезерву – 7,0 млн грн; Держгеокадастру – 6,7 млн грн; Держгеонадр – 5,9 млн гривень.

  Суттєве зростання заборгованості протягом року зафіксовано на підприємствах: Мінерговугілля – на 191,7 млн грн, або на 344,8 %; Укравтодору – на 63,3 млн грн, або на 377,9 %; ДК „Укроборонпром” – на 53,3 млн грн, або на 20,7 %; Мінекономрозвитку – на 13,8 млн грн, або на 67,9 %; Мінагрополітики – на 13,0 млн грн, або на 70,3 %;  Державного космічного агентства – 5,4 млн грн, або на 10,9 %.

  Втім, зменшилася заборгованість на підприємствах Держгеонадра (на 4,0 млн грн), Держгеокадастру (на 2,7 млн грн), Національної академії аграрних наук України (на 430,9 тис. грн), Держрибагентства (на 142,6 тис. грн).

  Заборгованість із заробітної плати працівникам установ бюджетної сфери становила 25,5 млн гривень. Найбільшу заборгованість мають Івано-Франківська, Закарпатська, Черкаська, Тернопільська, Київська, Житомирська, Львівська та Чернігівська області.

  Такий стан погашення заборгованості із заробітної плати, як зазначив Роман Чернега, свідчить про невиконання центральними органами виконавчої влади графіків погашення заборгованості із заробітної плати. План-графік погашення заборгованості із заробітної плати виконано тільки одним органом – Державним агентством електронного урядування.

  Голова Держпраці поінформував Комісію про вжиті заходи за результатами інспектування. Загалом за вказаний період було перевірено 708 підприємств-боржників, які мали заборгованість у сумі 1 812,3 млн гривень. Складено та передано до суду 381 протокол про адміністративне правопорушення, винесено 83 постанови за невиконання вимог інспекторів праці, винесено 242 подання керівникам та власникам підприємств про притягнення до дисциплінарної відповідальності, матеріали 319 перевірок передано до правоохоронних органів. Винесено 936 постанов відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України про накладення штрафних санкцій у сумі 8,7 млн гривень. На вимоги інспекторів праці повністю чи частково погашено заборгованість із заробітної плати 173 тис. 252 працівникам на суму 950 млн 187 тис. гривень.

  Заслухавши також інформацію відповідних тимчасових комісій, створених при центральних та місцевих органах виконавчої влади, Державної фіскальної служби, інших органів державної виконавчої влади, керівників підприємств-боржників, Комісія прийняла рішення визнати недостатньою роботу центральних органів виконавчої влади у розв’язанні питання погашення заборгованості із заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску, розглянути питання доцільності перебування деяких керівників підприємств на посадах, забезпечити дотримання графіків погашення заборгованості, своєчасне інформування Держпраці про стан заборгованості із заробітної плати та інші рішення, що сприятимуть суттєвим позитивним змінам в даному питанні.


   

 • Мораторій на перевірки має бути виваженим

  Мораторій на перевірки має бути виваженим

   «Сьогодні надзвичайно важливо ухвалити необхідні рішення, щоби змінити систему державного контролю і нагляду, що дозволить створити належні умови для розвитку бізнесу», - зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи засідання Кабінету Міністрів України, яке було присвячено питанням дерегуляції. На засідання було також запрошено керівників контролюючих органів. У заході взяв участь Голова Держпраці Роман Чернега.

  За словами Прем’єр-міністра, система державного нагляду має функціонувати за новими принципами. «Мене штрафи не цікавлять! Мене цікавить безпека, благополуччя громадян і нормальний діловий клімат», - акцентував Володимир Гройсман.

  Наголосивши на неприпустимості блокування роботи підприємств з формальних ознак, Глава Уряду окреслив першочергові завдання в контексті дерегуляції. Йшлося про встановлення чітких критеріїв, за якими здійснюватиметься інспекційна діяльність, створення системи запобігання ризикам і запровадження чек-листів. «У кожному контролюючому органі має бути запроваджено систему оцінки та запобігання ризикам і чек-листи», – сказав Володимир Гройсман.

  Пріоритетним завданням Уряд визначив зростання економіки. На це спрямовано ключові програми підтримки цілих галузей промисловості та напрямів діяльності підприємців. У зв’язку з цим, Урядом було схвалено пакет документів щодо дерегуляції та зміни системи державного нагляду і контролю та скасовано близько 300 регуляторних актів, що створювали перешкоди для розвитку підприємництва і збільшували витрати на ведення господарської діяльності.

  Варто зазначити, що у 2018 році на Держпраці не поширюватиметься мораторій на здійснення інспекційної діяльності. Адже, окрім інших, питання подолання незадекларованої праці є одним із шляхів зростання економіки, повідомляється на сайті Держпраці.


   

 • Роман Чернега: «Сьогодні увесь ресурс Держпраці має бути задіяний у боротьбі із «тіньовою зайнятістю»

  Роман Чернега: «Сьогодні увесь ресурс Держпраці має бути задіяний у боротьбі із «тіньовою зайнятістю»

  Головною темою для обговорення на засіданні колегії Державної служби України з питань праці, що відбулося 14 грудня 2017 року, стало питання незадекларованої праці в Україні, повідомляє сайт державного відомства.

  Розв’язання цієї проблеми потребує тісної співпраці органів державної влади, соціальних партнерів та міжнародних експертів. Саме на цьому наголосив Голова Держпраці Роман Чернега, відкриваючи засідання: «Процес інституційних реформ в системі Держпраці триває. З огляду на те, що наша діяльність тісно повʼязана з реформуванням інших напрямів соціальної політики, зокрема пенсійною реформою, ми маємо діяти злагоджено і оперативно спільно з Державною фіскальною службою, Пенсійним фондом, органами місцевого самоврядування, адже часові рамки жорсткі і ми повинні продемонструвати вагомі результати вже сьогодні. Керівництво держави поставило перед Держпраці низку важливих завдань. І одним з головних є зниження рівня «тіньової» зайнятості на ринку праці».

  Керівник відомства наголосив на активній взаємодії з органами місцевого самоврядування: вже 187 інспекторів праці органів місцевого самоврядування отримали посвідчення і приступили до роботи.

  Вагомих результатів вдалося досягти, – констатував очільник Держпраці, – завдяки спільній роботі з Державною фіскальною службою і Пенсійним фондом України. За даними Пенсійного фонду України, кількість застрахованих осіб з початку 2017 року збільшилася більш як на 230 тисяч, в тому числі кількість найманих працівників збільшилася на понад 193 тисячі. Відповідно збільшились і  надходження до державного бюджету. Найбільше зростання застрахованих  осіб демонструють місто Київ, Одеська, Харківська, Вінницька і Київська області, за видами економічної діяльності – сільське, лісове, рибне господарство, оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспорту, будівництво.

  Пріоритетним напрямом залишається інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці. Роман Чернега відзначив, що позитивний вплив таких заходів очевидний. Люди отримують необхідні знання щодо своїх трудових прав, соціальних гарантій, роботодавці усвідомлюють переваги функціонування в законодавчому полі і роблять вибір на користь легальної праці. А у підсумку виграє вся країна, бо це шлях економічного розвитку і соціальної стабільності.

  «Працювати легально – це має стати трендом сьогодення», – підкреслив Голова Держпраці

  Директор департаменту з питань праці Держпраці Ігор Дегнера поінформував присутніх про результати моніторингу заборгованості із заробітної плати. Більша частка загальної суми заборгованості припадає на економічно активні підприємства. Станом на 11 грудня борги працівникам економічно активних підприємств становлять 1 млрд 356 млн грн., або 63 % загальної заборгованості із заробітної плати.

  Серед державних підприємств найбільшу заборгованість мають підприємства, що належать до сфери підпорядкування ДК „Укроборонпром”, Міненерговугілля, Державіаслужби, Донецької військово-цивільної адміністрації, Міноборони, Мінагрополітики, Мінрегіонбуд, Фонду державного майна України.

  На вимогу інспекторів праці Держпраці підприємства-боржники погасили заборгованість із заробітної плати на суму 846 млн 715 тис. гривень перед 225 тис. 300 працівниками.

  На засідання колегії були запрошені і заслухані керівники найбільших підприємств-боржників Київської області – ТОВ “Груп ДФ Інтернешнл Юкрейн”, ДП “Проектний інститут “Укрметротунельпроект”, ДП «Київський науково-дослідний інститут гідроприладів», ДП «Завод порошкової металургії».

  До обговорення соціально важливих питань долучилися Григорій Осовий – голова Федерації профспілок України, Сергій Савчук – Національний координатор МОП, Сергій Біленький – голова Всеукраїнського об’єднання обласних організацій роботодавців підприємств металургійного комплексу Федерації металургів України, Сергій Українець – заступник голови профспілки працівників нафтової і газової промисловості, Юрій Піжук – голова профспілки працівників державних установ, Михайло Волинець – голова Незалежної профспілки гірників України, Вячеслав Саєнко – голова Міжнародної антикорупційної асамблеї.

  Григорій Осовий підтримав стратегію Держпраці з подолання незадекларованої праці, розширення повноважень інспекторів щодо безперешкодного доступу до робочих місць. Зважаючи на зростання заборгованості із заробітної плати, він також закликав Держпраці разом із профспілками зробити все можливе, щоб змінити цю негативну тенденцію.

  Масштабну роботу Держпраці відзначив Юрій Піжук. На його думку, глибокий аналіз ситуації із дотриманням трудових прав громадян в Україні потребує медійного підсилення, аби привернути увагу суспільства до зазначених проблем, активізувати процес їх розв’язання.

  Національний координатор МОП Сергій Савчук зауважив, що імплементація положень конвенцій МОП № 81 і № 129 про інспекцію праці також сприятиме позитивним змінам у подоланні незадекларованої праці. Він запевнив, що Міжнародна організація праці надаватиме всебічну підтримку у створенні інтегрованої інспекції праці.

  Про стан здійснення ринкового нагляду доповів начальник відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Сергій Бабенко. Він акцентував на тому, що основним завданням ринкового нагляду є забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам щодо безпеки для життя і здоров’я людини, щоб досягти мети, яка відповідатиме суспільним інтересам – безпечна продукція, безпечні і здорові умови праці.

   Учасники засідання заслухали також звіти про результати роботи щодо запобігання і протидії корупції у Держпраці та сектору внутрішнього аудиту. В свою чергу Роман Чернега вкотре наголосив керівникам територіальних управлінь та державних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Держпраці, про особисту відповідальність за невиконання вимог антикорупційного законодавства.

  На завершення засідання Голова Держпраці зазначив: «Сьогодні увесь наш ресурс має бути задіяний у боротьбі з «тіньовою» зайнятістю. Роботи наступного року тільки примножиться. Тому ми повинні демонструвати свою компетентність, професіоналізм і неупередженість. Інколи влучна порада діє краще, ніж штраф. Превентивні заходи дають куди більший ефект, ніж залякування та санкції. Пам’ятаймо, що наші дії мають бути спрямовані на те, аби повернути довіру до державних органів і державних службовців».


   

 • На нараді - навчанні вказано на нагальну необхідність створення в освітніх закладах регіону служб охорони праці

  На нараді - навчанні  вказано на нагальну  необхідність  створення в освітніх закладах регіону служб охорони праці

  Відбулася нарада - навчання, на якій детально розглянуто питання організації  належного рівня промислової безпеки та охорони праці в навчальних закладах області.

  Участь у форумі взяли відповідальні працівники  управлінь освіти  районних державних адміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад та підвідомчих навчальних установ регіону.

  Від Управління Держпраці у Чернівецькій області участь у роботі наради-навчанні взяв керівник відомства Іван Луцак.

  Керівник територіального органу Держпраці підкреслив, що повна відповідальність за охорону життя і здоровя працівників закладів освіти законодавчо окреслена Законом України «Про освіту», «Про охорону праці» та Положенням  про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 1.08.2001 року за №563.  

  «Хотів би відзначити певну позитивну тенденцію, а саме те, що впродовж останніх років у буковинських закладах освіти не допущено випадків смертельного травматизму, однак випадки загального травматизму все ж мали місце,- зазначив Іван Луцак. – Зокрема випадки виробничого травматизму мали місце  у навчальних  установах Вижницького, Кіцманського, Сторожинецького районів та міста Чернівці. І це дає підстави для належної уваги з боку державного відомства, що здійснює нагляд (контроль) за дотриманням законодавства щодо охорони праці – територіального органу Держпраці».

  Керівник відомства  наголосив на форумі на нагальній необхідності створення в освітянських закладах, районних відділах освіти служб охорони праці, які забезпечують організацію виконання комплексних заходів з підвищення рівня охорони праці, здійснення контролю за належним  утриманням будівель та споруд, шкільним обладнанням та устаткуванням, моніторинг за їх технічним станом , організація проведення атестації робочих місць й низку інших важливих завдань.

  Під час наради присутнім було детально розтлумачено щодо видів і порядку проведення інструктажів, відповідності інструкцій з охорони праці, порядку навчання і перевірки знань з охорони праці працівників і посадових осіб.


   

 • Працівник отримав тяжку травму

  Працівник  отримав тяжку травму

  До Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло повідомлення про настання нещасного випадку, в якому постраждав працівник технічної служби станційної лінійної дільниці №1 Сторожинецького РЦТ №181 Чернівецької філії ПАТ «Укртелеком».

  Постраждалий 1974 року народження працював на підприємстві за професією кабельника - спаювальника.

  Нещасний випадок стався за таких обставин:  на центральній вулиці села Великий Кучурів Сторожинецького району  працівник оглядав місце обриву комп’ютерного кабелю (кабель належить іншому провайдеру). Повз місце обриву дорогою рухався  автомобіль. Машина зачепила бампером обірваний дріт, який збив з ніг кабельника. У результаті падіння постраждалий отримав тяжку черепно-мозкову травму. Наразі він перебуває на лікуванні у лікарні швидкої медичної допомоги м. Чернівців.

  Контроль за своєчасністю та об’єктивністю  проведення розслідування  даного нещасного випадку здійснюватиме  Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Довідково: за одинадцять місяців 2017 року на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області зареєстровано 29 нещасних випадків, в яких постраждали 29 осіб, троє із них - загинули.


   

 • Зі студентами-старшокурсниками Чернівецького кооперативного економіко-правового коледжу проведено лекційне заняття на тему: «Про все, що потрібно знати, аби захистити свої трудові права та обов’язки»

  Зі студентами-старшокурсниками Чернівецького кооперативного економіко-правового коледжу проведено лекційне заняття на тему: «Про все, що потрібно знати, аби  захистити свої трудові права та обов’язки»    

  Низка тематичних просвітницьких заходів у місцевих вищих та середніх навчальних закладах відбувалася у рамках проведення Всеукраїнського тижня права.

  Кураторами та основними лекторами на таких зустрічах стали фахівці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  «Мета таких заходів - посилення поваги до права, довіри до правників у державі, підвищення рівня правової культури  громадян, - підкреслила заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина. -  Під час зустрічей фахівці Держпраці акцентували увагу студентів та випускників  навчальних закладів на одній з провідних галузей права - трудовому законодавству, на основних завданнях Управління Держпраці щодо здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, необхідності для громадян правової самоосвіти, розуміння  особистих прав та свобод, гарантованих Основним Законом – Конституцією України».

  Одна із таких зустрічей за участю Валентини Панчишиної відбулася у Чернівецькому кооперативному  економіко-правовому коледжі. Фахівець Держпраці прочитала студентам лекцію на тему: «Про все, що потрібно знати, аби  захистити свої трудові права та обов’язки» й відповіла на їхні численні запитання.     


   

 • Про трудові права осіб з інвалідністю

  Про трудові права осіб з інвалідністю

  У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області надають юридичні роз’яснення щодо соціальних та трудових прав працівників.  

  Права громадян на працю, у тому числі людей з інвалідністю, закріплені у статті 43 Конституції України, у якій, зокрема, визначено: «…кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується”.

  Обов’язок роботодавців надавати інвалідам роботу передбачено статтею 172 Кодексу законів про працю. Згідно із Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII,  держава гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості.

  Серед гарантій, що надаються працівникам-інвалідам, можна виділити ті, що пов’язані із укладенням та розірванням трудового договору.

  Так, при прийомі на роботу не встановлюються випробування для інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;

  інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк;

  при скороченні чисельності або штату переважне право залишитися на роботі при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації надається інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України,”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

  Роботодавець повинен пам'ятати: за бажанням працівника-інваліда або за вимогами його індивідуальної програми реабілітації, йому може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці.

  Також роботодавцю варто знати: на відміну від звичайних працівників, працівники-інваліди, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на цьому підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві.  

  Тривалість щорічної основної відпустки для працівників-інвалідів становить:

  для інвалідів I і II груп - 30 календарних днів,

  для інвалідів III групи - 26 календарних днів.

  Відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 30 календарних днів щорічно надається інвалідам III групи, тривалістю до 60 календарних днів щорічно - інвалідам I та II груп.

  До  виконання роботи в нічний час, до надурочних робіт інваліди можуть залучатись лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.

  Також, за бажанням працівника-інваліда, роботодавець може перевести його на легшу роботу. Переведення на легшу роботу працівника-інваліда відбувається на конкретно визначений та узгоджений із роботодавцем термін або без обмеження такого терміну з дотриманням рекомендацій МСЕК.

  За працівником, переведеним на легшу роботу, протягом двох тижнів з дня переведення має зберігатися попередня середня заробітна плата.

  У деяких, передбачених законодавством, випадках  на весь час виконання менше оплачуваної роботи може зберігатися попередня середня заробітна плата працівника або надаватися матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

  У випадках, передбачених законодавством, роботодавець зобов’язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їхнє прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.


   

 • Виробничий травматизм в області за одинадцять місяців 2017 року

  Виробничий  травматизм в області  за одинадцять місяців 2017 року

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області за одинадцять  місяців нинішнього, 2017,  року зареєстровано 29 нещасних випадків, в яких постраждали 29 осіб, троє із них - загинули.

  Смертельні нещасні випадки мали місце у лісовій галузі, на виробництві деревини та виробів з деревини, на автомобільному транспорті.

  У соціально-культурній сфері  зафіксовано 10 випадків.

  У сільському господарстві мали місце три нещасні випадки, ще три -  у лісовому господарстві, по два – у сфері енергетики, торгівлі, на підприємствах автомобільного транспорту, на виробництві деревини та виробів з деревини, у легкій текстильній промисловості та пошитті одягу.

  По одному нещасному випадку трапилося:у будівельній галузі та промисловості будівельних матеріалів; на підприємстві пошти та зв’язку.

  Випадки виробничого травматизму сталися: 

  внаслідок падіння під час пересування працівників (8);

  внаслідок падіння працівника з висоти (2);

  через дію рухомих і таких, що обертаються деталей, обладнання, машин, механізмів (5);

  через дію предметів та деталей, що рухаються (1);

  через ураження електричним струмом  (3); 

  внаслідок наїзду транспортного засобу на потерпілого (1);

  через ушкодження внаслідок контакту з тваринами (2);

  внаслідок травми, заподіяної іншою особою (2);

  у результаті дорожньо-транспортної пригоди (3);

  внаслідок стихійного лиха (1);

  інші види (1).


   

 • Нагляд в агропромисловому комплексі: новації в нормативному забезпеченні

  Нагляд в агропромисловому комплексі: новації в нормативному забезпеченні

  У контексті оновлення нормативних документів у сфері охорони праці  відповідно до законодавства ЄС і сучасного технологічного розвитку підприємств Держпраці систематично проводить семінари для інспекторів, що здійснюють державний нагляд над субʼєктами господарювання.

  Днями проведено короткостроковий семінар-навчання для начальників відділів нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері територіальних органів Держпраці та головних інспекторів, що здійснюють державний нагляд у суб’єктів господарювання агропромислового комплексу. У заході взяли участь заступник директора департаменту нагляду в промисловості і на обʼєктах підвищеної небезпеки  - начальник відділу нагляду в АПК і СКС Микола Радіонов та фахівці відділу.

  Темами для обговорення були: підвищення ефективності наглядової діяльності в аграрному секторі, організація проведення перевірок дитячих закладів оздоровлення та відпочинку за участю всіх заінтересованих державних органів, ситуація з травматизмом із смертельним наслідком, зокрема у лісовій галузі під час виконання лісосічних робіт.

  У своєму зверненні до учасників семінару М. Радіонов, навівши невтішну статистику нещасних випадків на виробництві, повʼязаних з ДТП, акцентував на тому, що найбільше гине працівників агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери. З початку року, - зазначив доповідач, - в Україні внаслідок ДТП загинуло 112 осіб, що становить  35 % від загальної кількості нещасних випадків зі смертельним наслідком. У звʼязку з цим у плані роботи Служби на 2018 рік передбачено організацію заходів державного нагляду за безпечною експлуатацією транспортних засобів та проведенням медичних оглядів водіїв на підприємствах торгівлі, харчової та переробної промисловості, сільського господарства та соціально-культурної сфери.

  Зважаючи на суттєве зростання нещасних випадків із смертельним наслідком у лісовій галузі (з початку року загинуло 17 працівників), Держпраці внесло пропозиції включити до Стратегії розвитку лісового господарства низку заходів, спрямованих на вдосконалення системи управління охороною праці, що має мінімізувати ризики виникнення нещасних випадків.

  Також слухачі були ознайомлені з новими Правилами охорони праці для працівників виробництва пива, солоду та безалкогольних напоїв та Правилами охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна, зареєстрованими цього року в Міністерстві юстиції України.

  Затвердження цих документів зумовлено тим, що попередні правила не охоплювали нові технологічні процеси та не враховували сучасні вимоги до створення безпечних і нешкідливих умов на робочих місцях. Відміна застарілих документів призвела до зростання виробничого травматизму в цих галузях, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.


   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (12/2017)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (12/2017)

  У ньому, як завжди, цікава й корисна інформація для спеціалістів з охорони праці, профспілкових активістів і працівників наглядових органів. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Олександр Фандєєв. В інтересах ЄС – мати стабільного та сильного сусіда.Новий проект ЄС – МОП для поліпшення умов праці українців

  Дмитро Селявін. Прагнемо до досконалості. ПрАТ «Філіп Морріс Україна» – одне з переможців конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  Дмитро Селявін. Чернігівщина. Ситуація з охороною праці в Чернігівській області

  ДП «Волинський ЕТЦ» – 20 років на ринку експертних послуг. Вітаємо з ювілеєм!

  Дмитро Селявін. Ювелірна справа – залишитися живим. Харківська ювелірна фабрика: чотири роки після пожежі

  Володимир Ященко. За все відповідає… прибиральниця. Про хибну практику призначати крайніх за пожежну безпеку

  Віталій Арсененко. Допомогти пожежникам. Роздуми школяра про пожежну безпеку в Україні

  Андрій Цина. Підвищити не можна понизити (де поставити кому?). Досвід Австрії з адаптації працеохоронного законодавства до вимог ЄС

  Зіновій Яремко, Світлана Тимошук. Пов’язані однією метою. Роботодавець і працівник разом відповідають за охорону праці

  Олег Моісеєнко. Що проглядає крізь сухі рядки Покажчика. Як в Україні переглядають НПАОП

  Ідеї, які змінять наш світ. Про інноваційні розробки вчених

  Володимир Ревякін, Євген Жмакін. Як поліпшити роботу УТАС. Головні недоліки системи й методи їх усунення

  Для дегазації метану – податкові пільги! За результатами семінару -­наради Міненерговугілля

  Сергій Колесник. Підземна сотня. Чому в Україні продовжують гинути шахтарі?

  Дмитро Селявін. До зими готові? Завжди готові! Про підсумки підготовки до роботи в осінньо­зимовий період комунальних підприємств Харкова

  Микола Федоренко. Чи потрібна інструкція для «білих комірців»? Організація безпечної праці офісних працівників - користувачів ПК та іншої комп’ютерної техніки

  Василь Литвин. «Комп’ютерні» хвороби. Як робота за ПК впливає на здоров’я людини

  Марія Алієва. Гігієна праці офісних працівників. Про вимоги до організації та обладнання робочих місць під час роботи з комп’ютерною технікою

  Сергій Колесник. Держись, Хома, іде зима! Холод не страшний, якщо дотримуватися вимог гігієни праці

  Василь Воробчук. Немає здоров’я – немає роботи. Як правильно звільнити працівника, якщо робота йому протипоказана за результатами медогляду

  Михайло Голядинець. Конфлікт за правилами. Особливості ведення колективних трудових спорів у разі невиконання заходів з ОП

  У ДОДАТКУ «НА ДОПОМОГУ ФАХІВЦЮ З ОХОРОНИ ПРАЦІ»

  Новини законодавства

  Інформаційні повідомлення

  До уваги роботодавців

  Про повноваження інспекторів праці

  До уваги органів місцевого самоврядування

  Щодо питань контролю за додержанням законодавства про працю

  Володимир Потебешко. Про Мінімальні вимоги з охорони праці на будівельних майданчиках. Щодо проблемних аспектів і неоднозначностей нещодавно прийнятого нормативно-правового акта

  Лариса Сербінова. Покажчик НПАОП оновлюють. Про результати нормотворчої діяльності Держпраці у 2017-му і перспективи в наступному році

  Олег Моісеєнко. Про виявлення причин і деякі інші аспекти розслідування. Про методи наукової індукції, можливості та умови їх застосування під час розслідування нещасних випадків, про «дерево причин» і т. ін.

  Микола Федоренко. До питання застосування Класифікатора «Причини нещасного випадку».Типові помилки в кодуванні причини настання нещасного випадку та рекомендації щодо їхнього уникнення

  Сергій Мінєєв. Ворог чи друг шахтний метан? Це вирішують люди. Про причини й наслідки вибухів метану та вугільного пилу в шахтах

  Запитували – відповідаємо. Матеріали онлайн-прийомів голови Держпраці та відповіді фахівців служби на запитання громадян.


   

 • Про працю неповнолітніх

  Про працю неповнолітніх

  У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області надають юридичні роз’яснення щодо соціальних та трудових прав працівників

  Роботодавець повинен пам’ятати: прийняття та роботу осіб молодших 16 років не допускається.

  Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

  Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Заробітна плата працівникам, молодшим 18 років, при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується у такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості робочого дня.

  Роботодавець не має права застосовувати працю неповнолітніх на:

  важких роботах та роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці;

  підземних роботах;

  роботах, що передбачають підіймання та переміщення важких речей;

  нічних, надурочних і роботах у вихідні дні.  

  Тривалістю робочого часу для неповнолітніх визначено:

  для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень

  для працівників віком від 15 до 16 років – 24 години на тиждень

  учнів віком від 14 до 15 років, які працюють на час канікул – 24 години на тиждень.

  При цьому тривалість робочого часу учнів, які працюють впродовж навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.

  Гарантії при наданні відпусток неповнолітнім

  Особи віком  до 18 років мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день.

  Щорічна основна відпустка неповнолітнім може надаватись також у перший рік роботи за їх заявою до настання шестимісячного строку безперервної роботи на даному підприємстві, в організації, установі.

  Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років упродовж робочого року забороняється - заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

  Звільнення неповнолітніх 

  Звільнення працівників молодших вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

  Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників у випадках їх звільнення:

  -   у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи;

  -      у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

  -        за умов зміни в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності кадрів або штату працівників, банкрутства.

  Увага! Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоровю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання роботодавцем трудового договору з неповнолітнім працівником.


   

 • У Мінсоцполітики підтвердили: кількість працівників, котрі отримують мінімальну заробітну плату, зменшилася у три рази

  У Мінсоцполітики підтвердили: кількість працівників, котрі отримують мінімальну заробітну плату, зменшилася у три рази

  На цьому факті наголосив Міністр соціальної політики України Андрій Рева. Уточнюючи про результати підвищення мінімальної заробітної плати до рівня 3200 гривень, урядовець навів наступні дані:  на початку 2017 року статистика засвідчила  про припинення діяльності 449-а тисячами особами-підприємцями. Із них - 228 тисяч  до того не проводили жодної діяльності та не сплачували податки. Таким чином, станом на січень 2017 року  в Україні працювали 1 мільйон 792 тисячі підприємців, а вже станом на жовтень 2017 року нараховується 1 мільйон 811 тисяч осіб –підприємців.

  “Тобто, станом на сьогодні, кількість підприємців після підвищення рівня мінімальної зарплати зросла. Але підприємці - це динамічна група громадян, тому варто звернути увагу на найманих працівників, котрих,  станом на вересень 2017 року, зареєстровано 12 мільйонів 921 тисяча осіб, а це на 230 тисяч осіб більше, ніж в січні цього року”, - наголосив Міністр.

  Також позитивною є динаміка процесів  на ринку зайнятості, цитує думку керівника Міністерства соціальної політики України сайт відомства.

  “У вересні цього року працевлаштовано на 121,7 тисяч осіб більше, ніж звільнено, тобто, динаміка є позитивною. При цьому на 25 % зменшилась кількість людей, які перебувають на обліку в Держцентрі зайнятості.  Але, чи не найголовніше:  після підвищення рівня мінімальної зарплати, більш як в три з половиною рази зменшилась кількість людей, які отримують зарплату на мінімальному рівні. І це є  свідченням детінізації”, - заявив Андрій Рева.


   

 • Про соціальний захист і трудові права вагітних і жінок, що виховують малолітніх дітей

  Про соціальний захист і трудові права вагітних та жінок, що виховують малолітніх дітей

  У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області надають юридичні роз'яснення щодо соціальних та трудових прав працівників

  Чинним  українським законодавством, зокрема, статтею 147 Кодексу законів про працю України забороняється відмовляти в прийомі на роботу жінкам з мотивів, пов´язаних з вагітністю або наявністю дитини віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.

  При відмові у прийнятті на роботу цих категорій жінок власник або уповноважений ним орган зобов´язаний повідомити в письмовому вигляді мотиви відмови. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена у судовій інстанції.

  Жінкам, які чекають дитини слід знати: на підставі медичного висновку вагітним, зайнятим трудовою діяльністю, яка може мати несприятливі наслідки для здоров´я майбутньої дитини, знижується норма виробітку, обслуговування, або така жінка переводиться на інший вид діяльності, менш небезпечний і більш легкий, який виключає вплив шкідливих виробничих факторів.

  При цьому за майбутньою матір'ю  зберігається середній заробіток за попереднім місцем роботи. Це  ж стосується і жінок, які виховують  дітей віком до трьох років. Якщо ж заробітна плата на новому, менш несприятливому місці роботи, вища, ніж на попередньому, то жінці виплачується фактична заробітна плата.

  Категорично забороняється залучати майбутніх матерів і жінок, котрі мають дітей віком до трьох років до таких видів робіт: понадурочні роботи, праця в нічний час, роботи у вихідні та святкові дні.

  Увага! Матері, котрі виховують дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів, можуть працювати понаднормово, але виключно з їхньої власної згоди.

  Вагітних жінок і матерів дітей віком до трьох років забороняється направляти у відрядження і переводити на іншу роботу  не обумовлену трудовим договором.
  На прохання вагітної жінки або матері, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, власник зобов´язаний встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в таких випадках проводиться пропорційно відпрацьованому часу.

  Стаття 179 Кодексу законів про працю України регламентує: на підставі медичного висновку жінкам надається оплачена відпустка у зв´язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей або у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів. Тривалість відпустки у зв´язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно, і становить 126 (140) календарних днів. Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

  Відпустка по вагітності та пологах надається сумарно і оплачується грошовою сумою, яка розраховується як добуток середньоденної (середньогодинної) заробітної плати співробітниці за останні півроку на кількість робочих днів (годин), що припадають на календарні дні декретної відпустки, без урахування святкових і робочих днів, що припадають на період відпустки по вагітності та пологах.

  По закінченню такої відпустки жінка має право на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (а у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду - до шести років), і цю відпустку оплачує державний фонд соціального страхування. Виплати здійснюються щомісячно у фіксованій сумі.

  Звільнення вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років, якщо дитина потребує домашнього догляду), одиноких матерів, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей - інвалідів, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з подальшим працевлаштуванням.

  Обов´язкове працевлаштування таких жінок також має проводитися після звільнення у зв´язку із закінченням трудового договору, укладеного на певний термін. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не довше трьох місяців з дня закінчення трудового договору.


   

 • За порушення законодавства про працю на підприємця накладено штрафну санкцію у розмірі 416 тисячі гривень

  За порушення законодавства про працю на підприємця накладено штрафну санкцію у розмірі  416 тисячі гривень

  Під час інспекційного відвідування посадової особи відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області  фізичної особи-підприємця  (суб’єкт господарювання займається  виготовленням борошняних та кондитерських виробів в обласному центрі ) виявлено трьох працівників, котрі працювали на  виготовленні продукції  без укладання трудових  договорів зі своїм роботодавцем.

  Відповідного повідомлення про факт працевлаштування  працівників до  Державної фіскальної служби підприємцем надано не було.

  Інспекційне відвідування фізичної особи-підприємця  фахівець  Держпраці здійснював  спільно з дільничними офіцерами Чернівецького відділення Головного управління Національної  поліції у Чернівецькій області на підставі інформації, наданої Управлінням Державної міграційної служби України у Чернівецькій області.

  У ході інспекційного відвідування також встановлено: двоє працівників, котрих було задіяно на виробництві хліба та хлібобулочних виробів у фізичної особи-підприємця, є громадянами іншої держави і відповідного дозволу на працевлаштування в Україні, що його видає територіальний орган Державної служби зайнятості,  не отримували.

  З’ясовано, що табелювання працівників,  облік їхнього  робочого часу, бухгалтерський облік витрат на оплату праці  у встановленому порядку  підприємцем не проводився. Загалом  у роботодавця відсутні будь - які бухгалтерські документи  щодо виплати заробітної плати працівникам та сплати податків.

  Виявлені порушення є грубим нехтуванням законодавства про працю  з боку фізичної особи-підприємця, тому  посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області  ухвалено рішення про накладення на суб’єкта господарювання  штрафної  санкції  у розмірі 416 тисячі гривень.

  Також складено протоколи щодо адміністративної відповідальності підприємця за порушення ним окремих частини статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення - «Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці».

  Протоколи щодо адміністративної відповідальності фізичної особи-підприємця наразі скеровано на розгляд  до Шевченківського районного суду міста Чернівців.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує роботодавцям Буковини про застосування штрафних санкцій у разі порушення  ними законодавства про працю.

  Так, використання незадекларованої праці карається штрафною санкцією  у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (96 тисяч гривень) за кожного нелегально працюючого працівника.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на відповідальності роботодавців  перед Законом  за недопущення інспекторів Держпраці до перевірки  з питань використання нелегальної зайнятості: за такі дії передбачена штрафна санкція   у розмірі ста мінімальних заробітних плат – 320 тисяч гривень.

  За створення перешкод або недопущення до перевірки інспектора з питань дотримання норм трудового законодавства роботодавцям загрожує штраф  у розмірі трьох мінімальних заробітних плат - 9 600 гривень.

   


   

   

 • За підсумками першого етапу Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» визначено ефективні методи удосконалення національного законодавства

  За підсумками першого етапу Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» визначено ефективні методи удосконалення національного законодавства

  У рамках Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» Держпраці спільно з Міжнародною організацією праці, представниками об’єднань профспілок, роботодавців та інших центральних органів виконавчої влади завершили перший етап його реалізації - проведення тренінгів з роз’яснення положень директив ЄС з питань безпеки і гігієни праці, трудових відносин, імплементація яких передбачена Угодою про асоціацію Україна - ЄС, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.

  Затверджено план дій робочих груп при Держпраці, опрацьовано таблиці відповідності національного законодавства директивам ЄС 89/391/ЄЕС, 89/654/ЄЕС, 2009/104/ЄС, 89/656/ЄЕС. За результатами аналізу визначено ефективні методи удосконалення національного законодавства та приведення його у відповідність до стандартів ЄС, проведення відповідних тристоронніх консультацій.

  Довідково: проект сприяє реалізації Угоди про асоціацію Україна - ЄС, що набула чинності 1 вересня 2017 року та її відповідних додатків, а також положень Конвенції МОП № 81 та № 129 про інспекцію праці, ратифікованих Україною у 2004 році. Проект - це внесок ЄС і МОП у просування міжнародних трудових норм, покращення безпеки та гігієни праці (БГП) і додержання законодавства про працю в Україні.

 • У громадській приймальні Управління Держпраці розпочалося надання первинної правової допомоги

  У громадській приймальні Управління Держпраці розпочалося надання первинної правової допомоги

  Юридичне консультування мешканців області відбувається у рамках Всеукраїнського тижня права, що триватиме відсьогодні, з четвертого, по восьме грудня.

  Для отримання безоплатної первинної правової допомоги з питань реалізації та захисту прав людини, у межах професійної компетенції відомства, заявники можуть звертатися до Управління Держпраці у Чернівецькій області, що розташовується  за адресою:
  м.Чернівці, вулиця Зелена,3.

  Свої запити громадяни можуть  надіслати поштою:
  58003
  Управління Держпраці у Чернівецькій області,
  вул.Зелена,3,
  м.Чернівці
  або озвучити за номером телефону: (0372) 55 37 24.

  Варто нагадати, що відповідно до Указу Президента України від 08.12.2008 року №1149, Всеукраїнський тиждень права проводиться щороку в тиждень, що включає 10 грудня - День прав людини, який відзначається в пам'ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.

   

Інформкомпанія "Україна працює"

Актуально

Всесвітній день охорони праці

Конкурс дитячого малюнку