UP
Фільтр
 • Вітання з Новим, 2018, роком

  Шановна буковинська громадо!

  Ми - на порозі Нового, 2018, року.

  Ще кілька годин і нинішній 2017 - й стане історією, але назавжди залишиться у долі і серці кожного з нас. Адже  саме у цьому році кожен із нас переживав драматичні  і хвилюючі моменти.

  Це був рік наших великих спільних надій, сподівань і перемог: Україна стала  ближчою світові і світ став ближчим Україні – вільній, незалежній і соборній державі.

  Щиро вірю, що ціна, яку заплачено за волю і незалежність країни, не буде марною.

  Від усього серця бажаю, аби у  році, що наближається, ми усі разом і надалі спільно долали перепони, здобували нові перемоги і виборювали нові звершення.

  Шановні буковинці, зичу вам, вашим родинам здоровя, радості, достатку, здійснення заповітних мрій, злагоди і  миру - у кожному домі і в усій Україні.

  З Новим, 2018, роком !

  Іван Луцак – начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області


     

 • З першого січня розпочинається черговий етап електронного декларування

  З першого січня розпочинається черговий етап електронного декларування

  Шановні суб’єкти декларування! З метою завчасної підготовки до чергового етапу електронного декларування в Україні, який розпочинається з 01.01.2018, необхідно виконати такі дії, а саме перевірити адресу електронної поштової скриньки, яка вказана у Вашому персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр).

  Звертаємо увагу на те, що відповідно до Указу Президента України від 15.05.2017 №133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» доступ до окремих поштових серверів у домені .ru обмежений.

  У зв’язку з цим для роботи з Реєстром (отримання повідомлень, підтвердження зміни електронного цифрового підпису тощо) слід використовувати поштові скриньки, які не підпадають під зазначені обмеження (наприклад: ukr.net, i.ua, email.ua, gmail.com тощо).

  Якщо Ваша електронна поштова скринька підпадає під обмеження, то для її зміни у персональному кабінеті Реєстру необхідно створити (або використовувати іншу) особисту поштову скриньку. Після цього слід авторизуватися в Реєстрі за адресою: https://portal.nazk.gov.ua за допомогою власного електронного цифрового підпису, перейти у вкладку «Мій профіль», натиснути кнопку «Змінити контактні дані», у полі «Новий E-mail» вказати нову поштову скриньку та натиснути кнопку «Змінити E-mail».

  На нову поштову скриньку надійде лист «Зміна E-mail | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни E-mail перейдіть за посиланням у листі,  повторно здійсніть вхід у Ваш персональний кабінет та перевірте вкладку «Мій профіль». У полі «E-mail» повинна бути зазначена вже змінена електронна поштова скринька.

  Звертаємо увагу! Для зміни електронної поштової скриньки у Вашому персональному кабінеті Реєстру не потрібно отримувати новий ЕЦП.

  Необхідно також перевірити термін дії та працездатність Вашого електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) для роботи з Реєстром.

  Для отримання інформації про термін дії ЕЦП треба завантажити посилений сертифікат особистого ЕЦП з веб-сайту акредитованого центру сертифікації ключів (далі - АЦСК), в якому Ви отримали ЕЦП. Після цього натиснути на сертифікат подвійним кліком лівої кнопки миші та у вікні, яке відкрилось, переглянути термін дії сертифікату ЕЦП. Необхідно, щоб на дату подання електронних документів до Реєстру сертифікат ЕЦП був діючий. У разі, якщо термін дії сертифікату сплинув, Ви не зможете користуватись ЕЦП, в тому числі подавали електронні документи до Реєстру. Тоді Вам необхідно звернутись до АЦСК та отримати новий ЕЦП. Зазначаємо, що Національне агентство не є АЦСК. З переліком АЦСК Ви можете ознайомитись на сторінці https://portal.nazk.gov.ua у полі: “АЦСК”.   

  Після отримання нового ЕЦП Вам необхідно зайти на сторінку входу до Реєстру https://portal.nazk.gov.ua  і скористатись посиланням: «Я загубив/змінив свій приватний ключ». У полі «Поточна електронна адреса» вказати електронну поштову скриньку, з якою Ви зареєстровані в Реєстрі, та натиснути кнопку «Вислати код для відновлення». На вказану поштову скриньку надійде лист «Зміна ЕЦП | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни ЕЦП необхідно перейти за посиланням у листі, після цього у полі АЦСК обрати акредитований центр сертифікації ключів, в якому Ви отримали новий ЕЦП, обрати файл нового ЕЦП, вказати пароль від нового ЕЦП та натиснути кнопку «Змінити ЕЦП». Після успішного виконання вказаних дій з’явиться повідомлення про розгляд Вашої заявки. Заявки на зміну ЕЦП розглядаються протягом 1 доби у робочий час. Ви можете здійснити спробу входу до Реєстру з новим ЕЦП через вказаний час та не очікувати листа з подальшими інструкціями.

  Для перевірки працездатності ЕЦП Ви можете скористатись online-сервісом накладання ЕЦП на електронні документи за посиланням: https://ca.informjust.ua/sign. Результатом успішної перевірки буде повідомлення: «ПІДПИС НАКЛАДЕНО УСПІШНО, ЦІЛІСНІСТЬ ДАНИХ ПІДТВЕРДЖЕНО».

  Якщо при накладанні електронного цифрового підпису виникає помилка, слід звернутись до акредитованого центру сертифікації ключів, який Вам видав ЕЦП.

  Виконавши запропоновані дії, Ви завчасно підготуєтесь до чергового етапу декларування в Україні, чим полегшите собі роботу з Реєстром.

  Також нагадуємо, що на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції https://nazk.gov.ua у розділі «Декларування» Ви можете ознайомитись із Рекомендаціями при роботі з Реєстром.

  У разі виникнення проблем технічного характеру Ви можете звернутись до служби технічної підтримки за тел.: +38(044)200-06-94. або на відповідну електронну пошту при цьому:

  направляйте електронний лист з Вашої персональної електронної поштової скриньки, яка зазначена при реєстрації;

  у темі листа зазначайте суть Вашого питання;

  у листі необхідно зазначити Ваше П.І.Б., реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН) та викласти суть питання, за необхідності до листа додати скріншоти (зображення екрана) з Вашою помилкою.


   

 • На агропромислове підприємство через не проіндексовану заробітну плату працівникам накладено штрафну санкцію у 640 тисяч гривень

  На агропромислове підприємство через не проіндексовану заробітну плату працівникам накладено штрафну санкцію у 640 тисяч гривень

  У ході здійснення інспекційного відвідування на одному з агропромислових підприємств Кіцманського району  головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області встановлено значні порушення законодавства про працю, а саме Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Постанови Кабінету Міністрів України щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Порушення виявлено у частині не нарахування  і невиплати індексації заробітної плати працівникам підприємства  упродовж значного часу.

  Як наслідок, за порушення чинного законодавства про працю на підприємство  накладено штрафну санкцію у розмірі 640 тисяч гривень.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звертається до роботодавців Буковини й наголошує на тому, що нарахування та виплата індексації заробітної плати працівникам  підприємств, установ, організацій регіону є державною мінімальною гарантією в оплаті праці.

  Юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у разі порушення цих гарантій.

  Так, при  недотриманні роботодавцями мінімальних державних гарантій в оплаті праці застосовується штрафна санкція  у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом  на момент виявлення порушення за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.

  Варто зазначити: з 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата нараховувалася у сумі 3200 гривень, тому дана штрафна санкція становила 32 000 гривень за кожного працівника щодо якого виявлено порушення.

  З першого січня 2018 року штрафна санкція зросте, адже Законом про Державний бюджет України на 2018 рік встановлено підвищення мінімальної заробітної плати  до 3 723 гривень. Відповідно штрафна санкція  становитиме  37 230 гривень за кожного працівника щодо якого буде встановлено порушення мінімальних державних гарантій в оплаті його праці.


   

 • Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад області проведено семінар - навчання

  Для інспекторів праці об’єднаних територіальних громад області проведено семінар - навчання

  Організатором семінару - навчання для інспекторів праці виступило Управління Держпраці у Чернівецькій області. Участь у форумі взяли інспектори праці  Сокирянської, Сторожинецької, Мамалигівської, Недобоївської, Вижницької, Тереблечанської, Вашковецької, Рукшинської та ще низки місцевих об’єднаних територіальних громад краю.

  Розпочинаючи роботу семінару, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак наголосив на завданнях, що стоять перед Державною службою України з питань праці, територіальними органами державного відомства та інспекторами праці, що почали працювати у місцевих територіальних громадах, зокрема, й  Буковини.

  «На інспекторів праці покладено велику відповідальність, адже саме ви, як посадовці, утверджуватимете право контролю органів місцевого самоврядування за додержанням законодавства про працю, зокрема, у частині своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, дотриманні мінімальних гарантій при її нарахуванні, належному оформленні між роботодавцем та працівником трудових відносин» - підкреслив у зверненні до учасників  Іван Луцак.

  Керівник відомства побажав посадовцям органів місцевого самоврядування  плідної роботи та вручив відповідні посвідчення, зокрема, інспектору праці Рукшнинської ОТГ Ірині Ліхановій та інспектору праці Сокирянської ОТГ Оксані Кучерявій.

  Під час роботи форуму (координували його роботу заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір та начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Юрій Пуріч)  інспекторам праці було ретельно роз’яснено вимоги чинного законодавства про працю, зокрема, Постанови  Кабінету Міністрів України №295 – «Деякі питання реалізації статті 295 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України  «Про місцеве самоврядування» та, зокрема, Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

  У ході роботи семінару посадовцям органів місцевого самоврядування розтлумачено низку інших чинних законодавчих актів, що регламентують  дотримання законодавства про працю, у тому, числі Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

  «Місія інспектора праці полягає не лише у тому, аби виявити у роботодавців  порушення  законодавства про працю і накласти за неправомірні дії штрафні санкції, а насамперед у тому, аби роз’яснити  роботодавцям необхідність дотримання законодавства про працю, надати повне методично-інформаційне сприяння  і цим самим допомогти уникнути порушення трудових та соціальних прав працівників», - акцентувала заступник начальнику Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

  Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Юрій Пуріч підкреслив перед інспекторами праці на тому, що при виконанні професійних обов’язків виникають чимало вагомих корупційних ризиків.

  «Закликаю вас працювати лише у правовому полі, уникати будь яких дій, які можуть суперечити чинному законодавству, - зазначив Юрій Пуріч. – Взаємодія з роботодавцями має відбуватися у рамках соціального діалогу, пріоритетом для інспекторів праці мають стати особливо вразливі категорії працівників – інваліди, неповнолітні. Особлива увага -  роботі з мобілізованими  та призваними на військову службу працівниками».

  Фахівці Держпраці підготували та розповсюдили у ході семінару - навчання пакет чинних правових документів, що регламентують роботу інспекторів праці.         


   

 • На семінарі-нараді з роботодавцями Новоселицького району роз’яснено зміни до чинного законодавства про працю

  На семінарі-нараді з роботодавцями Новоселицького району роз’яснено зміни до чинного законодавства про працю

  Участь у семінарі - нараді, що відбулася днями у залі засідань Новоселицької районної ради, взяли роботодавці та головні бухгалтери підприємств, установ, організацій  Новоселицького району.

  Під час зібрання одним із основних питань обговорювалися зміни до чинного законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування.

  З учасниками форуму спілкувалася заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина.

  Зокрема, посадовець  деталізувала всі нововведення чинного законодавства про працю, виокремивши питання штрафних санкцій за порушення роботодавцями діючих законодавчих норм. Особливу увагу аудиторії вона звернула на необхідність легалізації найманої праці.

  «Використання незадекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом, - зазначила на форумі Валентина Панчишина. - Роботодавець повинен пам’ятати: він використовує не задекларовану працю, якщо не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби; якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах; якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі; якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників».

  Фахівець Управління Держпраці повідомила, що у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України головного кошторису країни –  Закону про Державний бюджет на 2018 рік , зросли соціальні стандарти, а саме - Законом встановлено підвищення мінімальної заробітної плати.  З першого січня 2018 року мінімальна заробітна плата виплачуватиметься у розмірі 3723 гривні, а у погодинному розмірі – 22, 41 гривні. Відповідно зросте і відповідальність роботодавців за порушення цих стандартів.

  Під час роботи семінару-наради Валентина Панчишина наголосила також на необхідності пожвавлення роботи з боку органів місцевого самоврядування щодо створення при об’єднаних територіальних громадах району посад інспекторів праці, або ж делегуванням обов’язків державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю іншим посадовим особам.  Заступник керівника відділу наголосила, це питання перебуває на особливому контролі керівництва Держпраці України, а відповідно керівників Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Участь у семінарі - нараді взяли представники Новоселицького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області,Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі, управління праці та  соціального захисту населення Новоселицької районної державної адміністрації, Новоселицького районного центру зайнятості.


   

 • Погашення заборгованості із заробітної плати – на постійному контролі

  Погашення заборгованості із заробітної плати – на постійному контролі

  На засіданні Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат 18 грудня 2017 року за участі представників органів виконавчої влади, державних підприємств, соціальних партнерів обговорено стан виплати заробітної плати на підприємствах державної форми власності, в бюджетних організаціях, а також проблемні питання погашення заборгованості зі сплати ЄСВ та платежів до Пенсійного фонду України, повідомляє сайт Державної служби України з питань праці.

  Міністр соціальної політики Андрій Рева, охарактеризувавши загальну ситуацію щодо заборгованості із заробітної плати на підприємствах та в організаціях, що належать до сфери управління центральних органів державної влади, акцентував на тому, що проблему погашення заборгованості не можуть вирішити лише перевірки контролюючих органів. Потрібні грамотні, ефективні управлінські рішення, що сприятимуть покращенню економічної діяльності підприємства, або, наприклад, про ліквідацію у зв’язку з недоцільністю подальшої діяльності.

  Про стан заборгованості із заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях державної форми власності та результати інспекційної роботи Держпраці доповів Голова Держпраці Роман Чернега. Він надав розгорнуту статистичну інформацію в розрізі галузей економіки і регіонів та аналіз причин виникнення заборгованості.

  За даними щотижневого моніторингу Держпраці, загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати станом на 11.12.2017 становила 2 млрд 151, 7 млн грн. Порівняно з даними Держпраці на початок року заборгованість зросла на 305,9 млн грн, або на 20,1 %.

  У структурі боргу із заробітної плати найбільші суми припадають на економічно активні підприємства – 1 млрд 356 млн грн, або 63,0 % від загальної суми. Підприємства-банкрути заборгували працівникам 726,2 млн грн, або 33,8 %,  економічно неактивні підприємства – 69,5 млн грн, або 3,2 %.

  За інформацією, що надійшла до Держпраці від центральних органів виконавчої влади, заборгованість із заробітної плати на підприємствах, що належать до сфери їх управління, на 11.12.2017 становила 957,1 млн грн, або 44,5 % від загальної заборгованості із заробітної плати в Україні. З початку поточного року заборгованість зросла на 355,3 млн грн, або на 59,0 %.

  Найбільша заборгованість на підприємствах: ДК „Укроборонпром” – 311,0 млн грн; Міненерговугілля – 247,3 млн грн; Фонду держмайна – 116,9 млн грн; Укравтодору – 80,0 млн грн; Державного космічного агентства – 54,5 млн грн; Мінекономрозвитку – 34,1 млн грн;  Мінагрополітики – 31,4 млн грн; Мінрегіону – 25,2 млн грн; Міноборони – 13,6 млн грн; Мінінфраструктури – 9,2 млн грн; Держрезерву – 7,0 млн грн; Держгеокадастру – 6,7 млн грн; Держгеонадр – 5,9 млн гривень.

  Суттєве зростання заборгованості протягом року зафіксовано на підприємствах: Мінерговугілля – на 191,7 млн грн, або на 344,8 %; Укравтодору – на 63,3 млн грн, або на 377,9 %; ДК „Укроборонпром” – на 53,3 млн грн, або на 20,7 %; Мінекономрозвитку – на 13,8 млн грн, або на 67,9 %; Мінагрополітики – на 13,0 млн грн, або на 70,3 %;  Державного космічного агентства – 5,4 млн грн, або на 10,9 %.

  Втім, зменшилася заборгованість на підприємствах Держгеонадра (на 4,0 млн грн), Держгеокадастру (на 2,7 млн грн), Національної академії аграрних наук України (на 430,9 тис. грн), Держрибагентства (на 142,6 тис. грн).

  Заборгованість із заробітної плати працівникам установ бюджетної сфери становила 25,5 млн гривень. Найбільшу заборгованість мають Івано-Франківська, Закарпатська, Черкаська, Тернопільська, Київська, Житомирська, Львівська та Чернігівська області.

  Такий стан погашення заборгованості із заробітної плати, як зазначив Роман Чернега, свідчить про невиконання центральними органами виконавчої влади графіків погашення заборгованості із заробітної плати. План-графік погашення заборгованості із заробітної плати виконано тільки одним органом – Державним агентством електронного урядування.

  Голова Держпраці поінформував Комісію про вжиті заходи за результатами інспектування. Загалом за вказаний період було перевірено 708 підприємств-боржників, які мали заборгованість у сумі 1 812,3 млн гривень. Складено та передано до суду 381 протокол про адміністративне правопорушення, винесено 83 постанови за невиконання вимог інспекторів праці, винесено 242 подання керівникам та власникам підприємств про притягнення до дисциплінарної відповідальності, матеріали 319 перевірок передано до правоохоронних органів. Винесено 936 постанов відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України про накладення штрафних санкцій у сумі 8,7 млн гривень. На вимоги інспекторів праці повністю чи частково погашено заборгованість із заробітної плати 173 тис. 252 працівникам на суму 950 млн 187 тис. гривень.

  Заслухавши також інформацію відповідних тимчасових комісій, створених при центральних та місцевих органах виконавчої влади, Державної фіскальної служби, інших органів державної виконавчої влади, керівників підприємств-боржників, Комісія прийняла рішення визнати недостатньою роботу центральних органів виконавчої влади у розв’язанні питання погашення заборгованості із заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску, розглянути питання доцільності перебування деяких керівників підприємств на посадах, забезпечити дотримання графіків погашення заборгованості, своєчасне інформування Держпраці про стан заборгованості із заробітної плати та інші рішення, що сприятимуть суттєвим позитивним змінам в даному питанні.


   

 • Мораторій на перевірки має бути виваженим

  Мораторій на перевірки має бути виваженим

   «Сьогодні надзвичайно важливо ухвалити необхідні рішення, щоби змінити систему державного контролю і нагляду, що дозволить створити належні умови для розвитку бізнесу», - зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи засідання Кабінету Міністрів України, яке було присвячено питанням дерегуляції. На засідання було також запрошено керівників контролюючих органів. У заході взяв участь Голова Держпраці Роман Чернега.

  За словами Прем’єр-міністра, система державного нагляду має функціонувати за новими принципами. «Мене штрафи не цікавлять! Мене цікавить безпека, благополуччя громадян і нормальний діловий клімат», - акцентував Володимир Гройсман.

  Наголосивши на неприпустимості блокування роботи підприємств з формальних ознак, Глава Уряду окреслив першочергові завдання в контексті дерегуляції. Йшлося про встановлення чітких критеріїв, за якими здійснюватиметься інспекційна діяльність, створення системи запобігання ризикам і запровадження чек-листів. «У кожному контролюючому органі має бути запроваджено систему оцінки та запобігання ризикам і чек-листи», – сказав Володимир Гройсман.

  Пріоритетним завданням Уряд визначив зростання економіки. На це спрямовано ключові програми підтримки цілих галузей промисловості та напрямів діяльності підприємців. У зв’язку з цим, Урядом було схвалено пакет документів щодо дерегуляції та зміни системи державного нагляду і контролю та скасовано близько 300 регуляторних актів, що створювали перешкоди для розвитку підприємництва і збільшували витрати на ведення господарської діяльності.

  Варто зазначити, що у 2018 році на Держпраці не поширюватиметься мораторій на здійснення інспекційної діяльності. Адже, окрім інших, питання подолання незадекларованої праці є одним із шляхів зростання економіки, повідомляється на сайті Держпраці.


   

 • Роман Чернега: «Сьогодні увесь ресурс Держпраці має бути задіяний у боротьбі із «тіньовою зайнятістю»

  Роман Чернега: «Сьогодні увесь ресурс Держпраці має бути задіяний у боротьбі із «тіньовою зайнятістю»

  Головною темою для обговорення на засіданні колегії Державної служби України з питань праці, що відбулося 14 грудня 2017 року, стало питання незадекларованої праці в Україні, повідомляє сайт державного відомства.

  Розв’язання цієї проблеми потребує тісної співпраці органів державної влади, соціальних партнерів та міжнародних експертів. Саме на цьому наголосив Голова Держпраці Роман Чернега, відкриваючи засідання: «Процес інституційних реформ в системі Держпраці триває. З огляду на те, що наша діяльність тісно повʼязана з реформуванням інших напрямів соціальної політики, зокрема пенсійною реформою, ми маємо діяти злагоджено і оперативно спільно з Державною фіскальною службою, Пенсійним фондом, органами місцевого самоврядування, адже часові рамки жорсткі і ми повинні продемонструвати вагомі результати вже сьогодні. Керівництво держави поставило перед Держпраці низку важливих завдань. І одним з головних є зниження рівня «тіньової» зайнятості на ринку праці».

  Керівник відомства наголосив на активній взаємодії з органами місцевого самоврядування: вже 187 інспекторів праці органів місцевого самоврядування отримали посвідчення і приступили до роботи.

  Вагомих результатів вдалося досягти, – констатував очільник Держпраці, – завдяки спільній роботі з Державною фіскальною службою і Пенсійним фондом України. За даними Пенсійного фонду України, кількість застрахованих осіб з початку 2017 року збільшилася більш як на 230 тисяч, в тому числі кількість найманих працівників збільшилася на понад 193 тисячі. Відповідно збільшились і  надходження до державного бюджету. Найбільше зростання застрахованих  осіб демонструють місто Київ, Одеська, Харківська, Вінницька і Київська області, за видами економічної діяльності – сільське, лісове, рибне господарство, оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспорту, будівництво.

  Пріоритетним напрямом залишається інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці. Роман Чернега відзначив, що позитивний вплив таких заходів очевидний. Люди отримують необхідні знання щодо своїх трудових прав, соціальних гарантій, роботодавці усвідомлюють переваги функціонування в законодавчому полі і роблять вибір на користь легальної праці. А у підсумку виграє вся країна, бо це шлях економічного розвитку і соціальної стабільності.

  «Працювати легально – це має стати трендом сьогодення», – підкреслив Голова Держпраці

  Директор департаменту з питань праці Держпраці Ігор Дегнера поінформував присутніх про результати моніторингу заборгованості із заробітної плати. Більша частка загальної суми заборгованості припадає на економічно активні підприємства. Станом на 11 грудня борги працівникам економічно активних підприємств становлять 1 млрд 356 млн грн., або 63 % загальної заборгованості із заробітної плати.

  Серед державних підприємств найбільшу заборгованість мають підприємства, що належать до сфери підпорядкування ДК „Укроборонпром”, Міненерговугілля, Державіаслужби, Донецької військово-цивільної адміністрації, Міноборони, Мінагрополітики, Мінрегіонбуд, Фонду державного майна України.

  На вимогу інспекторів праці Держпраці підприємства-боржники погасили заборгованість із заробітної плати на суму 846 млн 715 тис. гривень перед 225 тис. 300 працівниками.

  На засідання колегії були запрошені і заслухані керівники найбільших підприємств-боржників Київської області – ТОВ “Груп ДФ Інтернешнл Юкрейн”, ДП “Проектний інститут “Укрметротунельпроект”, ДП «Київський науково-дослідний інститут гідроприладів», ДП «Завод порошкової металургії».

  До обговорення соціально важливих питань долучилися Григорій Осовий – голова Федерації профспілок України, Сергій Савчук – Національний координатор МОП, Сергій Біленький – голова Всеукраїнського об’єднання обласних організацій роботодавців підприємств металургійного комплексу Федерації металургів України, Сергій Українець – заступник голови профспілки працівників нафтової і газової промисловості, Юрій Піжук – голова профспілки працівників державних установ, Михайло Волинець – голова Незалежної профспілки гірників України, Вячеслав Саєнко – голова Міжнародної антикорупційної асамблеї.

  Григорій Осовий підтримав стратегію Держпраці з подолання незадекларованої праці, розширення повноважень інспекторів щодо безперешкодного доступу до робочих місць. Зважаючи на зростання заборгованості із заробітної плати, він також закликав Держпраці разом із профспілками зробити все можливе, щоб змінити цю негативну тенденцію.

  Масштабну роботу Держпраці відзначив Юрій Піжук. На його думку, глибокий аналіз ситуації із дотриманням трудових прав громадян в Україні потребує медійного підсилення, аби привернути увагу суспільства до зазначених проблем, активізувати процес їх розв’язання.

  Національний координатор МОП Сергій Савчук зауважив, що імплементація положень конвенцій МОП № 81 і № 129 про інспекцію праці також сприятиме позитивним змінам у подоланні незадекларованої праці. Він запевнив, що Міжнародна організація праці надаватиме всебічну підтримку у створенні інтегрованої інспекції праці.

  Про стан здійснення ринкового нагляду доповів начальник відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Сергій Бабенко. Він акцентував на тому, що основним завданням ринкового нагляду є забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам щодо безпеки для життя і здоров’я людини, щоб досягти мети, яка відповідатиме суспільним інтересам – безпечна продукція, безпечні і здорові умови праці.

   Учасники засідання заслухали також звіти про результати роботи щодо запобігання і протидії корупції у Держпраці та сектору внутрішнього аудиту. В свою чергу Роман Чернега вкотре наголосив керівникам територіальних управлінь та державних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Держпраці, про особисту відповідальність за невиконання вимог антикорупційного законодавства.

  На завершення засідання Голова Держпраці зазначив: «Сьогодні увесь наш ресурс має бути задіяний у боротьбі з «тіньовою» зайнятістю. Роботи наступного року тільки примножиться. Тому ми повинні демонструвати свою компетентність, професіоналізм і неупередженість. Інколи влучна порада діє краще, ніж штраф. Превентивні заходи дають куди більший ефект, ніж залякування та санкції. Пам’ятаймо, що наші дії мають бути спрямовані на те, аби повернути довіру до державних органів і державних службовців».


   

 • На нараді - навчанні вказано на нагальну необхідність створення в освітніх закладах регіону служб охорони праці

  На нараді - навчанні  вказано на нагальну  необхідність  створення в освітніх закладах регіону служб охорони праці

  Відбулася нарада - навчання, на якій детально розглянуто питання організації  належного рівня промислової безпеки та охорони праці в навчальних закладах області.

  Участь у форумі взяли відповідальні працівники  управлінь освіти  районних державних адміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад та підвідомчих навчальних установ регіону.

  Від Управління Держпраці у Чернівецькій області участь у роботі наради-навчанні взяв керівник відомства Іван Луцак.

  Керівник територіального органу Держпраці підкреслив, що повна відповідальність за охорону життя і здоровя працівників закладів освіти законодавчо окреслена Законом України «Про освіту», «Про охорону праці» та Положенням  про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 1.08.2001 року за №563.  

  «Хотів би відзначити певну позитивну тенденцію, а саме те, що впродовж останніх років у буковинських закладах освіти не допущено випадків смертельного травматизму, однак випадки загального травматизму все ж мали місце,- зазначив Іван Луцак. – Зокрема випадки виробничого травматизму мали місце  у навчальних  установах Вижницького, Кіцманського, Сторожинецького районів та міста Чернівці. І це дає підстави для належної уваги з боку державного відомства, що здійснює нагляд (контроль) за дотриманням законодавства щодо охорони праці – територіального органу Держпраці».

  Керівник відомства  наголосив на форумі на нагальній необхідності створення в освітянських закладах, районних відділах освіти служб охорони праці, які забезпечують організацію виконання комплексних заходів з підвищення рівня охорони праці, здійснення контролю за належним  утриманням будівель та споруд, шкільним обладнанням та устаткуванням, моніторинг за їх технічним станом , організація проведення атестації робочих місць й низку інших важливих завдань.

  Під час наради присутнім було детально розтлумачено щодо видів і порядку проведення інструктажів, відповідності інструкцій з охорони праці, порядку навчання і перевірки знань з охорони праці працівників і посадових осіб.


   

 • Працівник отримав тяжку травму

  Працівник  отримав тяжку травму

  До Управління Держпраці у Чернівецькій області надійшло повідомлення про настання нещасного випадку, в якому постраждав працівник технічної служби станційної лінійної дільниці №1 Сторожинецького РЦТ №181 Чернівецької філії ПАТ «Укртелеком».

  Постраждалий 1974 року народження працював на підприємстві за професією кабельника - спаювальника.

  Нещасний випадок стався за таких обставин:  на центральній вулиці села Великий Кучурів Сторожинецького району  працівник оглядав місце обриву комп’ютерного кабелю (кабель належить іншому провайдеру). Повз місце обриву дорогою рухався  автомобіль. Машина зачепила бампером обірваний дріт, який збив з ніг кабельника. У результаті падіння постраждалий отримав тяжку черепно-мозкову травму. Наразі він перебуває на лікуванні у лікарні швидкої медичної допомоги м. Чернівців.

  Контроль за своєчасністю та об’єктивністю  проведення розслідування  даного нещасного випадку здійснюватиме  Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Довідково: за одинадцять місяців 2017 року на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області зареєстровано 29 нещасних випадків, в яких постраждали 29 осіб, троє із них - загинули.


   

 • Зі студентами-старшокурсниками Чернівецького кооперативного економіко-правового коледжу проведено лекційне заняття на тему: «Про все, що потрібно знати, аби захистити свої трудові права та обов’язки»

  Зі студентами-старшокурсниками Чернівецького кооперативного економіко-правового коледжу проведено лекційне заняття на тему: «Про все, що потрібно знати, аби  захистити свої трудові права та обов’язки»    

  Низка тематичних просвітницьких заходів у місцевих вищих та середніх навчальних закладах відбувалася у рамках проведення Всеукраїнського тижня права.

  Кураторами та основними лекторами на таких зустрічах стали фахівці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  «Мета таких заходів - посилення поваги до права, довіри до правників у державі, підвищення рівня правової культури  громадян, - підкреслила заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина. -  Під час зустрічей фахівці Держпраці акцентували увагу студентів та випускників  навчальних закладів на одній з провідних галузей права - трудовому законодавству, на основних завданнях Управління Держпраці щодо здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, необхідності для громадян правової самоосвіти, розуміння  особистих прав та свобод, гарантованих Основним Законом – Конституцією України».

  Одна із таких зустрічей за участю Валентини Панчишиної відбулася у Чернівецькому кооперативному  економіко-правовому коледжі. Фахівець Держпраці прочитала студентам лекцію на тему: «Про все, що потрібно знати, аби  захистити свої трудові права та обов’язки» й відповіла на їхні численні запитання.     


   

 • Про трудові права осіб з інвалідністю

  Про трудові права осіб з інвалідністю

  У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області надають юридичні роз’яснення щодо соціальних та трудових прав працівників.  

  Права громадян на працю, у тому числі людей з інвалідністю, закріплені у статті 43 Конституції України, у якій, зокрема, визначено: «…кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується”.

  Обов’язок роботодавців надавати інвалідам роботу передбачено статтею 172 Кодексу законів про працю. Згідно із Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII,  держава гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості.

  Серед гарантій, що надаються працівникам-інвалідам, можна виділити ті, що пов’язані із укладенням та розірванням трудового договору.

  Так, при прийомі на роботу не встановлюються випробування для інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;

  інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк;

  при скороченні чисельності або штату переважне право залишитися на роботі при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації надається інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України,”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

  Роботодавець повинен пам'ятати: за бажанням працівника-інваліда або за вимогами його індивідуальної програми реабілітації, йому може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці.

  Також роботодавцю варто знати: на відміну від звичайних працівників, працівники-інваліди, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на цьому підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві.  

  Тривалість щорічної основної відпустки для працівників-інвалідів становить:

  для інвалідів I і II груп - 30 календарних днів,

  для інвалідів III групи - 26 календарних днів.

  Відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 30 календарних днів щорічно надається інвалідам III групи, тривалістю до 60 календарних днів щорічно - інвалідам I та II груп.

  До  виконання роботи в нічний час, до надурочних робіт інваліди можуть залучатись лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.

  Також, за бажанням працівника-інваліда, роботодавець може перевести його на легшу роботу. Переведення на легшу роботу працівника-інваліда відбувається на конкретно визначений та узгоджений із роботодавцем термін або без обмеження такого терміну з дотриманням рекомендацій МСЕК.

  За працівником, переведеним на легшу роботу, протягом двох тижнів з дня переведення має зберігатися попередня середня заробітна плата.

  У деяких, передбачених законодавством, випадках  на весь час виконання менше оплачуваної роботи може зберігатися попередня середня заробітна плата працівника або надаватися матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

  У випадках, передбачених законодавством, роботодавець зобов’язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їхнє прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.


   

 • Виробничий травматизм в області за одинадцять місяців 2017 року

  Виробничий  травматизм в області  за одинадцять місяців 2017 року

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області за одинадцять  місяців нинішнього, 2017,  року зареєстровано 29 нещасних випадків, в яких постраждали 29 осіб, троє із них - загинули.

  Смертельні нещасні випадки мали місце у лісовій галузі, на виробництві деревини та виробів з деревини, на автомобільному транспорті.

  У соціально-культурній сфері  зафіксовано 10 випадків.

  У сільському господарстві мали місце три нещасні випадки, ще три -  у лісовому господарстві, по два – у сфері енергетики, торгівлі, на підприємствах автомобільного транспорту, на виробництві деревини та виробів з деревини, у легкій текстильній промисловості та пошитті одягу.

  По одному нещасному випадку трапилося:у будівельній галузі та промисловості будівельних матеріалів; на підприємстві пошти та зв’язку.

  Випадки виробничого травматизму сталися: 

  внаслідок падіння під час пересування працівників (8);

  внаслідок падіння працівника з висоти (2);

  через дію рухомих і таких, що обертаються деталей, обладнання, машин, механізмів (5);

  через дію предметів та деталей, що рухаються (1);

  через ураження електричним струмом  (3); 

  внаслідок наїзду транспортного засобу на потерпілого (1);

  через ушкодження внаслідок контакту з тваринами (2);

  внаслідок травми, заподіяної іншою особою (2);

  у результаті дорожньо-транспортної пригоди (3);

  внаслідок стихійного лиха (1);

  інші види (1).


   

 • Нагляд в агропромисловому комплексі: новації в нормативному забезпеченні

  Нагляд в агропромисловому комплексі: новації в нормативному забезпеченні

  У контексті оновлення нормативних документів у сфері охорони праці  відповідно до законодавства ЄС і сучасного технологічного розвитку підприємств Держпраці систематично проводить семінари для інспекторів, що здійснюють державний нагляд над субʼєктами господарювання.

  Днями проведено короткостроковий семінар-навчання для начальників відділів нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері територіальних органів Держпраці та головних інспекторів, що здійснюють державний нагляд у суб’єктів господарювання агропромислового комплексу. У заході взяли участь заступник директора департаменту нагляду в промисловості і на обʼєктах підвищеної небезпеки  - начальник відділу нагляду в АПК і СКС Микола Радіонов та фахівці відділу.

  Темами для обговорення були: підвищення ефективності наглядової діяльності в аграрному секторі, організація проведення перевірок дитячих закладів оздоровлення та відпочинку за участю всіх заінтересованих державних органів, ситуація з травматизмом із смертельним наслідком, зокрема у лісовій галузі під час виконання лісосічних робіт.

  У своєму зверненні до учасників семінару М. Радіонов, навівши невтішну статистику нещасних випадків на виробництві, повʼязаних з ДТП, акцентував на тому, що найбільше гине працівників агропромислового комплексу та соціально-культурної сфери. З початку року, - зазначив доповідач, - в Україні внаслідок ДТП загинуло 112 осіб, що становить  35 % від загальної кількості нещасних випадків зі смертельним наслідком. У звʼязку з цим у плані роботи Служби на 2018 рік передбачено організацію заходів державного нагляду за безпечною експлуатацією транспортних засобів та проведенням медичних оглядів водіїв на підприємствах торгівлі, харчової та переробної промисловості, сільського господарства та соціально-культурної сфери.

  Зважаючи на суттєве зростання нещасних випадків із смертельним наслідком у лісовій галузі (з початку року загинуло 17 працівників), Держпраці внесло пропозиції включити до Стратегії розвитку лісового господарства низку заходів, спрямованих на вдосконалення системи управління охороною праці, що має мінімізувати ризики виникнення нещасних випадків.

  Також слухачі були ознайомлені з новими Правилами охорони праці для працівників виробництва пива, солоду та безалкогольних напоїв та Правилами охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна, зареєстрованими цього року в Міністерстві юстиції України.

  Затвердження цих документів зумовлено тим, що попередні правила не охоплювали нові технологічні процеси та не враховували сучасні вимоги до створення безпечних і нешкідливих умов на робочих місцях. Відміна застарілих документів призвела до зростання виробничого травматизму в цих галузях, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.


   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (12/2017)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (12/2017)

  У ньому, як завжди, цікава й корисна інформація для спеціалістів з охорони праці, профспілкових активістів і працівників наглядових органів. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Олександр Фандєєв. В інтересах ЄС – мати стабільного та сильного сусіда.Новий проект ЄС – МОП для поліпшення умов праці українців

  Дмитро Селявін. Прагнемо до досконалості. ПрАТ «Філіп Морріс Україна» – одне з переможців конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  Дмитро Селявін. Чернігівщина. Ситуація з охороною праці в Чернігівській області

  ДП «Волинський ЕТЦ» – 20 років на ринку експертних послуг. Вітаємо з ювілеєм!

  Дмитро Селявін. Ювелірна справа – залишитися живим. Харківська ювелірна фабрика: чотири роки після пожежі

  Володимир Ященко. За все відповідає… прибиральниця. Про хибну практику призначати крайніх за пожежну безпеку

  Віталій Арсененко. Допомогти пожежникам. Роздуми школяра про пожежну безпеку в Україні

  Андрій Цина. Підвищити не можна понизити (де поставити кому?). Досвід Австрії з адаптації працеохоронного законодавства до вимог ЄС

  Зіновій Яремко, Світлана Тимошук. Пов’язані однією метою. Роботодавець і працівник разом відповідають за охорону праці

  Олег Моісеєнко. Що проглядає крізь сухі рядки Покажчика. Як в Україні переглядають НПАОП

  Ідеї, які змінять наш світ. Про інноваційні розробки вчених

  Володимир Ревякін, Євген Жмакін. Як поліпшити роботу УТАС. Головні недоліки системи й методи їх усунення

  Для дегазації метану – податкові пільги! За результатами семінару -­наради Міненерговугілля

  Сергій Колесник. Підземна сотня. Чому в Україні продовжують гинути шахтарі?

  Дмитро Селявін. До зими готові? Завжди готові! Про підсумки підготовки до роботи в осінньо­зимовий період комунальних підприємств Харкова

  Микола Федоренко. Чи потрібна інструкція для «білих комірців»? Організація безпечної праці офісних працівників - користувачів ПК та іншої комп’ютерної техніки

  Василь Литвин. «Комп’ютерні» хвороби. Як робота за ПК впливає на здоров’я людини

  Марія Алієва. Гігієна праці офісних працівників. Про вимоги до організації та обладнання робочих місць під час роботи з комп’ютерною технікою

  Сергій Колесник. Держись, Хома, іде зима! Холод не страшний, якщо дотримуватися вимог гігієни праці

  Василь Воробчук. Немає здоров’я – немає роботи. Як правильно звільнити працівника, якщо робота йому протипоказана за результатами медогляду

  Михайло Голядинець. Конфлікт за правилами. Особливості ведення колективних трудових спорів у разі невиконання заходів з ОП

  У ДОДАТКУ «НА ДОПОМОГУ ФАХІВЦЮ З ОХОРОНИ ПРАЦІ»

  Новини законодавства

  Інформаційні повідомлення

  До уваги роботодавців

  Про повноваження інспекторів праці

  До уваги органів місцевого самоврядування

  Щодо питань контролю за додержанням законодавства про працю

  Володимир Потебешко. Про Мінімальні вимоги з охорони праці на будівельних майданчиках. Щодо проблемних аспектів і неоднозначностей нещодавно прийнятого нормативно-правового акта

  Лариса Сербінова. Покажчик НПАОП оновлюють. Про результати нормотворчої діяльності Держпраці у 2017-му і перспективи в наступному році

  Олег Моісеєнко. Про виявлення причин і деякі інші аспекти розслідування. Про методи наукової індукції, можливості та умови їх застосування під час розслідування нещасних випадків, про «дерево причин» і т. ін.

  Микола Федоренко. До питання застосування Класифікатора «Причини нещасного випадку».Типові помилки в кодуванні причини настання нещасного випадку та рекомендації щодо їхнього уникнення

  Сергій Мінєєв. Ворог чи друг шахтний метан? Це вирішують люди. Про причини й наслідки вибухів метану та вугільного пилу в шахтах

  Запитували – відповідаємо. Матеріали онлайн-прийомів голови Держпраці та відповіді фахівців служби на запитання громадян.


   

 • Про працю неповнолітніх

  Про працю неповнолітніх

  У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області надають юридичні роз’яснення щодо соціальних та трудових прав працівників

  Роботодавець повинен пам’ятати: прийняття та роботу осіб молодших 16 років не допускається.

  Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

  Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

  Заробітна плата працівникам, молодшим 18 років, при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується у такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості робочого дня.

  Роботодавець не має права застосовувати працю неповнолітніх на:

  важких роботах та роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці;

  підземних роботах;

  роботах, що передбачають підіймання та переміщення важких речей;

  нічних, надурочних і роботах у вихідні дні.  

  Тривалістю робочого часу для неповнолітніх визначено:

  для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень

  для працівників віком від 15 до 16 років – 24 години на тиждень

  учнів віком від 14 до 15 років, які працюють на час канікул – 24 години на тиждень.

  При цьому тривалість робочого часу учнів, які працюють впродовж навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.

  Гарантії при наданні відпусток неповнолітнім

  Особи віком  до 18 років мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день.

  Щорічна основна відпустка неповнолітнім може надаватись також у перший рік роботи за їх заявою до настання шестимісячного строку безперервної роботи на даному підприємстві, в організації, установі.

  Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років упродовж робочого року забороняється - заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

  Звільнення неповнолітніх 

  Звільнення працівників молодших вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

  Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників у випадках їх звільнення:

  -   у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи;

  -      у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

  -        за умов зміни в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності кадрів або штату працівників, банкрутства.

  Увага! Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоровю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання роботодавцем трудового договору з неповнолітнім працівником.


   

 • У Мінсоцполітики підтвердили: кількість працівників, котрі отримують мінімальну заробітну плату, зменшилася у три рази

  У Мінсоцполітики підтвердили: кількість працівників, котрі отримують мінімальну заробітну плату, зменшилася у три рази

  На цьому факті наголосив Міністр соціальної політики України Андрій Рева. Уточнюючи про результати підвищення мінімальної заробітної плати до рівня 3200 гривень, урядовець навів наступні дані:  на початку 2017 року статистика засвідчила  про припинення діяльності 449-а тисячами особами-підприємцями. Із них - 228 тисяч  до того не проводили жодної діяльності та не сплачували податки. Таким чином, станом на січень 2017 року  в Україні працювали 1 мільйон 792 тисячі підприємців, а вже станом на жовтень 2017 року нараховується 1 мільйон 811 тисяч осіб –підприємців.

  “Тобто, станом на сьогодні, кількість підприємців після підвищення рівня мінімальної зарплати зросла. Але підприємці - це динамічна група громадян, тому варто звернути увагу на найманих працівників, котрих,  станом на вересень 2017 року, зареєстровано 12 мільйонів 921 тисяча осіб, а це на 230 тисяч осіб більше, ніж в січні цього року”, - наголосив Міністр.

  Також позитивною є динаміка процесів  на ринку зайнятості, цитує думку керівника Міністерства соціальної політики України сайт відомства.

  “У вересні цього року працевлаштовано на 121,7 тисяч осіб більше, ніж звільнено, тобто, динаміка є позитивною. При цьому на 25 % зменшилась кількість людей, які перебувають на обліку в Держцентрі зайнятості.  Але, чи не найголовніше:  після підвищення рівня мінімальної зарплати, більш як в три з половиною рази зменшилась кількість людей, які отримують зарплату на мінімальному рівні. І це є  свідченням детінізації”, - заявив Андрій Рева.


   

 • Про соціальний захист і трудові права вагітних і жінок, що виховують малолітніх дітей

  Про соціальний захист і трудові права вагітних та жінок, що виховують малолітніх дітей

  У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області надають юридичні роз'яснення щодо соціальних та трудових прав працівників

  Чинним  українським законодавством, зокрема, статтею 147 Кодексу законів про працю України забороняється відмовляти в прийомі на роботу жінкам з мотивів, пов´язаних з вагітністю або наявністю дитини віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.

  При відмові у прийнятті на роботу цих категорій жінок власник або уповноважений ним орган зобов´язаний повідомити в письмовому вигляді мотиви відмови. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена у судовій інстанції.

  Жінкам, які чекають дитини слід знати: на підставі медичного висновку вагітним, зайнятим трудовою діяльністю, яка може мати несприятливі наслідки для здоров´я майбутньої дитини, знижується норма виробітку, обслуговування, або така жінка переводиться на інший вид діяльності, менш небезпечний і більш легкий, який виключає вплив шкідливих виробничих факторів.

  При цьому за майбутньою матір'ю  зберігається середній заробіток за попереднім місцем роботи. Це  ж стосується і жінок, які виховують  дітей віком до трьох років. Якщо ж заробітна плата на новому, менш несприятливому місці роботи, вища, ніж на попередньому, то жінці виплачується фактична заробітна плата.

  Категорично забороняється залучати майбутніх матерів і жінок, котрі мають дітей віком до трьох років до таких видів робіт: понадурочні роботи, праця в нічний час, роботи у вихідні та святкові дні.

  Увага! Матері, котрі виховують дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів, можуть працювати понаднормово, але виключно з їхньої власної згоди.

  Вагітних жінок і матерів дітей віком до трьох років забороняється направляти у відрядження і переводити на іншу роботу  не обумовлену трудовим договором.
  На прохання вагітної жінки або матері, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, власник зобов´язаний встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в таких випадках проводиться пропорційно відпрацьованому часу.

  Стаття 179 Кодексу законів про працю України регламентує: на підставі медичного висновку жінкам надається оплачена відпустка у зв´язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей або у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів. Тривалість відпустки у зв´язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно, і становить 126 (140) календарних днів. Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

  Відпустка по вагітності та пологах надається сумарно і оплачується грошовою сумою, яка розраховується як добуток середньоденної (середньогодинної) заробітної плати співробітниці за останні півроку на кількість робочих днів (годин), що припадають на календарні дні декретної відпустки, без урахування святкових і робочих днів, що припадають на період відпустки по вагітності та пологах.

  По закінченню такої відпустки жінка має право на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (а у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду - до шести років), і цю відпустку оплачує державний фонд соціального страхування. Виплати здійснюються щомісячно у фіксованій сумі.

  Звільнення вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років, якщо дитина потребує домашнього догляду), одиноких матерів, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей - інвалідів, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з подальшим працевлаштуванням.

  Обов´язкове працевлаштування таких жінок також має проводитися після звільнення у зв´язку із закінченням трудового договору, укладеного на певний термін. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не довше трьох місяців з дня закінчення трудового договору.


   

 • За порушення законодавства про працю на підприємця накладено штрафну санкцію у розмірі 416 тисячі гривень

  За порушення законодавства про працю на підприємця накладено штрафну санкцію у розмірі  416 тисячі гривень

  Під час інспекційного відвідування посадової особи відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області  фізичної особи-підприємця  (суб’єкт господарювання займається  виготовленням борошняних та кондитерських виробів в обласному центрі ) виявлено трьох працівників, котрі працювали на  виготовленні продукції  без укладання трудових  договорів зі своїм роботодавцем.

  Відповідного повідомлення про факт працевлаштування  працівників до  Державної фіскальної служби підприємцем надано не було.

  Інспекційне відвідування фізичної особи-підприємця  фахівець  Держпраці здійснював  спільно з дільничними офіцерами Чернівецького відділення Головного управління Національної  поліції у Чернівецькій області на підставі інформації, наданої Управлінням Державної міграційної служби України у Чернівецькій області.

  У ході інспекційного відвідування також встановлено: двоє працівників, котрих було задіяно на виробництві хліба та хлібобулочних виробів у фізичної особи-підприємця, є громадянами іншої держави і відповідного дозволу на працевлаштування в Україні, що його видає територіальний орган Державної служби зайнятості,  не отримували.

  З’ясовано, що табелювання працівників,  облік їхнього  робочого часу, бухгалтерський облік витрат на оплату праці  у встановленому порядку  підприємцем не проводився. Загалом  у роботодавця відсутні будь - які бухгалтерські документи  щодо виплати заробітної плати працівникам та сплати податків.

  Виявлені порушення є грубим нехтуванням законодавства про працю  з боку фізичної особи-підприємця, тому  посадовими особами Управління Держпраці у Чернівецькій області  ухвалено рішення про накладення на суб’єкта господарювання  штрафної  санкції  у розмірі 416 тисячі гривень.

  Також складено протоколи щодо адміністративної відповідальності підприємця за порушення ним окремих частини статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення - «Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці».

  Протоколи щодо адміністративної відповідальності фізичної особи-підприємця наразі скеровано на розгляд  до Шевченківського районного суду міста Чернівців.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області нагадує роботодавцям Буковини про застосування штрафних санкцій у разі порушення  ними законодавства про працю.

  Так, використання незадекларованої праці карається штрафною санкцією  у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (96 тисяч гривень) за кожного нелегально працюючого працівника.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на відповідальності роботодавців  перед Законом  за недопущення інспекторів Держпраці до перевірки  з питань використання нелегальної зайнятості: за такі дії передбачена штрафна санкція   у розмірі ста мінімальних заробітних плат – 320 тисяч гривень.

  За створення перешкод або недопущення до перевірки інспектора з питань дотримання норм трудового законодавства роботодавцям загрожує штраф  у розмірі трьох мінімальних заробітних плат - 9 600 гривень.

   


   

   

 • За підсумками першого етапу Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» визначено ефективні методи удосконалення національного законодавства

  За підсумками першого етапу Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» визначено ефективні методи удосконалення національного законодавства

  У рамках Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» Держпраці спільно з Міжнародною організацією праці, представниками об’єднань профспілок, роботодавців та інших центральних органів виконавчої влади завершили перший етап його реалізації - проведення тренінгів з роз’яснення положень директив ЄС з питань безпеки і гігієни праці, трудових відносин, імплементація яких передбачена Угодою про асоціацію Україна - ЄС, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.

  Затверджено план дій робочих груп при Держпраці, опрацьовано таблиці відповідності національного законодавства директивам ЄС 89/391/ЄЕС, 89/654/ЄЕС, 2009/104/ЄС, 89/656/ЄЕС. За результатами аналізу визначено ефективні методи удосконалення національного законодавства та приведення його у відповідність до стандартів ЄС, проведення відповідних тристоронніх консультацій.

  Довідково: проект сприяє реалізації Угоди про асоціацію Україна - ЄС, що набула чинності 1 вересня 2017 року та її відповідних додатків, а також положень Конвенції МОП № 81 та № 129 про інспекцію праці, ратифікованих Україною у 2004 році. Проект - це внесок ЄС і МОП у просування міжнародних трудових норм, покращення безпеки та гігієни праці (БГП) і додержання законодавства про працю в Україні.

 • У громадській приймальні Управління Держпраці розпочалося надання первинної правової допомоги

  У громадській приймальні Управління Держпраці розпочалося надання первинної правової допомоги

  Юридичне консультування мешканців області відбувається у рамках Всеукраїнського тижня права, що триватиме відсьогодні, з четвертого, по восьме грудня.

  Для отримання безоплатної первинної правової допомоги з питань реалізації та захисту прав людини, у межах професійної компетенції відомства, заявники можуть звертатися до Управління Держпраці у Чернівецькій області, що розташовується  за адресою:
  м.Чернівці, вулиця Зелена,3.

  Свої запити громадяни можуть  надіслати поштою:
  58003
  Управління Держпраці у Чернівецькій області,
  вул.Зелена,3,
  м.Чернівці
  або озвучити за номером телефону: (0372) 55 37 24.

  Варто нагадати, що відповідно до Указу Президента України від 08.12.2008 року №1149, Всеукраїнський тиждень права проводиться щороку в тиждень, що включає 10 грудня - День прав людини, який відзначається в пам'ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.

   

 • У новому, 2017, році працювати почнемо третього січня

  У новому, 2017, році працювати почнемо третього січня

  Відповідно до статті 73 Кодексу законів про працю України у 2017 році на підприємствах, в установах, організаціях трудова діяльність не проводиться у такі святкові і неробочі дні:

  1 січня - Новий рік;

  7 січня - Різдво Христове;

  8 березня - Міжнародний жіночий день;

  16 квітня - Пасха (Великдень);

  1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих;

  9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);

  4 червня - Трійця;

  28 червня - День Конституції України;

  24 серпня - День незалежності України;

  14 жовтня - День захисника України.

  Згідно чинного законодавства,  у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

  Тому за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю у 2017 році вихідний день у неділю 1 січня має бути перенесено на понеділок 2 січня;

   вихідний день у суботу 7 січня - на понеділок 9 січня;

   вихідний день у неділю 16 квітня - на понеділок 17 квітня;

   вихідний день у неділю 4 червня - на понеділок 5 червня;

   вихідний день у суботу 14 жовтня - на понеділок 16 жовтня.

  Як правило, з метою створення сприятливих умов для святкування, а також раціонального використання робочого часу, розпорядженнями Кабінету Міністрів України рекомендується переносити робочі дні для працівників, яким встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями у суботу та неділю.

  У зв’язку з тим, що зазначене розпорядження має рекомендаційний характер, рішення про перенесення робочих днів приймається роботодавцем самостійно шляхом видання наказу чи іншого розпорядчого документу.


   

 • Фахівці відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області виокремили низку найпоширеніших порушень у сфері охорони праці у медичних закладах регіону

  Фахівці відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області виокремили низку найпоширеніших порушень у сфері охорони праці у медичних закладах регіону

  Підставою таких висновків є низка перевірок, проведених цього річ головними державними інспекторами Управління  у лікувально-профілактичних закладах Буковини.

  За результатами перевірок, найбільш характерні порушення з питань охорони праці в лікувальних закладах наступні:

  не розроблено переліків робіт з підвищеною небезпекою;

  відсутні дозволи на виконання цих робіт;

  до експлуатації окремого обладнання у лікарнях допускаються працівники, котрі не пройшли попередній медичний огляд, не атестовані і не мають посвідчень на право його обслуговування;

  не проведено своєчасно технічне опосвідчення медобладнання;

  технічний персонал своєчасно не проатестовано;

  особи відповідальні за електро  тагазове господарство у медичних закладах проходять чергову перевірку знань не регулярно.

  Крім того не виконуються в повному обсязі основні вимоги Закону України «Про охорону праці», «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», «Положення про розробку інструкцій з ОП» щодо питань організації охорони праці в лікувально-профілактичних закладах.

  Так, не всі керівники, інженери з охорони  праці, члени комісій  з перевірки знань з питань охорони праці лікарень своєчасно проходять відповідні навчання;

  не розроблено планів - графіків їхнього проведення;

  не для всіх професій та видів робіт в установленому порядку розроблено інструкції з охорони праці;

  журнали реєстрації та видачі інструкцій ведуться з порушеннями;

  інструктажі проводяться не зі всіма працівниками.           

  Головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області Дмитро Паламарчук засвідчує: усунення більшості виявлених у сфері охорони праці у медичних закладах області порушень можна здійснити без значних матеріальних витрат, а запорукою беззаперечного дотримання вимог Закону «Про охорону праці» та інших нормативно-правових документів є постійний  контроль за станом  промислової безпеки та охорони праці у медичних закладах з боку відповідальних осіб.


   

 • Між Державною службою України з питань праці та Державною інспекцією з питань праці Литовської Республіки підписано Протокол про співробітництво

  Між Державною службою України з питань праці та Державною інспекцією з питань праці Литовської Республіки підписано Протокол про співробітництво

  У рамках стратегічного партнерства з метою розширення двосторонньої співпраці між державами, реалізації курсу України на європейську і євроатлантичну інтеграцію, у присутності Президента України Петра Порошенка та Президента Литовської Республіки Далі Грибаускайте, котра перебувала в Україні з робочим візитом  було підписано низку документів.

  Зокрема, Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега та Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс підписали Протокол про співробітництво між Державною службою України з питань праці та Державною інспекцією з питань праці Литовської Республіки при Міністерстві соціального захисту та праці.

  У документі йдеться про обмін експертами, організацію практичних занять, спільних конференцій, симпозіумів, міжнародних нарад, про обмін інформацією щодо працівників, які виконують роботи на територіях обох країн на умовах найму.

  Сторони зобов’язалися також обмінюватися інформацією щодо впровадження нових стандартів безпеки та гігієни праці, здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства про працю та моніторингу відповідної статистики.

 • У першій декаді грудня на підприємствах України смертельно травмовано п’ятеро осіб

  У першій декаді грудня на підприємствах України смертельно травмовано пятеро  осіб

  Випадки травмування зафіксовано на підприємствах Волинської, Дніпропетровської, Запорізької, Київської та Чернігівської областей.

  Випадки травмування сталися:
  у будівництві, машинобудуванні, металургії, на підприємствах транспорту та агропромисловому комплексі  - загинуло по 1 особі.

  З початку грудня на підприємствах України смертельно травмовано 6 осіб, за аналогічний період 2015 року загинуло 10 осіб (зменшення на 6 випадків або на 60%).
  За даними оперативного обліку, з початку року, на підприємствах України смертельно травмовано 388 осіб, за аналогічний період 2015 року загинуло 352 особи (збільшення на 36 випадків або на 10 %).


   

 • У тристоронньому семінарі Міжнародної організації праці розглядалося питання не задекларованої праці вУкраїні та ролі інспекції праці в її подоланні

  У тристоронньому семінарі Міжнародної організації праці розглядалося питання не задекларованої праці в Україні та ролі інспекції праці в її подоланні

  Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега та фахівці Держпраці взяли участь у дводенному семінарі Проекту Міжнародної організації праці (МОП). Мета заходу –  сформувати єдине розуміння явища незадекларованої праці, а семінар –  це перший етап безпосередньої підготовки до проведення пілотної кампанії інспекції праці.

   Представники Держпраці консультувалися з міжнародними експертами – Аресеніо Фернандез-Родрігезом (МОП, Женева) та Марією де Фатіма Піско (інспектор праці, Португалія).  

  Обговорили питання розробки та пілотування інспекційної кампанії з виявлення незадекларованої праці та подальші кроки Держпраці щодо створення платформи для проведення тристоронніх консультацій з питань інспекційної діяльності. А також методи підтримки, яка необхідна з боку Проекту МОП та взаємодію щодо перегляду Положення про Держпраці і структури Служби.

  За матеріалами сайту Держпраці України


   

 • Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє про результати конкурсу проведеного 06 грудня 2016 року

  Управління  Держпраці у Чернівецькій області повідомляє про результати конкурсу

  Управління  Держпраці у Чернівецькій області повідомляє, що 06 грудня 2016 року проведено конкурс на заміщення вакантних посад державної служби  в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області, оголошення про який було розміщено на офіційному веб-сайті Нацдержслужби.
      Переможець конкурсу, яка була єдиним кандидатом на зайняття вакантної посади  головного  спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, фінансового, господарського та інформаційного забезпечення Управління Держпраці у Чернівецькій області  - Козек Я.М..

  КОЗЕК
  Яна Миколаївна

  Головний спеціаліст відділу бухгалтерського обліку, фінансового, господарського та інформаційного забезпечення

  3.5

   У звя’зку з відсутністю претендентів, конкурсною комісією не визначено кандидатів на зайняття вакантної посади завідувача сектору гірничого нагляду.


   

 • Учаснику АТО роз’яснено все про гарантії збереження місця роботи, посади та заробітної плати на час укладання контракту

  Учаснику АТО роз’яснено все про гарантії збереження місця роботи, посади та заробітної плати на час укладання контракту

  Віталій Дубина - учасник АТО, призваний у третю хвилю мобілізації звернувся на пряму лінію з фахівцями Державної служби України з питань праці ось з яким запитанням: «Наразі частина моїх бойових товаришів, котрі були призвані на військову службу у перші хвилі мобілізації, вже при поверненні з фронту розглядають можливість укладання контракту на подальше проходження військової служби у Збройних Силах України, у тому числі, й на посади офіцерського складу, на термін до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
  Хотілося би почути роз’яснення, чи зобов’язані роботодавці (серед них – державні органи, органи місцевого самоврядування, комунальні підприємства, приватні компанії, малі та середні підприємства приватного бізнесу) упродовж дії укладеного контракту зберігати за працівниками, котрі виявили бажання служити державі місце роботи, посаду і середній заробіток?
  Учаснику АТО пояснили, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв’язку з виконанням ними конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни здійснюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992. Відповідно до норм статті 23 цього Закону України для громадян, котрі приймаються на військову службу за контрактом, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації (або) введення правового режиму воєнного стану та призначаються на посади, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
  Згідно із частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.
  Враховуючи передбачені законодавством гарантії, місце роботи, посада та середній заробіток зберігаються за працівниками, які починаючи з 08.02.2015 уклали контракт на строк:
   1) до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації;
   2) на шість місяців.
  Такі працівники не підлягають звільненню на підставі пункту 3 частини першої статті 36 КЗпП України, а лише увільняється від виконання обов’язків, передбачених трудовим договором, що оформляється відповідним наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
   Для працівників, які уклали контракт на проходження військової служби на інший період (3,5,10 років), гарантії щодо збереження місця роботи. посади та середнього заробітку чинним законодавством не передбачені.
  Підставою для збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, в яких такі працівники працювали на час призову є сам факт прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану (який підтверджується наданими власнику або уповноваженому ним органу довідками, витягами з наказів, копіями контрактів тощо) незалежно від обставин, за яких такий контракт було укладено.


   

 • Роботодавець зобов’язаний створювати безпечні умови праці на виробництві та проводити атестацію робочих місць

  Роботодавець зобов’язаний створювати безпечні умови праці на виробництві та проводити атестацію робочих місць

  Голова профспілкової організації Чернівецької філії ПАТ «Укртелеком» Іван Куриляк звернувся на пряму лінію з наступним запитанням:
   «Надзвичайно уважно переглянув відповідну Постанову Кабінету Міністрів України щодо обмеження професій за списками №1 та №2.
   Унаслідок цих змін із списків випала певна кількість робочих місць.
  Як у такому разі планується проведення атестації робочих місць за умовами праці, чи залишаться у силі пільги та компенсації працівникам, котрі виконують ці роботи?» - поцікавився Іван Куриляк.
  Зміни до відповідної Урядової постанови було ухвалено у червні нинішнього року. У зв’язку з використанням у різноманітних галузях економіки новітніх технологій та задля покращення умов праці працівників, Кабінет Міністрів України переглянув та затвердив у новій редакції Список №1 та Список №2.
   Фахівці Держпраці повідомили: якщо професії вилучено зі списку, то це не означає, що атестацію даного робочого місця проводити не потрібно.
  Відповідно до Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов’язаний створювати безпечні умови праці та проводити атестацію робочих місць, якщо його виробництво (технологічні процеси, обладнання, сировина, продукція) є потенційним джерелом шкідливих і небезпечних факторів, які можуть несприятливо впливати на здоров'я працівників у теперішньому чи майбутньому часі.
  Підприємство вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також з метою соціального захисту працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці визначає пільги і компенсації, в тому числі, право на пенсію за віком на пільгових умовах.
  Пільги та компенсації працівникам залишаються на тих робочих місцях, на яких, за результатами атестації, визначено шкідливі виробничі фактори.
  Атестація робочих місць на підприємстві повинна проводитися незалежно від його форми власності – державної, комунальної, приватної. Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Позачергова атестація може бути проведена у тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
  Якщо роботодавець ігнорує чинне законодавство і атестація на тому чи іншому підприємстві не проведена, то можуть настати такі наслідки:
   якщо атестація не проводилася, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг і т. д.), при перевірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат (якщо роботодавець перебуває на бюджетному фінансуванні), а також проблеми з оподаткуванням таких виплат;
   якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме працівникам належні гарантії та компенсації, то кожний працівник має право звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі непроведення атестації не тільки не рятує роботодавця від відповідальності, але, навпаки, стане доказом його провини.
  Не проведення атестації робочих місць є порушенням Закону «Про охорону праці», зокрема, статті 7 - «Право працівників на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці» та Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 01. 08. 1992 року
  “Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці”.
  Керівник підприємства, може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафних санкцій.
  Діяльність підприємства може бути призупинена до усунення виявлених порушень у сфері охорони праці.
  Якщо ж атестація робочих місць на тому чи іншому підприємстві відбулася належним чином і за її результатами визначено шкідливі виробничі фактори, то працівники вправі розраховувати на пільги і компенсації, у тому числі, й на пенсійне забезпечення за віком: за списками №1 - на 10 років, за списком №2 - на 5 років раніше від загального прийнятого пенсійного віку.


   

 • Готується нова редакція Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві

  Готується  нова редакція Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві

   Іван Коротчук  – провідний інженер з охорони праці ДП «Берегометське лісомисливське господарство» теж вирішив взяти участь у онлайн-спілкуванні, бо вважає таку форму комунікації доволі ефективною.
   «Знаючи про те, що в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області має відбутися онлайн-спілкування з фахівцями  Держпраці ми спільно з колегами з інших лісництв обговорили  питання, які, на нашу думку, є найактуальнішими на сьогодні для поліпшення  функціонування служб з охорони праці на підприємствах лісової галузі Буковини. Серед них зміна відповідного Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві у  частинах збільшення, зокрема,  часового діапазону, впродовж якого роботодавець зобов’язаний повідомити про настання нещасного випадку – в усній формі – до трьох годин, така потреба пояснюється тим, що, перебуваючи безпосередньо на лісосіках доволі часто  відсутній телефонний  зв'язок, незважаючи навіть  на сучасні засоби комунікації», - підтвердив Іван Коротчук.
   Фахівець Берегометського лісгоспу також вважає, що необхідно було би підкоригувати  кількість днів, даних  на розслідування нещасного випадку з легким степенем травмування (йдеться про комісії, створені безпосередньо на підприємстві у разі настання такого нещасного випадку) -   із трьох до п’яти; це дозволило би працювати членам комісії ретельніше і в спокійнішому ритмі, вважає він.
   Необхідно також, на думку фахівця Берегометського лісгоспу,  переглянути норми забезпечення спецодягом та спецвзуттямлісівників, істотно зменшивши терміни його носіння.
   Спеціалісти відділу управління інспекційної діяльності та відділу АПК-СКС зазначили, що Державною службою України з питань праці опрацьовується проект нової редакції Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Цією редакцією передбачено, що термін оперативного надання повідомлення про нещасний випадок  подовжено, але тільки до 2-х годин. Визначений час обумовлений нагальною необхідністю оперативного обстеження місця настання нещасного випадку, що здійснюється з метою забезпечення об’єктивності проведення розслідування.
   По-перше, роботодавець може повідомляти з використанням будь-яких засобів зв’язку, по-друге, цей термін враховує час з моменту отримання роботодавцем інформації про нещасний випадок, а не з моменту настання нещасного випадку.
   Побажання щодо продовження терміну проведення розслідування нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння) комісією підприємства також враховано у новій редакції проекту Порядку. Зазначений термін планується збільшити з 3-х до 5-ти робочих днів.
   Фахівці Держпраці звернули увагу, що, відповідно до вимог законодавства, після доопрацювання проекту Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, документ буде оприлюднений на офіційному сайті Держпраці з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб. Для надання зауважень та пропозицій до нього законодавством передбачено строк до трьох місяців з дня опублікування.
   Щодо переглядів норм забезпечення спецодягом та спецвзуттям працівників лісової галузі, то Микола Радіонов зазначив, що нині в Україні діють Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам лісового господарства, які були розроблені та зареєстровані у Мін’юсті у травні  2005 року.
   Держпраці підтримує перегляд Норм та приведення їх у відповідність до міжнародних стандартів з відповідним зменшенням термінів носіння спецодягу та спецвзуття для працівників лісового господарства. Також Микола Радіонов  повідомив, що стаття 8 Закону України «Про охорону праці» встановлює: роботодавець може згідно з колективним договором додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їх застосування.


   

 • Технічний стан димових та вентиляційних каналів у чернівецьких багатоповерхівках та технічний стан ліфтів у будинках міста вимагає постійної уваги фахівців

  Технічний стан димових та вентиляційних каналів у чернівецьких багатоповерхівках та технічний стан ліфтів у будинках міста вимагає постійної уваги фахівців

  Своє бажання адресувати актуальні запитання під час прямої лінії з представниками Державної служби України з питань праці, висловила член виконавчого комітету Чернівецької міської ради VII скликання, громадська активістка, заступник голови Чернівецької обласної громадської організації «Гідність Буковини» Наталія Фрунзе.
  «Серед низки муніципальних програм у галузі житлово-комунального господарства, існують програми, які реалізуються з фаховою допомогою представників Управління Держпраці у Чернівецькій області, - зазначила під час онлайн-спілкування з представниками Державної служби України з питань праці Наталія Фрунзе. - Мова йде про програму ущільнення димових та вентиляційних каналів у багатоквартирних житлових будинках та про програму з модернізації, ремонту та заміни ліфтового господарства у житловому фонді Чернівців.
  Особисто знаю настільки ці проблеми турбують мешканців міста. Свого часу брала участь у виборах до Чернівецької міської ради й балотувалася на виборчому окрузі, де розташовуються будинку, які оснащено димовентканалами, що не відповідають вимогам безпеки.
  Так само істотного ремонту та заміни потребують ліфти у будинках Чернівців. Реалізувати заходи програм силами лише місцевого бюджету навряд чи вдасться. Навіть тепер, коли вже почалася бюджетна децентралізація.
  По суті, нам важливо виробити дорожню карту щодо пожвавлення роботи у цьому напрямі. «Нам» я маю на увазі і виконавчий комітет Чернівецької міської ради, і депутатський корпус міста, і активний осередок громади», - підсумувала пані Наталія.
  Загалом проблема руйнування димових та вентиляційних каналів у багатоквартирних житлових будинках Чернівців (в основному це будинки, зведені у 1960-х роках, так звані “хрущовки”) виникла у 1980-х роках. Тоді місто розбудовувалося, потужностей для централізованого забезпечення житлових помешкань чернівчан гарячою водою не вистачало. Проблема вирішувалася встановленням індивідуальних газових проточних водонагрівачів.
  Але проблема полягала у тому, що такі прилади можна було встановлювати у будинках, які лише споруджувалися, але аж ніяк не в “хрущовках”, що були введені в експлуатацію двадцять років тому. Адже всупереч проекту, димоходи в таких будинках були зроблені не з суцільної цегли, більш стійкої до руйнування у разі дії продуктів згорання, а в порушення державних будівельних норм, з інших матеріалів - дірчастої цегли або керамічного багато дірчастого блоку.
  Загалом таких будинків у Чернівцях наразі налічується 126, а це – понад 5,5 тисяч квартир, в яких проживають понад 15 тисяч мешканців.
  У 1884 році проблему технічного стану димових і вентиляційних каналів у цих будинках розглядали на рівні Міністерства житлово-комунального господарства УРСР, Держгіртехнагляду УРСР і виконкому Чернівецької міської ради народних депутатів.
  Вже тоді було констатовано, що внаслідок використання обладнання, що забезпечує у квартирі гарячу воду, сталися руйнування каналів – у них утворилися порожнистості й тріщини, тому цілком можливо, що чадний газ може просочуватися у житлові помешкання і навіть у сусідні квартири. На вищому рівні було вирішено щомісячно у таких будинках перевіряти стан димовентканалів, оформлюючи це відповідним актом з передачею його до балансоутримуючої газоексплуатаційної компанії.
  Активно до цієї проблеми повернулися у 2008 році. Тоді в одному із таких будинків стався нещасний випадок зі смертельним наслідком. Інспектори Держгірпромнагляду, здійснюючи розслідування, дійшли висновку, що групове отруєння чадним газом сталося внаслідок руйнування димовентиляційного каналу. Почали шукати технічні вирішення проблеми.
  У 2013 році з ініціативи територіального управління Держгірпромнагляду у Чернівецькій області та Чернівецької міської ради було створено міжвідомчу постійно діючу комісію, якій було доручено упродовж двох років вирішити проблему незадовільного технічного стану нещільних димовентиляційних каналів.
  Заходи, які проводилися у рамках її виконання, були різними. В окремих багатоповерхівках фахівці спорудили нові канали. Такі роботи було проведено, у тому числі й там, де мешканці зголосилися до дольової участі у даній муніципальній програмі.
  Проте на сьогодні проблема залишається невирішеною. Адже заходи, які розроблені у межах її впровадження, - дорого вартісні.
  Не меншої уваги потребує й виконання програми заміни, модернізації, капітального ремонту та диспетчеризації ліфтів житлового фонду у місті Чернівцях.
  Програма затверджена ще у2004 році на період до 2010 року. Згодом заходи програми було підкориговано й продовжено до 2013 року. Фахівці свого часу підрахували: аби довести до ладу ліфтове господарство міста, щорічному ретельному обстеженню, ремонту, а в разі потреби й заміні мали би піддаватися 25 ліфтів.
  На сьогодні у чернівецьких багатоквартирних житлових будинках експлуатуються 624 ліфтові установки. Із них 243 ліфти вичерпати свій нормативний термін експлуатації, тобто 25 років і потребують експертно-технічного діагностування.
  У нинішньому році головними державними інспекторами Управління Держпраці у Чернівецькій області (за дев’ять місяців) проведено 17 перевірок стану охорони праці з питань безпечної експлуатації пасажирських ліфтів. Виявлено низку технічних порушень. Серед них - грубі порушення, що можуть призвести до аварій та нещасних випадків.
  Як наслідок, матеріали перевірок щодо заборони експлуатації пасажирських ліфтів у багатоквартирних житлових будинків обласного центру направлено на розгляд Чернівецького адміністративного суду. Матеріали перебувають у стадії розгляду судовою інстанцією.


   

 • Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє про результати конкурсу, проведеного 29 листопада - 02 грудня 2016 року

  Управління  Держпраці у Чернівецькій області повідомляє про результати конкурсу

     Управління  Держпраці у Чернівецькій області повідомляє, що 29 листопада - 02 грудня 2016 року проведено конкурс на заміщення вакантних посад в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області, оголошення про який було розміщено на офіційному веб-сайті Нацдержслужби.
      Переможець конкурсу,  кандидат на зайняття вакантної посади головного   спеціаліста з питань протидії корупції Управління Держпраці у Чернівецькій області  - Яковчук Я.В.
      Другий за результатами конкурсу кандидат на посаду головного спеціаліста з питань протидії корупції Управління Держпраці у Чернівецькій області  -    Самара О.П.

  ЯКОВЧУК
  Яна Вікторівна
  Головний спеціаліст з питань протидії корупції 3.8
  САМАРА
  Оксана Петрівна
  Головний спеціаліст з питань протидії корупції 1.8

    У звя”зку з відсутністю претендентів конкурсною комісією не визначено кандидатів на зайняття вакантних посад:
  - головний державний інспектор відділу нагляду в будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку – 1 посада;
  - головний  державний інспектор відділу нагляду на виробництві, об'єктах підвищеної небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці – 2 посади.
 • Стартував Всеукраїнський тиждень права. У рамках його проходження в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області надаватиметься безоплатна правова допомога

  Стартував Всеукраїнський тиждень права

  У рамках його проходження в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області надаватиметься безоплатна правова допомога.
  Упродовж наступних днів кожен громадянин, котрий виявить ініціативу, зможе отримати безоплатну первинну правову допомогу з питань реалізації і захисту прав людини.
  Консультація фахівців-юристів надаватиметься щоденно упродовж усього робочого дня за адресою: м. Чернівці, вулиця Зелена, 3, Управління Держпраці у Чернівецькій області.
  Також головні державні інспектори Управління Держпраці у рамках відзначення Тижня права проводитимуть на місцевих підприємствах, в установах та організаціях області тематичні заходи інформаційно-просвітницького характеру з правових питань.
  Для довідки: всеукраїнську акцію «Тиждень права» започатковано у 2008 році з нагоди 60-ї річниці проголошення Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини.


   

 • Продовження терміну дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  Продовження терміну дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  До уваги роботодавців!

  Продовження терміну дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

  Норма статті 21 Закону України “Про охорону праці” передбачає продовження строку дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

  З метою своєчасного продовження терміну дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, рекомендуємо за 20 днів до закінчення дії дозволу подати до органу, що його видав заяву за формою згідно з додатком 5 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, та оригінал дозволу.

  Якщо роботодавець порушив умови дії дозволу чи допущено виникнення аварій та/або нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, із смертельними або тяжкими наслідками, строк дії дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.


   

 • Вийшов у світ номер журналу «Охорона праці»

  Вийшов у світ номер журналу «Охорона праці»

  У  ньому, як завжди, цікава і корисна інформація для спеціалістів з охорони праці, профспілкових активістів та працівників наглядових органів. Пропонуємо вашій увазі статті:

  Дмитро Селявін Список Гройсмана. Роботу уряду над оновленням Списків № 1 та № 2 профспілки оцінили критично.

  Людмила Солодчук  Держпраці зміцнюється. МОП розпочала проект з підтримки розбудови в Україні системи інспекції праці.

  Дмитро Селявін А в малій справі проблем чимало. Про потребу створення системи «консультантів» з охорони праці для підтримки малого та середнього бізнесу.

  Олег Моісеєнко Приписи важливі, приписи потрібні! Практичні поради, як правильно скласти цей документ.

  Валерій Поліковський Партнерське лідерство на МГЗ. Найефективніший спосіб мотивації працівників до безпечної поведінки – особистий приклад керівника.

  Олег Моісеєнко Опираючись на досягнуте. Про успішне поєднання традицій і новацій у СУОТ найбільшого металургійного підприємства України.

  Олександр Фандєєв, Щоб солодке не було гірким. Не шкодувати грошей на охорону праці та здоров’я – політика агропромхолдингу «Астарта-Київ».

  Олег Моісеєнко Нарядно-допускна система підприємства: відповідальні особи. Завдання та обов’язки осіб, які відповідають за безпеку робіт, що здійснюються за нарядами-допусками.

  Сергій Колесник Хто забув про сани влітку? Які заходи має містити план підготовки підприємства до роботи в осінньо-зимовий період.

  Володимир Потебешко Установи основну причину нещасного випадку. Навчальний практикум журналу на допомогу спеціалістам з охорони праці.

  Наталія Романенко ЗІЗ є – безпеки нема!  Чому працівники не використовують наявні засоби індивідуального захисту.

  Сергій Колесник, Ігор Приймак АПК: потрібно діяти!  Для зменшення смертельного травматизму в АПК потрібні рішення на державному рівні.

  Сергій Колесник Робочий час – за тахографом. Коли в Україні буде запроваджено жорсткий контроль за режимом праці та відпочинку водіїв?

  Галина Пилипенко Право водія на здоров’я. Дослідження дії на водіїв шкідливих виробничих чинників – ефективна профілактика ДТП.

  Тетяна Жмуд Гігієністи працюють. Дружня фахова порада іноді дієвіша за примус до виконання норм і правил.

  Олеся Цибульська Стрес на робочому місці як складова ризику на виробництві. Про залежність частоти настання нещасних випадків від інтенсивності стресу, який переживає працівник.

  Зінаїда Купира Андрій Демчук: «Перемогами у спорті привертаємо увагу до проблем інвалідів» Інтерв’ю на актуальну тему.

  На допомогу фахівцю з охорони праці:

  Організація проведення робіт у зимовий період.

  Процедура «Готовність до аварійних ситуацій і реагування на них».


   

 • З Новим роком! З Різдвом Христовим!

  З Новим роком! З Різдвом Христовим!

   Шановні буковинці!

  Від імені та за дорученням колективу Управління Держпраці у Чернівецькій області щиро та сердечно вітає вас з Новим роком та Різдвом Христовим!

  Бажаю вам та вашим родинам міцного здоров'я, добробуту, злагоди, добра.

  Хай Новий, 2016, рік буде щасливим для нас та нашої рідної України.

   

  З повагою - Іван Луцак, начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області

 • Стартує конкурс дитячого малюнка "Охорона праці очима дітей"

  Стартує конкурс дитячого малюнка "Охорона праці очима дітей"

  Конкурс дитячого малюнка проводиться у рамках Всеукраїнської акції «Охорона праці – очима дітей», метою якого є привернення уваги суспільства, в тому числі активної молоді, до існуючих проблем у сфері промислової безпеки та охорони праці.

  Метою проведення конкурсу є формування свідомої позиції молоді щодо значення та місця здорових і безпечних умов праці в різних сферах суспільного життя;

  акцентування уваги дітей та молоді як майбутніх працівників на виробничих небезпеках та ризиках; профілактика виробничого травматизму шляхом наголошення на важливості формування високої культури безпеки праці та оцінювання ризиків, що супроводжують трудову діяльність дорослих; привернення уваги суспільства до існуючих проблем у сфері охорони праці;

  популяризація сучасних підходів до управління охороною праці, формування превентивної культури охорони праці; активізація творчого потенціалу дітей та молоді, сприяння розвитку дитячої творчості та підтримка талановитої молоді.

  Конкурс організовується і проводиться Державним підприємством «Редакція журналу «Охорона праці» під патронатом Держпраці та територіальних органів Держпраці.

   

  Конкурс складається з двох етапів.

  Перший етап (грудень 2015 року - лютий 2016 року) - відбіркові регіональні тури.

  Другий етап (березень - квітень 2016 року) - фінал та оголошення переможців.

   

  Учасниками конкурсу є учні, вихованці, слухачі середніх загальноосвітніх шкіл, позашкільних навчальних закладів, трьох вікових груп:

  автори робіт віком від 6 до 10 років;

  автори робіт віком від 11 до 14 років;

  автори робіт віком від 15 до 18 років.

   

  Конкурс проводиться за напрямом художньої творчості - малюнок.

  Конкурсні роботи мають бути виконані за тематикою охорони праці та промислової безпеки, а саме: безпечного ведення робіт у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, медичній сфері, будівництві, на транспорті.

  Приймаються лише індивідуальні оригінальні авторські роботи, що відповідають умовам конкурсу.

  Малюнки повинні відповідати таким вимогам:

  - на конкурс подаються малюнки у довільній графічній, живописній формах, виконані олівцями, олійними, акварельними фарбами чи гуашшю;

  - розмір роботи не повинен бути більшим за формат А-2;

  - роботи не повинні оформлятися рамкою, паспарту, наклейками тощо;

  - на зворотному боці кожної конкурсної роботи необхідно зазначити українською мовою:

  назву роботи;

  прізвище, ім’я, по батькові;

  дату народження автора;

  місце проживання (повну адресу) автора, контактний телефон;

  сферу діяльності батьків;

   назву навчального закладу;

  прізвище, ім’я, по батькові методичного керівника.

   

  Роботи будуть оцінюватися за наступними критеріями: відповідність роботи тематиці Конкурсу, актуальність теми; практичне значення; доцільність наданих рекомендацій та порад, використання знаків безпеки; оригінальність та оформлення; ступінь самостійності автора у виконанні роботи; якість роботи.

  Творчі роботи, які надходитимуть на участь у конкурсі, з порушеннями умов конкурсу, або ж без належного оформлення, розглядатися не будуть. 

  Конкурсні роботи учасників необхідно подати, або надіслати до Управління Держпраці у Чернівецькій області не пізніше 25 лютого 2016 року.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області розтащовується за адресою: 58003, м. Чернівці, вулиця Зелена, 3.

 • Зменшення заборгованості по зарплаті відбулося на одинадцяти економічно активних підприємствах Буковини

  Зменшення заборгованості по зарплаті відбулося на одинадцяти економічно активних підприємствах Буковини

  Відбулося засідання обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій, соціальних виплат, орендної плати за земельні та майнові паї.

  Участь у роботі комісії взяла заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Валентина Панчишина.

  На засіданні констатувалося: загальна сума боргу з виплати заробітної плати на початок грудня нинішнього року становила 3410,3 тис. грн., у тому числі: на економічно активних підприємствах – 3355,7 тис. грн. та на підприємствах, де проводиться процедура банкрутства – 54,6 тис. грн.

  Заборгованість з оплати праці працівників бюджетних установ, які фінансуються із місцевих бюджетів, відсутня.

  Мовилося й про той факт, що впродовж грудня ліквідовано борги на таких підприємствах: дочірнє підприємство "Чернівецький облавтодор" ( на суму 125 тис. грн.), Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області ( на 97,6 тис. грн.), філії «Глибоцький райавтодор» ( на 56,8 тис. грн.), КП «Хотинтепломережа» ХМР ( на 105 тис. грн.) та на підприємстві-банкруті ТзОВ будинок торгівлі «РЯЗАНЬ» ( на 12,4 тис. грн).

  Відбулося зменшення заборгованості із заробітної плати на одинадцяти економічно активних підприємствах краю: КП «Міжнародний аеропорт» Чернівці» (на 117,3 тис. грн.), ПАТ «Завод «Індустрія» (на 1 тис. грн.), ПРаТ «Авіакомпанія Буковина» (на 42,6 тис. грн.), філії ДП «Облавтодор» «Чернівецька дорожньо-експлуатаційна дільниця» (на 206,8 тис. грн.), ПП «Бурак» (на 74 тис. грн.), філії «Вижницький райавтодор» (на 91,2 тис. грн.), філії «Заставнівський райавтодор» (на 60,6 тис. грн.), філії «Новоселицький райавтодор» (на 110,3 тис. грн.), філії «Путильський райавтодор» (на 129,6 тис. грн.), філії «Сторожинецький райавтодор» (на 153,5 тис. грн.), філії «Сокирянський райавтодор» (на 77,1 тис. грн..)

  За даними, станом на завершення другої декади грудня, загальна сума боргу з виплати зарплати в області становить 1949,5 тисяч гривень. Це на 1460,8 тисяч гривень, або майже на 43% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

 • Детальне роз’яснення законодавчих актів з охорони та гігієни праці надано працівникам ТДВ «Денисівка»

  Детальне роз’яснення законодавчих актів з охорони та гігієни праці надано працівникам ТДВ «Денисівка»

  Це відбулося за участю начальника відділу з питань гігієни праці Надії Бурли, начальника відділу нагляду в АПК та СКС Миколи Остаповича, старшого інспектора відділу з питань гігієни праці Романа Димнича, старшого інспектора відділу з питань гігієни праці Василя Сагалюка на зборах трудового колективу підприємства «Денисівка».

  Участь у зборах, що відбувалися під головуванням головного інженера ТДВ «Денисівка» Сергія Чернова, взяли понад півсотні працівників підприємства.

  У ході роботи зборів увагу учасників було зосереджено на виконанні порядку організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом , правил охорони праці на автомобільному транспорті, а також на виконанні вимог виробничої санітарії на підприємстві, порядку проведення медичних оглядів працюючих працівників певних категорій.

  Керівництво підприємства націлено на забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту, миючими та дезінфікуючими засобами.

 • Працівник депо отримав тяжку травму ока

  Працівник депо отримав тяжку травму ока

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію зі спеціального розслідування нещасного випадку, в якому постраждав слюсар третього розряду з огляду та ремонту локомотивів на пунктах технічного обслуговування локомотивного депо «Чернівці» регіональної філії "Львівська залізниця".

  Нещасний випадок трапився у цеху технічного огляду локомотивів. 

  Бригада працівників здійснювала запуск двигуна тепловозу. Попередньо жодних несправностей механізму виявлено не було. Після запуску двигуна, слюсар сам зайшов у дизельне приміщення, щоб прослухати роботу дизеля. Через певний час його було знайдено травмованим на підлозі цеху.

  Постраждалому 1990 року народження оперативно надали медичну допомогу.

  Медики охарактеризували травму як складну: працівник отримав травматичне розговлення лівого ока. Зараз він перебуває на лікуванні.

  Комісія Держпраці у Чернівецькій області має встановити остаточні обставини та причини нещасного випадку, а також осіб, котрі, ймовірно, допустили порушення вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці.

 • У грудні на двох підприємствах – боржниках проведено перевірки щодо виплати заробітної плати

  У грудні на двох підприємствах – боржниках проведено перевірки щодо виплати заробітної плати

  З метою посилення роботи, направленої на погашення заборгованості із виплати заробітної плати, фахівцями Управління Держпраці у Чернівецькій області упродовж грудня проведено перевірки дотримання вимог чинного законодавства про оплату праці на підприємствах-боржниках із виплати заробітної плати. Такі перевірки проведено, зокрема, на ПАТ «Завод «Індустрія» та ПП «Бурак» Глибоцького району.

  Загалом з початку 2015 року спеціалістами здійснено 23 перевірки додержання законодавства про працю в частині своєчасної виплати заробітної плати на 23 підприємствах-боржниках із виплати заробітної плати.

  За результатами перевірок складено акти, керівникам видано приписи на усунення виявлених порушень.

  Матеріали щодо 5 перевірок направлено до правоохоронних органів на предмет притягнення посадових осіб до кримінальної відповідальності за ст. 175 ККУ.

  Матеріали за результатами перевірок на 6 керівників-порушників трудового законодавства направлено до суду на предмет притягнення до адмінвідповідальності за ч.1 ст. 41 КУпАП.

 • Першим заступником начальника Управління Держпраці призначено Івана Гордея

  Першим заступником начальника Управління Держпраці призначено Івана Гордея

  Наказ про призначення першим заступником начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Гордея було оголошено керівником Управління Іваном Луцаком.

  Досі Іван Гордей обіймав посаду заступника начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  За освітою Іван Гордей – інженер - механік.. Працював на різних посадах, у тому числі й керівних.

  У систему Держгірпромнагляду прийшов працювати у 2006 році.

 • З працівниками дочірнього підприємства «М’ясо Буковини» детально обговорили питання охорони праці

  З працівниками дочірнього підприємства «М’ясо Буковини» детально обговорили питання охорони праці

  Фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області продовжують охоплювати превентивними заходами, спрямованими на поліпшення стану охорони праці та промислової безпеки в краї, місцеві підприємства різних форм власності.

  Так днями на зборах трудового колективу дочірнього підприємства «М’ясо Буковини» ВАТ «Новоселицький птахокомбінат», на яких були присутні понад 180 працівників підприємства, детально обговорено дотримання вимог законодавчих актів з охорони праці.

  Участь у зборах взяли: заступник начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Гордей, начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович, завідувач сектору нагляду в машинобудуванні та енергетиці Ігор Левко, головний державний інспектор відділу нагляду у будівництві , котлонагляді, на транспорті та зв’язку Олег Матвєєв, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві та об’єктах підвищеної небезпеки Іван Бербенюк, начальник відділу з питань гігієни праці Надія Бурла, старший інспектор відділу з питань гігієни праці Василь Сагалюк, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю Юрій Пурич.

  У спілкуванні з працівниками підприємства було обговорено вимоги правил безпечних робіт у сільському господарстві, дотриманні вимог правил безпечної експлуатації електроустановок, експлуатації вантажних ліфтів, систем газопостачання.  

  Окремо увагу працівників підприємства було акцентовано на дотриманні порядку проходження періодичних медичних оглядів, дотриманні санітарних норм систем освітлення, опалення та вентиляції при виробничому процесі, дотриманні належного обліку робочого часу окремих категорій працівників, здійснення відповідної оплати праці, проведення атестації робочих місць зі шкідливими та важкими умовами праці.

 • Комісія Держпраці з’ясовує причини травмування працівника психоневрологічного будинку - інтернату

  Комісія Держпраці з’ясовує причини травмування працівника психоневрологічного будинку - інтернату

  В управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію спеціального розслідування нещасного випадку, що мав місце у Черешському психоневрологічному будинку-інтернаті. 

  Соціальний заклад розташовується у селі Череш Сторожинецького району.

  Нещасний випадок стався у приміщенні їдальні будинку-інтернату, де велися ремонтні роботи. Молодший медбрат установи був виявлений у приміщенні їдальні з черепно-мозковою травмою, без свідомості.

  Постраждалого оперативно доставили до районного медичного закладу. Наступного дня чоловік 1968 року народження помер.

  Комісія зі спеціального розслідування Держпраці у Чернівецькій області встановлює причини та обставини нещасного випадку.

 • На Чернівецькому учбовому підприємстві УТОГ відбулася семінар-нарада з питань охорони та гігієни праці

  На Чернівецькому учбовому підприємстві УТОГ відбулася семінар-нарада з питань охорони та гігієни праці

  Участь у семінар-нараді, яка відбулася на Чернівецькому учбовому підприємстві Українського товариства нечуючих, взяли: начальник відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області Надія Бурла, начальник відділу нагляду в АПК та СКС Микола Остапович, старші інспектори відділу з питань гігієни праці Роман Димнич та Василь Сагалюк.

  Чернівецьке учбове підприємство УТОГ на семінар - нараді представляли: директор підприємства Петро Фурчак, головний інженер Андрій Пукай, інженер з охорони праці Вітольд Манькевич, начальник деревообробного цеха підприємства Анатолій Сидорук.

  Під час наради особлива увага її учасників зверталася на дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони та гігієни праці, зокрема, необхідності проходженню періодичних медичних оглядів працівниками певних категорій.  

  Фахівці Управління детально роз’яснили порядок проведення таких медичних оглядів відповідно до наказу МОЗ України від 21.05.2007р. №246 «Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій». Керівнику підприємства вказано на те, що за результатами медичних оглядів, роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів.

  Керівництву Чернівецького учбового підприємства УТОГ було також акцентовано на проведенні атестації робочих місць за умовами праці.

  Також під час наради проведено роз’яснювальну роботу щодо дотримання вимог «Правил охорони праці у деревообробній промисловості», а саме: періодичності проведення інструктажів з охорони праці, стажуванні, навчанні з питань охорони праці, дотриманні правил охорони праці в деревообробній промисловості.


   

 • Впродовж Тижня права фахівці Чернівецького ЕТЦ надали юридичну допомогу майже 20 замовникам

  Впродовж Тижня права фахівці Чернівецького ЕТЦ надали юридичну допомогу майже 20 замовникам

  Серед низки заходів, які реалізовували впродовж Всеукраїнського тижня права фахівці Чернівецького експертно-технічного центру, це - надання юридичної допомоги в оформленні документів замовникам. Цією можливістю скористалися майже 20 замовників.

  Також у Чернівецькому ЕТЦ було організовано так званий День відкритих дверей, коли кожен громадянин у разі свого звернення міг отримати безкоштовну правову допомогу щодо реалізації й захисту своїх конституційних прав і гарантій.

  Безкоштовна правова допомога надавалася впродовж усього робочого дня у четвер, десятого грудня.

  Напередодні оголошення про можливість отримання такої безкоштовної правової допомоги населенням прозвучало (у рамках соціальної реклами) в ефірі радіо «Буковина».


   

 • У місцевих вузах, коледжах і ліцеях фахівці Управління Держпраці виступили перед студентами та учнями з лекціями

  У місцевих вузах, коледжах і ліцеях фахівці Управління Держпраці виступили перед студентами та учнями з лекціями

  Це відбувалося у рамках проходження Всеукраїнського тижня права.

  Тематичні лекції щодо прав людини на працю, переваг легального працевлаштування та ризиків неоформлених трудових відносин головних державних інспекторів Управління Держпраці у Чернівецькій області було проведено в навчальних аудиторіях Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Чернівецької Філії «Харківський політехнічний інститут», Чернівецького медичного коледжу, Чернівецького коледжу економіки та дизайну, Заставнівського ліцею.

  Цікава й змістовна лекція за участю головного юрисконсульта Управління Держпраці у Чернівецькій області Василя Бабчука відбулася у загальноосвітньому навчальному закладі №14 міста Чернівці. На тематичну лекцію було запрошено учнів 8-11 класів навчального закладу.

  У ході жвавої дискусії обговорювали не лише питання правових взаємовідносин та основних засад, гарантованих кожному громадянину Конституцією України, але й можливі євроінтеграційні перспективи держави.

  Тематична лекція відбулася у форматі запитання – відповіді.


   

 • У місцевих вузах, коледжах і ліцеях фахівці Управління Держпраці виступили перед студентами та учнями з лекціями

  У місцевих вузах, коледжах і ліцеях фахівці Управління Держпраці виступили перед студентами та учнями з лекціями

  11.12.2015

  Це відбувалося у рамках проходження Всеукраїнського тижня права.

  Тематичні лекції щодо прав людини на працю, переваг легального працевлаштування та ризиків неоформлених трудових відносин головних державних інспекторів Управління Держпраці у Чернівецькій області було проведено в навчальних аудиторіях Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Чернівецької Філії «Харківський політехнічний інститут», Чернівецького медичного коледжу, Чернівецького коледжу економіки та дизайну, Заставнівського ліцею.

  Цікава й змістовна лекція за участю головного юрисконсульта Управління Держпраці у Чернівецькій області Василя Бабчука відбулася у загальноосвітньому навчальному закладі №14 міста Чернівці. На тематичну лекцію було запрошено учнів 8-11 класів навчального закладу.

  У ході жвавої дискусії обговорювали не лише питання правових взаємовідносин та основних засад, гарантованих кожному громадянину Конституцією України, але й можливі євроінтеграційні перспективи держави.

  Тематична лекція відбулася у форматі запитання – відповіді.

 • Дотримання вимог законодавчих актів з охорони праці обговорено на зборах колективу приватного підприємства «Надія-Є»

  Дотримання вимог законодавчих актів з охорони праці обговорено на зборах колективу приватного підприємства «Надія-Є»

  Дотримання вимог законодавчих актів з охорони праці, якість проведення інструктажів, проходження навчання та перевірки знань з питань охорони праці, безпечних методів роботи на виробництві, періодичність проведення медичних оглядів працюючих працівників – ці та інші питання обговорено на зборах трудового колективу ПП «Надія-Є».

  Участь у зборах взяли колектив підприємства, очолюваний директором Анатолієм Соболевим. Від Управління Держпраці у зборах взяли участь начальник відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Микола Остапович, завідувач сектору нагляду у машинобудуванні та енергетиці Ігор Левко, старший інспектор з питань гігієни праці Роман Димнич.

  Фахівці Управління Держпраці у ході роботи наголосили працівникам підприємства на необхідності дотримання вимог законодавчих актів з охорони праці. Зокрема, завідувач сектору нагляду у машинобудуванні та енергетиці Ігор Левко наголосив на необхідності дотримання вимог Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів під час роботи в електроустановках, роботи з ручним електроінструментом та пристроями, забезпеченні та експлуатації електрозахисних засобів, термінів проведення вимірів та випробування електрообладнання.

  Увагу учасників зборів також було зосереджено на необхідності дотримання вимог виробничої санітарії, проходження медичних оглядів.


   

 • Сьогодні в Управлінні Держпраці - День надання безкоштовної правової допомоги

  Сьогодні в Управлінні Держпраці - День надання безкоштовної правової допомоги

  У рамках проведення Всеукраїнського тижня права сьогодні, 10 грудня, в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області 

  надається безкоштовна первинна правова допомога громадянам з питань реалізації їхніх прав та свобод.

  Юридичну допомогу надає головний спеціаліст-юрисконсульт Управління В. І. Бабчук

  Для отримання консультації необхідно звернутися до Управління Держпраці у Чернівецькій області за адресою: м. Чернівці, вулиця, Зелена, 3, третій поверх.

  Консультацію також можна отримати за телефоном  (0372) 55 37 24    

  Юридичні консультації надаватимуться впродовж робочого дня.

  За необхідності додаткові юридичні консультації заявникам будуть надаватися і в інші робочі дні.


   

 • Міжнародна спільнота відзначає День боротьби з корупцією

  Міжнародна спільнота відзначає День боротьби з корупцією

  Згідно із рішенням Генеральної Асамблеї ООН 9 грудня щорічно відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією.

  Боротьба із корупцією – невід`ємна складова процесу реформування системи публічного управління України. Це ще один фронт, де ми повинні вести боротьбу. Державна служба України з питань праці постійно працює над попередженням корупційніх проявів, націлює усіх працівників на постійне підвищення рівня знань антикорупційного законодавства, реалізації антикорупційної політики в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також запобігання та уникнення усіх негативних явищ, пов`язаних із вчиненням корупційних правопорушень.

   

  Довідка:

  У цей день в 2003 році у мексиканському місті Меріда на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції.

  14 грудня 2005 року Конвенція набула чинності як міжнародний правовий документ, обов’язковий до виконання її сторонами.

  На кінець 2009 року Конвенцію підписали близько 140 держав і близько 80 – ратифікували.

  Україна ратифікувала цю угоду 18 жовтня 2006 року. Документ зобов’язує країни, які підписали його, відповідати перед законом.

  Карними вважаються хабарі, присвоєння бюджетних засобів і відмивання корупційних доходів.

  Згідно з одним із положень конвенції, необхідно повертати кошти до тієї країни, звідки вони надійшли в результаті корупції.

   

  За матеріалами сайту Держпраці


   

 • Через вибух цистерни загинув водій

  Через вибух цистерни загинув водій

  Учора, 8 грудня о 13 годині 05 хвилин на території стоянки одного із підприємств у місті Хотині стався вибух цистерни автомобіля, який використовувався для перевезення світлих нафтопродуктів (бензину) .

  У результаті вибуху загинув водій автомобіля. Загиблий - 1965 року народження.

  Автомобіль належить підприємству, яке зареєстроване у місті Києві.

  Наразі в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створюється комісія зі спеціалього розслідування нещасного випадку, яка має встановити причини, обставини настання резонансного нещасного випадку, а також осіб, котрі допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

  Довідково: за 11 місяців 2015 року в області на виробництві сталося 23 нещасні випадки, сім із них - зі смертельним наслідками.

  Чотири нещасні випадки мали місце у лісовому господарстві (четверо загиблих), два - у сфері енергетики (двоє загиблих), один - на транспорті (один загиблий).


   

 • Анонс події: день надання первинної правової допомоги

  Анонс події: день надання первинної правової допомоги

  У рамках проведення Всеукраїнського тижня права 10 грудня в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області надаватиметься безкоштовна первинна правова допомога громадянам з питань реалізації їхніх прав та свобод.

  Юридичну допомогу надаватиме головний спеціаліст-юрисконсульт Управління.

  Для отримання консультації необхідно звернутися до Управління Держпраці у Чернівецькій області за адресою: м. Чернівці, вулиця, Зелена, 3, третій поверх.

  Консультацію також можна отримати за телефоном  (0372) 55 37 24


   

 • На підприємствах України у цьому році смертельно травмовано 342 особи

  На підприємствах України у цьому році смертельно травмовано 342 особи

  За листопад смертельно травмовано 29 осіб.

  У тому числі, за одинадцять місяців внаслідок ведення бойових дій загинуло 20 осіб (за одинадцять місяців 2014 року внаслідок ведення бойових дій загинуло 63 особи).

  За видами подій, що призвели до нещасних випадків за одинадцять місяців:

  - внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та наїзду транспортного засобу загинуло 102 особи (30% від загальної кількості загиблих);

  - при падінні потерпілого – 50 осіб (15%);

  - ураження електричним струмом – 32 особи (9%);

  - внаслідок падіння, обрушення предметів, матеріалів, породи, грунту – 38 осіб (11%);

  - дія предметів та деталей, що рухаються – 39 осіб (11%);

  - внаслідок ведення бойових дій – 20 осіб (6%);

  - навмисне вбивство – 12 осіб (4%);

  - пожежа – 11 осіб (3%). 

   

  За матеріалами сайту Держпраці України

 • Між Управлінням Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецькою обласною службою зайнятості укладено Угоду про взаємодію

  Між Управлінням Держпраці у Чернівецькій області та Чернівецькою обласною службою зайнятості укладено Угоду про взаємодію

  Днями відбулося підписання Плану взаємодії  між Управлінням Держпраці у Чернівецькій області та   Чернівецькою обласною службою зайнятості.

  Свої підписи під документом поставили начальник Управління Держпраці у Чернівецькій області Іван Луцак та виконуюча обов’язки директора Чернівецького обласного центру зайнятості  Любов Кожолянко.  

  Підписання цього важливого для обох відомств  документа має на меті, найперше, повну  взаємодію в організації різноманітних просвітницьких заходів щодо  актуальних питань додержання законодавства  про зайнятість населення;

  оперативний обмін необхідною інформацією;

  вироблення спільних пропозицій  про внесення змін до законодавства, інших нормативно-правових актів, у тому числі щодо вдосконалення контролю з посилення відповідальності за порушення законодавства про правцю та зайнятість населення.

  Угода про співпрацю, у яку вписано понад десяток пунктів,  почала діяти відразу ж після її підписання.

 • На робочій нараді на ТДВ "Буковина-Авто" обговорено питання охорони праці

  На робочій нараді на ТДВ "Буковина-Авто" обговорено питання охорони праці

  Дотримання вимог законодавчих актів про охорону праці обговорено днями  на робочій нараді з трудовим колективом підприємства «Буковина-Авто».

  Нарада відбулася за участю керівників відділу нагляду в агропромисловому  комплексі  та соціально-культурній сфері, головних державних інспекторів  сектору нагляду в машинобудуванні та енергетиці, сектору нагляду  на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки, а також фахівців відділу з питань гігієни праці.

   Під час наради  працівникам підприємства було вказано на потребу неухильного  дотримання вимог законодавства з охорони праці, керівникам ТДВ «Буковина-Авто» - на  необхідність проведення інструктажів та  контролю за проходженням навчання  з питань охорони праці працівниками.

  Головний державний інспектор  сектору  нагляду у машинобудуванні  та енергетиці націлив  увагу  присутніх  на дотриманні  вимог правил безпечної  експлуатації  електроустановок, забезпечення  та експлуатацію  електрозахисних  засобів, термінів проведення  вимірів  та випробування електрообладнання.

  Головний державний інспектор нагляду на виробництві  та на об’єктах підвищеної небезпеки акцентував увагу  на дотриманні правил безпеки  та експлуатації систем газопостачання.

  У свою чергу  старший інспектор відділу  з питань гігєни праці  зосередив увагу  на питаннях  дотримання виробничої  санітарії на підприємстві, порядку проведення  медичних оглядів  працівників, вказавши керівникам організації на необхідність  забезпечення працюючих  спецодягом та миючими зособами.

  Під час наради фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області відповіли на численні запитання працівників підприємства «Буковина - Авто».


   

 • Розпочинається Всеукраїнський тиждень права

  Розпочинається Всеукраїнський тиждень права

  В області розпочалися заходи приурочені Всеукраїнському тижню права. 

  У рамках проведення Тижня мають бути організовані тематичні заходи інформаційного характеру  з питань реалізації і захисту прав  людини. Вони відбуватимуться у формі лекцій, бесід , семінарів, робочих зустрічей.

  У разі наявності  відповідних звернень на адресу Управління Держпраці у Чернівецькій області, головним спеціалістом-юрисконсультом відомства надаватиметься  первинна правова допомога  громадянам з реалізації їхніх прав та свобод.


   

 • Громадська спільнота відзначає Міжнародний День захисту інвалідів

  Громадська спільнота відзначає Міжнародний День захисту інвалідів

  Інваліди нарівні з іншими громадянами мають право користуватися всіма правами та гарантіями у сфері трудових відносин, передбачених діючим законодавством. Разом з тим, існують особливості, які стосуються конкретно працівників з інвалідністю.

  Щорічно до Держпраці надходить близько однієї тисячі звернень осіб з інвалідністю. До дії мораторію на перевірки у 2013 році Держпраці з питань занятості та працевлаштування інвалідів всього було проведено 10,8 тис. перевірок, у 2014 році – 7,1 тис.

  Держпраці забезпечує захист трудових прав інвалідів, а саме:

  - право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом

     Законом України від 21 березня 1991 року N 875-XII “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом (ст..17)   При цьому важливо підкреслити, що відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації,   переведення інваліда на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за  висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров’я інвалідів.

  Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

  Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.  Інвалідам, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, Державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.

  Інваліди можуть залучатися до оплачуваних громадських робіт за їх згодою:

   - норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік

           Згідно зі статтею 19 Закону № 875 для всіх роботодавців ( підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю) установлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця.

  Особливість у тому, що цей норматив вважатиметься для роботодавця виконаним, якщо інваліда працевлаштовано не за сумісництвом, а як основного працівника (частина п’ята ст. 19 Закону № 875).

  - роботодавці не мають права встановлювати для інвалідів випробування

   Крім того, працевлаштовуючи інвалідів роботодавці не мають права встановлювати для них випробування (ст. 26 КЗпП України).

  -  режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці.

   Згідно зі статтею 172 КЗпП, за бажанням працівника-інваліда або за вимогами його індивідуальної програми реабілітації, йому може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці.

  Важливо також звернути увагу, що залучати працівника-інваліда до надурочної роботи та до роботи в нічний час без згоди самого працівника-інваліда та якщо є відповідні обмеження у висновку медичної комісії, — заборонено.

  - переведення на легшу роботу

    Також, за бажанням працівника-інваліда, роботодавець може перевести його на легшу роботу. Це передбачено статтею 170 КЗпП. За працівником, переведеним на легшу роботу, протягом двох тижнів з дня переведення зберігатиметься попередня середня заробітна плата.

  -  переважне право залишення на роботі

   Згідно зі статтею 42 КЗпП працівники-інваліди мають переважне право залишення на роботі (нарівні з іншими категоріями працівників, визначеними ст. 42 КЗпП), якщо на підприємстві відбувається скорочення чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці. При цьому такий пріоритет мають лише працівники, інвалідність яких настала на цьому підприємстві як трудове каліцтво або професійне захворювання.

  -  інвалід має право достроково припинити укладений з ним строковий трудовий договір

  При цьому, якщо стан здоров’я інваліда перешкоджає виконанню його трудових обов’язків, то, згідно зі статтею 39 КЗпП, інвалід має право достроково припинити укладений з ним строковий трудовий договір.

  - право на щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну

  На відміну від звичайних працівників, працівники-інваліди, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на цьому підприємстві, можуть скористатися своїм правом на щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві. Також працівники-інваліди мають право на щорічну відпустку в зручний для них час (ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР).

  Згідно зі статтею 6 Закону № 504 тривалість щорічної основної відпустки для працівників-інвалідів становить:

  -  для інвалідів I і II груп — 30 календарних днів,

  - для інвалідів III групи — 26 календарних днів.

   

  Відпустка без збереження заробітної плати

  Відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 30 календарних днів щорічно надається інвалідам III групи, тривалістю до 60 календарних днів щорічно — інвалідам I та II груп.

   Питання дотримання прав людей з інвалідністю у сфері праці та зайнятості є однією з важливих складових соціальної політики держави, спрямованої на забезпечення соціальної справедливості.

  На сьогоднішній день для Держпраці, як новоутвореної Служби, залишаються декілька напрямів діяльності у сфері забезпечення захисту прав осіб з обмеженими фізичними можливостями, на які Держпраці звертає особливу увагу. А саме:

  – впорядкування нормативно-правової бази діяльності Держпраці, що дозволить забезпечити більш ефективний державний нагляд (контроль) у цій сфері та дотримання прав осіб з інвалідністю у сфері праці та зайнятості. З цією метою Держпраці, зокрема, підготовлено проект Закону “Про внесення змін до статей 19,20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, який вже узгоджено з заінтересованими органами, і готується для подання на розгляду Уряду. У разі прийняття цього законопроекту буде відновлено втрачену державну функцію контролю за розрахунком та сплатою роботодавцями сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Ці кошти можуть бути спрямовані на заходи з соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів, їх професійне навчання, створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів та інші важливі напрями.

   

  Держпраці відповідно до покладених на неї повноважень здійснює державний контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів у частині:

  - реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів;

  - подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів;

  - виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

   

  Увага роботодавців звертається на те, що, працевлаштовуючи людей з інвалідністю, роботодавець:

  - отримує відповідальних працівників, що цінують свою роботу;

  - уникає штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів;

  - формує імідж свого підприємства чи організації, як соціально відповідального бізнесу та інше.

  Результати перевірок свідчать про те, що працівник з інвалідністю, як правило, має сильнішу мотивацію до збереження роботи, ніж інші працівники, отже, за рівних умов, він надійніший, відданіший підприємству.

  За матеріалами сайту Держпраці України

  ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

  У разі, якщо порушуються трудові права громадян, осіб з інвалідністю, ви можете звернутися безпосередньо до Управління Держпраці у Чернівецькій області за адресою: 

   м. Чернівці, вул. Поповича, 5, кабінет №35, або за телефоном  (0372) 55 04 08


   

 • Вибух газоповітряної суміші, постраждала працівник магазину

  Через вибух газоповітряної суміші постраждала працівник магазину

  В Управлінні Держпраці у Чернівецькій області створено комісію спеціального розслідування нещасного випадку, що стався з працівницею приватного магазину у місті Новодністровську Чернівецької області.    

  Жінка постраждала через вибух, імовірніше за все, газоповітряної суміші. На це вказують обставини нещасного випадку: працівник магазину травмувалася, перебуваючи у виробничому приміщенні. 

  У результаті нещасного випадку вона отримала опіки другого та третього  ступеня складності.

  Потерпілу 1962 року народження  оперативно було доставлено до медичного закладу.

  Комісія управління Держпраці у Чернівецьікй області  почала з'ясовувати остаточні обставини та причини нещасного випадку. 


   

 • Зменшення заборгованості із заробітної плати ...

  Зменшення заборгованості із заробітної плати відбулося на десяти економічно активних підприємствах краю

  Засідання обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій, соціальних виплат та орендної плати за земельні і майнові паї відбулося днями у залі нарад Чернівецької обласної державної адміністрації.

  У засіданні взяли участь члени обласної комісії, серед них -  фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області, представники  районних державних адміністрацій, Чернівецької  та Новодністровської  міських рад, прокуратури Чернівецької області, керівники підприємств-боржників області.

  Присутніх було поінформовано про те, що станом на початок листопада  загальна сума боргу із виплати заробітної плати на Буковині становила 2927,4 тис. грн., у тому числі: на економічно активних підприємствах – 2874,5 тис. грн. та на підприємствах, де проводиться процедура банкрутства,  – 52,9 тис. грн.

  Наголошувалося на  тому, що в області постійно здійснюється робота щодо погашення заборгованості з оплати праці. За її результатами відбулося зменшення заборгованості із заробітної плати на десяти економічно активних підприємствах краю.

  За результатами обговорення прийнято рішення щодо вжиття подальших заходів з погашення заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах-боржниках.  

 • Рівень оплати праці обговорено на засіданні...

  Рівень оплати праці обговорено на засіданні обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення

  Відбулося засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення.

  Під час засідання було обговорено низку актуальних питань, зокрема, щодо рівня оплати праці в області та вжитих заходів щодо його підвищення, а також щодо контролю за дотриманням чинного законодавства про оплату праці та її легалізацію.

  Участь у засіданні взяла начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Галина Кушнір.

   

  Учасників засідання було  проінформовано про те, що в усіх регіонах області відбулося зростання рівня оплати праці. Так, за січень-вересень 2015 року, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, середньомісячна заробітна плата на одного штатного працівника зросла на 13,8%.

  Найвищий ріст спостерігався у Глибоцькому (на 21,5%), Сторожинецькому (на19,4%), Герцаївському (на 19,4%) районах, м. Новодністровськ (на 17,8%) та м. Чернівці (на 15%).

  За 9 місяців нинішнього року найвищий розмір середньомісячної заробітної плати зареєстровано у Новодністровську (4149 грн), Путильському (3078 грн), Сокирянському (3047 грн), Вижницькому (2809 грн) районах  та у місті  Чернівцях (3058 грн).

  Найнижчий рівень середньомісячної заробітної плати штатних працівників, зареєстровано у Кельменецькому районі (2309 грн).

  Серед основних причин низьких показників – проблеми виробничого характеру, прийом працівників на роботу на умовах неповного робочого дня, нелегальна виплати заробітної плати.


   

Новини

Актуально

Всесвітній день охорони праці

Конкурс дитячого малюнку