UP
Фільтр
 • В.о. Голови Держпраці провів телефонну розмову із заступником головного державного інспектора праці Литовської Республіки

  В.о. Голови Держпраці провів телефонну розмову із заступником головного державного інспектора праці Литовської Республіки

  Сьогодні, 19 листопада, у рамках співпраці з Державною інспекцією праці Литовської Республіки, В.о. Голови Держпраці Ігор Дегнера провів телефонну розмову із заступником головного державного інспектора праці Литовської Республіки Далюсом Чепонасом.

  Під час розмови обговорено актуальні питання безпеки та гігієни праці, зокрема щодо своєчасного виявлення та усунення ризиків на робочому місці в умовах пандемії COVID-19.

  Посадовці також поділилися результатами роботи у напрямі інспекційної діяльності щодо дотримання трудового законодавства.

  З метою зміцнення відносин та обміну практичними напрацюваннями керівники відомств домовилися провести наступну зустріч вже у офлайн форматі на початку, наступного, 2022 року.


 • За результатами діяльності фахівців Держпраці, роботодавці Буковини уклали з найманими працівниками вже понад 6 900 трудових угод

  За результатами діяльності фахівців Держпраці, роботодавці  Буковини уклали з найманими працівниками вже понад 6 900 трудових угод

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної  інспекторами праці Управління Держпраці, у Чернівецькій області,  між роботодавцями та найманими працівниками за січень-жовтень 2021 року укладено 6 932 трудові угоди.

  Із них -  2 135 угод укладено у сфері торгівлі, 385 - у будівельній галузі,  723 - у сільському господарстві, 519 - у закладах з тимчасового розміщення та організації харчування, 243 - на підприємствах транспорту та кур’єрської діяльності.

  Про це повідомляють у відділі з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці.

  Загалом за 10 місяців 2021 року інспекторами праці здійснено  268  контрольних заходів з питань дотримання законодавства про працю.  

  Фахівці Держпраці виявили 307 працівників,  допущених до роботи без належного оформлення, а саме:

  267  працівників працювали  без оформлення трудових відносин;

  17 працівників  працювали без належного оформлення трудових відносин, на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових;

  14 фізичних осіб-підприємців виконували роботу на умовах договорів, що мали ознаки трудових;

  9 працівників були допущені до роботи на підставі укладених трудових договорів, однак роботодавці не надали відповідних повідомлень до територіального органу Державної податкової служби, уточнюють у структурному підрозділі Управління.


   

 • Трудовий чи цивільно-правовий договір: який варіант обрати працівнику – консультує Держпраці

  Трудовий чи цивільно-правовий договір:  який варіант обрати працівнику – консультує Держпраці

  Державна служба України з питань праці роз’яснює деталі  укладання між  роботодавцем та працівником цивільно-правової угоди замість трудової. 

  Потенційному учаснику трудових взаємовідносин слід знати, чим вони відрізняються і як не помилитися у виборі.

  Що таке трудовий договір?

  Трудовий договір - угода між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, ФОП і навіть фізична особа, яка наймає представника окремих професій. Наприклад, домробітницю, водія, або няню.

  За трудовим договором найманий персонал зобов’язується виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець - виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю.

  Важливо! Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.

  З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо ви хочете взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря упродовж  робочого дня - маєте отримати дозвіл працедавця.

  З іншого - працівник має низку соціальних і трудових гарантій: регулярна оплата праці (щонайменше двічі на місяць), нормований робочий час, лікарняні, оплачувані вихідні й відпустки, захист від незаконного звільнення, тощо.

  Що таке цивільно-правовий договір?

  За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.

  Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства.

  Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення.

  Обидві сторони - незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.

  Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.

  Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.

  Як уникнути підміни трудових відносин цивільно-правовими?

  Нагадаємо: між працівником і роботодавцем завжди укладається трудовий договір. Тоді як цивільно-правовий договір укладається з незалежним підрядником.

  Щоби відрізнити трудові відносини від підрядних, запитайте, з якою метою з вами укладають договір.

  Потрібно виконати певний обсяг робіт? І ви, як виконавець, зобов’язуєтеся передати замовнику результат роботи й робите все самостійно?

   У такому разі сміливо укладайте один із цивільно-правових договорів: договір підряду, договір про надання послуг або інший.

  Або ж ідеться про систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції в діяльності компанії, та ще й потребують присутності на робочому місці за визначеним графіком?

  При цьому роботодавець організовує процес роботи, дає вказівки та контролює виконання? У такому разі маємо трудові відносини між працівником і роботодавцем.

  Крім того, ви є найманим працівником, якщо:

  виконуєте роботу в інтересах однієї особи чи організації;

  користуєтеся обладнанням, матеріалами та приміщенням замовника;

  після виконання завдання ваша трудова діяльність продовжується;

  отримуєте фіксовану винагороду за процес роботи, а не за результат;

  маєте питати дозволу про відгули й відпустки.

  Шановні роботодавці та працівники!

  Оформлюйте трудові відносини належним чином. Це є не лише запорукою дотримання чинного трудового законодавства, але й належного соціального захисту та гарантії трудових прав.


   

   

 • Належний стан димових та вентиляційних каналів будівель забезпечить безпечне і безперебійне проходження опалювального сезону

  Належний стан димових та вентиляційних каналів будівель  забезпечить безпечне і безперебійне проходження опалювального сезону

  Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує: безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник, або ж балансоутримувач, орендар, або наймач житла.

  Перевірку і прочищення димових та вентиляційних каналів  повинні виконувати спеціалізовані суб’єкти господарювання на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці поданої дозвільному органу за своїм місцезнаходженням.

  Перевірка та прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків є первинна та періодична.

  При газифікації житлових і громадських будинків, в яких встановлені прилади і апарати з відводом продуктів згорання у димоходи, власнику (балансоутримувачу та/або орендарю (наймачу) необхідно забезпечити первинну перевірку та прочищення димових і вентиляційних каналів, а в подальшому їх періодичну перевірку і прочищення.

  Періодичній перевірці і прочищенню підлягають:

  - димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно, - не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік, - два рази на рік (навесні і восени);

  - димоходи опалювальних печей не рідше ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;

  - димоходи від газових проточних і ємкісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, газових плит закладів громадського харчування (залежно від матеріалу) - не рідше ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві - з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).

  Обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації заводів-виробників.

  Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.

  Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформлюються актом.

  Один примірник акту перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству.

  Передбачити та попередити аварії та нещасні випадки під час використання газу в побуті, провести необхідні заходи з технічного обслуговування, ремонту газового обладнання, перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів є запорукою збереження життя та здоров’я мешканців багатоквартирних будинків, власників приватних домогосподарств.


   

   

   

 • У будинку для літніх людей у Дніпрі, де сталася пожежа, виявлено неоформлених працівників

  У будинку для літніх людей у Дніпрі, де сталася пожежа, виявлено неоформлених працівників

  Кілька днів тому в одному з пансіонатів для людей похилого віку стався нещасний випадок, внаслідок якого загинуло п’ятеро осіб. У слідчих діях та огляді місця події взяли участь посадові особи ГУ Держпраці у Дніпропетровській області.

  У ході зазначених заходів встановлені факти використання незадекларованої праці обслуговуючого персоналу пансіонату, а також відсутність належної організації охорони праці та безпеки працівників, про це повідомляє сайт Держпраці України.

  Оцінку зазначеним фактам нададуть правоохоронні органи.

  Держпраці у черговий раз звертається до роботодавців щодо неприпустимості використання незадекларованої праці, що може призвести до невиправних наслідків для життя і здоров’я людей.

  Будьте відповідальними! Оформлюйте трудові відносини із найманими працівниками та не допускайте нещасних випадків.


   

   

 • Стартував Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка "Охорона праці - очима дітей -2022"

  Стартував Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка "Охорона праці - очима дітей -2022"

  Науково-виробничий журнал «Охорона праці», Державна служба України з питань праці,

  Управління Держпраці у Чернівецькій області оголошують про початок творчого змагання.

  Запрошуємо до участі у Всеукраїнському конкурсі дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей -2022».

  Учасниками конкурсу можуть стати діти, шкільна молодь, вихованці позашкільних закладів  віком від 6 до 18 років.

  Тематика творчого змагання: безпека праці та здоров’я працівників у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, у медичній сфері, будівництві, на транспорті, протидія COVID-19 на робочих місцях.

  Вимоги до малюнків

  На конкурс подаються малюнки, виконані олівцями, олійними, акварельними фарбами,  гуашшю тощо.
  Розмір малюнка не має перевищувати формат А2.
  На зворотному боці кожної конкурсної роботи потрібно зазначити українською мовою:

  назву роботи; прізвище, ім’я, по батькові та дату народження автора;

  місце проживання (повну адресу) автора,

  контактний телефон, електронну адресу; назву навчального закладу;

  прізвище, ім’я, по батькові  вчителя чи методичного керівника, контактні дані.

  Конкурс відбуватиметься у два етапи.

  Перший етап - відбірковий

  до 15 лютого 2022 року слід надіслати малюнок до територіального управління Держпраці у Чернівецькій області за адресою: 58000, м. Чернівці, вул. Зелена,3.

  За результатами оцінювання будуть визначені переможці у трьох вікових групах: 

  перша група - від 6 до 10 років;
  друга група - від 11 до 14 років;
  третя група - від 15 до 18 років.

  Автори творчих робіт, які стали переможцями на регіональному рівні  виходять у  всеукраїнський фінал конкурсу.

  Другий етап - фінальний

  До 15 квітня 2022 року журі Всеукраїнського конкурсу у Києві визначає переможців (I, II, III місця) у кожній віковій групі.

  До Дня охорони праці в Україні, який відбувається 28 квітня, переможців  фіналу нагороджують цінними подарунками, дипломами і символічними медалями.


   

   

 • Держпраці впроваджує інноваційні рішення щодо дерегуляції та цифровізації процесів господарської діяльності у системі управління охороною праці

  Держпраці впроваджує інноваційні рішення щодо дерегуляції та цифровізації процесів господарської діяльності у системі управління охороною праці

  За ініціативи Державної служби України з питань праці 11 листопада 2021 року можна вважати початком цифровізації системи управління охороною праці. Цього дня Міністерство юстиції України зареєструвало наказ Міністерства економіки України «Про затвердження Порядку впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці» від 28.10.2021 № 839-21 (далі – Наказ).

  Наказ передбачає можливість організації роботи в системі управління охороною праці, зокрема створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення різних видів документів, які сьогодні регламентовано численними нормативно-правовими актами з охорони праці, шляхом запровадження електронного документообігу, що сприятиме зниженню навантаження на суб’єктів господарювання.

  Впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці має виключно альтернативний варіант чинному законодавству з охорони праці, а саме роботодавець має право вибору у який спосіб здійснювати на підприємстві документообіг у системі управління охороною праці – в паперовому чи електронному.

  Також в умовах пандемії COVID-19 роботодавці мають потребу в нових інструментах, що дають можливість, у тому числі віддалено, ухвалювати необхідні рішення з урахуванням тих викликів, які перед бізнесом ставить «коронакриза» та пов’язані з нею карантинні обмеження.

  Запровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці дозволить роботодавцям:

  економити кошти, призначені для купівлі копіювально-розмножувальної техніки й витратних матеріалів для неї, її ремонту, а також зменшити витрати на зберігання паперових документів;

  підвищити продуктивність праці;

  оптимізувати та покращити комунікації, як внутрішні, так і зовнішні;

  забезпечити проведення онлайн навчання та інструктажів на виробництві в умовах пандемії;

  захистити документи від несанкціонованого доступу та розмежувати права доступу співробітників до інформації тощо.

  Перевага електронного документообігу над традиційним є безперечною, адже основною проблемою традиційної технології управління документообігом є практична неможливість централізовано відслідкувати рух документів підприємства.

  У процесі зменшення регуляторного навантаження на бізнес доволі часто виникає ситуація, коли дерегуляція дає зворотній ефект – життя та здоров’я українських працівників опиняється в небезпеці. Цей Наказ спрощує роботодавцям виконання вимог законодавства про охорону праці, жодним чином не зменшуючи обов’язку щодо забезпечення належних умов праці.

  Відтепер кожен суб’єкт господарювання, який має бажання і готовий до цього, може перевести всі процеси, що потребують документування, або лише їх частину в електронну форму.

  Джерело - сайт Держпраці України


 • Мінекономіки затвердило порядок впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці

  Мінекономіки затвердило порядок впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці

  Міністерство економіки України затвердило порядок впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці.

  Відповідний наказ міністерства № 839-21 від 28 жовтня 2021 року був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2021 року за № 1488/37110.

  Документом визначається єдиний порядок впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці.  

  “Уряд та Мінекономіки постійно працюють над зменшенням регуляторного навантаження на бізнес. Організація роботи в системі управління охороною праці - важливий, але доволі складний процес, особливо для малого бізнесу. Наказ Мінекономіки відкриває нові можливості в системі управління охороною праці та дозволяє значно спростити ведення відповідної документації. Водночас, важливо наголосити, що впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці не є обов’язковим, це виключно альтернативний варіант, на вибір роботодавця. Кожне підприємство зможе обрати для себе зручний і комфортний формат”, - зазначив заступник Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра.

  Так, затвердження Порядку сприятиме:

  економії часу та підвищенню продуктивності внутрішніх процесів у суб’єктів господарювання;

  оптимізації внутрішніх та зовнішніх комунікацій;

  забезпеченню безперервного процесу проведенню онлайн навчання та інструктажів на виробництві в умовах пандемії;

  покращенню взаємовідносин між замовником та підрядними організаціями в системі управління охороною праці.

  Джерело: сайт Мінекономіки


   

 • Безпеку виробничого процесу обговорено на семінарі у суб’єкта господарювання будівельної галузі

  Безпеку виробничого процесу обговорено  на семінарі у суб’єкта господарювання будівельної галузі

  Фахівці Управління Держпраці у Чернівецькій області організували та провели низку робочих зустрічей, нарад, семінарів  щодо належної організації стану промислової безпеки та охорони праці на підприємствах області.  Заходи відбувалися, у тому числі, й  за результатами перевірок суб’єктів господарювання, здійснених головними державними інспекторами Управління.

  Так, днями  у суб’єкта господарювання будівельної галузі в регіоні - ТОВ «Сузір’я ЛТД» відбулася семінар-нарада.

  Учасники зібрання від територіального органу  Державної служби України з питань праці - інспекторський склад відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку;  відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці; сектору з питань експертизи умов праці.  

  Насамперед, фахівці з охорони праці ТОВ «Сузір’я ЛТД» надали представникам Управління інформацію щодо стану охорони праці на підприємстві, а також щодо заходів, які вживаються відповідальними особами  підприємства задля мінімізації виробничих ризиків.  

  У ході активного ділового спілкування учасники обговорили  загальний стан травматизму на підприємствах області та нещасні випадки, що мали місце під час виробничого процесу в нинішньому році.

  Представникам роботодавця  доведено вимоги нових нормативних документів з охорони праці на об’єктах котлонагляду, зокрема, щодо проектування та монтажу, технічного обслуговування та ремонту вантажопідіймальних кранів та машин, процесу їх експлуатації, мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиків,

  Фахівці відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної небезпеки, у машинобудуванні та енергетиці акцентували на необхідності належного функціонування електрогосподарства підприємства, проходження навчання з охорони праці  спеціалістами, які  у своїй роботі використовують електрообладнання, встановленні відповідних  кваліфікаційних груп і таке інше.

  Представники сектору експертизи умов праці зазначили на необхідності дотримання результатів атестації при нарахуванні доплат до заробітної плати та надання додаткових відпусток за роботу у шкідливих умовах персоналу.

  Підбиваючи підсумки наради, керівник відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Юрій Кудлик наголосив на потребі беззаперечного виконання  норм закону України «Про охорону праці» у частині відповідальності роботодавця за створення належних та безпечних умов праці працівників.

  «Кожен із роботодавців  зобов’язаний  створити на кожному робочому місці умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Такою є норма статті 13 Закону України «Про охорону праці», - акцентував Юрій Кудлик.

  А також на виконанні найманим персоналом статті 14 даного Закону, якою працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.


   

   

 • Розпочато розслідування двох випадків важких травмувань працівників

  Розпочато розслідування двох випадків важких травмувань працівників

  Остаточні  обставини  та причини важкого травмування  монтажника мереж зв’язку  підприємства, що  здійснює діяльність у сфері  проводового електрозв’язку,  розпочинає встановлювати комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Відповідне повідомлення згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року за № 337, надійшло до Управління  Держпраці.

  Інцидент мав місце 06.11.2021 року у селищі Берегомет Вижницького району.

  За повідомленням роботодавця, важке травмування  працівника  1979 року народження,  котрий виконував свої трудові обов’язки,  сталося внаслідок падіння з висоти.

  Управлінням Держпраці у Чернівецькій області створено комісію зі спеціального розслідування ще одного нещасного випадку, в якому постраждав водій вантажного автомобіля місцевого підприємства недержавної власності.

  Тяжких травм він зазнав унаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

  Транспортна подія мала місце 10.11.2021 року на автошляху  загального користування у Чернівецькому районі. Потерпілий - 1961 року народження.   

  Комісія зі спеціального розслідування Управління Держпраці встановлюватиме обставини та причини цього нещасного випадку відповідно до вимог пункту 33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.  

   

 • За результатами діяльності фахівців Держпраці, роботодавці уклали з найманими працівниками понад п’ять тисяч трудових угод

  За результатами діяльності фахівців Держпраці, роботодавці уклали з найманими працівниками понад пять тисяч трудових угод

  За 9 місяців 2021 року інспекторами праці Управління Держпраці у Чернівецькій області здійснено  248  контрольних заходів з питань дотримання законодавства про працю, з них - 200 інспекційних відвідувань, у ході яких вивчали питання оформлення трудових відносин.

  Фахівці Держпраці виявили 308 працівників,  допущених до роботи без належного оформлення, а саме:

  268  працівників працювали  без оформлення трудових відносин;

  17 працівників  працювали без належного оформлення трудових відносин, на підставі цивільно-правових угод, що мали ознаки трудових;

  13 фізичних осіб-підприємців виконували роботу на умовах договорів, що мали ознаки трудових;

  10 працівників були допущені до роботи на підставі укладених трудових договорів, однак роботодавці не надали відповідних повідомлень до територіального органу Державної податкової служби.

  За результатами інспекційних відвідувань (при виявленні порушень) застосовувалися заходи адміністративної, кримінальної та фінансової відповідальності. 

  За порушення законодавства про працю за даний період винесено 19  постанов щодо накладення на суб’єктів господарювання штрафних санкцій

  Інспектори праці також здійснили 1 549 відвідувань суб’єктів господарювання  з метою інформування керівників підприємств, установ, організацій та працівників трудових колективів про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю.

  За результатами інспекційних відвідувань та інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної фахівцями Держпраці, між роботодавцями та найманими працівниками за січень-вересень 2021 року укладено 5048 трудових угод.           

   

 • На який термін працівник може бути відсторонений від роботи у зв’язку з відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19?

  На який термін працівник може бути відсторонений  від роботи у зв’язку з відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19?

  З урахуванням норм наказу Міністерства охорони здоров’я України 04 жовтня 2021 року за  № 2153, фактом, який зумовлює закінчення строку відсторонення працівника від роботи є:

  закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, або

  отримання працівником обов’язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

   Права та обов’язки працівників і роботодавців під час пандемії СOVID-19

   

 • На що звертати увагу роботодавцю під час організації безпечних умов праці учасників дорожньо-транспортного руху (водіям та пішоходам) в умовах карантину

  На що звертати увагу роботодавцю під час організації безпечних умов праці учасників дорожньо-транспортного руху (водіям та пішоходам) в умовах карантину

  У зв′язку із запровадженням на всій території України карантину через COVID-19,  Держпраці України задля безпеки та захисту здоров′я працівників, залучених до робочого процесу на автомобільному транспорті, нагадує роботодавцям про необхідність дотримання санітарно-гігієнічних норм, правил та інструкцій учасниками дорожньо-транспортного руху.

  Треба пам’ятати про те, що повну відповідальність щодо забезпечення, організації і контролю за своєчасним і повним проведенням профілактичних та протиепідемічних заходів на підприємствах, робочих місцях, забезпечення працівників ЗІЗ, антисептичними та дезінфікуючими засобами несе безпосередньо роботодавець.

  Під час проведення інструктажів обов’язково акцентувати на тому, що під час карантину, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, потрібно чітко дотримуватися правил дорожнього руху: рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку, обережно по слизькій дорозі, особливо під час ожеледиці.

  У транспортних засобах дезінфекційну обробку потрібно проводити після закінчення робочої зміни і висадки пасажирів, а протягом дня проводити вологе прибирання транспортного засобу. Дезінфекції підлягають: підлога, двері, поруччя, сидіння, кабіна водія.

  Водіїв транспортних засобів та кондукторів необхідно забезпечити респіраторами та спиртовим антисептиком на зміну (до 12 годин).

  Водіям транспортних засобів необхідно звертати увагу на зміни інтенсивності дорожнього руху.

  З’явилися нові дорожні знаки, які попереджатимуть про житлову зону, початок та кінець платної дороги, пішохідну доріжку тощо.

  До трьох типів доріг – міжнародні, національні, регіональні – запроваджується четвертий тип: територіальні дороги. На знаках їх позначатимуть літерою «Т» із номером дороги.

  Також на дорогах тепер можна побачити нову розмітку, яка позначатиме місця паркування вздовж доріг, наближення до кільцевої розв’язки, місця перед виходами з території шкіл тощо.

  Зокрема, до чинної вертикальної розмітки додається нова – жовто-червона. Її будуть використовувати на ділянках концентрації ДТП та коли видимість у напрямку руху обмежена.

  На це все потрібно звертати увагу водіїв під час проведення передрейсових інструктажів.

 • МОЗ розширило перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

  МОЗ розширило перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

  Згідно з наказом, до освітян та працівників центральних та місцевих органів влади, які підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19 на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, додаються співробітники:

  підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

  установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

  підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4.03.2015 року № 83.

  Наказ набирає чинності 9 грудня 2021 року. 

  Працівники вищезазначених установ, які не щепляться проти COVID-19 протягом цього періоду, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Ті з них, хто має абсолютні протипоказання до проведення щеплень, які визначаються відповідно до інструкцій до застосування вакцин, рішень Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 року № 595, не підлягатимуть обов'язковій вакцинації.

  Нагадаємо, що згідно зі статтею 12  Закону України  «Про захист населення від інфекційних хвороб» та статтею 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. 

  Держслужбовці та соціальні працівники, а також співробітники  стратегічно важливих підприємств можуть щепитися від COVID-19 організовано або індивідуально у зручному для них пункті чи центрі вакцинації. Детальний перелік та контакти пунктів та центрів на  https://vaccination.covid19.gov.ua/list.

   

 • Чи може бути звільнений з роботи працівник, якщо він відмовляється, або ухиляється від вакцинації проти COVID-19?

  Чи може бути звільнений з роботи працівник, якщо він відмовляється, або ухиляється від вакцинації проти COVID-19?

  З урахуванням норм статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники юридичних осіб, визначених наказом Міністерства охорони здоров’я України 04 жовтня 2021 року № 2153, які відмовляються або ухиляються від щеплень, відстороняються від роботи відповідно до законодавства про працю шляхом видання роботодавцем наказу (розпорядження).

  Підстави для звільнення таких працівників відсутні.

 • Актуальна інформація: чи є обов’язковою для всіх працівників вакцинація проти COVID-19

  Актуальна інформація: чи є обов’язковою для всіх працівників вакцинація проти COVID-19

  Державна служба України з питань праці надає роз’яснення щодо  обов’язковості  вакцинації проти COVID-19 певних категорій працівників.

  Статтею 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» встановлено обов’язки громадяну сфері охорони здоров’я, серед яких, зокрема передбачено:

  піклуватись про своє здоров’я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;

  у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.

  Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.

  У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівникивідсторонюються від виконання зазначених видів робіт.

  Таким чином, при визначенні професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим щепленням, закон передбачає необхідність встановлення зв’язку між певним видом робіт (посад, професій) і можливістю зараження працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб.

  Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється Міністерством охорони здоров’я України.

  Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом від 04 жовтня 2021 р. № 2153, зареєстрованим в Мін’юсті 07 жовтня 2021 р. за № 1306/36928, затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19 (далі – Перелік).

  Згідно із Переліком обов’язковій вакцинації підлягають працівники:

  центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.

  місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів.

  закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

  При цьому працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16  вересня 2011 р. № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2019 р. № 2070), не підлягають обов’язковій вакцинації.

  Враховуючи зазначене, вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою для працівників роботодавців, які визначені Переліком.

   

 • Про права та обов’язки працівників і роботодавців під час пандемії СOVID-19

  Про права та обов’язки працівників і роботодавців під час пандемії СOVID-19

  Запровадження обов’язкової вакцинації проти COVID-19 є однією з найбільш обговорюваних тем в Україні, яка викликає багато питань, насамперед у сфері трудового права.

  До Державної служби України х питань праці останнім часом надходить багато звернень щодо надання роз’яснень про застосування трудового законодавства під час карантинних заходів, зумовлених пандемією СOVID-19.

  Наразі громадян найбільше цікавить чи є вакцинація проти COVID-19 обов’язковою для всіх працівників та чи можливе звільнення з роботи у разі відмови від неї. Актуальними також є питання оплати праці під час відсторонення працівника від роботи у зв’язку з відмовою від вакцинації, тривалість такого відсторонення, документальне оформлення відмови або ухилення працівника від вакцинації, можливість прийняття тимчасового працівника замість відстороненого тощо.

  Відповіді на ці та інші питання роботодавці і працівники можуть отримати, звернувшись з письмовим зверненням безпосередньо до Державної служби України з питань праці, або  за допомогою консультаційної телефонної лінії (044-288-10-00);

  територіального органу - Управління Держпраці у Чернівецькій області за контактами, вказаними на сайті відомства; 

  сервісу «інтерактивний інспектор» та на офіційному вебсайті Держпраці у розділі «Запитання/Відповіді».

   

 • Взаємодія у проведенні контрольних заходів, спрямованих на детінізацію роботи іноземних громадян

  Взаємодія у проведенні контрольних заходів, спрямованих на детінізацію роботи іноземних громадян

  Розширена нарада щодо проведення спільних контрольних заходів, спрямованих на детінізацію роботи іноземних громадян відбулася в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області.

  Захід відбувся під головуванням начальника територіального органу Держпраці Івана Луцака.

  До участі у нараді було запрошено фахівців  територіальних управлінь Державної податкової служби,  міграційної служби, головних управлінь Національної поліції, Пенсійного фонду,  Чернівецького прикордонного загону,  обласного центру зайнятості, інших відомств.

  Доповідаючи на нараді, заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір зазначила, що на виконання доручення Прем’єр - міністра України у  листопаді-грудні 2021 року проводитиметься інспекційна робота, спрямована на дотримання законодавства про працю та зайнятість населення роботодавцями, які мають дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Водночас інформація про виплату ними громадянам такої категорії заробітної плати і сплату єдиного соціального внеску відсутня.

  У ході планування зазначалося, що заходи контролю дозволять забезпечити дотримання трудових прав і соціальних гарантій іноземних громадян, які працюють на Буковині та посилити протидію нелегальній міграції.

 • Спільні дії щодо зменшення рівня незадекларованої праці обговорено в онлайн-форматі

  Спільні дії щодо зменшення рівня незадекларованої праці обговорено в онлайн-форматі

  Засідання постійно діючої робочої групи з питань узгодження спільних дій щодо зменшення рівня не задекларованої праці у регіоні відбулося з ініціативи Управління Держпраці.

  Учасниками розширеного робочого засідання в онлайн - форматі стали фахівці Головного управління Державної податкової служби, Головного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Національної поліції, територіального управління Держпродспоживслужби, Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Чернівецького обласного центру зайнятості, Чернівецької обласної ради профспілок та Федерації роботодавців Буковини.

  У ході засідання заступник начальника Управління Держпраці Галина Кушнір повідомила про результати проведеної роботи на виконання Плану спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці у Чернівецькій області на 2021 рік та нещодавно проведеної в регіоні інспекційної кампанії, спрямованої на мінімізацію нелегальної праці.

  Заступник керівника акцентувала на тому,  що загалом упродовж 2021 року інспекторами праці проведено 209 інспекційних відвідувань, у ході яких вивчалися питання трудових відносин. У 66 суб’єктів господарювання  встановлено факти порушення порядку оформлення працевлаштування щодо 308 осіб.

  За результатами інспекційних та  інформаційних заходів роботодавці легалізували працю 6 932 працівників.  

  У рамках кампанії проведено 66 інспекційних відвідувань. У ході контрольних заходів  виявлено 247 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів. За наслідками кампанії спостерігається тенденція до щомісячного збільшення кількості поданих до ДПС повідомлень про прийом  найманих працівників на роботу.

   «Слід відзначити той факт, що за період липня - жовтня 2021 року до територіального органу Державної податкової служби роботодавці надали повідомлення про прийняття  на роботу 16 476 працівників. І це є результатом нашої спільної діяльності», - підсумувала Галина Кушнір.

  Учасники засідання обговорили напрями подальшої взаємодії й акцентували на перевагах інформаційно-роз’яснювальних заходів серед місцевих  роботодавців та розширенні форматів співпраці з ними.   

  За результатами обговорення  напрацьовано низку узгоджених пропозицій співпраці, які будуть використані при розробленні Національного плану спільних дій щодо зниження рівня не задекларованої праці на 2022 рік.  

          

 • Дистанційна робота: про що треба знати роботодавцю - роз’яснює Держпраці

  Дистанційна робота: про що треба знати роботодавцю - роз’яснює Держпраці

  Чим дистанційна робота відрізняється від надомної?

  З 27 лютого 2021 року в Україні запроваджено дві самостійні форми організації праці: дистанційну й надомну.

  Дистанційні працівники працюють у будь-якому місці за власним вибором. Водночас мають бути на зв’язку з роботодавцем за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій.

  Надомний працівник працює за місцем проживання або в інших визначених ним місцях поза приміщеннями роботодавця. Для такої роботи характерна закріплена робоча зона або технічні засоби, наприклад інструменти, приладдя для виробництва продукції, надання послуг або іншої роботи. Надомний працівник «прив’язаний» до вказаної в трудовому договорі адреси й може змінити її лише з дозволу роботодавця.

  Режим роботи - ще одна відмінність. Надомний працівник зазвичай додержується загального режиму роботи підприємства. Тоді як на дистанційного правила внутрішнього трудового розпорядку не поширюються. Він/вона розподіляє робочий час на власний розсуд - може працювати хоч рано вранці, хоч пізно ввечері.

  За обох форм віддаленої праці діють норми тривалості робочого часу:

  нормальна тривалість - до 40 годин на тиждень;

  скорочена (для певних категорій працівників) — до 24 або 36 годин на тиждень.

  Дистанційному працівнику гарантується період вільного часу для відпочинку й харчування - період відключення. У цей час працівник може не відповідати на повідомлення чи телефонні дзвінки роботодавця.

  Дистанційник самостійно відповідає за додержання безпечних і нешкідливих умов праці на робочому місці. Проте роботодавець має проводити інструктаж (дистанційно або очно) щодо безпечного використання обладнання та засобів, рекомендованих або наданих ним.

  Яка робота може виконуватися дистанційно?

  Законодавство не визначає переліку робіт, які можуть виконуватися дистанційно. Роботодавець самостійно вирішує, чи може робота виконуватися поза межами підприємства.

  Наприклад, якщо це продаж товарів у магазині або виробництво на заводі - працівники можуть працювати виключно на території підприємства.

  Однак якщо це адміністративна робота, яку цілком припустимо виконати поза приміщень роботодавця, ви можете перевести працівника на дистанційку.

  Окрім цього, за можливості й наявності ресурсів закон дозволяє переводити на дистанційну роботу:

  вагітних жінок;

  працівників, які мають дитину віком до трьох років або доглядають за дитиною до шести років (за медичними показаннями);

  працівників, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;

  батьків або опікунів дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;

  працівників, щодо яких на робочому місці були вчинені дії з ознаками дискримінації — тимчасово на два місяці.

  Як оформити дистанційного працівника?

  Новоприйняті працівники можуть працювати дистанційно після укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі.

  Якщо ви запроваджуєте тимчасовий дистанційний режим роботи для працівників, що вже працюють, наприклад на час епідемії/пандемії, закон дозволяє зробити це за допомогою наказу (розпорядження).

  Також цей виняток поширюється на час:

  самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством;

  загрози збройної агресії;

  надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру.

  Ви маєте ознайомити працівника з наказом упродовж двох днів із дня ухвалення, але до запровадження дистанційної роботи.

  Пам’ятайте! Перевести працівника на дистанційну роботу можна лише за його згодою. Переведення з  ініціативи роботодавця вважатиметься зміною істотних умов роботи, про що працівників необхідно попереджати за два місяці.

  Що треба вказувати в договорі про дистанційну роботу?

  З 16 липня 2021 року діє типова форма трудового договору для дистанційної роботи: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0886–21#n16

  Ви маєте визначити в договорі:

  найменування роботи, професії або посади працівника;

  трудові функції;

  терміни дії договору;

  умови оплати праці;

  тривалість робочого часу й відпочинку;

  порядок і терміни забезпечення обладнанням, програмно-технічними та іншими засобами та/або розмір, порядок і терміни виплати працівникам компенсації за використання належних їм або орендованих ними засобів та інших відшкодувань витрат;

  порядок і терміни подання звітів про виконану роботу;

  способи комунікації між працівником і роботодавцем тощо.

  Як оплачувати дистанційну роботу?

  Якщо ви не домовилися з працівником про інше, дистанційна робота передбачає оплату праці в повному обсязі не рідше двох разів на місяць.

  Чи відрізняються права дистанційного працівника від тих, хто працює у приміщеннях роботодавця?

  Ні, працівники на дистанційній роботі мають ті самі трудові права — з урахуванням специфіки дистанційної роботи, зазначеної в трудовому договорі. Як і решта найманих працівників, вони можуть іти в щорічну відпустку, відкривати лікарняний тощо.

  За додатковою інформацією слід звертайтися доДержавної служби України з питань праці.

  Матеріал публікується у рамках кампанія «Виходь на світло!», що  реалізується за підтримки проєкту «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні». Проєкт фінансується ЄС та виконується Міжнародною організацією праці.

 • За масове використання не задекларованої зайнятості суб’єкт господарювання понесе фінансову відповідальність.

  За масове використання не задекларованої зайнятості суб’єкт господарювання понесе фінансову відповідальність.

  Днями в Управлінні Держпраці у Чернівецькій області винесено постанову про накладення фінансової санкції на одного із роботодавців сільськогосподарської галузі регіону  за використання масової  нелегальної зайнятості. 

  Оскільки суб’єкт господарювання допустив до виконання роботи без укладання трудових договорів 17 працівників, то сума штрафу становить   один мільйон двадцять тисяч гривень.

  Нагадаємо, що неоформлені трудові відносини інспектори праці виявили  у садах фермерського господарства у Дністровському районі.

  Суб’єкт господарювання надав громадянам можливість працювати у порушення окремих норм чинного Кодексу законів про працю України, а саме статей 21 - «Трудовий договір» та статі 24 - «Укладення трудового договору». 

  А також у порушення норм постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року за  №413 - «Про порядок повідомлення ДФС та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».

  Таким чином, роботодавець допустив до роботи найманий персонал без укладення трудових договорів та без повідомлення  органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  Слід додати, що у разі добровільної сплати роботодавцем половини штрафної санкції, тобто 510 тисяч гривень упродовж запропонованого законодавчою нормою терміну, постанова  вважатиметься виконаною.  

 • Актуальна інформація! Як працівнику перевірити оформлення трудових відносин і сплату страхових внесків роботодавцем

  Актуальна інформація! Як працівнику перевірити оформлення трудових відносин і сплату страхових внесків роботодавцем

  Страховий стаж і сплата ЄСВ гарантують працівникам соціальний захист: оплату лікарняних, допомогу на випадок безробіття, нещасного випадку на роботі чи професійного захворювання, пенсію. Перевірити оформлення трудових відносин, своєчасність і повноту сплати страхових внесків, свій страховий стаж громадянин може самостійно, не виходячи з дому.

  Для цього Державна служба України з питань праці та Пенсійний фонд України підготували відповідне роз’яснення.

  Що таке страховий стаж і на що він впливає

  Страховий стаж - це період (строк), упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

  Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) поєднує в собі обов’язкові внески на пенсійне страхування, страхування від безробіття, від тимчасової втрати працездатності та від нещасного випадку на роботі чи професійного захворювання.

  Якщо роботодавець (підприємство, фізична особа, або фізична особа-підприємець) має найманих працівників, він зобов’язаний щомісяця сплачувати за них ЄСВ у розмірі 22% від бази нарахування (заробітної плати, винагороди за виконання робіт або надання послуг).

  Як перевірити факт сплати внесків та набутий страховий стаж

  Громадянину слід завітати на портал електронних послуг Пенсійного фонду України або завантажити мобільний додаток «Пенсійний фонд» (Google Play та iOS).

  Авторизуйтеся в особистому кабінеті зручним для вас способом:

  за кваліфікованим електронним підписом (КЕП), який можна отримати в ДПС, акредитованому центрі сертифікації ключів, у банківських установах (перелік яких є на порталі).

  Шляхом ідентифікації за Gov ID, який включає в себе ідентифікацію за ЕЦП, за мобільним телефоном (Mobile ID) або за наявності рахунку в одному з 27 банків України (Bank ID).

  За логіном і паролем - можна отримати в територіальних органах Пенсійного фонду, надавши паспорт та ідентифікаційний код.

  Потім громадянин має обрати  розділ «Дані з реєстру застрахованих осіб».

  Окрім анкетних даних заявник побачить відомості про:

  заробітну плату, з якої сплачено страхові внески з 2000 року (в окремих випадках з 1998 року);

  страховий стаж (з 2004 року);

  місця роботи (Електронна трудова книжка);

  періоди отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності.

  На вебпорталі Пенсійного фонду України страховий стаж розраховується з 1 січня 2004 року, що пов’язано з ухваленням Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, який запровадив поняття «страховий стаж». До цього стаж вважався трудовим. Зарахування стажу до 01.01.2004 здійснюється на підставі записів у трудовій книжці та інших документів.

  Уважно перевірте актуальність інформації. У разі, якщо ви побачили застарілу інформацію щодо себе або недостовірну інформацію, ви можете подати Анкету для зміни даних в Реєстрі застрахованих осіб, додавши скан-копії документів, які підтверджують зміни (розділ «Комунікації з Пенсійним фондом України: Анкета для зміни даних у Реєстрі застрахованих осіб»).

  У разі необхідності, на порталі ви можете замовити різні довідки та отримати їх в паперовому чи електронному вигляді (за бажанням).

  Радимо регулярно контролювати інформацію про сплату ЄСВ роботодавцем та набутий страховий стаж.

  Важливо! Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам роботодавцями подаються окремо за кожний квартал із розбивкою по місяцях звітного кварталу упродовж 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

  Для перевірки інформації достатньо активувати безкоштовне інформування у вигляді SMS чи електронного листа.

  За додатковою інформацією звертайтеся до Державної служби України з питань праці.

  Інформаційні матеріали підготовлено у рамках кампанії «Виходь на світло!», що реалізується Держпраці спільно з соціальними партнерами за підтримки проєкту «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», який фінансується ЄС та виконується Міжнародною організацією праці.

 • Підведено підсумки роботи семінар-наради «Стан охорони праці та промислової безпеки на підприємствах лісової галузі Чернівецької області»

  Підведено підсумки роботи семінар-наради «Стан охорони праці та промислової безпеки на підприємствах лісової галузі Чернівецької області»

  Завершилася робота дводенної семінар-наради - «Стан охорони праці та промислової безпеки на підприємствах лісової галузі Чернівецької області», співорганізатором якого виступила  Державна служба України з питань  праці та Управління Держпраці у Чернівецькій області.

  Сьогодні її учасники  ухвалили низку рішень щодо впровадження заходів із запобігання нещасним випадкам на виробництві у підпорядкованих господарствах Чернівецького обласного лісового та мисливського господарства.

  Також учасники зібрання мали можливість  сьогодні побувати безпосередньо на ділянках, де ведуться лісосічні роботи.

  Однією із таких ділянок стало урочище «БАМ» у Банилівському лісництві державного підприємства «Сторожинецьке лісове господарство» . Саме зараз там проводять рубку лісу виробничі бригади. Валку деревини доводиться робити у складних умовах: на висоті у кількасот метрів звивистої гірської місцевості. Не сприяють проведенню робіт й метеорологічні умови. Опади, що впали в регіоні  впродовж останніх днів, лише ускладнюють роботу і працівників і, безперечно, трелювальної техніки.

  Учасникам семінар - наради лісоруби Банилівського лісництва продемонстрували професійне вміння виконання робіт при валці лісу,   спорядження, засоби праці - пили, спеціальні лопатки, інші допоміжні знаряддя. 


   

 • На семінар-нараді з працівниками державних лісових господарств Буковини обговорюються дієві шляхи зменшення виробничого травматизму в галузі

  На семінар-нараді з працівниками державних лісових господарств Буковини обговорюються дієві шляхи зменшення виробничого травматизму в галузі

  Учора на базі державного підприємства «Сторожинецьке лісове господарство» Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства розпочалася семінар-нарада  на тему: «Стан охорони праці та промислової безпеки на підприємствах лісової галузі Чернівецької області».   

  До участі у масштабному заході, співорганізатором якого  виступила Державна служба України з питань праці та Управління Держпраці у Чернівецькій області, було  запрошено керівників, посадових осіб  та фахівців служб охорони праці усіх без винятку  структурних підрозділів Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства - лісгоспів, спецлісгоспів, лісництв.

  Дієву участь у семінар-нараді взяв заступник начальника відділу нагляду в АПК та СКС департаменту нагляду у промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Державної служби України з питань праці Максим Тягай.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області на зібранні представляли: Іван Луцак - начальник Управління, Іван Гордей - перший заступник начальника відомства, Микола Остапович  -начальник відділу нагляду в АПК та СКС та Ігор Пантело - головний державний інспектор.  

  До участі у семінар-нараді долучилися також Андрій Мусійовський - головний спеціаліст відділу охорони праці Управління використання лісових ресурсів Держлісагентства України та Іван Паладій – начальник Сторожинецького відділення Управління ФСС у Чернівецькій області.    

  Виступаючи перед учасниками семінару, Максим Тягай зазначив: питання зменшення виробничого травматизму в лісовому господарстві - надзвичайно важливе й актуальне, адже в останній час Держпраці  фіксує збільшення нещасних випадків у лісовій галузі у низці регіонів держави.

  За десять місяців 2017 року на підприємствах лісового господарства України, на превеликий жаль, загинуло шістнадцятеро працівників, вісім із них  є робітниками підприємств Держлісагентства України. При аналізі причин настання нещасних випадків, визначено основні види подій, при яких травмуються потерпілі. Серед них переважають: падіння деревини на потерпілого, падіння працівників з висоти та дорожньо-транспортні пригоди. Найбільш травмонебезпечними професіями в галузі є лісоруби та водії-трактористи.

  Учасників наради докладно поінформовано про заходи, які започаткувала й проводить Держпраці України щодо зменшення травматизму в галузі, вказавши, на переваги превентивної роботи.

  Посадовець також повідомив, що фахівцями Держпраці розробляються зміни до Правил охорони праці  для працівників лісового господарства та лісової промисловості.


   

 • Робота над удосконаленням законодавства України з питань безпеки та гігієни праці, трудових відносин відповідно до стандартів ЄС набула нового формату

  Робота над удосконаленням законодавства України з питань безпеки та гігієни праці, трудових відносин відповідно до стандартів ЄС набула нового формату

  У рамках Проекту ЄС-МОП «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці» Держпраці спільно з Міжнародною організацією праці розпочали низку тренінгів з метою роз’яснення положень директив ЄС з питань безпеки і гігієни праці, трудових відносин, імплементація яких передбачена Угодою про асоціацію Україна-ЄС.

  Спеціально створеними робочими групами при Держпраці опрацьовані таблиці відповідності національного законодавства директивам ЄС 89/391/ЄЕС, 89/654/ЄЕС, 2009/104/ЄС, 89/656/ЄЕС, 2003/88/ЄС. Результати аналізу стануть основою для напрацювання рекомендацій щодо удосконалення національного законодавства та приведення його у відповідність до стандартів ЄС, проведення відповідних тристоронніх консультацій.

  28 листопада в Держпраці відбувся тренінг з опрацювання Директиви № 89/391/ЄЕС від 12 червня 1989 року про впровадження заходів для заохочення вдосконалень у сфері безпеки і охорони здоров’я працівників під час роботи, який провів менеджер Проекту Антоніу Сантуш. У заході також взяли участь Національний координатор Проекту Софія Литвин і асистент Проекту Андрій Фіголь, представники інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади, роботодавців, профспілок, науковці.

  На 29 листопада заплановано тренінг з імплементації Директиви 89/654/ЄЕС від 30 листопада 1989 року про мінімальні вимоги стосовно безпеки і охорони здоров’я на робочому місці, повідомляється на сайті Держпраці України.


   

 • Ще у двох громадах області працюватимуть інспектори праці

  Ще у двох громадах області працюватимуть інспектори праці

  Посвідчення інспекторів праці, видані Державною службою України з питань праці,  отримали Ірина Валеріївна Ліханова - юрист Рукшинської сільської ради Хотинського району та Оксана Олегівна Кучерява - спеціаліст юридичного відділу виконавчого комітету Сокирянської міської ради.

  Дані про посвідчення інспекторів праці оприлюднено на сайті Державної служби України з питань праці у розділі «Здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю» - підрозділі « Інформація про службові посвідчення інспекторів праці органів місцевого самоврядування».

  Посади інспекторів праці при виконавчих органах місцевого самоврядування створюються у відповідності до ухваленої Кабінетом міністрів України Постанови від 26.04.2017 року за №295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

  Визначено, що контрольні повноваження інспекторів праці підтверджуються службовим посвідченням, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 24.05.2017 року №866 "Про затвердження форми та опису службового посвідчення інспектора праці", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.05.2017 року за №681/30549.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області рекомендує роботодавцям краю перевіряти інформацію щодо діяльності інспекторів праці на сайті Служби.

  Це зумовлено тим, що у низці областей України зафіксовано випадки вимагання грошей у підприємців псевдоінспекторами, котрі представляються фахівцями Держпраці.

  Управління Держпраці закликає суб'єктів господарювання Буковини разі виникнення підозри звертатися до підрозділів Національної поліції або безпосередньо до відомства.


   

 • У НАЗК запрацювала телефонна лінія для повідомлень про корупцію

  У НАЗК запрацювала телефонна лінія для повідомлень про корупцію

   У Національному агентстві створена спеціальна телефонна лінія для повідомлень про корупцію, повідомляється на сайті відомства. Телефон +38 (044) 200 06 91 працює у цілодобовому режимі.

  З 09:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю включно повідомлення про корупцію приймаються безпосередньо працівниками Національного агентства;

  з 18:00 до 09:00 з понеділка по п’ятницю та в неробочі дні (святкові та вихідні) повідомлення приймаються в автоматичному режимі через автовідповідач.

  Для здійснення повідомлення через автовідповідач необхідно вказати своє прізвище, ім’я, по батькові та адресу, на яку особа, що повідомляє, бажає отримати відповідь; прізвище, ім’я, по батькові, посада, місце роботи особи, яка вчинила корупційне правопорушення і обставини вчинення правопорушення.

  Повідомлення повинно містити інформацію, яка стосується конкретної особи, та фактичні дані, які можуть бути перевірені Національним агентством з питань запобігання корупції в межах повноважень, визначених статтею 11 Закону України «Про запобігання корупції».

  Всі повідомлення розглядаються працівниками Національного агентства з питань запобігання корупції згідно з вимогами законодавства.


   

 • До уваги суб’єктів господарювання Буковини

  До уваги суб’єктів господарювання Буковини

  Управління Держпраці у Чернівецькій області оприлюднило План проведення перевірок суб’єктів господарювання (виробничих об’єктів) на 2018 рік.

  Субєкти господарювання можуть переглянути його у розділі «Плани роботи» на сайті відомства.

  Документ затверджено відповідним наказом Управління Держпраці у Чернівецькій області від 22.11.2017 року за №452.

  Загалом у 2018 році планом передбачено провести заходи державного нагляду у 492 субєктів господарювання регіону.


   

 • З початку року заборгованість по заробітній платі погашено перед 380 працівниками

  З початку року заборгованість по заробітній платі погашено перед 380 працівниками

  За результатами заходів державного нагляду, проведених головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області та на виконання приписів упродовж десяти місяців 2017 року місцевими  роботодавцями погашено заборгованість по заробітній платі (понад 1 070 тисяч гривень) перед 380 працівниками підприємств, установ, організацій.   

  Загалом з початку року (станом на 01. 11.2017 року) інспекторами Держпраці проведено 350 перевірок з питань додержання законодавства про працю, якими перевірено 331 суб’єкта господарювання.

  Варто відзначити, що головними  державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області на підставі пункту 33 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26.04.2017 за № 295, також проводяться  інспекційні відвідування суб’єктів господарювання.

  Інспекційні відвідування фахівців Держпраці відбуваються з метою інформування керівництва та працівників підприємств, установ, організацій щодо дотримання законодавства про працю. Лише у жовтні фахівцями відділу було проведено тринадцять таких відвідувань, а  з початку року загалом -63.


   

 • Інформація для військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів

  Інформація для військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів

  Днями Кабінетом міністрів України ухвалено постанову «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

  Зазначеною постановою, розробленою Міністерством соціальної політики України, врегульовано виплату одноразової грошової допомоги шляхом узгодження норм Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, із Законом України від 06.04.2017 № 2004-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей», повідомляється на сайті державного відомства.


   

 • Під час планових заходів та інспекційних відвідувань на місцевих підприємствах роз’яснено переваги легальної зайнятості

  Під час планових заходів та інспекційних відвідувань  на місцевих підприємствах роз’яснено переваги легальної зайнятості

  Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області днями провели планові заходи державного нагляду на таких підприємствах: МПП « Супутник», ТзОВ «Вудвенер», Хотинське відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернівецькій області., ФОП Зарецький Василь Миколайович, ФОП Романко Аліна Василівна, ФОП Якобчук Антоніна Віталіївна, ПП ВБФ «Конструктив» та інших.

  Інспекційними відвідуваннями фахівців Держпраці було охоплено низку місцевих суб’єктів господарювання, зокрема, ТзОВ «Буковинська цегла», ТзОВ « Злагода», КПК «Мінос», ФОП Габур Іван Власійович, ПП Павел Ірина Іванівна, ТзОВ «Корпорація Новус» та інші.

  Під час планових заходів та інспекційних відвідувань головні державні інспектори відділу з питань додержання  законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління, спілкуючись із керівниками та працівниками трудових колективів, наголошували на необхідності дотримання законодавства про працю, зокрема, у частині легального працевлаштування. Детально роз’яснювали про відповідальність роботодавців  за порушення трудового законодавства, деталізували суми штрафних санкцій за такі порушення.  

  Поширюючи спеціальні пам’ятки для працівників колективів на тему нелегальної зайнятості, інспектори зазначали, що й самі працівники мають усвідомлювати відповідальність за власні рішення, погоджуючись на умови роботодавців працювати неоформленими, а відповідно отримувати заробітну плату у так званих конвертах.

  Кожен працівник, котрий погоджується на неоформлену трудову діяльність, автоматично зараховує себе до групи ризику, тобто, він не може у повній мірі розраховувати на безпечні, здорові й гідні умови праці -  констатувалося у підсумку.


   

 • З четвертого грудня при Управлінні Держпраці запрацює громадська приймальня

  З четвертого грудня при Управлінні Держпраці запрацює громадська приймальня

  Юридичне консультування мешканців області відбуватиметься у рамках Всеукраїнського тижня права, що проходитиме з четвертого по восьме грудня.

  Кожен, хто звернеться  до Управління Держпраці у Чернівецькій області, отримає безоплатну  первинну правову допомогу з питань реалізації та захисту прав людини у межах професійної компетенції відомства.

  Для отримання консультації заявникам необхідно прийти до Управління Держпраці, яке розташовується за адресою:

  м.Чернівці, вулиця Зелена,3.

  Свої запити можна надіслати поштою:

  58003

  Управління Держпраці у Чернівецькій області,

  вул.Зелена,3,

  м.Чернівці

  або озвучити  за номером телефону: (0372) 55 37 24.    

  Довідково: відповідно до Указу Президента України  від 08.12.2008 року №1149, Всеукраїнський тиждень права  проводиться щороку в тиждень, що включає 10 грудня - День прав людини, який відзначається в пам'ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.


 • Академія управління ризиками в системах менеджменту організовує семінар-практикум

  Академія управління ризиками в системах менеджменту організовує семінар-практикум

  В Академії управління ризиками в системах менеджменту при редакції журналу «Охорона праці» 29-30 листопада відбудеться дводенний семінар-практикум на тему: «Розробка та впровадження систем менеджменту охорони праці на основі управління ризиками», 1 модуль.

  Спікер Цопа В. А., д-р тех.наук, професор МІМ-Київ, міжнародний експерт і аудитор систем менеджменту ISO 9001, 14001, 50001 і OHSAS 18001.
  Вартість участі у семінарі - 2 205 грн (із ПДВ).

  Організатори наголошують: кількість місць для учасників обмежена.

  Набір учасників проводиться за телефоном: (044) 559 19 51.

  Довідково

  Академія управління ризиками в системах менеджменту при редакції журналу «Охорона праці» пропонує цілісні курси семінарів - практикумів у сфері охорони праці, якості, екології, енергозбереження, соціальної відповідальності відповідно до вимог найкращих навчальних програм Європейського Союзу та вітчизняного законодавства.

  Навчання відбувається  у форматі дводенних та триденних модулів.

  Дводенні модулі:

  I - «Розробка та впровадження систем менеджменту охорони праці на основі управління ризиками»

  II -  «Аудит і сертифікація систем менеджменту»

  III  -  «Методи та інструменти управління ризиками в системах менеджменту»

  IV- “Система менеджменту охорони праці на основі управління психосоціальними ризиками»

  Вартість участі  однієї особи  за модуль  - 2 205 грн (із ПДВ) без оплати проїзду та проживання.

  Триденний модуль:

  I- «Система менеджменту БДР на підприємстві згідно з вимогами стандарту ISO 39001:2012».

  Вартість участі  однієї особи  за модуль  - 3000 грн (із ПДВ) без оплати проїзду та проживання.


   

 • Онлайн-прийом громадян: чи мають право промислово-санітарні лабораторії працювати після закінчення строку дії Свідоцтва про атестацію санітарних лабораторій?

  Онлайн-прийом громадян: чи мають право промислово-санітарні лабораторії працювати після закінчення строку дії Свідоцтва про атестацію санітарних лабораторій?

  До спеціалістів Держпраці звернулася Ганна Таланова, начальник промислово-санітарної лабораторії ПАТ «АЗОТ» м. Черкаси.  Лабораторія, де працює Ганна, проводить санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві на підставі Свідоцтва  про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій на право проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці, виданого Міністерством охорони здоров’я України від 19 листопада 2014 року.

  Термін дії свідоцтва закінчився 19 листопада 2017 року. У зв’язку з тим, що Комітет з питань гігієнічного регламентування Міністерства охорони здоров’я України протягом тривалого часу не приймає документи на розгляд, продовжити термін дії свідоцтва неможливо. Так, начальник промислово-санітарної лабораторії ПАТ «АЗОТ» просить роз’яснити: на яких законних підставах промислово-санітарна лабораторія ПАТ «АЗОТ» може проводити санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць на підприємстві згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про порядок атестації робочих місць за умовами праці”.

  Начальник відділу експертизи умов праці Державної служби України з питань праці Володимир Гончарук роз’яснив, що відповідно до пункту 7 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 05 жовтня 2016 року № 741), гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться лабораторіями, атестованими Держпраці і МОЗ в порядку, визначеному Мінсоцполітики і МОЗ.

  Держпраці розроблено проект порядку атестації лабораторій на право проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, який проходить процедуру погодження.

  Водночас на сьогодні є чинним Положення про проведення органами, установами та закладами державної санепідслужби Міністерства охорони здоров’я України атестації санітарних лабораторій підприємств і організацій на право проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці, затверджене наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 квітня 1999 року № 91. Володимир Гончарук порадив звернутися до атестаційної комісії МОЗ щодо продовження терміну дії раніше виданих свідоцтв.


   

 • Порушення законодавства про працю та зайнятість населення виявлено у 20 роботодавців

  Порушення законодавства про працю та зайнятість населення виявлено у 20 роботодавців

  Головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінням Держпраці у Чернівецькій області упродовж жовтня 2017 року здійснено понад  сорок заходів державного нагляду: двадцять перевірок з  питань дотримання законодавства про зайнятість та  працевлаштування інвалідів, дев’ятнадцять інспекційних відвідувань з питань дотримання законодавства про працю та дві перевірки робочих органів Фонду  загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у Чернівецькій області.

  У ході проведених перевірок порушення законодавства про працю та зайнятість виявлено у двадцяти роботодавців. За результатами проведених перевірок керівникам видано приписи, складено та передано до судових інстанцій чотирнадцять протоколів.

  Загалом  за десять місяців 2017 року головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області проведено 350 перевірок з питань додержання законодавства про працю,  якими охоплено 331 суб’єкта господарювання.

  За результатами здійснення заходів державного нагляду, порушення трудового законодавства виявлено у 213 роботодавців. Матеріали на 196 керівників-порушників трудового законодавства направлено до судових інстанцій щодо притягнення їх до адміністративної відповідальності.

  За невиконання законних вимог державних інспекторів шестеро роботодавців  притягнуто до адміністративної відповідальності згідно статті  1886 Кодексу України про адміністративні правопорушення – «Невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або створення перешкод для діяльності цього органу».

  Направлено  подання щодо притягнення дванадцяти посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.

  Головні державні Інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління Держпраці у Чернівецькій області  на підставі Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України  від 26.04.2017 № 295, проводять відвідування суб’єктів господарювання  задля інформування керівників та працівників підприємств, установ, організацій щодо дотримання законодавства про працю. У минулому місяці фахівці Держпраці провели тринадцять таких відвідувань,  а з початку року -  понад 60.


   

 • На часі - формування проекту плану роботи Управління на наступний, 2018, рік

  На часі - формування проекту плану роботи Управління на наступний, 2018, рік

  Під головуванням начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області Івана Луцака відбулася робоча нарада, на якій розглянуто низку поточних питань.

  Так, керівники структурних підрозділів відзвітували про роботу інспекторського складу відомства та доповіли про результати проведених з 13 по 17 листопада  заходів державного нагляду.

  Під час наради значну увагу було привернуто до формування проектів  плану роботи  та плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Управління на 2018 рік.

   «Наголошую: формування проектів планів продовжується. Якість і своєчасність - основні критерії, що засвідчують рівень проведеної роботи. Кожен керівник структурного підрозділу зобов’язаний  забезпечити опрацювання проектів планів відповідно  до виду нагляду», - підкреслив під час наради головуючий.

  У ході зібрання  учасників поінформовано про роз’яснення Держпраці  щодо можливості віднесення фактів залучення суб’єктів господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки, які не мають на це дозволу до порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки. Дано доручення довести інформацію до головних державних інспекторів відомства.

  Під час нарад також вирішено вживати заходів при перевірці знань посадових осіб за підсумками проведення навчання з питань охорони праці відповідно до «Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого  відповідним наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці.


   

 • Для виконання робіт підвищеної небезпеки суб’єкти господарювання можуть залучати підрядників, які мають на це відповідний дозвіл

  Для виконання робіт підвищеної небезпеки суб’єкти господарювання можуть залучати підрядників, які мають на це  відповідний дозвіл  

  Відповідно до частини третьої статті 837 Цивільного кодексу України для виконання окремих видів  робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник)  зобов’язаний одержати спеціальний дозвіл.

  Згідно із частиною третьою статті 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець  повинен одержати  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл).

  Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, анулюванні дозволів визначає Порядок видачі  дозволів на виконання  робіт підвищеної небезпеки  та на експлуатацію (застосування)  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 р. за №1107 (далі - Порядок №1107).

  Виконання робіт підвищеної небезпеки може відбуватися на підставі договору  підряду лише тим підрядником, який має відповідний дозвіл, одержаний згідно з Порядком №1107.

  Залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , є порушенням вимог законодавства про охорону праці та промислову безпеку.

  Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 затверджено уніфіковану форму акта перевірки  суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), у розділі ІV якого наведено перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.

  Факти залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки, на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу , належать  до порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, визначених пунктом 2.5 розділу  ІV уніфікованої форми Акта перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), а саме: до порушень вимог правил безпеки, інструкцій з безпечного ведення робіт, будівельних норм і правил, правил технічної експлуатації, інших галузевих норм і правил, технологій.


   

 • Триває передплата на журнал «Охорона праці»

  Триває передплата на журнал «Охорона праці»

  У виданні завжди можна знайти багато цікавої на корисної інформації .

  Серед журналів, що висвітлюють питання охорони праці та  промислової безпеки, журнал «Охорона праці» має певні переваги:

  найбільший об’єм корисної інформації, а саме журнал - налічує 60 сторінок та додаток до журналу обсягом у 64 сторінки;

  -   власкори видання працюють у всіх регіонах країни;

  -   авторами журналу є провідні міжнародні та вітчизняні експерти;

  -   серед спеціалізованих видань - найнижча вартість;

  -   кожен учасник передплатних акцій одержує подарунок.

  У наступному, 2018, році кожен передплатник отримає разом із журналом Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, який наразі перебуває на завершальній стадії затвердження.

  Передплатити журнал «Охорона праці» можна у кожному поштовому відділенні області.

  Передплатний індекс - 74377


   

 • З інспекторським складом Управління проведено навчання

  З інспекторським складом Управління проведено навчання

  З головними  державними інспекторами Управління Держпраці у Чернівецькій області проведено навчання щодо роз’яснення  Порядку формування єдиної справи розпорядчих документів, що приймаються органом державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

  Даний документ затверджено Міністерством економічного розвитку і торгівлі України 03.07. 2017 року за №961 та зареєстровано Міністерством юстиції України 26.07.2017 року.

  Порядок визначає загальні засади формування єдиної справи розпорядчих документів у паперовій формі.

  Навчання з інспекторами провела начальнику відділу інспекційної діяльності, організаційно-аналітичного забезпечення, експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Олена Дорош.

  Під час навчання детально обговорено послідовність дій фахівців при  формуванні  єдиних справ, порядок їх документального наповнення та зберігання.

  Фахівцям Управління, котрі взяли участь в навчанні, було продемонстровано зразок оформленої справи. Зразок  розробив заступник начальника відділу нагляду на виробництві, об’єктах підвищеної  небезпеки, в машинобудуванні та енергетиці Костянтин Соболевич.


   

 • Головними державними інспекторами Держпраці України вже виявлено 1605 нелегальних працівників

  Головними державними інспекторами Держпраці України вже виявлено 1605 нелегальних працівників

  Одним із пріоритетних завдань Держпраці є виявлення нелегальної зайнятості та боротьба з незадекларованою працею в Україні.

  Інспектори праці Державної служби України з питань праці та органів місцевого самоврядування відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, здійснюють інспекційні відвідування роботодавців щодо дотримання ними трудового законодавства, перевіряючи, зокрема, чи оформлені з працівниками трудові відносини.

  Так, упродовж січня-жовтня 2017 року, головними державними інспекторами Держпраці України   було виявлено 1605 працівників, які були допущені до роботи без належного оформлення трудових відносин, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці. Слід зазначити, що відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України за кожного виявленого неоформленого працівника на роботодавця накладається штрафна санкція у сумі 96 тисячі гривень.

  Траплялися випадки, коли роботодавці перешкоджали проведенню інспектування з питань оформлення працівників. За вказаний період на 19 суб'єктів господарювання накладено штраф у сумі 320 тисячі гривень, встановлений за таке порушення статтею 265 Кодексу законів про працю України.

  Держпраці України звертається до роботодавців належним чином оформляти трудові відносини з працівниками, щоб уникнути застосування штрафних санкцій.


   

 • Громадяни мають право звернутися до судової інстанції з позовом щодо оформлення трудових відносин

  Громадяни мають право звернутися до судової інстанції  з позовом щодо оформлення трудових відносин

  Згідно з окремими статтями  Кодексу законів про працю України (статті  232 - «Трудові спори, що підлягають безпосередньому розглядові  у районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах»  та статті  235 - «Поновлення на роботі, зміна формулювання причин звільнення, оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладання трудового договору, та встановлення періоду такої роботи») працівники, котрі працюють без укладання трудового договору, мають право звернутись до судової інстанції з повідомленням про оформлення трудових відносин та встановлення періоду роботи.

  При винесенні рішення щодо оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, при направленні заяви у відповідні органи, суд одночасно приймає рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у даному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.

  Водночас Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує роботодавцям на відповідальності за порушення статті 24 Кодексу законів про працю України – «Укладання трудового договору».

  Роботодавець повинен пам’ятати: без укладення трудового договору та повідомлення про це органам Державної фіскальної служби допускати працівника до роботи заборонено.

  За порушення чинного законодавства , зокрема, статті 265 Кодексу законів про працю України - «Відповідальність за порушення законодавства про працю» -  передбачено суттєві штрафні санкції.

  Так, роботодавці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі:

  фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  виплати заробітної плати (винагороди) без відрахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

  Штрафна санкція складає суму у  96 тисяч гривень (30 мінімальних заробітних плат) за кожного нелегального працівника.


   

 • Затверджено форми заяв для отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства

  Затверджено форми заяв для отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства

  15 листопада Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про затвердження форм заяв для  отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, внесення змін до дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства».

  Зазначена постанова, яка була розроблена Міністерством соціальної політики України, забезпечуватиме спрощення механізму оформлення роботодавцями відповідних документів для вирішення питань залучення праці іноземних фахівців в Україні, та забезпечить реалізацію Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій”, повідомляється на сайті цього державного відомства.


   

 • Це повинен знати кожен працівник, котрий погоджується на нелегальну зайнятість

  Це повинен знати кожен працівник, котрий погоджується на нелегальну зайнятість

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює працівникам, що працюють нелегально та отримують винагороду за свою роботу у «конвертах», що вони:

  - позбавляють себе гарантованого державою розміру заробітної плати (у тому числі розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки);

  - втрачають можливість користуватися державними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як: державна допомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, субсидії;

  - втрачають трудовий  стаж при розрахунку розміру пенсії;

  - із зарплат у «конвертах» відсутні внески до фондів соціального страхування, що унеможливлює соціальний захист працівників, і тому такі особи втрачають право на отримання гарантованої державою відпустки, своєчасно та не нижче мінімальних гарантії в оплаті праці, здоров’ї, безпечних умовах праці.

  Для суспільства поширення такого явища як нелегальна праця призводить до:

  - ненадходження податків до місцевих бюджетів, які б направлялись на добробут громади, на реалізацію програм соціально-економічного розвитку районів, міст.

  - нестабільності та невпевненості у майбутньому громадян (відсутність належного розміру пенсій, інших соціальних виплат);

  - не в повному обсязі наповнення фондів соціального страхування, що призводить до надмірного навантаження на них та пошук додаткових джерел для виконання функцій держави.


   

 • За створення перешкод у здійсненні інспекційного відвідування з питання дотримання трудового законодавства власників приватного готелю оштрафовано на 320 тисяч гривень

  За створення перешкод у здійсненні інспекційного відвідування з питання дотримання трудового законодавства власників приватного готелю оштрафовано на 320 тисяч гривень

  До Державної служби України з питань праці звернулася Марина Ананська щодо можливого порушення законодавства про працю адміністрацією приватного готелю у місті Києві. Також заявниця звернулася і до журналістів телеканалу «1+1» з проханням сприяти у вирішенні її проблеми.

  2 листопада 2017 року фахівці Головного управління Держпраці у Київській області здійснили інспекційне відвідування готелю.

  У звʼязку з тим, що працівники готелю перешкоджали проведенню інспекційного відвідування, посадові особи ГУ Держпраці викликали патрульну поліцію.

  Оскільки необхідних документів не було надано для перевірки питання фактичного допуску працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту), інспектори склали відповідний акт, який разом з листом-повідомленням про розгляд питання застосування фінансових санкцій за створення перешкод у проведенні інспекційного відвідування надіслали рекомендованим листом на адресу готелю.

  14 листопада 2017 року відповідно до абзацу 7 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України на власників приватного готелю "Sky Home" накладено штраф у сумі 320 тисяч гривень, повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці.


   

 • Держпраці допомагає відстояти трудові права незаконно звільненої працівниці

  Держпраці допомагає відстояти трудові права незаконно звільненої працівниці

  До Державної служби України з питань праці та телеканалу 1+1 звернулася Марина Ананська. За словами Марини, її незаконно звільнили з приватного готелю, що знаходиться в м. Київ.

   Інспекційне відвідування готелю провели начальник відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативно – правових актів Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Київській області Євген Борисенко та головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативно – правових актів Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Київській області Анатолій Кравчук з питання фактичного допуску працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту) за участю телеканалу 1+1 програми “ТСН”.

  Журналісти ТСН офіційно звернулися до Держпраці щодо їх можливого залучення до проведення інспекційного відвідування та отримали відповідну згоду.


   

 • Суд зобов’язав керівництво Новоселицької районної лікарні зупинити роботу ліфтового устаткування

  Суд зобов’язав керівництво Новоселицької районної лікарні зупинити роботу ліфтового устаткування

  Управління Держпраці у Чернівецькій області звернулося до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до комунальної установи «Новоселицька центральна районна лікарня» щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

  Підставою цьому стали порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що були виявлені у ході здійснення головними державними інспекторами відомства планової перевірки лікувальної установи. Загалом фахівці, що здійснювали захід державного нагляду,виявили майже три десятки порушень.

  Низка порушень стосувалася роботи ліфтового устаткування, зокрема, керівництво медичного закладу не пред’явило членам комісії дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, отримані в органі Держпраці. Адміністрація закладу не уклала відповідного договору на технічне обслуговування та ремонт ліфта з організацією, яка має дозвіл на виконання таких робіт.

  Керівництвом лікарні не призначено працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту механізму.

  Фахівці Держпраці зафіксували при роботі устаткування тріщини та деформації в його металоконструкціях, несправні пристрої і прилади безпеки, низку інших технічних недоліків.

  Виявлені порушення створювали загрозу життю і здоров’ю працівників та пацієнтів медичного закладу, тому адміністративний позов, поданий Управлінням Держпраці у Чернівецькій області, Чернівецький окружний адміністративний суд задовольнив повністю.


   

 • Пам’ятка для роботодавців щодо правової відповідальності за використання незадекларованої праці

  Памятка для роботодавців щодо правової відповідальності за  використання незадекларованої праці

  Управління Держпраці у Чернівецькій області роз’яснює :  

  задекларована праця - оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні гарантії та права працівників.

  Незадекларована праця - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.

  Використання незадекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою  сувору відповідальність перед Законом.

  Роботодавець  використовує незадекларовану працю, якщо:

  він не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби;

  якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах;

  якщо  укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції  за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі;

  якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників. 

  Всі вищенаведені пункти є грубим порушенням чинного законодавства про працю, а саме:

  здійснення фактичного допуску до роботи працівників без укладання з ним трудового договору (контракту);

  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування та податків;

  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

  підміна трудових відносин цивільними - використання праця працівника без укладання з ним трудового договору (контракту).

  Варто пам’ятати!

  Дані порушення статті 265 Кодексу законів про працю передбачають накладення на роботодавців штрафних  санкцій у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (96 тисяч гривень) за кожного нелегально працюючого працівника.

  Якщо роботодавець, як суб’єкт господарювання,  провадить господарську діяльність без державної  реєстрації, то це є порушенням статті 164 Кодексу України про адміністративні порушення, за яке передбачено штраф у розмірі 1000-2000 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян  (17 000 – 34 000 гривень).     

  Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує на відповідальності роботодавців перед Законом  за недопущення інспекторів Держпраці до перевірки з питань використання нелегальної зайнятості: за такі дії передбачена штрафна санкція у розмірі ста мінімальних заробітних плат – 320 тисяч гривень.

  За створення перешкод або недопущення до перевірки інспектора з питань дотримання норм трудового законодавства роботодавцям загрожує штраф  у розмірі трьох мінімальних заробітних плат - 9 600 гривень.


   

 • У відділ нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці підсумовано результати заходів державного нагляду, що реалізовувалися цьогоріч при проходженні літньої оздоровчої кампанії

  У відділ нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці підсумовано результати заходів державного нагляду, що реалізовувалися цьогоріч при проходженні літньої оздоровчої кампанії

  Під час обговорення результатів впровадження заходів державного нагляду, насамперед, зазначалося: відповідно до протокольного рішення обласної координаційної ради з питань організації та відпочинку дітей літньої оздоровчої кампанії 2017 року, а також листа Департаменту освіти та науки Чернівецької ОДА, головні державні інспектори відділу увійшли до складу спеціальної комісії, що здійснювала обстеження відпочинкових та оздоровчих дитячих закладів регіону щодо їх готовності до роботи.

  Фахівці відділу Держпраці взяли активну участь у роботі даної комісії та здійснили (на письмове прохання керівників закладів) позапланові перевірки дитячих установ оздоровлення та відпочинку. У ході заходів виявлено 101 порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

  Головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці у Чернівецькій області Дмитро Паламарчук зазначив, що найбільш характерними порушеннями з питань охорони праці у таких установах є: несвоєчасність проходження керівниками та членами комісій з перевірки знань з питань охорони праці навчання; відсутність планів-графіків проведення таких навчань; не для всіх професій та видів робіт у закладах розроблено в установленому порядку інструкції з охорони праці; журнали їх реєстрації та видачі ведуться з порушеннями; не зі всіма працівниками проводяться інструктажі з питань охорони праці; допуск до стажування на робочому місці не оформляється відповідними наказами з визначенням тривалості стажування; не розробляється перелік інструкцій з охорони праці необхідний для роботи закладу; не розроблено переліків робіт з підвищеною небезпекою, відсутні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки і таке інше.

  Дмитро Паламарчук підкреслив: при впровадженні заходів державного нагляду усім керівникам закладів дитячого відпочинку та оздоровлення фахівцями Управління Держпраці надано вичерпні консультації щодо створення служб охорони праці, комісій з навчання та перевірки знань з питань охорони праці, безпечної експлуатації об’єктів енергетики, безпечної експлуатації будівель та споруд на території таборів, низки інших питань.

  Керівникам закладів вказано на недосконалість в роботі із забезпечення працівників інструкціями з охорони праці, неналежну якість ведення первинної документації з охорони праці задля того, аби у наступному літньому оздоровчому періоді такі недоліки не було допущено.


   

 • Міжнародні експерти передаватимуть інспекторам Держпраці досвід з ефективного подолання незадекларованої праці

  Міжнародні експерти передаватимуть інспекторам Держпраці досвід з ефективного подолання незадекларованої праці

  Про це було заявлено на презентації проекту, який впроваджуватиме  в Україні Державна служба України з питань праці спільно з Міністерством соціальної політики «Зміцнення інспекції праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці».

  Проект, як вже повідомлялося на сайті Управління Держпраці у Чернівецькій області, реалізовуватиметься впродовж двох років за підтримки Європейського Союзу та Міжнародної організації праці.  Його втілення сприятиме реалізації Угоди про асоціацію Україна-ЄС, що набула чинності 1 вересня 2017 року, а також положень Конвенції МОП № 81 та № 129  про інспекцію праці, ратифікованих Україною у 2004 році.

  Даний Проект направлений на покращення стану безпеки та гігієни праці, стандартів у сфері праці та додержання законодавства про працю.

  Під час відкриття Проекту керівництво Держпраці зосередило увагу  на питаннях реалізації завдань Служби у контексті повноти здійснення її повноважень, а також на перегляді значної частини законодавства, контроль та нагляд за яким покладено на Держпраці. Акцентували увагу на проблемі незадекларованої праці в Україні, яка є підґрунтям для недобросовісної конкуренції на ринку за рахунок скорочення витрат на робочу силу, уникнення сплати соціальних внесків і податків.

  Незадекларована праця також стає причиною порушення прав працівників, у  тому числі, на безпечні і здорові умови праці. Тому важливо створити для роботодавців і працівників стимули (безперечно, що й на рівні законодавства) для переходу від незадекларованої праці до належним чином оформлених трудових відносин. І роботодавці, і працівники мають знати переваги офіційного працевлаштування і усвідомлювати всі ризики, які виникають при неофіційному працевлаштуванні. 

  Голова Держпраці Роман Чернега зазначив, що відомство розраховує на підтримку цього проекту  у процесі реформування системи охорони праці, адаптації успішних практик інспекцій праці країн-членів ЄС, у розгортанні масштабної інформаційно - роз'яснювальної роботи у всіх областях України з метою подолання незадекларованої праці. 

  Координатори проектів Міжнародної організації праці в Україні наголосили, що у новому проекті ЄС-МОП багато уваги приділяється стандартам ЄС з питань безпеки та гігієни праці.

  Представники закордонних партнерів підкреслюють, що закріплення стандартів МОП та ЄС у сфері праці у національному законодавстві має підтримуватися ефективною системою інспекції праці. Роль останньої вкрай важлива, адже яким би сучасним законодавство не було, воно може бути лише аркушем паперу, якщо немає інструментів забезпечення його практичного виконання.  Тому у рамках проекту міжнародні експерти передаватимуть інспекторам Держпраці досвід з ефективного подолання незадекларованої праці.

  Після відкриття Проекту відбулося перше засідання Наглядової ради, на якому затверджено її склад, положення, визначено цілі та план роботи. Так, Головою Наглядової ради визначено Ольгу Крентовську - першого заступника Міністра соціальної політики України, заступником Голови Наглядової ради визначено Романа Чернегу - Голову Державної служби України з питань праці. Наступне засідання органу планується провести у травні 2018 року.


   

 • Європейський Союз та Міжнародна організація праці спільно підтримують зусилля української держави з покращення умов праці та подолання не задекларованої зайнятості

  Європейський Союз та Міжнародна організація праці спільно підтримують зусилля української держави з покращення умов праці та подолання незадекларованої зайнятості

  Міністерство соціальної політики та Державна служба України з питань праці розпочали новий дворічний проект “Зміцнення інспекції праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці“, що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародною організацією праці, повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики України.

  Про пріоритет Уряду створювати умови для продуктивної і безпечної праці за гідну винагороду і з додержанням прав у сфері праці неодноразово наголошував Державний секретар Міністерства соціальної політики Віктор Іванкевич. За його словами, співробітництво Міністерства соціальної політики із Європейським Союзом і Міжнародною організацією праці у цьому напрямі є вкрай важливим для досягнення поставлених перед Урядом України завдань.

  Під час відкриття Проекту Хюг Мінгареллі - Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні зазначив, що у новому проекті ЄС-МОП багато уваги приділяється стандартам ЄС з питань безпеки та гігієни праці.

  «Ми сподіваємося, що Україна зробить усе необхідне для того, щоб у національному законодавстві були закріплені принципи, визначені Рамковою директивою ЄС про впровадження заходів для заохочення вдосконалень у сфері безпеки і охорони здоров’я працівників під час роботи та спеціальними директивами, адже це допоможе збереженню трудового потенціалу країни, життя та здоров’я працівників, що є найвищою цінністю», - підкреслив високий гість.

  Маркус Пілігрім, Директор групи технічної підтримки з питань гідної праці та Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи підкреслив, що закріплення стандартів МОП та ЄС у сфері праці у національному законодавстві має підтримуватися ефективною системою інспекції праці. Роль останньої вкрай важлива, адже яким би сучасним законодавство не було, воно може бути лише аркушем паперу, якщо немає інструментів забезпечення його практичного виконання. Саме тому у центрі уваги проекту, поряд із директивами ЄС, перебувають конвенції МОП № 81 і 129 про інспекцію праці, які ратифіковані Україною у 2004 році.

  «Очікуємо, що той арсенал експертизи, знань і практичного досвіду, який ЄС і МОП спільно передадуть національним партнерам у рамках цього проекту, сприятиме покращенню умов праці в Україні» - констатував Маркус Пілігрім.

  Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега зауважив що незадекларована праця - це підґрунтя для недобросовісної конкуренції на ринку за рахунок скорочення витрат на робочу силу, уникнення сплати соціальних внесків і податків. Вона також стає причиною порушення прав працівників, у  тому числі на безпечні і здорові умови праці. Тому важливо створити для роботодавців і працівників стимули, у тому числі на рівні законодавства, для переходу від незадекларованої праці до належним чином оформлених трудових відносин. І роботодавці, і працівники мають знати переваги офіційного працевлаштування і розуміти всі ризики, які виникають при неофіційному працевлаштуванні.

  Констатувалося, що Держпраці розраховує на підтримку Проекту ЄС-МОП у процесі реформування системи охорони праці, адаптації успішних практик інспекцій праці країн-членів ЄС, у розгортанні масштабної інформаційно-роз’яснювальної роботи у всіх областях України з метою подолання незадекларованої праці.

  Відкриття проекту "Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці" відбулося учора, 7 листопада.

  Довідкова інформація: даний проект сприяє реалізації Угоди про асоціацію Україна - ЄС, що набула чинності 1 вересня 2017 р., та її відповідних додатків, а також положень конвенцій МОП № 81 та № 129 про інспекцію праці, ратифікованих Україною у 2004 р.

  У рамках Угоди про асоціацію надається підтримка в реалізації реформ, у тому числі політики зайнятості, ринку праці, соціального розвитку і захисту.

  Конвенції МОП № 81 і 129 – стандарти, що визнані на міжнародному рівні та визначають повноваження і функції інспекцій праці. Вони відіграють ключову роль у забезпеченні повної, продуктивної та вільно обраної зайнятості, соціальної злагоди через соціальний діалог, забезпечення гідних умов праці за допомогою інструментів інспекції праці. Ці конвенції ратифіковані усіма державами-членами ЄС.

  Передбачені заходи впроваджуються у співпраці з Міністерством соціальної політики і Державною службою України з питань праці, аби досягти суттєвого покращення стану безпеки та гігієни праці, стандартів у сфері праці та додержання законодавства про працю.

  Соціальні партнери, зважаючи на їх важливу роль, задіяні шляхом тристоронніх консультацій.


 • Смертельний виробничий травматизм на підприємствах зменшується

  Смертельний виробничий травматизм на підприємствах зменшується  

  У період з 30 жовтня по 5 листопада 2017 року на підприємствах України смертельно травмовано троє осіб: у Волинській, Дніпропетровській та Львівській областях.  

  Випадки травмування сталися  у вугільній, гірничорудній промисловості та в агропромисловому комплексі.

  З початку листопада на підприємствах України смертельно травмовано одну особу, за аналогічний період 2016 року загинуло шестеро осіб.

  За даними оперативного обліку, з початку року на  підприємствах України смертельно травмовано 287 осіб, за аналогічний період 2016 року загинуло 344 особи (зменшення на 57 випадків або на 17%).

  З початку року по основних видах подій,які призвели до нещасних випадків:

  внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, наїзду транспортного засобу та події на залізничному транспорті  загинуло 94 особи (33% від загальної кількості загиблих);

  внаслідок падіння, обрушення предметів, матеріалів, породи, ґрунту - 56  осіб  (20%);

  при падінні потерпілого -  44 особи  (15%);

  через дію предметів та деталей, що рухаються -  26 осіб  (9%);

  внаслідок ураження електричним струмом - 23 особи (8%);

  у результаті вибуху -  16 осіб  (6%).


   

 • З початку року найбільша кількість нещасних випадків - у соціально-культурній сфері

  З початку року найбільша кількість нещасних  випадків - у соціально-культурній сфері

  Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомляє: на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області за десять місяців нинішнього, 2017,  року зареєстровано 27 нещасних випадків, в яких постраждали 27 осіб, троє із них - загинули.

  Смертельні нещасні випадки мали місце у лісовій галузі, на виробництві деревини та виробів з деревини  та на автомобільному транспорті.

  Найбільшу кількість нещасних  випадків  зареєстровано у соціально-культурній сфері  - загалом 10.

  У сільському господарстві мали місце три нещасні випадки,  ще три -  у лісовому господарстві, по два – у сфері торгівлі, на підприємствах автомобільного транспорту, на виробництві деревини та виробів з деревини.

  По одному нещасному випадку трапилося:  у будівельній галузі та промисловості будівельних матеріалів; енергетиці; на підприємстві пошти та зв’язку; у сфері легкої, текстильної промисловості та пошитті одягу.

  Випадки виробничого травматизму сталися: 

  внаслідок падіння під час пересування працівників (7);

  через дію рухомих і таких, що обертаються деталей, обладнання, машин, механізмів (5);

  через ураження електричним струмом  (3); 

  через дію предметів та деталей, що рухаються (1);

  внаслідок наїзду транспортного засобу на потерпілого (1);

  через ушкодження внаслідок контакту з тваринами (2);

  внаслідок травми, заподіяної іншою особою (2);

  у результаті дорожньо-транспортної пригоди (1)

  інші види (1).


   

 • Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№11/2017)

  Вийшов у світ черговий номер журналу «Охорона праці» (№11/2017)

  У виданні, як завжди, цікава й корисна інформація для спеціалістів з охорони праці, профспілкових активістів і працівників наглядових органів.

  Пропонуємо вашій увазі статті:

  До ідеалу ще далеко. Профспілки проти руйнування нормативно-правової бази з охорони праці

  Олександр Фандєєв. Гідна – значить безпечна, продуктивна, високооплачувана. Про проблеми й перспективи реалізації Програми гідної праці МОП для України на 2016–2019 рр.

  Олександр Фандєєв. 13 друзів Держпраці. Підсумки першого Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці»

  Олександр Фандєєв.  Головна цінність – здоров’я і безпека. Клесівський кар’єр нерудних копалин «Технобуд» – один з переможців конкурсу «Краще підприємство з охорони праці»

  Сергій Дригуля, Олег Назаренко. Нові вимоги з охорони праці в будівництві. Про організацію управління охороною праці на будівельних майданчиках у зв’язку з появою нового галузевого НПАОП

  Дмитро Матвійчук, Олег Моісеєнко. Європейські практики в енергетиці. Досвід ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго»

  Олеся Цибульська. По-новому про відоме, або Читаючи Закон… Про обов’язки працівників щодо додержання вимог НПАОП відповідно до ст. 14 Закону «Про охорону праці»

  Вячеслав Березуцький, Вероніка Горбенко. Оцінка ризиків від ХПІ. Метод використання ризик-індикаторів дає змогу визначити групу професійного ризику за ступенем впливу шкідливих факторів

  Ольга Гріньова, Сергій Горобинський Тайм-менеджмент і охорона праці. Прийоми тайм-менеджменту на допомогу людям, які хронічно не встигають виконувати роботу

  Максим Шостак. Карі очі, чорні брови – захисти і будь здоровий! Правильно підбираємо захисні окуляри

  Олег Моісеєнко. Експерт і автогонщик. Про неординарне захоплення драг-рейсінгом

  Микола Федоренко. Уроки державної мови: охорона праці – сфера, галузь чи царина діяльності? Щодо правильного вживання цих слів у сфері охорони праці

  Оксана Гаврилова. Черкащина: де тепло, там і добро. Як в області вирішують питання щодо ефективного використання енергоресурсів

  Сергій Колесник. Простий ручний, але небезпечний. Правила безпеки під час використання ручного немеханізованого інструменту

  Олександр Пількевич. Серед винних – верхівка дерева. Розслідування нещасного випадку, що стався під час виконання робіт з видалення дерева

  Дмитро Селявін. Поїв у їдальні – рушай до лікарні. Обставини групового випадку захворювання на сальмонельоз після відвідування їдальні

  Марія Алієва. Гігієна праці в тепличному господарстві. Про фактори, що роблять працю в теплицях важкою й напруженою

  Зінаїда Купира. Відшкодування моральної шкоди. …Якщо шкоду завдано внаслідок нещасного випадку на виробництві

  У ДОДАТКУ «НА ДОПОМОГУ ФАХІВЦЮ З ОХОРОНИ ПРАЦІ»

  Новини законодавства

  Володимир Литвинов. Про загальні правила і строки накладення адміністративних стягнень. Докладно про види відповідальності за порушення законодавства України про охорону праці

  Проекти регуляторних актів Держпраці

  За період з 15.08.2017 до 17.10.2017

  Олег Моісеєнко. Динаміка виробничого травматизму: вірити чи не вірити? Яким чином процеси та явища української дійсності впливають на підвищення чи зниження рівня виробничого травматизму

  Володимир Папазов, Ольга Папазова. Новий технічний регламент ліфтів. Про особливості впровадження Технічного регламенту ліфтів і компонентів безпеки для ліфтів, а також про обов’язки виробників і монтажників ліфтів

  Микола Федоренко. Організація утримання будівель і споруд. Частина 9. Утримання внутрішньобудинкових систем теплопостачання. Нормат­ивні документи, що визначають вимоги до об’єктів теплопостачання, порядок організації експлуатації таких об’єктів, підготовки до опалювального сезону, функціональні обов’язки відповідальних осіб та інше

  ­Запитували – відповідаємо. Матеріали онлайн-прийомів голови Держпраці та відповіді фахівців служби на запитання громадян.


 • З Днем Буковинського віча

  Шановна буковинська громадо!

  Вітаю з історичною і знаковою подією, що відбулася майже сторіччя тому. Третього листопада 1918 року на велелюдному майдані Чернівців відбулося народне віче, яке засвідчило і прагнення буковинців бути у складі великої України.

  Як свідчать історичні джерела, понад десять тисяч учасників події, що прибули на площу перед тодішнім магістратом зі всіх буковинських повітів, в один голос заявили про бажання своїх громад бути у складі Української держави.

  Велика, соборна, вільна і незалежна - такою буковинська громада прагне і сьогодні утверджувати свою Батьківщину. Тому такою тяжкою і справжньою є сьогодні боротьба за Українську державу.

  Стійкості і мудрості, витримки і мужності, здоров’я і добра нам усім.

  Пам'ятаймо: лише у звитяжній боротьбі гартується міць великої Держави.

  З повагою -  Іван Гордей, в.о.начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області


 • Працює комісія спеціального розслідування

  Працює комісія спеціального розслідування

  Відбулося засідання комісії спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, що стався з електромонтером з експлуатації розподільних мереж Вижницького РЕМ ПрАТ ЕК «Чернівціобленерго».

  Нещасний випадок трапився під час виконання бригадою підприємства  аварійно-відновлювальних робіт. Через сильний вітер дерево впало на проводи лінії електропередач і спричинило злам залізобетонної опори, на якій саме й знаходився потерпілий.

  При падінні електромонтер зазнав тяжкої травми - перелом нижньої кінцівки. Йому було оперативно надано медичну допомогу, а потім на кареті швидкої постраждалого доправили до лікарні швидкої медичної допомоги у Чернівці. Наразі працівника 1975 року народження прооперовано.

  Комісія спеціального розслідування Управління Держпраці у Чернівецькій області встановлює обставини й причини настання нещасного випадку.

  Очолює роботу комісії головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу і обліку аварій та виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернівецькій області Алла Грубляк.  

  Довідково: на підприємствах, в установах та організаціях Чернівецької області за десять місяців 2017  року зареєстровано 27 нещасних випадків, в яких постраждали 27 осіб, троє із них - загинули.


   

 • Буковинці мають можливість потрапити на онлайн-прийом до Голови Держпраці України

  Буковинці мають можливість потрапити на онлайн-прийом до Голови Держпраці України

  6 грудня 2017 року відбудеться онлайн-спілкування  мешканців регіону  з Головою Державної служби України з питань праці Романом Чернегою.
  Пряма лінія запланована на 11 годину ранку.
  Відбудеться захід у приміщенні Управління Держпраці у Чернівецькій області, що розташовується за адресою: м. Чернівці, вулиця Зелена, 3.

  Управління Держпраці у Чернівецькій області  повідомляє: буковинці можуть скористатися  можливістю відкритого спілкування з керівником державного відомства й особисто висловити свої запитання, отримавши на них вичерпні й кваліфіковані відповіді.
  Бажаючим  потрапити на прийом до Голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги слід повідомити про це Управління Держпраці у Чернівецькій області заздалегідь.

  Ви можете зробити це у наступний спосіб:
  надіслати листа поштою  на адресу: 58 003,  Управління Держпраці у Чернівецькій області, вул. Зелена, 3, м. Чернівці;
  зателефонувати за номерами: (0372) 55 37 24, 52 18 92;
  надіслати листа електронною поштою за адресою, вказаною на сайті Управління у розділі «Контакти».

  Якщо ваші запитання  належать до професійної компетенції Держпраці, то кожен заявник буде запрошений на онлайн-прийом особисто.

  Впровадження практики онлайн-приймалень Держпраці України триває вже другий рік поспіль з метою економії часу і коштів заявників.


   

 • Оприлюднено дані щодо середньомісячної заробітної плати по регіонах

  Оприлюднено дані щодо середньомісячної заробітної плати по регіонах

  Дані щодо середньомісячної заробітної плати, яку отримують працівники підприємств, установ, організацій в регіонах країни оприлюднила Державна служба статистики України.  

  В цілому рейтинг середніх зарплат в областях виглядає наступним чином:

  місто Київ - 11 423 грн, Донецька область - 8068 грн, Київська область - 7274 грн, Дніпропетровська - 7182 грн, Запорізька - 7002 грн, Полтавська - 6900 грн, Миколаївська - 6899 грн, Закарпатська - 6840 грн, Львівська - 6784 грн, Харківська - 6660 грн, Одеська - 6624 грн, Вінницька - 6329 грн, Івано-Франківська - 6214 грн, Черкаська - 6207 грн, Сумська - 6193 грн, Кіровоградська - 6167 грн, Луганська - 6147 грн, Рівненська - 6138 грн, Житомирська - 6106 грн, Волинська - 6100 грн, Хмельницька - 6094 грн, Херсонська - 6028 грн, Чернігівська - 5793 грн, Тернопільська - 5765 грн, Чернівецька - 5731 грн.

  У Держстаті повідомляють: середня номінальна зарплата штатного працівника підприємств, установ, організацій у вересні 2017 року становила 7351 грн - це більш, ніж у два рази вище мінімальної заробітної плати, встановленої з першого січня 2017 року.


   

 • За результатами проведених медичних оглядів в регіоні не виявлено жодного працівника з підозрою на профзахворювання

  За результатами проведених медичних оглядів в регіоні не виявлено жодного працівника з підозрою на профзахворювання

  За   девять  місяців   2017 року  відділом  з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області проведено низку превентивних заходів на 29 місцевих підприємствах. За результатами   превентивної роботи суб’єктам господарювання надано інформаційні  довідки.

  За даний період фахівцями відділу проведено вивчення показників стану здоров’я працівників, зайнятих на важких роботах,  роботах  із  шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі:  складено Акти з визначення  категорій працівників, які підлягають  попередньому (періодичним) медичному огляду 67 субєктам господарювання, 141 субєкту господарювання  узгоджено  поіменні списки працівників, котрі підлягають  медичним оглядам.

  За січень - вересень  2017 року підлягало проходженню періодичним медичним оглядам - 10187 осіб, з них 2437 - жінки. Охоплено медичним оглядом - 9154 особи, з них жінок – 2197.

  За результатами медичних оглядів  осіб  з підозрою на профзахворювання не виявлено, повідомила начальник відділу гігієни праці Управління Держпраці у Чернівецькій області Надія Бурла.


   

 • 24 листопада начальник Управління Держпраці Іван Луцак стане гостем програми «Суть Речей» на Радіо Станція

  24 листопада начальник Управління Держпраці Іван Луцак стане гостем програми «Суть Речей» на Радіо Станція

  До розмови у студії популярної радіопрограми  керівника Управління Держпраці у Чернівецькій області  Івана Луцака запросила автор і ведуча Людмила Григорчук.

  Про це вона повідомила у фейсбуку на сторінці програми.

  «24 листопада о 19.00 на Радіо Станція в програмі «Суть Речей» чекаємо в гості Івана Луцака, начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області.
  Розмова піде про зростання виробничого травматизму в області, про нещасні випадки, пов’язані з використанням газу у побуті.
  Запрошуємо всіх долучатися до розмови.
  Телефони в студію: 58-10-32 та 050-103-103-2. Питання залишайте в коментарях».

  Розмова триватиме годину й відбуватиметься у прямому ефірі.

  Буковинці також мають можливість адресувати свої запитання, які стосуються теми розмови,  й на ФБ - сторінку Управління Держпраці у Чернівецькій області  під час програми, або заздалегідь.


   

 • Головний навчально-методичний центр Держпраці планує проведення навчання посадових осіб, спеціалістів служб охорони праці в період з п’ятого по дев’яте грудня

  Головний навчально-методичний центр Держпраці планує проведення навчання посадових осіб, спеціалістів служб охорони праці в період з п’ятого по девяте грудня

  Курс України на інтеграцію з країнами ЄС вимагає від підприємств незалежно від форми власності та підпорядкування переходу на європейські стандарти в усіх сферах діяльності, у тому числі сфері охорони праці.

  Досвід сучасних підприємств, які вже переглянули свою політику з охорони праці відповідно до міжнародних стандартів, свідчить: такий перехід сприяє зростанню компетенції працівників у питаннях безпеки, зменшенню професійного ризику, зниженню рівня травматизму і захворювань.

  З метою сприяння втіленню сучасних підходів до формування системи охорони праці на підприємствах України, ДП «ГНМЦ» планує проведення