Трудовий чи цивільно-правовий договір: який варіант обрати працівнику – консультує Держпраці
Державна служба України з питань праці роз’яснює деталі укладання між роботодавцем та працівником цивільно-правової угоди замість трудової.
Потенційному учаснику трудових взаємовідносин слід знати, чим вони відрізняються і як не помилитися у виборі.
Що таке трудовий договір?
Трудовий договір - угода між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, ФОП і навіть фізична особа, яка наймає представника окремих професій. Наприклад, домробітницю, водія, або няню.
За трудовим договором найманий персонал зобов’язується виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець - виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю.
Важливо! Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.
З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо ви хочете взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря упродовж робочого дня - маєте отримати дозвіл працедавця.
З іншого - працівник має низку соціальних і трудових гарантій: регулярна оплата праці (щонайменше двічі на місяць), нормований робочий час, лікарняні, оплачувані вихідні й відпустки, захист від незаконного звільнення, тощо.
Що таке цивільно-правовий договір?
За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.
Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства.
Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення.
Обидві сторони - незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.
Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.
Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.
Як уникнути підміни трудових відносин цивільно-правовими?
Нагадаємо: між працівником і роботодавцем завжди укладається трудовий договір. Тоді як цивільно-правовий договір укладається з незалежним підрядником.
Щоби відрізнити трудові відносини від підрядних, запитайте, з якою метою з вами укладають договір.
Потрібно виконати певний обсяг робіт? І ви, як виконавець, зобов’язуєтеся передати замовнику результат роботи й робите все самостійно?
У такому разі сміливо укладайте один із цивільно-правових договорів: договір підряду, договір про надання послуг або інший.
Або ж ідеться про систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції в діяльності компанії, та ще й потребують присутності на робочому місці за визначеним графіком?
При цьому роботодавець організовує процес роботи, дає вказівки та контролює виконання? У такому разі маємо трудові відносини між працівником і роботодавцем.
Крім того, ви є найманим працівником, якщо:
виконуєте роботу в інтересах однієї особи чи організації;
користуєтеся обладнанням, матеріалами та приміщенням замовника;
після виконання завдання ваша трудова діяльність продовжується;
отримуєте фіксовану винагороду за процес роботи, а не за результат;
маєте питати дозволу про відгули й відпустки.
Шановні роботодавці та працівники!
Оформлюйте трудові відносини належним чином. Це є не лише запорукою дотримання чинного трудового законодавства, але й належного соціального захисту та гарантії трудових прав.
Новини
-
У Дністровському районі з місцевими суб’єктами господарювання проведено низку інформаційних заходів
10.08.2022
У Дністровському районі з місцевими суб’єктами господарювання проведено низку інформаційних заходів Інформаційна кампанія, націлена на мінімізацію нелегальної зайнятості, - «Виходь на світло» триває. У всіх районах області інспектори праці Управління Держпраці продовжують проводити серед суб’єктів господарювання відповідні заходи. Так, днями низку заходів проведено...
-
З початку війни на підприємствах України постраждали 515 працівників
10.08.2022
З початку війни на підприємствах України постраждали 515 працівників З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 243 випадки травмування, або смерті працівників, більшість з яких групові. Про це повідомляють у Фонді соціального страхування України. Під час виконання трудових...
-
Завдяки Держпраці 158 підприємств відновили свою діяльність, а 19 тисяч працівників зберегли роботу
10.08.2022
Завдяки Держпраці 158 підприємств відновили свою діяльність, а 19 тисяч працівників зберегли роботу За сприяння інспекторів Держпраці 158 підприємствам, у яких було обмежено виконання робіт та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, вдалося відновити свою діяльність і, як наслідок, зберегти 19 тис. робочих...
-
Актуальні зміни у трудовому законодавстві обговорено на онлайн - семінарі для органів місцевого самоврядування Буковини
08.08.2022
Актуальні зміни у трудовому законодавстві обговорено на онлайн - семінарі для органів місцевого самоврядування Буковини Онлайн семінар щодо змін у чинному трудовому законодавстві організовано та проведено Управлінням Держпраці для 52 територіальних громад Буковини. Під час заходу заступниця начальника Управління Галина...
-
Майже 700 підприємств перемістились у безпечні регіони в рамках програми релокації
08.08.2022
Майже 700 підприємств перемістились у безпечні регіони в рамках програми релокації Від старту програми релокації вже 692 компанії переїхали на нове місце, з них 484 почали працювати. Найбільша частка компаній (24,6%) переїжджає із регіонів активних бойових дій до Львівської області. Також бізнес...
-
Штраф за порушення вимог до реклами вакансій накладається на підставі акту перевірки Держпраці
08.08.2022
Штраф за порушення вимог до реклами вакансій накладається на підставі акту перевірки Держпраці Кабінет Міністрів України затвердив порядок сплати штрафів за порушення вимог до реклами послуг із працевлаштування. Йдеться про недотримання заборони про згадування у рекламі про вакансії таких умов, як раса,...
-
У програмі «Постфактум» на телеканалі ТВА - про необхідність укладання трудових відносин
05.08.2022
У програмі «Постфактум» на телеканалі ТВА - про необхідність укладання трудових відносин Заступниця начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці Валентина Панчишина стала гостею програми «Постфактум» на телеканалі ТВА . Автор і ведуче...
-
Підписано Меморандум про співробітництво між Держпраці та Академією праці, соціальних відносин і туризму
05.08.2022
Підписано Меморандум про співробітництво між Держпраці та Академією праці, соціальних відносин і туризму Голова Держпраці Ігор Дегнера та в.о. ректора Академії праці, соціальних відносин і туризму Віктор Сухомлин підписали Меморандум про співробітництво. Метою підписання документу є консолідація зусиль для підготовки фахівців з...
-
Фахівці Управління надали консультативну допомогу на релокованому підприємстві
03.08.2022
Фахівці Управління надали консультативну допомогу на релокованому підприємстві Одне із релокованих підприємств відвідали та проконсультували інспектор праці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Василь Боячук та головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС...